TAXI'S VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1948 Jubileumconcert in de Hooglandse Kerk UITSTEKEND GESLAAGD Voor het jubileumconcert, dat gister avond onder auspiciën van K. en O. ir de Hooglandse kerk werd gegeven, wai gelukkig vrij grote belangstelling. Vier Leide kosren. het Alma Materkoor, Con Amore. De Stem des Volks en Ex Animo, verleenden hun medewerking, vier van onze-meest bekende vocalisten, Dora van DoornLindeman, Annie Hermes, Hen le Fèvre en Laurens Bogtman, verzorgden de solopartijen en het Rotterdams phdl- faarmonisch orkest begeleidde. Na ipleidend orgelspel van Piet Uiter- lirtden, die een voortreffelijke vertolking van Bachs Praeludium en fuga in Es gaf, werd onder leiding van Herman de Wolff de cantate „Wachet auf, ruft uns die Stimme" uitgevoerd. Deze cantate begint met een magistraal koor, waarin een in rhytihmisoh opzicht zeer moeilijk gedeel te voorkomt. De moeilijkheden werden door het koor echter schitterend over wonnen. In het koraal „Zion hört die Wfiohter si ragen" ziragen de tenoren van het koor de caratus firmus, die omspeeld wondit door een prachtige tegen melodie van de strijkers en ondersteund door het clawecimbel. Het instrumentale gedeelte van dit koraal was prachtig, maar het timbre der solistisch optredende tenoren liet te wensen over. Han le Fèvre had Slechts een emkel recitatief te zingen, Dora van DoornLindeman en Laurens Bogtman zongen twee prachtige duo's, een met obligaat viool, een met obligaat cello. De solistsche medewerking was ideaal De clavecimbelpartij was bij Hans Schouwman in goede handen; onderge tekende speelde de orgelparty. Nadat de cantate was uitgevoerd, hield Jhr mr W. J. M. van Eysinga een korte toespraak. Wij kunnen ons land slechts denken met Koningin Wiilhelmina, aldus spreker. Het ging daarom als een schok door ons heen, toen wij hoorden, dat de Koningin afstand zou doen van de troon. Er ds memand in ons land, die zich zozeer als de Koningin een zelfstandig oordeel heeft gevormd over alles wat ons land aangaat. In ons land met zijn vele par tijen is het gelukkig, wanneer aan het hoofd iemand staat, die alleen denkt aan het algemeen belang. De taak van een vorstin eist zelfverloocheningspreker geloofde niet, dat de Koningin ooit een echte vacantie heeft gehad. Het programma voor Zaterdag Half 10: eerste wedstrijd hazewind- hondenrennen, sportterrein Zoeter- woudse Singel; half 12: idem, tweede wedstrijd (vóór de eerste wedstrijd gaan de honden ■met hun begeleiders, voorafgegaan door een muziekkorps, vanaf het. par keerterrein via Breestraat en Hoge- tooerd naar het sportterrein); 2 uur: vertrek van af de Burggraven- laan van het groot nationaal bloemen corso, verschillende groepen m. m. v. „Werkmans Wilskracht", „Concordia" en „Nieuw Leven" (voor de route zie men het feestprogramma) 8 uur. Schouwburg: herhaling van „Met Wijs Beleid" van Jef Heydendael; half 9: gondelvaart, Galgenwater, Turfmarkt, Oude Singel en Haven tot Schrijversbrug en terug; 11 uur: jubileum-vuurwerk op het Schuttersveld, uitsluitend, bereiken van af de RijnsburgerStriffél; vóór de 23 afdelingen zie men- het feestprogr.; 10 uur v.m. tot 11 uur n.m., Stadsge hoorzaal en omgeving: jubelflora 1948." Rijnsburgse meisjes zullen mede de Kroon dragen Op 31 Augustus en 6 September te Amsterdam De vakgroep bloemisterij verzorgt ge zamenlijk de versiering van het bordes van het Paleis op de Dam te Amsterdam en die van het Stadion op 31 Aug. en 6 September. Rijnsburgse meisjes, dochters van kwe kers. zullen deelnemen aan de Kroon- draging op 31 Aug. en 6 Sept. Met andere meisjes, o.m. vier uit Aalsmeer, zorgen zij voor het overbrengen van de Kroon van buiten het Stadion tot voor de Konink lijke loge. Het zijn de dames Elizabeth Kralt, Jansje den Haan, Truus Pauw en Emmy van der Meij. VERLICHTING t/m 1 SEPTEMBER. Illuminatie en etalageverlichting mo gen 's avonds ontstoken blijven tot en met 1 September en bovendien op 6 Sep tember. Tippelaars en fietsers bij mooi weer gestart De uitslag der fietsenversiering Hedenmorgen te ongeveer kwart voor negen waren bij 't Raedthuys ongeveer 250 tippelaars aanwezig voor de te hou den Oranjewandeltochten, die gezien het prachtige wandelweer zeker een grotere belangstelling hadden mogen „opleve ren". Onder leiding vap de P.P.A.-V.D. M.