DE SPECIALE GLADIOLENKEURING TE HAARLEM Cand. J. P. Kabel als zendeling afgevaardigd Spionnage NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 DINSDAG 3 AUGUSTUS 1948 Leidse raad gaat zich beteren: een dertigtal punten in een uur Wethouder Jongeleen antwoordt niet Ongeveer dertig agendapunten plus nog.mr M. B. Vos (V.V.D.) nog enkele een behoorlijke rondvraag en dan klaar vullingen voorgesteld, met de opzet, de binnen een uur: de UUsi reed snot bCTeetfllxl»» d. /Md U.T. 4e ge beteren! Het waren er de agendapunten ook wel naar, maar dat is vaker het ge val en dan weet men de middag toch wel vol te praten. Het belangrijkste voorstel, de vaststelling van een verordening be treffende de gemeentelijke accountants dienst, werd evenwel aangehouden. Bo vendien antwoordde wethouder A. J. Jon geleen niet op een tweetal vragen heer Th. B. J. Wilmer inzake de woning bouw. Tot onderwijzeres (leidster) Montessori lagere school Schuttersveld werd benoemd mej. M. L. J. Jong te Lei den. De heer D. Bosma, thans hoofd var de opleidingsschool voor u.l.o. Langebrug A. werd aangesteld tot hoofd nieuwe opleidingsschool voor gymnasium en h.b.s. Cronesteinkade. Aan mej. S. E. Versteeg werd op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres a; opl. school voor u.l.o. Langebrug B. Enkele begrotingswijzigingen werden goedgekeurd, de verschillende, in blad reeds aangekondigde, balansen verlies- en winstrekeningen 1945, alsmede de gemeenterekening 1945 voorlopig vast gesteld. Het gunstig prae-advies op het verzoek om medewerking aan schaffen van leermiddelen voor de R.K. school voor u.l.o. Vrouwenkerkhof (kos ten f 790) werd in orde bevonden. Enkele grondtransacties eveneens. Ook de voorstellen inzake het beschik baarstellen van gelden i.v.m. de v lopige afstand van enige schilderijen Leiden door de stichting „Het Nederl. Kunstbezit", inzake het voteren f 12.500 voor een electrencephalograaf ten behoeven van de gestichten, inzake 't beschikbaarstellen van f3750 aan „Ma thesis" voor het herstel van enige les lokalen en inzake een wijziging van de salarisregeling openbaar kleuteronder wijs gingen er zó maar door. Leiden en Oegstgeest Op een verzoek van de Vereniging tot stichting en instandhouding van scholen met de Bijbel om medewerking stichting van een school voor ui- omgeving van de Adriaan Pauwstraat hadden B. en W., zoals bekend, gunstig geadviseerd. De heer D. J. VAN DIJK (P.v.d.A. wist heel goed, dat de wet weigering in dit geval niet toelaat, omdat eisen werd voldaan. Spr. zag hier echter in de eerste plaats een Oegstgeester dan pas een Leids belang- Deze Chr. u. immers komt op de rand van Oegstgeest en zal veel leerlingen uit die gemeente tot zich trekken, terwijl de kosten ge heel voor rekening van Leiden komen. De heer WOUDSTRA (Prot. Chr.): We hebben toch altijd gezegd, dat Leid» goede onderwijsinstellingen moet hebben en leerlingen uit de omliggende gemeen ten moet trekken. WETH. VAN SCHAIK (P.v.d.A): Dat geldt niet voor u.l.o.-scholen Oegstgeest zou zijn eigen u.l.o. kunnen hebben, leunt blijkbaar graag tegen zijn grote broer Leiden. In elk geval worden banden tussen beide gemeenten verste vigd. (Er werd opgemerkt, dat Oegst geest misschien al een beetje vooruit loopt....) Aan de eisen, aldus de wet houder. is in elk geval voldaan en deling der kosten is niet mogelijk. De accountantsdienst Behalve de reeds eerder vermelde amendementen van de heren S. M. Stolp (Prot Chr.), mr C. J. Woudstra (idem en Th. B- J. Wilmer (K.V.P.) waren door Schade in de tuinbouw Katwijkse bloemkool naar Duitsland. De nadelige gevolgen van de erge warmte der vorige week kwamen Maan dag aan de Katwijkse groenteveiling tot uiting en dan wel voornamelijk door een buitengewone aanvoer van bloemkool, waardoor de prijs een bijna ongekende tuimeling maakte. Het was de laatste tijd de bloemkool, die wel hoog in prijs stond en waarvan men zeer goede verwachtin gen koesterde. Met slechts enkele dagen hitte is die verwachting de bodem inge slagen. Met meer dan de helft ging de prijs naar beneden. Echter, dank zij de goede regeling, behoefde thans de mest vaalt niet als afneemster dienst te doen, maar ging een rij van afgeladen auto's weg voor de Duitse bevolking tegen hier voor vastgestelde prijzen: IA f 15, I f 12 en II f 7.