Qirnm JriJtsdje GTimmttt Zal ongeduldig kaarten op tafel Westen in Moskou gooien? Wist IJ MAANDAG 13 SEPTEMBER 1948 BUR. en REDACTIE: Hogewoerd 103, Tel- redactie: 20408; Adm. 22710. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: ƒ3.90 per kwartaal; 1-30 per maand; ƒ0 30 per week. DIRECTIE: F. DIEMER- CHRISTELIJK-NATIOJSAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanfwtsürii te ofjeWewt! myo berl in Negen en twintigste jaargang No. 7610 Wie komen er naar huis per „Zuiderkruis"? Zie pag. 2 Communistische Lustgarten-demonstratie had een halm verloop Bet Westen schünt langzamerhand zijn, onuitputtelijk schijnend, geduld te v liezen, want opnieuw hebben de afgezanten van Groot-Brittannië, de Ver. Staten en Frankrijk een onderhoud met Stalin In eigen persoon aangevraagd. Dit onder houd moet als resultaat opleveren, dat opheldering wordt verkregen over de tegen stelling tussen de verklaring van de generalissimo te Moskou en de handelwijze van Stalin's gouverneur in Berlijn, maarschalk Sokolofsky. Mocht tijdens dit onderhoud nog geen oplossing worden gevonden voor de Berlijnse crisis, dan zal, volgens A.P., aan Stalin worden voorgesteld de vier ministers van Buitenlandse Zaken nog eens een poging te laten doen. Dit zou dan een voorleggen van de kwestie-Berljjn aan de Ver. Naties te Parijs vertragen of, bij succes, geheel opheffen. In vrijwel alle hoofdsteden van de be trokken landen was de diplomatieke ac tiviteit, -gedurende het weekeinde, groot. In Washington confereerden Amerikanen en Britten. De Britse ambassadeur sir Oliver Franks, had een langdurig onder houd met Marshall en senator Vanden- berg. Be vin besprak de Berlijnse crisis in Londen met de Franse en Amerikaan se ambassadeurs. Gezaghebbende diplo matieke zegslieden verklaarden tegen over Reuter, dat in Washington nieuwe instructies voor 't onderhoud met Stalin waren opgesteld. Frangois Seydoux. politiek adviseur van de Franse militaire gouverneur in Duitsland, generaal Koenig, is gisteren in Moskou aangekomen, waar hij een onder houd had met Chataigneau, de Franse ambassadeur. Algemeen wordt verwacht, dat tijdens de komende Moscovische be sprekingen de „Westerse kaarten op tafel zullen worden gegooid". Het onderhoud zou vandaag plaatsvinden. Communistische betoging in Lustgarten. De aangekondigde communistische be toging in Lustgarten (Sowjet-sector), die kennelijk door de Russen geïnspireerd was uit protest tegen de anti-communis tische demonstratie van de vorige week, werd (loor 200.000 personen bijgewoond. De betogers kwamen gistermiddag uit alle delen van de Russische sector naar de Lustgarten. Zij droegen rode banie ren, gedrapeerd met zwarte floers. De meeste vlaggen droegen slagzinnen ter herdenking van de slachtoffers van het nationaa-l-socialisme, doch er waren ook slogans, gericht „tegen het neo-fascisme en de oorlogsophitsing" Vele vlaggen wapperden aan de rand van het plein, waar de „herdenking van de doden der concentratiekampen" werd gehouden, o.a. de Britse vlag en die van Israël. De Stars and Stripes" werd echter nergens gezien. Er vonden geen incidenten plaats. De Amerikanen hadden aan de rand van hun sector, bij de Brandenburger Tor, alle voorzorgsmaatregelen genomen. Sommige van de toespraken, o.a. die van lt--gen. Gordeyer, leider van de Sowjet- delegatie, waren rechtstreeks tegen Amerika gericht. Over de hervatting der postverbinding tussen de Russische en de Britse zone wordt gemeld, dat deze nooit werkelijk is stopgezet, doch thans over een andere, kortere spoorlijn wordt geleid. Koos Vorrink roemt democratisch Berlijn Te Dusseldorf zijn gisteren de Duitse sociaal-democraten voor hun jaarlijks congres bijeen geweest. Als blijk van de solidariteit van West-Duitsland met Ber lijn werd Paul Loebe, de gewezen soc. Zaterdagavond heeft Henri Queuille Frankrijk's jongste kabinet aan de presi dent der republiek kunnen voorstellen. Het is een lange lijst geworden: 32 vroede Heden zullen in de