Leidens N. S. B.-burgemeester opnieuw voor de rechter NIEUWE LEEDSCHE COURANT 2 DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1948 Stadsnieuw ZAL LEIDEN TOT DE BOUW VAN 120 MONTAGEWONINGEN OVERGAAN? Desbetreffend voorstel bij de raad ingediend De Provinciale Directie van de Weder opbouw en Volkshuisvesting in Zuid- Holland heeft het college van B. en W. bericht de gemeente Leiden in de ge legenheid te kunnen stellen over te gaan tot de bouw van 120 montagewoningen,1 systeem W. Pont. Hoewel B. en W. het bouwen van deze woningen niet in alle opzichten kunnen toejuichen, meenden zij toch deze ge legenheid niet te mogen laten voorbij gaan, en wel omdat slechts y3 gedeelte van het aantal te bouwen woningen medetelt voor het bouwcontingent, dat aan deze gemeente is of zal worden toe gewezen en omdat deze woningen in kortere tijd gereed kunnen zijn dan de woningen volgens normale bouw. Blijkens de overgelegde situatieteke ning zijn de woningen geprojecteerd op de met ingang van 19 Mei j.l. door het College van Algemene Commissarissen voor de Wederopbouw ten name van de gemeente Leiden onteigende percelen ten Zuid-Westen van de Lage Morschweg, gelegen tussen het verlengde van de Tesselschadestraat en de Constantijn Huygenslaan in 10 woningblokken, per blok bevattende 12 woningen; de wc gen hebben een inhoud van 260 m*. Zoals in het rapport van de Directeur van Gemeentewerken, dat in de Lees kamer ter inzage is gelegd, wordt mede gedeeld, zijn deze montagewoningen in uiterlijk niet van de normale bouw te onderscheiden; de montagebouw betreft dan ook in hoofdzaak de binnenindeling der woningen. De te bouwen woningen zijn alle gelijk en bevatten op de begane grond een voorkamer en een achterkamer en op de verdieping 3 slaapkamers, alsmede een afzonderlijke wasruimte, waarin een la vet of een douche met wasbak kan wor den geplaatst. De achterkamer in deze woningen is als woonkeuken ingericht. Toepassing woonkeuken. Dat hier de woonkeuken wordt toe gepast, betreuren B. en W. in hoge mate en bij een bespreking met de Hoofd ingenieur-Directeur van de Provinciale Directie is gebleken, dat ook hij voor de steden in beginsel afwijzend tegenover de woonkeuken staat. In verband met de fabriekmatige wijze van uitvoering van deze bouw, welke thans in vrijwel alle onderdelen gereed is, is het echter niet mogelijk op korte termijn het ontworpen woningtype te wijzigen. Ten einde de totstandkoming va9 dit woningcomplex niet in gevaar te brengen en de gelegenheid, om tot de zozeer nodige vergroting van de woning voorraad te komen, niet voorbij te laten gaan, meenden B. en W. en de meerge noemde Hoofdingenieur-Directeur in dit geval met de ontworpen woonkeuken genoegen te moeten nemen. Met het oog op de aan de woonkeuken verbonden bezwaren zal tussen de achtergevels der woningen en de schuren een overdekte wasgelegenheid worden gemaakt, welke een diepte van 2.50 m en een breedte van 2 m zal krijgen, welke gelegenheid in de toekomst zo nodig tot keuken kan worden verbouwd. De bouw van deze woningen kan uiter aard niet op de normale wijze worden aanbesteed; de opdracht tot de bouw moet ondershands plaats hebben aan de N V. Montagebouw Houtindustrie i.o. te Amersfoort, naar het ontwerp van de architect der naamloze vennootschap, de heer J. van Erven Dorens. Deze N.V. is n.L gespecialiseerd in de levering van montagewoningen systeem W. Pont. Volgens de overgelegde begroting van ftdchtingskosten zullen de kosten van de te leveren woningen 1.369.670 bedragen. Aangezien echter vanwege de diensten der Stedelijke Lichtfabrieken en der Leidse Duinwater Maatschappij enkele hogere eisen zijn gesteld, dan waa de woningen volgens het oorspronkelijk ontwerp, voor zoveel de eleotrische stallatie en de waterleiding betreft, KLOPVRIJE BENZINE GEBR. VAN ULDEN HOGE RIJNDIJK 90 en U rijdt met een HERBOREN motor weg. Leve de dagblad-radio" Wij ontvingen hedenmorgen het vol gende schrijven van sergeant E. V/. Muusse, gelegerd te Tjilatjap (Zuid kust Java). Het is mij een groot genoegen, ook weer eens een briefje naar mijn ge boorteplaats, Leiden, te zenden. Dit maal schrijf ik geen briefje naar fami lie of kennissen, maar ik wil nu even spreken met de vele lezers van de NIEUWE LE1DSCHE COURANT. Er is namelijk iets zeer bijzonders gebeurd in de afgelegen streek van Tjilatjap. Enkele dagen geleden hebben wij een zending ontvangen van mevr. Spoor. Uitermate verrast stonden wij te kij ken, toen er eenradio uitkwam. Bij nader onderzoek bleek, dat dit een. geschenk was van de lezers van de Christelijke datfbladeii: Nieuwe Leid- sche Courant, Nieuwe Haagsche Cou rant, De Rotterdammer en het