$Lmuw geihsdft (JTourant Marine-Firefly in duikvlucht op Valkenburg te pletter geslagen Twee inzittenden op slag dood; enige inwoners door vliegende wrakstukken gewond Gunstige wending door „nieuwe denkbeeldente Moskou Wist U >48 \VOENSDAG 25 AUGUSTUS 1948 BUR- en REDACTIE: Hogewoerd 103. Tel- redactie: 20408; Adm.: 22710. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: ƒ390 per kwartaal; ƒ1.30 per maand; ƒ0.30 per week. DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StanJuasfirb Is gheMewif myn b<rt in tegijenspoel" Negen en twintigste jaargang No. 7596 DE FEESTWEEK GEOPEND Zie pagina 2 (Van één onzer verslaggevers.) Grote ontstelling eerst, maar daarna ook intense dankbaarheid heersten gister middag in de harten van de Valkenburgers. Hevige schrik, toen om tien voor half drie, zoals gisteren reeds in een deel onzer edities gemeld, met een harde klap Firefly K 56 van de Marine Luchtvaart Dienst neerstortte, teelgrond omwoelend en huizendaken vernielend. Dankbaarheid toen men constateerde, dat het nog toveel erger had kunnen zijn, maar dat tal van levens als door een wonder gespaard waren gebleven. „Een wonder is het, mijnheer zo hoorden wij het telkens, „een wonder dat vader en zoon Oosterlee, De Roode en de jongens uit Moercapelle niet getroffen werden". Reeds de gehele dag waren er oefenin gen uitgevoerd door leden van het vierde squadron van het vliegtuigmoederschip Karei Doorman. De K 56 echter werd in dit middaguur gisteren voor het eerst bestuurd door de 21-jarige adelborst eer ste klasse F. J. C. Meulenberg uit Utrecht. De eerste duikvlucht bracht het einde van zijn leven en van dat van zijn mede- Inzittende, de 18-jarige matroos-schrijver vertrokken en keerden eerst tegen de avond terug. Toen zg hoorden en zagen wat er gebeurd was, sprongen de tranen hen in de ogen.Zy waren gespaard gebleven! De schuur werd ernstig beschadigd en de rug zakken en koffers der jongens waren bedekt met puin en stof! Twee hier gestalde paarden kwamen er goed af. Maar toch maakte dit vliegtuigongeval De neerstortende Firefly veroorzaakte grote schade aan huizen te Valkenburg. In de schuur op de voorgrond kampeerden de ongeveer twintig jongens uit Moercapelle. Zy waren even tevoren voor een uitstapje vertrokken tweede klasse F. J. Palings uit Gestel, die het vliegtochtje voor zijn genoegen had willen medemaken en daarvoor toe stemming kreeg. a een hoogte van omstreeks 2500 meter kwam het vliegtuig in een duik vlucht omlaag, de piloot kon niet optrekken, het toestel raakte de gromd explodeerde zo luid, dat in het gehele dorp de mensen opschrokken. De brok stukken vlogen her en der, maar vooral de richting, die het vliegtuig had gè- Vlogen. Drie kwekers, te weten de heren A. Oosterlee en zijn zoon Arie, alsmede D. de Roode, voelden het toestel over naast zich heensuizen. Hier was sprake een afstand van ten hoogste enkele meters, zoals de sporen en de door de kwekers gebruikte voorwerpen bewezen, onder meer een door het vliegtuig nielde aardappelzak, waarmede De Roode bezig was aardappelen te rooien enhuis van D. Kralt werd volkomen gekraakt. Eén der vleugels en de cockpit vai Firefly kwamen terecht op het dak de schuur van P. Ooms aan de Broek- Weg. Hier werd een ware ravage aange richt. Het dak van het huis werd vooi groot deel vernield. Mevr. Ooms- Kromhout werd door een scherf getrof- n liep een diepe wonde aan haar hoofd op. Haar twee kleine kinderen, die op de bovenverdieping van het huis lagen te slapen, kregen geen enkel letsel. In een schuur naast het huis, eigendom van de heer A. Oosterlee (niet de reeds genoemde) en in ge bruik by H. de Vries, kampeerden on geveer twintig