Burgemeester Van Kinschot opende heden ochtend officieel Leidens feestweek Spionnage NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1948 Innige samenwerking van natuur en kunst DE JUBELFLORA: het grootste en grootse gebeuren Het grootste gebeuren In het kader van de jubileumfeesten, de „Jubelflora 1948", heeft hedenochtend een aanvang genomen. Met enkele woorden is dit zo simpelweg gezegd. Maar 10 eenvoudig is het met de Jubelflora niet gesteld. Natuur en kunst gaan hier op een zo Innige en een zo meesterlijke wijze samen, dat niet te consta teren Is, waar de natuur eindigt en waar de kunst begint. En toch houdt de natuur in overgrote mate de overhand. Juist daarom is de Jubelflora zo iets unieks: één grote Jubel van plantenweelde en bloemenpracht! Eén grote jubel Het zou schade aan deze jubel doen, door al te lang stil te staan bij het offi ciële gedoe van openingsspeeches en dankwoorden. Slechts in het kort zij dus gereleveerd, hoe hedenochtend de opening van de feestweek plaats vond. Een hartelijk welkom tot alle aan wezigen w.o. admiraal Filrstner en vele autoriteiten, riep de voorz. van het jubi leumcomité, dr ir P. C. Lindenbergh, om 10 uur in de hall van het stadhuis uit. De energieke en voortvarende voorzitter sprak woorden van dank, in het bijzon der bedoeld tot de pontonniers voor het aanleggen van de Baileybrug. En de wens. dat Lelden een waar feest zou vie ren. besloot de kernachtige toespraak. Vervolgens sprak burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot. Spr. greep terug naar drie perioden in onze vaderlandse geschiedenis, waarin het Huis van Oranje meer dan ooit ge toond heeft met wijs beleid en grootheid van geest het land te besturen. Allereerst ten tijde van de vrede van Munster in 1648. welk feit kortgeleden werd her dacht. Het was Willem van Oranje, de Vader des Vaderlands, die gezorgd heeft met inspanbing van al zijn krachten dat de eenheid der Nederlanders werd ge waarborgd. Toen hij in 1584 zijn leven voor de zaak der vrijheid gaf. leek het er eerst op. dat de door hem geformu leerde eenheid verloren zou gaan. Zyn zoons. Prins Maurits en Frederik Hen drik. echter wisten als echte Oranjes het doel. dat hun vader had beoogd te be- De tweede periode, die de burgemees ter in zyn toespraak belichtte, viel rond 1848. eveneens dit jaar herdacht. Ook hier nam een Oranje, weer het initiatief, toen Koning Willem n een commissie van vijf mannen benoemde ter herzie ning van de verouderde grondwet. Over gaand tot het derde tijdstip, de regerings jaren van H.M. Koningin Wilhelmina ge waagde spr. van het feit. dat op velerlei terrein van het leven ons land onder Haar bewind sterk naar voren was ge komen. Zij heeft getoond wars te zijn van populariteit, een waar moeder van het Vaderland. Spr. wenste H.M. de Ko ningin. dat Zij na Haar aftreden nog Jarenlang van de rust. die Zij ten volle heeft verdiend, zal mogen kunnen ge- Na dank gebracht te hebben aan de heer Lindenbergh ën al zijn medewer kers opende burgemeester Van Kinschot de herdenkingsfeesten te Leiden. Een driewerf hoera voor H.M. de Koningin volgde. Om 11 uur volgde in de Stadsgehoor zaal de opening van de Jubelflora. De heer Joh. Jonker Sr. sprak hier het wel komstwoord. waarna hy wees op de grote financiële offers, die men zich heeft moeten getroosten. Een oprecht woord van dank sprak de heer Jonker tot het Lezers schrijven ons: De voetbalwedstrijd tegen de Gentenaren De afdeling Leiden van de KNVB schrijft ons: Naar aanleiding van de verschillende berichten betreffende de wedstrijd Lei denGent (gemeentepersoneel) menen wij U van een en ander nader op de hoogte te moeten stellen. Voor het organiseren van een wedstrijd tegen buitenlanders is de speciale toe stemming van KNVB vereist. Noch op het bondsbureau van de KNVB. noch op dat van de afdeling Leiden was ook maar iets bekend van de voorgenomen organisatie van deze wedstrijd. Eerst op Vrijdagavond werd dit bekend tengevol ge van een publicatie in een dagblad. De beschuldiging, als zouden wij te laat zijn geweest met het uitvaardigen van ons verbod, is o.i. hiermede wel voldoen de weerlegd. Onwetendheid met de bestaande bepa lingen kan niet worden voorgewend: hiervoor speelden te veel mensen, die het klappen van de zweep kennen, in deze wedstrijd mede. Ofschoon het niet op onze weg lag, hebben wij des Zaterdags toch nog ge tracht om de vereiste toestemming voor deze wedstrijd te verkrijgen. Dat deze poging geen resultaat had, is niet onze schuld en mag voor ons geen aanleiding