VOOR DE DERDE MAAL GOUD VOOR FANNY BLANKERS-KOEN NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG T AUGUSTUS 1948 Wim Slijkhuis verrast met een derde plaats op de 1500 meter (Van onze speciale verslaggever) Galant als nooit tevoren, hinkte, steunend op zyn stokje de reeds bejaarde voorzitter van het Internat. Olympisch Comité, Sigfried Edstroem, naar een vrouw, gekleed in een blauw trainingspak met een vlammende Oranjekraag. Rondom haar stond een batterij van snorrende filmapparaten en ztf moest poseren, alsof haar een filmtest werd afgenomen. Een zenuwachtige dame met een witte baret, drukte haar een bos rozen in de armen. Een ander kwam toelopen met een para- pluie- Bruine en blanke athleten snelden op haar af en drukten haar de hand. En het, toch niet gauw voor een vreemdeling in vervoering rakende, Britse publiek bracht haar een ovatie, die minutenlang duurde: Fanny Blankers-Koen, de meest briljante athlete van deze Spelen, had enkele minuten over half vijf haar derde Olympische titel veroverd. En door die derde verovering hinkte Edstroem op haar toe, zijn liefste glim lach op het anders zo starre Zweedse gezicht. Met een hoffelijk gebaar hees hij de Nederlandse athlete op het platform. Langzaam rees de Nederlandse vlag voor de vierde maal aan de hoogste mast Strijd op eert papperige baan „Gelukkig heeft Fanny vannacht prima geslapen", vertelde ons Jan Blankers kort voor de finale van de 200 meter. „Ik heb met haar gewed, datj zeker van. Zenu wen." Maar Fanny Blankers triom- LONDEN 1948 feerde. Fit en verscheen zij de start in een blauwe regenjas, witte bandhanddoek over de arm. De baan verkeerde in een uiterst miserabele staat. Een hevige plensbui typisch Engels weer had de rode sintelbaan in een vieze bruine brei herschapen. Fanny Blankers zegevierde desondanks in grote stijl. In het flink gevulde sta dion, dat veel meer op een reusachtige parapluie geleek, werden de finalisten voor de tweehonderd meter met gejuich begroet. Strickland, de Australische, in haar flatteus matgroen trainingspak, was onmiddellijk in een drukke discussie ge wikkeld met de man, die haar .startblok vasthamerde. De Britse Williamson maakte een praatje met de kleine Zuid- Afrikaanse, Robb, een meisje, dat reeds tevoren was uitgeschakeld, omdat zij de halve finale zo ongelukkig was, haar enkelspier te verrekken. Maar zij had er alles op gezet om mee te lopen. Een benauwend doodse stilte viel het stadion. Slechts de regen drupte. Fanny Blankers had merkwaardiger wijze de binnenbaan weer geloot. Merk waardig, omdat zij tot dusver altijd daar js gestart. Dit is een groot voordeel, dat zij de concurrenten voor zich ziet. Het schot. Weg. Fanny spande zich op deze papperige baan meer in, dan ooit tevoren. Haar eerste stappen waren ger dan gewoonlijk. In de eerste bocht was Williamson met de wapperende, blonde haren nog een halve meter voor. Maar toen was Fanny op volle toeren Strickland, aangevuurd door felle Aus tralische yells, werd het eerste slacht offer. En toen op het rechte honderd meter-stuk kreeg mén iéts alk een ver traagde film te zien. Centimeter voor centimeter schoof Fanny langs bet, door duizenden Britten opgezweepte, Engelse meisje, Williamson. Eenmaal het rijk al leen hebbend, zette het Hollandse loop- wonder nog een extra sprint in, die haar ver voor de anderen, minstens 3 meter als Olympische winnares over de eind streep deed gaan. Zij had haar derde gouden medaille gewonnen in 24,4 Williamson triomfeerde over de rest 25,1 sec. 3. Patterson (V.S.) 25,2. Strick land werd vierde. Opnieuw klonk het volkslied. Opnieuw ging de vlag in top. Fanny Blankers-Koen was drievoudig Olympisch kampioene, een prestatie. Italië met alle zeven boten in halve finale