leden van een kna- penvereniging uit Moercapelle. ZU waren nog geen half uur tevoren voor een uitstapje naar De Kaag Haarlemse melkbezorgers kregen toch een bekeuring Andere vacantie-gangers laten zich niet afschrikken. Zoals men weet is de Haarlemse melk- Corlog, ontstaan door de vacantieregeling Van de bezorgers, met een sisser afgelo pen. De huisvrouwen namen genoegen met de afhaalplaatsen en het Bedrijf- •chap zou geen processen-verbaal wegens «vertreding van de leveringsplicht laten opmaken door de C.C.D. Nu de groep be- «orgers, die van 14—21 Aug. met vacantie s teruggekeerd, zijn door de C.C.D., «p last van het Bedrijfschap, toch bekeu ringen gemaakt. Maar de andere groep bezorgers is vast van plan van 29 Aug 5 Sept. vacantie te nemen, hoewel zij de lekerheid hebben, met hun andere col- legas' voor de Tuchtrechter te zullen moeten verschijnen. zwendel met duizenden valse textielpunten. De hoofdverdachten in de geruchtma kende textielzwendel, die enige tijd ge leden in Zeeland werd ontdekt, stonden gisteren terecht voor de Bijz. Politierech ter te Middelburg. J. v. D. uit Middelburg, die ongeveer 20.000 valse punten had doorverkocht en J. v. IJ., eveneens uit Middelburg, die minstens 58.000 punten Van Belgen had gekocht (de punten wer- 'n België gedrukt) hoorden als eis anderhalf jaar. De uitspraak luidde een jaar met aftrek. feriodieke overmaking gelden naar het buitenland. De Ned. Bank, kantoor Deviezenver- funningen. verzoekt nieuwe aanvragen Voor de periodieke overmaking van gel den naar het buitenland uit hoofde van levensonderhoud, reeds thans by haar af deling Levensonderhoud in te dienen, de oude vergunningen ultimo 1948 Verlopen. nog meer slachtoffers. De wegspringende wrakstukken bezorgden de 10-jarige Ber- tus Schaap een gebroken been en vlees wonden. Twee arbeiders, die opgravingen verrichtten in verband met het oudheid kundig onderzoek naar het middeleeuws castellum, liepen eveneens verwondingen op. Eén van hen, de heer H. Blansjaar uit Leiden kreeg ernstige vleeswonden been en de ander, A. van Velzen, eens uit Leiden, een hersenschud ding. De gewonden werden met een Rode Kruis-auto van het vliegveld naar hei Academisch ziekenhuis te Leiden over gebracht, nadat artsen uit Valkenburg er Katwijk de eerste hulp hadden verleend ijn na verbonden te zijn, naar woning vervoerd. Hun toestand is stig. De stoffelijke resten van de vliegers naar het vliegveld Valkenburg voerd. Een opruimingsploeg van vliegkamp rukte onmiddellijk na ongeval uit, om de resten van het toestel weg te ruimen. Terwijl de vliegoefenin- gen vrijwel zonder onderbreking werden voortgezet. De brokstukken van het verongelukte vliegtuig vlogen tot ver over de Rijn, afstand van meer dan 600 meter. Enkele huizen, bewoond door de families D. Rosmalen en C. G. J. Bol, aa: Katwijkseweg, en het dak van de kalk- fabriek werden minder ernstig bescha- igd. Heel Valkenburg rook na het onge- al naar benzine. Naar we vernemen, valt de toestand an de lichtgewonde slachtoffers Levensgevaar zou in geen der gevallen bestaan. Enkelen konden reeds naar huis terugkeren. Burgemeester De Wilde van Valken burg heeft medegedeeld, dat hij zich op- N tot de autoriteiten zal wenden zake het veelvuldig vliegen boven deze gemeente. De vliegtuigen scheren, in ver band met de meestal heersende windrich ting, vaak laag over de huizen en dt Valkenburgers, die trieste ervaringen ir de oorlog hebben opgedaan, houden vaak hun hart vast. t is niet bekend, waarom de vlie ger het toestel van uit de duikvlucht niet meer heeft kunnen optrekken. Het Marine luchtvaartkamp te Valkenburg wordt de laatste tyd wel zwaar getrof fen. Eerst het