NIEUWE LFTDSCHE COURANT 2 MAANDAG 16 AUGUSTUS 1948 Het programma verschenen Feestelijkheden te Leiden beloven veel Van 25 tot en met 31 Augustus en op 6 September Het programma voor de feestviering van het 50-jarig regeringsjubileum van H. M. de Koningin en de 300-jarige on afhankelijkheid van Nederland, is ver schenen. Burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot, schreef een voorwoord, waarin Leidens eerste burger er op wijst, dat er aan de viering ook wee moed is verbonden, omdat het jubileum tevens het einde van de regering Koningin Wilhelmina betekent. Augustus, de dag die nu 50 jaar lang tot de hoogtijdagen van Nederland behoort, zal in de volgende jaren een ander ka rakter krijgen, doordat dan 30 April „Koninginnedag" zal zijn. Zeker is ech ter, dat Koningin Wilhelmina altijd een grote plaats in de harten van ons Ne derlanders zal blijven innemen!" „Ik stel Mij tot levensdoel te regeren, zoals van een Vorstin uit het Huis van Oranje wordt verwacht." De voorzitter van het jubileum-comité 1948 Leiden, de heer P. C. Lindenbergh, herinnert er aan, dat deze woorden, door Koningin Wil helmina op 31 Augusuts 1898 in een pro clamatie neergelegd, hoge verwachtingen wekten. Maar in die hoge verwachtingen is het Nederlandse volk geenszins teleur- Mr R. van Royen, gemeente-archivaris van Leiden, schrijft in de feestgids een artikel over de aanvaarding van de Ko ninklijke waardigheid in 1898. „Toen de Koningin naar det Grondwet met 18 jaren in 1898 de volwassen leeftijd bereikte, heerste er onder het volk een zekere ver warring. Men sprak van inhuldiging, regeringsaanvaarding, troonsbeklimming, eedsaflegging en kroning. Van de spre kende symboliek van een kroningshande ling spreekt onze grondwet niet. Troons beklimming dan? Reeds aanstonds mei het overlijden van haar vader, op 23 No vember 1890, had de thans aftredende Vorstin als 10-jarig kind de troon be klommen. Van hetzelfde ogenblik af was voor haar als minderjarige door haar moeder, Koningin-Weduwe Emma, het regentschap gevoerd, en terecht had het in deze jaren dan ook steeds „de beide Koninginnen". Nadat Koningin Emma, op 30 Augustus 1898, het regent schap had neergelegd, proclameerde Ko ningin Wilhelmina de volgende dag, dat zij de regering had aanvaard. Toen restte Vacantiebezigheden voor de jeugd „Groenoord" vooraan in dit jeugdwerk. Evenals de vorige jaren, zijn er ook dit dit jaar vacantiebezigheden vóór de jeugd georganiseerd. Waren de diverse wijken de vorige jaren gebonden aan een, door de betreffende gemeente-ambtenaar vast gesteld program, dit jaar werd de bestu ren van de wijken de vrijheid gelaten, éen eigen programma op te stellen, met als slotdag een centraal georganiseerde tram-wandeltocht Noordwijk-Katwijk. Het aantal deelnemende wijken was dit jaar belangrijk minder dan het vorig jaar. Die wijken echter, welke zich even als de vorige jaren niet door moeilijk heden liete afschrikken, kunnen volko men op geslaagde vacantiebezigheden terug zien. In het bijzonder geldt dit voor wijk „Groenoord". De, in deze wijk het leven geroepen commissie, heeft met de leiders en leisters een 300 kinderen een vacantie bezorgd, waarop zij nog lang zullen terug zien. Enkele groepen uit het verwerkte programma van deze wijk zijn bv.: Een bezoek aan „De Gouden Leeuw" te Voorschoten, aan diverse speeltuinen te Leiden, aan de mi Volkenkunde, Oudheden en Nat. Historie, aan de Burcht, aan de Hortus; excursies naar Clos en Leembruggen en Kon. Ned. Grofsmederij; een boottocht naar Kat wijk, twee filmvoorstellingen, een pop penkastvoorstelling, twee goochelvóorstel- lingen met sneltekenen en jeugdhersen- gymnastiek, tram-wandeltocht Noord- wijkKatwijk. De kinderen zelf lieten zich ook niet onbetuigd. Op een centrale sportmiddag behaalden zij vele prijzen, terwijl de B- jongens in de, door de „Professoren- wijk" georganiseerde voetbalcompetitie, de eerste prijs voor „Groenoord" uit het vuur haalden. Dat het goed ging by „Groenoord" be wijst wel het feit, dat de commissie vooi die kinderen, op welker gedrag tijdens de zomervacantie-bezigheden weinig of niets viel aan te merken, Dinsdag a.s. een extra-tuinfeest in de speeltuin organi seert. Het bestuur van de buurt- en speeltuinver. „Groenoord" heeft, geheel medelevend, haar speeltuin voor die dag aan de Commissie afgestaan, terwijl zij tevens zal medewerken aan een pas sende versiering. Vier jubilarissen van gemeente werken gehuldigd Zaterdag werden de heren C. van der Mey en J. van der Mey, straatmakers, P. Segaar, hulpstraatmaker, en N. de Vries, werkzaam bij de afdeling riolering van gemeentewerken, gehuldigd wegens hun 25-jarig dienstverband. Eerste spre ker was ir D. Boogerd, de directeur var gementewerken, die uitvoerig de lange arbeidsperiode der jubilarissen kenschet ste. Spr. overhandigde de gebruikelijke