Spionnagt NIEUWE LETDSCHE COURANT 2 DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1941 De herautdie de stoet vooraf gaat Unieke expositie „50 jaar Koninkliike bezoeken" gisteren geopend Wethouder Van Schaik tijdens openingsrede: „De expositie maakt weemoedig" Deze tentoonstelling; is een heraut, die vooraf gaat aan de stoet, aldus wethouder J. C- van Schaik gistermiddag tijdens zijn openingsrede in „De Lakenhal", wa het kader der Jubileumfeesten een expositie van foto-opnamen wórdt gehouden, betrekking hebbend op de bezoeken van H.M. Koningin Wllhelmlna aan de Sleu telstad van af 1898. Het tentoongestelde materiaal, verkre gen uit het gemeente-archief, het aca demisch-historisch museum en particu lier bezit, is eigenlijk te bescheiden voor een stad als Leiden, gezien het feit, dat H.M. de Koningin in de jaren na de ste wereldoorlog bijna iedere twee jaar een bezoek aan onze stad heeft gebracht. In de dertiger jaren practisch elk jaar De wethouder deed dan ook een drin gend beroep op hen, die foto's van Ko ninklijke bezoeken aan Leiden in hun hebben, om deze aan het gemeente-ar chief af te staan. Bij het aanschouwen van het tentoon gestelde, waarbij ook vele opnamen zijn van de oude stad tijdens de inhuldigings feesten in 1898, komt er over ons eer weemoed, aldus spreker. Een weemoed, omdat zij hier zijn ter gelegenheid van een afscheid. H.M. de Koningin, die 50 jaren met wijs beleid haar koninklijke functie heeft vervuld en die door velen wordt beschouwd als de grootste der Oranjevorsten, gaat heen Vervolgens verklaarde wethouder Van Schaik de expositie voor geopend- Vooraf sprak de directeur van „De Lakenhal", drs E Pelin-ck, een woord van welkom tot de aanwezigen, waarondej het bestuur van het Jubileumcomité, de wethouders Van Schaik en Van dei Kwaak, verscheidene gemeenteraadsleden en enkele hoogleraren. De heer Pelinck wees er op, hoe het bijeenbrengen van het fotomateriaal, vooral de opnamen van na 1900, veel moeite heeft gekost. Van het lustrum in 1905 waren slechts enige briefkaarten te verkrijgen es met zekerheid is be kend, dat ook van dit bezoek van H.M aan Leiden foto-opnamen zijn gemaakt Grote belangstelling voor jeugd-volkszwemfeest Succes voor „De Sleutelstad" Voor het jeugd-volkszwemfeest, dat de Leidse zwem- en poloclub „De Sleutel stad" morgenavond om 6 uur in „De Zijl" organiseert, bestaat grote belang stelling. Meer dan 250 deelnemers gaven zich op en zij zullen de strijd aanbinden om de zeer vele fraaie prijzen, die „De Sleutelstad" beschikbaar stelde. Aan het slot van de avond wordt er een waterpolowedstrijd gespeeld tussen zeventallen uit Den Haag en Leiden.. Den Haag komt als volgt uit: doel: J. de Groot (Z.I.AJL); achter: J. Broeken (Zwip), G. Spierenburg (Z.I.AN.) en P Smits (S.V.G.T.); voor: J. Buckman (Zwip), B. Steeman (Z.I.A.N.) en P. Vaolberg (D.Z.V.). Leids zevental: doel: J. Dragt (de Zijl); achter: J. Ydens (L.Z.C.), J. El- zinga (id.) en W. van Weizen (de Zijl) voor: J. Prevo (de Zijl), J. Lut en Fr Tegelaar (beiden (L.Z.C.). Drievoudig jubileum bij de N.V. Beuth Vandaag was het 25 jaar geleden, dat de heren A. Willemse, J. Cambier en W. v. d. Berg bij de N.V. v.h. R. M. Beuth en Zonen, dekenfabrieken te Leiden, dienst traden. Vanmorgen werden de jubilarissen met hun echtgenoten per autc van huis gehaald en vervolgens ontvan gen ln de directiekamer, waar zij op har telijke wijze werden toegesproken door de directeur. Namens de Maatschappij voor nijverheid en handel overhandigde deze de jubilarissen het vererend getuig schrift en als attentie van de firma het gebruikelijke geschenk onder couvert, terwijl aan de dames bloemen werden aangeboden. Hierna voerde de voorzitter jubileumfonds, de heer Brittijn het woord, waarbij ook hij speciaal de echt genoten van de jubilarissen in de hulde betrok. Namens genoemd jubileumfonds werden daarna diverse fraaie geschenken aangeboden, die zeer in de smaak vielen, terwijl de dames een fraai bloemstuk in ontvangst mochten nemen. Nadat de heer J. Cambier, ook namens de beide andere jubilarissen, in enkele goed gekozen bewoordingen voor de har telijke hulde had bedankt, werd hun de gelegenheid gegeven het verdere deel van de dag in huiselijke kring door te brengen, waar het hen ook niet aan langstelling ontbrak. BURG. STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Abraham J., z. v. W. J. Boverdla en L. v. d. Walle; Dirk J., K. Wiersma en A. E. Tichelaar; Anton