Ilirntpr XVtJterfjr (Êmiraut Stellen de Sowjets Duitse artillerie munitie weer op scherp? Wist U yRIJDAG 17 SEPTEMBER 1948 BUR. en REDACTIE: Hogewoerd 108. Tel. redactie: 20408; Adm. 22710. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: ƒ3.90 per kwartaal; 1-30 per maand; ƒ0 30 per week. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Negen en twintigste jaargang No. 7614 DIRECTIE: F. DIEMER. ,5tflniüüstiri» Is ghcMfWrt myn b*rt in te^r Koninklijke Familie morgen in Den Haag Zie pagina 3 „Zogenaamde vrienden zonden hen naar Siberië, een zekere dood tegemoet" Rooskleurig is het nieuws over de kwestie-Berltjn nog steeds niet. Misschien ten sommige donkere berichten als sensatie ter zijde worden geschoven; wjj hopen het. Zo .kwam het, met Britse vergunning verschijnende Berlijnse blad „Sozial Demokrat" gisteren met een verklaring, dat 500 arbeiders in een geheime fabriek te Schwerin (Sowjet-zone) bezig zijn Duitse artillerie-munitie weer op scherp te stellen. Volgens het blad, zouden in de afgelopen dagen vijftigduizend 88 millimeter granaten zijn gerepareerd en per trein naar onbekende bestemming in het Oosten vertrokken. Uit Moskou wordt gemeld, dat de drie afgezanten waarschijnlijk in het komende weekeinde een nieuwe bespreking met Molotof zullen hebben. Een goed teken is het wellicht, dat de president van de Amerikaanse film- ondernemersbond „Motion Pictures As sociation", vandaag een bezoek zou bren gen op het Kremlin, waar hij met Mo lotof zou spreken over de verkoop van Amerikaanse films aan Rusland. Bedell Smith zou Johnston bij zijn bezoek vergezellen. Te Washington heeft president Tru man opnieuw een onderhoud gehad met sir Oliver Franks, de Britse ambassadeur, en met Marshall. De president zou heb ben gesproken „over het belang van samengaan van de Ver. Staten en Groot- Brittannië onder de huidige omstandig- Drieduizend Duitsers verzamelden zich gisteren voor het raadhuis bij de Tier- garten in de Britse sector van Berlijn, ter gelegenheid van de begrafenis van een 15-jarige Duitser, Wolfgang Scheune. mann, die tijdens de ongeregeldheden van vorige week Donderdag, gedood werd. De leider van de Berlijnse sociaal-demo craten, Franz Neumann, sprak de me nigte toe en zei o. a.: „Deze zogenaam de vrienden van de vrijheid en de demo cratie hebben vijf andere Berlijners ver oordeeld tot een zekere dood, door hen 25 jaar naar Siberië te zenden. Nog 27 andere demonstranten zullen voor. een militaire Sowjet-rechtbank moeten ver schijnen en wij vrezen het ergste voor hen." Generaal Kotikof, de Sowj et-com mandant van Berlijn, heeft gisteravond een „blikhemsnelle" tocht langs de grens van de Russische sector gemaakt, omdat de Russen nieuwe demonstraties vreesden Mr Stikker over Amerika en het communisme Parallel tussen Berlijn en Indië Bij zijn aankomst in Amerika heeft mi nister Stikker verklaard, dat de commu nistische woelingen in Z.-O. Azië deel uit maken van een wereldplan. Hij voegde er aan toe: „Ik hoop, dat de Verenigde Sta ten eenzelfde standpunt zullen innemen ten aanzien van de communistische be dreiging in Oost-Indië, als ten aanzien van Berlijn. Het communisme moet als een wereldprobleem beschouwd worden". Volgens Ass. Press, deelt het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken mede, dat mr Stikker op eigen initia tief naar Amerika is gekomen om met officiële personen de verbeiding van het communisme te bespreken. Volgens een nader bericht, deelde het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken nog mede, dat het instemt met Bevins verklaring, dat het communisme in Z.O.