VEILIG NIEUWE LEIDSCHE COURANT Stadsnieuw» W oningbouwvereniging „Ons Doel' vierde haar zesde lustrum Burgemeester onthulde prachtig monument De bekende Leidse Woningbouwvereni ging „Ons Doel" vierde gisteren in feeste- lijke stemming haar zesde lustrum, 's Mid dags werd in „In den vergulden Turk" door het bestuur der vereniging onder grote belangstelling gerecipieerd. De voorzitter, de heer M. H. Noteboom, opende de receptie met een rede, wi hij een overzicht gaf van de ontwikkeling en het werk van „Ons Doel". Op 28 Aug. was het 30 jaar geleden, dat uit de Chr. Nat. Werkmansbond „Ons Doel" ontstond. Reeds op 13 September d.a.v. zag het be stuur uit naar geschikte bouwgronden. Het eerste bouwplan, groot 50 woningen voor één gezin, te bouwgn aan de Kanaal straat, was in 1922 uitgevoerd. In totaal zijn er zes bouwplannen verwezenlijkt, met 339 woningen, 5 winkels, 1 bestuurs- huis en een werk- en bergplaats voor ma terialen. Grote ijver werd aan de dag ge legd door de oprichters. Het werk ging gepaard met vele moeilijkheden, het derhoud der woningen baarde zorgen grote omvang. Tot voor de laatste wereldoorlog kon de vereniging vrij redelijk aan haar ver plichtingen voldoen. Zonder veel mede werking van particulieren en instanties had zij dit stellig niet gekund. De heer Noteboom richtte enige woorden dank aan verscheidene adressen. In 1926 kon de speeltuin „Zuiderkwar tier", dank zij de activiteit van de wo ningbouwvereniging, worden opengesteld. Veel werk is er in de loop der jaren voor de jeugd gedaan. Ook met de antenne- chaos van 1929 liet 't bestuur zich in; een radiocommissie werd ingesteld om er een eind aan te maken. In 1943 onstond het fonds vóór maatschappelijk werk. In het kort stond de heer Noteboom volgens stil bij de evacuatiemoeilijkheden en andere problemen tijdens de oorlog. Hij prees tenslotte de buitengewoon g samenwerking met de wethouder vai bricage, de heer A. J. Jongeleen, ei overige woningbouwverenigingen. De wethouder, die het gemeentebestuur vertegenwoordigde, bracht dank aan bestuur voor zijn gestadige arbeid. „Ons Doel", aldus de heer Jongeleen, heeft in alle opzichten aan haar doel beantwoord. In het jaar van de oprichting, 1918, waren de woningtoestanden bar slecht. Nu b i leven we wederom een periode van grote malaise, die inbreuk maakt op een zonde ontwikkeling van het gezinsleven. Wij allen hopen er boven uit te ko- Dit geschenk van de leden verfraait de wijk op bijzondere wijze. De burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot, verrichtte de onthulling en memoreerde, dat hij als inwoner van Leiden de geboorte van „Ons Doel" heeft meegemaakt. Met dankbaarheid consta teer ik, dat de ontwikkeling van deze vereniging vlot is verlopen, aldus de burgervader. „Ons Doel" mag er zijn en zij heeft bewezen, dat haar werk on ontbeerlijk is voor de mensen in de buurt. De voorzitter, de heer Noteboom, droeg vervolgens monument en vijver voor on derhoud aan de gemeente over. Op het monument staat te lezen: WBV „Ons Doel". Door de leden aangeboden 1918-1948". Het geheel ziet er keurig uit De spuitende dolfijn, boven op het mo nument, doet het best. De achtergrond van de vijver, waarin straks vissen zul len rondzwemmen, is bijzonder goed ge slaagd. Aan de geschiedenis van „Ons Doel" is wederom een gulden dag toe gevoegd. BOOMPLANTING OP HET GERECHT De aangekondigde boomplanting zal, in afwijking van hetgeen in de feestgids is gepubliceerd, a.s. Maandag niet plaats vinden op het Pieterskerkhof, maa het Gerecht. In verband met de radiouitzending de plechtige beëdiging en de inhuldiging van H. M. Koningin Juliana is ook het tijdstip vervroegd en vastgesteld kwart over negen. Zoals bekend, zal de burgemeester, jhr mr F H. van Kinschot, deze plechtigheid verrichten, terwijl het muziekgezelschap „Nieuw Leven" mede werking zal verlenen. Officiële publicatie Inzameling huisvuil. In verband met de inhuldiging Hare Majesteit Koningin Juliana zal op Maandag 6 September