^Ueuuie £rihsrtic Courant TILANUS WIL OPHELDERING OP DRIE BELANGRIJKE PUNTEN Wist U 194! DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1948 BUR en REDACTIE Hogewoerd 1U3 Tel redactie: 20408; Adm.: 22710. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: f3.90 per kwartaal; ƒ1.30 per maand: 0.30 per week. Negen en twintigste jaargang No. 7591 DIRECTIE F DIEMER. CHRISTELIJK-NATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^tnntoflstirb is èbéUwm ntyo bert in tegljemp«t* Ov /er en weer rond de Voorhouter Oranjevereniging Zie pag. 2 Stemming na Moskou blijft somber en nieuw onderhoud onzeker Berlijnse gemeenteraad brengt „noodmunt" in omloop ssen Zoals de stand van zaken nu is, ziet het er niet naar uit, dat te Moskou nog nieuwe t df jesprekingen over de Duitse kwestie zullen volgen, hoewel men nog steeds pogin- Hes-fen doet voor een laatste onderhoud met Stalin- De politieke barometer loopt weer 6®" ichteruit en in Paryse regeringskringen is men pessimistisch gestemd. Ook „Asso ciated Press" meldt uit Moskou, dat de viermogendheden besprekingen haar einde raf. naderen, maar ook in Russische kringen liet men er zich niet over uit of de ge ren voerde onderhandelingen al dan niet op overeenkomsten zouden uitlopen. commandant Howley verklaarde: „Onze kolentreinen staan klaar aan de Elbe" De door de Sowjets ontslagen, directeur het Centrale kolenkanioor, Mücken- Volges Reuter zouden de kansen op overeenstemming inzake de lopende be- rekingen in een verhouding van 6C tot egen 40 staan. Spoedig genoeg zal dit Moskouse mysterie worden onthuld na de volkomen geheimhouding van alles. besproken werd. Berlynse politie-commandant. Markgraf, die door de Russen werd aan gesteld, heeft zijn agenten last gegeven, de veiligheid te handhaven, ongeacht de isea grenzen der stadssectoren. Zoals bekend, hebben de Sowjet-autoriteiten aangebo- n, de gehele bevolking van steenkool voorzien, maar de Amerikaanse stads- Hevige munitie-ontploffingen in Zwitserland Door de bergen rond het bijna ver laten dorp Goeschenen weerkaatste lisbermididag het geluid van steeds im hevigheid toenemende ontploffingen in munitie-opslagplaatsen van het Zwitserse Sommige mensen kropen in de .ohull'keldiers, anderen zochten een heen- i in de nabijgelegen vallei. Het bleek, dat oude dép&ts, door tot nu toe onbekende oorzaak, tot ontploffing wa- gekomen. Het verkeer op de St. Jorhardlijn werd stilgelegd, doch van morgen was alles rustig en reden de reinen weer door de tunnel. VERENIGDE STATEN STEUNEN PARTICULIERE LUCHTVAART President Truman heeft op het Witte uis een conferentie gevoerd met finan- ële- en luchtvaartdeskundiigen, waarbij m particuliere luchtvaar fcm aatsohap - r jen de steun der Verenigde Staten svordit toegezegd. De directeur van de American Airlines merkt naar aanlei- ling hiervan op: „De jongste oorlog zo vel als de huidige toestand bewijzen, ten vloede. dat de macht in d'e lucht van land alléén krachtig kan zijn als ieze wordt geschraagd door de vervoers capaciteit der burger luchtvaartmaat- chappijen die dus belangrijk bijdragen ot de versterking van de Militaire iUchtvaart. Toestand mevr. Kosenkina uiterst critiek Volgens Reuter, zal de Amerik. rege ns aan de Sowjet-Unie verzoeken de Sowjet-consul-generaal in New ork, Ja- 'ob Lomakin, terug te roepen, indien zou blijken, dat Lomakin mevr. Kosenkina legen haar wil in het consulaat heeft vastgehouden. De tweede Russische con- lul, Tsjepoermioh, zal de politie toestem ming vragen voor een bezoek aan me- Kosenkina, wier toestand uiterst critiek is. Gisteren ontving zij weer een bloedtransfusie, terwijl ook zuurstof werd toegediend. WAAR DE JUBILEUMFILM ZAL DRAAIEN. De nationale jubileumfilm „Moeder des lands" van Polygoon zal omstreeks 31 Aug. worden vertoond in ons