komende dagen pro beren tot heil van Frankrijk werkzaam te zijn. Vijftien ministers, veertien staats secretarissen en 3 onderstaatssecretaris- verdeeld over acht partijen coalitie tussen rechts en links, zonder de communisten en de uitgesproken Gaullis ten zullen een poHtiek moeten voeren, die in wezen niet zo heel ver af Hgt van die, welke Reynaud van plan was te voe- in. en waarop het vorige kabinet viel. Het sterkst is de MRP vertegenwoor digd: 5 ministers, 3 staatssecretarissen er een onderstaatssecretaris. Daarna volgt de socialistische partij met 8 functionaris- daarna de radicalen, Queuille's eigen partij met zeven. Queuille zelf heeft het premierschap en de portefeuille van T' nanciën (zoiets als de „bottle-neck" v het kabinet) op zich genomen. De overige Marshall-hulp tenslotte toch verdeeld Nederland e. a. krijgen minder ten behoeve van Duitsland De raad voor de Europese economische organisatie te Parijs is eindelijk tot over eenstemming gekomen over de verdeling van de Marshall-hulp onder de Europese staten. Tengevolge van de grotere toe wijzingen aan Duitsland ontvangen de an dere landen m-i-nder, Nederland bijvoor beeld 496 in plaats van 506 millioen dol lar (waarvan 84 millioen voor Imddë) Engeland ontvangt 1263, Frankrijk 989 Italië 601, Bizonia 414, de Franse zone van Duitsland 100, België en Luxemburg 250 millioen dollar. Krachtens de Euro pese betalingsregeling ontvangt Neder land 71 millioen dollar. Volgens het Brit se ministerie van Financiën is Engeland iai staat thans in zijn dringendste behoef ten te voorzien, doch het zaïl geen tijd hebben om wat uit te 'blazen en het mag geen overbodige dingen doen. De Hongaarse regering heeft in een di plomatieke nota aan de Joegoslavische regering de beschuldigingen, als zou Hon garije getracht hebben in Joegoslavië een revolutie te ontketenen, van de hand ge wezen. Verder werd naar voren gebracht, dat de voor kort bevroren Joegoslavische goudactiva thans ontdooid zijn Dat mag dan wel veranderen Na de driedaagse militaire oefeningen door het Amerikaanse leger in Duitsland hebben de Amerikaanse bevelhebbers hun troepen meegedeeld, dat zij het ergste verwachten indien er in Europa een oor log zou uitbreken en wel, omdat de Ame rikaanse soldaten de vliegtuigen en ka nonnen, die voor een offensief nodig zijn. niet hebben. SOW JET-COMMANDANT TE WENEN VERDWENEN. De plaatsvervangende Sowjet-comman- dant te Wenen is verdwenen. Kort né zijn verdwijning werd zijn vrouw door twee Sowjet-officieren naar het station -gebracht. De commandant zou betrek kingen hebben gehad met buitenlanders. Ook zouden twee leden van de Britse militaire veiligheidsdienst verdwenen zijn. DE VIER MOGENDHEDEN HEBBEN REEDS RUZIE Nog voordat de besprekingen over de vroegere Italiaanse koloniën te Parys begonnen was, hadden de vier grote gendheden reeds ruzie. Rusland protes teerde nl. te Washington, omdat' Marshall ielf niet naar Parys kwam, doch Amerika heeft het protest afgewezen. De Britse vertegenwoordiger McNeil hoopte het baste van de besprekingen, doch zag 0een bedl in. dem. voorzitter van de Reichstag, tot voorzitter van het Congres gekozen. De partij-voorzitter, dr Schumacher, kon wegens zijn nog steeds durende ziekte niet aanwezig zijn, doch een door hem opgestelde rede werd door de burge meester van Kiel voorgelezen. In deze rede werd de nationalisatie .der zwar dustrie, o.a. van de Ruhr, geëist. Marshall-plan werd de enige weg herstel genoemd. Op deze vergadering heeft Koos Vor rink, voorzitter van de P. v. d. A., vol gens Reuter o.m. het volgende gezegd: „Zelfs in Nederlands donkerste uur tij dens de bezetting hebben wij nooit het vertrouwen in het Duitse volk verloren. Wij wisten van de Duitse martelaren in de concentratiekampen. Vandaag klop- onze harten sneller bij het horen van het woord Duitsland, op grond van het geen wjj weten van de strijd der socia listische arbeiders te Berlijn tegen de dictatuur" Weer bonnen voor zes mud kolen aangewezen