AUTO-SCHADE NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 3 SEPTEMBER 10(18 Kon. Marine opende in Zeevaartschool te Leiden sociaal-medische dienst Invalide Jantjes worden niet langer aan hun lot overgelaten Voor de Kon. Marine was het gisteren een feestdag. De gehouwen van de sociaal-medische dienst aan het Noordeinde werden in gebruik genomen. Daarin zal worden gezorgd, zowel medisch als sociaal, voor onze Jantjes, die hun fiere, sterke body's voor het Vaderland inzetten en daarbij inva lide werden. Binnen deze gebouwen is veel ellende waar te nemen. Maar ook zal er veel vreugde heersen als de pogingen om hen weer „op de been" te helpen slagen en de jongens, tenvolle berekend voor hun taak, een eer volle plaats in het maatschappelijk leven kunnen gaan opnemen. In de feestelijk aangeklede cantine had gisteravond de openingsceremonie plaats Na een inleidend woord van de com dant, lt. ter zee le kl. Bach Kolling, zette de officier van gezondheid 1ste kl. D- H. F. Wolfers een en ander ovt. dienst uiteen. We komen hier straks op terug. Weth. A. J. Jongeleen sprak mens het gemeentebestuur. De burge meester. zo zei hij, was tot zijn leed wezen verhinderd te komen. Spr. hoopte, dat de samenwerking met de dienst van aangename aard zou zijn. De gemeente zal, wanneer een beroep óp haar wordt gedaan, zeker de wensen en verlangens van de sociaal-medische dienst beharti gen, zij het dan misschien ook niet k la minute. Verder spraken nog de heren P. Herfst, namens het stichtingsbestuur van de Zeevaartschool; Jurgens namens O.S. en O. en die een portret van H M. de Ko ningin aanbood; mevr- Munster van Heuven namens het comité Rotterdam en die een bedrag in geld overhandigde; de heren Meeldijk, vertegenwoordiger van de Kon. Ned. ver. „Onze Vloot", A. Coppens van het Lido-theater en kapt. T. J. van Zwol, comm. le Compie A.A T De genodigden, waaronder talrijke bur gerlijke en militaire autoriteiten, kregen daarna gelegenheid om de gebouwen te zichtigen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Daverende feestavond In het Lido-theater volgde toen een daverende feestavond. Jammer het, dat de marinierskapel niet kon ko men. Maar de radio-melodians o.l.v Tower namen op uitstekende wijze de taak van de kapel over. Mieke Melchers was met dit orkest meegekomen en zij verzorgde op vlotte wijze de conference. Het cabaretgezelschap der S.M.D. had eveneens niet over bijval te klagen. Dit gezelschap zal nog wel meer van zich laten horen. Frans Wouters en zijr' listen verzorgden de begeleiding va zang van het gezelschap en waren te horen in afzonderlijke numi Goede wijn behoeft geen krans! 't Was reeds ver na 't middernachtelijk uui men huiswaarts toog. Vergeten we nog te vermelden, dat de film Uit de oude doos" gedraaid werd. De?, vei sing van de heer Coppens viel in goede aarde. Medisch èn sociaal We zouden nog iets zeggen over doelstelling van de dierst. Vroeger het zó, dat de Marine alleen maar diend was door en belangstelling had voor valide manschappen. Werd Janmaat invalide, welnu, dan verdween hij uit de dienst en moest hij maar zien, hij verder zijn weg vond- Gelukkg is hierin een keer ten goede gekomen. De marine ging inzien, dat invalide man niet onbruikbaar behoeft te zijn en ook, dat het niet aanging om een man, die in dienst invalide is gewor den, aan zijn lot over te laten, ook finan cieel niet. Het resultaat was de tot standkoming van de sociaal-medische dienst. By de landmacht werd Maar waarom sociaal en medisch? Wel, omdat een „patiënt" er alleen met het sociale gedeelte niet is. Dat was een f van voorheen. Na medisch behandeld sociaal geholpen te zijn. werd de betrok kene losgelaten. Op zijn borst prijkte dan als het ware: „Niet volwaardig" achtte zich niet meer in staat om te Het Nationaal Huldeblijk99 Leiden kan bogen op de oudste veraiteit des lands. De Leidse medische faculteit heeft, zonder aan de andere iets te kort te doen, een uitnemende naam. Maar ook wij, leken, kunnen thans meewerken aan een der problemen van die wetenschap de bestrijding van de •«kanker. Hoe? Door, voor twee kwartjes, een jubileum-insigne te kopen van het co mité „Nationaal Huldeblijk". Dan werkt U inderdaad mee aan de kankerbestrij ding en draagt tevens bij aan het natio naal geschenk aan H. M. de Koningin, ter gelegenheid van Haar Regeringsju bileum. Werkt allen mee, om het Leidse aan deel in dit mooie en belangrijke werk zo groot mogelijk te maken. De insignes zijn verkrijgbaar bij: De sigarenhandelaren tevens postagent