enveloppe met inhoud, na de beste wen sen te hebben geuit. Wethouder A. J Jongeleen wees er op, dat de straat makers lange tijd zijn gedisqualificeerd geweest. Ook wees spr. op het niet denk beeldige gevaar van een tekort aan straatmakers. Spr. noemde de jubiarlis- sen goede vaklieden en bracht hun namens het gemeentebestuur dank. Het werk bij de riolering is niet altijd prettig, maar noodzakelijk vooi volksgezondheid. De heer J. van Riet, chef van de afdeling bestratingen rioleringen, dankte voor de aangename wijze van samenwerken en hoopte, dat deze bestendigd zal blijven. Tot slot voerde de heer M. H. Noteboom, voor zitter van het jubileumsfonds, het woord. Hij reikte een geschenk onder couvert plus een oorkonde over. De dames der jubilarissen ontvingen ieder een plant. Na de koffie dankte de heer De Vries voor deze geslaagde huldiging. SPREEKUUR WETH. MENKEN. De wethouder van Sociale Zaken, de heer S. Menken, is op 18 Aug., 25 Aug. en 1 September verhinderd spreekuur te houden. nog alleen de inhuldiging en de aflegging van de eed door de Vorstin op de Grond wet, met de eedzwering door de Staten- Generaal" Op 6 September vond deze plaats en op 22 en 23 van die maand vierde de Sleutelstad het inhuldigings- feest. Grepen uit het programma Het zou te ver voeren om het bestuur en de leden van het jubileumcomité nog eens in ons blad te vermelden. Evenmin zal het doenlijk zijn, veel meer dan kele grepen uit het feestprogramma w te geven. Trouwens: successievelijk reeds heel wat afgedrukt geweest en zal nog gelegenheid te over zijn, o lezers op de hoogte te houden. Voor een juist gebruik van het pro gramma sla men steeds weer terug naai de pagina's 19 en 21, waar een daginde ling met verwijzing naar de bladzijden wordt gegeven. De eerste dagen. Reeds a.s. Woensdag (18 Augustus) zal in „De Lakenhal" een interessante ten toonstelling worden geopend van foto'_ en afbeeldingen, betrekking hebbende op de verschillende bezoeken, die Kon. Wil helmina aan onze stad bracht. De toonstelling zal duren tot 12 September. Een tuintjes wedstrijd wordt gehouden op 23 en 24 Augustus, muzikale rondgan gen zijn er op 25, 27 en 30 Augustus te kust en te keur. Op de eerste eigenlijke feestdag (25 Augustus) vindt de opening plaats van de thans reeds populaire „Jubelflora die al geheel is volgeboekt. Er moest in de Stadsgehoorzaal zelfs tot be perkingen worden overgegaan. Dat be looft dus veel. Reeds deze week Woens dagochtend (overmorgen), komt de genie uit Dordrecht naar de Hoogstraat, om de pontonbrug naar de Stille Rijn te slaan. Niet minder succesvol schijnt de welweek te worden. Ook hiervan vindt de opening op 25 Augustus plaats. Van die dag af vindt men bij nota bene 450 Leidse winkels de etalages feestelijk sierd en extra verzorgd. Voor het publiek is aan deze winkelweek een pakkende attractie verbonden in de vorm grote raadwedstrijd met belangrijke prij zen, namelijk waardebonnen van f250. flOO, f50 enz. Maar we denken deze eerste dag ook aan hen, die de feesten niet kunnen bij wonen: voor de patiënten der zieken huizen wordt een grote bloemencollecte gehouden. Tot slot van deze dag wordt 's avonds in de Zuiderkerk een herdenkingssamen komst gehouden onder auspiciën van d« Leidse Chr. Oranje-Vereniging. Spreker is ds Jac. Overduin, de bekende Geref. predikant te Amsterdam. Het Oegstgees- ter Geref. Kerkkoor, o.l.v. Chr. Hane- graaf, verleent medewerking. Terwijl 's ochtends het Lunapark wordt geopend, volgt op de tweede dag (Don derdag 26 Augustus) het groot jubileum concert, te organiseren door K. en O. Vrijdag 27 Augustus. De derde dag heeft het meest gevarieer de programma en er wordt op gerekend, dat iedereen dan vrij heeft. Behalve voor muzikale ommegangen, het Luna park en de Jubelflora, is er die dag plaats ingeruimd voor verschillende tak ken van sport: een concours-hippique op het Schuttersveld, door niet minder dan tien rijverenigingen, wandeltochten n 25 km en een rijwieltocht. En dan demonstratie waterskiën op het Gal gewater en het opstijgen van het gezel schap Boesman per ballon vanaf de speelweide „De Professorenwijk"., Deze dag wordt begonnen met een openlucht-concert bij de molen „De Valk", te verzorgen door de harmonie kapel „T. en D.", en besloten met eer schouwburgvoorstelling door de afdeling Leiden van de N.A.T.U. Opgevoerd wordt gelegenheidstoneelspel in drie be drijven „Met Wijs Beleid", door Jef Hey- dendael. Zaterdag, 28 Augustus. Ook deze dag is er een opvoering van ,Met Wijs Beleid". Maar dan zijn de windhondenrennen op het sportterrein de Zoeterwoudse Singel, het bloe mencorso, in verschillende groepen en belangrijke prijzen, en de gon delvaart in het Galgewater en omgeving, reeds achter de rug. Om 11 uur volgt op het Schuttersveld het groot en schit terend jubileum-vuurwerk, met zegge en schrijve 23 