jUctuirc geii&dit Courant Glazen stolp over diplomatieke besprekingen te Moskon Wist U WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1948 BUR en REDACTIE: Hogewoerü 103- Tel- redactie: 20408: Adm-: 22710. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: ƒ3 90 per kwartaal; ƒ1.30 per maand; ƒ0 30 per week. DIRECTIE: F. DIE MER. CHRISTEL1J K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Negen en twintigste Jaargang No. 7578 „$tflnioasfifii is ofjeMcwtt mya bert in ieyljempoet" Nel van Vliet stelde niet teleur Zie pag. 3 Werk aan de winkel op de ambassades in Washington, Londen en Parijs „Hier sta ik, vastgeroest op mijn machtige standpunt", zo was het vóór het on derhoud op het Kremlin. Noch Washington, noch Moskou wensten een duimbreed te wijken. De vraag is dus, of thans nog een psychologische overbrugging mogelijk Is. Standpunten zijn de uiterlijke zijden, maar in de diepte ligt de motivering ver ankerd en die motieven kunnen beïnvloed worden en zich wijzigen. Slechts door primair, wederzijds de starre standpunten te herzien, kan een nieuwe viermogend- hedenconferentie misschien zinvol worden en anders kan men de moeite der komende besprekigen beter achterwege laten. Inmiddels wordt op alle ambassades een volkomen stilzwijgen in acht geno men. Het rapport van Frank Roberts, de secretaris van Bevin. werd bestudeerd. Volgens het Foreign Office zal Roberts voorlopig niet naar Londen terugkeren en hieruit wordt afgeleid, dat de bespre kingen met Molotof zullen worden voort gezet, evenals het persoonlijk contact met Stalin en dat er in de drie hoofdsteden momenteel toebereidselen worden ge troffen voor nieuwe instructies aan de ambassadeurs. De Amerikaanse ambas sadeur te Londen, Lewis Douglas, en Bevin hebben mede het rapport over het onderhoud met Stalin besproken. Ener zijds venvacht men, dat Engeland, Frank rijk en de Ver. Staten de komende in structies aan hun afgezonten te Moskou zilllen coördineren, hoewel dit anderzijds weer in twijfel getrokken wordt. Stalin zou bereid zijn een viermogendheden- Fel Brits-Russisch debat op Donauconferentie Op de Donauconferenjie te Belgrado, ls het tot een woordengevecht gekomen tussen Sir Charles Peake, de Britse delegeerde en Wisjinski, de Rus. Charles zei, dat Engeland niet naar pijpen vajr Wisjinski wenst te dansen, dit naar aanleiding van enkele Russi sche beschuldigingen, waarii werd, dat het verleden heeft afgedaan en de Sowjet-besluiten een nieuw tijd perk zouden inluiden. „Wil dat zeggen, dat elke nieuwe dageraad de verplich tingen van de vorige dag zal wegvagen?" zo vroeg Sir Peake. De beschuldiging van Engels imperialisme op de Donau, be antwoordde de Brit met een wedervraag: „Is het aantrekken van de meerderheid der anadelen in buitenlandse transporton dernemingen soms geen imperialisme?" Wisjinski wist weinig anders te zeggen, dan dat Se woorden van de Brit hem deden denken aan het gedrag van een olifant in een porceleinwinkel. Alle oude overeenkomsten vervallen door de nieuwe volgens Wisjinski. De „Prawda" beschul digde de Westelijken in een artikel van het schenden der rechten van de Donau- landen. GRAAF SFORZA VOOR EEN EURO PESE EENHEID Italië is bereid als eerste zijn nationale •ouvereiniteit op te geven, om te komen tot een Europese eenheid, aldus graaf Sforza, de Ital. minister van Buitenland se Zaken in een inte.rview met Ass. Press. Hij noemde „eenheid" het geneesmiddel voor Europa en de enige hoop op vrede. Rusland nationaliseert firma's als bestraffing Volgens het, met Britse vergunning verschijnende blad, „Die Welt", zetten de