-Azië volgens een plan te werk gaat. De Sowjet-ambassade te Bangkok moet het hoofdkwartier zijn voor deze operatie. Men meent te Washington, dat de Sowjet-Unie zodoende het plan- Marshall van de grondstoffen uit Azië wil beroven. Vandaag stellen ivij IJ voor: Korp. BOSMAN, Dozy straat 12, Leiden. Nico Bosman vertrok 27 Februari van dit jaar met de „Zuiderkruis". Het viel' ook hem. niet mee om te gaan, maa m en 'wilden voorkomen. Daartoe waren ook versterkingen aan de Sowjetgrens aangebracht. Het bestuur van de (communistische) Socialistische Eenheidspartij besloot een controle-commissie in te stellen, „die de partij zal zuiveren van nationalistische tendenties en andere afdwalingen, ge noemd in de recente uitspraken van de Kominform. Geld dat 1 Oct. waardeloos wordt Met 1 October zullen de zilveren halve guldens, de bronzen en zinken halve stuivers en de bronzen halve cent buiten omloop worden gesteld. Na deze datum behoeven deze munten niet meer in be taling te worden aangenomen. Van 1 October tot 31 December kunnen deze muntstukken worden omgewisseld bjj alle postkantoren, bjj- en hulpkantoren der posterijen en poststations en de halve guldens bovendien bij de kantoren dér Nederlandse Bank. In verband met de afschaffing van de halve cent moet elke hoeveelheid in te leveren munten een in gehele centen af gerond bedrag vormen. Met ingang van diezelfde datum zullen, als gemeld, tram-tarieven, die op een halve cent eindigen, naar boven mogen worden afgerond. Over de vraag, wat met andere prijzen moet gebeuren, die op een halve cent eindigen, is door de Prijsbe- heersing nog geen beslissing genomen. Drie Rotterdammers voor hun vliegveld naar de U.S.A De dir. van Gem. werken, te R'dam, ir J. A. C. TiEama, is vergezeld van de he ren mr J. C. Knap, chef seor. afd. Open bare Werken en ir. P. Westbroek, hoofd- ing. afdelingschef van Gemeentewerken, naar de Ver. Staten vertrokken ter be studering van de technische, economische en administratieve vraagstukken, welke zich voordoen bij de aanleg én exploi tatie van een moderne luchthaven. Lichtspoor? Of Donkersloot? We lezen in „Het Dichtspoor": De firma Bols heeft aan de troep in Indonesië 10.000 borrelglaasjes ten ge schenke gegeven. Er bestond daar name lijk een groot gebrek aan gerief, om dit krachtig Schiedams vocht te nuttigen. De militairen dronken uit afgesneden hal- sen van flessen, uit blikjes en tinnetjes. Het behoeft natuurlijk geen betoog, dat dit royale gesohenk door de militairen op buitengewoon hoge prijs wordt ge- steld. Misdaad of ongeluk? Toen de 72 jaar oude J. Hofstede te Lutten nabij Dedemsvaart zijn woning verliet en de volgende dag nog niet was thuisgekomen, waarschuwden ongeruste omwonenden de politie, die het lijk van de oude man in een ondiepe sloot nabij de verkeersweg tussen Lutten en Heemse vond. Hoewel hier sprake kan zijn van een ongeluk acht de politie een roofmoord niet uitgesloten. BRITS STOOMSCHIP VERGAAT OP ATL. OCEAAN. Een cycloon verplaatste zich de laatste dagen met grote snelheid van het Zui- naar het Noorden van de Atlantische Oceaan. Het Britse stoomschip „Leices- is hiervan het slachtoffer geworden, ongeveer 400 mijl ten Zuiden van New foundland, voor de Canadese kust. Vier zeelieden verloren het leven en 38 kon den door andere schepen bij zeer hoge worden gered. nu toe heeft hij de moed er in gehouden. Hij maakt er van, wat er van te maken valt. Zie hier een klein staaltje van omvangrijke bezigheden. Als kapper heeft hij al heel wat jongens gekortwiekt. Ver zocht werd, hem de groeten van ouders familie en wijde vriendenschaar over U brengen, aan welk verzoek bij deze gaarne iuoordt voldaan. Schenk iets van eigen hand Jongens en meisjes tot 12 jaar bie den de jonge Vorstin handgeschreven gelukwensen aan. Inlichtingen aan onze bureaux. REPUBLIKEINSE INVAL OP MIDDEN-JAVA. Aneta verneemt, dat onlangs een trein met 100 republikeinse geüniformeerde militairen tot op 300 meter van de de marcatielijn reed. De 100 republikeinen plunderden vervolgens verschillende kampongs op Nederlands gebied ën Vluchtten daarna naar hun trein terug. T« Poerwokerto renden drie lieden een militaire post binnen, met hakmessen ge- jropend. Zij werden neergeschoten. Minister In 't Veld voorz. van soc.