Jltraurr i Jtsdjt(Courant Stalin hield voor het Westen „jourop het Kremlin Wist U DINSDAG 3 AUGUSTUS 1948 BUR- en REDACTIE: Hogewoerd 103. Tel- redactie: 20408; Adm-: 22710. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: ƒ3.90 per kwartaal; ƒ1.30 per maand; ƒ0.30 per week. Negen en twintigste jaargang No. 7577 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken «Stonhttstirb fe aheWewtf myn bert in tegjjenapoet* Marie Louise Vaessen werd derde Zie pag. 3 Wil. De gouverneur in Duitsland, Sokolofsky, naar Moskou ontboden Met een variant op Zarathustra: „Also sprach Stalin". Twee uur lang hebben de Westelijke vertegenwoordigers op het Kremlin doorgebraeht: de Amerikaan Bedell' Smith, de Fransman Chataigneau en de Brit Roberts. De Russische grootmeester, 6talin, geassisteerd door Molotof, hield „jour" en na het bezoek schenen de afge- janten in een goed humeur. Echterhet kan vriezen, het kan dooien. Over het te Moskou besprokene feitelijk nog niets uitgelekt. Het onder houd bleef gehuld in de spannende sfeer geheimzinnigheid. Hoewel, het orakel Moskou zal straks wel gaan spreken. De drie „wijzen uit het Westen", gingen na het onderhoud, naar de Amerikaanse ambassade, om van indrukken te wisse len. „Hoe vond jij die Jozef eigenlijk?" vroeg Chataigneau aan Bedell Smith. Een volgende bijeenkomst hangt af van de reactie der Westelijke vertegenwoor digers op hetgeen het Kremlin te zeg gen had, alsmede van de instructies, die de afgezanten van hun regeringen ont vangen. Het eerste beknopte verslag, dat afkomstig is van de Amerikaanse am bassade te Moskou zou licht optimistisch zijn en de Engelse pers, o.a. de „Times", gewaagt reeds voorzichtig van „vooruit gang" en een „gunstig klimaat." De .Daily Mail", het eveneens conservatieve is echter van oordeel, dat de tijd r een viermogendhedenconferentie niet gunstig is, tenzij de Sowjet-rege- zulks wenst. De „Daily Telegraph" hij waarschuwt tegen buitensporige conces- omdat het Kremlin minstens met grote moeilijkheden te kampen 9 heeft als de Westelijke regeringen. Radio- Moskou heeft het bericht over het sen sationele onderhoud op het Kremlin weergegeven, zonder enig commentaar. Men weet dus nog geenszins, wat de slimme vos van plan is. I Intussen heeft de correspondent van \n f I het A.N.P. vernomen, dat maarschalk 'J Sokolofsky, de Sowjetegouverneur in Duitsland, en maarschalk Rokossofsky, de opperbevelhebber der Sowjefctroepem aldaar, onverwacht naar Moskou zijn teruggeroepen. Het is duidelijk, dat Sta lin zioh terdege wil doen voorlichten over de politieke en militaire situatie. Wij zijn dus weer in de sfeer van proef ballons en gissingen beland. Waarnemers Comm. landen zullen op Donauscheepvaart toezien De Westelijke Staten volkomen uitgesloten. Wat te verwachten was, is gebeurd. De '.ussische gedelegeerde ter Donau-confe- :entie, Wisjinski, diende vandaag te Bel- jrado een ontwerp-Donaupact in, waar- loor de Oostelijke landen volledig toe licht krijgen op deze grote waterweg, met litsluiting van alle andere landen. De jostelijke statengroep, die een meerder- leid heeft van zeven tegen drie der Wes- elijken, drukte er een besluit door, dat ille beslissingen met eenvoudige meer- lerheid van stemmen genomen zullen worden. En dit betekent, dat het ont- 'an Wisjinski aangenomen zal wor- len. In Gratz komt een Donau-commissie, larin alle Donau-staten een vertegen- >ordiger hebben. Ook dit houdt in, dat ilechts de communistische sattellietstaten Rusland het heft in handen hebben, lolang de vredesverdragen met Oostenrijk Duitschland niet tot stand gekomen ijn. Behalve van de Donau-landen, mag enkel ander Marinevaartuig de ri- 'ier bevaren. Wisjinski