— per 100 stuks. Het zal toch ook menig tuinder voldoening schenken, dat deze bevolking, die al zo lang van zeer veel verstoken is, nu ook eens beste, heer lijke Katwijkse bloemkool kunnen eten. Wie zal zich het „doordraai-tijdperk" niet herinneren? Dan is de regeling van thans heel wat verkieselijker! Gevaren der zee bij land wind Waarschuwing van de Bond tot het redden van drenkelingen. By heersende Oostenwind is de zee vaak spiegelglad en zij lijkt ongevaarlijk, waardoor men menigmaal wordt verlokt tot verder uit de kust zwemmen. Toch dient er rekening mede te wor den gehouden, dat juist door die land winden op enige afstand van de kust bij het terugzwemmen een hinderlijke tegen stroom zeewaarts wordt ondervonden, die menigmaal noodlottig is geworden. Het gebruik van kano's en rubberboten in zee is stellig af te raden. Eenmaal onder de luwte van de duinenrij uit, blij ken tegenwind en tegenstroom vaak zo krachtig te zijn, dat terugkeer naar land de grootste moeite oplevert, soms onmo gelijk blijkt. Niet alleen brengt men zichzelf in ge vaar, maar ook hen, die reddingspogingen ondernemen. Opgepast dus voor de verraderlijke landwind! Distributievaria Uitreiking van bonkaarten 810 te Leiden De uitreiking van bonkaarten 810 vindt morgen (Woensdag 4 Aug.) plaats aan gezinnen, waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft van 37.801 t/m 43.200. Uitreiking vindt plaats aan het distri butiekantoor, ingang Langebrug, van 8.30—12 en va,n 24.30 uur. De vleesbon 084. De Zaterdag aangewezen bon 084- Vlees. die recht geeft op het kopen van 100 gram vlees of een rantsoen vlees- Varen, is geldig t/m Zaterdag 28 Aug. meentelijke accountantsdienst uit breiden. De heren mr dr H. D. M. Knol (Prot. Chr.) en J. A- Rdedel (P.v.d.A.) evenwel hadden schriftelijk een motie van orde ingediend, om, gezien de ingekomen ties op het concept, de verordening terug te wijzen naar de commissie van finan ciën en de behandeling te verdagen tot de volgende raadsvergadering. De heer KNOL lichtte deze motie toe. Er zijn nogal wat bezwaren tegen concept, ook blijkens de amendementen. Het is beter, de materie nog eens te be studeren en het punt aan te houden, in het bijzonder omdat weth. Van der Kwaak niet aanwezig is. aldus spreker. De heer WILMER voelde geen behoefte aan uitstel. De materie is overzichtelijk genoeg en dat weth. Van der Kwaak niet aanwezig is, aldus spr., behoeft geen bezwaar te zijn. Met voorstel komt van het gehele college van B. en W. en d« raad is competent genoeg. De heer RIEDEL pleitte voor uitstel: de leden van de commissie waren bij de behandeling niet allen aanwezig. De VOORZ., vreesde geen moeilijkhe den bij de behandeling van het concept, maar zou de motie niettemin graag in stemming brengen. Met 24—8 ging de motie er door. Gratificatie en rondvraag Bij het punt „voorstel inzake het verlenen van een uitkering aan het gemeentepersoneel" (zoals het vorig jaar 2 pet gratificatie, totaal f 50.000) sprak de heer PIENA (PvdA) zijn grote waardering uit voor de vlot heid van B. en W. in deze. Spr infor meerde echter, wanneer de uitkering zal plaats hebben. Weth. MENKEN (KVP): In de loop van deze week wordt het Kon. Besluit verwacht. Inmiddels ligt alles al klaar. Mocht het K.B. te lang uitblijven, dan zal verder worden gezien. De Voorzitter deelde tenslotte mede, dat op 31 Augustus om 2 uur een bij zondere raadszitting zal plaats hebben. Bij de rondvraag informeerde de heer KNETSCH (Prot.-Chr.), of al gevolg wordt gegeven aan de toezegging, d.d. 1 April, aan ambtenaren gedaan, wat be treft toeslag voor kinderen, die dag onderwijs genieten. (Weth. MENKEN: In de nieuwe verordening, die binnen kort aan de raad zal worden aangeboden, komt dit aan de orde.) Vervolgens wees de heer Knetsch er op, dat in 1941 en 1942 een aantal ambtenaren van de lijst promoties is afgevoerd, omdat ze „te goede" vaderlanders waren. Na de be vrijding werden ze bevorderd, maar 4 a 5 jaar te laat. Spr vroeg, of het mogelijk alsnog de daardoor geleden schade uit te betalen, (Sinds enkele maanden zijn t aan het onderzoeken, om daarna een gedragslijn vast te stellen.) Tenslotte vroeg de heer Knetsch naar de vacantieregeling op Endegeest c.a. (Deze zijn volgens weth. Menken ge regeld) De heer WILMER (K.V.P.) stelde de vraag, of de woningen, tot de bouw vorige raadszitting werd besloten, spoedig zullen worden aanbe steed. Bovendien, of B. en W. spoedig voorstel tot de bouw van aantal woningen, dat nog resteert 1947, zullen komen. Weth. Jongeleen (P.v.d.A.): B. ei achten het beter, op deze vragen niet In te gaan. Geen herhalingen, a.u.b.! De heer RIEDEL uitte zijn lof voor de snelle afhandeling der agenda in deze zitting. Maar we zijn anders gewend, al dus spr., er is een zeker gebrek anbwoordelijkheidsgevoel. De voorstellen moeten worden getoetst in commissie fractie. Wat geeft de practijk echter te zien? Een uit den treure herhaald debat, de woningbouw, terwijl de voorstellen dan toch meestal zh.s. of met geringe wijziging worden aangeno- Die handelwijze is niet juist. De raadsleden zijn hoofd voor hoofd verant woordelijk. Spr. deed