Otto von Bismarck KIEUWE LEIDSCHE COURANT 8 VRUDAG 27 AUGUSTUS 1948 Terug op Vaderlandse bodem „WEER BAAS OP EIGEN ERF" 13 Maant 1945 is niet te vergelijken met 80 November 1813, toen óók een Oranje uut ballingschap in 't vaderland terug keerde. Op bladzij 782 van Groen van Prinsterer's Handboek hebben we een dikke potloodstreep gezet bij de regels: „De Prins van Oranje te Soheveningen en in Den Haag. Onbeschrijfelijke vreug de. Een schaterende menigte, die zioh golvend voortstuwde, liet geen plekje ledig op de straten en ontzag hoeven noch raderen voor een glimlach van den geliefde". Ja, zo was 't in 1813 en hoe zou 't zijn als Koningin Wilhelmina de vader landse grond weer betreden zou? Voor vaste waarheid is wel eens verteld, dat vissers stiekum een paar sloepen in ge reedheid 'hadden gebracht om 'hun Ko ningin af te halen. Zij. was immers in Engeland en op een goede dag zou na- tuurlijik een oorlogsschip voor de kust verschijnen om de geliefde Landsmoeder weer bij haar volk te brengen. Ja, zó zou H gaan, en daarom zorgden die stoere vissers er voor, dat de sloepen al klaar Maar zo is de terugkeer van Koningin Wilhelmina in Nederland helemaal niet gegaan. Dat de Koningin naar die dag reikhalzend uitzag daar waren we allen van overtuigd. In de Brabantse en Zeeuwse plaatsen, die reeds bevrijd wa ren, stond op de aangeplakte bevrijdings- proolamatie te lezen: „Ik hoop spoedig op Nederlandse bodem terug te keren om met mijn verantwoordelijke raadgevers de lei ding van 's lands zaken weer op mij te nemen. Dat Gods zegen op U allen ruste". U Was in 't begin van Maart 1945, dat de Koningin de wens te kennen gaf een bezoek te brengen aan dat deel van Ne derland, dat reeds bevrijd was. We kun nen er van op aan, dat allen, die van dit plan hoorden, 't sterk hebben afge raden. Want 't was nog erg gevaarlijk in Zeeland en Brabant. De Duitsers gingen nog geregeld door met het door gealli eerden bezet gebied onder kanonvuur te nemen en bovendien vielen er telkens V I-projectielen, die al heel wat slacht offers hadden gemaakt. 't Is bekend: onze Koningin heeft een sterke, onbuigzame wil. Wanneer zij zich eenmaal iets voorgenomen heeft, is er heel wat nodig om haar van dat voor nemen af te brengen. Ook de legerleiding der geallieerden opperde bezwaren. Maar met hetzelfde resultaat: de Koningin wilde naar Nederland. Toen werd 'beslo ten, dat 't bezoek in 't diepste geheim zou plaats hebben: de Duitsers mochten er van te voren niets van merken. In een Dakota werd de Koningin naar het vliegveld bij Brussel gevlogen. Ten huize van de Belgische Koningin-Moeder werd de nacht doorgebracht. Generaal Eisenhower had een zware Amerikaanse legerauto beschikbaar gesteld, geheel gepantserd en van „kogel proof" glas De Verenigde Vergadering op 6 September Bij het thans verschenen K. B. van 20 Aug., zijn overeenkomstig art. 52 der Grondwet, de beide Kamers der Staten- Generaal tot een openbare en verenigde vergadering bijeengeroepen voor de plechtige beëdiging en inhuldiging van H. M. Koningin Juliana, welke zoals reeds gemeld Maandag 6 Sept. om kwart over tien in de Nieuwe Kerk te Amsterdam plaats zal vinden. DE SPORTFANTASIE IN HET STADION. Na de intocht van de kampioenen van dit jaar op 4 Sept. in het Olympisch Stadion te Amsterdam en na de Olym pische équipe, onder leiding van Karei Lotsy, zal mevr. Fanny BlankersKoen als representante van de Ned. Sport, de gevoelens van dankbaarheid en trouw jegens ons Vorstenhuis vertolken. Wim Slijkhuis zal fakkeldrager zy'n en zo de Intocht van de Olympische ploeg aan kondigen. gende morgt ^Iven^óór half een bereikte de kleine stoet het Zeeuws-Vlaamse grensdorp Eede-Aardenburg. De Koningin stapte uit de auto en langzaam wandelend overschreed zij de met een streep aan gegeven grenslijn. Wat zal er 'toen in haar zrijn omgegaan.Op 13 Mei 1940 had zij 't Vaderland verlaten en nu, op 13 Maart 1945, keerde zij er terug De mensen konden niet spreken van ontroering, toen zij in die dame, gekleed in een bruin ma ntelcoetuum, hun Ko ningin herkenden. Opeens zette er één 't Wilhelmus in, dat door allen snikkend en wenend werd meegezongen Het zwaar verwoeste stadje Sluis ont ving de teruggekeerde Vorstin onder eerbiedige stiüite. Maar toen de mensen goed 'beseften van welk een historische gebeurtenis zij getuige waren, brak een geestdriftig gejuich los als maar zelden is gehoord. We zouden van deze tocht nog heel wat kunnen vertellen, maar daarvor ont breekt de ruimte. Wie er meer van we ten wil, moet het prachtige boek van Gerard Rutten „Ons Koninklijk gezin in bevrijd Nederland" maar eens te lezen zien te krijgen, 't Werd door Zomer en Keuning te Wageningen uitgegeven em staat vol prachtige foto's. 