En daar moeten opnieuw de winter Met ingang van Woensdag a. s. worden geldüjg verklaard de bonnen 03 de bra-ndstoffenkaart TA 806. Elk dezer bonnen geeft recht op het kopen van 3 eenheden vaste brandstoffen. Om de handel tijdig te kunnen bevoor raden is het noodzakelijk, dat de aange wezen bonnen zo spoedig mogelijk, ii ieder geval vóór 1 Oct. a. s. bij een leve rancier worden ingeleverd. Het tekort aan anthraciet is -nog steeds zeer groot, zodat de verbruikers er ger zullen moeten nemen, dait op de bonnen ook ditmaal ten dele andere soorten den geleverd. Hieruit blijkt, dat de ii loop zijnde geruchten over het binnenkort vrijkomen van eierkolen en gascokes gegrond zijn. Het ligt niet in het v< nemen, voor het stookseizoen 1948-1949 een verdere 'bonaanwijzing te doen ge schieden. De brandstoffenkaart TA 806 moet evenwel, zorgvuldig worden be waard. Met betrekking tot de brandstoffen- kaarten voor kamerbewoners volgt een nadere publicaitie. GOLVEN-CONFLICT TE KOPENHAGEN Ondanks de besprekingen der afgelo pen twee maanden zijn de deelnemers aan de Radioconferentie te Kopenhagen oök Zaterdag bij de tweede behandeling van het ontwerp voor een conven to overeensemmi-n/g gekomen. Engeland neemt het standpunt al-leen de landen, ide reeds leden bond voor internationale tele-vexhindin- gen zijn. aan de nieuwe golfverdelin-g kunnen deelnemen, terwijl de Russen alle staten binnen het gebied van de Europese golven in de gelegenheid willen stellen, te sluiten. Frankrijk heeft weer een nieuwe regering (van acht partijen) Generaal De Gaulle: Ik ben geen Napoleon ZO ZIJN DE FRANSEN.... Zaterdagavond, ging Henri Queuille naar het Elysee om de Franse presi dent er mee in kennis te stellen, dat hij een kabinet had samengesteld. Toen de nieuwe premier binnen ging, struikelde hij over een drempel. Claudius Petit, minister van Weder opbouw, vroeg hem: Bent u ziek? Neen, het e Vele bloemproducten worden duurder Zoals kindermeel, tarwebloem en zei rijzend bakmeel De verhoging van de prijzen van ii portbloem en daarmee gelijk te stellen witte bloem heeft mede tot gevolg, dat een aantal artikelen voor de consumenten duurder is geworden. Met ingang van heden is kindermeel, geheel of grotendeels vervaardigd uit tar webloem, per pakje van 150 tot 300 gram netto 3 cent duurder geworden. Kinder meel van rijst of tarwegries blijft in prijs gelijk. Gemengd meel, zowel los als ver pakt, wordt 2 oent per 500 gram duurder. Verpakte tarwebloem, zelfrijzend bak meel en banketbakkerspoeder stijgen 2 cent in prijs per pakje of zakje van 200 gram. Op deze prijsverhoging betrekking hebbende wijzigingen van verordeningen zijn gepubliceerd in het Voedselvoorzie ningsblad nr. 77 van Zaterdag jl. Emigratiemogelijkheden naar Zuid-Afrika Handelssecretaris P. H. Theron van de legatie van Z.-Afrika, dat thans voor het eerst na de oorlog met een stand op de Utrechtse Jaarbeurs tegenwoordig zeide in een beschouwing over de han delsbetrekkingen tussen Nederland en Z. Afrika. dat de Z.-Afrikaanse handel be lang heeft bij immigratie en er hiertoe bureaux zijn gevestigd te Londen, Rome en Den Haag (Raamweg 9) met bijkan toren te Stockholm, Brussel en Parijs. Aan de candidaten worden eisen gesteld op het gebied van gezondheid, karakter technische vaardigheid. Bovendien moet de candidaat beschikken over relaties Z.-Afrika. Voor landbouw zijn de mogelijkheden veel kleiner, aangezien voor ongeschool den 8 Vz millioen niet-blanken ter b schikking staan. SPAAK ONDERZOEKT ZéLF HET OORLOGSKERKHOFSCHANDAAL. Premier Spaak heeft persoonlijk de leiding in een dubbel onderzoek vat Belgische regering naar het optreden twee Belgische grondmaatschappijen, die de opzienbarende eis hebben gesteld, bin nen acht dagen het Amerikaanse oorlogs kerkhof te Neuville-Condroz, waar 12.000 Amerikaanse gesneuvelden liggen, te ontruimen. Rouwklachten nog voor dat Van Mook ontslagen is Verschillende Bataviase bladen becriti- seren het in berichten uit Nederland