jUrumr gntedft(iourant Van hedenmiddag af worden we geregeerd door Koningin Juliana Twaalf uur was het ogenblik dat men nimmer vergeet De intieme plechtigheid van de|Ik verklaar troonsafstand Wist U ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1948 BUR en REDACTIE: Hogewoerd 103. Tel redactie: 20408: Adm.: 22710. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: ƒ350 per kwartaal; ƒ1.30 per maand: ƒ0 30 per week. Negen en twintigste jaargang No. 7604 „De Opbouw" Boeken Tijdschriften DIRECTIE: F. DTEMER CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „jtanhMsfirii Is ahrftmt! rrujtt bert in te£Jl7eJl5pMt,, HOEWEL het slechts tienduizenden geschonken \vas, hedenoch tend op de Dam voor het Koninklijk Paleis de Troonsafstand van zeer nabij mee te makenkonden alle Nederlanders, ivaar ter wereld ook, door middel van de radio, het plechtige, ontroerende ogenblik meemaken. Tegen twaalf uur had zich voor het Pa- iis een grote mensenmenigte saamge1 pakt. Aller ogen waren op het met groen bloemen versierde balcon gericht, r over enkele momenten Prinses Wil- helmina en Koningin Juliana zouden ver- jchijnen. Toen het carillon het voorspel deed weerklinken van de slag van twaalf, werd het merkbaar stil op de Dam. Men voelde dat zich zo dadelijk een onverge telijk moment in het leven van Prinses Wilhelmina en Koningin Juliana zou af spelen, een moment dat ook de harten 1 an de toeschouwers diep zou treffen. Bij de eerste slag van 12 uur openden zich de balcondeuren. Het commando Geeft acht", bestemd voor de opgespelde erewacht weerklonk en vervolgens wer den de geweren gepresenteerd. Nadat de twaalf slagen hadden weergalmd over het feestende Amsterdam, nu echter in zich zelf gekeerd, sprak Prinses Wil helmina de volgende woorden uit: .,Ik stel er prijs op U zelf mede te delen, dat ik zo juist mijn troonsafstand heb getekend, ten behoeve van mijn dochter, Koningin Juliana. Ik dank U allen voor het vertrouwen, dat gij mij vijftig jaren lang gegeven hebt. Ik dank U vbor de toegenegenheid en |de warmte, waarmee gy my steeds hebt i omringd. Met vertrouwen zie ik Uw toekomst te gemoet onder de zorgende leiding van imijn innig geliefd kind. God zij met U en de Koningin. Ik acht mij gelukkig met U allen te kunnen uitroepen: Leve onze Koningin! Ontroerd antwoordde Koningin Juliana imet deze rede, kort, maar van innige liefde voor Haar Moeder getuigend: Ik dank U. lieve Moeder, dat gij mij lop deze wijze hebt ingeleid. Ik voel het als een groot leed, dat we jüw wijsheid en Uw ervaring en bovenal 'Uzelf voortaan zullen moeten missen als !onze Koningin. Hoe moeilijk het ook zal zijn hieraan wennen, weet ik, dat allen U van harte un beste wensen meegeven voor» deze evensperiode, waarin ge als Prinses Wil- lelmina onder ons zult verkeren. Maar wij kunnen één ding voor U doen: de ideeën, waarvoor gij pal hebt gestaan, ■lijven nastreven en ze verwerkelijken. Ik doe in het bijzonder een beroep op !e jeugd, om te trachten zulk een toe- lomst voor ons allen te vormen, dat daar- de hoogste waarden in ere worden ge- louden, waarvoor zo velen van de besten hun leven hebben gegeven. Genodigden op tijd in Nieuwe Kerk Anders toegang niet meer mogelijk In verband met de zeer grote verkeers- noeilijkheden. waarmede de gemeente- old'tie van Amsterdam Maandag aldaar raarsahijnlijik zal hebben te kampen, aadt zij degenen, die de ïnhuldïgings- iledhtigheid in de kerk zullen bijwonen, telgend aan, zó tijdig van huis te gaan, redelijkerwijze kan worden ver recht, dat men op de op de uiitnodagings- aarten vermelde tijd in de Nieuwe Kerk «nwezig