C. B., z. v. H. C. Ruijter en F. Souman; Hermanus W., z. v. J. van Oosten M. de Rijk; Everdina, d. v. M. Hinderks en E. Vinke; Maria A. Th., d. v. P. M. de Rooy en N. A. Falke; Cornelis, Ravensbergen en A. Jonker; Cornelia J., d. v. W. F. de Goeij en P. J. Chaudron; Jacoba A., d. v. W. C. Koemans en A. Imthom; Johanna H., d. v. P. Hogen- doorn en C. Bodewes; Viillem F. H., z. v J. Huisman en L. C. Tuinhof de Moed. OVERLEDEN: K. Maat. wed. van C. Baardwijk, 83 jr; M. A. Voortman, dr, 2 jr; P. G. M. v. d. Geest, zn, 2 dagen. GEHUWD: W. J. H. Baart en C. M. A. E. Gregory; R. Koopman en J. Degent; J. J. Coenraads en E. Weyenberg; C. L. van Amsterdam en T. v. d. Zeeuw; J. J. Chrispijn en C. Cornelisse; F. Zwart en J. Beij; J. Oostendorp en N. E. v. Waas; C. D. Zandvliet en W. van Leeuwen; J. A. de Wolf en J. M. v. d. Berg; H. van Weizen en C. Stravers; H. Sasburg en M. Hoppenbrouwer; L. de Vreede en J. M. Gijsman; J. A. Marijt en J. G. Mon- tenberg. Distributievaria Na-uitreiking van bonkaarten De na-uitreiking van bonkaarten 810 zal voor Leiden, Oegstgeest, Warmond, Leiderdorp, ZoeterWoude en Hazers- woude voor zelfverzorgers en niet-zelf- verzorgrs plaats vinden te Leiden aan bet distributiekantoor, ingang Langebrug, morgen (Vrijdag 20 Augustus) voor de letters A t.m. K en op Maandag 23 Aug. voor de letters L t.m. Z. De loketten zijn geopend van 8.3012 en 24.30 uur De na-uitreiking voor Katwijk, Rijns burg en Valkenburg zal plaats vinden la Katwijk op Vrijdag 27 Augustus a.s., van 8.30—12 en 2—430 uur. Na de opening ging de heer Pèlinck het gezelschap vóór naar de vóór dit dóel in gerichte zalen. Voor hen, die een uurtje willen terugblikken in het verleden de stad Leiden, een unieke gelegenheid Op vele'foto's komen bekende Leidse persoonlijkheden voor, zoals wijlen bur gemeester De Gijselaar, burgemeester Van de Sande Bakhuyzèn en de voorzit ter der 3-Octobervereniging, de heer W van der Laan. Nu ging „IiïunanëP' met „de groten" uit Het bestuur van de Zondagsschool „Immanuël" van wijk n der Ned. Herv. Gemeente, dat enige dagen geleden met de kleintjes uitging, vertrok gistermor gen met de oudere leerlingen per extra tram naar Groenendaal. Hier werd hartelust in speeltuin en bos gestoeid en geravot. Voor 8^ kinderen was het eer heerlijke dag en het bestuur o. 1. v. d< heer C. Pison brengt dank aan alle leid sters en leiders, die zich spontaan aan meldden om de kinderen zo'n genotvolle dag te bezorgen. PLANTSOENCONCERT DOOR „DE POST" Het gisteren door ons aangekondigde concert van het Leids Harmoniegezelsch. „De Post", in het Plantsoen, zal niet he denavond. maar Zaterdagavond om 8 uur plaats vinden. HET STADHUIS WAS REEDS VERLICHT De tientallen schijnwerpers, die op de Breestraat tegenover het stadhuis zijn op gesteld, wierpen gisteravond een zee van licht tot tegen het haantje van de toren. Deze proefverlichting trok veel kijkers Alphen aan den Rijn Geslaagd. De heer J. Slager, onderwijzer, is ge slaagd voor de akte landbouwkunde l.o. Bejaarde dame verdronken. Door niet-opgehelderde oorzaak is de 70-jarige mevr. v. Overveld-Klaver, in woonster van het St. Joseph-gestdcht, in s vijvei verdrom Ziendeweg wordt verbeterd, verband met het verrichten van herstelwerkzaamheden zullen met in gang van 23 Augustus a.s. de Kromme Ziendeweg en de Ziendeweg tot aan het Zuideinde voor de tijd van drie weken gesloten worden voor verkeer met motor rijtuigen op meer dan twee wielen en bespannen wagens. Benthuizen Zaterdagmorgen water tappen. Aan het pompstation der Waterleiding moeten werkzaamheden worden verricht, welke van die aard zijn, dat vanaf Za terdag 21 Augustus 's middags 12 uur tot in de loop van Zondagmorgen de druk in het net of zeer gering, of geheel weg zal vallen. Men neme hiervan goede nota. Officiële publicatie De Burgemeester van Lisse maakt be kend, dat de door de Raad dezer gemeen te op 29 Mei 1947 op grond van artikel 43 der Woningwet vastgestelde veror dening, regelende de aard van de bebou wing en het gebruik van gronden, gele gen in de bebouwde kom dezer gemeente, bij besluit van Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, d.d. 13 Juli 1948, B. no. 25425 (le afd.), G. S. no. 386/1, is goedgekeurd. De goedgekeurde verordening, alsmede de daarbij behorende tekening, liggen van 15 Augustus 1948 af voor een ieder ter gemeente-secretarie, afd. openbare werken, ter inzage. Ingevolge artikel 38 der Woningwet kunnen belanghebbenden, die bezwaren