Spionnage NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 MAANDAG 13 SEPTEMBER 1948 op Zaterdag 2 October Grote optocht Rondom de vrede van Munster Van Kinschot beeldt Van Kinschot uit Nu de feesten ter ere van onze oude en van onze jonge Koningin achter de rug zün, richt de Sleutelstad haar oog op dat grote gebeuren, dat „3 October" heet, maar dat dit jaar op Zaterdag 2 October wordt gehouden, Omdat de dag Leidens ontzet ditmaal op een Zondag valt. De feestelijke wijdingsure zal dienten gevolge reeds op Donderdag 30 Septem- i de Pieterskerk worden gehouden. Feestredenaar in deze bijeenkomst ter opening van de feesten is ds J. Swijnen- burg; het gemengde koor en het kinder koor van „Ex Animo", zorgen voor df zang en Leo Mens bespeelt het orgel. Vrijdagavond, 1 October, volgt de be kende grote taptoe. Of ter gelegenheid daarvan het v. d. Werf-park en de mo len „De Valk" weer worden verlicht, ii nog niet zeker. Voor het Lunapark wai er een ongekend groot aantal inschrij vingen, namelijk niet minder dan 280 De kermisexploitanten weten blijkbaar drommels goed, waar op 3 October de centen blijven. Slechts 80 gegadigden echter konden worden geplaatst. Het 3 Octoberfestijn zelf heeft zijn traditionele gang: na de reveille uur van af het balcon van het stadhuis door het Leids politiemuziekgezelschap weerklinkt om 8 uur in het v. d. Werf- park koraalmuziek. De uitreiking van haring en witte brood vindt dit jaar in grotere om vang plaats dan in 1947. Het bestuur van de 3-Octobervereniglng heeft de (tweede) inschrijving hiertoe, zoals bekend, flink aangemoedigd en de Leidenaars lieten zich geen twee keer manen; deze prachtige vorm van folklore raakt gelukkig niet in dis- crediet. Het stuit op enkele moeilijkheden, de militaire mars te doen doorgaan met nam de betreft het ter beschikking krij gen van de benodigde manschappen maar het bestuur der 3-Octoberfeesten heeft alle hoop, dat de bezwaren zullen worden weggenomen en dat de der begeleiding van de Kon. Mil. Kapel zal plaats vinden. Op het Levendaal en in de omgeving er van wordt in de verdere ochtenduren de ronde van Leiden verreden, tussen de Swift-combinatie club „De Spartaan". De kinderen worden inmiddels onthaald op een poppenkastvertoning en verdere attracties op het Stadhuisplein en aan Steenstraat. Niet meer op vier punten de stad dus, zoals vorig jaar. En, terwijl „de fontein springt" en Lakenhal voor een bijzondere 3-Oct.-e positie is geopend, zullen weer honderden en nog eens honderden (oud)-Leidenaren in de Pieterskerk de herdenkingsdienst bijwonen, waarin ditmaal ds P. W. Spruyt voorgaat. De grote optocht De grote optocht op de middag van de 2e October zal tot titel dragen: „Rondom de vrede van Munster". Er is alle reden om aan te nemen, dat de lange stoet een blijvende indruk zal maken. Ruim 300 personen zullen er aan deelnemen: prach tige grote groepen, rijverenigingen, stu- dentengroepen, sportverenigingen en daar naast verschillende muziekkorpsen. Een gouden koets, karossen en tal van praal wagens zullen het geheel een groots aan zien geven. Enkele bijzonderheden mogen reeds. nu worden vermeld: in de optocht zal worden meegevoerd een imitatie van het kistje, dat thuis hoort In Den Haag, maar dat ook op de ten toonstelling te Delft aanwezig was en waarin de papieren met de voorwaar den van de vrede van Munster wor den bewaard. Dit kistje zal ook op de affiches worden afgebeeld. Ook een Nlwin-wagen zal weer present zijn (het vorig jaar bracht men tijdens de optocht f 5600 bijeen). En tenslotte: in 1648 was een Van Kinschot bij de Vrede van Munster betrokken en deze voorvader van Leidens burgemeester zal in de optocht worden voorgesteld door een zoon van de burgervader der Sleutelstad, student aan de Leldse universiteit. Op de avond van 2 October wordt in de Stadsgehoorzaal een cabaret-avond ge geven door feen Alkmaars gezelschap en op het Schuttersveld het jaarlijkse vuur werk, Om 12 uur zijn alle feestelijkheden geëindigd. Het spreekt vanzelf, dat de Sleutelstad ter herdenking van 'het ontzet weer Ln haar geheel zal vlaggen. Haring en witte brood, de hutspot en de driekleur ze hpren er allemaal bij! Auto reed in het water van de Nieuwe Rijn Geen persoonlijke ongelukken. Zaterdagavond half elf werden de be woners van de Nieuwe Rijn opgeschrikt door een hevige plons. Het bleek, dat een aldaar geparkeerde auto, wiens eige naar zich ten huize van de heer S. P. Wielinga bevond, door een passerende auto was aangereden en ln het water ge duwd. Daar menvermoedde, dat zich iemand in het ondergedoken Fiat je be vond, alarmeerde men de brandweer, die edig met een EHBO-auto ter plaatse