Jlieiturr £V i ïtsrlj t(tfouraiit üfwy Djokja betaalde buitenl. missies met geld van opiumsmokkel Wist U MAANDAG 16 AUGUSTUS 1948 BUR en REDACTIE: Hogewoerd 103- DIRECTIE: F. DTEMF.R. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „SttinhwsGrlj fe abcfeboft! jnyo bert in tegjjenspoef Ne?en en fwïntlgste Jaargang No. 7588 Afscheid der Gladiatoren Zie pag. 3 Door ontdekking van honderden kilo's werd de republiek ernstig gecompromitteerd De Nederlandse politie te Batavia kwam een grote opinmsmokkelzaak op het spoor, waarbij de gehele Djokjase regering en waarschijnlijk enkele buitenlanders zijn betrokken. Men nam honderden kilo's, aan de republikeinse regering toebehorend, opium in beslag. De opbrengst van deze smokkel was bestemd ter dekking van de onkosten voor missies van Djokja in het buitenland Zaterdag werden, naax Ass. Press uit Batavia seint, op het Bataviase vlieg veld gearresteerd het hoofd vaai het Djokjase opium-monopolie Raden Moe- karto Notowidigdo en de politieke cor respondent Eikara Tobing van het re publikeinse dagblad „Soember" („De De Nederlandse overheid waarscbuw- i mr A. A. Maramis, minister van fi- neciën in Djokja, die de verkoop van deze opium leidde, dat hij onmiddellijk wordt gearresteerd ais hij in Batavia bomt. Voorts meent een Nederlandse woordvoerder, dat men waarschijnlijk overgaat tot opheffing van de diploma tieke onschendbaarheid van de leden van de republikeinse afvaardiging, belast met de onderhandelingen met Nederland De opium werd uitgevoerd aan boord van gecharterde Australische vliegtui gen, waarvan er een kort geleden vain Toelemg Agoeng naar Singapore vloog. Ook werd van snelle bootjes gébruik ge maakt, die opium in Padjitan (Zuid kust van Java) innamen voor transport naar Aziatische havens. Voorts werd opium van Pontiamak uit naar Singapore en Hongkong vervoerd. Deze opium zou tijdens de oorlog zijn vervaardigd door de Japanse opium regie en laiter zijn overgebracht naar republikeins gebied. Per brief werd de Commissie van Goe de Diensten op de hoogte gestéld, die in verband met het opschorten van de poli tieke besprekingen naar Batavia ging. Het merendeel van het personeel van de Djokjase onderhandelingsoomimdssie blijft ie Djokja. Naar Reuter meldit was Badiji Aigoes Saiiim minister van Buitenlandse Zaken In Djokja, niet bereid de Nederlandse beschuldigingen te logenstraffen. Hij deelde mede. dat „de Nederlandse auto riteiten geen officiële beschuMiging ter zake indienden". In het begin van deze week verwacht men van Nederlandse zijde een officieel protest bij de Commissie van Goede Diensten, tegen de „schending door Djokja van de internationale opium- overeenkomst". Een communiqué van de R.V.D. ver meldt om. nog, dat de zaak aan het rol len kwam, toen een maand geleden bij een Inval in een Chinees hotel te Bata via, ruwe opium werd aangetroffen, naar aanleiding waarvan een aantal Chinezen werd gearresteerd. Deze opium bleek on derdeel te zijn van een partij van 5 kg., die in koffiebalen verborgen per schip van Soerabaja naar Batavia was gebracht. Na deze arrestatie werden in Juli en Augustus meer partijen achterhaald en op grond van gevonden documenten kon men overgaan tot de arrestatie van R. M. Notowidigdo. die op het punt stond om met het speciale delegatievliegtuig naar Djokje te vertrekken. Hij had gegevens bij zich betreffende alle opiumvoor- raden in de Djokjase republiek en een volmacht, afgegeven door de Djokjase vice-president, waarbij hij het recht had alle kantoren van de republiek in Z.O. Azië en Australië te controleren. verhoor wees uit, dat bö de Ja panse capitulatie 22 ton opium in Bata via aanwezig was, welke voorraad ter stond naar Djokja was vervoerd. Direct na de