i* Sbionnage NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 8 SEPTEMBER 194* De heer J. P. Mulder Sr vierde zijn gouden jubileum Tijdens receptie belangstelling uit vele kringen Zes September is een datum geworden, die in de geschiedenis van ons volk nim mer zijn glans en charme zal verliezen. Op die dag werd wederom een hoogte punt in ons volksleven bereikt. Neder land stond Maandag rondom de troon van zijn nieuwe, fiere Vorstin om blijk te geven van zijn trouw en vertrouwen. Wie had er gelegenheid te denken aan of «til te staan by eventuele belangrijke feiten in eigen, beperkte kring? Zes September herdacht de heer J. P. Mulder Sr. het feit, dat hy vijftig jaar geleden werd verbonden aan de drukkerij van P. J. Mulder en Zoon aan de Bree- atraat. Zeer zeker ook een hoogtepunt, voor de familie van de heer Mulder, zo wel als voor zijn drukkerij. De viering van dit gouden jubileum, dat zeldzaam mag worden genoemd, bleef echter die dag achterwege. Eerst gistermiddag kreeg men de gelegenheid de heer Mulder met zijn gezin te feliciteren. Velen togen naar „Het Gulden Vlies" om de gouden jubilaris de hand te druk ken. De entrée van het restaurant werd beheerst door een groot aantal prachtige bloemstukken, groot en min of meer grof, klein en fijn. Ook in de receptiekamer praalden tal van kleurrijke stukken. Verder zagen wij een keur van geschenken, w.o. een hoeveelheid boekwerken. Onder hen, die gelukwensen kwamen aanbieden, merkten wij op: de heren Jac. Wilbrink, H. Filippo W. F. zn., R. Kern, J. van Iterson en Van Hoeken namens de Gemeente-commissie der Ned. Herv. Gemeente, de Ned. Herv. predikanten D. J. Vossers, J. de Wit. W. H. Kelder, M Ottevanger en dr J. Riemens (emeritus) (ds Vossers vertegenwoordigde ook de vereniging voor Chr. onderwijs, alsook de heer H. M. de Reede), dr van Arkel, prof. dr J. de Zwaan en mr C. J. Woud stra namens de Chr. HBS, de heren W. J Batist, Th. v. d. Burgh en dr G. Brouwer namens de diaconie der Ned. Herv. Ge meente, prof. dr J. N. Bakhuizen van den Brink, voorzitter van de vereniging „Het Diaconessenhuis", de heer Leo Mens, organist der Pieterskerk, wethouder D. van der Kwaak, mr P. E. Bnët, de heren W. v. d. Laan en E. W. Wichers Rollandet, beiden namens de 3 October-vereruging, mr C. Leembruggen en mr F. J. J. Trap man namens de vereniging van Leidse industriëlen, de heer Verhey van Wijk en mr dr P. G. Knibbe namens de Kamer van Koophandel, de heer W. Cleerdin, mr P. Borst en de heren R. K. van den Berg en H. Boogaard Jr. namens de fe deratie van werkgeversorganisaties in het drukkersbedryf, de heren W. van Doorn, T.W. Ziegmann en mr M. C. Nuver namens de Ned. Bond van steendrukkerijen en de heren G. J. Scheepers, hoofdredacteur van het blad „Graficus" en J. J. Groen, voorzitter van het district Leiden van genoemde federatie. Tijdens de receptie werd de heer Mul der de legpenning van de Kamer van Koophandel aangeboden. Gouden hui Gisteren was het 50 jaar geleden, dai Gerardus Zwart en Aaltje Prins elkan der officiël het bindende „ja"-woord gaven. Het gouden echtpaar, dat dit heuglijk feit reeds op 28 Augustus te midden van zijn 5 kinderen en 7 klein kinderen vierde, heeft het intussen in het leven niet gemakkelijk gehad Zeven kinderen stierven jong en op 31 October werd de man en vader werkloos, toen de katoendrukkerij van de fa Driessen werd stopgezet. De moeder sprong evenwel voor haar bedreigd gezin in de bres en verdiende het onderhoud voor man en kinderen als werkster. Totdat haar krachten het begaven en beiden afhan kelijk werden van de grote kinderen. Suikerziekte en asthma kwamen haar kwellen en een vergiftiging, met aard appelen schillen opgedaan, kostte haar een vinger van haar linkerhand. „Nee. het leven is niet gemakkelijk!" zucht moeder Aaltje. Nu doet vader Zwart het huishouden en verwent zijn dappere vrouw. Beiden wonen tevreden in hun vriendelijk huisje de Pakhuisstraat: de bruigom, 73 jaar Parmentiers Veluwetocht werd een daverend succes Directie