tegen deze verordening bij de gemeente raad hebben ingediend, binnen één maand na de dagtekening dezer bekendmaking bij de Kroon tegen de door Gedepu teerde Staten aan genoemde verordening verleende goedkeuring beroep instel len. Lisse, 20 Augustus 1948. De Burgemeester van Lisse: J. W. A. LEFEBER, lo. b. Hazerswoude Na-uitreiking van bonkaarten. Voor de na-uitreiking van bonkaarten r het distributievaria Hillegom Etalagewedstrijd. In het kader van de jubileum- er huldigingsfeesten zal er een grote étalagewedstrijd worden gehouden, waar aan door alle winkeliers zal worden deel genomen. Er zullen een drietal groepen gevormd worden, te weten: 1. banketbak kers en textielhandelaren; 2. kruideniers; 3. overige winkeliers. De jury, die zal bestaan uit drie personen, wonende bui ten de gemeente Hillegom, keurt 31 Aug. a.s. de étalages. Voor deze wedstrijd zijn 3 maal 3 prijzen beschikbaar gesteld. Katwijk aan Zee „Trouw moet blijken" concerteerde. Gisteravond gaf de muziekvereniging „Trouw moet blijken" uit Lisse een uit stekend geslaagd concert in de muziek tent aan de Boulevard. Er was grote be langstelling Het programma werd vlot afgewerkt. RUIM 3500 TOESCHOUWERS ZAGEN „MARIJKE VAN POELGEEST" Laatste tivee opvoeringen buitengewoon geslaagd Nu het, onder auspiciën van de Oegst- geester Oranjevereniging opgevoerde openluchtspel „Marijke van Poelgeest", door A. Hoekstra, achter de rug is en we de balans opmaken van de drie avon den dan mag in de eerste plaats gezegd worden, dat het zich heeft mogen ver heugen in de belangstelling van een tal rijk publiek. Niet alleen de bewoners van Oegstgeest zijn dit spel komen zien, doch ver uit de omtrek kwamen de be zoekers naar de historische plaats „Oud- Poelgeest." Naar schatting hebben ruim 3500 personen dit evenement voor Oegst geest meegemaakt. Het is echter jammer, dat het publiek, dat de eerste avond de tribune vulde niet dat heeft kunnen meemaken wat zij zagen, die de beide andere voorstellin gen bezochten. Want ontegenzeggelijk gingen de laatste beide bedrijven v: tweede en derde avond verre uit boven hetgeen de eerste voorstelling te gaf. Er was veel sterker contact tussen spelers en publiek, terwijl bovendien de vliegtuigen de tweede avond stipt op tijd n (de laatste voorstelling verleen- ze geen medewerking), waardoor het tweede bedrijf direct een veel vlot ter beeld gaf, zonder de zenuwachtige afwachtende houding van de spelers die de eerste avond moesten constateren, was voorts goed gezien om n: „nachtkaars-achtige" einde van de eerste avond, het laatste gedeelte van het derde bedrijf te wijzigen, waardoor de geest, >ns tijdens de bevrijdingsdagen be zielde, meer naar voren kwam een in eer waardig slot ons aloude volkslied werd aangeheveen, dra door het publiek overgenomen. Overigens heeft de heer Grefe als gisseur een zware taak gehad een hem komt hulde toe voor hetgeen hij met het spelersmateriaal dat hem ter beschik king stond (in hoofdzaak amateurs) heeft weten te bereiken. Zij nog vermeld dat „Marijke Poelgeest" de eer had Dinsdagavond de Commissaris der Koningin in Zuid Hol land mr L. A. Kesper en echtgenote bin- haar veste te mogen ontvangen. Bij het kasteelhek waren burgemeester ouw Baumann ter begroeting wezig. Nadat de dochter van de burge ter mevr. Kesper bloemen had aan geboden, werden de voorzitter en secre taris der Oranjevereniging, de heren N. van Weizen en J. J. Vos, aan de Commis saris voorgesteld. Na afloop van de laatste voorstelling, die gisteravond werd gegeveen, sprak de heer Van Weizen een slotwoord. Resumerende zullen deze avonden on getwijfeld voldoening hebben geschonken aan het bestuur der Oranjevereniging, in welk college zitting te hebben, bij derge lijke gelegenheden over het algemeen geen benijdenswaardige positie is. Op Flores en Sawoe en in Palembang weefden kunstenaars hun doeken Interessante tentoonstelling in „Volkenkunde" E«n grote zaal en twee kleinere af delingen. waarvan de wanden geheel be hangen zijn met de mooist denkbare pro ducten van de weefkunst in de Indische Archipel, zijn gisteren in het Rijks- ium voor Volkenkunde voor het pu bliek opengesteld. En deze tijdelijke expositie is een kijkje waard. Niet o: langs te lopen en te zeggen, da mooi is en dat het toch maar doeken zijn. Neen, wie aandachtig de doeken stuk voor stuk bekijkt, de tekening het ragfijne weefsel, de kleurrijke ve ringen met aandacht gadeslaat hij komt onder de indruk van het vakman