lUrtturr tCTouraut Blijft Moskou politiek labyrinth, of poedig uitkomst? nu s Wist U WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1948 r BUR. en REDACTIE: Hogewoerd Tel- redactie: 20408; Adm-: 22710. Postrekening: 58936- ABONNEMENTEN: ƒ3.90 per kwartaal; ƒ1.30 per maand; ƒ0.30 per week. Negen en twintigste jaargang No. 7590 DIRECnE: F. DIE MER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken te öfjetteort myn btrl in tc^eiupecl^ Wie er met de „Waterman" naar huis komen Zie pag. 2 Volgens Montgomery heerst thans op de wereld eerder wapenstilstand dan vrede „Oorlog of Vrede" dat is het vraagstuk, dat als een nachtmerrie de ambassades beloert. Zal van Moskou de victorie beginnen? Er kan nog steeds geen antwoord op gegeven worden en wij moeten ons tevreden stellen met proefballons gissingen. Een waarschuwend geluid liet veldmaarschalk Viscount Montgomery horen- HU verklaarde, dat er thans op de wereld eigenlek eerder een wapenstilstand dan vrede heerst. En om die reden verzocht hy voor de verdediging van Groot- Britannië nog 150.000 reservisten onder de wapenen te roepen. Zonder een krachtig en gezond territoriaal leger komt de nationale veiligheid in gevaar- Op de ambassades heerst koortsachtige bedrijvigheid en de mening wordt ver kondigd, dat vóór Vtijdag nog een bijeen komst tussen Molotof of Stalin en d€ Westelijke afgezanten zal worden gehou den. Volgens Reuter zou Molotof eer uiterst belangrijke mededeling betreffen de Duitsland aan de drie afgezanten heb ben gedaan, hoewel wij omtrent de aard der mededeling in het duister blijven. Van Engelse zijde werd bericht, dat de onderhandelingen met Molotof op een dood spoor zijn gekomen. Moch men bij een eventueel met Stalin te arrangeren onderhoud niet tot overeenstemming ge raken over het beleggen van een vier- mogendheden-conferentie, dan zal het contact met Moskou, voorlopig althans beëindigd worden, en keert Frank Robert de persoonlijke afgezant van Bevin te Moskou naar Londen terug, om verslag uit te brengen. De correspondent te Frankfort van het blad France Soir be richtte, dat de drie Westelijke comman danten in Duitsland. Clay, Robbertson en Koenig. hun organisatorisch werk, be treffende de vorming van een West-Duit se Staat zouden hebben stopgezet, ten einde een compromis met Moskou te ver gemakkelijken. In ieder geval ligt zulks niet voor de hand en zou daar minstens tegenover moeten staan, dat de Russen zich bereid tonen de Berlijnse blokkade op te hef fen. De toestand in Berlijn vraagt met het oog op de winter steeds sterker ^ie aan dacht. Generaal Sokolowski heeft een speciale distributie gelast van kolen voor Berlijners in de Sowjet-sector. als mede voor de bewoners van de Weste lijke sectoren, die een Russische rant- soenkaart hebben. In Berlijn werden door de lucht elf millioen sigaretten aan gevoerd, benevens 17.000 paar schoenen. Het grootste vliegtuig dat ooit in Berlijn geland is, een C. 74, bracht 25 ton bloem De Britten verzochten de Sowjets teruggave van het Vampire-straal- vliegtuig, dat, zoals gemeld, bij Lubeck, de Russische zone, een noodlanding moest maken. De Sovjet-autoriteiten in Leipzig heb ben het luisteren naar de Berlijnse radio stations, die onder Westers toezicht staan, verboden. Op overtredingen zijn straffen gesteld, o.a. verbeurdverklaring het toestel. Ook Zweden heeft zijn Kosenkina veden maakt zich op het ogenblik druk om een jong, Russisch