heeft gisteren lostenrijk „een beurt" gegeven. De Oos- se afgevaardigde Rosenberg, ver- ocht de conferentie, van het besluit om land slechts een raadgevende stem irlenen, terug te komen, omdat de eer Oostenrijk op het spel staat. Wis- inski antwoordde hierop, dat ieder ander ieer recht heeft om de eer van het )ostenrijkse volk te verdedigen, want de fgevaardigde kwam uit kringen, die de Anschluss" voorbereidden en Hitier tot tst steunden. Rusland weigerde om ertegenwoordigers der Ver. Naties tot e conferentie toe te laten. te Moskou herinneren echter aan de uit spraak van Stalin, dat twee verschillende systemen het kapitalistische en het com munistische vreedzaam naast elkaar zou den kunnen bestaan, welke opvatting bij het Westen heftige tegenstand zal on dervinden. Wat de Russen het meest interesseert, is de vraag, op welke wijze Amerikanen, Engelsen en Fransen zich met spoed uit Berlijn kunnen terugtrekken en indien zulks het geval zou wezen, zouden de Russen op hun beurt tot bepaalde oon- cessies bereid zijp. In ieder geval duurt de hoogspanning voort. Russische soldaten hebben drie bruggen langs de grens met de Ameri kaanse zone in Beieren vermeld, omdat deze bruggen illegaal gebruikt werden Volgens Reuter, zijn de Sowjets bezig de telegraaf- en telefoonlijnen met West- Europa en het Westelijk deel van de Sow jetzone te verleggen, zodat zij niet langer door de Westelijke sectoren van Berlijn lopen, doch er om heen gaar.. Aldus kunnen de verbindingen der Wes telijke geallieerden met Berlijn worden Doorn ongerust over kasteel van ex-Keizer In een met algemene stemmen aange nomen motie spreekt de Doornse gemeen teraad de mening uit, dat „Huize-Doorn" voor deze plaats behouden moet blijven, daar landgoed en inventaris veel toeris ten trekken. Door liquidatie zou de inven taris waarschijnlijk een plaats krijgen in diverse musea, hetgeen aan de recrea tieve bestemming en ontwikkeling der gemeente een onoverkomelijke slag z< deviezen- bron (vreemdelingenverkeer) verloi gaan. Men wenst overdracht aan stichting, waarin verschillende officiële instanties zijn vertegenwoordigd. In Hardenvijk at men bot uit het vuistje In de oude vissersbuurt te Harderwijk kan men thans wandelen door lanen onder baldakijnen van netten in allerlei soort, die tussen de huizen en op de markt gespannen zijn. Gisteren is ei visserij-tentoonstelling geopend door burgemeester G. J. Numan. Alle geno digden kregen een vers gebakken bot met een glas bier. De bot moest met de vingers verorberd worden. Er is een mooie collectie visserssohuiten. afgesneden, zonder represaillemaatrege len. Als een „note gare" moge nog gelden, dat twee politiemannen te Berlijn, die het bevel van hun chef, Stumm, opvolg den, gearresteerd werden wegens poging •tot diefstal, toen zij'uit het hoofdbureau van politie in de Sowjet-sector, papieren trachtten mee te nemen naar het nieuwe hoofdbureau in de Amerikaanse sector. Het filmapparaat was bij de finish van de 100 m dames niet nodig. Met een ruime voorsprong en in feilloze stijl brak onze landgenote Fanny Blankers-Koen het lint. V.l.n.r. Manley (Eng.),, Jones (Can.), Strickland (Austr.), Thompson (Jam.), Meyers (Can.), en Fanny Blankers-Koen. BOUWKOSTEN WORDEN PER 1 SEPT. DRASTISCH VERLAAGD Versnelling van bouwtempo en oplossing van het loonvraagstuk De maximumprijs waartegen de bouw in nieuwe woningen zal worden ge gund, zal van 1 September a.s. af ver laagd worden met f2.50 per kub. meter. De huidige bouwkosten liggen nl. vol gens de mening van de minister van Wederopbouw hoger dan noodzakelijk is, hetgeen blijkt uit het feit, dat vaak wordt gegund tegen aanmerkelijk lagere prijzen