a.s. geen huisvuil worden ingezameld. Men gelieve die dag geen emmers de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die per celen, welke gewoonlijk op Maandag worden bediend, zal nu plaats vinden op sdag 7 epte nbe i e.k. DE DIRECTEUR VAN DE GEM. REINIGINGS- EN ONT- SMETTINGSDIENST. Leidse Chr. bouwarbeiders vierden bestaan van hun bond Geslaagd feest in „Prediker" "■jang De afdeling Leiden van de Ned. Chr. Bouwvakarbeidersbond vierde gister avond in gebouw „Prediker" het veer tig-jarig bestaan van de organisatie. „Pre diker" was eivol en de voorzitter van de afdeling, de heer W. de Klerk Wolters, vond dit een verheugend verschijnsel. Hij heette in het bijzonder welkom de heren J. van Eybergen, uit Renkum, lid van het hoofdbestuur, W. Veerman, secre taris van de Chr. Besturenbond te dezer stede, B. Fuchs, voorzitter van de coöpe ratie „Ons Doel", en enkele oprichters van de Leidse afdeling. Spr wees er op, dat het aantal leden van voor de oorlog nog steeds niet is be reikt. Wij moeten de handen uit de mou- steken, onze organistatie heeft recht bestaan. De heer De Klerk Wolters; herinnerde aan de slechte toestanden op sociaal terrein, veertig jaar geleden. Toen ;n de arbeiders alleen, dat de be zittende klasse voldoende geld had om de vacantietijd in Zwitserland of ergens inders door te brengen. Zelf kenden de werkers geen vacantie, terwijl hun lonen schreeuwend laag waren. Men wist niet, onder een menswaardig bestaan dien de te worden verstaan. Wie sprong er in de bres voor de zieke arbeiders? Zij wer- immers aan hun lot overgelaten. Gelukkig is er in de loop der jaren heel wat verbeterd, mede dank zij het werk r leden, die hun plicht, door God in Zijn Woord bekend gemaakt, wilden ver vullen. De heer Van Eybergen merkte op, dat het liberalisme het wezen van de arbei ders ondermijnde. Deze gedachte ontwik kelde hij door de toestanden van enige tientallen jaren geleden te schetsen. In het slot van zijn rede stond hij stil bij het doel van de Chr. vakorganisatie, die strijdt om het recht in de maatschappij. Het muziekgezelschap „Sempre Avanti", )i.v. de heer W. v. d. Pluijm, verleende medewerking. Met de opvoering van de klucht „Het Wonderkind", regie de heer H. v. d. Broek, oogstte de toneelvereni ging „Sempre Avanti" veel succes. Het stijlvolle monument, dat de leden van „Ons Doel" gistermiddag het bestuur ter gelegenheid van het zes de lustrum der vereniging aanboden. Foto N. van der Horst men. Hard werken en pal staan zijn hiervoor de eerste voorwaarden. Tijdens de receptie, die drie uren duurde, voerde een lange rij van spre kers het woord. Allen brachten hun har telijke gelukwensen over. zij roemden de toewijding en de werklust der ver eniging, terwijl verscheidene sprekers hun goede wensen vergezeld lieten gaan van geschenken of bloemstukken. Onder hen, die gelukwensen kwamen aanbieden, merkten wij op: mevr. C Sweeris-Veerman, vertegenwoordigster van het dames-comité van „Ons Doel", en de heren F. Verstegen, gemeente ontvanger. H. van Weizen, namens de W.B.V. „Eensgezindheid", J Arnoldus, hoofdbestuurder van de Nationale Wo ningraad. J. Gerritsen, namens „Ons Belang H. Lombert, namens „De Goede Woning". M. J. Smit. namens „Tuinstad- wijk" en de speeltuin „Zuiderkwartier", J. de Jong. vertegenwoordiger van wo ningbouwverenigingen. P. Verver, na mens „Onze Tuin A. Galjaard, chef van de plantsoenendienst, en mr R. Streng, commies-redacteur der secretarie. Het feest van „Ons Doel" culmineerde omstreeks kwart voor zes in de onthul ling van een monument met vijver in de Lindestraat. De heer C. Piena, voorzitter van het jubileumcomité sprak hierbij een feestrede uit en dankte de personen, die de uitvoering van het plan hadden mogelijk gemaakt. Spr. hoopte, dat het monument niet zal worden geschonden. Leidse huisvrouwen eerden Koningin Wilhelmina Bijeenkomst in het Oosters Instituut Ieder vogeltje zingt, zoals het gebekt is, en huisvrouwen stellen prijs op huise lijke sfeer. Die was