Jlicuu'f jTclJtsrljr (tfounmt SOWJETS OEFENEN TERREUR UIT IN WESTELIJK BERLIJN Wist U ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1948 BUR- en REDACTIE: Hogewoerd 103 Tel- redactie: 20408; Adm.: 22710. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: f390 per kwartaal; ƒ130 per maand; ƒ0.30 per week. DIRECTIE: F. DIEMER CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanhtts&t Is thrtleva mya l)rrl in teijljensp«t- Negen en twintigste Jaargang No. 7593 Grote gebeurtenissen werpen hun schaduw Zie pag. 4. vooruit Grenzen worden hij herhaling overschreden z.g.n. wegens jacht op „zwarthandelaren" De strijd om Berlijn is in een nieuw stadium getreden. Boven in de lucht heeft men moeilijkheden in de corridor, voor wat de proviandering betreft, maar op de grond laten de Russen zich evenmin onbetuigd, hun hinder-tactiek voort te zetten. Zij willen druk uitoefenen op de grenzen der stadssectoren door gebruik te maken van de, door hen beheerste, Duitse politie. Hun chef, de communist Markgraf, deelt de lakens uit en verklaart, dat zijn politiemannen het recht hebben om mis dadige elementen te achtervolgen en te arresteren, zelfs over de grenzen der sectoren heen. De razzia-incidenten, waarvan wij gis teren melding maakten, hebben een re prise gevonden, want Russische militai ren die deelnamen aan nieuwe razzia's op „zwart-handelaren" hebben in de Amerikaanse sector een zevental Duitse politiemannen gekidnapt, welke onder bevel stonden van de Westelijke politie- rivaal, dr Stumm. Omstreeks het mid daguur in Kreutzberg vond deze nieuwe Toen binnen de grens van de Ameri kaanse sector een Duitse politie-auto be mand met vijf agenten en een chauffeur verscheen, schoten Russische officieren toe en maakten zich van de auto en de inzittenden meester. Twintig Russen en vijftig Duitse agenten waren op het toneel van de strijd. De Russen gedroegen zich daarbij al heel zonderling. Eerst verzochten zij de districtschef Hoppe naar him zone te komen, teneinde de zaak in der minne te schikken. Maar toen deze daaraan ge volg gaf, werd hij eveneens gearresteerd en met een militaire auto weggevoerd Geen wonder, dat de chef van de Ameri kaanse veiligheidsdienst deze inval een flagrante schending der Amerikaanse rechten heeft genoemd. De Britse politie wil wel meewerken om het euvel der „zwarthandelaren" tegen te gaan, i dan dienen de Russen zich daarover met hem te verstaan. De Amerikaanse commandant van Ber lijn, kol. Frank Howley, heeft in verklaring verschillende van de leiders der politie in de Sowjet-sector geken schetst als bekende „misdadigers". Vol gens hem zijn onlangs 300 politieagenten de Sowjet-sector vervangen door an deren, die meer het vertrouwen der Sowjets genieten. Een dergelijk bruut optreden als thans heeft plaatsgevonden, onnodig tegenover een menigte on gewapende burgers. De zwarte handel is bovendien zo reusachtig toegenomen, doordat de Sowjets zoveel goederen uit hun sector exporteerden. Op zjjn beurt heeft Markgraf de Ber- iners gewaarschuwd tegen de, volgens hem „georganiseerde groepen fascisten", die provocaties nastreven. Het ziet er dus uit, dat de razzia's op grote schaal zullen worden voortgezet. Inmiddels is de directeur van het Berlijnse kolen- bureau, die door de Russen was ontsla gen, gearresteerd. Zoals men weet bleef Mueckenberger in functie, nadat de Wes telijke autoriteiten hem hadden gezegd, dat hjj het Russische schorsingsbevel diende te negeren. Volgens latere berichten, zouden van morgen bij de Potsdammerplatz twee po litiemannen uit de Britse sector gear resteerd zijn, van wie er één in slaagde te ontsnappen. Zelfs wordt melding ge maakt van het feit, dat twee politieman- uit de Westelijke sector bij het tref fen met Sowjeet-Russisehe soldaten, in de Stresemanstrasze gestoken zouden Derde loonronde in Nederl. onvermijdelijk Volgens de Belgische deskundige dr Jaspar. ,Het is wellicht een onvermijdelijk