't Zou nog bijna twee maanden duren eer heel Nederland bevrijd was. En welk een maanden zijn dat geweest In vast en sterk geloof had Koningin Wilhelmina gezegd': Wij zullen deze strijd winnen. En haar geloof werd niet be schaamd. God gaf de overwinning em op de avond van 5 Mei 1945 kwam het blijde bericht, dat de Duitsers zich aan Montgomery hadden ovefgegeven. De woorden, die onze Koningin op de dag der bevrijding sprak, waren alle Ne derlanders uit de ziel gegrepen: „Onze taal kent geen woorden voor hetgeen In ons aller hart omgaat in deze ure van bevrijding van geheel Neder land. Eindelijk zijn wij weer baas o] eigen erf en in eigen haard. Verslagen is de vijand, van Oost tot West, van Zuid tot Noord, verdwenen het vuurpe loton, de gevangenis en het martelkamp. Voorbij de nameloze druk, de nimmer rust latende gedachte aan vervolging, welke vijf jaar lang U heeft beangst. Voorbij is de verschrikking van de hon- De lezers onzer dagbladen hebben 't mogelijk gemaakt, dat een aantal radio toestellen kon worden aangekocht voor onze jongens in Indië. Op de foto ziet men mevrouw Spoor het eerste toestel aanbieden aan de patiënten van het militair hospitaal te Tjimahi. „Het doet m\j buitengewoon genoegen" zo schrijft ons mevrouw Spoor „u te kunnen mededelen, dat deze toestellen bij de patiënten zeer in de smaak zijn gevallen." Het Leidse sterftecijfer in de toekomst Belangrijke stijging lijdelijk (Van i statistische medewerker) Het sterftecijfer in ons land is vooral in de na-oorlogse jaren sterk gedaald en deze daling heeft zich zó ver voortgezet, dat de sterfte thans verbluffend laag is. Voor 1948 is het sterftecijfer tot nu toe slechts 7.7 per duizend en per jaar, ter wijl het omstreeks 1860 nog ongeveer 30, dus bijna het viervoudige daarvan was. Waaraan danken wij deze sterke da ling? Hebben wij zoveel doodsoorzaken overwonnen'? Tot op zekere hoogte: ja! Inderdaad heeft de medische wetenschap in de laatste eeuw in de strijd met tal van ziekten de overwinning behaald; daarnaast hebben allerlei sociale en hygiënische toestanden een verbetering ondergaan, die de levenskansen vergroot Een halve eeuw ontplooiend stuwend vrouwenleven Vrouwen schrijven haar historie Een boek van vrouwen en haar taak, haar arbeid, haar streven en haar verant woordelijkheid. Een boek. dat niet alleen een eerbiedig geschenk aan de Eerste Vrouwe van Nederland betekent, maar tevens gezien moet worden als een docu ment van historische waarde, omdat het een klare indruk geeft van de kentering, welke zich in een halve eeuw tijds heeft voltrokken in het maatschappelijk leven der vrouw. De vluchtigheid van een tentoonstelling is niet bij machte een blijvende indruk te vestigen van zulk een belangrijk le vensproces, dat zich niet dan ten koste van zeer veel strijd en veerkrachtige vasthoudendheid heeft kunnen ontwikke len. Daarom heeft de Stichting „Tentoon stelling De Nederlandse Vrouw 1898 1948" terecht gemeend, dat een goed ge documenteerd boekwerk het populair-se- rieuze geëxposeerde moest bestendigen. Een grote verdienste van dit boek is, dat redactieraad en samenstelster zulk een uitnemende keuze hebben gedaan bij het uitnodigen van medewerksters. Het feit alleen al, dat wel-onderlegde vrouwen uit verschillende levenskringen de uitwer king der emancipatie op vrijwel alle ter reinen des levens weten weer te geven dat zij daarbij de rijke stof nauwelijks de enkele haar toegemeten pagina's kunnen samenvatten, bewijst, welk een evolutie het leven van de Nederlandse w heeft doorgemaakt sinds 1898, toen haar stem in het openbaar leven werd gehoord noch geacht, toen het jonge meisje de beslotenheid van het gezin slechts ruilde voor de nieuwe beperkt heid van het eigen gezin en men neerzag op vrouwen, die in ondergeschikte posi ties de handen uit de mouwen staken. Toen de vrouwenarbeid met een glimlach werd genegeerd en een enkele strijd tegen dit onrecht met het geringschattend „blauwkous" werd betiteld. Beziet men-thans de positie van de iuw in het openbare leven, in sociale kerkelijke arbeid, in maatschappelijke politieke functies, dan wordt het dui delijk, dat dit boek veel te zeggen heeft ïvens een stimulans is voor de vrou- van Nederland om niet alleen de veroverde plaats waardig te blijven, doch Ex-predikant dr H. W. van der Vaart Smit voor de Perszuivering „Kerkniemvsredacteur Sclieps verdiende 10 maal concentratiekamp (Van een onzer verslaggevers.) „In Mei 1940 trachtte ik in overleg met de heren Colyn en Mussert