schappen (niet bij het hoofdpostkan toor); V.V.V., Stationsweg 59; Alg. Ziekenfonds „Boerhaave", De Laat de Kanterstraat 4; Arnsterdarnsche Bank" Rapenburg 39; De heer H. de Wilde, ©reestraat 93. Maar, indoen mogelijk, doe meer! Het gironummer van de Amsterdamsohe Bank te Leiden, waarop U elk bedrag ten gunste van het „Nationaal Huldeblijk" kunt storten, is 9200. Ben goed verstaander Bond van speeltuinverenigingen organiseert tentoonstelling Van potplanten, door kinderen gekweekt De bond van speelituimverenigingen te Leiden houdt op Woensdag 8 September a.s. een potplanten-tentoonstelling in een der zalen van 't Raedithuys, Nieuwe Rijn 19. De planten zijn door de kinderen van de aangesloten verenigingen gekweekt. Zij worden gekeurd door een jury, be staande uit drie bestuursleden van de Leidse tuinders- en bloemisteiwereniging. De tentoonstelling is geopend van twee Onzichtbaar herstellen door bekwame specialisten met de modernste Amerikaanse werktuigen. CEBR. VAN ULDEN VERDAMSTRAAT 6 Telef. 23041. Aan jhr mr J. W. Röell, commies van Staat bij de Raad van State, is op sijn verzoek eervol ontslag als zodanig verleend. ken, werd door Jan en alleman beklaagd en zag de noodzaak van arbeid niet meer. Hy werd lui en ontevreden en een last voor zijn omgeving. De marine heeft serieus nagegaan of men deze mensen hun ondergang tege moet mocht laten gaan. Een energieke ontkenning volgde op dit onderzoek. Alle zieken en gewonden werden daarna op een rol geplaatst en kwamen naar Lei den. Daar namen zij de Zeevaartschool in beslag en togen, zover hun invalidi teit dat toeliet, o.l.v. de O- v. G„ Wolters, aan de slag om orde in de chaos te scheppen. En deze prachtige arbeidstherapie ver richtte wonderen. Zover de materialen dit toestonden, zyn de gebouwen uitste kend opgeknapt. Hierin gaan de jongens aan de slag. Hierin leggen ze, na veel en zware training, de grondslag voor hun verdere machtschappelyke leven. Zouden zy, omdat ze blind zyn, armen of benen geheel of gedeeltelijk missen enz., ach ter behoeven te staan by de valide ge meenschap? Geen sprake van, zeggen en de Jantjes en de O. v. G. Wolters. Deze laatste wist ons zelfs tegenovergestelde gevallen te vertellen. En wy hebben be wondering voor deze mensen. Bewonde ring om de volharding, energie en wils kracht die ze tentoonspreiden. Geen ogenblik twyfelen we er aan, of ze zul len er komen en lang niet de minste posten bezetten Hulde ook aan de ma rine voor dit zeer lofwaardige initiatief. Zy had reeds bij ons een goede naam. Die is nu nog beter geworden! Op de Rijksweg te Wassenaar, ter hoogte van het Dierenpark regelt nu een agent met zijn stopbord het verkeer. Voordien werd het geregeld door een agent zonder bescherming van waarschuwingsborden maar dit heeft enkele weken geleden een slachtoffer geëist. Vandaar deze maatregel. Lezers schrijven ons Frisheid - kenmerk van Leidens sportleven Terugblikkend op en peinzend over de op 31 Augustus te Leiden gehouden sport wedstrijden en hetgeen daaraan vooraf ging, moet me het volgende van het hart. Als warm voorstander van een ratio nele (lichamelijke) opvoeding en uit de aard van de zaak beoefenaar van sport in algemene zin, heeft het my getroffen, dat in Leiden zo'n prettig sportleven heerst. Men gaat zo onwillekeurig vergelijkingen trekken en dan zie ik Leiden de voet sporen volgen van het als stad eveneens al oude Haarlem. Ik ben geen Leidenaar en niet op de hoogte van Leidens sportgeschiedenis. het komt mij voor, dat het sport leven in Leiden nog jong of wellicht op- v jong is. Het sportleven hier heeft het kenmerk van alles van wat jong is. nl. „frisheid". Zeker, er kunnen verschillende sporten Zendeling De Neef te Amsterdam overleden Zijn krachten zijn opgeteerd in dienst der Zending" Zendeling Albert J. de Neef, in Leiden omgeving vooral bekend door zyn vele werk in het kader van de binnenlandse actie, is Woensdagavond in het Diacones- senhuis te Amsterdam op 56-jarige leef tijd overleden. Een smartelijk, maar met blijmoedigheid gedragen lijden maakte eind aan zijn werkzaam leven, ontroering zullen jong en oud van bericht kennis nemen. Het verscheiden van zendeling De Neef betekent een groot verlies. Om het met dr W. F. Dankbaar, zendingsderector te Oegstgeest, te zeggen: „De Neef is niet te ervangen." God heeft een noeste arbeider tot Zich genomen. Hoeveel mensen heeft De Neef n zyn onvergelijkelijk werk, terwijl hy .tond in de kracht van de Geest, niet aan de voeten van Jezus gebracht? Cijfers zyn niet op