heid naar de mening van vele experts, dat Nederland een derde loonronde aanvaardt voordat de Economische Unie met België en Luxemburg een feit is", zo heeft dr Jaspar, secretaris-generaal van de Tol- unie te Brussel verklaard. Zowel de prij zen als de lonen zullen in Nederland om hoog moeten, hetgeen niet een inkrim ping van het welvaartspeil behoeft te betekenen. In Nederland bestaat het fenomeen, dat bij een bijna tweemaal grote geldcirculatie als in België de lo- en prijzen in gelijke mate met slechts ongeveer 70 pCt. zijn gestegen. Deze tegenstelling moet overbrugd worden. Dr Jaspar noemde het onvermijdelijk, dat Nederland bij het streven naar vrije liomie zijn economisch en financieel volkomen moet omgooien. In dit kader past een vermindering van de subsidies. Mits een derde loonronde wordt aanvaard, kan de koopkracht van het Ned. publiek op het zelfde peil worden gehandhaafd, ook als de subsidies verdwijnen de prijzen stijgen. Wanneer gezamenlijk een verder industrialisatie wordt aange pakt, zal de Ned. overheid de investerin gen in de industrie moeten overlaten aar het bedrijfsleven, dat daartoe door eer veranderde belastingpolitiek in staat moet worden gesteld. De Benelux heeft enorme goodwill in Amerika, aldus dr Jaspar, hetgeen grote perspectieven opent \'Oor de verkrijging van de nodige geld lening. De heer Jaspar meent dat deze lening zelfs op de vrije markt verkregen kan worden. De gemeenschappelijke douanecontrole te Roosendaal, die zeei gunstig werkt, zal weldra worden uitge breid tot alle autowegen en tot de water wegen. STAAT VAN BELEG IN BIRMA AFGEKONDIGD In Birma is de staat van beleg afge kondigd, aangezien door opstanden verschillende delen een ernstige toestand ls geschapen, aldus een proclamatie de Birmese regering. Vandaag stellen wij IJ voor: Korp. F. KRANENBURG, Makassar. Hierbij een klein schilderijtje uit de tropen, schrijft korporaal Kranenburg o Inderdaad: een wat je noemt „charman'. De Berljjnse bevolking ontketende, van de, door de Russen, gecontro leerde politie, op Potsdamer Platz, welke razzia's gisteren herhaald werden- Er werd met stenen gegooid en er werden arrestaties verricht- Een jongen, die „het niet eens was", werd gearresteerd door een politieman van het Westen en een kleine jongen, die naar voren dringt met een steen in de hand om nog eens te gooien. Als hij de kans krijgt...-.- „Grote Beer" en Joh. van Olden- barnevelt" brachten 3000 militairen terug De lang verbeide schepen, de „Grote Beer" en de „Johan van Oldenbarnevelt", zijn gisteren te Amsterdam gearriveerd. Samen brachten zij ruim 3000 militairen uit Indië terug. De „Grote Beer" was terochtend al vroeg voor IJmuiden werd omstreeks 11 uur met de debar ka tie begonnen. Toen de „Van Oldenbarnevelt" des middags IJmuiden binnenvoer hadden zich daar duizenden famileleden van de opvarenden samengetrokken en de ont vangst was dan ook evenals dat bij de Grote Beer geschiedde zeer fees telijk. Vanmorgen om 9 uur werd met de dabarkatie van dit schip een aanvang gemaakt. Spionnage weest voorzichtig Amerikaanse zakenlieden en vertegen woordigers van industriële bedrijven heb ben van het Amerikaanse leger de waar schuwing gekregen voorzichtig te zijn met verzoeken om inlichtingen uit het buitenland, vooral uit gebieden, die door de Sowjets beheerst worden. DE SJAH VAN PERZIË BIJ DE PAUS De Paus heeft gisteren de Sjah van Perzië audiëntie ontvangen. De Sjah v klaarde, dat hij alles zou doen wat zijn macht lag om zijn Katholieke onder danen de vrijheid te waarborgen, die zij thans genieten. De Paus onderscheidde de vorst met de Vaticaanse orde van Gulden Spoor. Landbouwpaviljoen trekt door buitenland Propaganda wordt met kracht aangevat Te beginnen met de landbouwtentoon stelling in Frankfort zal Nederland voort aan op belangrijke buitenlandse tentoon stellingen uitkomen met een landbouw- parvdljoen. Een grote licht verplaatsbare tent, met een