is. Toegang tot de kerk later dan op de vastgestelde tijd zal niet mogelijk zijn Voorts doe ik voor mezelf een beroep op uw aller vertrouwen, datzelfdfe ver trouwen, waarmee gij mij in de vijf maanden, waarin ik als regentes voor mijn Moeder waarnam, tegemoet geko men zijt Tezamen gaan wij moedig voorwaarts. Leve het Vaderland. Hoe spontaan klonk, na de woorden van Koningin Juliana „Het Wilhelmus", door de tienduizend als op één commando ge zongen. Onbeschrijflijk enthousiasme maakte zich hierna van allen meester. De vorstelijke personen werden langdurig toegejuicht en het „Lang zullen ze leven" was niet van de lucht. Vriendelijk dank ten de Hoge Personen voor de hen ge brachte hulde. Koningin Juliana had Haar Moeder, thans Prinses der Nederlanden, opgevolgd. Een historisch ogenblik was ten einde Twee dagorders Vanmorgen even voor twaalf uur is voor het front der troepen voorlezing ge daan van een dagorder van H.M. Konin gin Wilhelmina. gericht tot alle strijd krachten ter zee. te land en in de lucht Hierin nam de thans afgetreden Konin- in een persoonlijk woord afscheid. „Ik heb mij steeds een met U geweten. Uw verrichtingen hebben mij trotsch op U doen zijn. Weest verzekerd, dat uw lotgevallen mijn belangstelling zullen blijven behouden. Ik vertrouw, dat gij onder de regeering van Koningin Juliana het vaderland even trouw zult dienen, als tijdens fnijn bewind. Moge Gods zegen steeds met U zijn." Aldus eindigde deze laatste dagorder van KONINGIN WIL HELMINA. In aansluiting hierop werd, even na twaalven, een dagorder voorgelezen van ieuwe Koningin Juliana. Hierin her innert Zij aan hetgeen de strijdkrachten onder de regerings-periode van Haar Moeder hebben verricht. Deze eerste dag order van KONINGIN JULIANA eindigde als volgt: „Bij het aanvaarden van het koninklijke gezag spreek ik de verwach ting uit, dat alle strijdkrachten in de toe komst, evenals in het verleden eensge zind en toegewijd hun beste krachten zul len geven voor de belangen van het Rijk. Ik reken op Uw trouw". In Indonesië geschiedt de voorlezing in de dagorder te 19 uur plaatselijke tijd. GRAAF EN GRAVIN VAN ATHLONE IN AMSTEL-HOTEL. De Graaf van Athlone en zijn gemalin Prinses Alice, een nicht van Koningin Wilhelmina, hebben heden hun intrek genomen in het Amstel-hotel te A'dairi, waar morgen ook Prinses Margaret Rose zal aankomen. GESCHENK VAN BELGIë AAN DE KONINGIN. Prins-regent Karei van België heeft na mens hoogstderzelver en namens de Bel gische regering Koningin Wilhelmina de versierselen, behorende bij de Leopolds orde in brillanten overhandigd. Gesneuveld voor het Vaderland De regering maakt tot haar leed wezen bekend, dat in de afgelopen week sneuvelde de soldaat J. W. Arnoldussen uit Nijmegen van de Koninklijke Landmacht. Van het Kon. Ned -Indische Leger en de Kon. Marine werden geen ver liezen gerapporteerd. In de Mozes- en Aaronzaal van het Paleis op de Dam De abdicatie-plechtigheid had vanmor gen plaats in de Mozes- en Aaronzaal het Koninklijk Paleis op de Dam in Amsterdam. In het midden, van de lange zijde van een langwerpige tafel namen Koningin Wilhelmina, Prinses Juliana en Prins Bernhard plaats. Rond de tafel schikten zich voorts de zes en twintig personen, die de plechtigheid mochten meemaken: 14 ministers, de vice-presi dent van de Raad van State, de voorzit ters der beide Kamers der Staten-Gene- raal, drie gedelegeerden van de Indo nesische missie, de gedelegeerden Suriname en de Nederlands Antillen, de Commissaris der Koningin in Noord- Holland, de burgemeester van Amster dam en de directeur van het Kabinet der Koningin. Om