lUruuiejCei&scljf GTournut Monsterachtige ontploffing vernietigt I.G.-Farben, Lud wigshaf en Russen maken het geallieerden ook te Wenen moeilijk OLYMP. SPELEN NAMEN VANDAAG IN LONDEN EEN AANVANG Gevaar Wist IJ DONnERDAG 29 JULI 1948 BUR. en REDACTIE: Hogewoerd 103. Tel- redactie: 20408; Adm-: 22710. Postrekening: 58936- ABONNEMENTEN: ƒ3.90 per kwartaal; 1.30 per maand; 0.30 per week. DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Negen en twintigste Jaargang No. 7573 te Qfjefchüftl myn bert in teyfjenspoet' Tram Leiden-Haarlem gaat tóch verdwijnen Zie pag. 2 Naar schatting 500 doden en 2000 zwaargewonden in verwoeste, chemische fabrieken Een enorme explosie heeft gisteren de uitgestrekte fabrieksgebouwen van de I.G.- Farben in Ludwigshafen volledig verwoest. Naar schatting kwamen bij de ramp ongeveer 500 personen om het leven, terwijl bijna 2000 zwaargewonden na Ziekenhuizen werden overgebracht. Grote branden waren van Mannheim uit, dat aan de overzijde van de Rijn ligt, te zien. De straten van Mannheim waren bezaaid met glasscherven. Een enorme luchtdruk had ook in deze stad ravage gebracht. Maar in Ludwigshafen zelf waren de gevolgen van de catastrophe ontzettend. De geweldige fabrieken van de I.G.- Farben, vroeger een van de voornaamste centra van de Duitse dhemisdhe industrie, strekten zidh voor de oorlog uit, een afstand van bijna vijf km, langs de Westelijke Rijnoever. Tijdens de oorlog werden de fabrieken herhaaldelijk ge bombardeerd. De explosie ontstond in de dhloor- ■ethylfabriek. Met een geweldig lawaai spatte het hoge gebouw uit elkaar. Sire nes begonnen te loeien. Mensen werden gewaarschuwd, dat dodelijk phosgeengas was ontsnapt. Leden van het Rode Kruis, politiemannen, brandweerlieden, beerden met zuurstofmaskers op de slachtoffers te bevrijden. Ook geeste lijken liepen met gasmaskers op tussen de ruïnes om de stervenden bij te staan. Door de geweldige trillingen was ook de telefoondienst defect geraakt. Slechts het politiebureau stond, via een hulpverbin ding, in contact met de buitenwereld. Aanvankelijk was de plaats van de ramp niet te bereiken door de hevige gas- rookontwikkeling. Franse veiligheids troepen werden ingezet. De gewonden werden bij honderden paar ziekenhuizen in Ludwigshafen, Mannheim, Heidelberg, Speyer en zelfs Karlsruhe vervoerd. Anderen bleven der de puinmassa's achter: een vreselijke dood gestorven. Alle beschikbare dokters werden de radio opgeroepen voor assistentie. Volgens AFP ontstond de ramp in gefbouiw van de „Badische Anilin- und Sodafabrik" (voorheen I.G.-Farben) slechts 100 meter verwijderd van hel hoofdkwartier van het Franse militaire bestuur. Talrijke gebouwen zijn door de ont ploffing ingestort. In de stad Ludwigs hafen zijn vele huizen van hun daken beroofd. Huizen, die in de oorlog door bombardementen waren getroffen, stort- ten nu machteloos in elkaar. Ooggetuigen verklaarden, dat de man- Hen, die het leven er afbrachten, met groene, gele, blauwe of witte gezichten de plaats des onheils verlieten. Ze waren besmeurd met verschillènde kleurstoffen. Vele gewonden dropen van het bloed, doordat hun slagaders door glasscherven Waren geraakt. In Ludwigshafen is geen ruit meer heel en op het terrein hangt nog steeds een scherpe lucht, die volgens chemici van het zwaar vergiftige phos geengas afkomstig is. Dezelfde deskundigen zijn van mening, dat het uiterst-ontvlambare aethyl-dhlo- ride uit een houder is ontsnapt en in Op Eindhovens vliegveld nog petroleumlampen... In de Eiud'hovense Raad heeft mr W. M. v .d. Grinten aan B. en W. vragen gesteld over de toestand vain het vlieg veld Welschap, waarvan de grasmat der mate