ongeluk in Schotland er dit! Vrijdag weer vlees En ook extra snoep. Naar de „Nieuwe Leidsche verneemt zal in de bonnenlijst van Donderdag weer een bon zijn opgenomen 400 gr. vlees met geldigheid 3 weken Kinderen krijgen 200 gram. Voorts bevat lijst de reeds aangekondigde extra i voor 100 gr. snoep t.g.v. het Rege ringsjubileum. En tenslotte 225 gr. huis houdzeep of 180 gr. toiletzeep. Kamerbewoners kunnen in September brandstof aanvragen Binnen korten tijd kunnen kamerbe- oners weer formulieren verkrijgen vooi het aanvragen van brandstoffen. In Sep tember kunnen zij dan een aanvrage in dienen. Op 13 September zal veldmaarschalk Montgomery te Portsmouth een vrijheids- fakkel ontsteken, die ter herdenking van de komst der Engelse troepen in Neder land, de herovering van Eindhoven en de om Arnhem, naar ons land gebracht zal worden. Per schip naar Bayeux in Normandië vervoerd, zal de fakkel door hardlopers, naar Eindhoven worden ge bracht. „Uit de oude doos", een plezant draaiboek Oudste opnamen van onze Koningin. Herinneringen uit de praehistorie der film: zo zou wel de ondertitel kunnen luiden van „Uit de oude doos", de feest- film van Willy Mullens. Immers wat men te zien krijgt, zijn geheel opnieuw ge monteerde filmstroken, volgens zeggen nog stammend uit de tijd vóór de Lu- rr.ières en gevonden in het archief van de „Biograaf", een der eerste bioscopen Den Haag. Deze opnamen zijn op ge raffineerde wijze aangevuld met shots personen in costuums van jaren her het geheel is zo kostelijk van sai stelling en zo natuurgetrouw met de plicateur", dat men er een plezant kwar tiertje mee beleven zal. De treffendste momenten geven wel de beelden var Prinses Wilhelmina met de Koningin-Re gentes Emma, en de inhuldiging van ohze Koningin, statig de Nieuwe Kerk in Am sterdam binnenschrijdend en waarlijk koninklijk er uit terugkerend. Aadig ook is het te zien hoe Scheveningen er vroeger uitzag, terwyl ook de komische incidenten niet ontbreken. Willy Mullens heeft alle eer van zijn werk! Melkvoorziening in Amsterdam tijdens de feesten. De drie bonden van melkslijters in Amsterdam besloten i.v.m. de drukte op 31 Aug. en 6 Sept., op die dagen geen melk te doen bezorgen. De melkzaken zullen voor het halen van melk tot 12 geopend zijn. Koningin Elizabeth voor België naar inhuldiging Koningin-moeder Elizabeth van België zal de Prins-Regent vertegenwoordigen bij de inhuldiging van H.K.H. Prinses Juliana. Zij zal vergezeld zyn van baron Papeians de Morchoven en Prins Albert de Ligne. OP 20 SEPT. RECEPTIE TEN PALEIZE NOORDEINDE. H.M. Koningin Juliana zal op 20 Sep tember ten paleize Noordeinde te Den Haag een receptie houden. REGELING BOUWARBEIDERS IN GETEISTERDE GEBIEDEN BIJ HET JUBILEUM. De in de geteisterde gebieden wer kende en gehuisveste bouwvakarbeiders zullen in plaats van Vrijdagavond 27 Augustus na afloop van het werk op Zaterdagmiddag naar huis gaan. Zij „IK KOM VOOR EEN UITZENDING i zei: radio „Juist", antwoordde de b.b.c.-< ployé bij de ingang voorzichtig, „en o welk onderwerp7" „Wel, het gaat over mijn schoonm der", verklaarde de heer mat een tu keling in de ogen. En daarna legde hij uit dat hij Prins Bernhard was dat hij was ontboden om een opnai keren eerst terug op Woensdag 1 Sep tember, op de op Maandag gebruikelijke tijd. Van het verzuim op 30 Aug. wordt door de werkgever een volle dag loon vergoed, waarop echter in mindering wordt gebracht het aantal op Zaterdag 28 Aug. gewerkte en betaalde uren. Deze overeenkomst tussen de werkgevers- en werknemersorganisaties is reeds door het College van Ryksbemiddelaars goedge keurd. Vuren op vier uithoeken van ,t Rijk Op 6 Sept. zullen ter ere van