middellijn van 14 m en eer oppervlakte van 140 m2, ds zodanig ge construeerd, dat hü geplaatst kan wor den zo-wel in een overdekte ruimte als in de open lucht. Dit paviljoen is ont slaan door samenwerking tussen het de partement van Landbouw en organisa ties uit het agrarisch bedrijfsleven. Uit de verschillende organisaties en hun pro paganda-commissies is de Werkgroep Export-propaganda Agrarisch Reproduc tiemateriaal gevormd, onder voorzitter schap van ir J. A. Huyskens, die de pro paganda voor onze belangrijkste export producten nog intensiver ter hand zal nemen. Van pootaardappelen is bjv. in 1947 voor f 94.510.000 uitgevoerd. Er zul len in 't buitenland films worden ge draaid, brochures verspreid, terwijl voorts deskundige journal-isten zullen worden uitgenodigd naar ons land te komen. TARWE EN PETROLEUM UIT HET MARSHALL-PLAN Binnen het kader van het Marshall plan is aan Nederland weer een toewij zing gedaan van 2.560.336 dollar aan tarwe en voor 743.000 dollar aan petroleum- producten. De Recomba van Oost Java, dr C. H. O. van der Plas, is dezer dagen in het Soerabajase ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is echter niet verontrustend en hij confereert nog geregeld met de dienst hoofden. Man sloeg z'n vrouw met bijl op 't hoofd Zij had gedreigd hem uit de weg te ruimen De 65-jarige havenarbeider A. R. uit de Röntgenstraat te Rotterdam heeft vannacht zijn 35-jarige vrouw enige bijl slagen op het hoofd gegeven, waarna hij in nachtgewaad naar het politiebu- begaf. De vrouw is in levensgevaar lijke toestand in het ziekenhuis opge- kwam tot deze daad, omdat hij thuis niets meer te vertellen had, slecht werd verzorgd en omdat zyn vrouw vriendschap had gesloten met een grond werker uit Amsterdam. Met haar vriend had zij gedreigd, hem uit de weg te Lomakin, de Sowjet-Consul in de Ver. Staten teruggeroepen en vertrokken Russen moeten daar geen politiemacht uitoefenen De Consul-Generaal te New York, Lomakin, heeft zich de ongenade der Ver- Staten op de hals gehaald en men ls blfj, dat deze Rus het vrije, democratische Amerika verlaat. De Ver. Staten hadden geëist, dat de Sowjet-Unle Lomakin zon terug roepen, omdat deze zich in de „kwestie-Kosenkina" heeft schuldig gemaakt aar misbruik van zijn rechten en grove schending van de internationale bepalingen betreffende het gedrag van buitenlandse consulaire en diplomatieke vertegen woordigers. een zeer krachtig geformuleerde nota, welke aan de Russiche ambassadeur, Panjoesjkm is overhandigd, werd deze jesteld. De Russische beschuldiging ju het echtpaar Samarin en Mevrouw Kosenkina met medeweten van de Ame rikaanse autoriteiten naar de boerderij Gravin Tolstoi zijn ontvoerd, wordt onjuist verklaard. De drie Russen hadden allen vrijwillig de wens te kennen gege- >n, in Amerika te willen blijven. Daarentegen wordt vastgesteld, dat de Sowjet-consul Lomakin, de Russin Me- w Kosenkina met geweld heeft ont voerd. De nota stelt nadrukkelijk vast, dat in strijd met de verklaringen van Mevrouw Kosenkina, dat de Witrussen haar ontvoerd hadden, deze bekentenis op losse schroeven komt te staan, omdat zij daartoe door Lomakin gedwongen was De protesten der Sowjet-regering in deze afaire zijn dan ook de beledigingen en in sinuaties van de hand wijzen. Weliswaar erkennen de Ver. Staten het recht der Russische autoriteiten om hun Sowj et- onderdanen te beschermen, maar zij kun nen niet dulden, dat de regering van vreemd land binnen het territorium der Ver. Staten politiemacht uitoefent. Lo makin zelf heeft geweigerd zich uit te laten over het nieuws uit Washington, dat de Amerikaanse regering zijn terug roeping door het Kremlin had verlangd. Zoals in een deel onzer edities reeds gis teren werd vermeld, zou Lomakin heden uit New York vertrekken. Hij zou zijn echtgenote en twee kinderen passage hebben genomen op het, op Zweden rende passagiersschip „Stockholm". Vol gens de „New York Daily News" Mevrouw Kosenkina verklaard hebben, dat haar echtgenoot terecht gesteld is door de geheime Sowjet-politie, terwijl haar zoon wordt vermist. Schreieder weer eens op de proppen Getuige in Zwolse represaillezaak. Schreieder is weer eens op de proppen geweest, ditmaal als getuige Zwolse B.G., in de zaak tegen de 45-jarige K. G. G. Weidlich, ex-Beauftragte Overijssel, die op 28 Sept. 1944 bevel zou gegeven hebben, 3 Kampenaren laten fusilleren, die geweigerd hadden aan graafwerk voor de IJssellinie deel nemen. Schreieder, die in deze tijd als S.D.