Recente politieke gebeurtenissen lieten de vereniging niet onaangetast NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1&4? CONGRES EX-POLITIEKE GEVANGENEN Geschillen, die niet zo maar zijn weg te ruimen Zoals wij in ons blad van gisteren reeds •meldden, werd gistermiddag het congres van de Ned. vereniging van ex-politieke gevangenen, dat in onze stad gedurende drie dagen wordt gehouden, dn de Stads gehoorzaal, geopend. De voorzitter van het district Leiden, de heer L. Questroo, sprak allereerst een welkomstwoord tot de congressisten en in het bijzonder tot de leden van het ere- oomité en het hoofdbestuur. Onder de aanwezigen bevonden zich de burgemees ter, jhr mr F. H. van Kinschot, dr ir P. C. Lindenbergh, voorzitter van de stichting ooriogsgraven, de heer If. J. Meijer, com missaris van politie te Leiden, prof. mr J. C. van Oven, rector-magnifdcus van de Leidse Universiteit, ds J. Plomp, Geref. predikant, ds D. J. Vossers, Ned. Herv. predikant en mr Fh. J. de Ruyter de Wdldt, vorzitter van het comité „Ere- sohuld en dankbaarheid". Ernstzakelijkheid en ontspanning De heer Questroo merkte op, dat Lel den het als een groot voorrecht be schouwde wederom het congres te mogen organiseren. Wij zijn er over verheugd, dat velen aan de oproep, om de vergade ringen bij te wonen, gevolg hebben ge geven. In ernst, zakelijkheid en ontspan ning zullen we de komende dagen door brengen. Spr. bracht dank aan allen, die op enigerlei wijze hun medewerking aan de organisatie van het congres had den verleend. De troebelen stillen Mr. B. W. Stomps te Haarlem, voorzit ter, hield een rede tot de „vrienden uit de concentratiekampen, tuchthuizen en gevangenissen". Een jaar van moeilijkhe den ligt achter ons, aldius spr. Het ver blijf van verscheidene personen, die in de vereniging krachtens hun functie een be langrijke plaats innamen, in de kampen gedurende de oorlog heeft ons parten ge speeld. De secretaris moest wegens ziekte bedanken terwijl ook zijn opvolger zich later genoodzaakt zag zijn functie neer te leggen. Het hoofdbestuur kreeg het hierdoor niet gemakkelijk. Spr. sprak woorden van dank tot de hoofdbestuurs leden. Hard is er gewerkt om nog resul taten te bereiken. In het vervolg van zijn toespraak merkte mr Stomps op, dat de ingrij pende politieke gebeurtenissen in Europa van de laatste tijd ook de ver eniging van ex-politieke gevangenen niet onaangeroerd hebben gelaten. Er zijn geschillen ontstaan, die niet zo maar zijn weg te ruimen. Spr. hoop te, dat het congres in Lelden er toe zou bijdragen, dat de vereniging, die niet alleen bestaansrecht, maar ook bestaansplicht (t. 'o. v. de nabestaan den van de slachtoffers van het ver zet) heeft, in haar vorm zou blijven. In de oorlog hebben wij getoond, dat wij één kunnen zyn. En thans hebben ivy als één man op de bres te staan voor de nabestaanden, wier leed nog teker niet Is weggenomen. Wy moe- en de vinger leggen op de vele won- len, dl' in de vyf jaren van over- heersing zyn geslagen. Voor ons als ieden van deze vereniging ls nodig, dat wy, ondanks alle politieke ver- Reorganisatie afd. Leiden C.H.U. in zicht Viering 40-Jarig bestaan in November In het voorjaar werd het bestuur van ie afdeling Leiden van de Ohr. Hist. Unie een reorganisatie-ontwerp toegezonden, dat was opgesteld door een lid en was bedoeld voor de afdeling. Het doél van dat ontwerp is om in onze stad te komen tot wijkbijeenkomsten met een zelfstan dige organisatie. Welke wijk hiermee be gint zal op de eerstvolgende ledenverga dering worden bekendgemaakt. Deze vergadering vindt plaats op 24 September a. s. De heer J. de Ruiter, lid van de Tweede Kamer der S. G., zal spre ken over de politieke perspectieven in verband met de huidige verhoudingen. Wij vernamen nog, dat op deze eerste vergadering in het nieuwe seizoen mede delingen zullen worden gedaan over het a. s. jubileum der afdeling. De plannen voor de viering van 'het achtste lustrum nemen steeds vastere vormen aan. De datum is vastgesteld op 17 November a.s. Het jubileum zal in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal worden gevierd. De voor zitter van de CHU, de heer H. W. TRanus, zal op deze avond een rede hou den, terwijl verschillende verenigingen reeds haar medewerking hebben toege- zegd- Studiegroep der C.H.U. Gisteravond kwam de Studiegroep van ie afdeling Leiden der OHU dn vergade ring bijeen. Wegens ziekte kon de heer A. F. Zeelen, voorzitter, niet aanwezig zijn.. De heer D. v. d. Kwaak, die