Russen de nationalisatie van firma' de Sowjetzone van Duitsland met kracht door. omdat deze zaken „onwettige" ham del dreven met de Westerse sectoren van Berlijn. KOMT ER EEN TWEEDE „PANAMA KANAAL"? De Amerikaanse regering heeft de rt publiek Columbia verzocht, een militair onderzoek te mogen instellen Mogelijkheid van het aanleggen nieuw kanaal in Noord-Oost-Columtoia, tussen de Atlantische- en de Stille Oceaan. Columbia heeft het Amerikaanse verzoek ingewilligd en met het onder zoek wordt spoedig begonnen. TWINTIG MILLIOEN MARK SCHADE BIJ I.G.-FARBEN De materiële schade bij de ontplof fing in de I. G.-Farben-fabrieken te Lud- wigshafen bedraagt 20 millioen Duitse Marken. H.M. DANKT OOST-INDONESISCH PARLEMENT H.M. de Koningin heeft een darvktele gram gezonden aan het Oost-Indonesisch parlement voor de telegrafische hulde betuiging. Republiek eist dwang- volmaeht voor C.v.G.D. De leider van de republikeinse dele gatie, Mohammed Roem, eiste gistermor gen tijdens een uiteenzetting tegenover het uitvoerend comité van het republi keinse parlement over de vorderingen van de onderhandelingen tussen Neder land en de republiek, een uitbreiding de volmachten van de Comm. v. Goede Diensten, om deze in staat te stellen, haar besluiten op te leggen. Batavia pousseert Neher als minister De „Nieuwsgier" te Batavia, die dik wijls optreedt als spreekbuis van dr Van Mook, schrijft, dat het vertrek van oud minister Neher naar Nederland de aan dacht trekt „van ieder, die meent in hem een uitstekend minister van O. G. te zien". (De reis trekt nog meer de aan dacht, als men er anders over denkt. bespreking over de Berlijnse en andere Duitse kwesties te aanvaarden, maar dan toch onder andere voorwaarden, dan door de Westelijke mogendheden voor gesteld. George Marshall en zijn voornaamste adviseurs te Washington zitten ook niet stil, terwijl men te Parijs het Franse rapport over het onderhoud met Molotof en Stalin onder de loupe neemt. In de strikte geheimhouding, die ook door de Sowjet-Unie wordt betracht, meent een aanduiding te zien, dat de Russen thans wel bereid zouden zijn in ernst onderhandelen. In de Russische bladen werd met 44 woorden van de besprekin gen van Stalin met de geallieerden mel ding gemaakt. „De minister van Buiten landse Zaken der Sowjet-Unie, Molotof, woonde de audiëntie bij", aldus wordt in het officiële Russische communique ge zegd. De Britse gouverneur in Duitsland, generaal Robertson, is naar Londen ver trokken, om Bevin met advies te dienen. In verband met de voorgenomen maat regelen der Sowjets om het telefoonver keer van Berlijn met het Westen te ver breken, heeft het Britse militaire bestuur de aflevering van 96 versterkers, die door de Russen bij Siemens bestemd zijn. ver boden. Aangenomen werd, dat de Sow jets deze versterkers wilden gebruiken het omleggen der veertig telefoon kabels, die door de Amerikaanse sector de Sowjetzone lopen. Vooraleer zulk een «omlegging heeft plaats gehad, kunnen de Russen het verkeer naar het Westen niet onderbreken, zonder zelf te riskeren door de tegenmaatregelen te worden gehandicapt. De bomaanslag bij de bioscoop te Batavia Drie daders ter dood veroordeeld. In verband met de aanslag bij de Rex- bioscoop te Batavia heeft de landrechter aldaar, mr Cohen, drie schuldigen tei dood veroordeeld en anderen tot gevan genisstraffen. Beklaagden vertelden, dat er minstens negen dergelijke terreurben- den waren, onder leiding van een zekere „Effendi", die zijn bevelen kreeg va regering te Djokja en van de T.N.I. Onder de schuldigen bevonden zich twee militairen, die voor de