JHettine £r iïlsdjf GTewmnt Kl Optimistische geluiden over Berlijn duren nog steeds voort Km Wist U VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1948 BUK. en REDACTIE: Hogewoexd 103. Tel- redactie: 20408; Adm.: 22710. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: f3 90 per kwartaal; f 1-30 per maand: f030 per week. Negen en twintigste jaargang No. 7603 DIRECTIE: F. DIE MER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken SteifWöJïA R- ofjrftewrt myo bert in legfetopaef Zieke Jantjes niet aan hiui lot overgelaten Zie pagina 2 Westelijke valuta-concessies zouden Russische „blokkade-moeilijkheden" uit de weg ruimen Na vele conferenties te Moskou en sprekingen in de Duitse hoofdstad i: toestand zó geworden, dat de oplossing van de Berlynse crisis zeer nabij Is. Al gemeen is men van mening, aldus A.P., dat de aanvaarding van de Sowjet-valuta voor geheel Berlijn werd bereikt. Ook de moeilijkheden van de blokkade zouden daardoor goeddeels zijn opgelost. De vier militaire gouverneurs, die gis termiddag gedurende 1% uur bijeen wa ren, om de verschillende voorstellen ovex de blokkade, het geldwezen en het inter zonale handelsverkeer, opgesteld door deskundigen, te bespreken, zouden heden middag, zo wordt officieel uit Berlijn gemeld, opieuw bijeenkomen. De vervoersdeskundigen, die eveneens gisteren bij elkaar waren in het gebouw van de geallieerde bestuursraad, namen als eerste punt de hervatting van het ver keer BerlijnHelmstedt onder de loupe. De vergadering van de Berlijnse ge meenteraad, die heden ook plaats zou hebben, is wederom uitgesteld. Dit ge beurde, omdat de militaire gouverneurs nog niet geantwoord hebben op het zoek van de raad, deel te mogen ne aan de lopende besprekingen. Evenmin ontving men van de Sowjet-bevelhebber, generaal Kotikof, een verzekering dat de zitting in het raadhuis beveiligd worden. Het laatste wat de raad deed, gisteren nog een beroep doen op de i gouverneurs, de strijd tussen Oost West in Berlijn te doen beëindigen. In ieder geval is men in de Westelijke hoofdsteden optimistisch gestemd ovei een eventuele hervatting van de bespre kingen der vier ministers van Buiten landse Zaken, die in December 1947 plotseling werden afgebroken. Waar- -schynlijk zullen zij nu aan het eind van deze maand te Parijs bijeenkomen, i.v.m. de aldaar te houden Assemblée der Ver. Naties. Trouwens het is nu de beurt aan Parijs om de 4 ministers te ontvangen. Wat de valuta-perikelen betreft, de Sowjets zouden wensen dat de controle op de Berlijnse geldzaken wordt uitge oefend door 4 geallieerde verbindings officieren, die ruime bevoegdheid moeten hebben. In ruil voor Westelijke conces sies op valutagebied, zouden de Russen bereid zijn „technische moeilijkheden", die de blokkade veroorzaakt hebben, uit de weg te ruimen. De Duitse pers maakt melding van 35 Duitse vrachtwagens met levensmidde len, die trachtten van de Britse zone uit via de Russische het Westelijk deel van Berlijn te bereiken. Zij zouden aange houden zijn door de Russische autoritei ten met behulp van Duitse communisten. De wagens waren afkomstig uit Ham- bung, Bremen en Neumünster. „Ik kan je wel doodschieten" Het leven van een bewoner van Losser, v. R., hing aan een zijden draadje, toen onverwachts in de Lutterstraat de be schonken F. v. M. op hem