Ontroerende tocht van de jonge Koningin door de Jordaan SCHUMAN VORMT EEN KABINET MET WEINIG HOOP Wist U Het Land haalde zijn Koningin in NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DINSDAG 7 SEPTEMBER 1948 (Vsn ome verslaggever*) Gesprekken van hart tot hart met ouden van dagen en de jeugd Koningin Juliana heeft Zaterdag Haar eerste glorievolle rit door de hoofdstad des lands gemaakt, enige uren na de troonswisseling. Het was een schitterende stoet, die tienduizenden langs de gehele route hebben bewonderd. H.M. reed in 'n licht beige gewaad, met bijpassende hoed. in de sleohts bij hoge feestlijke gelegenheden gebruikte room kleurige calèche. Naast H.M. had Z.K.H. de Prins dor Nederlanden, in de uniform van admiraal, plaats genomen. Tussen het hoge echtpaar in rat Prinses Mar griet en tegenover hen Beatrix en Irene. In de volgende rijtuigen waren leden van de hofhouding gezeten. Langs het overvolle Damrak en de niet minder bezette Prins Hendrikkade, na derde de lange stoet de Kattenburger- brug. Daar. tegenover het oude Marine- paleis hadden de bewoners der „eilan den" de jonge Vorstin een hartelijke hul de bereid. Vlak bij een erepoort trad de heer J. Nleuwenhu 1 sen, hoofd van de Oosterschool der Ned. Herv. Gemeente op de Koningin toe, om haar te zeggen, dat de leerlingen van de tien bijzondere en openbare scholen op de eilanden gaar ne de nieuwe Koningin een huldeblijk wilden geven. De kinderen in de omge ving keken ademloos toe, toen de 10- jarige Elsje Jansen de Koningin een bouquet oranje anjers met rose zijden lint mocht overhandigen. Terwijl H.M. Elsje hartelijk bedankte, zette de muziek van het Wittenburger fanfare-orkest het Wilhelmus in, door alle uit volle borts meegezongen. Het was een mooi moment dat ook de prinsesjes bijzonder interes seerden. Klein en groot, oud en jong, was verrukt over de prachtige stoet, de trap pelende paarden, de fraai geklede rui ters en vooral over de vriendelijke Vor stin, die Elsje een hand gal en over wie men later niet uitgepraat raakte. Voort ging de stoet in matige galop. De volwas senen links, de met vlaggetjes zwaaien de kinderen rechts, juichten en joelden naar hartelust. Men had geen ogen ge noeg om te kijken. Aan het einde van Oostenburg zat de grijsheid geduldig te wachten. Een der oude mannen bleef onvervaard op een harmonica spelen, totdat de eerste po litieruiters verschenen. De Ned. Herv. predikant ds J. W. van Kooten en enkele R.K. geestelijken, gaven door hun aan wezigheid uiting aan het streven, om de oude buurt der „bijltjes" op te heffen uit haar ingezonken geestelijke en maat schappelijke toestand. Terwijl de Koninklijke stoet stil hield, sprak de Herv. evangelist der eilanden, de heer Jac. de Graaff, een woord van welkom. De 81-Jarige C. G. Hemminga reikte H.M. een bloemstuk, rose anjers met wit zijden lint toe, uit naam der oude Eilan denbewoners en als blijk van de samen werking van de Prot.-Oirlstelijke en R.K. bevolking en die van de Amster damse gemeenschap. Kondngdn Juliana drukte de bejaarde gever de hand en deed dit ook de heer De Graaff, belden hartelijk dankende. Laatstgenoemde betuigde H.M. haar bij- De eerste eden Ruim twee uur na de troonswisse ling legden zestien ambtenaren van 't Rijksopvoedingsgesticht „De Kruis berg" te Doetinchem Zaterdagmiddag de eed van trouw af aan de Koningin Zij waren wellicht de eersten, die trouw zwoeren aan Koningin Juliana. Koningin Juliana woonde Sportfantasie en Kronings- spel bij Zaterdagavond bracht in een in het Olympisch Stadion gehouden sportfantasie de Nederlandse sportwereld hulde aan Koningin Juliana en Prins Bernhard. Van de masten rond het veld, die waren verbonden door Olympische ringen, woeien de vlaggen van 32 sportbonden. In demonstraties en rhy thmische beelden werd geïllustreerd hoe de mens de sport ontdekte, hoe de mens spelen leerde uit te beelden en onder daverend geronk van motor en auto werd de triomf vaD snelheid en gracie getoond. Ten slotte waren er de kampioenen uit het jaar 1948, de voltallige Olym pische ploeg en de Surinaamse voetbal lers, die thans in ons land vertoeven. Fanny Blankers-Koen betuigde namem de Nederlandse sportwereld trouw aar de Koningin. Het Kroningsspel Gisteravond bracht de Nederlandse jeugd de grote symbolische kroon terug naar het stadion, waar zij later op de avond een bestanddeel zou zijn van het Kroningsspel. In de lange stoet waren alle richtingen van ons volksleven ver tegenwoordigd, tot de Rode Valken toe, die, wel wat misplaatst op zulk een dag, socialistische strijdliederen zongen! Door het enthousiaste publiek, dat