$limm CciJisdir (£ourant Berlijnse communisten bestormden vergeefs gemeentehuis Wist U VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1948 BUR- en REDACTIE: tiogewoerd 103. Tel- redactie: 20408; Adm-t 22710. Postrekening: 58936- ABONNEMENTEN: ƒ3.90 per kwartaal; ƒ1.30 per maand; ƒ0.30 per week. DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StanhwstiA Is oticHfWii myu \)<rl in IcaJ;dispost" Negên cn twintigste Jaargang No. 7598 WEER BAAS OP EIGEN ERF Zie pag. 3 Pro-Westerse protest-demonstratie tegen putschpogingen van Eenheidspartij Rode banieren, vele malen de „Internationale", door de massa geschreeuwde leu- „Weg met de kapitalisten", „Eén bestuur, één soort geld" en „Wij willen xardappelen" en een plenzende regenbui. Zo werd het gemeentehuis van Berlijn gistermiddag door de communisten en de door hen opgezweepte massa be stormd. Zoals wij reeds gisteren in een deel onzer edities meldden, waren de demonstraties reeds aan de gang, toen de Berlijnse gemeenteraad besloot om de vastgestelde zitting te verdagen om wanordelijkheden te voorkomen. De onlusten kwamen toch. Toen de tienduizenden Berlijner zich »n weg baanden naar het gemeente- uis, was er slechts weinig politie op de been. En die er waren, deden niets om te verhinderen, dat vijfhonderd heet hoofden door de hoofdingang het ge meentehuis binnendrongen. Zoals gemeld, hield één der Socialistische Eenheids partijleiders, Litke, in de raadszaal een rede, waarin met beslissende dingen in de komende dagen werd gedreigd. „Als het huidige stadsbestuur u uw rechten iet laat, zal het moeten verdwijnen." Later had deze Litke een onderhoud met de wnd. burgemeester van Berlijn, dr Friedensburg. Na een uur kwam hij zijn delegatie terug en wist niet anders te zeggen dan: „We hebben langs elkaar heengesproken. Friedensburg heeft ontwijkende antwoorden gegeven 5 slecht op de hoogte van de wer kelijke stand van zaken in Berlijn. Hij >u enige van onze klachten bestuderen." Dr Friedensburg heeft naderhand op 31 persconferentie verklaard, dat het Berlijnse gemeentebestuur zich niet door deze communisten-rel zal laten afschrik- n op normale wijze zijn werk zal blijven verrichten. Hij zeide, dat het door de (communistische) Eenheidspartij voor gestelde noodprogramma niet aanvaard kan worden en dat de gemeenteraad met sterk anti-communistische meer- jdérheid het zeer zeker niet zal goedkeu- De communistische eisen werden door Litke duidelijk gemaakt. Er wordt Berlijns „volksdemocratisch" bestuur geëist. Voorts moet er een „comité volkswelzijn" aangewezen worden, be staande uit 9 gemeenteraadsleden en 9 Berlijnse burgers. Dit comité zou het gemeentebestuur moeten vervangen onderhandelingen beginnen met de econo mische commissie der Sowjetzone. (Na tuurlijk niet met de Westelijken en even vanzelfsprekend zouden die 9 mannen ledên der Eenheidspartij moeten zijn.) Anti-communistische demonstratie. Tegenover de ruïnes van het Rijksdag- .gebouw op de „Platz der Republik", had den de drie „pro-Westerse" partijen een demonstratie aangekondigd tegen de communistische pogingen om het Ber- gemeentebestuur te terroriseren Ongeveer 5000 demonstranten, begaven zich alleen of in kleine groepen naai plein. Er waren geen banieren of cherende colonnes. Vier sprekers voerden het woord en allen veroordeelden de „putsch-pogingen" der communisten, die „echte verdelers van Berlijn" zijn. De radio had telkens de uitzendingen onder broken om de volgende boodschap tot de bevolking te richten: „Als ge Berlijn lief hebt, komt dan bijeen op de Platz der Republik". Aan het eind van de de monstratie was de menigte, die eens luidend „Freiheit" riep, aangegroeid tot vijftienduizend mensen. Generaal Clay heeft over de commu nistische rel gezegd, dat hun poging, om het Berlijns bestuur over te nemen, reeds bij voorbaat tot mislukking gedoemd was. De Berlijnse gemeenteraad