afdelingen. De overige dagen. Op Maandag 30 en Dinsdag 31 Augus tus, geeft de „Timdelerclub" in de Stads gehoorzaal opvoeringen van het histo risch spel „Vervlogen jaren", door Pie- 'ir v. 4 Does. Op Koninginnedag zijn er de volgende feestelijkheden: reveille, aubade, kinder feesten, kerkelijke herdenkingen, sport wedstrijden, muzikale stertocht met sere nade en volkszang op het Stadhuisplein, openluchtconcerlen en buurtkinderfeesten. De militaire rondgang gaat niet door. De Vereniging van Vrouwelijke Stu denten organiseert op 2 September in de foyer een gezellig samenzijn voor Leidse huisvrouwen, het Leids Studenten-Corps in Minerva een kinderfeest. Op 4 Sep tember wordt aan de pl.m. 14.000 kinde in op de scholen een tractatie uitgereikt. De inhuldigingsdag, Maandag 6 Sep tember, tenslotte brengt een boomplanting op het Pieterskerkhof, een scholieren sportdag en een kleinkunstavond ten bate van de „Stichting 1940'45". verdronken lAardewerk van „Molen de Valk Zaterdag geraakte het 1%-jarig kind van de fam. N. A. K, te Oude Wetering, dat vam het touw waaraan het was be vestigd was losgeraakt, in het water. Nadat het was opgedregd, kon dr v. d. Bijl slechts de dood constateren. De ouders vertoefden bij familie in Gro ningen. Dat zal een duur ritje blijken te zijn Gistermiddag amuseerden zich een aantal jeugdige knapen op de Nieuwe Rijn met een onbeheerd staande bak fiets. De 10-j. J. v. E. nam achter het stuur plaats en vijf knapen nestelden zich in de laadruimte. Zo ging het volle vaart van de Korenbeursbrug af de Botermarkt op. Edoch, van E. bleef het stuur niet meester en de bakfiets kwam met kracht tegen de kolossale spiegelruit van de firma B. aan. De ruit begaf het en een der knapen werd door glasscher ven gewond. De E.H.D. moest ook hier weer te hulp komen. HAAGSE POLITIERECHTER De bonnen M. C. H. te Alikemade overtrad de dostributievoorschriften in de bonnen en de officier walde verdachte nog een r proeftijd en i van f 60 of De rechter veroor- BURG. STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Janny J., d. v. J. van Burg en S. v. Briemen; Pieter, z. Ouwehand en C. v. d. Haven; Martina C. M„ d. v. H. J. Nijssen en M. M. Lan- gezaal; Cornelis H. A. M., z. v. W. M. v. Appel en J. M. G. Speel; Pieternella A., B. v. Meir en L. M. Kant; Geruit, H. G. Wildschut en J. Metscher. Marcel Keezer toont de charme van het handwerk De tijd, waarin verguisd om wille van de pas ontdekte heerlijkheden van de machine, ligt ge lukkig al ver achter ons. In het alge meen geeft men bij zijn aankopen wel de voorkeur aan met de hand gemaakte voorwerpen, terwijl men de onvermijde lijke onregelmatigheden in de bewerking als artistieke waarde accepteert en de grotere degelijkheid roemt. Of dit bij het aardewerk opgaat, be twijfelen wij echter. Op dit gebied en op dat van de kleine plastiek toont het grote publiek een schandelijke achteloosheid en wansmaak. Is het misschien, omda» hier de degelijkheidsfactor geen speelt? Hoe het ook zij: dat het publiek het bij het verkeerde einde heeft, toont de Leidse pottenbakker Marcel Keezer. Achter de oude Leidse walmolen „De Valk" ligt de werkplaats van deze kun stenaar, die het aandurft zelfs de draai schijf bij zijn arbeid de rug toe te keren alleen vertrouwt op de gevoeligheid i zijn vingers en de scherpte oog. Wonderlijke vormen weet hij daar- te scheppen, gekleurd door de leven digheid van een werkzame fantasie er grote kennis van het materiaal, van klei. van kleurstoffen en van glazuren. Een primitieve, maar fris-aantrekke lijke tentoonstelling toont van 14 tot 25 Augustus, wat Marcel Keezer kan. En dat niet weinig. Asbakjes en bonbonschaaltjes, drink- kommen en bloemvazen, sierpotten sla-couverts, sierspelden, armbanden sierknopen liggen en staan tussen liike veldbloemen zo maar buiten pronk, in de heldere klaarte van zomerdag rond een oude walmolen. Eer lijk-toegepaste kunst, die het daglicht verdraagt. En als de plastiekjes, meest tropische vissen van zeldzame Sport en Wedstrijden Sportuitwisseling LeidenGent Oxford Het programma van 21—31 Augustus. In het kader der sportuitwisseling zullen zowel Gent als Oxford deze maand bezoek aan Leiden brengen. Aller- ït is Gent aan de beurt en wel op 21 22 Augustus. De aankomst van de Gentse sportploegen is bepaald op 12.30 uur. Om 15 uur volgt de officiële ont vangst ten stad'huize, terwijl om 16 uur in de Stadsgehoorzaal een basketbal- wedstrijd tussen Amsterdam en Gent wordt gespeeld en waarbij door de heer Schimüll van AMVJ voor de aanvang een uitlegging van dit spel wordit gegeven. Te 16.30 volgt de voetbalwedstrijd tus sen Leiden en La Gantoise op het NBLO tenredn. Het Leidse elftal voor deze wedstrijd als volgt: Doel: Van Oudshoorn (Lugd.), achter: Rijsbergen (L D W S) en van Pijlen (Lugd.); mddden: Rietbergen (LDWS), Filippo (LDWS), Neuteboom (LFC); voor: Van Dorp (Roodenb.), v. d. Wey- den (LDWS), Polanen (Roodenb.), Lens (Roodenb.) en Teeutoen (Lugd.). Het elftal van La Gar/toise, dat ein digde op de 5e plaats in de le klasse van de Kon. Belg. Voetbal Bond is als volgt Doel: Van Iseghem, achter: Van Laecke Wydooghe, midden: Dumoulin, Bo- Fack; voor: Lippens, Larmuseau, Bailey, van der Gruyssen en Helder- In de bovenzaal van Amicitia te 18 u. komen de schermers tegen elkaar op floret en sabel en om 20 uur in het Gulden Vlies een bridgedrive en in de keurturnen met twee ploegen, voor de nummers rek, brug, ringen, vrije oefeningen en paardoefe- ningen. Helaas worden op Zondag 22 Aug. ook sportwedstrijden gehouden. Maandag daarop vertrekken de Belgische gasten Het bezoek van Oxford is bepaald op i Augustus en valt in de regeringsju- bileumweek. Met niet minder dan 71 leden komt de Qxfordploeg, welke Don derdagavond te 22 uur in onze stad zal arriveren, uit op verschillende wedstrij den. Het programma vermeldt tennis, athletiekwedstrijden zwemmen, water- Op 31 Augustus is een sportprogram- a voor de jubileumfeesten vastgesteld, de opbrengst hiervan komt gedeeltelijk ten goede aan de UN AC en het St. Ber nard fonds. Naast de athletiekvedstrijden tussen de beste atfoleten van Leiden en Ox ford in de Leidse Hout om 14.30 uur, worden op de speelweide motorbehen- digheids wed strijd en tussen verschillen de militaire teams gehouden. Voorts een voetbalwedstrijd tussen Leiden en Ox- voorwedstrijden voor militaire ploegen. Het beste team komt dan uit tegen Leiden. Op 28 Augustus volgen roeiwedstrijiden op het Galgewater van 17—19 uur. Voorhout Bonkaarten halen Op dinsdag 17 Augustus tussen 1 er uur uitreiken van bonkaarten voor de letters W. en X. Donderdag 19 Aug. tus- 1 en 3 uur vindt de uitreiking plaats bonkaarten voor de letters Y. en Z. VOETBAL. Lange rustperiode deed Rijnsb. Boys geen goed Desondanks verloor Hillinen met 4OL Nog maar net ontwaakt uit hun lang durig slaapje, hebben de Boys Zaterdag de strijd aangebonden met Hillinen. Deze wedstrijd, waarin de nieuwe shirts inge wijd werden dat wijnrode shirt schrééuwt om een witte broek w. al!e opzichten matig. In de eerste plaats viel de Hillegomse kracht bitter tegen en de Rijnsburgers vervielen wee hun oude fouten: altijd maar weer in het centrum proberen door te breken en veel te veel solo-spel. De weinige keren, dat de vleugels in het spel betrokken den en de bal snel van voet tot voet ging, vlotte alles veel beter. Dan spurtte dé watervlugge „De Harder" en de vinnige Zwaan, die bereid is met zyn stoere body door alles heen te stuwen, als het weer licht langs de ljjn en schoven verschil lende voorzetten in het Hillegomse doel gebied. Maar dan draaide en zanikte binnentrio net zo lang met de bal, tot de kans naar.de Chinezen was. Midhalf d. Ven kon zich in deze wedstrijd ver oorloven vlak achter zijn voorhoede ie opereren. (De Hillegomse stootkracht was zó gering, dat de onverzettelijke Heems- e,n de rustige Oosthoek het gemak kelijk konden klaren. Het tegenpunt ont stond doordat Glasbergen, die weer veel last had van zijn „knietje", niet snel ge noeg in zijn kooi terug kon komen. Maar toen had Rijnsb. Boys reeds een veilige 3—1.voorsprong en tien minuten voor het einde liet „De Harder", na goed door zetten, de balans nog steviger in het Kynsburgse voordeel overslaan. Gelukkig, dat de Boys nog een paar fikse oefenwedstrijden voor de boeg heb ben, voordat het rad van avontuur de competitie weer gaat draaien. Dan kunnen ze de spieren een beetje los trap- en~ lat?n we 't hopen nog veel leren. Want dat is broodnodig! T. en DNOACK (A'FOORT) 4—2. en D. wint met 42 de uitgeloofde zilveren beker Onder grote belangstelling had Za terdagmiddag op het terrein achter de fabriek van v. Wyfc aan de Nieuwe Vaart een voetbalwedstrijd plaats, tus- T. en D. en Noack, die eindigde de rust met 1—1. In een pretti" ge speelde wedstrijd, werd het al spoedig 9 i T. en D. Het spel gaat nu op Noack maakt er gelijk spel van met 2—2. Na een vinnige strijd maakt Noack er nog 23 van, maar na een zeer spannend slot, word<t het toch 42 voor T. en D., en onder hartelijke bewoor dingen wordit de welverdiende zilveren beker aan T. en D. uitgereikt. DUIVENSPORT. „Het Oosten" Ned. Bond van Zaterdagvliegers. Op Zaterdag 14 Aug. hield „Het Oosten" in wedvlucht voor jonge duiven vanaf Ciney, pl.m. 212 km. De duiven werden gelost om 11.35 u. met N.W. wind. De eerste duif werd geconstateerd om 3.39.29 de laatste prijswinnede duif om 3.58.58 u. De uitslag was als volgt: 1. Alting; 28 Boekooi; 356 H. Kettenis; Helden; 7. P. Groenendijk. het handwerk werd tale pracht, binnen staan en onder kunst licht te bewonderen zijn, dan is dat al leen, omdat de maker in de forse wind buiten vreest voor hun behoud. Marcel Keezer, die de zoon is van eer( bekend