Dordtsch Dagblad. Het toestel kwam zo mooi op tijd, want we hadden een radio nodig. Wij hebben hier twee zalen in het hos pitaal en er was slechts één toestel. Nu zijn er twee, dus zijn beide zalen voorzien van muziek. Ik wil U wel zeg gen, dat de patiënten zeer ingenomen zijn met het geschenk van Uw blad. Sinds het in gebruik nemen van het toestel zijn ze in de beste stemming. Vaak weerklonk de uitroep: „Leve de dagblad-radio". Wilt U dit stukje vun mij in Uw blad opnemen, opdat Uw le zers en lezeressen zien, dat hun werk op hoge prijs wordt gesteld? Nogmaals: onze welgemeende dankl den voldoen, en enkele voorzieningen niet in de geraamde kosten zijn begre pen, moet het geraamde bedrag worden verhoogd, zodat de kosten per woning op rond ƒ12.000 kunnen worden aan genomen. Aan de genoemde N.V. is intussen een Juiste prijsopgave gevraagd, waarbij met de nader gestelde eisen rekening is ge houden. Het is B. en W. niet mogelijk thans reeds aan de gemeenteraad een nauw keurige begroting over te lggn van het totale bouwvoorschot, dat voor de onder havige bouw nodig zal zijn. Niet alleen dat zoals gezegd nog een nadere opgave van de bouwkosten moet worden ontvangen, ook de bijkomende kosten, als honorarium architect en salaris op zichters, door de Directeur Gemeente werken geraamd op pl.m. f 13.500 f7500, zijn nog te globale ramingen de nodige financiële besluiten daarop te baseren. Verder zijn omtrent het bedrag, dat van het Rijk jaarlijks als bijdrage in de exploitatiekosten zal worden ontvan gen, geen voldoende gegevens bekend moet de voor deze woningen te bedingen huur nog worden vastgesteld, zodat e min een exploitatie-begroting voorgelegd zal kunnen worden. De bouw en de exploitatie van deze woningen zouden B. en W. van gemeente wege willen doen geschieden en daar mede dus niet een van de hier ter stede gevestigde woningbouwverenigingen wil len belasten. Ook straataanleg nodig. In verband met de voorgenomen bouw in deze 120 montagewoningen is het nodig, dat de op de situatie-tekening aan gegeven straten worden aangelegd. De uit te voeren straataanleg bepaalt zich echter tot enkele straatgedeelten, waaronder enige, die ter ontsluiting van de onderhavige wijk gelijktijdig dienen te worden uitgevoerd; de kosten hiervan dienen ten laste van de aangrenzende bouwgronden te worden gebracht. De totale kosten van deze bestratings- werken worden, met inbegrip van de kosten van ophoging van de bouwter reinen, geraamd op f154.250. Van deze som komt f8500 ten laste van het fonds der algemene bijdragen en f27.500 ten laste van de aangrenzende bouwgrond, zodat op de onderhavige woningbouw een bedrag van f118.250 zal komen te drukken. Vijftig boompjes en een klimtoren „Ons eiland" groeit gestadig. De speeltuinvereniging „Ons eiland" maakt niet veel gerucht; maar dat wil niet zeggen, dat men daar stil zit; in tegendeel. Nu eens wordt dit instrument voor de kinderen aangeschaft, dan w< die verbetering aangebracht, terwijl geen week voorbij gaat, of er worden nieuwe leden ingeschreven. Gisterenmiddag heeft men dan. bij wyze van uitzondering, eens de grote trom geroerd. Namens het dames-comité bood mevrouw G. BroersSlegtenhorst het volijverig bestuur een klimtoren aan, die, naar aanleiding van het feit, dat een en ander gereed was op de dag der in huldiging van Koningin Juliana, Juliana- toren werd gedoopt. Mevrouw Broers stelde deze toren als een symbool van de opbouw van ons land. „Men klimme er voorzichtig in om ongelukken te voor komen!" Vervolgens deed zij de verzamelde kin deren het vlaggelied zingen en de be kende twee coupletten van het Wilhel mus. Een driewerf hoera op de nieuwe Koningin en op de speeltuin besloot dit gedeelte van de „plechtigheid". Hierna werden langs de ingangsweg vijftig boompjes geplant, die door de jaren heen de herinnering moeten leven dig houden aan het in de wereldgeschie denis wel unieke jubileum van H. M. Koningin Wilhelmina. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Hendrik J, zn van J A v d Wetering en J F Bekken; Maria B Th, dr van J J Boerakker en J G C Aalders: Evert, zn van D Hanselaar en F W van Weerlee; Jeremias, zn van W Beij en J v Meijgaarden; Willem P M. zn van W Tegelaar en J M C de Zwart; Marianne, dr van C A v Varick en P Jansen. GEHUWD: P J v d Raadt en C Pouw; R C Krooshof en E v d Hoogt; T D Wel ling en J M Veerman; J J Tiemeijer C Blok; N A Blom en J C Warmond: M Daalmeyer en A A W Peeters; P Geus D A Oudshoorn; H Hakker en C Sprin ger; F J G Jansen en A W Laterveer; W F Mieloo en J C v d Meer; J J Sluis en M H Fontein; J Smit en W v Egmond; A J T Pellekoorne en B C J T Meijers. Terrein van de