Jlieuure Criitsrip Courant Wilhelmina's Standaard wapperde voor het laatst boven de Residentie Wist II MAANDAG 30 AUGUSTUS 1948 BUR. en REDACTIE: Hogewoerd 103. Tel. redactie: 20408; Adm-: 22710. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: f3.90 per kwartaal: f 1-30 per maand: f0 30 per week. Negen en twintigste jaargang No. 7600 DIRECTIE: F. DIE MER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StunfvasFulj te myn bert in tegfjenspoet" Hagenaars begroetten de Koningin met haast ongekende geestdrift (Van onze verslaggevers) Den Haag heeft H.M. de Koningin vanmorgen een grootste ontvangst be reid bij Haar aankomst in de Residentie, voor Haar laatste bezoek. Honderden bij het Station S.S., duizenden langs de weg en tienduizen- de op het Malieveld hebben gejuicht en gewuifd, geroepen en hun halzen gerekt, toen de oude Koningin voor de laatste maal de stad, die Haar zo dikwijls in deze 50 regeringsjaren ontving, binnenreed. Dat geschiedde om 10.51 uur precies. Omstuwd door honderden reizigers, die zich voor de ingang van de Koninklijke wachtkamer verdrongen, kwam op dat tijdstip de Koninklijke trein uit Apel doorn, bestaande uit een locomotief, een bagagewagen, personenrijtuig en het koninklijke rijtuig, aan. Voor op de locomotief prijkte de Koninklijke stan- Over het grote tapijt, dat tot over het perron was uitgelegd, betrad H.M. de wachtkamer. Op het station waren de hoofdinspecteur van de N.S., de heer M. H. Claringbould en de stationschef, de heer W. Lutgert, terbegroeting aanwezig. H.M. droeg een zacht lila gekleurde mantel en een grijze hoed. Een grote schare stond buiten en Juichte toen H. M. in haar open auto plaats nam. Langs de Rijnstraat, de Koningskade, de Kortevijverberg en het Tournooiveld ging het naar het Paleis Lange Voorhout. Door hagen van mensen, die de, door de politie getrokken keurige lijnen, verbraken en met hun gejubel tot aan Hr M.s auto wisten door te dringen. Dat was voor de vele oude moedertjes, die, van de vroege ochtend af, aan de stoeprand hadden gestaan, om haar Ko ningin toe te juichen, een grote teleur stelling. De menigte slog over haar heen en in het gedrang ging niet alleen hun huldebetoon, maar ook het gezicht op de jubilerende Vorstin verloren. In het paleis Lange Voorhout. H.M. was intussen, vergezeld van Haar dame du paleis, mevrouw De Beaufort, geboren baronesse van Hardenbroek het paleis, aan het Lange Voorhout binnen gegaan, voor een kort oponthoud, vóór Zij zich naar het Malieveld begaf. Op het bordes staande wuifde Zij naar de zwaaiende en jubelende menigte buiten. terwijl op het dak de Koninklijke standaard langzaam rees. Het duurde ruim een half uur, voor H.M. weer vertrok. In de tussentijd kwa men versohillende leden van het gevolg aan. Een van de beide, in het oude uniform met de berenmuts gestoken rechaussee's die de wacht voor het paleis betrokken had, kreeg blijkbaar last van de warmte en viel flauw, zodat gemeente politie en de rechercheurs dre Koningin hem moesten wegdragen. Een kleine jon gen viste de afgevallen berenmuts uit de ruimte voor het sousterrain. Het was een voor de betrokkene uiterst betreurens waardig incident. Half twaalf precies ging de paleisdeur weer apen. H.M. stapte opnieuw in Haar auto nu, om, onder soortgelijk enthou siasme als bij Haar aankomst, naar hel Malieveld te rijden, waar zij de grootse aubade in ontvangst nam. Na de aubade en een rondrit door de stad vertrok H.M. om 15.29 weer van h station Scheveningen naar Amsterdam. Eén dode en drie zwaar gewonden na familiebezoek Auto botste op onverlichte vrachtwagen Gisteravond is in Berkel Ensohot bij' Tilburg een Amsterdamse personenauto met de familie Ponrtfoort met een snel heid van 80 torn op een onverlichte, stil staande vrachtwagen, gevlogen. Mevrouw