de stadiontribunes geheel vulde werd het Kroningsspel een grootse manifestatie. Het begon al voor de aanvang, toen auto na auto met buitenlandse gasten met ge juich werd ontvangen, welk gejuich aan groeide tot een ovatie, toen Koningin Juliana, Prins Bernhard en Prinses Arm gard het terrein opreden. Toen H. M. de loge betrad, klonk uit tienduizenden kelen het Wilhelmus. Vendelzwaaiers. padvinders, padvind- sters, jeugdorganisaties, de Nederlandse vlaggen en alle vlaggen van de landen waarvan vertegenwoordigingen thans gasten in Nederland zijn, honderden fak kels, grenadiers. Jagers en mannen var het regiment Prinses Irene in hun gala uniformen, de Koninklijke Marine, de reusachtige kroon, binnengedragen door helpers en helpsters van het Rode Kruis, die ter ere van haar, die zo lang t zitster was, kwamen langs de toeschou- In gedragen proza klonken de stemmen van Paul Huf en Nel Stants over de luid sprekers. Na deputaties uit Oost en West. ga melan-klanken en Bengaals vuur besloot Paul Huf met een internationaal „Good night". Half twaalf nam H. M. op de vestibule van het Paleis afscheid van de juichen de menigte. Met vuurwerk, muziek en dans werd in het stadion het feest besloten. Rotterdam houdt vast aan Schieveen Naar aanleiding van een verschenen brochure „De toekomst van het vliegveld Ypenburg" hebben B. en W. van R'dam aan de Raad medegedeeld, dat Ypenburg als terrein voor sport- en zweefvliegen «n voor instructie een welkome aanvul ling voor de luchthaven R'dam is. Als luchthaven voor passagiers- en vracht vervoer is het daarentegen in verge lijking met de geprojecteerde luchthaven Rotterdam verwerpelijk. VADER VAN VIER KINDEREN TE HELMOND VERMOORD. In Helmond is gisteravond het lijk ge vonden van de 44-j. J. v. Stiphout, vader van vier kinderen. Na onderzoek bleek, dat de man is overvallen en tengevolge van een messteek in de hartstreek moet zijn overleden. Als verdacht van deze moord is aangehouden de 43-jar. N aldaar. De beweegredenen zijn nog niet bekend. zondere dank voor de uitgesproken ze genbede, hem verzekerende, dat zij met genoegen dacht aan de aangename ogen blikken met Haar Moeder Woensdag middag hier doorgebracht. Luid gejuich en druk wuiven met vlaggetjes bezegelden dit prettige inter mezzo onder de ouden van dagen, wie de Koningin nog eens extra groette. Zij vonden het oponthoud toch nog te kort en hadden graag een poosje met de nieu we Vorstin willen keuvelen, zoals zij met Haar Moeder drie dagen eerder konden „Echt ouderwets De Koningin zette haar zegetocht voort langs de tienduizenden uit Mulderpoort en Indische buurt, hier saamigestroomd tot op de luchtbrug van het spoorweg emplacement. Toen de stoet voorbij was, kon men sleohts voetje voor voetje voor uitkomen. Het duurde een half uur, voor de toegangsbrug tot de eilanden weer normaal bereikbaar was. Verder op de tocht was het niet min der vol. Ieder wilde de Koningin op haar eerste rit zien en toejuichen en algemeen vernamen wij de uitroep, dat dit nu eens weer een ouderwetse Koninklijke stoet was. Ouden van dagen zaten rustig hier en daar opgesteld. Patdëntjes uit het Emma-Kinderziekenhuis keken belang stellend toe, de wezen uit het Bvaorg. Lutherse weeshuis jubelden, kortom het geheel betekende de vernieuwing van de oude band tussen volk en vorstin. Op treffende wijze kwam dit ook uit In de Willemstraat. Hoe het Jordaan-enthousiasme spontaan losbarstte Gelijk de jonge Koningin Wllhelmina het in 1898 tijdens Haar eerste rijtoer door Neêrlands Hoofdstad niet vergat, heeft ook Koningin Juliana de Jordaar, waar immer het hart van „Mokum" voor het Oranjehuis vurig klopt, niet overge slagen. De Willemstraat, het middelpunt dit vertrouwde deel van de hoofd stedelijke bevolking, beleefde een onver getelijk half uur, toen de stoet omstreeks kwart vóór 5 stopte voor het gebouw van de vereniging „Heil des Volks". Hier had den zich honderden Jordaan-kindertjes met kloppende hartjes opgesteld, waar lijk feestelijk uitgedost met Oranjesjer pen en strikken op hun Zondagse pakjes. Twee kindertjes waren op dat ogenblik het middelpunt van de gehele Jordaan: Andrea Smit en Leo Cohen, nauwelijks 4 jaar oud. Zij zaten daar, temidden van hun vriendjes, enigszins beduusd en be dremmeld. gewapend met grote bouquet- ten, want zij mochten immers straks deze bloemen aan Koningin Juliana aanbie den. der traditie getrouw. Maar er was er nog één. die aller blikken tot zich trok: de zeer krasse, 87-jaar oude moeder Garskamp, beter bekend als Tante Anna „Kaak dat lekkere waifie daar nou es zitten", zeiden twee zeer vrolijke leden van het