voorspelde ontslag van dr Van Mook, dat zij als een resultaat van partijpolitiek be- vijf partijen, behorende tot de rechter zijde en waarvan een gedeelte met De Gaulle sympathiseert, al kan dit deel niet zonder meer als „Gaullistisch" worden aangeduid, hebben het moeten doen met twee ministerzetels, vier staatssecreta- twee onderstaatssecretariaten. Robert Schuman (MRP) heeft Buiten landse Zaken gehouden. André Marie i-premier geworden en beheert de por tefeuille van Justitie. Behalve deze premiers is er nog een oud-premier: de socialist Paul Ramadier, die Defensie be heert. - Merkwaardig in dit kabinet ih het grote aantal radicalen op vooraanstaande plaat- Queuille zelf is premier, André Marie ce-premier en een zeer vooraanstaand /an de partij, Yvon Delbos, een vroe gere minister van Buitenlandse Zaken, beheert Onderwijs. Blijkbaar heeft de for mateur, toen iet hem niet gelukte o1 eenstemming te bereiken tussen de cialisten -en de uitgesproken Gaullisten, alles er op gezet zijn eigen partij en daar mee zichzelf een zo sterk mogelijke posi tie te verzekeren. Queuille is overigens, wat men noemt, een „oude rot" in de po Htiek: 12 keer is hij minister van Land bouw geweest en in 20 kabinetten heeft hij een portefeuille beheerd. Woensdag komt voor het nieuwe kabi net de krachtproef: dan komt de Assem blee weer bijeen. In de loop van deze week zal dan gestemd moeten worden over nieuwe belastingvoorsteUen, die wij schreven het reeds eerder nog dit jaar 80 millioen francs moeten opbrengen. Intussen gaat generaal De Gaulle op zijn tournée voort verkiezingen te Hij sprak te Toulon, Nice en Cannes. Overal werden tegehjkertijd tegendemon- straties gehouden. In Nice verklaarde de generaal, dat Frankrijk op het bankroet afgaat door het beleid van de huidige coalities. Hij verklaarde niet naar dicta tuur te streven: ik ben geen niet poleon, aldus generaal De-Gaulle. Het niet-communistische vakverbond „Force Ouvrière" heeft een loonsverho gingsactie aangekondigd. Het nieuwe Ka binet komt er dus meteen dik in te zitten! Dr Beel naar Indië vertrokken Dr Beel is Zondagochtend met 'het lijn- -toestel, „PH-POH" (Holland) van Schip hol naar Batavia vertrokken als gedele geerde van het Opperbestuur. Familie leden, de ministers mr J. R. H. v. Schaik. mr J. H. v. Maarseveen en L. Götzen, mede vele hoge ambtenaren waren Prinses Wilhelmina nam afscheid van Loo-personeel Men bracht Haar een warme hulde „Een halve eeuw slotvrouwe van Het Loo". Dat was eigenlijk het thema van de hulde, die Zaterdagmiddag aan H. K. H. Prinses Wilhelmina op de bassecour van het paleis Het Loo werd gebracht door aUen, die daar op enigerlei wijze aan verbonden zijn. Een kleurrijke stoet met vele fraai versierde wagens, het vol tallige personeel, vele kinderen en ge- pensionneerden trok gedurende een half uur langs de Prinses. Een stortbui niet in staat tot ernstige storing. Prinses Wilhelmina en Haar gevolg bleven tig toekijken en duizenden toeschouwers sloegen het défilé gade. In de bioscoop zaal van het paleis werd een toepasseüjk spel opgevoerd door de kinderen van de school te Hoog-Soeren. Deze bijeenkomst had een echt huiselijk karakter en töonde hoe groot de genegenheid van Haar per soneel voor Prinses Wilhelmina is. Na afloop van het spel verscheen H.K.H. op het podium en dankte allen, daarbij de hoop uitsprekend, nog vele jaren midden van de gehele Loo-bevolking mogen doorbrengen. Een onvergetelijk ogenblik was het voor de vele ouderen, toen H. K. H. hen ten afscheid de hand drukte. Koninklijke familie zag films van de feesten Zaterdagavond werden ten paleize Soestdijk voor de Koninklijke Familie •n Haar gasten de Polygoon-Profilti-film: „Moeder des Lands" en de volledige re portage van het Regeringsjubileum en de Inhuldiging vertoond in dezelfde sa menstelling, waarin deze films thans in de bioscopen draaien. H. M. de Koningin Prins Bernhard betuigden na afloop hun grote tevredenheid met het ver toonde. Montgomery