politiële actie van verleden jaar begon men met verkoop op grote schaal om republikeinse vertegenwoordigers in het buitenland te betalen en verschillen de posten van de repnbliek in de „be zette gebieden" te dekken. De opdracht tot verkoop was gegeven door minister Maramis na bespreking met het kabinet. Hij bepaalde aan wie moest worden verkocht en als gevolg hiervan werden ong. 16 ton naar Malakka geëx porteerd. Het vervoer geschiedde per auto, speed boat, en een Australisch Catalina-vlieg- tuig met een Australische bemanning, dat opsteeg van het Tjampoer Darat Meer in het Kedirische. Van gezaghebbende Nederlandse zijde werd voorts aan Aneta gemeld, dat uiter aard de beslissing of deze smokkelzaak kan leiden tot algehele stopzetting van de onderhandelingen bij de Ned. rege ring ligt. Men verwacht die echter niet. Wel zullen maatregelen worden getrof fen, opdat geen misbruik meer kan wor den gemaakt van diplomateieke facilitei ten. „Dergelijke practijken kunnen niet geduld worden onde Nederlandse souve- reiniteit", aldus de Nederlandse woord voerder. In Ibet afgelopen jaar werden in Ame rika geweldige hoeveelheden morphine, cocaine, opium en hasjiesj in beslag ge nomen, afkomstig uit de Middellandse Zee-damden, India en Mexico. ZIEKTE-UITKERING VOOR OM GE ZONDHEIDSREDENEN ONTSLAGEN MINISTERS. Dezer dagen is een K. B. verschenen, volgens hetwelk aan een minister, wie Of lijn verzoek om gezondheidsredenen ont slag wordt verleend en die om dezelfde reden niet in staat is direct een andere werkkring te aanvaarden, een uitkering van f 500 per maand zal worden toege kend, maximaal voor de duur van jaar, met aftrek van hetgeen wordt noten krachtens art. 53 der pensioenwet. Deze uitkeringsmogelijkheid wordt inge voerd per 1 Jan. 1948, zodat ten behoeve van de op 18 Maart j.l. overleden 14 Januari 1948 om gezondheidsredenen ontslagen minister van Economische Za ken, dr W. G. M. Huysmans, aan de na bestaanden alsnog een uitkering uit 'a Rijks kas kan worden verstrekt. Inval in een speelhol te Scheveningen Vijf personen gearresteerd en 7000 i beslag genomen In de nacht van Zaterdag op Zonde heeft de politie een inval gedaan in hi perceel Harstenhoekweg 281, bewoond door de 49-jarige H. van G.R. die legenheid tot hazardspel gaf. Een 19-tal personen werd aangetroffen, verdiept in het spel. Een roulette, ongeveer 7000 en een hoeveelheid drank werd in be slag genomen. De 35-jarige croupier M. G. L., wonende Jan Luijkenstr. te Am sterdam, alsmede zijn stadgenoten de 42- jarige croupier G. H. L. de bankhoud- ster. de 53-jarige weduwe A. G. C.v. A L. en de 56-jarige koopman J. N. Th. D., van de Rijswijkseweg, te Den Haag, somede de hoofdbewoonster van het per ceel, werden gearresteerd. De politie verzoekt personen, die in de «fgelopen weken enige tijd te Scheve- Hingen hebben vertoeft, en die werden uitgenodigd om „eens een spelletje te doen", zich tot het geven van inlich tingen te vervoegen bij de recherche van het bureau-Gevers Deynootweg. PRIJSVERHOGING DOPERWTEN IN BLIK. De maximumprijzen van doperwten blik van 1 L. zijn voor de fijnere soorten verhoogd: extra-fijn kost nu f 1.87, fijn f 1.63, fijn f 1.37 en middelfijn f 1.13 De prijzen voor de middelsoorten bleven gehandhaafd. bi verschillende bladen hebben berich ten gestaan omtrent de liquidatie van d« .TJNAC", In verband hiermede, meldt het Nederlands Comité UN AC, dat de actie IA W48 gewoon doorgaat Zou Amerika dit geloven Djokja legt het er een beetje erg dik op. Nu de Djokjase regering niet in staat is, zich te verweren in de geruchtma kende opiumsmokkelaffaire, gaat zij uit een ander vaatje tappen: Het Djokjase voorlichtingsbureau te New York publi ceerde een gehele lijst gruwelijkheden, waaraan „Nederlandse kooplieden met Duitse Nazi's" zich zouden hebben schul dig gemaakt, zoals „wellustig doden", „afslachten" en „vermoorden" van dui zenden Indonesiërs. Hierin wordt ook de „beruchte kapitein Westerling" aange haald, die de dood van 50.000 Indonesiërs in Celebes op zijn geweten zou hebben en het commando zou voeren ov „Duitse nazi's", die volgens Djokja deel uitmaken van het Korps Speciale Troe- Republiek Korea geboren Thans is officieel de Koreaanse Repu bliek uitgeroepen. Zij omvat het Zuide lijk gedeelte van het land, dat door de Amerikanen bezet wordt. De Koreaanse Republiek heeft haar zetel te Seoel en werd reeds de facto erkend door de Ver. Staten en China. Noord-Korea, waar de Russen de baas zijn, heeft een eigen rege ring. Ongeveer 50.000 politie-agenten v ren Zondag op de been om relletjes voorkomen. Generaal MacArthur, die bij de plechtige uitroeping van de Repu bliek tegenwoordig was, noemde de bar rière, die dwars door het land loopt, der grootste tragedies in de huidige ge schiedenis. De bejaarde president Korea sprak MacArthur toe als „bevrij der des lands". staking bij de finse spoor wegen. Het personeel van de Finse spoorweg depots heeft besloten, hedennacht in sta king te gaan, terwijl ook in de haven van Turku een staking dreigt. Vermoede lijk geldt het hier een actie der linkse vakbonden tegen de regering van premier Fagerholm. nieuwe marshall-toewijzing aan nederland Bi/n-nen het kader vam de Marshall hulp is aan ons land weer een aankoop- maohtigdnig van miiim 10 ntillioen dollar verschaft, bestemd voor het kopen van allerlei soorten metalen. Pater Henri de Greeve, bekend en populair door zijn „Radio-lichtbaken", vierde gisteren zijn 25-jarig priesterjubileum. Zijn verdiensten werden ook door HM. de Koningin gewaardeerd in een benoeming tot Officier in de Orde van Oranje Nassau- De onderscheiding werd de jubilaris door minister Sassen (r.) op de borst gespeld. Cuyk en Sittard vieren hun eeuwfeesten Komt prof. Piccard voor ballon- wedstrijden naar Sittard? Cuyk is Zaterdag begonnen met de viering van het tweeduizendjarig be staan. Hoorngeschal kondigde de komst de Commissaris der Koningin, prof. dr J. E. de Quay, die na een feest- tede de oudheidkundige tentoonstelling opende door met een sabelhouw het lint door te slaan. Sittard viert het 700-jarig bestaan. Prof. dr J. J. M. Timmers van Nijmegen deed „enkele losse grepen uit het grote epos van deze toegangspoort tot de mijnstreek" en de handels- en in dustrietentoonstelling „De Zuiderpoort" werd geopend. Prof. Piccard, de bekende Belgische diepzeevorser, is uitgenodigd om het startsein te geven voor de internationale ballonwedstrijd, die Zaterdag in Sittard wordt gehouden. Er is een speciale kundige dienst en er is een technische want de wedstrijd zal onder alle weersomstandigheden door gaan Meester in miniatuur Chen Ching-Yi, in China beroemd voor zijn meesterlijk graveren van ivoor, heeft een testament van een andere be roemde Chinees, dr Sun Yat Sen, op een stukje ivoor gegraveerd, dat zo groot is, of beter, zo klein is, als een mosterd zaadje. Alles staat er op en Tsjang Kad Sjek heeft het ten geschenke ontvangen. Enkele jaren terug graveerde Chen de Chinese grondwet en de gehele kaart van China op een stukje ivoor, ter grootte van een postzegel. REBELLEN RUKKEN OP NAAR RANGOON Volgens berichten uit de Birmese hoofdstad Rangoon trekken troepen op standelingen uit het Noord-Westen op naar de hoofdstad. Vrijwel alle verbin dingen tussen Rangoon en de provincie zijn verbroken. De positie der regering wordt zeer gevaarlijk geacht. De overstromingen in Schotland De aanhoudende regens in Schotland en Engeland hebben grote overstro mingen veroorzaakt. Veertig