Konin gin Wilhelmina en van de nieuwe Ko ningin Juliana grote vuren worden ontstoken op de vier uithoeken van het Koninkrijk der Nederlanden, nl. te Uit- huizermeeden in Groningen, op Aruba, in Nickeri (Suriname) en te Merauke op Nieuw-Guinea. „GROTE BEER" VRIJDAG MET TROEPEN NAAR INDIë. Vrijdag a.s. vertrekt de „Grote Beer" met aflossingsdetachementen uit Amster dam naar Indië. FRANSE NAT. VERGADERING BESLIST OVER NED. EFFECTEN. De Franse Nationale Vergadering zal deze week een wetsontwerp behandelen betreffende regeringsgarnaties voor Ne derlandse effecten in het bezit van Franse ingezetenen. Wordt dit ontwerp aangenomen, dan zullen de Franse effec tenbeurzen spoedig dé noteringen her vatten en de Nederlandse effecten in Frans bezit, die geraamd worden op 746 millioen gulden kunnen dan weer worden vedrhandeld. Meer activiteit In Indochina. De laatste dagen heeft de strijd in Indo- china, tussen de Franse troepen en die van de Indochinese autonome beweging, het karakter van een complete oorlog aangenomen. De troepen van Viet Minh, in de provincie Tonkin, hebben bijna alle steden in hun macht van H. M. de Koningin. D zal gebruikt worden in de sp uitzending op 31 Augustus te: van het gouden Regeringsj Russen sluiten hun consu laten in Amerika Rusland heeft besloten alle Sowjet- consulaten in de Ver. Staten te sluiten, aldus een mededeling van de Russische regering, hedenmorgen aan Amerika ge daan. Washington moe zijn eigen cc Wladiwostok als „niet mee functie" beschouwen. Zulks in antwoord op de nota van Amerika, betreffende de gevallen-Kosenkina en -Samarin. De RRussen blijven er op staan, dat de Sowjet-vertegenwoordigers vrije toegang Kosenkina en Samarin krijgen. De beschuldigingen aan het adres van Lomakin worden geheel ongegrond en overeenstemming met de feiten genoemd. De overeenkomst over een te stichten Amerik. consulaat in Leningrad vervallen In het Sowjet-antwoord wordt er nogmaals op gewezen, dat de „Witgardistische bandieten-organisatie, de Tolstoi-inrichting" de hand heeft in de ontvoering van Samarin en mevr. Kosenkina. Het verblijf van mevr. Ko senkina in het Roosevelt-ziekenhuis te New York wordt een practisch gevangen- houden genoemd en haar verklaringen onder deze omstandigheden hebben geen waarde, volgens de Russen. AMERIKA GAAT HET ZICH GEMAK KELIJK MAKEN IN ENGELAND. Amerika zou in Engeland een speciaal depot vestigen voor grote revisies van de Amerikaanse superforten, die daar thans gestationneerd zijn. De superforten zullen .oefenigsprogramma" in Enge land blijven, zolang de koude oorlog GRIEKENLAND ROEPT NOG 30.000 MAN OP. Reuter heeft de Griekse rege ring besloten nog 30.000 mannen voor het leger op te roepen, i.v.m. de strijd tegen de guerilla-^epen. Sowjet-Unie zou vele rechten der geallieerden in Berlijn erkennen Door de laatste besprekingen van Stalin met de drie Westelijke afgezanten op het Kremlin zou het beeld der onderhandelingen van de grote mogendheden, over Duitsland een totale zwenking hebben gekregen. Aldus heeft Reuters diploma tieke correspondent de mening te Moskou gekenschetst Dat dit zeker niet denk beeldig is, blijkt wei uit het feit, dat Washington de voortzetting der besprekingen beeft bevestigd, hoewel er nog geen nieuwe datum voor een onderhoud is vast gesteld. Vanzelfsprekend zijn ook thans geen bijzonderheden over de geheime con ferentie bekend gemaakt en kan slechts gegist worden, wat er achter de deuren het Kremlin is besproken- Zowel pers, als autoriteiten, bleken op timistischer dan tevoren, zo gaat Reuter voort, tengevolge van „zekere nieuwe denkbeelden" bij de onderhandelingen. Deze nieuwe denkbeelden zouden hierin bestaan, dat