de heer Zeelen verving, sprak er zijn vreugde over uit, dat zo velen zich in de komende wintermaanden willen bezinnen op de CHU-beginselen. Spontaan gaf zich een aantal leden op om het bestuur der afde ling Leiden bij zijn verenigingsarbeid bij te staan. Er werd voor de heer Zeelen een bedragje bijeengebracht om hem, nu hij in 'het ziekenhuis wordt verpleegd een bhjk van medeleven te zenden. schillen, elkaar leren begrijpen en verstaan. Spr memoreerde vervolgens de abdi catie van Koningin Wilhelmina thans Prinses. Hoe hebben wij meegeleefd met Haar in de donkere jaren en Zij met ons. We hebben geluisterd naar Haar bemoe digende woorden. Mr Stomps bracht Haar voor de zegenrijke arbeid, door Haar vóór, tijdens en na de oorlog verricht, hulde. Hij deelde mede, dat hij namens alle leden op 4 September ji. een tele gram had gezonden naar H. M. Ko ningin Juliana, waarin de verzekering van onwankelbare trouw aan Vorsten huis en Vaderland werd gegeven. De vereniging had ook een invitatie ont vangen om zich te doen vertegenwoor digen by de plechtige inhuldiging in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Na de rede van mr Stomps werden twee coupletten van het volkslied gezon gen. Een groepje aanwezige communisten zong niet mee. Men besloot nog een tele gram te zenden naar Nico Mourer te Amsterdam en Wim Bakker te Velp, leden van het hoofdbestuur, die beiden wegens ziekte het congres niet konden bijwonen. Huldiging Leidse bestuur De heer A. Scheele, voorzitter van de pers- en propaganda-commissie, kreeg tot taak het bestuur van het district Lei den te huldigen voor de wyze, waarop dit verleden jaar het congres dat ook in onze stad werd gehouden, had voor bereid. De bestuursleden kregen een oor konde en een fraaie draagmedaille met blauw-wit lint. De heer Questroo dankte ook namens zijn mede-bestuurders voor de spontane huldiging. Ontvangst ten Stadhuize Om half vijf verzamelden de congres sisten zich in de prachtige burgerzaal van het Stadhuis, waar zij door het vol tallige congres van B. en W. officieel werden ontvangen. De burgemeester sprak een korte rede uit, waarin hij herinnerde aan de een heid in de bezettingstijd. Dit congres is een belangrijk middel om het contact, dat in de oorlog is gelegd, duurzaam te maken. In ons verzet hebben wij Ko ningin Wilhelmina steeds als een lich tend voorbeeld voor ogen gehad. Laten wij ook thans de handen ineenslaan, met dit doel voor ogen: voor de nabestaan den van de slachtoffers te zorgen. Mr Stomps antwoordde de burgemees ter en uitte de wens, dat het congres door de Leidse geest van wijsheid hij doelde hierbij op de Universiteit goede banen zou worden geleid. Om half zes ving de stille tocht langs het voorlopige monument aan de Steen straat aan. Vervuld van eerbied trokken de congressisten voorbij het witte kruis, aan welks voet een krans werd gelegd. Plechtige herdenkingsdienst 's Avonds werd in de Pieterskerk een plechtige herdenkingsdienst gehouden, die op de vele aanwezigen een diepe in druk heeft gemaakt. De organist, Leo Mens, speelde voor de aanvang prélude D-dur van J. S. Bach en een oud-Neder lands lied. Gemeenschappelijk werd ge zongen: „Gelukkig is het land, dat God. de Heer, beschermt". Het Ned. Herv Kerkkoor o.l.v. de heer Henk Geimaert te Oegstgeest, zong het lied „Heer, onze God" van B. Dreier. Als spreker trad op dr K. H. E. Grave- meijer, algemeen gedelegeerde van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk. Deze las vóór zijn toespraak, naar aan leiding van Openbaringen 3: 11 (ged.): „Houdt, dat gij hebt, opdat niemand Uw kroon neme", Jesaja 40: 17 en I Cor. 13. Het is eigenlijk een hachelijke geschie denis om in de kerk te komen, aldus be- .gon dr Gravemeijer zyn rede. Alle heer lijkheid van de mens smelt hier weg als sneeuw voor de zon. Samen voelen wij onze kleinheid tegenover de grote, hei lige, almachtige en genadige God. Maar het is ook een troostvolle zaak. Er zijn ogenblikken in ons leven, waarop we zo sterk onze afhankelijkheid en broosheid voelen, dat het een rijke troost is, dat de grote God tot ons is gekomen, ook wanneer wy Hem uit onze gedachten hebben gebannen. Een houvast in ons rumoerige leven is begerenswaardig. Er zyn echter momen ten, dat wij met onze handen niets meer kunnen omklemmen, maar wij worden dan vastgehouden. Wanneer hier de din gen worden gebroken, dan is God er óók, Alles loopt uit op de openbaring Zijn Rijk, dat komt. Als wij dat ge loven, dan zien wij