dan het maximum en voorts uit het feit, dat verschillende aannemers nog steeds in staat zijn, de bouwvakarbeiders zwarte lonen te betalen. Daar de hogere bouwkosten door het Rijk moeten wor den gefinancierd, acht de minister dit niet langer verantwoord. De directeur-generaal van de Arbeid het College van Rijksbemiddelaars hebben zich bereid verklaard, besprekin gen te voeren met de organisaties v werkgevers en werknemers, om thans ïind van de Haagse tramstaking in zicht? Mogelijke oplossing via de vakorganisaties Gisteravond hielden in Den Haag de - K. en Prot. Chr. bonden van Spoor- "ramwegpersoneel vergaderingen, wa p vertegenwoordigers van de hoofdbestu- aanwezig waren en waarop het voor- aamste agendapunt de Haagse tramsta- De heer A. Meines, voorz. van 't Hoofd- estuur van de Prot. Chr. bond, gaf aan oe de drie vakbonden bereid zijn, de lei- ing in het conflict over te nemen, mits stakers het werk hervatten. Zeer v ihijnlijk is een bevredigende oplossing de loonkwestie op korte termijn te irwachten. Omstreeks 9 Augustus zal in een geza- lenlijke vergadering van de beide con- 'och nog ruim 600 doden te Ludivigshafen ;ems de laatste officiële gegevens, het aantal doden tengevolge van ramp bij de I.G. Farben 613 te zijn er ligt nog een vijftigtal lijiken onder puin. I H.M. de Koningin te Arnhem •Gisteren heeft H. M. de Koningin t Arnhem de tentoonstelling „Gelderse Mmst" bezodht. Aankomst en vertrek p? (eschiedden onopvallend. IK BREST LEVEN 5000 FAMILIES IN KELDERS Meer dan 5000 families, omvattende W00 personen, leven nog steeds in jfcuilkelders en wankelende ruïnes te f«t. Door de oorlog werden ruim 15.000 «uzen verwoest. Koning v i Siam r r Oud-Wassenaar. arriveert op Kasteel Oud- fassenaar. voor verblijf van een week. ^koning van Siam, met zijn twee doch- een adjudant en een regent. fessionele bonden en de Ned. Vereniging waarschijnlijk het personeel van de H.T. M. de keus voorgelegd krijgen tussen een verbeterde H.T.M.-loonregeling of een z.g. Rotterdamse regeling. Beide bondsbesturen drongen aan op hervatting van het werk, maar de leden, die weigerden als stakingsbrekers op te treden, wensten eerst de beslissing van de N.V., die vanavond in vergadering in dt Haagse Dierentuin bijeen komt, af tc wachten. Gaan de N.V.-mannen aan d« arbeid, dan zullen de confessionele bonds leden dit ook doen. A.N.P. verneemt, dat de drie organi saties, verenigd in de „Bedrijfsunie Ver voer", met de H.T.M.-directie en de Bur gemeester van Den Haag, mr Visser, over een zouden zijn gekomen om de oplossing van het conflict in zodanige banen te lei den. dat het niet-erkende stakingscomité buiten de afwikkeling zou komen te staan, maar dat aan de wensen van het Haagse tram- en buspersoneel tegemoet zou wor den gekomen. Ook de stakingsleiding ziet mogelijkhe- den^tot oplossing van het conflict groeien. Het deelde mede, dat op de Haagse steun- lijsten voor de stakers tot Maandag voor meer dan 20.000 gulden werd ingetekend Per week schat men zestig- tot tachtig duizend gulden nodig te hebben. In een te Den Haag verspreid manifest worden de omstandigheden, welke tot de staking leidden, uiteengezet. Batavia pousseert Neher als minister De „Nieuwsgier" te Batavia, die dik wijls optreedt als spreekbuis van dr Van Mook, schrijft, dat het vertrek van oud ster Neher naar Nederland de aan dacht trekt „van ieder, die meent in hem uitstekend minister van O. G. te (De reis trekt nog meer de aan dacht «b men er anders over denkt. aansluiting aan de proeven te Gronin gen en andere plaatsen, te komen tot een oplossing van het loonvraagstuk in die zin, dat bij behoorlijke arbeidspresta tie ook een goed loon kan worden ver