z'n plaats. God alleen kent /ezenlijke resultaten Maar dit moet ons vast staan: De Neef was een zen deling van bijzondere allure, zyn werk is ijk gezegend geworden. Geboren verteller, begaafd schrijver 'ie kent de boeiende verhalen van Al- bert Zaaier niet? een man, die voor de Zending zo veel liefde, passie en toe- ijding bezat, dat men er slechts be schaamd onder kan worden, als men ei 'er deze gepassionneerde figuur te schrijven, valt niet mee. Wij lopen ge- dat wij zijn werk onderschatten, terwijl aan de andere kant men ons er gemakkelijk van zou kunnen betichten. ins geschrijf zou zwemen naar ver heerlijking van een mens, die toch was zoals wij zijn. er reden zendeling De Neef te ge denken en te eren? In zijn arbeid, die tal van jaren is verspreid en reeds zekere bekendheid geniet, ligt het antwoord op deze vraag besloten. In Mei 1920 ging De Neef met zende ling Agter naar het zendingsveld. Vrij bekend is, dat De Neef Nieuw-Guinea als arbeidsterrein kreeg aangewezen. Het eiland van aankomst was Hollandia. Wie zyn boeken heeft gelezen, zal zich onge twijfeld het verhaal herinneren van het grote bandjir-gevaar, waarin zendeling De Neef op dit eiland eens heeft verkeerd Het huis van de zendeling werd door God bewaard tussen de links en rechts van zyn woning voortsnellende stroom. In Sarmi begon voor hem de pioniers arbeid. Sarmi, een land vol uitgestrekt heden. Vele en langdurige reizen moesten worden ondernomen. Hier heeft De Neef veel materiaal verzameld voor zijn boeken. Ziek keerde hy in 1926 naar Nederland terug. Malaria! Gelukkig mocht De Neef zyn ziekte weer naar Indië, mits hy niet te eenzame post opzocht. Deze tweede periode bracht hem in contact met zendeling Bout. Deze vertrok echter spoedig, zodat De Neef alleen het gebied Jappen moest bewerken. Veel heeft hij hier meegemaakt. Zyn ervaringen heeft hy neergelegd in zijn boek: „Papoea's in de branding." Een ernstige neuralgie de oorzaak van zyn terugkeer naar land. Dit geschiedde in 1936. Of zendeling De Neef toen stil ging zitten? Door zyn arbeid in Nederland hij geworden een vooraanstaande figuur in de binnenlandse actie. Zelf werkte hij, onvermoeibaar als hij was, terwyi hy anderen activeerde en stimuleerde. De Neef heeft zyn taak in het binnenland eens samengevat in deze woorden: „Indië dichter bij Nederland brengen." Hij deed zyn intrede in onderwijskringen, in ge meenten, in jeugdverenigingen, overal sprak hy, soms uren achtereen, over de Zending en het grote werk Gods in de landen over zee. Stapels jeugd lectuur schiep hy in zyn onweerstaanbare HOE LEIDENS OUDSTE BUURTVER. KONINGINNEDAG ADERDE. De buurtvereniging „Eensgezindheid" organiseerde voor haar kinderen in de iddaguren velerlei soorten spelletjes. De kleine zowel als de grote kinderen amuseerden zich kostelijk en de meeste kleinen kregen nog een prijsje toe. Het isnummer was de 5 x 100 meter es tafette voor meisjes zowel als voor jon gens. „Concordia" bracht 's avonds in de geheel versierde Trompstraat de stem ming er in. Deze stemming bereikte haar hoogtepunt toen de burgemeester met echtgenote en het voltallige jubileum comité arriveerden. Eerst laat in de avond keerde de rust op het Zylsingel- eiland terug. energie, de zendingskalender tekende hy. het zendingsblad redigeerde ook hy. De Neef was eveneens een groot kin dervriend. De jeugd van twaalf tot vijf- tien jaar lag hem het best. Nog horen wij hem vertellen op Zondagsscholen. Hoe stil, eerbiedig stil was het, als hy de kinderschaar door zyn vertelling in z'n greep had. In kringen van het Ned. Jon- gelings-Verbond was hy zeer geliefd. Zendeling De Neef is heengegaan. Het is, zoals een Zendingsman zei: „Zyn krachten zijn opgeteerd in dienst der Zending." Maar zyn voorbeeld blijft lich ten. En niet minder zyn woord en ge schrift, waarin hy niet alleen verhalen heeft neergelegd, maar ook heeft opge wekt tot ware Zendingsliefde: „Maakt u op, o Zendingsvrienden, nu is het nog tijd om daar te brengen wat de moderne techniek niet vermag te geven, namelijk Hem, de Heiland, Die ook in Indië wil schenken: Sieraad voor as, vreugde-olie voor treurigheid en het gewaad des lofs voor een benauwde geest." De teraardebestejling van zendeling De Neef zal morgenmiddag om twee uur plaats vinden op de begraafplaats by „het grtiene kerkje" te Oegstgeest. Wijdingsure in de Chr. Ger. Kerk Gisteravond vond in het kerkgebouw van de Chr. Geref. Gemeente alhier eey wijdingsdienst plaats ter gelegenheid van de a.s. troonswisseling. Deze dienst werd geleid