levering der hand granaten hadden gezorgd en van wie een indertijd voor f 150 een stengun had ge kocht. De hoofdbeklaagde was Japans tolk en had de Japanse naam Judo a genomen. Bananen voor de Koningin Met een tros bananen van ongeveer 40 kg aan boord is gisteren een vliegtuig van de A.O.A. uit Nieuw York Nederland vertrokken. Namens de mij zullen deze bananen aan Koningin Wilhelmina worden aan geboden, die ze vermoedelijk aan een kinderziekenhuis ten geschenke zal ge- Protest tegen veroordeling van Krupp De 12.000 leden tellende personeelsver eniging der Krupp-fabrieken, heeft pro- test telegrammen gezonden, o.a. aan d< Paus, Lucius Clay, gen. Robertson er mevr. Eleanor Roosevelt, wegens het te Neurenberg uitgesproken vonnis tegen Alfred Krupp von Bohlen (die 12 jaar kreeg) en de voormalige directeuren der Krupp-fabrieken. De heren wensen her ziening van het proces. Donderdag 300 gram vlees voor 3 weken Donderdag zal de bonnen-lijst een vleesbon voor 3 weken bevatten (tot 28 Aug. geldig), waarop groepen boven 5 jaar 300 gr. vlees kunnen krijgen en kin deren hier beneden maar 100 gram. Met de „Boskoop" van de K.N.S.M. naar Nederland teruggebracht 55 moderne Ned. schilderijen, die in Wil lemstad (Curagao) zijn tentoongesteld. Red.) MINISTERS GIELEN EN MANSHOLT ONDERSCHEIDEN. Minister Gielen kreeg verlof de onder scheiding van Grootofficier der Orde var het Legioen van Eer van Frankrijk aar te nemen; minister Mansholt die van hel Grootkruis der Orde v d. Kroon van België en het Commandeurskruis der Orde van Verdienste voor de Franse Ter ere van het bezoek van de heer H. Merle Cochran, het nieuwe lid der Commissie van Goede Diensten, aan Den Haag bood de regering gisteravond op „Oud Wassenaar" een diner aan- Van I. naar r. minister Götzen, de heer Cochran, alsmede de ministers Drees en Beel Komt mr Van Schaik vandaag met z'n kabinet eindelijk gereed? Mr Stikker schijnt niet best te spreken te zijn (Van een onzer verslaggevers) De Kabinetsformateur, mr van Schaik, gaat nog steeds zeer geheimzinnig te werk bij het samenstellen van een Kabi net. Om zo weinig mogelijk te laten zier hy polst, ontvangt hij zijn bezoekers ïens in een ziekenhuis,, dèn op zyn kantoor, terwijl ook ket Tweede Kamer gebouw dikwijls een plaats van bespre king is. Gisteravond is hy naar Soestdyk ge weest, zeer waarschijnlijk om sentyds verslag uit te brengen by de Prinses-Regentes. Kort daarvoor had hy de vierde maal een onderhoud ge had met mr Stikker en wij menen we! te mogen aannemen, dat deze laatste nie bijster schijnt ingenomen met de porte feuille, welke de formateur hem heeft toegedacht, ni. Verkeer. Waar mr Van Sahaiik blijkbaar te ken- ?n heeft gegeven liever geen porte feuille op zich te nemen en, zoals wy gisteren reeds in een deel onzer edities ehreven, minister Drees wel premier zal worden is het zeer goed denkbaar, dat de P.v.d.A., ook door de omstandigheden ongen, haar destijds ingenomen standpunt, om geen zitting te nemen in kabinet waarin ook V.V.D. en C.H.U. zitting hebben, heeft laten varen en nu accoord gaat met mr Stikker op Verkeer. Of de V.V.D. genoegen zal nemen met dit departement i.p.v. het zo begeerde Buitenlandse Zaken, waarop de P.v.d.A. stellig mr Stikker niet wenst? De V.V.D eenmaal in het schuitje en zal waarschynlyk niet de veranhvoordelyk- heid aandurven, ook deze kabinetsfor mateur te laten stranden. Immers, heden avond al komt de delegatie uit Ban doeng en een kabinet is dus dringend gewenst. De heer Stikker schynt inmid dels een plaatsvervanger te hebben aan gewezen, wiens naam nog onbekend is. Voorts verluidt het, dat, nu minister Drees als premier naar Alg. Zaken gaat. Joekes op Sociale Zaken zal komen. Zeer goed mogelijk, maar mr v. Schaik heeft nog geen voeling met hem gehad. Mr Sassen op Overzeese Gebiedsdelen schijnt ook weer over te zyn Dan maar Buitenlandse Zaken waarvoor hij enkele maanden geleden, toen min. van Boetzelaer te kennen gaf de zaken te willen neerleggen, ook reeds werd ge noemd? En de heer s'Jacob, secr.