bruggen zijn weggeslagen of zwaar beschadigd. Twee mannen door R'damse tram doodgereden Gistermorgen zijn op de baan van d£ Rotterdamse stoomtram aan de Rosen- straat de afschuwelijk verminkte lijken gevonden van de 46-jarige L. van Schaik uit Vlissingen en de 39-jarige olieman L. van Erkel uit Rotterdam. Zaterdagavond om half twaalf had een getuige twee personen door de haag langs de spoorbaan zien kruipen en opgemerkt, dat de mannen achter de heg op de grond vermoedelijk op de rails waren gaan liggen. Even later passeerde een motor tram met 6 wagens van Hillesluis, waar door zij overreden moeten zijn en op slag gedood. De machinist had niets vai ongeluk gemerkt. C. v. G.D. gaat uitroeping republiek bejubelen En dr Van Mook gaat een beetje rusten Vanmorgen zijn enige leden van de Commissie van Goede Diensten naar Djokja gevlogen voor het bijwonen van de republikeinse feesten van 17 Augustus. Enige leden van de republikeinse delega- enkele republikeinse ministers zijn met hetzelfde UNO-vliegtuig naar Djokja gevlogen. (Deze feesten worden gehouden ter ge legenheid van de verjaardag van de uit roeping van de republiek, drie jaar gele den. Het bijwonen van de festiviteiten door officiële persoonlijkheden C.G.D. zal de rep. machthebbers op nieuw stijven in hun opvatting, dat de re publiek een souvereine staat is, die niets te maken heeft met de, overigens door haar zelf erkende, volledige Nederlandse souvereiniteit gedurende de overgangs tijd. Wij xijn geneigd, hierin opnieuw te zien een lichte poging van de betrokken le de C.G.D. tot collaboratie met de republiek. Het is om ziek van te worden! Of dit echter de oorzaak is van het feit, dat dr Van Mook, die al een paar dagen niet helemaal in orde was, vanc Tjipanas is vertrokken om korte tijd rust i, wordt uit Batavia niet gemeld..™ Rel.). Zaak Meyer Schwencke is uitgesteld Dr Goedewagen komt morgen voor perszuivering. Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt zal de zaak tegen de beruchte Nazi-journalist Arie Meyer Schwencke. dir. der Ver. Pers Bureaux en vooraan staande figuur bij de Nazificering der Nederl. Pers, die op 18 Aug. voor de Haagse Perszuiverings Cie., zou terecht staan, tijdelijk worden uitgesteld op ver zoek van de psychiater. Hij zit thans in m gesticht. Wel zal 18 Aug. terechtstaan voor deze immissie dr T. Goedewaagen, voorm. :cr.-generaal van het Dep. v. Volksvoor lichting en Kunsten, wegens zijn nazi- journalistische activiteit en met hem nog enkele andere beruchte Nazi-journalisten. PRINS BERNHARD ZAL TE DEVENTER ONDERSCHEIDINGEN UITREIKEN. Prins Bernhard zal op 35 Augustus op de Brink te Deventer, namens H. M. de Koningin, decoraties uitreiken aan per soneel van de scheepvaart, de Koninkl. Marine en de Kon. Landmacht, dat zich gedurende 1940'45 heeft onderscheiden. Geregeld kleine diefstallen bij de K.L.M. Geven zelfs de personeelschefs het voorbeeld? De politierechter te Haarlem heeft drie controleurs en een hulpcontroleur van de provisiekamer der K.L.M. veroordeeld week gev.straf wegens diefstal theedoeken en levensmiddelen. De verdachten bekenden volmondig en erden als excuus aan, dat alle leden tn het personeel, van hoog tot zelfde doen: zelfs de chefs geven daarin het voorbeeld. Op die manier, aldus de officier, wordt onze nationale trots, de K.L.M.. volkomen ondergraven. Hij stel de vast, dat alle schuldigen voor dt rechtbank moeten komen, wanneer ei voldoende bewijs was. Een der verdach ten bracht ook zijn moeilijke financiële positie te berde en zeide, dat hij de thee doeken alsluiers had gebruikt. De politierechter wilde met dit alles reke ning houden en de verdachten toonden zich dan ook dankbaar voor de lichte straf. Gooise dames willen geen vreemde