afkwam met een revolver in de hand. „Ik kan je wel doodschieten" en direct daarop knalde een schot. V. R. bukte zich gelukkig op tijd, waardoor de kogel over hem heen vloog. De politie arresteerde v. M., de man had reeds enkele veroordelingen a oh ter de rug en was enige tijd geleden in een inrichting verpleegd geweest. Zuid-Sumatra een autonome Staat Bij Gouvernementsbesluit van 30 Aug. werd aan de staat Zuid-Sumatra (Soema- tera Selatan) autonome bevoegdheid ver leend. Het zal de bijzondere taak van d< volksvertegenwoordiging van deze nieuwe staat zijn, om in overleg met de rege ringscommissaris zo spoedig mogelijk de staatkundige regeling te verwezenlijken en te komen tot een uitspraak ovei verhouding van de staat tot de komende Verenigde Staten van Indonesië en Koninkrijk. Poppenkast-illusie op de Dam Gistermiddag, zo tegen twee uur, liep er op het afgezette gedeelte van de Dam, vlak voor het Paleis, een dame met een klein meisje, zo meldt „De Volkskrant". Zij wandelden heel on schuldig, alsof er geen agenten, alsof er geen afzetting bestond. Doch een surveillerende, spiedende politiemar1 greep de dame bij haar arm en zei: „Hee daar, wat moet dit betekenen?! U mag hier helemaal niet komen! Gaat u eens heel vlug hier vandaan!" De dame lachte hartelijk en fluisterde de nu plotseling verbouwereerde „ome agent" iets toe, die onmiddellijk zijn excuses stamelde en met grote ogen naar het huppelende meiske keek. Dat huppelende meiske was prinses Mar griet en de dame bleek mevrouw Pen- nink te zijn, die met Pietje op weg was naar de poppenkast, daar op de ver sierde Dam. „Nou wil ik de poppenkast zien.1" zeurde Margriet, maar och arme, er was geen kans om er dichtbij te ko men. Ze stond op haar teentjes, ze gluurde tussen al die drommen kinde ren door, maar Jan Klaassen en Katrijn waren onbereikbaar. „Kom maar Pietje", zei haar gouvernante, „we ko men er toch niet bij. Laten we maar een Kalverstraatje nemen, dan kun je de winkels zien. We zullen het op een andere keer maar weer eens opnieuw proberen". En zo ging een teleurgesteld prin sesje weg van de vrolijke poppenkast, waarnaar honderden kinderen rustig kunnen kijken, maar voor haar dit maal onbereikbaar bleek. AUTO'S MET WAPPERENDE DEKZEILEN GEVAARLIJK. De ANWB waarschuwt vrachtauto chauffeurs voor dekzeilen, die niet vol doende stevig bevestigd zyn. In Oirschot werd een fietsende dame uit Den Haag door het fladderende zeil van een serende vrachtauto van haar rijwiel ge slagen en zeer ernstig gewond. De vracht auto reed door en de chauffeur wist Schuman zet toch door, ondanks alle verzet NIEUW KABINET WERD HEDEN VERWACHT Nadat gisteren de Franse socialistische artij. zoals reeds in een deel onzer edi ties gemeld, geweigerd had deel te nemen aan een nieuw kabinet van Schuman, heeft de formateur besloten zijn pogingen toch voort te zetten. „Frankrijk kan on mogelijk zonder regering zijn, op het ogenblik dat 52 landen in Parijs bijeen komen", zo zeide hij. De socialisten namen hun besluit, om dat zij geen rechtstreekse verantwoorde lijkheid wilden dragen voor het program ma van Schuman. Hun steun zullen zij hem echter niet onthouden. Hernieuwde verzoeken van de M.R.P., de partij van Schuman, om de socialisten te overreden, hun houding te laten varen hadden geen succes. Schumans onderhan delingen hebben gisteren de gehele dag voortgeduurd, waarbij moeilijkheden zijn gerezen met de aanwijzing van een minis ter van Buitenlandse Zaken. Te Parijs wordt ook de portefeuille van Binnen landse Zaken niet als benijdenswaardig beschouwd, wegens het voeren var weinig populaire politiek. Vanochtend namen de pogingen Schuman een gunstige wending, er deelde aan de M.R.P.