voormalige Leidse Katoen maatschappij niet voor woningbouw Bestemd voor openbare diensten De gemeenteraad stelde B. en W. in haar zitting van 19 Februari 1948 een voorstel in handen met verzoek om prae-advies. Het voorstel, dat afkomstig van de heer Lombert, luidde: „De raad besluit het college van B. en W. te verzoeken plannen te ontwerpen ten einde te komen tot bebouwing van het terrein van de voormalige Leidse Ka toenmaatschappij aan de Herengracht." In haar zitting van 31 Mei d.a.v. werd de raad een adres aangeboden van de woningbouwvereniging „Eensgezindheid". in verzocht werd het partiële uit breidingsplan Herengracht—Oosterkerk straat te herzien in dier voege, dat wo ningbouw aldaar mogelijk is en mede werking tot de bouw van woningen te verlenen. Het voorstel en het adres hebben be trekking op dezelfde gronden, die reeds "bestemd waren voor gebouwen van openbaar nut. B. en W. zijn van oordeel, dat wijzi ging van deze bestemming niet dan om dringende redenen in overweging kan worden genomen. Een der betreffen de percelen is eigendom van het Rijk en bestemd voor een gebouw van een der De jubileum-afvalwedstrijd van de L.S.B. C. Elzinga dingt sterk naar extra-prijs Voor de eerste ronde van de jubileum- afvalwedstrijd van de L.S.B. werden verschillende partijen gespeeld. C. Elzinga (Philidor) won van J. Nagtegaal (Leiderdorp) en maakt daardoor een uitstekende kans beslag te leggen op de extra-prijs voor het winnen van een partij niet het grootste bordverschil (64). De overige uitslagen zijn vrijwel alle volgens de verwachtingen. Hier volgen ze: P. J. Preenen (V.T.L W. Epskamp (S.P.W.) 1—0; G. Kuypers (Caïssa)—C. Géel (S.P.W.) 10; W. Zitman (Caïssa) L. Davids (S.P.W.) 10; L. Ravens- bergen (Philidor)J. F. L. Bruyn (S.P. W.) Vi—(Bruyn gaat over naar de 2e ronde); C. Rijngoud (Oude Wetering) H. J. A. Visser (S.P.W.) 01; J. Padding (Philidor)—W. Sloos (S.P.W.) 0—1; J. Kanbier (Vriendenschaar)H. M. Pont (Leythe) 10; A. Leenheer (Dan. Note- boom)C. G. Martijn (Leythe) 10; W. F. Schüsz (Phil.)W. P. Prins (Leythe) 1—0; P. v. d. Bosch (L.S.G.)N. Cok (Hazerswoude) 01. R v d Zee (SPW)C Kamferman (Roe- lofarendsveen) 10; S W Horree (Caïs sa)L R v Noorden (Leyds Ancker) 10; J de Zwijger (VTL)G Wirix (Voor schoten) 10. Rijksdiensten in deze gemeente. Deze dienst met een ander perceel tevreden stellen zal onmogelijk blijken. Andere percelen zijn eigendom der ge meente. Het is de bedoeling, dat. zodra zulks mogelijk zal zijn, een deel dier gronden zal worden gebruikt voor de huisvesting van enkele gemeentediensten, welker huisvesting reeds thans zeer on voldoende moet worden geacht. De mo gelijkheid om een ander geschikt terrein dit doel te vinden ontbreekt ook hier De bestemming van het derde per ceel hangt ten nauwste samen met die der twee andere terreinen. Naar het inzicht van B. en W. zou het geheel onjuist zijn de bedoelde percelen thans voor woningbouw te bestemmen, vooral nu in de volgende jaren, naar te verwachten is, in de behoefte aan bouw terrein voor te bouwen woningen elders in de gemeente zal kunnen worden Officiële publicatie B. en W. van Leiden maken bekend, dat de algemene dag- en avondmarkten en de boom- en bloemmarkt, welke ge houden zouden worden op 2 Oct., in band met de op die dag plaats hebbende feestelijkheden, zullen worden gehou den op Vrijdag 1 Oct. 1948. B. en W. voornoemd. De secretaris, De burgemeester, J. BOOL. F. H. v. KINSCHOT. Met tvijs beleid99 Als besluit van de feestelijkheden Katwijk aan Zee voerde het gezelschap „De Egelantier" gisteravond het jubi- leumspel „Met wijs beleid" van Jef Hey- dendaal op. De auteur schreef dit stuk voor „alge meen gebruik". Hij zelf dacht zich eer toneelvereniging in Meppel in, maar de talrijke gezelschappen die het in deze weken ten tonele hebben gebracht of nog zullen brengen, zijn vrij om de na men van plaats en vereniging naar hun eigen omstandigheden te wijzigen.. Een gelegenheidsstuk behoeft niet altijd zwak te zijn, maar „Wijs beleid" is het wel. Het is niet evenwichtig en een drama tisch hoogtepunt ontbreekt. Het derde bedrijf had door iets beters vervangen moeten zijn, in deze vorm breekt het de climax. Hierbij vergeleken is de histori sche blunder, de mobilisatie van 1939 sa men te doen vallen met het 40-jarig re geringsjubileum, maar een kleinigheid. Toch is het hele spel een amusant onder houdend geval geworden, maar de auteur heeft geen kans gezien ons te bewegen de zaken al te serieus op te vatten. Daar voor werkt hij te veel op de lachspie ren, ook wel als dit eigenlijk niet ge- Ondanks dit alles hebben gang naar de Kapel niet betreurd. Dit ligt vooral aan het uitstekend werk