schap van de vervaardigers, die met de hun ten dienste staande primitieve mid delen met de hand deze doeken weefden. Vertelt men U er dan bij, dat verschil lende van deze doeken honderden jaren oud zijn, terwijl de kleuren er uit zien, er een dag tevoren op zijn aange bracht, dan wordt men stil. Jarenlang heeft de man of vrouw, die het maakte, rer moeten doen; onze moderne chine doet er wellicht enkele uren over, zou dit machinale product over 'en in dezelfde staat verkeren, als hetgeen hier te zien is? Aan de vaste opstelling, die gewijd is in de praehistorie, werd eveneens daag een kleine keurcollectie van stenen bronzen voorwerpen van Java toege voegd. Vergelijkingsmateriaal uit andere delen der wereld uit hetzelfde tijdperk hier mede te zien. Het betreft hier hoofdzakelijk bijlen en dolken. Zeer aardig is het vishaakje van been met als haakje een nagel van een vogel, die naai de punt scherp gevijld is. Prachtig studie materiaal, deze collectie. Naar Wij nog vernamen, hebben de vorige week de koning en de prins van Siam, die enige tijd in Nederland ver bleven, incognito een bezoek aan het mu seum gebracht, terwijl eveneens het veelvuldig bezoek van buitenlanders de laatste maanden opmerkelijk is. Oegstgeest Na-uitrelklng van bonkaarten. Voor de na-uitreiking van bonkaarten wordt verwezen naar het distributievaria onder Leiden. Voorschoten Na-uitrelklng van bonkaarten. ■uitreiking van bonkaarten K, L, De O, P, 810 zal plaats hebben in het Cen traal Uitreikingslokaal, Vlietstraat te Voorburg, op Donderdag 26 Augustus a.s. voor de letters A t/m L en Vrijdag 27 Augustus a.s. voor de letters M t/m Z. telkens van 915 uur. Bijzondere arbeid. Het afhalen van de toeslagkaarten voor bijzondere arbeid moet morgen (Vrijdag 20 Augustus) plaats hebben. Zelfverzor gers dienen hun stamkaarten mede te brengen. De naamlijsten mogen door de werkgevers niet per post worden inge zonden. Sport en Wedstrijden VOETBAL. Jubileumwedstrijden federatie van buurtverenigingen De Professorenwljk-junioren de L.S.C.-beker. Gisteravond werd de finale va junioren-competitie (1517 jaar) speeld tussen Haagwegkwartier en Pro- fessorenwijk. De heer Blauw, bestuurs lid van het L.S.C. deed de aftrap. De junioren van de Prof. wijk waren stuk voor stuk groter dan hun tegenstanders en lieten bovendien goed samenspel Haagwegkwartier werd dan ook geheel op eigen helft teruggedrongen. Maar de achterhoede van Haagwegkwartier wist van geen wijken. Speciaal keeper Schou ten weerde zich geweldig. Voor de rust kwam prof. wijk dan ook niet tot Een kwartier na de rust moest keeper Schouten echter zwichten hard schot van de Professorenwyk-mid- denvoor (1—0). Schouten kreeg huilbui van. En toen zijn ploeg de op stelling ging wijzigen, werd het voor hem nog erger. De druk op zijn doel werd groot en nog driemaal moest hij de bal uit het net halen (40). De heer Blauw reikte de beker uit prees Schouten in 't bijzonder. In „Royal" werd daarna nog limonade gedronken. BESLISSINGSWEDSTRIJD VOETBAL KAMPIOENSCHAP ALPHEN De beslisingswedstrijd om het voetbal kampioenschap van Alphen. tussen ARC Alphen. wordt Zaterdagavond gespeeld op het terrein van de Al- phense Boys WATERPOLO. De Zijl wint opnieuw de Lepelaar* wisselbeker L.Z.C. werd met 42 geklopt. Voor deze niet aangekondigde eind strijd om de Lepelaar-prijzen, die gister avond in „De Zijl" tussen De Zijl L.Z.C._ werd gehouden, bestond al heel weinig belangstelling. L.Z.C. had twee invallers voor P. Versluis en J. Ydens, terwijl De Zijl volledig was. In de tweede helft moest bovendien H. Reyden (L.Z.C.)) wegens een oogbl het water verlaten. De Zijl liet toen Prevo uitvallen. 't Werd een weinig interessante ont moeting, die tenslotte met 42 door De Zijl werd gewonnen. J. Blansjaar en J. Prevo gaven De Zijl een 20 voorsprong, Lut bracht de stand nog voor de rust tot 21 terug. K. Prevo maakte er 31 van, Fr. Tegelaar 32 en Nic. Stee houwer 42. De Zijl kwam hierdoor voor de tweede maal in het bezit van de uit geloofde wisselbeker. A.Z.C.