PUNTENVRIJ LEITEX NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 ZATERDAG 31 JULI 19<q' Leidse melkbezorgers doen beroep op de clementie van het publiek De hitte brengt andere omstandigheden met zich mee waardevolle Enige aanwijzingen Het behoeft geen nader betoog, dat de melkbezorgers het in deze dagen van schroeihitte allesbehalve gemakkelijk hebben. Men zal zeggen: we leven toch allemaal In een bijna smeltende stad. Inderdaad, in dit opzicht verschilt de positie van de een niet van die van de ander. Maarwellicht is het bekend, dat de melkboer in deze dagen van schier ondraaglijke hitte veel klachten, ja, wijten heeft te incasseren, welke, op de keper beschouwd, van alle grond zijn ontbloot. De hittegolf, die thans West-Europa tracht uit te drogen, heeft onmiskenbaar in zeer sterke mate haar invloed op de melk en haar gerenommeerde bijproduc ten. Melk is een product, dat bij zoel, warm weer terstond aan bederf bloot staat en de bijproducten van deze vitale vloeistof zijn eveneens niet „sterk". Hier mede dient ook door het publiek reke ning te worden gehouden. De melk is vrij, maar het vragen van de klanten in deze „verzengende situatie" geens zins vrij. Gistermorgen kwamen vele duizenden liters melk aan sommige Leidse melk inrichtingen in gore of zure toestand aan. Zoals misschien bekend, komt 60 pet van de melk, die de Leidse bevolking nodig heeft, uit de onmiddellijke omge ving van onze stad, terwijl de overige 40 pet uit Friesland, Groningen, Over ijssel en Gelderland wordt betrokken. Hebben de handelaren over het algemeen weinig te klagen over de situatie va melk uit onze naaste contreie (na komst in de stad), de toestand van dit product uit het Noorden en Oosten ons land laat meer te wensen over, als het na een lange reis eenmaal op de plaats van bestemming is gearriveerd. Dit geldt uiteraard alleen voor dagen met een temperatuur als waarin wij thans verkeren. Gore melk wordt weliswaar voor gedeelte omgezet in karnemelk, telkens weer blijkt, dat de gemiddelde consument karnemelk in warme dagen niet zo zeer op prijs stelt. Papproducten zijn ook niet zo ge makkelijk te verkrijgen. Flessenma- teriaal is dermate onvoldoende aan wezig, dat men zich genoodzaakt ziet zich met het bereiden van pap e.d. te beperken. Leiden ondervindt te dien aanzien de gevolgen van de aan wezigheid van duizenden badgasten in zijn omgeving, die producten in fles sen kopen, maar de ledige flessen niet teruggeven. Gaan de meeste melkboeren, die langs de huizen hun melk leveren, onder nor male weersomstandigheden slechts één maal per dag naar een centrale melkin richting, thans gebeurt het, dat ze drie of vier maal moeten aanlopen om te vra gen, of er nog goede melk is aange- komen, die zjj, als dit het geval is, ook in ontvangst nemen. Dit heeft tot ge volg, dat de melkboer later bij zijn klan ten komt dan gewoonlijk. Zijn late komst geeft dus niet in het minst aanleiding tot sputteren. Toen wij gistermiddag een aantal melkr handelaren in onze stad naar hun moei lijkheden vroegen, kregen wij ook nog enige raadgevingen voor het publiek, die wy hier gaarne doorgeven: By warm weer moet men: 1. de melk goed laten doorkoken (liefst twee maal); 2. onder het koken een weinig zout ln de melk doen; 3. de melk steeds op koele plaatsen zetten en 4. er voor zorgen, dat er geen vel op de melk komt te liggen. Nog één raad: Haal zelf boter in de winkel.. De melkboer heeft als het enigszins mogelijk is geen boter bij zich, aangezien dit product zich in zijn wagen in een minimum van tyd in vloei- veranderen. Geen „man op straat Wegens omstandigheden moest voor één Zaterdag de rubriek „De man op straat in zijn dagelijks werk" vervallen. Het is trouwens ook te warm yoor de mensen, die hun dagelijks werk op straat vinden. En toch volvoeren ze dat werk maar dagelijks. Onze hulde! KINDEREN „PROFESSORENWIJK' Kinderen uit de „Professorenwijk" maakten Donderdag per autobus een uitstapje naar het versierde Haagje, de Maastunnel, de Moerdijkbrug, het Na tuurbad „De Warande" te Oosterhout. de Oisterwijkse bossen en vennen. Den Bosch (de St. Jan!) en via Zaltbommel, Vianen, Utrecht