er dan ook voor 100 toen de afdeling Leiden van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen gis termiddag. een bijeenkomst belegde in het Oosters Instituut aan het Rapenburg, welke samenkomst bedoeld was als een uiting van dankbaarheid tegenover onze scheidende Koningin. Er werd een zeer toepasselijk liederen- programma afgewerkt in gemeenschap' pelijk zingen door een jong solistji uit Wassenaar: mej. Carolina Klein, ter wijl de prachtige 18e-eeuwse suite met de oude portretten aan de wand, de brandende schemerlampen sende tractatie bij het onmisbare kopje thee de rest deden. Mevrouw A. GroenNieuwenhuizen- Segaar sprak de talrijk opgekomen dames als president van de afdeling toe. De zang stond onder leiding van mevr, C. B. Leih, aan de piano begeleid door mgyrouw W. v. d. Heyden. De middag wefd geopend met het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus en geslo ten -net „Wij leven Vrij". Aan de dames Leih en v. d. Heyden werden bloemen aangeboden. Distributievaria De scholierensportdag Défilé voor 't college van B. en W. Tot de voornaamste festiviteiten op Maandag a.s., de inhuldigingsdag van Koningin Juliana, behoort in onze stad ongetwijfeld de jubileum- scholierensportdag. Leerlingen van alle Leidse scholen en m alle gezindten zullen elkaar die dag bekampen in verschillende takken van sport In de namiddag zal een grote optocht I plaats vinden, waaraan medewerking wordt verleend door 4 padvinders(sters) bands. Voor de ingang van het stadhuis Breestraat) zal gedefileerd worden het college van B. en W. Het einddoel de optocht is het sportterrein in de Leidse Hout, waar 1400 kinderen massale vrije oefening zullen uitvoeren de finales van de sportwedstrijden plaats vinden. Het volledige programma luidt: Maandagmorgen (aanvang 9 uur): Voetbal: terrein Da Costastraat er ona: lagere scholen; terrein Zoeter- woudse Singel: middelbare scholen. Handbal: terr. 2 Sportcomplex Leidse Hout. Korfbal: terrein Burggravenlaan (ach ter de geiheentelijke H.B.S.). Slagbal: terrein Da Costastraat en ter- :in 4 van het Sportcomplex Leidse Hout Maandagmiddag: Route optocht (start 1.45 uur): Pieters kerkhof, Steenschuur, Breestraat, Kort Rapenburg, Prinsessekade, Steenstraat. Rijnsburgerweg naar hoofdterrein Leidse Hout. Aanvang demonstratie half drie. Programma: opening door tie wethou der van onderwijs, de heer J. C. var Sohaik; 2. vrije oefening; 3. finales sport wedstrijden. Op de gering bedrag dagkaarten verkrijgbaar, welke toegang verlenen tot alle wed strijden. Leger des Heils (Stichter William Booth) Men deelt ons mede, dat a.s. Zondag de samenkomsten van het Leger des Heils geleid zullen worden door majoor J. Brons, oud-directeur van de stedelijke werkinrichting alhier en thans directeur van het jongenshuis te Arnhem. „Filmac" biedt speciaal Oranje- programma „Filmac" (Casino, Hogewoerd) biedt in het nieuwe programma o.m. de intocht van de Kon. Familie op 30 Augustus, de aubade op 31 Augustus op de Dam en het Jubileumspel in het Stadion, even eens op 31 Augustus. Allemaal onder werpen, die iedere Nederlander momen teel ten hoogste interesseren! Maar daar komt neg de nieuwe Oranjefilm „Moeder des Lands" bij, de zo geslaagde en ont roerende rolprent over het leven var H.M. Koningin Wilhelmina. De teken film „De Vogelverschrikker" past in dil programma niet geheel. Oegstgeest Burgerlijke stand. Geboren: Adrianus J., z v H. Taffijn en M. H. van Nierop; Elisabeth D. M. d v J. d. Meer en A. van Diemen. Ondertrouwd: G. A. vta-n Riemsdijk, 44 j. en D. Wierema, 32 j.; H. Overdudn, 23 j. en C. van Heuven, 21 j.; J. C. S. Hoogenboom, 23 j. en B. J. van Straten. 