NTEUWF T/FTDSCHE COURANT S WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1948 Knaapje te Voorhout kreeg bij het vliegeren touw om de hals Een ongeluk, dat gelukkig goed afliep. Bij het binnenhalen van zijn vlieger kreeg gistermorgen het zoontje vaq de heer A. G. van Lans op het voetbalterrein het touw om zijn hals, zodat de keel werd dichtgeknepen. Hy viel om en omdat hij niet meer kon roepen, wisten zijn vriend jes, die daar ook aan het spelen waren, niet wat er aan de hand was. Een ouder meisje, dat naderbij kwam en zag wat er gebeurd was, bevrijdde hem van het touw, evenwel had de knaap het bewust zijn reeds verloren. Het gelukte dr Bots eerst, na geruime tijd kunstmatige adem haling te hebben toegepast, de levens geesten weder op te wekken. ZIJ SLAAGDE OOK. Ook Corry Key slaagde er in, het diploma geoefend zwemster te behalen. NOORDWIJKERHOUT. Kon. Marine. T. korp. A. P. v. Dam, Dorpstraat 27. SASSENHEOI. Kon. Landmacht. Sold. I M. de Jong, Tijloostraat 16. VALKENBURG. Kon. Landmacht. Sold. Th. H. Heus, L. Commandeurs straat 17. Naar het Marine-Opkomst-Centrum te Voorschoten komen: stoker C. L. Timmermans en de matro zen R. Bloemhard, A. Bouwmeester, W. Brugman, F. C. Elbracht, A. Hulseboom. G. K. Raes, C. de Rijcke, D. L. Sangi, R. C. Schnetzler, M. Voorn, J. v. d. Vos, A. de Vries en H. P. Wessels. Wie er met de „Waterman" naar huis komen Militairen, die vermoedelijk op 3 September uit Indië in Rotterdam aankomen Met het troepentransportschip „Water man", dat 11 Augustus uit de haven van Tandjong Priok vertrok en dat vermoe delijk 3 September a.s. te Rotterdam aan komt, komen de volgende militairen uit Leiden en omgeving naar huis: LEIDEN. Kon. Landmacht. Sold. P. van Duuren, van Speyk- straat 40; serg.-maj. H. J. Haastrecht, Hugo de Vriesstraat 61; S.M.I. J Jongeleen, Merelstraat 25; vaandr. G. J. W. Jonker, Hoge Rijn dijk 60; sold. C. J. Lamie, Sofiastraat 3; sold. H. C. Montanus, 3 October- straat 37a; sold. W. v. d. Tuin, Lusthoflaan 3a; serg. F. J. T. M. Filbry, Nieuwe Rijn 60 Kon. Marine en Mariniers. Vlgtm. H. F. C. Grondel, Hartman straat 19; vlgtm. J. P. Rosenbrand, Lijsterstraat 11; T. serg. J. Vroom, Haven 1. ALPHEN AAN DEN RIJN. Kon. Landmacht S.M. J. Deelstrat, Conrad straat 5; korp. W. Houtman. Hooftlaan 14: sold. D. J. Verschuur, Steenstraat Kon. Marine en Mariniers. Vlgtm. M. J. van Beek, Rozenstraa 2; vlgtm. W. J. Bos, Celebesstraat 12 HAARLEMMERMEER. Kon. Landmacht. Sold. A. Buis, Vijfhuizerdyk 207 HILLEGOM. Kon. Landmacht. Sold. I A. M. v. d. Heuvel, Looster- weg L56, Hillegom; sold. H. L. Seysener, Van der Ende laan 6; S.M.I. J. G. Verschoor, Hofstraat 11. KATWIJK AAN DEN RIJN. K.NJ.L. Legerpred. kapt. B. A. van Lummel, Valkenburgerweg 30. LISSE. Kon. Landmacht. Sold. J. C. van Woerden, Broekweg 64. NOORDWIJK. Kon. Landmacht. Sold. J. Plug, Piet Heinstraat 31. Niet stoeien op de fiets! Gistermiddag omstreeks half twee is de 19-jarige jongen G. J. B. bij het stoeien op de fiets met een vriend in het water de Nieuwe Mare gereden, toen hij duw kreeg. De jongen kon niet zwemmen en werd gered door de 26-j. E- G. Jwonende aan de Oude Vest, die gekleed te water was gesprongen. B. werd naar het Acad. Ziekenhuis over gebracht en maakt het op het ogenblik Pontonniers uit Dordrecht legden Bailey-brug Van Hoogstraat naar Stille Rijn voor de „Jubelflora 1948" „Jubelflora 1948" is op komst. Nog en kele dagen en op Aalmarkt en Stille Rijn zal alles in rep en roer zijn. Vanmorgen zijn de pontonniers uit Dor drecht met het slaan van de Baily-brug begonnen. Er was wat tegenslag - gebruikte schuiten konden niet verder dan het Utrechtse Veer, zodat de mate rialen verder per vrachtauto moesten worden aangevoerd, maar vanavond hoopt men in elk geval een heel eind te Onder leiding van le luit. Wassink werden de metingen verricht, de brug- onderdelen op vijf zolderschuiten gemon teerd en vervolgens alles op de juiste plaats vastgelegd. Een oefening, die in dit geval in de ware zin des woords „kunst baarde", want als alles klaar zal Leiden versteld staan. Er was grote publieke belangstelling voor deze unieke gebeurtenis, die niet van propagandistische waarde voor Jubelflora" ontbloot was. V is niet Vianda Er zijn de laatste dagen in de Leidse pers enkele berichten verschenen over delicten by een vleeswarenfabriek resp. grossierderij V. te Leiden. Op verzoek wordt nadrukkelijk medegedeeld, dat het hier niet betreft: Vianda vleeswaren- conservenfabrieken, Langegracht 48. Slot der zomervacantie-bezigheden Tuinfeest „Groenoord" zomervacantiebezig- heden organiseerde gisteren, begunstigd door fraai zomermeer. een groot tuin