melkboer Willen tegen wükverdeling by minister Mansholt protesteren In het Gooi, vooral in Naarden Bussum, is een vinnige strijd ontbrand tussen huismoeders en melkboeren, die kort geleden een z.g. melksanering heb ben ingevoerd. Hierdoor kregen de meeste huisvrouwen op zekere dag onbekende melkboer aan de deur. De melkboeren hadden n.l. een wijkverde- ling gemaakt zonder overleg met de klanten. De protesterende huisvrouwen, die vaak weigeren, van de nieuwe leve rancier te kopen en melk gaan halen bij de melkboer, die zij wensen, hebben zich in een organisatie verenigd met het doel, haar klachten aan minister Mans- holt voor te leggen. Ook de melkboeren zijn het onder elkaar over de nieuwe regeling niet eens. Men verklaarde on der dwang te hebben moeten handelen. Moskou en Washington beschuldigen elkaar van spionnage Amerikaans attaché op Russisch „verzoek" teruggeroepen Russen en Amerikanen maken het elkaar wederzijds nu lastig met spionna- ge-affaires. Nadat de Russische ambassa deur te Washington Zaterdag geruime tijd geconfereerd had met de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Lovett, over de Russin Kosenkina, wier uitlevering geëist is, lanceerde Radio Moskou een spionnage-schandaal, waar- Amerikaans diplomaat, marine attaché aan de ambassade te Moskou, Dreher, betrokken zou zijn. Op verzoek Russische regering was Dreher door zijn regering teruggeroepen. Sinds April, toen Dreher Moskou verlaten had. diens schuld aan spionnage hebben vastgestaan. Enige maanden geleden had de Russische Veiligheidsdienst ergens in het Zuiden van Rusland waargenomen, 'n plaatselijk douanebeambte gehei- militaire inlichtingen verzamelde tijd tot tijd naar Moskou reisde. Deze werd dan ook geschaduwd. Toen de Rus sische beambte het douanekantoor te Moskou binnentrad, ontmoette hij daar onbekend persoon in burger, die de genoemde Dreher bleek te zijn. Uit een notitieboekje van de douaneman kwam vast te staan, dat geheime militaire in lichtingen in het spel waren en beide personen legden volgens de Russische radio een bekentenis af. Deze affaire wordt eerst nu gepubliceerd en houdt kennelijk verband met de onthullingen over de Russische spionnage in Amerika, speciaal met de affaire Kosenkina-Sama- rin. waarvan de Russen pogen aandacht af te leiden. Inmiddels heeft Lovett ge weigerd mevr. Kosenkina onder Russische bescherming te stellen en zoals men weet is deze thans bereid verklaringen af te leggen, zodra haar toestand zulks ge- Friesland opent D.D.T.-offensief op Malariamug Besmettingsgevaar breidde zich steeds meer uit Sedert de oorlog heeft zich het gevaar voor malariabesmetting in Friesland aan merkelijk uitgebreid. Ook buiten de z.g „gevaarlijke zone", Leeuwarden—Frane- kerBolswardSneek, is besmetting ge signaleerd in 25 van de 44 Friese ge meenten. Om het gevaar zoveel mogelijk te keren, zal de reeds enige jaren ge voerde DTT-actie van het malaria- trum te Bolsward, aanmerkelijk uitge breid worden. Deze nieuwe DTT-i pagne wordt nu gevoerd van Franeker uit, Frieslands meest met malaria be smette gemeente. Men wil vrijwel alle woningen met het DTT-middel gaar handelen en daarvoor heeft men thans de beschikking over 10 Lofstrand-pom- pen, geschenken van het Rockefeller- Foundation, verder 5 zeer fijn werkende Hudson-handpompen uit Amerika en electrisch werkende „mistmaster". doogt. De repatriëring van Russen uit de Ver. Staten neemt steeds groter omvang aan en in twee maanden tijds zouden er reeds 500 vertrokken zijn. In Palestina voorlopig nog geen vrede De toestand in Palestina wordt ernsti ger. Volgens de Joden begonnen de Ara bieren een algemene aanval op het front en leden zij verliezen bij gevechten tus sen Jeruzalem en Tel Aviv. De