diend- Het evenwicht zal worden gehandhaafd tussen de hoeveelheid in uitvoering te nemen werk en het beschikbare aantal arbeiders en materialen. Het werk, dat momenteel in uitvoering is, heeft een zo danige omvang bereikt, dat het nood zakelijk is. de hoeveelheid werk op de markt niet verder te vermeerderen. De goedkeuringspolitdek van de Regering zal er dan ook op gericht zijn in het nog resterende deel van 1948 de hoeveelheid uitvoering zijnde werken meer overeenstemming met de beschikbare ar beidskrachten en materialen te brengen. Men wil geenszins komen tot drasti sche vermindering van de bouwactiviteit. Deze maatregelen zullen integendeel het bouwtempo ten goede komen. Van heden af mag geen goedkeuring meer worden verleend voor werken, welke de Overheid geheel of gedeelte lijk financiert, dan nadat een steenfa- brikan^ of -handelaar zich schriftelijk heeft bereid verklaard, de eventueel dige metselbaksteen en/of kalkzandsteen binnen zodanige termijn te leveren, dat het werk in een snel tempo doorgang kan vinden. Handelsaccoord tussen Holl. en Duitse dubbelzone Belangrijke stap op de weg naar economisch herstel De handelsbesprekingen te Frankfort tussen Nederland en de Brits-Ameri kaanse bezetti ngsa utoriteiten in Duits land, hebben eindelijk tot resultaat ge had, dat Nederland tot 31 Juli 1949 voor 181 millioen gulden naar de dubbelzone zal uitvoeren, in ruil voor Duitse goe deren tot een bedrag van 230 millioen gulden. Dit handielsaccoord werd geslo ten binnen de piohtlijnen van het plan- Marshail en de 'overeenkomst van Parijs. Ons land zal voornamelijk leveren: le vensmiddelen, tjn, rubber, chemicaliën en industrie-diamanten, terwijl de Bizone o.a. maohinerieën, gezaagd hout, textiel, eleotrisohe installaties, ijzer- en staalpro ducten en voor 70 millioen gulden aan kolen zal leveren: Van Nederlandse zijde parafeerde mr S: Th. J. Teppema het accoord en voof 'de dubbelzone mr W M. J. Logan. Dit verdrag is een belang rijke uitbreiding van de handel tussen beide landen. Drie boerderijen door de bliksem! getroffen Tijdens het onweer van Zondagavond, zo wordt thans nog gemeld, is ernstige ravage aangericht in Oss en omgeving. Vele bomen werden getroffen en de boer derij van het elf kinderen tellende ge zin C. v. Loosbroek, te Lithoyen, werd geheel in de as gelegd. De inboedel, die laag, en het vee, dat niet was verzekerd, gingen verloren. Door storing in het tele foonnet kon de brandweer eerst worden aarschuwd, toen de boerderij al was afgebrand. Ook gisteren woedden hier en daar onweersbuien. In Uddel (Veluwe) ging de boerderij van de fam. Van Mil ligen met 4 stuks vee, 4000 kg hooi en veel rogge verloren. In Lichtenvoorde brandde door blikseminslag de grote boerderij van de fam. Houwers af. Door gebrek aan water kon de brandweer wei. nig uitrichten. ER IS WEER EEN MARINEHOSPITAAL In Overveen is vandaag het gebouw „Duinrust" officieel geopend als marine hospitaal. Het hospitaal, dat vóór de oor- Den Helder bestond, werd ver woest. Er is ruimte voor 180 bedden. De leiding berust bij de hoofdoff. v. gezond heid A. W. Mellema. Er zijn 200 perso neelsleden. „Duinrust" wordt ook een wetenschappelijk centrum der marine. Achttienjarige tweeling in Empe verdronken Nog twee andere verdrinkingsgevallen. In Empe bij Voorst is een achttienjarige tweeling uit het gezin K. aldaar bij het baden verdronken. Zij waren de zwem kunst niet machtig. Voor de ogen van broer, die, zich zo gauw niet kon uit kleden. verdwenert zij in de diepte. In de Rotte te R'dam is het lijkje gevonden de 7-j. J. A. de Vries, uit de Mar- nixstraat aldaar, die van een vlot was ge vallen. Gisteren is het 2-j. dochtertje van