feest, dat een waardig slot der vacantie- bezigheden mag worden genoemd. Reeds alle vroegte was de speeltuin „Groen- oord" rondom met vlaggen versierd, ter wijl tevens het grastapijt gemaaid er voor de diverse wedstrijden in gereed heid was gebracht. Om 9 uur begon voor de kinderen de dag met een aubade, die zij brachten voor het huis van de fam. De Vries. De heer N. de Vries, bestuurslid va: buurtvereniging en technisch medewer ker van de commissie van Z.V.B., her dacht deze week, zoals bekend, zyn 25 jaar lange trouwe dienst bij gemeente werken. Het pierement, dat de gehele voor een vrolijke noot op het heeft gezorgd, had ongetwijfeld belangrijk aandeel in deze aubade. over negen uur marcheerde lange stoet kinderen, vooraf gegaan door een aantal tambours, door de straten der wijk. Daarna ging het regelrecht naar het feestterrein, waa kinderen een défilé maakten langs groot aantal mooie prijzen, die op twee grote tafels waren uitgestald. Vervolgens werd een aanvang gemaakt met de diverse wedstrijden, die een gekend vlot verloop hadden. Na verloop l, soms wel 6 of 7 ronden, kwa- alle afdelingen de vier finalisten te voorschijn. De finales werden echter middags pas gehouden, zodat het ge duld nog even op de proef werd gesteld. Tussen de wedstrijden door werden de kinderen verscheidene malen onthaald op een tractatie. Een ware smulpartij werd het, toen de kinderen een gebakje kre gen. Vele kleine meisjes en jongens zagen beslist geen verschil tussen hun neus en hun mondje! Met twee bekers melk, een Het Jubileumconcert op 26 Augustus Het „Te Deum Laudamusvan Alph. Diepenbrock In aansluiting op de bespreking van het eerste programmanummer van dit concert, de Cantate No. 140 van Bach, stuurt de heer Willem Mizée, dirigent van het Te Deum Laudamus van Alph Diepenbrock, ons het volgende overzicht over dit prachtige werk van de beroem de Nederlandse componist. „Het is een dankbare opgave het wezen van een kunst als die van Diepen brock in woorden te omschrijven; want een componist, wiens muzikale schep pingen vrijwel uitsluitend aan literaire teksten gebonden zijn, heeft zelf het wezen van zijn muziek in de keuze var die teksten gemanifesteerd. Zo is het brandend zieleleven var Diepenbrock tot uitdrukking gekomen ir een machtig „Te Deum" voor achtstem mig koor, soli en orkest, waarvan iedere regel zich in een muzikale vervoering kristalliseerde. In de koormuziek van Diepenbrock komen het sterkst tot uiting zijn kwali teiten ten aanzien van zijn vocale schrijf wijze, n.l. een zuiver evenwicht tussen de stemmen, zowel wat het timbre als de klankverhoudingen betreft: steeds vloeiende melodische lijnen, die bij voor keur trapsgewijze verlopen, en een ge heel doordachte tekstbehandeling. Te recht heeft men in deze muziek eer moderne voortzetting van de late 16e- eeuwse madrigaalstijl willen zien, eer consequente ontwikkeling dus van eer a capella-stijl, die nog altijd op de 16e- eeuwse tradities berust. Natuurlijk heeft de weg Palestrina-Wagner-Mahler Debussy zijn invloed gehad op de stijl van Diepenbrocks werken. Echter Diepenbrock een groot kunstenaar ge bleken met een geheel eigen stijl, terwijl in de loop van zijn laatste scheppings periode ook zijn instrumentatiekunst, analoog aan die van Debussy, steeds meer is vereenvoudigd: een kleurrijk schilderij maakte plaats voor een deli caat pastel. Zo ;s zijn „Te Deum" een grandioos, bjuisend meesterwerk geworden, één be zielde juichkreet, die tenslotte in de rust van een rotsvast vertrouwen uitmondt non confundar in aeternum. Het is dan ook een prachtige gedachte van de Stichting K. en O. te Leiden om, ter gelegenheid van het Regeringsjubi leum van H. M. Koningin Wilhelmina, dit grootse meesterwerk te doen uit voeren. Mogen de medewerkende koren: Alma Mater, Con Amore, De Stem des Volks en Ex Animo, alsmede het Rotter dams Philharmonisch Orkest en de vier eminente solisten, een vertolking geven in de geest van onze grote Nederlander, Diepenbrock. Distributievaria Uitreiking bonkaarten 810 te Leiden De uitreiking van bonkaarten 810 vindt morgen (Donderdag 19 Aug.) plaats aan gezinnen, waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft van 102.401 en hoger. Uitreiking vindt paats aan h-let distribu tiekantoor, ingang Langebrug, van 8.30 12 en van 2—4.30 uur. Bach en het bovenomschreven Te Deum van Diepenbrock, een korte herden kingsrede zal worden uitgesproken door jhr mr W. J. M. van Eysinga. Dit cert is ook toegankelijk voor niet-in- schrijvers van de Stichting K. en O Plantsoenconcert door „De Post Na „twee weken vacantie" zal morgen- (Dondardag-)avond weer een plantsoen concert worden gegeven, en wel door het Leids Harmoniegezelschap „De Post", aan vang 8 uur. Het programma luidt als volgt: 1. Vieux Camerades, marche célébre de C. Teike, arr. E. Rane; 2. Geschichten aus dem Wienerwald, Joh. Strauss; 3. Mars; 4. Rozen aus dem Süden, Joh. Strauss. Pauze. 