en Woerden iretour. Er is geweldig genoten, mede dank zij de traotatiies en, 's avonds om 10 uur, de verwelkomende muziek. Aardstraalonderzoek op hloenibollenvelden Geslaagd experiment te Sassenheim. Enige bloembollenkwekers hebben, zo als bekend, hun grond laten onderzoeken op „aardstralen". Zij wilden laten gaan, welke de oorzaken konden zijn 't ontstaan van de z.g.n. dode grond. Het betreft hier plaatsen, waarin de ns senwortels tot verrotting overgaan, het z.g.n. wortelrot, waardoor geen voortte ling mogelijk is. Op een terrein in Sassenheim werden bij onderzoek plaatsen aangewezen, waar de planten storingen moesten ondervin den. Deze kwamen overeen met de plaat sen, waar het z.g. wortelrot optrad er waar de kwekers geen verbetering var de grond hebben kunnen verkrijgen. Er werd een afschermingssysteem ge bruikt, om deze storingen te neutralise ren en daardoor verbetering voor de teelt te verkrijgen. De op deze dode grond ge plante narcissen waren fijnwortelig, dus zeer gevoelig voor wortelrot. Nu de bollen uit de grond gehaald zijn, heeft de kweker kunnen vaststellen, welke resultaten door de proefneming bereikt zijn. Daar, waar een afscher mingssysteem werd gebruikt, zijn de proeven voor 70 tot 80 procent geslaagd. In het a.s. seizoen zullen de proefne mingen worden uitgebreid. DE LEIDSE PRIJSCONTROLE ACHTER DE TEXTIEL. De -Verbalisering van prijsopdrijvende textielkooplieden door de Leidse prijs controle vond haar slot voor de tucht rechter te 's-Gravenhage. S., die vitrage had aangeboden tegen f6.50 per meter, kreeg f40 boete en zijn vitrage verbeurd verklaren. V., die ongeprijsde halfwollen dekens te koop aanbood voor f27.50 per stuk, kreeg eveneens f40 boete. Drie dekens werden verbeurd verklaard. Ook de derde bekeurde Leidenaar S. kreeg f 40 boete. Hij had zijn dekens niet geprijsd, halfwollen dekens voor f25 per stuk verkocht en gewatteerde dekens voor f45 per stuk aangeboden. De tucht rechter verklaarde vier dekens verbeurd. Hijgend komt in Sloterdijk een jonge •ouw de tram naar Haarlem binnen. „Gelukkig", zegt ze tot haar drie-jarig dochtertje, „net gehaald!" „Mazzel, hè mamma!" reageert de drie jarige, die blijkbaar de taal der jongeren behoorlijk „meesteres" is. Het bevreemdt mamma, dat de bij-de- hande schattebout haar tijdens het geven dit antwoord niet aankijkt, recht voor zich uit staart. Wantrouwend volgt mamma de richting van het staren wordt er koud van: het voorwerp der bestaring is een tegenoverzittende dame, wier ogen helaas niet symmetrisch liver staan. Nerveus wijst mamma op een grote auto, een mooi paard, een voortsnellende trein. Wanhopig wordt het kindersnuitje rechts getrokken, naar links ge leidNiets helpt het staren wordt aanstonds hervat. Mamma geeft haar strijd op en wacht gelaten de explosie af, die ook niet lang uitblijft. Vertrouwelijk wordt handje op de knie der bestaarde dame gelegd, het hoofdje komt wat dichterbij „Mevrouw, mijn zus kan net zo kijken als U, maar ze kan het niet zo bonkaarten 810 vindtl la"f volhouwe- s aan aezinnen 1 Mamma ia zo w,|s om alleen maar een stamkaa-lnum-l kleur te krlJgen en niets te zeggen en de mer heeft van 27.001 t.m. 32.400. Uitrol-1 toegesproken dame heeft gelukkig genoeg king vindt plaats kan het distributiekan- gevoel voor humor om het kleine handje toor, ingang Langebrug, van 8.30-12 en'«hartelijk te laehen. Van 2—4.30 uur. CURSUSSEN VOOR FRUITTEELT De Amateur-Fruitclub organiseert in de a.s. winter weer cursussen voor fruit teelt, een cursus voor beginnelingen en een cursus voor gevorderden, beide on der leiding van de heer C. Gerritse. Distributievaria Uitreiking van bonkaarten 810 te Lelden De uitreiking Maandag 2 Augustus plaats aan gezinnen, het h o o f d Grote ontvangstavond voor terug gekeerde militairen Georganiseerd door de Band NederlandIndië. Op Donderdag 5 Augustus, de verjaar dag van H.K.H. Prinses Irene, organi seert de Band NederlandIndië, afd. Leiden, een grote ontvangstavond de uit Indië teruggekeerde militairen. Deze avond wordt gehouden in de nie grote zaal van „De Burcht". Aanvang 8 uur. Aan de leden zal een programma, tevens toegangsbewijs, worden