land, de :ese gebiedsdelen en de troepen transportschepen tussen Indië. Voorts de Ned. clubs en verenigingen te Rome. Buenos Air.es, Stockholm, Preto- i, Brussel, Washington, Bern, Dublin, Ottawa, Madrid, Ankara, Rio de Janeiro, New-York, Canberra, Oslo, Caïro, Wil lemstad en Paramaribo. GRENSCOMMIES KREEG SCHOT HAGEL VAN SMOKKELAAR. In de afgelopen nacht om 2 uur werd ïjdens een patrouilletocht aan de grens Maastricht de commies H. Otten, Den Helder, levensgevaarlijk gewond :en schot hagel, afgevuurd door een smokkelaar. Een bundel waar, bevatten- hoeveelheid vitrage, werd achter gelaten. Vandaag stellen wij V voor: BRAM DE MOOIJ, Langevaart 3, Rijnsburg. is in Indië wel mooi, maarhet w niet alles goud, wat er blinkt, zegt Bram, die op 28 Mei 1947 met de Kota In- ten vertrok. Als je vijf vrienden verliest, over veel dingen anders denken! Vooral, als je zelf ook nog eens een maand malaria in het hospitaal moet liggen je brieven dan worden vastgehouden. Maar toen die weer los kwamen, had hij dagen nodig om ze allemaal door te lezen en ze te beantwoorden. Bram vertoeft in ie omgeving van Soerabaja en is inge deeld bij de grenadiers (veiligheidspoli- Öej. Enhij zou, zo schrijft hij, zijn bord rijst niet graag ruilen voor een bord aardappelen. Dat om te bewijzen, dat hij eten opperbest vindt. Ondertussen verlangt ook Bram steeds weer naar veel brieven uit Holland, vooral naar die van *ü'n meisje. Raddo-Kobleraz meldt, dat generaal Koenig. de Franse militaire gouvereneur, de beperkende bepalingen voor het per sonenverkeer van Duitsers tussen de ïranse- en Dubbelzone, heeft opgehe- met ingange van morgen. berger, wordt door het Britse militaire bestuur de hand boven het hoofd gehou den en het heeft tegen deze maatregel der Russen een krachtig protest doen horen. Het Berlijnse gemeentebestuur be sloot een noodmunt in omloop te bren gen. die in de vier sectoren gangbaar zal zijn, teneinde de huidige moeilijkheden op monetair gebied uit de weg te rui men. maar een datum daarvoor is nog niet opgegeven. Het vervoer door de luchtcorrdidor wordt nog steeds opge voerd en in de laatste 24 uur hebben 305 Amerikaanse en 259 Britse toestellen kolen en levensmiddelen overgebracht Het Amerikaanse reuzenvliegtuig „Globe- master" transporteerde een geweldige Amerikaanse automatische betonmolen, die gebruikt zal worden voor het aan leggen van een nieuw vliegveld in de Franse sector. Alle Duitsers zullen aan vrijelijk door de 3 Westerse be zettingszones heen en weer kunnen rei- want de politieposten zijn opge heven. Militaire onderhandelingen met D jok ja uitgesteld Eerst onderzoek naar dood van politieman Na-ar aanleddomig van de schietpartij te Batavia en de daarop volgende huis zoeking heeft de Nederlandse delegatie voor de onderhandelingen met Djokja via de Commissie van Goede Diensten een schrijven ontvangen van de voor zitter van de veiligheidscommissie van de republikeinse delegatie, dr Leimena, waarin deze mededeelde, dat de onder handelingen over de wapenstilstand tus sen Nederland en de Republiek moesten worden uitgesteld, aangezien de Bata- vdase politie bij de huiszoeking alle do cumenten van die Djokjase ved-ldjgheids- commissae in beslag heeft genomen. In het -bedoelde gebouw zetelde nl. het se cretariaat van deze commissie. De politieke onderhandelingen lagen reeds geruime tijd stil, maar de bespre kingen over de uitvoering van de wa penstilstand -hadden tot nu toe nog steeds voortgang. Van afbreken van politieke of mili taire besprekingen Is echter geen sprake. De Bataviase politieautoriteiten heb ben vanmorgen tegen ontvangstbewijs de documenten weer teruggeven, doch alle kamers van het gebouw weiden verze geld, behalve de kamer waar de docu menten zich bevinden. Dat, zoals dr Lei mena in zijn brief