perspectief en wor den de dingen transparant. Dr Gravemeijer wees vervolgens op de plicht van de ex-politieke gevangenen verantwoordelijk voor elkaar te zijn. Houdt de eenheid, die onder ons volk haast niet meer wordt gevonden, vast! Verschillen zijn er. maar in dienende liefde zullen wij elkaar tegemoet moeten treden. Dat wil niet zeggen, dat wij ver raders in onze kring zouden dulden. Na deze toespraak vond een stille her denking plaats, tijdens welke Leo Mens Psalm 103: „Gelijk het gras is ons kort stondig leven" zacht ten gehore bracht. De dag van heden werd besteed aan het bespreken van tal van huishoudelijke zaken. Wij hopen morgen hierover een ander mee te delen. Vreselijk Door de politie is aangehouden de 19- jarige A. C. V. te Leiden, die in Maart van dit jaar tot twee maal toe een poging deed om haar moeder door middel vi vergiftiging van het leven te beroven. Zij is ter beschikking van de Officier van Justitie gesteld. O, die sigaren Als de sigaren, bij het wekelijks rant soen mee naar huis gebracht, de twintig cent per stuk overschrijden, durft manlief er doorgaans in de loop van een rustige Zondagmiddag geen slecht woord van te zeggen, uit vrees, dat zijn eega zal vragen, hoe „duur" dat bocht dan wel heeft gekost. Maar wat moet de man die van W. B. alhier twee sigaren kocht voorf4.50, dan een „effen" gezicht gezet hebben achter zijn Zondagmiddagse boek of krant!! Evenwel, het moet ge- wegd, het waren echte Havanna-sigaren, uit een voorraad van 50, die W. B. van een Amerikaans officier had gekocht voor f 100. De tuchtrechter vond echter, dat W. B.| en zijn klanten maar Hollands dekblad moesten roken, en nam de Havanna's in beslag. Bovendien kreeg B. nog f20 Gisteren werd in onze stad het congres van de Ned. vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstyd onder grote belangstelling geopend. De burge meester sprak de congressisten In de burgerzaal van het stadhuis toe- De persoon vóór de zuil is de voorzitter der vereniging, mr B. W. Stomps te Haarlem (Foto N. van der Horst) Muzikale legende van Ben van Eysselsteijn Zaterdag in de Leidse Schouwburg De Haagse schrijver Ben van Eyssel steijn heeft zyn zangspel „Vrouwenzand" omgewerkt tot een muzikale legende „Het Vrouwtje van Stavoren". Het is een zeer charmant geheel geworden, dat de oude Friese legende op aantrekkelijke wijze verhaalt. Behoudens het eerste tafereel, dat wat langdradig is, is er veel actie in het stuk en in een waardevol relaas wordt de verkeerdheid van de zucht naar goud en macht getypeerd. „Liever goud dan eten" is de moraal van Vrouw Doda en dit zal haar ondergang worden. Gisteravond werd in de Kon. Schouw burg te 's-Gravenhage de Haagse pre mière gegeven door de Residentie-Ope rette onder regie van Jan v. d. Linden. Het gezelschap heeft met veel toewijding gespeeld. In het bijzonder noemen we Han Rijnbeek, die met trotse zelfver zekerdheid en strakke voornaamheid de an Vrouw Doda bracht. Ook de door haar verzorgde choreografie is van een grote allure. Direct naast haar noemen we Kitty Knappert, die met een onge looflijke intelligentie de dochter Aite speelde. Smaakvolle costuums en decors en vriendelijke, maar weinig originele muziek van Oh. Heynen, vervolmaakten het geheel. Zoals bekend wordt dit stuk a.s. Zater dag in de Schouwburg te Leiden opge- Gemeenteraad van Leiden Plechtige afkondiging van de grondwetswijzigingen De gemeenteraad van Leiden vergadert a.s. Maandag, 20 Sept. te 14.25 u. precies. Dan zal plaats hebben de plechtige afkon diging van de vastgestelde veranderingen in de grondwet door voorlezing van c" desbetreffende wetten van 3 Sept. 1948. Nu in de raadsvergadering van j Maandag slechts de behandeling van het prae-advies op het voorstel-Lombert en op het adres van de woningbouwver eniging „Eensgezindheid" inzake het be bouwen van het terrein van de v.m Leidse Katoenmaatschappij aan de He rengracht is aangehouden, zal in verband met bovenstaande prechtige afkondiging het prae-advies niet in deze maar in de volgende raadszitting aan de orde wor den gesteld. BAZAR EVANG. CHR. GEMEENSCHAP In het gebouw van de Evang. Chr. Ge meenschap aan de Middelstegracht wordt dezer dagen een bazar gehouden ten bate van het kinderhuis, dat de stichting Jeruël eerlang wil laten verrijzen. Reeds gistermiddag, kort na de opening van de bazar, die tal van nuttige gebruiksarti kelen bevat, was het succes verzekerd, want weldra werd er vlot gekocht. Bij zonder in trek bleken de