zijn om onze verplichtingen te negeren. „Drie in één" In de N.L.C. van Vrijdag 20 dezer las ik in het stukje ..Drie in één", dat, om de openbare inzamelingen enigermate te doen verminderen, collectes voor soortgelijke doeleinden zijn samengevoegd. De hoop werd uitgesproken, dat de instellingen er niet onder zullen lijden. Dat hoop ik ook. Maar waarom subsidieert de regering der gelijke instellingen niet zo sterk, dat col lectes niet meer nodig zijn? Het is toch een volksbelang, de t.b.c. te bestrijden? En als men het publiek dan wil ontlasten van inzamelingen, waarom laat men dan orgeldraaiers en muzikanten tweemaal per week op het publiek los, terwijl men sen. die anderen hun gezondheid willen helpen doen terugkrijgen, niet eens een maal per jaar de kans krijgen? Leiden. J. N. Het rokertje Het rokertje heeft bij name plaats ingenomen en levert boven dien een slordige duit op voor de belas ting. Maar niemand trekt zich er iets aar van de kwaliteit. Onlangs kocht ik sigaren van 22 cent, maar ze waren niet te roken: je werd er misselijk van. Volgens de prijs- beheersing zijn de fabrikanten vrij in het gebruik van materiaal, al zouden ze i landse tabak in doen. We betalen rommel. De bewuste sigaar - als een onaangename her- hoge prijs bewaar ik innering. jubileumcomité voor de genoten steun en voor het in het tentoonstellingsbestuur gestelde vertrouwen. De voorzitter van dit bestuur uitte de hoop en de verwach ting, dat de Jubelflora een groot aantal bezoekers zou trekken. Zodat men van „het vak" een gunstige indruk zou mede- nemen. Spr uitte zijn dankbaarheid tegen over de inzenders en de schenkers van medailles en prijzen, de pontonniers en vooral de heer A. Galjaard, voorzitter van de technische commissie, die spr de „architect" van deze tentoonstelling noemde. De heer Jonker besloot zyn rede voering met de beste wensen voor deze expositie, welke slechts wil zijn een de- monstrattie van eerbiedige hulde van dui zenden bloemen en planten, die onze vreugde vertolken bij dit jubileum van H. M. de Koningin. Vervolgens sprak de heer d'Hangest baron d'Yvoy van Mijdrecht, voorzitter van het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Maatsch. voor Tuinbouw en Plantkunde die zijn grote dank uitte voor het hier bereikte en een rijk succes toewenste. Dr ir Lindenbergh roemde met grote vreugde de innige samenwerking, die er bestaan heeft en prees vooral het werk van de heren Jonker en Galjaard. De winkelweek Overgaande op de winkelweek, gewaag de spr van de grote verrassing, die de Leidse middenstand het comité heeft be reid. Het zeer grote aantal deelnemers getuigt, aldus spreker, van een sterke en gezonde middenstand in Leiden. Spr bracht dank aan het comité vooi Morgen: een rustige dag Het programma voor morgen (Donder dag) is niet veelomvattend, vergeleken bü dat voor Vrijdag en Zaterdag. Jubelflora 1984", Stadsgehoorzaal en omgeving, geopend van 10 uur 's mor gens tot 11 uur 's avonds. Lunapark, Herengracht, geopend van half 10 tot half 1 (voor schoolkinderen) en half 2 tot 12 uur (voor 1 edereenf. Groot Jubileum-concert, georganiseerd door K. en O., jam 8 uur in' de Hoog landse kerk. winkelweek, in het bijzonder aan de voo: zitter, de heer J. Th. Balkestein, en aa alle deelnemers, in totaal ongeveer 450. Tenslotte opende burgemeester Van Kinschot de Jubelflora en de winkelweek. Spr prees in zijn toespraak het initiatief van hen, die in korte tijd zoveel tot stand hadden gebracht en opgebouwd. Zijn bijr zondere dank richtte de burgemeester tot de winkeliers, die hun volle en ruime medewerkng hadden verleend om de stad een mooi en trots aanzien te geven. Na een rondgang door de diverse zalen der Stadsgehoorzaal en over de Aalmarkt. Hoogstraat, Baileybrug, Stille Rijn en Kippenbrug. gebruikte men de lunch. Een daalder waard Het gaat natuurlijk niet aan, de Jubel- flora te vergelijken met bijvoorbeeld het Lunapark. Dat zou een belediging zijn. Maar wie soms tussen beide mocht twij felen. wie aan de feesten toch wat geld wil besteden en de Leidenaars ken nende, geloven wij, dat dit de meesten zullen zijn die kunnen we de Jubel flora van harte aanbevelen: ze is daalder waard, terwijl de toegangsprijs slechtsmaar laten we niet afdalen tot de advertentiepagina. In de hall ziet men enkel stands, die slechts zijdelings iets met bloemen te maken hebben: zeer fraai handwerk het sieraardewerkatelier „Molen de Valk", nog onlangs in ons blad beschreven, parfumerieën van het parfumeriehuis Van der Blom, als vertegenwoordiger