-combinatie leidde de route via Leiden over Wassenaar en Haagse Schouw weer naai het uitgangspunt, waar te ongeveer half één de prijzen werden uitgereikt. Ook de opkomst voor de Jubileum- rij wiel tocht is ons niet meegevallen en slechts een dertig versierde fietsen met een 120-tal verdere deelnemers startten voor deze zeer leuk in elkaar gezette puzzle-tocht, waarop wij nog nader terugkomen. De uitslag van de versierde fietsen was: onder de 16 jaar: eerste prijs: Dik Sijbesma, Plantsoen; tweede prijzen: Ruth Wiersinger, Cobetstraat; Truus de Jong. Madoerastraat en Corrie Colpa, Morsweg; boven de 16 jaar: C. Zuiderduin. H. R. Zoeterwoude, le prijs; G. Blok, Mare- dijk, 2e prijs; A. Verschoor, Morsweg. 2e prijs; A. A. de Leng, Kersenstraat, 3e prijs. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN GESLOTEN. In verband met de komende feestelijk heden zullen het Rijksmuseum van Oud heden en het Rijksmuseum voor Volken kunde op Vrijdag 27 en Zaterdag 28 Aug. des namiddags en op 31 Augustus en 6 September gedurende de gehele dag voor het publiek gesloten zijn. GOUDEN HUWELIJK Op 7 September hopen G. Zwart en A. D. C. Zwart-Prins, Pakhuisstraat 6 te Leiden, 50 jaar getrouwd te zijn. CORRESPONDENTIE „A. Bonné" en „Herengrachtbewoner" TTw ingezonden stukken kunnen niet wor dsn geplaatst, omdat uw namen niet be kend zijn. Red. N.L.C. Spreker herinnerde aan het onderhoud tussen de Koningin en Troelstra, aa woorden, die HM. sprak, toen Haar het eredoctoraat van de Leidse universiteit werd aangeboden en hij' besloot zijn korte rede met uiting geven aan de dankbaar heid van het Nederlandse volk, n Koningin besloten heeft om afstand te doen van de troon. Nadat Piet Uiiterlimden ..Allein Gott der Höh' sei Ehr" van Bach had gespeei werd onder leiding van Willem Mizeè het Te Deum van Dieperabrook uitge voerd. Wij hebben meermallen gelegen heid -gehad te constateren, hoe Mizee zijn sdhare weet te laten zingen. Ook keer was de koodklamk prachtig. De •v dracht zowel van koor aks van solisten was overtuigend en meeslepend. De uitvoering werd besloten met heit Wiiiheimufl, dait door alle aanwezigen staande werd mee gezongen. Hennie Schouten „Jonge Kerk" zet haar winterwerk spoedig in Leiden en Oeg6tgeest bereiden goede actie voor Na de zomervacantie en de jubileum feesten wacht weer het winterwerk. Als inzet daarvan houdt de „Jonge Kerk" van Leiden op 18 en 19 September a.s een weekeinde in het jeugdcentrum „Oud Poelgeest", en wel in samenwerking met de „Jonge Kerk" van Oogstgeest. Naast sport en spel zullen er enkele onderwer pen zijn. De heer A. van Pijpen uit Sas- senheim hoopt te spreken over zijn ont moeting met het Duitse jeugdwerk in Burg Steinfurt. waar hy met een groep „Jonge Kerk"-leden een kamp heeft meegemaakt met Duitse jeugdleiders. Ook zal worden gesproken over de hulp, die de „Jonge Kerk" aan de jeugd daar kan verlenen In het kader van de jeugdhulp Europese noodgebleden. Naar wU vernemen, hopen Oegstgeest en 1*' den ln de komende maanden tot een zamenlUkc actie daarvoor te komen. De Callerrbach. Ned. Herv. predikant te Oegstgeest, zal spreken over het on derwerp: „Geloof en gehoorzaamheid". Het winterprogra-mma en de plannen worden op Zondagavond door een lid in geleid. Voor deelname aan dit weekeinde kan men zich opgeven bij de heer N. Chrlstiaanse, Morssingel 20. Jubelfloratrok reeds 10.000 bezoekers De Jubelflora 1948 heeft Woensdag en gisteren reeds ruim 10.000 bezoekers ge trokken. De grote stoot wordt echter vandaag en morgen verwacht. De 10.000e bezoeker was de heer Van der Vegte, Borneostraat 39, die een grote schaal met cacteeën werd aangeboden. Waterskidemonstratie een sensatie Zeer groot was de belangstelling v de Leidenaars vanmorgen voor de water ski-demonstratie. die Theo van Lent uit Warmond op het Galgenwater gaf. De politie had handen vol werk om het pu bliek van de verkeersweg af te houden zij slaagde hierin volkomen. Goed 10 u begon vaij, Lept bij café „De-Oude-Vink" aan zijn gewaagde, doch bewondering af dwingende toeren. Slechts met een touw aan de in pijlsnelle vaart voortschietende motorboot verbonden, danste hij op zijn ski's, ondertussen nog het publiek groe tend en eenmaal snel één ski afnemen, onder zijn arm brengen en op één ski staand verder ijlen. Het publiek heeft van dit ongewone schouwspel genoten. De burgemeester maakt morgen een rijtoer Burgemeester jhr mr F. H. van Kin schot zai morgenochtend tussen 9 en 11 uur in gezelschap van enkele leden van het jubileumcomité een rijtoer door de ersierde stad maken, waarbij hij ook jen bezoek zal brengen aan enkele be kroonde voor- en volkstuintjes. BURGERLIJKE STAND. van Meizen, 50 jr en M. van Vegten, N. A. Blom. 22 jr en J. C. War mond, 21 jr; P. Geus, 23 jr en D. A. Oudshoorn, 26 jr; H. Hakker, 26 jr en C. Springer, 22 jr; F. J. G. Jansen, 27 jr en A. W. Laterveer, 21 j.; W. F. Mieloo, 23 j. J. C. van der Meer, 19 