levensmiddelen, baby-artikelen en speelgoederen, die ech ter nog in ruime-mate aanwezig zijn. De bazar blijft vanavond van 710 en mor gen van 3—10 uur geopend. Briefromanse word' werklikheid Nóientjie kom uit Nederland aan. Een korrespondensie-romanse het werk- likheid geword, zo lezen we in het Zuid- Afrikaanse blad „Die Burger". In Kaap stad het 'n Nederlandse bruid Vrydag van die Bloemfontein aan wal gestap on binnekort in die huwelik te tree met 'i jong boer wat sy 'n paar oomblikke tevore vir die eerste keer in lewende lywe van die skip af gesien het. Die bruid is mej. Nellie Teske, var Leiden, Nederland, en haar bruidegom i: mnr. D. J. (Joey) van Aarde, 'n jong graan- en melkboer van die Swartland. Deur hul briewe hei die twee mekaar leer ken en het hullie'verloof geraak en 'besluit om te trou. Toe die skip teen dagbreek vasge- meer is, was mnr. Van Aarde al op die kaai en mej. Teske op die dek. Sy het hom dadelik volgens sy foto's her ken en hom nader gewink. Hulle het 'n paar tree van mekaar staan en gesels, maar sy kon 'n volle twee uur later eers die skip verlaat. Aan 'n verteenwoordiger van Die Bur ger het mej. Teske intussen op die skip die verloop van hul romanse vertel. Sy het haar bruidegom se adres in 1946 by die Internationale Jeugdverkeer gekry en daarna gereeld met hom gekorres- pondeer. Sy het haar briewe in Nederlands en hy syne in Afrikaans geskryf. Hulle het mekaar goed verstaan behalve „en kele woordjes", het sy gesé. Deur sy briewe het sy die plaatslewe in Suid- Afrika leer verstaan. Sy was nog altyd baie lief vir die platteland. Die paartje is voornemens om binne kort op Tiervlei in die huwelik te tree. Officiële publicatie INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR HET OPENBAAR VERVOLG ONDERWIJS. en W. van Leiden brengen ter alge- kennis, dat de inschrijving van leerlingen voor het openbaar vervolg onderwijs zal plaats hebben op Donder dag 16 Sept. a.s., des avonds van 1920 u. Voor jongens in het gebouw van de School voor Voortgezet gewoon L.O. aan de Oude Vest 35 en voor meisjes in het schoolgebouw aan de Breestraat 66. Leerlingen van de vorige cursus moe ten zich opnieuw laten inschrijven. Nadere inlichtingen omtrent het ver volgonderwijs zullen bij de inschrijving door de hoofden der betrokken scholen worden verstrekt. Het hoofd der jongensschool is de heer A. Meijer, Morskade 1. Het hoofd der meisjesschool is de heer F. J. Riks, Van der Waalstraat 2. F, H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. J. BOOL, Secretaris. Leiden, 15 September 1948. Jeugdparlement Het Leidse jeugdparlement komt mor genavond in het Stadhuis voor het eerst in het nieuwe seizoen bijeen. Gesproken zal worden over de verhouding Neder- land-Indië. De eerste steen van Zaalbergs spinnerij te Vlijmen gelegd GISTEREN DOOR DE BURGEMEESTER VAN VLIJMEN Gisteren vond te Vlijmen de eerste steenlegging plaats van het spinnerij-ge bouw, dat de N.V. Kon. Fabriek van Wol len Dekens v/h. J. C. Zaalberg Zn. al daar bouwt. Om 11 uur, toen alle genodig den, benevens zeer vele belangstellenden aanwezig waren, betrad de burgemeester van Vlijmen, de heer J. v. Hout m< heer Bodewes, directeur van Zaalberg, het bouwterrein en werd aan twee daar toe opgerichte masten de vlag van 1 men en de „Zaalberg"vlag gehesen. De heer Bodewes heette alle genodig den hartelijk welkom. Hij betreurde het ten zeerste, dat zijn mededirecteur, heer Schrandt, verhinderd was aanwezig te zijn. Vervolgens gaf hij een kort c zicht- van de motieven, welke Zaalberg er toe geleid hadden, de verdere uit bouw van haar fabriek niet te Leiden, maar te Vlijmen te doen plaats vinden. Hij dankte alle autoriteiten en verdere by de bouw betrokken personen en ma's voor de medewerking, die Zaalberg ondervonden had en speciaal de bur gemeester vxan Vlijmen voor de grote voortvarendheid, waarmede hij T.b.c.