Lancöme te Parys. Gaat men de grote zaal binnen, dan ziet men links en rechts eerst warme kas planten van de firma G. Lodder, uit Utrecht. In het midden bij de ingang vindt men een enorme collectie begonia's in tal van variëteiten van M. Koppe te Ermelo, die verder ook coleus (sierbrand- netels) van de Veluwe meebracht. Aan de andere zijde van het rechterpad (men denke aan het één-richting-vi keer!) exposeert de N.V. Konijnenburg Mark uit Noordwijk met prachtige gla diolen. Wat verderop zijn vuurpijlen in diverse kleuren, waarvan vooral het oranje opvalt, te vinden in de stand G. Lubbe en Zoon te Oegstgeest. Midden vóór: varens, grootbloemige be gonia's en tal van andere warme kasplan- van A. J. Stemerding uit Den Haag. an voor het podium een curieuze c< lectie bontbladige geraniums van de fir: A. C. Smitskamp en Zoon te Zeist. Het podium biedt plaats aan vele en schone dahlia's, vóórop van de liefhebber J. H. Smit te Leiden (Hortus) en op de achter- d van de Gebr. De Ruyter uit Oegst- We lopen nu weer van voor naar achter 1 ontmoeten eerst een stand van nieuwe geplozen chrysanten uit De Kwakel (firma C. M. van Zaal). Vervolgens een uitste kende verzameling dahlia's van de firma K. Maarse Dzn Jr uit Aalsmeer. Hieronder In de andere zalen Cactussen en vetplanten geven in de stemkamer de toon aan. En ze zijn wat noemt „afgestemd"! De Leidse par ticuliere kwekerliefhebber J. H. Smit slaat de stemvork tegen de pilaar en de firma K. Edelman uit Reeuwijk, D. van Zijverden uit Aalsmeer en de Succulenta- kring Leiden stemmen met hem in, even als J. Kroon uit Voorschoten in combina tie met Bloemen-Kriest te Leiden. In de kleine zaal. waar de geur der phloxen domineert, vindt men. behalve de firma Bakker uit Heemstede met een v>; vertje en pergola, omzoomd met dahlia' een uitgebreide inzending van de Kon. Kwekerij Moerheim te Dedemsvaart. De collectie omvat een schat van afgesneden bloemen van vaste planten, waarbij onder meer de rose ridderspoor en de rode spirea een eerste plaats innemen. De foyer zal wel een grote indruk maken op de vrouwelijke bezoekers. Daar is dan ook wel zulk een prachtig biadwerk te zien, dat deze zaal een ogen blikje extra aandacht verdient. Leidse bloemisten-winkeliers hebben hier voc de verschillende stands gezorgd. Tenslotte vindt men hier en daar i de zalen tal van nieuWe soorten dahlia' exemplaren die voor de keuring in aar merking kwamen en nog geen naai dragen, maar vernoemd kunnen worden als vandaag het getuigschrift van dienste kan worden uitgereikt. Er zijn opvallende exemplaren bij, zoals moonbloemige dahlia's. De wandeltocht Als men de achteruitgang van Stadsgehoorzaal uitkomt, staat mei maar pardoes in een volkstuin. En wat voor eén: de ideale volkstuin, zoals dan ook het opschrift op het buitenverblijfje bedoelt. De Leidse volkstuinders hebben hier een model klaargemaakt met zelf gekweekte groente, fruit en bloemen. Een prachtig geslaagde stand. We gaan verder in het helle licht, dat 's avonds in het door drie fonteinen ge rimpelde water naar alle zijden weer kaatst. en bewonderen de inzending van de afdeling Boskoop van „Tuinbouw en Plantkunde": een verzameling groen- blijvende gewassen, sierheesters, erica's en phloxen. De bloemisten-patroons- vereniging Leiden e. o. volgt met demonstratietuin op het Waaghoofd, collectieve inzending, die de Leidenaren alle eer aan doét. „Die Leythe" te Leiderdorp (firma L. van der Sijs), kwekerij Poelgeest te Oegstgeest (R. J. Oudshoorn), Gebr. de Ruyter te Oegstgeest en firma W. Hüner en Zoon te Leiden verzorgden allen evenzovele keurige arrangemeenten. Onder de pergola (bij avond ror tiséh verlicht), over de trap en de Bailey brug tijgt men dan naar de Stille Rijn, waar de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde voor een collectieve inzen ding buiten mededinging zorg droeg. Via de pergola op de Kippenbrug na dert men tenslotte de uitgang van deze wonderlijke en wonderschone Jubelflora 1943, waarvoor zoveel bijzondere maat regelen moesten worden getroffen en waaraan zoveel uitzonderlijke zorg werd gespendeeril. Waarvoor tal van Leide naars van hoog tot laag zich mei alle krachten hebben i ingezet. Zwaar werk is er verricht door hoofden door handen. Beide categorieën van w kers Leidens dank! Vermeld moge nog worden, dat het Dit prachtig stuk fantasiebloemwerk van de firma C. Hosman te Leiden, is alleen al een bezoek aan de foyer waard. Foto N. van der Horst tentoonstellingsbestuur een zeer te waar deren geste heeft gedaan tegenover