en personeel droegen papieren strikken Directie en personeel van Parmentier zijn gisteren uit geweest. Om kwart over acht verzamelde men op de Doezastraat, waar negen bussen stonden. Ongeveer 400 mensen, mannen en vrouwen, namen aan de tocht deel. Via Utrecht en Zeist ging het naar Austerlitz, waar koffie werd gedronken. De stemming was bui tengewoon. Veel liedjes werden gezongen. Na Amersfoort kwamen de deelnemers in Apeldoorn. In „de Poort van Cleef' werd brood gegeten. Door het schitte rende natuurreservaat „de Hoge Veluwe" waar men het jachtslot St. Hubertus be zocht, werd naar Arnhem gereden, het restaurant bij het Golfslagbad werd gedineerd. Een aantal deelnemers een verfrissende duik. Dat gezelligheid geen tijd kent, blijkt wel weer uit het feit, dat men pas om kwart voor negen uit Arnhem vertrok. Tijdens het Restauratie Stadstimmerwerf komt duurder Aanvullend crediet gevraagd. Bij besluit van 16 Februari 1948 werd door de gemeenteraad een bedrag van f 23.500 beschikbaar gesteld voor de ver-1 bouwing en de restauratie van de Stads timmerwerf. Met dit bedrag kan echter niet worden volstaan, aldus B. en W. j In de eerste plaats heeft de minister1 van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap- j pen aan zijn bereidverklaring om 50 pet I van de daarvoor in aanmerking komende kosten voor rekening van het Rijk te nemen. o.m. de voorwaarde verbonden. dat met betrekking tot de schoorsteen en de deuren enige nader aangeduide voor zieningen zouden worden getroffen Vervolgens zijn in het bouwplan ten aanzien van de smederij enige wijzigin gen aangebracht, welke uit practische Tenslotte zijn enkele bouwmaterialen in prys gestegen en hebben de sociale lasten een verhoging ondergaan. Een en ander heeft tot gevolg, dat de oorsprönkelijke raming ad f23.500 met pl.m. f 5850 zal worden overschreden. Verhoging van het eertijds beschikbaar gestelde bedrag is derhalve noodzakelijk. Deze verhoging zou, mede met het oog op eventuele onvoorziene uitgaven kunnen worden gesteld op f 6000. Volledigheidshalve zij vermeld, dat be halve de door de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen toegezegde Rijkssubsidie, nog een Provinciale bij drage en een Rijksbijdrage ingevolge de „Premieregeling woningverbetering er -splitsing" tegemoet kunnen worden ge zien. In overeenstemming met het advies van de Commissie van Fabricage en verwijzing naar de in de Leeskamer ter inzage liggende stukken, geven wij B. W. in overweging, behoudens goedkeu ring van Gedeputeerde Staten, een vullend crediet ten bedrage van f6000 beschikbaar te stellen voor de verbou wing en restauratie van de Stadstimmer werf. VOETBALVERENIGING „LEITENG OPGERICHT Het persosneel van Clos en Leembrug gen alhier heeft weer een voetbalvereni ging opgericht, die de naam „Leiteng" draagt. Het zal met drie elftallen in de Zaterdagmiddag-competitie gaan spelen, maar er is nog geen terrein. De directie van Clos en Leembruggen heeft alle spe lers in het nieuw gestoken. Er zijn reeds onderlinge wedstrijden gespeeld. De ver eniging is als lid toegetreden tot de K.N.V.B. Hoofdstad Operette De Graaf van Luxemburg „De Graaf van Luxemburg" van Franz Léhar is een geestige operette, vol ko mische invallen en dwaze situaties. Een zwakke plek is echter, dat één der hoofd personen, Vorst Basilowitsch, er in voor gesteld wordt als een potsierlijk oud heer tje, dat zich erg belachelijk aanstelt. Wij kunnen nu moeilijk geloven, dat de jonge zangeres Angèle Didier met de vorst wil de trouwen ook al kon zij door welijk met hem aan te den. Dit maakt de rol moeilijk. Er zou iets v, wanneer het conflict tu: zucht in de uitbeelding scherp naar voren wa Ruth Rhoden was in al haar gevoelens nogal tam en ook haar tegenspeler. Joh. van der Zalm, was veel mander vurig dan zyn woorden zouden doen geloven. Het meest hebben wij genoten van Claire Clairy in de rol van Juliette Ver mond en van Fritz Steiner, die in de ope rette 'haar verloofde was. Claire Clairy is