Pontfoort werd op slag gedood; haar man en twee kinderen zijn zwaar gewond naar een ziekenhuis in Tilburg vervoerd. Hun toestand is zeer ernstig. De familie Porvtfoort was in Tilburg op familiebe zoek geweest. Vier Apeldoornse kinderen, n.l. de 4-j. Bennie Sprenger en drie kinderen uit het gezin Zuman zijn door het eten van een grote hoeveelheid bessen van de nachtschade zodanig vergiftigd, dat zij in het ziekenhuis opgenomen moesten den. Gisteren is het 6-j. dochtertje de familie Zuman overleden: de andere slachtoffertjes zijn buiten levensgevaar. LESVLIEGTUIG SLOEG IN HILVERSUM OVER DE KOP. Gisteren sloeg op het vliegveld Hilver sum een leerling-vlieger van de natio nale Luchtvaartschool met zijn toestel bij de start over de kop. De piloot kwam er ongedeerd af; zijn toestel werd bescha digd. PRINS BERNHARD BEZOCHT TEN TOONSTELLING IN GRONINGEN Zaterdag bezocht Prins Bernhard de tentoonstelling „Groningen 1948." Mr J. Linthorst Homan, voorzitter van het hoofdbestuur der tentoonstelling, over handigde de hoge bezoeker enkele ge schenken voor de Prinsesjes. DE MARSHALL-HULP VOOR NEDERLAND. Voor de week, eindigend op Woensdag j.l. zijn in het kader van de Marshall-hulp voor Nederland beschikbaar gesteld 2.560.366 dollar (voor tarwe-aankoop) er 743.000 dollar (voor petroleumproducten) CHAUFFEUR SPRONG UIT SMOKKEL AUTO MET EEN HALVE TON VLEES. CCD-ambtenaren losten in Loon op Zand waarschuwingsschoten toen personenauto weigerde te stoppen. De chauffeur sprong uit de rijdende wagen en koos het hazenpad. De auto botste tegen een boom en bleek 500 kg clandes tien vlees te bevatten. Naderhand kon de eigenaar gegrepen worden. Hoofddirecteur N.V. „De Bijen korf" plotseling overleden In de leeftijd van 48 jaar is Zaterdag plotseling te Amsterdam overleden mi S. Isaac, hoofddirecteur der N.V. Maga zijn „De Bijenkorf". Mr Isaac trad ir 1925 in dienst van „De Bijenkorf", werd in 1928 benoemd tot directeur van filiaal te Den Haag en in 1939 tot direc teur-generaal. Hij had een belangrijk aandeel in het tot stand komen van hel nationale monument op de Dam. De be grafenis zou vermoedelijk heden plaats Churchill heeft geweigerd te spre ken op het Federalisten-congres, dal deze week te Interlaken in Zwitserland bijeenkomt om de vorming van ee Europees Parlement voor te bereiden. Extra boter of vet De bonnenlijst van a s. Donderdag zal •en extra bon voor voedingsvet (boter, margarine of vet) bevatten en wel 250 gr. voor volwassenen en de groepen A, B er C (oudste kinderen) en 125 gr. voor dc groepen D en E (jongste kinderen). Vleesproductie nog niet op vooroorlogs peil Opheffing distributie nog niet In zicht Velen zullen zich de laatste tijd heb ben afgevraagd waarom we zo weinig vlees hebben. Enige cijfers zullen echter aantonen, dat de vleesproductie normale binnenlandse consumptie nog lang niet de hoeveelheid van voc oorlog bereikt heeft. De totale productie, huisslachtingen niet inbegrepen, toen ca 235.000 ton, terwijl deze r huisslachtingen wel inbegrepen, 198.000 ton Daarbij komt, dat het vee thans wordt vastgehouden, omdat de boer te gen slachttijd meer voor zijn vee denkt te maiken. De beesten zijn dan enige maanden langer in de wei en dus ook weer zwaarder. Het rantsoen zal dus ■traks wel weer op het oude peil komen met zo nu en dan extra-bonnen. Van vrij geven is echter nog geen sprake, omdat men wegens het tekort vreest voor een sterke prijsstijging. Een Deens zakenman, die te Sliedrecht op bezoek was, wordt daar thans vermist Men neemt aan, dat de Deen verdronken is. H. Muyzer, botanicus bij de R. U. te Utrecht, heeft van de Egyptische rege ring opdracht gekregen voor de aanleg Van een botanische tuin te Cairo. Wellicht voor de laatste maal vormde de zo symbolische W de kern van het sluitstuk op het