daarom een beroep op zijn medeleden, om kort en beknopt te zijn 4n niet in herhalingen te verval- De Ned. Herv. school met de Bijbel te Noordwijkerhout vierde haar zilveren jubileum. Op de foto ziet men de personen, die zeer veel tot het welslagen van het Chr. onderwijs hebben bijgedragen. Op de eerste rij het schoolbestuur. V.l.n.r. de heren J. Noordermeer, P. v. d. Sleet, G. Musegaas, ds D- J. Spaling, G. C. Wesseling, ds P. Hofstede (oud-voorzitter), G. C. Bouwmeester en G. van Rheenen. Daarachter v-l.n.r.: ds J. van Noort (oud-voorzitter), mej. Mos (oud- onderwijzeres), de heer P. J. Arends (schoolhoofd), mej. L. C. Rinck (onder wijzeres en de heren C. Visser (onderwijzer), en K- J. Noy (oud-schoolhoofd. Foto N. v. d. Horst. Christelijk Noordwijkerhout vierde opgewekt feest Zijn school met de Bijbel bestond immers 25 jaar Het zilveren jubileum van de Ned. Herv. school met de Bijbel te Noordwijkerhout is op een alleszins waardige wijze gevierd. De jeugd, de officiële personen en de oud-leerlingen werden allen betrokken In de feestviering, hetzij in de ochtend-, de middag- of de avonduren. len. De heer KNOL legde de vinger op het ier gevaarlijke piint Hogewoerd-Kore- vaarstraat-Breestraat-Gangetje, vendien het uitzicht wordt ontnomen door de vele auto's bij Van Gend en Loos. (Weth. JONGELEEN: Dit is één de moeilijkste verkeersproblemen, echter alle aandacht wordt be steed). De heer SCHüLLER (P.v.d.A.) wees op de spaarzame verlichting, waarop Leiden zich 's avonds en 's nachts vaak mag „beroemen". Moet er worden ge spaard voor de feesten? De VOORZ. zal dit bespreken. Tenslotte wilde de heer AALDERS (K.V.P.) de mannen der ijscowagentjes verbieden, vlak bij de uitgangen der lagere scholen te gaan staan. Dit werd evenwel niet mogelijk geacht. Hierna sluiting. Kinderen amuseerden zich. 't Begon reeds in de ochtenduren. De ichooljeugd vlijde zich ditmaal niet op de banken, maar was in opgewekte stem-1 ming aanwezig in hotel Van der Geest, zij genoten van goocheltoeren, pop penkast en tractaties. De receptie. Op de receptie, die 's middags in de feestelijk versierde voorzaal van genoemd hotel plaats vond, waren o m. aanwezig het voltallig college van B. en W Noordwijkerhout en de gemeente-i taris, de heer Sj. Bakker, hoofd v< M.U.L.O.-school te Noordwijk aan Zee, vertegenwoordigers(sters) van de scholen uit Noordwijkerhout, de oud-voorzitters het schoolbestuur, de predikanten P. Hofstede en J. van Noort, oud-personeel anderen. Zeer veel hartelijke, ernstige en welge meende woorden werden op deze recept het adres van het schoolbestuur onderwijzend personeel gericht. een woord van welkom van de heer P. J. Arends namens het feestcomité, bracht burgemeester Van Iersel. namens zyn gemeentenaren de gelukwensen over Hij had evenals zij de vlag laten uitste ken. omdat hij zijn sympathie met het werk der school niet alleen naar binnen, ook naar buiten wilde demonstreren. Spr. memoreerde verder de schoolstrijd meende, dat de vrijheid van school in ons land nog te weinig wordt gewaar deerd. Hij bracht hulde aan het school bestuur er}, speciaal aan de onderwijzers (essen), van wié hij niets dan lof had gehoord en smeekte Gods zegen af voor de verdere arbeid van de school. Pastoor Van der Waard sprak namens het bestuur en de leerkrachten van de St. Jozefschool en zijn parochianen. Hij loof de de goede samenwerking tussen de scho len, die z.i. uitgaan van hetzelfde Christe lijke beginsel. Namens het bestuur en de eerwaarde overste van de school „De Voorzienig heid" bracht het hoofd de gelukwensen Een zeer principieel 1 liet de oud-voorzitter van het schoolbe stuur, ds J. van Noort, thans Ned. Herv. predikant te Vlaardingen, horen. Spr. was verheugd in Noordwijkerhout iets voor het onderwijs te hebben mogen doen als na zaat van hen, die de hitte des daags heb ben verdragen en offers hebben gebracht, omdat zij hun kinderen wilden brengen aan de voet van het kruis. Overal, te pas en te onpas, zoekt men naar eenheid, ook in het onderwijs. Spr zelf geeft godsdienstonderricht aan de openbare school te Vlaardingen. Maar op een ouderavond van deze school miste hij het gebed en werd er geen enkel woord over Jezus gezegd. Temeer was hij toen gesterkt in de overtuiging, dat Chr. onderwijs noodzakelijk is. Daarbij kan en moet gezegd worden: „Jongen, meisje, er is ook voor jou plaats bij het Kruis". Nodig is echter geestelijke een heid tussen school en ouders. Het oud-schoolhoofd, de heer K. J. Noy, deed een teruggreep in het verleden. Hij zeide, in Noordwijkerhout een stuk vorming te hebben ontvangen en steeds getroffen te zijn geweest door het harte lijk meeleven en het gezamenlijk werken van ouders en bestuur -in het