-gen. Financiën met de heer Götzen op Overzeese Gebiedsdelen? De heer Schokking wordt steeds meer genoemd voor Oorlog. Dat hy geen por tefeuille zou ambiëren, wanneer de V.V.D. geen zitting neemt, lykt ons niet' juist. Hoewel men in zekere kringen stellig van mening is, dat dr Gielen op Onderwijs terugkomt, wordt voor dat dep. ook prof. Rutten genoemd. De ove rige ministers zullen wel worden gehand- Het blijft echter een tasten en schui ven, maar er is tóch wel wat meer teke ning in de zaak gekomen. Laten we ho pen, dat mr van Schaik zeer spoedig met zyn kabinet gereed is. Fraaie souvenirs voor het Regeringsjubileum Naast boeken en platen ook textiel, glas en zilverwerk Verschillende takken van industrie brengen t.g.v. het Regeringsjubileum een product op de markt, dat het stempel van het feest draagt. Zo worden vele gedenkboeken uitgegeven, al dan niet officieel; in iedere boekwinkel treft men nog nimmer gereproduceerde foto's aan; men verkoopt jubileum-post, jubileum shawls, -hoofddoeken, zakdoeken, cein tuurs, dassen en wart niet al. Textiel artikelen zullen echter voor de vele bui tenlanders, die in ons land vertoeven, „etalagegoederen" blijven, omdat zij niet over punten beschikken. Maar zij kunnen elders terecht. Zoals reeds gemeld, vervaardigde een bekende glasfabriek een kristallen plaquette, naar ontwerp vam de heer A. C. Copier gemaakt van loodkristal, dat later gepolijst werd. Een experiment, dat men nog niet eerder beproefde. In de kris tallen schijf is een gesatineerde Ko- ningirmekop gedrukt, waarvan het relief een verrassend effect oplevert. Er wordt slechts een beperkt aantal op de markt gebraoht, daar de afzonderlijke behan deling vam elk exemplaar veel tijd vergt en het artikel dus nogal prijzig wordt. In grote hoeveelheden kunnen de bui tenlanders echter de Leerdamse Oranje- vaasjes mee naar huis nemen, in de vorm an Oranje-appeltjes. Een grote zilverw aren fabriek zorgde dot de traditionele lepeltjes en speldjes, doch ook voor een grote zilveren lepel, waarop de Vorstin bij de troonsaanvaar- dmg en by de abdicatie staat afgebeeld. Ook geeft men een gedenkpenning uit zilver en in brons met de beeltenis 1 de Koningin en inscriptie. Het rand schrift luidt „Exegi monumentum aere perennius" (Ik heb een monument op gericht duurzamer dan brons, een uit spraak van Horatius). Feestverlichting toegestaan van 30 Aug:6 Sept. Het tijdvak, dat feestverlichting is toe- estaan, is thans vastgesteld van 30 Aug. e.m. 6 September. Ter voorkoming van overbelasting van de electrische centra les, zoals die in de St. Nicolaas- en Kerstweek soms heeft plaats gehad, is besloten voor de komende feestweek van landelijke regeling af te zien en het elk bedrijf afzonderlijk over te laten binnen zijn verzorgingsgebied maatrege len te treffen. Wel zal tegenover het ex tra-verbruik een lager verbruik van particulieren moeten staan. ONTZETTENDE REGENVAL BIJ MAASTRICHT. In de afgelopen dagen heeft het in de Maasvallei tussen Eysden en Maastricht zeer hevig geregend. Volgens weerstations is zo'n regenval in geen 200 jaar voorge komen. Straten stolden blank, kelders liepen onder en op de hellende wegen