meisje, dat, ondanks de aansporing en dreigementen de Russische autoriteiten weigert orta de Sowjet-Unie terug te keren. De Zweedse regering heeft op een Russisch 'erzoek geantwoord, dat het meisje in Zweden mag blijven, indien zij dit zelf wenst. Zij is 19 jaar oud en een dochter een officier in het Rode Leger. Zij houdt momenteel verblijf in een wijk van Stockholm, die voor vreemdelingen, zon der speciale vergunning verboden is. Resten van Romeinse tempel bij Geisteren Opgravingen o.l.v. drs Glazema uit Den Haag. Onder auspiciën van de Rijksdienst Voor oudheidkundig bodemonderzoek, i worden o.l.v. drs Glazema uit Den Haag opgravingen verricht nabij het oude St. Wilibrord kapelletje te Geisteren in Limburg. Reeds is ontdekt dat er ihder- daad sprake is geweest van een bron, die in de volksmond nog steeds Willi- bord-bron wordt genoemd. Momenteel ij slechts een gemetselde put te zien, dit omstreeks 1600 moet gebouwd zijn. Tevens is drs Glazema de overblijfse len van de in de oorlog verwoeste kerk van Geisteren aan het onderzoeken. On der de huidige fundamenten zyn reeds gedeelten gevonden van een houten kerk, die vermoedelijk door St. Willibrordus is gebouwd. Hieronder bleken zelfs wee: de resten te zijn van een Romeinse af godentempel, met oude munten en offer- TACHTIGDUIZEND FINNEN ONDER POLITIETOEZICHT. „Vrijheid", schreeuwen de communis ten. In Finland heeft een commissie ont dekt, dat de geheime politie van de oud- minister van Binnenlandse Zaken, Leino, een communist, 80.000 mensen contro leerde, door hun telefoongesprekken af te lufctere^ Eén-vijftigste deel der Finnen, w!o. Paasikivi, Pekkala en diverse minis ters, stonden onder controle. Eis tot vrijlating van Tan Malakka. Het congres van de Volkspartij van de Indonesische republiek drong er bij de Djokjase regering op aan op afbreking van de onderhandelingen met Nederland, algehele mobilisatie en vrijlating van de beruchte communist Tan Malakka en zijn vrienden. Vandaag stellen wij V voor: Dpi. sold. Ie kl. K. M. DE RIDDER, CronjéstTaat 6a, Leiden. Klaas is 14 Mei 1947 met de „Volendam' vertrokken. Na een voorspoedige reis zonder zeeziek te zijn geweest, kwam hij in Indië aan, waar hij thans in het hospi taal te Banjoemas dienst doet. De natuur vindt hij erg mooi en de m Arabieren geven bevrijdings- strijd niet op Het nieuwe „Israël-pond" in Palestina. De strijd in Palestina is in een nieuw stadium getreden en Joden en Arabieren maken afwisselend melding van si sen. Bij de gevechten in Jeruzalem, den enkele honderden Joden gesneuveld of gewond geraakt zijn. De president Syrië heeft zojuist nog verklaard, dat zijn land de taak om Palestina te bevrij den nooit zal opgeven. Het vluchtelingen vraagstuk veroorzaakt veel hoofdbrekens en graaf Bernadotte heeft een beroep gedaan op de Ver. Staten voor onmid dellijke hulpverlening in verband met de vluchtelingenkwestie. Het bestuur het „internationale kindernoodfonds der V.N." zal levensmiddelen naar Palestina verschepen voor een bedrag van 411.000 dollar. Het aantal Arabische vluchtelin gen uit Palestina wordt geschat op 565.000 personen. De gezant van de Sowjet-Unie bij de Regering van Israël heeft minister-president, Ben Goerion, zijn ge- loofsbrieven overhandigd, de eerste plechtigheid met diplomatiek karakter dus in de nieuwe Staat Israël. Naar de Hollandse Bank-Unie van haar kantoor te Haifa verneemt, is als wettig betaal middel in de Staat Israël ingevoerd