kwart over elf waren genodigden aanwezig. Om half twaalf kwamen de vorstelijke personen binnen, die alle aanwezigen begroetten. H. M. Koningin Wilhelmina sprak een enkel woord en gaf daarna aan de directeur het Kabinet der Koningin mej. dr M- A. Tellegen opdracht, de acte vai dicatie waarvan men de tekst elders vindt voor te lezen. Deze acte is zeèr fraai uitgevoerd op perkament van 70 bij 50 cm door de kunstenaar van Tricht. De acte en bijbehorende doos werden gebonden door de Friese bindster El. Menalda. Bij de acte behoort een groot zegel (18 middellijn), dat aan de voorzijde Superfort tijdens schijngevecht in de Westerschelde neergestort Elf Amerikanen sprongen uit het toestel; één dode Gen. Crerar en andere autori teiten gearriveerd Gisteren arriveerden op Sdhiphol de lertog van Palmella uit Portugal en de Janadese generaal Crerar. Ook generaal Ie Hesdln uit Lyon is reeds naar Am- Mam vertrokken en koningin-moeder üsabeth vertrekt morgen per auto. lillen zullen zij de inhuldiging bijwonen. bins-Regent Karei van België vertrok (istermiddag weer uit Amsterdam. De legering van Liberia heeft een telegram van gelukwens aan Koningin Wd'lihel- Bina gezonden. De invloedrijke Britse Waden News Cronicle. Daily Telegraph «n het weekblad „The Economist" wij den artikelen aan Jubileum, Afstand en Alle kerkklokken luiden Maandag Op de Inhuldigingsdag zullen de klok- Iken van alle kerkgebouwen van half één [tot één uur worden geluid. Het dep. van 'Binnenl. Zaken heeft de gemeentebestu ren verzocht, hieraan mede te werken. ILLUMINATIE ROTTERDAM. De stadsverlichting in R'dam duurt tot en met 7 Sept. en de parkverlichting tot en met 11 Sept. (Dinsdagavond is 't Park gesloten). EXTRA NACHT- EN DAGTREINEN NAAR DEN HAAG. In de nacht van 4 op 5 en van 6 op 7 Sept. zal de volgende extra trein worden I Ingelegd: A'dam C.S. v. 0.05, Leiden a. j 0.47, Den Haag H.S. a. 1.01, Delft a. 1.12 en R'dam D.P. a. 1.30 uur. Op 7 Sept. rijden o.m. de extra treinen Zwolle v. 8.24, Voorburg v. 10.58 en Den Haag S.S. a. 11.03 en Groningen v. f Voorburg v. 13.10 en Den Haag S.S. 11.15 uur. Na onderzoek is gebleken dat de i o«tploffir|kte Bergen op Zoom te wijten "Boet zijnT^n de explosie van een tank Na een \B DE VER. STATEN EN HET REGERINGSJUBLEUM. De nationale archieven der V.S. ir Washington vieren het regeringsjubi leum van Koningin Wilhelmina en d< troonsbestijging van Prinses Juliana met een bijzondere tentoonstelling van staats- acten, die verband houden met de betrek kingen tussen de V.S. en Nederland. Het oudste document is een verdrag tussen beide landen van 8 Oct. 1782, getekend te Den Haag. Het jubileum wordt daag in de New-Yorkse synagogen morgen in de Chr. Kerken herdacht. Weer een „goede" Tsjech Ladislav Kratky, handelsattaché bij de Tsjechoslowaakse ambassade te Londen heeft ontslag gevraagd, omdat hij het ook al niet eens is met de jongste poli tieke veranderingen in zijn vaderland. In de Westerschelde, tnssen Vlissingen Ritthem, is gistermiddag een Ameri kaans Superfort neergestort, aan boord waarvan door het springen van een cylin der brand was uitgebroken. De 11 leden van de bemanning konden tijdig het toestel per parachute verlaten en bevin den zich thans in veiligheid, op één na: sergeant Doyle Roque, die later in het ziekenhuis is overleden. De tweede piloot, Dixon, en de radio telegrafist Pelsel kwamen bij Borssele neer, de anderen tuimelden in de Wester schelde- Een der parachutisten kwam bij Kwadendamme terecht. Boten van het loodswezen, van de Rijkswaterstaat en de veerboot „Dordrecht" brachten de leden van de