antiquair en in Frankrijk kunst geschiedenis studeerde, weigert om ook maar de geringste concessie te doen aan de heersende wansmaak. Een dergelijke houding brengt geringe materiële winst. Voor Marcel Keezer geen grote tentoon stellingen, geen opdrachten van formaat en geen villa in Wassenaar, maar een wankele tafel achter een oude molen om zijn publiek te ontvangen en een kamer tje daar ergens boven in de schaduw van stilstaande wieken om te wonen. De geestelijke winst echter is onbereken baar, voor de maker zelf, maar ook voor hen, die zijn producten kopen Dat het er deze week veel mogen zijn, wensen wij deze eerlijke en hardwerkende kun stenaar van harte toe. C. Th. R. Zondagsschool ,.ImmanuêVging met de kleuters uit De kinderen vam 46 jaar van de Zon dagsschool ..Immanuël" zijm Zaterdag middag onder leidiimg van hun voorzat ter, de heer C. Pison. een uitstapje naar de „Gouden Leeuw" te Voorschoten gaan maken. Om een uur vertrokken de kinderen in een lange rij vanaf de school Hoge Morsweg naar het station, waar de vro lijke schare de tram instapte en naar Voorschoten reed. Wat heeft de jeugd daar in de speeltuin zich vermaak schommel, wip en draaimolen. Maar ook de snoeperijen op zijn tijd vielen er bij het jonge volkje in. Veel te vlug naar hun zin werd verzamelen geblazen voor de terugkeer naar de Sleutelstad. Om zeven uur waren de kleuters weer aan de school, waar de ouders hun kin deren. zwart en gelukkig, afhaalden. BENOEMINGEN BIJ JUSTITIE Benoemd is tot kantonrechter plv. te Groningen mr R L. v. Noord; in het B. G. te Amsterdam is aangewezen als p.f. mr J. C. Louet Feisser te Leeuwarden en als wnd. adv.-fisc. mr J. G. Boelens te Amsterdam. Uit de Omstreken Viswedstrijd van de Leidse Hengelaarsbond voor de jeugd Zaterdagmiddag had in de Nieuwe Vaart de jeugdviswedstrijd van de Leid se Hengelaarriaond plaats. Om 3 uui werd bij de Wilhelminabrug met het vissen door 160 kinderen begonnei nadat 1% uur achter elkaar gevist werd verzamelen geblazen. De vangst was echter heel gering en van de 160 kinderen waren er maar 20 die één of twee vissen gevahgen hadden, en mige nog' met medewerking van vader, wat niet de juiste kindersport was. He,t was een lust de kinderen de waterkant met ernst te zien vi< Het was jammer, dat er zoveel gevaren werd. waardoor zij steeds hun hengel uit het water moesten halen. Het totale ge wicht der gevangen vis was 3 pond. In café „Cronesteyn" werden de kinderen getracteerd op een glas limonade, waar- Ie mooie prijzen werden uitgereikt. Er waren ruim 100 pri., - n, dus moest er geloot worden. Jammer, dat de kinderen buiten van 5 tot half zeven moesten wachten. De hoofdprijzen werden gewonnen door: A. Neuteboom le pr. 382 gr.. Hogervorst 2e pr. 224 gr.; A. Louwrier 3e pr. 201 gr.; P. Fuchs, 4e pr. 120 gr.; Boekkooi 5e pr. 115 gr.; A. Vermes 6e pr. 80 gr. Zwemfeest „Poelmeer" Voor de eerste maal sinds de bevrij ding gaf de Oegsitgeester Zwemvereni ging „Poelmeer" Zaterdag weder een zwemfeest voor de jeugd, dat zich in een grote belangstelling mocht verheugen. Er werden wedstrijden gehouden voor 25 meter vrije slag, rugzwemmen, hin- derniszwemmen en zaklopen. voor drie leeftijdsgroepen van jongens en meisjes. Ter afwisseling gaven de badmeesters de heren Leget en Bekooy, bijgestaan door de heer A. L. van Ingen Schenaru, Frans Merkelij-n en Koos Visser een komisch intermezzo, dat bij het publiek in de smaak viel. Aan het eind van de middag werden de examens afge- m voor het diploma A. en B De jitter van ..Poelmeer" die ten slotte de prijzen en diploma's met enige toe passelijke woorden uitreikte, bedankte allen, die hun krachten aan deze middag hadden gegeven. „Poelmeer" kan op een welgeslaagd zwemfeest terugzien. DAMMEN. R.D.C.-nicuws. Vorige week won de Leidse hoofd klasser P. Olivier in een goed gespeelde partij van F. Laterveer, zodat nu de Do nateursbeker door eerstgenoemde werd gewonnen. Deze wist uit 6 gespeelde par tijen 10 punten te halen. Laterveer, die uitstekend speelde, had met veel pech te kampen. Olivier won voorts beide par- van Leeuwenburg en Vletter. Later- verloor van Vletter. De eindstand 1. P. Olivier (kampioen) 650 1—10; 2. F. Laterveer 6—3—0—3—6; 3. A. Vletter 62135; 4. W. Leeuwen burg 6—1—1 13. S öionnave Contra- Spionnage door Willy le Comte Duitse infiltratie in Ierland Distributievaria Uitreiking bonkaarten 810 te Lelden De uitreiking van bonkaarten 810 vindt morgen (Dinsdag 17 Aug.) plaats aan ge zinnen, waarvan het hoofd een stamkaart- nummer heeft van 86.401 tm. 94 400. Uit- verbaasd reiking vindt plaats aan het distributie- re-statie kantoor, ingang Langebrug, en van 2—4.30 uur. i 8.30—12 Wanneer door de F.B.I. (Federal Board of Investigations Amerikaanse Geheime Dienst) een huiszoeking werd gedaan bij gearresteerde spionnen der As-mogendhe- zij gewoon