Jlieuuir Crihsdjf CTmtmnt Europa's grootste koelhuizen in A'dam door brand vernietigd Morgen zullen de Russen een tegendemonstratie houden Queuille's program met grote meerderheid aanvaard Wist U ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1948 BUR. en REDACTIE: Hogewoerd 103. Tel- redactie: 204Ó8; Adm. 22710. Postrekéning 58936. ABONNEMENTEN: ƒ3.90 per kwartaal; 1-30 per maand; 0-30 per week. Negen en twintigste jaargang No. 7609 DIRECTIE: F. DIEMER. CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken pStfftthttstirli ts obfMroffl myo bert in tegHtmpttP Millioenen kilo's vlees, vet, boter en eieren in vlammen opgegaan GEVAARLIJK SPEL TE PAMIJS Een brand, die in de geschiedenis van Amsterdam schier ztfn weerga niet vindt heeft vandaag'de koelhuizen „Australië" (gedeeltelijk) en „Amerika" aan de Ooste lijke Handelskade in Amsterdam in as gelegd. Dit betekent voor ons land een ramp, als men bedenkt, dat deze koelhuizen van Blaufries de grootste van Europa waren. Millioenen kilogrammen vlees, boter, vet en eieren zyn verloren gegaan en men vreest, dat de distributie van deze artikelen In de komende dagen vooral voor Amsterdam stagnatie zal ondervinden. vond, om zich heen. Zeven motorspuiten, Bluswater verdampte door de hitte Om vier uur vanmorgen had de nacht waker zijn laatste ronde gemaakt. Een uur later ontdekte hij roakwolken op de tweede -verdieping, doch toen de ijlings gealarmeerde brandweer arriveerde was er al geen houden meer aan. Geweldig «nel greep het vuur, dat gretig voedsel De weduwe van dr Benesj achter het affuit, waarop het stoffelijk overschot van haar grote echtgenoot naar zyn laatste rustplaats werd vervoerd. Zwarte handelaar tijdens relletje te Amsterdam de 23-j. zwarte handelaar Hendrik van Velzen uit de St. Jacobs- «traat, toen hij bij zijn arrestatie door twee politieagenten trachtte te ontvluchten, neerschoten. Zijn toestand is zorgwekkend. Eerst wa ren enkele waarschuwingsschoten gelost, waarop de man naar de politie terug keerde. Even later ontstond worsteling, waarbij het publiek de zijde van de arrestant koos. Plotseling ging de revolver weer af. waardoor Van Velzen •an de long werd getroffen. Directeur R'dams Gemeente ziekenhuis krijgt 1 jaar Dr H. Hondelink te R'dam is van 1! Aug. 1944 tot de bevrijding geneesheer directeur van het Gem. Ziekenhuis aan d( Bergweg in R'dam geweest en wegens' rijn houding in bezettingstijd werd 14 da gen geleden 10 jaar tegen hem geëist. Hij Was Sturmbannführer bij de SS. ,T~' R'damse B.G. legde hem gisteren één jaar Voorwaardelijk op. Drie jaar moet hij der toezicht van een psychiater staan, daar een rapport hem verminderd keningsvatbaar verklaarde. GESNEUVELD VOOR HET VADERLAND De Regering maakt bekend, dati,tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerap porteerd: Koninklijke Landmacht: Serg.-maj. H. Bruyn. uit Rotterdam, sold. B. Renzenbrink. uit Hilversum, sold. P. Verboom, uit Haastrecht. De Kon. Marine en het K.N.I.L. hebben deze week geen verliezen ge rapporteerd. Sinds de wapenstilstand van 31 Ja nuari j.l. is het aantal doden 69, sinds 18 Juli vorig jaar 620. twee ladders en drie materiaalwagens, de drijvende motorspuit „Jason" en het waterkanon „Jan van der Heijden" stuwden aanvankelijk 25.000 liter water per minuut dn de brandende massa's capaciteit, welke om 9 uur reeds opge voerd was tot 35.000 liter per minuut. Op sommige punten was de hitte-ont- wikkeling zó enorm, dat het bluswater, de vlammen niet eens bereikte, omdat het al veranderd was in een stoomwolk, het zijn werk kon doen. Op de kade stond de geneeskundige dienst met twee wagens en een wagen van de bloed transfusiedienst gereed, om de moediige brandweermannen