Onze double-scull nu ook uitgeschakeld Na de elimiheringsronde van Donder dag en de herkansingsraces voor de ver liezers van gisteren zijn voor de overige roeiwedstrijden 53 van de 87 boten ge- klassificeerd. Er zijn er 34, waaronder de Nederlandse double-scull, uitgescha keld. De grootste prestatie heeft Italië tot dusverre verricht. Twee der zeven boten (Italië had op alle zeven nummers ingeschreven) verloren de eerste dag hun heats, maar slaagden er vandaag in de herkansing te winnen, zodat Italië ook de derde dag nog op alle nummers mee dingt. Geen der andere landen kan op dit feit bogen. Groot-Brittannië volgt op de Italianen mét zes geplaatste boten en de V.S. en Denemarken ieder 5. De vier Nederlandse roeiers, n.l. de „Delftse Sport"-vier, keken met gespan- ren aandacht toe naar de twee herkan singsraces in hun nummer, de Onge stuurde Vier. In een zwak bezette heat van drie werd Zuid-Afrika eerste voor Zuid-Slavië en Argentinië in de tijd van 6 min. 58.6 sec. Men kan haast zeggen, dat Nederland zich tegen Italië (Euro pees kampioen) uit de prijzen geloot heeft. Vanmiddag om 2.15 begonnen de halve finales in dit nummer. Eerste halve finale: NederlandItalië; tweede halve finale: DenemarkenGr. Brittannië; derde halve finale: V.S. Zuid-Afrika. Neumeier en Van der Meer, onze double-scull, roeiden naar de start in een stromende regen, die ook tijdens de wedstrijd zelf in alle hevigheid aanhield. Onmiddellijk na de start reeds nam Groot-Brittannië de leiding. Op 250 m, toen onze ploeg met een tempo van 34 slagen, een lengte achter de Britten lag, stuurde zij juist, zoals Donderdag, slecht. Zij hadden de middelste baan geloot en raakten dus niet in de boeien, doch de achterstand werd groter, doordat zij geen rechte lijn volgden. De Argentijnse ploeg, die als derde in deze herkansingsrace roeide, bleef steeds bij hen achter op de derde plaats. Tot de 1500 meter-lijn be hielden Groot-Brittannië en Nederland ong*veer hetzelfde tempo, dat zeer laag was en schommelde tussen 30 en 32 sla gen per minuut. De Engelse voorsprong was inmiddels uitgegroeid tot twee een halve lengte en toen de overwinning j vrijwel zeker was deden de Britten het galm aan. Veel te laat verhoogden Van der Meer en Neumeier hun tempo en met ruim 2% lengte achterstand gingen lij als tweede door de finish in de glechte tijd van 7 min. 0.2 sec. Zij waren uitgeschakeld. die nog geen enkele andere deelnemer heeft geëvenaard. In Londen spreekt men reeds van de Nederlandse, vrouwelijke Jesse Owens. Slijkhuis, opnieuw in het brons Slijkhuis heeft dit seizoen pas één keer de 1500 meter gelopen. In de ochtend uren vertelde Slijkhuis ons: „Tegen die Zweden kan ik toch niet op, misschien een vijfde of een zesde plaats. Maar ik zal mijn best doen." En dat heeft hij gedaan. Hij liep een prachtige, beheerste race tegen de sterkste en meest gespe cialiseerde athleten op dit nummer. En Strand, de Zweed, helblond en 27 jaar oud, en volgens insiders de opvolger van Gundar Hagg, werd door vier officials als een kostbaar renpaard naar de start- streep geleid. Van de Zweedse „hoera's" trok deze verwende jongen zich niets aan. noch van zijn landgenoten. Eriksson en Bergqvist. Slijkhuis, een ielige figuur bijna, bij deze blonde Vikingreuzen, stond verscholen, achter de brede gestalte van Bergqvist, op baan acht. Intussen was het zachte regentje In een plensbui overgegaan. Nau welijks na het startschot stormde de Fransman Marcel Hansenne naar voren, een plaats, die de Zweden hem slechts één ronde gunden. Zij zetten de aanval in. Strand en Eriksson drukten met enkele passen de Fransman naar achter. Van Slijkhuis viel nog niets te bemerken. De Nederlander zwierf ergens in de ach terhoede. Niemand lette op