-dem. thuisfront Naar wij in „Het Vrije Volk" lezen, is thans naast het prot.'-Ghr. en het r. k.- thuisfront ook een soc.-dem. thuisfront gesticht onder de naam „Humanitas". Het will zich speciaal bezig houden met de niet-'kerkelijke militairen, zowel in Indië ails hier te lande. Minister In 't Veld, die voorzitter werd, zal Zaterdag op Hekelveld 16 te Amsterdam het bu reau van „Humanitas" openen. Limburgs thuisfront protesteert De Provinciale Raad van het Lim burgs Thuisfront heeft geprotesteert te gen de voorgenomen verhoging van de brievenporbi voor militairen in Indie aangezien het dan onmogelijk zal zijn, de „thuisfirontbladen" in voldoende mate te zenden en voor minderbedeelden, om regelmatig brieven te schrijven. Hess e.a. tuinieren en plakken enveloppen Het Amerikaanse militaire bestuur in Duitsland heeft de, in het Blitse Lager huis gemaakte, opmerking, dat Rudolf Hess en zijn zes metgezellen in de Span- daiu-geva-ngenis met opzet doodgehon gerd worden, weerlegd. De Nazi-oorlogs misdadigers krijgen op het ogenblik 2.000 calorieën per dag en het is nooit minder geweest dan 1.680 calorieën, 's Zomers werken zij in de gevangenis tuin en 's winters plakken zij envelop pen. VIER AMERIKANEN UIT ROEMENIë TERUGGEROEPEN Vier leden van de Amerikaanse legatie in Boekarest zijn op verzoek van de Roemeense regering naar de Ver. Staten teruggeroepen. Zij zouden foto's hebbeD genomen op verboden terrein. Generaal-majoor H. J. J. W. Dürst Britt, die op 2 September door generaal Spoor ontheven werd van zijn commando over de 7 December-divisie, heeft gisteravond bij zijn terugkeer in Nederland op Schip hol uiting gegeven aan zijn verontwaar diging over de in sommige Nederlandse en Indische bladen verspreide berichten, als zouden de soldaten zijner divisie op West-Java hun plichten op onbevredi gende wijze hebben vervuld. Zij zijn uitstekende soldaten, die prach tig werk hebben verricht Hun goede zou hij in Nederland krachtig ver dedigen. Op de vraag, of zich naar aanleiding m de commando-wisseling ernstige ngeregeldheden zouden hebben voorgedaan tussen soldaten van de Ko ninklijke Landmacht en het K.N.I.L., antwoordde de generaal bevestigend. Hij weet zijn aftreden aan de controverse tussen de K.L. en het K.N.I.L., en dit had kwaad bloed ge?et bij zijn soldaten. Hij daarentegen had'hen Bü het Airbone-monument te Ooster beek legden gisteren verschillende deputaties een krans, ter herdenking van de slag om Arnhem. Een over zicht van de plechtigheid HelfrichHeeft onze Marine dat verdiend? een kort gesprek, dat een onzer verslaggevers dezer dagen te R'dam mocht hebben 'met de opperbevelhebber van de Zèestrijdkrachten, luit.-admiraal C. E. L. Helfrich, bleek ons nog weer eens, dat met name over de behandeling van ze Marine allerminst te spreken is. ,Zijn wij vergeten", zo zeide hij, „dat de Marine en de Koopvaardij zulke ge weldige offers hebben gebracht in het belang van het vaderland; zijn wij ver geten, dat wij in de eerste plaats een zeevarende natie zijn, die niet, wanneer j over de strijdkrachten spreekt, alleen m het leger moet denken? Dat dit op het ogenblik wel het geval is mij tot een ergernis geworden. Bovendien is deze houding niet in over eenstemming met de woorden van H. M. Koningin Wilhelmina in Londen gespro ken: de Marine zal na de oorlog beter sterker herrijzen dan ooit te voren.." lo men weet gaat de admiraal 1 Octo ber met pensioen. Nu de Amerikaanse auto's Berlijn niet meer over de weg kunnen verlaten gaan ze over de „luchtbrug". Hier rijdt een wagen het „ruim" van het speciaal voor dit transport bestemde vliegtuig in. Ernstig conflict tusschen gen. Spoor en gen. Dürst Britt Wel een meisje, maar geen \geld Tegen de 25^üge ambtenaar bij de Almelose griffie v. d. M. werd voor de Almelose rechtbanfi 11 maanden geëist, waarvan 4 malden voorwaardelijk, en onder toezichtstelling van de R. K. re classering. Hij had trouwplannen, maar niet voldoende geld voor een huishouden en liet dus tegen betaling van f 1500.