de spelers- Niet steeds waren de dialogen volkomen te volgen, maar de niet al te beste acoustiek van de Kapel was hier van mede de schuld. Het samenspel bleek goed ingestudeerd; geen ogenblik waren er „dode" momenten. De leven dige reacties van het publiek spraken, wat dat betreft, een duidelijke taal. Het publek leefde intens mede en toonde zich. na afloop volkomen voldaan. We mogen dus wel zeggen, dat de spelers dit stuk gemaakt heben, wat er vai maken was. het zelfs gered hebben. En dat is geen geringe verdienste. Vermel den we nog. dat de regie weer in de be kwame handen van de heer C. Kwaker- was en dat de Haagse firma De Munnik weer als steeds veel werk gemaakt had van costuums en grime. Joh. van W. Oegstgeest Uitreiking prijzen winkelweek. Gisteravond heeft mevr. Baumann in „Het Witte Huis" de prijzen uitgereikt, gewonnen bij de étalage-wedstrijd. De eerste prijs werd gewonnen door de fa. M. A. M. v. Noort (wisselbeker en medaille), de 2e pr. door de fa. W. Buur man (medaille). De 3e pr. viel ten deel aan de fa. M Eshof (medaille). De heer A. Veenstra maakte 44 bur gers gelukkig met prijzen, door midden standers beschikbaaar gesteld. De eerste 3 prijzen werden gewonnen door resp. de heer Mastrigt, mevr. Mastrigt en de heer C. M. de Haas. Verschillende sprekers voerden nog 't woord. Voorschoten Voor de gedemobiliseerden Het plaatselijk demobilisatie-comité heeft een bijeenkomst voorbereid voor de teruggekeerden uit Indië, te houden op Woensdag 15 September a.s. Om half acht zullen de teruggekeerde militairen met hun naaste familieleden officieel op het gemeentehuis worden ontvangen. Na een welkomstwoord van de burgemeester zal de voorzitter van het plaatselijk comité, de heer H. A. Korthals, een rede houden en de terugge keerden namens de burgerij een gedenk penning aanbieden. Na het officiële gedeelte op het ge meentehuis zal in het Marinekamp een gezellige avond worden gegeven. Voor belangstellenden zullen voor het gezellige gedeelte van de avond bij en kele winkeliers in het dorp en op de Rijndijk kaarten verkrijgbaar worden gesteld. Sfeer in 't gezin? De „Nieuwe Leidsche" er in! Belangrijke gebeurtenis voor bet onderwijs in Leiden Opening van Montessori-school Wanneer men het hek doorgaat, dat toegang geeft tot de school aan het Schut tersveld, ziet men links een bord, waar op staat, dat daar de Montessori-school is voor voorbereidend en lager onderwijs. Het is maar een simpel bord en zeer kort geleden daar aangebracht. Toch is dat van belang geweest en wethouder J. C. van Schaik, die de school gistermiddag opende, heeft op die belangrijkheid de nadruk gelegd. In zijn openingsrede wees de wethouder er op, hoe voor de oorlog het Montessori-onderwijs vastgelopen scheen. Het na-oorlogbeeld is gans anders. In tegenstelling tot de tijd voor '40 is er nu een sterke wil om nieuwe ge dachten vorm te geven. Het M.-onderwijs staat niet meer in de kinderschoenen. Wij, Nederlanders, zien nu eenmaal graag in rapporten neergelegde resultaten. van het M.-onderwijs. naar deze maatstaf gemeten, soms beneden de maat bleven. Dit is nu gelukkig niet meer het geval. Heeft een kind zes jaren het M.-onder- wijs gevolgd, dan kan het evengoed over gaan naar het M.O. als een kind, dat zes jaar klassikaal onderwijs heeft gehad. Dit stelsel heeft misschien het gebrek, dat het minder karaktervormend is dan het M.-onderwijs. Spreker hoopte, dat er van het M.-onderwijs een beïnvloeding zou uitgaan op het onderwijs in onze stad. Namens verschillende verenigingen wer den nog vele goede wensen uitgesproken voor deze jonge spruit, die reeds flinke groeineigingen vertoont. De lessen wor den gegeven in twee lokalen, één voor het voorbereidend en één voor het l.o. Gezien de grote aangifte voor het voor bereidend onderwijs, ligt het in de be doeling, zo spoedig mogelijk. erkend, dat vroeger de resultaten onderwijs een tweede lokaal in te richten. Opbrengst Drie in één in onze stad gehouden collecte, ten bate van de drie sanatoria „Sonnevanck", .Zonnegloren" en „Zonnestraal" heeft 3958,64 opgebracht. Een mooi bedrag! Hartelijk dank! AFSCHEID Ds R. BLOMMAERT. Ds R. Blommaert, predikant bij de Waalse gemeente te dezer stede, hoopt op 26 September van deze gemeente afscheid ;men. Op 3 October hoopt ds Reyss, die op 19 September met emeritaat gaat, hem in zijn gemeente te Rotterdam te bevestigen. EXAMENS CHR. KWEEKSCHOOL. Van de speciale cursus aan de Chr. Kweekschool te Leiden zijn van de twaalf candidaten, die op 7 en 8 September ren voor onderwijzer (es) deden, ge slaagd de volgende dames en heren: W A Bonte, E J de Geus, P L Streeder te Voor schoten, H de Geus te