Schuttersveld. Het gouden jubileum en tevens het afscheid van een ware LandsmoederFoto N. van der Horst Koningin Wilhelmina nog vijf dagen aan het bewind Wie het afscheid zullen bijwonen Heden heeft H. M. de Koningin de uitoefening van het gezag weer van de Prinses-Regentes overgenomen en ge durende 5 dagen zal zij voor het laatst het bewind voeren over haar feestend land. Op 4 Sept. om 11.30 uur zal de Koningin, in het bijzijn van Prinses Juliana en Prins Bernhard, in het Paleis op den Dam in alle stilte afstand doen. De eenige aanwezigen bij deze plechtigheid zijn de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Gene- raal, de ministers, de vice-president van den Raad van State, de leiders en leden van de deputaties uit Indonesië, Suriname en de Ned. Antillen, de Com missaris der Koningin in Noord-Hol land, de burgemeester van Amsterdam en de directeur van het Kabinet der Koningin, die- de Acte van Afstand mede zullen onderteekenen. Klokslag 12 uur verschijnen Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina met den Prins der Nederlanden op het balkon van het Paleis, waar de nieuwe en de afgetre den Vorstin eenige woorden zullen spreken. (Op verzoek van H. M. in de oude spelling.) Schuman formateur van Frankrijk's elfde kabinet na de bevrijding Ramadier niet geslaagd verschillen te overbruggen Het valt niet mee, in Frankrijk het elfde kabinet sinds de bevrijding te formeren. Aanvankelijk had de Franse president. Vincent Auriol, gelijk te verwachten was, de socialist Ramadier verzocht een nieuw kabinet samen te stellen. Deze heeft echter, na verschillende besprekingen de opdracht niet aanvaard. Daarna verzocht Auriol aan de rooms-katholieke politicus behorende tot de M.R.P., Robert Schu- n, Frankrijk aan een nieuwe regering te helpen- Deze heeft de opdracht aanvaard is vanmorgen met zijn besprekingen begonnen. Een en veertig doden bij twee vliegtuigongelukken Een vliegtuig van de NorthWest Air lines is neergestort in een moeras van d< Mississippi, nabij Winona. Het toestel, dat van Minneapolis naar Chicago onderweg was, had 33 passagiers en een bemanning van 3 leden aan boord. Verder botsten op 25 km ten Zuid- Westen van St. Louis in Amerika twee vliegtuigen tegen elkaar. Hierbij kwamen nsen om het leven. GLOBESNIPPERS De strijd in Griekenland Vandaag zullen de operaties tegen vijf en twintig honderd verzetslieden in po sities ten Noorden van het Grammos- gebergte in volle gang zijn, zo meldt Reuter. Opstandelingen zijn uit het in Oost-Macedonië gelegen dorp Prosotsani, dat zij Zaterdag hadden, bezet en geplun derd, verdreven. Het leger van Markos maakte zich by verrassing meester vol gens haar eigen radio van de stad Vrahnéik. Bevin is, in overleg met de Franse de Amerikaanse Regering, van zins bij de Albanese regering te protesteren tegen steunverlening aan Griekse partisanen, die zich op Albanees grondgebied terug trekken. ST. NICOLAAS VOOR MARINIERS IN FNDIE Voor familieleden en vrienden van lariniers in Indië bestaat gelegenheid, kosteloos een St. Nicolaas-pakket i Indië te verzenden. Het mag niet zw: der zijn dan 5 kg en geen aan bederf hevige of brandbare artikelen bevatten. Het moet, duidelijk voorzien adres van de betrokken marinier, worden verzonden aan het Hoofdkwartier Korps Mariniers, afd. O. en O, Parkweg 28 te Den Haag, uiterlijk 1 October ketten voor militairen, niet behorend tot het Korps Mariniers brigade worden niet IN RUIM 17li UUR OVER HET KANAAL GEZWOMMEN. De Egyptenaar Hassan abd el Rehim heeft in 17 uur en acht en dertig minu ten zwemmend het Kanaal overgestoken tussen Kaap Griz Nez en Margarets Bay. V. S. willen internationalisatie van Zuidpoolgebied Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken heeft officieel bekend gemaakt, dat de Ver. Staten