de fam. Draaijer te Apeldoorn, spelender wijs in een beek terecht gekomen en verdronken. MORGEN VERTREKKEN TROEPEN MET „SIBAJAK". De „Sibajak" zal morgen met aflos singsdetachementen van het KNIL, de ie en de landmacht uit Rotterdam Indië vertrekken. Omzet Lever Bros en Uni lever vijf milliard Lever Bros en Unilever hadden over 147 een omzet van f5.1 milliard (v. j. f3.6 mld.) De resultaten over 1948 zijn bevredigend. In West-Europa ïs door ge brek aan grondstoffen nog een grote ca paciteit over. Er is daar een geleidelijke ■betering te constateren, zelfs in West- Duitsland waar met verlies werd ge werkt. De omzet van toiletartikelen in W.-Europa steeg met 80 pet. In Nederland bleef nagenoeg geen winst over. De uit voer bedroeg f 38,7 millioen en door bui tenlandse winsten werd de deviezenpositie aanmerkelijk versterkt. Ned.-Indië ging belangrijk vooruit. Het verlies in Indië 1940/46 werd op de winst afgeboekt. Het personeel van het Concern bedroeg 47.300 personen en het vermogen der fondsen is f 2.73 min. Aan dividend werd uitgekeerd f 70 min., in het bedrijf werd f30 min. gehouden. Roemenië sluit Zwitserse consulaten. De Roemeense regering heeft alle Zwit- :rse consulaten doen sluiten, als repre saille-maatregel tegen de arrestatie te Zürioh van de Roemeen, Vitzianu, die verdacht wordt van economische spion- nage. Wordt het zwevende Schaik-bord te zivaar belast f Fanny Blankers—Koen bezorgt ons cle eerste gouden medaille GOEDE DERDE PLAATS VOOR SLIJKHUIS OP DE 5000 METER (Van onze speciale verslaggever.) Fotografen en gehele batterijen filmmensen stormden op Fanny Blankers-Koen toe. Van alle kanten klonk het „please". En Fanny, met tranen op de wangen of kwam het van de regen? moest haar gezicht met een handdoek'boenen, moest de Britse hardloopster Manley een hand geven en lief lachen. En waarem zou de sereldrecordhoudster dit alles niet graag doen? Zo juist had zij Nederland een Olympische titel geschonken, een briljante triomf*op de 100 meter, waaraan geen enkele buitenlandse tegenstandster had kunnen tippen. Nadat ongeveer een uur tevoren de de derde plaats achter de Belg Reiff en 'de Tsjech Zatopek te veroveren. Nog nimmer is het in de Olymp. Spelen voor gekomen. dat de Zweden en de Finnen zo volkomen uitgeschakeld werden dooi de West-Europeanen. In het begin werd de kop een felle strijd gevoerd tus- Reiff, Zatopek en Ahlden, de Zweed. Slijkhuis liep echter zeer tactisch en nam niet aan dit geschermutsel deel. Maar eindelijk waren er 3200 meter ge lopen, toen de Belg Gaston Reiff een beslissende aanval ging ondernemen. On derschatten Slijkhuis en Zatopek deze uitlooppoging? Het is wel waarschijnlijk Vijf driftige sprongen waren voor Reiff voldoende om zich langs Zatopek heen te werken. Nog hield hij niet in en toen hij reeds vier meter voor was, zagen Slijkhuis en Zatopek het gevaar. Centi meter voor centimeter ging Slijkhuis uit de derde positie aan Zatopek voorbij, doch de Belg wist nog verder uit te lo pen. Dit werd zelfs Slijkhuis te machtig. Hij bleef 200 m goed volgen. Op dit mo ment waren alle andere lopers uitge schakeld. Zatopek zette 250 m voor de eindstreep een moordend tempo in en zag kans om onder een golf van enthou- halve finales voor de 100 meter erlopen, waarin Xenia StadtDe Jong n Gre de Jongh door resp. een vierde en vijfde plaats, uitgeschakeld werden, kwa de finales. Doodstil was het in het bijna uitverkochte Wembley-sta- dion, toen de zes meisjes Fanny Blan kersKoen, Manley (Eng.), Strickland (Austr.), Meyers en Jones (Can.), Thomp- (Jam.), nerveus aan de start ver schenen. Strickland gaf haar grote con currente op baan drie een hand. Baan vas onze landgenote. Zij