door ds J. H. Velema van Bun schoten. die sprak naar aanleiding van Hosea 75a: „Het is de dag van onze Koning." Een drietal gedachten werd door de predikant ontwikkeld: 1. Een dag van blijdschap en belofte; 2. Een dag van zorg en zonde en 3. Een dag van bezin ning en bede. By de verklaring van het tekstwoord werd door ds Velema het historisch aspect lang belicht. Spr. merkte in zyn rede nog op, dat een groot deel van ons volk de geboden des Heren heeft losgelaten. Zorg vervult ons hart, als wy denken aan de toekomst van ons volk. Het moet ons wel aangrij pen, dat de troonswisseling plaats heeft in een tijd, waarin de ontbinding van ons koninkrijk zich voltrekt. Spr. hoopte, dat de tijd onder Koningin Juliana een goede tijd zal mogen zyn en dat de nieuwe Koningin kracht en wijsheid van God zal mogen ontvangen om ons volk te regeren naar Zyn normen. Aan het slot van de bijeenkomst werd gezongen Psalm 721. Leidsche Spaarbank Bij de Leidsche Spaarbank is geduren de Augustus ingelegd f 342.298,53 en te rugbetaald f 299.550,40; ingeschreven zyn 197 ndeuwe inleggers, terwijl 109 boek jes geheel werden uitbetaald. Het tegoed der 27.208 inleggers, hieronder begrepen 2.889 deelnemerrs aan de afhaaldrienst, bedroeg eind Augustus f 13.985.577,93. Door de afhaaüdienst werd in 9.307 stor tingen f 33.218,25 ontvangen. Er werden 133 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van f 3.012,34 in groter verband worden beoefend, ei hebben hier in Leiden nog geen „le klas- ser voetballen", maar vertegenwoordigers van de athletiek, indien niet gespeciali seerd beoefend, de basis van vele spor ten, zijn er voldoende en van goede kwaliteit. De sportvelden, hoewel zeker nog te gering in aantal, worden uitste kend beheerd en onderhouden. Wat my echter vooral is opgevallen, is, dat Leiden een stadsbestuur heeft, dat, neen niet het nut, maar de noodzakelyk- heid ziet van sportbeoefening en lichame lijke opvoeding; dat het in de heer Van Schaik, wel grijs maar nog kaarsrecht, een wethouder van onderwijs bezit, die nu eens niet de geestelijke scholing als het enige ziet, om de jonge mens straks in het leven te doen slagen. Resultaten? Ze traden 31 Augustus dui delijk naar voren: de rijpere jeugd in felle strijd binnen de krijtlijnen, de jon gere jeugd in gespannen aandacht ge boeid, met zelfs niet de gedachte, „wan orde te stichten" en vele ouderen, genie tend van het gebodene en wellicht soms met de gedachten in de tijd van 20 of meer jaren geleden, toen ze zelf nog triomfen vierden. Was de sfeer op het veld soms „gela den", die er buiten was van een prettig aandoende rust in weerwil van de byna 4000 bezoekers, zodat de politie niet veel te doen had. Leiden, ge begrijpt dat ge met het propageren van sportbeoefening, de jeugd van de straat naar de sportterreinen trekt, dat openbare baldadigheid, die vele ge meenten duizenden guldens per jaar kost, daarmede in belangrijke mate wordt voorkomen; gaat voort op de ingeslagen weg, legt sportterreinen aan enz., en ge wordt naast een centrum van wetenschap, pelijk leven, een centrum van gezond sportleven, thans nog twee „sferen", die echter één behoren te zyn. Doelenkazerne. Kapt. VAN ZWOL. Sport en Wedstrijden Sfeer in 't gezin? De „Nieuwe Leidsche" er in! V.V.S.L. hield huisvrouwenfeest De vereniging voor vrouwelijke stu denten te Leiden belegde gisteravond in de foyer van de Stadsgehoorzaal een groot huisvrouwenfeest. De praeses van de V.V.S.L., jkvr. C. J. L. M. Sickdnghe, sprak een kort openingswoord. Zy vond het prettig, de moeders te ontmoeten van de kinderen, die door haar organi satie in de Sint Nicolaastyd worden ont haald op allerlei goeds. vrouwen hebben deze avond stuik stuk genoten. Niet alleen van de talrijke verrassingen, die met gulle han den werden opgediend, maar ook van de buitengewoon gezellige sfeer. Er was vrolijke muziek, volksdansen werden ge geven, terwijl voor de pauze nog het toneelstuk „Waar is mijn man vanavond" werd opgevoerd. Er werd hartelijk ge lachen. Na de rust bekampten dames el kaar in een zangwedstrijd. De vrouwe lijke studenten moesten, of ze wilden of niet, welgemeende ovaties Rijnsb. Boys greep wéér eens een keer er naast Op een in de zon blakerend terrein, omzoomd door een talrijk publiek waaronder veel vrouwelijk schoon in „new-look" riepen de roodwitten in de tweede helft voortdurend zenuwslo pende spanningen op voor het met man en macht verdedigde Kennemerland- doel. Dank zij een voortreffelijk wer kende J. Heemskerk, bleven zij vrijwel