5. Rosamunde, Schubert; 6. Cavalerie Légère, F von Suppé; 7. Guillaume Tell, Rossini; 8. The Gladiators Farewell, mars, H. L. Blankenburg. HAAGSE POLTIERECHTER. De expediteur W. B. te Sassenheim was in het bezit van een varken, doch het was met de vergunning niet in orde. En om die reden vroeg de Officier nu, be halve een boete van f 60 of 30 dagen hech tenis, ook verbeurd verklaring van het varken. De rechter legde f 50 boete of 25 dagen hechtenis op, doch het varken werd verbeurd verklaard. pruim, een zuurstok en een ijsje w zij echter evengoed wel raad. Eveneens een verbazend interessant tafreeltje het, toen alle kinderen, gezeten in grote kring, met behulp van een beker melk, hun boterhammen naar binnen werkten. Na het middagmaal werden de diverse finales onder - de grootste spanning met een reusachtig medeleven verwerkt. Verwonderlijk was dit evenwel want de prijzen waren alleszins de moeite waard. Alvorens de heer W. H. v. d. Linden, voorzitter van de commissie, de prijzen met een toepasselijk woordje uitreikte, brachten Franky en Mieky Lampo, Rietje v. d. Linden, Truusje Oudshoorn, Sientje van Putten, Ria Montanus. Janny var Riet. Corrie Riethoven en Rietje Veen- hof, o.l.v. mevr. v d. Wallen, namens alle kinderen een zang- en declamatiehulde aan de leiders en leidsters, terwijl de heer v. d. Linden hierbij nog eens letterlijk en figuurlijk in het zonnetje gezet werd. Een zeer geslaagde dag, dank zij een uit gebreide en goede leiding. De uitslagen. De uitslagen zijn als volgt: Blokjesrapen meisjes 67 jaar: 1. Irene' Bosman; 2. Joke Riethoven. Blokjes- rapen jongens 67 jaar: 1. Jantje v. d. Burgh; 2. Koos Crama. Garderoberace meisjes 89 jaar: 1. Joke v. d. Linden; 2. Fientje Schimmel. Jongens 89 jaar, hoepelrace: 1. Henny v. d. Weyden; 2. Koos Kanbier. Wasophangen meisjes 10 11 jaar: 1. Lydia Azier; 2. Dirkje Fakkel. Hindernissen jongens 1011 jaar: 1. Jac. Doornik; 2. Gerard v. Tol. Poppenwagen race meisjes 12—13 jaar: 1. Truusje Ouds hoorn; 2. Rietje v. d. Linden. Tonnenrol- len jongens '1213 jaar: 1. Leo Riethoven; 2. Jac. v. d. Wiel. De uitslag van de opstelwedstrijd, een opstel dat de kinderen tijdens de vacan- tiebezigheden, naar aanleiding van hun bezoek aan de „Lakenhal" hebben ge maakt, luidde: 1. Henny Reynardus; 2. Ria Montanus; 3. Tinus v. d. Kraan. Uitslag prikkaartenactie: 1. Anneke Hanekamp; 2. Rietje v. d. Linden. Groep B: 1. Rietje Riethoven; 2. Jantje Schouten. Prijswinnaars van algehele sportmid dag tijdens de vacantiebezigheden: Groep A: Henny v. d Linden 39 p.; Gerrit Lo- 39 p.; Tinus v. d. Kraan 38 p.; Cas- v. d. Linden 37 p.; Piet Korreman, Jan Blom en Theo Pet, allen 36 p.; Groep B: Henny v. d. Weyden 40 p.; Koos Crama en Jac. Pet 38 p.; Koos Kan- bier 36 punten. Sfeer in 't gezin? De „Nieuwe Leidsche" er in! HAAGSE RECHTBANK. In vrijheid. Wegens diefstal heeft zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad de landarbeider R. E. uit Katwijk aan Zee, tegen wie zes maanden gevangenisstraf werd geëist. De rechtbank heeft verd. veroordeeld tot acht maanden gevange nisstraf, waarvan vier maanden voor waardelijk met drie jaar proeftijd en met aftrek van preventief. Verdachte werd onmiddellijk in vryheid getesld. Heling. De arbeider L. G. uit Leiden heeft zich wegens heling van een klein bedrag aan geld voor de rechtbank te verantwoor den gehad. Deze heeft hem veroordeeld Men diende te beginnen met het ver tot ƒ100 boete of 20 dagen hechtenis, en ouderde systeem van wegen te moderni- voorwaardelijk drie maanden gevange-' seren zonder de bestaande toestand te nisstraf met proeftijd van drie jaar. schenden enige moderne transportwa- De kankerbestrijding Nogmaals: waar de insignes verkrijgbaar zijn Velen in Leiden blijken nog niet te weten, waar de jubileuminsignes (natio naal huldeblijk, tevens bestrijding van de kanker) te verkrijgen zijn. Er berei ken ons 'enminste herhaaldelijk vragen hieromtrent en daarom volgt nog eens de opgave. De insignes zijn verkrijgbaar bij: De sigarenhandelaren tevens poet agentschapen (niet bij het hoofdpoet- kantoor) V.V.V., Stationsweg 59; Alg Ziekenfonds „Boerhaave", De Laat de Kanterstraat 4; „Amsterdamsche Bank", Rapenburg 59; en de heer H, de Wilde, Breestraat 93 Bovendien zullen de insignes binnen enkele dagen huis aan huis worden aan geboden. Maar, indien mogelijk, doe meer! Het gironumer van de „Amster