ouden van dagen en kinderen, die in huizen verblijven. Zij mogen namelijk de ochtenduren van 10 uur tot half elf de Jubelflora gratis bezichtigen. WATERTOREN L.D.M- VERLICHT. De watertoren van de Leidse Duin-wa ter Maatschappij te Katwijk was gister avond verlicht. Ook op 27, 28 en 3( Augustus zal de toren worden geïllu mineerd. De kinderen van de leden der buurtvereniging Rjjndykstraat maken vandaag een uitstapje, onder meer naar Rotterdam. Bij het vertrek heerste reeds een vrolyke stemming. Op de tocht hopen we morgen terug te komen. Foto N. van der Horst Professorenwijk-senioren winnen de „Van Kinschot"-beker Tuinstadwijk werd met 2-1 geklopt De Professorenwijk- en de Tuinstad- wijk-senioren hebben gisteravond in een spannende en op goed peil staande wed strijd uitgemaakt, wie voor een jaar in het bezit zouden komen van de „Van Kinschot-beker". De Professorenwijk- senioren wonnen deze finale met 21, maar o.i. geeft deze uitslag de juiste ver houding in het veld niet weer. Tuinstad- wijk was minstens twee-derde deel van de strijd in de meerderhehid en beukte met kracht op de defensie van de Prof.- wijk, die echter dapper stand hield. En gezien het feit, dat doelpunten nu een maal de wedstrijden beslissen en de Prof.- wijk wat meer geluk had dan Tuinstad- wijk, kwam de beker bij eerstgenoemde buurtvereniging terecht. Ongelooflijk hard hebben beide ver enigingen voor de zege gewerkt en daar bij lieten zij vaak aardige staaltjes voet bal zien. Na 10 minuten spelen werd de Tuinstadwijk-keeper door een effectbal geslagen. Een kopbal van de rechtsbin nen van de Prof.wyk had hij kunnen keren, als de bal hem niet door effect verrast had. Tegen de verhouding in werd het zelfs 20 door dezelfde speler, die een voorzet fraai inkopte, maar even later was het de midvoor van Tuinstad- wijk. die de achterstand tot 21 terug bracht. Gezien de druk, die Tuinstadwijk daarna op de Prof.wijk-veste uitoefende, had het er alles van weg, dat zij spoedig gelijk zou maken en zelfs nog de beste winstkansen had. Maar wel speelden zich voor het Prof.wijk-doel nog de hache- lijkste situaties af, doch Tuinstadwijk kwam niet tot scoren. De Prof.wijk-mid- voor kreeg zelfs nog een fraaie kans. om bij een uitval de zege veilig te stellen. Hij miste echter grandioos. Om zich te revancheren trok hij zich daarna in de verdediging terug en ontnam de toch al niet productieve Tuinstadwijk-voorhoede de laatste kansen op een beter resultaat. Na afloop "sprak de voorzitter vaü de Federatie van buurtverenigingen, de heer M. J. Smit er zijn vreugde over uit, dat deze wedstrijden, die bedoeld waren om de buurtverenigingen nader tot el kaar te brengen, waren geslaagd. Hij be treurde het, dat de voetbalbond zijn spe- de weg staat, om in hun vrije wedstrijden uit te komen, die in Officiële publicatie B. en W. van Leiden brengen ter open bare kennis, dat de gemeente-secretarie en de bureaux van de Gemeentelijke Diensten en de Bedrijven op 27, 28 en 31 Augustus a.s. alsmede op 6 September d.a.v., de gehele dag voor het publiek gesloten zullen zijn. Het bureau van de Burgerlijke Stand zal op genoemde dagen met uitzondering van 31 Augustus, van 9 tot 10 uur geopend zijn voor het doen van aangifte van geboorte en overlijden. Het Distributiekantoor zal op Vrijdag 27 Aug. a.s. des namiddags en op 31 Aug. en 6 Sept. de gehele dag voor het publiek gesloten zyn. In verband met de feestelijkheden, ter herdenking van het Regeringsjubileum van H. M. de Koningin, heeft de burge meester het sluitingsuur voor café's op Vrijdag 27 Aug. en Zaterdag 28 Aug. '48 vastgesteld op 1 uur. Houders van inrich tingen, die niet in het bezit zijn van een muziekvergunning en gedurende de feest dagen muziek in hun inrichtingen ten ge hore willen brengen, kunnen alsnog een daartoe strekkend verzoek, gericht aan de burgemeester, indienen bij de afd. Bijzon dere Wetten, aan het bureau van Politie, Zonneveldstr. Leiden. 25 Augustus 1948. B. en W. voornoemd: F. H. VAN KINSCHOT De Secretaris. J. BOOL. Uitslag voortuinenwedstrijd De uitslag van de voortuinenwedstryd 's als volgt: le pr- D. v. d. Zeeuw, Lage Rijndijk 105; 2e pr. wed. I. Zitman, Lin- destr. 17; 3e pr. G. J Prevo, Hugo de Grootstraat 24; 4e pr. P. C. Kapaan. Lin- destr. 34; 5e pr. N. H. van Haarlem, Re- sedastr. 