-groep van het par lement mede, dat hij vanmiddag eer nieuw kabinet zou samenstellen. Ondertussen houden de berichten ovei stakingen in N. Frankrijk aan. Te Rou- baix, het textielcentrum, wordt voor 24 uur gestaakt. Evenzo heeft het havenper soneel te Marseille voor 24 uur het werk neergelegd. In de streek van Compiègne staken 1000 glasarbeiders en de autoban denfabriek van Clermont ligt stil. In het district Haut-Garonne worden protestver gaderingen gehouden. Twintig Kamerleden van de fractie der „Onafhankelijke Republiek" hebben resolutie de regering om spoedige Kamerverkiezingen verzocht. En dat in Amerika! Officieel is bekend gemaakt dat er jaarlijks 325.000 mensen in Amerika ster- omdat zij geen geneeskundige hulp kunnen betalen. Daarom wordt een ge zondheidsprogramma aanbevolen, dat 10 jaar zal duren en enige milliarden dol lars kost. Geen doden op de Philippynen. De 3000 bewoners van het Philippijnse eiland Camiguin, waar zoals gemeld vulkaanuitbarsting plaats had, zijn per schip geëvacueerd. Er was nog niemand omgekomen. De oogst en het vee is loren gegaan. In West-Amerika liggen 500 schepen stil Door de staking van havenarbeiders in de West-Amerikaanse havens, die nu al uitgebreid is tot 16.000 man, liggen 500 schepen stil. De gevolgen van deze staking, die, naar voorspeld wordt, 3 maanden zal duren, zullen ook in het buitenland merk baar worden. De spoorwegen weigeren thans ladingen voor de betrokken havens. Vlootaflossing in Midd. Zee. De Amerikaanse vloot zal het vlieg kampschip Franklin D. Roosevelt en 15 andere schepen naar de Midd. Zee sturen ter aflossing van de aldaar reeds festationneerde 14 schepen, op 23 Sept. hebben de aflossingsplechtigheden Gibraltar plaats. In het gebouw van het Hooggerechts hof te Batavia werd de eerste zitting van de Raad voor de Scheepvaart geopend. Het college is als volgt samengesteld: voorz.: kapitein t. zee W. Tetenburg, hoofd M.L.D., secr. en lid: mr F. H. Keu zenkamp, griffier van het Hooggerechts hof; pl.v. voorz. kap. t. z. W. F. v. Vrees wijk; leden: oud-gezagv. t. koopvaardij W. L. Kappee, H. Sluiter en J. H Staal. Buitengewoon lid is de oud-scheeps- werktuigk. C. H. Waakop Reyers, ter wijl aan de secretaris is toegevoegd mi dr L. A. F. Godschalk van het Dep. var Scheepvaart Voor de eerste openbare zitting be ëdigde resident mr Zwager van Batavia Het Asser B.G. veroordeelde de land- wachters J. H. Klimp en J. Luitjens, bei den uit Roden, wegens terreurdaden tot levenslang. De heren zijn echter voort- vluchtig...... Aldus Juichten gisteren de vrou alle delen van het land haar komstige Koningin Juliana toe op het binnenhof te Den Haag, waar onder auspiciën van „De Nederlandse uw van 1898—1948", voor 1 defileerden. Aan enthousiasme i gebrekl België vreest Nederlandse onevenwichtigheid In België is men verontrust over de onevenwichtigheid, die er op het ogen blik in Nederland bestaat tussen het be- ig der in omloop zijnde