het „Israël-pond." De omwisselingskoers is 1 Israël-pond tegen 1 Palestijns-pond; in de bestaande wisselkoersen wordt geen verandering gebracht. TIEN MOORDEN IN DENEMARKEN SINDS NOVEMBER De ontdekking van het lijk van een ï2-jarige vrouwelijke arts in Esbjerg vormde*de climax van een reeks moor den, waaronder Denemarken de afgelo- maanden gezucht heeft, aldus Ass. Press. De vrouw, Else Anderskouv, gewrugd met de rubberbuis van de stetoscoop uit haar instrumentenkoffer- i de* tiende moord in Denemar ken sinds November j.l. Regenbogen, B.M/s en vele andere boten zeilden tot dicht bü het PrinselUk jacht, om een glimp van de vorstelijke personen aan boord op te vangen- Grondwetsherziening dubbelzinnigdeels Katholiek, deels Sociaal-democratisch Aldus prof. Gerbrandy hedenmorgen in de Tweede Kamer (Van c Parlementsredacteur.) De Grondwetsherziening dient te worden verworpen- Zy is zwak nftar vorm, ryk- afbrekend en niet een nieuwe rechtsorde opbouwend naar inhoud en wettigend een beleid, dat funest is voor het Koninkrük, aldus prof. Gerbrandy (A.R.), die vanmorgen het debat in de Tweede Kamer over de Grondwetsherziening opende- warmte went wel. Maar ondanks dit zegt hy „Oost West, thuis best". Op de foto zien we Klaas (met jasje aan) naast zijn beste vriend Aad uit Schiedam aan de kalikant. Gisteren werd hij 21 jaar en er zal hier in Leiden ongetwijfeld veel aan è*m zijn gedacht. De herziening is naar vorm vaag en dubbelzinnig. Wat is de uitkomst van gepleegd en nog te plegen overle*g? Wie zijn de „vertegenwoordigers" van ver schillende bevolkingsgroepen? Zij, die dr Van Mook de Regering voor de neus wenst te planten. De inhoud is navenant: de vorming van twee zelfstandige, souvereine staten. De Londense noodbesluiten zijn gebruikt op een wijze, in strijd met de inhoud en de bedoeling. T.a.v. de Unie bestaat vaagheid en dubbelzinnigheid. Dit komt, omdat de Koninklijke weg verlaten is. De hervor ming moet zich afspelen onder de Kroon, onder het historische gezag: dan kan men zo ver gaan als men wil, maar raak hieraan niet! Telkens wordt in de stukken in de eerste zin iets goeds gezegd, maar in de volgende zin wordt het weer op losse schroeven gezet. De eerste zin is „ouder wets rooms-katholiek", de tweede „ouderwets sociaal-democratisch". Er kan nimmer komen de waarborging van de uitvoering van beslissingen, ge nomen door een paritair samengesteld orgaan van twee souvereine staten. Wie is de partner? De V.S. van Indonesië zijn er nog niet. Er is onderhandeld met de republiek. Is deze opgeruimd, dan is men vrij, ook wat de onderhandelingen be treft. Een souvereine staat, de Verenigde Staten van Indonesië, mag natuurlijk zijn eigen grondwet veranderen. Bij wijze van spreken kan de federatie zichzelf op een gegeven ogenblik veranderen in een Unie van Sowjet-republieken! Uitvoerig ging prof. Gerbrandy in op de economische eenheid van Indië, die door de federatie van staten in gevaar kan worden gebracht, wanneer geen goede staatkundige conceptie voor ogen staat. Verlies van Indië zal in economisch opzicht funest voor Nederland zijn. Ne derland heeft daar cultures ingevoerd op onontgonnen, niet aan de bevolking ont nomen, gronden en zo daar welvaart ge bracht. Daarom is Indië: Nederlands Indië. De historische ontwikkeling is ge weest, dat Nederland de leiding had op economisch gebied. Voorts wees de oud minister-president op de zegen, ondanks zwarte vlekken, van het