damsche Bank" te Leiden, waarop u kunt storten ten gunste van „Nationaal Huldeblijk", is 9200. Wie van de Leidse Rode Kruis- leden zal de Kroon aanbieden? Bij de manifestatie in het Stadion te Amsterdam op 6 September. digingsmanifestatie plaats vinden voor H. M. Koningin Juliana. Tijdens deze plechtigheid zal een kroon van drie meter doorsnede, die in de week van het Regeringsjubileum aan de jubilerende Vorstin wordt aangeboden, weer van het Paleis op de Dam naar het Stadion wor den gedragen om nu aangeboden te wor- aan Koningin Juliana. Aan het Ned. Rode Kruis zal de eer te beurt vallen deze symbolische handeling te doen plaats vinden onder het motto „Dank baarheid en Offervaardigheid", aan te bieden aan onze tot Koningin gekroonde Prinses Juliana, de onvergetelijke voor zitster van het Ned. Rode Kruis Heden avond zal in het Rode Kruisgebouw te Leiden een bespreking plaats hebben om uit te maken wie van de Leidse leden mede deze kroon zullen dragen en aan bieden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Amerik, z. van A. Kulk en T. Boer; Cornelia M. C., d. van J. M. Koevoet en W. A. Tuinhof de Moed; Maasje W. C„ d. van J. K. de Vries en W. den Duik; Hendrik Al., z. van J. Siet- i en E. Norden; Cornelis J„ z. van M. Verkerk en J. M. Joren. OVERLEDEN: M. v. d. Stoel, wed. van v. d. Zwan. 84 j.; W. M. Schutte, huisvr in J. H. van Hartevelt, 68 j.; H. B. Blechtstein. man, 55 j.; M. E. Knotter, wed. van S. Zeilstra, 72 j.; M. W. G. Too- nen, gesch., 48 jaar. Nieuwsflitsen uit de omstreken Alphen aan den Rijn Tentoonstelling „Wij en Oranje" Voor de tweede maal in haar kort be staan organiseert de Historische Vereni ging voor Alphen aan den Rijn en omge ving een tentoonstelling. Ditmaal eer positie van materialen, welke episodes uit het Huis van Oranje illustreren en fei ten verlevendigen, welke in onze omge ving hebben plaats gevonden en in be trekking staan tot de 50-jarige regerings periode van H.M. Koningin Wilhelmina De tentoonstelling wordt, gelijk de vorige keer, gehouden op de zolderverdieping het raadhuis en zal geopend zijn van 3 tot en met 11 September, behalve des Zondags, elke avond van 7.30-10 uur. Materiaal voor deze tentoonstelling wordt gaarne in ontvangst genomen door de heren W. J. van Zwieten, Nieuwstraat 14; A. J. Dekker, Stevinstraat 18; T Varga, De Smethstraat 1; G. B. Pellikaan, Wilheiminalaan 26; mr H. v. d. Linden, Hazeveld 2; E. van Elk, Conradstraat 23; G. A. Bahlmann, Hazeveld 26; J. v. d. Berg, Emmalaan 88 en G. Nijman, Dr Lo- vinklaan 10. ARC 1Reg. Techn. troepen 33. Een vrij talrijk publiek was gisteravond HAAGSE POLITIERECHTER. Geschrokken. De koopman D. J. uit Leiden zei, dat hij hevig geschrokken was na het proces verbaal, dat tegen hem was opgemaakt. In Katwijk handelde hij een beetje in textielpunten. „Je dacht zeker, er zit nog al wat geld in Katwijk", veronderstelde de Politierechter. En lelijker was, dat verdachte een vergunning bezit om in textiel te handelen, maar niet in textiel punten. Daarom vroeg de Officier f 40 boete of 20 dagen hechtenis, benevens verbod in twee jaar textielhandel te doen. Dit laatste was niet zo erg, zei verdachte, omdat hij dat nu toch al niet meer doet. oen veroordeelde de rechter conform de eis Droevig ongeval te Hillegom Gistermorgen plaatste mevr. Van L„ wonende Haarlemmerstraat 50, te Hille gom, haar kinderwagen met haar acht maanden oude baby in de tuin achter haar woning. Om te voorkomen, dat het kind uit de wagen zou vallen, had zij het met behulp van enkele riemen in de wagen vastgebonden. Toen zij na enige tijd bij haar kleine ging kijken, kwam zij de ontstellende ontdekking, dat haar kind in de riemen verward zat en leven loos in de wagen lag. De ontboden dr Wijkmans kon slechts de dood con6ta- De Leidse kaasmarkt en de Waag Lezers schrijven ons In het vakblad „De Zelfkazer" va Augustus j.l. komt een hoofdartikel rin de schrijver zich afvraagt, w het gemeentebestuur van Gouda niet ;r pogingen in het werk stelt, om deze gemeente als centrum van onze volvette boerenkaas op het eerste plan te brengen. Door de buitenlandse toeristen is het mogelijk op de kaasmarkt te Alkmaar een .Edammer" kaasje te kopen. Deze rege ling betekent meer dan een succes voor de plaatselijke Vereniging voor het Vreemdelingenverkeer, het is een bijdra ge tot de „goodwill", die de Nederlandse kaas ook na de oorlog moet onderhouden zo mogelijk behoort aan te kweken. Verder reikt de betekenis van de Alk- aarse kaasmarkt niet, daar zij als tref punt van vraag en aanbod heeft afge daan sedert het kaasmaken op de boer derij in Noord-Holland vrijwel geschiede- s is geworden. Geheel anders