bankbiljetten het loon- en prijspeil. Men vreest dat het overtollige „zachte geld" naar België Luxemburg zal afvloeien, wanneer tussen de 3 landen een economische e zal komen. Een oplossing door Bel gische deskundigen aan de hand gedaan, tot dusverre niet erg enthousiast Nederland ontvangen. Er zal spoedig De Koningin maakte wederom een riitoer door Amsterdam Na een bezoek aan de onderzeeër „Zwaardvis" Wederom heeft H. M. de Koningin gistermiddag een rijtoer gemaakt door Amsterdam, ditmaal om in hoofdzaak „Oost" te bezoeken. Als een lopend vuurtje was het bericht van de tocht door de 6tad gegaan, zodat de Konink lijke wagen, die hier en daar stapvoets reed, overal door duizenden omstuiwd werd. Tegenover Frankendael boden twee meisjes de Landsvrouwe een fraaie bouquet bloemen aan. Even tevoren had Hare Majesteit een onofficieel bezoek gebracht aan de O. 29 „Zwaardvis" i Amsterdamse haven. Officieren en onder officieren werden aan de hoge gaste voorgesteld, terwijl zij ook met enige manschappen een praatje maakte. Nadat Hare Majesteit haar handtekening had geplaatst in het fraaie gastenboek, ver liet zij het schip. Va-et-vient op de Dam. De duizenden, die gistermiddag op de Dam te Amsterdam stonden te wachten de Koningin te zien uitrydeh, z half vijf Prinses Juliana arrivi haar bezoek aan Den Haag. Een half uurtje later kwamen Prins Bernhard .vee oudste Prinsesjes uit Rotterdam terug en om kwart voor vijf reed de Koningin uit voor haar rijtoer door de Indische buurt Amsterdam in feestroes. De hoofdstad leeft sinds Maandag j.L in een feestroes, die met het naderen de zesde September heviger wordt. Iedere avond trekken honderdduizenden naar de binnenstad. Verschillende wegen vormen reusachtige parkeerplaatsen voor de honderden auto's van buitenaf. Zo wel te water als „te land" is er eei drang om vooruit te komen. De tr< naar Amsterdam zijn overvol, doch ei den tal wn extra-treinen. Van 30 Augus- tot en met 2 Sept kwamen ruim 355.410 reizigers Amsterdam binnen. Koningin dankt Amsterdam een hartelijk schrijven aan burge meester d'Adlly betoonde H. M. de Koningin Haar dank aan de gehele be volking van Amsterdam voor de over stelpende hartelijkheid Haar betoond. Bij zonder richtte H. M. zich tot het Comité Kroningsdag. Grote vlootschouw op het IJ Als een grootse hulde aan de jubile rende Vorstin van haar marine en he gehele varende volk zou vandaag de vlootschouw op het IJ plaats hebben. On geveer duizend ére-gasten zouden op de „W. F. v. d. Wijck" (tie boot van de Noordzeetochten vanuit Scheveningen) in vlootschouw volgen: de ministers, de Tweede Kamerleden (de Eerste Kamer vergaderde i. v. m. de grondwetsherzie- Kon. Juliana doet intocht in Scheveningen Versieringen worden nog meer uitgebreid De Stichting Scheveningen treft thans n overleg met het Haags Jubileum Comité voorbereidingen om Konnigin Juliana feestelijk binnen te halen. Het ligt in de bedoeling, dat deze intocht in de avonduren van 21 September zal zyn. Vorstin een rijtoer zal maken of alleen een spel, dat by de haven zal worden gespeeld, zal bijwonen, staat nog niet vast. Belangrijk is in ieder geval, dat Zy komt en dat de Scheveningers de gelegenheid zyn Koningin Juliana te bejubelen. De versiering zal worden uitgebreid en o.a. zal de haven daarin ook worden opgenomen. In dit