Nedelandse be stuur. @4) Qf> 4e samenwerking van blank en bruin in de Volksraad en het Londense kabinet-Gerbrandy, :in de Javaanse edelman Soejono als minister zonder portefeuille zitting had. Op het gebied der verdediging is Neder land in Indië stellig tekort geschoten. De voorgestelde herziening maakt ee einde aan de politieke en economische ineenstrengeling van het rijk van ont moeting tussen Oost en West Op Java zal straks geen werk meer zijn vooi millioenen. Nederland wordt gedesavou eerd tot een stukje van het Europese continent (Voor vervolg zie pag. Ook chefs van KLM-voorraad- kamer pleegden diefstallen Wanneer mocht blijken, dat ook hoger personeel van de K.L.M. zich schuldig maakt aan diefstal, dan zullen zij ook hier ter verantwoording worden geroe pen", verklaarde de Haarlemse politie rechter enkele dagen geleden, toen hy leden van het KLM-personeel deelde wegens kleine diefstallen uit de voorraadkamer van SchiphoL Deze spelling is gisteren bewaarheid, dezelfde politierechter veroordeelde toen de chef en de sous-chef van de voorraad kamer, de 54-j. C. L. en de 45-j. D. J. K., beiden uit Amsterdam, elk tot 2 weken gevstraf. Zij namen sinaasappelen, darijnen, blikjes vis, zeep, kauwgummi, sterke drank, chocolade en pinda's weg, doch ook zij beriepen er zich op, dat dit bij de K.L.M. gewoonte is.,. De politie rechter sprak er schande van. Het Westen zal de Donau- overeenkomst niet erkennen Met zeven tegen twee stemmen, heeft te Belgrado het algemeen comité van de Donau-conferentie haar goedkeuring ge hecht aan de bekrachtigingsbepalingen van het Sowjeit-ontwerp, dat aangenomen werd, maar de overeenkomst behoeft de handtekening der zes Westelijke mogend heden. Zeer waarschijnlijk zullen zij dit niet doen, omdat te Belgrado tevens het doodvonnis van de Conventie van 1921 werd getekend. Ook Amerikaanse scholen op communisme onderzocht Mevr. Kosenkina's toestand nog steeds ernstig. De commissie van het „Amerikaanse huis van Afgevaardigden", die een on derzoek instelt naar on-Amerikaanse activiteit in de Ver. Staten, zal ook de toestanden op scholen voor middelbaar- hoger onderwijs aan een onderzoek onderwerpen, alsmede de redacties van Amerikaanse tijdschriften, teneinde de communistische „infiltratie" vast te stel len. De Sowjet-ambassade heeft de uit rusting van de school voor kinderen van Russische functionarissen, waaraan mevr. Kosenkina onderwijzeres was, te koop aangeboden; de school werd reeds in Juni gesloten. Omtrent de toestand van mevr. Kosenkina verluidt, dat haar toestand nog steeds ernstig is en zij een bloed transfusie heeft ondergaan. ZWEDEN IS EN BLIJFT NEUTRAAL. De Zweedse minister van Buitenl. Za ken, Unden, heeft er nogmaals op gewe- dat Zweden buiten een blok van grote mogendheden zal blijven. Alle po litieke partijen zijn het daarover eens. FRANSE ARBEIDERS DEMONSTREREN TEGEN PAUL REYNAUD. Zeshonderd Franse arbeiders van de genationaliseerde vliegtuigfabrieken te Billancourt en Yssy-Lesmoulineaux heb ben gisteren een „snipperdag" genomen, Parys een demonstratie te houden tegen Paul Reynaud, de minister van Financiën, die hun ontslag had aangekon digd wegens bezuiniging. Zuid-Amerikaanse tenen. Het Comtié voor de rechten van de tens van de Ver. Naties krijgt merk waardige klachten te behandelen. Zo werd gisteren te Genève een klacht van Venezuela afgewezen, omdat Walt Disney in één van zijn tekenfilms een hond met de naam