plannen overwegen voor internationaleisatie in „enigerlei vorm" van het Zuid-Pool-ge- bied en dat hierover contact is gezocht met Groot-Brittannië, Argentinië, Austra- Chili, Frankrijk, Nieuw-Zeeland en Noorwegen. Over de rea^tjes van deze landen is niets gepubliceerd. Het is echter bekend, dat Argentinië en Chili zich hebben ver zet tegen een internationaal bestuur. BONDGENOOTSCHAP AMERIKA— WEST-EUROPESE UNIE. Volgens de „Sunday Times" zal in No vember een ontwerp voor een trans atlantisch bondgenootschap tussen De Verenigde Staten van Amerika nada enerzijds en de West-Europese Unie anderzijds, gereed zijn. De verschillen- standpunten zijn reeds met elkaar vergeleken. Vooral de deelneming var Canada zou moeilijkheden met zich bren- In grote trekken zou het bondge nootschap overeenkomen met het Pan- Amerikaanse verdrag van Rio. LOMAKIN GAAT GROMYKO HELPEN. Jacob Lomakin, de op verzoek Amerikaanse autoriteiten teruggeroepen Russische consul-generaal, is Zaterdag Stockholm uit New York ver trokken. Het is niet zeker, dat hij naar Moskou gaat: hij verklaard nl., dat hij naar Parijs moet als hoofdraadsman van de Sowjet-Russische delegattie bij de Verenigde Naties, wier Algemene Verga dering 21 September te Parijs aanvangt. dat hun 19-jarige dochter zou worden gesel Rechtvaardiger was de dood van "ster voor kerke verlichting, de 58-j. icke, die Zaterdag MORGEN (Koninginnedag) verschijnt ons blad niet en zullen onze Bureaux gesloten zijn. Directie. et was te verwachten, dat allereerst een socialist zou worden gevraagd kabinet samen te stellen. Immers, de socialisten zijn de oorzaak van de val van het kabinet-André Marie. Zij hebben zich niet kunnen verenigen met het herstel program van Paul Reynaud, dat tot dras tische besnoeiingen op allerlei terrein zou hebben geleid. Het was echter eigenlijk tevoren wel te verwachten, dat de socialist Ramadier niet zou slagen; daar- is de breuk tussen de partijen te groot. Hij zag zijn taak als volgt: „Mijn regering moet verzekerd zijn van een volledig gezag en steunen op een samen hangende meerderheid. Frankrijk heeft geen coalitie-regering nodig, maar een re gering, welke daden stelt en waarin vol komen overeenstemming bestaat over het programma." Maar het was voor Rama dier niet mogelijk de verschillen te over bruggen. Hij staat een scherpe staatscon trole over het nationale economische leven voor, terwijl de radicaal-socialisten. leidende figuur. André Marie moest aftreden, op dit terrein meer liberale ideeën koestert. Voor Ramadier zijn opdracht terug gaf. verklaarde hij, dat hij bij zijn besprekin gen met partijleiders van de zijde der M.R.P. (rooms-katholiek) volledige steun toegezegd had gekregen, terwijl de radi calen hem alleen hadden kunnen verze keren. dat. zij hem persoonlijk gunstig gezind waren. Daarom achtte Ramadier zijn kansen op succes in de Assemblée on voldoende verzekerd en gaf hij zijn op dracht terug. is dan weer een beroep gedaan op Robert Schumann, die Frankrijk enige maanden geleden ook een kabinet gege- heeft, dat aanvankelijk een succes Frankrijk bleek te zijn. Zijn finan ciële maatregelen zijn destijds te rechter tijd gekomen. Hoe zijn echter thans de vooruitzichten m Schuman? Volgens Ass. Press zijn deskundigen vap mening, dat ook hij niet zal slagen in een overbrugging der verschillen. Velen zijn van oordeel, dat de huidige kabinetscrisis op een impasse Terwijl in eerste instantie „in verband met de blokkade door de Nederlanders' Djokja het verzoek van Graaf Bernadotte tot een bijdrage in rijst en suiker voor de Palestijnse vluchtelingen afwees, ver klaart, volgens „Antara" de republikeinse minister van welvaart, Sjafroedding Pra- wiranegara, thans, dat de republiek 50 ton suiker zal kunnen leveren. Graaf Ber nadotte had indertijd 