37; 6e pr. J. Kulker, Druiven- straat 22; 7e pr. A. Zwart, Koninginne- laan 66; 8e pr. P. J. J. Hakkaart. Heren straat 134; 9e pr. C. Bouter, Koninginne- laan 55; 10e pr. H. A. de Roos, Ambon- straat 18. goede verstandhouding en onder goede leiding worden gespeeld. Burgemeester jhr mr F. H. van Kin schot en de heer Blauw van het L.S.C. reikten tenslotte de prijzen aan de win nende verenigingen uit. Dr ir Linden bergh was verhinderd dit te doen. Het dient vermelding, dat de „Profes sorenwijk" beslag legde zowel op de Van Kinschot-Lindenbergh- als op de L.S.C.- WATERPOLO. De Zijl I—B.Z.V. I (dames) 53 In een weinig interessante wedstrijd, waarbij de tegenpartij slechts met vijf dames verscheen, wist De Zijl door over grote meerderheid met 53 te winnen. Aanvankelijk ging het spel met vijf tegen vijf en spoedig wist T. Sjardin met een goed schot de leiding te geven (10) Niet zodra was uitgezwommen of BZV kreeg door een strafworp de gelijkma ker (1—1). Dra bleek, dat BZV met vijl tegen vijf de meerderheid verkreeg, waar door De Zijl besloot, toch zeven dames in het water te laten. J. Crama zorgde voor rust voor een 21-voorsprong. Bijna direct na het uitzwemmen zorgde mej. J. Crama voor een 31-voorsprong gebeurde het onwaarschijnlijke, dat de thuisclub met zeven tegen vijf geen kans kreeg de overwinning te besten digen. J. Crama miste in deze periode enkele opgelegde kansen en juist BVZ wist door betere schutterscapaciteiten de stand vrij spoedig gelijk te maken Eindelijk kwam De Zijl er beter met goede schoten van T. Sjardin de eindstand 53. De Zijl zal zich door deze overwinning wel weten te hand haven. TECHN. TROEPEN (Utrecht)— LEIDS ELFTAL Door een 05 zege op A.A.T. (Leiden) het elftal van de Téchn. troepen uit Utrecht uitverkoren om op 31 Aug. de Leidse Hout te spelen tegen het Leids elftal. De Utrechters sloegen gister avond met een tweetal invallers tegen- Leidenaars een heel goed figuur, zodat zij ongetwijfeld een waardige tegenpartij voffr de Leidse ploeg op 31 Aug. zullen zijn. TENNIS. Oxford speelt ook tegen „De Munnik' Door de bemiddeling van de ambtenaar an de L. O. te Leiden, de heer J. C. F. Coers, zal Oxford op 27 Aug. ook uit komen tegen „De Munnik" te Leiderdorp. De wedstrijden zullen om ongeveer 9.," op de banen van „De Munnik' aai vangen. Schulte in de finale achtervolging tegen Coppi Bedenkelijk incident op de Amsterdi Stadlonbaan htervolglng Tentoonstelling in „Reuvern" In verband met het regeringsjubileum De Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens", Breestraat 27, heeft in het ka- fan het regeringsjubileum een kleine tentoonstelling georganiseerd van boeken, die betrekking hebben op het Huis Oranje. Ter opluistering heeft een der bestuurs leden welwillend haar alleraardigste en vrijwel complete verzameling van portret- i en foto's van Koningin Wilhelmina Prinses Juliana afgestaan. De tentoon stelling is geopend tot en met 6 Septem ber, dagelijks van 10-17.30 uur (Maandags 1-17.30) en bovendien Maandag. Woens dag, Vrijdag van 19-21 uur (de feestdagen gesloten). De toegang is kosteloos. IN EEN PUT KOKEND WATER GEVALLEN. Gistermiddag is de 23-j. v. T. bij werk zaamheden aan de Kalkzandsteenfabr. aan de Rijnkade in een put met kokend water gevallen. De put was weliswaar afge schermd. doch door de stoomontwikke- ling werd van T. misleid. Met ernstige brandwonden aan beide benen en linker hand werd van T. door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Burgerlijke Stand van Lelden. GEBOREN: Geertruida C M, dr v C T J v d Weijden en C H Oostdam; Onno, zn v I G J Smelt en P J de Minjer; Frederika J, dr v J J H Volbeda en M Roeloffs; Franciscus J, zn v H J Siebert en P Knobbe; Catharina C, dr v D Burg en C Mackenzie. OVERLEDEN: J P Kaptijn, z, 25 j. ronesse A J v Verschuer, 62 j. GEHUWD: D J de Wit en L E Leeuw, 25 jaren. gist Blanl Stadlonbaan werder ivond op de nals deed zich tomen nu in de halv< volging voor professlo- n bedenkelijk incident wereldkampioen Fausti de halve finales zijl a. De laatste reed ii mpo nnelijk, dat hij Coppi geen tegenstand 1de geven. Het publiek joelde over dez< sportiviteit en Bevllacqua kreeg 2500 frci ete wegens zijn gedrag. Hoewel Bevilacqu; race had beëindigd, omdat het publiel et kussentjes begon te gooien, werd Coppi t winnaar uitgeroepen. Tevoren had Gt Schulte zijn i in de gen Coppi De tweede s achter grote motoren over 10i door onze landgenoot Pronk g< In 1 uur 22 min. 10,9 sec. Tweede ransman Lamboley op 480 m. De win- Zaterdagmiddag voetbal rolt 11 8ept. weei De competitie van de Zaterdagmiddag af deling zal 11 September aanvangen. Er zijn 15 afdelingen tegen 14 in het vorig« verdeeld in 4 klassen, te weten 3 Indeling. 