de jonge, donkere Nederlander. Totdat hy in de volgende ronde naar voren begon te schuiven, om tenslotte achter de drie Zweden, die al meenden een reprise de steeple-chase te kunnen geven, voort te jagen. Bij het doorschieten van de laat ste bocht had Slijkhuis Bergqvist reeds zyn rug laten zien. Op het laatste rechte eind, begon de Nederlander plotseling verwoede eindspurt, die hem binnen kele seconden tot op een paar centime ter van Strand bracht. Het stadion, dat een ogenblik dacht aan een tweede Zato- pek-drama, juichte, joelde en schreeuwde. Strand, die geen tegenstand kan hebben en doodsbenauwd achter zich keek, zag de naderende Slijkhuis. Hij probeerde zijn passen nog iets te rekken, achter Eriks son, die vlak voor hem reeds in winnen de positie lag. Wankelend ging Strand over de finish, met een Slijkhuis op de hielen, die als de baan enkele centimeters langer was geweest zeker de grote Len- nart Strand zou hebben geslagen. Maar deze bronzen medaille op de 1500 meter was al een verrassing. Eriksson werd kampioen in 3.49.8; Strand werd twee in 3.50,4 en Slijkhuis drie in dezelfde tijd; 4 Cevona; 5 Bergqvist; 6 Nankeville (Gr. Br.). Slijkhuis evenaarde zijn eigen Nederlands record. Heren-estafette in de finale. Voor de vier rpaal honderd meter esta fette heren werden drie series gelopen, waarvan elk twee ploegen voor de finale van vandaag geplaatst werden. De Ame rikanen Ewell, Wright, Dillard en Patton wonnen de eerste serie in 41.1 sec.; Groot- Brittannië de tweede in 41.4 sec. en Neder land de derde in 41.7. Scholten, Meyer, Zwaan en Lammere brachten ons land in de finale, in een zeer goede race. In ze 6erie werd Canada tweede in 42.3 Argentinië derde in 42.4. Amerika, Italië, Groot Brittannië, Hongarije, Canada Nederland komen in de finale. Voor de finale 4 x 400 m estafette heren plaatsten zich Amerika. Italië, Jamaica. Frankrijk, Finland en Zweden. Jan Lammere passeert met een grote voorsprong de eindstreep, vóór Canada en Argentinië, De derde serie van de 4 x 100 m. estafette was een overwinning geworden voor onze landgenoten Scholten, Meijer, Zwaan en Lammere. Nu nog een goed figuur in de finale OLYMPIADE Heet Nederland kijkt uit naar nieuw Van de Olympiade; Per radio of hoe het zij, Men slaat van verre en dichtbij De sportprestaties gade. 't Is jammer dat ons voetbal-team Door 't Britse werd verslagen; Dat 't daardoor uitgesloten was Bracht Nederland in zak en as Reeds in de eerste dagen. Toen kwamen Fanny Blankers-Koen En Nel van Vliet ons leren. Met onomstotelijk bewijs, Als winnaars van de eerste prijs Wat Neérland kan presteren. Mijn hart sloeg als met mokerslag Toen Nel zich zó beheerste, Dat zij, terwijl ze achter was, Gelijk een motor op vol gas Naar voren schoot als eerste. Ook Slijkhuis met zijn derde prijs Is 't waard om te vermelden; Ons kleine landje aan de zee Doet heus voor zoete koek niet mee. Maar laat zich duchtig gelden. Medailles goud, medailles brons, Komt, laat ze binnenstromen! Laat Nederland, als kleine Staat, Met 't allerbeste resultaat Straks uit de eindstrijd komenl Gré Kempen-Sterkenburg. Oiwportiviteit bij hockeymatch OostenrijkArgentinië De favoriet Pakistan wint met 20 van Spanje. Voor het hockeytoumooi werden giste- en twee wedstrijden gespeeld. India, fa voriet voor de titel ondanks de splitsing met Pakistan, won met 20 van Spanje. In de match OostenrijkArgentinië, die '—1 gelijkspel eindigde, kwam het betreurenswaardig incident. De Nederlandse scheidsrechter, Molhuysen, zag zich genoodzaakt een Oostenrijker, wegens opzettelijk gemeen 6pel, uit het veld te sturen. Een geval, dat gelukkig zelden voorkomt in een interland hock eywedstrijd, Voordien hadden spelers van beide partijen reeds tweemaal vijan