Jordaan-comité. plechtstatig mei hoge hoed en Oranje-banden om. „Se hib maan ouk nog bebakurd- Maor se is op fn de semrwe". Ogenschijnlijk vielt da' echter nog al mee. Als een lopend vuur tje verspreidde zich het bericht, dat de stoet al „op het Laadseplaan was" en de spanning steeg merkbaar in de Willem straat. Totdat op de hoek van de straat plots gejuich weerklonk en de eerste mo toragenten aandaverden. Van te voren had de zand wagen haastig zijn korrels over het wegoppervlak gestrooid. Allengs nam het gejuich toe en tóen de crème- calêche de Willemstraat inreed, barstte het ware Jordaan-enthousiasme pas goed los. De stoet stopte precies voor het ver enigingsgebouw Sommige Jordaners werd de ontroering te machtig, bij het gezicht van onze nieuwe Koningin, daar zo fier en elegant in de open koets ge zeten, temidden van Haar gezin. Prins Bernhard en de drie oudste Prinsesjes. Maar niemand schaamde zich en de Jor daan-moedertjes waren verrukt over de 3|nsesjes. „De lekkere schatten", zei een oüa vrouwke, terwijl ze haar stijfgeste- ven boezelaar gewoonweg stond te ver frommelen. Eerst onderhield Koningin Juliana zich even met de directeur van de Vereniging „Heil des Volks", de heer Stroethof. die daarna „tante Anna" naar voren schoof en haar voorstelde. Koningin Juliana nam dankbaar de bloemen i\> ontvangst en onderhield zich ook enige ogenblikken met de „Moeder aller Jor daners". Hierop kwamen Andrea Smit en Leo Cohen naderbij en brachten namens de hele Jordaan-jeugd hun bloemenschat. De Koningin-was zichtbaar getroffen door deze spontane hulde in het hart van de Jordaan. De Prinsesjes keken met grote ogen naar alles wat zich om hen heen af speelde en waren vol belangstelling voor de andere kindertjes, die vrolijk met hun vlaggetjes zwaaiden. Prins Bernhard moest eveneens vele ovaties van de Jor daners in ontvangst nemen. Plotseling werd door allen het Wilhelmus aangehe ven. Het werd een machtige demonstratie van trouw en aanhankelijkheid aan de Koninklijke familie, die tot in lengte van dagen in de harten van de Jordaners zal blijven voortduren. Ruim vijf uur lokte de jubelende Stem des Volks de wandelaars op het drukke Damrak en Rokin naar de Dam. Daar stond het Koninklijke Gezin weer op het balkon van de glorieuze rit teruggekeerd, onvermoeid de juichende menigte toe- wuivendè. Even later weerklonken nieuwe toejuichingen, toen de Vorstelijke Moeder haar jongste kind op de arm volke toonde. Van alle zijden hief men soms dwars door elkaar heen populaire liederen .En Zondag Zondag bleef het officieel een stille dag. Om 9 uur in de morgen weerklonk de gedragen muziek van een Concert gebouw-koperkwartet op de peristyle van de Nieuwe Kerk. Ongeveer te kwart voor tien vertrok Prinses Wilhelmina, vergezeld van een hofdame, aan de ach terzijde van het paleis naar de Oranje kerk der Ned. Herv. Gemeente. Even later verlieten Koningin Juliana, bege leid door een hofdame en Prins Bernhard met zijn adjudant de Damzijde van Paleis en begaven zich naar hetzelfde kerkgebouw. In de koningsbank rechts van de kansel ontmoetten de Vorstelijke personen elkander. Ds J. C. Koningsberger, tot voor kort hoofd-legerpredikant in Ned.-Indië, leid de de dienst. De voorganger las de be kende boodschap van de Synode der Ned. Herv. Kerk in verband met het Regeringsjubileum voor, en preekte hier-, na over Psalm 6820. DEENSE PRINSES MARGA- RETE LICHT GEWOND Toen de Scandinaviè'-express Zon dagavond het Amsterdamse station bin. nenreed, veroorzaakte het remmen van de trein een vrij onverwachte hevige schok. Hierdoor kwam de Deense Prin ses Margarete vrij onzacht In aanra king met de wand van de trein-coupé, hetgeen onmiddellijk een hevige hoofd pijn veroorzaakte. Toch Het zij hier van by de begroeting door de Neder landse minister van Buitenlandse Za ken, mr Stikker, niets merken. Zij heeft gelukkig de plechtigheid In de Nieuwe Kerk toch kunnen meemaken. De keuzebon wordt op 11 September afgeschaft Bloemrantsoen verhoogd van 100 tot 200 gram Met ingang van 11 September a.s. wordt de keuzebon voorgoed afgeschaft, welke maatregel, zoals bekend, al geruime tijd in de pen was. Vanaf die datum zullen dus vrij verkregen kunnen worden, vermi celli. macaroni, spaghetti, noedels, vermi- cellisago en mie, taai taai, korstjes, stroop wafels, wafels, beschuit, biscuits, specu laas, koekjes, ontbijtkoek en gebak. Brood (ook wittebrood) blijft op de broodbon. Tarwegrlesmeel en tarwevlokken kun- sn met ingang van 11 September op de bloembon worden betrokken tot een hoe veelheid. gelijk aan die voor tarwebloem. In verband hiermede zal het