zou vanmor- _an in vergadering bijeenkomen. Deze vergadering is tot nader te bepalen datum uitgesteld. De communisten hadden de voorgenomen zitting van gisteravond op- ieuw geboycot Dat de Britse bezettingsautoriteiten de toekomst niet zo donker inzien, blijkt wel uit het feit, dat de Britse militairen Berlijn, die sinds begin Juni, j r met verlof mochten gaan, met gang van 1 September a.s. weer verlof krijgen. Assemblee Wereldraad der Kerken Dr M. Niemöller: Geen herstelprogram, tenzij er waarachtige bekering komt Indrukwekkende rede van een Duitser in stampvolle zaal (Van een onzer verslaggevers) Dr Martin Niemöller heeft gesproken. Onder doodse stilte heeft men in stampvolle zaal naar deze Duitse kerkelijke „leider" geluisterd. Zijn woorden over het Christelijk getuigenis in deze wereld hebben een diepe indruk gemaakt, juist ook omdat hjj maar niet een vlotte toespraak zonder inhoud voor de assemblée van de Wereldraad der Kerken hield, doch een duidelijk antwoord gaf op de vraag, de chaos in deze wereld is gekomen. De Kerk heeft gefaald, zo riep hjj uit aangezien zU haar roeping om met het Evangelie de wereld in te gaan, heeft -erwaarloosd en daarvoor een Christelijk beginsel, naar eigen goeddunken in de plaats heeft gezet. Niemöllers rede was een hartstochtelijk pleidooi om niet in de fout van de we reld te vervallen van een herstelprogram- Arabieren beschuldigen Italië van Zionistenhulp Rond Palestina beschuldigingen en b dreigingen. De Arabische Liga heeft Italië er van beschuldigd de Zionisten toe te staan dit land te gebruiken, als centrum voor het smokkelen van immi granten, wapens en goederen naai i. GTaaf Bernadotrie waarschuwde de Israëlische regering, dat zij de Joodse troepen moet terugtrekken uit de Rode Kruis-gebieden in Jeruzalem. Indien zij dit niet doen, gaat er een rapport de Veiligheidsraad, waarin schending de wapenstilstand vermeld staat. Aan de andere kant hebben de Joden de be standscommissie gewezen op 52 gevallen van schending door de Arabieren Jeruzalem. Foster Dulles noemt Nederlands toestand veelbelovend Gisteren is John Foster Dulles in New ork teruggekeerd van zijn bezoek a; Wereldraad der Kerken te Amsterdam. Hij verklaarde, dat de toestand in derla-nd er „veelbelovend" uitziet e: er ongetwijfeld, tengevolge van het Mars hall-plan, een belangrijke verbetering tot stand is gekomen. S.D.-Inspecteur met geld, goud en juwelen onder gedoken Voor Haagse B.G. 3 Jaar tegen hem geëist. (Van onze verslaggever voor Rechtszaken) Een niet alledaags geval kreeg het Haagse Bijz. Gerechtshof gisteren te be handelen. Een Duits S.D.-inspecteur, Karl Otto Segger, uit Düsseldorf, was in Den Haag in Mei 1945 de grond te heet onder de voeten geworden en aangezien hij chef van de „Zahlstelle" der Ord- nungspolizei en Sicherheitspolizei was, Waardoor hij de beschikking had over grote geldsommen, trok hij er op 6 Mei 1945 tussen uit, in tassen en een koffer «en bedrag van f 130.000 meenemend, uit kas der S.D. en een grote waarde goud en kostbaarheden. Het geld was bestemd voor uitbetaling aan Neder landers in Duitse dienst, de kostbaar heden en een bedrag aan geld, waren van Nederlandse politeke gevangenen af genomen, na hun arrestatie door de S.D. De P.F., mr Van Doorn, wees er op, dat hij na 16 Mei 1945 geen bevoegdheid weer bezat en dat hij geld verduisterde dat aan de Duitse overheid en aan Ne derlanders toebehoorde, evenals de kost baarheden. Hij eiste 3 jaar met aftrek. De verdediger, mr W. A. J. van der Hurk, bestreed de bevoegdheid van het Hof, daar het z. i. een verduisteringszaak betrof die voor de Duitse rechter thuis hoort. Bovendien zal hij na terugkomst in Duitsland opnieuw voor een Duitse rechtbank terecht staan. I iütspraak op J1 Sept. a.s. Vandaag nieuwe bespre kingen te Moskou Gezamenlijke regeling „valuta kwestie" schijnt zeker De geruchten over een nieuwe