bemanning aan land. Drie vliegers werden voorlopig binnengebracht bij de heer Bax, burgemeester van Borssele..die jacquet (het was feest in het dorp) leiding gaf bij het zoeken naar de para- chutisten- Over de hulp van Valkenburg aan de verongelukte vliegers wordt gemeld, dat onmiddellijk na het bekend worden het ongeval, van dit vliegveld „Mitchell" van de M.L.D- opsteeg. de bemanning te zoeken. Ook uit and stegen toestellen op, assistentie te verlenen. In Hoek Holland is reeds eerder in de middag waargenomen, dat zich een Amerikaanse bommenwerper boven zee in moeilijk heden bevond. Voor alle zekerheid is toen de reddingboot „President Jan Leis" uitgevaren. Vermoedelijk is dit dezelfde machine, die in de Westerschelde stortte. Het neergestorte Superfort nam deel aan een schijngevecht De tien leden van de bemanning verblijven nu in het St. Jozef ziekenhuis te Vlissingen. Ander Superfort raasde zonder bemanning over Duitsland. Vier uur na het verongelukken van Amerikaanse Superfort in de Schelde, werd van Britse zijde het merkwaardige bericht verspreid, dat een ander, Engelse basis opgestegen, Superfort buurt van Lübeck zonder bemanning rondvloog- De bemanning zou r" constateren van motorstoring per para chute het toestel verlaten hebben. Een piloot van de Scandinavische Luchtvaart maatschappij heeft dit toestel inderdaad stuurloos zien voortjagen tussen Bremen Osnabrück. Voorts is het Belgische vliegtuig lijn Costermansstad-Elizabethstad (Z.-Afrika), dat sinds 31 Augustus ver mist werd op 45 km. ten Noorden var Elizabethstad gevonden. Over het lot var bemanning en passagiers bestaat nog onzekerheid. Sinds gisteravond wordt bovendien een Australische Douglas met 10 personen en een driekóppige beman ning vermist. Een oliespoor van enkele honderden meters duidt er op, dat het vliegtuig in zee is gestort. Dr. BEEL DONDERDAG REEDS NAAR INDIë Dr Van Mook decoreert Spoor In een plechtigheid op het Algemeen Hoofdkwartier te Batavia reikte dr H. J. vam Mook persoonlijk het Commandeurs kruis van de Orde van Oranje Nassau uit aan luit-gen. S. H. Spoor. Nicotine-vrije tabak zonder bon Van heden af mag kerftabak, waaraan de nicotine geheel of bijna geheel is onttrokken, bonvrij worden verkocht. Op de verpakking moet dit vermeld wor den. Weer pakketten naar Duitsland Vanaf 13 Sept. wordt het pakketpost- verkeer met Duitsland hervat. Voorlopig echter slechts voor geschenkzendingen, de betaling van de inhoud in buitenlandse, voor Nederland aantrek kelijke, valuta geschiedt D.w.z. dat bui tenlanders "pakketten in Nederland kun- bestellen, die dan uitsluitend door fabrieken, verzendhuizen en expediteurs worden verzonden en meestal als „Care"- pakketten worden aangeduid. Voor de uitvoer moet de Centr. Dienst vi Uitvoer vergunning verlenen. Emigranten hielpen emigranten Tijdens de laatste reis van de „Kota Inten" naar Canada om Ned. boeren te vervoeren, waren er ongeveer 250 „ver plaatste personen" aan boord, meren deels Mennonieten. Deze lieden zijn vol komen berooid en gaan zonder enig geld op zak hun nieuwe vaderland tegemoet. De Ned. emigranten mogen f30 men. Op initiatief van ds D. J. Scholten, de geestelijke verzorger, werd zegel van Koningin Wilhelmina toont ei. in de achterzijde het rijkszegel. Na de voorlezing van de acte tekende H.M. Koningin Wilhelmina haar en ver volgens Prinses Juliana. Of eigenlijk reeds KONINGIN Juliana, want op het zelfde ogenblik dat Koningin Wilhelmina de acte had ondertekend, had zij opge houden, Koningin te zijn en was Juliana rechtswege KONINGIN DER NE DERLANDEN. Nadat ook Prins Bernhard had gete