van de St. Pietersberg dréven groenten en uitgespoelde aardappelen in de stroom mede. Drie jongens van Jan de Witt gedecoreerd De 1ste luit. Koert Bavinck, III9R.I. van de 7 Dec. divisie is benoemd tot rid der M.W.O. 4de kl. wegens zyn optreden te Krawang bij de politiële actie. Soldaat Roelof van Egten, die deze luitenant redde door voor hem te springen en daat Haage, die een handgranaat uit de jeep van de luitenant opraapte en terug wierp, ontvingen de bronzen leeuw. EEN-JARIG KIND STAK ARMPJES IN KOKEND ZEEPSOP. De 14 maanden oude Albert C. Kie- boom, uit R'dam, heeft deze week in onbewaakt ogenblik de armpjes in teil met kokend zeepsop gestoken. Thans is de kleine aan de gevolgen overleden. Juffrouw uit Voorburg de 50.000ste in Delft Dat de tentoonstelling over de Vrede van Munster in het Delftse Prinsenhof een succes is, wordt bewezen door het aantal bezoekers. Gisteren was mej. Rie Broekhuizen uit Voorburg nl. de 50.000ste. In de hal van het Prinsenhof werd zij ontvangen door burg. Van Walsum. wet houder ir J. M. Reichert en dè directeur van het museum, mr L. J. E. Wijsenbeek Mr Vam Walsum overhandigde een exem plaar van P. C. Hoofts Nederlandsche Historiën en een luxe-uitgave van de catalogus. Op 1 Oot. sluit de expositie, waarna zy gedeeltelijk naar Parys gaat ter herdenking vam de Westfaalse vrede j Wees nu eens een hèèr, John (Uit weekblad „Troi Malakka dreigt meer en meer een Sowjetrepubliek te worden Aanvallen der Engelse Spitfires werden weer voortgezet Naar de Britse commissaris voor Z.O. Azië, Malcolm MacDonald, te Singapore mededeelde, waren de communisten op Malakka van plan geweest, gisteren de Sowjet-republiek Malakka uit te roepen. Nu dit plan blijkbaar niet verwezenlijkt kon worden, trachten zy hun gebied te breiden, dat zy de republiek kunnen vestigen. Intussen gaat het Britse poltie-actie nog niet geheel wens, want Reuter meldt, dat Zd. Kelantan een colonne in een hinder laag liep, waardoor 1 Gurkha sneuvelde. Later slaagde men er met behulp van Spitfires in, verder op te rukken. Te weinig ziet men het verband tussen de gebeurtenissen op Malakka Ned.-Indië. De enigen die wel duidelijk scherp de samenhang zien, zyn de communistische leiders der Australische vakbonden. Deze laatste personen hebben onmiddellijk aangekondigd, dat zij de Britten op Malakka en de Nederlanders Indië zullen behandelen als monniken met gelijke kappen. Voor de Nederlan ders geen wapenen, voor de Britten dus ook niet. Zy weten, dat èn de stryd op Malakka èn die op Java gericht is tegen Moskou. Moskou organiseerde de guerillaben- den op Malakka, die tydens de oorlog hun wapens ontvingen van de Engelsen, die tegen Japan te gebruiken. Moskou ook infiltreerde de Japans-fascistische staat van Soekarno en zet die in steeds sneller tempo om in een Sowjet-repu bliek, waarin ook anti-Nederlandse figu- Soekarno en Hatta zich onbeha- Bernadotte wenst politieleger van 2500 man Bernadot'e heeft verklaard, dat ee internationaal leger van 2500 man nodig zal zyn om de demilitarisatie van Jeru zalem, wanneer deze door Joden en Ara bieren wordt aanvaard, uit te voeren. Met de Joden heeft de bemiddelaar de demilitarisatie-plannen gisteren weer sproken. De Palestijnse Arabieren den bezig zijn een eigen regering vormen. DAT de vrijmetselaren in Zd. Afrika een brief hun ongerustheid hebben uit gesproken over de gezondheidstoestand in de Koningin, welke haar noodzaakte te treden. DAT de ministers v. d. Brink en In 't Veld gisteravond in het Ryksmuseum de deelnemers aan de „Marshall Planning Action Course" hebben ontvangen namens de