con ferentie tussen de drie Westelijke af gezanten en Molotof en, waarschijnlijk ook, Stalin, beginnen vastere vormen aan te nemen. Politieke waarnemers verklaarden, dat de Westelijken waar schijnlijk vandaag een nieuwe confe rentie aanvragen, die dan vanavond of morgen zou plaatsvinden. De drie af gevaardigden hebben gisteren de laatste instructies van hun regeringen op de Britse ambassade te Moskou besproken. Volgens James Reston, diplomatieke corespondent van de „New York Times, heerst er in Moskou een optimistische stemming over de besprekingen op het Kremlin. Het Britse kabinet heeft gis termiddag onder voorzitterschap van Bevin, een speciale zitting gehouden, waarin de jongste rapporten over de be sprekingen te Moskou behandeld zou den zijn. Over de conferentie van Maan dag komt het meer en meer vast te staan, dat Stalin en de Westelijke afge zanten toen tot overeenstemming kwa men om de Berlijnse valuta-kwestie ge zamenlijk te regelen. De Franse gouver neur van Berlijn, generaal Ganeval, heeft tegengesproken, dat hij het bericht der militaire gouverneurs over de valuta kwestie zou hebben bevestigd. op te stellen, zoals er al zo vele pro gramma's zijn ontworpen. Wij moeten het daarvan niet hebben, want God heeft Zijn-Eigen programma reeds aan -de wereld gegeven, n.l. Zijn Zoon Jezus Christus. Want hoe zullen wij de lijdende mensheid, de hongerigen en dorstigen kunnen helpen, indien wij hun het Woord des Levens niet geven? Met grote nadruk betoogde dr Niemöller, dat het Christen dezelfde situatie als de wereld leeft, want het oordeel van God is ook, ja juist gekomen over het Huis Gods en Centraal Europa voelen wij dit des te zwaarder. Duizend jaren heeft tracht het Christelijk leven in het Heilige Roomse Rijk in te dragen, doch i veel van terecht gekomen. Wij moeten niet verdoezelen, dat het nihilisme ook onder ons leeft en voor deze dodelijke ziekte bestaat geen menselijk geneesmid- In de allereerste plaats is voor de Kerk bekering nodig, anders kan zij niet getuigen in de wereld. Daarom zullen wij met elkaar en voor elkaar moeten bidden, dat wij Gods Boodschap mogen uitdragen Zijn kracht. Jen zeer langdurig applaus klonk ernstige rede van deze Duitser, die te voren aan de bestuurstafel zat tussen twee Fransen, op zichzelf reeds prachtig symbool van de eenheid der vol ken in Christus. Een eenheid er broedering, die ook de duizenden wezigen tot uiting brachten, toen zij bij het begin van de vergadering in het Duits „Ein fester burg ist unser Gott" zongen en aan het eind, weer in het Duits, „Lobe den Herrn, den allmachtigen König der Ehre". Vóór dr Niemöller spraken over de boodschap van Christus in de wereld ook prof. J. Baillie uit Edin burgh, Philippe Maury uit Frankrijk, secr. van de Wereldfed. van Christenstu denten en Sarah Chakko, uit India. Op de bezoekersconferentie spraken gisteren Gordon A. Sisco uit Canada Samuel Macrea Cavert uit de V. St., c de kerken in hun landen. Wat de sectievergaderingen betreft, kwam men in de vierde afdeling tot eenstemming over de conclusie, dat ge zien de verschrikkelijke wapens, die thans in de oorlog worden gebruikt, een rechtvaardige oorlog geen sprake meer kan zijn. Het is onmogelijk Christen thans meer aan een oorlog deel uit Praag gunstig over de vrijheid in Rus land en waarschuwde hij het Westen voor zelfoverschatting en in sectie twee zeide prof. dr H. Kraemer o m., dat de eenheid der Kerk (niet haar uniformiteit) haar kracht moet zijn: de eenheid van de e r k, niet van een Kerkgenootschap. Dertien Griekse communisten terecht In Athene zijn weer drie communisten geëxecuteerd, waaronder een vrouw. Te Lamaa werden 19 communisten ter dood gebracht. te nemen. In deze sectie sprak prof. Hromadka Bond van Chr. Oranjevereni gingen gepasseerd Met kracht wordt opgetreden tegen de voetbalpools In R'dam stonden 32 medewerkers Twee en dertig