i. Maar alras bleek, dat dit gelukkig niet het geval was en brandweer en EHBO rukten weer in, de eigenaar, onze stadgenoot, de heer R., met de handen het haar achterlatend. Na enige tijd arriveerde hierop de kraanwagen van de firma Stallinga, die het karwei echter ook niet aan kon en de radeloze eigenaar besloot na uren van ingespannen arbeid, de brandweer maar weer te hulp te roe pen. Te ongeveer drie uur in de nacht haalde deze, onder leiding van de com mandant, de drenkeling boven water. De schuldige partij in dit nachtelijk :ama was een Katwijkse dokter. De tram rijdt op 2 Jan. 1949 voor 't laatst Leiden-Haarlem Zal de bus in staat zijn naar wens en eis te vervoeren? in 2 Oc- genoe; Naar wjj vernemen, ligt het in de be doeling de tram LeidenHaarlem op 2 Januari 1949 voor het laatst te laten ryden. Het ziet er naar uit, dat de Bol lenstreek in alle stilte afscheid van haar zo zeer geliefde tram zal nemen. Begin volgend jaar krijgen we dus de bus. Wanneer deze in staat is het ven naar wens en els te regelen, zal deze verandering ongetwijfeld een verbetering betekenen. Leidenaren lieten zich geen twee keer manen Totaal gaven zich thans 2341 personen op. De tweede inschrijving voor de tradi tionele uitdeling van haring en witte brood, ter viering van de derde October. ;n daverend succes geworden. Leidse burgerij heeft zich gelukkig laten wakker schudden en niet gewild, dat goede traditie bij gebrek aan belang: ling zou verloren gaan. Twee uur lang stond een lange file geduldig wachtend or het inschrijvingsbureau en gaven zich ruim 1600 personen vi deling op. Op de morgen tober zullen er dus wei haringkoppen zijn om ovei glijden, terwijl degelijke broden een stevige laag zullen vormen voor geuren de Leidse hutspot in menig Leids gezin. Fabrieken v. Zaalberg te Vlijmen gaan verrijzen Eerste steen wordt morgen gelegd. Zoals bekend gaat de directie van N.V. Kon. Ned. Fabrieken voor Wollen Dekens v.h. J. C. Zaalberg nieuwe fabriek later verrijzen te Vlijmen (N. Br.) Morgenochtend om elf uur zal burge meester J. V. Hout van Vlijmen de eerste steen leggen DUIVENSPORT. „HET OOSTEN". NED. BOND VAN ZATERDAGVLIEGERS. Op 11 September hield bovengenoemde vereniging een wedvlucht met oude jonge duiven vanaf Maastricht, 170 km. De duiven werden gelost om 12.25 ir met Z.Z.O.-wind. De eerste duif werd geconstateerd om 2.32.58 uur, de laatste prijswinnende om 2.54.50 uur. De uitslag was als volgt: A. ter Haar 1-13-16, Boekkooi 2-5-6-10-14-15, Breedijk 3, Zwaan 4, H. Kettenis 7, Alting 8-12, v. Helden 9, B. Singeling 11. Granieten „soepelheid" der Hollandse douanen Wie er met de „Zuiderkruis" naar huis komen Aankomst vermoedelijk op 24 September te Rotterdam K.N.I.L. Contactavond Leidse Buitenschool Enorme belangstelling maakte tweede avond nodig. Zaterdagavond verzamelde zich oi initiatief van de oudervereniging van de Leidse Buitenschool een groot aantal enthousiast meelevende ouders heelt gerestaureerde grote zaal van „Den Burcht". De zaal was zelfs zó afgestampt vol, dat velen moesten worden afgewe zen en men moest besluiten in de loop van de volgende week een tweede avond te beleggen. Het programma werd ingeleid door de voorzitter, de heer W. Steenbergen, die vooral een woord van dank wilde wij den aan het personeel van de Kon. Ned. Grofsmederij. Namens deze had ir De Jong n.1. een bedrag van f 100 geschon ken, terwijl de personeelsvereniging de avond zou opluisteren met muziek, acrobatiek en toneelspel. Ook de firma's, die de tombola verzorgden, kwam een dankwoord toe. De directrice, mej. Crèvecoeur, vertelde iets van doel en werkmethode der L.B.S. Zij riep de medewerking van de ouders in bij deze arbeid, die wel preventief wil zijn, maar daarom toch ook voort durende waakzaamheid vraagt. De t-b.c. blijft ook op de L.B.S. rondwaren als een sluipende vijand. Zij toonde zich dank baar voor het bestaan van de ouderver eniging, die in moeilijke jaren vaak een onmisbare financiële steun bleek ep spoorde eventuele niet-leden krachtg aan lid te worden. Een filmpje van het leven in de school leidde het nu volgende vrolijke pro gramma in, dat bij allen zeer in d< smaak viel. De tweede avond zal waarschijnlijk a.s Donderdag worden gegeven. In October viert „Jeruel" 25-jarig bestaan Kindervoeding en verpleging nog steeds niet hervat. In het gebouw Middelste Gracht 3 werd 25 jaar geleden de arbeid begonnen de stichting „Jeruel", een vereniging, onder de Leidse burgers van velerlei schakering zoveel bekendheid heeft, dat doel en werkwijze nauwelijks uiteengezet behoeven te worden. Helaas moesten kindervoeding en -verzorging tijdens de bezetting worden stopgezet, terwijl