comman dant van het Arabische legioen, Glubb Pasja, heeft tegengesproken, dat hij zijn functie heeft neergelegd, want hij brengt een bezoek aan Londen, om een verho ging van de Engelse subsidie aan Trans- Jordanië te vragen. Volgens Reuter zou de jeugdige Sjeik, Joessef, de eerste Arabier zijn, die thans openlijk klaard heeft, de zaak van Israel te zullen verdedigen. Joessef is eerst actief lid ge weest van de Stern-groep en werd enige tijd vastgehouden door de Britse autori teiten. Djamal Bey Hoesseini, zitter van de Arabische Hoge Commissie, gaf tijdens een interview te kennen, dat de Arabieden zich nog de Sowjet-Unie zullen werpen, indien Amerika voortgaat de Joodse eisen steunen. Roofoverval in Oisterwijkse bossen In de nacht van Zaterdag op Zondag een roofoverval gepleegd op de alleen wonende madame de Pressigny, die landhuisje bewoont in de Oisterwijkse bossen. Twee gemaskerde mannen dron gen het huis binnen, bonden haar brachten haar een snede over het ge zicht toe. De belangrijk bedrag aan goeden sieraden DAT te Oisterwijk onder overweldigende belangstelling het 700-jarig bestaan het gilde „St. Barbara" gevierd is „vogelschieten" en andere folkloristische evenementen. DAT 4 Sept. het gerestaureerde graf an 16 leden van het Huis Nassau-Dietz de Grote Kerk te Leeuwarden als hul deblijk aan H.M. de Koningin wordt over gedragen. DAT 25 Aug. om 11 uur in het Cabaret te Groningen de Tentoonstelling Gronin gen 1948 door de C. d. K. in de provincie, E. H. Ebels, wordt geopend. DAT de Alg. Nderl. Zuivelbond op 8 Sept. te Leeuwarden zijn jaarvergadering zal houden, met een inleiding van dr J. Horring over: „De toekomstige landbouw politiek en de Benelux". DAT op 18 Aug. van 7-12 uur de brug over het Walcherens kanaal bij Souburg voor alle scheepvaartverkeer i.v.m. repa ratie gesloten zal zijn. DAT de restauratie van de militaire hoofdwacht te Breda bijna haar beslag heeft gekregen, en daarna nog een in' dige restauratie volgt. DAT de rietmattenfabriek van Mijnlieff te Krimpen a.d. IJsel gisteravond door onbekende oorzaak met de voorraden to taal is afgebrand en dezelfde fabriek vo rig jaar ook afbrandde. DAT de dezer te IJmuiden overleden Zoals gemeld," liepen ook enkele dorpen havenmeester van het Noordzeekanaal. J. onder. Thans is de regen opgehouden Seyffert, aldaar onder grote belangstelling en men is bezig zoveel mogelijk van de ter aarde is besteld en vele scheepvaart- jresggaspoelde meubelen te redderw [vertegenwoordigers aanwezig waren. DAT ook dit jaar de schadelijke knol- lenbastaardsrups is gesignaleerd in het Oosten des land en aangeraden wordt de gewassen met derris te bespuiten. DAT te Eibergen de bouw voor een per manente ambachtsschool werd aanbesteed te Neede de bouw van 34 woningen, met als laagste inschrijfbedragen resp. f 113.000 en f 283.000. DAT bijna 45.000 personen de Legerten- toonstelling te R'dam bezochten, deze nu Eindhoven gaat en daar een speciale stroomverzorging komt, aangezien de lichtstad geen kilowattuur meer over heeft. DAT tijdens een reünie van oud-gijze laars te St Michielsgesteld in de bekende gebouwen een gedenksteen is onthuld de bewoners een oorkonde werd ov handigd. DAT de eerste cruise van de Willem Ruys een vlot verloop had en gedurende de reis werd onderzocht of het schip a-magnetisch was, hetgeen inderdaad ge- DAT i.v.m. de toekomstige stroomvoor ziening van Noord-Brabant een groot tal afnemens van de P.N.E.M. vergaderde en een commissie voor de stroom-afne- mende industrieën benoemd is, welke eventueele beperkingen zal bestuderen. DAT het uit Indië teruggekeerde Ken- nemer-bataljon de gast van de gemeente Haarlem was en er herdenkingsdiensten, een voetbalwedstrijd, alsmede een feest avond