lachte praatte wat, en liep naar haar plaats. In het stadion echode het hier en daar „Hup Holland". Toen klonk einde lijk het verlossende schot, een prachtige start, vooral van onze landgenote, die meteen ongeveer twee meter voor lag, op de Britse Manley, die op de buiten baan wanhopig poogde in te lopen. Doch daartoe gaf Fanny Blankers geen ge legenheid. Snel als een hinde gleed ze op de finish toe en onder overweldigend gejuich, ver voor de anderen, snelde de Hollandse over de eindstreep. Met 11.9 sec. had zij voor Nederland de eerste gouden medaille in de wacht gesleept. ontroerend moment voor de kleine Hollandse kolonie, schier ver loren in de mensenzee, de Nederlandse vlag aan de middelste mast te zien gaan, terwijl de Britse Band voor de eerste maal het Wilhelmus door het stadion liet klinken. De totaaluitslag was: 1. Fanny Blan kers 11.9 sec.; 2. Manley 12.2; 3. Strick land 12.2; 4. Meyers (Canada). Wim Slijkhuis uitstekende derde Hoewel Wim Slijkhuis de laatste tijd het vertrouwen van vele Nederlanders verloren had, heeft hij gisteravond toch kans gezien op de klassieke 5000 meter DAT men de oogst van zilwerjuintjes (kleine uitjes) in West-Brabant goed acht, dodh men in Zeeland ov uien (minder tevreden is. DAT Kwatta te Breda, Van Nelle te R'dam en Prudenba te Amersfoort elk een filmjeep van de Niwin hebben ge adopteerd. evenals de Nederlanders op Curacao en in Denemarken. DAT de concertmeester van de Ned. Opera, Gijs Beths, gisteren naar de West is vertrokken voor een tournée van een maand. DAT op de Rijksweg te Muiden giste ren het echtpaar C. S. K. en J. Chr. K. door een auto is aangereden en in zeer ernstige toestand in het Diaconessenhuis te Naarden moest worden opgenomen. DAT de 78-j. A. v. d. Heijden uit Vier lingsbeek, die met zijn invalidewagentje op weg was naar de kermis te Venray, bij de onbewaakte overweg te Smakt door een trein is doodgereden. DAT 21 Engelse esperantisten op Schip hol arriveerden op doorreis naar Malmö, waar de 33ste jaarvergadering van espe rantisten wordt gehouden. DAT gisteren in de Rijksvak- en Kunst nijverheidsschool te Schoonhoven de einddiploma"s werden uitgereikt en ver schillende bedrijven prijzen hadden be schikbaar gesteld. DAT 67-j. oud te Voorburg is overleden A. v. Driel, oud-scheepsbouwkundig adviseur der Scheepvaartinspectie en rid der ie de Orde van Q.N» DAT Soetan Takdir Alisjahbana, „hoog leraar in de letterkunde" aan de republ. hogeschool te Batavia, naar Nederland is vertrokken om het intern, congres voor Wijsbegeerte bij te wonen. DAT de Rijkspolitie te Dalfsen (Tel. 304) opsporing verzoekt van H. W. Kap- pert (geb. 13—4—1921) uit Nieuw Leus den (O.), van wie een ongeluk wordt ge vreesd. DAT de Maastreechter Staar binnen kort eentournée van zes dagen door En geland zal maken. DAT de hoofding. van de Rijkswater staat ir F. E. Mulder te Maastricht en ii J. P. Josephus Jitta te Utrecht zijn be vorderd tot hoofding.-directeur. DAT is benoemd tot tijdelijk plantkun dige aan de landbouwhogeschool te Wa- geningen dr I. de Haan te Voorburg. DAT in de St.crt. van gisteren o.m. zijn opgenomen een verbetering van de be schikking „Ontheffing bepalingen Be- drijfsvergunningenbesluit 1941", een wijzi ging van het keuringsreglement Z.K.B. voor kaas, enz. en een wijziging der be schikking Verbod aflevering en gebruik 3n eieren 19472. DAT de adj.