allerlei nationaal- socialistisch propagandamateriaal aan te treffen. Men vond anti-semietlsche pam fletten, brieven van Amerikaanse moe ders, die in onrust verkeerden over hun zonen in Afrika, Italië of één der andere fronten, kortom het gewone nazi-recept: leugenpropaganda volgens het systeem- Goebbels De Amerikaanse Intelligence-officers waren deze pamfletten reeds zo dikwijls tegengekomen, dat zij er niet eens meer ver waren. Maar by een ar- Detroit vonden zij toch ma'.c- aal, dat zij nog nooit gezien hadden. Hetj inlichtingen fletten over Ierland. Deze papieren wai allen in groene kleuren (groen is voor Ieren, wat oranje voor ons is) gedrukt gericht tot het Iers-Amerikaanse deel v de bevolking der U.S.A. Ierland, zo proclameerden de nazi's, z nimmer aan de zijde der Geallieerden a de oorlog deelnemen, de Ieren zouden hun devies trouw blijven. Hun devies, dat luidde: „Noch Koning, noch Keizer, Ier land voor Alles"Deze pamfletten wa ren natuurlijk in perfect Engels gesteld er men deed het voorkomen of zij van anti- Britse groepen in Groot-Brittannië komstig waren. Vanzelfsprekend w zij „made in Berlin" en verspreid onder die leden van de Iers-Republikeinse be weging, welke sympathiek tegenover iedereen Stonden, die tegen Engeland vocht. Maar niet alle leden van de I.R.." de Ierse terroristische organisatie, war bereid met de nazi's samen te werken; werkelijkheid waren velen hunner vurige aanhangers van de vrijheid en veraf schuwden het nationaal-socialisme. Maar feit, dat een kleine minderheid, geleid door blinde haat tegen Engeland, werktuig der nazi's werd en zelfs in dienst trad van Admiraal Canaris' Ge heime Dienst. Tijdens Wereldoorlog II protesteerde het Amerikaanse State-Department her haaldelijk bij de Regering van de Ierse Vrijstaat tegen spionnage door Ieren, die de sterkte en uitrusting bestond uit een aantal brieven en pam-Jder in Noord-Ierland gestationneerde Amerikaanse troepen aan de Duitsers uit leverden. De toenmalige Ierse President: Eamon de Valera, bestreed de Amerikaanse klach ten: „hij geloofde ze niet". Hij schreef dat dergelijke inférieure handelingen. als| bedoeld in de nota's der Amerikaanse Re gering, overal ter wereld zouden kunnen geschieden, maar nimmer in Ierland: „Ieren waren geen verraders". De Valera zond een rapport naar Washington, via de Amerikaanse Gezant, waarin hij ver klaarde, dat het totaal aantal spionnen, hetwelk zich in Ierse gevangenissen be vond, uit twaalf personen bestond, tien buitenlanders en twee Ieren. De Valera gaf in dit rapport te kennen dat hij het betwijfelde, of enig land ter wereld op zulke gunstige resultaten kon wijzen De Amerikaanse Geheime-Dienst-offi- cieren, die dit rapport ter inzage kregen glimlachten, om van ergernis niet te spre kenHet was de Geallieerde Inlichtin gendienst in het jaar 1944 bekend, dat zich minstens vierhonderd vijandelijke agen- n in Ierland ophielden Admiraal Walter Wilhelm Canaris, het Hoofd van de Duitse Geheime Dienst, had Ierland vaste voet. Reeds lang voor het uitbreken van de oorlog had hij zijn con tacten gelegddit gebeurde via Neder- Ivurt Singer verhaalt in zijn boek: „Spies and Traitors of World-War II" van één der besprekingen, die tussen Ieren en Duitse spionnen in Nederland werd ge voerd. In Mei 1939 stapte een lange, ma gere man uit een taxi en wandelde liet Hotel „Commerce" in Rotterdam binnen. Zijn naam luidde Sean Russel. Even later meldde zich een blauwogige, kleine man bij hem, genaamd Max Piël. Beiden lieten zich inschrijven onder valse namen en ga- op „vertegenwoordigers" te zijn handelshuis in Dublin. In hun koffers bevonden zich textiel-monsters. Maar werkelijkheid interesseerden beide heren voor andere waren: Sean Russel, het hoofd van de Irish Republican Army (IRA), was gekomen om onderhandelin gen te voeren over het smokkelen van ex plosieve stoffen naar Ierland; munitie er wapens, die zijn terroristisch leger zo no dig had. Het was voor de Duitse Generale Staf niet belangrijk, dat er zo af en een bom ontplofte op een station, telefooncel of een of andere haven Londen, de nazi's wilden proberen Russel zijn leger voor hun karretje te s Katwijk Burgerlyke Stand Geboren: Maria J C d, v A J Molen kamp en J A Hessels, Klaas, z v T. v d Plas en J Durieux; Airend, z v P vam Beelen en A v d Oever, Gerardois J z v L Knetsch en W v Leeuwen, Cornells A z v B. Zuijderduijn en K A ironel'la B T M, d v H J Oostdam en H M A Vester. Geertje A d v P v d Kraam 1 en N N A Karlsen, Willem, z v J Hase- noot en K lm thorn, Airenid, Plas en A v Duijin. Onder brouwd: M Ouwehamd en C v Rijn; E I Veer man en C A Haasnoot; C vam Dam en J G Rijsdaim; H Vooijs en I van Tilburg; B Vissers en A E Muller, P de Vreugd en W v Duijn; D Kuijit en K v d Plas. Getrouwd: J C Zijderveld en J Onder- waiter; S van Weeghel en H Guijt. Overleden: H J Vijlbrief, 16 j, M La- tenstein van Voorst. 