slecht is, dat er ongelukken te ver wachten zijn, wanneer een vliegtuig bui ten de startbaan komt. Spr. constateerde, dat het stationsgebouw sedert 1944 in deplorabele toestand verkeert en de ver lichting nog steeds geschiedt met petro leumlampen, terwijl Welschap toch uit- wijkhaven is (ais Schiphol bijv. „dicht" zit). Waarom werd van het door het Rijk toegestane half millioen gld. nog geen gebruik gemaakt? RUIM VIJFTIEN UUR IN HET WATER Heel Durgardam was gisteravond uit gelopen, toen de 20-j. Dick Schermer uit Venhuizen, die aspiraties heeft om het Kanaal over te zwemmen, dn de Amster damse randgemeente uit het water 'kroop, na een trainingstocht van ruim vijftien uur. De communisten en de 1 Kroningsfeesten In de Amsterdamse raad protesteerde gisteravond de communist Brandenburg tegen de heroprichting van het comité Kroningsstad 1948 zonder opname va aanvankelijk daarin zitting hebbende communisten. Hij verklaarde, dat deze geen geringer vaderlanderschap bezitten dan de thans hierin benoemden. Hij meende dat het Oranjehuis buiten de po litiek diende te worden gehouden ei sprak van „kleinzielig gedoe". De voorz. nam acte van de woorden van de heer Brandenburg, achtte deze buiten de orde en kon er dus niet op verbinding met de warme lucht tot ont ploffing is gekomen, waardoor phosj gas kan ontstaan. In de fabriek werd geëxperimenteerd met explosieven, bestemd voor Franse raketten. Grote branden woedden op het uitge strekte terrein. Bulldozers en tractors rammeiden zidh een weg door de ruïr in verwoede pogingen om de branden De twee door Bern aan Den Haag geschonken beertjes zyn gisteren op Schiphol aangekomen en daarna ondergebracht in het dierenpark Wassenaar. Links jhr Six, chef van het kabinet van de Haagse burge meester, die de beesten kwam „ver welkomen". stuiten. Groepen arbeiders, verbijsterd en spookachtig uitziend door de violette methylkleur, waarmee zij besmeurd ren, dwaalden rond tussen de ruïnes, wijl de Amerikaanse en Franse brand weren in zware strijd gewikkeld waren met de tientallen meters hoge vlammen. Naar schatting werden 125 van de 500 fabrieksgebouwen totaal vernield. Ver schrikkelijke tonelen, deden zich voor Daar waren in de eerste plaats de dik wijls vergeefs wachtende familieleden. Dan de dokters, die onder de moeilijkste omstandigheden hun werk moésten doen. Een hunner zag zich genoodzaakt, een man die hij bekneld vond onder een ruïne, terstond een been te amputeren. Met een timmermanszaag Amerikanen, Fransen, Duitsers brach ten redding waar het mogelijk Gisteravond om 10 uur had ee ontploffing plaats. Daarna werden alle personen, die niet bij het reddingswerk betrokken waren, uit het gebied ramp geëvacueerd. In totaal zijn gens de eerste schattingen, 500 doden. Rond het gebied werden 2700 gewonden verpleegd en verder nog 3500. Het tal zwaargewonden is bijna 2000. Daar het onmogelijk is de omvang van de ramp in haar geheel "te overzien, zijn deze cijfers nog niet officieel. Het lijkt echter onwaarschijnlijk dat in de fabriekscom plexen, waar 6000 mensen aan het werk waren slechts 50 doden en 100 gewonden zouden zijn, zoals aanvankelijk in een Frans communiqué werd gezegd. Het juiste aantal slachtoffers zou eerst laat i de middag bekend worden. Alle. te Berlijn verschijnende, door de Russen gecontroleerde, bladen, eisen, c' internationaal onderzoek naar oorzaak van de ramp wordt ingesteld. Vandaag werden I.G.-Farben- leiders vrijgesproken Het Amerikaanse Tribunaal te Neu renberg heeft vandaag alle 23 vroegere hoge functionnarissen van het reusach tige industriële qoncern I.G.