deze nog steeds niet konden worden hervat wegens ruimtegebrek. Tevergeefs wordt nog uitgezien naar een beter gebouw met tuin etc. De geestelijke arbeid wordt ech ter nog steeds in het oude gebouw voort gezet onder de naam „Evangelische Chris tengemeenschap". En in October hoopt men daar het zilveren feest te vieren, geheel in de geest van de stichting. De Leidse ingezetenen, die een kwart eeuw van hun sympathie blijk gaven door hun financiële steun, worden thans opgeroe pen deze sympathie vooral nu te tonen. Daartoe in staat gesteld door tal van stadgenoten, is het mogelijk een bazar te organiseren, welke gehouden wordt op Dinsdag, Woensdag en Donderdag van deze week, van 3 uur ds middags tot 10 urn* des avonds. Tal van nuttige artike len zullen tegen zeer billijke prijzen en zonder punten of bonnen worden ver kocht. In het evangelisatielokaal aan de Middelste Gracht. Men houde een speur tocht in zijn portemonnaie. Met het troepen-transportschip „Zuider kruis", dat 30 Augustus uit dé haven jong Priok vertrok en vermoedelijk op 24 September in Rotterdam arriv zullen de volgende militairen uit Leiden en omgeving naar huis komen: LEIDEN Kon. Landmacht Korp. H. de Kruys, Melchior Treublaan 43, korp. J. J. Doove, Lopsenstraat 1, korp. J. I'terson, Haarlemmerweg 7, korp. P. F. Raaphorst, Haagweg 16a, sold. Ie J. C. Roosen, Kort Galgewater 1. Mariniers Marn. 2e G. de Jong, Magdalenamoon- straat 40a. marn. 2e P. H. van Veen, Zee- 'gersteeg 12. Kon. Marine Lt. t. z. 3e M. F Nijssen, Maredij'k 131. K.NXL. Serg. A. B. Brouwer, Coornihertstr. 45. ALPHEN AAN DEN RIJN Mariniers T. korp. P v. d. Ster. Nieuwe Sloot 6. HAARLEMMERMEER Mariniers T. korp. W. J. Lucke, Zwanenburger- dijk 397. KATWIJK AAN DEN RIJN Kon. Landmacht Sold. H. A. C. Wouters, Rijnstraat 16, KATWIJK AAN ZEE Mariniers T. sergt. H. J. Peters, Waail Malefijt- straat 119, marn. 2e C. v. Beelen, Buiten- sluisstraat 15, marn. 2e J. N. Oudshoorn, LEIDERDORP Kon. Landmacht l. Ie R. J. L. Rijksobroeff, Reseda- straat 8. LISSE Mariniers Marn. Ie W. P. Largeveld, Gladdoden- straat 26. NOORDWIJK Kon. Landmacht Sergt, J. Bos, Hotel Noordzee, sold. Ie Oh. van Duin, Barnihoormweg 37. OEGSTGEEST Kon. Landmacht Maj. ir. A. J. Klein, Juldanalaan 25, 2e luit. C. J. Goedkoop, Laan v. Aren-1 (Alphen) Kapt. J. de Vlaming Pleysier, Fred. Hendriklaan 7. rqelofarendsveen Mariniers Marn. 2e H. A. Hoogenboom, West einde 41. SASSENHEIM Mariniers Marn. 2e A. Goediemains, Van Heemstra- straat 13. VALKENBURG Mariniers Marn. 2e G. v. d. Nagel, Korte Oam- mandeurstraat 5. VOORSCHOTEN Kon. Landmacht Korp. Q. J. v. d. Peet, Essenlaan 7. Kon. Marine Sergt. vlgr. B. Góttsehalk, matr 3e R. H. Masiius, S. C. L. Haberland, G. G. L. Reede van Oudtshoom en L. M. Groene- veld, Marine Opkomst Centrum. WARMOND Mariniers T. korp, P. Zevenhoven, Beverninck- straat 10. WASSENAAR Kon. Landmacht Maj. P. Luursema, Prinsemveg 42, sold. Ie P. J. v. d. Ham. Molenweg 6. Mariniers Marn. 2e L. J. Hoogeveen, Katwijkse- ■eg 19b. ZOETERWOUDE Kon. Landmacht Sold. M. J. Janmaat. Weipoórtseweg 21. Mariniers Marn. 2e G. W. Turk, Miening 29, marn, 2e W. de Vogel, Hoge Rijndijk 261. Clossianen lieten zich niet uit het veld slaan (Van onze bussende verslaggever) De Clossianen zijn weer thuis. Moe-ge keken, -gelachep. Maar ze zijn voldaan. Hoe kon het ook anders. Het zijn twee onvergete lijke dagen geworden, dank zij de pret tige en goede leiding, maar ook dank zij de voortreffelijke medewerking personeel zelf. Alles ging in gemoedelijk heid en juiste harmonie. De eerste dag reden de bussen door een met zon overgoten Nederland en door kruisten de mooiste gedeelten. Telkens ging er een „Oh" op; deze kreet klonk óók wanneer we langs de gewonde plek ken reden. Doch het was steeds ook de snelle wederopbouw, die ons Nieuwe huizen, nieuwe bruggen, dorpjes van noodwoningen, het is verbazingwek kend! Vooral nu we ook de getroffen ge deelten in België hebben gezien. Daar voor alleen al vinden we het fijn Nederlander te zijn. Wij hebben U al enige indrukken ge geven van de eersite dag. Van het koffie drinken in 's Hertogenbosch het lunchen en Veghel en de aankomst in de diverse Avonds waren we allen weer sent in Maastricht. Verzameld in Stadsschouwburg, waar we een avond vol jolijt zouden krijgen. Ook dat gedeelte van het feest was prima in orde. Een gezelschap met bekende namen, 'als Kees de Lange, de Wama's en Cobi Beek. Een leeg halfuurtje werd op vlotte wijze ge vuld door de „Komiek van de Ververij" Jerry Bey. en nog een lid van het per soneel met zijn accordeon, wiens naan: we jammer genoeg vergeten zijn. De België-dag Zaterdagmorgeiwroeg was het