voortdurend in het offensief. Helaas, wat ze ook probeerden, het wilde niet luk ken, de in de eerste minuten opgelopen 01 achterstand te nivelleren. Tóch had dat falen zijn redenen precies te zyn twee. In de eerste plaats hadden de Haarlemmers niet over- ge brek aan geluk te klagen. Maar het meest kardinale punt was toch wel, dat de Rynsburgse aanvallen stuk voor stuk verstoken bleven van alle fantasie raffinement. En last but not least ont brak het juiste schot op het juiste ment. Er was een traptechniek-met- bedenktyd. Welgeteld heeft de doelman der oranjehemden één gevaarlijk schot te verwerken ggekregen. Dat was eer harde schuiver van G. Zandbergen. Ze ker, er werd wel verbazend hard ge werkt en gezwoegd, daar mankeerde het niet aan. Maar er zat niet het minste systeem in. 't Was het zuiverste „kick and rush". Die gehaaide driehoekcenters of die snijdende diagonale passes, waar mee Kennemerland het eerste half uur de Rynöburgse verdediging uiteen rukte, zagen we by de Boys heel weinig. En de verwoede tegenstanders van het E" hebben kunnen zien dat met dat systeem als het goed gespeeld wordt en dééd Kennemerland minstens e veel te bereiken is als met het aloude opportunistische voetbal. Kennemerland liep direct zó hard stapel, dat de Boys er eventjes beduusd van raakten. Virtuoos breiend, één recht, één averecht, sneden ze door de Ryns burgse verdediging heen als koek. In koortsachtige haast zocht en vond rood- een afweermiddel: ze greep de bui- tenspelrem. En daar tippelden de Haar lemmers voortdurend in. En dan was er nog doelman Hackenberg. Hoog boven alles uitspringend of als een panter naar de hoek duikend, bewees hij meer stoot kracht in zyn stoere vuisten te hebben dan de Haarlemse voorhoede kon op brengen. Jammer genoeg ontsnapte de bal éénmaal aan zyn stalen greep en kostte een doelpunt. Dat ijltempo kon Kennemerland echter niet lang volhou den. Langzamerhand zakte het en toen namen de Boys het heft in handen. En ze bleven sterker tot de laatste nuut. Maar de zeker verdiende gelyk- maker bleef uit. Die onproductiviteit is anders al zeer bejaarde kwaal. Wanneer worden daar nu de juiste medicijnen tegen i genomen? RCL 2—RIJNSB. BOYS 3: 2—1. RCL 2 en Rynsb. B. 3 moesten Zater dag in het kader van de nederlaagwed- strijden van „Koudekerk" een beslissings wedstrijd spelen. Deze is, na een sportie ve en spannende strijd, met 21 door RCL 2 gewonnen. De Leiderdorpers namen door hun midvoor en snelle rechtsbuiten vóór rust een 20 sprong. De Boys gooiden er in de tweede helft nog een schepje op en wisten een fraai tegenpunt te scoren 21. Hierbij bleef het. De voorz. van „Koudekerk" reikte na afloop de beker aan de aan voerder van RCL uit. LEIDEN I—A.S.C. EL Morgen (Zaterdag) speelt Leiden I tegen A.S.C. II op het terrein aai Zoeterwoudse singel, aanvang half 3, voorwedstryd van de wedstrijd E.D.O. M.V.V. De opstelling van Leiden is volgt: C. Batelaan, J. de Leeuw, Meester, P. Lepelaar, Th. Stikvoort, J. Kwestro, C. v. d. Kraan, F. Lasander, J. Delfos, L. v. d. Stoel en W. Nievaart. De opstelling van A.S.C. is: J. Koch, L. der Valk, J. Hondelink, M. Boender, B. Heydeman, G. de Groot, W. Aniba, C. Stol, J. de Wit, W. van Berge Hene gouwen en J. Aniba. Ledenvergadering „Rynsburgse Boys". Wat is de ledenvergadering van „Rijns- burgse Boys" vlot verlopen. Om half negen begon voorzitter De Haan aan zyn taak, om er acht punten door te hameren en om 10 uur was alles in kannen en kruiken. Een unicum, zo'n tempo Jaar verslagen van penningmeester en secre taris volgden: de financiën zijn bevre digend; er is f3200 in hes By de be stuursverkiezing werden de heren H. J. de Haan, S. Kralt en W. van Egmond, herkozen, G. v. d Veen werd in de plaats van de aftredende D. C. de Haan ge kozen. Met hartelijke woorden van dank nam de voorzitter afscheid van het schei dende bestuurslid en bood als tastbare Is er iets van U bij Gevonden voorwerpen over Augustus Handschoenen, sleutels, muntbiljetten, enveloppe met papieren, lederen riem, notitieboekje, armband, schoudertas, zwembroek, handdoek, bankbiljet, witte bok, een pakje rekeningen enz., porte- monnaie, schoenen, bril, vulpen, tabaks zak, nummerplaat auto, herenhoed, tas sen, alpino-muts, portefeuille met inhoud, kind-er laars, ceintuur, gewioht, gouden ring, autoped, bandenmieter, brief, school tas, jute zak, kano, ijzeren -ketting, distri butiebescheiden, jekker, vulpotlood, da mes-japon, dames-kous, balipointpen, mo- t-orhandschoen, im. paarlen kettinkje, sjaal, hoofddoek, muziekklem, paspoort, ijzerzaag, dop van -benzinetank, reken boek, een pa-ar regenpijpen, manteltje, regenjas, hondenriem, kindermutsje. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het hoofdbureau van po litie, Zonneveldstraat 10, op Woensdag en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur. blijk i dank t sigarettenkoker De heer De Haan dankte op zijn beurt voor de prettige samenwerking. Hy wees nog even op het onaangename feit, dat R.B. het laatste jaar haar naam lelijk te grabbel heeft gegooid en drong er op aan de sporteer hoog te houden. Natuur lijk kwam het nieuwe terrein ook op de proppen. Ideaal is het nog niet, maar waarschijnlijk zal het in November in gebruik worden genomen Indien dan de kleedkamer maar staat, want dit is ook nog steeds niet voor elkaar. Glasbergen werd (hoewel afwezig) gehuldigd. Verder komt er voor leden en donateurs waar schijnlijk nog een feestavond. Het hoe en wat zal nog worden besproken Deze vergadering was matig bezocht. Zaterdagmiddag om 5 uur speelt Rynsb. Boys I op het terrein van Het Witte Hek tegen A.S.C. I. DUIVENSPORT. „De Zwaluw" (Voorschoten). Wedvlucht St. QuentLn. Afstand van de eerste prijswinnaar 267,18 km. De duiven werden om 7.15 uur in vrijheid gesteld met kalme Noordenwind. De prijzen werden als volgt behaald" A. W. Querre- veld, 1; K. I. Waasdorp, 2-16; C. J. Nou- weland, 3; J. P. v. d. Assem, 4-7-11-12-23- 28-29; J. Caspers, 5-6-15-24; H. H. J. van Klaveren, 8-21-27-32; A. van Rooijen, 9- 10-31; G. J. Zwaan. 13-17; A. de Graaf, 14-18; W. Alblas, 19; F. C. van Heusden, 20; V. L. Pierlot, 22-25-26-30 De eerste duif werd geconstateerd om 11 uur, 32 min. en 42 sec. en bereikte een gemid delde snelheid van 1037,95 m per minuut, de laatste duif om 12 uur, 7 min. 30 sec.; gem. snelheid 919,12 m per minuut. Door deze uitslag werden kampioen (jonge duiven): H. H. J. v. Klaveren, le kamp. met 473,37 p.; A. van Rooyen, 2e kamp. met 437,67 p.; J. P. v. d. Assem, 3e kamp. met 393,89 p. Wedvlucht Roosendaal. Afstand vai eerste prijswinnaar: 66,09 km. De duiven werden om 9.15 uur in vryheid gesteld. De prijzen werden als volgt behaald: F. Hendriks, 1-7-12-14-16-21-27; J. P. v. d. Assem, 2-5-6-17-30-31-33; V. L. Pierlot, 3- 32; A. van Rooyen, 4-13-18-22-23-25-26; A. Haastrecht, 8; G. J. Zwaan, 9-20; A. Bakker, 10-11; F. C. van Heusden, 15; J. Siuiter 19; G. v. Herpen 24-29; C. Zwaan 28. De eerste duif werd geconstateerd c 10 u-ur 16 min. en 37 sec. en bereikte een gemiddelde elneid van 1076,91 m minuut; de laatste duif om 10 uur 24 i 44 sec.; gem. snelheid: 941,01 m pe- min. SCHAKEN. Onderlinge comp. van S.V. „Leithen". Er komt al enige tekening in de strijd, nu de zomercompetitie ten einde loopt. De voornaamse uitslagen luiden: Jerry Bey—P. J. Planjer 1—0; H. Boekkooi— J. van Kempen 0—1; Galjaard—A. Blonk 1—0; H. M. Pont—Martyn 1—0; W. Bey— L. Prins 1—0; M. F. de Ridder—Van Strien Vz—Vz\ Fr. v. Helden—R. Liebert 10; G. de JongTaverne 10; Monteba —Baart 1—0. Aan de kop gaat nu Jerry Bey met 10 punten uit 10 partijen. Daar na komen enige spelers met 7 en 6 pun ten. Dit jaar komt Leithen I met sterk tiental uit en zal ip de tweede kla» van de Leidse Schaakbond een goede kans op de eerste plaats maken. A.A.V. '36 VERRICHTINGEN TE ROTTERDAM. De A.A.V. '36 te Alphen nam deel aan wedstrijden van „Pro Patria" te Rotter dam en behaalde daar enkele keurige re sultaten. Hier volgen ze: 800 m. (junio res): 1. J. v. Kreuningen in 2 min. sec.; 8. J. Munnik en 9. P. Kruit. 4 x m. juniores: 2. AAV '36 (H. v. d. Meer, J. van Kreuningen, P. Kruit en H. Naber) in 48.2. 400 m. heren: 3. L. Zoetemeyer 52.1. 200 m. heren C-klasse: 1. Th. Mooy in 23.8. De dames deden het eveneens niet slecht, doch veroverden geen eerste plaatsen. Sleutelstad" II, die kortgeleden kaïn pioen werd speelt hedenavond 7.15 uur haar eerste promotiewedstrijd tegen RPC uit Rijswijk. TWEEDE JONGVEEDAG TE LISSE (Van onze deskundige medewerker J. van der Goot). De tweede Jongveedag. georgani seerd door de Fok- en Contrólevereniging „Nooit Gedacht" te Sassenheim, is giste ren te Lisse gehouden. Evenals het vorige jaar werd deze keuring gehouden op het by uitstek geschikte terrein van de heer J. P. Rotteveel. De belangstelling verheugend, zowel wat het bezoek als wat de aangifte betrof. Er waren minder dan 85 dieren aangegeven, c wegend van het zwartblaar.