een ministerie te vormen, waarin ik dan als lid van de N.S.B. zitting zon hebben," aldus dr H. W. v. <L Vaart Smit, ex-hoofdred. van het Ned. Chr. Persbureau, gisteren voor de Perszuivering. Zijn houding als lid van de NSB trachtte verd, die in kamp Westerbork zit opgeslo ten, te rechtvaardigen door hierdoor de goede Ned. zaak te dienen. Verd. ontkende, dat door zijn toedoen ooit iemand is veroordeeld geworden door de Duitsers. Als hoofd van het Haagse bu reau van het A.N.P. heeft hij zeer prettig samengewerkt met de toenmalige direc- Het heeft verd. leed gedaan, dat artike len van hem zijn opgenomen in „Volk en Vaderland" en „De Waag". In een brief aan Max Blokzijl werd een aanval gedaan op de heer W. F. C. Scheps, die tiendubbel het concentratiekamp ver diende, mede als helper van prof. dr K. Schilder, aldus verd. „Deze houding handhaaf ik thans nog, al is het niet mijn bedoeling geweest de heer Scheps te ver- Scherp critiseerde mr Vonkenberg dit schrijven aan Blokzijl, waarin goede Ne derlanders in het gevaar werden gesleept, ook al is dit uit het oogpunt van concur rentie geschied. In twee andere brieven aan Max Blok- Sijl wordt een meer aggressieve houding aangeprezen, onder de dekmantel var Christendom, teneinde een Chr. dagblad op te richten met nat.-soc. strekking. Vol gens de pres, een zeer bewuste poging om de Ned. Chr. pers te nazificeren en dal n.b. door een ex-Geref. predikant. „Alles wilde ik in Chr. geest houden, hetgeen botste met de Duitse maatregelen" e: oud-predikant probeerde zich geheel te rechtvaardigen door zijn quasi-Chr. ge voel. Een gevoel overigens, waarmede de pres., mr Vonkenberg, niet gaarne nader mede wilde kennis maken. Nog steeds ziet verdachte niet in, dat het nationaal-socialisme in strijd met het Chr. geloof is. Voor lasteringen aan het adres van de Ned. Regering in Lon den, doorgegeven aan het A.N.P.. achtte Verd. zich niet verantwoordelijk. In een speech in 1941 werden predi kanten beschimpt, die alleen te eigen bate streden voor de Chr. organisatie. Verd. zag, volgens zijn zeggen, in 1941 nog niet in, dat de Duitsers naar de haar den van het verzet zochten. „Geheugen stoornis in het kamp", constateerde de pres., evenals de onbekendheid met een scherp aanvallend artikel over de Vrij metselarij. Als hoofdredacteur van „Evan gelie en Volk" maakte dr v. d. Vaart Smit propaganda voor het nat.-soc. en viel de houding van ds Niemöller aan. „En dat in een blad, dat de titel „Evan gelie en Volk" draagt", aldus de pres. Het Joodse ras is een parasiterende en bolsjewiserende plaats in onze sa) leving gaan innemen dat was citaat uit „Evangelie en Volk". ,Maar ik heb veel voor de Joden gedaan", pleit verd. heel zwak. Ook de aanval op prof. dr K. Schilder, die het eerst de hand ophief tegen het nat.-soc., werd compleet voorgelezen. „Dr Schilder ging te ver in zijn politieke vallen", wilde verd. beweren, terstond omgeworpen door de pres., die de taak van de predikant in oorlogstijd juist ook op politiek gebied zag. Prof. Schilder moest spreken en „De Reformatie" v de het sterkste geestelijke verzet in Ne derland. „Zelf heb ik aan de gevangenneming vai prof. Schilder geen schuld, aldus verd. doch evengoed ging hij toch door prof. Schilder verder in zijn pers aan te val len. „Ik probeerde zelfs prof. Schilder vrije te krijgen", trachtte verd. te bewe ren, doch, volgens de pres., had verd. deze poging openlijk in de pers moeten doen. Verd. ontkende als Haags redacteur van het „Alg. Handelsblad" te zijn opge- De getuige-deskundige Govers schetste dr v. d. Vaart Smit als de breker van het kerkelijk verzet. Reeds lang voor de oor log was deze Geref. predikant uit Zwijn- drecht in contact met de N.S.B. en voor deze N.S.B.-ers uit deze gemeente was verd. de gewaardeerde vraagbaak. Als een slang wroette hij in het Prot. Chr. geloofsleven. Het Ned. Chr. Persbureau, de Knipsel- dienst, die predikanten aan de Duitsers verried, de medewerking aan „Volk en Vaderland", dat alles, alsmede de gruwelijke aanvallen in „Evangelie Volk" op de heer Scheps en prof. Schil- „doet walging bij mij opkomen", aldus de heer Govers, die na een brief die ondertekend was met „Mit herzlich- sten Heil Hitier" te hebben voorgelezen, de hoogste straf, 20 jaar uitsluiting ad viseerde. „Liever nog hoger". Uitspraak over 14 dagen. Een belangrijk deel van het hulde blijk der Nederlandse vrouwen aan H.M. de Koningin ter gelegenheid van haar gouden regeringsjubileum is het thans verschenen gedenkboek „Vrou wen van Nederland 1898—1948", dat als ondertitel draagt „De vrouw tijdens de regering van Koningin Wilhelmina". Dit