Maas trichtse Vrijthof en omgeving ingenomen door de Clossianen. Ze gingen naar Bel gië! Uw verslaggever stond op een hoekje te kijken en het was een vrolijk schouw spel. De beruchte ochtendziekte was schijnbaar in Leiden achtergelaten. N3 een poosje waren alle kleurige schakels van de „bussen-keten" compleet en klonk het startsignaal. Daar ging het naar Eys- den, naar de douane, waar we (tot grote schrik) maar ruim twee uur werden op gehouden! Hollandse douaniers: ons com pliment voor Uw granieten-soepelheid!!! U gooide een ontspamningsreis in de war van 700 werkers en een arbeid van maan denlange voorbereiding. Eén ding deed ons goed:-ze kregen het opgewekte hu meur van de Clossianen niet in de war. Stug werd er doorgezongen. De koers werd _gewijzigd en over Luik reden we laats van ook nog even Namen aan te doen. Nu en dan verstomde het gezang door de overweldigende na- tuurpraoht en zaten we stil te genieten. De directie bracht ons onderweg een reep chocolade en sinaasappelen, waarvoor een hele winkel leeggekocht werd. a een kopje koffie in Brussel gingen door naar Antwerpen. De inmiddels neerstromende regen kon ons niet tegen houden. In Wulstwezel kwamen we over de grens en op de manier, zoals we het morgens ook zo graag hadden gewild! Over Breda en Rotterdam trok de ka- uvaan naar Den Haag, waar in de Die rentuin een diner stond te wachten, dat klonk als een klok. Tijdens het eten werd stedn 35. Nieuwe brugwachter aan spoor brug Galgewater Met ingang van heden zal de heer T Kras, brugwachter bij de N.S. te 'sGra- venhage, worden overgeplaatst naar Lei den, spoorbrug Galgewater. EXAMENS CHR. KWEEKSCHOOL. Voor het eindexamen speciale een jarige cursus aan de Chr. Kweekschool te Leiden slaagden alle candidaten, te weten de dames F. J. Libot, G. v. Wel- i, J. C. Sleeboom (Noordwijk), F. Booij Iphen) en J. Schophuizen. Hiermede jzijn de examens afgelopen. Christelijke handelsreizigers vergaderden Zaterdag kwam de afdeling Leiden van de Ned, Chr. Handelsreizigersvereniging vergadering bijeen. De voorzitter heette in het bijzonder twee nieuwe leden welkom. De tweede voorzitter sprak het komende winterseizoen en deel de mede, dat het bestuur van plan is gedurende de wintermaanden veel prac- tische onderwerpen te doen behandelen. Bij de verkiezing werden de aftredende bestuursleden, t.w. de heren De Graaf en Esderts, herkozen. Tot slot maakte de feestcommissie nog een en ander bekend omtrent de op 15 October a.s. te houden feestavond. HAAGSE POLITIERECHTER. Clandestien geslacht. De handelaar H. J. D. uit Voorschoten had meegeholpen aan een clandestiene slachterij. Hierbij kwam echter, dat dachte reeds eerder voor een dergelijk feit terecht heeft gestaan, en in verband hiermede vorderde de Officier thans drie maanden gevangenisstraf met aftrek pre ventief en een jaar werkinrichting, politierechter veroordeelde tot twee maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief en het jaar werkinrichting. Textielpunten. De rechter wilde er rekening mee hou den, dat de huisvrouw J. V. uit Leiden niet tot de vaste klanten der zwarte markt behoort, en daarom een kans geven nog buiten de gevangenis te blijven. Verdach te had gehandeld in textielpunten en daarvoor vroeg de Officier nu f50 boete of 25 dagen hechtenis en voorwaardelijk weken gevangenisstraf met drie jaai proeftijd. De rechter veroordeelde con form die eis. HAAGSE RECHTBANK. Op vrije voeten. De timmerman J. T, B. te Leiden heei't ch voor de rechtbank te verantwoorden gehad terzake een misdrijf tegen de zeden. De Officier vorderde tegen ver dachte zes maanden gevangenisstraf. Na het pleidooi van de raadsman, besloot de rechtbank conform diens verzoek, ver dachte onmiddellijk in vrijheid te stellen. de dank voor' het genotene in g speechjes van de een naar de ander ge schoten en weer terug. Bij terugkeer ir de Sleutelstad stonden op het Levendaal honderden „thuisblijvers", die als bijen rond de bussen zwermden en weldra enthousiast waren als de „buitenlanders" Er werd gezongen en gejuicht. Langza merhand echter maakte zich groepje groepje los en gingen opgetogen op huis aan. Zonder iemand te kort te doen, willen we verder nog ev De Graaf en een zuster als assistente noemen, die met oneindig geduld wagen- zieken opknapten en lichtgewonden op lapten. „Door Vriendschap Verenigd" vierde tweede lustrum Feest in de foyer. De buurtvereniging „Door Vriendschap Verenigd" hield Zaterdag in de foyer van de Stadsgehoorzaal een. grote feest avond ter gelegenheid van haar jarig bestaan. De voorzitter van het jubileum-comité, de heer J. Crama, sprak een openings woord, waarin hij de geschiedenis var de