toegezon den. Zij, die dit niet mochten ontvangen, feelieven zich te wenden tot mevrouw Post, Potgieterlaan 12. De avond wordt verzorgd door het gezelschap „De Resi dentiespelers." Avondmuziek Hoogl. Kerk Het programma van de Avondmuziek, (organist Willem Hülsmann), a.s. Maan dag om half 9 in de Hooglandse Kerk te houden, luidt als volgt: 1. Psalm 116, Anthony van Noordt; 2. Praeludium en fuga fis kl. t., D. Buxte- hude; 3. Ach bleib' bei uns, Herr Jesu Christ, J. S. Bach; 4. Den Hogen God alleen zij eer, J. S. Bach; 5. Praeludium en fuga Es gr. t., J. S. Bach. Volgende avondmuziek op Maandag 9 Augustus; organist Piet Uiterlinden. Ook bedrijfs-economisch rapport over gem. takken van dienst Voorstel van het Prot. Chr. raadslid S. M. Stolp. Het lid van de Prot.chr. raadsfractie, de heer S. M. Stolp, heeft het voorstel gediend, om art. 5 van de Maandag vast te stellen verordening betreffende de ge meentelijke accountantsdienst te Leiden aan te vullen en te vervolgen met lid 4: 4. Met betrekking tot de in het derde lid bedoelde takken van dienst stelt de dienst jaarlijks eveneens een bedrijfs economisch rapport op. Hierop is verder de laatste zin van lid 3 van overeenkom stige toepassing. Toelichting: In lid 3 van art. 5 wordt alleen ge steld, dat de gem. accountantsdienst jaar lijks een rapport opmaakt van het onder zoek omtrent de in lid 1 bedoelde c tróle van de financiële administratie van het geldelijk beheer van de takken van dienst ten aanzien van welke art. 252, lid 1, van de gemeentewet is toegepast. Het is echter zeer aan te bevelen, dat B. en W. en de raad elk jaar evei worden ingelicht of het gevoerde beleid ook voldoet aan de bedrijfs-economische eisen, welke moeten worden gesteld. Aangezien de vroegere uitgebrachte rap porten niet hieraan voldeden en dit als een grote lacune moet worden aange merkt, omdat B. en W. en de raad dan niet beschikten over de zo noodzakelijke gegevens of het gevoerde beleid ei heer wel aan deze eisen voldeden, stelt de heer Stolp de raad voor, dit amende ment aan te nemen. Lid 2 van art. 5 geeft z.i. niet voldoende waarborgen, dat B. W. en de raad ieder jaar over deze belangrijke gegevens van de bedrijven beschikken. Ruim 300 Amerikanen vanavond in de Sleutelstad Na 10 uur arriveren ze en worden met muziek ontvangen Vanavond om tien uur, half elf, komen per -trein ongeveer 320 Amerikaanse pro fessoren, lectoren en studenten van alle Amerikaanse Universiteiten, die (met 15 ton bagage) een studytouir door Europa gaan maken, te Leiden aain ter bespre king va-n het Marshall-plam. Het Leids Politie Muziekgezelsohap zal de gasten een muzikale ontvangst bereiden. Voor deze Amerikanen wordt morgenochtend om half negen een Engelse dienst ge houden in de Hooglandse kerk, waarin voorgaat prof. dr J. de Zwaan. De. gasten worden gedurende vier dagen bij parti culieren ondergebracht. De sportdag op 6 September Een manifestatie van de Leidse schooljeugd Aan vrije oefening nemen ruim 1400 kinderen deel Tijdens het vraaggesprek, dait de beer J. C. F. Coers, ambtenaar van de Lich. Opvoeding te dezer stede, gisteravond had voor de microfoon van het gemeen telijk radio-distributienet met de heer W. P. Leenen, leraar lich. opvoeding M.O., zijn enkele bijzonderheden mede gedeeld over de in het kader der.Leidse, jubileumfeesten op 6 September te hou den. spholensportdag, waaraan alle leer lingen van het openbaar en bijzónder L.O., Ulo en M.O. zullen deelnemen. De heer Leenen. die dit plan heeft ontworpen en daarbij veel medewerking vatn ambtelijke instanties en schoolbe sturen mooht ontvangen, merkte aller eerst op, dat hij deze dag wil zien als eer soort manifestatie van de gehele Leidse schooljeugd. De bedoeling is. dat er in de ochtend uren op de verschillende sportvelden wed strijden worden georganiseerd in I. voet bal (lagere en middelb. scholen), II handbal (middelb. scholen) en III. korf ballen (middelb. scholen), terwijl 'smid dags in de Leidse Hout de finales den gespeeld. Na afloop van de wedstrij den zullen door ruim 1400 kinderen vrije oefeningen worden uitgevoerd. Deze oefeningen vallen in drie delen