bij eventuele lukken bij te staan. Vijf brandweerlieden werden door de het Noorden stuwde, bedwelmd en moes- vette, dikke rook, die over tiet IJ naai ten met zuurstofapparaten op de been gebracht worden. De politie zette alle toegangswegen naar het terrein van de brand af, zodat niemand de brandweer in de weg kon lopen. Het mi. „Tabian" de Maatschappij Nederland, dat aar de Oost-zijde van het water lag, moest versleept worden, omdat er groot gevaar bestond voor het overslaan van de brand door wegvliegende vonken. Het koelhuis Australië", dat aan „Amerika" is vast- gebouwd, werd door de kranige kerels van de hoofdstedelijke brandweer be klommen, zodat ze ook van boven water a's in het zengende vuur, de sm< de hitte en de walmende rook konden en. Een brandweerman viêl van ladder, doch liep gelukkig geen ernstig letsel op. Ook burgemeester d'Ailly op de plaats van de ramp aanwezig. Een ramp voor ons land Ja, inderdaad een ramp! Want de koel huizen van Blaufries waren de grootste van Europa en hadden een capaciteit van vijf tot zes normale vrachtschepen. Het staat vast, dat de schade niet alleen aan geld, maar ook aan directe levensbehoef te van een schikaanjagende omvang is. Enorme voorraden vlees, vis, boter, vet en eieren, artikelen, waar we nog zo drin gend behoefte gan hebben, gingen ver loren. Omtrent de oorzaak lopen ver schillende geruchten. De politie verhoor de alle mensen, die gisteren en vannacht in het gebouw zijn geweest. Deze ramp treft ook in hoge mate de bloedtransfusiedienst en de moedermelk- centrale: 4000 flessen bloedplasma en 100C flessen moedermelk zijn onherroepelijk verloren. Prins Bernhard Dinsdag voor de radio In verband met het tweejarig bestaan van de Niwin zal Prins Bernhard in zi" functie van voorzitter Dinsdagavond a om 8.05 uur voor de radio spreken. DE MASJOEMI STEUNT PREMIER HATTA Op een massabijeenkomst van de grote Mohammedaanse partij in de republiek, de Masjoemi, en Moh. Hatta's partij P N.I. te Djocja werd aan de regering van Hatta steun-toegezegd, doch tevens werd het verlangen uitgesproken, dat me pogingen om zich zelf aan Nederland te binden, niet zou voortzetten. Legertentoonstelling Enschede had 250.000 bezoekers De 250.000 ste bezoekster van de Le gertentoonstelling te EnscHlde, mej- Jan- ny Pa, aldaar, kreeg gisteren eenbou quet bloemen en 'een abonnement op „Lichtspoor". Over een week zal de expositie te Gro ningen geopend worden door minister Schokking. Kinderbijslag rentetrekkers gaat 1 October in De kinderbijslagwet zal voor invalidi- teits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers in werking treden met ingang van 1 Oc- Berlijns burgemeester, Friedensburg, maant tot kalmte aan Dr Friedensburg, de plaatsvervangende burgemeester van Berlijn, verzocht de Bcrljjners personeel of eigendommen van de bezettende machten geen schade toe te brengen. HU stelde voorts vast, dat het de politie uit de Russische sector verboden m te vallen, daar zü door een der bezettende mogendheden is ingesteld. De Britten besohuldigen Sovjet sol daten van provocerend optreden geduren de de demonstraties Donderdag j.l. Com munistische agenten kunnen de inciden- hebben veroorzaakt. Toen er eenmaal op de menigte geschoten was, had de Brit- politie de grootste moeite te verhinde- 1, dat de massa niet de Sovjet sector binnendrong om daar soldaten en politie te vallen, aldus de Britse uiteenzet ting. De Sovjets bereiden inmiddels een pro est voor, dat in Engeland overhandigd zal worden. Volgens officiële gegevens zijn 12 Duit- irs, na de schietpartijen van Donderdag i de ziekenhuizen van Berlijn opgeno- De Amerikanen weigeren opgave te verstrekken van alle vliegtuigen die Ber lijn