onweerstaanbaar komisch en heeft een zeldzaam talent om malle situaties zo uit te beelden, dat de gehele zaal onder de indruk komt. Fritz Steiner was ook on betaalbaar. Paul Harden gaf een heel grappige uitbeelding van de worst en So phie Degenhardt speelde haar kleine rol voortreffelijk. Bijzondere lof komt toe aan het ballet, dat in elk opzicht subliem was. In het droomballet werden de tegenstrijdige ge voelens van Angèle prachtig uitgebeeld De opvoering werd geopend met het Wilhelmus, dat door alle aanwezigen ^taande meegezongen werd. Hennle Schouten Oe heer J. P. Mulder Sr. in het goud. Velen kwamen hem gistermiddag feil. citeren. Rechts staan mevr. en de heer Mulder, van links naar rechts: wet houder D. van der Kwaak, dr P. C. van Arkel, dir. Chr. H&.S.. de heer H. M. de Reede en ds D. J. Vossers. vertegenwoordigende de ver. voor Chr. onderwijs. 1 vorstin wor- 'an Angèle heel te maken zijn, an Ruth Rhoden getreden. Maar Westerkwartier doet beroep op de gemeente Deklaag volkomen versleten Ingevolge artikel 6 van de met de Bond van Speeltuinverenigingen Leiden en Omstreken gesloten ovei komst, betreffende de kosteloze inge bruikneming /an de vijf p e r m a r te kinderspeeltuinen, zal het onderhoud van de verharding van de speeltuinen geschieden door en voor rekening de gemeente. Gebleken is, dat de verharding va speeltuin „Westerkwartier" aan de Ten Katestraat in een dergelijke toestand verkeert, dat verbetering dringend nood zakelijk is. De verharding bestaat uit e fundering van hoogovenslakken, g mengd met tras, waarop een deklaag aangebracht van asfaltmulsie, afgedekt m.'t steenslag of schelpen. Deze deklaag is, behoudens enkele kleine stukken, ge heel verdwenen, zodat de fundering bloot is komen te liggen, waardoor het noodzakelijk is opnieuw een deklaag aan te brengen, teneinde verder afslyten van de fundering te voorkomen. Om in de toekomst verzekerd te zyn van een goede en duurzame deklaag, waarvan de onderhoudskosten in de eer ste jaren tot een minimum beperkt blij ven, is het noodzakelijk op de fundering aan te brengen een laag fijne teerslak- ken, ter dikte van pl.m. 2Ve cm. De kosten van het schoonmaken en af- spuiten van de fundering en van het aan brengen van de bovenbedoelde laag fijne teerslakken worden geraamd op f 5.000, welke kosten over vijf jaren kunnen wonden verdeeld. B en W. stellen de raad voor aldus te besluiten. De Leidse schaakclub „Philidor" komt Maandag 13 Sept. aa. om 7.30 uur in „Amdoitiia" in ledenvergadering bijeen. Vooruitstrevende maatregel voor het Leidse onderwijs in zicht Gunstige omstandigheden Met het oog op een zo juist mogelijke keuze van het verder door de leerlingen te volgen onderwijs en het later uit te oefenen berqepi is enige tijd geleden commissie ingesteld ter bestudering de mogelijkheid om te Leiden te komen tot een psychologisch onderzoek va: Westhill-kring hield week-end in Wassenaar De Leidse Zondagsschoolmensen, aan gesloten bij de Westhill-kring, zijn het afgelopen week-end met gasten uit Rot terdam en Heemstede in „De Haven", in Wassenaar bijeen geweest. Na de maaltijd opende de kampcom mandant dit week-end met een liturgie en het lezen van een Schriftgedeelte. In zijn korte toespraak wees hij erop, dat alles in dit bijeen zijn er op was gericht onderling contact te vinden. De Zaterdagavond werd gevuld met een vrolijk programma, dat in vlot tempo werd afgewerkt. Het stemmige kampvuur werd een passend slot van deze avond. Zondagsmorgens begaf de gehele groep zich eerst naar de dorpskerk in Wassenaar, waar prof. Van Niftrik voor ging in een herdenkingsdienst t.g.v. van het regeringsjubileum van H. M. Ko ningin Wilhelmina. Middags sprak dokter Zitman uit Assen over het onderwerp „Het moei lijke kind". Op prettige en duidelijke wijze gaf deze een overzicht van de diverse moeilijkheden in de opvoeding het kind in het algemeen en van het moeilijke kind in het bijzonder. Deze in leiding werd gevolgd door een prettige discussie. Met volkszang werd de rest