-ZEVENTALLEN WETEN TE WINNEN Gisteravond speelden in het Alphense zwembad het tweede en derde zevental de AZC, resp. tegen Zian IV en Bo degraven II. Het derde team van AZC wist van de Bodegraven-reserves met 20 te winnen, terwijl AZC II de Haag- polospelers met een 31 nederlaag ar de Residentie terug stuurden. De dames van Die Haghe waren te laat, waardoor de wedstrijd tegen het eerste dames-zevental van AZC geen doorgang kon vinden. SABEL- EN FLORET-EQUIPES VOOR DE WEDSTRIJDEN TEGEN GENT De sabel- en floret-équipes voor de wedstrijden tegen Gent zijn samenge steld. Het sabel-équipe zal bestaan uit de Ook in Rijnsburg worden de voorbereidingen getroffen Rijnsburgs 800-jarige toren is in feest gewaad gehuld eh gisteravond werd on der grote belangstelling de feestverlich ting van eveneens 800 lampjes proef ont stoken. Het was een feeëriek gezicht. Evenwel niet alleen de toren is door de heer Koeleman geïllumineerd. Ook het gebouw van de Boerenleenbank en de bomen aan de Vliet, krijgen een feest verlichting. Aan de straatversiering wordt hard gewerkt. De Brouwerstraat, Koestraat, Voorhouterweg, Vliet en nog enkele andere straten, veranderen in de komende dagen geleidelijk het gewone beeld en het bestuur van de Oranjever eniging wekt alle Rijnsburgers op om deel te nemen aan de straat-, poort- en gevelversiering. Mooie prijzen zijn aan de wedstrijd verbonden. Ze zijn te zien bij Goemaat. Opgave voor deelname op Maandag 23 Augustus, 8 uur 's avonds, in zaal „Avondrust". Van de zijde van de gemeente bereikte ons het verzoek nog maals aan te dringen op het ontzien, be schermen en rein houden van de plant soenen aan de Vliet. Bederf in één dag niet, wat misschien een jaar moet groeien Leiderdorp Na-ultreiking van bonkaarten. Voor de na-uitreiking van bonkaarten wordt verwezen naar het distributievaria onder Leiden. Gemeenteraad van Voorhout Burgemeester De Graaff legt verklaring Het rumoer rond de opheffing der Oranjevereniging is nog allerminst gestild In de gisteren gehouden vergadering an de gemeenteraad van Voorhout heeft burgemeester C. J. N de Graaff de vol gende verklaring afgelegd: „Persoonlijk heb ik. gezien de vele in sinuaties en verdachtmakingen, geen be hoefte om iets ten aanzien van de zg Oranjeverenigingk\yestie te zeggen. Als magistraat evenwel heb ik de zware taak het gemeentebelang te behartigen op mij genomen en het is dit gemeentebelang dat mij noodzaakt een verklaring te ge- i. Immers krachtens artikel 221 der ge meentewet heb ik als burgemeester het oppertoezicht o.a. over de „openbart ermakelijkhede n". Krachtens dit artikel ligt de laatste be slissing of openbare vermakeiykheden al of niet kunnen doorgaan in mijn handen. Welnu, toen het bestuur der Oranjever eniging, door de voorlezing van de gel dende bisschoppelyke richtiynen door de zeereerwaarde heer pastoor, biykbaar ln onoverkomeiyke moeiiykheden verkeer de, heeft het, by monde van zyn voorzit- r, een onderhoud met mij gehad. In dit onderhoud, dat ik heb laten plaats vinden in tegenwoordigheid van de secre taris der gemeente, heb ik op beleidsgron- den uitdrukkeiyk en nadrukke- 1 y k verklaard, dat myn toestemming op jan nuj voorgelegde concept-pro gramma voor 21-22 September 1948 ge handhaafd bleef en niet werd ingetrok- Ik heb by het nemen van deze beslis sing buiten beschouwing gelaten mjjn be en tegen de Oranjevereniging, nl. dat zy uitgegroeid is tot een kermis- ité en op de jaardagen van de lc- van het Koninklijk Huis niets doet, voor de schooljeugd niet. Door haar pretentie, dat zij Oranjevereniging zou zijn, terwijl zy in feite op die jaardagen niets doet, verhindert zij, dat andere plaatselyke organisaties, die wel wat wil len doen, zich in die richting zonder on aangename dorpsverwikkelingen ont plooien, tot schade van de culturele ont wikkeling van Voorhout. Door haar officiële aankondiging, dal zy de regeringsfeesten zou verzorgen en dit jaar wederom, zoals andere jaren op 22 September een kermis met de gebruikelijke kinderspelen zou organise- heeft zij voor andere plaatselyke ver enigingen de mogelykheid ontnomen in dit bijzondere jaar iets extra's te organi- Bovendien zou er nog één vraag gesteld kunnen worden, nl. deze: of het wel ernst >m op 21 en 22 September a.s. iets te doen. Want het mag toch gebruikelyk he ten, dat de verpachting van de standplaat- Rijpwetering krijgt er tien woningen bij Aldus besloot de raad van Alkemade Te Nieuwe Wetering zullen 10 won gen worden gebouwd. Tot dit lofwaardig besluit kwamen gisteravond de vroede vaderen van Alkemade, die gelijktijdig de daarvoor benodigde gelden beschik baar stelden. Minder gunstig was het resultaat var de gemeenterekening 1946. Het nadelig ialdo van de gewone dienst bedraagt n.l. rond 18.000 en dat van de kapitaal- dienst 115.679,30. Ondanks dat besloot de raad het gemeentepersoneel een gra tificatie te verlenen en wel van 2 pet het salaris tot een maximum var 50. Ter gelegenheid van de jubileum feesten zal bovendien aan de scholen per leerling ƒ1 beschikbaar worden steld. De R.