dig tegenover elkaar gestaan en één keer sloeg een Argentijn zelfs met opzet zijn stick tegen de schenen van een Oosten rijkse tegenstander. ZOON VAN WILHELM TELL WINT VRIJ-KARABIJN-STAAND Het nummer vrij-karabijo-staand, dat gisteren werd afgewerkt had als resul taat, dat de Zwitser Grunig eerste werd met 1120 punt, 2. Yanhonen (Finland) 1113 p.; 3. Roegefoerg (Noorwegen) 1110 punten. Ann Curtiss bezorgde Amerika de estafette-overwinning ONZE MEISJES VEROVEREN, ALS DERDE ACHTER DENEMARKEN, HET BRONS (Van onze speciale verelaggever) Wat w(J eigenlijk in stilte verwacht hebben, is helaas geen werkelijkheid gewor den. De vier Nederlandse zwemsters, die gisteravond in Wembley-pool op de 4 X 100 meter estafette uitkwamen hebben de strijd niet gewonnen. Ze hebben gevoch ten, maar moesten zich door Amerika en Denemarken voorby laten gaan. Maar verder hebben zij het niet laten komen, want dan zouden zU buiten de prijzen ge vallen zijn en nu zorgden ze dan toch nog voor een Olympische bronzen medaille, de tweede op deze dag, want Siykhui6 won er ook één. Het is een zeer spannende wedstrijd geworden, deze 4 maal honderd meter estafette. Nederland lag in de vijfde baan, tussen Denemarken en de Ver enigde Staten, Irma Schuhmacher startte het eerst voor ons land. Ze was direct goed weg en onze hoop was op de vol- Je maintiendrai, je maintiendrai, re, re, re Waterpolo-zege ging door strafworp in de laatste minuut verloren Nederland speelde met 4-4 gelijk tegen een sterk Hongarije De Nederlandse waterpoloploeg heeft gisteravond weer een zeer goede pres tatie geleverd door op het sterke Hon garije een 4I gelijkspel te bevechten. Indien onze jongens na rust geen inzinking hadden gekregen, zouden zü zeker de 32 voorsprong, die zj; half-time hadden, hebben vergroot. De Hongaren blonken in de tweede speeltijd uit door het zich vlug en goed vrijawemmen. De Nederl. ploeg was als volgt samen gesteld: doel: Rohner (Robben), achter: Braasem (Zian). Stam (H.Z. en P.C.) en Ruimschotel (Tjikini); voor: Korevaar (Menvede), van Feggelen (Meeuwen) en Smol (Zian), dezelfde dus, die Donder dag tegen Zweden speelde. Rudi van Feggelen maakte het eerste doelpunt, doordat de Hongaar Lemhenyi de bal in zijn handen speelde (1—0). e^n ver rassende aanval schoot Smol, maar de bal ging tegen de lat. Van Feggelen ving hem op, doch ditmaal ging hij tegen de staander. Weer kreeg Smol de bal te pakken en nu was het raak (20). Maar spoedig daarna zorgden Csuvik en Szi- roor een gelijke stand (2—2). Even rust bracht een doorslagibal van Smol-van Feggelen een 3—2 voorsprong Dor Nederland. Na rust kwamen de Hongaren feller opzetten, terwijl de Nederlanders veel minder speelden dan voor de rust. Het gevolg was dan ook dat Szittya vrij kon opzwemmen en de stand 33 gelijk kon maken. Toen Holop er uit was gestuurd, kon Frits Ruimschotel Nederland weer de leiding geven (4—3), doch kort voor het einde werd Stam eruit gestuurd kreeg Hongarije door een strafworp de kans de wedstrijd in een gelijkspel te laten eindigen. Vandaag zal de beslissing vallen, want Italië won met 4—2 van België. De Nederlandse ploeg moet nu een zware wedstrijd spélen, want er moet met min stens twee punten verschil van Italië worden gewonnen, wil de gouden me daille in ons bezit komen. De stand in het tournooi luidt thans: Italië 2 2 0 0 8—5 4 Nederland 2 0 2 0 7—7 2 België 2 0 115—71 HongarJje 2 0 11 7—8 1 Amerikaan Mathias wint de tienkamp Gisteren werden de laatste 5 nummers van de tienkamp gehouden. Door het zeer slechte weer was het programma pas laat afgewerkt. De nummers waren: 110 meter horden, discuswerpen, polsstok hoogspringen, speerwerpen en de 1500 meter. Bij het einde van de avond zag het eindklassement er als