4 2e kl. ind., 3 derde kl. vierde kl. ind. Leiden begon de feestweek Bloemen voor de Leidse ziekenzalen! Ofschoon de optimisten deze keer on gelijk hadden en het stereotype oranje zonnetje (behalve op de feestelijke palen in de Breestraat) schuil ging achter grauwe regengordijnen, startte men voor de vier collecte-tochten, die hedenmorgen werden gehouden, om bloe men in te zamelen voor de Leidse zie kenhuizen, met enthousiasme. Vracht auto's van de gemeente, voorafgegaan door geluidswagens, een en ander al bij voorbaat vrolijk versierd en begeleid door fleurige collectrices met tassen en kleurige mandjes, trokken de grauwe, natte stad in. Maar in de harten van Leidens bewoners was het warm! Armen vol bloemen torsten de ijverige vrouwen en meisjes, die niet eens naar de deu ren der huizen behoefden te lopen. Spon taan kwamen de bewoners op hen toe en lachend zag men de kleurige berg in de auto's groeien. Velen, die niet langs de van tevoren bekend gemaakte route woonden, stapten op hun fiets en sprintten de vrolyke optocht na om alsnog hun gave te kunnen aanbieden. Toevallig pas serende bloemenkarren en gunstig ge legen kraampjes profiteerden en passant van deze hausse in bloemen. Kortom, er werden „zaken gedaan" van weers kanten en het organiserende comité, be staande uit de heer H. J. Barentsen, me vrouw A. GroenNieuwenhuizen Segaar, pres. van de Ned. Veren, van Huisvrou wen, afd. Leiden en de heer S. Plat- teel, zal met voldoenng deze hartelyk gemeende bloemengroet aan de zieken van Lieden hebben aangeboden. Alphen aan den Rijn Een laatste appèl Nog enkele zwakke punten. Gisteravond heeft het feestcomité voor de laatste maal vergaderd en zijn de ver schillende zaken, die in de feestweek van 31 Aug.6 Sept. de aandacht zullen vragen, voor het laatst besproken. Het programma is vrijwel gelijk geble ven aan het door ons enkele weken ge leden gepubliceerde en u kunt een en ander nader toegelicht lezen in de feest gids, die vandaag uitkwam. Er zijn nog enkele zwakke plekken. De deelname aan de gondelvaart schijnt niet zo groot te worden als verwacht werd De kosten van verlichting spelen indei- daad en rol. Maar het komt ook voor. dat er firmanten zijn, die deze geheel voor hun rekening willen nemen, maar waar het personeel niet bereid is, een boot in te richten. Dat is toch wel een te betreuren houding. Het comité blijft echter actief werkzaam. Dan het défilé op Maandag 6 Sept. Dit wordt gehouden voor de burgemeester als representant van H. M. Koningin Ju liana; 107 verenigingen zijn aangeschre ven voor deelname, slechts 7 gaven zich op. En dat in een overwegend Protestant se gemeente, met tal van verenigingen op principiële grondslag, die de pretentie hebben op de meest zuivere basis te staan in hun liefde tot Oranje. Laat men dat ook tonen, door algemene deelname. Op gave is mogelijk tot 30 Augustus. Maar overigens: men moet roeien met de riemen, die men heeft. Alphens bur gerij. die 10 jaar geleden f5500 bijeen bracht voor een algemene feestviering. ..offerde" nu, in een tijd die veel duurder is. f 1300. Overal gratis toegang voor W.V. en C.O.V.-leden is dan ook niet mo gelijk. Bescheiden entree's worden op ver schillende avonden gevraagd. Dit stukje zal niet in mineur eindigen. Er wordt met kracht gewerkt door par ticulieren, buurtverenigingen en bedrij ven om versieringen aan te brengen. En blijkens de laatste berichten neemt de animo sterk toe in alle delen der ge meente. Zo zal Alphen een feestelijk aan zien krijgen, wat de belofte inhoudt, dat ook voor thans nog twijfelachtige pro grammapunten de juiste „zin" gekweekt zal worden. EEN KIND VIEL IN 'T WATER. Verslaggever greep zyn kans, maar Gistermiddag viel het 3-jarig dochtertje van de familie Gr., wonende Hooftstraat, in de Rijn. Een dame. die het ongeval be merkte, kon het kind niet meer grijpen en liep radeloos weg. Een en ander had de aandacht van de heer Cohen, verslag gever van Het Vrije Volk. wonende Bloemhofstraat alhier. Hij zag zijn kans. Tot nu toe berichten gepubliceerd over mensen, die anderen redden, nu zelf als held in de krant. Hij ontdeed zich vlie gensvlug van zijn bovenkleding en dook in het water om met krachtige slagen naar de plaats van het ongeval te zwem men, waar het meisje reeds in ernstige positie verkeerde. Maar hij had pech! Eer hij het kind bereikt had, wist men haar met behulp van een haak op het droge te brengen. Intussen, de heer C. kennende, weten we, dat ook hy zich verblijd heeft over deze goede afloop. En een woord van hulde voor zyn bereidheid willen we deze