in kloek formaat en met grote zorg uitgevoerde boek is>by de uitge verij Scheltens en Giltay uitgegeven onder auspiciën van de Stichting .Tentoonstelling de Nederlandse vrouw 18981948" en samengesteld door dra M. G. Schenk. Leden van de redactie raad waren de dames mr L. H. Gallois, ir A. van Schaik, dr F. T. Diemer- Lindeboom en mr A. van der Goes van Naters—Van der Plaats. Mevrouw Eleanor Roosevelt schreef een sympa thiek voorwoord en 25 vrouwen laten in dit boek zien, hoe „de vrouw" haar taak heeft gevonden in de maatschappij en daarin als volwaardig mens is opge nomen, maar ook, welke consequenties deze bewustwording heef t meegebracht. om ook verder te gaan, opdat haar arbeid in al zijn facetten intensiever en groter waarde worde. De medewerksters aan dit boekje heb ben, elk in eigen stijl en naar eigen op vatting, deze grondgedachten uitgewerkt in haar bijdragen. Ter inleiding koos de samenstelster het gave en waarlijk profe tische gedicht van Henriëtte Roland Holst-van der Schalk: „Kentertijd". En daarna rijen zich de beelden een: dr Annie Romijn—Verschoor geeft een soepele schets van het „verprutste vrouwenleven" in de tijd, dat het n derschap het enige doel was van zulk een bestaan, van de uitkrijtingen, die de baanbreeksters in de reehtsstrijd hadden te verduren. Namen als van Betsy Perk, Aletta Jacobs en Anna de Savornin Loh- man doen in enkele pennestreken gans die stroeve tijd weer voor ons opleven. Dan het beeld van de openbloeiing va het gezin zorgzaam beschreven door mevrouw M. E. H. SnadingGeisweit der Netten waarin de vordering het onderwijs een grote rol speelde waarbij ook de positie van de ongehuwde vrouw gunstig werd beïnvloed. Zij be wijst, hoe het feit dat het onaantastbare gezag van de man aan souvereiniteit moest inboeten, de ontplooing van vrouw zowel in als buiten het huwelijk zeer ten goede is gekomen. Hoe ook de instelling van consultatiebureaux gezinsmoeilijkheden en verschillende ziekten, grote steun zijn geworden voor de gemeenschap, welke het gezin vormt. Helaas zou het ons te ver voeren, aan elk der op zichzelf uiterst interessante en veelzijdige artikelen apart aandacht te besteden. Wij noemen daarom een enkele bijdrage, waardoor de verscheidenheid van het boek wordt gedemonstreerd: de beschrijving van mevrouw dr F. T. Die- mer-Lindeboom van de vrouw „aan he' thuisfront", dat ons de trouw van speciaal de Nederlandse vrouw in de nauwelijks doorstreden oorlogsjaren opnieuw voor ogen stelt: de overstelpende taak, het gezin door de ellende te slepen en daarbij nog tijd te vinden voor hachelijke illegale arbeid. Vrouwen, die op haar post bleven, vrouwen, die ten offer vielen Mevrouw L. van der PekWent roert het woningprobleem in een halve eeuw hebben. Noemen wy slechts de woning verbetering, drinkwatervoorziening, rio leringen enz. Ook de algemene kennis wat goed is voor de gezondheid wat schadelijk, is thans veel wijder v breid dan een halve eeuw geleden Een schooljongen kan tegenwoordig méér over vitamine vertellen dan alle dokters me', elkaar daar vijftig jaar ge leden van wisten. En vitaminen zijn lang niet het enige, waarvan dit gezegd kan worden. Zo werken tal van oorzaken samen om is leven, menselijker wijze gesproken, te verlengen en eigenlijk zijn het alléén de verkeersongevallen, die als doodsoor zaak belangrijker zijn geworden dan voorheen waren. Kan dit zo doorgaan? Neen! Nóch een veel verdere daling van het sterfecijfer, nóch zelfs een hand having er van op bijv. acht per dui- zen en per jaar is mogelijk. Een vrij spoedige en aanzienlijke stijging is onvermijdelijk. Immers, het stationnair worden van h sterftecijfer op acht per duizend en pi jaar zou betekenen, dat de mensen in oi land een gemiddelde leeftijd van 125 jaar zouden bereiken. Een gemiddelde leef tijd, dat wil dus zeggen, dat er ook nog heel wat mensen belangrijk ouder zouden moeten worden en dat lieden van 180 jaar even weinig zeldzaam zouden zijn als thans grijsaards van 80. En hoe- ook de moderne tijd ons afgeleerd heeft, iets ónmogelijk te noemen, dit is toch wel zéér. zéér onwaarschijnlijk! J De gemiddelde leeftijd van onze land genoten was omstreeks 1900 slechts 45 jaar, nu bedraagt zij ongeveer 65 jaar. Het zal prachtig zijn, als o.a. door nieuwe medische overwinningen het gemiddelde kan worden opgevoerd tot 75 k 80 jaa Maar ook dan nog zal een stijging va het sterftecijfer tot ongeveer 13 „onvei mijdelijk" zijn. Ook voor Leiden moet met deze ontwikkeling rekening gorden ge houden- Tot omstreeks 1900 lag het Leidse sterftecijfer hoger dan het ryksgemiddelde. Dit was aan