-K. school te Rypwetering had gelden aangevraagd voor het laten her stellen van een watercloset. Dit werd toegestaan. Een verzoek om gelden de R.-K. jongenssohool te Roelof arends voor het maken van een tweetal vloeren ging er ook door. Een aanvraag de R.-K. school te Oude Wetering kwam te vervallen, daar de reparaties reeds waren geschied. De raad zal in beroep gaan by de BRASKAMP N.V. FABRIKANTE VAN Dr MEENK'S GENEESMIDDELEN HOOFDPIJN- TABLETTEN 20 tabletten 50 cent heren: 1- E C. de Jager, 2. A. v. Vliet, P. Eradus (A.E W.) en D. J. Verzijden (L-P.S.V.). Het floret-équipe bestaat uit de heren: 1. B- B F. Quartero. 2. N. G v Campen, 3. H- Lichtenberg (Arena Stu- diosorum) en H. v. d. Belt (zaal Gysberti) Algemeen captain E. C- de Jager. De wed- strijden worden gehouden in „Amicitia" n zullen Zaterdagavond net om f >m 7 uur aanvangen. Schema wereldvoetbalkamploenschap De besluiten, die genomen zijn betr< het spelen om het wereldkamploe 1950 te Brazilië zjjn thans reglement opgenomen. Er zal ge speeld worden volgens een z.g. kampi hapssysteem. d gen sluiten op 3 speeld worden ti 16 elftallen en in 1949 z fende landen wc De inschrijvi Contra-Spionnase door Willy le Comte Duitse infiltratie in Ierland Hoe kostbaar dit document ook voor de Geallieerde Inlichtingendienst was, het wierp nog steeds geen licht op de verblyf- plaatsen der Duitse spionnen, die nog niet gepakt waren. Ook niet waar Sean Russel zich ophield. Russel is in de moderne spionnage legendarische figuur geworden, schrijft Singer. Als een fantoom duikt hy ergens onverwachts op, slaat toe en verdwijnt Gedurende de Wereldtentoonstel ling in New-York was Russel verantwoor- delijk voor de ontploffing in het Engelse Paviljoen. Hij reisde door vrijwel alle Amerikaanse Staten en maakte anti- Britse en pro-Duitse propaganda. In De troit werd hy uiteindelyk gearresteerd. Een bekende Amerikaanse isolationist. Martin L. Sweeney uit Ohio, schreef ovei Russel's gevangenneming dat hij het eer. „gewelddadige, ondemocratische vrijheids beroving vond van een vooraanstaand ge leerde en militair, op Brits bevel Na deze affaire verdwynt Sean Russel uit de Verenigde Staten. De rest van zyn geschiedenis is echter minder bekend. Zijn aanhangers beweren dat de Engelsen hem tenslotte ontdekten aan boord een Italiaans schip en hem naar Gibral tar brachten, waar hy by een poging tot ontvluchten zou zyn neergeschoten. Maar de Britse autoriteiten ontkennen dit. Er lopen geruchten dat Russel zelf het haaltje van zyn dood laat verspreiden, om met minder gevaar voor ontdekking zijn luguber werk van doodslag en terreur te kunnen voortzetten. Wat in werkelyk- heid van hem geworden is zal pas na vele jaren bekend worden Later arresteerde de Britse Geheime Dienst nog vele spionnen in Ierland. De leider van de groep, de geheimzinnige man naast Majoor Thompson, de man wiens parachute men destijds in de villa van Mrs Stuart-Gonne had gevonden. bleef echter onvindbaar. Maar zijn naam was bekend: Hermann Götz. Deze buitengewoon handige en in telligente agent van de Duitse Geheime Dienst had kans gezien, met de Britse, Amerikaanse en Ierse spionnenvangers op de hielen, zich achttien maanden lang in de Ierse Vrijstaat op te houden. Nadat hy boven het eiland was uitgeworpen met een som van honderdduizend Dollar in Iers geld by zich, had hy de havenspion- nage georganiseerd en de Ierse terroris tenbenden gefinancierd. En nog steeds verheugde Götz zich in de vrijheid. Als de Engelsen in 1939 geweten had den, wat voor rol deze man tijdens de tweede wereldoorlog zou gaan spelen, hadden zy hem nooit meer vrijgelaten. Kort voor het uitbreken van de oorlog was hy namelyk in Londen gearresteerd, wegens het fotograferen van Engelse vliegvelden. Men hield hem enige maan den gevangen en wees hem daarna uit naar Duitsland. Stephen Hayes smeekte de Ierse politie om bescherming. Voor de eerste maal van zyn leven spuak hy tegenover de Ierse autoriteiten geheel vrij uit over de IRA Hy deelde hun mede, dat zyn organisatie in twee delen was gesplitst. Aan het hoofd van het radicale, nationaal-socialis- tisch georienteerd gedeelte stond Her mann Götz. Hayes completeerde zijn ont hullingen door alle hem bekende namen en adressen uit de "groep Götz bekend te geven. Binnen korten tijd was de zaak