belang der school. In het bijzonder noemde spr in dit verband ds P. Hofstede en de heren G. C. Wesseling en G. Musegaas, resp. penningmeester en secretaris van het be stuur. Zij wilden dienen. Verder spraken nog de heer J. v. d. Berghe, oud-schoolhoofd te Voorhout, die flitsen uit het verleden ophaalde; mevr. Van Dijk, namens de dameskrans, die vertelde, dat de dames hard bezig zijn, om in het najaar een bazar voor de school te organiseren, en het hoofd der school, de heer P. J. Arends. Deze speech te namens het personeel en bracht naar voren, dat het er met de school niet altijd rooskleurig had voorgestaan. Het leer lingenaantal kwam van 47 op 120 en be draagt thans 107. Financieel en met de leermiddelen was het ook niet zo best gesteld. Zo konden de salarissen niet altijd direct ten volle worden uitbetaald en is er pas kortgeleden enige verbetering ge komen in het leermateriaal, dat van de oprichting in gebruik was. Toch is alles echter steeds ten goede gekeerd en spr dankte namens het personeel het bestuur voor de hartelijke samenwerking in het belang van het Chr. onderwijs. Speciaal wilde spr ds Van Noort danken en hij bracht tenslotte ook de gelukwensen van| hartelijk geluid; de kerkvoogdij Avondmuziek Hoogl. kerk De avondmuziek in de Hooglandse kerk werd deze keer verzorgd door Willem Hülsmann, organist der St. Janskerk Hülsmann heeft goede eigenschappen als organist; hij speelt rustig, correct, wel overwogen en zonder effectbejag. Zijn registratie is duidelijk en doorzichtig; wel iswaar in de grote werken van Bach er Buxtehude niet geheel in overeenstem ming met de geest der werken. Maar dat kan de organist niet helpen; het orgel in de Hooglandse kerk heeft nu eenmaal zeer beperkte mogelijkheden. In de hoekdelen van het praeludium Es van Bach was het rhythme niet scherp genoeg; de 16de moet eerder te kort dan te lang worden genomen. Een afronding van het rhythme is absoluut tegen de geest van het werk. De tweede en derde fuga vragen wel een iets sneller tempo. Voortreffelijk van opvatting, techniek en registratie waren daarentegen de Psalmvariaties van Van Noort en het ko raaltrio van Bach. HENNIE SCHOUTEN Openluchtspel „Het wonderlijk uur" te Den Haag Op verzoek delen wij mede, dat het openluchtspel „Het wonderlijk uur", dat in Den Haag ter gelegenheid van het 700- jarig bestaan van de stad wordt gehou den, nog op de volgende data zal worden opgevoerd: 4, 7, 10, 12 en 14 Augustus. Goedkope voorstellingen vinden plaats op 3 en 6 Augustus. De voorstellingen van gen steeds aan 's avonds om half tien. Kaarten zijn verkrijgbaar bij: Reisbureau Lissone-Lindeman, de ingang van het Binnenhof en een aantal kiosken. AFGEVAARDIGDEN GEN. SYNODE GEREF. KERKEN ART. 31 K.O. De Part. Synode van Zuid-Holland der Geref. Kerken art. 31 K.O. heeft tot af gevaardigden naar de buitengewone Gen. Synode, die in Sept. te Amersfoort zal worden gehouden, benoemd als primi ds D. K. Wielinga te R'dam-Centrum, ds J. van Otterlo te R'dam-Kralingen en de ouderlingen P. Jasperse te Leiden en J. Rietkerk te Lisse. Als secundus-afge vaardigden dr F. L. Bos te Vlaardingen, ds W. G. Visser te Scheveningen en de ouderlingen H. Pool te Schiedam en C. der Spek te Zoetermeer. 3 OCTOBER-VOORZITTER VANDAAG 50 JAAR GEHUWD. Vandaag is het 50 jaar geleden, dat de heer W. van der Laan te Leeuwarden in het huwelijk trad met mej. T. van der Vegte. De heer en mevrouw Van der Laan zijn uit de stad, maar niettemin zullen vele Leidenaren vandaag met hen medeleven. TAAL EN LETTEREN M.O. A De heer J. J. Siljée, leraar aan de Ohr. kweekschool alhier, is gisteren geslaagd ihet ex-amen M.O. A Ned. taal en letterkunde. Overweldigende kleurenpracht in het Krelagehuis Fa Salman triumpheerde met Gen. Eisenhower Vrolijk wapperden gisteren de vlaggen aan het Krelagehuis. Dat betekende, dat er iets bijzonders aan de hand was. En dat wès het ook. Er werd namelijk de speciale gladiolen- keuring gehouden, met als trophee: een zilveren wisselbeker. De deelname was zó enorm, dat het meer op een tentoon stelling dan op een keuring geleek. Dui zenden favorieten, in alle mogelijke en onmogelijke kleuren, speelden mee in deze „cup match". Maar zegevierend ging Gen. Eisenhower, een sublieme gladiool van de fa. H. J. Salman Zn. te Noord- wijk, als eerste door de finish, 't Duurde wel lang. eer het zo ver was. Na einde loos lang punten geven, kijken, keuren nóg eens keuren, besloot de jury één- parig aan die variëteit de beker toe kennen. Onnodig te zeggen, dat ze te' ren met het getuigschrift eerste klasse bekroond was. Wat de fa. Salman nog presenteerde Gen. Eisenhower was echter de enige niet, die de Noordwijkse firma als dedinger had ingezonden. Daar stond