de Sowjet-Unie „de rechten de Westelijke mogendheden lijn mede te besturen op ondubbelzinnige wijze zou erkennen". De geallieerden den voorts hun recht, om de toegangen Berlijn te gebruiken, erkend zien, Tenslotte zou zijn komen vast te staan, dat de Westelijken het recht hebben mede- toezicht uit te oefenen op elke valuta, die tot die van Berlijn wordt gekozen. Het officiële rapport van de besprekin gen is draadloos gezonden aan president Truman, die zich met vacantie op jacht aan de Oostkust van de Ver. Staten bevindt. George Marshall er ste raadgevers hebben rapport van Bedell Smith in studie geno- Roberts, Chataigneau en Bedell Smith Russische majoor Lepedev door de Britten vrijgelaten Vuurgevecht op Sowjet-zonegrens in Beieren De opluchting, die Moskou even heeft gebracht, schijnt ook te Berlijn haar rugslag te hebben gevonden. De Britten hebben gisteren de Russische majoor Lepedev, die in hun sector was gearres teerd, wegens te hard rijden, vrijge laten. De Potsdamer Platz is rustig. Op het Sowjet-gedeelte van het plein is de handel, althans tydelyk, ver dwenen. De politie-oorlog tussen Oost en West- Berlijn duurt echter nog onverminderd oort. Vijf Duitse politie-agenten zijn gisteren uit de Sowjet-zone te Gifhorn (Hannover) "naar de Britse zone gevlucht. Zy verklaarden de voorhoede te a groot aantal anderen, die vluch- verband mei een zuivering onder de politie in de Russische zone. Hieruit blykt, dat de strijd tussen de politie chefs Markgraf (Russisch) en Stumm (geallieerd) zich ook tot het platteland gaat uitbreiden. De bevelhebber van de Sowjet-secl in de Duitse hoofdstad, gen.-majoor Koktikof, heeft de Berlijnse gemeente autoriteiten er van beschuldigd de ge meentewet herhaaldelijk te hebben over treden. De gemeente-autoriteiten krijgen de schuld van de verdeling der Ber lijnse politie, van het geven van toestem ming tot het invoeren van apar'e munt stelsels en tot het oprichten van kan toren voor inwisseling van Westerse tegen Oosterse Marken tegen zwarthan- delskoera. Een andere mededeling van Koktikof was, dat de distributie van alle klanten en periodieken in de Sowjet-sector per 1 September door de militaire autori teiten zal worden gecontroleerd. Zeven Russische Yak-vliegtuigen heb ben gisteren in formatie boven Amerik. sector gevlogen. Volgens het veiligheidsreglement is het verboden in formatie boven de Duitse hoofdstad te vliegen. De Russische „Tagliche Rundschau" is begonnen de berichten over de inciden ten op Potsdamer Platz sarcastisch te brengen, door o.a. te melden: „Bericht van het hoofdkwartier van de zwarte markt. Het oppercommando Vc Amerik. bureau ter bescherming zwarte markt maakt bekend Een nieuwe sensatie was het neerschie ten van een man door de Duitse politie in de Russische zone, op de grens Beieren en Thüringen. Deze man, die voor de Amerik. inlichtingendienst zou hebben gewerkt, trachtte naar de Russi sche zone te gaan, doch vond de politie op zyn weg. Hij vluchtte en werd geschoten. Hij wist zich echter nog het Amerikaanse grondgebied terug te slepen. De politie van Thüringen achter volgde hem en er ontstond een kort gevecht met de Beierse politie, waarna de Thüringers zich op hun gebied terug trokken. De man was inmiddels gestor- DEVIEZEN-POTJE VOOR BELGIë WEER AANGEVULD. Zoals gemeld, was vorige week het con tingent Belgische francs, door de Ne derlandse Bank beschikbaar gesteld voor reizen per touringcar naar België op col lectief paspoort uitgeput. Thans is be kend gemaakt dat weer een beperkt be drag aan Belgische francs voor deze rei- aanwezig is. zouden buitengewoon tevreden zijn het laatste onderhoud en men gelooft dan ook, dat