vier-weke- lijkse bloemrantsoen met ingang van 25 September worden verhoogd van 100 tot 200 gr. Het veertiendaagse broodrantsoen wordt van 11 September af gesteld op: 1200 gr. voor E-kaarten, 2400 gr. voor D-kaarten, 4800 gr. voor C-kaarten, 6400 gr. voor B- kaarten, 4000 gr. voor A-kaarten. Maan4agochtend 3 uur op de Dam Chr. Geref. jeugd getuigde in Den Haag van trouw aan Oranje „Want vaderlandsliefde is geen sentimenteel gedoe..." Ook heden- en morgenavond lichtjes in Amsterdam De feestverlichting In Amsterdam zal ook op 7 en 8 September branden. Vandaag zou er door Amsterdam een groot bloemencorso trekken, dat H. M. de Koningin van het balcon van het het aanbieden. Vanavond is er, ten besluite van de feesten, een galaconcert in het Concert gebouw, o.Lv, Eduard van Beinum. Dodelijk ongeval bij inhuldiging Zaterdagmiddag, tijdens de inhuldi- gingsrit van H. M. de Koningin, is de Amsterdamse burger Kamerling, die in het gevolg meereed, bij de Westermarkt van zijn paard gevallen en dood opge nomen. Het medisch rapport stelt vast, dat hfj een hartverlamming kreeg. De medische hulpposten in Amsterdam hebben gisteren 355 maal hulp verleend en de ziekenauto's rukten 35 maal uit. Het Centraal station stuwde 178.000 be zoekers in de hoofdstad. Kroonprins Olof in Den Haag Naar wij vernemen, bezocht kroonprins Olof van Noorwegen heden Den Haag. Op de Noorse legatie liet hij zich aan verschillende leden der Noorse kolonie en aan die Nederlanders, die zich voor Noorwegen verdienstelijk maken, voor stellen. Naar wij voorts vernemen, zal de prins Donderdag in Rotterdam de plechtighe den van de Noorse vereniging aldaar bij- SCHOUT-BIJ-NACHT D. C. M. HETTERSCHIJ OVERLEDEN Te Rhenen is op 57-j. leeftijd overleden de schout-bij-nacht D- C. M. Hetterschij, directeur-generaal van het Loodswezen en o.m. bekend als commandant van de K 18, waarmee hij in 1934 een wereldreis maakte. Hij was officier in de orde van Oranje-Nassau en nam in de oorlog deel aan zeer belangrijk illegaal werk. (Van een onzer verslaggevers) Honderden jongeren uit geheel Zuid- Holland hebben Zaterdag in de Jeruza- lemkerk te Den Haag getuigd van de trouw aan Oranje, op het jeugdappèl, waarmee de provinciale afdelingen van de Chr. Geref. M. V. en J. V. het nieuwe seizoen openden. Het is een wel zeer ge slaagde samenkomst geweest. De voor zitter van de J. V.-afdeling, D. K. v. d. Leeden uit Dordrecht, opende met een toespraak over „Mené mené". Kapt. ds P. M. Jonker, legerpredikant met verlof, sprak over „In het aardse vaderland". Ook op de jeugdverenigingen moet de historie van het vaderland worden be studeerd. Want vaderlandsliefde is geen sentimenteel gedoe. God schrijft de ge schiedenis. Ons volk is in de eeuwen gegroeid tot een eenheid onder een door lucht Vorstenhuis. Zullen wij roerloos toezien, als de horden van de revolutie roepen om ruim baan te maken, ook ons vaderland? Neen, ook in de militia Christi geldt: toeschouwers ingerukt! Wij moeten ons bezinnen op de waarden van het vaderland. Doch boven dit alles gaat het hemels vaderland, waarover ds H. W. Eerland van Lisse het woord t de. Die twéé sluiten elkaar niet uit. Wij kunnen burgers van beide zijn. Maar een Christen moet in deze wereld niet een hebben en zal feestvieren lJy jubilea, maar die zich toch niet „op zijn gemak voelt". Er moet een brandend verlangen zijn naar het hemels vaderland. „Voor ^erk en Kroon" was het thema, waarover ds J. P. Geels van Den Haag- Oost ten slotte sprak. Ook deze moeten wij niet te ver uit elkander zoeken. Want de Kroon is een fundament voor ons tionale leven; de koning is dienaar Jezus Christus: „Koningin bij de gratie Gods". Door het kruis van Jezus Christus beschikt God weer een kroon, die spreekt van genade. Kerk en Kroon zijn twee lijnen in de geschiedenis, die heenbe- wegen naar één doel: dat Christus alles is en in allen. En als er ooit een Kroon gedragen is met ere, dan is het wel die der Nederlanden, aldus ds Geels. was zeer veel samenzang van geeste lijke en vaderlandse liederen en mej. L. Kruikemeier zegde enkele gedichten, waaronder het Wilhelmus, dat onder grote stilte werd aangehoord en waarop de jongeren drie coupletten van deze na tionale psalm zongen. Goud voor Amsterdam in de woestijn ln de woestijn van Cairo is een post pakket gevonden met 25 kg goud in de vorm van staven. Op het etiket stond als bestemming aangegeven „Amster dam". Verder bleek, dat het pakket door de Zwitserse Luchtvaartmaat schappij is vervoerd. Bij de politie is nog geen aangifte gedaan van vermis sing Amerikaanse Superforten maken noodlanding Van het by