-collecte op 17 September Vanwege de spoorweg-tuberculose- vereniging. Evenals vorig jaar houdt de Spoorweg-tu- berculose-vereniging op Vrydag 17 Sept. de herdenkingsdag van het begin der spoorwegstaking in. 1944 haar jaar lijkse collecte. De vereniging, die zich ten doel stelt de bestrijding van de t.b.c. onder het personeel der Ned. Spoorwe gen en de gezinsleden daarvan, zal deze dag in de omgeving van en op de stations een speldje te koop aanbieden aan de reizigers en het personeel van de N.S. Wij hopen, dat velen zullen tonen, be langstelling te hebben voor de N.S. en haar personeel en daarom graag hun steun zullen geven. Het adres der ver eniging is Maliesingel 38 te Utrecht en het gironummer 109035. Ned. Chr. Vrouwenbond afd. Leiden vierde intiem Oranjefeest „Laten wy onze taak verstaan" In de bovenzaal van de Harmonie vier de de Ned. Chr. Vrouwenbond afd. Lei den gisteravond op intieme, echt-vrouwe- lijke wijze het 50-jarig regeringsjubileum van Koningin Wihelmina en de inhuldi ging van Nederlands nieuwe Koningin. De voorzitster, mej. N. de Raven, hield een rede, die op de daarvoor geëigende momenten werd onderbroken met voor dracht van gedachten door mevr. van Ingen-Sohenau, zang van het eigen koor tje onder leiding van en "begeleid door mevT. Dregmans-van Katwijik en samen- In de pauze werd onder het genot van een traotatie natuurlijk druk geconver seerd, terwijl het programa voor het tweede gedeelte van de avond een muzi kale wedstrijd vermeldde. De zaal was smaakvol versierd met oranjebloemen. Nuttige arbeid voor de Leidse bevolking Kraamcentrum kan niet op eigen wieken drijven De stichting tot verlening van hulp aan kraamvrouwen, die zich ten doel stelt de opleiding van kraamverzorg sters, het instandhouden van een bemid delingsbureau en het uitoefenen van toe zicht op de ingeschreven, gediplomeerde kraamverzorgsters, heeft ook in het jaar 1947 in vele gevallen hulp kunnen ver lenen. De kraamverzorgster, in haar don kerbruine uniform wordt meer en meer een in het maatschappelijk leven bekende enn gewaardeerde figuur. Haar hulp kan te allen tijde worden ingeroepen via het bemiddelingsbureau. Herengracht 4 (Tel. 23407). Zij verleent hulp aan alle ge zindten. Deze bestaat uit hulp bij de be valling en verzorging van moeder en kind in het gezin, terwijl ook de gehele huis houding wordt verzorgd. In het jaar 1947 werd op 6 Februari een nieuwe cursus voor kraamverzorgsters opgezet, met 14, na verloop van korte tijd 13 leerlingen, welke allen in 1948 examen aflegden. De cursus 1946 deed op 10 April 1947 examen, waarbij alle 19 leerlingen slaag den. Bovendien deden tegelijkertijd 3 bakers met goed gevolg overgangsexamen tot kraamverzorgsters. Op 11 Juni wer den in een speciale bijeenkomst de di ploma's uitgereikt. Op 1 Mei waren in dienst van het kraamcentnim 27 gediplomeerde kraam verzorgsters, terwijl op 31 December dit aantal was teruggelopen tot 20, wegens vertrek naar andere betrekkingen, oplei ding tot verpleegsters, werk in Indone sië etc. Door de kraamverzorgsters werd in 1947 in 542 gevallen, gedurende tenminste 10 dagen, hulp gegeven overdag aan moe der en kind in het gezin, tegen 243 in 1946. Door wijkkraamverzorgsters werd in 348 gezinnen geholpen en door 1014 aanstaande moeders werd het Bemidde lingsbureau bezocht. Maar nog steeds is er hulp tekort, vooral daar ook van uit omliggende ge meenten gaarne een beroep op deze krachten wordt gedaan. Het centrum kan niet op eigen wieken drijven, het is op TEL. 2512 Taxibedrijf H. Noort Zn. Luxe auto's Taxi's Ook Touringcarbedryf KANAALSTRAAT 1 RIJNSBURG financiële steun van verschillende instan ties aangewezen, hetgeen blijkt uit het tekort van f 2856.73 over verpleging en verzorging in het j&ar 1947. Naar aanleiding van de wens een eigen huis te hebben voor de kraamverzorg sters in opleiding, werden vele mogelijk heden overwogen; tenslotte werd door een kleine commissie deze quaestie be zien. De Huiscommissie adviseerde ten slotte, onder overlegging van gemaakte berekeningen, het huis aan de Heren gracht 4 te huren, daar het werken van uit een centrum zeker arbeidskrachten zou besparen, en dus de resultaten van het werk gunstig zou beïnvloeden. Bo vendien kan de opleiding dan beter ge schieden, daar de leerlingen voor een groot deel bijeen wonen. Na vele voorbereidingen werd tenslotte per 1 Januari 1948 het huis gehuurd. Daar er echter voor de inrichting verschillende noodzakelijke uitgaven waren, die niet uit de subsidie of de lopende inkomsten konden worden bestreden, werd aan ver schillende industriëlen in Leiden en om geving verzocht aan een lening te willen deelnemen. Verschillenden van hen vol deden aan dit verzoek, terwijl ook enkele giften binnen kwamen. Zwarte wol verhandeld I. O. uit Leiden was zo gelukkig ge weest 2 kig zwarte wol op de kop te tik ken; niet voor zwarte kousen, zo degelijk was O. niet, maar zonder punten. Het ge valletje kostte hem maar even f 49.50. voorwaar geen zakcentje. O. was echter van plan er een zoet winstje op te maken; vrouwen zijn wel eens zo dwaas! Maar vor hij de kans kreeg het zwakke ge slacht te verleiden, werd hij geknipt en zo stond hij dan gisteren voor de tucht - reohter, die in hem een berucht zwart handelaar herkende en hem ook dien overeenkomstig behandelde. Veertig gul dentjes zal O. nu moeten neertellen voor de vertegenwoordiger der wet. Maar dat is nog het ergste niet: ook de wol is ver beurd verklaard en tenslotte werd ook 's mans textielvergunning ingetrokken, zodat hij in twee jaar geen handel meer mag drijven. Envrouwen verleiden! P. O., deze was blikslager, had net zo'n buitenkansje als I. O. Hij kocht 1 kg van het veelbegeerde goedje, zonder punten en voor f 20.50. Hij kwam eraf met f 30.