uiteen. Elk deel is samengesteld op een nationaal en wel op „Alle man van Neerlands stam", „Wij willen Holland houden" .O schitterende kleuren van Nederlands vlag". Deze laatste oefening zal worden uitgevoerd met vlaggetjes in verschillen de kleuren. Tijdens dit „kleurenfestijn" zullen drie leerlingen drie Nederlandse vlaggen hijsen. Aan het einde van dit vraaggesprek deed de heer Leenen een beroep op de ouders en het onderwijzend personeel om toch vooral mede te werken om deze dag te doen slagen. Buurtfeesten en gondelvaart. In dit radio-kwartiertje heeft de heer M. I. Smit, voorzitter van de Federatie buurtverenigingen, nog enkele mede delingen gedaan over de op 31 Augustus organiseren buurtfeesten, waaréan de gehele Leidse jeugd kan deelnemen. In 'onuren van die dag zullen tevens in verschillende wijken der stad feesten ouderen worden georganiseerd. Voor wat de op Zaterdag, 28 Augustus, te or ganiseren gondelvaart betreft, deelde de heer Smit mede, dat hieraan zullen deel- ïemen kano's, roeiboten en mechanisch oortbewogen boten, terwijl ook een groot aantal Leidse peueraars wordt wacht. Zoals bekend zullen zowel de stu denten als dé vrouwelijke studenten deze gondelvaart deelnemen. Om hall acht vertrekt men van uit het G.algewa- ter. Vandaar wordt gevaren via Turf markt en Oude Vest naar de Haven, al waar wordt gekeerd. Langs dezelfde vaarroute gaat het dan weer naar Galgewater. Tenslotte deelde de heer Smit mede. dat de Federatie ook haar medewerking zal verlenen aan de. inzameling var nationaal huldeblijk. Nog twee raadszaken Aan de agenda van de a.s. Maandag te houden raadszitting zijn nog twee pun ten toegevoegd, t.w. een voorstel van B en W. inzake het verlenen van een uit kering aan het gemeentepersoneel (zoals het vorig jaar 2 pet. gratificatie, totaal f 50.000) en een voorstel inzake het be schikbaar stellen van f 3750 aan hel nootschap „Mathesis Scientiarum Geni- trix" voor het herstel van enige les lokalen Opbrengst collecte Prot.-Chr. kindertehuizen De in onze stad gedurende enige dagen gehouden collecte ten bate van de zes Prot.-Chr. Kindertehuizen, heeft een be drag opgebracht van rond f 2500. Oude Singel, Oude Vest en Turf markt krijgen geen feestelijkheden Misschien een Gondelvaart. Mevrouwmijn zus,...99 (N.Z.H.-Maand blad). tot verzorging van fees telijkheden van de Oude Singel, Oude Vest en Turfmarkt was van mening, dat ook deze omgeving niet zal mogen achter blijven met de a.s. jubileumfeesten. Gis teravond werd in het wijkgebouw Oude Vest 91 een vergadering belegd, waarop ander wilde bespreken. De belangstelling van de zijde van de bewo- van dit stadsdeel was echter zo ge ring. dat men tot geen definitieve be sluiten kon komen. De commissie, waar de heer W. F. Tegelaar, Oude Singel 4. secretaris is, heeft nu van haar plan met betrekking tot eventuele festivi teiten afgezien. Wel zal de commissie nog contact op- smen met het jubileum-comité en een poging wagen om in samenwerking met de hoofdcommissie een gondelvaart te organiseren. WELKE APOTHEEK? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 31 Juli 13 uur tot Zaterdag 7 Aug. waargenomen door apotheek Boek wijt, Breestraat 74, tel. 20552, en de Ha- »n-Apotheek, Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest door de Oegstigeester Apotheek, Wilhélroinapark 8, tel. 26274. EEN DOKTER NODIG? De Zondagsdienst der huisartsen wordt s. Zondag waargenomen door de dok ters Langezaal, Van Es, Nieuwzwaag en Veldhuyzen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Yvonne T W d v P J v Rijzen en J M Rijsbergen; Maria M d v B M de Pianque en M M van Eek; Petrus J Zaalberg en E v Riet; Johanna E Gvd Kwaak en L F de Vos; Pieter z v J Dol en O J Visscher; Dina J A v d Wielen D Koet; Anna P J A F Schenk en G H v Dijk; Johanna M T d v J C Brasker en A M v Mey- gaarden. OVERLEDEN: N Vrij, huisvr. v J J Leemans, 47 jr; C M Marks, huisvr. v Onderwater. 