-Farben vrij- gesproken, op het stuk van oorlogsmis daden. Misschien kunnen ze nog juist de gevolgen van de ramp te Ludwigshafen l ogenschouw nemen. NEDERLAND EN DE ITALIAANSE KOLONIËN Nederland heeft aan de Grote Vier medegedeeld, dat het niets meer heeft op te merken over het lot der Italiaanse koloniën. Naar Reuter verneemt, blijft Nederland op het standpunt staan, dat Italië over zijn vroegere koloniën het /trusts chap" (voogdijschap) moet krijgen. Komen er toch besprekingen tussen Grote Vier? De Russen maken thans ook gebruik van hun politiek-strategische voorpostposities te Wenen en trachten, de bewegingsvrijheid der Engelsen en Amerikanen te be perken. Alle uitgangen, op de Semmeringbaan na, zyn afgesloten voor de Britten, die Wenen willen verlaten, omdat de Sowjetautoriteiten weigerden, de orders betreffende de bewegingen der Britten af te stempelen. Ook de Amerikanen kunnen slechts van één weg, die uit Wenen voert, gebruik maken. communist Peru knoopt betrekkingen aan met Spanje. Peru is besloten de diplomatieke be trekkingen met Spanje te hervaitten. i Moordaanslag te Zutfen I om verzekeringssom Agent poogde cliënte te wurgen. „Mag ik niet even m'n handen was- ■en?" vroeg de verzekeringsagent W. B. J. van 't Hul uit Warnsveld gisteren aan mevrouw T. te Zutfen. Hij kwam in het Warnsvelder wegkwartier aan haar wo ning met de mededeling, dat hij haar een bedrag uit wild^ betalen. Mevrouw T. was uiteraard dankbaar, maar de houding van v. 't H. was wat Vreemd, want hij wilde dat zij een kwi tantie zou tekenen, terwijl het geld nog niet eens overhandigd was. Daar voelde zij niets voor en zij nodigde van 't H. uit terug te komen als haar man thuis was Toen volgde de hierboven genoemde Vraag. Mevrouw T. stemde toe. omdat het warm is en zij ging van t H. voor naar de keuken. Van 't H. sloeg haar toen tweemaal op het hoofd en probeerde de vrouw te wurgen, doch na een worsteling gelukte het haar naar buiten te komen, waarop de aanrander er vandoor ging. De verwondingen van mevrouw T. zijn niet ernstig. Van 't Hul is er nog vandoor. Volgens Reuter, zullen de afgezanten der Westelijke mogendheden in Mogkou voorstellen, dat Stalin hen .tegelijk zal ontvangen. Dezelfde bron vermeldt, dat de vertegenwoordigers ieder afzonderlijk eerst zullen worden voorgesteld, ter bereiding van besprekingen tussen de Grote Vier. Iedere ambassadeur zal Molo- en „aide memoire" overhandigen. Als Stalin er in toestemt, hen gezamen lijk te ontvangen, worden gelijkluidende nota's overhandigd, waarbij het gehele probleem Duitsland ter sprake zal worden gebracht. Frank Roberts, privé-secretaris van Bevin, zal Engeland vertegenwoordi gen wegens de slechte gezondheidstoe stand van Sir Maurice Peterson, die zich thans te Londen bevindt. Inmiddels ziet het er naar uit, zoals reeds vermeld, dat er een speciaal bestuur en een afzonderlijk politie-apparaat komt voor de drie Westerse sectoren. De van prof. Ernst Reuter wordt genoemd als burgemeester van West-Berlijn. Van Commissie van Drie in paniekstemming De Commissie van Drie (eigenlijk zijn er maar twee leden want de heer Her- remans is vertrokken en Critohley en Ogbuirn bedisselen alles samen Red.) heeft de V.N. telegrafisch om 18 jeeps verzocht. Als de Commissie niet onmid dellijk deze jeeps -ontvangt, aldus het telegram, kunnen de militaire waarne mers hun taak niet verrichten „en dit is des te ernstiger, omdat de bestaande spanning dringend eist, dat de militaire urnemers zich snel kunnen bewegen einde incidenten te voorkomen en te beperken." Nader wordt gemeld, dat de Commis- e een rondreis over Sumatra gaat maken. Bartali brengt vrede in Italië „Sport" verbroedert", is een bekend gezegde. Dat dit waarheid bevat, blijkt het