250 ton gevraagd. Djokja zal in het geheel geen rijst kun nen zenden, daar het zelf steun behoeft. Koud bad voor buspassagiers Een autobus van de dienst Gouda PolsbroekUtrecht is gistermorgen, door een verkeerde manoeuvre van een motor rijder in een sloot te Haastrecht gereden. De bus liep half vol water; de passagiers kwamen slechts met een koud bad dit avontuur af. Moeten deze Duitsers Duitsland, de Spanjaard prins Juan Car los gaat naar Spanje: hij mag in Septem ber in Madrid terwijl tot nu toe nog nie mand verder dan 133.5 meter onder wa- ze zien op het Zuidelijk eiland Zeeland: hier ziet men zijn ei, enorm vergroot op de wolken. Wuift m er naar, dan wuift de schaduw terug Tot slot een paar cijfers: de ravitailering door de lucht van Berlijn kost dagelijks 260.000 dollar. De Amerikanen willen het vliegtuigen in Europa werd op- 'gevoerd van 175 tot 466 en het personeel werd uitgebreid van 5000 tot 18000 man. DAT op 6 October vanwege het Friese Rundveestamboek in Leeuwarden de jaarskeuring wordt gehouden. DAT de Deense aannemer N. Monberg in Sliedrecht, waar hij verbleef voor de aankoop van baggermateriaal, te water raakte en verdronk. DAT Zaterdag tijdens de jaarlijkse her- denking van gevallen Brabantse militai ren in Waalre een zerk op het graf van dc Brabantse soldaat en twee gebrandschil derde ramen werden onthuld. DAT de 43-j. Rotterdammer Adriaan Saris tijdens werkzaamheden in de elec- trische centrale te Tienen (België) door een hoogspanningsdraad is gedood. DAT drie extra K.L.M.-vliegtuigen Berlijn vertrokken zijn met Nederlandse zakenlieden voor de Leipziger Messe. DAT het gedeelte Foxholster Meer Hoogezand van de nieuwe rijksweg Gro ningenNieuwe Schans omstreeks 1 Oc tober wordt geopend. DAT per dag gemiddeld 30 Belgische officieren de legertentoonstelling Eindhoven bezochten. DAT ir J. Jager is benoemd tot dir. de Tilburgse Waterleiding Mij als opvol ger van de heer S. Brandenburg, die Vrij dag mèt de Mij z'n gouden jubileum vierde. DAT in Nijverdal de beruchte 21-j. R'damse inbreker K. is gearresteerd, daar leefde onder de naam van iemand in Indonesië, en nog wel samen met diens vrouw. DAT de hoofdcommissaris van de Ned. Padvindersbeweging, de heer W. C. Roest van Limburg, Zaterdag te Ommen het „Rambonnethuis" opende. DAT de sluiswerken voor het haven en industrieterrein bij Deventer zullen worden gebouwd door Bato uit Den Haag. DAT bij het auto-ongeval te Vlissingen blijken te zijn gedood de 71-j. K. de Nooyer en zijn 67-j. echtgenote, alsmede zijn 66-j. schoonzuster E. S. Beun aldaar. DAT de nieuwe Poolse gezant, Ksa- wery Pruszynski, Zaterdag zijn geloofs brieven heeft overhandigd aan de Prin ses-Regentes. DAT Kees Hearkens uit Tilburg op 1 Sept. zijn zilveren jubileum viert als directeur van de Alg. Zang- en Muziek school te Breda. Berlijnse Gemeenteraad naar Riiksdas-gehouw Kiekt er te erp en 't is te dicht hii de Klissen Het valt niet mee voor de Berlijnse ge meenteraad. Vergaderen is practisch on mogelijk wegens herhaalde demonstraties. En de Russen, in wier sector het stad huis ligt, doen net of hun neus bloedt. Dr Suhr. die namens de gemeenteraad een tweetal brieven aan de Russische sector-commandant had gezonden om be- scherming binnen een „neutraal gebied' te krijgen, is niet veel wijzer geworden. De Russische bevelhebber Kotikof, die zich de titel „militair gouverneur Berlijn" aanmatigt, heeft een uitvoerig antwoord gezonden, waarin hij laat uit komen, dat hij van het verzoek eigenlijk niets begrijpt. Het is toch goed. de bevolking invloed op het stadsbestuur uitoefent! In zijn tweede brief waarop Kotikof nog niet heeft geantwoord wijst dr Suhr er op. dat voorgestpld zal worden, op 24 October nieuwe gemeen- teraads-verkiezingen te houden, dan zal blijken, of de bevolking