75 jr; M I Winkelman, doch ter, 6 mnd; G W Bak, huisvr. v Hogen- doorn, 51 jr. PROFICIAT Mej. J. M. Knopper te Leiden is giste- n te Rotterdam geslaagd voor het hoofd- acte-examen. en tegen verminderde puntenivaarde VERLAAGDE PRIJZEN WITTE HANDDOEKEN TRICOTGOEDEREN SCHORTJES LINNEN LUIERS KOUSEN EN SOKKEN BABYGOEDEREN WOLLEN FLANEL in jaeger en kleuren. BEGIN VAN DE VERKOOP MAANDAG 9 UUR KOORDEINDE 42 Alle melkhandelaren uit Katwijk aan Zee op het matje In een speciale zitting van de tucht rechter moesten gistermiddag alle melk handelaren uit Katwijk aan Zee op het matje komen, omdat zij hun zuivelproduc ten niet geprijsd hadden. Ze werden ieder veroordeeld tot f 5 boete, H„ die al eerder voor dit „delict" was gestraft, echter f25. Verdere zaken: D. te Hillegom f739.05 winst terugstorten wegens te dure advo caat, O. te Leiden f200 boete voor het weglaten van de bijfilm in zijn bioscoop, R. te Hillegom f50 boete wegens te duur vet. Voor de derde maal ontmoette de A.Z.C. het Woerdense W.Z.C. In een onaangename wedstrijd verloren de Alphenaars met niet minder dan 50, nadat gewisseld was met 1M). A.Z.C. was zeer slecht te spreken over de leiding Het kampioenschap zal wel in Woerden belanden. „HET GULDEN UUR" PREMIERE VAN HISTORISCH STUK TE AALSMEER OPGEVOERD Andere plaatsen, waaronder Wassenaar, Lisse en Sassenheim, zullen spoedig volgen Na een stoffig en door de drukkende hitte bijna smeltend Leiden verlaten te hebben, voerde onze weg gisteravond langs de Zijldijk, waar het op sommige plaatsen meer op „zwemdijk"- leek, zo druk maakte jong en ouder, afgemat en bezweet, gebruik van die hier zo prachtig aangeboden gelegenheid voor een verfrissende duik. Zelfs van de hoge spoorbrug doken de knapen. Maar verder, verder ging het, langs op enige afstand van de dijk verscholen dorpjes, waarboven een loodzware avond damp scheen te hangen, langs wuivend riet en rustige boerderijen, tot weldra de Ringvaart was bereikt en een heer lijke koelte de in deze dagen zo mei warmte geplaagde mens toewoei. Heerlijk, en zo dachten de bewoners van Leimuiden er ook over, die hun meubilair, ja zelfs de radio, voor hui woningen hadden gezet en zaten te ge nieten van het gezicht op de voorbijva rende boten. Menig zeiler scheerde over het water en velen lieten zioh op de Brasemer- meer en Westeinderplas afkoelen. Wij gingen evenwel nog verder er moesten dit vacantieoord bij uitnemend heid node achterlaten. Aalsmeer, de bloemenplaats, was doel. En hier is het feest, temidden uitgestrekte k?ssen en bloemkwekerijen Aalsmeer in feesttooi viert reeds het gouden Regeringsjubileum van H. M. de Koningin. Er waren gistermiddag wind honden-rennen en een kermis draaide. Maar ook was er een openluchtspel, georganiseerd door de Oranjeverenigin gen uit Hoofddorp. Aalsmeer, Halfweg, Wassenaar, Lisse en Sassenheim. De tekst dat openluchtspel was Donderdag middag aan de secretaresse van H.M. Koningin aangeboden met het volgende voorwoord: „Aan Haar onder ninklijk beleid Aalsmeer, Hoofddorp, Halfweg, Wassenaar, Lisse en Sassenheim zijn kunnen worden wat lijk bloeiende gemeenten, waarin vrije mensen volgens Christelijk beginsel naar eigen trant aan een vreedzame komst bouwen, zij dit manuscript door de besturen der respectievelijke Oranje verenigingen van bovengenoemde ge meenten in samenwerking met de schrij ver aangeboden." „Het Gulden Uur" van Jef Heydendael, dat gisteravond met meer dan honderd spelers en speelsters zijn première be leefde en dat in alle bovengenoemde ge meenten zal worden opgevoerd, behelst dn de eerste acte een repetitie voo veertig-jarig jubileumspel in 1938 stammoeder dier Oranjes, Juliana Stolberg ontvangt op het slot Dillenburg haar zoon Lodewijk, die gewond haar bericht brengt van de mislukte veldtocht tegen Bergen in Henegouwen. Als dan ook haar jongste zoon Hendrik besluit, zijn goed en bloed in te zetten voor de zaak der vrijheid, berust de diepbedroefde moeder hierin, door onwrikbaar geloof gesteund. Deze repe titie wordt plotseling verstoord door het bericht van de mobilisatie en het eerste deel eindigt met de inval der Duitsers. Vijf jaren worden de mensen, die in 1938 samenwerkten de opvoering van een spel, hande lende over een strijd voor recht en vrij heid, zijn nu in het tweede deel werke lijk in volle strijd tegen de overweldiger En de gebeurtenissen vertonen een ver