-ingenieur bij de voorlich tingsdienst t.b.v. de landbouw, ir J. G. M. Tinselboer te Delden, is weggezuiverd. DAT J. M. Baggen te Geleen Zondag a.s. 75 j. lid is van de harmonie St. Cae- cilia aldaar en nog nooit een repetitie heeft gemist DAT de Belgische Congo in 1947 uit Nederland 1.102 ton goederen ter waarde van frs. 82,5 millioen importeerde en 7950 ton producten ter waarde van tss. 18 mil- Jioen Daar DAT de directeur van de leder- denhandel Gebrs. Gitmans te Tegelen, L. C. A. Gitmans, voor 3 j. uit het bedrijf is DAT 67 j. oud te R'dam is overleden dr J. v. Assen Jzn„ orthopaedisch chirurg al daar. DAT de Haagse kunstschilder mr R. S. Bakels, die thans te Naarden woont, mor gen 75 jaar wordt en van 519 Sept. in het Haagse Pulchri zal exposeren. DAT de wnd directeur van de Rijkspost spaarbank te A'dam, J. F. Faber. op 9 Aug. 50 jaar in dienst van deze instel ling i DAT de 40-j. Joodse muzikant I. H. de L„ wegens Jodenverraad met ernstige ge volgen voor het R'damse B. G. 20 jaar kreeg (m.a.). DAT bij aankomst van het s.s. „Sa- rangan" in de Perzische Golf twee schroefbladen bleken gescheurd Basra niet wordt aangedaan, terwijl de lading in Bombay zal worden verscheept. DAT de ruim 300 Amerik. studenten, die de „Marshall plan in action course" door Nederland maken, gistermiddag officieel ten stadhuize te R'dam zijn ontvangen, waarbij o.a. de ambassadeur der Ver. Sta ten dr Herman B. Baruchtegenwoordig was. - DAT een vertolkingsinstallatie, zoals die bij het proces te Neurenberg bruikt. voor het eerst in ons land op het Unesco-congres te Utrecht en het congres de Wereldraad van Kerken te Am sterdam dienst zal doen. Dv uit I Mr Stikker voor de derde maal bij de Kabinets formateur Ook mr Sassen en mr Schokking kwamen weer op bezoek (Van een onzer verslaggevers). De kabinetsformateur mr Van Schaik heeft gisteren zijn pogingen, een kabinet te formeren, voortgezet. Gistermiddag ontving hij de heren Drees en Stikker n gisteravond hebben mr Sassen en mr Schokking geruime tijd met hem gecon- mr Van Schaik voor de derde maal mr Stikker ontvan- Dit wijst er wel op dat de moeilijk heden voor de nieuwe formateur gro er zijn dan men aanvankelijk over het alge meen verwachtte. Voorts valt het op, dat mr Van Schaik tot nu toe vrijwel geen demissionnaire ministers heeft ontvangen. Blijkbaar wil hij zioh eerst verzekeren van de mede werking van enkele niet oud-ministers. Of de P.v.d.A. haar goedkeuring zal hechten aan het zitting nemen van een V.V.D.- en C.H.-figuur in het nieuwe kabinet, blijft echter een vraag. Sjertok: Weer oorlog, als Arabieren bestand blijven schenden Mosje Sjertok, minister van Buitenl. Zaken van Israël, verklaarde, dat Israël iöe oorlog zal hervatten, indien de Ara bieren het bestand blijven schenden. In |de, door het Iraakse leger bezette gebie den van Palestina, is de staat van beleg afgekondigd. De Veiligheidsraad besprak het vluchtelingenvraagstuk in Palestina. De Britse regering is bereid 100.000 pond sterling te storten in een fonds voor Joodse en Arabische vluchtelingen. De regering van Israël heeft John Larsen, Zweedse V.N.-functionnair, uitge- n met zijn gehele gezin, wegens „anti-Joodse activiteit". Brigade-generaal William E. Riley, van het Amerik. corps Mariniers, is benoemd tot leider van de Amerik. waarnemers in het Heilige Land. Bij de Brits-Amerikaanse mijnen op Cyprus is een staking uitgebroken. Er hadden anti-Engelse betogingen plaats JOSEPH SCOTT WEER BIJ COMMISSIE VAN DRIE. De heer Joseph Scott, eertijds adviseur van prof. Graham, keert naar Batavia terug. Het plaatsvervangende Am. lid der Commissie van Drie, de heer Ogburn, heeft zijn reis over Sumatra tijdelijk moeten afbreken, om de heer Scott te Batavia te ontvangen. Szakasits tot Hongaars president gekozen Zoals te verwachten was. is Arpad Szakasita. van de communistisch ge oriënteerde arbeiderspartij, gisteren tot president van de Hongaarse republiek gekozen. Bijna alle afgevaardigden der