personen stonden giste ren voor de R'damse Kantonrechter terecht i.v.m. de organisatie in Neder land van de z.g.n. voetbalpools, speciaal de zetterspools. Wordt in sommige landen van West-Europa week in week uit ge wed op de prestaties van de Engelse voet balclubs, in ons land is dit verboden. En terecht. Immers, niet alleen is deze deel name aan de pools een ontduiking van de Loterijwet en een overtreding der Deviezenbeschikking (veel geld verdwijnt naar België), maar ook worden de deel nemers bedrogen. Met kracht zal voort aan tegen de voetbalpools worden opge treden, aldus de ambtenaar van het O.M. en de geëiste straffen bedroegen tegen twee verdachten, die in Nederland administratie bijhielden. 5 maanden. De anderen kregen geldboeten tussen de f 50 en f750, allen voorwaardelijk met 2% of 1 maand. In zijn requisitoir waarschuwde de ambtenaar nog eens tegen de deelname en zegde voortaan zeer zware straffen te zullen eisen. Ook de radiobedrijven, die in hun voetbaluitslagen een bedekte reclame maken voor de voetbalpools, zul len er niet zonder kleerscheuren afko- Suiker wordt 2 cent per kilo duurder Om zoveel mogelijk tegemoet te komen aan de gerechtvaardigde wens vai kruideniers tot verruiming van winstmarges, is de prijs voor kristal suiker met inganig van morgen met 2 cents per kilo verhoogd. Hittegolf in Ver. St. en Canada In de Ver. Staten en Canada heerst op het ogenblik een hittegolf. Bedrijven kantoren werken korter. In New York steeg de temperatuur tot boven de 100 gr. Fahreiheit. In Connecticut stond de ther mometer gisteren op 112 gr. Twee plaat sen met toepasselijke namen. Cold Point en Furnace, noteerden resp. 100 en 105 graden. K.L.M. KRIJGT STANK VOOR DANK De K.L.M. is bij de „Daily Express" ii ongenade gevallen. Enkele Constellations van de „Britsh Overseas Airways Corpo ration" worden tijdelijk gereviseerd door de K.L.M., omdat de BOAC zelf bezig is haar installaties uit Canada naar Enge land over te brengen, teneinde deviezen te sparèn. De arbeiders van Croydon waren het met deze uitdeling van werk aan Nederland niet eens en protesteer den. De „Daily Express" nam dit protest over en schrijft o.m„ "dat de K.L.M. belast is, omdat zü ten eerste de re van eigen machines heeft en bovendien werk uitvoert voor Portugal, Ierland, Finland, China, Tsjèchoslowakije Frankrijk. „Groot-Brittannië zou dar deraan deze lange lij-st komen", aldus het blad. In de torenkamer van een kasteel en Zondag ga ik rustig in mijn tuintje zitten", zei een bewoner van de Aalmarkt. Als het goed weer is, kan hQ daar genoegen van beleven, want de Jubelflora is dan wel gesloten, maar nog niet weggeruimd. Dit plaatje toont een deel van „de ideale volkstuin" plus twee tegen elkaar inspuitende fon teinen en op de achtergrond de pergola op de Kippenbrug- Foto N. van der Horst. in Wassenaar, tussen het bomen, staat een oud kastee an die prachtige bouwwerker Kerk te A'dam de inhuldiging zal bijwont draagt zij ook een door haar zoon ontwc pen japon, gesierd met een groot halssnoer van grijze en zwarte parelen. Een jaar leden heeft zij haar zoon bij de Prinsei introduceerd en reeds thans is deze jongen de omgeving. Ver af gelegen is er een kasteel en de naar hheid zoekende wandelaar, die in asteel zijn te huis heeft gevonden het is nU thans „Wittebrug" weet zich gebor- het bouwwerk uit verheft zich een brede toren als een irdig symbool de artistieke aspiraties van vroe gere bouwmeesters. De rust om deze is in schijn tegenstelling le bedrijvigheid toren. Schijn tegenstelling. kleed. Nijvere han- bU haar inhuldiging als Koningin en de 19-jarige Zwitser, Dolder, geeft zijn tardei 'ijzingen aan de Franse naaisters, die het Konink lijk statieskleed ook de dames der hof- i ding vervaardi gen. Een en al be drijvigheid is er. spanning ook, maar de jonge mode-kunstenaar beheerst alles. Soms groots verrichtin de