Italiaanse parlement. De af gevaardigden waren juist in een fel debat gewikkeld over de aanslag op Togliatti. toen het bericht kwam, dat Gino Bartali de Tour de France had gewonnen. De orkaan van ruziënde stemmen viel stil, bij de ontvangst van dit bericht. Onmid dellijk kwam de ruzie tot bedaring: alle afgevaardigden gloeiden van gezamen lijke nationale trots. In sommige streken Italië, waar weer bloedige onlusten :n uitgebroken, kwam het tijdens de Tour, 's middags tegen vijf uur, als de uitslagen bekend werden, tot een soort stilzwijgende wapenstilstand. Zelfs To- gliattti zei tijdens zijn ziekte: „Laat me zien, hoe Bartali het maakt." Gino Bar tali, die Christen-democraat is, heeft een boodschap aan de Paus gezonden, waarin hij dankt voor -de goede wensen, die Paus Pius hem op zijn weg meegaf. Socialistisch kabinet in Finland verwacht De Finse sociaal-demooraa<tFagerholm, heeft opdracht tot kabinetsformatie ontvangen, waarbij hij de voorkeur geeft aan een minderheidsregering zijner par tijgenoten. 'erd hij redacteur van de „Vorwarts", later burgemeester, verbleef in een concentratiekamp en was o. a. ook professor te Ankara. Het hoofdbureau van de Berlijnse politie wordt op 2 Augustus van de Russische naar de Amerikaanse sector verplaatst. Markgraf en dr. Stumm trachten beiden de Berlijnse politieman nen op hun hand te krijgen. De eerste Russische leveranties van de 100.000 ton tarwe voor de Berlynse bevolking hebben plaats gevonden. De hoofdstad was gisteren het toneel van nieuwe valutatroebelen, waarbij de politie tussenbeide moest komen en zelfs werd van de brandslang gebruik gemaakt, welk opfrissertje, gezien de tropische tem peratuur, overigens nog zo gek niet Rode infiltratie via de Ver. Naties Koningin wordt „Prinses der Nederlanden" Als Haar dochter de troon bestijgt De particulier-secretaris is door H. M. de Koningin gemachtigd, ten antwoord op de hieromtrent gestelde vragen, mede te delen dat de Koningin weer eve voor het overlijden van Koning Wil UI, de titel zal voeren van Prinses Nederlanden. De Koningin dan Prinses Wil mina der Nederlanden zal zich tigen op Het Loo, waar enige vertrek ken in de Westelijke vleugel voor haar in gereedheid zijn gebracht. In heit paleis op de Dam zijn eens enige vërtrekken voor de Koningin ingericht. Het landhuis „Ruigen Hoek' persoonlijk eigendom van de Koningin, zal haar tot verblijfplaats dienen als zij in Den Haag vertoeft. De Koningin zal zich geheel uit het openbare leven terugtrekken lopig algehele rust nemen. Zij zal dus na 4 September niet deelnemen feestbetoon. De Koningin hoopt dat ons volk haar positie zal begrijpen en haar zo nodige zal eerbiedigen. Maïs verdwijnt binnenkort uif ons brood In aansluiting aan reeds eerder bier bar gemelde berichten wordt than: fi-cieel medegedeeld dat met ingang 1 Augustus het maïsmeel geheel ui broodbloem zal verdwijnen, zodat deze diie datum zal bestaan uit 20 pot meel buiten!.- of inlandse rogge en 80 pet meel van buitenl. tarwe met een uitina- ling van 85 pot. Het zal echter nog enkele weken du ren, voor deze nieuwe broodbloem bij de bakkers arriveert. Men zal dus niet aanstonds na 1 Aug. witter brood kun nen verwachten. Dr Beel heeft al weer moeilijkheden Vanochtend werden v. d. Brink en v. Maarseveen ontvangen De optimistische verwachtingen, die gisteren in de kring van de heer Beel leefden, zijn door de gang van zaken niet in positieve winst voor de formateur omgezet. Integendeel wijst alles op, dat er een vertraging is ontstaan. Er werd hedenmorgen weer druk geconfe reerd. De demissionnaire ministers Van den Brink en Van Maarseveen, waren gelijktijdie bij de formateur. Daaruit maakt men op, dat er na het bedanken van de heer De Vos van Steenwijk voor de post van Buitenlandse Zaken, nieuwe verschuivingen te wachten zijn. Het bezoek ww luit.