in de middag doorgebracht. De avond werd besloten met het op- Deren van „De Kaarsvlam" van Selma Lagerlöf. Aan de sfeer, die heerste in de zaal, was merkbaar, dat men begreep, hoe ieder Christen zo'n kaarsvlam heeft dragen in het leven. leerlingen van de zesde klassen der lagere scholen. Blijkens het rapport, dat deze commissie thans heeft uitgebracht en dat in de Leeskamer ter inzage is legd, is zij eenstemmig tot de conclusie gekomen, dat het instellen var een der gelijk onderzoek zeer gewenst moet wor den geacht. Zij is van oordeel, dat onze stad voor het instellen van een derge lijk onderzoek in bijzonder gunstige om standigheden verkeert, omdat de facul teit der Letteren en Wijsbegeerte (leer stoel voor psychologie) der Universiteit en die der Medicijnen, beschikken een staf van medewerkers op psycho logisch en psychiatrisch gebied, welke ook op dit terrein zegenrijke arbeid wil .1 kan verrichten. Met de Commissie zijn B. en W. van mening, dat het instellen van een der gelijk psychologisch onderzoek inder daad alle aanbeveling verdient. Eveneens kunnen zij zich verenigen met het door de Commissie in haar rapport ontwik kelde plan betreffende de wijze, waarop dat onderzoek naar haar gevoelen moet worden ingesteld. Met mededeling, dat de aan dat onder zoek verbonden kosten wegens drukwerk en honorarium van leerkrachten van een stellen seminarium voor het lopen de jaar op f 1000 worden geraamd en met verwijzing naar het advies van de Raads commissie voor het onderwijs, geven i W. in overweging, ten behoeve van het instellen van een psychologisch on derzoek van leerlingerj van de zesde klasse der lagere scholen, een bedrag van f 1000 beschikbaar te stellen en in verband hiermede vast te stellen het ontwerp tot wijziging van de gemeente begroting dienstjaar 1948. Het voorstel komt Maandag, 13 September a.s., in de gemeenteraad. Maandag 11 Oot. a.s. speelt de L.S.C. „Philiidor" een wedstrijd tegen de Haag- Arbeiders Sohaaikclub. steeg de stemming ten top. Er werd ge sproken, er werd een dronk uitgebracht op de directie en „hoog en laag" zat spoe dig met een papieren strik, gemaakt van een servet, in het haar. Een spreker deelde namens het personeel nog mede, dat de directie over niet al te lange tijd een herinneringsbord in Delfts blauw zal worden aangeboden. Namens de directie sprak de heer Roorda. Deze wees er op, dat het van grote betekenis moet worden geacht, dat de banden tussen directie en personeel hecht zijn. In één ruk rolden de bussen de 400 Parmentier-mensen naar Leiden. Vijf over elf kwamen ze aan. Iedereen kon er van gewagen, dat 7 September 1948 zo goed was, dat deze dag jarenlang in het geheugen zal blijven voortleven. Oud Leids geveltje vraagt dringend herstel Kosten geraamd op f 5.527 De vereniging „Hendrick de JCeyser" te Amsterdam heeft zich tot het rijk, de provincie en de gemeente Leiden ge wend, met het verzoek, om haar een te gemoetkoming te verlenen in de kosten van restauratie van het pand Heren gracht 82, waarvan zij eigenaresse is. Dit pand, waarop door het college van B. en W. de artikelen 6 tot en met 13 van de Monumentenverordening van toepassing zijn verklaard, is vermeld op de voorlo pige lijst van Monumenten van Geschie denis en Kunst (de z.g. Rijksmonumen tenlijst). Het heeft een uit 1660 dateren de trapgevel, bestaande uit bak- en berg steen. De kruiskozijnen in de gevel zijn oorspronkelijk. Boven de vensters be vinden zich strekken met maskersluit stenen. In de middentravee bevindt zich de deur met gesneden kalf. Deze gevel is één der weinige, in volkomen onge schonden staat bewaard gebleven pakhuis gevels in deze vorm hier ter stede. Ook het interieur van het pand vertoont nog volledig de oude bouwwijze. Het kaaspakhuis verkeert evenwel :er slechte staat, zodat restauratie dringend noodzakelijk is. Met de Monumentencommissie, advies te dezer zake is ingewonnen, zijn n W. van oordeel, dat het verlenen een tegemoetkoming in de kosten restauratie door de gemeente antwoord is. De kosten van restauratie worden ge raamd op f 5.527.