torenka\ loopt zijn moeder even de torenkamer bin-1 kasteel bewondert de eenvoud v.an lijn van i rondoi het kleed en verdwijnt weer even stil als gen vt zij gekomen is. Als zij straaks in de Nieuwe der en zijn helpsters. t beroemd geworden. „Er wordt i vogelen in het liggende park zijn de enige getui de ideeëngrootheid van Erwln Dol- Unilever oefent critiek op de Regering Prijsvoorschriften houden geen rekening met de werkelijkheid Op de algemene vergadering van aan deelhouders van de Lever Brothers en de Undelever N.V. heeft de voorzatter van de commissarissen, de heer Paul Rijikens, critiek geoefend op het Regeringsbeleid t.a.v. de prijsvoorsohrifiten en de belas tingheffing, omdat geen rekening wordt gehouden met het feit, dat de aanschaf fing van productiemiddelen na de oorlog veel duurder is dan voor de oorlog. Daardoor is de winst, die Unilever heef*, gemaakt, hoofdzakelijk schijn; het moet worden beschouwd als vermogen en de fiscus heft belasting op vermogen, niet op winst. Alls ddit niet verandert, zal inte- ring van de productiemiddelen het ge volg zijn, machines worden afgeschaft en we niet aangekocht en personeel zal worden ontslagen. Sowjet-geleerden maken weer eens een knieval voor Stalin De Russische academie van Weten schappen heeft in een. brief aan Stalin toegegeven, dat door Sowjet-toi oiogen fouten waren gemaakt en beloofd deze te herstellen en .hun wetenschappelijk werk te coördineren met de belangen van het land ter bevordering communisme". PLANTERS DRINGEN AAN OP MEER BESCHERMING. In een te Buitenzorg gehouden contact vergadering tussen planters en militaire en civiele autoriteiten drongen de plan ters in West-Java, nu bedreigingen de laatste tijd sterk toenemen, aan op maat regelen ter beveiliging. Amerika in Den Haag op zoek „Strategisch materiaal" Evan Just, de directeur van de afdeling strategisch materiaal van de E.C-A., die een speurtocht naar strategische ma' rialen voor de Ver. Staten maakt, zal Den Haag besprekingen gaan voer over de Amerikaanse behoefte aan rub ber, hennep, nikkel, palmolie, cocosolie i en bauxiet. Vóór het feest N.S. helpt een handje. Morgen en Maandag t.m. 6 September zullen de N.S. van 's avonds 8 uur af extra-treinen laten rijden van Amsterdam CS Amstel v.v., om de tram bij het vervoer van binnenstad naar buitenwijken te hel pen. De treinen rijden naar behoefte, tot middernacht toe. Van 12 uur af rijden ei op 31 Augustus extra-treinen van CS naai Amstelstation en vandaar gaan extra trams naar het Stadion voor de spelen. Deze treinen rijden ook op 4 en 6 Sept. vanaf half zes n.m. De Gouden Koets is gistermiddag van Den Haag in Amsterdam aangekomen en in de brandweerkazerne opgeborgen, met de veertien andere rijtuigen. Studenten en kunstenaars zijn begon- ;n met de straatverkoop van de „Oran jefeestkrant" van „De Bezige Bij", t.b. het Prins Bernhardfonds. Als U soms ook naar de hoofdstad gaat, moest U eens naar het Persmuseum gaan kijken, in het voormalige Korenmeters huisje, N.Z. Kolk 28, waar een tentoon stelling van „Koningin en Krant" te zier is. Open t.m. 7 Sept. van 10 tot 4 uur. Geen Chinese draken komen er bjj de feesten in Amsterdam. De Chinese Ver eniging werd te laat gewaarschuwd ziet jammer genoeg geen kans, DAT aan de Hagenaar C. Huisman, de bezetting hoofdredacteur van de Grebbe Veluwepost, die 2 jaar was uitgesloten, thans een certificaat van „geen bezwaar" kreeg van de Raad van beroep voor de Perszuivering. DAT er in Kerkrade, dat 16 toneelgezel schappen rijk is, een openluchttheater zal komen. DAT de „Karei Doorman", op weg Amsterdam, Hoek van Holland aandeed per eigen reddingboot een aan blinde darmontsteking lijdende marinier aan wal te zetten, die daarna in een gereedstaande ambulance-auto naar het hospitaal ging. DAT de buitenlandse studenten uit het kamp te Biggekerke het rijwielpad Zoute- landeWest-Kapelle afmaakten