het met de leiding van het stadsbestuur of niet. Inmiddels geeft de gemeente raad de pogingen, een vergadering te be leggen nog niet op. Het lag in de bedoe ling, morgen opnieuw bijeen te komen in de Russische sector. Dan zal mogelijk de beslissing vallen voor een verhuizen i der westelijke sectoren van Berlijn. Er is reeds geopperd, in het oude Rijksdag-gebouw te vergaderen. Zaterdag zijn reeds 50 Duitse arbeiders begonnen, twee vrij onbeschadigde zalen van dit ge bouw schoon te maken, doch volgens Reuter kan men er wel een opruiming houden, doch er vermoedelijk niet in slagen, de „vreselijke stank" weg te wer ken, die het gehele gebouw doortrokken heeft. Overigens hebben autoriteiten in de Britse sector verklaard, dat de gemeen teraad in haar gebiedsdeel welkom zal zijn, doch men vond, dat het Rijksdagge bouw te dicht bij de Russische sector ligt. De tijd dringt echter: volgens officieel document van de Amerikaanse militaire regering zouden de Russen zelfs bereid zijn, Russische troepen in actie te brengen, om de anti-communistische stadsregering van Berlijn te verdrijven. Hierna zou dan natuurlijk de stichting van een „volksregering" in de Oostelijke sector volgen. Tweede Duitse republiek wordt 1 Sept. geboren Woensdag, 1 September, precies 9 jaren nadat Adolf Hitler de oorlog begon, zal Bonn de assemblée bijeenkomen, die de constitutionele fundamenten moet leg- r de nieuwe West-Duitse repu bliek. Behalve het opstellen van een grondwet zal deze Assemblée tot taak hebben met de geallieerden te onderhan delen over de uiteindelijke vorm van een bezettings-statuut. De Christen-democra ten, die 27 zetels in deze vergadering bezetten, zullen worden geleid door de herkozen voorzitter dr Konrad Adenauer. COÖRDINATIE IN HET RODE KRUIS WERK, De 17e Internationale Rode Kruis-con- ferentie te Stockholm heeft Zaterdag een resolutie aangenomen, waardoor aan hei Rode Kruis een hoogste, coördinerende bevoegdheid wordt gegeven, die zal be rusten bij de voorzitters van de drie inl ternationale Rode Kruis-organisaties, het permanente comité van de Internationale Rode Kruis-conferentie, de interatio- nale commissie van het Rode Kruis ei het Verbond van Rode Kruis-Vereni- gingen. zal uitlopen, die de ontbinding Assemblée tot gevolg zal hebben. Ande ren menen, dat de afgetreden André Marie opnieuw een kans zal krijgen om een regering te vormen, waarin Pau Ray naud niet zal zijn opgenomen. De vooruitzichten voor Frankrijk zijn niet erg gunstig: zal de zgn. „derde macht" niet herleven, dan is het te voor zien, dat zowel de communisten als de groep-de Gaulle in verhevigde mate zich zullen doen spreken. Ontbinding Assemblée en het uitschrijven uwe verkiezingen zou, naar Ass. Press meldt, Frankrijk verdelen in twee ge wapende kampen, met als inzet: de Gaulle of Communisme, een inzet, die ook ge bruikt werd bij de gemeenteraadsverkie zingen tijdens de afgelopen winter. Twee Franse officieren te Gaza gedood Patrouilleerden in wit geschilderd Uno-vliegtuig Twee Franse officieren, die voor de Ver enigde Naties langs de Palestijnse kust patrouilleerden, zijn Zaterdagmorgen op het vliegveld van Gaza, dat door Egyp tische troepen is bezet, doodgeschoten. Volgens mededelingen van de staf-chef van Bernadotte, generaal Age Lundstrom, werden in het vliegtuig geen bloedsporen gevonden, zodat de conclusie voor de hand ligt. dat zij bij het verlaten van hun ma chine zijn neergeschoten. Het vliegtuig wel doorschoten, doch de Egyptena- verklaarden, in de veronderstelling te leven, dat het een Joods vliegtuig was. hoewel het witgeschilderd was. Er zijn rechercheurs naar Gaza gezonden onderzoek in te stellen. Wat de strijd in Palestina zelf betreft, hebben de Joden de voorstellen voor de pacificatie van Jeruzalem aanvaard, ter wijl