beschreef, het voor de delegatieleden onmogelijk was het ge bouw binnen te gaan of te verlaten, is door de politie bevestigd. Bewoners van het bedoelde pand kunnen echter vrij in De beer El-ink Schuurman van die Ne derlandse delegatie deelde mede, dat het hier een zuiver crimineel onderzoek be trof in verband met het doodschieten van een Bataviase politieman. De Commissie van Goede Diensten leverde geen c mentaar op d-e situatie. Zal het nieuwe Britse straalvliegtuig wereld luchtvaart overtroeven Constellation en DC-6 spoedig op de tweede rang De Engelsen zyn er van overtuigd, dat ;y met het eerste passagiers-straalvlieg tuig, dat momenteel in alle geheim door dc Havillandfabrieken wordt gebouwd, de luchtvaartwereld zullen overtroeven. Dit deelde een der directeuren van Ha- villand, mr Jack Davison, die enkele dagen in ons land vertoefde, mede. Dit vliegtuig, dat thans in een serie van 24 toestellen wordt gebouwd, heeft „gegarandeerd" een snelheid van 800 km per uur. Het kan 35 passagiers vervoeren en vliegt in vijf uur over de Oceaan. „Wie in vier jaar tyd niet met die snel heid in de stratosfeer kan vliegen, doet er beter aan, zijn fabriek op te doeken", aldus mr Davison. Het prototype is bijna klaar en de Britten zijn zó zeker van hun zaak, dat nog vóór de proefvluchten de hele serie van 24 toestellen reeds aan de British Overseas Airways Corp. is verkocht. De fabriek geeft volledige garantie. „Kijkt U maar eens naar Uw K.L.M. Men mag wel zeggen, dat die de crème de la crème van de tegenwoordige vlieg tuigen heeft gekozen. Maar ook Uw ex perts zullen in de toekomst kijken", zo zeide mr Davison voorts. De minder snelle toestellen zullen op kortere tra- Franse regering steunt Europees Parlement Het Franse Kabinet heeft besloten de plannen tot het instellen van een Euro pees Parlement actief te ondersteunen. Een memorandum werd toegezonden in de vijf regeringen, die het „Pact Brussel" hebben ondertekend. Het wijst daarin, dat de „Europese Assemblée" ten slotte alle naties van Europa zal omvat maar zolang de landen nog niet be sloten hebben een deel hunner souvereine rechten over te dragen aan een interna tionale Europese gezagsinstellirig, kan de Europese Assemblée geen wetgevende of uitvoerende bevoegdheden hebben Voor gesteld wordt, dat de vijf regeringen van het Pact van Brussel de verantwoordelijk heid op zich nemen voor het bijeenroepen de Assemblée, waartoe een voorbe reidende conferentie zal worden bijeen geroepen. FABRIKANTEN VERPAKKINGS MATERIAAL OP DE BON. De Prijscontröledienst heeft m.m.v. een groot aantal winkeliers een onderzoek in gesteld naar de aflevering van verpak kingsmateriaal, dat nog zeer schaars is. Er is tegen 3 fabrikanten en 54 grossiers proces-verbaal opgemaakt. In vele geval len werd kettinghandel geconstateerd en voorts grove prijsknoeierij. jecten dienen te worden ingezet, omdat de snelle Havillands alleen voor grote afstanden rendabel zijn. De Constellation en de D.C.-6, thans d e modellen, zullen dus hun grootste betekenis spoedig verliezen. De Engelsen zijn ook niet meer bevreesd voor Ameri kaanse concurrentie, want geen enkel land kan hun voor zijn. In 1950 levert Havilland, de enige fabriek, die vlieg tuigen, propellors en motoren zelf bouwt, de 24 jets af. Dan volgt levering aan de rest van de wereldAldus mr Davison. Amerika vertoornd over Sowj.