verschil lende omstandigheden te wijten. Des tijds was het sterftecijfer bijv. in de steden, vooral in de grotere steden aanmerkelijk hoger dan op het plat- De sociaal-hygiënische verbeteringen, die sedertdien in de steden ook in den zijn doorgevoerd, hebben de schaal naar de andere zijde doen overslaan. Sedert geruime tijd ligt het Leidse sterf tecijfer nu iets beneden het rijksgemid- Toch moet ook in onze stad gere kend worden op een stijging van het sterftecijfer van het tegenwoordige peil van minder dan 8 per duizend en per jaar tot ongeveer 13. Met an dere woorden: wij moeten er op rekenen, dat de sterfte in Leiden bin nen afzienbare tijd met ongeveer vijftig pet zal toenemen. Het is goed, daarbij tijdig te bedenken, dat dit geen bewijs zal zijn van een bedenkelijke terugval, die aan plaatse lijke fouten of onvolkomenheden moet worden toegeschreven, maar dat die stij ging slechts een onafwendbaar gevolg van een normale ontwikkeling. stichter van het Duitse keizerrijk Vijftig jaar was het dezer dagen geledendat Otto von Bismarck, die als stichter van het Duitse keizerrijk gedurende meer dan een kwart eeuw zijn stempel heeft gedrukt op de politiek van Duitsland in het hijzonder en tevens op die van Europa, op Friedrichsruh is overleden. Het einde van zijn roemrijke loophaan was reeds in 1890 gekomen, enige jaren na de dood van Wilhelm 1, die zich gedurende zijn gehele regering geschikt had naar het beleid van de rijkskanselier. Hoe men ook over verschillende van zijn maatregelen moge denken, het staat vast, dat hij samen met keizer Wil helm I ontzaglijk veel heeft gedaan voor de Duitse eenheid. HIJ STIERF 50 JAAR CELEDEN Bismarck werd op 1 April 1815 op het kasteel Schönhausen bij Maagdenburg ge boren als zoon van vorst Frederik von Bismarck en Wilhelmine Mencken. Van zijn moeder, die reeds op 17-jarige leef- was gehuwd, erfde hij de scherpe en koude intelligentie en daarbij de ruste loze begeerte naar macht, die geen Bis marck voor hem bezielde. De meeste leden van zijn voorgeslacht aren geduchte vechters. Zij streden in 30-jarige oorlog aan de zijde van ko ning Gustaaf Adolf, rhet de Grote Keur vorst bij Fehrbellin en onder Frederik de Grote in de zevenjarige oorlog. In de vrijheidsoorlog tegen Napoleon trokken niet minder dan zeven Bismarcken te velde; drie er van sneuvelden. Otto's vader diende in zijn jeugd in het Prui sische leger, maar trok zich al vroeg terug op zijn landgoederen om het leven an een edelman te leiden. Na zijn studie te Göttingen te hebben oltooid, werd hy referendaris in Prui sische staatsdienst, hetgeen hem slechts matig beviel. Zijn leven nam echter onverwachts een keer door het overlijden van zyn moeder. De zaken bleken in het ouderlijk huis niet zo best te staan, zodat de oude Bis marck besloot het beheer over zijn land goed Kniephof in Pommeren in handen van Otto te geven. „Dolle Jonker In de vijftien jaren, die hij daarop op de Kniephof doorbracht, bezorgde zich de naam van „de dolle jonker". Waaraan hij dit te danken had, schreef hij zelf aan een vriend: „Mijn omgang bepaalt zich tot honden, paarden en landjonkers; bij de laatsten ik nogal in aanzien, omdat ik geschre- volhard en het tenslotte verwezenlijkt- In 1862 begon zijn kanselierschap, in geleid door een kort verblijf als gezant ie Petersburg en Parijs. IJzeren kanselier Vier jaar lang heeft hij zonder begro ting het bestuur gevoerd, aangezien di Kamer van Afgevaardigden weigerde zijn oorlogsbegrotingen goed te keuren. Zowel Bismarck als keizer Wilhelm waren mening, dat er voor alles een krachtig leger moest komen; de Kamer echter meende te kunnen volstaan met het ge reedhouden van een volksleger. In de bewuste dagen was het, dat Bis marck in de Kamer de uitdrukking ge bruikte, die hem zo kwalijk genomen is: ,JDe grote vraagstukken van deze tijd zijn alleen op te lossen door bloed De toekomst stelde Bismarck naar scheen in het gelijk; drie oorlogen waren nodig, vóór Pruisen de begeerde plaats kon innemen. Eerst werd Denemarken verslagen, vervolgens werd een daverende overwinning behaald op de Oostenrijkers, die bij de vrede van Praag moesten stemmen in de uitsluiting van Oostenrijk en in de opheffing van de Duitse bond. Voor Pruisen bestond de rechtstreekse winst in de inlijving van Hannover, Hes sen-Kassei, Frankfort en Sleeswijk-Hol- stein, om welk laatst gebied de beide logen eigenlyk zyn gevoerd. Deze cessen hadden grote invloed op de bin nenlandse situatie van Pruisen; steeds grotere groepen schaarden zich achter de man, die Pruisen had groot gemaakt. In 1867 werd de Noord-Duitse bond op gericht, waartoe 