Stalin door zijn laatste bijeen komst de internationale toestand een gun stige wending heeft gegeven. Ook ir geland is men optimistisch, voor zove de mogelijkheid van een totstandkoming een gunstige regeling van de kwestie- Berlijn betreft. De Amerikaanse ambassa deur, Lewis Douglas, en de Franse ambas sadeur René Massigli, hebben in eer derhoud met Bevin de rapporten var afgezanten uit Moskou besproken. Later hadden zij een bespreking met de deskun dige van het departement van Buiten landse Zaken, William Strang. In Parijs overheerste de mening, dat het laatste on derhoud op het Kremlin de onderhande lingen te Moskou van een ontydig einde heft gered. De Russische bladen brachten het nieuws van de conferentie zonder commentaar. De minister ivas er niet Gistermiddag begaf zich een deputatie van de Nederlandse Vrouwenbeweging naar het domein van minister Mansholt: het ministerie van Landbouw, Vissery en Voedselvoorziening te Den Haag. zij wilde verzoeken de vleesdistributie te verruimen. De minister was echter niet ten depar- temente. in ieder geval gelukte het de deputatie niet, haar wensen mondeling kenbaar te maken. Aan de bode werd toen maar een brief voor minister Mansholt overhandigd, waarin wordt aangedrongen op beschikbaarstelling Honderden meters lagen de brok stukken van het verongelukte vlieg tuig uiteen: wat er van een propeller overschoot. DAT de N.S. vele extra-treinen naar de najaarsbeurs te Utrecht zal laten rijden, deze treinen uitsluitend uit 3e klasse rijtuigen zullen bestaan. DAT het „scotchlite" behalve op over wegbomen ook toegepast wordt op de Andreaskruisen der onbewaakte overwe- DAT de verbetering van de weg Volkel- Boekei (Gemert) dezer dagen zal worden aanbesteed. DAT is ingediend een onteigeningswets ontwerp ten behoeve van de uitbreiding an de gasfabriek te Numansdorp. DAT het maximum van f 35 millioen, waartoe het Rijk gemachtigd is, geldle ningen ten behoeve van bijzondere nijver heidsscholen te garanderen, te laag is ei wetsontwerp tot verhoging van di maximum tot f 60 millioen is ingediend. DAT de verkeersbrug over de IJssel bij Deventer op 10 September zal wor den geopend. DAT op 22 en 23 September de Nederl. Vereniging van reimigingsdirecteuren in Almelo haar jaarvergadering houdt. DAT de Prov. Staten van Limburg op I Aug. om 3 uur een buitengewone zit- ng in Maastricht hebben tjg.v. het gouden regeringsjubileum. DAT het dividend van de machine fabriek „Breda" over 1947 op 6 pot is vastgesteld. DAT de passagierslijst van het troepen transportschip „Waterman", welk schip vermoedelijk 3 September te Rotterdam aankomt, op onze bureaux ter inzage ligt. DAT met de „Waterman" op 3 Sept. te Rotterdam het Groninger vrijwilligersba- taljon 1-12 R.I. terugkeert, dat op Java ir totaal 31 doden moest achterlaten. DAT voor de Arnhemse Rechtbank 5 jaar werd geëist tegen de arbeider M. KI. en de handelaar A. J. R„ beiden uit Utrecht, die op 2 Maart jl. de landbouwer A. van Wijk te Beusichem thuis van f 3700 beroofden. DAT voor de nieuwe pijpwaterleiding van Leyduin, via Heemstede en Haarlem naar Amsterdam, 1370 buizen van ieder 4500 kg nodig zijn en sinds enige tijd al 10 stuks per dag worden gelegd. DAT de Tilburgse wandelsportdelegatie, die te Amsterdam een gecalligrafeerd al bum aan H.M. de Koningin zal brengen, Zaterdagmiddag om 5 uur op de Dam ver wacht wordt. DAT op 4 Sept. te Tilburg wederom 50 Franse kinderen zullen aankomen om daar gedurende 3 maanden aan te sterken DAT het N.V.V. van de C.I.O. uit Amerika 182 pakketten met voedings middelen heeft ontvangen ter verdeling onder behoeftige leden van het N.V.V. DAT de Haagse voordrachtskunstenaar Max Croiset op 4 en 6 September twee kunstavonden zal geven in het Nederl. Sanatorium te Davos i.v.m. het regerings jubileum. DAT op 1 Sept., des morgens 9 uur, een oorkonde per estafettelopers uit Axel ge bracht, in het paleis op de Dam aan H.M. de Koningin overhandigd zal worden. DAT in het Noordelijk deel van de N.O.