opgerold. Ook Hermann Götz ontliep zyn noodlot niet. Tydens zijn gevangenschap bleek hy niet bestand tegen de langdurige ver horen. Hy sloeg door en bekende, dat hij een betaald agent der Duitse Inlichtin gendienst was en opdracht had gegeven tot de ontvoering van Hayes, na bekomen instructies uit Berlijn. Het lag inderdaad in de bedoeling Hayes te „elimineren". Götz bekende ook, dat hij het hoofd was van de gehele Duitse „spionnage-afdeling Eire." Zonder Stephen Hayes had men waar- schynlyk nog lang naar deze aartsspion moeten zoeken, doch ook Hayes ontging zyn straf niet. Hij werd tydens de duur van de oorlog geïnterneerd. Dit was voor hem wel de veiligste oplossing. Zowel de IRA als de Duitse spionnage-dienst dorstten naar zijn bloed. Morgen: Mandl, Argentynse wapenkoning. Kroon naar aanleiding van een uitspraak van Ged. Staten in een onderwijsaan- gelegenheid betreffende administratie vergoeding, waarin de R.-K. scholen tt Roelofarendsveen in 't gelijk werden ge steld. Gekozen werden in de commissie tol het nazien van de begroting de heren Van der Velden en Van der Geest. Op 31 Augustus zal de raad met ge nodigden in de morgenuren in buiten gewone zitting byeenkomen. Demobilisatie-comité Bloembollenstreek Dezer dagen werd te Lisse een verga dering gehouden van het Demobilisatie comité Bloembollenstreek. Het hoofd van de soc. dienst van het Min. van Oorlog de le luit. Bal was hierbij aanwezig. De voorzitter van het comité, de heer G. F. B Maas merkte in zyn toespraak op, dat in het streekcomité het contactpunt ligt met diverse instanties. Het is daarom eerste plicht de werkgevers te bewerken 'hun vraag naar personeel op de juiste plaats kenbaar te maken, n.l. op het ar beidsbureau. De toestand op de arbeids markt is echter thans zodanig, dat de plaatsingsmogelijkheden steeds afnemen, temeer, daar onder de nog niet gedemo- biliseerden grote aantallen ongeschoolden schuilen. Hierna sprak de le luit. Bal, die de comité's waarschuwde niet geheel zelf standig te blyven werken, maar zoveel mogelijk contact op te nemen met ver schillende instanteis. ser. aan de kermisexploitanten pl. maanden voorafgaande aan de festivil ten plaats dient te vinden. Temeer omi de opbrengst daarvan medebepalend voor hetgeen het bestuur kan uitgeven In aanmerking nemend de datum opheffing, zou het bestuur deze opheffi niet daadwerkelijk tot stand hebben ki nen brengen, Indien zy op die datum r verplichtingen had aangegaan. Maar ik herhaal, al deze bezwaren ik buiten beschouwing gelaten by i beslissing om myn goedkeuring te har Uit deze gehandhaafde goedkeuring zeker geen redelyke grond, die tot ophi fing moest leiden, te constateren, tem de kennis van myn bezwaren, die my ten volle ook nu nog blijven gi den, het bestuur alleen er toe had kunn leiden op haar foutief ingeslagen weg voort te gaan. De motivering ten aanzien van het deel van de burgemeester in de opheffu is op zyn zachtst uitgedrukt dan ook zt eigenaardig. Met deze motivering kunnen wellii particuliere belangen, maar zee: geen gemeentebelang, worden gediei En dit gemeentebelang blijft voor de bt gemeester richtlyn by het vorr zyn oordeel en voor het eventueel nera zyn beslissingen krachtens artikel der gemeentewet. Het behoeft daarom geen verder beton dit geldt niet alleen voor een z.g. Oranj vereniging, maar 'voor iedere ande plaatselijke vereniging, juist in het bela van de verenigingen zelf en van gezetenen. Raad was het met de verklarl niet eens. De heer v. d. Ploeg vroeg, welke emgingen zich gaarne beschikbaar stc den. om de verjaardagen van het K ninklyk huis op feestelijke wijze te d vieren. Antwoord: „Spel en Klank", neelvereniging. Het lad Spierenburg zeide, dait er algemene verontwaardiging is by de g meenteraden. De werkelykheid sta lynrechit tegenover het geciteerde. Vor, jaar was er een politionele actie, waai door de animo voor feestviering zee temperd was. Bovendien komt het de bedrijrven in de gemeente zeer ongi legen, om op 1 Aug. feest te vieren, vind de verklaring niet afdoende, spreek met ronde woorden ik dacht debet aan de ontbinding van de Oranji vereniging, aldus spreker tot voorzitt* De heer Van den Nouland liet zich i uit over de vraag of de sohuld by burgemeester ligt. De gemeente is aitij Oranjegezind geweest en daarom det het spr. leed, dat door de verwikki langen de traditie is verbraken. Het oud jegroedde mag men niet verbreken. Bc vendien vond spr. het een botheid de burgemeester, om