-. De Minister derwys, Kunsten en Wetenschappen heeft zich in beginsel bereid verklaard ir restauratiekosten een Rijkssubsidie verlenen van 55 pet. of f 3.040, terwijl de provincie vermoedelijk een bijdrage 15 pet. zal verlenen. De bijdrage van de gemeente zou e eens op 15 pet. der kosten te bepalen zijn tot een maximum van f 829. B. en W. geven misdien de raad in overweging: de vereniging „Hendrick de Key- te Amsterdam een bijdrage te lenen van 15 pet. van de geraamde kosten, tot een maximum van f 829, ten behoeve van de restauratie van het pand Heren gracht 82, zulks onder de voorwaarden voor gemeentelijke steun tot behoud of herstel van monumenten. TOCH ZAL Zl] KONINGINNE ZIJN" Onder deze titel zal eind volgende week een boekwerkje verschijnen als uitgave van ons blad. Onze eigen verslaggevers, die dagenlang in touw geweest zyn en alle plechtigheden en festiviteiten van de laatste weken hebben meegemaakt, zullen het samenstellen. Een keur van prachtige foto's op kunstdrukpapier zal er toe bijdragen dit boekje (48 pag. groot, voorzien van een kleurig omslag), zó te maken, dat iedere abonné het als een blijvend aandenken aan de Troonswisseling zal willen bewaren. De prijs zal ongeveer 1.25 bedragen. De oplage kan slechts beperkt zijn. Bestellingen aan onze Bureaux, agenten en bezorgers, worden in volgorde van binnenkomst afgewerkt. Bestel dus direct om van aflevering verzekerd te zijn. U weet het: Wat de „Nieuwe Leldsche" doet is goedkoop en goed. BURG. STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Hermanus G. M„ z. Kienjet en A. 'M. J. P. de Gunst; Lucia C., d. van- F. Vermeul en H. de Geest; Johanna M. H., d. v. G. C. Baak en J. P. Widlak; Petrus A. W., z. v. J. A. M. van Zonneveld en W. A. M. Goddijn; Johannes v. A. van den Hoek en T. Hooger- dijk; Maria C., d. v. D. W. van Ees er A. van Drongelen; Cornelis, z. v. J. var der Steen en E. Smit; Boudewijn J., z Lemmens en M. E. F. Dersjant; Margaretha E., d. v. A. J. de Jong er E. Landwaart. GEBOREN: André, z. v. A. v. Egmond C. M. Seip; Catharina, d. v. A. J. A. Collé en M. E. v. Went; Catharina C. M. v. P. v. d. Kwartel en A. M. van Veen; Reinier H. N., z. v. R. J. van den Eshof en H. Wasserman; Johanna M.. d. L. E. J. Moelikeren en C. v. d. Blom; Abraham P., z. v. A. Tegelaar en A. P. d. Henst; Susanna W., d. v. J. Kershof L. Goosen; Olga C., d. v. I. V. Candido E. L. Mion; Margaretha, d. v. A. Par- n en J. M. W. F. v. d. Burg; Johannes z. v. C. G. de Goede en J. F. Witte- in; Janine G. Y., d. v. W. M. T. Zilve- rentant en Y. L. Boeye; Anthony G., z. T. Vodegel en M. Bijleveld; Adrianus N. M., z. v. A. J. Turnhout en C. M. J. Salman; Neltje, d. v. M. v. d. Marei en in Dijk; Johanna J. M., d. v. J. Haze- noot en J. M. Hoek; Bastiana, d. v. P. v. Rijn en W. Ouwehand; Egbert, z. v. G. Vermunt en M. M. Kooiman; Petrus J. z. v. M. Brouwer en M. C. Compier. OVERLEDEN: A. E Viervant Tukker, 66 jr; A. Vermeulen, wdr, 73 jr; J. H. Blinde, wdr, 75 jr; C. D. W de Roo, dr. 1 jr; P. H. J. de Heij, zn, 1 jr; M. Bouwhuis, huisvr. van H. F. Jagerman, 59 jaar OVERLEDEN: L. de Wolf, huisvr. van M. Teijn, 60 j.; B. Penseel, wdr, 91 jaar. GEHUWD: J. van Melzen en M. van Vegten. EEN GESCHENK VAN H.M. KONINGIN JULIANA Bedreigde kinderen beschermen en steunen voor dit doel schonk de Koningin 13 speciale foto's van de Prinsesjes aan ,J>RO JUVENTUTE". Deze foto's zijn niet in de handel verkrijgbaar. Toch komen zij in Uw bezit als U de Prinsessenkalender 1949 van „Pro Juventute" bestelt, die de volgende maand verschijnt. Prijs 2.50, Giro 517400 (of postwissel) Kalender-actie „Pro Juventute", Corn. Schuytstr. 