verband vestigen we nog eens dacht op de Oude Scheveningseweg, die met z'n duizenden lampjes tussen de bomen des avonds een lichttunnel uit een sprookje lijkt. FELICIT ATIETELE GRAMME N TIJDIG AANBIEDEN. De telegraafinrichtingen zijn op 6 Sep tember zeer beperkt opengesteld. Men wordt aangeraden, felicitatietelegrammen aan de leden van het Koninklijk Huis liefst vóór 6 Sep. aan te bieden; de af levering zal dan direct na de inhuldiging geschieden. C.A.O. voor Journalisten 1 Sept. in werking (Van onze Parlementsredacteur) ning) en vele anderen. Voorts zou van een nationale handels- en verkeers- optocht worden gehouden. Feesten elders in het land Het vreugdevuur in één der uithoeken an het Rijk, Uithuizermeeden, wordt niet op 6 Sept., doch reeds Zaterdag ontsto ken, door twintig gedemobiliseerde oor- logs-vrywilligers. Behalve Eersel en Nu- mansdorp, viert ook Fijnaart een dubbel feest; deze Brabantse gemeente bestaat nl. 400 jaar. In de vergadering van de Prov. Staten van Noord-Holland heeft de nissaris der Koningin, dr J. E. baron de Vos van Steenwijk, gisteren een rede gehouden t g. v. het jubileum. De verga dering zond een huideadres aan de Ko ningin. De aankomst van Prinses Margaret Rose in A'dam De Britse speciale mjssie voor de In huldiging van Prinses Juliana komt Zondagmiddag op Schiphol aan. Prinses Margaret Rose en de andere leden deze missie zullen op 7 September de lunch de gast zyn van de Canadese ambassadeur en op 8 September van dt Britse. De graaf van Athlone en zijn ge malin, Prinses Alice (nicht van HM. de Koningin), die de plechtigheden als de persoonlijke gasten van Prinses Juliana zullen bijwonen en morgen in Hoek Holland arriveren, zullen op een speciaal voor hen gebouwde stellage by t Amstel- hotel de stoet van Prinses Margaret gade slaan. Zij is gisteren uit Schotland naar Londen vertrokken, op doorreis naar ons land. Zy vliegt met een speciaal Viking vliegtuig naar SchiphoL Koningin Juliana en Prins Bernkard naar sportfantasie Prinses Juliana (dan reeds Koningin) en Prins Bernhard, zullen de sportfan tasie op Zaterdagmiddag a.s. in het Sta dion te Amsterdam bijwonen. Men be richt ons, dat voor dit spel nog een aan tal kaarten beschikbaar is. Beatrix en Irene bij cross country op Ysselmonde Op de wellanden by Veer Godschalksoord DP het eiland Ysselmonde ls gistermiddag het Int. concours-hipplque voortgezet met een cross country van 3500 m. Winnaar werd de Zweed H. baron von BlixenFinecke op „Jubal" ln 6 min. 27.4 sec. De Prins werd seer gehinderd door een loslopend paard, dat rijn ruiter had verloren en reed de cross in B min. 56 sec. Bij de dressuurproef werd Prins Bernhard op „Rex" eerste en de Zweed Een deel van de wedstrijden werd" bljge- oond door de Prinsessen Beatrix en Irene. Kankerfonds is het millioen reeds ver gepasseerd In aansluiting aan het bericht over de aanbieding van het nationale hulde blijk aan H.M. de Koningin wordt nog gemeld, dat de opbrengst van de collec- voor de kankerbestrijding in ons land op dit ogenblik het millioen reeds heeft overschreden! Ook uit Oost en West komen over de offervaardigheid van de rijksgenoten verheugende berich ten binnen. Hare Majesteit heeft goed gevonden, dat door een jaarlijkse i meling het fonds blijvend zal worden sterkt. Er zal een commissie worden be