de b'ordeauxkleurige Harry Hopkins, de bekende Roosevelts Memory, de niet minder bekende Salmans Glory, prachtig purperen Memorial Day, lichtzalmrose Saskia en de donkerrode Uncle Tom. Ook het nieuwste var nieuwste ontbrak niet. Schtterend jescharlaken was Gen. Clay. Dynamo bezit de mooiste zalmrode kleur, die zich denken kunt, terwijl Mont Blanc werkelijk wit is in en in wit! Enorm groot van bloem was de crème Mount Tacoma. Wat de „gladiolen-klok' verder sloeg Een andere Noordwijkse gladiolen-ko ning, Konijnenburg en Mark, liet e' een collectie zien, die klonk als klok. We zullen een greep doen: Circe, gloeiend rood; Jo Wagenaar (get. van verd.) donker bloedrood, Orlow, licht ci troengeel, Spotlight, een zeer mooie gla diool met geaderd rood vlekje in de keel; Abu Hassan, donker marineblauw, etc. Eijzonder opvallend was ook de „smoky" kleurige Uhu en de bijna zwarte Toekana. - m nu nog even bij de Noordwijkers te blijven: de inzending van de fa. C. P. Alkemade. Dominator domineert inder daad met haar lange tros en mooie zacht- oranje kleur. Een beste tros had ook de Vera. Verdi is schitterend oranji terwijl in het rood Scarlet Admiral de kroon spant. Als hekkesluiters fungeer den de lichtrose Pink Pearl en de pur peren Purple Queen. Als laatste Noord- wijker: C. S. van Dobben de Bruyn Jr. Ds Jac. de Vries van Sliedrecht bevestigde hem Zondag werd in de grote kerk te Dor drecht candidaat J. P. Kabel a'.s zende ling afgevaardigd en wel naar Nimboran op Nieuw Guinea. Dit was voor de clas sis Dordrecht van de Ned. Herv. Kerk feitelijk .voor de gehele Kerk eer bijzondere dag, wan-t voor het eerst were hier een predikant als zendeling afge vaardigd. Ds Kabel is In Leiden en Oegstgeest geen onbekende. Geruime tijd studeerde hij hier en ook in het jeugdwerk denken aan de Kinderkerk nam een belangrijke plaats in. Als bevestiger van candidaat J. P. Kabel trad op ds Jac. de Vries uit Slde- Burgerzaal ten stadhuize nadert haar voltooiing De werkzaamheden aan de Burgerzaal van het Leidse stadhuis vorderen gesta dig. Gisteren is men klaar gekomen met het steenhouwerswerk. De zaal ziet er in een woord prachtig uit. Het Leidse stad huis, welks beroemdheid ndet beperkt blijft tot de grenzen van de Sleutelstad, wordt door dit fasoinerende onderdeel ten zeerste verrijkt. Heden-middag wor den de Amerikaanse academici, die in stad verblijven ter bestudering van het plan-Marshall, in de nieuwe Burger zaal ontvangen. WETHOUDERS-SPREEKUREN De wethouder van onderwijs, de heer J. C. van Sohaik, zal Woensdag spreek- ar houden van 1011 yur. De wethouder van fabricage, de heer A. J. Jongeleen, zal a s. Zaterdag 7 Aug spreekuur houden van 910 uur. De voorzitter van het feestcomité, de koortje heer W. A. Timmers, las nog enige schrif telijke gelukwensen voor, w.o. die van de inspecteur van het Chr. Volksonderwijs, de heer Kranendonk. Ds D. J. Spaling dankte alle sprekers- (sters) afzonderlijk voor het gesprokene. Hij dankte God, die het vergund heeft, dit werk /te mogen doen en kon de heer Arends, wat betreft de leermiddelen, in zoverre geruststellen, dat B. en W. alle medewerking zullen verlenen. Het bestuur werd daarna door alle aan wezigen de hand gedrukt. schriftelijke felicitaties Feest tot in de nacht. Enige uren na afloop van de receptie stroomde de grote zaal van het hotel vol met genodigden, bestuur en leerkrachten, oud-leerlingen en leerlingen. Op het podium namen de leden vani het feestcomité, t.w. de dames E. A. J. Padding en A. Rinck en de heren J. Westrik H- Wesseling, L v. d. Niet, P "mëd'e namens de heer Wesse- J. Arends. C. Visser en W. A. Timmers' llng hun erkentelijkheid betuigden. Na gezamenlijk gezang togen de vele welkomstlied zong. De revue: „25 Jaar Christelijk onder wijs", die door oud-leerlingen werd ver zorgd, was wel het hoofdnummer var deze feestavond. Kostelijke stukjes ge schiedenis werden voor het voetlicht ge bracht en de dank van de aanwezigen was groot. Min of meer aansluitend op deze revue vplgde de samenspraak: „Een eeuw achter", die eveneens veel waarde ring vond. Tussen de bedrijven door deden de aan wezigen zich te goed aan versnaperingen, die met milde hand werden uitgedeeld en zo werd het een uur na middernacht eer ds Spaling aan het slotwoord toe kwam. Hij dankte in 't bijzonder de feest commissie voor hun vele en goede arbeid en bood haar een plant aan. Voorts sprak hij de jubilarissen de heren Musegaas Wesseling nog hartelijk toe. Deze heren hadden tijdens de re\ cadeau ontvangen, waarvoor de heer plaats. Laatstgenoemde sprak een woord van welkom in 't bijzonder tot het col lege van B. en W„ de gemeente-secre taris, de heer Pijnenburg, de oud-voor zitters van het bestuur, de