48, A'dam-Z. Contra- Spionnage door Willy le Comte Voorspel tot de „Wehrwolf- Aktion99 in Duitsland Een speciaal „Politisches Büro" van het Duitse gezantschap, dat onder leiding stond van een zekere Rupert Weilheimer, bereidde al deze duistere affaires voor. Weilheimer werd ontmaskerd door een geallieerde agent, wiens naam evenals 'an B-5 en Miss X in dit artikel niet genoemd kan worden; zijn schuilnaam luidt „Vredesduif." Deze agent kwam in het bezit van een hoogst compromitte rende boodschap die Weilheimer aan een zijner medespionnen had gezonden: December 1943 Mein lieber Freund, Der Fuehrer drueckt seine Dankbarkeit und Anerkennung Ihnen und Ihren Mit- arbeitern aus fuer die Dienste, welche Sie in diesem Jahre auf den Amerikani- schen Kontinent geleistet haben. Der Fuehrer spricht auch die Hoffnung aus. dasz jeder von Ihen auch im naechsten Jahre seine Faehigkeiten einsetzen und sogar sein Leben dafuer opfern werde, um eine Verwirklichung unserer Plaene zu ermoeglichen, besonders auch dafuer, die panamerikanische Front zu durch- brechen und revolutionare, anti-allierte und anti-semitische Elemente in den suedamerikanischen Laendern zu unter- stuetzen, Damit koennen Sie verhindern helfen, dasz zu viel Kriegsmaterial an die Hauptfeinde des Dritten Reiches ge- sandt wird Wij willen ons in dit verhaal geen oor deel aanmatigen over de sympathieën van de Argentijnse Regering, opvallend was het echter dat de storm van veront waardiging, die in de Verenigde Staten opstak nadat de inhoud van bovenver meld schrijven was gepubliceerd, plotse ling de Argentijnse autoriteiten deed be sluiten de diplomatieke betrekkingen met Hitler-Duitsland af te breken Maar dit betekende geenszins, dat de ondergrondse activiteit der nazi's even eens werd beëindigd. Bij het capituleren van Duitsland in 1945 bevonden zich in Argentinië ruim vierhonderd uitstekend georganiseerde cellen. Dit is althans de hoeveelheid, die bij de Geallieerden be kend wasIn Argentinië bevinden zich nog vandaag aan de dag honderden van de meest gevaarlijke elementen, ruim voorzien van geldmiddelen, juwe len, goud en waardepapieren, gestolen en geroofd van de millioenen nazi-slacht offers. Het is van Argentinië uit dat deze lugubere figuren hun „Dritte Weltkrieg" voorbereiden, hun „Wehrwolf aktion" propageren en hun agenten uitsturen naar de West-Europese democratieën. Deze van wraak vervulde nazi's schro men niet samen te werken met andere totalitaire systemen en hun propaganda tot in de kampen van politieke delin quenten in Nederland, België, Frankrijk en niet te vergeten de Geallieerde zones van het verslagen Dritte Reich, te laten doordringen En nu Admiraal Canaris' erfenis. Canaris zegt het volgende: Duitsland is twee maal achtereen verslagen. Het is thans een land van ellende en wanorde. De industrie is vernietigd, het volk ver hongerd, de jonge mannen dood of afge stompt. Duitsland is volkomen geïsoleerd en van de rest van de wereld afgesloten, door ieder gehaat en zonder hoop op ge nade of vergeving. Welke mogelijkheden blijven er nog over voor manner Admiraal Canaris? Wat kunnen die dui zenden doen, die met hart en ziel aar nationaal-socialisme verknocht zijn? Hun gehele leven en denken is ingesteld op haat en wraak tegen de gehele wereld Er blijft deze lieden niets anders over dan onophoudelijk te werken aan het voorbereiden van de vergeldingsoorlog, om het verslagen Duitsland opnieuw te doen opstaan Op deze grondslag is de Wehrwolf- actie gebaseerd. Wraak en haat. Reeds in 1943 verzamelde Admiraal Canaris zijn meest intieme medewerkers om zich heen, om deze actie voor te bereiden. Zyn plannen waren en zijn niet zo fan tastisch, als zij op het eerste gezicht mo gen schijnen, zij worden nog steeds min of meer in het openbaar door Franco's volgelingen in Spanje, door Argentijnse en Mexicaanse fascisten, ondersteund Een Mosley houdt weer urenlange rede voeringen in Engeland. De instructies voor de Wehrwolf-actie zijn bij deskundigen bekend, de geal lieerde inlichtingendiensten beschikken over een grote hoeveelheid documentatie, die schrijver dezes in zijn volgend artikel naar voren zal brengen. (Wordt vervolgd). Dat wordt een pracht vacantietrip Vrijdag en Zaterdag a.s. zal het perso neel van de firma Clos en Leembrug gen, bestaande