-dictatuur op de Donau Noodlottige ervaringen voor eei „Viermogendheden-conferentie" De deelneming der Westelijke landen aan de Donauscheepvaart is gisteren ge ëindigd, hoewel Engeland gedurende 9i jaar lid is geweest van de Donaucommis- sie. Amerika, Frankrijk en Engeland blij ven, zoals bekend, vasthouden aan de con ventie van 1921. De Amerikaanse regering erkent de afschaffing van de Donaucon- ventie niet en evenmin de autoriteit var enige commissie, die op de, onder Russi sche dictatuur staande Donauconferentie werd ingesteld. Amerika protesteert .scherp tegen, dat de Donaulanden geen vrije'keuze hadden. Door het betreurens waardige resultaat van de Russische hou ding wordt een van voornaamste deuren voor de handel tussen Oost en West sloten en landen als Engeland, Frankrijk, België, Griekenland, Italië en Duitsland van hun langbestaande rechten beroofd. Het is nog onzeker of de Donaukwestie aan het Internationaal Gerechtshof zal worden voorgelegd, tegen welk plan de Russen natuurlijk fel gekant zijn. Zelfs wanneer de besprekingen te Mos kou zouden leiden tot plannen voor eer Viermogendhedenconferentie over Duits land en zelfs wanneer Rusland een bewijs goede wil zou geven (nog nooi: beurd, Red.) moet de ondervinding met de Donauconferentie Amerika tot de uiterste voorzichtigheid en sceptisisme FAMILIE WAS OP HET LAND, TOEN BOERDERIJ AFBRANDDE Gisteren zijn het woonhuis en de stal len van de landbouwer Chr. Cuypers te Schimmen (L) afgebrand, terwijl hij, zijn vrouw en 9 zijner kinderen op het land waren. Twee andere ki-nderen za ten thuis koffie te drinken, toen een voorbij-gangster de vlammen zag en alarm maakte Een klein gedeelte van de inboedel en de opgeborgen oogst kon gered worden. Opnieuw duizenden vacantiegangers gedupeerd Plotseling geen deviezen meer voor België Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt heeft plotseling het touristisch verkeer van Nederland naar Belg-ië een grote tegenslag gekregen, waardoor zo wel vele vacantiegangers als touring- carbedrijven zeer gedupeerd zijn. Aan het begin van het reisseizoen mochten ondernemers tochten naar Bel gië organiseren op collectief bewijs van Nederlanderschap. Enige tijd later werd deze toestemming ingetrokken, omdat er „naar beweerd werd" teveel deviezen gesmokkeld wer den. Dit intrekken kwam zeer plotseling, zodat vele vacantiegangers aan de voor avond van hun dagtocht nog afgezegd moesten worden en de ondernemers schadeposten ha-diden te boeken. Enige weken geleden werden echter weer dag- ritten op collectief Bewijs van Nederl. schap naar België toegestaan: bovendien kreeg iedere deelnemer 40 Belgische francs toegewezen. Toen nu gisteren de ondernemers voor het afstempelen van hun papieren bij de bevoegde instanties kwamen, was er juist bericht binnen ge- komeen, dat geen deviezen en bewijzen meer werden verstrekt, omdat volgens mededeling van de Ned. Bank te Am sterdam" er geen Belgische franken dagtochten meer beschikbaar waren, daar men niet zo'n grote trek naar België ver wacht had". Het gevolg was dat de ondernemers on verrichter zake terug konden keren en hun reizigers te elfder ure moesten af zeggen. De vraag rijst of de Overheid dergelijke maatregelen niu niet tijdig van te voren, op een meer juiste manier k-an bekend maken, aangezien bij d'e on dernemers in Nederl. de indruk gewekt wordt dat er naar willekeur gehandeld wordt. Belgische invasie in Frankrijk Belgische touristen overstromen Frank rijk, waardoor te Parijs gebrek aan lo- geergelegenheid is. Er zijn momenteel reeds 700.000 Belgen in Frankrijk. Als oorzaak van deze invasie wordt de voor delige wisselkoers van de Franse touris- ten-frank genoemd, n.l. 14 Belgische fran ken tegen 100 Franse. In Rijssel en Parijs ziet men meer Belgische dan Franse Na Deventer en Alkmaar ook protesten in Den Bosch Ditmaal ruim 1100 slagers bijeen Evenals in Deventer en in Alkmaar, hebben gisteren ruim 1100 slagers, afkom stig uit de drie zuidelijke provincies, in Den Bosch protesten tegen de vleesdis tributie laten horen. In een motie werd geconstateerd, dat na 3 jaar bevrijding de vleesvoorziening van de bevolking nog totaal onvoldoende is en de over heidsmaatregelen volkomen gefaald heb ben. De