krantenman, die bij de manufacti- rier H. van droge onderkleding werd voorzien, niet onthouden. Raadsvergadering. De eerstvolgende vergadering van de gemeenteraad zal, naar wij vernemen, gehouden worden op Maandag 13 Sept. Contra- Spionnase door Willy le Comte Het verraad van Tyler Kent In dit verhaal wordt één der teerste aangelegenheden behandeld uit de jong ste geschiedenis der internationale spion- nage. Het verraad van Tyler Kent. Een affaire, die de As-mogendheden aan een voorsprong hielp en waarvan de bezette gebieden mede het slachtoffer werden Het verraad van deze Amerikaan heeft in de krijgsgeschiedenis slechts één voor beeld: dat van Overste Redl der Oosten rijkse Generale Staf vóór het uitbreken der Eerste Wereldoorlog. Slechts de me thode en het motief hunner misdaden verschilt maar het gevolg van beider verraad en de door hen aangebrachte schade aan de zaak van hun vaderland, is vrijwel gelijk. In de meest kritieke periode vóór het uitbreken der Tweede Wereldoorlog ver brak het verraad van Tyler Kent de ver bindingen tussen de Verenigde Staten van Amerika en het Britse Wereldrijk. Italië schoof het deelnemen aan de oor log aan de zijde der nazi's, op bevel van Adolf Hitler, tijdelijk op, omdat de Duitse Geheime Dienst de berichten van Tyler Kent, die via Rome kwamen, met wilde Eén man. één verrader, beheerste ge durende deze periode het wereldgebeu ren: Tyler Kent. Kent was voor de Duitse Gehe..ne Dienst belangrijker dan Benito Mussolini en het gehele Italiaanse Leger.... Josef Kennedy, ex-Ambassadeur der Verenigde Staten in Londen, onthulde in September 1944 de navolgende bijzonder heden over Kent's schanddaad: Tyler Kent had uit hoofde van zijn functie op de Amerikaanse Ambassade de beschikking over een zeer geheime code. Dit was het wat de débacle teweeg bracht. Na het uitbreken van de oorlog onthul de Mr. Winston Churchill mij, en via mij President Roosevelt, hoe onvoorbereid Engeland was. De Britse Premier gaf mij een uitvoerig overzicht over weinige be schikbare strijdkrachten, de reserves, net oorlogsmateriaal, de oorlogsproductie en de strategische plannen van de Britse Generale Staf. Wij moeten aannemen, dat al deze gegevens, week na week, door Tyler Kent aan de Duitse Geheime Dienst werden overgebracht. Tyler Kent werkte in deze samen met een Russin: Anna Wolkowa. In haar wo ning vond men twee door Kent ontcij ferde code-telegrammen, die door een Duitse spion op een micro-film waren overgebracht. Het merendeel der door Kent aan de Duitsers verstrekte berich ten zond hij via een Italiaanse diploma tieke koerier naar Berly'n. Italië nam pas deel aan de oorlog na de gevangenne ming van Kent Toen wij Kent's kamers doorzochten, vonden wij in een kist plm. 1500 copieën van zeer geheime telegram men uit en naar de Verenigde Staten, daterende van October 1939 af. Tijdens het onderzoek bracht een toevallige te lefonische oproep van het Italiaanse Ge zantschap ons verder op het goede spoor, op welke wijze Kent's berichten Berlijn bereikten. Vanaf de nacht van het on derzoek brak ik de verbinding tussen Amerika en Engeland af. Ik telefoneerde President Roosevelt en deelde hem mede, dat onze geheimste code niets meer waard was. Het resultaat was, dat de Regering der Verenigde Staten, juist op het moment van de ineenstorting van Frankrijk, al haar geheime verbindingen met de Ame rikaanse diplomatieke vertegenwoordi gers, in de gehele wereld, wekenlang moest uitstellen." Wat was het motief van Tyler Kent? Winzucht? Een pathologische drang om beroemd te worden? Haat tegen zijn va derland? Neen! Het was een motief, zo bijzonder, zo zeldzaam, dat het in de ge schiedenis der internationale spionnage een unicum mag heten. (Wordt vervolgd). Wouhrugge Chr. Vrouwenvereniging naar de Ned. Vrouw. Gistermiddag maakte de Vrouwenver eniging op G.G. een uitstapje, met als 1.1 hoofddoel de tentoonstelling „De Vrouw c|van 18981948". Om half één werd met een bus weggereden naar Den Haag. waar eerst de versieringen werder, be keken. Door het prachtige weer trok ook het Scheveningse strand de dames aan. Hierna werd nog een bezoek gebracht aan het Vredespales. Dan volgde de tentoonstellng in de Houtrusthallen, waar veel te zien is. Tegen elf uur keerden allen in onze woonplaats terug. Hillegom Voetbaltournool. Ter gelegenheid van de Jubileum feesten zullen de vier Hillegomse voet balclubs tegen elkaar kampen. Dit tour- nooi vindt plaats op 6 September. Na loting werden de volgende wedstrijden vastgesteld: HillegomS.I.Z.O. op het