jr; P. J. v. d. Raadt, 24 jr en C. Pouw, 26 jr; J. Smit, 21 jr en W. van Egmond, 20 jr; J. J. Tie- meijer, 23 jr en C. Blok, 19 jr; J. F. var Druten, 25 jr en T. Vernet, 24 jr; L. var den Eikhoff, 59 jr en A. Bunnig, 51 jr; J. Stikkelorum, 29 jr en J. Verstraten, jr; J. J. W. de Groote, 34 jr en E. G. Remmelenkamp, 38 jr; W. Bouta, 27 jr H. H. M. Terveer, 26 jr; M. Groenen dijk, 24 jr en H. J. Bernard, 25 jr; J. Kostelijk, 28 jr en C. Z. Visser, 24 jr; C. A. den Ouden, 27 jr en S. Kloots, 22 jr; G. de la Rie, 36 jr en J. H. Heesterman, 24 jr. GEBOREN: Paulina M., d. v. J. C. Belt E. H. G. van Tol; Jannette, d. 1 Boom en E. M. Planje; Helena J. A. M„ J. Hazes en A. A. M. Kerkhof; Leendert, z. v. H. v. d. Meij en J. Noort; Maria H., d v. P. J. Kaandorp en C. C. Vliét; Marinus, z. v. A. Boekee C. Huber. OVERLEDEN: A. F. Uittenhout, ir 55 j.; S. Werk, wed. Buitendijk, 87 j. Bij de huldiging van de heer P. van der Kwaak te Leiderdorp. Op de foto van links naar rechts: dokter G. A. de Bruyne, mevrouw Van der Kwaak, de heer Van der Kwaak en burgemeester Van Diepenlngen. Foto N. van der Horst. Nieuwsflitsen uit de omstreken Alphen aan den Rijn 1 km-zwemwedstrijd In het kader van de te houden feeste lijkheden wordt ook een 1 km-zwediwed- strijd gehouden met als inzet het kam pioenschap van Alphen. Het traject is 't Rijngedeelte tussen 's Molenaars en De Heul. De wedstrijden voor 1- en 2-per- ■ons kano's gaan over 300 meter. De bakkers en de feesten De bakkersvereniging besloot om 31 Aug. en 6 Sept. de bedrijven gesloten te houden, opdat men mee profiteren kan m de feesten. „Met wijs beleid" De Chr. toneel- en reciteerclub „Mo biel" verzorgt in de a.s. week een vier tal opvoeringen van het stuk „Met wijs beleid". Deze avonden worden gegeven in he Nutsgebouw op 31 Aug., 1, 2 en 3 Sept. Gezien de reputatie van „Mobiel" wacht de bezoekers wat goeds. Slechts voor deze avonden, waaraan hoge kosten verbonden zijn, is de entreeprijs aan de stijve kant. Ook de Middenstand doet mee De middenstanders leveren hun deel in de feestweek met een voor het publiek uitgeschreven eenvoudige wedstrijd, waaraan prachtige prijzen verbonden zijn. Aanvraag uitbreiding speelplaats Door het bestuur van de R.K. school is aan de raad medewerking verzocht voor uitbreiding van de bij de school be horende speelplaats. Daar de aanvraag voldoet aam het bepaalde in de L.O.-wet, stellen B. en W. voor de gevraagde 'me dewerking te verlenen. Sluiting Distributiekantoor In verband met de feestelijkheden zal het distributiekantoor alhier en in agentschappen op Dinsdag 31 Aug. Maandag 6 Sept. a.s. gesloten zijn. In verband hiermede kunnen inwoners Alphen, die op 6 September nieuwe kaarten 812 moesten afhalen, deze ni halen op 7 8, 9 en 10 September a.s Uitreiking van bonkaarten. Van 1 Sept. t/m 8 Oct. a.s. zai worden overgegaan tot uitreiking van bonkaar ten. Medegebracht dienen te worden alle tweede distributiestamkaarten, de in' selingsbonnen 810 en contrólekaarten jonge moeders CM 703, CA 802 of 808. Voor de juiste datum, waarop de bonkaarten 812 dienen te worden af gehaald, raadplege men het in de stam kaart van het hoofd van het gezin bij gevoegde kaarten. Zij, die om welke reden ook niet op de voorgeschreven dag verschijnen, kunnen de bovenstaan de kaarten uitsluitend afhalen te Alphen op 25 October. Bijna 300 woningen aanbesteed In het bouwplan Noord Namens de woningbouwverenigingen „Ons Belang„De Goede Woning" en „De Eendracht" is gistermiddag onder leiding van de architecten Bern. Buur- en ir M. P. Schutte aanbesteed het bouwplan II, bestaande uit een complex 30 bouwblokken, bevattende 287 ar beiderswoningen, 7 winkelwoningen, 1 rijwielherstelplaats, 270 stenen schuur tjes, diverse tuinafscheidingen enz. (een deel van plan-Noord, gelegen achter de Mare- en de Heresingel). waren 9 inschrijvingen: M. van der Bent en Zn., Wassenaar, ƒ3.287.300; fa A. Brandwijk, Sliedrecht, ƒ3.307.900; De Korte's Bouwbedrijf, Vianen, ƒ3.329.000; N.V. IJsselstein's Aannemi/ngs- en Bouw bedrijf, Gouda, ƒ3.410.495; N.V. Wormer- veerse Aannemings-Mij, Wormerveer, ƒ3.465,200; C. Boel, Voorburg, ƒ3.560.000; Van Rossum's Aannemingsbedr., Utrecht, ƒ3.585.000; G. A. W. J. en A. J. Bergs- hoef, Alphen a/d Rijn, 3.698.000; G. J. Spuibroek, Rotterdam, 3.846.000, De gunning is aangehouden. BIJZONDERE ZENDINGSAVOND Een bijzondere zendingsavond wordt op Donderdag 2 Sept. om 8 uur in Jeruël, Groensteeg 16, gehouden. Dan hopen te spreken: mr John Lewis, miss Gladys Rusha en de heer T. Perkins- Benthuizen Distributiekantoor gesloten Op de nationale feestdagen 31 Aug. en 6 Sept. is het