aandoen. Krijgen zij alle inlichtingen, die zij vragen, dan kunnen zij op een bepaald moment zeggen: „U kunt vandaag op die route niet vliegen, want wij hebben er luchtmanoeuvres", aldus een Amerikaans zegsman. „Daar passen wij voor", voegde Om een demonstratie te houden, die enigermate zal kunnen de massa bijeenkomst van Donderdag, hebben de Russen delegaties uit Polen, Oostenrijk en Denemarken opgetrom meld om Zondag in Berlijn mee te de monstreren. Op 15 September a. s. komt de Ber- lijnse raad in het studentenhuis in de Britse sector bijeen, daar samenkomen op het stadhuis onmogelijk is. Wegenwacht redt 5 personen uit bet water Dezer dagen reed een personenauto op dé Rijksweg Den HaagAmsterdam te water.Een der A.N.W.B.-wegenwadhten. die ter plaatse een auto stond te repare ren, sprong zonder zich te bedenken de auto achterna en wist de vijf inzittenden te redden. Hiermede niet tevreden, begaf de man zich opnieuw te water en bracht bagage, papieren en kleding op het droge. Niet onbeperkt koekjes en gebak verkrijgbaar Nu de keuzebon is afgeschaft kan men nog niet bij de bakkers elke gewenste hoeveelheid koekjes en gebak kopen. De grote grondstoffen-toewijzingen kunnen niet aan elke vraag voldoen. Daarnaast neemt de extra-bevoorrading met grond stoffen nog enige weken in beslag. Men zal zijn keus ook niet eenzijdig op koek jes en gebak kunnen vestigen, maar aandacht moeten geven aan de overige vrijgekomen producten als biscuits, be schuit en ontbijtkoek. NEHROE WIL OPRUKKEN. .„Wij marcheren", verklaarde de Voor- Indische premier, Nehru, in een gesprek met de pers te Nieuw Delhi, „en we len tot onze grote spijt Secundarabad (hoofdstad van Haidarabad) moeten be zetten." Vopr-Indië heeft thans Haidarabad geëist, dat de bond van hammedaanse strijders wordt ontbonden en dat een Voor-Indisch garnizoen in Secundarabad zal worden ontvangen. GENERAAL CRERAR EERDE DE GEVALLENEN. Generaal Crerar, de vroegere opperbe velhebber van het eerste Canadese leger, heeft gisteren, in aanwezigheid van het Kroonprinselijk Paar van Noorwegen, de vertegenwoordiger van president Tru man bij de inhuldiging. Watso'n en-, diens echtgenote, een krans gelegd bij het tionale monument op de Dam met urnen, gevuld met de aarde uit alle pro vinciën, in wier bevrijding hij zo'n groot aandeel heeft gehad. Twee compagnieën jagers flankeerden het Damplantsoen. Als dank voor de hulp bij de inva in Zeeland werden door het Prov. Rode Kruis te Middelburg onderscheidingen uitgereikt o.m. aan de artsen dr J. A. Kooten en dr H. J. Jens, beiden te Vlis- singen en M. W. Jongsma te Terneuzen. hy t toe. Inmiddels is te Lehrte bij Hannover de eerste trein met post uit de Russische zone sinds het begin der blokkade op 23 Juni, aangekomen. Voortaan zouden ei iedere dag posttreinen komen, maar vac herstel van de internationale verbin ding over Helmstedt is geen sprake. Marianne in lastige positie: „Zal ik nu toch niet op „de Goalterug moeten spelen?" Grond van Am. soldaten- kerkhof in België opgeëist Storm van verontwaardiging btf regering en pers Twee Belgische bouwmaatschappijen, gezamenlijke eigenaars van de grond te Neuville-en-Condrez (bij Namen), waar op een Amerikaans militair kerkhof is gevestigd en waar 12.000 Amerikaanse oorlogsdoden begraven liggen, hebben bij dagvaarding geëist, dat de grond binnen acht dagen moet zijn ontruimd. De grond werd in 1944 in beslag genomen en de eigenaars wilden niet wachten op de door de Belgische regering te betalen compen satie. In de Belgische pers is over deze kwestie een storm van verontwaardiging losgebroken. Om uiting te geven aan het leedwezen der Belgische regering over deze gang van zaken zal op 19 September een