is de situatie in het wei degebied in Zuid-Holland, waar de kaas boerderijen nog bij duizenden worden ge en de kaasmarkten in deze provincie dus hun gezonde redenen van bestaan hebben. Schrijver van genoemd artikel zegt dan verder, dat het ons moet verwonderen, dat het robuste Waaggebouw met zijn s en sterk beeldhouwwerk, mét de kaasmarkt nog niet veel meer betrokken jn in de algemene propaganda voor ize volvette boerenkaas. Wij beginnen dan ook om de mogelijk heid te bepleiten om juist in Gouda onze bezoekers uit het buitenland in de gele genheid te stellen op attractievolle wijze kennis met onze volvette boerenkaas te laten maken. Een tweede stap op de weg van doel matige propaganda kan worden' gezet door enig decorum aan te brengen aan de Goudse markt, die daardoor een beziens waardigheid op zich zelf zou kunnen worden. Het vorengaande acht inzender van dit stukje geheel toepasselijk, zelfs in rui- mate, voor Leiden. Met betrekkelijk geringe middelen zou Leiden als kaas markt ongetwijfeld in belangrijkheid toe- gentjes aan te schaffen, zodat het trans porteren der partijen vlug en met weinig personeel kan worden verricht en de boeren-aanvoerders niet uren in de rij hun beurt behoeven af te wachten, waar door de thans bestaande toestand van versplintering is ontstaan. Volgens de verwachting van insiders zou dat stellig de bloei van de Leidse kaasmarkt en Waag ten goede komen. H. H. Rijksuniversiteit te Leiden Dr A. Blaauw lector Bij Kon. Besluit is, met ingang van 1 October 1948, benoemd tot lector in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijksuniversiteit alhier, om on derwijs te geven in de sterrekunde, dr A. Blaauw. conservator by de Leidse Sterre wacht Dr M. J. Slrks gewoon hoogleraar te Groningen Met ingang wan 1 September 1948 is benoemd tot hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijks universiteit te Groningen, om onderwijs te geven in variabiliteits- en erfelijk heidsleer, dr M. J. Sirks, thans buiten gewoon hoogleaar aan deze universiteit en belast met het geven van onderwijs aan de Leidse Universiteit. Over het dagbladwezen Het Leidse Universiteitsfonds heeft enige tijd geleden dr M. Sohneider ais opvolger van wijlen de heer A J. Lievegoed opdracht verstrekt tot het geven van wetenschappelijke voorlezin- dagbladwezen. Op deze benoeming is thans de koniniblijke goedkeuring ver schenen. Buurtvereniging D.V.V. bestaat tien jaar Er wordt drie dagen feest geVierd. De buurtvereniging DW (Pr. Frede- rikstraat en Koningstraat) bestaat tien jaar. Morgen, Vrijdag en Zaterdag wor den ter gelegenheid hiervan feesten ge organiseerd. 's Middags krijgen de kinde deren hun deel en 's avonds komen de ouderen in actie. Op 11 September is er avond in de Stadsgehoorzaal, waar radio-revue zal worden opgevoerd. getuige van een wedstrijd tussen boven genoemde elftallen, die een bloeiend en vlot verloop had De gasten uit Utrecht kwamen op twee uitzonderingen na met het sterke elftal, dat opgegeven was en individueel gaven ze vaak uitstekend voetbal te zien. Vooral de midhalf, links achter en midvoor speelden keurig. Maar ARC deed het ook niet slecht. Zij speelde met een invaller voor rechtshalf Spek, voor wie Harskamp een goede vervanger bleek. Van Heusden stond weer op zijn oude plaats, Van Egmond rechtsbinnen ?n deze wijzigingen bleken evenzoveel ver beteringen. Er werd actief en snel ge voetbald. V. d. Sluis verdedigde zijn doel naar behoren. Direct na het begin nam ARC het initiatief en spoedig kogelde v. d. Linden tegen de paal. Het was echter uitstel van executie, want met een kopbal zorgde Van Heusden voor 10. Na een kwartier ging de strijd gelijk op en zelfs kregen de gasten langzamerhand een overwicht, maar men kwam niet tot schieten. Het was v.- d. Linden, die de ARC-voorsprong op fortuinlijke wijze vergrootte, maar nog voor de rust scoorden de militairen tegen. Rust 21. Direct na de thee ontsnapte het doel van de thuisclub aan een doorboring, maar na een kwartier maakte de mid voor uitstekend 22. Onmiddellijk vond ARC het antwoord en het was opnieuw Van Heusden, die na een algemene aan val keurig inschoot. Het geringe over wicht van de gasten vond tenslotte een verdiende beloning door een prachtig doelpunt van de rechtsbuiten. De leiding in de heer Noorlander was goed. De bate van deze wedstrijd was voor de Niwin. Collecte „Zonnegloren". De Zaterdag gehouden collecte ten bate van het Sanatorium „Zonnegloren" heeft f553.93 opgebracht. Uitstapje „Wilhelminakwartier". De buurtvereniging „Wilhelminakwar tier" maakte per luxe motorboot een reisje naar Schiphol en de speeltuin „De Vink", 's Morgens om 8 uur