20. ju A. de Heer, 25 j. en G. van Duyn, 18 j. EEN DOKTER NODIG? De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de dokters De Bruy- ne, Van Es, Langezaal en Meyboom. WELKE APOTHEEK?... De avond-, nacht- en Zondagsdienst wordt van Zaterdag 4 Sept. 13 uu: Zaterdag 11 Sept. 8 uur waargenomen door: de apotheek Van Driesum, Mare ^10, tel. 20406 en de Zuiderapotheek. Lam- fcienschansweg 4. tel. 23553 en te Oegst- geest door de Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Sfeer in 't gezin? De „Nieuwe Leidsche" er in! Het programma voor Maandag 11 uur, Pieterskerkhof: boomplanting door de burgemeester; muziek en zang. 9 uur, half 1 en half 35 uur: scho lierensportdag (zie elders in dit num mer). 8 uur n.m.: Stadsgehoorzaal: Klein- kunstavond Chiel de Boer. LEVENSVERZEKERING IM. NOOMEN RAPENBURG IA. WU adviseren U gaarne over de beste polis! Boeken en bladen rondom Oranje P. de Zeeuw J.Gzn. Een groots Oranjefeest, zonder eer fleurig boek van de bekende Oranje auteur P. de Zeeuw J. Gzn. dat zou een ongerijmdheid zijn. Maar keurig op tijd kwam het bij de firma H. Veenman en Zonen te Wageningen van de pers. Een prachtig boek van 40 bladzijden, ge stoken in een smaakvol bandje en voor zien van een keurcollectie foto's. De Zeeuw is een uitnemend schrijver en hij is op z'n best als hij Oranji onderwerp heeft. Het leven van Koningin Wilhelmina heeft hij al vaak beschreven; zijn laatste boek kwam uit bij het jarig regeringsjubileum in 1938. Maar wat is er sinds dat jaar veel gebeurd, vooral ook in 't leven van onze trouwe Landsmoeder. Wie het boek „Koningin Wilhelmina" zich aanschaft, heeft vooi zijn gehele gezin een boeiende levens beschrijving van onze Vorstin tot en mei haar gouden regeringsjubileum. Vooral de jeugd moet weten welk een rijk ge schenk de Heere ons land en vólk in Koningin Wilhelmina gaf. Geen beter middel daartoe dan ze dit keurige boek i handen te geven. Geschiedenis van Oranje, door luchtig verteld door dr Anne H. Mulder, uitgave: U. M. Kosmos, Amsterdam. Een ongewijzigde herdruk van negen jaar geleden voor het eerst schenen boek. Jammer, dat het niet tot op het heden is bijgewerkt, we zouden dan nog langer hebben kunnen genieten. Het „doorluchtig verteld" is geen zin loze toevoeging, maar een juiste type ring, waarbij zowel op het deelwoord als op het bijwoord de nadruk moet vallen. Een enkele maal, b.v. wanneer het gaat het godsdienstig leven van de Oranjes, lijkt de vertelling eerder „luch tig" dan doorluchtig. Overigens een mooi een goed boek. Wilhelmina, een levensgeschiede nis in foto's, uitgave: „De bezige bij" te Amsterdam. Dit fraai uitgevoerde gedenkboek, aarin ruim 200 foto's werden opgeno- en, werd samengesteld door dr Jane de Iongh en drs M. Kohnstamm. De samen stellers hadden de keus uit duizenden en heben hun taak met de uiterste zorg volbracht. Prinses Juliana werd be reid gevonden de verzameling met kost bare foto's uit eigèn bezit aan te vullen. Vooral mede daardoor werd een geheel bereikt, dat uniek kan worden genoemd. - van foto's kwamen nooit eerder on der de ogen van het publiek. De samen stellers laten de prachtige fotoverzame ling door een zeer lezenswaardige leiding vooraf gaan. Zij geven daarin scherpe karakteristiek van jubilerende Vorstin. Er zullen dit jaar ele gedenkboeken over H.M. de Koningin verschijnen. Uit illustratief oogpunt zal deze „levensgeschiedenis in foto's" getwijfeld aan de spits staan. ..Wilhelmina van Oranje", door H. te Merwe, uitgave: W. Meinema Delft. Een boekje bestemd voor de jeugd. Op prettige wijze worden de regeringsjaren onze Koningin, waarin ze met grote trouw haar eed gehouden heeft, be schreven. Tal van foto's verhogen de waarde van dit jubileumboekje. Vorstin In goud, door Nel Ver schoor-van der Vlis, uitgave: firma v. d. Peyl, Souburg. Aardig kinderboek over de regerings jaren van onze jubilenrende Koningin. Prettig geschreven en aardig geïllus- Vjjf kruisjes op een kroon, door Jan Roelfs, uitgave: J. N. Voor hoeve, Den Haag. Een jubileumboekje voor de grotere kinderen. Het bevat nogal wat citaten uit redevoeringen van de Koningin. Dat verhoogt de waarde, maar het treffen de juiste toon komt daardoor wel in het gedrang. Joh. Bottema illus treerde het boekje. De titel is weinig origineel. We hadden al „vier kruisjes Jubileumnummer „De Zwerver' uitgave: GOIWN en LOLKP- Stichting. Het jubileumnummer van „De Zwer ver" is een nummer geworden, dat zijn plaats onder de vele jubileumnummer: met ere inneemt. Het opent met een ar tikel van pastoor Apeldoorn (Victor) over „Hare Majesteit". Dr van der Does schrijft over „Vorstin en Volken' Hessen brengt in een artikel over het Onder de medewerkers aan dit jubileum nummer treffen we verder aan Frits de Zwerver. D. Wijnbeek en mr v. Heuven Goedhart. Verhalen over belevenissen van de strijders in het verzet en hun persoonlijke ontmoetingen met de Koningin vormen interessante bijdragen. Met toestemming van H.M. de Koningin wordt hier voor het eerst gepubliceerd hoe de kostbare inventaris van Het Loo werd gered. Het nummer, dat rijk geïl lustreerd is, bevat een mooie reproductie van het schilderij „De Troostende", dat de LO—LKP en de GOIWN aan onze jubilerende Vorstin hebben aangeboden. Leiderdorp Uitreiking van bonkaarten. Dinsdag 7 Sept. voor zelfverzorgers en niet-zelfverzorgers, Woensdag 8 Sept. uitsluitend voor niet-zelfverzorgers, tel kens 8.30—12 en 1.30—4 uur.' Etalagewedstrijd wordt nog medegedeeld, dat 27 winkels aan de etalagewedstrijd deel- sn. In de etalages zijn 29 letters ver borgen. De inlevering van de slagzin is Maandagmorgen uitgesteld. Aan bakker L. Verkuil is nog een troostprijs gegeven V oorschoten Geslaagd. Voor het te Haarlem gehouden examen vakbekwaamheid „Huisschilder" slaagde de heer S. H. Zitman, Leidseweg. Zondagsdienst. De Zondagsdienst wordt Zondag a.s. waargenomen door dr C. Kuypers, Leid seweg 51, Tel. 520. Lezers schrijven ons De militair en Noord wijk Het is mij de laatste tijd opgevallen, dat in sommige plaatsen zo veel wordt gedaan voor onze militairen bij hun thuiskomst. Het spijt mij ten zeerste, dat Noordwijk daarvan niets is gebleken. Alleen de afd. „Pro Rege" zorgt nog voor bloemstukje. Tevens zorgt deze ver eniging voor de verzending van pakket ten naar de Noordwykse jongens van de Geref. Kerk en de Ned. Herv. Gemeente. Rooms-Katholieken hebben ook e thuisfront. Maar ik vraag me af: kan hun thuiskomst niet meer aandacht worden besteed? Waar blijft het muziek corps, dat deze jongens een goede ont vangst kan bereiden? Ook op geestelijk terrein wordt er r veel voor onze jongens gedaan. Zijn weinig in tel? Weten allen wel, wat zij moeten missen? Vooral in geestelijk opzicht mogen onze mannen niet worden vergeten! Ik hoop. dat Noordwijk dit stukje leest. Leeft mee met de jongens overzee! Noordwijk aan Zee. L. van Beelen. DE MAN OP STRAAT IN ZIJN DAGELIJKS WERK We ontmoetten hem boer, terwijl het legertje mijn vader visser op de bij de historische visfon- van grage klanten zich Katwijkse vloot. En ten tein. Daar staat altijd een voor even had terugge- tweede zal een visboer in grote kraam en in die trokken, zodat we in -ilie Leiden niet gauw dood kraam staat de man op rust en vrede wat ijle gaan van honger. De Lei straat van deze week: de harinkjes konden veror- denaars eten graag vis en visboer, wiens visgeur beren. Spoedig waren er, wij mogen dan ook niet karakteristiek is voor zijn die ons voorbeeld volg- zeggen, dat we geen rede- beroep. Ook de kraam den. Zachte zeevisjes gle- lijk bestaan hebben. Als verspreidt een lucht, die u ziet, hoeveel vis er op de één als het ware op de n een dag wordt wegge- de De visboer J sleept. Het „harinkje slik ken" is hier wel biiznnder ken" is hier wel bijzonder staanbare kracht aantrekt. jjen naar j,et donkere bin- *n zwang. En passant zijn Het geheel, dat wordt nen. Gezondheid en nog eT vandaag al 400 harin- gevormd door latten, eens gezondheid. oen met uitjes doorheen planken, zeil, allerlei „Hoe lang bent U al gejaagd soorten vis en nog meer, visboer?". „Al van m'n Een „vleet" ongeduldige ziet er glibberig uit. Het twaalfde jaar af; nu ben kopers was oorzaak, dat regende, toen we er kwa- ik er 43". we ons vis-gesprek moes- men. Derhalve schoven „Vindt U, dat U een ten afbreken. „Als dat zo we achter de „toonbank", goed beroep hebt geko- doorgaat, is de tent gauw voorzichtig en bedacht- zen?" En volmondig ant- leeggekocht", merkten wij zaam, want we mochten woordde onze zegsman: op. „Dacht U soms, duf eens uitglijden over tfJa zeker! 