dele gatie uit het Belgische kabinet met een detachement Belgische troepen naar het kerkhof gaan om de Amerikaanse doden volledige militaire eer te bewijzen. Achterkleinzoon van Bi6marck werkte voor de Russen Beschuldigd van illegaal oorrtact met anti-Aimeri'kaanse elementen is graaf Heinrich van Emsiedlel, achterkleinzoon van Bismarck, door een Amerikaans tri bunaal tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Tijdens heft met gesloten deuren gevoerd proces heeft hij bekend, voor de Russen te hebben gewerkt, nadat hij bij Stalingrad gewond was en krijgs gevangen was gemaakt In September 1800 NSB-ers in vrijheid Naar „de Volkskrant" verneemt, is aantal politieke gedetineerden, dat verband met de jubileumfeesten aftrek van hun straf genieten en in de loop va September vrijkomen achttienhonderd. Doch de Gaulle trekt het land door en wordt steeds sterker Wanneer men bedenkt, dat de nieuwe Franse kabinetsformateur, Henri Queuille, in de Nationale Vergadering fiat gekregen heeft met 351 tegen 196 stemmen en men vergelijkt daarmee het resultaat, dat Robert Schuman een week geleden in dezelfde Nationale Vergadering behaalde, dan komt men tot de conclusie, dat Queuille er heel wat beter voorstaat dan zyn voorganger. Behaalde de laatste slechts stemmen meer dan de nodige 311, Queuille bracht het tot een surplus van 40. De Queuille kreeg de stemmen van de socialisten, de M.R.P., de meeste radi calen, enige gematigden en conservatie ven en enkele Gaullistisch gezinden. Het grootste deel der Gaullisten stemde niet, terwijl enkele tegenstemden, evenals de Zal Queuille nu een andere politiek voeren dan zijn voorgangers? In geen enkel opzicht. Uit zijn rede -voor de As- semblée is duidelijk gebleken, dat ook hij van plan is, de staatsuitgaven te be knotten, fiscale maatregelen in te voeren' aan het einde van het jaar, die 80 mil- lioen francs moeten opbrengen. Ook hy wil het probleem van lonen en pryzen en van de valuta in de eerste plaats op lossen. Daartoe wil hij ruim gebruik ma ken van de volmachten, door de Assem- blée aan de regering-Marie toegestaan. De door Robert Schuman toegezegde duurtetoeslag van 2500 francs zal ook het nieuwe kabinet honoreren, doch verder kan beslist niet worden gegaan. „Onze economie bestaat alleen, dank zij Amerikaanse hulp, maar deze toestand zal niet eeuwig voortduren", aldus de nieuwe premier. Hij deed een beroep op de Nationale Vergadering om gezamen lijk een einde te maken aan de crisis, die haar diepste oorzaak vindt in de po litieke wanorde. Tegenover de Gaullisten deed hij vage beloften van herziening van het kiesstelsel, doch pas nadat Frank rijk er economisch min of meer boven op is. Ex-koning Ferdinand van Bulgarije overleden Ex-boning Ferdinand van Bulgarije is na een hartaanval op 87-jarige leeftijd te Coburg (ThürLngen) overleden. Zijn ge zondheidstoestand was de laatste tijd slecht, dooh hy moest eerst de laatste paar dagen het 'bed houden. In 1918 deed hy afstand van de troon, ten behoeve zijn zoon Boris, de rest van' zijn levens jaren heeft hij op zijn kasteel te Ooburg doorgebracht. Maandag zal de begrafenis plaats hebben. Eerste Koninklijke H.B.S. in Nederland Bij K.B. is aan de Rijks H.B.S. „Willem H" te Tilburg het praedicaat „Koninklijk" verleend. Deze H.B.S. is hiermee de eerste in den lande die dit praedicaat verwierf. DAT de 26-jarige Deventer kantoorbe diende H., Verdacht van een aantal inbra ken, werd gearresteerd in een nieuwe Oldsmobile, die hij anderhalf uur tevoren te Apeldoorn had gestolen. DAT tot adj.