oppositie-partijen verlieten uit protest de parlementszitting. VERDWIJNT TOGLIATTI VAN HET TONEEL? De correspondent van de „Daily Tele graph" te Roime meent, dat Pal- miro Togliatti, na zijn herstel, nooit meer als leider der It al. communisten zal terugkeren, omdat Moskou de partij be volen heeft, een strijdpolitiek te voeren en Togliatti definitief te vervangen. Chr. vakbeweging trekt in cle V.S. steeds meer de aandacht Vrijheid van organisatie moet onverminderd gehandhaafd. „De belangstelling der Prot. Chr. Ke*- n in de Ver. Staten voor de Chr. so ciale beweging is groeiende", aldus da heer Fuykschot. die als gedelegeerde van de arbeidersbeweging in ons land de Intern. Arbeidsconferentie te San Fran cisco heeft bijgewoond. De hoofdmoot der besprekingen werd gevormd door de kwestie der vrijheid van vakorganisatie. Een conventie is tot stand gekomen, op grond waarvan aan alle arbeiders in de wereld de vrijheid van vakbeweging moet worden gelaten, ongeacht ras. ge loof en nationaliteit. De regeringen mo gen de arbeiders daarin niet bemoei lijken, evenmin als de werkgevers. Vele contacten heeft de heer Fuykschot ge legd in het belang der Chr. sociale be weging. De leiders der kerkengroepen zyn overtuigd geworden van de nood zakelijkheid van Chr. vakbeweging. NU WEER EEN PASSAGIER VAN DE „VEENDAM" VERMIST. Na het ongeluk met de „Ruys" van de Kj'.M. wordt thans gemeld, dat op de „Veendam" van de H.A.L„ die op weg is van R'dam naar New-York, een passagier wordt vermist en wel een zekere mej. Alice Low. geboren in Palestina. Mej. Low was van plan in New-York bij ver wanten te gaan wonen. De „Veendam" werd vandaag in New-York verwacht. ne Slijkhuis te passeren, en zelfs een bedreiging te vormen voor Gas ton Reiff. Op tien meter voor de finish was de Tsjech nog slechts een meter op Reiff achter en zag zelfs kans op enkele meters voor de finish met de Belg gelijk komen, maar met een laatste krachts inspanning wierp Reiff zich tegen het lint; hij was België's eerste Olympische overwinnaar, in 14.17.6, een nieuw Olym pisch record. Zatopek kwam slechts 0.2 seconde tekort, terwijl Slijkhuis de stop watch op 14.26.8 stil deed staan, daarmee bronzen medaille voor ons land ver overend. Het oude record dateerde van 1936 te Berlijn en stond op naam van de Fin Hockert in 14.22.2. In de series voor de 200 m. werd onze landgenoot Scholten direct, en Jan Lam- mers reeds in de tweede ronde uitge schakeld. Voor de halve eindstrijd van vanmid dag ziet het er naar uit. dat het een zeer spannende strijd zal worden. De geplaat sten McKenley «Jam.» en Bourland (V.S.) noteerden beiden in de tweede ronde 21.3 sec.; Patton (V.S.) 21.4 sec., terwijl Labeach (Panama) 24.7 noteerde WEERBERICHT Koel weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Meest zwaar 'bewolkt met aanvankelijk nog enkele plaatselijke regenbuien. Zwakke tot matige, maar langs de Wad den-eilanden nu en dan vrij krachtige wind tussen Noord en West. Koel weer ZON EN MAAN. Woensdag 4 Aug.: Zon op 5.05, onder 20.25; Maan op 3.18; onder 20.44 uur. 5 Aug. N.M. de Amerikaan Whitfield in een nieuw* recordtijd van 1.49.2 (oud record Hamp- son (Eng.) 1.49.8 Los Angeles 19322. Wint (Jamaica) 1.49.5; 3. Hansenne 1.49.8, Ook de titel voor het polsstokhoog springen was voor een Amerikaan. nL Smith, die 4.30 m. haalde: 2. Kataja (Finl.) 4 20 m.; 3. Richards (V.S.) 4.20 m. De Italiaan Consolini vestigde even eens een nieuw Olympisch record en wel bij het discuswerpen. Hij smeet de discus 52.78 m.; 2. Tosi (Italië) 51.78; 3. Gordien (V.S.) 50.77 m. Alle drie kwamen zij bo ven bet record van Carpenter van ÓOA

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1