Katwijk, M Pan- P J Sloos, R G Koren, A Wiggers, D Koning te Bodegraven, C Maarsen te Alphen, M J A Visser te Óegstgeest. Eén werd er afgewezen. In grote lijnen nog steeds overtuigd nationaal-socialist Een onde, maar daarom nog lang niet verouderde zaak, kwam vandaag voor de Haagse rechter: daar stond n.1. terecht de ex-burgemeester van Leiden mt R. N. de Ruyter van Steveninck ,die, zoals wU reeds meldden, een bezwaarschrift indiende tegen de uitspraak van het Leidse Tribunaal. Hem was o.a. opgelegd een internering voor de t«d van 10 jaar, tegen welke eis ook de hoge autoriteit be- zwaar blijkt te hebben. In het gebouw aan de Raamweg kreeg mr de Ruyter van Steveninck gelegenheid zijn zaak nogmaals te verdedigen. De zaak van Leidens NSB-burgemees- ter werd in eerste instantie te Leiden behandeld op 25 en 28 November van het vorig jaar. Het tribunaal werd toen gepresideerd door mr Ph. J. de Ruyter de Wildt, die beschuldigdes geestelijke gaven wist te waarderen en menigmaal in een principieel debat geraakte. Wat overigens in het geheel niet wil zeggen, dat de president tijdens de zittingen niet Prof. G. Wisse en echtgenote, in Leiden geen onbekenden, hebben in Doorn (U.) op 7 September een druk bezochte receptie gehouden ter gelegenheid van hun 50-jarige echtvereniging. Tevens herdacht prof. Wisse het feit, dat hjj vijftig jaar geleden predikant werd. Vooral uit kerkelijke kringen kreeg de gouden jubilaris veel belangstelling Leidse speeltuin jeugd kweekte met succes potplanten Haar werk werd gisteren bekroond „De jeugd moet liefde voor de natuur krijgen". Dit hoort men in deze tijd vaak zeggen. En men duidt dan meestal op de vernielingen, die door haar worden gericht. Wie het bedrag, dat de gemeente voteert om de schade te herstellen, weet, moet een actie, om onze jongens en meisjes liefde voor wat er groeit en bloeit bij te brengen, wel van harte toejuichen. Rijnsburg WIE ZIJN DE GELUKKIGEN? In aansluiting aan het verslag van gis teravond volgen hier de prijzen bloemen- Luxe auto's: le prijs Alb. Pauw; 2e pr. r. v. Egmond en W. Jungerius; 3e pr, C. de Mooy Azn.; 4e pr., G. de Mooy Wzn; 5e pr., S. Star; e6 pr., Jac. Heems kerk; 7e pr., De Haan en De Best; 8e pr., Adr. Zandbergen; 9e pr., G. v. Egmond. Vrachtauto's: le pr. R. v. Delft; 2e pr. S. Kiers; 3e pr. Gebr. Zandbergen; 4e pr. S. Heemskerk; 5e pr. D. 'v. d. Eykel Hzn.; 6e pr. B. v. Delft; 7e pr. B. de Mooy Azn pr. J. de Haan: 9e pr. M. Lindhout; pr. Nic. de Heijer; 11e pr. Tuin bouwschool, afd. Bindcursus. Tilbury's: Door veel technische fouten konden alle prijzen niet toegekend worden, le pr. toegekend; 2e pr. A. Heemskerk; 3e niet toegekend; 4e pr. J. de Haan. Versierde fietsen: le pr. Han Heems kerk Jzn.; 2e pr. Beppie Linthout Dzn.; 3e pr. L. Linthoudt Mzn.; 4e pr. Henny Herson 5e pr. Henk Heemskerk. Auto peds: le pr. D. v. Iterson; 2e pr. N v. Polanen; 3e pr. C. Linthout Mzn.; 4e pr. Jannie de Haan Mzn. Straatversiering: le pr. Buurtver. „Centrum"; 2e pr. Smid straat; 3e pr. „Eensgezindheid"; 4e pr. Sandtlaan; 5e pr. Dubbele Buurt. Gevel- versiering: le pr. R. v. Vredendaal; 2e pr. J. Vianen; 3e pr. A. Heemskerk; 4e pr. C. Vianen 5e pr. D. v. Iterson. Poort- versiering: le pr. niet toegekend; 2e pr. Brouwerstraat bij de heer W. Kralt. Door veiling „Flora" werden de jury, commissie bloemencorso en de rijks politie onthaald op een verrukkelijk diner in „Zomerlust". Enkele heren staken een speech af. Katwijk Uitreiking van bonkaarten. De uitreiking van bonkaarten 812 be gint morgen (Vrijdag). Men raadplege de datum op het verstrekte datumkaartje "1.30—12 en 2—4.30) uur). Spionnage Contra- Spionnage door Willy lc Com te Geheime Wehrwolf- Akiion99 in Duitsland 35 De Geallieerde Inlichtingendiensten be schikken over uitgebreide gegevens be treffende de ondergrondse actie der vroe gere nazi's. Wij mogen ons gelukkig prij zen dat dit zo is, hoewel nochtans de grootste waakzaamheid geboden blijft. Zoals schrijver dezes in zijn vorig artikel aankondigde volgen hieronder enkele der bekend zijnde feiten: Uit Kurt Singer: „Spies and Traitors of World War II". „Opdracht aan de geheime „Wider- standsbewegung Deutschlands": a) Vroegere leiders der sabotage- en ver- nielings-troepen dienen zich in het buitenland te organiseren, om aldaar voorbereidingen te treffen voor nieuwe aanslagen op de Geallieerden. b) Een zo groot mogelijk aantal jonge Duitsers moet trachten naar het bui tenland uit te wijken, hoofdzakelijk naar Zuid-Amerika en, indien moge lijk, naar de Verenigde Staten. Zij moeten daar als boeren, chemici, tech nici en zakenlieden tewerkgesteld zien te worden. c) Sociale invasie. Er dienen contacten