-rijksinspecteur van het verkeer in vaste dienst bij de Rijksver keersinspectie te Groningen werd be noemd ir C. Lugthart. DAT Valkenswaard. de eerste Ned. ge meente die werd bevrijd, op 17 Sept. dit feit herdenkt. DAT de St. Crt. van heden o.m. de wij ziging levensmiddelepdistributieregeling 1947 en een publicatie „vijwillege vol doening van belasting" bevat. DAT ook in de Geref. Kerk te Buda pest de inhuldiging is herdacht. DAT voor het R'damse B.G. tegen de 49-j. groente-exporteur P. Schut te R'dam, die voor f10 millioen aan de vijand leverde, 2 j. en 8 maanden en f 50.000 boete is geëist. DAT de laatste tijd verschillende sche pen met een vertraging van enkele dagen de R'damse haven moesten verlaten daar er van de 7500 bootwerkers iedere week circa 400 met vacantie waren. DAT Montgomery 13 Sept. in Engeland de bevrijdingsfakkel ontsteekt, die naar Eindhoven wordt gebracht. DAT onze gezant te Pretoria. J. van den Berg, 16 Sept. te spreken is op de K. v. K. te Amsterdam, des morgens van 10 tot 12.30 uur. DAT de gisteren te Deventer geopende IJsselbrug gisteren en vandaag tezamen met de verdwijnende schipbrug is ge ïllumineerd en op de IJssel een gondel vaart werd gehouden. DAT oneenigheid tussen chef en ar beiders leidde tot een staking bij de N.V. Engrosslachterij Welling te Borculo. DAT de Mij. „Nederland" op een Britse werf een vrachtschip van 7500 ton heeft besteld, .dat begin 1951 gereed zal zijn. DAT de Intern. Ver. van Steden op 27 en 28 Sept. een congres in Den" Haag houdt. DAT 48 j. oud te Arnhem is overleden de tandarts H. F. Hamelberg. DAT de Wet tot aanvulling van renten krachtens de Invaliditeitswet m.i.v. 1 Oct. in werking treedt. DAT een der gebr. A. uit Nijmegen gis ternacht bij het met de fiets oprijden het veerpont over de Lek bij Culemborg in het water reed en verdronk. DAT mgr. Valerio Valerie die de Paus vertegenwoordigde bij de Inhuldigings plechtigheden naar Rome is terugge keerd. DAT de Belgische fruitoogst hard is te gengevallen, zodat de perenoogst de helft n die van vorig jaar, de appeloogst vrij slecht wordt genoemd en de perziken- oogst slechts 60 procent van die vai rig jaar heeft gehaald. DAT de K. v. K. voor Duitsland ai d. Spiegelstraat te Den Haag bezoeken an de jaarbeurs te Frankfort a.M. tot 8 October regelt. DAT de Ned. Mij tot Bevordering der Geneeskunst op 8 en 9 Oct. te Utrecht een ledencongres houdt. DAT de afd. Amsterdam van de Ned. Mij tot Bev. der Geneeskunst op 21 Sept. het honderdjarig bestaan viert. DAT de Ned. Bond van Detailhande laren in Textiel en Modeartikelen op 29 er 30 Sept. te Almelo in een congres de Bene. lux-gedachte bestudeert. DAT het raadslid en oud-wethouder H. D. Muller te Doetinchem werd benoemd tot Ridder in de orde van O. N.. DAT het CentT. Bureau voor de Rijn en binnenvaart. Westerstraat 56, R'dam, een brochure heeft uitgegeven om gede- mobiliseerden te animeren voor de bin nenvaart. voort. Hy zal tijdens een achtdaagse reis door Zuid-Frankryk niet minder dan 100 redevoeringen houden. In Avignon is hy begonnen. In het stadhuis te Orange verklaarde de generaal: Alles is nog mogelijk; ik ben bereid het roer van de staat in handen emen en ik ken het antwoord van het land, wanneer het zal worden ge raadpleegd. Verwacht wordt, dat Queuille van avond met zijn kabinet gereed zal zijn. Grafkelder van Benesj wordt bedevaartplaats Gisteren is het stoffelijk overschot enesj in de grafkelder op zijn landgoed te Seziimovo Ustii plechtig bijgezet De godsdienstige plechtigheid werd verricht door mgr Beran, aartsbisschop van Praag door de bisschop van Budejovice. Te uur, terwijl de militaire muziekkapel het volkslied speelde, werd de kist lang zaam de kelder ingedragen. Op dat ogen blik viel een lauwerkrans, uit een vlieg tuig geworpen, op enkele meters v kist, waarna mevr. Benesj een rozentuil op de kist