-type, doch de beide zwartbont-inzenders hadden ook dieren ingezonden van vrij goede kwali teit. Na opening door de voorzitter, de heer C. Bakker te Oegstgeest, die de goede medewerking van verschillende instan ties en personen memoreerde, die geld- pry zen beschikbaar hadden gesteld, toog de jury aan het werk, welke bestond uit de heren Louter en v. d. Goot. Bij het bekend maken van de uitslag van de be treffende rubriek gaf de heer Louter tel kens een uiteenzetting van de beslissing van de jury, waarvoor veel belangstelling bestond en voor de beginners-fokkers uitermate leerzaam was. De fokvereniging die, zoals ons tei kwam straks haar 40-jarig bestaan herdenken, mag wel terdege aandacht schenken aan het vadermateriaaL Opvallend beter waren de dieren, af komstig van stieren van betere kwaliteit. Inzonderheid willen we wijzen op de af stammelingen van de zoon van de beken de „Dirk" 2621 S. van de Wed. Heems kerk van Lisse. Jammer, dat deze stier voor de fokkerij verloren is gegaan. Ver der behaalde de heer v. d. Marei van Hillegom nog al succes met zijn pinken en kalveren, beide afkomstig van stam boekstieren van prima kwaliteit. Het- S pionnage Contra- Spionnage door Willy le Comte Voorspel tot de Wehrwolf Aktion99 in Duitsland 32. Dit toneelspel werd jarenlang opge voerd. B-5 scheen over ruime geldmid delen te beschikken en kon zijn vele dokters, specialisten, verpleegsters en kwakzalvers, waarmede hy voortdurend in contact stond, blijkbaar gemakkelijk honoreren. De Argentynse Geheime Dienst vroeg zich af waarom deze B-5 zijn kuur niet in Florida of één der andere Staten van Noord-Amerika doorbracht. Men herin nerde zich, dat de man vroeger één der beste Geallieerde spionnen was geweest en men vertrouwde zijn plotselinge trouw aan Admiraal Canaris' Geheime Dienst maar halfMaar men zag geen kans bewijzen tegen hem in te brengen, opdat hy uitgewezen zou kunnen worden. B-5 had zijn arbeid nog vele maanden lang kunnen voortzetten, indien hy een detailtje niet over het hoofd had gezien, hetwelk hem uitschakelde. Het zijn dik wijls de kleinigheden welke de handig ste spion aan de galg brengen De geheimzinnige man stond in betrek king met een vrouwelijke agent laten wij haar Miss X noemen. Zij werkte met hartstocht voor de geallieerde zaak, niet omdat zij de democratische vrijheden bo ven alles stelde, maar omdat zij een felle haat koesterde tegen haar echtgenoot, een hoge officier van het Argentynse Leger, die nationaal-socialistisch ge oriënteerd was. Hij had haar om haar geld getrouwd en verspeelde haar for tuin in de Argentijnse casino's. Tussen B-5 en Miss X was een grote vriendschap gegroeid. In haar bijzijn be merkte men totaal niets van diëet en na derende dood. Ongelukkig als Miss X zich voelde, vertrouwde zij B-5 al haar moeilijkheden toeEr gingen zelfs geruchten, dat B-5, in werkelijkheid één der bekwaamste Amerikaanse Inlichtin gendienst-officieren, met Miss X wilde trouwen, nadat zij van haar fascistische, spilzieke echtgenoot gescheiden zou zijn Maar scheidingen zijn in Argentinië niet zo gemakkelijk door te voeren als in de Ver. Staten, hun wens ging nimmer in vervulling. In het warmbloedige Zuid-Amerika worden echtgenoten, die zich bedrogen achten door hun echtgenote, gevaarlijk, levensgevaarlijk zelfs. Zo ook in dit ge valDe man van Miss X vernam van collega's van de Argentynse Geheime Dienst van haar verbinding met B-5. Drie maanden lang liet hij hij hen scha duwen. Ieder telefoongesprek werd afge luisterd en dagelijks werd een uitvoerig rapport over beider gangen uitgebracht... In November 1944 had Miss X met haar Amerikaanse vriend een afspraak in een der elegantste hotels van Buenos Aires. Zij wilden over hun toekomst spreken. Plotseling drongen twee burgers en twee politie-inspecteurs de hotelkamer binnen in de veronderstelling beide mensen in een compromitterende situatie aan te treffen. Wie schetst hun verbazing, toen zy beiden als een reeds jaren getrouwd echtpaar rustig aan de thee zagen zit ten B-5 werd nochtans door hen gearres teerd op „morele" gronden. Hij werd er van beschuldigd een huwelijk te hebben „verstoord". „Het is fraai", brulde de po litiechef hem toe, „U hier alleen met een getrouwde dame in de hotelkamer aan te treffen", en vervolgde: „Wij hier in Ar gentinië houden er een hogere moraal op na dan U, wij zijn vijanden van de vrije liefde". Miss X brak in tranen uit, voor haar was B-5 meer dan een lieve vriend, een B-5 maakte er de politie op attent, dat bij zeer ziek was en behoedzaam behan deld diende te worden. Na verloop var een paar weken werd hij weer in vryheid gesteld. De man van Miss X kon verhin deren, dat