'k Heb altijd dat mijn doel niet is.' Als staartjes, graten of iets met veel plezier in de uis het avond gaat worden, dergelijks. gezeten. Twee dingen heb. wil ik een kale tent heb- De regen hield aan. We ben daartoe meegewerkt, benen een gevulde keuvelden met de vis- In de eerste plaats was beurs!" De levenskansen van middenstands- ondernemingen Belangrijke „Economische Publicatie" Ook bloemenpracht in Hortus In de Hortus hebben drie bijzon dere bloemen de knoppen bijkans ge opend. Vanavond tussen half negen en half elf zijn hier de Victoria Regia, Banaan en Pijpebloem te bewonderen. Intiem, beschaafd en vol sfeer ziet de Hooigracht er 's avonds uit, véél mooier dan ooit een foto kan weergeven. Men neme er zelf eens een kijkje. De Oranjezuilen, versierd met bijpassende gladiolen, zijn door de enthousiaste samenwerking der buurtvereniging tot stand gekomen en bedoeld als hulde aan onze jonge Koningin bij Haar troonsbestijging. „Ergon Eelectric" zorgde voor het idee en de technische uitvoering. Foto N. van der Horst Voor ons ligt nummer 16 in de rij der Economische Publicaties van de Neder- landsche Middenstandsbank, bevattende het resultaat van een onderzoek inge steld in een drietal middenstandsbran ches. n.l. in de kruidenierszaken, in de drogisterij en in de kleinhandel met groente en fruit, welk onderzoek ten doel had antwoord te geven op de vraag: reer iemand een middenstandszaak vestigt, wat zijn dan de zakelijke levens kansen voor die onderneming? Het is van algemene bekendheid, dat de eerste jaren van een nieuwe vestiging vaak de moeilijkste zijn en het nieuwe onderzoek, hetwelk het onderwerp van deze publicatie is, is zodanig gehouden, dat het antwoord geeft op de vraag: wan- er een middenstander er in geslaagd die eerste moeilijke jaren met succes door te komen: welke levenskansen heeft zijn zaak dan? Naar onze mening terecht vestigt het geschrift er de aandacht op, dat het ant woord op deze vraag van het grootste belang is voor de echte middenstander, die nog voelt voor het oude mididen- standsideaal: de zelf gegrondveste, met zorg en liefde tot een zekere bloed ge brachte onderneming ongeschonden aan het volgende geslacht over te geven, op dat dit de traditie kan voortzetten en de zaak tot verdere bloei kan brengen Hiienin ligt, zoals de publicatie ook zelf opmerkt, in diepste wezen ook de grote betekenis van de middenstand de maatschappij: het door eigen in spanning en volharding bouwen van iets blijvends, dat men aan een volgend ge slacht kan overdragen. En zulk bouwen is tevens een stuk volkskracht, een kweekplaats voer sterke karakters. Het is nu een merkwaardig resultaat van het gehouden onderzoek, dat in alle drie onderzochte takken van midden- standsbedrijf eenzelfde tendenz te be speuren valt: in het bestaan van een middenstandsondememdng, die de eerste kinderziekten te boven is gekomen, blij» ken twee z.g. oritische perioden vo komen, ni. tussen de 21 en 31 j. en tussen de 51 en 61 jaar nè het vestigen va zaak en het geschrift legt verband tus- it in alle drie onderzochte branches geconstateerde verschijnsel en de in d: jaren vallende generatie-wisseling, d persoons-wisseMng in de onderneming. De enquête toont verder aan, dat da middenstandszaak, welke deze beide tische perioden met succes heeft weten te doorstaan, mag rekenen op een zienlijke levensduur en als regel tevens ?en grote bloei. Men bestudere daar» aandachtig de tabellen en grafieken der individuele omzetten, vooral ve ondernemingen met een langere levens duur dan een halve eeuw. Voorwaarde is echter, en dat is de belangrijke les, welke het geschrift geeft, d%t telkens de nieuwe opvolger moet zijn toegerust alle kennis, due nod-ig is om met succes middenstandszaak te kunnnen drij- Zo is dan dit op de praktijk des levens gegronde onderzoek een verma ning te meer aan de middenstandsjonge ren, dat niet het behalen van de nu een maal door de wet geëiste diploma's doel i zichzelf, maar wél het zich e' maken en in de praktijk toepassen de verworven kennis! De beloning zodanig handelen blijkt duidelijk uit de resultaten van het door de bank gehou den onderzoek en daarom wensen wij ook dit nieuwe geschrift gaarne in veler handen! Sport en Wedstrijden R.D.C.