oud-leer krachten en oud-leerlingen, die uit het gehele land naar Noordwijkerhout waren overgekomen. Hij memoreerde het werk de ontslapen pionier, de heer Berg hout en las nog enige binnengekomen aanwezigen toen naar hun verblijfplaats. Nog lang zullen zij prettige herinnerin gen aan deze dag bewaren. cn Contra- Spionnage door Willy lc Comte De Gaulles geheime agenten in I\ oord-Afrika De Gestapo had Henri Köpfler's huis reeds omsingeld. Hy werd overgebracht het hoofdkwartier in Dyon. Tijdens de langdurige auto-tocht zweeg Henri. Hij dacht na, op welke wijze hij zich >u verdedigen en welke alibi's hem eventueel ter beschikking zouden staan. een zucht van verlichting kreeg hij idee. Hij glimlachte tevreden. Hem kon niets gebeuren Henri Köpfler werd voor een Duitse Overste geleid. „Dus jij bent de knaap, die Giraud heeft helpen vluchten", blarie de Overste aan. Hij moest maar direct beken nen. De Duitser had weinig tijd. Henri, die moest blijven staan, voelde zioh moe en ging op zijn gemak in een behaaglijke fauteuil zitten. ..Steh auf, du Schwein", sohreeuwde de Overste. Een adjudant gaf Henri een stomp in hert gelaat; maair deze glim lachte slechts en bleef rustig atótxn. Hg zei; .Mijne Heren, als U toch reeds alles weet, waarom wilt U mij dan nog onder vragen? Ja, het is juist, ik heb de gTote eer. Generaal Giraud behulpzaam te zijn geweest bij diens vlucht." De Duitsers waren stom verbaasd. Zij hadden op een langdurig verhoor gere kend. Deze spontane bekentenis ver warde hen in hoge mate. Misschien had den ze de verkeerde man gepakt? De Overste wist een moment niet, wat hij moest doen. Enigszins onzeker beval hij Henri: „Nun gut, erzahilen Sie uns, wie Sde vorgegangen sind." Henri, zich nog eens extra uitstrek kend in zijn leunstoel, glimlachte en ver telde: „Ik zal het U zeggen. De zaak was heel eenvoudig. Ik had dit mes bij me" en hij trok een dolkmes uit zijn zak, ééin der Gestapo-kerels greep naar zijn re volver,En met dit mes" vervolgde Henri, nog steeds dood-rustig, „sneed ik...." En voor de ogen van de verblufte Duitsers sneed Henri Köpfler zach beide polsslagaders doorHet bloed stroom de. De Overste en zijn mannen sohreeuw- om een dokter. Henri werd in er barmelijke toestand het hospitaal van Dyon binnengebraoht Enige dagen later, zijn physdeke toe stand was nog steeds zeer kritiek, zag hij kans te ontvluchten. Een Franse ver pleegster was hem hierbij behulpzaam. Hij vond onderdak bij verzetslieden, die hem nog weken lamg verpleegden. Jean Peroux werd gewaarschuwd en deze zocht zijn vriend, een maand na diens genezing, in Dyon op. Henri was nog steeds 2wak en erg bleek. JUs ik geweien had, dart er oog zo beroerd geen n Jean. Maar Henri verzekerde zijn vriend, dat hij zich uitstekend in staat achtte weer aan het werk te gaan. Henri moest naar Afrika. Hij diende daar zelfstandig te werken. Maer er wa ren enige moeilijkheden. Hij had nieuwe papieren en zelfs een nieuwe naam no dig. Bovendien luidde de order, dat hij lid moest worden van een nartio.naal- sociatistisohe organisatie en zich moest voordoen, als was hij fel pro-Duits. Een onaangename opdracht, dit laatste, vond Henri. Ook achtte hij zich te jong voor een dergelijke, verantwoordelijke taak. Maar Jean Peroux deelde hem mee, dat Generaal de Gaulle hem speciaal had uitverkoren voor dit werk. Dit deed voor Henri de deur dicht. Hij accepteerde. Beide vrienden bespraken de zaak uit voerig. De Afrikaanse atmosfeer was vol voetangels en klemmen. Intriges en dub bel spel, verdachte diplomatie en oor- ruptde waren zo de hoofdbeelden. Het werk van een Frans agent in deze stre ken betekende eenzaamheid en gevaar. Henri kreeg verschillende adressen in Dakar en Casablanca tot welke hij zich in uiterste noodzaak wenden kon. Köpfler moest het opnemen tegen de spdonnage-maohine van Admiraal Cana rds in Noord'-Afrika, De Duitse „vredes verdrag-commissie" had zich op het voormalige Franse bezit in Afrika ge nesteld. Zij bouwden geheime vliegvel- en de Fransen werden gedwongen aanleg der Trans-Sahara-9poorweg met grote spoed te voltooien. Het was voor ds Duitsers van hert grootste be lang een prima verbinding te kunnen onderhouden tussen Oran. Colombo- Bechar, Segou en Dakar. De Duitsers droomden nog van een aantal vldegevl- den en marine-bases in West-Afrika. om deze met het oog op een aanval tegen de Verenigde Staten te kunnen gebrui- Rudim tienduizend buitenlandse dwang arbeiders en soldaten van het eens zo trots e Vreemdelingenlegioen zwoegden en slaafden aan de Trans-Sahara -weg. Nog weer tienduizend nieuwe arbeiders werden in bezette gebieden geronseld. De arbeidsvoorwaarden waren abomina bel. De ongelukkiger, die hier te werk gesteld