buurtvereniging de revue liet pas- Voor de oorlog is er hard ge werkt. Toen de bezetting eenmaal was, konden de plannen niet den uitgevoerd. Maar ze bleven er! Me nig avondje is het bestuur in die donkere dagen bijeen geweest om de nodige vast heid aan de vereniging te geven. Na de bevrijding kon het werk worden voort gezet. Spr. hoopte, dat alle leden hun medewerking zouden blijven geven. Het bestuur werd vervolgens onder applaus der aanwezigen' binnengehaald. Wat later op de avond voerde de heer H. Lina, oud-voorzitter, nog het woord Deze dankte, ook namens de mede oprichters der buurtvereniging, het hui dige bestuur voor zijn activiteit en door zetting. „Door Vriendschap Verenigd" heeft verder een goede avond gehad van echte ontspanning, gebracht door het radio variété van Peter Siers, Indra, helder ziende en de drie Fellows, radio-ac deonisten. Vermelden wij nog, dat dames bij de ingang een snoepje kregen n de heren een rokertje. DIPLOMAZWEMMEN IN DE ZIJL. i voor het diploma De Meisjes: Tonia Zandvliet; Ali Kijk ii de Vegte; Anny Vermeer; Truus Veer, Gerry Verhoeve, Elly v. d. Linden, Tiny Verhoeve, Saartje Bey, Anny Hart- Clarientje Planje, Agatha Menijn, Tiny Rijsbergen, Beppy Pison en Nagtegaal. De jongens: Anton Scheepstra, Peter Scheepstra, Hans Maegen en Bennie Vis. Diploma B: De Meisjes: Beppy Prins, Rietje Beu- gelsdijk, Hermientje van Dintelen, Hanny Corel, Stientje Broers, Tootje Verkade, Githa den Hoed, Nelly Teleng, Leny Mol, Saartje Hemerik, Marietje Moenen, Jeantje Roest, Maartje v. d. Ham, Greetj- Tegelaar, Inge van Rooyen, Sylvia Rooyen, Rietje Gilian, mevr. G. Zirkzee, Bea de Jong. Jeantje de Boer, Ria Leu- gering, Rietje Thoma, Rietje Bij. Tiny Heuzen, Adrie Menijn. Henny Rhijn, mevr. J. van Leeuwen,- mevi Blom, Gretha Menijn, Betsy Jonker, Rietje Benvenuti. De jongens: Johannes Mader, Alexan der de Koning, Frans Teleng, Hans Holle beek, Ari Hogstraten en Jaap Bodry. WATERPOLOWEDSTRIJD WOERDEN- pölowedstrijd plaats tussen de twee ploe gen uit Woerden en Vlaardingen, met als inzet een plaats in de tweede klasse de .K.N.Z.B. Na een spannende strijd werd Woerden ten onrechte winnaar met 43. Zijn deze wedstrijden, als altijd, weinig spannend, geheel anders was deze ont moeting, waarin alleen de overhand hadden en Vlaardingen door beter positiespel, minstens een gelijk spel had verdiend. Vlaardingen was aanvankelijk het meest in de aanval, maar na goed op- zwemmen werd de bal verkeerd geplaatst .en kon Woerden, eveneens opzwemmend, een goed punt maken. 10. Niet diend werd het spoedig door de links voor van V.Z.V. 11 en nadat de grote keeper van W.Z.V. enkele malen verdien stelijk had gered, kon Vlaardingen toch met een gelukkig schot sprong nemen. In de tweede helft dacht Vlaardingen gemakkelijk te kunnen winnen en bleek al dadelijk een strafworp (na veel ge praat zo zuiver als glas) haar noodlottig, 22. Niet zodra werd uitgezwommen, of V.Z.V. dacht het spel te kunnen forceren en dit bracht feitelijk de nederlaag. Woerden maakte 32, zelfs 42 (ook hier wel terecht een scheidsrechterlijke dwaling), totdat Vlaardingen één kans kreeg en de achterstand wist terug te brengen tot 43. Had Vlaardin gen nu minder op de beter „uitgekeken", dan had de stand zeker gelijk kunnen worden en was deze club naar de tweed? klasse gegaan; bleef men echter volharden in te z\n spel, waardoor een speler het water werd uitgezonden, de strafworp werd gekeerd, de tijd te kort bleek voor verdere doelpunten. Woerden gaat nu over naar de tweede klasse. Woerden 4 pnt.; Zwip 3 pnt.; V.Z.V. 3 pnt. Contra- Spionnage door Willy le Comte Duits gewroet in Den Haag Maar er was één Geheime Di-enst, die litermate waakzaam was en buiten-ge- voon goed functioneerde, stukken beter zelfs dan de massa-regie van de Bendler- strasse 42 te Berlijn. Dit was de Sowjet- Russische Geheime Dienst. En het typi sche was, dat het Hoofdkwartier van de Russische militaire ^pionnaigedlenst voor West-Europa in Den Haag zetelde. In een eenvoudig, onojpvalilend herenhuis in Den Haag.in de Archipel-wijk. Celebes- een enorme activiteit. Het rustige heren huis werd van vroeg tot laat bezocht door de meest uiteen-lopende figuren. Hieron der waren ook Nederlanders. Zelfs een Tweede-Kamer-lid en een bekend leider van een der Nederlandse Arb-eidersorga- Kriviitsky had een ruim twintigjarige loopbaan als bolsjewiek achter zaoh. Als door een wonder was hij ontkomen aan de periodieke „zuiveringen" in d-e hogere kringen der Sowjet-aristooratie. Tiental len van zijn vroegere collega's hadden de dood gevonden na dagenlange verhoren door de Tsjeka, later Gepeoe geheten. Maar Krivitsky had zioh