noemd, die omtrent de besteding van gel den uit dit fonds zal beslissen. W- - OM» Naar wij vernemen heeft het College van Rijksbemiddelaars op 31 Augustus zijn goedkeuring gehecht aan de collec tieve arbeidsovereenkomst voor journa- nisten. Het ligt in de bedoeling, dat deze moet worden toegepast met ingang var 1 September j.L Binnenkort zal deze uit- bijeenkomst van de Benelux ministers I gebreide overeenkomst als een afzonder- volgen, om de komende unie te bespre- lijke bijlage in de Staatscourant worden ken. opgenomen. Als ieder ander kind vermaakte prin ses Margriet zich gisteren best in Artls, getuige dit aardige plaatje. DAT in het Friese Museum te Leeuwar- ;n een grote Oranje-tentoonstelling is in gericht. DAT t.g.v. het 70-j. bestaan van „Does- burg's Mannenkoor" aldaar op 11 en V. Sept. een zangconcours zal worden gehou- DAT de president van Oost-Indonesië, Soekawati. een gelukwens aan de Konin gin gezonden heeft, evenals de voorz. var de Raad van Balische Vorsten. DAT de kleine sluis te Hansweert, welke door de Duitsers in 1944 werd verwoest, weer in- gebruik is genomen. DAT zijn benoemd tot ridder 4e kl. Mil. Willemsorde wijlen de res. 2e luit. G. ker en de le luit. K. Bavinck en posthuum het bronzen kruis is toegekend kapt. H. J. van Weynbergen en sold, le kl. K. Keesman. DAT de raad van Vlaardingen besloot tot het doen aanbrengen van een klokke- spel van f 65.000 als blijvend aandenken aan het regeringsjubileum. DAT de Stcrt. van gisteren om. prijzen- beschikkingen Trajectsleepvaart binnen Nederland 1948 en Havensleepvaart 1948 bevat. DAT voor de R.v.C. 10 jaar is geëist te gen de ex-SS-er A. Overzet uit Gronin gen, 15 jaar tegen de verrader T. D Jaarsma uit Driebergen en 15 jaar tegen de SSer C. E. Rappard, wegens mishande ling. DAT rekeninghouders bij de Girodienst, e een deviesentoewyzing hebben gekre- ?n voor Zwitserse francs voor reisdoel einden, thans weer boekjes met chèques i Zwitserse francs kunnen krijgen. DAT de nieuwe Nederlandse gezant in Hongarije, H. A. Hooft, gisteren dapest zijn geloofsbrieven overhandigde. DAT J. Doree en J. J. F. Kanthuys, bei den te Zaandam en A. C. A. Deerenberg te Schoonhoven hun zilveren raadsjubilea terwijl J. B. ter Horst Kemperman in Gendringen 25 jaar wet houder zijn. DAT het consulaat van Chili te venhage is opgeheven. DAT de voormalige Kapo in het kamp Ommen, W. B. C. Tals. van het Haagse B.G. conform de eis 15 j. (m.a.) kreeg er de ex-chauffeur van Westerbork, H. B. v Laer, 5% jaar. DAT de rij- en tractieschool in Eindho ven gisteren met 26 bevlagde pantservoer tuigen een défilé hield. DAT het zeemanstehuis te Schiedam er de daarbij behorende motorsloep „Edith II" offieieel in gebruik zyn gesteld. DAT de 35-j. Leeuwardense SS-er T. P. Anema door het Asser B.G. tot 15 jaar veroordeeld werd. DAT dit jaar de Heilige Landstichting te Nijmegen reeds door 100.000 personen bezocht is. DAT de 16-j. zoon van de fam. H. uit de Geertruyd van Oostenstraat te Delft Woensdagavond per fiets is vertrokken nog niet is teruggekeerd. De Rotterdamse havens vormen één groot feest van uitbundig licht, dat dui zendvoudig wordt weerkaatst in het water- Een der machtige drijvende kranen met zijn prachtige illuminatie. DAT 52 jaar oud te Wassenaar is c leden de luit.