uit 700 man, een vacan- tietocht naar Limburg en België (Ant werpen en Brussel) gaan maken. Twin tig grote bussen zullen het personeel vervoeren. Vrijdagmorgen om r" op het Levendaal het startschot worden gegeven. In Maasstricht wordt Vrijdag avond in de Stadsschouwburg speciaal voor dit gezelschap een besloten caba ret-voorstelling gegeven. Viswedstrijd L.W.S. Het personeel der Leidse Wolspinnerij N V. heeft zijn 2e viswedstrijd gehouden de Vliet bij Allemansgeest. De vangst s zeer slecht. Er waren maar 4 vissers, die wat vingen. De uitslag was: late pr. C. Stikkelorum (wisselbeker); 2e pr. H. Pet; 3e pr. J. Blikman: 4e ur. M. Pet. De overige prijzen werden verloot. De afvalwedstrijd van de L.S.B. is begonnen Eerste ronde bracht reeds enkele verrassingen De afvalwedstryd van de L.SB. is be gonnen. We kregen van de eerste ronde reeds enkele uitslagen binnen. Over het algemeen zijn deze normaal te noei Verrassend is echter de overwinning J. Verduin (Caïssa) op A. J. Rotteveel (L.S.G.) en dat in 18 zetten! Een goede prestatie leverden ook H. J. Slegten- horst (Phil.), die van P. Verstraaten (L. SG.) won en P. S. Anes (L.S.G.)die v. d. Leek (L'dorp) in een matnet dreef. De overige resultaten waren: J. van Weeren (Phil.)—W. F. Smit (V.T.L.) 01; W. van Wijngaarden (Caïssa)J. Kluver (Phil.) 01; H. J. Meulenberg (Leiderdorp)J. Koet (Phil.) 01; J. F. Kriek (Vriendenschaar)W. F. Wakka (Phil.) 10; W. van Ofwegen (Hazers- woude)F. A. Schilthuizen (Caïssa) 01; W. J. Groenendijk (Oude Wete ring)ir A. H. J. Paardekooper (Phil.) 01; J M. Tervooren (V.T.L.)A. Bar- kema (Phil.) 01; B. B. M. Lammens (S.P.W.)-^J. Nievaart (V.T.L.) 0—1; Th. van Oord (Ons Genoegen)D. v. Gelder (Phil.) 0—1; N. Bink (S.P.W.)-^I. Vol ders (Phil.) 01; P. C. van der Leek (Leiderdorp)P. S. Anes (L.S.G.) 01. Tragisch ongeluk na de begrafenis van zendeling De Neef Na de teraardebestelling van zendeling Alb. J. de Neef heeft een zeer tragisch ongeluk plaats gevonden. De oud-zende ling J. H. Blinde, laatstelijk Ned. Herv. hulpprediker te Wassenaar, die de be grafenis van zyn collega had bijgewoond, werd bij'het oversteken van'de Rijks straatweg aldaar door een auto aange reden en is later aan de verwondingen overleden. Hedenmiddag om kwart voor drie vond een rouwdienst plaats in de dorpskerk te Wassenaar, waar ds W. H. B. ten Kate voorging. Hierna werd de overledene ter aarde besteld. TEL. 2512 Taxibedrijf H. Noort Zn. Luxe auto's Taxi's Het einde van een prachtig fees te Alphen De feestviering gaf een veelheid van drukken. En de slotconclusie van de feest week mag luiden: prachtig geslaagd. De buurtverenigingen, die feest gevier hebben, kwamen over 't algemeen uit muntènd voor de dag. Zy mochten zid alle verheugen in een bezoek van burg» meester Schokking met zijn echtgenote et de feestcommissie. Om twee uur startten 185 deelnemen van de 12 km wandelmars die een g succes werd. Tegelijkertijd bonden boerenstelletjes, met vaak fraai versierde paarden en tilbury's, de strijd aan in ht ringsteken, nabij het raadhuis. Er w belangstelling. Het Alphens elftal speelde een pittige voetbalwedstrijd tegen een sterk Feyen oord-elftal, dat eerst 20 sec. vi einde door het scoren van een tweed» doelpunt de verdiende overwinning (2-1 binnensleepte. De Maandag begon met een viswedstrijd )or jongens van 12-14 jaar. Er w deelname. Het défilé voor het gemeente, bestuur werd, ondanks pessimistische ver. wachtingen, een groot succes. Er plm. 50 deelnemende verenigingen, een prachtige stoet. De loco-burgemeester, weth. Spreij, hield een toespraak. Hierm volgde een aardige kinderoptocht met gens, fietsjes etc.. waarbij het Oosthoek* dorp een goede beurt maakte. Om 1 werd in dit dorp onder flinke belangstel- Sfeer in 't gezin? De Nieuwe Leidsche" ei ling de Juliana-kroningsboom geplant Ook hier sprak de loco-burgemeester. Even 2 uur zongen duizenden school kinderen twee couplettten van het Wilhel. voor het raadhuis en de heer Sprei) sprak hen toe. Zij trokken