distributiekantoor gesloten. Buitengewone raadsvergadering. De burgemeester heeft een buitenge wone openbare raadsvergadering uitge schreven tegen Dinsdag 31 Aug., des voormiddags 10 uur. Agenda: Voorstel van B. en W. tot het vaststellen en verzenden van een adres van hulde aan Koningin Wilhelrpina en een adres van trouw aan Koningin Juliana. Feestelijkheden. Op Maandag 6 Sept. zal een feestelijke herdenkingsdag worden gehouden op het terrein van de heer W. van der Heijden. Het programma vermeldt o.m.: Volks zang voor het gemeentehuis, alsmede zang van de beide plaatselijke zangver enigingen, kinderschoolzang, optocht var alle verenigingen en belangstellenden door het dorp, met muziekbegeleiding; tractatie schoolkinderen; beoordeling ver sierde fietsen, die aan de optocht deel nemen; kinderspelen; ringrijden met ver sierde fietsen en paard-en-wagens vooy paren; volksspelen, een feestcommissie race, een Niwin-verrassing met tot slot een vreugdevuur. In het bestuur hebben zitting genomen de heren J. van der Eijk, D. van der Maas, A. A. van der Maas, P. de Vrij, A. H. Rensink, G. van Staaldui nen, M. van Driel, D. van Soest, W. de Ruiter, C. Schellingerhout, J. Paul, J. der Heijden en G. J. A. Runsink, alsmede de heer A. M. Slootmaker. Op Zaterdag 4 September a.s. zal tus sen 3 en 10 uur een étalagewedstrijd wor den gehouden, waaraan door het grootste deel van onze zakenlieden wordt deel genomen. Op Dinsdag 31 Aug. wordt een herden kingsdienst in de Ned. Herv. Kerk ge houden, waarin hoopt voor te gaan onz« nieuwe predikant, ds J. J. de Heer. Een nadere opgave inzake het aanvangsuur volgt nog. Burgerlijke stand. GEBOREN: Willem, z. v. B. A. Boevé en G. de Bruin; Maria T. J., d. Groen en L. M. v. Staalduinen. ONDERTROUWD: M. Leune en J. v. d. Eijk. GEHUWD. O. Bij de Vaate en M. Leen- OVERLEDEN: (te Delft) Maatje var Beveren, 74 j. wed. v. C. Laban. DISTRIBUTIE HILLEGOM, LISSE EN SASSENHEIM. Sluiting kantoren distributiedienst. De kantoren van de distributiedienst te Hillegom, Lisse en Sassenheim zijn in verband met de nationale feesten op 31 Augustus en 6 September gesloten. Hazerswoude Wijdingsure in de Ned. Herv. Kerk A.s. Maandag zal er in verband met de troonswisseling en het regeringsjubileum in de gerestaureerde Ned. Herv. Kerk een wijdingsure worden gehouden, die om half aoht 's avonds begint. Ds v. d. Leeden, Ned. Herv. pred., en ds Ousso- ren, Geref. pred., zullen een korte toe spraak houden. Medewerking verleent het Chr. gemengd zangkoor. De kerk gaat om zeven uur open en de zitplaat sen zijn vrij. Na-uitreiking bijzondere arbeid Op Maandag 30 Aug. van 9 tot 11 is er een na-uitreiking van de toeslag- kaarten voor bijzondere arbeid distributiekantoor te Sassenheim- Men wordt verzocht vooral op deze datum te komen. Voorlopig is er gèen Kativijk aan Zee Filmavond. Gisteravond werd in de Kapel filmavond gehouden, uitgaande van Prot. Chr. Alproch-filmstichting. Ver toond werd allereerst de film „Onze jon gens ln Indië" en vervolgens de Krüger- Wildtuinfilm. Vooral de tweede was bui tengewoon mooi. De heer Com. de Jong. Ned. Herv. Kerk van Hazerswoude in plech tige dienst weer in gebruik genomen „En in deze plaats zal ik vrede geven99 Looft God in Zijn gemeent' alom. De Heer, gij, die in 't heiligdom, Als Isrels kroost, moogt naad'rer Dit zong de Ned. Herv. Gemeente Hazerswoude gistermiddag in een speciale dienst, die werd gehouden ter gelegenheid van de opening van haar gerestaureerde kerkgebouw, waarover wij in ons blad van gisteren reeds een en ander schreven. In zang en jubelende orgeltonen kwam de adnk van de Gemeente aan God wel op bijzondere wijze tot uitdrukking. Ook de korte predikatie van de plaatselijke predikant, ds Chr. v. d. Leeden, was loflied op de goedheid Gods. Na het uitspreken van de zegen voerde de heer W. J. Dekker, president-kerk voogd, het woord. Deze wees er op, dat de restauratie een zaak van geloof, gebed en volharding was. De heer J. Dekker, archi tect, gaf hierna een historische en techni sche beschouwing. Vervolgens vond de overdracht van het kerkgebouw aan kerkeraad en de gemeente plaats. Ds d. Leeden sprak een dankwoord en richtte zich tot verscheidene personen, verschil lende instanties vertegenwoordigende, die door hun aanwezigheid blijk gaven medeleven. Spr noemde de commissaris de Koningin in de provincie Zuid- Holland, de vertegenwoordigers van Rijkscommissie voor Monumentenzorg, het provinciaal bestuur van Zuid-Holland, het provinciaal college van toezicht, het provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Hol land, de schenkers van de gebrandschil derde ramen, de