bijsterende overeenkomst met het eerste deel Een eenvoudige Hollandse vrouw offert, evenals Juliana van Stolberg, haar zoons op voor de grote zaak. Dan komt het bevrijdiingsjaar. het ongebroken volk rijst op, klokken luiden en de bevrij dingswoorden van H.M. die Koningin weerklinken. In het laatste deel zijn de personen in het repeteren voor een spel voor het 50-jarig Regeringsjubileum: de aanbie ding aan Willem van Oranje van het hertogdom Brabant. Groots en indrukwekkend zouden we dit spel willen noemen. Niet omdat het bombastisch is van opzet, maar omdat het juist door de eenvoud en weldoor dachte woordkeus een diepe indruk op de toeschouwer achterlaat en hem me nigmaal ontroert. De regisseur, Gert Lindenberg, heeft er een manifestatie van weten te maken, manifestatie van dank aan de Poten taat aller Potentaten, aan de grote voor vechter van onze vrijheid Wiljem van Oranje en in hem aan het ganse Oranje huis. Zijn vele medewerkers en mede werksters. o.w. een aantal beroepsmen- als Huib Orizand en Bert Dijkstra, amateurs uit Aalsmeer en Hoofddorp, de Amstelruiters, zang- en muziekvereni gingen, hebben dit streven van schrijver regisseur begrepen en het hunne er toe bijgedragen, van dit §pel een waar- 'ik succes te maken. Aan het einde der finale, toen door de honderden aanwezigen staande het Wil helmus was meegezongen, bracht de heer Ph. Boot uit Sassenheim dank aan allen, dit prachtige spel hun krachten hadden k fel»,!./». Nieuwsflitsen uit de omstreken Alphen aan den Rijn Feestplannen vastgesteld. In de gisteravond gehouden vergade- ing van het algemeen feestcomité is anjens de diverse sub-commissies ver slag uitgebracht, waarna het feestpro gramma voor 31 Aug6 Sept. definitief vastgesteld, hoewel de werkzaamheden uiteraard voortduren Wat de financiën betreft, de burgerij bracht tot nu toe f1200 bijeen, een bedrag dat hoop gevend is. Met de reeds binnengekomen 1 is er een basis van pl.m. f3500. De totale begroting beloopt pl.m. f9000. De medewerkirfg is op verschillende pun ten verblijdend, met name de gondel vaart belooft veel. De plaatselijke zang verenigingen verzorgen drie avonden. De middenstanders, aangesloten bij de twee organisaties. houden een winkelweek. voor niet minder dan 210 etalages zijn opgegeven. Het oranje-variété op de laatste avond doet het beste verwachten. Werkt de burgerij goed mee dan krijgt Aiphen een pracht feestweek. Oordeelt U zelf: Dinsdag 31 Aug.: 10 uur kerkdiensten, uur officiële opening van de feestweek door burgemeester Schokking vanaf het bordes van het raadhuis; 2-30 turndemon- straties op het feestterrein; 4.30. zwem- kanowedstrijden in de Rijn bij |'s Mo lenaars; 8 uur historisch spel in het Nuts- gebouw en zang- en muziekavond in de Geref. Kerk Raadhuisstraat. Woensdag 1 Sept.: 8 uur historisch spel; 9 uur massazang op het feestter- mei medewerking van de plaatse lijke zangverenigingen. Donderdag 2 Sept.: 8 uur historisch spel; 8 uur zangavond in de Ned. Herv. Kerk Oudshoorn; 9 uur gondelvaart, be sloten met fakkeloptocht. Vrijdag 3 Sept.: 8 uur historisch spel; uur zangavond Martha-stichting; 9 uur filmvertoning op het feestterrein. Zaterdag 4 Setft.: 2 uur start wandel- ars, te organiseren door de A.W.S.V-; uur feesten van de buurtverenigingen; uur voetbalwedstrijd van Alphens elf- ta' tegen nog onbekende tegenstanders Maandag 6 Sept.: 7 uur viswedstrijd >or jongens van 1015 jaar met oranje dobbers; 9.30 défilé van alle verenigin- voor de burgemeester; 11 uur kin deroptocht met versierde poppenwagens, autopeds e.d 2 uur kinderfeesten met het echtpaar Nolles voor de schooljeugd; r op bij-terrein Alphen demonstra tie met politiehonden; 8 uur oranje variété; 11 uur als slot een groots vuur werk. Ieder ziet, het kAn goed worden. Geslaagd. De heer J. de Looy alhier voor het praktijk-diploma boekhouden. Opening speelterrein. De officiële openstelling van de speel terrein aan de Van Eeghenstraat voor de vereniging „Oudshoorn Vooruit" zal morgenmiddag plaats hebben. Opbrengst collecte De Zaterdag gehouden collecte ten bate van het Ned. Rode Kruis heeft f-1050.50 opgebracht. Slagers met vacantie. De slagersvereniging