en di1 pad heden werd geopend. DAT in het Haagse R.K. dagblad „Het Binnenhof" gisteren een hoofdartikel van de Directie stond omdat het 1000ste nr verschenen was. DAT de ANWB-Wegenwacht op 31 Aug. en 4 Sept. geen dienst zal doen om het personeel de gelegenheid te geven de fees telijkheden bij te wonen. DAT de vloot van de Mij „Nederland" is uitgebreid met de 8300 ton grote „Roebiah" en nu in totaal 34 schepen vat van tezamen ruim 300.000 ton. De belangrijkste vraag, die op de Utrecht gehouden jaarvergadering a Bond van Chr. Oranjeverenigingen herhaaldelijk aan de orde kwam, Waarom heeft de Bond geen zitting ge kregen in het Nationaal Comité 1948, het centrale orgaan ter viering van het Re geringsjubileum en de Inhuldiging? Met algemene stemmen werd een motie genomen, waarin de leden hierover hun teleurstelling uitspreken. Overigens een geslaagde vergadering, vooi latst onder leiding van ds Is. Voorsteegh, Ned. Herv. predikant te Den Haag. Hij gisteren afscheid als voorzitter wordt opgevolgd door ds H. v. Andel, Geref. predikant te Den Haag. Als blijk van waardering werd aan ds Voorsteegh het eerevoorzittersohap aangeboden, als mede een exemplaar van het gedenk boek „Vijftig jaar". Nog andere geschen ken ontvingen ds en mevr. Voorsteegh. De Bond telt nu 63 afdelingen met ruim Athene aan de koning van Griekenland 20.000 leden. In de Domkerk spraken in heeft overhandigd en de heer A. J. D. een feestelijke samenkomst het Tweede Steenstra Toussaint, als gezant te Manilla, Kamerlid H. W. Tilanus en ds P. H. de [de zijne overhandigde aan de president Kleer win Utrecht, der Philippijnen, DAT de Commissaris der Koningin in Zeeland, t.g.v. het regeringsjubileum, te Middelburg aan boord van de „Prins Hen drik" een receptie geeft. DAT de werknemer H., die met f 6000 in zijn baas te Middelburg naar het bui tenland verdween, zich thans bij de poli tie aldaar meldde, nadat het geld op was. Dat de luit.-kolonel-intendant C. A. J. Kroeze, in de rang van kolonel, op zijn verzoek eervol uit de dienst is ontslagen. DAT op 10 Sept. de sleepvaartcommissie wordt opgeheven. DAT de Stcrt van gisteren o.m. een vierde wijziging van de prijzenbeschik king dranken en consumptie-ijs voor ge bruik ter plaatse van verkoop 1947 II be vat. DAT voor het Utrechtse B.G. 10 jaai werd geëist tegen de musicus C. van Vee- nendaal uit Leersum, die Joden had raden en 6 jaar tegen de Zeistenaar J. Munster, die te Amersfoort gevangenen mishandelde. DAT J. M. H. F. J. baron de Weichs de Wenne morgen zijn 25-jarig jubileum als burgemeester van Wanssum zal vieren. DAT op de gisteren te Middelburg ge houden traditionele ringrijderij de wissel beker van H.M. de Koningin werd gewon nen door J. Riemens uit Meliskerke. DAT gisteren te Oudenbosch in een zaal van St. Louis de permanente Zouaven- tentoonstelling is geopend. DAT op 1 Sept. de „Volendam" 1500 Amerikaanse studenten, die 6 weken in Europa vertoefden, naar de V.S. zal bren gen en zij vergezeld worden door prof. H. v. d. Waal, kunsthistoricus, alsmede prof. P. Kuir, oud-secr.-gen. van Ec. Za- I*» DAT de heer R. N. Schaafsma, uit Den Haag, op 3 Sept. als vertegenwoordiger m de Ned. afd. Jaarbeurstentoonstelling aar Bari in Zuid-Italië vertrekt DAT de jaarlijkse herdenking van Bra bants gesneuvelden morgenmiddag t« Waalre een massale belangstelling zal trekken. DAT i.v.m. de jubileumleesten en de il luminatie van de Maas door de Rijksha venmeester te Rotterdam van 30 Aug. t/m 6 Sept. speciale maatregelen voor vaartui gen zijn genomen. DAT Haarlemse verenigingen met vredesdoel zich tot één vredesraad hebben aaneengesloten, om de werkzaamheden beter te kunnen coördineren. DAT gisteren bij de rivier de Amer te Geertruidenberg de eerste paal kademuur van de nieuwe Amer-centrale an de P.N.E.M. is geslagen. DAT de gemeentebegroting van Olden- ïal een overschot van ruim f 100.000 toont, afkomstig van buitengewone in komsten en als gevolg van een betere fi nanciële verhouding tussen Rijk meente. DAT bij de Philipsfabrieken in Stryp ;n loods met 600 ton oud papier totaal afbrandde. DAT op de „Nahinto", welke gisteren te Amsterdam is geopend, de ontwikke ling van de verschillende bedrijven in de laatste 50 jaar te zien is. DAT de Groningse tentoonstelling gis teren in het teken van het verkeer stond en mr D. Spitzen, secr.