legde. Ministers, het corps di plomatique, de Sokols, oud-strijders woonden de plechtigheid bij. Een gedeelte de tuin te Sezimovo Ustd zal voortaan toegankelijk zijn voor het publiek en bedevaartsoord worden. Toch zal zij Koninginne zijn Verslaggevers en foto-redactie zyn klaar met dit boekje. Thans werken zetters, drukkers en binders met man en macht om te zor gen dat eind volgende week de eerste druk kan worden afgeleverd. Het formaat wordt 48 pagina's, terwijl 25 foto's zullen worden opgenomen. Bestellingen worden aangenomen aan onze Bureaux en door bezorgers en agenten. Nederlandse overwinning in Midden-Java By het belangrijke station Boe- miajoe aan de spoorlijn, van Batavia naar Soerabaja, op Midden-Java, is eer bende van 1000 man ons gebied geïnfil treerd met medeneming van mortieren en automatische wapenen. Op 8 Septem ber zyn de Nederlandse troepen met artillerie en vliegtuigen de aanval op deze bende begonnen, die 100 tot 150 ir verloor. Aan onze zijde viel één dode één man wordt vermist. De achtervolging wordt voortgezet. In Oost-Java nemen de botsingen op ons gebied toe. Bangil, Probolinggo, Klakah en Djember zijn onder sterke be waking geplaatst. Nog 9000 Europeanen in de republiek Volgens de heer S. van der Schie, hoofd van het informatiebureau van het Neder landse Rode Kruis te Batavia, bevinden zich nog 8 tot 9000 Europeanen In de re publiek. Tussen 28 April en 20 Augustus zijn er 5581 naar ons gebied overgebracht, doch de terugbrenging der kinderen heeft niet aan de verwachting beantwoord, daar vele pleegouders weigeren hen r~~ staan. Buiten de schreef Was de Koningin, de inhuldiging van. H.M. Konng Juliana slechts een „tentoon stelling", een onwerkelijkheid buiten het leven, dat ons nu eenmaal in het heden te leven gegeven isIets, dat volstrekt tot het verleden behoort? Is onze Ko ningin een symbool geworden, een reli- quie, een afspraak, zodat rar G. H. Slo- temaker de Bruine gelijk heeft, wanneer het gelijknamige weekblad de plechtigheid van 6 September „In de Waagschaal" legt en meent te kunnen en te mogen schrijven: „Een Koningskroning- Is er iets, dat .eer een zaak van de volstrekte verle den tijd is dan dit? Is het niet of een aan tal heel, heel oude mensen de bruiloft stoet uit hun jeugd nog weer eens gaan na-doen?" Was het alles slechts „spel", waarbij wapenvertoon eigenlijk ietwat belache lijk is, want deze wapens zijn vermoede lijk ongeladen, maar overigens gepluimd, gelint, gepoetst, gedrild. Hagen van Adel borsten en fronten van reserve-officie- Koningen van wapenen en delega- /an binnen- en buitenlandse troepen- delen?" ,Men heeft critiek geoefend op het mi litair aspect van de inhuldiging. Ten on rechte. Deze entourage behoort bij het onwerkelijke en het voorbije van deze hele gebeurtenis". Op deze wyze wordt de inhuldiging ,.in de waagschaal gelegd" nog voordat zij heeft plaatsgevonden. Dit is misschien een ex- lar dan vermoedelijk ook het enige, dat aan te voeren is. Misschien ook, dat schrijver, wanneer hy eerst de woorden van onze Koningin Juliana ge hoord had, wat minder boud van leer zou getrokken zijn. Was de eed op de grondwet en de eed van trouw der leden van de volksverte genwoordiging alleen maar „een grote- mensenspel", zodat die communisten te prijzen zijn. die wegbleven? Men kon voor de radio nog juist horen, hoe des schrijvers partijgenoot jhr Van der Goes van Naters trouw zwoer, toen helaas de stem van de reporter het ons onmogelijk maakte om het plechtig zweren verder te kunnen volgen. Grote-mensenspel of om het wat platter te zeggen: Poppen kast? We zouden het niet graag bewe ren, tenzij men het constitutionele ko ningschap een verouderde onwerkelijk heid acht. Mr