de Schelde verongelukte toestel nog geen spoor Op Schiphol landden Zaterdag twee su perforten, die deelnamen aan de Anglo- Amerikaanse oefeningen, een Ameri kaanse B-29 en een ander vliegend fort, die beide met motorstoring aankwamen Van het boven de Schelde verongelukte toestel is tot nu toe geen spoor gevon den. De vier leden der bemanning, die nog te Vlissingen werden verpleegd, heb ben thans het ziekenhuis verlaten- Op Schiphol landde gisteren het eerste van de 12 tweemotorige Convair-vlieg- tuigen, die de K.L.M. besteld heeft. Loonsverhogingen maken geen einde aan ontevredenheid In de vroege Zondagmorgen heeft Frankrijk een nieuw kabinet ontvangen, maar premier Schuman schudde bezorgd het hoofd, toen men hem sprak over d< levenskansen van de jonggeborene, dit tenslotte nog door hem word ter we reld geholpen, nadat do president zUn ontslag als premier had geweigerd. Tweedie mam ma Sohuman, die ook bui tenlandse zaken heeft, wordt André Marie, de radicaal-socialistische oud-pre mier, die vice-premier wordt en hoofd van de ViN.-delegatie. Voor de re6t ziet het kabinet er als volgt uit: Binnenlandse zaken: Jules Moch (soc.) Finanoiön en nationale economie: Chris tian Pinaeau (soc.); Justitie: Lecourt (M.R.P.); Defensie: René Mayer (rad.); Hamdel en productie: Lacoste (soc.); Arbeid: Daniel Meyer (soc.); Overzeese gebiedsdelen: Coste-Floret (M.R.P.); Wederopbouw: Ooty (onafh); Oud-strijders: Catoire (M.R.P.); Gezondheid: Schmeiter (M.R.P.); Landbouw: Pflwnlin (M.R.P.); Vervoer en openbare werken: Queille (rad.); Opvoeding: Revillon (rad.). Om 7 uur werd het kabinet geboren, Ds G. H. Kersten gisteravond overleden Nam In Kerkelijke en Politieke leven eigen plaats ln Met ontroering zal worden kennis ge nomen van het feit, dat gisteravond, nog betrekkelijk onverwachts, ten huizo van zijn zoon te Waarder is overleden de bekende predikant by de Geref. Gemeente Ds G. H. Kersten, die in het kerkeiyke en politieke leven binnen ons land een eigen plaats heeft ingenomen. Ds G. H. Kersten werd op 6 Augustus 1882 te Den Haag geboren. Hij werd aan vankelijk opgeleid voor onderwijzer. In deze hoedanigheid was hij verbonden aan de Keucheniusschool in Den Haag. maar reeds in 1901 vervulde hij voor ds Over- duin een preekbeurt te Lisse. Kort daar in October 1901,werd hij door de classis Rotterdam toegelaten om te propo- Ds Kersten aanvaardde het predikambt Meliskerke. waar de kleine gemeente onder zijn arbeid tot grote bloei kwam. Op Tweede Paasdag van 1906 nam ds Kersten afscheid van Meliskerkde wegens vertrek naar Rotterdam. Deze stad verliet hij in 1912 voor Yer- seke. In deze plaats werd onder ds Ker sten de kerk vergroot en een pastorie ge bouwd. In Mei 1926 nam ds Kersten afscheid an Yerseke om wederom een beroep aar Rotterdam te aanvaarden. Geduren de zijn verblijf te Rotterdam werd het kerkgebouw aan de Boezemsingel ver groot, werd in het Zuiden van de stad een kerk gebouwd en kreeg ook Delfs- haven een kerk. Reeds in Meliskerke werd ds Kersten aangewezen voor de opleiding van a.s. predikanten voor de Geref. Gemeenten. Lange jaren was hij als docent verbonden de Theol. school der Geref. Gemeen ten. Voorts stichtte ds Kersten in Rotter dam enkele Chr. scholen. In zijn eigen gemeente, riep hij een eigen onderwijzers vereniging in het leven, alsook een eigen scholenbond. Ds Kersten was vele jaren hoofdredacteur van „De Banier" alsmede het kerkelijke weekblad „De Saam binder". Verschillende predikaties zagen van zijn hand het licht, alsook een ge schrift over de Zending en een boek. getiteld „Tucht in de Kerke Christi". Behalve als predikant heeft ds Kersten bekendheid gekregen als leider van de Staatkundig Geref. Partij, welker begin selen hij vele jaren in het parlement heeft verdedigd. Soepeler handelsverkeer met Ierland Binnenkort Ierse legatie in Den Haag? Te Dublin is dezer dagen een handels overeenkomst tussen Nederland en Ier land getekend Hierin komen geen lijsten van contingenten voor. De belangrijkste bepalingen zijn die betreffende de leve ring van Iers vee en Nederlands super fosfaat. Men is bereid tot zo soepel mo gelijk handelsverkeer tussen beide lan den. Nederland zal voor 200.000 pond producten van de Ierse industrie toela ten. Reuter meldt, dat Nederland 30.000 ton kunstmest zal zenden. Ook zou bin nenkort in Den Haag een Ierse legatie worden gevestigd. WEERBERICHT Warmer Tot morgenavond verwacht de Bilt: Nu en dan overdrijvende wolkenbanken. Overwegend droog weer met hogere tem peraturen, vooral overdag in het Zuid- Oosten van het land. Aan de kust tij delijk vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Overigens zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en Zuid. ZON EN MAAN Woensdag 8 Sept.: Zon op 6.02, ondei 19.12 uur; Maan op 12.49, onder 21.00 10 Sept. E.K. DAT de Ned. ambassadeur te Parijs, jhr. mr A. W. L. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer, de tentoonstelling „Groningen 1948" bezocht. DAT een aantal cadetten van de Ital. militaire luchtvaart-academie gisteren voor 'n studiereis in ons land aankwam. DAT de beide te Geertruidenberg lig gende legeringsschepen binnenkort in gebruik worden genomen door ponton- DAT dr J. J. C. v. Dijk en mr P. A. Schwartz op medisch advies 29 Sept. af scheid nemen resp. als voorz. en secr. van de Stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom. DAT 8 en 9 Oct. te Wageningen een congres wordt gehouden over de voed selvoorziening der wereld, door het Ver bond van Wetenschappelijke Onderzoe kers. DAT deze winter een machinale giete rij van de Mij „De Schelde" te Breskens wordt geopend. DAT door onbekende oorzaak de boer derij van P. v. Densen te Reuver mèt de nieuwe oogst geheel afbrandde en de brandweer door watergebrek niets kon doen. DAT het R. K. Ziekenhuis te Doetin chem 11 Sept. 25 j. bestaat. Dat tijdens een jachtpartij te Helden de jager Leijsten uit Koningslust dodelijk werd getroffen. DATde 26-j. motorrijder D. v. Schaik uit De Bilt op een onbewaakte overweg te Apeldoorn door een geallieerde mili taire trein werd gegrepen en gedood. DAT het verzekerde bedrag bij „De Ne derlanden van 1845" een milliard heeft overschreden. DAT een te Dublin getekende overeen komst de handel tussen Ierland en Neder land belangrijk zal uitbreiden en Neder land de leverantie gunt van 30.000 tons kunstmest. DAT als opvolger van prof. dr Albert Sleumer is benoemd tot hoofd der Vola- pukisten en dir. der Volapuk-academie de Zwitser Jakob Spronger. DAT jhr. dr C. G. C. Quarles van Uf- ford de op 23 en 24 Sept. in Nijmegen te houden alg. vergadering van de Ned. Ver. van Gemeentebelangen zal openen. DAT vier Amerik. burgemeesters op weg zijn naar Den Haag om de interna tionale bijeenkomst vön burgemeesters bij te wonen. DAT de Ned. productie van tomaten dit jaar naar schatting 50.000 60.000 ton heeft bedragen en Engeland tot 15 Aug. 15.000 ton afnam. DAT t.g.v. 't Inhuldigingsfeest de ge meenteraad van Goor gisteren in buiten gewone vergadering bijeen was in. muziektent op het sportterrein. DAT in Lunteren een jonge beuk, de „Dingerboom", is geplant ter nagedach tenis aan wijlen notaris R. Dinger. DAT gisteren het perceel Plantage- Prinsenlaan 13 te A'dam door een vergegooid petroleumstel uitbrandde. DAT het hotel „Berg en Dal" te Nijme gen, hetwelk na zware beschadiging f 300.000 werd herbouwd, niet rendabel blijkt te zijn, doch V.V.V. en Gemeente bestuur sluiting trachten te voorkomen. om 8 uur aan de president voorgesteld en om 5 uur kwam het Zondag bijeen voor de eerste zitting. Een der staats secretarissen is de neger Filly Dabo SiE- soko uit de Soedan. De nleuiwe regering is begonnen met een uitkering aan de arbeiders van 2500 francs en een loonsverhoging van 2500 francs as op komst. De vakbonden pro testeren omdat zij dilt te weinig achten. Staking van 24 uur op komst De grote Franse vakbeweging C.G.T. heeft een algemene staking van 24 uur bij alle openbare diensten in Frankrijk uitgeroepen. Ruzie om huishoudster eindigde in een moord Bejaarde man in Holkerveen het slachtoffer In de nacht van Zaterdag op Zondag Is in het Holkerveen (gemeente Nykerk) de 58-j. G. van Diest van het leven be roofd door de 47-jarige Cornelissen uit Amersfoort. Tussen de twee mannen was ruzie ontstaan, omdat de vroegere huis houdster van Cornelissen, mej. E., by Van Diest in dienst was gegaan, nadat de echtgenote van Cornelissen van haar ziekte was hersteld. Dit was niet naar de ran Cornelissen, die met alle geweld mej. E. terug wilde halen naar het Hol-; kerveen. Zy weigerde echter steeds en Cornelissen meende zioh niet beter te kunnen wreken dan door Van Diest met schoenmakersmes te vermoorden. Hy werd in Amersfoort gearresteerd en heeft reeds bekend. Cornelissen ontkende ech ter, het mes met voorbedachte rade ln de zak gestoken te hebben. Communisten bestormden Berlijns stadhuis Gistermiddag zou na veel uitstel ds Berlynse gemeenteraad vergaderen. Even te voren bestormden enige duizenden communisten echter het stadhuis, dat in de Sowjetsector ligt. Hekken, deuren en tafels werden vernield, buitenlandse Journalisten binnen het gebouw gemo- lesteerd. De Duitse politie van de Sowjet sector liet de geweldplegers hun gang