kend, werd de acte aan het einde der tafel neergelegd en tekenden alle an dere aanwezigen. Klokslag twaalf uur traden daarna de vorstelijke personen. Koningin Juliana het eerst, op het balcon. LAATSTE REGERINGSDAAD VAN KONINGIN WILHELMINA H. M. Koningin Wilhelmina heeft gis teravond, als laatste regeringsdaad, de vier wetsontwerpen tot Grondwetsherzie ning getekend. Verdwijnt We6t-Mark 15 Sept. uit Berlijn Het Duitse nieuwsagentschap ADN uit de de Sowj et-zone van Berlijn heeft de veronderstelling geopperd, dat de Weste lijke mark op 15 September in de malige Duitse hoofdstad uit de circulatie zal worden genomen. De vier militaire gouverneurs hebben gisteren weer lang durig vergaderd en vanmiddag om twee de conferentie voortgezet. Bij K.B. van 28 Aug. werd met ingang van 7 Sept. tfr L. J. M. Beel benoemd benoemd tot gedelegeerde van het opper bestuur in Indië. Op verzoek van de regering begeeft Jrr.B"' "C.;" l«te gehouden tijdens de godsdienst- oefening. Dese bracht ruim f150 op De tekst van de akte ven afstand, die Hare Majesteit Koningin Wilhelmina vanmorgen op het Koninklijk Paleis te Amsterdam plechtig heeft ondertekend, luidt als volgt: 'EDEN, den vierden September 1948 -oormiddags te elf en een half op het Koninklijk Paleis te H Amsterdam heb ik, Wilhelmina, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje- Nassau, enz. enz., in tegenwoordigheid van mijn geliefde dochter en schoon zoon, bijeengeroepen: de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal; Inmidels heeft maarschalk Sokolofsky ;n verhoging van de levensmiddelen rantsoenen in de Oostelijke Berlijnse aangekondigd. De liefde van een Berlijner gaat door z'n maag. Driehonderd doden bij trein ontsporing De Chinese expres-trein tussen Canton en Kauloen is in de nabijheid van Hong kong ontspoord. De trein vervoerde i dan duizend passagiers. Er zijn een drie honderdtal doden te betreuren. den vice-president van den Raad van State; de leiders en leden van deputaties uit Indonesië, Suriname en de Neder- landsche Antillen; den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Hollend; den burgemeester van Amsterdam; den directeur van het Kabinet der Koningin; om in hun tegenwoordigheid in een plechtige verklaring uitvoering te geven aan het door mij op den twaalfden Mei j.l. aan land- en rijksgenooten medege deelde voornemen mijn langdurige re- geerrimg te beëindigen en afstand van de kroon te doen ten behoeve van mijn dochter. Ik verklaar dat ik na langdurig en rijp beraad, buiten iemands invloed, ge heel vrijwillig van dit oogenbldk af. on herroepelijk afstand doe van mijn koninklijk gezag en waardigheid in het koninkrijk en van al de rechten daaraan verbonden, deze overdragende aan mijn geliefde dochter en troonopvolgster Juliana, Prinses der Nederlanden. Prin ses van Oranje-Nassau. enz., enz, om door haar en haar wettige opvolgers be zeten te worden, overeenkomstig de bepalingen der grondwet van het Koninkrijk. Ik beveel dat deze mijn verklaring met mijn handteekenirrg bekrachtigd en van het grootzegel van het Koninkrijk voorzien, nadat dezelve door mijn doch ter en schoonzoon, alsmede door alle autoriteiten thans bij mij vergaderd, on derteekend zal zijn, in het kabinet der Koningin zal worden bewaard en dat authentieke afschriften zullen verzon den worden aan de beide Kamers der Staten-Generaal, aan den Hoogen Raad der Nederlanden en aan de Staten der Provincies. Proclamatie der nieuwe Koningin aan Haar onderdanen W, bedoeling, dat deze benoeming slechts van beperkte tijdsduur zal zijn. Als opvolger van de heer Dr Beel Is aan de beurt