ontsteekt bevrijdings- fakkel Montgomery heeft te Portsmouth de bevrijdingsfakkel ontstoken, die in een Britse marinesloep naar Bayeux zal wor den gebracht Daar zullen koeriers de fakkel naar Eindhoven dragen, langs de zelfde route waarlangs de geallieerde le gers naar Nederland oprukten. Deze, ieder jaar terugkerende ceremonie, had het eerst in 1946 plaats, op initiatief de burgemeesters van Eindhoven en Bayeux. Veldmaarschalk Montgomery noemde het dragen van de fakkel van Portsmouth naar Eindhoven een symbool de eenheid tussen België, Engeland, Frankrijk en Nederland. Feliciteer je ook de Koningin? De Kinderhulde is daar een prachtige gelegenheid voor. Inlichtingen aan onze bureaux. Bijna 40.000 mensen bezochten Nieuwe Kerk Op Dinsdag, Woensdag en Donderdag jl. hebben 38.723 volwassenen en 118 kin deren de Nieuwe Kerk te Amsterdam, zoals deze tijdens de inhuldiging was in gericht, bezocht Dit bracht aan entrée- geld een bedrag van ruim f 13.000 op, waarvan de helft ten goede komt van de Stichting Herstellingsoorden voor Oud-Illegale Werkers. Volgens de Russische „Izwestia" zijn 15 Duitse sociaal-democraten in de Rus sische zone gearresteerd, wegens „spion- nage voor de Amerikanen". Onder 'n stortvloed van kokend water werden bloedplasma en moedermelk gered Koelhuisbrand in A'dam eerst vanavond geheel geblust op de Oostelijke buiten Amsterdam, zelfs bij Den Haag, Amsterdam de motoren Een rondvaartsohipper buitte de brand udt door passagiers in de nabijheid van de vuurzee te brengen. Bij het vertrek punt stond op een groot bord: „Naar de koelhuisbrand 35 cent." Het verlies van het koelhuis „Amerika" en het uitschakelen van het koelhuis „Australië" betekent, dat ongeveer 15 pet. van de koelhuisruimte verloren beloning voor hun dapper werk hebben •politie en brandweer enkele kósten Nog steeds Handelskade de brandweerwagens, die met het nablussingswerk van de enorme brand in de koelhuizen van Blaufries handenvol werk hebben. In het koelhuis „Amerika" ieder geval vernietigd: 1.100.000 kg boter; 450.000 kg vis; 120.000 kg vlees; 112.000 kg groenten en fruit en 4.500.000 eieren. Wat er dn 't koelhuis „Australië" verloren is gegaan, is nog niét precies be kend. In tegenstelling tot andere berich ten deelde dr Spaander, hoofd bloedtransfusiedienst in A'dam vrijwilligers van deze dienst met bijna bovenmenseUjke inspanning, onder een lawine van kokend water een groot ge deelte van de flessen bloedplasma er moedermelk hebben gered! Over de oor- zaak van de brand, die. naar men aan neemt niet voor vanavond geheel bezwo ren zal zijn, wordt gemeld, dat men Vrij dag bezig is geweest met het aanbrengen van nieuwe isolatie aan de koelceUen, waarbij mastiek op de een of andere ma nier heeft vlam gevat. Het vuur ioa de kurk is bHjven smeulen, tot het Zaterdag ochtend een grotere omvang aan heeft genomen. Enkele personen hebben ge tracht, via de Spoordijk het terrein var de brand te bereiken en hun slag te slaan bij de verspreid Hggende stukken spek. Een hunner werd op heterdaad be trapt en aangehouden. Er is tijdens het blussingswerk nog een ongeluk gebeurd; een 34-jarige brandweerman raakte, ter wijl hij over een raamkozijn hing, om het koelhuis van binnen te bespuiten, door een explosie bewusteloos en bleef daar een tijd hangen, tot één zijner coUega's hem uit die angstwekkende situatie redde. De rookwolken waren Zaterdag tot ver Ook in Voor-Indië is nu de strijd ontbrand Veiligheidsraad zal zieh met de zaak bemoeien Van drie zijden, uit het Noorden, Zuidoosten en het Westen, zijn de Voor- Indische troepen de opmars begonnen in het vorstenland Haidarabad, dat bijna zo groot is als Frankrijk en een bevolking van 15 millioen zielen heeft. Verschil lende plaatsen, die op de meeste kaarten niet voorkomen, zouden bezet zijn. Meestal is de tegenstand nog zwak. Hai- dafabad heeft geheel gemobiliseerd en kolonnes vrachtauto's met troepen, en pandtserauto's vertrekken uit de hoofd stad naar het Zuiden. Het