Bolivar" een komische rol had laten spelen. Zoals bekend, was Simon Bolivar de held der Zuid-Amerik. revo lutie. Een klacht van Mexico werd even eens ter zijde gelegd. Deze luidde, dat in Hollywood alle bandieten Mexicanen zijn. EERSTE OPENBARE ATOOMSPLITS- DEMONSTRATIE Dat geeft de burger weer moed. Bin nenkort wordt te New York voor de eer ste maal in de geschiedenis in het open baar gedemonstreerd, hoe uranium-ato- men in werkelijkheid exploderen. De demonstratie vindt plaats op de exposi tie van tde Columbia University, die var 23 Aug. tot 19 Sept. in Manhattan wordt gehouden. Harriman, leider Marshall-hulp dubbelzone. Av-erell Hanriman, die Amerdk. ambas sadeur voor het Marshall-plan, zal als leider optreden van de missie voor het herstelprogramma van de Brits-Ameri kaanse zone van Duitsland. Bandoengse conferentie heropend. Na terugkeer uit Nederland opende de premier van Pasoendan, Raden Poerwa- diredja, de federale conferentie te Ban- Prinselijk Gezin bezorgde Friezen een onvergetelijke Sneekdag Honderden jaehten ondernamen aanval op „Piet Hein" „Hallo Beatrix, weg daar". Een bulderende stem klonk over het Sneekermeer. Prinses Beatrix keek op, half verschrikt, doch deze barse woorden, gesproken uia een luidspreker vanaf een boot der Rijkspolitie te water, golden niet Haar, maar een plezierboot van dezelfde naam, die gistermiddag na het admiraal-zeilen het Prinselijk jacht de Piet Hein" te dicht naderde. De Beatrix was trouwens niet de enige, e een vermaning van de waterpolitie moest incasseren. Het admiraal-zeilen, hoe kunstig en imposant ook, is niet het hoogtepunt van de middag geworden. Het hoêgtepunt was het onverwachte, niet te stuiten doorbreken van de duizenden bo ten. de Schouwen, Valken, barken. Re genbogen, Pampusjachten, Sharpies, Vrij buiters en wat zich verder met of zonder zeil op het Sneekermeer bevond. Een ogenblik was het of de Piet Hein was v dwenen. Slechts een woud van masten zeilen was al wat men zag. En temidden van deze dartele vaartuigen doken gs- weldige gevaarten op, waarop honder den Friezen, dicht opeengepakt, die ook blik trachten te werpen op de Piet Hein met de Prinses-Regentes, Prins Bernhard en de Prinsesjes aan boord. Maar op het moment, dat aanvaringen on vermijdelijk werden, greep de waterpolitie werd voor de Piet Hein weer ruim baan gemaakt. Om half drie was hét Prinselijk gezin gearriveerd te Sneek en even later werd reeds vertrokken naar het meer. leder- die maar een boot bezat of er op kon Herinneringsmedaille bij inhuldiging Een K.B. is te verwachten, waarbij als herinnering aan de inhuldiging van ningin Juliana een draagmedaille wordt ingesteld. Deze zal ongeveer de hebben van de medaille, die is uitgegeven bij de inhuldiging van Koningin Wilhel- mina. De toekenning van deze medaille betekent geen onderscheiding, ma: louter als herinnering bedoeld. Zij wordt bij de Rijksmunt geslagen in zeer perkte oplage. De medaillle ls van zilver en vertoont in de voorzijde de naar links gewende hoofden van Juliana en Bernhard en de keerzijde een gekroonde J., waaronder de woorden „Inhuldiging 6 September 1948" met als omschrift de woorden „Ju liana, Koningin der Nederlanden", medaille is bevestigd aan een 27 breed lint van oranje zijde met twee smalle verticale blauwe strepen in het midden en de nationale kleuren aan de boorden. Het ontwerp is van de Amster damse beeldhouwster mej. N. Klaassen. Jubileumfilm In 't Maleis. Ter