om benoemd te worden ver klaard tot lid der Tweede Kamer de heer M. P. J. M. Corbey, te Sittard. MAANDAG 6 September verschijnt ons blad niet en zyn onze Bureaux de gehele dag gesloten. Directie. REDERS EN ARBEIDERS ZIJN TOT OVEREENSTEMMING GEKOMEN Op een gistermiddag in Den Haag ge houden vergadering is overeenstemming bereikt tussen de IJmuidense werk gevers en werknemers over de regeling van de sociale voorwaarden in serijibedrijf. De Rijksbemdddelaar stem de er in toe, dat aan de eisen werknemersorganisaties o.a. 12 dagen vacantie, 80% ziekengeld en betere tijden zal worden voldaan. oefening. (normaal is zo'n collecte nooit f30) welk bedrag onder de „verplaatste personen" werd verdeeld. PROF. DJAJADININGRAT EN DE „MAANDAG-CENT." De leider van de Indische delegatie in Nederland, prof. dr Hoesein Djajadi- ningrat, heeft in een woord tot de Ne derlandse jeugd de aandacht gevestigd op de zonodige bestrijding van tubercu lose in Indië, hierbij opwekkend tot deel name aan de z.g. „Maandag-cent-actie." Meer dan een derde van de Indische jeugd valt thans ten offer aan deze ge vreesde ziekte. CURACAO DANKT. In alle kerken op Curasao worden mor gen dankdiensten gehouden i.v.m. het re geringsjubileum. Het leger organiseerde Donderdag voetbalwedstrijden, terwijl Maandag behalve een muziekuitvoering voor het paleis van de gouverneur nog waterspelen, een optocht en vuurwerk op het programma staan. DAT in Zwolle 16 en in Eenrum 15 ge vallen van para-typhus zijn geconstateerd DAT Dinsdag de eerste van de 12 „con- vair-liner" vliegtuigen voor de KLM op Schiphol wordt verwacht. DAT het Genootschap voor Reclame op I en 21 Sept. zijn jaarlijks congres houdt i Rotterdam. DAT uit een vaarwater te Bolsward verschillende nog niet ontplofte Duitse mijnen zijn opgehaald. DAT aan gen-maj. inspecteur der mil. administratie G. Berghuys op zijn verzoek eervol ontslag uit de militaire dienst verleend onder benoeming tot ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. DAT in de vacantiemaand Augustus, merkwaardig genoeg, de spaarbanken te R'dam en A'dam een lichte stijging der spaarsaldi noteerden. DAT 25 Engelse stedebouwkundigen 11 tot 23 Sept. een studiebezoek aan land brengen. DAT de dagproductie der turfwinning in de N.O.-Polder is opgevoerd tot 62.000 stuks. DAT gisteren mr Th. Semeyns de Vries van Doesburgh is geïnstalleerd als Off. Just, bij de rechtbank te R'dam. DAT de Stcrt. van gisteren o.m. bevat Prijzenbeschikkingen voor 't schoonhou- gebouwen en inzake buitenlandse wijnen, peekoffie en mosterd. DAT de hoge commissaris van Nieuw Zeeland te Ottawa, sir James Thorn, de Canadese begraafplaats te Groesbeek be zocht. DAT het max. toegelaten bedrag voor postwissels naar Marokko en Tunis is ver hoogd tot Fr. frs 8000 en naar de V.S. tot 37.50. DAT een goed-georganiseerde dieven bende thans in midden-Limburg opereert gisternacht in Reuver op 5 plaatsen werd ingebroken. DAT voor de op 10 September te Den Haag te houden collecte t.b.v. de militaire fondsen dringend collectanten worden ge vraagd. die zich kunnen melden op Suri- namestraat 10, tel. 112278. DAT op de van 10 t/m 30 Sept. in Breda te houden nationale postzegeltentoonstel ling bijzondere poststempels worden ge geven. DAT met een kapitaal van f 472.000 is opgericht de N.V. Iserief en Co's Manu- facturenhandel te 's-Gravenhage met als directeur J. A. L., G. H. M. en L. L. M. Caminada, wegens uitbreiding van zaken. DAT een afvaardiging van de Ned. Mi litaire Luchtvaart naar Engeland is trokken voor de luchtvaartmanoeuvres der Amerikanen aldaar. DAT een'groep Ital. leerlingvliegers