vertrokken, arriveerde men 's avonds omstreeks de zelfde tyd weer in Alphen. Daartussen in een dag vol van de prettigste bele- Hillegom Storing in tramverkeer. Maandagmiddag omstreeks ontstond er in het tramverkeer ernstige stagnatie, doordat het gedeelte van het baanvak tussen het dorp en de steen fabriek zonder stroom was. Per extra bussen werden de reizigers van Haarlem Hillegom vervoerd. Om ongeveer ïur was het euvel verholpen konden de trams hun gewone route Arm gebroken. Het driejarig zoontje van de heer S., wonende aan de Loosterweg II alhier, met zijn moeder bij een der buren op visite. In een onbewaakt ogenblik viel het kind van de trap en brak zijn rech- in het Diaconessenhuis te Haarlem te zijn behandeld, is het naar huis gebracht .The Royal Fusileers" Men verzoekt ons mede te delen, dat de Royal Fusileers niet 31 Augustus, de avond van 3(7 Augustus alhier zullen concerteren. Tegen de datum Augustus hadden de plaatselijke muziek gezelschappen bezwaar Halve eeuw in het ambt Op 16 October a.s. zal ds R. Sluiter, predikant bij de Chr. Geref. Gemeente alhier, de dag herdenken, waarop hy Katwijk ,3ezet gebied". Gisteravond werd, uitgaande vé Stichting Chr. Filminstituut te Ermelo, een filmvoorstelling gegeven in het ge bouw der jongelingsvereniging te Kat wijk a. d. Rijn. Vertoond werd de film „Bezet gebied", waarin we weer eens de tijden, onder de Duitsers doorge bracht, beleefden. Heden- en morgen avond wordt deze zelfde film in de kapel der Ned. Hej-v. Gemeente te Katwijk Zee vertoond. BROOD- en BANKETBAKKERSLEERLING GEVRAAGD Katwijk aan Zee ziektent aan de boulevard een cc gegeven door de muziekvereniging „Trouw moet blijken" uit Lisse. Benoeming. Met ingang van 1 September is onze plaatsgenoot, de heer P. Varkevisser, be- noemd tot agent van politie te Noord- Stranddienst. Morgenavond (Donderdag) om I wordt weer een stranddienst gehouden bij de Voorstraat. Ds J. Swijnenburg van Leiden zal spreken. Lisse Burgerlijke stand Geboren: Theodorus P., z-. v. H. C, Adamsche en J. Th. Hoogenstein; Elisa beth M. F., d. v. W. B. Sanders en H. G. C. v. d. Laan; Helena J. M., d. v. P. War merdam en M. v. d. Reep; Jacobus Th, z. v J. H. van Stein en P. Zwetsloot; Johannes C. T., z. v. C. L. Langeveld en J. C. A. van Kampen; Gerardus W. F. z. v. M. N. van Dijk en W. M Boot. Ondertrouwd: J. Dol en G. Wes- terink. Gehuwd: D. v. d. Linden en H. A. van Diest; J. van Veen en C. K. C. L, van Paasschen; J. C. Leys en W. J. Vijf huizen. Oegstgeesl Inwoning zonder vergunning. Weer moesten verschilende personen uit Oegstgeest voor de Leidse kanton rechter verschijnen, omdat ze zonder vergunning van B. en W. zich hier had den gevestigd of aan gezinnen huisves ting hadden verleend. De volgende boe ten werden opgelegd: resp. 10, 10, 12 en ƒ5 wegens het vestigen zonder vergunning en tweemaal 6 vooi zich niet binnen vijf dagen opgeven bij het bevolkingsregister. Van der Post-van Dalen. Weipoort, de Zondag onder grote belangstelling haar 95ste verjaardag. Ook burgemeester en mevrouw Smeéts gaven van hun be- alngstelling blijk. Tweemaal: brand. Maandagmiddag brandde te Zoeter- meer een tas van vier bunders hooi de heer J. Karen af. Onze plaatsgenoot, de heer Slingeland, hielp bij het ir ligheid brengen van^ de inboedel. Toea hij weer thuis kwambleek zijn eigen vóór 50 jaar het predikambt aanvaardde hooiberg inmiddels ook afgebrand te zijn. Sport en Wedstrijden Stfionnage Contra- Spionnage door Willy le Comte Duitse infiltratie in Ierland In 1942 ontdekte de Britse Geheime Dienst, na de ontmaskering van Isolde Stuart-Gonne in Dublin als Duitse spionne, dat zich in de Ierse Vrijstaat nog steeds Duitse agenten moesten ophouden. De mannen van de Duitse Geheime Dienst troffen elkander in een klein, hel der eethuis aan de O'Donnelstreet te Dublin. Niemand zou tegen dit zeer goed bekend staande etablissement ook de minste verdenking hebben opgevat, maar dit nam niet weg dat de nazi's zich op zeer geraffineerde wyze in dit restau rant verstonden met hun medewerken van de Ierse Vrijheidsbeweging (IRA). Aan de cassa zat een aardige, jonge vrouw, die er reeds jaren werkzaam was Gedurende de laatste paar maanden fre quenteerden enige nieuwe klanten het restaurant. Zij verschenen dagelijks en lazen tijdens het eten naarstig in kranten. Onmiddellijk, nadat zij klaar waren, ston den zij op en gaven slechts een kleine fooi. Zoals alle andere cliënten betaalden zij de rekening bij de cassière. Zij ontving het geld en tegelijkertijd verdween een klein briefje in haar handOok het betrachtte deze aarts-spion dubbele waak- omgekeerde vond meermalen plaats. zaamheid. Toen hy de