- boete en verbeurdverklaring van de zwarte wol. En soldeert thans weer braaf zijn blik. steun verleende. Vervolgens verzocht hij de aanwezigen een oorkonde, vermelden de deze steenlegging, te willen onder tekenen en nodigde hij de burgemeester uit, de eerste steen te willen leggen. Alvorens hiertoe over te gaan, zeide de burgemeester, dat het voor de ge meente Vlijmen van zeer grote betekenis is, dat een bekende industrie zich aldaar gaat vestigen. Hij feliciteerde de N.V. Spionnage Contra-Spionnase door Willy Ie Comte Duits gewroet in Den Haag Regering na 1945 niet in slaap gevallen. Ook zij houden een oog in het zeil en het is een vreugde mede te kunnen maken, dat door een samenbun deling-der strategische krachten van Enge land, Frankrijk, België, Nederland en Lu xemburg, eindelijk een innige samenwer king tot stand gaat komen tussen de we derzijdse Geheime Diensten. Moge deze samenwerking tot voorbeeld I dienen van de vele Nederlandse instellin gen op dit terrein, die meermalen bUjk geven op het gebied der samenwerking nog veel te leren te hebben. Jammer, maar 'begrijpelijk. Nederland ligt het „ge- heime-dienstwerfc" nu eenmaal niet Het is m strijd met onze open en eerlijke volksaard en geeft aanleiding ieder, die er mede annex is te verlagen tot het toe passen van al die eigenschappen welke in- haerent zijn aan dit duistere métier. Leu gen en bedrog, ÈM WM triges. moord en doodslag, vervalsing, kortom de laag van de mens overwinnen op de duur vrij- wel ieder die zioh mf Iaat. Het zijn sterke t kunnen dragen.Maar d zal over een ander arsenaal i bestand te zyn. Zelfs de wen welke de zware psycho-technische bestproeven tegenwoordig met succes on dergaan en die psychisch, physiek. mo- Ook is het een zaak van het grootste be lang een einde te maken aan de zgn. „lief- hebberij-spionnage". Het is noodzaak, dat vele gendiensten der politieke partijen, moet En het is daarentegen een zaak van Staatsbelang dat de verschillende inlich tingendiensten waarover ons Vaderland den. Dat de beste i diensten worden gelicht en de als min der betrouwbaar of bekwaam bekenc staanden aan de kant worden gezet. Bij een samenwerking op West-Europees ge bied moet een samenwerking op nationaal terrein zeker mogelijk zijn. In de krimgar van de Rijksrecherche, Centrale Veilig heidsdienst, Generale Staf. Ministerie van Buitenlandse Zaken. Marine-Veiligheids- spionnage-moeilijkheden zijn opgewassen. Eventueel aan te vullen met integre, met beide voeten op de grond ten uit het voormalig vei Dit is en zaak van Staa ander. Het vrijwaart ons volk zich in de ogen der uitstekend, geoutilleerde bond genoten belaohelijk te maken en kan als het beste bolwerk besohouwd worden te gen de manipulaties van mogendheden, die momenteel uit hoofde van hun ideo logie en vergaande brutaliteit in ons va derland intrigeren en daardoor wanorde scheppen. EINDE met deze dag en wenste haar toe, dat al haar verwachtingen betreffende deze bouw, vervuld mogen worden. Hierna werd door de burgemeester de eerste steen gelegd, waarna de oorkon de, welke inmiddels in een loden koker opgeborgen was, ingemetseld werd. Het gezelschap vertrok hierna naa.r Den Bosch, waar een eenvoudige maaltijd werd gebruikt! Aannemer van het bouwwerk is de firma Bik en Breedeveld, te Leiden. Jaarverslag 1947 van de 3 October-vereniging FEESTVIERING IS ZEER GESLAAGD Het jaarverslag 1947 van de 3 October- vereniging is verschenen. De secretaris, de heer E. W. Wichers Rollandet, ge waagt daarin van het prachtige weer op het laatst gevierde 3 Octoberfeest en van het ernstig ziek zijn en herstel van de voorzitter, de heer W. van der Laan. De heer B. Buurman trad als bestuurslid af In zijn plaats werd gekozen de heer C G. F. Wernink en in de vacature wijleD R. de Wilde ir J. J. G. van Hoek. De heren dr N. A. Commandeur en H. E der