-chef te Zwolle fungeerde, kon niet zeggen, wie de opdracht had gegeven. Wél stond het volgens hem vast. dat W. van Seyss Inquart voor de bouw van de IJssellinie, de beschikking over zekere S.D.-lieden had gekregen. Eén van hen, i Luetkenhus, die de bevolen executies had uitgevoerd, was ook getuige en deze schoof alle verantwoordelijkheid op ver dachte. Deze zou zelfs gezegd hebben „Wenn die Leute nicht horen willen, muss es knallen". Het B.G. besloot de stukken te verwij zen naar de Raadsheer-commissaris, die zal nagaan wat aan Rauter bekend is in zake een eventuele bevoegdheid, welke Seyss Inquart verleend zou hebben aan „Beauftragte", om te kunnen beschik ken over S.D.-groepen. C.D. AAN MINISTER STIKKER VOORGESTELD Op het departement van Buitenlandse Zaken zijn gistermiddag de leden van het Corps Diplomatique aan de nieuwe mi nister, mr D. U. Stikker, voorgesteld. Fabrieksbrand te Amsterdam na 2 uur bedwongen Zoals gisteren in een deel onzer edi ties gemeld, brak gistermiddag een felle brand uit op de 6de verdieping van een fabriek van etalagemateriaal, aan de Kloveniersburgwal te Amsterdam. De brandweer, met 4 motorspuiten ter plaatse, kon door de grote rookontwik keling moeilyle werken. Na twee uur was rnen het vuur Lneester, doch twee vr- diepingen, waar veel materiaal lag opge slagen (met het oog op de feesten) brandden uit. De productie kan echter doorgaan, daar belendende ondernemers lokaliteiten voor de fabriek beschikbaar stelden. Verzekering dekt de schade. SPOEDIGE REGELING PENSIOENEN GEVRAAGD De Alg. Ned. Bond van Gepeosionneer- den, de Bond van Gepensionneerden der Ned. Spoor- en Tramwegen en de Alg Militaire Pensioenbond hebben een adres aan de ministerraad gericht, waari: het noodzakelijk achten, dat indien h« wetsontwerp Toeslag Pensioenen binnenkort tot wet zal zijn verheven, danige maatregelen worden getroffen, dat de gepensionneerden vóór 1 Novem ber bij wijze van voorschot over enig geld zullen kunnen beschikken, om i de komende winterperiode kosten kunnen bestrijden. Moskou op het Witte Huis besproken President Truman heeft Vrijdag met zijn kabinet beraadslaagd over d« sprekingen te Moskou over de cris Berlijn. Er werden geen bijzonderheden over meegedeeld. In Amsterdam is een iamse Museumkring voo jpgericht met het doel i /oor de moderne kunst ir ieum aldaar te wekken. ichting „Amster- moderne kunst" ser belangstelling het Stedelijk Mu- Het concours-hippique In het Haagse Westbroekpark, t.g.v. de Sportweek, werd opgeluisterd door de deelneming van Prins Bernhard aan het springconcours- De Prins neemt één der vele hindernissen van het parcours, dat bij foutloos aflegde en waarop hjj de eerste prjjs won. DJOKJA HAALT DE VEILIGHEIDS RAAD ER WEER EENS BIJ Documenten werden met een pruillip aanvaard Naar het Franse A.F-P. uit Djokja meldt, aanvaardde het parlement aldaar resolutie ter goedkeuring van de be slissing van de republikeinse regering tot het opschorten van alle onderhandelin de Nederlanders, omdat deze niet de onschendbaarheid en de „demo cratische rechten" (om opium te smok kelen? Redactie) van de leden der republikeinse delegatie zullen bescher- Voorts protesteert men tegen de incidenten, die in het gebouw van de ipubliek te Batavia voorvielen. Het republikeinsche „Antara" geeft In erband met dit incident te kennen dat, :s er in de situatie geen verbetering komt en