aannemers en arbeiders, het clloege van B. en W.. de Kerkvisitai en de collega's uit de ring. Vrede door Christus bloed Ds v. d. Leeden hield een meditatie aanleiding van Haggal 210, waar staat: „En in deze plaats zal ik vrede geven". Blijdschap moet trillen door onze harten, aldus spr. Wij kunnen niets anders en niets beters doen dan God ootmoedig dan ken voor wat Hij ons als Gemeente schenkt in dit monumentale Godshuis. Het Woord van God is gelukkig niet gebonden aan de muren van een kerk; ook in eer schuur kan de Here sterkte en troost ge ven in rijke mate. Toch is het een groot gemis, als de Gemeente niet een eigen plaats heeft om samen te komen. „Ik zal vrede geven". Jezus, Hij geeft vrede met God en heil in God door Zijn bloed. Dit is een vrede, die alle verstand te boven gaat. In het slot stond ds v. d. Leeden er bij stil, dat er verband is tussen organisator van de genoemde filmstich ting, gaf een uiteenzetting. Er was goede belangstelling. In de middaguren w de films voor kinderen vertoond Ook daar was een uitstekend bezoek. VOOR Garage Burggraaf! BADSTRAAT S, TEL. 2293 KATWIJK AAN ZEE DAGELIJKS VERSE ZEEVIS Paling. Nieuwe Haring, enz Kabeljauwfilets TRAMSTRAAT, eindpunt tram. Telefoon 2550 P. van der PLAS Warmond HOE WIJ ZULLEN FEESTEN. De feesten in onze gemeente zullen op Maandag 30 Augustus, half acht 's avonds, worden geopend met een kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk. Dr J. Zandee zal hier voorganger zijn. Dinsdag 31 Augus tus, 's morgens kwart voor acht, is er eer gezongen IJ. Mis in de R.K. Kerk. Na deze Mis zal een „Te Deum" worden ge zongen uit dankbaarheid. 9 uur: optocht van alle schoolkinderen, opgeluisterd door de beide muziekverenigingen. Tractatie in de scholen. 2 uur: grote jubileum-op tocht, vanaf de buitenplaats ,,'t Huis te Warmond". Het programma hiervoor zal over enkele dagen worden aangeboden. 1 September om negen uur: kinderspelen, die tot 12 uur duren. 2 uur: grote korte- baan-draverij. De beste dravers staan reeds ingeschreven. Donderdag 2 Septem ber, 's morgens half tien: ringsteken met paard en tilbury, tevens vervolg kinder spelen en volksspelen. 2 uur: ringsteken op de fiets. Maandag 6 September, 's mor gens 7.45 uur: gezongen H. Mis in de R.K. Kerk. 9 uur: behendigheidswedstrijd op rijwiel voor jongens van 15 tot 18 jaar 2 uur: de traditionele behendigheidswed- strijd op de harddraverijbaan. 's Avonds 7 uur: tobbetje steken voor mannen var achttien jaar en ouder. Men wordt ver zocht gedurende de feestdagen te vlag gen en het dorp door versieringen eer feestelijk aanzien te geven. Bijzondere arbeid De inlevering van naamlijsten bijzon dere arbeid moet plaats hebben op i gen (Zaterdag) van 8.3010.30 uur. Spionnage Contra- Spionnage door Willy le Com te Von RundstedCs spook- brigade Adolf Hitler verkeerde in een wan- hoopsstemming. De Geallieerde legers brachten zijn gedecimeerde en teleurge stelde troepen slag op slag toe. Terug trekken lag het eens zo „onoverwinnelij ke" Duitse leger niet. Maar zij moesten er aan geloven, op alle fronten. Dit is het verhaal over een onderdeel van Hitler's laatste stuiptrekking: het Ar dennen-offensief. De „dictator" schroom de niet methodes te gebruiken, die enig zijn in de moderne krijgsgeschiedenis. Admiraal Walter Wilhelm Canaris, Hoofd van de Duitse Geheime Dienst, werd na de aanslag op de Führer op 20 Juli 1944, evenals zijn rechterhand, de Generaal-Majoor Hans Oster, gearres teerd. Zijn de berichten juist, dan is de Admiraal waarschijnlijk, en de Generaal- Majoor zéker ter dood gebracht door Himmler's Gestapo. Maar dit nam niet weg. dat Adolf Hitler de beschikking be hield over verschillende officieren van de inlichtingendienst, die hem lumineuze ideeën aan de hand konden doen. Deze duistere figuren adviseerden hem om een nieuwe methode te gebruiken bij het ontworpen Ardennen-offensief. Achter de Amerikaanse linies moest een speciaal soort troepen worden r gelaten. Deze afdelingen bestonden uit een bataljon parachutisten en een f gade uitstekend getrainde saboteurs tanksoldaten. Zij hadden een tweeledige opdracht. Zij moeten vitale punten achter de Amerikaanse troepen bezetten en daar stand houden, tot het Zesde S S- Pantserleger hen had bereikt en de tweede opdracht luidde om schrik, angst, vrees en verwarring te stichten onder de Amerikaanse soldaten. Op zich zelf nor male taken. Maar het verschil met het gewone bestond hieruit, dat deze Duitse keurtroepen gekleed moesten worden in Amerikaanse uniformen. Het is Major Milton Shulman, die de belevenissen dezer troepen in zijn beken de boek „Defeat in