trein in Belfast ver- Irene, de jongedame aan de cassa. liet, voelde hy zich tamelijk onbehaaglijk, diende als schakel tussen de IRA en het „Het is niet onmogelijk, dat de Geallieer- spionnagecentrum van Majoor Thompsen, den mij al een tijd in de gaten houden", secretaris van de Duitse Legatie in Dublin, zo overwoog hij. Zijn gedachtengang was De IRA had ook spionnen in de rijen juist; hij wérd gearresteerd en in de ge- der politiebeambten. Steeds waren zy op vangenis te Belfast opgeborgen om ver- de hoogte van de gang van zaken en wis- hoord te worden. ten van te voren wanneer de politie van Lüneberg speelde de rol van een dood- plan was in te grijpen. Zo kreeg „Irene onschuldig burger, als vrijwel iedere op zekeren dag een tele- Duitse verdachte wist hij van niets, foontje:„Happy birth day". Irene was echter die dag helemaal niet jarig. On middellijk na de ontvangst van deze code- boodschap verliet zij met één der man nen. die in het restaurant zat te eten, haar post. Een paar minuten daarna trad de po litie binnen. De spionnen waren verdwe nende leider van het ganse complot, Majoor Henning Thompsen, genoot diplo matieke onschendbaarheid. De Britse Intelligence Service ergerde zich hevig aan deze ontsnapping, verrast was men echter geenszins. De Geallieerde Inlichtingendiensten waren reeds lang tot de overtuiging gekomen, dat het veel voudiger was de Duitse spionnen en Ierse handlangers te verdrijven uit Engels Ulster dan uit de neutrale Ierse Vrijstaat. Men verwachtte, dat de spionnen uit het restaurant in de O'Donnelstreet vandaag of morgen wel in het Britse gedeelte Ierland zouden opduiken en dan was de arrestatiekans stukken groter. Eén de bekwaamste agenten van Admi raal Canaris, het hoofd van de Duitse Ge. heime Dienst, was Henry Lüneberg. Hy werkte als bediende in het restauratie rijtuig van de Dublin-Belfast-Expresse. Dit beroep stelde hem in staat om inlich tingen van Noord-Ierland naar „Eire" le smokkelen. Maar na de razzia in Dublin nicht getanHij moest echter toegeven, dat hij meermalen in het restau rant van Irene geweest was. „Maar daar kwamen toch zo veel mensen" zeide hy terecht. Men vroeg hem of de cassière hem wel eens briefjes overhandigde. Van zelfsprekend ontkende Lüneberg dit en merkte hierbij op, dat ze hem wèl eens een pakje sigaretten of lucifers verkocht, „dat uw detectives dit voor geheime bood schappen hebben aangezien is belachelijk". Tot nog toe ontbrak elk bewijsMen doorzocht Liinebergs kleding; niets te vin den. Men sneed zelfs zijn koffer open en men had beet. tussen de bekleding trof men een papier met belastende gege- Henry Lüneberg was een verloren man. Het gevonden stuk liet niet de minste twyfel over, het was zo duidelijk dat men in de geschiedenis der spionnage wel van een unicum kan spreken. De originele tekst luidt als volgt: „OGLAIG NA HAIRANN, GHQ. Dublin den 6. Februar 1942. Geheimdienst, Nordkommando. 1. Ich bestëtige dem Empfang Ihrer Rap- porte vom 30. Januar. 2. Ich benötige sofortige Informationen über; De Zijl zag het kampioenschap naar Neptunus gaan Het was gisteravond voor „De Zijl" geen gelukkige avond, slechts één punt uit drie wedstrijden was zeker een te pover resultaat voor hetgeen behaald had kunnen worden. De adspiranten begonnen heel goed, behaalden een 30 voorsprong, maar verloren nog met 34. terwijl De Zijl III tegen V.Z.V. het enige punt in de wacht wist te slepen. De hoofdwedstrijd vol deed evenmin aan de verwachtingen en eindigde De Zijl I op de tweede plaats. Neptunus werd kampioen. Over de wedstrijden nog het volgende: De Zyl adsp.Zios V 34. Aanvankelijk nam De Zijl het spel ge heel in handen en met doelpunten van De Wit (2 maal) en Roman was de stand met de rust 30. In de tweede helft werden vele fouten de De Zijl-achterhoede gemaakt met als resultaat, dat de stand spoedig gelijk (33). Nog zag de thuisclub liet gevaar niet in en Zios keerde, geheel tegen de verwachting in, met een geflat teerde 34 overwinning huiswaars. De zui ra—v.z.v. n 1—1. De Zijl speelde met weinig overleg. Die Anzahl der amerikanischen - Meerdere malen werd de bal niet naar Truppen, welche in Nordirland lan- de vrijliggende speler geplaatst en daar- deten, als Sie Rapport machten. O) Die Reaktion der nationalistischen Elemente der Bevölkerung auf ihre Ankunft, (Ich verstehe nationalistisch im weitesten Sinne) c) Wie sind die Aussichten in Bezug auf eine freundliche Kontaktnahme mit diesen Truppen? 3. Ich bin in Begriffe, eine Aufstellung über ihre nachsten Aufgaben zu machen. Bereiten Sie inzwischen einen detaillier- ten Rapport mit den entsprechenden Pla- nen über die Starke und den Aufenthalts- ort der Verteidigungskrafte in Nord irland vor. Eine Liste der Fabriken, welche für die Rlistung arbeiten, musz beigefügt werden. 