Ned. Regering. DAT de tentoonstelling der Pinakot- heek-schilderyen in het Ryksmuseum te A'dam gemiddeld 1000 bezoekers per dag trekt. DAT het voorm. Britse schip „Thruster' thans is omgedoopt in „Pelikaan" en za dienst doen als mobiel logement- er voorraadschip (3160 ton) van de Kon. Ned. Marine. DAT Engeland een beperkt aantal gunningen zal uitreiken voor invoer en Franse bloemen in de komende winter. DAT de heer J. Tromp van Van Gel ders Papierfabrieken thans te Medan de mogelijkheid van vestiging ener papier industrie aldaar bespreekt. DAT Van Vollenhovens Bierbrouwery A'dam een conversielening 803.000 ad 3Va% uitgeeft voor houders in obligaties 1899 en 1941, met een loop- jd van 20 jaar. DAT een ontwerp inzake het vervoer te water het departement van Verkeer verlaten heeft. DAT deze week het 700-j bestaan van Ommen feestelijk wordt gevierd en Vry- a.s een grote historische optocht wordt gehouden, DAT de Ned. bankbiljettencirculatie de afgelopen week is toegenomen met f 62 millioen tot f 3. 059 millioen, een record niveau sinds de geldzuivering. DAT het commandeurskruis in de Orde van O. N. te Den Haag is uitgereikt de Amerik. marine-attaché in Nederland, capt. Parke H. Brady. DAT door blikseminslag de boerderij van Verkuil by Nistelrode is afgebrand een deel van het vee in de vlammen o kwam. DAT de directeur van de CARE, Paul Comly French, een korte inspectiereis door Europa maakt en ook op Ned. depar tementen besprekingen voerde over de ir ons land bestaande behoeften. DAT gisteren in A'dam de journalist C. J. Schotel Fzn van het Alg. Hdlb. gehuldigd i.v.m. zyn gouden jubileum. DAT in Sept. a.s. in de N.O.-polder de bouw van 121 boerderijen ter hand wordt genomen en de opdracht is gegeven Schokbeton te Kampen. DAT gisteren Eindhovense Harmonieën een serenade hebben gebracht aan de 100 jaar geworden weduwe Laure-v. Vler ken, aldaar. DAT de Redersver. van de Ned. Haring visserij 1000 vaten haring heeft beschik baar gesteld voor Poolse kinderen kader van de UNAC. DAT ook de prov. slagersorganisaties uit Groningen. Friesland, Drente. Over- ysel en Gelderland by de regering heb ben geprotesteerd tegen de rantsoenver laging. DAT de passagierslijst van de „Johan »n Oldenbarnevelt", welk schip ver moedelijk 7 Augustus te Amsterdam aan komt, op otue bureaux ter inzage ligt. DAT op de Vrijdag a.s. te houden aan- deelhoudersverg. der Rott. Tramweg Mij. zal worden voorgesteld aan de directeur ir A. J. Kuiper, alsook aan de commis sarissen Knottenbelt, Caspersz en ir Hup- kes ontslag te verlenen. DAT Zondag a.s. de „Weltevreden" met een ouderwetse lading Indische produc ten te R'dam wordt verwacht. DAT naast J. v. Santen ook A. D Schoonenberg te A'dam is benoemd ver klaard tot Eerste Kamerlid (C.P.N.). DAT op weg naar Nederland op zee is overleden de 65-j. oud gezant in Chili mi H. G. v. Oven. DAT de 88-j. voormalige chr. hist wet houder van Hoogvliet, P. Pons. dood op z'r tarweakker werd aangetroffen. DAT met f 500.000 te Elburg is opge richt de Confectie-Centrale N.V. DAT te Utrecht 76-j. oud is overleden de arts dr H. G. Ramaker. DAT te Den Haag werd opgericht de N.V. Standaardbouw met G. T. Meyer als directeur. DAT gisteren te Bilthoven is ter aarde besteld de 78-j. mr dr C. M. A. Bijleveld, oud-voorz. van de Centrale Raad van DAT de hoofdcommies der gemeente R'dam, mr J. G. Duchemin, als zodanig te Almelo in gemeentedienst is getreden. DAT de fa. Leen Smit een begin maakte met de grote sleepreis van de drijvende bok „Bevrijding" naar Indië. DAT de Ned. Zeekapitein J. W. Blan- kert, die 54-j. oud te Antwerpen