de republikeinse documenten niet worden teruggegeven, de republi keinse delegatie zou overwegen, het Renville-accoord geheel op te zeggen. dat dr Franse regering strijdt tegen de duurte De Franse premier, André Marie en de ice-premier, Léon Blum, hebben ver gaderd met de ministers van Landbouw en Financiën. Na de vergadering ver klaarde, Pfimlin, de minister van Land bouw, dat boeren, die niet aan hun vee- leverplicht voldoen, zwaar zullen worden gestraft. De regering heeft besloten krachtige maatregelen te treffen om de vleesprijzen omlaag te brengen. Dinsdag worden op een dergelijke vergade ring producten brood en melk DE EENHEID VAN EUROPA De Britse minister van Staat, Hector Mc. Neil, plaatsvervanger van Bevin, heeft, volgens Reuter, het werk op zich genomen, dat verbonden is aan het Franse initiatief tot oprichting van een Europese parlementaire Assemblée tegen het eind van dit jaar. Naar verluidt, zou Groot- Brittannië evenwel nog geen officiële mededeling hebben ontvangen over he1 besluit van het Franse kabinet, om dc regering van de andere landen der West- Europese Unie op te roepen tot een voor bereidende conferentie. heeft of de documenten, die hij, zoals Ass. Press gisteren seinde „toch niet kon opbergen" en maar wilde laten waar ze waren, te sorteren en mee te nemen Daarna moet het secretariaat uit het be doelde pand verdwenen zijn, want het onderzoek van de justitie maakt hel noodzakelijk dat het nog enige tijd ge sloten blijft. Dr Leimena tekende het document, waarop dit alles was vastgelegd, zelde, dat hjj met deze regeling accoord gaat. maar stelde in een brief echter vast. dat hU het incident niet gesloten achtte. Of de onderhandelingen betreffende de uitvoering van het bestand zullen den hervat, is nog niet bekend- In ieder geval heeft Moh- Roem .v.G.D. doen weten, dat de herstelwerk zaamheden aan het vliegveld Kalioerang zullen worden uitgesteld tot de periode vergaderen aldaar voorbij is- Ook is bekend, dat de republikeinse delegatie in ieder geval naar Djokja wil re zouden de andere delegaties niet daar heen komen- zou betekenen, dat geen politieke onderhandelingen zouden kunnen worden gevoerd, hetgeen echter van academisch belang is. aangezien deze reeds geruime tijd stil liggen. Het is niet bekend, wat de C.v.G.D. thans zal besluiten. Misschien zouden toch nog militaire onderhandelingen Kalioerang kunnen worden gehouden- Tenslotte meldt het republikeinsche „Antara" dat de republikeinse delegatie te Djokja een plenaire zitting belegt de kritieke situatie en in het bijzonder „schending van de diplomatieke immuniteit" door de Nederlanders, schietpartij te Batavia en de nasleep daarvan te bespreken- Na het overleg zon het besluit van deze zitting rechtstreeks naar de Veiligheids raad worden geseind. DAT het verkeer op de Oostelijke ka naaldijk van het Merwedekanaal te Wees- perkarspel, bij de Oude Draaibrug, i.v.m. werkzaamheden van 23 Aug. t/m 18 Sept. gestremd zal zijn. DAT de handelsvereniging „Amster dam" haar maatschappelijk kapitaal van 40 op 60 millioen zal brengen. DAT de kolenproductie der Nederlandse mijnen in de afgelopen week 215.000 ton bedroeg. DAT de Asser rechtbank Karl E. H. uit Haren tot 3 jaar veroordeelde wegens tal van inbraken, die hem f 3600 opleverden. DAT te Drachten een monument onthuld is ter nagedachtenis van 7 tijdens de be zetting omgekomen personeelsleden de Ned. Trammij aldaar. DAT het Ned. Inst. v. Orthopaedie de fractievoorzitters der Tweede Kamer heeft verzocht bij de Regering aan te dringen op herziening van het besluit om de taak van het Centraal Bureau voor Oorlogs slachtoffers over te dragen aan de gem. diensten voor sociale belangen. foto. Op 19 November 1947 vertrok onze korporaal uit Rotterdam met de „Kota Baroe". Hoewel het schip niet baroe (nieuw) bleek te zijn, lag het toch Eerste Kerstdag al voor de rede van Gilimanoek op Bali. Na enige zuiveringspatrouilles te hebben