22 staten overgingen. De Zuid-Duitse staten bleven voorlopig bui ten de bond, doch sloten een geheim mi litair bondgenootschap met Pruisen. Dit laatste met het oog op de houding van het Franse keizerrijk, waarmee de oorlog van 18701871 uitbraik, toen dat land over de Spaanse troonopvolging klaarblijke lijk strijd zocht, en Bismarck, die, op een voor hem geschikt ogenblik door middel van het „Telegram van Ems" kon for- Versail-les 1871 Op September 1870 moeeten de Fran sen bij Sedan capituleren. De stichting van het Duitse keizerrijk werd openlijk afgekondigd en op 18 Januari 1871 werd Wilhelm I in de Spiegelzaal van Versail les tot keizer gekroond. Bismarck, die van de meert impopulai- man de meest geziene m*n van Duits land was geworden, werd rijkskanselier De tijden, die toen volgden, waren niet gemakkelijk voor hem. Bekend ia rijn strijd tegen de macht van het rooms-ka- tholicisme CNach Canossa gehen wir nicht") In het toenemen van de macht van da socialistische partij zag hij een groot ge vaar voor de staat. In 1878 ontnam hij hun in de Socialistenwet het recht van vergadering en de vrijheid van druk pers. Om de arbeiders te winnen voerde hij anderzijds een reeks sociale wetten in. Dit kostte hem de gunst van de nationaal liberalen, die het geld voor de aociale voorziening moesten opbrengen. Bevreesd voor een revanche-oorlog met Frankrijk ging hij voort met het verster ken van land- en zeemacht. In 1882 sloot hij met Oostenrijk en Italië de .Triple Alliantie", terwyl het met Rusland het „Rückversicherungstraktat" sloot, waarin de Tsaar beloofde, bij een aanval van Franse zijde neutraal te zullen blijven. Toen in 1888 de oude keizer stierf en kort daarop keizer Frederik, die slechts 99 dagen aan het bewind was, was het spoedig met Bismarcks heerschappij ge- De jonge keizer Wilhelm II (die in Doorn is gestorven) kon geen gróte figuur naast zich dulden. Het kwam tot her haalde botsingen, welke in 1890 culmi neerden in het conflict over de nieuwe arbeidswetgeving. Op een wijze, die hem later is verweten, noopte de keizer dt kanselier, ontslag te nemen. Zyn sterven Zo eindigde in 1898 het leven van een groot staatsman. Welk een vooruitziende blik hij had, blijkt wel uit de voorspel lingen. die hy kort voor zijn dood nog „Wanneer er goed wordt geregeerd, kan de eerstvolgende oorlog vermeden worden; wanneer er slecht wordt gere geerd, kan hij een zevenjarige worden. De toekomstige oorlogen worden door artillerie beslist; troepen kunnen desnoods vervangen worden, kanonnen moet men in vredestijd gieten. In Rusland is de republiek wellicht dichter bij, dan iemand vermoedt. In de strijd tussen arbeid en kapitaal heeft de arbeid de meeste overwinningen bevochten en dit zal over al het geval zijn, waar de werkman een kiesstem heeft. Wanneer het eens tot een beslissende overwinning komt, zal deze aan de kant der werklieden zijn! Op zyn graf in het park van Fried richsruh staat het door hemzelf gekozen grafschrift: „Hier ruht Fürst Bismarck, ein treuer deutscher Diener Kaiser Wil helm des Ersten...." FOKVEEDAG TE ALPHEN AAN DEN RUN (Vai i deskundige medewerker) i schrift kan lezen, urenlang te paard op de jacht geen enkel stuk wild ire sigaren rook en mijn gasten onder tafel kan drinken" In 1847 huwde hij met de godsdienstige twintigjarige Johanna von Puttkamer; het werd één der gelukkigste huwelijken, die de geschiedenis kent. De vonken erotische avonturen schenen gedoofd, niet doordat Johanna alle vrouwen overtrof, maar omdat hij haar tot vrouw nam, toen zyn strijd met de vrouwen was afgelopen en hij tot de strijd met de mannen c ging. Kort tevoren was hy na de dood zijn vader naar het familiegoed Schön hausen verhuisd; ook was hij als Saksisch edelman gekozen tot lid van de Provin ciale Landdag, die de Pruisische koning in Berlijn had opgeroepen om eindelijk over een grondwet te beraadslagen. Via het Brandenburgse parlement deed hij zijn intrede in de diplomatie, als Prui sisch gezant bij de Bondsdag te Frank fort aan de Main. Zijn politieke denkbeel den namen toen ook vaste vormen aan Hij begeerde Pruisen als leidende staat in een verenigd Duits rijk. Dit ideaal be heerste zijn staatkunde; hij heeft t ER WORDEN IN CHINA MEER MASSA-HUWELIJKEN GESLOTEN Het massa-huwelijk, een economische manier van trouwen, werd veertien jaar ge leden in China ingevoerd en Is sindsdien steeds populairder geworden. Aanvankelijk werd het beschouwd als een modern nieuwtje, doch momenteel zijn ze zozeer in trek, dat deze plechtigheden sinds het begin van dit jaar maandelijks plaats vinden. Vóór de stichting van de