onder alle om standigheden weten te -handhaven. Hij had een zekere handigheid verkregen zijn mensen in buitenlandse inlichtingendien sten te infiltreren. Niemand was beter op de hoogte met de man-upilaties van separa tisten en fascisten dan Krivitsky. De Sowjet Geheime Dienst in Den Haag was rechtstreeks verantwoording schuldig aan Generaal Barzrin, het hoofd van de afdeling buitenlandse spionnage van de Sow j et - Russisch e Generale Staf. Afschriften der door Den Haag verzon den rapporten werden echter ook ontvan- was de bekende W. G. Krivitsky, die in Den Haag de scepter voerde over een legertje van de best getrainde agenten, rover de Russische Geh-eime Dienst I gen door Karl Rodek, destijds Directeur Laurenti Pavlov-iitsch Beria, beschik- van het Ihüchtdngenbu'reau van het Cen- te. Krivitsky had de functie van Chef van trale Comité van de Communistische de Militaire Geheime Dienst in West- Partij en A. C. Artoesof, Hoofd van de Europa. In het jaar 1937 ontplooide hij Buitenlandse Afdeling van de Gepeoe, thans NKVD geheten. In het middelpunt van het spinneweb van de Russische In lichtingendienst staat en stond ook reeds in 1937, Laurenti Pavlovitsoh Beria, Lid van het Politburo (het de facto uitvoe rend bewind der USSR) en rechterhand van Josef Stalin. Vrijwel alle inlichtingen over het poli tiek, militair en economisch gebeuren ir Nederland g-i-ngen via Krivitsky naar hei Kremlin. Dit kwam omdat er in Neder land nog geen officiële diplomatieke ver tegenwoordiging der Sowjet-Unie was De diplomatieke betrekkingen zijn pas tijdens de oorlog tegen de gemeenschap pelijke Duitse vijand, aangeknoopt, nadat zij vanaf de Revolutie in Rusland en het vermoorden van de Csa-ar door onze Re gering afgebroken werden. Krivitsky was derhalve een machtig en belangrijk man. De Celebesstraat was het kmoopun-t van de Sowjet-spionnage, niet alleen in Nederland zélf, maar ook de Berlij-nse, Brusselse, Parijse, Bemer en zelfs Madrileense agenten kregen van dit adres uit 'hun instructies. Zijn belangrijkste medewerkers in Den laag waren de journalisten van de .Prawda" en de „Iswestia", die, vanzelf sprekend lid zijnde van de Buitenlandse Jounnahstenverenigiing, toegang hadden tot alle belangrijke conferenties, tentoon- andere actuele In September 1935 aanvaardde Krivits ky zijn veelzijdig amb-t in onze Residen tie. Het is niet algemeen bekend, dat één der meest interessante spionnage-geval- len der moderne krijgsgeschiedenis var Den Haag uit werd gedirigeerd. Een va-n van Krlv-itsky's agenten in Berlijn reisde in September 1935 hals over kop naa; Den Haag en rapporteerde zijn chef, da hij op het spoor was gekomen van uiterst geheime onderhandelingen tussen Baron Joachim von Ribbentrop en de Japanse militaire Attaché in Berlijn, de Luitenant Generaal Hirosji-ma Osjima. Krivitsky besloot alles in het werk te stellen vol ledig op de hoogte dezer onderhandelin gen te geraken. En dit gelukte hem mees terlijk. In November 1935 beschikte hij over voldoende gegevens om het Kremlin in een hoogspannings-toestand te bren gen. In het grootste geheim had Berlijn verdrag gesloten met Tokio. Molotof oot in te grijpen. Begin Januari 1936 begonnen er in de West-Europese pers ar tikelen op te duiken inhoudende onthul- n over een op handen zijnd verdrag oï de volgelingen van de Mikado en ran Adolf Hi-tler. Op 10 Januari d.a.v. doelde Molotof in het openbaar op de on derhandelingen. Maar op 12 Januari 1935 volgde er van de Regeringen in Tokio en Berlijn een officieel dementi (Wordt vervolgd). Jubileum-afvalwedstrijden van de L.S.B. Zaterdag zijn de laatste partijen voc de le ronde van de jubileum-afvalwed- strijd van de L.S.B. gespeeld. De zitter van de Bond, de heer P. Herfkens zorgde voor een onverwacht resultaat, door F. J. Hooftman (Boskoop) te slaan. En J. de Jong (Leiderdorp) liet C. Elzinga (Philidor) achter zich. Hij won van C. Goudberg '(Caïssa) en heeft daardoor momenteel de meeste kans op het winnen van de extra prijs (66 mers bordverschil)De overige uitslagen waren. S. J. van Wijk (Boskoop)A J. H. van der Meulen (Philidor) 10; B. de Zwijger (V.T.L.C. A. Wesselius (Oude Wetering) 01; A. Samsom (Philidor) W. Ouwerkerk (Vriendenschaar) 01; A. Koevoet (Philidor)J. A, P. Moonen (Philidor) 10; J. M. v. d. Maat (S.P.W Jac. Harkes (Hazerswoude) 01. Inmiddels heeft de l-oting ovor de ie ronde reeds plaats gehad. Op het pro gramma staan o.m.: A. E. J. Modderman (L.S.G.)mr ir J. Westra (L.S.G.) Bosscha (L.S.G.)N. Cok (Hazers woude). Modderman en Cok hebben remise voldoende om in de 3e ronde te komen. BELGISCHE CRIMINOLOGEN IN LEIDEN EN NOORDWIJK. Een gezelschap van Belgische crir