vergadering achtte dezelfde vyf voorzieningen nootiiakelyk als hun pro testerende collega's te Alkmaar, wat dan ook schriftelijk aan minister Mansholt wordt kenbaar gemaakt. LA no Twintig Franse padvinders, w-o. vier meisjes, beklommen gistermiddag op Ypenburg het trapje voor de Dakota van Aero-Holland, om even later, hoog boven het vliegveld, dezelfde deur weer te verlaten in een gewaag de parachute-sprong. GENOEG IJSJES MET DE FEESTEN Men behoeft niet bang te zijn, dat e met de komende feesten niet genoeg ijs jes te krijgen zullen zijn, want de berei- ders ontvingen van het Bedrijfschap voor Suiker een extra toewijzing grondstoffen van 10 pet van het basis- Band Nederland-Indië onder Kroon móét behouden (Van onze Parlementsredacteur) Behalve V.V.D. en S.G.P- hebben gisteren alle fracties zich in de Tweede Kamer laten horen by de behandeling van de grondwetsherziening in tweede lezing. De rede van prof. Gerbrandy (A.R.) hebben wij gisteren reeds in het grootste deel r edities uitvoerig vermeld. Uit politiek oogpunt was echter de rede van de heer Tilanus (C.H.) de belangrijkste, die wy tot nu toe gehoord hebben. De afwij zende houding van de AR.-fractie was reeds bekend genoeg: deze was immers in fen der verkiezingsprogram-punten uitdrukkelijk genoemd. De Christelijk Historl- schen, in eerste lezing voorstemmend, hadden echter hun houding t.a.v. de tweede lezing uitdrukkelijk voorbehouden. Ook nu heeft de heer Tilanué zijn standpunt nog niet definitief bepaald. Wel kan reeds als winstpunt voor de Re gering worden beschouwd, dat de C.H.- fractieleider zijn aanvankelijk vertrou wen uitsprak in het beleid van het ka binet als geheel en in het optreden van mr Sassen als minister van Overzeese Gebiedsdelen in het bijzonder. In het voorlopig verslag waren de be kende 18 vragen gesteld en niet op alle is een exact antwoord ontvangen. Dit verstond de heer Tilanus, omdat inder daad over verschillende zaken nog diep gaand overleg wordt en moet worden gepleegd. Op drie punten was hij echter niet voldaan en hij vestigde de indruk, dat het antwoord van de Regering op deze Leipsiger Messeinstrument der Sowjets De Leipzi-ger Messe zal deze herfst twee dagen langer duren en de tent oon- stellinigsterreinen zijn vergroot. Maar nu Leipzig in de Russische zóne ligt, is de beroemde Messe een werktuig geworden vacn communistische propaganda. Er zou den 36 ex-tra treinen worden ingescha keld, die gebruik zouden kunnen maken het traject Helmstett-Berlijm, welk haandeel echter door de Russen gerepa reerd moet worden en juist de oorzaak n de Berlijinse -blokkade. Het Britse- Amerikaanse militaire bestuur heef' toen bepaald, dat er geen treinen naar Leipzig zouden rijden. Funest was ook de regeling, dat de bezoekers uit het Westen 5000 Westelijke marken mooh-ten meenemen, welke dan in Leipzig inge wisseld konden worden tegen de koers van 1 tegen 1. De officiële koers te Ber lijn is 1 Westmark tegen 3 Oostmarken. De Duitse pers in de Westelijke zóne dringt er nu op aan, niet te Leipzig te ex poseren en de Messe niet te bezoeken. Alle confessionele scholen in Roemenië verboden. Bij besluit van de Roemeense Minis terraad, zijn alle Roemeense confessionele scholen verboden. drie vragen van beslissende betekenis zal zijn voor het al of niet voorstemmer door de C H. Voor de C.H. is nl. beslissend, dat de band tussen Nederland en Indië onder Kroon van Oranje behouden blijft. Nu spreekt de Regering in de memorie var twoord over het feit. dat er een we zenlijke Unie met een werkelijk Ko ninklijk gezag zal zijn. doch laat er ot: volgen, dat hierover geen misverstand moet rijzen, omdat hier en in Indië het begrip „Koninklijk gezag" een geheel verschillende betekenis wordt gehecht, terwijl verder wordt gezegd, d-at hoe welke de organen der