-§en. Kruis gisteren bij de formateur brengt men in verband met de moeilijkheden, die de heer Flévez ondervindt met de hogere legerteiding en die zijn aanvaarding van de porte feuille van oorlog in de weg staan. RUSSEN MET GROOT MATERIAAL NAAR BELGRADO De Russische delegatie, die de Donau- coinferentie te Belgrado bijwoont, welke morgen aanvangt, zal uit 60 personen bestaan, twee maal zo groot als de Ame rikaanse en driemaal de Engelse. Supina, (van de bom) bomt voor de rechter Supina, de man, die een „bom" op het gebouw der V.N. wierp, komt heden, te New York voor de rechter. Het „denk-B eel-dig" vlak. Laatste voorbereidingen werden getroffen bij schroeihitte (Van onze speciale verslaggever) Vanmiddag om half 3 hebben de lang verbeide Olympische Spelen dan een vang genomen. Wat is hieraan niet allemaal voorafgegaan! Ruim dertig kilometer het smeltende centrum van Londen, ligt het militair Uxbrudge van de RAF. De vliegers hebben echter plaats moeten maken voor 2000 van de zesduizend athleten. die de komende dagen in de bijna kokende Wembley-kuip verbitterde duels zullen leveren, om de Olympische titels- De hittegolf, die thans Europa tracht uit te drogen, heeft van Londen een smeltende massa gemaakt. Mensen zwelgen ijs. drinken tonnen bier, liggen in een soort flauwte onder de bomen van de parken. vandaag 90 graden in de schaduw en de Olympische organisatie legt laatste hand aan het werk, dat vanmiddag in het ontsteken van het Olympisch uur, de bekroning moet krijgen. De organisatie, een machtig apparaat, waaraan reeds 400.000 pond sterling besteed, maakte bekend, dat deze kosten door de kaartverkoop zijn gedekt. De opening van vanmiddag is uitverkocht, :aar voor het verdere programma zijn nog volop kaarten. In het Olympisch kamp van Uxbridge troffen we de Nederlanders i: Het is slechts enkele dagen geleden, dat de koeien en paarden met natte poten in de Nederlandse weilanden stonden, als gevolg van de aanhoudende regen. Nu zoeken de dieren op eigen houtje de plassen op. DAT mr J. R. H. v. Schaick weer offi cieel werd benoemd tot voorz. der Tweede Kamer. DAT van 48 Augustus Ommen zijn 700-jarig bestaan zal vieren o.m. met een ouderwetse boerenbruiloft, een grote his torische optocht en een concours hip- DAT de totale gasproductie voor de openbare gasvoorziening in Nederland rei Juni 81.178.000 kub.m. bedroeg. DAT de door de Duitsers opgebroken 1 weer herstelde spoorlijn tussen Neede Borculo 2 Aug. voor goederenvervoer wordt heropend. DAT Zaterdagmiddag om 2 uur jhr r A. F. C. de Casembroot, commissaris der Koningin in Zeeland, de nijverheids tentoonstelling 1948 te Goes opent, welke tot 7 Aug. duurt. DAT het m.s. „Zuiderkruis" 30 Juli uit R'dam naar Indië vertrekt met aflos- singsdetachemtnen van het K.N.I.L., de Kon. Marine en de Kon. Landmacht. DAT i.v.m. zijn benoeming tot Gouv. -. Suriname aan dr W. Huneder de door hem beklede functies bij de Buitenlandse Dienst eervol ontslag werd verleend. DAT de warmte voor onze oesters net 4 dagen te laat kwam, zodat de groei deze dieren, voor de consumptie, achter bleef bij vorige jaren. DAT op de jaarvergadering var Ned. Volksbond tegen Drankmisbruik te Heemstede, prof. dr J. J. Jonbloed heer H. L. B. Berghuis tot bestuursleden werden gekozen. DAT de Ged. Staten van Zuid-Holland een molencommissie instelden, met als doel van molens van advies te dienen. DAT op de jaavergadering te Utrecht, van de Alg. Ned. Pluimveeteeltver., naar voren kwam dat in ons land alles