heetf aan de V.N. toestemming verzocht om de zaak voor het internationaal gerechtshof te brengen, met het gevolg, dat nu de Vei ligheidsraad zich met de zaak zal be moeien. Ook de Arabische liga tracht zioh in de zaak te mengen en heeft haar goede diensten aangeboden. De Moham- •medanen in het Hindoese Voor-Indië zijn door het uitbreken van deze oorlog onge rust geworden en vluchten in massa naar het Mohammedaanse Pakistan. Het belang van Haidarabad voor Voor- Indië is, dat dit grilHg gevormde rijk, dat hier en daar een doorsnede heeft 800 km. een groot gat maakt in Voor- Indiës grondgebied en dat een belang rijke spoorverbinding door Haidarabad gaat. Ook is de bevolking grotendeels Hindoes, doch de regering Mohamme daans. Haiderabad bevat ten overvloede veel delfstoffen, o.a. uranium. ZES DAGEN ZONDER VOEPSEL EN WATER. De tankboot „El Caribe" is te Willem stad aangekomen met 12 overlevenden van de onlangs vergane „Euzreka". Zij hadden 6 dagen in een open reddingboot rondgedreven zonder voedsel en water. Een vrouw had 12 uren lang rondgedre ven op stukken hout: WEGENWACHT TELT AL 60.000 LEDEN Nog geen 2 jaar na de instelling het speciale Wegenwachtlidmaatschap mocht de A.N.W.B. dezer dagen het 60.000ste WegenwachtUd noteren. ter verdeling gekregen. Ook een zware brand in Stadskanaal Gistermorgen woedde ook een zwar< brand in Stadskanaal, die het grote kle dingmagazijn van de fa. Zwartsenberg totaal verwoestte. De schade bedraagt een half millioen. Omtrent de oorzaak is niets bekend. Grote kampongbrand te Batavia Te Batavia zijn door een grote brand 205 huizen vernield, waardoor 3000 Indo- :rs dakloos werden. Zorgeloos gaan met benzine is waarschijnlijk de oorzaak van deze brand geweest Baronesseklonk zo goed Een hotelhouder in Tegelen dacht de gast van zijn leven te krijgen: ba ronesse Ivonne Otten-Verbunt-Lean- der; volgens haar zeggen een Deense, geboren 1911, arts, lange tijd in Ned. Indië werkzaam geweest en nauwe re laties onderhoudende met de Ned. Ko ninklijke FamilieZe bezocht gees telijken in Venlo en Tegelen, deed ver halen over haar veelbewogen leven, vroeg geestelijke bijstand en vertelde dat haar man en kinderen door de Jap pen waren vermoord. Een missionaris beloofde zij een auto en een vliegtuig voor zijn missie! Na vijf dagen vertrok zy echter uit het hotel zonder de rekening te beta len. Alleen de hotelhouder blijkt de dupe te zijn geweest van deze oplicht- ster, die nu door de politie wordt ge zocht. Na diverse meer of minder geslaagde foto's, die. wij al eerder ontvingen van de grote brand te Amsterdam, werden we vanochtend verrast met deze fraaie luchtopname der K.LM. Eerst thans riet men duidelijk, hoe ernstig de Djinnah, de leider van Pakistan, is overleden Een half millioen Mohammedanen achter Quideazam Mohammed AH Djinnah* gouverneur-generaal en één van de stich ters van Pakistan is Zaterdagavond aan hartverlamming overleden. Sinds de on afhankelijkheidsfeesten van 15 Augustus, hadden reeds herhaaldelijk geruchten da ronde gedaan, dat de G.G. ernstig ziek sinds enige dagen vertoefde da 72-jarige leider in Quetta, een gezond heidsoord in de bergen. Volgens Ass. Press, keerde hij daarvandaan Vrijdag avond per vliegtuig naar de hoofdstad Karachi terug. Terwijl uit de gehele wereld deelne mingsbetuigingen ook van de regering Gottwald begint een drastische zuivering De Tsjechische minister van Justitie en schoonzoon van Klement Gottwald, Cepicka, heeft „buitenlandse agenten" van beschuldigd, opdracht te hebben, Gottwald te doden, uit vergelding vi de dood van Benesj. Hij verklaarde, dat de samenzweringen tegen de regering toe nemen. De communistische partij heeft aan al haar leden instructies gezonden, betreffende de zuivering van de partij, die op 1 October zal worden ingezet. DAT van Franse zijde 800 Ned. trek paarden zuUen worden gekocht tegen f 1025 voor de exporteur. DAT de machinist van de trein Dor- drecht-SHedrecht Zaterdag op de Slie- drechtse spoorbrug