-generaal van het betreffende departement, daarom in het paviljoen aldaar eee rede hield. voldoende materiaal te verzamelen. Defilé's ontbreken natuurlijk niet: op Koninginnedag in de granizoensplaatsen Breda en Amersfoort. En in het buitenland: Paus Pius XH laat zich vertegenwoordigen door Mgr Valerio Valeri, apostolisch nuntius. „The Christian Science Monitor", het be kende weekblad in Boston, USA. wijdt drie pagina's aan Regeringsjubileum er Inhuldiging. Er staan ook Ned. adverten- 21 Aug. jl. De 18-jarige Engelse prinses Margaret Rose. Schotland met vacantie is, moet al druk bezig zijn met haar garderobe Amsterdam, waarmee haar Moeder wel zal helpen, zegt A.P. De Prinses heeft geen hofdames, maar zal er voor 6 Sept. haar Moeder „lenen." In Neder land zal zij ter beschikking staan van haar Gastvrouw, zegt men in Buckingham Palace. Indië viert ook feest: tientallen ere poorten op de weg BataviaBandoeng de ingang van dessa's over heel Java en de kleine Soenda-eilanden. Voor al Batavia is versierd; parades, optochten, herdenkingen, luchtvaarttentoonstelling, staan op het programma. De Indische delegatie arriveerde gisteren op SchiphoL PAARD DOOR BIJEN GEDOOD Een paard van de landbouwer Th. M. te Bergen (L.) werd door een zwerm bijen zodanig gestoken, dat het aan de gevolgen bezweek. In 1947 bijna 14 millioen oesters verzonden. Door de gunstige zomer konden ver leden jaar bijna 14 milioen Zeeuwse oesters ten verkoop worden gebracht, waarvan 9 millioen naar België millioen naar Engeland gingen. De rest werd in eigen land geconsumeerd. DOJKJA HANDHAAFT BUITEN LANDSE BETREKKINGEN. Zoals een woordvoerder van de Djok- jase regering uitdrukkelijk verklaarde, blyven de vertegenwoordigers van de republiek, die zich voor de ondertekening van de Renville-overeenkomst reeds in het buitenland bevonden, gehandhaafd blijven. De republiek zal vooralsnog haar bui tenlandse betrekkingen niet uitbreiden. Brocades. Stheeman en Pharmacia en de Amsterdamse Kinine-fabriek heb ben opgericht de N.V. Specipharma te Amsterdam, met een kapitaal f 500.000.-. Met een kapitaal van f 1 millioen is te Valkenwaard opgericht de N.V. Hofnar Sigarenfabrieken, Nederlandse gevangener in de republiek G.A.N.V. handhaaft haar beschuldigingen Zoals men weet, heeft minister Dreei tijdens het Tweede Kamer-debat over de Regeringsverklaring t.a.v. de door de Gemeenschappelijke Actie van Neder landse Vrouwen geuite klacht, dat er nog 15.000 Nederlanders en Indo-Europeanen enkele duizenden anderen, waaronder vele vrouwen en meisjes tegen hun wil door de Djokjase republiek worden vast gehouden. verklaard, dat deze bewering wel op wat losse gronden zou berusten en dat op het departement van Over zeese Gebiedsdelen hieromtrent geen concrete cijfers aanwezig zijn. Tijdens een gisteren te Den Haag ge- houoden persconferentie handhaafde da Gemeenschappelijke Actie van Neder landse Vrouowen haar klacht en produ ceerde een brief van een hooggeplaatst Indisch amabtenaar, wiens naam echter niet gepubliceerd mag worden, waarin ,a. het volgende voorkomt: Het kantoor Displaoed Persons gaf op, dat zich nog ongeveer 15.000 (vijftien duizend) Europeanen en Indo-Europea nen op Republikeins gebied bevinden, dig nog worden vastgehouden (althans: dat hopen wij), d.w.z. voor wie het nog niet mogelijk is gebleken vergunning te verkrijgen voor terugkeer naar Neder lands gebied. Daarnevens bevinden zich nog 5000 (vijfduizend) gezinsleden K.N. I.L.