4. Hat die neue katholische Partei irgendwelche Fortschritte gemacht? Wer steht dahinter? 5. Lassen Sie mich sobald wie möglich die gegenwartige Starke der britischen und amerikanischen Streitkrafte ii door ging menige kans verloren. Voor rust nam V.Z.V. met een scherp schot de leiding, terwijl in de tweede helft De Loof fraai gelijk wist te maken (1—1) Met kansen voor beide partijen kwam het einde met onveranderde stand. De Zijl INeptunus I 35. In deze belangrijke kamp is het De Zijl niet mogen gelukken, de overwinning te behalen, hoewel tot rust de thuisclub een 21 voorsprong wist te behouden. Na rust waren enkele kleine verdedigings- fouten en enkele minder gelukkige beslis singen van de scheidsrechter oorzaak, dat de thuisclub toch nog verloor en Nep tunus het kampioenschap behaalde. Kikkert van De Zijl is nog niet „ge hard" voor dergelijke wedstrijden en wa ook keeper Dragt deze avond min der gelukkig was, kon Neptunus de over winning veilig stellen. Het begin was voor De Zijl zeer hoop- Nor- vol en met een prachtig achterwaarts Geben Sie mir ungefare schot maakte Prevo vrij spoedig 1—0. De Zahlen an: a) britische und Kolonialtrup-1 eerste fout van de overigens goed lei pen; b) amerikanische Truppen; c) Hilfs-1 dende scheidsrechter kwam bij een vrije truppen und Polizeistreitkrafte; d) die to- worp voor de tegepartij. De midvoor talen bewaffneten feindlichen Krafte im „dreef" zeker een meter van zyn tegen- Norden. i stander weg en had toen een gemakke- SEAN C-5. lijke taak de stand op 11 te brengen. Heftige aanvallen van beide ploegen hadden geen succes. Vlak voor rust wist Het opschrift van dit document verlangt een nadere verklaring. De Ieren gebrui ken namelijk de Gallische taal. „Oglaig Na Hairann" betekent: „Soldaten van Ierland"; IRA, of in het Engels: Irish Re publican Army. De ondertekening Sean C-5 was een der schuilnamen van Sean Russel, de leider der IRA. (Wordt vervolgd) Steehouwer, geheel ondergedompeld, toch nog in te schieten (21). De grote fouten kwamen echter in de tweede helft. Juist toen De Zijl een ge vaarlijke aanval probeerde af te slaan, zwommen twee clubgenoten op elkaar in en kwam Neptunus goedkoop aan de ge lijkmaker (2—2). Direct na het uitzwemmen vergat De Zijl af te dekken en met een ver, houd baar schot was de stand 2—3, terwijl even later een grove fout werd afgestraft (24). Toen een ieder dacht, dat alles loren was, volgde prompt een ver schot van Prevo en weer steeg de spanning (34) Opnieuw werd echter na het uit zwemmen de man niet afgedekt, door weer een ver schot in de uiterste hoek verdween (35). Met deze stand kwam ook het einde. De Zijl heeft een eervol seizoen achter de rug. In het begin werden twee wed- ZWEMMEN. PRESTATIETOCHT VAN „DE BRASEM" TE OUDE WETERING. Zaterdag 28 Augusust organiseerde zwemver. „De Brasem" een één-km- prestatietocht te Oude Wetering, wj voor bekers, wisselbeker en medailles schikbaar werden gesteld, terwijl elke deelnemer, die de tocht volbrengt, fraai diploma ter hand wordt gesteld. Vrijdag 2 uur, diploma-zwemmen voor A, B, C, D en E. VOETBAL. L.S.K. (VALKENBURG)—AAN- EN AFVOERTROEPEN LEIDEN. Vrijdag, om 6 uur, wordt er op het terrein aan de Zoeterwoudse Singel wedstrijd gespeeld tussen elftallen a de Luchtstrijdkrachten te Valkenburg de Aan- en Afvoertroepen te Leiden. Dit is een voorwedstrijd in de competitie van militaire elftallen en de winnas op 31 Aug. een wedstrijd spelen tegen een vertegenwoordigend L.V.B.-elftal. JUBILEUMWEDSTRIJDEN BUURTVER ENIGING „HAAGWEGKW ARTIER". Het programma voor de op 31 Augus tus te houden jubileumfeesten va buurtver. „Haagwegkwartier" luidt als volgt: 's Morgens van 9 tot 12 uur kinder spelen. 's Middags van 5 tot 6 uuf een gecos- tumeerde voetbalwedstrijd „Haagweg- kwarijer" en „Rodau" met fraaie prijzen voor de mooiste costuums. Om 6.30 een grote rijwielwedstrijd om het kam pioenschap van het .Haagwegkwartier", op gewone fietsen. Personen boven 18 jaar kunnen meedoen. Er zijn voor een ronde door particulieren mooie prijzen beschikbaar gesteld. Voor alle wedstrijden staat de inschrijving open op morgen avond van 7 tot 8 uur bij de heer J. Crama, Van Lennepstraat 2. Nederlaagwedstryden Zilverfabriek Voorschoten. De nederlaagwedstryden, uitgeschreven door de Zilverfabriek Voorschoten, zijn gewonnen door de Ver. „Placo", die d# Zilverfabriek de grootste nederlaag wist toe te brengen (50). Zij kwam hierdoor in het bezit van een zilveren beker.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2