gaan, maar arresteerde 30 suppoosten. De voorzitter van de raad, dr Suh», deelde later mede, dat men des avonds zou vergaderen in West-Beriyn. De com munisten waren toen niet aanwezig. Ds zitting verliep kalm. NED. ZEEMAN IN OOSTZEE OPGEPIKT. Het Italiaanse s.s. „Apollo-Ibad" heeft vanmorgen in de Oostzee een Ned. zee man opgepikt. Hy is een schipbreukeling van het Deense s.s. „Massldma", dat op 6 Sept. op een mijn liep en ln de lucht vloog. Over het lot der andere opvaren den kon de geredde niets vertellen. Jaag die Rheumatische pijnen uil- Uw ledematen! Dat kan! Met de eenvoudige bloedzui» verende Kruschen-kuur: Eiken morgen ds kleine dosis Kruschen Salts, zoveel ali er op een cent gaat. De zes minerals zouten waaruit Kruschen bestaat, zyn een wondere stimulans voor de bloed- zuiverende organen- Lever, nieren en ingewanden hebben de opwekking nodig, die Kruschen geven kan. Ze gaan weer krachtiger werken, het bloed gaat sneller stromen en voorkomt zoodoende dat schadelijke, pijnverwekkende zuren zich gaan vastzetten in spieren en gewrichten en voortdurend oorzaak worden van Uw ondragelUke pyn- Niet zonder reden gebruiken miljoenen mannen en vrouwen over de hele wereld sinds Jaar en dag Kruschen. De heilzame gevolgen worden alom erkend en er kan geen reden zyn, waarom ook gij er niet van zoudt profi teren. Vraagt Kruschen by Apotheker of Drogist. (Advertentie) Van het erf ran School en Kerk Beroepingsicerk Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Oost- wold Old. M. C. Groenewoud te Heemse; Hedel J. Haring te Lage Vuursche; Nieuwkoop G. J. Hintzbergen te Alm- kerk. Benoemd: tot hulpprediker te Utrecht i beroepen te Hoogeveen A. E. Kolkert te Bunschoten. Bedankt: voor Woudrichem H. de Ruy- ter te Eek en Wiel. Geref. Kerken. Beroepen: te Gouda (vac.-J. P. C. ten Brink) H. Vos te H. I. Ambacht. Bedankt voor Marum L. Zwanenburg te HOlwerd. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Bedankt x>r Middelstum F. van Dijk te Opende- Surhuisterveen. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Broek onder Akkerwoiide B. van Smeden te Kampen. De Kerk een tehuis voor daklozen En een stem voor hen, die zich niet kunnen laten horen In een boodschap, welke de Wereld raad der Kerken heeft gericht tot alle Christenen, wordt o.m. gewezen op de-hui dige situatie, waarin de wereld verkeert. Boven de gehele mensheid dreigt het ge- van de totale oorlog. Wij hebben Gods oordeel over ons te aanvaarden voor aandeel in de schuld van de wereld. Wij hebben de oorlog meer gevreesd dan gehaat. Hoezeer onze gescheidenheid ons heeft belemmerd, in Christus op onze we derzijdse fouten door elkander te worden gewezen, is thans duidelijk geworden. De wereld heeft vaak van ons het woord der sen gehoord en niet het Woord van God. Maar er is een Woord van God voor deze wereld. Het is dat de wereld in handen is van de levende God, Die haar welzijn wil; dat in Jezus Christus, Zijn Vleesgeworden Woord, die leefde en stierf opstond uit de doden. God de macht de boze voor eens en voor al gebro ken heeft en de poort voor iedereen ge opend tot vrijheid en blijdschap in de Hei lige Geest; dat het einde van de geschie denis zal zijn de overwinning van Zijn Koninkrijk. Onze samenkomst om een Wereldraad te stichten zal vergeefs zijn, tenzij overal de Christenen zich begeven tot de Heer de Kerk om getuige te zyn en Zyn dienaren onder hun naasten. De Kerk moet overal de stem zijn voor hen, die zich niet kunnen laten horen, een tehuis voor hen, die geen onderdak hebben. HULDEBLIJK VOOR PROF. MR R. KRANENBURG Oud-leerlingen van prof. mr R. Kra nenburg zullen hem t. g. v. zijn aftreden als hoogleraar aan de Leidse Universiteit morgen een huldeblijk aanbieden, nl. de bundel Staatswetenschappelijke opstel geschreven door oud-leerlingen. De aanbieding geschiedt door min. In t Veld. Feest overal in Nederland In heel het land zyn gisteren grootse feesten gevierd, waarin men, van Noord tot Zuid uitdrukking gegeven heeft de grote vreugde over de troonsbestyging in Koningin Juliana. LEEUWARDEN zag op „de Usclub' :n openluchtschaakspel tussen de Frie- kampioen H. Kramer (wit) en Th. P. in den Tol, kampioen van Rotterdam. Koning en koningin waren te paard ge zeten en aan de overige stukken was eveneens zeer veel zorg besteed. In ROTTERDAM kondigden 101 sa luutschoten, afgevuurd door de lucht verdedigingskruiser „Jacob van Heems kerk", de inhuldiging aan. Het nieuwe raadhuiscarillon werd door verschillen de beiaardiers bespeeld en des avonds werd een stertocht gehouden. Aan het slot daarvan was er in de burgerzaal het stadhuis