men nog wacht op de Egyptische reactie. Een woordvoerder van het Ara bische legioen verklaarde, dat de Joden opnieuw de wapenstilstand hebben ge schonden toen zij onder zwaar vuur d( berg Sion en de Nieuwe Poort poogden te bereiken. Vandaag komt de Veiligheidsraad spoedzitting bijeeen om het Palestijnse vraagstuk onder ogen te zien. De Arabische Regeringen doen op het ogenblik ernstige pogingen om op de Al gemene Vergadering van de Verenigde Naties, die op 21 September te Parijs be gint. een eenheidsfront te hebben van allt Arabische landen en naties, die deze lan den steunen. Nader wordt bericht dat ook de Ara bieren het voorstel tot vorming van eer neutrale zone bij Jeruzalem hebben aan vaard. Dit betekent dat vanmiddag de Rode-Kruis-zone ten Zuiden van Jeruza lem neutraal gebied is geworden, waaruit al het militaire personeel en alle wapens en uitrusting moet verdwijnen. Koninginnedag i wij Morgen is het 31 Augustus e Koninginnedag. Dat is nu vijftig jaren 2 geweest en zelfs de jaren van bezetting konden deze traditie nauwelijks verbre- besloten kring immers en in het bijzonder in de huiskamer werd de tradi- Ihaafd en ook in de kerken werd ondanks de vijand steeds een gebed voor ïze Vorstin opgezonden. 31 Augustus en Koninginnedag, zij zijn jor ons besef tot een schier onverbreke lijk geheel geworden. Wij kunnen ons de laatste dag van deze zomermaand moeilijk anders voorstellen dan in de tooi van oranje en groen. Toch en hoe is deze gedachte ons nog vreemd valt morgen voor het laatst de Koninginnedag op 31 Augustus. Ook deze band wordt verbroken in deze dagen, verscheidene banden worden ge slaakt. 31 Augustus wordt weer een „ge wone" dag en de Koninginnedag zal voortaan vallen op de verjaardag van Ko ningin Juliana, op 30 April dus. Nogmaals, dat zal ons vreemd te moede zijn. Gewend waren wij geraakt aan deze feestelijke dag. die viel aan het slot van de vaak zonrijke zomermaand, een mooi besluit, voor velen, van de vacantie. De kinderfeesten waren op die dag voor de jeugd een vreugde, die de hernieuwde tocht naar de school kon verzoeten. Dat alles behoort straks tot het verleden. Ook dat wordt straks herinnering. En de feest vreugde verlegt zich naar die laatste dag de Aprilmaand. Wij zeggen het op- w: het zal ons vreemd zijn. Maar het valt niet moeilijk, ook van die dag de zon zijde te zien. Immers, op die dag sluiten e voorgoed de winter af en de volgende ig is het Mei, de Lentemaand. Doch zal in het vervolg 31 Augustus wel zulk een „gewone" dag zijn in de tredgang alle dagen? Wy geloven er vooralsnog weinig van. Want zolang God aan onze thans aftredende vorstin het leven schenkt en moge dat zijn nog zeer vele jaren zullen wij vooral op die dag Haar zegen rijk bewind willen gedenken en wij wil len dat blijven doen. Ons volk zal dat doen tot in lange geslachten. Voorts, op welke dag Koninginnedag ook vallen moge, op 31 Augustus, op 30 April 4>t wanneer, wij zullen in het bij zonder op deze dag het hoofd dankbaar omhoog heffen tot de Koning der Konin gen, Die de volken leidt en bestuurt en tot Wie thans wel speciaal, in deze dagen van gedenken en van een nieuw begin, ons dankgebed mag uitgaan. Ir Tromp géén minister Ir Th. Ph. Tromp, van wie wij enige tijd geleden hebben gemeld, dat hij ge polst was voor de portefeuille van Ver keer en Waterstaat, heeft, naar „Het Pa rool" meent, besloten zich niei met deze functie te belasten. Van Mook naar Nederland Kans op aftreden Volgens een Nederlands communiqué komt de It.