te worden opgenomen met leden van vooraanstaande families uit de West- Europese landen, die in Amerika ver blijf houden en aldaar in de hogere kringen relaties hebben. Deze mensen moeten gewonnen worden voor onze zaak en gebruikt worden voor bij zondere opdrachten. d) Allen moeten medewerken aan het doen functionneren van een „vijfde colonne", niet alleen in het Rijk, maar overal waar Duitsers verblijf houden. e) In het Rijk moeten weer nieuwe „Klubs" en sporsverenigingen worden opgericht, onder leiding van onze f) Er moet onmiddellijk contact worden opgenomen met de grote oorlogsma teriaal-fabrikanten. g) Alle acties gericht tegen Negers, Jo den, Italianen en andere minderhe den dienen met woord en daad ge steund te worden". De Generale Staf van het toekomstige Duitse Rijk zal het commando over deze „vijfde colonne" krijgen, maar niet uit het verslagen Rijk zelf, doch uit een vrij landHitler ist gegangen, aber die Nazis bleiben" De Duitse Geheime Dienst is zelfs zo ver gegaan een brochure van zestig pa gina's te laten drukken over deze „Wehr- wolf-Aktion". Dit buitengewoon belang rijke document werd in Frankrijk door geallieerde militairen gevonden. Het werd door de Britse, Amerikaanse en Russische Geheime Diensten zorgvuldig bestudeerd. Het was waarschijnlijk on mogelijk geweest er op deze bladzijden over te schrijven, in dien niet het Franse Magazine „Combat" er op een of andere wijze achter was gekomen en er een ge deelte van heeft gepubliceerd. Hieronder een uittreksel der brochure van Admiraal Canaris: „Duitsland werd in 1945 gedwongen de wapens neer te leggen, omdat het Frank rijk wilde veroveren, inplaats van zich in Juni 1940 met alle beschikbare krach ten tegen Engeland te keren. In de volgende wereldoorlog, welke binnen 25 jaar zal uitbreken, moet Duits land deze fout vermijden. De grote te genstander zal dan de Verenigde Staten zijn en al onze krachten moeten vanaf heden tegen deze staat gericht worden. Het was een grove fout de Sowjet- Unie aan te vallen, omdat hierdoor het Amerikaanse industrie-potentieel onaan getast bleef. Opdat dit plan met goed gevolg uit gevoerd kan worden is het voor ons noodzakelijk, de gehele Westkust vrt Europa, van de Nordkaap tot Gibraltar, in handen te krijgen; vóór alles dienen wjj de vliegbases in West- en Zuid-Frank rijk en de Marine-bases aan de Atlanti sche Oceaan en aan de Noordzee in bezit Het eerste doel moet zijn in Frankrijk een soort verkapte dictatuur te vestigen. Terwijl dit land schijnbaar vriendelijke betrekkingen met de Engelsen onder houdt, moet het in werkelijkheid met onze plannen sympathiseren. Onze nederlaag van de Tweede We reldoorlog moet als een ongelukkig voor val in een triomfale opmars ter verove ring der wereld door Duitsland be schouwd worden. Wij moeten alle Duit sers. hoezeer zij zich terneergeslagen ge voelen, de geest der toekomstige zege in prenten. Dat betekent in feite onze nederlaag? Bij onze vijanden gaat het toch ook slecht? Deze oorlog was voor ons hoogst waardevol. Rusland heeft een hele tijd nodig, om alle vernielingen, die wij daar heben aangebracht, te herstellen. Over de vredesvoorwaarden behoeven wij geen zorg te maken, onze vijanden heb ben zoveel verschillende belangen, dat zij het steeds onderling oneens zullen zijn. Wij móeten het er op toeleggen overal het zaad te strooien van twist en on enigheid. Onze vijanden zien wel in, dat hun vroegere slagzin: „Duitsland moe alles betalen", deze keer niet opgaat. Reeds heden moeten wy beginnen dos siers aan te leggen van alles wat door Anglo-Amerikanen kapot gemaakt i ons land. De tijd zal de rest doen. Onze vijanden zullen ons liever kwijt dan zijn. Herhaaldelijk dienen wij op het aambeeld van het medelijden en erbar men hameren, opdat zij ons helpen met eten en materialen. Ook moeten wij trach ten onze buitenlandse tegoeden terug te krijgen. Op deze wijze zal de nederlaag van heden gewijzigd kunnen worden in een overwinning, in zekere zin althans." Dit is een uittreksel uit het na-oorlogse plan van de Duitse Geheime Dienst van Admiraal Canaris. Het is niet belangrijk te weten of deze man al dan niet nog in leven is, belangrijk is slechts te weten, dat zijn verderfelijke bevelen momen teel in handen zijn van duizenden zijner agenten en aanhangers, in Duitsland zelf en in het buitenlandZij zullen zijn orders uitvoeren en wachten totdat een tweede Admiraal Canaris het bevel zal overnemen, de organisatie is overigens sterk genoeg om zelf een leider te kun nen kiezen (Morgen: Duits gewroet in Den Haag). In dit licht willen wy de tentoonstelling zien, die gisteren in ,,'t Raedthuys" werd gehouden. Deze