Maandag ons land zal bezoeken. DAT B. J. Bittink te Diepenheim daag zijn zilveren jubileum als raadslid viert en weth. A. J. te Velthuis in Borculo zyn 40-j. jubileum. DAT behalve min. In 't Veld ook min. Lieftinck de tentoonstelling „Groningen 1948" bezocht. DAT zijn benoemd tot rechter te Arn hem mr B. Crevecoeur te Sneek en mr B. Houten te Amstelveen. DAT de Ned. ambassadeur te New Delhi, A. Th. Lamping, op zijn post is terugge- DAT de NIWIN een telegrafische dank kreeg van de Luchtmacht in Suriname oor de toegezonden jubileumpakketten. DAT in het Rijksopvoedingsgesticht „De Kruisberg" te Doetinchem een agrarische tentoonstelling is geopend. DAT onlangs twee Duitse knapen in Lochem enkele diefstallen pleegden uitgewezen werden, doch deze week n; Enschede gingen om twee fietsen en twee revolvers uit de maréchausséekazerne stelen. DAT de machinefabriek Stork te Hen gelo vandaag haar 80-j. bestaan vierde en het personeel de directie een gebeeld houwde fontein aanbood. DAT de Oostenrijkse legatie en de con sulaten aan bezoekers van de Intern. Jaar beurs te Wenen op vertoon van deelne- imingskaart visa verstrekken. DAT de Middenstandsbonden bij de Re-1 f 50.000 is opgericht de Ruys en Co-Ham-1 DAT te Dogteropslagen (Drente) eer gering hebben geprotesteerd tegen verho- burg N.V. voor het cargadoorsbedryf, ex- kapitale boerderij is afgebrand, vermoe- ging van de tabaksaccijns, de weelde- en peditie, etc. in Duitsland, met als direc- delijk door't spelen met lucifers door kin- ondernemingsbelasting. I trice de N.V. Ruys en Co te R'dam. j deren. DAT in A'dam met een kapitaal van DAT een Noorse zeeman te Oslo 100 kronen boete kreeg, omdat hij in strijd met de wet op een Nederl. walvisvaarder gevaren had. DAT de oud-directeur van „De Maas bode", Henri Kuijpers te Lisse. Woensdag a.s. 70 jaar wordt. DAT de militairen, die bij "het oogsten assisteerden, deze zomer 160.000 man-uren maakten. DAT, zoals al gedeeltelijk gemeld, de A.N.W.B. bestuurders van vrachtauto's waarschuwt tegen wapperende dekzeilen, daar zich al ongelukken hebben voorge daan. DAT de politie van Zuilen aldaar de 24-j. burgemeesterszoon en diens vriend. ;n 38-j. bouwkundige, heeft gearresteerd •egens het stelen van auto's die zij soms met valse papieren aan officiële instanties verkochten. DAT de onlangs gestichte „Nieuwe Zwolse Courant" van de persgroep Strij dend Nederland te Kampen geen levens vatbaarheid bleek te hebben dwenen is. DAT het congres van de Ned. Ver. voor Gemeentebelangen te Nijmegen pas 22 Sept. zal beginnen. DAT E. Enthoven, een bekende figuur in A'damse tabakskringen. Maandag 75 j. wordt. DAT in Neede het communistische raadslid Joh. Abbink, die naar elders trekt, zal worden opgevolgd door de K.V.P.-er F. J. Bokman. daar de Candida- Vanmiddag om 1 uur werd de volgen de proclomatie van Koningin Juliana aan alle openbare gebouwen aangeplakt: Juliana, by de gratie Gods, Ko ningin der Nederlanden, Prinses Oranje-Nassau enz., enz., enz. AAN LAND- EN RIJKSGENOTEN, Nu Ik heden het Koningschap heb aan vaard, wil Ik enige woorden tot U rich ten. Allereerst een woord van grote dankbaarheid. Van mijn vroegste jeugd af hebt gij mij omgeven met Uw genegen heid. Uit alle delen van het Rijk, uit alle kringen der maatschappij, van oud jong, ontving Ik steeds ontroerende blijken van gehechtheid. Nu Ik gereed sta mijn nieuwe taak te aanvaarden ge voel Ik sterk, hoe grote steun die ge negenheid voor mij is. regering van 50 jaar legt mijn Moeder haar taak neer. Haar regerings periode, eerst staand in het teken vreedzame vooruitgang op bijna