ge daan zal worden de kwaliteit van het ei te verhogen en de ligging t.o.v. Enge land uitgebuit zal worden. DAT by de Tweede Kamer een wets ontwerp is ingediend, tot goedkeuring van Indië's toetreding (m.i.v. 11 Maart j.l.) tot de algemene tarieven- en han delsovereenkomst van Genève. DAT ir H. G. Kuipéri is benoemd tot cultuurconsulent in vaste dienst ter standplaats 's-Gravenhage. DAT de bekende directeur der Roba- ver te A'dam, L. Proos Hoogendijk, van daag onder grote belangstelling z'n 60e verjaardag vierde. DAT 57-j. oud te Englewood (New Jersey) is overleden onze landgenoot John A. C. Steur. DAT Olmen feest vierde i.v.m. de op heffing van het isolement dezer ge meente door de openstelling der Almense brug over het Twente-Rijnkanaal. DAT te Neder-Hardinxveld is over leden het hoofd der School met de Bijbel C. Blokland. DAT benoemd is tot officier in de Orde van O.N. de gewezen hoofdaalmoezenier van het K.N.I.L. pater E. J. M. baron van Voorst tot Voorst. Dat prof. dr S. v. Creveld uit A'dam gisteren uit Amerika is teruggekeerd, waar hij Nederland vertegenwoordigde op bet Congres tegen Kinderverlamming. DAT gisteren met het m.s. „Jacob van Heemskerck" en vandaag per KLM schil derijen van de Engelse koning in ons land zijn aangekomen voor een expositie in het Haagse Mauritshuis. DAT de 29-jarige Ned. student Fedde van Loon uit Burum (Fr.), die in Amerika een zomercursus volgde van het Instituut voor Wereldzaken, aldaar bij het kano varen is verdronken. DAT de ingenieurs bij de Dienst der Zuiderzeewerken ir G. P. Fries te Den Haag en ir M. Klasema te Enkhuizen be vorderd werden tot eerstaanwezend inge nieur bij die dienst. DAT tegen de 41-jarige landwachter, SS-er, etc. W. O. de Haer uit Bussum, voor het A'damse B.G. 9 jaar werd geëist. DAT de St.Crt. van gister o.m. een tweede wijziging in de Prjjzenbeschik- king Huurauto's 1948 en een Beschikking „Ontheffing bepalingen van het Be- dryfsvergunningenbesluit 1941" bevat. DAT ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van Rijssen onder grote belang stelling parachutisten een gevechtsde monstratie hielden, waarbij het zeer realistisch toeging. DAT het Z. Holl. Statenlid dr F. L. v. Muiswinkel wordt opgevolgd door J. Ruissaerd uit Denn Haag. DAT in de Oude Kerk te A'dam een tentoonstelling van de glasschilderkunst in de 15e en 16e eeuw wordt gehouden. DAT gelijk al gedeeltelijk gemeld, naast J. Brandenburg ook J. van Santen, bei den lid der C.P.N. en wonende te A'dam, benoemd is verklaard tot Eerste Kamer- ludhtige barak, met de enigszins myste rieuze naam .Doiran". Kraak, een Neder landse krant lezend, Roozenburg er Schijvenaar, verdiept in een partij schaak. Voor Roozenburg zijn de Spelen afgelopen. Zijn enkel is in de wedstrijd tegen Eire lelijk gekneusd en de ge maakte foto's toonden aan, dat het nog wel enkele maanden zal aanlopen, vóór dat de Neptuniaan weer een bal kan trappen. De Engelse bladen hebben in tussen ronduit geschreven, dat Neder land Zaterdag op Highbury van Enge land gaat verliezen, omdat Oranje niet tegen hard spel opgewassen zou zijn. Nederland zal fel moeten vechten, zich Zaterdag in de tweede ronde het voetbaltournooi te werken, want het Britse team wijkt geheel af van de ploeg, die op de Olympische dag in Amsterdam als het Britse Olympische elftal werd aangediend. Het moeten harde amateurs zijn, die hun weetje weten. Maar Kraak beweert, dat „wij ze kunnen hebben" er aarevoerder De Vroet is evenmin pessi mistisch. Zelfs de voorzichtige heer Lotsy, met zijn stafcheefs Boeljon Herberts, geloven aan een Nederlandse zegeWe zullen dus maar afwachten. (Voor vervolg zie pag. 3) Moeder en twee