- polder dit jaar 7000 pinken van particu lieren en coöperaties werden ingeschaard en men volgend jaar drie maal zoveel DAT de afd. Dordt van de Ver. experimenteel radio-onderzoek Zaterdag nacht op IJsselmonde een „vossenjacht" met peilontvangerg op een verborgen zen der houdt. DAT monenteel de heer M. J. Postumus, onderstaats-vertaler van Zuid-Afrika, ons land vertoeft, om taalkundige studies te verrichten. DAT na geslaagde proefboringen te Well, Mook en Middelaar in het Noord- Limburgse men met de grindwinning wil beginnen en op ongeveer 20 millioen ton hoopt. DAT 127 van de 168 inwoners van Heyen geprotesteerd hebben tegen het voorstel de Staten van Limburg, dit dorp bij de gemeente Gennep te voegen. DAT de Visserij-inspectie n.a.v. de in polderingsplannen van de beide Zuidelijke IJsselmeerpolders de vistijd reeds heeft beperkt en bij uitbreiding van de bedrij en nog verdere maatregelen zal nemen. DAT de verkeersbrug over de IJsel bij Deventer op 10 Sept. zal worden geopend. DAT de palingvangst deze zomer het IJsselmeer niet gunstig is geweest de vissers thans meer en meer overgaan op de snoekbaars. DAT de Stcrt van gisteren om. bevatte een aanwijzing kantoren deviezenreisver- keer, heffing van omzetbelasting binnen schippers. prijzenbeschikking utility- dekens 1948, en een prijzenbeschikking zuiver wollen, wollen en halfwollen de kens 1948. DAT voor het Bossche B.G. levenslang werd geëist tegen de ex-S.D.-er A. J. Jan sen uit Oosterhout, voor afpersing var boeren en plundertochten in Breda. DAT ditzelfde Hof de oud-hoofdcom- missaris van politie te Eindhoven, W. Dys, tegen wie 8 jaar was geëist wegens arres taties van onderduikers, tot 6 jaar ver oordeelde. DAT het volgend jaar September te Utrecht een monument ter herinnering aan de spoorwegstaking-1944 zal onthuld worden. DAT de Amerikaanse ambassadeur, dr Herman Baruch, heden de opening va expositie „Stad en lande Groningen 1948" aldaar zou by wonen. DAT door oververhitting de vleeht- draadteerderij van M. J. Veldkamp te Deil (Gld.) totaal uitbrandde. Dat de inpoldering van het Sloe In Zee land in 1949 zal aanvangen en die van de Braakman in 1950. DAT Wm H. Müller en Co N.V. op gewone aandelen over 1947 zeven pet zal uitkeren. Ook Amsterdam maakt zich op grootse wijze gereed voor Regeringsjubileum en Inhuldiging. De bekende Mager Brug over de Amstel ia er dik voc in de lichtjes gezet en ziet er werkt lijk .stralend" uit. Het Koningschap De bekende, schoon veel misbruikte, uitdrukking „Le roi est mort, vive le roi" wil. evenals het Engelse „The king never dies" in de grond der zaak niets anders zeggen dan dat de Koning nimmer sterft, dat het koningschap zonder onderbreking blijft voortbestaan. Zo was het bij de absolute monarchieën in vorige eeuwen, zo is het ook in de con stitutionele monarchie, die wy kennen. Anders dan in België b.v.. treedt bij ons de troonopvolger onmiddellijk in de plaats van de overleden of afgetreden Koning. Daarin wordt de continuïteit van het ko ningschap tot uitdrukking gebracht en na der beklemtoond. En afgesneden wordt daardoor de gedachte alsof de troonsbe stijging afhankelijk zou zijn van enig be sluit. Toen Koning Albert van België destijds om het leven kwam, was Leopold wel de aangewezen troonopvolger, maar hij trad pas in de koninklijke rechten nadat hij beëdigd was. Tot op dat