Heide werden als bestuurslid herkozen. Bij K.B. van 11 Juli 1947 werd de duur in de vereniging verlengd tot en met 7 April 1974. Moeilijkheden zyn de diverse commis- es bij de voorbereiding van de feest- plannen niet gespaard gebleven. Zij wis ten deze echter te overwinnen. Gememoreerd worden voorts de fees telijkheden zelve. „Achter ieder nummer het programma zou ik de aanreke ning „zeer geslaagd" kunnen zetten", merkt de secretaris vóór in zyn verslag naar zoals1 een goed secretaris past. volstaat hij hier niet mee. Met nadruk wordt er nog op gewezen, dat de uit deling van haring en wittebrood niet ge en moet worden als „bedeling", maar liver als een historische herinnering in het ontzet van Leiden op 3 Oct. 1574. We bevelen het keurig verzorgde ver slag, dat mede ondertekend is door de heer W. v. d. Laan, gaarne ter lezing aan. Wat is voetballen? Zekere H. A T. uit Oegstgeest moest deze week terecht staan, omdat hy proces-verbaal had opgelopen wegens voetballen op de openbare weg. Plaats van de misdaad: Terwee-weg te Oegst geest. Tijd: 30 Mei j.l. Verdachte voelde zich voor de Leidse kantonrechter echter geenszins uit het veld geslagen. Hoe zóu hij ook, waar een ras-voetballer zioh immers op het veld thuis voelt? Dat de rechter zich echtei niet wat onrustiger toonde, was onbegrij pelijk! Zulk een man had toch moeten weten, dat voetballen niet maar zó tegen bal schoppen is? En dat was nu juist, wat T. gedaan had! Zó maar, luchtigjes weg, tegen een voetbal geschopt, eens op een veld, maar gewoon nette buurt, op de weg. met keurige huis moeders achter schoongewassen ramen als toeschouwsters. Ze applaudisseerden niet eens! Dg rechter moet in zijn hart de Oegst- geester huismoeders geluk gewenst heb ben, dat er op 30 Mei geen volledig elftal op de Terweeweg aan het schoppen is -geweest. En daar regeren vooruit gaf hij deze aspirant „Abe Lenstra", conform de eis van het O.M., maar vast f2.50 boete, De heer L. A. Mennes werd in Oosterbeek gehuldigd Is heden 25 jaar directeur van de Markt- en Havendienst. In verband mét het feit, dat het van daag 25 jaar is geleden, da dte heer L. A. Mennes werd benoemd tot directeur van de Markt- en Havendienst, hebben de burgemeester, jhr mr F. H. van Kin schot en de wethouder van financiën, de heer D. v. d. Kwaak, zich heden Oosterbeek begeven, waar zij een bezoek hebben gebracht aan de aldaar voor her stel van gezondheid verblijf houdende hoofdambtenaar. Namens het gemeente bestuur hebben zij de heer Mennes de gelukwensen aangeboden en hem volledig herstel van gezondheid toege wenst. Een en ander ging gepaard aanbieding van een bloemenhulde, terwijl vanzelfsprekend de gebruikelijke enve loppe met inhoud niet achterwege bleef. Ook de ambtenaar van zijn dienst deden hem een bloemenhulde toekomen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Donald, z v G F T Phi- lippus en M J Phillips; Gerarda, z v G Blijleven en C de Bruin; Bartholomeus, z v P Distelvelt en S v d Nat; Leo H, z v L de Jong en M Vlieland; Tobias, z v S L van Duyn en K Groeneveld; Yvonne WT.dvHJ van Driest en W v d Berk; Helena W M, d v J S den Dubbelden en H W Lek; Adrianus C z v B M F Prins en M A Pouw; Chris tina *L M, d v P Heemskerk en L. Harte- velt. OVERLEDEN: M M F Neggers, huisvr v A v d Weijer, 49 jr; P de Groot, m 70 jr; E M Zonderop, huisvr v P J Schra- ma, 64 jr; A Kool, huisvr v H Bijdekel- lens, 71 jr; G de Mol, zn, 4 dagen. GEHUWD: W Hijmans en I Tromp. De jubileum-afvalwedstrijd van de L.S.B. De eerste wedstrijden van de tweed, ronde zijn gisteravond gespeeld. De uit. slagen waren: N. Cok (Hazerswoude)- G. Bosscha (L.S.G.( 01; M. Bloeit (L.S.G.)—H. J. Slegtenhorst (Philidori 10; Th. Olyerhoek (Roelofarendsveen) J. C. Splinter (V.T.L.) 1—0; F. Telenj (Vriendschaar)W. Zitman (Caïssa) afgebr.; A. E. J. Modderman (L.S.G.)