kinderen onder vrachtauto De bestuurder van een zware vracht auto geraakte gistermiddag op de Schip- persgracht bij de Prins Hendrikkade te A'dam de macht over zijn stuur kwijt er reed het trottoir op. Een vrouw en haar twee kinderen ge raakten onder de wagen. De vrouw werd ernstig gewond, de kinderen licht. NederlandGroot Brittanniè door de radio De wedstrijd NederlandGroot- Brittannië zal Zaterdag om kwart over zes over Hilversum 2 (415 m) worden uitgezonden. Reporter is ir A. van Emmenes. Engeland erkent de staat Israël nog niet Beviin heeft het Lagerhuis verklaard, dat Engeland nog steeds niet van plan is, de nieuwe staat Israël te erkennen. In Palestina is het overigens, ondanks het bestand, allesbehalve pais en vrêe, want Joden esn Arabieren beschuldigen elkaar de wapenstilstand te schenden, speciaal te Jeruzalem. Zo is zelfs een ploeg j e .waarnemers" der Ver. Naties blootge steld geweest aan het vuur der Egypti sche kanonniers. De waarnemers waren Tel Aviv vertrokken voor een bezoek, i collega's te Baza. ZUIDSLAVIË PEUTERT AAN TRIËST De Zuid-Slavische regering heeft bij de Veiligheidsraad een klacht ingediend, dat de Brits-Am. bezettingsautoriiteiten pogen Triëst bij Italië in te lijven en reeds muntunie met Italië hebben tot stared gebracht. (Wijst dit er niet op. dat Zuid- Slavië weer geheel naar de Sowjetunie terufizwenkt? Red.1 De volkomen aanvaarding van het na tionaal program door het republ. kabinet betekent het over boord werpen van het laatste restant der beloften van de „Ren ville", en tevens, dat Hatta mag aanblij ven bij de gratie van het volksfront. Dit wijst op een gevaarlijke crisis, de gevaar lijkste, die Indië tot nog toe heeft doorge maakt. Begunstigd door de Nederlandse kabï- nets-crisis heeft de Commissie van Drie dit moment gekozen om voor zich zelf de positie van scheidsrechter te vragen en speelt daarbij een spel. waarin de samen werking met de republiek zo nauw is. dat wel spreken kan van een simultaan- ;e. Het ogenblik is ook daarom zo gunstig voor dit spel, omdat het nieuw benoemde Amerikaanse lid der Commis- Drie, over wiens politiek nog niets te zeggen valt, nog niet in Batavia of la ten we liever zeggen in Kalioerang is aangekomen, zodat diens vervanger Og- burn, steeds een tegenstander van Neder land, tezamen met de Australiër Critchley vrijwel vrij -spel heeft. Van enige invloed Herremans is op dit ogenblik niets te merken. Die is waarschijnlijk te Sarangan na de besprekingen met Soe- karno volkomen uitgeschakeld. Op dit ogenblik moet hij trouwens reeds onder weg zijn naar België. Langs een omweg wil de Commissie nu bereiken, dat het plan van Critchley en Dubois nu toch in de Veiligheidsraad zal worden behandeld, nu Indië heden in die Raad ter sprake komt. De Commissie heeft nl. bijna op het laatste ogenblik, waarschijnlijk buiten Nederland om, een telegram aan de Veiligheidsraad gezon den met de verklaring, dat de enige mo gelijkheid op een einde der impasse is, en van de partijen een plan opstelt de V. S. van Indonesië en dat de andere partij belangrijke concessies zal doen. Ofschoon dit niet met zoveel woor den wordt gezegd, is het duidelijk, dat de opstelling van dit plan niet ten gunste van Nederland men kan veilig wel zeggen niet door Nederland zal geschieden, terwijl de Indonesische federaüsten wor den genegeerd. Dit plan zal dan tevens het gehele program van Dubois' en Critchley's voorstellen omvatten. Deze voorstellen worden zodoende bij de Vei ligheidsraad officieel geïntroduceerd en 't een werkbasis gemaakt. Dit is de eerste grote dienst welke de Commissie de republiek bewijst, terwyl de republiek van haar kant dit spel in de