republiek gin gen de conventionele huwelijksplechtig heden onveranderlijk gepaard met veel uiterlijk vertoon en praal. De uitzet van de bruid en de bruidskamer werden ten toongesteld; er was een optocht om de bruid te begroeten en haar naar het huis van haar echtgenoot te begeleiden; er was een langdurige plechtigheid voor een met rood beklede tafel, waarop twee brandende rode kaarsen, en er waren honderden buigingen van de jonggehuw den voor hun ouders en familieleden, ge volgd door een feestmaaltijd in zowel het huis van de bruidegom als de bruid. Met de modernisatie werden deze plechtigheden eenvoudiger, maar nog steeds ginge zij samen met vrij veel uiter lijk vertoon. Voor de oorlog kwamen de bruiloftskosten van iemand met een ge middeld inkomen ongeveer overeen met tijds aan en dr Magrita J. Freie geeft een prachtig overzicht van het onderwijs. Ina van der Beugel maakt een charmant maar interessant modepraatje. Ellen Goldstein wijdt bladzijden aan de kunst, door vrou wen gediend, en Anne Biegel herinnert aan de perikelen, die de eerste vrouwe lijke journalisten hadden te doorworste len. Er zijn voorlichtende artikelen over het aandeel, dat de vrouw had in het ker kelijke werk, over haar veroverde positie in politiek en diplomatie, over haar ar beid in industrie en bedrijf. De vrouw in de vakbeweging, de vrouw in de open bare bedrijven, de vrouw in de weten schap, de vrouw in militaire dienstde vrouwen ter wereld en vooral de Neder landse vrouwen, vragen in dit boek aan dacht en zij mogen dat doen, want zij hebben iets. of liever: veel te zeggen. Het boek. dat verschenen is in zwaar-linnen band, slechts gesierd met het embleem der tentoonstelling, in goud-stempel, bevat vele mooie foto's. zijn salaris over een geheel jaar. Hierbij •n de kosten van de uitzet der bruid niet inbegrepen, noch de meubilering van de bruidskamer. De driedaagse plechtig heden werden langzamerhand terugge bracht tot één dag, maar de uitgebreide feesten, die onontbeerlijk werden geacht, vonden echter nog steeds plaats. Massa-huwelyken werden in 1934 inge voerd door de „New life movement sociation" en hebben in de eerste plaats tot doel de geldverspilling en het uiter lijk vertoon van de gebruikelijke huwelij ken te vermijden, zonder echter het de corum aan te tasten. Vóór en gedurende de oorlog organiseerde de stichting massa-huwelijken, terwijl na de oorlog er reeds tien in Nanking en Chungking plaats vonden, waarbij meer dan duizend paren op deze wijze in de echt werden verbonden. Op Nieuwjaarsdag 1948 vond de zevende na-oorlogse plechtigheid plaats en werden 253 paren getrouwd. De kosten hiervan omvatten het bruidsbouquet, de drukkosten van verschillende aanvraagformulieren, die van de muziek en de annonce in de courant. Hiermede zijn de helft van de kosten gemoeid. In sommige gevallen zijn de inkomsten nauwelijks voldoende de uitgaven te dekken, want de stichting is behalve voor andere te verrichten diensten, eveneens verantwoordelijk voor het tekort Nadat alle aanvraagformulieren, ge zondheidsverklaringen en het verschul digde bedrag zijn ingezonden, vindt de plechtigheid plaats in de OMEA (Offi cers moral endeavour association. De bruid is gekleed in een roze Westerse, gehuurde trouwjurk en de bruidegom in zijn Chungshan kleding of in uniform. De drie officiële getuigen zijn de burgemees ter, de Directeur van het stedelijk bureau van sociale zaken en de secretaris-gene raal van Omea. Vervolg van de gedetailleerde uitslagen van de fokveedag gehouden te Alphen a/d Rijn (zie ons blad van gisteren). AFDELING A: GRONINGER ZWART- BLAAR VEESLAG. Rubriek EX dragende koeien, la „Margje" van J. van Dorp. Hazers- woude; lb „Jet" van v. d. Kloot Mey- burg, Alpen a/d Rijn; lc „Olga" van A. Dorp, Hazerswoude; 2a „Nelly" van H. Voorbij Hzn; 2b „Jollie" van Van der Kloot Meyburg, Alphen a/d Rijn; 2c „Keetje 6" van A. v. Dorp, 3a „Bouwien 5" van A. van Dorp, 3b „Laura 4" van A. van Dorp, Hazerswoude. Rubriek X, melkschotten. Ie „Mina" van v. d. Kloot Meyburg, Alphen a/d Rijn; lb .Hennie" van A. van Dorp, Hazerswoude; 2a „Willy" van H. Voorbij; 2b „Adrie" van S. C. Rijlaars dam; 2c „Adrie 2" van Jac. Rijlaarsdam, Alphen a/d Ryn. Rubriek XI, melkvaarzen. 2 „Jantje 2" van L. de Wit, Alphen a/d Rijn. Rubriek XH, dragende vaarzen, la „Engelina 14" van C. van Zwieten, lb .Marie 5" van J. A_ Wolmerstett, 2 „Trijntje 2" van S. C. Rijlaarsdam, 3 „Pukkie 2" van S. C. Rijlaarsdam, Alphen a/d Rijn. Rubriek XIII, pinken, geb. na 30 Sept. '46 (3 stuks van één eigenaar, afstammend van één vader). la groep J. van Dorp, Hazerswoude; lb groep C. v. Zwieten, Alphen a/d Rijn; lc groep J. van Dorp, Hazerswoude; ld groep A. van Dorp, Hazerswoude; 2a groep A. v. d. Akker Mzn., Alphen a/d Rijn; 2b groep L. de Wit, Alphen a/d Rijn. Rubriek XIV, grootste en beste colleetie kalveren, afstammend van één vader (zowel stier- als kuiskalveren). 