meegemaakt, vertrok Kranenburg naar Makassar. Hier werd eerst twee maanden wacht geklopt, maar nu leeft onze voorgestelde weer op in de buiten- pest Watampone, ivaar de beloftes: trouillelopen zijn. Maar Holland gaat vol gens korporaal Kranenburg boven allesJ NEDERLAND VEROORZAAKT BELGISCHE TABAKSCRSIS. Een delegatie uit de Belgische tabaks- industrei heeft bij de Belgische minister president geklaagd over de ernstige crisis, ontstaan door onvoorziene invoer uit Nederland en andere landen, waar door de helft van de arbeiders werkloos De delegatie zeide, dat in 947 besloten was, slechts 500 000 sigaren in te voeren, doch dat de invoer dit jaar met ruim 2 millioen gestegen is. Anderzijds was men met Nederland overeengekomen, dat België voor 20 millioen francs sigaren mocht uitvoeren, waarvan echter door tussenkomst van de Nederlandscht rege ring niets terecht kwam. DAT ook het invullen van belasting formulieren met de zg. ballpointpen boden is, daar het schrifft na verloop tijd verbleekt. DAT Ben van Eysselsteijns muzikale legende „Vrouwenzand" onder de titel „Het Vrouwtje van Stavoren" door het Residente-Operettegezelschap opnieuw ten tonele wordt gebracht en de première 27 Aug. te Utrecht gaat. DAT de gouverneur van de Belgische provincie Oost-Vlaanderen, de heer M. v d. Bogaerde. in October een officieel be zoek aan Walcheren zal brengen, DAT, doordat er teveel moeilijkheden met de gemeente ontstonden, Poortvliet in Zeeland waarschijnlijk de enige plaats in Nederland zal zijn waar geen feestelijk heden gehouden worden. DAT de machinefabriek „Voorwaarts" te Amsterdam over 1947 zes pet op oude i 1 Vt pet op nieuwe aandelen uitkeert. DAT per 1 Jan. 1949 de waterleiding tarieven in Noordholland verhoogd zul len worden, nu de Prijsbeheersing daar- yor toestemming heeft gegeven. DAT Nederlandse toeristen, die de- ezen ontvingen voor een bezoek aan België en Luxemburg, met Belgische francs in Luxemburg kunnen betalen. DAT op de aanstaande najaarsbeurs te te Utrecht de groep „rubber en rubber artikelen" met een nieuw soort afsluiter zal komen voor het afdoende stoppen van allerlei lekken. DAT op het gisteren te Amsterdam ge houden E.V.C.-congres de Algemene Bond van werkers in de Bouwnijverheid, als zelfstandige organisatie, is opgericht. DAT Douglas Fairbanks Jr. de Ameri kaanse marine zal vertegenwoordigen tij dens de plechtigheden op 6 Sept. te Am sterdam, maar dat hü niet tot de gasten in de Nieuwe Kerk zal behoren. DAT in Bilthoven een 2-jarig jongetje door het drinken van het zware vergif „Mierendood"' is overleden. DAT wegens poging tot moord op zü1» vroeger meisje de Asser rechtbank de 31-jarige arbeider A. K. uit Nieuw-Dor- drecht tot 2 jaar veroordeelde. DAT deze zelfde rechtbank vier land bouwers uit Drenthe, die militairen be stemd voor Indië hadden helpen onder duiken, veroordeelde tot straffen va riërende van 2 tot 6 maanden. DAT het telegraafverkeer met Grie kenland weer normaal functionneert, DAT Philips te Sittard een radio- buizenfabriek opende met 650 man per soneel en een capaciteit van 6000 lampen uur, maar dat er al uitbreidings plannen bestaan. DAT de momenteel in ons land ver toevende ex-premier van Australië, Ro bert G. Menzies, gisteren met familie bezoek aan Rotterdam bracht e het Stadhuis werd ontvangen. DAT Canada iedere dag van 1618.30 uitzendingen in het Nederlands verzorgt, bestemd voor familieleden van in de laatste jaren vertrokken emigrantei DAT op 15 en 16 Sept. de Haarlemse afdeling van de Kon. Ned. Middenstands bond haar gouden jubileum met een gres viert en Prins Bernhard een ge deelte van de eerste dag zal bywonen. DAT de Maastrichtse rechtbank een jaar eiste tegen de ambtenaar M. G., die aan smokkelaars voor ƒ200 een dienst rooster van de grenscontróle verstrekte. DAT gisteren te Doetinohem de derde winkelweek en -beurs, sinds da bevrij- ding, werd geopend. DAT de Stort van gisteren o.m. bevat een