gelegenheid van het regeringsjubi leum wordt de c.a. tien minuten durende Maleise versie van de jubileumfilm op openbare voorstellingen in Indië komen, was op dat tijdstip aanwezig. Het begon met een vlootrevue, door de Piet Hein afgenomen. Statig voer het jacht langs de honderden boten. Daarna het admiraal-zeilen. Drie groepen van elk zestien jachten, geleid door het admiraals- jacht. zeilden in kiel- en frontlinie voor bij en vervolgens de „aanval" op de Piet Hein. Het Prinselijk Gezin heeft een oude traditie der Friezen zien herleven. Voor de Friezen is het een onvergetelijke dag geworden. DUIZEND FOTO'S VAN PRINSES JULIANA. Gedurende de feestweek. van 27 Aug. tot 7 September, zal in het St. Catharina- gasthuis té Gouda èen collectie van mee: dan duizend foto's van Prinses Juliana worden tentoongesteld. Deze zijn alle verzameld van de geboorte van de Prinses af door een inwoonster van Gouda. Er zijn vele vrijwel onbekende foto's by. Ook 400 Noord-Hollandse slagers niet te spreken Motie met 5 eisen aangenomen. Hoewel niet in zo'n rumoerige verga dering als te Deventer, hebben gisteren 400 slagers te Noord-Holland in Alkmaar hun misnoegen over de vlees voorziening bekend gemaakt. De bona-fide slager, zo werd gezegd, kan niet meer aan zijn brood komen en de noodtoestand is ten top gestegen. Als op ordelijke wijze geen oplossing verkregen wordt, moeten andere metho des gebruikt worden. Ten slotte werd een motie aangenomen, ongeveer 2500 slagers in Noord-Holland vertegenwoordigende, waarin o.m. aange drongen werd op: 600 gram vlees per 14 dagen per persoon, verkoopbevordering van slacht- en niervet door de slagers zelf, aankoop van vlees in het buitenland door vakmensen, stopzetten van import van mindere kwaliteit vlees tegenover de export van vers vlees en het beperken van huisslachtingen. KORTE VUURZEE IN A'DAMSE ZWAVELZUURFABREK. Dank zij kordaat optreden van de fa- brieks- en beroepsbrandweer kon gister middag een brand in de zwavelzuurfa- briek Ketjen N.V. te Amsterdam-Noord, die zich in het begin ernstig liet aai spoedig geblust worden. Door een onge luk met een lasapparaat vloog een partij zakken met naphtaline in de openlucht in brand. Bijzonderheden zijn niet bekend, aangezien de directie weigerde inlichtin gen te verstrekken. DAT binnenkort de poetsmiddelenfa- briek Hartedief uit Echt te Sittard een :euw, modern gebouw zal betrekken. DAT in de vorige week aan de Lim burgse fruitveilingen 850.000 kilo werd aangevoerd, voornamelijk peren en reine- claudes. DAT volgend jaar te Maastricht een euw flatgebouw van 60 woningen zal verrijzen en de bouw door de gemeente zelf wordt ondernomen. DAT morgen de veerdienst Middelhar- s-Hellevoetsluis wegens reparatiewerk zaamheden voor auto's gestremd zal zijn. DAT voor de traditionele ringrijderij, j> 26 Aug. te Middelburg te houden, een zilveren wisselbeker door H.M. de Konin gin werd beschikbaar gesteld. DAT de Stcrt van gisteren o.m. bevat ;n prijzenbeschikking speciale-benzines 1948 no 2, prijzen voor mullet en bot, een wijziging in het keuringsreglement Z.K.B. melkpoeder en een tweede wijziging der regeling van salarissen voor admini stratief, technisch en toezichthoudend personeel in de metaalnijverheid. DAT het beroep van de kap. der mil. adm. E. Daams, over zijn uitzuivering per 5 Mei 1945, ongegrond is verklaard. DAT de Eindhovense gemeenteraad be sloot tot de bouw van 245 woningen, die bijna 4 millioen