een groot avond-volksfeest, 's Middags trok de Bossche optocht door de stad. Neerland's kleinste dorp HEMMEN kon voor het eerst na 1939 weer feest De sporen van de oorlog zyn nl. hersteld, dat er weer van een dorp sprake is. De FRIESE Staten hielden een byzon- dere zitting en zonden een adres hulde aan Prinses Wilhelmina. In de Grote Kerk te LEEUWARDEN is de. in ere herstelde rustplaats van de Friese Nassau's plechtig aan een vertegenwoor diger van H. M. de Koningin overgedra gen. In BUSSUM is een Koningin Juliana hertenkamp geopend, ZEELAND zond Prinses Wilhelmina en de Koningin oor konden, ontworpen door Louis Heymans. De C. d. K. Jhr. mr. Casemtoroot hield eer receptie op de veerboot „Prins Hendrik" DEVENTER heeft de kroningsfeesten aangegrepen om tegelijkertyd de nieuwe verkeersbrug over de IJssel in gebruik te nemen. Dat geschiedt Vrijdag a.s., maar de hele week is er feest. HAARLEM zag een verenigingsdefilé, een bloemencorso, een symbolische op tocht, een openluchtuitvoering van de „Rhapsodie in Oranje, rood wit en blauw van Marmus Adam, en een groot werk. TILBURG zag het celebreren vj openluchtmis op het Heuvelplein v nieuwe Koningin en beluisterde ee spraak van de burgemeester. En in vele gemeenten vergaderde de Raad in bijzondere zitting. Radioprogramma voor vanavond HILVERSUM I (301) KRO. 7.— Nieuws. 7.1* ne Snoek, piano. 7.30 Die mij in de oogsS geloven. 7.45 Regeringsuitzending. 8.— NATIONAAL PROGRAMMA. HILVERSUM I en H. 8.05 Aansluiting met het Concertgebouw t milie tegeni e Kon. jrdigheid i de Kon. Fa- e hoge gas i. 8.0* Reportage van de aankomst der hoge bezoe- 8.30 Wilhelmus. 8 35 Galaconcert door oncertgebouw-orkest o.l.v. Eduard van m. m.m.v. Jo Vincent, sopraan; Annie Woud, alt; Louis van Tulder, tenor; Willem avelli, bas. 10.35 Reportage van het vertrek er hoge bezoekers door Paul de Waart. HILVERSUM L 10.45 Avondgebed. 11.— Nieuws. 11.15 Ope rette melodieën. 12.Sluiting. HILVERSUM n (415). AVRO. 7.— Het rouwtje van Stavoren. 8.— Nieuws. 10 45 ehudl Menuhin, viool. 11.— Nieuws. 11.1* Radio Filmkrant. 11.45 André Kostelanetz. 12.— Sluiting. Wat de radio Woensdag brengt HILVERSUM I (301). NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 8.00 Nieuws. 8.15 Ge- 8.30 Vrolijke klanken. 9.00 Ochtendbezoek bij onze jonge zieken. 9.30 Symphonisch morgenconcert. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Vioolrecital. 11.30 Reginald Dlxon. orgel en het Pianoduo Rawicz en Landauer. 12.00 Amati Trio. 12.33 Ensemble „Euphonia". 1.00 Nieuws. 1.15 „Mandolinata". 1 45 De vijf Zapakara's. 2.00 Zangrecital. 2.30 „Bloembollen voor de tuin". 3.00 Potpourri'» 3.30 NCRV-Koor. 4.00 Clavecimbelredtal. 4.1* Voor onze jongens en meisjes. 4.15 „Paulus* bekering", een Bijbelvertelling. 4.30 Het Haags Matrozenkoor. 4.43 „De zeven winnaars van de Prinses van Flippilippl", hoorspel. 5 30 Metropole Orkest. 6.00 Onze Nederlandse Koren en Korpsen. 6.30 Regeringsuitzending. 7.00 Nieuws en weeroverzicht. 7.15 Het ac tueel geluid. 7.30 London Symphony Or chestra. 9.00 „Christen-Studenten hebben U Iets te zeggen". 9.20 Busch Strijkorkest. 9.45 Populaire Orgelbespeling. 1015 Het Nederl. Kamerkoor. 10.45 Avondoverdenking. 11.05 Nieuws. 11.15 Symphony, William Walton, Londens Symphonie Orkest o.l.v. Sir Hamil ton Harty. 11.57 Sluiting en Wilhelmi HILVERSUM n (415). VARA. 7.00 1 7.15 Muziek bij het ontbijt. 8.00 Nleu' The Masqueraders. 8.50 Voor de hui: 9.00 Gram. 9.35 Gram. VPRO. 10.00 Morgen wijding. VARA. 10.20 Onze keuken. 10.30 Als de stofzuiger zwijgt. 11.00 Populair non stoj programma. 12.00 Malando en zijn tang< rumba-orkest. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Voor het platteland. 12.38 May Dale. Schlfferstein. plano. 1 00 Nieuws. 1.15 Kalen der. 1.20 Orgelspel. 1.50 Gram. 2.00 Gesproken portretten. 2.15 Bach en Haydn. 3.00 Jai Eyre. 3.30 De regenboog. 4.00 De Roodborstji 4.15 Het stond in de krant. 4.45 Vragen sta vrij. 5.15 „Vincentino" o.l.v. Frans Poptie. Zang van Eddy Christiani. 5.45 uur. Rege ringsuitzending. 6.00 Nieuwsberichten. G.2C Imperio Argentina zingt met guitaarbegelel- ding. 6.30 Radio Volksuniversiteit. 7.00 Vijf tig jaar democratisch socialisme. 7.15 R< ringsuitzending. VPRO. 7.30 voor de jeugd. 7.40 Jeugdnieuws 7.45 „Lezen in de Bijbel' VARA. 8.00 Nieuws. 8.05 Dingen van de dag. 8.15 The Ramblers. 8.50 „De Jonge Fliereflui ters' 915 Het sprookje van de kantoorbe diende. 10.00 Radio Philharmonisch Orkest. 10.45 De UNO en de krant. 11.00 Nieuws. 11.11 Kwartet Jan Corduwener. 11.35 Dansmuziek 12.00 Sli

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 4