-, bezwarende dossiers tegen de Almelose rijwielhandelaar H. K. verdwijnen. Een ander dossier van K. zou tegen f 1000.- verdwijnen, maar v. d. M. zag te laat zijn fout in, en wilde deze transactie te niet doen. Tegen G. G. J. uit Overdinkel, die als tussenpersoon in deze transacties dienst deed, werd 6 maanden geëist met aftrek wegens uitlokking van een misdrijf. Voor de ondergrondse van de toekomst De Krijgsraad te Assen veroordeelde de 37-jarige sergeant H. J. A. J. Cr. üit Am sterdam tot 11 maanden met degradatie tot soldaat en ontslag. Hij had nl. als lid van de mijn-opruimingsdienst een com pleet arsenaal bijeengestolen, dat hij „later nog wel eens in de illegaliteit nodig zou kunnen hebben" en daarom per mi litaire vrachtauto naar Amsterdam liet vervoeren. DEENSE KONING, ADMIRAAL VAN DE BRITSE VLOOT Koning Fredrik van Denemarken is de onderscheiding verleend, van admiraal de Britse vloot. Deze onderscheiding valt samen met de plechtige opening van de Britse tentoonstelling in Kopenhagen het bezoek aan die stad van het Britse depótschip voor duikboten, de Maidstone, 8 duikboten. Vaderland te stellen boven persoonlijke belangen en hun plicht te doen. De generaal was slechts matig tevre den over de politieke toestand in Indië, gispte de tactiek van eeuwig praten, en vreesde, dat de door zijn divisie ge brachte offers 300 gesneuvelden tevergeefs zouden zijn. Hij vertelde, dat hij zeer geliefd was bij de troep en bij zijn afscheid hartstochtelijk werd toe gejuicht. De generaal werd. namens de chef van de generale staf ontvangen door generaal-majoor Droste; aanwezig waren nog de generaals-majoor Van Kesteren (We waarderen de wijze, waarop gene raal Dürst Britt spreekt over zijn solda ten onze soldaten. Het zijn prachtke rels, maar zij hebben niet de hulp var hun leiding gekregen, die zij hebben moesten. De generaal heeft steeds gewei gerd hen samen te laten werken met KNIL-onderdelen en dit heeft ons klap pen gekost. Dit heeft deze soldaten doen bloot staan aan een critiek, die onver diend en lasterlijk was. De rest waarde ren we niet. Het is een conflict tussen Dürst Britt en Spoor, niet tussen de le gers, waartussen geen ander zeer is dar de gewone wrijving, die tussen twee le geronderdelen altijd zal bestaan, zolang de mensheid oorlog voert. Wat de generaal zegt over ernstige on geregeldheden is wel het ergste. Dit is een volkomen onverantwoordelijke uitlating. Red.). Staat er in de republiek een scheuring voor de deur? De staat van beleg in Solo (Soerakarta) afgekondigd In de tweede stad der republiek, de zetel van de communistische partij en het hof van de Soesoehoenan, Solo, het opnieuw gekomen tot uitbarstingen van geweld, zodat de staat van beleg moest worden afgekondigd. Werd er aanvankelijk slechts gevoch ten in de omgeving van het station, spoedig breidden de gevechten zich uit over de gehele stad. Schermutselingen werden gevolgd door schietpartijen, waarvan vooral het centrum was het bureau van de jeugdbeweging Pesindo, welke een der gevaarlijkste mantelorga nisaties der communisten is. De i naamste partijen zijn in deze strijd de Stalinistische communisten van Moeso de vele groepen volkscommunisten door hun tegenstanders betiteld al: Trotzkyïsten waartoe o.a. Tan Ma- lakka behoort. Diens vrijlating op dit ogenblik door Djokja