81 j, wed. v H E de Ruiter Zij'liker; A de Lange, 84 j, Wedrn. v D van Duljn. Katwijk aan Zee Veel bekijks. Veel bekijks had die reddingsboot de N. Z. H. R.-Mij, die Zaterdagmiddag voor een oefening in zee ging Drie bad gasten dorsten ditmaal de strijd met de branding aan en daar er nog al bran ding was. kregen de talrijke toeschou wers een spel vam golven en spier kracht te zien. „Werkmans Wilskracht" Drommen mensen hebben Zaterdag avond rond het Leidse muziekcorps „Werkmans Wilskracht" staan luiste ren naar de pittige en klankrijke mu ziek, die we van dit gezelschap zijm ge wend. De heer G. Dik had een program ma samengesteld, dat het beluisteren waard was. Ook de muzikale tocht door het dorp trok velen uit dé huizen. Predikbeurten Op Dinsdag 17 Augustus hoopt Ned. Herv. Gem. (Oude Kerk) orr voor te gaan ds Van Arkel van Haarlem. Im het gebouw van de Geref. Gemeente spreekt te half acht ds M. v. d. Ketterij van Vlaardingen. Een mooi bedrag De in de Ned. Herv. kerken gehouden collecte voor de bouw van de kerk Valkenburg heeft het mooie bedrag a f 1164 opgebracht Fortenbouwfeest Zaterdagmorgen vond op het strand het fortenbouwfeest plaats, dat Vrijdag was uitgesteld. Alles verliep tenslotte waren het Leen Baalbergen, Cobi de Mol, Jaap de Jong, Rietje Hoek, Hans Blom en Piet Ravensbergen. die met de prijzen gingen strijken. Lts se Llsserbroek-Meer en Duinpolder In Hotel „De Witte Zwaan" vergader den de stemgerechtigde ingelanden var de Lisseri>roek-Meer en Duimpolder. De voorz. de heer M. J. Blokhuis herdacht de nagedachtenis van de heer A. Raap horst in leven secretaris-penningmeester van die polder. Vervolgens werd de kening 1947 vastgesteld met een ont vangst van f 5.023.68 en een uitgave van f 3.895.78 zodat er een batig saldo is van f 1.127.90. Na bespreking werd de be groting over 1948 vastgesteld op f 7.324.06 met een post van f 642.23 voor onvoor ziene uitgaven. In de. vacaituré seor.-pen- ningmeester, in verband met het over lijden van de heer Raaphorst, werd ge kozen de heer J. H. M. Bulten. De heer A. H. Nieuwen huis werd herbenoemd tot lid van het Bestuur. Noordwijk Rietschelf verbrand De rietschelf van de heer P. in de Noordzij polder geraakte in brand. De brandweer was ter plaatse, doch kon niet voorkomen, dat de schelf geheel in de vlammen opging. „Noofdwijk"Badgasten 22. „Noordwijk" speelde Zaterdag op het De „Martha" van rederij Pronk te IJmuiden te water gelaten Scheepswerf „De Dageraad" te Wou- brugge bouwde weer een logger Vrolijk wapperden Zaterdagmiddag di vlaggen op de Scheepsbouwwerf werd in opdracht van de rederij Pronk te IJmuiden, stond gereed om te watei gelaten te worden, Een aantal genodigden bevond zich op het platte dak van een der loodsen, ten wijl de belangstelling van de zijde van het publiek zeer groot was. Om 2 uur arriveerden de reder ei echtgenote en nadat aan laatstgenoemd» bloemen waren aangeboden richtte d« directeur, Jac. Boot, enkele woerden tot de heer Pronk. Spr. dankte voor de ver- leende opdracht tot de bouw van logger en voor de verdere orders, di» het bedrijf mocht ontvangen. Voorts vooi de prettige samenwerking, die tussen reder en bouwer bestaat en wenste d» heer Pronk met zijn nieuwe aan goede vaart en veel succes. De heer J. C. Pronk uitte zijn voll» tevredenheid over datgene, wat tot toe tot stand is gebracht en feliciteerd» de oud-directeur, W. A. Boot met zijn beide uiterst bekwame opvolgers. Hj| betreurde het, dat de schipper voor logger niet aanwezig kon zijn en zeid» van de nieuwe aanwinst veel genoegen te verwachten. Hierop verrichtte mevr. Pronk doopplechtigheid en terwijl de cham» pagne langs de wanden van het schip bruiste, gleed de „Martha" onder ge» juich der omstanders haar element tege» Het schip heeft dezelfde afmetingen als de onlangs van stapel gelopen „Hui» berdina Gijsbertha" en wordt uitgerust met een Werkspoor-motor van 290 P.K, Er wordt een radio zend- en ontvang, installatie, benevens een echolood in gebracht. De heer Pronk deelde ons mede, dat het schip zal varen ond^r het nummei IJm. 74 en dat de IJm. 74 vermoedelijk over 8 weken in de vaart zal komen. strand een vriendschappelijke wedstrijd tegen een elftal der badgasten. Hoewel .Noordwijk" sterker was, stonden d« linksback en keeper der badgasten een gelijkspel (22) in de weg. Een kwartier verlenging volgde, maar hierin werd niet gescoord. Eindelijk, m ;n van 2 series strafschoppen, kon „Noordwijk" beslag leggen op de uitge loofde wisselbeker. 