-nieuws B. Springer komt niet naar Rijnsburg In de laatstgehouden bestuursvergade ring heeft R.D.C. besloten, om de oud wereldkampioen B. Springer niet te laten komen. Op Donderdag 9 Sept. wordt een ledenvergadering gehouden in de club zaal Hoogstraten, terwijl op Dinsdag 14 Sept. de le ronde zal gespeeld worden xir de bordenbezetting. De opstelling is als volgt: le klasse: W. LeeuwenburgF. Later- ?er; Joh. KromhoutH. Verkuil; H. RavensbergenJ. v. d. Mey; A. van der MeyF. A. Verkuil; A. BrinkD. v. d. Mey; A. Vletter—rust of Jac. v. Egmond. 2e klasse: J. Glasbergen—C. van Ros- tm; P. van Egmond DznB. Bedeker; ZandbergenC. Kromhout; A. van EgmondS. Heemskerk; W. v. d. Haak Jungerius; H. Voorbergenrust of Joh. Schonevelt? 3e klasse: A. RavensbergenN. Scho nevelt; P. van Egmond Gz.R. Heems kerk; C. HeemskerkW. Heemskerk; Alb. van der MeijG. van Starkenburg C. HogewoningG. van Starken burg D.zn. klasse: Kr. LeeuwenburgC. Ra vensbergen; A. v. d. IJkelJac. Ouds hoorn; D. van StarkenburgM. v. Duin; I. HeemsbergenJ Brusee; P. Kralt rust of D. Leeuwenburg. SCHAKEN UITDAGINGSWEDSTRIJD „DAN. NOTEBOOM". De Noordwijkse Schaakver. „Dan. No teboom" zal in October een viertal uit dagingswedstrijden spelen en wel tegen WGA te Amsterdam, HSG te Haarlem. RSC te Den Haag en waarschijnlijk Kra lingen te R'dam. LSG zag van deel- 2 af. JAARVERGADERING L.S.B. OP 18 SEPTEMBER A.S. De jaarvergadering van de L.S.B. zal op Zaterdag 18 Sept. a.s. om 3 uur in „De Doelen" worden gehouden. Behandeld zal o.m. worden de competitie-indeling. Tevens zal een keuze- persoonlijke kampioenschappen worden benoemd. Door het bestuur worden vo gesteld de heren Jac. Galjaard, W H. d. Nat en ir A. H. J. Paardekooper. DE AFVALWEDSTRIJD VAN DE L.S.B. De belangstelling voor de afvalwedstryd van de L.S.B. valt lang niet tegen. Alleen uit de buitengemeenten is, vermoedelijk door de vrees voor verre reizen, de deel name gering. De wedstrijdleider, de heer Jac. Galjaard, 3 Octoberstraat 3 te Leiden, Telef. 24321, verzoekt ons nog mede te delen, dat de inschrijving tot hedenavond 9 uur openstaat. Eindstanden zomer-competitie „Philidor'' De zomercompetitie van de L.S.C. „Philidor" is ten einde. Over het geheel genomen was de opkomst van de leden zeer goed te noemen. Hier volgen de resultaten in de diverse groepen. Kampioensgroep: 1 en kampioen J. Koet, 5 pt.; 2. W. F. Sdhüss 4 pt.; 3 A. Barkema en Jac. Galjaard, beiden 3 pt.; 5. H. J. W. Elemans, 2 pt.; 6 en 7. A. Koevoet en W. F. Wakka, beiden 1% pt. Groep It 1. J. H. Aalbersberg, 6 pt.; N. w C L 2. mr A. J. Mulder, 514 pt.; 3 en 4. A. Geyer en J. Velders, beiden 4 pt.; 5. A. J. H. van der Meulen, 3% pt; 6. J. van Leeuwen, 3 pt.; 7. J. Buurman, 114 pt.; 8. J. A. P. Moonen, 14 pt. Groep II: 1. W. Verver, 3 pt.; 2. J. Kluwer, 214 pt.; 3. G. Plasmeyr, 2 pt.; 4. J. S. van der Velde, 114 pt.; C. J. W Conijn, 1 pt. Tussengroep II: 1. P. Barkema, 4 uit 7; 2. E. W. v. d. Burgh, 3 uit 6; P. Herfkens, 2 uit 5. Gorep III: 1. S. Barkema, 5 pt.; 2, 3 en 4. C. van Goor, H. J. Slegtenhorst en G. Dalingla, allen 4 pt.; 5 en 6. T. Heeringa L. Ravensbergen, beiden 2 pt.; 7. C. Sterk, 1 pt. Tussengroep III: 1. M. Optendrees, 414 pt.; 2. B. C. de Mik, 3 pt.; 3. J. Padding, 214 Pt. Groep IV: 1. P. Selier, .614 pt.; 2. P. J in der Zeeuw, 5 pt.; 3, 4, 5 en 6. J. J. Abspoel, H. C. Bouter, B. H. Teske en C. Molenkamp, allen 414 pt.; 7. J. C. Jan- i, 3 pt.; 8. Chr. de Laaf, 2 pt.; 9. I. Vavier, 114 pt. Groep V: 1. A. Samson, 5 pt.; 2. L. J. Goddijn, 3 pt.; 3. A. Bootsma. 