-militairen op Republikeins gebied, t.a.v. wie de Republiek zich althans be reid heeft verklaard b wege van uitwis seling tegen te evacueren T.N.I.-gezins- leden 1000) naar Nederlands gebied te komen. Van de 197 dezerzijds als vermist op gegeven (als vermist te boek staande) militairen (krijgsgevagenen). blijken er volgens opgaven van de Republiek nog slechts 6 (zes) in leven, althans vind baar te zijn. (Wij merken hierbij echter op, dat het Kantoor Displaced Persons te Batavia ongeveer twee jaar geleden werd opge heven en zijn werkzaamheden overgaf aan de Opsporingsdienst Overledenen. Wat de datum van deze brief betreft, moeten wij de nodige reserve aan de dag leggen. Er is in twee jaar vermoedelijk heel wat veranderd. Intussen nemen ook dat er in de republiek meer vastgehouoden worden en de bewijzen zijn er, dat dit op soms ont- erende wijze geschiedt dan officieel bekend is. De Regering zal hiernaar een ernstig onderzoek dienen in te stellen en met wijsheid en kracht moeten optreden. Red.). WEDEROM OPIUM TE BATAVIA IN BESLAG GENOMEN. Naar Aneta seint werd hedennacht bij een bekend opiumschuiver te Batavia een grote hoeveelheid opium in beslag genor men,-die van dezelfde kwaliteit was en de republiek gesmokkelde opium, die op dezelfde wijze was bereid als de uit enige weken geleden werd aangehouden. Vier Chinezen werden gearresterd. Frankrijk besnoeit militaire begroting De Franse Nationale Vergadering heeft met 407 tegen 183 (communisten) stem- !t wetsontwerp goedgekeurd, waarbij de begroting der militaire uitga- wordt vastgesteld met een verlaging 12 milliard francs op de oorspron kelijke gevraagde credieten. Zoals be kend, had de regering deze verlaging reeds aanvaard. Volgens Reuter, heeft de Franse regering nog verdere bezuini gingen op de begroting goedgekeurd. Door deze maatregelen zou Frankrijk een gezond stelsel van voedselvoorziening krijgen, waarbQ de welstand der boeren wordt gehandhaafd en de arbeiders ver lost worden van de vrees, dat de kos ten van het levensonderhoud nog verder zullen stijgen. INDIEN NODIG VERVROEGDE V-N- VERGADERING TE PARIJS Indien de internationale toestand en de bestandsschendiagen in Palestina hier toe noodzaken, zal de bijeenkomst van de algemene vergadering der Ver. Naties te Parijs, van 21 September, vervroegd worden tot 15 September of misschien zelfs nog eerder, zo veronderstelt men in Londen, waar op het ogenblik de huidige voorzitter van de Veiligheidsraad, Sir Alexander Cadogan, met Bevin overleg pleegt. Britse vloot-actles in het Kanaal Eind September worden door de Brits» admiraliteit, in heV Kanaal gecombineer de vloot- en lucbtmanoeuvres gehouden, dde bedoeld zijn als verdedigingsoefening tegen luchtaanvallen, onderzeeërs en mo tortorpedoboten. Voorts zal er een „tref. fan" plaats hebben tussen twee vlooteen- MEVROUW KOSENKINA ONTVING BEZOEK Mevrouw Kosenkina heeft gisteren in het Roosevelt-ziekenhuis te New York bezoek ontvangen. Zij maakt het uitste kend en onder de zes mensen, die haar bezochten, waren enkele Wit-Russen, die haar geholpen hadden. NIEUW HANDELSVERDRAG NEDERLAND—HONGARIJE Tussen Nederland en Hongarije is een nieuwe handelsovereenkomst gesloten tot een bedrag van 29 millioen dollar. Hon garije zal industrie-diamant en rubber uit ons land ontvangen, in ruil voor ma chines, huishoudelijke artikelen, etectri- sahe apparaten, katoen en optische instxu- WEERBER1CHT Droog en vrij zonnig Tot morgenavond verwacht de Bilt: Koude nacht met plaatselijk ochtenAnisï, droog en overdag vrij zonnig weer met, behalve in het uiterste Noorden van het land, iets hogere temperaturen. Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen Noord en Oost. ZON EN MAAN. Zaterdag 28 Aug.: Zon op 5.44. onde» 19.37 uur; Maan op 22.48, onder 15.40 uut, 2 Sept. Ji-M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1