Slotemaker gebruikt ook het woord „symbool": Kan echter een symbool soms geen zeer grote betekenis hebben? Dezer dagen is van zeer verschillende zijde, en op zeer verscheiden wijze de betekenis van de Kroon naar voren ge bracht. Persoon en werk van Wilhel- mina, nu Prinses der Nederlanden, be wijzen dit trouwens overduidelijk. Voor al sinds 1940 is ons volk in breder lagen daarvan als het ware intuïtief overtuigd. Nu is Juliana ingehuldigd om Koningin te zijn „bij de gratie Gods". Is dit ook soms een lege formule geworden, die tot 'er verleden behoort en nu niets aan inhoud heeft? Helaas wij ont kennen dit niet, zal dit voor velen zo zijn. doch voor een Christen heeft dit woord wel hetekenis. Uit Gods hand ontvangt Juliana haar koninklijk, gezag. Ook al kennen wij het absolute vorste lijke gezag niet meer, ons constitutionele koningschap is toch principieel onder scheiden van volkssouvereiniteit. Wij heb ben vijf jaren lang gezucht onder een macht, die voor de vorm zo af en toe sprak van een „voorzienigheid", doch overigens een psychopaat als onfeilbaar ..leider" beschouwde. Macht, die niet re geerde bij de gratie, alleen onder de toe lating Gods. Totdat zy, goddank verbro ken werd. Voor ons zy het koningschap ook te ken en schaduw van het waarachtige koning zijn van Jezus Christus, de Ko ning der Koningen. Naar de mate, waarin onze Koningin door Hem. als de wijsheid Gods, regeren mag, het recht handhavend (denk aan het gratie-recht der Kroon) en barmhartig heid oefenend, zal ook haar regiment ten zegen zijn van ons volk. Wij hebben feest gevierd (en waarlijk niet omdat er in Amsterdam een „ten toonstelling" is georganiseerd): worden we geroepen tot werken en bovenal om te blijven bidden voor Koningin en Va derland. Kolendampvergiftiging in Velsens zwembad In het overdekte Velsense zwembad is gisteravond een ernstig geval van kolen dampvergiftiging voorgekomen. Bij aan komst van het Rode Kruis waren niet minder dan 8 personen bewusteloos, nl. zes in de douchecellen en twee elders in het gebouw. Onder hen bevond zich de stoker van de verwarmingsinstallatie. Na langdurige behandeling konden alle pa tiënten naar huis gaan. Men vermoedt, dat de oorzaak ligt in het gebruik van een af wijkende soort cokes. Aanvullende Indonesische delegatie naar Den Haag Behalve de autoritei tan, die omstreek» het einde dezer week uit Indië naar Ne derland reizen voor overleg betreffende het bestuur in overgangstijd, zal er op 14 September een aanvullende Indonesische delegatie uit Batavia vertrekken, bestaan de uit de premiers van Oost-Indonesië ei> Pasoendan, vertegenwoordigers van Bor neo, Midden- en Oost-Java, benevens de secretaris der conferentie van staatshoof den. rrrr A. J. Vleer. De premier van Oost-Indonesië zal volgens Aneta min stens twee weken uit zyn land weg blij- WEERBERICHT Plaatselijke buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaat selijke buien, hier en daar vergezeld van onweer en later opklaringen. Meest ma tige Zuid-Oostelijke wind, later draaiend naar richtingen tussen Zuid en West. Mor gen overdag lagere temperatuur dan vane daag. O, o, dat Suriname. In de staten van Surinam» kwam het lid Van der Schroef tot de ontdekking, dat de gouverneur de beëdiging van het college van algemeen bestuur vergeten had, zodat alle door het college bekrach tigde wetten onwettig zouden zijn. De gouverneur riep daarop in allerlei het' 19.03; Maan op 17.16, onder*—.—, college bijeen en beëdigde het. waarop j Maandag. 13 Sept.: Zon op 6.10, onder de betrokken wetten opnieuw als ont-119.00; Maan op 17.51, onder 0.40 uur. werp bij de staten werden ingediend. 17 Sept. VM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1