is zeker geen toe valligheid, doch wordt beschouwd als eer tegenze* tegen de Stalinisten. Opmerke lijk is de breuk tussen het leger onder de fascist Soedirman en de populaire massaleider der Stalinisten, Sjarifoeddin. Vroeger waren Soedirman en Sjarifoed- din intieme vrienden, doch thans heeft Soedirman met krachtige maatregelen gedreigd. Premier Hatta steunt op het ogenblik op de vreemde coalitie van leger, de Mohammedaanse partijen, volkscommunisten en .zijn eigen kleine intellectuele groep, dè P.N.I., tegen de dreigende macht van de officiële com munistische partij die geconcentreerd is te Solo en te Madioen, en die da vak beweging Sobsi achter zich heeft. Slag om Arnhem weer herdacht Honderden Engelse pelgrims be zochten ons land Voor de derde maal is vandaag in Arn hem de Airborne-herdenking gehouden: de herdenking van de grote slag om Arn hem, die op 17 September 1944 zijn hoog tepunt bereikte. Reeds gisteren bezochten ruim driehonderd Britse „pelgrims" de slagvelden in Oosterbeek. Bij het monu ment aldaar spraken de voorzitter van het comité, de heer Ph. W. Bergkotte en burgemeester Talema van Renkum. De Engelse brigadier P. H. W. Bricks dankte voor de gastvrijheid en las het welkomst woord van de Commissaris der Koningin in de provincie, jhr Quarles van Ufford, voor. Er werden kransen gelegd aan de voet van het monument. Des avonds von den in Oosterbeek voorstellingen plaats van de film van de slag, „Theirs is the glory", toegelicht door de maker, Castle- ton Knight, en van het Ballet der lage landen. In Arnhem ging de première van de kleurenfilm der Olympische Spelen, waarbij verschillende autoriteiten Vandaag en morgen moet Queuille vuurproef doorstaan STAKINGEN IN FRANKRIJK DUREN NOG VOORT den van de generaal paradeerden met rode vlaggen en spandoeken, waarop ge schreven stond: „Wij willen De Gaülle De stakingen in Frankrijk duurden gis- iren onverminderd voort en op verschil lende plaatsen legden nog meer arbeiders het werk neer. En te midden van deze onrust moest de Franse premier, Henri Queuille, vandaag zijn bezuinigingspro gramma in de Assemblée verdedigen. Een program, dat, zoals bekend, prijsver hogingen en bezuinigingen inhoudt. Queuille wil 10 milliard francs inkrim pen op de militaire credieten, 6 milliard op de genationaliseerde industrieën (die het grootste deel in staking zijn), 4 milliard op de openbare diensten en 3 milliaiNi op de wederopbouw. De nieuwe indirecte belastingen zouden ongeveer 30 milliard opbrengen, de directe belas tingen 52 milliard. De stemming in de Assemblée, die morgen wordt verwacht, zal beslissend zijn voor de regering- Queuille. De laatste twee kabinetten zijn gevallen op soortgelijke, financiële pro gramma's. Ook vandaag vonden de stakingsbe wegingen overal in het land voortgang. Gevecht tijdens de aankomst van De Gaulle. Bij aankomst van generaal De Gaulle, te Bourg d'Oisans, raakte aanhangers en tegenstanders slaags. Ongeveer 200 vijan- DAT als hulde voor hun activiteit tij dens de feestdagen de Amsterdamse poli tiemannen met hun echtgenoten een serie filmvoorstellingen aangeboden kregen. DAT 22 Sept. in de Goningse univer siteit een steen onthuld wordt voor de de oorlog gevallen hoogleraren, amb tenaren, oud-studenten en studenten. DAT de Sultan van Ternate met zijn echtgenote Friesland, Drente en. Gronin gen bezocht. DAT onze gezant te Bangkok, mr C. W. A. Schürman, zijn post betrok. DAT te Hoeven (N.-Brabant) op 20 September de echtparen B. Lauwerijssen- C. Peemen en P. Dingenouts—C. Schoo- nenn en op 22 Sept. het echtpaar J. var Kuyk—De Jong hun gouden bruiloft DAT C. de Jong te Udenhout tweede maal na de bevrijding door brand zijn boerderij verloor. DAT de gemeente Sevenum met proefontginning in de Peel begint. DAT voor het Arnhemse B.G. tegen de verrader G. J. Kamp uit Almelo 8 j. (m.a.) werd geëist. DAT tot ridder in de orde van de Ned. Leeuw werden benoemd T. F. Leuftink, te A'dam, directeur van de N.V. Ned.