volgt uit: Eerste en Olympisch kampioen Mathias (V.S.) met 7139 punten. Tweede werd Heinrich (Fr.) met 6974 punten en Simmons (V.S.) werd met 6950 punten derde. De leider van de eerste dag, Kisten- macher (Arg.) viel met 6921 punten naar dé vlerdè plaats terug. „H.O.L.L.A.N.D. Holland spreekt een woordje mee, je maintiendrai, je main tiendrai, re, re, re". Dit was de yell van de Nederlandse kolonie in Berlijn 1936. Deze kreet begeleidde onze zwemsters de eindstreep en zweepte hen op de greep naar de gouden plak. Wij, in Londen, waren dit niet vergeten, want na de eerste overwinning van Fanny BlankersKoen flitsten ineens weer deze woorden door ons heen. Dat moest het doen. Onze deelnemers moesten zich niet alleen voelen, wanneer zij daar aan het begin van .die verschrikkelijke krachts-| inspanning stonden. Daarom bulderde deze yell onze jongens en meisjes weer tegen, wanneer zij naar de start gingen. Dan wisten zij, dat zij gesteund werden door het vertrouwen en enthousiasme van alle Nederlanders. Niet alleen van hen, die in het Stadion waren, maar van allen, te land, ter zee, ja, waar ook ter wereld. Het zag er In het begin niet zo roos kleurig uit. Het ging alles maar stroef- Als een ijskoude douche barstte Zater dagavond de nederlaag tegen de Engel sen op het voetbalveld boven Nederland los. Voor onze jongens niets dan lof. Honderd twintig minuten lang vochten zij met een schier ontembare energie. Het is echter niet mogelijk een elftal sa men te stellen met het uithoudingsver mogen van de eenvoudige Capelse jon gen Rien Terlouw, die met een gat in het hoofd en blessures aan zijn knie na deze afmattende wedstrijd voor de ogen van de verbaasde toeschouwers rustig op een drafje van het veld ging, terwijl de andere een en twintig meer of min der wankelend de kleedkamers op zochten. Maar daarna ging het beter. Fanny BlankersKoen veroverde Maandag de eerste gouden medaille voor ons land, en Wim Slijkhuis pikte, de bronzen plak weg voor de begerige handen van de Zweed Ah 1den, en nog een rijtje van die Noor delijke fenomenen. Er kwam leven in de brouwerij en langzaam maar zeker kwam de Nederlandse overwin ningsmachine op gang. Dinsdagavond was alles, wat het Rood-wit en blauw lief had, naar Wem- bley-Pool getrokken. Daar zou het ge beuren. Piet Kraak toonde, dat hij mo reel een duw kan hebben en werd, op z'n Amerikaans, yell-leider. Zijn mach tige handen, die zo vaak de bal voor ge vaarlijke tegenstanders hadden wegge plukt, onderstreepten nu de bekende Holland-yell. En dat was nodig, want ook Hongarije liet zich niet onbetuigd. Telkens weer donderde 'de yell dóór 'de Werhbley-pool. Daar gingen de'meisjes, met onze Nel op de derde plaats. Wat liet ze ons In angst zitten. Nerveus scho ven wij op de persbank heen en en verkauwden een sigaret. En dan zij na afloop vertellen, dat zij ze maar liet gaan, en op de laatste vijftig meter haar kans zou grijpen. En dat heeft Nel gedaan. De gehele Wembley-pool stond op z'n kop door de explosie van zoveel kracht. Maar Janny de Groot, de altijd vrolijke, en Tonny Hom, mochten er ook zijn.DHe Nederlandse schoolslagzwem sters bij de beste acht. Zo kwam de Olympisohe stemming ei in. Het kon niet op. Woensdagmiddag be trad Fanny Blankers voor de tweede maal de „Olympus". Nog meer dan de eerste maal golfde ontroering door de Nederlanders, die dit meemaakten. Nie mand schaamde zich, toen zij daar Fan ny met de ogen strak op de Nederlandse vlag gericht, zagen staan, en een brok in de keel voelde komen. Dit was onver getelijk. Een vertegenwoordigster var ons kleine kikkerlandje had het gepres teerd meer dan één gouden medaille te veroveren. Door geheel de wereld werd de naam van Nederland gekabeld. Fanny, wij zijn er van