overleed, aldaar gisteren werd begraven gelijk voelen. Nu Engeland de brand Malakka tracht te blussen, is het m dan onjuist, dat Engeland een krachtig optreden in Indië belemmert, want brand in Indië betekent brand op Malakka. Trouwers er rijn al tekenen, dat de opinie in Engeland kentert, zoals onlangs bleek uit een artikel in de „Times", welke dikwijls vrij trouw de regeringsopinie weergeeft. Red.) Hervatting Engels-Russische handel te wachten? De Russische deskundigen worden bin nenkort te Londen verwacht, waar zy met de Britse autoriteiten de huidige toestand van de betalingsbalans tussen Gr.-Brittannië en Rusland zullen onder zoeken, ter voorbereiding, om de Brits- Russische handelsbetrekkingen te her vatten. DE VERDWENEN PASSAGIER VAN DE „VEENDAM" Van Alice Lowe, die met de „Veendam" op weg was van Rotterdam naar New- York en die sedert Zondagavond werd vermist, is een brief gevonden, waarin zij mededeelt, zich om reden van haar slechte gezondheid, van het leven te zul len beroven. Vrijspraak inzake Bondowoso De krijgsraad te Soerabaja heeft de beklaagden in de zaak van de by het treintiansport omgekomen gevangenen allen op één na vrijgesproken. Sergt.- majoor Jippes werd veroordeeld tot een maand hechtenis m.a. Indische jubileumzegels. Het plaatselijk comité Batavia van het Indische Oranje-comité geeft op 31 Aug. a.s. „first day covens" uit, gefrankeerd met een complete serie jubileumzegels, prijs f 1,50 per stuk te storten bij de N.HM. onder opgave van naam en adres en met vermelding van „Indische jubi leumzegels". Particulieren mogen hoog stens 2 enveloppes bestellen, groothan delaren 100. Is dat nu slavernij? De economische en sociale raad der Ver. Naties, heeft gisteren de Chileense ontwerp-resolutie behandeld, waarin de weigering der Sowjet-regering om Rus sische vrouwen, die met buitenlanders getrouwd zijn, naar hun mannen te laten gaan, een inbreuk op de fundamentele rechten van de mens wordt genoemd. De Rus Pavlov merkte op, dat de Russische vrouwen in Engeland ongelukkig zyn en in slavernij leven, hetgeen de Engelse afgevaardigde ontzenuwde, door te ant woorden, dat allen, die ongelukkig waren, uit eigen beweging naar Rusland terug konden gaan. Postduivenhouders leden weer zware verliezen. De Ned. postduivemhouders hebben met hun deelneming aan de nationale wedvlucht van Bordeaux naar Kerune- merland weer een zware tegenslag moe incasseren. Van het grote aantal duiven, dat werd gelost uirt Frankrijk, Santpoort slechts 3 op hum hok teruggekeerd. In Beverwijk kwamen er van de 300 vogels 60 terug. ME IN KA MP F", WERK VAN MIDDEL MATIGE SCHOOLJONGEN Dr Hjalmar Schacht, Hitler's minister 'an Financiën, is gisteren in hoger be roep voor een Duits gerecht te Stutt gart verschenen, tegen het vonnis van acht jaar, waartoe een zuiveringstribu naal hem had veroordeeld. Hij noemde „Mein Kampf' het werk van een middel matige schooljongen en zei verder, dat in het nat.-socialisme niets nieuws was in .zu.iM t bet goede «o mets goeds ia bet nieuwe. M, [Wijsheid geboden Vandaag zal de Bandoengse delegatie in ons land aankomen. I De besprekingen, welke zij met de Re gering zal gaan voeren, zijn van grote draagwijdte en betekenis. Die besprekin gen toch hebben betrekking op de toe komst van Nederland en Indië. Zoals men weet, is de conferentie van de Indonesische deelstaten te Bandoeng tot een inmiddels gepubliceerde resolutie gekomen, waarin de deelstaten bepaalde wensen formuleren. Zij bepleiten een Federale Interim-Regering, die een voor loopster dient te zijn van de Regering der souvereine Verenigde Staten