-Ind. Handelsbank en ir J. van de Kamp te A'dam, oud-directeur van de PI. Telefoon dienst. DAT tot cultuurconsulent in vaste dienst werd benoemd ir A. Franke te Heemstede. DAT de commies der P.T.T. J. A. V. Vucht benoemd weró tot hoofdcommies te Tilburg. DAT gisteravond het internat, congres Dor orthopaedie en traumatologie te Amsterdam werd gesloten en de deelne- vóór zij naar hun land terugkeren, vandaag en morgen diverse klinieken in ts land bezoeken. DAT te Den Helder gister de 110 adel borsten werden geïnstalleerd en daarna ;n mars door Den Helder maakten. DAT gistermiddag te Domburg een 1 30 lange en 500 kg zware 37 cm-gra- naat werd opgegraven, die in de oorlog afgeschoten door het Engelse slag schip „Warspite". DAT een Limburgs comité een actie heeft ontketend tegen de heffing van ge den op de overzetveren over de Maas. DAT de AVRO een aardige brochure heeft uitgegeven over „Wat gaat de AVRO doen in het komende seizoen". DAT blijkens een mededeling van Comité Burgerrecht van de 147 door het Econ. Inst. v. d. Middenstand geteste sla- gersbedrijven er 58 niet rendabel bleken. DAT de zeil- en vlaggenmakers gebr. Faber te A'dam t.g.v. het Regeringsjubi leum een rijmprent uit de oorlog opnieuw uitgaven. DAT in het Wageningse Arboretum t. g. v. de sierteeltdagen een borstbeeld van Linnaeus is onthuld, waarbij o.m. sprak de voorz. der Ned. Dendrologenver., S. G. A. Doorenbos uit Den Haag. DAT in A'dam de première van de ver filmde „Hamlet" van Shakespeare ging. DAT de parlementaire redacteuren gisterenavond de ministers Drees en Van Schaik en de Voorzitters der Kamers maaltijd aanboden in Vieux Doelen Den Haag. DAT op de spoorlijn bij Den Bosch het deerlijk verminkte lijk is gevonden een verpleegster uit een krankzinnigen gesticht te Drunen-Elshout. DAT per 1 Jan. a.s. benoemd is tot hoofdred. van „Die Transvaler", de grote nationalistische krant van Transvaal, J. J. Kruger, als opvolger van dr H. F. Ver woerd. DAT de olieproductie te Schoonebeek (Dr.) sinds het voorjaar steeg van 1100 kg ton tot 1500 kt; ton per dag en thans reeds I pet der Ned. behoefte wordt gedekt. DAT, zoals al gedeeltelijk gemeld, op het te Leiden gehouden congres van ex- politieke gevangenen besloten werd geen communisten te weren, daar de statuten voldoende waarborgen bieden. DAT „De Groene" heeft afgezien v§n fusie met „Vrij Nederland" en „De Stem van Nederland". DAT wij binnenkort uit België 1 mil- lioen dakpannen zullen importeren, om vooral Zeeland te kunnen helpen en over enkele maanden 70 millioen stenen volgen. DAT wij aan Tsjechoslowakije voor 8 millioen kronen textiel-afval zullen leve ren om er textielwaren voor terug te ont vangen. DAT brieven, gepost uiterlijk 22 Sept., nog op tijd Port Said bereiken voor de troepen dei; thuisvarende Sibajak. DAT brieven, gepost uiterlijk 19 Sept.. nog op tijd Port Said bereiken voor de troepen a/b van de uitvarende Waterman. DAT Snip en Snap in Maart naar Indië gaan voor een NIWIN-troepen-tournée DAT Louis van Tulder dirigent werd van het KLM-koor te Den Haag. DAT in tweede instantie voor het B.G. te Leeuwarden opnieuw de doodstraf y/erd geëist tegen de 25-j. landarbeider Douwe Bleeker uit Bolsward. DAT de 53-j. R'damse havenarbeider P. v. Dongen op z'n werk dodelijk is ongelukt en de 52-j. G. Reedijk ernstige wonden opliep. DAT ds J. A. v. d. Meiden te Hoogezand /.m. een esperantistencongres voor drie Noordel. provincies, een preek hield i deze wereldhulptaal. DAT van de 30 paratyphus-patiënten in Friesland er 2 zijn overleden en wel het echtpaar W. Hoogeveen te Appelscha. DAT Rotterdam een eigen weekblad heeft