werden gehouden. DAT te Bergen op Zoom vier zware jongens zijn gearresteerd, die tal van in braken pleegden, door zich in huizen te laten insluiten. DAT in de vac. van het Eerste Kamer lid jhr mr G. Ruys de Beerenbrouck is be noemd tot lid van de Prov. Staten van Limburg K. v. Hinsberg uit Geleen. DAT de 41-j. distributieambtenaar K. R. uit Enkhuizen is gearresteerd wegens fraude in textielpunten, zomede zekere M. B. uit Grootebroek, die als opkoper wordt beschouwd. DAT een koe van de landbouwer Hil- horst te Haarlo het leven schonk aan eer drielingkalf en de diertjes samen maai liefst 97 kg wegen. DAT de E.V.C. 1 en 2 Oct in A'dam eer buitengewoon congres houdt ter bespre king van de a.s. publiekrechtelijke be- drij fsorganisa tie- DAT dr O. Popper van de universiteit in Johannesburg (Z.-Afr.) morgen is land arriveert om zijn techniek ooroperaties te demonstreren. DAT gezagvoerder A. Viruly Zaterdag het UNO-vliegtuig PH-TCT op Schiphol in de grond zette, vanwaar hét na revi- e Woensdag weer naar Stockholm gaat DAT Ouwehands Dierenpark te Rhenen dezer dagen weer een olifant rijk is ge worden. DAT 62 j. oud te Pontresina in Zwitser land is overleden mr Th. I. K. M. Hilter- leider van een groot advocatenkan toor te A'dam en wonende te Hilversum. DAT de Eindhovense politie de daders H. en De H. van een grote goud- verdiefstal te Geleen, arresteerde en thans zoekt naar de helers te Amsterdam. DAT tot gem.-secr. van Valkenburg- Houthem is benoemd M. J. A. Sluysmans aldaar i.p.v. H. J. Verstegen, die dezelfde functie in Roosendaal gaat bekleden. De band va* de Schotse garde-regi menten staan in het gelid. Tachtig duizend mensen staren naar dit punt. Het vuur wordt gedoofd. De vlag daalt. De Olympische Spelen 1948 zijn afgelopen. Berlijnse politie leeft als hond en kat Stumm „ontvreemdde" de officiële dienstauto Naar Reuter uit Moskou meldt, zouden e afgezanten der Westelijke Mogendhe den vanmiddag om vijf uur een nieuw onderhoud hebben met Molotof op het Kremlin. Thans gaat reeds de derde week der onderhandelingen te Moskou in, en nog steeds heeft men geen basis gevon- een „vier-mogendhedenconfe- irer de Duitse kwestie. In Berlijn zelf trekken vooral de moeilijkheden in zake de politie-kwestie de aandacht Men weet, dat de Russen, Paul Markgraf als hoofdcommissaris van politie, gehand haafd hebben, terwijl de Westelijke mo gendheden zich vasthouden aan dr Stumm. De politie-autoriteiten gedragen zich derhalve als hond en kat. Wat heeft Markgraf nu gedaan? Hij heeft tegen Stumm een aanklacht ingediend wegens het ontvreemden van de officiële dienst auto. Ook hebben de Sow jetautoritei ten een onderzoek gelast naar het gedrag van dr Hugo Holthoefer, hoofd van de poste rijen te Berlijn. Deze wordt er van be schuldigd medegewerkt te hebben aan de splitsing der politie, doordat hij last gaf, alle brieven, bestemd voor de politie, steeds naar het hoofdbureau in de Ame rikaanse zone door te zenden en niet naar de Sowjet-zone. De levensomstandigheden in Berlijn worden moeilijker, want sinds drie maanden heeft men geen vers vlees ontvangen, groente en fruit zijn een zeld zaamheid en melk wordt alleen voor babies verstrekt. amerika krijgt nog wel eens een presidente President Truman gelooft, dat er goede kans bestaat, dat de Ver. Staten nog eens een presidente zullen hebben. „Het is niet alleen een mogelijkh maar een grote waarschijnlijkheid", hij tot een groep meisjes, die een bezoek bracht aan het Witte Huis. India en Pakistan één jaar onafhankelijk Pakistan heeft gisteren zijn eerste vi jaardag van zijn onafhankelijkheid ge vierd. In het met vlaggen getooide Ka rachi woonden meer dan 150.000 perso- troependefilé bij. Ook India her dacht het feit van