beschikking diensttyd onderwyzers. een verlenging geld!gheidsduur sleep- werkvergunningen, alsook een wüziging calculatieschema geweven band en regeling lonen en andere arbeidsvoor waarden voor niet-overdekte iwi richtingen en zeebadbedryven. DAT het merendeel der Brabantse glazeniers zich heeft verenigd in sectie „Brabants edele ambacht" met daarin een groep schrynwerkers-meubel- m akers. DAT op een te Utrecht gehouden gadering van assurantie-bemiddelaars werd besloten tot een adres aa Tweede Kamer inzake het ingediende wetsontwerp tot regeling van het rantie-bemiddelingsbedryi Kadervorming De Augustusmaand is geen studiemaand. Het is wel een maand om studie voor te bereiden. Het is een maand van studie plannen. Daarom verheugt het ons, dat {we juist in deze weken melding kunnen maken van een nieuwe voorgenomen kadervorming op christelijk terrein. 3et heeft de schym alsof kadervorming de lucht zit. Het Christelijk Nationaal Vakverbond is er mee voorgegaan en op ander gebied wil men niet achterblijven. Toch moet men dit niet zien als iets, dat vandaag de aandacht vraagt en morgen el weer kan worden vergeten. Neen, van de noodzaak tot kadervor ming zowel op sociaal als op politiek ter rein waren zeer velen al sinds lang over tuigd. En wanneer we in dit artikel de nieuwe kadervorming binnen de A.R.- Party aankondigen, dan doen we dit met het besef, dat het eigenlyk reeds geruime tijd geleden tot zulk een kadervorming had behoren te komen. Het leven is ingewikkeld geworden, ook op maatschappelijk en politiek gebied. Tal van vragen dringen zich hier op. Enige scholing, vooral als men anderen voort wil helpen, is hier onmisbaar. Wel nu, op 1 October kiest de eerste kader cursus voor Anti-Revolutionnairen zee. Ieder, die het belang inziet van een christelyke politiek en van een beoor deling van het politieke leven naar chrise- lijke maatstaven, kan zich over deze voorgenomen reis alleen maar verheugen. Maar ook het reisplan zelf stemt tot voldoening. Uit het frisse gestelde prospectus, dat de belangstelling -vel moet animeren, blijkt, dat verschillende belangrijke vakken" op het programma staan, zoals: Jijbel en staatkunstige beginselen, par- ementaire geschiedenis, staatsinrichting, staat en maatschappy, een overzicht van de politieke partijen, een benadering van christen-staatslieden, de staat en het leven van de arbeid, de verhouding tot de ryks- delen buiten Europa, gemeente-politiek, de party naar binnen en naar buiten en de buitenlandse politiek. Deze opsomming laat wel zien. dat bij deze opzet in kort bestek een behoorlijk overzicht en een behoorlijk inzicht wordt verkregen in verscheidene fundamentele kwesties. Elk van deze „vakken" roept vele problemen op. die nadere beschou wing en bestudering verdienen. Men krijgt daarvoor nu gemakkelyk de kans, immers, de lessen worden, waar ook woont, schriftelyk thuisgezon- den. Een reeks van interessante onder werpen dus. Daarbij komt nog dat men zeer gelukkige wyze in geslaagd keur van docenten aan deze kader- te verbinden, die ieder op hun terrein veel hebben te bieden en de studie stellig zullen stimulerèn. Als wij terloops een opmerking mogen maken, dan is het deze, dat het docenten korps wat eenzydig mannelyk is samen gesteld Terecht wil men met deze cursus ook de meelevende leden van meisjes verenigingen bereiken. Er is trouwens onder de protestantse vrouwen en meis- verblydende stijging in de poli tieke belangstelling. In de C. H. Unie is men verder dan in de A.R. Party om aan deze belangstelling tegemoet te komen. Laatstgenoemde heeft hieromtrent in het verleden wel eens besluiten genomen, die (hoe kon het anders?) weinig gefun deerd waren. Desondanks is onder de vrouwen en meisjes de interesse groeien de. Maar dan was het wellicht ook juister geweest, by de samenstelling van het docentencorps hiermede rekening te hou den. Of heeft men pogingen gedaan en is men niet geslaagd? Hoe het