besloot, nu deze week geen bonnenaanwijzing voor vlees plaats had, de komende week de winkels van Maandag tot Donderdag te sluiten. De coloradokever. Van 27 Juli6 Augustus is weer een verplichte spuitperiode i.v.m. het gevaar, dat de beruchte coloradokever nog steeds oplevert voor met aardappelen beteelde percelen. Mode-. Bij de te Doetinchem gehouden examens slaagden voo rlerares modevak: mej. C. Kwakernaak, Alphen; peuse: de dames J. Batelaan, T. van Brus sel, N. Hoekstra en J. Kersbergen, allen te Alphen, B. Heeskerk, Bodegraven, G. Verkerk, Nieuwveen; voor costumière: N. Hoogendoorn, J. M. Snel Vlist, allen te Alphen; C. Smoorenburg en H. 'Pieterse, Langeraar, en M. Hoo gendoorn te Woubrugge. Zij werden op geleid aan de mode-vakschool N. C. v. d. Veer-Snel alhier. Concert van „Arti." Op verzoek van de buurtvereniging „Oudshoorn Vooruit" gaf de Chr. ziekvereniging „Arti et Religionie" gemeentedeel een goed concert. Naar de voorzitter van de buurtvereniging, de heer W. A. Lam, mededeelde, hoopt voor Oudshoorn te komen tot de bouw van een muziektent. Venten verboden voor vreemdelingen. In de nieuwe politieverordening is de bepaling opgenomen, dat venten zonder vergunning van B. en W. verboden i: Alle in deze gemeente gevestigde win keiiers en hun personeel mogen echter zonder vergunning venten. Hazerswoude Burgerlijke Stand. Geboren: Bastiaantje, d. v. D. Lan- geveld en B. C. v. d. Heijden; Martinus A., z. v. J. v. d. Goes en A. Qam; Koop, z v. M. v. d. Haven en J. Klaver; Aaltje, ,d. v, A. J. Lujjken en S. Blom; Aloysius Op 14 Aug. grote hengelwedstrijd voor de Leidse jeugd De hengelaarsbond voor Leiden en om- j streken organiseert voor de Leids» jongens en meisjes van 1014 jaar op Zaterdag 14 Augustus een hengehved- strijd aan de Nieuwe Vaart. Deelnam» j' tis Aanmelding op Zaterdag. 7 Augustus, in gebouw „Prediker", Jan Vossensteeg, van 2—4 uur. Besturen van i, buurt- en speeltuinverenigingen kunnen ;j hun kinderen en bloc opgeven. Lijst met ïn meebrengen. Iedere deelnemer krijgt een kleine versnapering en er zijn vele prijzen. Er kunnen zich nog contro- r leurs opgeven op 7 Augustus in hetzelfd» gebouw van 45 uur. De Leidse Red- dingsbrigade verleent medewerking. Prij- jen zijn steeds welkom. LEIDSE ONDERWIJSINSTELLINGEN i KEREN OVER 1947 6% UIT In een gistermiddag gehouden aandeel houdersvergadering der N.V. Leidse On derwijsinstellingen werd besloten, over 1947 6% dividend uit te keren. Gewag werd gemaakt van het ontstellend gebrek j werklust en ernst, alsmede de onbe stendigheid en wispelturigheid der na- oorlogse cursisten Het gaat thans weer I stukken beter. Van de rond 10.000 cur- sisten, die de instellingen in 1947 verlie- ten, hadden er bijna 6000 hun cursus be- - eindigd, terwijl 4000 hun studie afbraken, i Ook financieel was er een terugkeer tot normale verhoudingen. Er werd een be scheiden winst gemaakt. v. B. A. F. Pannebakker en M. J. M. Hoogeveen; Dirk, z. v. A. C. Zaal en G. Qualm; Marianne P., d. v. P. de Kruijf M. C. v. d. Bijl; Jacoba H., d. v. N. v. Beek en K. Jaarsma; Cornelia, d. v. C. D. de Vogel; Jozef M., z. v. J. L. v. Ben- nekom en L. M. Odijk. dertrouwd: Theodorus P. Mou nts. 24 j. en Maria C. Marcelis, 25 j. t r o u w d: C. Warmenhoven en A. A. Berendts. e r 1 e d e n: Huibregt Mik, 80 j.; Dirk van Veen, 71 j. Katwijk aan den Rijn Uitstapje. De Herv. gean. zangvereniging is op •is geweest. Per autobus werd via Oud- Valkeveen naar Apeldoorn gereden, waar de J-ulianatoren werd bezichtigd. De reis voerde vervolgens naar Hilversum; waar 'heerlijke maaltijd de hitte in het vergeet/boek deed raken. Vandaar #ging ït weer huistoe. Katwijk aan Zee Geslaagd. Voor het staatsexamen piano slaagde ïze plaatsgenoot, de heel L. Haasnoot. Concert van Feike Asma. In de Geref. kerk had een orgelbespe ling plaats door Feike Asrna. Door het prachtige strandweer was de belangstel- maar matig. De echte liefhebbers n natuurlijk wel aanwezig. Op de Feike Asma bekende manier werd het programma afgewerkt. Er werden werken uitgevoerd van Otto Türke, G. F. Handel, G. Merkel e.a. Badgasten stromen toe. t weer van de laatste dagen brengt dan eindelijk een badgastenstroom naai Katwijk. Niet alleen, dat de trams drom- dagjesmensen aanvoeren en de Zee 's avonds onvindbaar is van dt Stroom fietsers, die weer Leidenwaarts maar ook komen veel gasten hier. Hoe druk het wel is, blijkt wel uit het bezoek op het kampeerterrein. Vol gens schatting wonen daar op 't ogen blik ongeveer 1000 mensen. Lisse Zondagsdienst huisartsen. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dr Duymaer Twist. Noordwijk Zondagsdienst huisartsen. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dr Kruyt. Rijnsburg Droeve tyding. Bij de familie Heemskerk, Vliet Z.Z. I, is bericht gekomen, dat de 21-jarige ion Jacob Heemskerk in Indië bij het wemmen is verdronken. Hij was onge- ;er een jaar weg. Uitstapje Herv. school Niet de laagste, maar de hoogste klas- ui der Herv. school aan de Vliet maak- :n een schoolreisje naar Utrecht en Rhe- en. Op het erekerkhoï sprak het hoofd der school de leerlingen toe en wees hen BESCHERM Uw bezittingen door 'n INBRAAK-VERZEKERING 'l Slechts de erkende vakman kan U goed advies geven! Im. NOOMEN, RAPENBURG la Algemeen Assurantiekantoor. op het offer, dat deze mannen voor het vaderland hadden gebracht. Hij spoord» de leerlingen aan, zich dit offer waardig j te betonen in hun leven. De leerlingen legden bloemen op het graf. Na een be- zoek aan Ouwehands dierenpark werd de tocht besloten met een fris bad in het Soester natuurbad. Opgewekt en dank» j baar werd de terugreis ondernomen. Burgerlijke stand. GEBOREN: Hendrika J., d. van W. A. d. Meij en R. v. d. Oest, Oegstgeester- weg 2. OVERLEDEN: Jacob Samsom, 63 j. geh. iet N. Versluis, Langevaart 14; le venloos aangegeven kind van L. Noort en C. de Mooij, Hofstraat 28. ONDERTROUWD: Willem de Koning, i j- en Clasina Haasnoot. 25 j.; Johannes d. Ploeg. 73 j. en Aukjen Lingsma. 71 j. OPGENOMEN PERSONEN: Lena Jan- ns, geb. 1917 van Breukelen, Eendracht- an 9, naar Oegstgeesterweg 64; J. S. M. Tornga, geb. 1915, van P. van Saxeristr. 8 Dodewaard, Gld., B. 125a. R ijnsaterwoude Louis van Zwieten, oud-B.S.-er en O.V.W.-er, die met de „Indrapoera" repa trieerde, werd hartelijk verwelkomd o.m. door Prot. Thuisfront, fanfare, burg. Bak huizen, de heer Van Luiing, buren, fami lieleden en kennissen. In Leimuiden viel dit Hein Wesselius van de Leimuiderdijk ten deel. Hier was o.m. ds Van Veenen aanwezig. Sassenheim Zondagsdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dr J. M. van Nes. Valkenburg Geslaagd Mej. J- Oosterlee en de heer, C. Ouwer- sloot slaagden gisteren voor het mddden- stands-diploma. Voorschoten Zondagsdienst. De Zondagsdienst wordt waargenomen Sfeer in 't gezin? De „Nieuwe Leidscheer in! Warmond Onze gemeente heeft vijf uit Indië te ruggekeerde O.V.W.-ers een hartelijk» ontvangst bereid. Zij werden op het ge meentehuis door de burgemeester en zijn echtgenote officieel ontvangen, bij welke ontvangst ook wethouder Dekker aanwe- as. Zij werden in hartelijke bewoor dingen toegesproken door de burgemees ter, die hen namens het gemeentebestuur oorkonde aanbood. Ook werd het woord gevoerd door de heer K. Uit den Boogaard, voorzitter van het N.I.W.I.N.- comité. Namens de oorlogsvrijwilliger» bracht de heer H. Sikking de burgemees ter, het gemeentebestuur en 't N.I.W.I.N.- comité dank voor de spontane ontvangst. Rest ons nog mede te delen, dat de War- mondse fanfare het geheel met muziek opluisterde. JUBILEUM H. M. DE KONINGIN Het ligt in de bedoeling, bij de viering an het 50-jarig regeringsjubileum van H. M. de Koningin een grote optocht ta doen houden. Zij, die hieraan wensen deel te nemen, kunnen zich opgeven bij de heer C. Machen, algemeen secretari» OMGESLAGEN Door onverantwoordelijk zeilen is een boot, met een viertal dames, omgeslagen. Hulp was spoedig fer plaatse. Verschillen de kledingstukken en andere benodigd heden gingen echter verloren. Zoeterwoude Zangsucces. Oosthoeks mannenkoor behaalde Woens dag op het zangconcours te Putten (Vel.)' Ie prijs met 317 punten in de 2e af deling, zulks onder leiding van de dirt* gent, de heer J. P. v. d. Velden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2