the West" op lakonie- ke wijze beschrijft. Hy vertelt dan, dat acht dagen vóór het offensief, op 8 Dec. 1944, Kolonel-Generaal Student, de be velhebber van Legergroep „H", en tevens commandant van alle nog „voorradige" valschermjagers, op de hoogte werd ge steld van de geheimen der komende operatie. Het was met deze eertijds zo beroemde valschermjagers droevig gesteld. Niet al leen, dat zij enorme verliezen aan men senlevens hadden geleden, ook aan vlieg tuigen mankeerde in December 1944 zc het een en ander. Het Oberkommando der Wehrmacht had echter de psychologische waarde goed ingezien van de naam „Fall- schirmjager" en de overgebleven, inder daad dappere en enthousiaste jongeman nen, ondergebracht in zogenaamde para chutisten-divisies. Het enige wat hen echter aan een parachuut herinnerde was. dat zij het uniform van de Luft waffe droegen. Verder waren zij dood gewone infanteristen geworden, die leef den volgens de tam-tam, die Goebbels destijds voor hen creëerde toen de Luft waffe van Hermann Goering inderdaad nog iets in de melk te brokken had. Maar een en ander neemt niet weg, dat deze jongelui op verscheidene fronten hun ge- vechtswaarde bewezen, het waren goede soldaten. Maar door al dit infanterie-werk had den de meesten hunner het springen vol komen verleerd. Het was voor Kolonel- generaal Student een hele toer om uit zijn vier parachutisten-divisies één batal jon werkelijke valschermjagers samen te stellen, mannen, die wel eens gesprongen hadden... Maar uiteindelijk had men circa 1200 man bij elkaar Commandant van deze mannen werd de I.uitenant-Kolonel von der Heydte. Deze officier was een van die glibberige type s, die beweren het nationaal-socialisme te verfoeien, maar met de daad toonden nog erger te zijn dan Himmler's Gestapo-of- ficieren. In 1930 studeerde hij in Amerika en was een van de zeer weinige Duitse officieren, die meer dan één woord En gels sprak. Met zijn parachutisten vocht hy in de Sowjet-Unie, Kreta, Afrika, Normandië en het laatst bij Antwerpen. Als officier in ieder geval een man, die bekwaamheid en moed had betoond. Op 12 December 1944 bezocht hij Ge- neraal-Veldmaarschalk Sepp Dietrich, zijn onmiddellijke chef (de leiding van het gehele offensief lag in handen van Generaal-veldmaarschalk Von Rundstedt) Hij ontving zeer vage instructies over het gebruik der parachutisten. Het enige positieve bestond daarin, dat de troepen van Sepp Dietrich's 6e Pantserleger de achter de Amerikaanse linies neergestre ken parachutisten om 17 uur n.m. per 17 December zouden moeten aflossenby Eupen. Duits optimisme. Wat ook maar enigszins fout kón lopen in de voorge nomen operaties liep ook verkeerd. (Wordt vervolgd). de vrede van God en het heiligdom, zoals ook de tekst ten duidelijkste zegt. Ook ds P. L. Kiehl van Leur, die vóór i v. d. Leeden in Hazerswoude heeft ge staan, sprak enige woorden. Hij achtte het groot voorrecht te mogen staan op de kansel van zijn oude kerk, die gedurende zijn werktijd in Hazerswoude in zo groot verval verkeerde. Spr hoopte, dat de Ge meente van Hazerswoude zich steeds zoi mogen uitbreiden en dat in haar kerk het Woord Gods naar waarheid zou mogen worden verkondigd. De plechtigheid werd besloten met het zingen van het „Halleluja!, eeuwig dank en ere". Organist in deze dienst we heer S. P. Visser, organist der Ned. Herv. kerk te Hillegom. De dienst werd ook by gewoond door een aantal burgemeesters uit de omliggende gemeenten van Hazers woude. Wij zagen o.m. de burgemeesters Schokking van Alphen aan den Ryn Wamaar van Waddinxveen. Sport en Wedstrijden Oxfordse sportploeg in Leiden gearriveerd De Oxfordse sportploeg, bestaande uit 72 personen, is gisteravond behouden wel in Leiden gearriveerd. De gasten werden om 10 uur verwacht, doch arri veerden reeds om 9.15 uur met de boot trein. Dit mocht de heren Coers en Lut van het sportcomité niet verontrusten. Zij kennen de klappen van de zweep. In „Liberty" ontvingen de Engelsen een verfrissing en werden ze voorgesteld aan hun gastheren en -vrouwen met wie ze daarna naar huis togen. VOETBAL. RIJNSB. BOYS—EXCELSIOR (MAASSLUIS). Zaterdagmiddag, om 5 u., komt Rynsb. Boys I in het veld tegen Excelsior I (4e kl.) uit Maassluis. Vooraf spelen de reserve-elftallen tegen elkaar. FANNY BEHAALT SUCCESSEN TE DUBLIN Fanny Blankers—Koen heeft gisteren tö dens de atletiekwedstrijden te Dublin haa Olympische reputatie hoog gehouden On danks het feit, dat de andere loopsters halve Dorothy Manley, een kleine voi kregen, won Fanny gemakkelijk op de 100 m. in 10.8 sec. 3>/a m. voor Dorothy. Ook de 200 m. was voor haar in 25 sec. Ook de