1 groep C. v. Zwieten Alphen a/d Ryn; 2 groep N. d. Akker Mzn. idem. Rubriek XV, fokfamiliën. 1 „Corxie" van J. van Dorp te Hazers woude. Rubriek XVI-A, tenminste 5 afstamme lingen van één vader. 1 Afstammelingen van „Napoleon" van van Doip, Hazerswoude. Rubriek XVI-B, 5 eigengefokte vol bloeden uit één bedrijf. la groep C. v. Zwieten, Alphen a. Rijn; lb groep J. van Dorp, Hazerswoude; 2a groep A. van Dorp, Hazerswoude; 2b groep N. v. d. Akker Mzn., Alpen a/d Rijn. Rubriek XVH, collectie vee uit één bedrijf. la groep C. v. Zwieten, Alphen a. Rijn; lb groep J. van Dorp, Hazerswoude; lc groep L. de Wit, Alphen a/d Rijn;, 2a groep v. d. Kloot Meyburg, Alphen a/d Ryn; 2b groep A. van Dorp, Hazerswoude; 3 groep N. d. Akker Mzn., Alphen a/d Rijn. AFDELIN B: ZWARTBONT HOLLANDS VEESLAG Rubriek III, stieren van 1 jaar 2 „Matador v. d. Bont 13", H. v. Leeu wen, Alphen a.d. Rijn. Rubriek IV-A. kalf stieren 3 „Plutus" van W. v. d. Waal, Alphen a.d. Rijn. Rubriek V-A. kulskalvi „Veena", 2 „Pieterke", 3 Oskam, Alphen a-d. Rubriek VI melkkoeien kampioene „Ada 38" vi Oskam. 2 „Metha 2" van Jac. Oskam. 3 „Veena 1" van Jac. Oskam, Alphen a.d. i Rijn- Rubriek VH, melkkoeien 1 „Veena 3", 2 „Tarna 3", 3 „Ida T' van Oskam, Alphen a.d. Rijn. Rubriek EX, dragende koelen 1 „Mobelien", 2 „Mobelien 3" van W. d. Waal, 3 „Sonja 2" van Jac. Roskam, beiden Alphen a.d. Rijn. Rubriek X, melkschotter reserve kampioene „Jaan 2 van J Ver duin. Alphen a.d. Ryn. Rubriek XI, melkvaarzen 1 „Bets 4" van J. Verduin, 2 ..Lena 9", „Meta 3" van Jac. Oskam, beiden Alphen a.d. Rijn. Rubriek XIV, grootste en beste collectie kalveren, afstammende van één vader 1 groep Jac. Oskam. Alphen a.d. Rijn. Rubriek XVH, collectie vee uit één bedrijf 1 groep Jac. Oskam. Alphen a.d. Rijn. AFDELING C, GEITEN Rubriek 1, geiten, geboren in 1947 la en reserve kampioene „Nellie" van P. Splinter, ZoeterwoudeLeider dorp, lb „Beatrix" van D. Verkade, Alphen a.d. Rijn. 2 „Willie" van P. Vink. ZoeterwoudeLeiderdorp, 3 „Johanna" van J. Mariens, Alphen a.d. Rijn. Rubriek 2, geiten, geboren in 1945 en 1946 1 en kampioene „Adrie" van A. G. v. d. Werf, le „Jopie" van Chr. v. Mil. beiden ZoeterwoudeLeiderdorp, 2a „Bet" van J. Lenting, Alphen a.d. Rijn, 2b „Fiet" A. G. v. d. Werf, ZoeterwoudeLei derdorp. Rubriek 3, oudere geiten 4 „Lenie" van M. v. Tol. Ter Aar. Rubriek 4-A. gelten. lammeren, geboren in 1948 1 lam 3 van C. T. de Bruin. Ter Aar, 2 lam van C. P. Splinter, Zoeterwoude Leiderdorp, 3 .Trijntje" van P. M. Gaals- dyk. Alphen a.d. Rijn. Eervol: lam van A. J. Hogervorst, Ter Aar en .Marie" van J. Lenting, Alphen ad. Rijn. Rubriek 4-B, boklammeren. geboren in 1948 la bokje van P. Vink, lb bokje van Vink, ZoeterwoudeLeiderdorp. Rubriek 5, bokken, geboren tn 1947 1 „Geus" van Wortman, Hazerswoude. Rubriek 6, oudere bokken 1 „Fox" van „Eendracht maakt Macht", Alphen a.d. Rijn, 2 „Concierge" van „Eensgezindheid", Ter Aar. Rubriek 7, Verenigtngsgroep 1 „Eensgezindheid". ZoeterwoudeLei derdorp, 2 „Eendracht maakt Macht", Alphen ad. Ryn, 3 „Eensgezindheid" Ter Aar. KAAS TENTOONSTELLINO De jury voor de kaascontrole, ge vormd door de heren N. J. Verkleij. J. C. Geel te Alphen aan den Rijn en K. Adema, technieker van het kaascontrole- station te Den Haag. A. Pos, hoofd assistent van de Rijkslandbouwconsu- lent te Gouda en de algemeen arbiter ir J. H. A. Schaafsma. Rijkszuivelconsulenet in algemene dienst te Voorburg, kende in totaal 100 punten toe. Van de meer dan 100 inzendingen werden vier eerste, twee tweede, en twee derde prijzen ver worven, respectievelijk met 99, 98 en 97 punten. Er waren 59 kazen van eerste kwaliteit. S3 tweede en 9 derde en min dere kwaliteit. De gedetailleerde klaart- ficering luidt: 1/c prijs J. W. den Hertog Azn, Ridderbuurt, Alphen a.d. Rijn, 1/d prijs, C. W. d. Broek, Ridderbuurt. Alphen a.d. Rijn, 2/a prijs, J. Rijlaarsdam. Verlengde Aarkade 15, 2/b prije W. Breedyk. Gouwsluis, Alphen a.d. Rijn. 3/a prijs D. M. Binnendijk, Raadhuie straat, Alphen ad. Rijn, 3/b prijs Wed. den HertogOskam, Ridderbuurt, Alphen aan den Rijn. De totaal Indruk van de jury la, dat de Inzendingen over het algemeen van goede kwaliteit waren, waartoe ongetwijfeld de mindere warme temperatuur van hel weer in gunstige zin meewerkt

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 3