de onafhankelijkheid. In geheél het land wapperde de Natio nale vlag, terwijl Indische ministers kransen legden op de plek, waar Gandhi gecremeerd is. De minister van lands verdediging verklaarde, dat Indische strijdkrachten niet zouden rusten voor dat elke aanvaller en soldaat uit Paki stan van het Indische grondgebied ver dreven zouoden zijn. In Haiderabad hadden enige relletjes plaats. In Moskou ontving de Indische ambassadrice ter viering van de eerste Indische onafhankelijkheidsdag de Wes telijke ambassadeurs en tal van Sowjet- autcriteiten. Anderhalf milliard te kort op Amerikaans budget Marshall-hulp geschat op 7 milliard dollar President Truman heeft de Ver. Staten gewaarschuwd voor een werkelijk be grotingstekort van 1500 millioen dollar in het lopende belastingjaar, vergeleken met het record-overschot van 8400 mil- lien dollar vorig jaar. Deze grote achter uitgang heft een van de voornaamste factoren op, die een verdere inflatie tegenhielden. Hij onthulde, dat de mili taire uitgaven van in totaal 12.1000 mil lioen dollar, ruim 1100 millioen dollar hoger waren dan oorspronkelijk wa raamd. De nationale en internationale verplichtingen zullen iedere aanzienlijke verlaging van regeringsuitgaven in 195C onmogelijk maken, en het is waarschijn lijk, dat zij zelfs nog zullen stijgen. De regering gaat derhalve een periode tege moet van financieel beheer met een te kort. Truman voorzag stijging der mili taire uitgaven in het belastingjaar var 1950, terwijl in hetzelfde jaar de uit gaven, in verband met het Europese Herstelprogram, haar hoogtepunt zullen bereiken. Het zevende eeuwfeest van de Keulse Dom Enige honderdduizenden mensen bewo gen zich gisteren in de straten van Keu len om de processie te aanschouwen, ter gelegenheid van het zevende eeuwfeest van de Keulse Dom. Het beroemde ge bouw. welks twee torens hoog oprijzen uit de bouwvallen rondom, maar dat zelf tijdens de oorlog betrekkelijk ge ringe schade opliep, werd voor het eerst weer in gebruik genomen. Met speciale treinen, waren de Duitsers uit verschil lende delen van het land naar Keulen gekomen, welke stad met de stedelijke en Pauselijke kleuren getooid was. Er be vonden zich in Keulen niet minder dan zeven kardinalen en 31 Aartsbisschoppen, terwijl ook de Britse minister, Lord Packingham, de feestelijkheden bijwoon de. De Paus was vertegenwoordigd door een kardinaal-legaat, Micara. Eeuwen oude reliquien, waaronder de met dia mant ingelegde schrijn, die volgens de overlevering het gebeente van de drie wijzen uit het Oosten bevat, werden naar de Dom teruggebracht. De Aartsbisschop van Keulen, drong er bij alle Christe nen op aan, „een wereld van vrede en liefde" op te bouwen. Makassars burgemeester bezoekt Nederland Gisteravond half twaalf arriveerde op Schiphol burgemeester Abdoel Hamid Daeng Magassing van Makassar, verge zeld van zijn gemeentesecretaris J. C. Lindeboom, die als gast van de Stichting voor Culturele Samenwerking tussen Nederjand, Indonesië, Suriname en de Ned. Antillen zijn eerste bezoek aan Nederland brengt. Hij zal de jubileum feesten in Amsterdam bijwonen na een reis door Nederland. Verspreide buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Voor het N.-Westen van het land: half tot zwaar bewolkt, met hier en daar enkele regenbuien. Matige en aan de kust tijde lijk nog krachtige wind uit richtingen tus sen Zuid-West en West Weinig verande ring in temperatuur. Voor het Z-Oosten van het land: Wisselende bewolking met hier en daar enkele regenbuien. Over het algemeen weinig wind. Iets hogere tempe- ZON en MAAN. Dinsdag 17 Aug.: zon op 5.26. onder 20.01 uur; maan op 10.46, onder 2.14 uur. 10 Augustus V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1