de Argentijnse kranten het voorval een schandaal maakten, i hij eiste dat B-5, als buitenlander, werd uitgewezen. En B-5 verdween, zyn rapporten ren van het grootste belang geweest de geallieerde inlichtingendiensten, had een blik kunnen werpen op de toe komstige verbindingen en plannen het na-oorlogse nationaal-socialisme. Zijn rapporten vangen aan in 1939. Op de 16e December 1939 waren de ogen de gehele wereld gericht op de haven van Montevideo. Het Duitse vestzak slagschip „Graf von Spee" had in deze ha. ven, achtervolgd door de Britse vloot- eenheden, een toevlucht gezocht. De Duit se commandant kreeg het bevel binnen vier-en-twintig uur te vertrekken, vol deed hij niet aan deze order dan werden schip en bemanning geïnterneerd, commandant pleegde zelfmoord, terwijl het schip door de Duitsers zelf tot ken werd gebracht. De bemanning werd in een interneringskamp ondergebracht.. (Wordt vervolgd). zelfde kan worden gezegd van de pinken van Adr. Pennings te Noordwijkerhout, eveneens afkomstig van een goede vader van prima afstamming. De heer Rotteveel toonde van de zwart bonten een vrij goede collectie van de stier „Lijsje's Goudster", dieren met goede ontwikkeling en vrij goed type. Vrij spannend was de strijd om de wis selbeker, het vorige jaar beschikbaar gesteld door de heer Jac. Biemond Abbenes. Deze beker was in 1947 gewonnen door de stier „Wilson" 3433 S van W. de Wit en A. van Noort te Lisse Thans v/erd hy de voorlopige eigenaars erg betwist door de stier „Torias van Toornwerd" 3378 S. van de heer v. d. Marei te Hille gom. Deze stier is ook van fraai type. De uitslag was tenslotte ten gunste van „Wil son", zodat de eigenaars thans definitief "de beker zich zagen toegewezen.Deze beide stieren kunnen "vóór de fókvereni- ging opbouwend werk verrichten. S_ ciaal aan de productie afstamming zullen de leden veel zorg moeten besteden met de eventuele aankoop van fokmateriaal. De gedetailleerde uitslagen waren: ZWARTBLAAR Klasse I, kuiskalveren. 1. „Corrie", van wed. W. P. Heems kerk, Lisse: 2. „Anneke", van W. v. d. Marei, Hillegom; 3a. „Marijke" van P T. Vergeer, Warmond; 3b. „Nely" van W. van der Marei, Hillegom. Klasse n, kuiskalveren geboren na 15 Maart 1948. la. „Catrien" van wed. W. P. Heems kerk, Lisse; lb. „Bianca" van G. P. War merdam, Lisse; 2a. „Hansje" van W. van der Marei, Hillegom; 3. „Maartje" van B. H. Ruigrok, Sassenheim. Klasse IH, stierkalveren geboren na 30 September 1947. 2. „Carl" van wed. W. P. Heemskerk, Lisse; 3a. „Concurrent" van W. de Wit, Lisse; 3b. „Cor" van W. de Wit, Lisse; 3c. „Julius" van J. Verdegaal, Lisse. Kl. IV, 4 kuiskalveren van één eigenaar, afstammend van één vader. la. groep „Cecilia" van wed. W. P. Heemskerk, Lisse; lb. groep „Torias van Toornwerd" van W. v. d. Marei, Hille gom; 2. groep „Dorus" van J. Verdegaal, Lisse; 3a. groep „Barend" van A. J. Ver- kley, Sassenheim; 3b. groep „Bernard'* Adr. Pennings, Noordwijkerhout. Klasse V, pinken geb. na 30 Sept. 1946, „Jacob V" van Adr. Pennings, Noordwijkerhout; lb. „Neeltje II" van d. Marei, Hillegom; 2a. „Maartje II" Adr. Pennings, Noordwijkerhout; 2b. „Kryna II" van W. van der Marei, Hillegom; 3a. „Betsy II" van wed. W. P. Heemskerk, Lisse; 3b. „Bora" van idem; 3c. „Sientje III" van W. van der Marei, Hillegom; 3d. „Coba II" van B. N. Ruig rok, Sassenheim. Klasse VI, 4 pinken van één eigenaar afstammende van één vader. 1. groep Adr. Pennings, Noordw.hout; 2. groep W. van der Marei, Hillegom; 3 groep A. J. Verkley, Sassenheim. Klasse VII, 2-jarige en oudere stieren. la. „Wilson" van W. de Wit en A'. van Noort, Lisse; lb. „Torias van Toorn werd", W. van der Marei, Hillegom; 3. „Bertus" van gebr. Hogeveen Hzn, Noordwyk. ZWART-BONT. Klasse I, kuiskalveren, geb. 30 Sept. '47— 16 Maart '48. 1. „Siem IV" van W. Onderwater, Lisse; 2. „Everdina" van J. P. Rotteveel, Lisse; 3. „Emma" van idem. Klasse n, kuiskalveren, geboren na 15 Maart 1948. 1. „Eeltje" van J. P. Rotteveel, Lisse; 3. „Elisabeth" van idem. Klasse IV, 4 kuiskalveren van één eigenaar, Jiistamm. van één vader. 1. groep J. P. Rotteveel, Lisse; 3. groep W. Onderwater Lisse. Klasse V, pinken, geb. na 30 Sept. '46. la. „Deta" van J. P. Rotteveel, Lisse; lb. „Siem III" van W. Onderwater, Lisse; J. P. Rotteveel, Lisse; idem; 3a. „Dim" van id.; n idem. Klasse V, pinken, geb. na 30 Sept. '46. afstamm. van één vader. 1. groep J. P. Rotteveel, Lisse; 2. groep W. Onderwater, Li«6e. 2a. „Dina" 2b. „Dona" va 3b. „Debora"

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2