1 pt. WATERPOLO De Sleutelstad 2—R.P.C. 2 1—4 Voor de kring den Haag speelde de Sleutelstad 2 tegen R.P.C. 2 een promo tiewedstrijd en ook hier slaagden onze stadgenoten er niet in te winnen. Zo wel vóór als na rust was R. P. C. steeds sterker. Over de wedstrijd nog het volgende. Aanvankelijk gaf de Sleutelstad zeer 1 partij. maar was het positiespel R. P. C. beter verzorgd. Kort <m begin was de stand reeds 01. Ondanks goede tegenstand leidde RPC met rus! met 02. Ook in de tweede helft toonde R. P. C zich de stekste en met twee goede doel punten werd het zelfs 04. Kort voor het einde wist Eradus het enige tegenpunt te maken 14 en ver vloog ook hier de kans op promotie! DE ZIJL 2 VERLIEST VAN HAARLEM 2 (3—8) In Hillegom speelde De Zijl 2 voor een plaats in de res. le kl. tegen Haarlem 2. Jammer genoeg speelde De Zijl niet op haar best. Er werd zeer slecht geplaatst en reeds met rust stonden de Haarlem mers met 13 voor. Een doelpunt var De Zijl werd geannuleerd. Ook na ds 'hervatting was dit het geval. Toen de stand reeds 25 was zetten de Leide- naars alles op de aanva-l. Haarlem wat het echter, die de stand tot 28 opvoer de, aleer Sanders nog eenmaal het wist te vinden (38). Haarlem promo- GLIM SCHOENCREAM fyi&A Keet *»RteK_oviiscHie Uit de Omstreken Alphen aan den Rijn Jeugddienst in Ned.-Herv. kerk. Zondagavond, om 6.30 uur wordt er in de Ned. Herv. kerk, Jiilianastraat, een jeugddienst gehouden, waarin zal voor- ian ds J. W. van Kooten te Amsterdam. Benthuizen Uitstapje. Donderdag maakten de leerlingen van de hoogste klassen der Chr. school een Amsterdam. Op de heenreis langs het vliegveld Schiphol. In Amsterdam zelf werd een rondvaart door de grachten gemaakt. Via Haarlem reed men naar Benthuizen, waar men om half acht aankwam. Dank- en bidstond Geref. Gemeente. Maandag, 6 September a.s. om half acht »1 er een dank- en bidstond worden ge houden vanwege de Geref. Gemeente, ter gelegenheid van het regeringsjubileum de inhuldiging. Spreker zal zijn stu dent M. Heerschap van Rotterdam. Hazersxvoude Uitreiking van bonkaarten. Uitreiking te Hazerswoude-Dorp voor zelfverzorgers en niet-zelfverzorgers op Woensdag 8 en Vrijdag 10 Sept.. 8.45—12 1.30—4 uur. Kampioen schaken 1948. Op overtuigende wijze wist de heer N. Cok dit jaar de strijd om het kampioen schap schaken van Hazerswoude te win- Geen enkele partij is door hem ver loren, terwijl hij slechts eenmaal met genoegen moest nemen. Ook de kampioen van vorig jaar, de heer B. Cok, moest in hem, na spannende strijd, zijn meerdere erkennen. Hierdoor komt de heer N. Cok voor één jaar in het bezit de „Van Veen-wisselbeker". Onze hartelijke gelukwensen. Opbrengst collecte restauratie Ned.-Herv. Kerk. De bijzondere collecte voor het restau ratiefonds heeft f912,66 opgebracht. Huren zitplaatsen. Kerkvoogden en notabelen der Ned.- Herv. gemeente vestigen er de aandacht op, dat de gelegenheid open staat tot het één of meer zitplaatsen in dt H illegom Burgerlijke 8tand Geboren: Johanna H d v J Smits en A G J ter Wolbeek: Wilhelmina J M d v W Aarts en J M Gahrmann; Gerardus H S z v H C Weijers en P M Weijers; Hendrikus M z v C Weijers en H T Bakker. Ondertrouwd: D Meulenberg en A Moes, G van Duijn en E Jonkers, H van Kooten enGvd Plas, C C van Maris en H B Zonneveld. Getrouwd1: A J Weijers en M G Dui venvoorden. Overleden: H Meijer-Warmerdam, T 75 j. Katwijk aan den Rijn Oranjevereniging breidt programma uit De Oranjevereniging heeft besloten. Maandagmiddag op het feestterrein met een drietal volksspelen de feesten te ver lengen, t.w. paardensport, zaklopen voor heren en stoelendans voor dames. Bijzondere kerkdienst Maandagavond 7 uur word-t in de Ned. Herv. kerk een bijzondere dienst gehouden. Deze dienst gaat uit van de kerkeraden van de Geref. en Ned. Herv. gemeenten. Sassenheim Zondagsdienst hulsartsen. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dr Kwint.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2