Unie zullen zijn zaak van. gemeen overleg is en geen enkele nadere precisering vai zijde der Regering als zodanig wederzijds bindende kracht kan hebben. Zo wordt met de ene hand gegeven en met de dere teruggenomen, zodat alles op losse schroeven staat, aldus de heer Tilanus. Het tweede punt. waarover hij ophel dering wenste was het volgende: in de grondwetsherziening staat, dat de Unie eigen organen (meervoud) zal hebben, terwijl de Regering spreekt over één of - organen, daarbij dus de mogelijk heid van één orgaan openlatend en df grondwetsherziening uithollend. De derde vraag van de heer Tilanus sloeg op het ontwijkende antwoord van de Regering op de gewenste zekerheid, dat de Unie niet een soort Benelux-ver- houding zal zijn. Hij wees er op. dat de C.H. niet van zins zijn, een volkenrechte lijke verhouding tussen Nederland en Indonesië te aanvaarden. (Voor vervolg zie pag. 3) DAT momenteel de Deense prof. Jor- gensen in Friesland vertoeft voor het op- ;men van contact met Friese filologen. DAT in een bijeenkomst in de Grote Kerk te Leeuwarden op 4 Sept. aan vertegenwoordiger van H.M. de Koningin door mr H. P. Linthorst Homan het hul deblijk van Friesland overhandigd wordt. DAT op 27 Aug. om 1 uur des middags de automatisering van de telefoonnetten Oss, Heesch, Berghem en Nistelrode plaats zal vinden. DAT op 4 Sept. de Staten van Friesland g.v. het regeringsjubileum in plechtige zitting te Leeuwarden bijeen zullen ko en des avonds een gala-opvoering het spel „Om des konings macht" plaats vindt in de Harmonie. DAT de spoorweghefbrug over de IJsel te Zutfen van 13-18 Sept. door reparaties voor schepen niet geheven zal kunnen worden. DAT van 27 Aug. af bij het agentschap van het min. van Financiën te Amsterdam kosteloos de recepissen, genummerd bo ven de 100.000, der 3 pet Ned. Staaslening 1947, in dollars, ter verkrijging der defi nitieve obligaties, omgewisseld kunnen worden. DAT te Putten, in tegenwoordigheid van enige Kamerleden, een grote natio nale landbouwtentoonstelling is geopend, die tot morgen duurt. DAT de Nederlandse meubelindustrie op de komende najaarsbeurs te Utrecht een belangrijke plaats zal innemen. DAT dank zij een subsidie van f 60 000 m 't Rijk en de provincie Zeeland, met ?n gedeeltelijke restauratie van het Vlis- singse stadhuis begonnen kon worden. DAT het dividend over 1947 van Koole en Zoon's Bank te Zierikzee op 5 pet is vastgesteld. DAT met het oog op de soberheidspoli- tiek geen rijksgoedkeuring meer wordt verleend voor de bouw van woningen, waarvan de kosten 20 pet hoger zijn dan het bedrag dat in sobere uitvoeringen no dig z azijn DAT de K.L.M. op 26 Aug. weer extra-vlucht, via New-Foundland, Curagao maakt. DAT de Amerikaanse componist Irving Berlin, tijdens zijn bezoek aan Nederland, ook de Vincent van Gogh-tentoonstelling te Amsterdam bezocht. DAT de K.L.M. ongeveer 300 Olympi sche deelnemers van Londen uit naar hun vaderland vervoerde. DAT mr W. C. Wendelaar te Den Haag is benoemd verklaard in de vacature- Stukker tot lid van de Eerste Kamer, na dat dr Bierema, die al voor een andere groep provincies zitting heeft, zijn benoe ming niet had aangenomen. DAT minister Wijers heeft besloten tot instelling van een commissie van advies voor het gevangeniswezen, onder voor zitterschap van dr N. Muller, rechter te Amsterdam. DAT Britse ingenieurs een bezoek bren gen aan de bouw van 48 proefwoningen aan de Fazantstraat te Rotterdam, vooi het doen van opmetingen en constructie- onderzoekingen. DAT het kamp, dat de Raad voor Licha melijke Opvoeding ieder jaar voor de Rot terdamse jeugd organiseert, ditmaal ge houden wordt tussen Baarn en Soestdijk. DAT voor het Bossche B.G. 12 jaar werd geëist tegen A. W. Wolterbeek uit Eind hoven, die met arrestaties, vooral van Jo den, een ware terreur had uitgeoefend. DAT mr H. H. van Maanen, consul te Montevideo, op 25 Aug. van 10.30-12 in de K. v. K. te Rotterdam te spreken zal zijn voor belanghebbenden bij de handel met Uruguay. DAT in hetzelfde gebouw de heer J. v. d. Berg, benoemd gezant te Z.