50 jaar getrouwd Op 18 dezer hoopt het echtpaar P. J. Droog en M. Droog-v.d. Zalm de daig t» herdenken, waarop zij vóór 50 jaar de echt wenden verbonden. Oude Wetering Toch nog feest. Naar wy uit goede bron vernemen, de week van 30 Aug.5 Sept. toch nog feest worden gevierd en wel veevoederfabriek van de heer Alberts. Vier gezellige avonden staan te wachten. Men wil een programma bieden. mede een ieder accoord kan gaan. avond zal worden gereserveerd voor plaatselijke amateurs en gezelschappéh. Prijzen voor de beste prestaties worden uitgeloofd, dus Weteringers aan de slagl Commissaris der Koningin naar „Maryka van Poelgeest". Morgenavond hoopt de Commissar ris der Koningin met zijn echtgenote het openluohtspel „Marijke van Poelgeest" e wonen. Na afloop zullen de aris en mevrouw Kesper ten huiz» de burgemeester worden ontvangen en zullen enige ingezetenen aan de iris worden voorgesteld. le/ds palet Willem Tweehuysen MET HET HART IN FRANKRIJK Het atelier van Willem Tweehuysen »n de Nieuwe Rijn ligt koel en luchtig open naar een verwilderde, door m gesloten tuin, waar mussen vechten in het hoge gras. Van de wand blikt met uitdagende minachting in de wijze ogen rond de spottend-weelderige mond het grote portret van „Mira", dat men zich zal herinneren van de tentoonstel- in de Lakenhal in Februari 1946. Onwillekeurig wijken de grijze ogen van de jonge schilder naar dit majestueuze schilderij, als hij met een gewoonte-ge- baar zijn sigaretten te voorschijn wurmt het vlpmmetje van zijn lucifer laat len in de holte van zijn hand. Dan wipt het frêle brunettetje binnen, dat vóór een jaar Tweehuysens vrouw werd, vangt de ogen van haar nog wat stille Het wanneer de kunnen legde Tweehuysen kortelings af bij het verschijnen van de tweede druk van „Lutetia en de vreemdeling" v; Tersteeg, welk boek door hem van luch- tige, kleine tekeningen werd voorzi Tweehuysen leeft niet van zijn kunst; dat pleit voor zijn realiteitsbesef. Want al verdienen zowel zijn tekeningen als zijn schilderijen een ruim afzetgebied, het Leidse gebrek aan expositie-ruimte en een typisch-Leidse apathie, waar moderne kunst betreft, verhinderen gelmatige verkoop. Midden in de oorlog experimenteerde Giselle Kuster op de Breestraat met haar zaal „Pro Arte" en ook Tweehuysen maakte er gebruik van Maar al werd onze schilder lid van hel Leidse genootschap „Ars aemula", Lei den zelf bindt hem slechts matig. Het is, dat de firma Vroom en Dreesmann werk Willem Tweehuysen: Boulevard des Invalides Sean Russel was met zijn W.A.-mentali- it een willig werktuig voor de Duitsers. Hij, met zijn heftige Joden-haat en zieke lijke afkeer van alles wat zich Brit noem de, stelde zich graag beschikbaar hun op drachten uit te voeren. De onderhandelin- liepen dan ook vlot en enige da gen later keerde Russel terug grote hoeveelheid geld rr nemend. theekopjes gevuld op tafel staan, komt hij los. Niet met woorden voorlopig, met tekeningen, mappen vol, alles even keurig geordend. ,In Leiden geboren? Ja zeker, op 18 September 1921. Of er schilders in mijn familie zijn? Nee, tot nog toe ben ik de enige van dat soort. Mijn vader werkte aan de Leidse lichtfabrieken en ik zelf begon met op de banken van een H.B.S. te zitten, te Utrecht, waar wy toen woonden." „Afgemaakt?" gooi ik er haastig tus- „Nee, op mijn zeventiende had ik er schoon genoeg van. Ik ging naar de Haagse academie voor beeldende kun sten en studeerde daar nog vijf jaar." Paul Citroen, die meer tekenaar dan schilder is, leerde Tweehuysen de ken nis der materialen, analyse en synthese, de invloed van deze op Tweehuysens jong talent was groot. Tweehuysen schilderachtig en grafisch tegelijk, breed opvatting, met grote vlakken en enkele rake toetsen, indringend als een goede reclameplaat en toch vol van ge- Ierland.' dempte poëzie. Van Han van Dam leerde Tweehuysen jde kunst van het portretteren W. J. Roozendaal, die vooral houtsnijder irvolgd) is, het illustreren. Een proeve van zijn, heeft voor hem en het jonge gezin mei de herfst de eerste baby verwacht, maar andersReeds exposeerde Twee huysen in Maastricht en zijn verlangen» gaan verder, naar het Zuiden, waar de schilderkunst bloeit. Zelden treffen wy in het werk van deze Leidenaar echt- Hollandse tafereeltjes. Wat Tweehuysen met zijn fantasie aanraakt wordt Frans, Zuid-Frans. Geen zoeken naar toon, maar fel-anti-naturalistisch van kleur en werkend in een ruimte, die neigt naar het twee-dimensionale, tracht hij iets va9t te leggen van het grote verlangen naar „la belle France", dat hem roept vanuit de dingen van het dagelijks levent het koele atelier, de wilde tuin en het kleine, donkere vrouwtje, dat Nora heet „Matisseü' peinst Tweehuysen, terwijl hy een nieuwe map met tekeningen te voorschijn haalt. „En Brianchon en Pi casso. Picasso moet op het ogenblik er gens in het Zuiden zitten, in de buurt van de Pyreneeën Ja, Frankrijk is het land gebleven, waar voor de kunst de nieuwe ideeën geboren worden, het land van alle schil- dersdromen. Maar een stad als Leiden moest er een eer in stellen hem hier te houden. C. Th. R.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2