conferentie der Commissie met Soekarno in de hand werkte door de onderhande lingen met Nederland af te breken en de zo noodzakelijke impagse te scheppen. De tweede belangrijke dienst der Com missie aan de republiek is een telegram aan de Veiligheidsraad, waarin Nederland beschuldigd wordt van niet-uitvoering van het accoord der „Renville" en van blokkade der republiek. De Commissie vraagt in dit telegram dat Nederland zal worden bewogen, de controle op de repu blikeinse handel te land en ter zee zo zeer te verslappen, dat alle wapensmok kelaars ter wereld zich nu kunnen wer pen op de republiek, teneinde deze de krachten toe te voeren, welke zij in mili tair opzicht zo nodig heeft. De republiek zal dan kunnen betalen met de restanten van de gestolen goederen. De wankelen de houding, door Nederland in deze kwes tie aangenomen, is oorzaak, dat Neder land hier weinig sterk staat. Dit optreden der Commissie komt op het ongunstige moment, waarop de deel staten, tengevolge van de zwakke houding van Den Haag. het vertrouwen beginnen te verliezen en beginnen in te zien, dat het veiüger wordt, goede vrienden met de republiek te zijn. Nog bedenkelijker is echter de militaire toestand. Vele ervaren soldaten genieten nu een welverdiende rust in Nederland en de poging van vroe gere republ. ambtenaren om het bekende corps van kapitein Westerling uit te scha kelen, zou weinig kwaad kunnen, wan neer Westerling een chef achter zich wist, die door dik en dun zijn mannen verde digt, nadat zij jarenlang zijn opdrachten hebben uitgevoerd. Zolang er op dit punt geen zekerheid bestaat, is er groot ge vaar dat ook deze troepen zullen verdwij nen omdat zij methoden toepassen, die verdacht veel op de Britse politie-actie in Malakka gaan lijken. Hiertegenover staan van republikeinse zijde verontrustende voorbereidingen. De republikeinse strijdkrachten, die in Febr. uit de „zakken" achter de Nederlandse ren verwijderd, worden thans in de rep. opgeleid en geoefend en na afloop infiltreren zij de Ned. linies. In Midden- Java alleen zijn het er duizenden. Het is wel aan te nemen, dat de wa- penvoorraden op hen liggen te wachten. Op de hellingen van de Lawoe te Sragen opleidingskamp voor duizenden dezer lieden. Tegelijkertijd gaat de Sowjetisering der republiek gestadig voort, men ziet het het bukken van Hatta voor de com munistische vakbonden, aan de aanneming het nationaal program, it is heus wel eens noodzakelijk om te wijzen op een andere mogelijkheid dan de veelbesproken politie-actie. Om ge beurtenissen als op Malakka te voorko- moet er krachtig preventief worden opgetreden, vooral ter wille van de on- soldaten. die nu staan voor een veel gevaarlijker toestand, voor een krach tiger tegenstander dan de T.N.I. van vo rig jaar, en die niet meer over hetzelfde uitstekende materiaal beschikken. Onze positie in Indië maakt een ge vaarlijke crisis door en het treurige is, dat niets tegen gedaan wordt. Uit kluis van rijksbureau 37.700 gestolen Tijdens een der laatste nachten open den inbrekers de kluis van het Rijks bureau voor Huiden en Leder aan da Keizersgracht te Amsterdam. Zij ont vreemdden behalve f 37.700 aan contanten nog 171 kwitanties en een groot aantal andere bescheiden. WEERBERICHT Hittegolf houdt aan Tot morgenavond verwacht De Bilt: Heldere nacht met weinig wind. Morgen overdag, bijna overal zeer warm en zon- .veer. In de namiddag echter in het Zuiden van het land wat toenemende be wolking met een kleine kans op enkels verspreid optredende onweersbuien. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk n Oost en Zuid-Oost. ZON EN MAAN.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1