ogenblik werd het koninklijk gezag uitgeoefend door het kabinet „in naam van het Belgische volk". Daarin zit een stuk handhaving van het beginsel der volkssouvereiniteit door het telkens weer opdragen van de koninklijke waardigheid aan een opvolger. Zo is het by ons niet. Wanneer onze Koningin Wilhelmina volgende week af stand doet van de troon, treedt Juliana onmiddellijk en volledig in alle konink lijke rechten. Van dat ogenblik af is zi) Koningin. Daaraan komt geen verklaring van kabinet of volksvertegenwoordiging te pas. De inhuldiging maakt Julina dus niet tot Koningin, maar zij is dat op het ogenblik dat haar koninklijke moeder de scepter neerlegt. Zoals ook Koningin Wilhelmina niet op de zesde September 1898 by haar inhuldiging Koningin werd. maar naar haar eigen woord reeds op jeugdige leeftyd door het overlijden van haar onvergetelijke vader door God tot de troon geroepen werd. Het koningschap wordt dus ten onzent niet onderbroken. De kroon is en blijft, ook de Grondwet zegt, opgedragen Koning Willem 1 en zijn wettige na komelingen. De Koning sterft nimmer. Op 6 September treedt dus geen Oranje de Nieuwe Kerk te Amsterdam binnen gekroond te worden tot Koningin der Nederlanden een kroning kennen we feitelijk niet maar bestijgt Koningin Juliana de treden van haar troon, wordt door haar volk. gerepresenteerd door de Staten-Generaal. als Koningin ontvan- ïn en ingehuldigd. Ten aanhore van de Staten-Generaal legt zij de bij de Grondwet voorgeschre- eed af, alles te zullen doen wat een goed Koningin schuldig is te doen. Zij legt die plechtige eed af. niet in han- ?n van haar volk of diens vertegenwoor digers, doch ten overstaan van haar volk. En dan spreekt de voorzitter van de Ver enigde Vergadering der Staten-Generaal de volgende woorden: „Wij ontvangen en huldigen, in naam van het Nederlandse Volk en krachtens de Grondwet u als Ko ningin; wy zweren dat wij uw onschend baarheid en de rechten uwer kroon zullen handhaven; wij zweren alles te zullen doen, wat goede en getrouwe Staten-Ge neraal schuldig zyn te doen". Hier geen 6poor dus van een opdragen an de koninklijke waardigheid of een uitroepen tot Koningin door of namens het volk, doch het afleggen van de eed trouw aan een Souvereine, die voor haar volk treedt met de plechtige betuiging het goede voor dat volk te zullen zoeken in overeenstemming met de wetten des lands. Extra-treinen van en naar Amsterdam Met de Jubileum- en Inhuldigiagsfees ten zal Amsterdam in de komende dagen het middelpunt van de belangstelling staan. Aangezien de N.S. met de feest dagen op een zeer druk reizigersverkeer rekent, mede omdat het wegvervoer naar het centrum van de hoofdstad beperkt zal zijn, zijn extra-treinen van en naar Amsterdam ingelegd. Op de voornaamste stations in ons land, gelegen aan allo lijnen van en naar de Inhuldigingsstad. zal voorts materiaal in reserve gehouden worden, waarmede de treinen van do normale dienstregeling zo nodig versterkt kunnen worden. Het goederenverkeer zal met de feest dagen beperkt zyn. Van 31 Aug. tot 6 Sept. wordt uitsluitend expressgoed aan genomen, waarvan de bestelling als op feestdagen zal geschieden. Wagonladin gen worden niet geladen of gelost in deao periode. WEERBERICHT Slechts enkele buien De Bilt verwacht tot morgenavond! Matige tot krachtige, langs de Wadden- kust aanvankelijk nog harde wind uit Westelijke richtingen. Wisselend bewolkt met enkele verspreid optredende buien, voornamelijk ln het Noord-Westen vea het land. Iets lagere temperatuur. ZON EN MAAN. Donderdag 26 Aug.: Zon op 8.41, onder 19A1 uur; Maan op 21.51, onder 13.08 «na».

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1