eenvoudige expositie van potplanten, door jeugd van onze stad ge kweekt, stond onder auspiciën van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen. In Mei van dit jaar konden de kinderen van de Leidse speeltuinen drie plantjes kopen voor slechts negen stuivers. Velen deden het. Zij waren stellig van plan de plantjes op te kweken, overeenkomstig de voorschriften. De één ondervond bij verzorging veel teleurstelling, maar zijn er ook, die van het tere stekje forse, volwaardige plant wisten te maken. Hun werk zou bekroond worden. Gisteren „schitterden" er ongeveer 170 planten in de expositiezaal. Elke speel tuinvereniging had een stand. De stands waren smaakvol versierd: van kale plan ken zag men niets, die waren overdekt met gekleurd papier. Aan de kleurrijke planten kon men zien, dat ze verzorgd wa ren op een wijze, die men van de jeugd, als zij zich eenmaal voor iets interesseert, kan verwachten. Aan zeventien deelnemers aan deze planten-wedstrijd werd gisteravond een prijs uitgereikt. De groepspryzen werden als volgt verdeeld: 1. Morswegkwartier; 2. Noorderkwartier; 3. Oosterkwartier. Westerkwartier kreeg een troostprijs. zijn gewone scherpte toonde, integendeel. Beschuldigde zelf was op dit procej terdege voorbereid, zozeer zelfs, dat d« verdediging in de persoon van jhr M. M. van Asch van Wijck, bijna niet aan het woord kon en behoefde te komen. Mr De Ruyter van Steveninck, toonde zich tijdens de procedure zij het zeiend een overtuigd nationaal-socia list. Zijn broer, kolonel A. C. de Ruyter van Steveninck, die tijdens de bezetting buitenslands vertoefde en terugge keerd de functie van officier bij het Hoger Militair Gerechtshof vervulde, verklaarde van hem: „Een buitengewoon knappe kop en een man die zich nooit liet leiden door eigenbelang." Aan het slot van het proces verklaarde besch. zelf, dat hij zich steeds na verbonden had geweten aan de vers» verwijderde Nederlandse tegenstander dan aan de Duitse gelijkdenkende. Vol- gens hem stonden de Oostfrontstrijden en de illegale werkers dichter bij elkaar, dan menigeen dacht In zijn optreden had hij tot nu toe geen enkele principiële fout kunnen vinden. Maar omdat met beschuldigdes eigen woorden te spreken de president en de leden van het tribunaal „maar tot aan een bepaalde grens konden kijken", legde men hem de sleutelstad toch een internering op van 10 jaar. „Als ti maar over die grens heen kon komen", zei besch. „Wij hopen van niet", antwoordde de president. De zitting van 't Haagse kantongerecht aan de Ra am wég, werd hedenmorgen ge presideerd door mr A. W. J. van berghe de Coningh. Als verdediger trad op mr M. J. van der Flier te 's-Graven- hage. (Voor vervolg zie pag. 3) Hillegom LIJK VAN OUDE VROUW GEVONDEN Door een arbeider werd in de sloot bij de villa „Oostduin", tegenover de stich ting „Vogelenzang" het lijk gevonden van een oude vrouw. Bij onderzoek bleek het Johanna C. de Jong, patiënt „Vogelenzang" te zijn. De stichtingsarts, dr Wiersma, coi teerde de dood door verdrinking, vrouw mocht zich vrij op het stichtings terrein bewegen. Wel had zij geen i teringsvermogen, terwijl zij de laatst# weken veel last had van duizelingen, Raskuikens ontvreemd. Ten nadele van de heer J. v. d. K. wonende aan het Patrimoniumplein, zijn gisternacht 9 raskuikens ontvreemd. Herdenkingsrede ds Sluiter. Zondag 17 Oct. a.s. zal ds R. Sluiter, Chr. Geref. pred. alhier, een herden kingsrede houden in verband met zijn 50-jarig ambtsjubileum. Het S.LZ.O.-programma. Zaterdagmiddag om 4 uur zal SIZO I haar eerste competitiewedstrijd spelen en wel thuis tegen SSU uit Utrecht SIZO II speelt eveneens om 4 uur een wedstryd en wel tegen de Hillinen-vete- ranen om de Kennemerland-beker. De opstelling van het eerste elftal is als volgt: Clay, doel; Kleyne en G. Bol, ach ter; Hoogenes, Keyzer en Nieuwpoort, midden; Noppen; Scholte, Roovers, J. Bol en Hellendoorn, voor. Hoe gaan de 3e en 4e klassers de competitie in? Vooral „Noordwijk" zit met moeilijkheden Nog slechts een paar dagen en dan gaat de voetbalcompetitie 19481949 be ginnen. Het oefenprogramma en de training behoren weer tot het verleden. Reeds eerder publiceerden we de in deling en het voorlopig programma van de clubs uit Leiden en omgeving. Nu willen we nog even bezien de gegevens, die de clubs ons over haar eerste elftal len deden toekomen. Quick Boys: De Katwijkers gelden weer als één der favorieten voor kampioenschap. In het doel komt Bouw, die reeds vele malen in wedstrij den buiten het competitieverband onder de lat heeft gestaan. Hij bleek zeer be trouwbaar en is, evenals H. van Beelen, die van „Katwijk" overkwam, een aan winst voor de Boys. Na