nologen, waarbij zich ook de Belgische minister van justitie, mr P. Struye, heeft levoegd, brengt op het ogenblik zoek aan ons land, waar de deelnemers de gast zijn van hun Nederlandse col lega's. Zaterdag werd het gezelschap ir criminologisch instituut te Leiden ontvangen door de directeur, prof. J. M. Bemmelen, die de gasten welkom heette en uitwijdde over de betekenis de uitrusting van het criminologisch instituut. Spreker deed de mededeling, dat de regering reeds een bedrag heeft uitge trokken voor een onderzoek met verschil lende aspecten van de criminaliteit en df moraliteit. Nadat men het instituut had bezich- gd en een bezoek had gebracht aan de universiteit, werd het gezelschap op het stadhuis door het college van ontvangen, waarna het stadhuis werd bezichtigd. Hierop vertrok men Noordwijk. „ORANJEMANN OF PATRIOT' Door de heer T. Lodewijk, redacteur der Hillegomse Courant, is een toneel stuk geschreven van vier bedrijven: .Oranjeman of Patriot". De eerste opvoering vond plaats in de uitverkochte schouwburgzaal van de Philipsfabrieken te Êindhoven. Deze op voering werd een groot succes. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Richard F J I, z. van A Hart Nibbrig en B L Lugge, Isabella J, in L Vink en G Leber. Gerrit C A, n G. Kerkhoven en T H Schuurman. Hyacintha J J M, dr van J A Sala en F n Noort. Abraham J, zn van A van der Voorst en J J van den Hoorn. Barend, ,n H W ter Haar en V E van Oyen Wilhelmina Th., dr van W J van Staden G. Homburg. Johanna E, dr van L de Boer en C van der Wijngaard. Cornelia II., dr van C. Plokker en W v Leeuwen. Catharina P M, dr van L P Uitendaal en M L C van Abswoude. Bernardus N, zn A A van Heusden en C W Esveldt. Stijntje J, dr van A van Duijn en G van Beelen. Theodora M S. dr van J Vinke- steijn en J M Zandbergen. OVERLEDEN: JPM Smit, zn., 9 mnd. Gaat Oegstgeest Lieftinckse politiek bedrijven In ieder geval batig saldo over d< jaren 1943—1948. Zoals wij in ons blad van 10 Septem ber meldden, keurde de raad van Oe geest het voorstel van B. en W, goed, waarin hernieuwde voorlopige, vaststel ling van de gemeenterekeningen wordt bepleit over de jaren 1943 en 1944 en de over 1945, 1946 en 1947 worden aangebo den. De wethouder van financiën, de heer L. de Neef, merkte daarbij het vol gende op. Over de periode 19431948 kon een batig saldo worden getrokken van f900. Dit is een vermeldenswaardig feit. Want over die jaren behoeft Oegstgeest zich niet onder de noodlijdende gemeenten ta rekenen, terwijl verwacht mag worden, dat ook 1948 een dergelijk beeld zal tonen. Een en ander zal de gemeentelijke autonomie stellig ten goede komen, als een der raadsleden opmerkte, zich daarmee een goed democraat tonend Des te schriller klonk daarentegen de opmer king van mr Valentgoed (C.H.) naar aan leiding van een voorstel van B. en W. om machtiging van de raad teneinde een kasgeldlening van drie ton aan te gaan. Naar aanleiding hiervan merkt mr Valentgoed op. dat hier een wissel werd getrokken op de goedwillendheid en vertrouwen van de raad jegens het col lege van B- en W. Spr. wilde voor de gde machtiging geen enkele belem mering zijn. Toch wilde mr Valentgi waarschuwen, dat men er deze raad toch niet toe over zal gaan als vast gebruik het college van B. en W te machtigen voor geldtransacties als de on derhavige Het zou engszins gaan lijken Lieftinckse politiek („omnia salva reverentia" voor dezè bewaarder der Nederlandse schatkist), aldus mr Valentgoed. Bloemendemonstratietuin te Hillegom Voorjaar 1949 viert de afdeling Hille- >m van Bloembollencultuur haar 70- jarig bestaan. In verband hiermede wilde een vollegrondstentoonstelling or ganiseren op de terreinen rond Treslong; Na breedvoerige bespreking is men ge komen tot de idee om van deze terreinen blijvende demonstratietuin te maken. Ter volvoering van dit plan is de mede werking nodig van het Centraal Bloem bollen-comité. Naar wij vernamen zal da Commissie voor Onpersoonlijke reclame het C.B.C. adviseren op de begroting '49 een bedrag van ƒ35.000 uit te trekken voor de financiering. Door de opzichter der plantsoenen, de heer de Boer, is een voorlopig ontwerp vervaardigd, dat door een commissie, be staande uit de heren Ch. F. J. Dix, H. J. Voors en W Roozen, nader bestudeerd eventueel gewijzigd zal worden. Getracht zal worden een garantiefonds vormen, zodat direct met de werk zaamheden zal kunnen worden begonnen. In het voorjaar van 1949 zal men het begin en in 1950 zal men de demon stratietuin in volle schoonheid kunnen bewonderen. Het tot stand komen van deze tuin zal :n attractie zijn, niet alleen voor binnen- buitenlandse vakmensen, doch voor vele