-G.G., dr H. J. van Mook op 8 Sept. as. naar Nederland. Naar Reuter mededeelt, heeft deze reis op verzoek van de Ned. regering plaats, terwijl A.P. verband legt tussen deze reis en enerzijds de impasse in de Nederlands- Djokjase verhouding, anderzijds de lo pende geruchten als zouden verschillen de Nederlandse ministens slechts bereid zijn, in het nieuwe kabinet zitting te ne men, indien dr Van Mook aftreedt. Djokja kan Ned. delegatie niet ontvangen Veilige doortocht kan niet worden gewaarborgd Hoewel in verband met de morgen te Kalioerang te houden zitting van de C. v. G. D. en de Nederlandse en Republikeinse delegatie Djokja aan de C. v. G. D. een te legram had gezonden, volgens hetwelk de veiligheid van de Nederlandse delegatie leden gewaarborgd zou worden, keerde het lid Soepomo van de republikeinse de legatie uit Djokja terug naar Batavia met door voorzitter Moh. Roem onderte- kened brief, waarin aan de C. v. G. D. werd medegedeeld, dat Djokja het niet raadzaam achtte, dat Nederlandse auto riteiten in republikeins gebied zouden reizen, daar Djokja in verband met de door de incidenten van de laatste dagen ongunstig beïnvloede gevoelens van de bevolking geen veilige overtocht kon waarborgen, aldus seint Ass. Press. Soepomo zeide. dat de regering-Hatta nog steeds oprecht tot overeenstemming wenst te komen met de Nederlanders dat de bedoeling van deze brief slechts incidenten te voorkomen, nu de span ning aan beide zijden zo groot is. Hy verklaarde voorts, dat Nederland de positie van Hatta uiterst moeilijk maakt en dat het wel gelijkt, of de Ne derlanders met de uiterst linkse groepen de republiek samenwerken om deze regering ten val te brengen en noemde de volgende voorwaarden voor een vatting van de onderhandelingen: terug gave van het republikeinse gebouw t€ Batavia, waar de schietpartij plaats vond, een verklaring van de Nederlanders, dat de onschendbaarheid van de Djokjase de legatie geëerbiedigd wordt en het onge daan maken van de uitwijzing van repu blikeinse ambtenaren uit Batavia. Ten slotte deelde Soepomo mede, dat Djokja aan de Comm. v. G. D. bemid deling inzake de uitwijzing gevraagd bad. Radio Indonesia Raja roept op tot Radio Indonesia Raja („De radio van Groot-Indonesië") te Kediri (Midden- Java) heeft, volgens het Franse AFP, de Indonesiërs, levend in de „door Neder landers bezette gebieden" aangezet tot wraak over de jongste maatregelen en roept op tot brandstichting in de gebou- waar de Nederlanders het jubileum Koningin Wilhelmina en de inhuldi ging van Koningin Juliana zullen vieren. 't Zoveelste onderhoud op het Kremlin Het gematigd optimisme over de be sprekingen te Moskou duurt voort. Werd aanvankelijk op gerekend, dat er officieel communiqué zou verschijnen, later kwam het bericht, dat dit niet v schijnlyk zou zijn. Gisteren hebben de afgezanten der Westelijke mogendheden een bespreking gehouden op de Amerikaanse Ambas sade te Moskou, waar zij waarschijnlijk nieuwe instructies hunner regeringen hebben bestudeerd. Waarnemers geloven, dat een nieuw onderhoud op het Krem- lim is gevraagd, dat in de loop van daag zou moeten plaats hebben. „NIETS SENSATIONEELS". De Amerikaanse journalist Jack Mee- han en twee Duitse collega's met een, Duitse chauffeur, die Vrijdagavond door de Russen gearresteerd waren, zijn vrij gelaten. Zij verklaarden, dat hun „niets sensationeels" was overkomen. De 25 m hoge zuil die bU het Haagse station Staatsspoor is opgericht en op xyn top een kolossale rijksappel Droog tveer Tot morgenavond verwacht De Bilt Droog en vrij zonnig weer, maar voor namelijk in hert Noord-Westen van het land enkele overdrijvende wolkenvelden. Vannacht en in de vroege ochtend weinig wind en plaatselijk nevel of mist. Mor gen overdag zwakke tot matige wind hoofdzakelijk uit Zuidelijke richtingen. Enige verdere stijging 1 ZON EN MAAN Dinsdag 31 Aug.: Zon op 5.49, onder 19.30 uur; Maan op 0.47, onder 18.39 uur. Woensdag 1 Sept.: Zon op 5.51, onder 1928 uur; maan op 2.13, onder 19.10 uur. 3 Sept. NM

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1