-Afrika, op 24 Aug. audiëntie geeft aan betrokkenen bij de handel op dat land. DAT in Juli het aantal geregistreerde werkloze mannen in ons land terugliep van 29.444 tot 24.627, maar de werkloos heid toenam in de metaalnijverheid var 1247 tot 1703. DAT het herstel van de haven te Vlis- singen snel vordert, maar de Rijkswater staat nog geen order gaf tot die uitvoering van werken, die verband houden met de terugkeer van de maatschappij „Zeeland". DAT generaal Kruis Zaterdag om half elf de legertentoonstelling te Eindhoven zal openen. DAT het L.E.I. n.a.v. een onderzoek op Texel adviseert de schapenteelt op het eiland te verminderen en meer melkvee te gaan fokken, met het oog op efficiënte bedrijfsvoering. DAT de p.-f. bij de R. v. C. 14 jaar eiste tegen het hoofd van de anti-sabotage- dienst te Zwolle. R. J. Zimmerman, die door het B.G. tot 18 jaar was veroordeeld, en de Raad 15 Sept. uitspraak zal doen. DAT op de gisteren te Weesperkarspel geopende veetentoonstelling t.g.v. 't gou den jubileum der landbouwvereniging „Samenwerking" nagenoeg alle prijzen en eervolle vermeldingen door de jury kon den worden toegekend. DAT de prijsregeling voor spruit-, mi neraal-, soda- en chemisch bereide bron wateren is opgeheven, maar de prijzen voor deze dranken in de Horecabedrij' werden gehandhaafd. DAT op de tabaksinschrijving van Sept. te Amsterdam voor het eerst na oorlog ook 901 pakken Deli-dekblad zul len worden aangeboden, maar dat de prijs zeer hoog zal zijn. DAT de eerste Zeeuwse oesters van dit seizoen zijn verzonden en, hoewel er nog geen groei in zit, de kwaliteit goed is. DAT gisteren te Goirle plechtig is bij gezet het dezer dagen in een sloot ont dekte lichaam van de in October 1944 om gekomen verzetsstrijder Flortinus B. H. Vekemans. DAT de Stcrt van gisteren o.m. bevatte een goedkeuring uitvoering van bouw werken, een beschikking zakelijke be drijf stegemoetkomingen, een prijzenbe- schikking doorberekening kosten eigen vervoer 1948 en een prijzenbeschikking tractorpetroleum 1948 no 2. DAT dezelfde Stcrt ook bevatte een derde wijziging prijzenbeschikking klein handel vaste brandstoffen 1947 no 2 er een tweede wijziging van de prijzenbe schikking gascokes 1947 no 2. DAT de politie van Lemmer de 3 daders van diefstallen in de Rijkskampen Lem mer, Schoterbrug en Rutten verbaliseer de, die een aanzienlijk bedrag aan geld van arbeiders verbrasten. Lydia Makrova, het 19-jarige Russi sche meisje, dat door de Sowjets in Zweden geprest wordt om naar ach ter het ijzeren gordijn terug te gaan. Zy weigert hardnekkig cn haar geval wordt nu reeds dat van de „Zweedse Kosenkina" genoed. De Veiligheidsraad dreigt met sancties inzake Palestina Te Lake Succes werden in de Veilig heidsraad Joden en Arabieren gewaar schuwd, dat voortaan elke schending van het Palestijnse bestand tot gevolg kan hebben, dat de V. N. sancties gaat toe passen. Zulk in verband met het feit, dwt de regering van Israël de V. N. heeft doen weten, da-t zij gedwongen zou kun nen worden het bestand te verbreken, waartegen de Amerikaanse gedelegeerde heftig protesteerde. Marshall heeft mede gedeeld. dat de Verenigde Staten, Frank rijk en Bel-gië 300 militairen naar Pa lestina zullen zenden als „waarnemers" op de gevaarlijkste plaatsen. De Veilig heidsraad moet nog beei.ssen of nog een groter contingent zal volgen. De Dakota ronkt boven de poldert rond Ypenburg. Eén voor één springen de Franse padvinders ttit het toestel. Een val van enkele tientallen meters en dan een ruk. De parachute is