gekregen met de naam D.P., en mr A. Stempels, W. A. Wagener en G. Zals- an als redactie. DAT, in tegenstelling tot Den Haag, de A'damse kunstijsbaan in het a.s. seizoen geen wedstrijden zal organiseren, doch zich beperken tot enkele ijsrevue's. DAT op het station te Roosendaal het lijk werd aangetroffen van een 19-j. Utrechtse student in de chemie, die aan vergiftiging bleek te zijn overleden. DAT heden in Bilthoven werd ter aarde besteld de 43-j. dr B. ten Have, genees kundige van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid te Utrecht. DAT we met Kerstmis weer allemaal 180 gr. slaolie „krijgen". DAT het confict tussen de Ned. Uitge vers en Boekverkopers is opgelost. DAT de Haagse schilderes Suze de Lint 5 Oct. 70 jaar wordt. DAT op de Arnhemse gasfabriek een arbeider bekneld geraakte en overleed. DAT de schrijver S. Vestdijk 17 Oct. 50 jaar wordt en de Baarnse Kunstkring dit zal herdenken. DAT de Geref. kerk te Vlissingen, die in 1944 bijna geheel verwoest werd, weer is opgebouwd en in gebruik genomen. DAT het bijna 10.000 man sterke per soneel der Limburgse mijnen f 70.000 bij eenbracht voor de VN AC. DAT 65 j. oud te A'dam overleed de alg. secr. van de Internat. Bond van Bouw arbeiders, J. W. v. Achterbergh. IN ITALIë WORDT EVENEENS GESTAAKT Het .personeel der glas- en aardewerk fabrieken heeft gisteren in geheel Italië het werk neer gelegd. Er wordt een loons- aanpassing geëist. Morgen begint het personeel van de spoorwegen, transport diensten en binnenlandse luchtlijnen eer staking van 24 uur, uit protest tegen de weigering der werkgevers om op het verzoek tot loonsverhoging In te gaan. Bernadotte nog steeds niet tevreden Opnieuw heeft graaf Bernadotte ver klaard, dat de toestand in Palestina verre van bevredigend is. Hij wist geen reden op te geven voor de voortdurende inbreu ken door beide partijen op het bestand. Gisteren had de bemiddelaar een onder houd met de Syrische regering. Volgens de graaf zal zijn rapport inzake Palestina op de eerste of de tweede zittingsdag var de Ver. Naties te Parijs worden gepubli ceerd. Mosje Sjertok, de minister var Buitenl. Zaken van Israël, heeft op zijn beurt critiek geoefend op de bemiddeling van Bernadotte. Verdere inkrimping van het ambtenarencorps In aansluiting op ons bericht inzake de aanstaande inkrimping van de C.C.D. tot circa 1200 man, alsmede soortgelijke plan nen t.a.v. de dienst der Prijzencontrole, kan nader worden gemeld, dat hier de 1050 ambtenaren er pl.m. 300 zullen verdwijnen. Zulks zal nog dit jaar zijn be slag krijgen door 14 afdelingen op heffen. Intussen behoeft de controle hierdoor niet te verslappen, daar de 15 rijdende brigades, die verleden jaar werden op gericht en over 5 districten zijn verdeeld, thans voldoende zijn geïnstrueerd. Elk district beschikt over één brigade vc textiel, één voor bouwmaterialen en voor algemene doeleinden. Fanny wint ook in Finland Fanny Blanker»Koen, die thans in Finland is, heeft gisteren haar eerste wedstrijd gelopen. Te Valkeakoski de 80 m horden in 11.2 sec. De 100 zij in 11.8 sec. STRAF VAN BERUCHTE ILSE KOCH VERMINDERD. Het vonnis van Ilse Koch, de weduwe van de vroegere commandant van concentratiekamp Buchen-wald, dat, gens wreedheden levenslange gevange nisstraf luidde, is door het Amerikaanse militaire bestuur te München gewijzigd in vier jaar gevangenisstraf. Tijdens haar proces werd zij ervan beschuldigd lam- pekappen van de huid van getatoueerde gevangenen te hebben laten maken. Nader wordt gemeld, dat de republi keinse „marine" zich aangesloten heeft bij de Stalinisten en in gevecht is met de republikeinse divisie, die te Solo gele gerd is. De politie echter steunt de rege ring. Men verwacht dat deze versterkin gen uit Djocja zal sturen. Veiligheidsraad zal Haide- rabad behandelen De