anderèn Nieuwsflitsen uit de omstreken Alphen aan den Rijn Propaganda-bUeenkomst Chr. fabrieks- en transportarbeiders. Op initiatief van de afdeling Alphen belegde de Ned. bond van Chr. fabrieks- transportarbeiders Zaterdagmiddag grote vergadering in de Geref. Kerk, Raadhuisstraat. Voor deze bijeenkomst al de Rijnstreekafdelingen uitge nodigd, maar de belangstelling viel Namens de bond opende de heer K. Boer op de gebruikelijke wijze en sprak een kort welkomstwoord. Eerste spreker was de tweede voorzit- :r van de bond, de heer C. v. d. Wal. Hij had tot onderwerp: „50 jaar Chr. sociale arbeid." Deze titel was niet wil lekeurig gekozen, maar stond in verband met de regeerperiode van Koningin Wil helmina. Heel het aspect van het leven die tijd veranderd, aldus spreker. Dit geldt ook voor het terrein van de arbeid. Sspr. schetste, hoe de georgani seerde vakbeweging ontstond en hoe de Chr. levensbeginselen daarop hun stempel hebben gezet. Moeizaam is geworsteld het recht van de arbeider goede resultaten. Tot zijn grote vreugde kon spr. meedelen, dat binnen enkele weken de eerste C.A.O. voor de beton-in- dustrie, met gunstige voorwaarden, !n •werking zal treden. De heer v. d. Wal behandelde ook de bedrijfsorganisatie met de medezeggen schap in de bedrijven. Bij medezeggen schap zal men de zegen, maar óók de moeiten moeten meedragen. Aan die rede sloot aan de toespraak an de eerste voorzitter van de bond, de heer C. van Baten Jr. Deze had tot titel Onze levenshouding". De W. Wijma, Geref. predikant, sprak •n slotwoord. Rest om te vermelden, dat het koor van de afdeling Alphen, „Ons Genoegen", o.l.v. de heer W. Hesseling, goede afwisseling bood; ook samenzang ontbrak niet. Voor beroep bedankt Ds W. Baaij, Chr. Geref. predikant al hier, bedankte voor 't beroep naar Meer- H illegom Fiets ontvreemd. Ten nadele van S. D. is uit de werk plaats van de W., aan de Prins Hendrik straat, een fiets ontvreemd. Lisse Collecte. Morgen zal te Lisse een collecte den gehouden, uitgaande van het comité der gezamenlijke militaire fondsen. Lisserbroek Oranjefeesten. Dinsdag en Woensdag worden te Lis serbroek de Oranjefeesten gevierd. Dins dag zullen kinderspelen worden gehou- Woensdag volksspelen, 's Avonds gondelvaart (bij voldoende deel- tenminste) tSoordwijk Uitslag zwem-examens. In het golfbad werd het examen afge nomen voor het diploma-zwemmen. Ook brigade-leden namen deel. Na afloop wer den 3 diploma's uitgereikt. De geslaag den zijn: Diploma A: de dames D. Plug, G. Huis man, N. v. Rooyen, A. Bartlema, L. v. Duin, A. Duindam, J. Duindam, W. v. Egmond, W. Steen voorden en de heren P. Huisman en C. v. Rooyen. Diploma B: de dames C. Dubbelaar, A. v. Vliet, Adr. v. Vliet, M. Meyers en de heer Koos Beurse. Voor diploma A en B slaagden: de dames A. Duivebode, A. v. d. Wiel, J. v. d. Wiel, C. v. d. Zwan, M. v. Egmond, A. Kozijn, T. Bos, E. v. d. Luit—Binnen dijk en C. Dubbelaar. de heer Teunissen uit Leiden. Rijnsburg Zilveren jubileum W. Vooys Morgen zal de heer W. Vooys, wonen de Stephana van Rossumstraat 8, alhier, de dag herdenken, dat hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de heer J v. d. Eykel, Koestraat. Als knaap de heer Vooys was toen nog nau welijks veertien jaar ging hij al mee naar de grote groente markt in Den Haag, Dit werk beviel hem uit stekend. Nog steeds gaat de heer Vooys de iharkt, nu in zijn kwaliteit van chauffeur. Het is1 te be- jrijpen, dat de zilveren jubilaris in markt- kringen ruime bekendheid heeft vgrwor- Ook is begrijpelijk, dat het zilveren morgen zij het op bescheiden wijze zal worden gevierd. Onze geluk- ensen, zilveren heer Vooys! Uitreiking bonkaarten. De uitreiking van bonkaarten 812 te Rijnsburg, vindt plaats op Dinsdag 14 September (niet-zelfverzorgers) en Vrij dag 17 September (voor zelfverzorgers niet-zelfverzorgers). Men lette op het bij de vorige uitreiking verstrekte datum kaartje. Meenemen: Stamkaarten, inwisselings bonnen en datumkaartje. Zelfverzorgers dienen ook de oproepingskaart over te leggen. Chr. Geref. Gemeente. Ds N. Brandsma heeft bedankt voor het beroep naar Utrecht (Noord). W oubrugge Tot ouderling van de Geref. kerk werd gekozen de heer E. Boerden tot diaken de heer Joh. Wijsman. Zoeterwoude Uitreiking bonkaarten. De uitreiking van bonkaarten 812 vindt te Zoeterwoude Rijndijk plaats voor zelf verzorgers en niet-zelfverzorgers op Dins dag 14 September. De loketten zijn ge opend van 8.30 tot 12 en van 1.30 tot 4 uur. Meenemen: Stamkaarten, inwisseling», bonnen yan de thans lopende bonkaart en datumkaartje. Zelfverzorgers dienen ook r te leggen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2