zij, in elk geval juichen wij deze voorgenomen kadervorming in deze sector van het protestantse leven toe en wij geven uiting aan de hoop, dat velen zich zullen aanmelden- Voor belangstel lenden delen wy nog mede, dat het pros pectus gratis verkrijgbaar is aan het adres van de administratie van de cursus» Hippolytusbuurt 4, Delft. Gesneuveld voor het vaderland De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen werden ge rapporteerd: Kon. Landmacht: Korporaal A. A. van Erp uit Eindhoven, soldaat P. Q. Nagtzaam uit Roosendaal, soldaat H. W. Scheepers uit Weert. Van het Koninklijk Ned.-Indische Leger en de Kon. Marine werden geen verliezen gerapporteerd. Bloemen van Ned. Vrouw voor onze verzetslieden Op de tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw" is voor de slachtoffers van het st een „verzetswand" opgericht, men bloemen neer kan leggen. Van deze bloemen wordt iedere dag een bloemstuk gemaakt, dat naar een der oorlogsgraven in ons land wordt gébracht. Gistermorgen werd het eerste bloemstuk. In rood wit en blauw, waarby ook de bloemen, die Prinses Juliana als eenste daar had neergelegd, overhandigd aan drie dames uit Rhenen, die het «uk naar de Grebbeberg zullen brengen. De bloe men, die niet in het stuk worden ver werkt, worden naar graven in de omtrek van Den Haag gebracht. Zo legden de dames Neher. Pasman en Van Rooy een krans bü de Haagse Schouw. Hierna gaan bloemen naar het ere-graf te Bloemen- daal, de Woeste Hoeve en de Oosterbe- graafplaata te Voorburg. Amsterdamse in Zwitserse bergen verongelukt De 40-jarige mevr. H. W. Groenevelt uit Amsterdam, is Donderdagmiddag by het bloemenplukken op een overigens niet als gevaarlyk bekend staande plek in de bergen bij Braunwald in het Zwitserse kanton Glarus, zo ongelukkig komen te vallen, dat zy ter stond aan de gevolgen overleed. Zy laat 3 kinderen, van 14.17 er 20 jaar na. Het stoffelijk overschot is heden per speciaal vlegtuig overgebracht, Verkeerswaarnemlngen bij Haagsche Schouw Op initiatief van de A.N.W.B. is de Rijkspolitie begonnen met het verrichten van de eerste uitvoerige en systemati sche verkeerswaarnemingen in ons land. Zo zijn onlangs, gedurende 6 dagen, op het kruispunt Haagsche Schouw door deskundigen alle verkeersfouten aange tekend, waarbij per dag 400 tot 600 noti ties werden gemaakt Kleinere fouten werden niet genoteerd. Uit deze waarnemingen zullen later conclusies in het belang van de ver keerswetenschap getroken worden. In de al dan niet veelvuldig gemaakte verkeersfouten kunnen aanwijzingen lig gen ten aanzien van de juiste of minder juiste structuur van kruispunten. VIJFHONDERD INDO-CHINESE REBELLEN GEDOOD. Franse vliegtuigen, troepen en zeestrijd krachten hebben in een slag, die een week duurde, 500 Indo-Chinese opstan delingen gedood. De Franse verliezen zouden negen soldaten en 39 pro-Franse Vietnamezen bedragen. De overwinning op de opstandelingen heeft de ineenstor ting van het leger van Vier Minh, onder generaal Binh, ten gevolge gehad. KLEURLINGEN UIT HET Z.-AFRI KAANS PARLEMENT. De premier van Zuid-Afrika, dr Ma- lan, heeft in het parlement bekend ge maakt, dat de delegatie van inheemsen in de Zuid-Afrikaanse volksvertegen woordiging zal worden opgeheven. „EiJ zullen eigen instellingen krijgen, om hufl belangen te behartigen", aldus dr Malan. KWESTIE HYDERABAD-INDIA VOOR DE V. N. Syrië zal de zaak van Hyderabad tegen India bü de Ver. Naties aanhangig maken. WEERBERICHT Iets warmer De Bilt verwacht tot morgenavondt matige tot krachtige Zuidelüke wind, la ter draaiend naar Zuid-West. Vooral aan- vankeUjk zwaar bewolkt met plaatselük enige regen, maar later opklaringen. Iets hogere temperatuur dan vandaag. EON EN MAAN. Zondag 22 Aug.: zon op 5.35, onder 19 50 uur; maan op 21, onder 8.12 uur. Maandag 23 Aug.: zon op 5 36, onder 19.48 uur; maan op 21.10, onder 9-21 nur, 26 Aug. LJL

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1