als de Oranjev« eniging by hem aanklopt om subsidl voor de traotatie van de schoolkindera dat af te -.rijzen op grond van de nood lijdendheid der gemeente en de person* te adviseren een schrijven te ricfc aan de raad. Thans is er in het dot verhouding geschapen, die zeer mend werkt. De heer Van der Ploeg vond de klaring ook niet aannemelijk. De Orat jeverenigdng had niet behoeven den opgeheven. In tweede instantie 2eide heer Spil renburg, dat hij zich niet kon voorste! len, dat de hoge geestelijkheid deze ai konddging zou sanotion-neren. Ik kan hl constateren, aldus spreker, n zal veel afgehangen hébben van meneer de voorzitter, met de hebt besproken. Het bevreemdt mij, da wy de enige gemeente zyn, die ond« deze omstandigheden leeft. een algemeen antwoord zeide d •zitter nogmaals, dat hy niet debet de ontbinding van de Oranjevereni (Voor vervolg zie pap. 4) Zoeterwoude Bijzondere arbeid. De inlevering van naamiysten byzon dere arbeid te Zoeterwoude (Dorp) morgen (Vrijdag 20 Augustus) plaai hebben. Na-uitreiking van bonkaarten. Voor de na-uitreiking van bonkaart® •ordt verwezen naar het distributievari onder Leiden. Ds W. Wijma van Gasselternijeveen deed intrede bij d< Geref. kerk van Alphen Vacature J. H. A. Bosch is nu vervuld Gisteravond is de predikantsvacatur in de Geref. kerk van Alphen, 7 Maart j.l. ontstaan door het vertrek van ds J. H. A. Bosch, vervuld met de intrede van ds W. Wijma, gekomen van Gasselter- nyeveen. /Is bevestiger trad op ds K. G. Idema uit Lollum (Fr.). Na de gebruikelyke liturgie sprak ds Idema over Efeze 4:11 (de woorden: „En dezelfde heeft gegeven Ds W. WUMA. sommigen tot herders en leraars") en 12. Spr. wees er op, hoe Paulus in deze brief veel spreekt over de opbouw der gemeente, die een vrucht is van Christus' werk. Om de groei te vervol maken heeft Christus de ambten gege- Als thema koos ds Idema: De her en leraars als gaven van Christus tot opbouw van Zijn gemeente. Twee punten werden behandeld: 1. Wat dit te zeggen heeft voor de herders en leraars; 2. wat dit te zeggen heeft voor de ge meente. Het ambt van de predikant werd geschetst als verantwoordelijk en moei- maar het geeft wondere vreugde. De gemeente werd gewezen op haar roe ping om actief werkzaam te zijn tot eer Christus. Niet alleen de predikant, hy met zyn gemeente in eendrach tige samenwerking. Hierna volgde de bevestiging met het gebruikelijke formulier, waarna ds Wyma op verzoek van de bevestiger toegezon gen werd Gezang 83 (enigszins wijzigd) Onder het zingen van Ps. 1351 en betrad ds Wijma de kansel. Hy las Hag gaï 1 en zijn intreetekst was uit ditzelfd hoofdstuk de verzen 1214. Spr. merkte eerst op dat men bijeen kwam om te luisteren naar het Woori van God, waarvan hy niets anders dan een dienaar wil zyn. Gespeend v sensatie is er dan toch wel ruimte vooi het byzondere karakter van deze dienst Ds Wyma uitte de wens, dat zijn dienst tijd in Alphen tot een feest der Heen zal mogen worden en zeide geen grote: vreugde te kennen, dan het Woord 1 God te brengen. Het predikt ons Jezu Christus als de Weg, de Waarheid het Leven. Naar aanleiding van zyn tekst han delde spreker over: De roeping tot kerk bouw aanvaard en hij wees er op: 1. hol dit gedaan werd in de vreze des Heeren; 2. onder de zegen des Heeren; 3. i kraoht des Heeren. gloedvolle predikatie werd uit* eengezet hoe Israël na de ballingschap de herbouw van de tem pel. Na de oproep van Haggaï gaat i echter aan het werk, ondanks de moei lijke omstandigheden. Deze geschiedenll heeft ook lering voor deze tyd. De bouw aan de kerk van Christus moet voort gang hebben. En in 's Heeren kracht zal dat ook gelukken Spr. besloot met dl bede: O God, volbreng Uw kracht i aller zwakheid. Nadat gezongen was Ps. 909, volgdet toespraken tot de vertegenwoordigen de plaatselyke Overheid (weth Brouwer en de heer A. Veenhuysen, secretaris), afgevaardigden van de Ned Herv. Kerk (ds Lefeber) en de Chr Geref. Kerk, Classis, Kerkeraad. collega ds Mulder, Commissie van Beheer, be vestiger en tenslotte tot de gemeente waarbij de ouden, zieken en militaire: Indië niet vergeten werden. Ds Mulder sprak een hartelijk welkota als collega; de scriba de heer A. Zweera kerkeraad en gemeente deed Gezang 29, laatste vier regels ge wijzigd, zingen. Tenslotte voerde ds G Moens van Leimuiden het woord namen! de Classis. Met het zingen van Gezang 27 werd deze mooie dienst beëindigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2