ieder gebied, omvatte twee wereldoorlogen met economische crisis daartussen. Op een leeftyd, dat de meeste mensen gaan denken, is Koningin Wil helmina de bezielende leidster geweest de strijd tegen meedogenloze vijan den, die met grote overmacht ons land en Indonesië hadden overweldigd. Over eenkomstig Haar eigen wens, gaat Zij thans als Prinses Wilhelmina der Neder landen, in ons midden haar welverdien de rust genieten. Wij kunnen Haar nooit genoeg danken voor wat Zij deed. LANDGENOTEN, Hoewel de tijd waarin Ik de regering aanvaard, vol is van moeilijkheden dreigende verwikkelingen, is er toch reden tot vreugde, dat ons land, ondanks verwoesting en verarming, innerlijk sterk genoeg bleek om zich, met behulp onze bondgenoten, spoedig te herstellen. Deze vreugde is echter vermengd met diepe weemoed om allen, die zijn heen gegaan. en warm medegevoel met hen, die achterbleven of wier have en goed vernietigd werd. Het leed aan ons volk in oorlog en be- zettng aangedaan, zullen wij niet licht vergeten. Begrijpelijk en gerechtvaardigd zijn ook de daaruit tegen bepaalde Ne derlanders voortspruitende gevoelens. Wij s echter rekenschap geven, dat ook zij te eniger tijd weer in gemeenschap moeten worden opge- ding een harmonische vorm zal vinden, welke aansluit bij wat leeft en groeit in Uw midden. VOLKEN VAN SURINAME EN VAN DE NEDERLANDSE ANTILLEN. Vrijheid, gelijkwaardigheid en zelf standigheid zullen in het nieuwe Konink rijk Uw onvervreemdbaar erfdeel zijn. In het vertrouwen, dat Ik zal mogen rekenen op Uw aller steun, op welke trap der ambtelijke ladder en in welke maatschappelijke werkkring Gij ook arbeidt en met de bede, dat God Mij moge sterken, aanvaard Ik de regering. Lasten en bevelen dat deze proclama tie in de Staatscourant en in het Staats blad opgenomen en ter plaatse waar zulks gebruikelijk is, aangeplakt zal wor- Amsterdam, 4 September 1948. (Get.) JULIANA. Volgen da ondertekeningen VOLKEN VAN INDONESIË, Tot U heeft mijn Moeder in donkere dagen lichtende woorden gesproken, die voor U en Nederland een groots werk plan ontvouwden, opdat gij en Nederland vrijwillig samengaan een gelijkwaar dige en eervolle plaats zouden innemen in de rij der volken. Ik vertrouw, dat onder mijn regering de nieuwe verhou- Amerika en de West-Europese Defensie De Amerikaanse generaal-majoor Ly man Lemnitzer is als hoofdwaarnemer bij de West-Europese defensieraad vei gen door generaal-majoor A. Franklin Kibler. Deskundigen te Washington nen, dat hoewel Kibler officieel „slechts" waarnemer is, zijn hoofdzaak zal bestaan W..-IUUO- in het geven van advies aan de mogend- tenlijst der CJP.N. bleek te zijn uitgeput!heden van de West-Europese Unie bij het en de K.VP. de partij was met 't grootste opmaken van schattingen aan benodigde stemmenoverschot wapenen en uitrusting. i alle Ex-president Edvard Benesj Is gis teren overleden. Hiermee kwam een einde aan een veelbewogen leven. Men zie pag. 4. WEERBERICHT Weinig wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: In de nacht weinig wind en hier en daar vorming van nevel of mist Overdag wis selend bewolkt met enkele plaatselijke buiten, maar in het binnenland op vele plaatsen, voornamelijk in de voormiddag, flinke perioden van zonneschijn. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN. Zondag 5 Sept.: Zon op 5.57, onder 19.19 uur; Maan op 8.27, onder 20.18 uur. Maandag 6 Sept: Zon op 5.59. onder 19.17 uur; Maan op 9.56, onder 20.32 uur. Dinsdag 7 Sept.: Zon op 6.01, onder 19.14 uur; Maan op 11.23, onder 20.48 uur, 10 Sept E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1