-kol. der infanterie J. A. Boven en hij vanmiddag aldaar begraven werd. DAT bij de DDT-campagne in Friesland welke thans geëindigd is, 1650 huizen be handeld zyn. DAT de Goodwill Missie uit Ceylon, die enige dagen in Friesland heeft ver toefd, door Ged. Staten officieel ontvan gen is en een aantal Ceylonezen waar- schyniyk gaat studeren aan de Zuivel- 3chool in Bolsward. DAT van 6 tot 8 Sept. In de R U. te Utrecht internationale studiedagen betref fende de paardenfokkerij voor landbouw doeleinden worden gehouden. DAT de A'dammer H. B. v. Zwol het B.G. aldaar 10 jaar kreeg wegens uit levering van Joden aan Duitser*. 't Einde van oud-president Benesj is zeer nabij Krachten nemen merkbaar af. Vanochtend werd uit Sezimo Usti, het buitenverblijf van ex-president Benesj, gemeld, „dat het einde zeer naby was". De bewusteloosheid, die Dinsdag intrad, blijft voortduren en de krachten van de patiënt nemen merkbaar af. Dit was de inhoud van het laatste bulletin van drie doktoren, die onafgebroken aan het ziek bed vertoeven. De aartsbisschop van Praag, mgr Beran, is op het buitenver- blyf aangekomen voor een bezoek. SCHACHT GAAT „RUST NEMEN". Toen dr Schacht, de Duitse marken goochelaar, uit het interneringskamp werd vrijgelaten verklaarde hij: „Ik ben niet plan aan het werk te gaan, doch mijn gezondheid, die zeer heeft geleden, ga ik wat „ophalen". Ik heb veel aan gewicht verloren." Verder wilde hy zich ver trouwd maken met de achtergrond var het huidige economische Duitsland. Engeland wenst spoed met Atlantische Unie Bevin heeft zyn assistent, Gladwin Jebb, met spoed naar Washington gezon den, om daar te bewerkstelligen dat ei langer getreuzeld wordt met de mili- hulp van Amerika aan de Westerse „Vyf". Jebb had een belangrijk aandeel in de opstelling van het Pact van Brus sel. Hyzelf verklaarde, dat Engeland de Brusselse Unie eindelyk uitgebreid wil een Atlantische Unie, door het opnemen van de Ver. Staten en Canada. Waar werd oprechter trouw Tydens een getuigenis van mevr. ring in een zaak tegen Paul Körner, voormalig Duits diplomaat, zeide zy haar eigen echtgenoot: „Hy was de groot- genstander van de oorlog, die ooit geweest was. Na de conferentie München in 1938, kwam hy „stralend thuis en zei", we zyn geslaagd, het zal vrede blyven". .Hitler was de enige man, die de log wilde", was het eind van haar „ont hullingen". Een „vertraagde" tweeling. Mevr. Dumont uit Dinant heeft met een tydverschil van 30 uur, e traagde" tweeling ter wereld gebracht, want de eerste jongen werd om 6 uur des avonds geboren en de tweede de volgende dag te middernacht inNamen. Samen wegen de kinderen 16 pond. Duitsland toegelaten tot de Europese Unie Op de bijeenkomst van de parlements leden uit 12 Europese landen te Interla ken, waar momenteel de mogelijkheid van een Europese Assemblée wordt on derzocht, is op voorstel van Engeland, Duitsland met algemene stemmen tot lid de Europese Unie toegelaten. Zoals weet is deze byeenkomst een voort zetting van de Haagse conferentie. Na dit besluit is dr Konrad Adenauer, leider de Duitse Chr. Dem. Party, naai vergadering vertrokken. Gisteren Adenauer gekozen tot leider van de con ventie, die een grondwet voor de 46 mil lioen inwoners van West-Duitsland zal ontwerpen. Autobus stortte in ravUn: 20 doden. Een Spaanse autobus is, op weg v Valencia naar Alicante, in een ravyn