Sowjetunie stemde niet mee De Veiligheidsraad heeft gisteren be sloten, de klacht van Haidarabad tegen Voor-Indië op de agenda te plaatsen. China, de Sowjet-Unie en Oekraine ont hielden zich bij deze beslissing van stem men. Tijdens het debat verzocht de ver tegenwoordiger van Haidarabad de Raad om snel op te treden, de invasie te ver bieden en de terugtrekking van de Voor- Indisehe troepen te gelasten. De bespre kingen werden tot Maandag verdaagd. Voor-Indië daarentegen ontkende, dat Haidarabad een souvereine staat was, ter wijl China het standpunt innam, dat er geen parallel bestond tussen de compe tentie van de Raad ten aanzien van Haidarabad en ta.v. de Djokjase repu bliek. De Voor-Indische vertegenwoor diger voegde de voorzitter van de Raad, Cadogan, toe, dat deze als hoofd van de Britse delegatie wel zou weten hoe Haidarabad aan tanks en zwaar geschut kwam. Intussen heeft de voornaamste Voor-Indische colonne, die uit het Wes ten op «Sikandarabad aanrukt, geen vor deringen gemaakt, maar de afstand tus sen de Oostelijke en Westelijke kolonne is nog slechts 175 km. De bekende citadel Bidar is door Haidarabad ontruimd. De tegenstand schijnt toe te nemen, maar een slecht teken voor Haidarabad is, dat de premier door de radio een beroep deed op de Voor-Indische premier Nehroe, en erkende, dat Haidarabad op den duur de zwakste zou zijn. Qazim Ravi, de 46-jarige bevelhebber der gezamenlijke (vaak ongewapen de!) troepen, die tot taak hebben met Islamitisch fanatisme ten koste van alles de binnendringende legers van India uit Haiderabad te weren Geen geheimzinnige ziekten te Uitgeest Domme geruchten brachten ongerustheid voor niets Naar aanleiding van de verschillende geruchten omtrent zgn. vreemde ziekten- verschijnsèlen te Uitgeest, betreurt het dep. van Soc. Zaken het, dat men. zon der te bevoegder plaatse informaties in te winnen, zich overgaf aan allerlei dwaze en geheel ongegronde veronder stellingen, die zelfs in het buitenland on gerustheid wekten. Een onderzoek wees udt. dat er nooit sprake was van „vreemde" ziektever- verschijnselen, dooh dat eind Juli vrij veel gevallen van zachtaardige angina voorkwamen, waarbij enkele van enigs zins afwijkend maar overigens goedaar dig karakter, die zich ook in andere ge meenten voordeden. Een en ander had niets te maken met een „luchtlaag", zoals sommigen veronderstelden. Slagers willen vleesverkoop met èn zonder bon Plan zal aan de Regering worden voorgelegd Een commissie uit de Ailg. Ned. Sla gershond heeft een plan ontworpen ter verbetering van de huidige vlees-situa tie; indien dit wordt goedgekeurd door de organisaties, zal het aan de minister worden overgelegd. Volgens het plan geeft de minister aan de slagers de volle dige vrijheid van inkoop van het slacht- Hij wijst een vleesbon van 400 gram per 14 dagen aan. terwijl de slagers zich verplichten, deze bon te honoreren tegen door de minister vast te stellen verkoops prijzen. Daarnaast ontvangen de slagers de gelegenheid tot vrije verkoop van vlees, dat beschikbaar komt door de vrije inkoop tegen lonende prijs. Hierdoor wordt de zwarte slachting de wind uit de zeilen genomen en wordt de huis slachting tot normale proporties terug gebracht. WEERBERICHT Westelijke wind Voor het Noorden van het land: Zwaar bewolkt met later plaatselijk enige regen- Nu en dan krachtige, langs de Wadden eilanden tijdelijk harde Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Voor het Zuiden van het land: Zwaar bewolkt met enkele tijdelijke opklarin gen. Overwegend droog weer. Meest ma tige wind tussen West en Zuid-West. Wei nig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN. Zaterdag, 18 Sept. Zon op 6.19, onder 18.49 uur; Maan op 19.09, onder 6.02 uu*. 25 Sept. L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1