overtuigd, dat jouw pres tatie veel goodwill gekweekt heeft vooj ons land. En alsof dit alles nog niet ge noeg was, ben je Vrijdagmiddag aangetreden voor de 200 mtr. Weer stormde je als eerste over de finish. En weer ging onze geliefde driekleur door jou, daar in het grote Wembley-stadion ten aansdhouwe van tienduizenden vreemdelingen omhoog. Pahud de Mor- tagne vroeg jullie in Krasnapolsky een waardig geschenk voor onze Vorstin* t€ geven. We danken jou namens sport- minnend Nederland voor dit geschenk, dat werkelijk vorstelijk is. En natuurlijk mogen we Wim Slijk huis niet vergeten, die gisteren voor on? land in de zware 1500 m. opnieuw een derde prijs weer wist te halen. Ook voor onze zwemmeisjes nog een bronzen medaille; Iets minder dan we verwachtten, maai het is een „plak". Olympia. Spionnage Contra- Spionnage door Willy le Comte De vijand loert rond het Panamakanaal Berthold Jakob verkreeg zijn buiten gewone kennis van de geheime Duitse oorlogsindustrie feitelijk op hoogst een voudige wyze. Wat was namelijk het geval? Hy was een verwoed kranten lezer. Er was geen courant, week- of maandblad uit Duitsland en de omliggen de grensgebieden, of Jakob wist er aan te komen. Hij speelde ze als he ware. In de eerste plaats verslond hij de ad vertenties. Hij noteerde, waar arbeiders werden gevraagd, waar materiaal werd gezocht, waar land te koop werd aan geboden en waar gebouwd werd. Met zijn uitgebreide geografische en econo mische kennis wist hy precies te recon strueren. waar de nazi's vestingwerken, vliegvelden en fabrieken voor oorlogs materiaal bouwden. Jakob had dit systeem reeds jaren achtereen toegepast. Op de duur was hij bijna even goed ge oriënteerd als de Duitse Generale Staf. Hij reisde, verheugd van hart, naar Basel. Wesemann ontving hem hartelijk aan het station. Beide mannen hadden elkaar in geen jaren gezien. In het hotel waar Wesemann verblijf hield onthulde deze zijn plannen. Berthold Jakob moest militair medewerkei; worden van nieuwe persbureau. Enthousiast ging Jakob op zijn voorstellen in. De zaak was in een half uur beklonken. Jakob bleef Wesemann's gast. Des avonds nam hij hem mede naar een diner om kennis te maken met de twee financiers van het nieuwe persbureau. Het waren twee broers, grote sterke mannen. Wesemann verklaarde dat het eerlijke, betrouwbare zakenlieden w met het hart op de juiste plaats, felle tegenstanders van het nationaal-s, lisme. Het gezelschap genoot van de heerlijke Rijnwijn, en men besprak de toekomst plannen. Jakob gaf een overzicht over zijn wederwaardigheden nadat hij Duits land was ontvlucht; de drie anderen luisterden gespannen toe. Maar of het nu van de wijn kwam of de buitenlucht, Jakob voelde zich hoe langer hoe slape riger worden. Hij begon te gapen, zijn denkvermogen werd minder helder ten laatste zakte hij met het hoofd voor over op de tafel. Hij sliep Berthold Jakob werd over de Duitse grens gevoerd. Wesemann en zijn hand-, langere hadden hun taak op eminente wijze volbracht. De wereldpers stond op haar achterste benen. Men schreef er schande van dal in het neutrale rustige Zwitserland der gelijke totalitaire praktijken zo maai konden worden uitgeoefend. Jakob kwam by in een auto die zich met grote snelheid voortbewoog. Zyn handen en voeten waren gebonden. Aan weerszijden zaten de twee „financiers". Dr Wesemann bevond zich niet in het voertuig. De chauffeur had hij nog i gezien. „Wo bin ich?" vroeg hij aan bewakers. „In Deutschland", antwoordde men hem; tegelijkertijd kreeg hij harde slag op de mond Men voerde hem naar het hoofdkwar tier der Gestapo te Berlijn. Daar onder ging hij urenlange verhoren. Men tracht te hem het „geheim" te ontfutselen hoe Jakob aan zijn uitgebreide kennis ondergrondse