zullen kosten. DAT de electromotorenfabriek Dordt over 1947 voorstelt een dividend 5 pet- op voorkeurs- en 6 pet. op gewone aandelen uit te keren. DAT de aangeknoopte betrekkingen tus- ;n Breda en het Belgische Diest hebben geleid tot een historische tentoonstelling Breda en een toneelvoorstelling in Diest. DAT de Bond van Nederl. Vroedvrou- en op 8 Sept. in „Kras" te Amsterdam het 50-jarig bestaan zal vieren. DAT de alg. jaarvergadering van de Kon. Ned. voor Luchtvaart op 18 Sept. in .Esplanade" te Utrecht gehouden wordt. DAT Goor (O.) van 3 t/m 12 Sept. het 700-jarig bestaan herdenkt met verschil lende feestelijkheden. DAT tydens de ronde van Helmond uit de woning van de heer Adams, aldaar, 6000 en gouden sieraden verdwenen. DAT de IJselmeervissers nog steeds hin der ondervinden van daar tijdens de oor log neergestorte vliegtuigen en opnieuw hebben aangedrongen de resterende wrak ken te doen verwijderen. DAT de Belgische diepzee-onderzoeker prof. Piccard inderdaad naar Sittard zal komen, om daar het startschot te lossen bij de ballon wedstrijden en evei nieuwe ballon van de Haagse Ballonclub zal dopen. DAT op het congres van R.K. Kleerma kerspatroons te Helmond is medegedeeld, dat de regering de prijsvaststelling zal herzien, mits kan worden aangetoond dat deze foutief is. DAT op ditzelfde congres door de afd. Helmond werd voorgesteld aan de rege ring te verzoeken 10 20 pet kamgaren- stoffen minder te exporteren en betere ttoffen toe te wijzen aan de grossiers. DAT op de alg. vergadering van het Gelderse Wit-Gele Kruis te Doetinchem de heer J. J. W. IJsselmuiden tot voorzit ter werd gekozen. DAT-de weg Mill-Grave binnenkort verbeterd wordt en het slechte wegge deelte tussen Korteven-Bergen op Zoom zal worden aanbesteed. DAT het Prinselijk Paar medailles be schikbaar stelde voor de morgen te Ak- krum te openen fokveetentoonstelling. DAT. met de restauratie van de Gevan gentoren aan de De Ruyterboulevard te Vlissingen een aanvang werd gemaakt. DAT Zaterdagmiddag boven de Lutam te Amstelveen stuntvluchten worden uit gevoerd door kapitein Sonderman. con- vooien van de Rijksluchtvaartschool te Gilze-Rijen en met een straalvliegtuig van de Jachtvliegschool Twenthe. DAT op 23 Aug. te Amsterdam een feestprogramma a f 0.20 verschijnt voor de gebeurtenissen van 30 Aug. t/m 7 Sept. en de opbrengst hiervan voor het Nationale Kankerfonds is. DAT de Nederlandse zeeman Eduard Heilbron, wegens landen zonder toestem ming, in Engeland tot 2 maanden is ver- oórdeèld met advies tot deportatie. DAT een ketel van de ammoniakfabriek j.Bergh" te Zeddam ontplofte, waardoor de fabriek geruime tijd gestagneerd is enige personen licht gewond werden. DAT dr A. J. Brabers te Roosendeel. die zijn gouden artsjubileum vierde, be noemd is tot Ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote, De „Piet Heinvoer gisteren met het Prinselijk gezin door de Friese wate ren naar het Sneekermeer, waar het Regeringsjubileum van H. M. de Ko ningin aanleiding was voor een grootse vlootrevue als één der hoogtepunten van de Sneekweek. Koningin ontving weer Engelandvaarders Een hartelijke ontmoeting op Het Loo Tweehonderd vijftig Engelandvaarder» jijn gistermiddag door H. M. de Konin gin op Het Loo ontvangen. Deze ontvangst droeg hetzelfde karakter als dergelijk® bijeenkomsten tijdens de oorlogsjaren plachten te hebben, wanneer de Koningin een bezoek bracht aan het clubhuis in