dere athleten behaalden successen. Lata: won de 3 mijl in 14.40.1 en Slijkhuis de mijl in 4.18; Zwaan de 120 yards hordenloop in 15.8 sec. Op niet minder dan 5 nuir legden onze landgenoten dus beslag. Jubileumfeest op „Endegeest" (Van onze speciale verslaggever) In onze nuchtere wereld van koele za kelijkheid vlamt toch nog vaak de diep- menselyke bewogenheid op. En dit is een factor van onbeschryfelyk groot gewicht, omdat anders het wereldbeeld verstar ren zou tot een troosteloze verschijnings vorm, waarin voor barmhartigheid en daardoor voor de geestelijk onterfden geen plaats zou zyn. Wie eenmaal een nationale feestdag op de stichting „Endegee9t" mee heeft ge maakt, zal dieper dan ooit, deze polsslag van bewogenheid hebben gevoeld. De versierde paviljoens, de fleurige optocht naar het feestterrein, waaraan het ver plegend personeel, al dan niet gecostu- meerd, mee doet, de velerlei wyze van amusement op de feestwei, de vrolyks muziek, hét zyn alle dingen die tezamen een nationale en feestelijke sfeer schep- We denken dan nog aan de „bereden* politie op imitatie-paar dj es. de grote „feest-vrouw", die de optocht leidde, de honderden patiënten, met feest-mutsen en sjerpen getooid, en niet het minst aan de kinderschaar, die in grote feesteiyk- heid dit gebeuren beleeft De oudjes en de jongeren draaien in de draaimolen en slaan op de kop van Jut, die telkens opknettert, de oliebollentent en choco ladetent en fruitwinkel hebben het ra zend druk en er is een beweeg om toch maar zoveel als het kan te genieten. En de bonnetjes zorgen wel, dat de finan ciële draagkracht niet wordt ondermynd. Dè feestvreugde wordt nog verheugd als een der doctoren, met een „Leve Koningin Wilhelmina"-muts getooid, foto's maakt van blijde groepen van blijde groepen van feestgangers en prui men koopt bij de fiere kozakken-vrouw, die voor bonnetjes of 1 cent per stuk haar waar aanprijst. Ook de zusters van sanatorium „Rhijngeest" genieten van de draaimolen en menig „oudje" wordt door de zusters op het paard geholpen. Wie zulk een feestdag meemaakt, moet respect hebben voor hen, die zich met de voorbereiding hebben belast en eei woord van dank is hier zeker op z'i plaats. En mocht by ons. buitenstaanders, wel eens even het gevoel van weemoed om hart besluipen, bij het zien van het kin» derlyk beleven van dit feestgebeuren, toch klinkt er dwars door alle feestge woel telkens dat woord, waaraan ook dit gebeuren ontsproten is: Zo wat ge aa minste van myne broederen gedaan hebt, hebt ge aan Mij gedaan. Omdat dit een woord is van Hem, die in vaak onbegre pen, maar tevens onpeilbare barmhartig heid de gang door het leven ging en de nood in allerlei vorm kende. P. M. Bestuur der Voorhoutse Oranjevereniging verweert zich tegen burgemeester Om scheef getrokken zaken recht te zetten verkerende voorbereidende werkzaam heden voor de a.s. feestdagen. 10. In 't onderhoud van ons bestuur met de burgemeester op 9 Dec. 1947, werd ons verteld, dat wij geen kermissen meer mochten exploiteren. Dit zou de gemeente voortaan zelf doen. De burgemeester had zelf de plannen klaar, beweerde hy. ora in Voorhout voor- en najaarsfeesten te houden. Onze taak zou zyn om op Koninginnedag een feest te organiseren en daarbij een marathonloop eneen wielerwedstrijd te houden, waarbij wij om-aan geld te komen, gerust een inleg- geld van f 10 konden eisen.Het parcours in Voorhout zou zich daarvoor uitstekend lenen. (Nu zei de burgemeester wei de raad, dat wij een wielerwedstryd sten door te zetten zonder zyn toestem ming, die hij in geen geval geven kon met het oog op het verkeer). Wij voerden aan, dat dat 31 Aug. in deze streek we gens de exportdrukte zeer ongelegen valt; dit kon de burgemeester echter moeilijk aannemen. De burgemeester be weerde, dat kermissen niet aan Oranje verenigingen mogen worden overgelaten, de Minister van Justitie zou er op heb ben aangedrongen, dat deze verenigingen dit niet meer zouden doen. Op onze me dedeling", dat wij nog twee jaar zitting hadden als bestuur van onze vereniging met ruim 1200 contribuerende leden, be loofde de burgemeester te zullen trach ten bij diverse instanties te bewerken, dat wij nog twee jaar onze taak konden verrichten. Het bestuur van de voormalige Oranje vereniging te Voorhout zond ons (door een vergissing enkele dagen later dan aan andere bladen) het volgende schry- „Met bêfrekking tot de uftèén2èttirtgen van de burgemeester in de raad dezer ten aanzien van de opgeheven Voorhoutse Oranjevereniging, verklaren ondergetekenden, allen oud-bestuursle den van de Oranjevereniging, dat deze uiteenzetting onvolledig en in