oorlogsvoorbereiding gekomenMen sloeg en martel de de ongelukkige. Wat of hij ook be weerde, men geloofde hem niet. Namen moesten ze hebben, contactpunten, de len der „Zwarte Reactie", die hem de berichten doorgaven Zes maanden lang bleef Jakob in .Schutehaft". Inmiddels voerden zijn vrienden een felle actie. Dit had tenge volge dat Dr Hans Wesemann door de Zwitserse politie werd gearresteerd en gyzeling gesteld als tegenmaatregel r de ontvoering van Jakob. De Zwitsere Regering gedroeg zich deze pijnlijke aangelegenheid hoogst correct en dreigde de nazi's de zaak het Internationale Hof van Justitie te Den Haag te zullen brengen, indien zij Jakob niet onmiddellijk in vrijheid stel den. De nazi's capituleerden ten laatste Jakob werd door hen aan de Zwitserse grens afgeleverd Voordat dit gebeurde lieten zy Bert hold Jakob een verklaring ondertekenen, dat hij op geen enkele wijze was mis handeld. Verder dreigde men hem door er op te wyzen dat de arm van nationaal-socialisme hem overal wereld zou weten te bereiken; hij er verstandig aan doen wanneer hij met zijn anti- -ationaal-socialistische propa ganda zou ophouden Dr Hans Wesemann moest in Zwitser land terechtstaan. Hij kreeg vyf jaar gevangenisstraf. Dit alles schijnt weinig te maken te hebben met Panamakanaal- spionnage, maar het was Dr Hans Wese- die door Admiraal Canaris naar de Panamakanaal-zone werd gestuurd. Eind 1939 landde een zekere Dr Heinrich Müller, Duits geleerde en wereldreiziger, NicaraguaWesemann was in het bezit van een nieuwe pas, een nieuw geboortebewijs en een nieuwe op dracht (Wordt vervolgd) I gende meisjes gericht, toen we zagen, dat Irma na 100 meter met een zeer kleine voorsprong op de anderen als eer ste aantikte. (Tijd 1.8.8.) Margot Marman nam goed over. Maar daar was het Deense fenomeen, Karen Harup. Lang zaam maar zeker, ging ze onze landge note voorbij. De meisjes trokken taal. Margot wist de Amerikaanse Kalana van zich af te houden. (Tijd: 1.6) En na 200 m. lag Nederland in de tweede positie. Toen was het de beurt aan de Deense kampioene, Gretbe Andereen, die de dag tevoren, uitgeput, met maagkramp, uit het water moest worden gehaald. De Deense gaf blijk, haar inzinking geheel te boven te zijn. Ze vergrootte de sprong voor haar land. Voor Nederland vocht daar de Maastrichtse, Marie Louise Vaessen. Ze gaf wat ze kon en wist de tweede positie te handhaven, in 1.7.5. Toen kwam de laatste wissel. De Deense meisjes hadden hun voorsprong nog. Fritzi Nathansen was op deze laatste hon derd meter het eerst in het water. Een flits later onze Hannie Termeulen. Dan de Amerikaanse Ann Curtiss. Na vijftig meter was Curtiss, Hannie Termeulen voorbij, die 1.7.3 zwom. Ons land lag in derde positie. De laatste vijftig meter. Ann Curtiss kwam met een verbazend grote snelheid opzetten. Drie meter de finish had zij Fritzi Nathansen inge haald en voorbijgestreefd. Ann Curtiss heeft waarschijnlijk een tijd gemaakt tus sen de 1.4.2 en de 1.4.6, waardoor het we reldrecord van Willy den Ouden (1.4) angstig dicht benaderd werd. De uitBlag was: 1. en Olympisch kampioene: Ver. Staten 4.29.2 (de Amerikaanse meisjes verbeterden dus ook het record van derland. dat een dag tevoren in 4.31.3 gevestigd werd). De Amerikaanse ploeg bestond uit Corridon, Kalana, Helser Curtiss. Tweede werd Denemarken in 4.29.4 en derde Nederland in 4.31.6. Vier was Groot-Brittannië in 4.34.7. Ook op de honderd meter rugslag heb ben de Amerikanen de „Stars and Stripes" in top doen gaan. Stack het kampioenschap in 1.6.4; voor Na de overwinning op de 200 meter: Een grote parapluie beschermt een groot kampioene landgenoot Cowell, die 0.1 sec. langer nodig had en de Franse kampioen Geor ges Vallerey, die 1.7.8 sec. zwom. In