ge stort, waardoor 20 passagiers werden ge dood en 30 gewond. Het waren meren deel Spaanse en buitenlandse worste laars. van Madrid op weg naar een wed strijd in Alicante. TOP NAEFF KRUGT BELGISCHE ONDERSCHEIDING De bekende Ned. schrijfster mevr. Va Rhyn-Naeff (Tgp Naeff) is benoemd tot officier in ét Kroonorde ran Beugié. MET DE HAND GEKNOOPT De prachtige, zware, rode tapijten, welke straks bij de Inhuldigingsfees ten op de Dam en in de Nieuwe Kerk te Amsterdam worden gebruikt, zijn speciaal voor deze gelegenheid gewe ven bij de Koninklijke Verenigde Ta- pijtfabrieken te Deventer. Tijdens de gala-avond in het Concertgebouw zal in de ontvangstzaal een tapijt z\jn op gehangen, waarin het wapen van Prins Willem ran Oranje is verwerkt. Dit tapijt is geheel met de hand geknoopt door de meisjes van de Koninklijke Tapijtfabrieken in de handknoperü te Moordrecht. Woningnood was uitkomst voor oplichter Een 51-j. Haarlemse zakenman. W. K, bood per advertentie huizen te huur aan, hy gegadigden de in het te huur staande huis aanwezige inboedel ver kocht en contant liet betalen. Later bleek dat noch het huis noch de inboedel eigen dom van de verkoper waren. Een jong echtpaar in Haarlem raakte op die ma nier f 280 kwyt en de illusie binnen af zienbare tyd een eigen home te hebben. Bij de huiseigenaren deed hy zich voor als gegadigde voor het kopen van wo ningen en kreeg de sleutels. De Haar lemse rechtbank veroordeelde K., die reeds 2 jaar gev.straf voor de boeg heeft wegens verduistering, opnieuw tot 2 jaar. Eis was 3 jaar. Weerzinwekkende daad van Haarlemse assuradeur: 1 jaar De Haarlemse rechtbank veroordeelde de 63-j. assuradeur L. Stern aldaar tot m jaar gevangenisstraf omdat hy ƒ600 had gevraagd van de vader van een doodgeschoten gyzelaar voor een gefan taseerd verhaal Hy „had de zoon in het kamp Haaren voor zyn dood ontmoet en gesproken". Verdachte stond voor d« elfde maal terecht wegens afpereing. POST VOOR DE ZUIDERKRUIS UITERLIJK WOENSDAG WEG De „Zuiderkruis", die 30 Aug. met troepen uit Batavia naar Nederland is vertrokken, kan in Port Said post in ont vangst nemen, welke dan uiterlijk 8 Sep tember op de bus moet zyn gedaan. HONDERD VIJFTIG TSJECHISCHE AUTO'S NAAR NEDERLAND Gisteren ie uit Praag een trein ver trokken met 150 trAero-mmor"-auto's Nederland, dat in ruil daarvoor 300 ton boter zal leveren. PHILIPS OPENT DIAMANTBOOR- DERU IN VALKEN SWAARD Philips opende gisteren in Valkens- waard haar nieuwe mamantboordery. die als de grootste van Europa kan worden beschouwd. In een toespraak achtte de directeur, ir F. Philips, de totstandko ming van een technische hogeschool m het Zuiden dringend noodzakelijk. Nederlands goud vloog terug uit ballingschap 9 Een speciaal K.L.M.-vliegtuig is glste- ?n uit Lissabon naar Nederland ver trokken met 2065 kilo fijn goud, dat in de oorlog door Nederland naar Portugal werd gebracht, om het uit de handen de bezetter te houden. WEERBERICHT Koel weer Tot morgenavond verwacht De Bilk Wisselende bewolking met enkele buien. Matige, in de kuststreken krachtige wind aanvaakelyk tussen Zuid en Weit. Later draaiend naar Noord-Weetely ka richtingen. Koel weer. ZON EN MAAN Zaterdag 4 Sept: Zon op 556. roder 19 21; maan op 6.66. onder 3004 wee. 10 Sep*. E. K

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1