- mr ir J. Westra (L.S.G.) afgebr. (Westn staat gewonnen) Voor de le ronde werd alsnog gespeeld: J. P. Wijermans (Oegstgeest)L. H. di Jong (Philidor) 10; P. Vlugt (Caïssa)-. J. de Jong (Leiderdorp) 10. H illegom A. Huissoon 40 jaar boekhouder. Dinsdag a.s. zal de heer A. Huissoon, boekhouder aan de Twentsche Bank, dt dag herdenken, waarop hij vóór 40 jaai deze instelling werd verbonden. Di heer Huissoon, Hillegommer boorte, is geen onbekende in meente. Jarenlang maakt hij deel uit vaa het college van kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente. Het zal de jubilaris dii dag dan ook niet aan belangstelling ont breken. Wilhelmina Kleuterschool. De Wilhelmina kleuterschool is vanal begin dezer week ondergebracht in dt handwerkschool en in de Julianaschool leerkrachten zijn aangesteld de dames J. Visser en A van der Plas. Hlllegom-Ter Heyde. Zondag zal in de Ned. Herv. kerlt 's morgens en 's avonds voorgaan ds A Sonneveld, Ned. Herv. predikant te Tet Heyde. Ter Heyde, dat in de bezettings tijd door de Duitsers geheel werd afge- broken, is kerkelijk geadopteerd door d« Ned. Herv. Gem. van Hillegom. Zondag zal dan ook de Zogenaamde adoptie-col- lecte worden gehouden voor deze zuster- gemeente. Katwijk aan den Rijn Ongeval in Overdekte. De heer O. had in de Overdekte ts Leiden het ongeluk, van een trapje af te glijden. Dit hïd tot gevolg, dat hy het rechterbeen brak. De E.H.D. vervoerde de heer O. naar het Academisch Zieken huis ter behandeling. Afd. Katwyk L.T.B. Gisteravond werd in huize Nelly een ledenvergadering gehouden van de afd. Katwyk der L.T.B. onder voorzitter- schap van de heer C. J. Boskamp. Na de opening kwam het ontwerp statuten in bespreking. Voorstellen om in te dienen bij de kringvergadering waren niet ter tafeL Hierna kwam in bespreking de begroting de L.T.B. Er was een vooruit gang in contributie van ƒ44.000. De bond 13.000 leden. De begroting werd goedgekeurd. Nadat het winterprogram- ia was besproken, volgde sluiting. Katwijk aan Zee Chr. Geref. Gemeente. Hedenavond te 8 uur spreekt in de Chr. Geref. kerk ds Van der Bijl. Start voor hei winterwerk van Fébé. Gisteravond had in de Oranjezaal de opening plaats van het winterwerk de damesnaaikrans Fébé. De voorzitter de afd. Katwijk van de Geref. Zen- dingsbond, de heer A. de Jong, opende, samenzang, Schriftlezing en gebed, met enkele woorden n.a.v. het voorge- lezene: 2 Petrus 1. Hierna kreeg het woord ds J. J. van der Krift, die een rede hield over Hand. 161315, de ge schiedenis van Lydia, de purperverkoop ster. Er wordt tegenwoordig veel geklaagd ver dorheid en lauwheid in de kerk. En daar is veel van waar! Het erge is, dit 'gewoon gaan vindenè Spr. be handelde, hoe de orthodox-protestantsa kgrken de laatste tientallen jaren zijn geïnfecteerd door de z.g. onmiddellijke wedergeboorte, die, zo zegt men, vooraf dient te gaan om tot God te komen. Dit is onjuist. Wel is er geesteswerk geestesleiding, willens of onwillens, waardoor we in aanraking komen met het Woord Gods. Vele gelovigen hebben andere kijk op geloofszaken. We mogen deze mensen niet verketteren. Wellicht zullen ze op Gods tijd een an dere kijk krygen! Spr. zette ten slotte uiteen hoe kerk- gaan enz. belangrijk, ja onmisbaar is om het geloof te voeden. Waar geen voeding kwijnt het weg. De naaikrans der dingen, waar we Gods Woord horen onderzoeken. De daden, die voort komen uit ons geloof, zijn nooit onbe langrijk! Na de pauze, waarin een kop koffie werd genuttigd, sprak de 2e voorzitter de Geref. Zendingsbond. de heer Jac. Guyt een slotwoord, waarin hij de ge schiedenis van Fébé naging. Deze samen komst viel n.l. juist samen met het 12%- jarig bestaan der vereniging. Ds d. Krift sloot de vergadering. Sfeer in t gezin? De Nieuwe Leidsche" er in! Koudekerk aan den Rijn De nieuwe klok in gebruik genomen Gisteravond luidde voor het eerst van 5 min. tot 10 min. over negen da nieuwe luidklok in de toren van de Ned. Herv. kerk. In een inwijdingsdienst in de kerk werd aan deze ingebruikneming een officieel cachet gegeven. Ds v. Bins- bergen, plaatselijk predikant, leidde da dienst. Na zang van het Koudekerks gemengd koor en het meisjeskoor 'hield de predi kant een toespraak waarin hij allereerst de Duitse inval memoreerde. In Februari 1943 werd de in 1724 vervaardigde klok uit de toren gehaald en weggevoerd. Grote dank bracht spr. aan de com missie ad hoc, die onder leiding burgemeester Verheul een huis-aan-huis collecte organiseerde met als resultaat een bedrag van ƒ1550. Ds van. Binsbergen ging aan de hand van het motto van het „Lied voi Glocke" van Schiller na, welke de func tie van de klok is. Drie aspecten be lichtte hij. Zij roept de levenden, draagt de doden en breekt de bliksemen. Het mannenkoor „Onderling zanggenot" en het Ned. Herv. kerkkoor verleenden voorts no ghun medewerking. De bijeen komst werd bijgewoond door B. e van Hazerswoude en Koudekerk. Personalia. In de plaats van mevr. Kruit-van Zijst die heden afscheid nam, is benoemd tol onderwijzeres aan de Ned. Herv. school alhier mej. G. Roest te Nieuwveen.-

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2