het vertrek van A. v. d. Oever is het midvoor-probleem nooit naar genoegen opgelost. M. Ver does heeft als aanvalsleider gefungeerd, alsook L. Schaap. Beiden zijn echter uit gesproken binnenspelers. Nu wil toch met L. Schaap als midvoor in gaan. J. Blankert bezet voorlopig de rechtsbinnenplaats, die aan de gebles seerde N. de Jong, voorheen linkshalf, is toebedacht. De opstelling is voorlopig: doel: A. Bouw; achter: P. Barnhoorn en G. Vlieland; midden: H. v. Beelen, J. de Best en A. de Lange; voor: D. Zuyder- duyn, M. Verdoes, L. Schaap, J. Blan kert en K. Parlevliet. Jaap de Best zul len we in de komende wedstrijden als stopperspil zien fungeren. R ij n s b. Boys. De elftalcommissie van de Boys is de laatste tijd ijverig ie de weer geweest. Fons Hackenberg er Kees Kraats meldden zich als lid en vooi hen moest een plaatsje in het eerste elf tal worden ingeruimd. Hackenberg komt onder de lat en Kraats zal de midvoor- plaats bezetten. Overigens wisselden en kele spelers van plaats. Al met al hebben de Boys nu een team, dat een seri gooi zal doen naar één der hoogste plaatsen. Voor de wedstrijd van Zater dag a.s. kan het elftal echter niet vol ledig uitkomen. Zo is midhalf v. d. Ven niet present en waarschijnlijk ook niet Van der Horst en Van Duin. Hier volgt de samenstelling var ploeg: Doel: Hackenberg; achter: Heems kerk en Oosthoek; midden: Van Duyn, v. d. Ven en v. d. Horst; voor: Heems kerk. Kromhout, Kraats, G. Zandbergen en Van Vliet. A.R.C.: Hoewel A.R.C. het nog steeds met „eigen teelt" moet doen, zijn de ver wachtingen over de a.s. prestaties van de Alphense club, die steeds meer sup porters krijgt, maar nog steeds met ter- reinnood heeft te kampen, niet pessimis tisch. Men neemt aan, dat deze club in de strijd om de bovenste plaats zeker zal meetellen. De achterhoede bleef onge wijzigd. In de halflinie is spil Voorbergen een nieuw gezicht. Hij is nog jong en onvermoeibaar. Technisch komt hij nog wel het een en ander tekort. Waarschijn lijk zal Bos weer als midvoor fungeren. Hij is hersteld uit een sanatorium terug gekeerd en als hij het lichamelijk kan volhouden, dan kan menig doelpuntje van zijn voet verwacht worden. Het elf tal zal er als volgt uitzien: Doel: van der Sluis; achter: A. Bergshoeff en C. van Wieringen; midden: J. Spek, Vierbergen en S. Roest; voor: J. v. d. Linden, J. van Egmond, H. Bos, J. van Duin en P. van Heusden. „Noordwijk": Voor het pas gepro moveerde „Noordwijk" stapelen de vraagstukken zich op. Floor Hoek, de spil, moet in de komende dagen worden geopereerd. De uitstekende linksbinnen N. v. d Wiel moet in dienst. A. Duin dam, de aanval-opbouwer, is ter visserij uitgevaren. Daarbij komt de vraag, wie het doel moet verdedigen. De elftalcom missie stelde gisteravond het volgende elftal voor de thuiswedstrijd tegen S.S. S.K. vast. Doel: M. van der Wiel; achter: A. Smit en P. Noteboom; midden: G. van der Wiel, P. van Rooyen en D. Plug; voor: P. Harteveld, A. van Rooyen, T. de Koning, N. v. d. Wiel en J. Nederveen. De Koning heeft zich nog maar pas als lid gemeld en schijnt goed mee te kun nen komen. M. van der Wiel krijgt weer een kans onder de lat en P. van Rooyen, voor ons onbekend, vervangt F. Hoek. Het wordt afwachten. seizoen zo'n prachtige eindspurt had, wil dit seizoen direct goed van wal steken. Er is o.l.v. de gediplomeerde oefenmees- ter Van den Berg serieus getraind. In de wintermaanden gaat men verder met indoor-training. In het eerste elftal zijn weinig veranderingen aangebracht. F. Sormani is vervangen door J. Delfos, die enige tijd in het buitenland vertoefde. En B. de Bree zal de plaats wel innemen van C. Batelaan, die Zaterdagmiddag j.l. een enkelfractuur opliep. Hier volgt de opstelling: Doel: B. de Bree(?); achter: J. de Leeuw en H. Meester; midden: P. Lepelaar, Th. Stikvoort en J. Kwestro; voor: C. van der Kraan, F. Lasander, J. Delfos, L. van der Stoel en W. Nievaart. „K a t w ij k": Over het eerste elftal van deze vereniging, die ook een hand bal- en korfbalafd. rijk is, ontvingen we weinig gegevens. Twijfelachtig is het uitkomen van de spil Van der Wiel. J. Hellenberg is als zijn plaatsvervanger aangewezen. Rechtsbinnen Klinkenberg is voorlopig verhinderd te spelen. C. Hoek neemt zijn taak over. De opsteling is: Doel: A. Zwaan; achter: T. Meyvogel en G. de Best; midden: H. Knetsch, J. van der Wiel en A. Parlevliet; voor: J. Haasnoot, J. A. Hofkes, L. v. d. Plas, C. Hoek en C. Wassenaar. C.N.V. besloot, zoals bekend, niet aan de competitie deel te nemen Van de beide nieuwe vierde klassers, Lisser Boys en R-C.L., ontvingen wy geen gegeven*.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2