strijd met de waarheid is. Burgemeester De Graaff heeft meet af tegengewerkt, met het blijkbare doel onze Oranjevereniging weg te ken en zelf de zeggenschap te verkrijgen in een nieuw op te richten comité. Als voorbeelden van het ons negéren tegenwerken o.m. het navolgende: 1. In een byeenkomst van de burge meester met ons bestuur en o leden tijdens de feesten van 1947, by welke gelegenheid ik als voorziter der Oranjevereniging de steun en medewer king verzocht van de burgemeester vooi de feesten van 1948, deelde hy mede. dat de leden voor het laatst byeen hy geen Oranjevereniging wilde hebben, maar een comité, wa leden door hem zouden worden benoemd en waarvan hij de voorzitter zou zyn; hy motiveerde dit, omdat de Oranjevereni ging de feesten het karakter van eer kermis gaf en dat hij geen kermis wilde hebben, daar de gelden dan uit de plaats gingen, en de middenstand hierdoor ge dupeerd werd. (Hoe rymt de burgemees ter dit met de door hem gecreëerde voor- jaarskermis 1948?) 2. Bij de besprekingen over de z.g. voorjaarsfeesten werden alle verenigin gen, behalve de O.V., uitgenodigd. 3. Aanvragen om besprekingen met de burgemeester: Op de eerste brief geen antwoord, op de tweede brief antwoord na drie weken. Een latere brief 16 Juni beweert de burgemeester eerst op 22 Juni te hebben ontvangen, of schoon hy, zoals hy zelf zegt, persoonlyk de post uit de bus aan het gemeentehuis haalt. 4. De O.V. mocht niet worden in geschakeld bij de herdenkingsplech tigheden op 4 Mei 1946. 5. De O.V. kan geen f 100 subsidie krygen wegens noodlUdendheid van de gemeente. Nu kan de zelfde ge meente wel f 1200 bestemmen voor feestvieren! 6. De speelweide konden wij wel aan vankelijk krygen voor f400; later werd door de burgemeester bepaald, dat 15 pet. van onze inkomsten aan diverse verenigingen moesten afstaan, en f 200 besteden voor vuurwerk of een praalwa gen. Blijkbaar steunt dit ook op art. 221 •an de gemeentewet! 7. De burgemeester heeft per soonlyk tegen het dareiyks bestuur in zijn laatste bespreking tegen ons gezegd, dat 6 September a.s. alleen In handen van de burgemeester lag en wU ons daarmede niet mochten be moeien. 8. De burgemeester was zelf al bezig met het organiseren van feestelykheden, toen de O.V. nog bestond. Daartoe had hy de medewerking gevraagd van de muziekvereniging en de Chr. Zangvereni ging. Bovendien wilde hy een openlucht spel doen opvoeren. De O.V. werd hier angstvallig buiten gehouden. 9. De O.V. zou niets doen by natio nale gebeurtenissen? De O.V. schonk daaraan wel degelyk aandacht, men zie daarvoor o.a. de feestprogramma's ter ge legenheid van de geboorte van Prinses Marijke, de nationale herdenkingsdagen en 5 Mei 1947, alsmede het pro gramma van 30 en 31 Aug. en 1 Septem ber 1947, en de reeds in een ver stadium 11. De burgemeester beriep zich in de raad op art. 221 der Gemeentewet, welk artikel hem opdraagt toe te zien op orde en goede zeden by ver- makelykheden. Dit artikel geeft hem echter o.i. niet het recht om zich met de vorm en organisatie van onze en andere verenigingen dictatoriaal te bemoeien en ons allerlei hinderpalen in de weg te leggen. 12. De burgemeester is in gebreke ge bleven zijn bewering in de raad te staven, dat wij andere verenigingen hebben ge hinderd event, plannen op 31 Augustus en 6 September door te voeren. Dat „Spel en Klank" haar plannen niet doorzette, heeft naiets met de O.V. uit te staan; ds burgemeester kon heel goed weten dat daarvoor andere oorzaken waren. 14. De insinuerende vraag van de burgemeester in de raad of het ons wel ernst was op 21 en 22 Sept. iets te doen, is beneden alle critiek. \vy hadden onze plannen klaar en onze afspraken met diverse exploitanten waren gemaakt; dan kan de burge meester rustig aan ons overlaten. Alles zou, zoals men dat van ons ge wend is, goed georganiseerd zyn uit gevoerd, als de burgemeester zich strikt tot zyn eigenlyke taak. toezien op orde en goede zeden, had bepaald. Wij meenden goed te doen aan een en ander meer bekendheid te geven. Men krijgt daardoor een inzicht op welks wijze burgemeester De Graaff heeft inge grepen in een goed functionnerende plaat selijke vereniging van ruim 1200 leden, n daardoor tenslotte verantwoordelyk voor haar ondergang." Het dagelyks bestuur van de opgehe- en Oranje-Vereniging Voorhout, w.gj J. P. SCHULTE (voorzitter). W. v. EGMOND, (secretaris). J. A. VAN GENT, (penningm.) De Kaag Herdenkingsdienst. i Op Dinsdagochtend 31 Aug. om half 10 wordt een herdenkingsdienst i.v.m. het Regeringsjubileum gehouden. Voorgan ger is ds C. W. Corts.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2