Concordiaterrein en HillinenConcordia op het Hillinenterrein. De wedstrijden, die door muziek opgeluisterd zullen wor den. vangen aan om 2 uur. De finale wordt om 4 uur op het Hillinen-terrein gespeeld. Tijlens de pauze wordt gecol lecteerd voor de Niwin. De helft van de opbrengst is voor het plaatselijk Niwin- comité, de ander helft voor het Niwin- sportcomité. Wat er in de omliggende plaatsen voorviel S.I.Z.O. Bij de seriewedstrijden, die door Lisser Boys werden georganiseerd, wist S.I.Z.O. van de Boys te winnen met 20. De finale zal gespeeld worden tussen S.I.Z.O. en Ter Leede. N.C.R.V.stertocht. Het plaatselijk propagandacomité der N.C.R.V. zal dit najaar een stertocht orga niseren naar de studio te Hilversum. Het aantal deelnemers is zo groot, dat een tweede tocht nodig blijkt te zijn. Het comité zal trachten, dit voor elkaar te krijgen. Katwijk Bijzondere bijeenkomst Gemeenteraad. De gemeenteraad zal Vrijdag 3 Septem ber, 's avonds 8 uur, in een bijzonder# vergadering bijeenkomen. Dit naar aan leiding van het gouden regeringsjubi leum van H. M. de Koningin, het afstand doen van de troon en de inhuldiging van H.K.H. Prinses-Regentes Juliana. Officiële ontvangst door gemeentebestuur Op Dinsdag 31 Augustus, des namid dags 4 uur, zullen B. en W. de uit Indië teruggekeerde Katwijkse militairen offi cieel ontvangen ten gemeentehuize. Het dorp in feestkleed. Nu ook te Katwijk de feestelijkheden, in zicht komen, worden allerwege door buurtverenigingen en straatgenoten plan nen beraamd het dorp te versieren. Van gemeentewege is men reeds begonnen, verschillende versieringen en verlichtin gen m gereedheid te brengen. Ook par ticuliere gebouwen beginnen zo hier en daar reeds een feestelijk aanzien te ver tonen. Ongetwijfeld zal het dorp er aan het eind van deze week feestelijk uitzien. „Quick Boys" speelt Zaterdag in Spakenburg. „Quick Boys" gaat Zaterdag een wed strijd spelen tegen „IJselmeervogels" in Spakenburg. De wedstrijd vangt aan om half vijf. Katwijk voetbalt tegen Noordwijk. Op het sportterrein aan de Nieuw# Duinweg speelt Katwijk a.s. Zaterdag om half 5 een voetbalwedstrijd tegen Noord wijk. Katwijk aan Zee Wjjdingsdienst en Jeugdappèl. In de „Oude Kerk" werd gisteravond een wijdingsdienst, tegelijke Jeugdappèl, gehouden. De samenkomst werd geopend door ds Van der Krift. Het is, evenals bij een verzekering, waar veel jongeren tegenwoordig geen heil meer in zien. Zo is het ook met veel jongeren gesteld ten opzichte van het geloof. Dit voor beeld moet hen echter ontnomen worden. Hierna sprak ds Spruyt, uit Leiden, die als onderwerp gekozen had „Waarom zou ik geloven?" Vele jongeren geloven niet meer. Al dat gezwam brengt hen geen stap verder, zo wordt beweerd. D# Bijbel zegt het echter anders. Weer an deren zeggen: We hebben er geen aan leg voor. Ons heil en geluk hangt van Jezus Christus af. Hij, die vol activiteit is. Dan zullen we in onze idealen niet teleurgesteld worden. Elke jongeman en elk jong meisje is hierbij betrokken. Het slotwoord sprak ds Van Boeyen. Als wij in Jezus geloven, komen wij uit de ch^os van de wereld. We gaan straks de kerk weer uit en dan zitten we weer midden in het rumoer. We kunnen de Bijbel echter mee krijgen. Deze behoort niet in een boekenkast te staan, maar aier.t ge bruikt te worden. Dit boek doet God spreken met je onder vier ogen. De verschillende sprekers werden alge- wisseld door zang van de heer Joh. den Daas (bas-bariton). „De Post" speelde aan de Boulevard. In de mooi verlichte muziektent aan de Boulevard gaf de Leidse Postharmoni# gisteravond, onder grote belangstelling, een geslaagd concert. Uitstapje Dezer dagen zijn de echtgenoten en verloofden van vele Katwijkse jongens* die in Indië zijn, onder leiding van één der bestuursleden van het Niwin-comité, een reisje wezen maken. De toer ging per autobus via de Grebbeberg naar Arnhem, waar o.a. Rozendaal werd be zocht. Ook Apeldoorn stond op het pro gramma. Verschillende fijne plekjes kre gen een bezoek. In Zeist werd op d# terugreis gegeten en eerst laat in d# avond arriveerde het gezelschap weer in de thuishaven. Een mooi resultaat. De collecte voor het Ned. Rode Kruis, j.l. Zaterdag gehouden, heeft opgebracht f637,98. De totaalopbrengst voor geheel Katwijk is thans f905,48. TEL. 2512 Taxibedrijf H. Noort Zn. Luxe auto's Taxi's Ook Touringcarbedrijf KANAALSTRAAT 1 RIJNSBURG Noordwijk Gemeenteraad. Morgenavond om 8 uur zal de gemeen eraad in vergadering bijeen komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2