open geslagen en langzaam zweven de jeug dige waaghalzen, zy zijn voor het merendeel 20 jaar op de terugweg Onvruchtbaar (Van een onzer verslaggevers). Tijdens het Tweede Kamer-debat ov» de Regeringsverklaring heeft de fractie voorzitter van de V.V.D., de heer Oud, de Anti-Revolutionnaire oppositie tegen het Indië-beleid onvruchtbaar genoemd. In feite verweet hy de heer Schouten, dat deze tè principieel is. Groen van Prinsterer was ook zo in-principieel en bereikte, aldus de heer Oud, daarom in de practische politiek heel weinig. Schou- ten's andere voorgangers, Kuyper en Colijn, daarentegen hebben wel iets. zelfs veel bereikt en dat kwam omdat zij niet zo aan hun beginselen vastzaten, doch een open oog hadden voor het feit. dat nu eenmaal in N.-derland.,alle politieke groe peringen minderheden zijn, zodat één groep niets kan bereiken, maar altijd samen met andere groeperingen moet op trekken, waarbij ieder water in zijn prin cipiële wijn moet doen. Heel kort en heel kras gezegd meende de heer Oud dus: in 's lands belang moogt ge sjache ren met uw beginselen, Kuyper en Co- lijn deden het ook. Met klem moeten wij tegen deze redenering opkomen. Dr Kuy per zowel als dr Colijn waren niet vol maakt, maar zij handhaafden, ook wan neer zij samenwerkten met andersden kenden. hun axiomatische beginselen. Zou het niet veel eerder zo zyn, dat juist deze noodzaak, werkelijke (niets vermeende) beginselen te handhaven, bij iedere samenwerking tussen verschil lend-denkenden tot gevolg heeft (en ook ten tijde van dr Colijn en dr Kuyper tot gevolg heeft gehad) dat kwesties, waar voor geen oplossing te vinden is, zonder dat aan axiomatische beginselen van een bepaalde groep geweld wordt aangedaan, doodeenvoudig niet worden geregeld of slechts in zoverre worden opgelost als zonder dit geweld aandoen mogelijk is? Bij de Grondwetsherziening gaat het nu. naar onze mening, om een axioma tisch beginsel Wat in diepste wezen gaat het niet om een bepaalde organisatie van één of twee staten, maar om de Christe lijke opvatting van het wezen van de staat en om de grondslag van het eigen recht van de Overheid. Wie de staat ba seert op de volkswil en het overheidsge zag zonder meer onderwerpt aan die zelfde volkswil en dus beide min of meer beschouwt als menselijke onder-onsjes, negeert Gods leiding in de geschiedenis en verwerpt hetgeen de Bijbel leert over het gezag, dat de overheid alsdienaresse Gods uitoefent. In dit opzicht staat echter de V.V.D. principieel naast de P.v.dA. Beide zijn gebaseerd op de gezags-opvattingen uit de Franse revolutie. Het is niet toevallig, dat de rode fractie-voorzitter, jhr Van der Goes van Naters. de socialisten de erfgenamen van Thorbecke noemde: er is inderdaad principiële relatie tussen liberaal en rood. Ook de heer Tilanus noemde by de behandeling van de Grondwetsherziening de A R.-oppositie star en onvruchtbaar. En als bewijs, dat het Nederlandse volk dit ook zo voelt, noemde hij het het, dat de C.H. Unie versterkt uit de verkie zingsstrijd is tevoorschijn gekomen. Wy menen, dat deze stembus-analyse niet klopt De C.H. Unie is hersteld uit de bus gekomen. (Voor vervolg zie pag. 3) Op 31 Aug. en 6 Sept. is de A'damse Effectenbeurs gesloten. Ook de prysert. wordt dus niet uitgegeven en op de kan toren der leden wordt niet ontvangen of geleverd. Het secretariaat en de ander® localiteiten van de Ned. Ver. v. d. Effec tenhandel zijn die dagen gesloten. I WEERBERICHT j Aanhoudend koel weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met enkele ver spreid optredende buien. Zwakke to«t matige wind tussen Noord en West. Aan houdend koel weer. ZON EN MAAN Vrijdag 20 Aug.: Zon op 5.31, onder 19.54 uur; Maan op 20.39. onder 3.50 uur. 26 Aug. L. K

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1