Londen. „Oranjehaven". H. M. heeft zich van 4 tot half zes bewogen te midden der bezoekers. De voorzitter van de club van Engeland vaarders, pater A. F. M. Monchen, die thans legeraalmoezenier is, bood H. M. een plaquette aan, waarop aan de voor zijde een afbeelding van de woning van de Koningin in Londen te zien is. De achterzijde draagt de opdracht „Aan de Moeder van Oranjehaven". Pater Monchen gewaagde van de blijde i de droeve dagen in Engeland. Het ge zelschap herdacht ook de gevallenen. Voorts zinspeelde pater Monchen op het komende afscheid van H. M. In Haar ant woord gaf de Koningin echter te kennen, dat van een afscheid ten aanzien van de illegaliteit geen sprake kon zijn. Zij hoopt nog vele malen te midden der En gelandvaarders te vertoeven. Tot slot werd de bezoekers in de tuin thee aangeboden. Krachtige Nederlandse taal In opiumgeschiedenis De Indische regering deelt naar aan leiding van de Djokjase opiumgeschiede nis mede, dat gedurende de oorlog Ne derland en Engeland overeen kwamen het gebruik van opium geheel te verbieden, zodat het bezit, de verkoop en het vervoer van opium, alsmede ex port uit Indië, verboden en strafbaar is als in strijd met de internationale bepa- Van de zijde der Indische regering kan niet worden toegestaan, dat Nederlands internationale verplichtingen door de republiek worden gefrusteerd. zolang Nederland alleen verantwoordelijk is voor de nakoming van deze verplich- DAT het maken van twee beton viaduc- n over de Rijksweg bij Ridderkerk ii aanbesteed, de laagste inschrijfster Van Dijk en Zoon uit Neder-Hardinxveld was i f 414.000. maar de gunning beraad wordt gehouden. DAT Haarlems burgemeester zich te Londen bevindt ter voorbereiding van de sportuitwisseling Haarlem-Wembley. DAT in de afgelopen week de bankbil- jettencirculatie weer met 17 millioen af- DAT de N.V. Eerste Rotterdamse Maat schappij voor Verz. tegen Ongevallen over 1947 acht pet zal uitkeren. DAT op de najaarsbeurs te Utrecht vele ieuwe technische snufjes gedemon streerd zullen worden, o.a. moderne ver warmingspanelen. plastic rijwielhandva- in en een wasmachine voor gas of kolen. DAT het Tweede Kamerlid Gortzak bij minister Rutten heeft geprotesteerd tegen zijn zeggen voorgenomen ver mindering van het Rijkssubsidie voor de Nederlandse Opera. DAT aan de Tweede Kamer is overge legd de vastgestelde begroting 1948 var het Welvaartsfonds Suriname. DAT qp 4 en 8 Sept. resp. op de vlieg velden Gilze-Rijen en Woensdrecht door commando luchtvaartopleidingen vliegfeesten worden gehoulden ten bate van het Van Weerden Poelman- en Karei Doormanfonds. DAT mej. M. Aebi. uit Zürich. tydens het filosofencongres te Amsterdam, de aandacht op zich vestigde door haar be- 5 try ding van Kantianisme, Was het eerst de Residentie, die 's avonds zyn gevelranden in feest verlichting liet schitteren, thans I» het Amsterdam, dat zo nn en dan een voorproef geeft van hetgeen straks by de feesten te wachten staat. De Mniderpoort Is er een fraai voor- Veel bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk toenemende bewolking met vooral in het Zuiden van het land tijde lijk regen. Meest matige Zuid-Oostelijke wind. Later: wisselende bewolking met plaatselijke buien. Matige tot krachtige naar Westelijke richtingen draaiende wind. Koel weer. ZON EN MAAN. Donderdag 19 Aug.: Zon op 5.30, onder 19.56 uur; Maan op 20.25, onder 438 uur. VJH

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1