het lijk van een door midden gereden man ontdekte. DAT te Chelmsford (Eng.) 44 j. oud is overleden de dir. der N.V. Handelsmij Transmark, H. Hussem Jr. DAT op het by Eindhoven gehouden vliegfeest Jan Hoekstra gedurfde staaltjes van acrobatiek liet zien, terwijl o.a. ge demonstreerd werd met het oppikken van oorlogsberichten en bombarderen van DAT de postzegeltentoonstelling te Breda, die daar i.v.m. de jubilea van de Ned. Bond en van de plaatsel. vereniging wordt gehouden, een speciale politiebewa king kreeg i.v.m. de vele kostbaarheden welke de expositie biedt. DAT Vlissingen bij z'n wederopbouw momenteel te kampen heeft met een ern stig gebrek aan dakpannen en sanitair, weshalve toestemming verleend werd om asfalt voor dakbedekking te gebruiken. DAT 70 j. oud te Oosterwijk-Nijkerk (Fr.) is overleden de Friese schrijver en dichter Anders Minnes Wybenga, die o.m. de Psalmen in het Fries uitgaf en mede het Kritslik Frysk Selskip oprichtte. DAT met toestemming van het dept. van Landbouw binnenkort in Naarden een lagere tuinbouwschool wordt gevestigd. DAT minister Wijers en zijn Belgische collega van Justitie, Paul Struije, die te Den Haag een samenkomst van Belgische en Nederlandse criminologen bijwoont, gistermiddag de gast waren van de Bel gische ambassadeur. DAT te Delft een 6-jarig meisje, dat door een ongehuwde moeder was afge staan aan een gezin aan de Kruisstraat, door een onbekende werd ontvoerd en weer naar de moeder te Rotterdam werd gebracht. DAT tegen de Rotterdammer J. P. B„ die als bewaker te Sluis een poUtieke delinquent hielp ontvluchten, voor de Middelburgse rechtbank vijf maanden werd geëist. DAT de heren M. Lambert-Ribot, voorz. der Woningbouwcommissie van de Nat. Raad wan Franse Werkgevers en M. Si mon, techn. dir. van het Franse Nat. Cen trum voor Woningsconstructies, Walche ren bezochten. DAT Zaterdag in de barakken van het voorm. interneringskamp te Wolvega de N.V. Orvelte Textiel Industrie, oorspron- kehjk te Orvelte (Drente) gevestigd, werd geopend. DAT de C.A.O. voor de lederindustrie werd goedgekeurd. DAT te Heer (Lb.) een gedenkteken werd onthuld ter nagedachtenis van 11 aldaar doodgeschoten Belgische verzets strijders. DAT Zaterdag te Wjjchem de Comm. der Koningin van Gelderland, dr C. G. C. Quarles van Ufford, een land- en tuin bouwtentoonstelling opende. DAT de douaneraad van de Benelux te Brugge bijeengeweest is. DAT de violist Jo Juda uit Indië terug keerde van een NIWIN-tournee van drie maanden tezamen met zijn broer, de pia nist Arnold Juda, die echter nog wat blijft om te Singapore te concerteren. DAT na de opening van de nieuwe brug bij Deventer Zaterdagmiddag de oude schipbrug met enige plechtigheid is ver wijderd. DAT Zaterdag te Amsterdam helaas weer een Dr Aletta Jacobshuis geopend DAT de Comm. der Koningin in Zuid- HoUand, mr L. A. Kesper, 18 Sept. aanwe zig zal zijn bij de plechtigheid in het „Oranjehotel" te Scheveningen, 1 's ochtends om half 11 de jaarl. stille tocht langs „Dodencel 601" wordt gemaakt. DAT voor het A'damse B.G. de dood straf is geëist tegen de SD-moordenaar Paul FröhHch. DAT voor de Bijz. R.v.C. bekrachtiging geëist werd van het vonnis tegen te Nij meegse NSB-er Th. Pape, die door het Arnhemse B.G. veroordeeld was tot 8 jaar rijkswerkinrichting (m. a.). DAT de onlangs opgerichte ,3ond van Prot. Kunstenaars" 28 October om 2 urn- in het Instituut voor Kerkelijke en Reli gieuze Kunst te Utrecht de eerste alg. vergadering houdt. DAT het Bossche B.G. bij verstek de SS-ers J. A. Nys uit Eindhoven, R. Wil- lems uit Helmond en H. J. Lintermans uit Helmond veroordeelde tot resp. 4, 6 en 3 jaa* DAT de bijzondere raadsvergadering te Zwartewaal i.v.m. de Inhuldigingsplech tigheid niet door kon gaan daar niet het vereiste aantal leden present was. DAT volgens „De Waarheid" de admi nistrateur L. van de Haarl. Orkestver., die ruim 20 j. deze functie vervulde, op staan de voet is ontslagen wegens onregelmatig heden. DAT da Stoomvaart Mij „Nederland" Zaterdag op de „Joh. v. Oldenbarneveldt" te A'dam de Indonesische delegatie een diner aanbood en directeur Bronsing pleitte voor z'n luohtverbinding met Indië. DAT de record-vangst van 3700 kisten verse haring door de IJmuider treiler „Haarlem" slechts 29.000 opbracht. DAT Ned.