werden, moesten twaalf, veertien, tot zelfs achttien uur pea- etmaal zware arbeid verrichtenDe Duitse opzich ters bekommerden zich meer om het materiaal, dan om het welzijn der arbei ders. Zij gebruikten zelfs de zweep om de slaven aan te drijven tot grotere acti viteit. Dakar moest met spoed een be langrijk U-Boot-steun punt worden, zo luidde Hitler's bevel. Op deze plaats lag het toekomstig arbeidsterrein van Henri Köpfler. Henri kwam op het idee als vrijwil liger toe te treden tot een Frans arbei- ders-bataillon. Hij vernam echter van het betrokken regeringsbureau te Vichy. dait dit alleen mogelijk was wanneer hij het Gemeentebestuur van zijn woon plaats daarvoor een „Besoheinigung" kon tonen. Henri besloot, ondanks het enor- isico dat daaraan voor hem verbon- was. naar Arbois te reizen om het gewenste papier in handen te krijgen. Hij zag geen andere oplossin) CWoixirt vervolgd) W. M. Rietveld. drecht, voorzitter van de ciassicale dingsoommissie. Deze bediende het Woord naar aanleiding van Numeri 10: 2931, waarin Mozes zijn heidense schoonvader Hobab, de Midianiet, uitno digt mee te reizen naar het beloofde land, waarin ds De Vries zag afgespiegeld de nodiging van d« Kerk tot het heidendom, onderverdeeld im een invitatie tot mee reizen, een belofte tot meedelen en een oproep tot meewerken. Heeft de Zending nog wel zin in deze tijd? We staan in een proces van ontker stening. De Oosterse wereld is aan 't ontwaken en staat in brand, maar toch Mozes stond gereed de moeizame reis naar Ka.naan te maken. Het ogenblik van afscheid was gekomen. Hij wist: „Ik heb een roeping" en zei: „Kom, ga met ons en doe ais wij". Hobab will echter niet. Zo is het met de Zending. Resultaat is er niet altijd, maar dat is er ook niet bij het werk van de „gewone" dominee, dia vaak moet zuchten: „Wat zijn de koppen toch hard! 's Zondags gaan ze en 's Maan dags doen ze in 't zwart." Maar de Bood schap blijft! „Gaat en onderwijst aüle creaturen", zodat zij kunnen meedelen als Christus komt en kunnen meewerken. Dat geldt ook voor de Zendende Kerk. Het komt ook hier aan op geloof, een reizen naar Kanaan. „Komt. gaat me: ons en reist met ons." De bevestiging. Na deze predikatie geschiedde de eigenlijke bevestiging van cand. Kabel tot predikant in algemene dienst Kerk. Duidelijk klonk het door Dor- drechts kathedraal: „ja ik. van ganser harte." Vervolgens wenste ds De Vries zijm nieuwe collega Gods bijstand kracht, de voorlichting van Zyn Geest en era heenzien naar de belofte Gods, die in Jezus „ja" en „amen" is. Plechtig was hierna de handoplegging, waaraan vier predikanten deelnamen. De gemeente zong de zendingspredi'kamt toe uit Psalm 96: „Nu moet uw tong de haid'nen noden Tenslotte werden nog enkele toespraken gehouden en wel door ds Dankbaar, namens de Verenigde Nederlandse Zendingscorporaties, en door de heer Korporaal namens de Oegst- geestse studenten ra vrienden van ds Kabel, terwijl deze zelf sprak over 2 Cor. 4:5. Smokkel-horloges De Leidse Prijscontrole nam een zestal gouden horloges in beslag, die uit de smokkelhandel afkomstig waren. De hor loges werden tegen te hoge prijzen handeld; tegen twee personen werd pro ces-verbaal opgemaakt. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Hessel G. zn v. B. Dekker en T. Posthuma; Adriaan H. zn v. A. H van Schouwen ra H. C, Jansen; Wilhel- nius A. A. zn v. S. W. Berk en P. J, Angevaare; Roll J. zn v. R. Streng en H. Hagen; Johannes W. zn v. G. van der Steen en A. van dra Oudenaller; Jean P. van Schoonhoven van Beurden en S. Oberneck; Josephina J A. M. dr v. A. van der Krogt en A. M Kaskes; Hubertus A. zn v. J. J. W. van Went en M. N. Jansen; Cornelia H. dr v. der Weijden en L. van den Berg: Hermanus C. zn v. C. Botermans en A. Ruigrok: Magdalena dr v. J van Weeren en M. de Jong; Martha H. dr v. P. Bli'kman ra A. C. var. den Kerkhof: Cornelia M. dr v. W. Plaisier en J. van 't Zand; Jan zn v. G. A. van den Beukei A. M. C. Bentvelzen; Maria J. C dr P. Rosbergen en C. C. W. van den Tol; Marius J. zn v. J Koedijk en A. M. van 1 Bogaard; Dirk zn v. S. Breijer en Ros; Casper zn v. C. Volkers en G. du Prie; Petronella dr v. T. Prins en M. an der Star; Frédérique dr v. B. Qui- >el en M. van Peski. OVERLEDEN: J. de Goeij, dr, 1 jr; B. Soherpenbarg, huisvr. van A. J. Enders, "1 jr; N. Roest, wed. van D. Schrier, 73 jr. GEHUWD: J M. Langver ra P. J. M. in der Born; A van Lienden en J. A. Hemerik; P. A. J. Schamper en M. A. Berge Henegouwen; S. Zwarts en J. Ook deze had enkele imposante aanwi; sten, waarvan de forse Grand Monari met haar lange tros en fijne licht-purp ren kleur het meest osviel. Modern Tim is al meer bekend, maar 't is en blij een mooie gladiool. M. van Waveren Zn. te