vervolgens naar twee terreinen, waar de heer en m Nollens hen uitstekend vermaakten. een algemeen zeer gewaardeerde tractatie en een herinneringsmedaille voor alle schoolkinderen. De Alphense kynologenclub gaf onder leiding van de heer M. v. d. Have uit Lei- een interessante honden- dressuur- proef op het bijterrein van Alphen. Voorti werden hazewindhondenrennen gehouden. -aren 3500 toeschouwers die zet noten hebben. Om half acht kwam de raad in buiten gewone vergadering bijeen. Vele genodig. den woonden deze zitting by. Ook buiten de bijeenkomst te volgen. Burgemees. ter Schokking las de proclamatie vai ningin Juliana voor en hield een rede, in hij opwekte tot eendrachtige trouw Oranje. De nestor, de heer Ruijsse- s„ sprak namens de raad, de heer Dekker droeg een door hem vervaardigd gedicht voor> waarna de raad in sarr spraakvorm zyn trouw aan de nieuwe ningin uitsprak. Twee coupletten van Wilhelmus werden gezongen. Hierna cipieerden B. en W. Op het feestterrein, waar het na de mid- ag druk en gezellig was, is, met mede- erking der plaatselijke verenigingen, het door de heren Chr. Dusoswa, A. Hofland B. Lam vervaardigde Oranje-variété opgevoerd. De prijswinnaars van de ge dichtenwedstrijd waren de heren M. Rijnsburger en A. J. Roos. Het slot van deze prachtige feestweek werd gevormd door een grandioos vuur werk, dat tienduizenden toeschouwer! trok. Het werd aangeboden door de C.O.V, W.V. Schitterend bloemencorso trok door Rijnsburg Enorme belangstelling voor alle programmapunten Om gistermorgen klonk ik het". Pas plechtig het Wilhelmus van de toren. Nauwelijks waren de tonen verklonken, en schel geschetter van trompetten verscheurde de morgenstilte. Hiermede de grote feestdag van Rijnsburg ge opend. Ook herauten te paard kondigden de dag. vol feestvreugde en oranjegloed En het werd feest. Rijnsburg heeft uit bundig blijk gegeven van zijn diepe ver knochtheid aan het Huis van Oranje. Alles geschiedde spontaan. Wie in onze alle wagens n 's Morgens het raadhuis burgemeester half negen werd voor aubade gehouden. De de heer Joh. Verhaave voerden het woord. Gezongen werd: Pslam 68: 10, „Wilt heden nu treden", „Gelukkig is het land". „Dankt, dankt nu allen God" en twee coupletten van het Wilhelmus. In de middaguren was tijdens de volksspelen de belangstelling van het gemeente is geweest, zal moeten toege- i, dat Rijnsburg, wat de feestviering betreft, in de lange rij van feestende ge meenten een vooraanstaande plaats in- Het bloemencorso, dat door het ver sierde dorp gleed, was in een woord een sprookje. Wij herinneren ons nog leven dig het grote bloemencorso in de Bollen streek. Wat gisteren in Rijnsburg werd geboden, overtrof ook alle verwachtingen. Hoe fijn waren alle wagens, stuk voor stuk, versierd. Vele soorten bloemen wa- vertegenwoordigd in een treffende verscheidenheid van kleuren. Ons dorp heeft zijn edele naam „bloemendorp" hoog gehouden. Ja, deze naam is nu nog gaan spreken! De publieke belang stelling voor het schitterende schouw spel was overweldigend. Wij spraken iemand, die met veel genoegen wist te vertellen, dat hij het corso niet minder dan zes maal had gezien. „Zo mooi vond '.iS, m publiek enorm. Velen uit de omliggend» gemeenten waren naar Rijnsburg geko men om daar te genieten van alles wat er werd gegeven. Vooral het touwtrek ken tussen personeel en werkgevers viel bijzonder in de smaak. Het hordelopen wettigde de mening, dat er in onze ge meente toch wèl vlugge kerels zijn.... Veel spanning was er ook bij het ring- rijden. Tot slot van de middagfeesten werd een waterpolodemonstratie ge houden. Vooral in de avonduren waren er on telbare mensen uit andere plaatsen. In sommige straten kon men geen voet ver zetten. Een grote lichtstoet verhoogde de feestvreugde uitermate. En dan de hossende menigte! Aan het eind van deze voor Rijnsburg onvergetelijke dag werd een prachtig vuurwerk afgestoken. Morgen hopen wij wat uitslagen be kend te maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2