-Indië in JuU voor 82 i Hoen importeerde en voor f 110 millioen exporteerde, waarvan 17 millioen naar Nederland. DAT de Belg. min. van Econ. Zaken, J. P. Duvieusart per KLM van Schiphol Argentinië vertrok voor Benelux- besprekingen. DAT de acteur Piet Bron Zaterdag in het Haagse diaconessênhuis „Bronovo" is opgenomen met een longontsteking. DAT de exburgemeesters van Ed Wageningen-Barneveld, t.w. Th. Dierendonck en M. H. v. d. Brink, respect. i 22 Sept. voor het Arnhemse B.G. zullen terecht staan. DAT 145 Belgen te Willemstad (N Br.) bij twee massagraven hun landgenoten herdachten die in 1940 aldaar verdronken, toen het schip, waarmee zij als krijgsge vangenen werden vervoerd, op een nujn liep. het Hindoese ïhdia binnenstroom den, is het stoffeHjk overschot van Djinnah gisteren te Karachi met militaire eer ter aarde besteld. Een half milhoen Mohammedanen en vele leden van het Corps Diplomatique volgden de baar, die door vier Pakistaanse ministers werd gedragen. Vandaag en morgen zijn na tionale rouwdagen voor geheel Pakistan en er zal veertig dagen rouw zyn om de dood van hem, waarover de menigte langs de weg weeklaagde: Quideazam is dood: leve Pakistan." Djinnah was jaren lang advocaat in Karachi en één der voorvechters voor de onafhankelijkheid van Brits-Indië. De Nederlandse ambassadeur in Voor- Indië heeft de regering van Pakistan ge- condoleert bij de dood van Jinnah, de stichten van de grootste Mohammedaanse staat dezer dagen. KONRAD GOEBBELS KRIJGT 4}£ JAAR. Konrad Goebbels. de broer van Joseph Goebbels, tijdens de oorlog redacteur van een krant, is door een denazificatiehof in. Darmstadt tot 4M: jaar gevangenisstraf veroordeeld, met aftrek van 2 jaar voor arrest Generaal Crerar bezoekt Groes- beek en Uden Generaal Crerar, die bij de inhuldiging van Koningin Juliana de Canadese rege ring vertegenwoordigde bracht met zijn echtgenote, vergezeld van de Canadese militaire attaché, kolonel Doucet, diens echtgenote, majoor Telliers en de heer MacLead, die het Imperial War Commit tee vertegenwoordigde. Zaterdag een be zoek aan Groesbeek bij Nijmegen en Uden in Noord-Brabant. Te Groesbeek bezocht het gezelschap t Canadese kerkhof, waar generaal Crerar een krans legde. Te Uden, waar hij indertijd zijn hoofd kwartier had ingericht, inspecteerde hy een erewacht van te Volkel gelegerde ma riniers. Burgemeester Van Kemenada bood generaal Crerar een door een Udense vakman vervaardigde Brabantse koperen melkkan aan. AMERIKAANSE B 29 LIGT NIET IN DE SCHELDE De nasporingen langs en op de Schel de naar de onlangs verdwenen Ameri kaanse bommenwerper B 29, waaruit de bemanning boven de Scheldemond per parachute daalde, hebben geen succes ge had. Deskundigen achten het uitgeslo ten, dat het toestel in de Schelde is te recht gekomen. Het is nog een raadsel, waar het vHegtuig gevallen kan zijn. Dr NIEMÖLLER NAAR ZIJN LAND VER TROKKEN Dr Martin Niemöller ls vanmorgen aan boord van de „Eire" van de American Over seas Airline naar zijn land teruggekeerd. HO verklaarde op Schiphol, dat hij zeer tevre den was over het resultaat van de Wereld raad der Kerken en het eensgezind adrea aan de Christenen van de gehele wereld noemde hij een verrassing. WEERBERICHT Koel tceer Tot morgenavond verwacht de Bilt: Toenemende bewolking met tijdelijk regen maar morgen overdag opklaringen. In het Zuid-Oosten van het land aanvan kelijk zwakke, overigens meest matige en vooral in de kustgebieden tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en West. Koel weer. ZON EN MAAN Dinsdag. 1 September: Zon op 6.12. on der 18.56 u.; Maan op: 18.15, onderf 1.13 a. Jf Septeroebec R M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1