Hillegom presenteerden o.a. schitterende roserode Kees van Donge de donker zalmrose Titian en de oran Murillo. C. Colijn en Zn. te Voorhoi sleepten met de zalmoranje Liberatii het getuigschrift van verdienste wacht. Hetzelfde deden Gebrs. vi Hillegom met de cochenillerode Postilli d'Amour. Morsmeisjes hadden succes Zaterdag trok het zangkoortje van speeltuinver. „Morskwartier" naar 1 concours, dat hert meisjeskoor „Hollaw Glome" te Maasdam organiseerde. Voor werd de Maastunnel bezichtigd en daan werd de reis verder per auto voortgea om in Maasdam te laten horen, hoe Leidse meisjes kunnen zingen. Zij krc men onder leiding van de heer F. Cap pendijfc uit in de afdeling Arab' dra met het hoogste aantal punten afdeling, t.w. 307 punten, de eerste prij zoals gisteren reeds werd gemeld, vreugde over het prachtige resultaat git het op huis aan, maar eerst werd onda weg nog gestopt om een zo z diende verfrissing 'te 'genieten. „VOLtaARDING"-LEDEN OP VIER. DAAGSE Vier leden der Leidse Sportclub „Vo harding" hebben met goed gevolg dee) genomen aan de 4x55 km afstandmai sen te Nijmegen. De heren S. Janse, Janse en A. v. d. Berg namen voor eerste maal deel, terwijl de heer Voorbrood de tweede maal deze mar; volbracht. STAATSEXAMEN A De heer B. de Wit te Leiden is 1 slaagd voor het Staatsexamen A. Bestuursleden van D.O.S. veroi deeld, maar in cassatie De Kantonrechter heeft gisteren spraak gedaan in de zaak tegen de bestuursleden van de voetbalverenigi „Door Oefening Sterk" te Roelofarendj veen, die de vorige wéék terecht s'" den, omdat zij verschillende malen, der toestemming van de Prov. State! noodbrug van de Schieweg 1 voetbalterrein hadden aangelegd. Kantonrechter legde een principi^ boete van vijf maal ƒ1 of vijfmaal dag heahtenis op. De eis was tegen i ƒ50 boete of één maand hechtenis. 1 stuur en raadsman hebben hoger bero^ aangetekend. de Doezastraat is de 37-jar. A. de met zijn linkerhand bekneld geraakt ij stopcylinderpers. Met ernstige 1 wendingen is hij naar het A.Z. Gistermiddag is op de Haagiweg a het kruispunt nabij de overweg de 614 K. S. aangereden door een r"' rijtuig, dat zij geen voorrang verl ""et een scheurwondje aan het rechts >r en een gekneusde rechtervoet i iar het A.Z. vervoerd. HAAGSE RECHTBANK. Diefstal. De landarbeider R. E.. uit Katwijk aJ Zee, thans gedetineerd, had diefstal g pleegd van een aantal goederen. Wa verdachte nog niet eerder is veroordeel vorderde de Officier zes maanden geva genisstraf met aftrek van preventief, raadsman, mr J. van Santbrink, verzc te volstaan met een voorwaardelijke st HAAGSE POLITIERECHTER. Clandestien slachten. De stucadoor A. L. van D., te Noor wijk, had zich met clandestiene slachte: bemoeid, doch waar het geen regelmat bedrijf was, en ook niet voor de hand wilde de Officier volstaan met f of 30 dagen hechtenis ra voorwaardeli twee maanden gevangenisstraf met di jaar proeftijd. De rechter verminderde de boete f50, doch de voorwaardelijke straf kwa bij. De Textiel. koopman W. M. R., te Leidt verhandelde textielpunten, die echter beperkt waren gebleven, dat de Offiri wilde volstaan met opleggen boete of 25 dagen hechtenis. De recht veroordeelde conform die eis. KANTONRECHTER HIELD GEEN ZITTING. .Vegens vacantie hield de kantonre< ter gisteren geen zitting. Alphen aan den Rijn Eremedaille in brons. De eremedaille in brons, behorende de orde van Oranje-Nassau, is toegeka de wed. M. v. d. Meer— Hey, werkster bij mevr. Altona. Voorhout De opheffing der Oranj vereniging Het bestuur dankt de leden Zoals bekend, is dezer dagen Oranjevereniging op zo droeve wijze geheven. Het bestuur heeft thans olgende rondschrijven gezonden: „Öp 3 April 1946 werd ter vervang! an de toen bestaande buurtschappen Oranje-Vereniging opgericht. Men v. eensgezind de feesten van de leden het Koninklijk Huis herdenken. De volking had vertrouwen ln de leidii zoals bewezen werd door het grote as tal Voorhouters die lid werden, ledenaantal bedroeg ongeveer 1350 (b 16 jaar). Dit mooie aantal bleef genoeg stationnair. Ondanks strubbel ;en en moeilijkheden waarmee ie ereniging te kampen heeft, bleef bestuur op zijn post en was druk be jubileumfeesten voor te bereid! u is de vereniging dan opgehew De voornaamste redenen zullen U bekend zijn. Daarom wil het besh niet verder uitweiden. De betaalde contributies voor 1948 zul! tegen inlevering van de contributieki ten worden teruggegeven. Het bestuur wil echter geen afschi amen van de bevolking, zonder hf hartelijk té danken voor de financiële morele steun die zij steeds in z gegeven heeft. Daardoor het bestuur mogelijk, feesten te org» eensgezind en sponU meegevierd werden."

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2