de tweede halve finale van de 200 meter schoolslag heren kwam, behalve de wereldrecordhouder Joe Verdeur (V.S.) ook onze landgenoot, Bob Bonte, uit. Hij lag op de zevende baan tussen de Joego-Slaaf Cerer en de Oostenrijker Pavlicek. Bonte was met de Oostenrijker de enige die niet vlinderde. Hij maakte zyn beste tijd van dit jaar op een 50 me ter-baan en werd derde in 2 min. 47 sec. Verdeur vestigde weer een nieuw Olympisch record in 2.40.7, de Amerikaan Carter werd tweede in 2.43. Bonte plaat ste zich in de finale van vandaag, waar hij de enige zal zijn, die de orthodoxe schoolslag nog zwemt. In de eerste halve finale was de Egyptenaar Kandill eerste geworden in 2.43.7; 2. Jordan (Braz.) 2.43.9. Z6 won Fanny Blankers-Koen haar derde Olympische titel. Een flinke voorsprong op no. 723 Wil liamson, op no. 707 Patterson, op no. 668 Strickland. Fanny, driemaal r één. Olympische kampioenen tot en met Vrijdag ATHLETIEK. 100 Meter Dillard U-S.A, 10.8 sea. 200 Meter Patton U-S.A. 21.1 seê. 400 Meter Wint Jamaica 46 2 seo. 800 Meter Whitfield U.SA. 1.40 J 1.500 Meter Eriksson Zweden 3.49.6 5.000 Meter Reiff België 14.17.6 10.000 Meter Zatopek Tsjecho-Si- 29.59.8 110 Meter horden Porter U.S-A- 13 9 see- 400 Meter horden Cochran U.S.A. 51-1 se». 3.000 Meter steeple chase Sjoestrand Zweden 9.4.8 50.000 Meter snelwandelen Ljundgren Zweden 4 u. 41-51 Hoogspringen Winter Australië 1.98 mt*. Vèrspringen Steele U-SA. 7 825 Mi». Polsetokhoogspringen Smith U.S.A- 4.30 Mt*. Discuswerpen Consolini Italië 52.78 Mt*. Kogelstoten Thompson U.S.A. 17.12 Mt*. Kogelslingeren Nemeth Hongarije 56.07 Mtr., Speerwerpen Rautavaara Finland 69.77 Mt*.i Hink-stap-sprong Ahman Zweden 15 40 Mtr, Dames: 100 Meter F. Blankers Ned. 11 9 seo. 200 Meter F. Blankers Ned. 24.4 se». 80 Meter horden F. Blankers Ned. 11.2 se». Vèrspringen V.O.GyarmatiHongarije 5.69 Mt».1 Discuswerpen Ostermeyer Frankrijk 41-92 Mt*. Kogelstoten Ostermeyer Frankrijk 13-75 Mt*. Speerwerpen Baume Oostenrijk 45.57 Mt*. MODERNE VUFKAMP Kap- Grut Zweden 16 punten MODERNE TIENKAMP Mathias U.SA. 7130 punten ZWEMMEN 100 Meter borstcrawl Ris U.S.A. 400 Meter borstcrawl Smith U.S.A. 100 Meter rugcrawl Stack U.S.A. 4x200 Meter vrije slag Amerika US.A- 57.3 sec. 4.414 1. 6 4 8460 Schoonspringen Harlan Torenspringen Lee U-S.A. 130.05 punten 100 Meter borstcrawl G. Andersen Denemarken 1. 6.0 100 Meter rugcrawl K. Harup Denemarken 1.14.4 200 Meter schoolslag N. v- Vliet Nederland 1.57.0 4x100 Meter borstcrawl USA. 44»! Schoonspringen V. Draves U.S A. Torenspringen V. Draves U.S A. FLORETSCHERMEN ïlona Elek Hongarije Heren: J. Buhan Frankrijk Vierde zeildag nog geen Neder» lands succes Ook de vierde zeildag te Torquay heeft ons land geen daverend succes ge-1 bracht. Bij de Swallows werd De Vrie» Lentsch vierde en bezet nu in het alg. klassement, dat door Gr.-Brittannië ge- leid wordt, de elfde plaats. De Britten wonnen ook gisteren. In de zes-meter klasse gaan de Amerikanen aan de kop, gevolgd door Zweden dat gisteren won. De Jong wist by de Fire-Flies even eens een vierde plaats te bemachtigen en staat na vier races zevende. Zweden, dat ook Vrijdag won, bezet nog steeds d» eerste plaats. Bob Maas bleef zich op a» vierde plaats handhaven bij de Stars, zowel in het klassement, als in de vierd» race. Amerika leidt in deze klasse. Jon- ker werd met zijn „Draak" elfde en ia j thans achtste in het klassement. Noor- wegen won opnieuw en heeft in de Dra- kenklasse nog steeds de leiding. Fanny Blankers beslist zelf Fanny Blankers zal vanmiddag zelf be slissen, of zij al dan niet in het hoog- springen zal uitkomen. In elk geval neemt I zij deel aan de 4 maal 100 meter estafety\

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 4