van Indo nesië. De bevoegdheden van die Interim- Regering dienen zo ruim mogelijk te zijn. Die Interim-Regering is gedacht als een directorium van drie leden, benoemd door een federale raad van de hoofden der deelstaten. Het directorium is voor zyn beleid verantwoording schuldig aan een vertegenwoordigend lichaam, samen gesteld uit vertegenwoordigers der deel- In de resolutie is dit alles nader uitge werkt, zij het nog niet in bijzonderhe den. Tot goed verstaan van een en ander kan een zinsnede dienen in het memo randum, dat aan de resolutie is toege voegd: „Het verdient aanbeveling aan de Federale Interim-Regering in het al gemeen bevoegdheden te geven, gelijk aan die van de Gouverneur-Generaal, vermeerderd met een aantal bevoegd heden van de Nederlandse wetgever en van de Kroon, voorzover op Indonesië betrekking hebbend." Dit betekent naar het oordeel van de ondertekenaars in feite de liquidatie van de Nederlands- Indische Regering. De heren wensen dit alles dan als een minimumprogram te zien en aan de be ginselen mag niet worden getornd. Deze punten zal de Bandoengse dele gatie nu in Den Haag komen voorleggen aan de Nederlandse Regering. De reso lutie is ook aan Djokja voorgelegd. Want wat is de ontwikkeling geweest? Zoals bekend, zijn, in het bijzonder door dr Van Mook gestimuleerd, naast en buiten de republiek verscheidene z.g.n. deelstaten in het leven geroepen, die straks de Verenigde Staten van Indonesië zouden moeten vormen. Deze deelstaten, die men wel eens heeft uitgemaakt voor speelpoppen van Van Mook, hebben zich langzamerhand naast Batavia en Djokja ontwikkeld tot een derde macht. Zij hebben hun lering ge trokken uit het ontstaan van de repu bliek en uit de eindeloze toegevendheid tegenover de republiek. Zij zijn tenslotte tot eigen, verstrekkende initiatieven ge komen, thans uitlopende op de Ban doengse resolutie. Wij hebben reeds eerder aangetoond, dat deze ontwikkeling gevaarlijke ten- denzen heeft. Want weliswaar betonen deze deelstaten tot op zekere hoogte een verheugende zelfstandigheid tegenover de republiek, eenzelfde zelfstandigheid wordt ook almeer tegenover de Neder landse Regering aan de dag geleed In de slappe houding der Nederlandse Rege ring vinden zij aanleiding in toenemende mate de zaken in eigen hand te nemen. Voor vervolg zie pag. 3) Zo hoopt dan morgen Prinses Irene al haar negende verjaardag te vieren. Dan komt natuurlijk vader uit En geland naar Soestdijk over. waarna de Prins Vrijdag weer naar Londen terugvliegt om de Olympische Spelen verder bij te wonen. (Auteursrecht „Ver. Pro Juventute"). Wie wordt Mackenzie Kings opvolger? Morgen wordt in Ottawa de National* Liberale Conventie gehouden, die een op volger zal kiezen voor de afgetreden Ca nadese minister-president Mackenzie King. Er zyn twee gegadigden voor deze functie, n l. de 66-jarige minister van Buitenl. Zaken, Louis St. Laurent en de 65-j. minister van Landbouw, James Gardiner. (St. Laurent, een zeer popu laire Frans-Canadees uit de provincie Quebec, wordt steeds meer favoriet voor het premierschap geacht, doch het staat bezien, of hy niet door James Gardi- r, die het overgrote Engels-sprekende deel achter zich heeft, zal worden ver slagen. Red.) WEERBERICHT Overwegend droog weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met tijdelijke opklarin gen. Vannacht en morgen gedurende het grootste gedeelte van de dag droog weer. Weinig wind en weinig verandering van temperatuur. ZON EN MAAN Donderdag 5 Aug.: son op 5.07. onde* maan op 4ÓQ, onder 21.11 na

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1