Spionnage NIEUWE LETDSCHE COURANT 2 WOENSDAG 28 JULI 1948 Stadsnieuws Aan Leidens vrouwelijke jeugd Zuster F. Meyboom van de Voorlich tingsdienst van de neutrale psychiatrische inrichtingen zond ons namens de direc ties van een 14-tal van deze inrichtingen onderstaand schrijven. Wij plaatsen het met de opmerking, dat meisjes van or- thoxen huize ongetwijfeld in de eerste plaats aan onze Christelijke Stichtingen tullen denken, de inrichtingen', waar niet de rede, maar het geloof het grootste menselijk bezit Wordt genoemd. In de eerstkomende maanden zullen vele jonge meisjes voor een werkkeuze •taan en zich afvragen: „Waarvoor ben ik geschikt?" Het toekomstig beroep kan voor velen een levensvervulling worden, dus komt het er op aan, welke eigenschappen in eigen wezen overeenkomen met de ge kozen taak. Mag ik de aandacht vestigen op een beroep, dat uitermate vrouwelijke eigenschappen zal bevredigen, waarin de vrouw een vervulling zal vinden voor In een roeiboot: DRIE DAMES EN EEN RAT Grote ontsteltenis heeft er één dezer dagen geheerst en veel gegil heeft er weerklonken op een deel der Haar lemmertrekvaart. Drie dames één nog jong en rank, de twee andere wat ouder en gezetter waren een middagje wezen vissen en beklommen heur boot om naar de Sleutelstad terug te keren. Op het moment, dat het trio de zit plaatsen had ingenomen en de eerste riemslagen het gladde watervlak de den rimpelen juist toen trof het ge gil veler oor. Er was geen vrouw óver, maar een rat aan boord, stel je voor: niet maar zo'n klein piepmuisje, maar een grote vette en dikke rat, met een griezelig-groezelige en lange staart, in doodsnood krabbelende pootjes en angstig-pinkelende oogjes. Oogjes, die van tussen de benen van één der oudere visseressen vol benauwdheid omhooggluurdenWarempel, het dier zou tot alles in staat zijn geweest! Hier kon geen manlief helpen. Slechts eigen doortastendheid ver mocht afdoende redding te brengen. Het was één der oudere dames, die dit na verloop van tijd en op-verhaal- komen inzag. De ontsteltenis was groot genoeg, het gegil natuur-en- mensdom-opschrikkend voldoende ge weest. Door een krampachtig-trillende hand werd de rat met een hoos lam geslagen en over boord geslingerd een heldendaad van een vrouw, waard om te boekstaven. Het Vaderland kan gerust zijn. haar behoefte tot verzorgen, beschermen, leiden en daadwerkelijk meeleven mef hen, die geestelijk misdeeld zijn? In de psychiatrische inrichtingen is ge legenheid zich te bekwamen tot verpleeg ster. Hier kan men leren, hoe men met geestelijk gestoorden moet omgaan. Men- als wij. maar beroofd van het groot ste menselijk bezit, „de rede". Door de tegenwoordige inzichten betreffende de behandeling en verpleging is alle vrees deze ongelukkigen misplaatst. Het zijn zieken, voor langere of kortere tijd geestelijk gestoord. Door de tegenwoor dige behandeling is gebleken, dat 50 tot weer aan het gezin en de maatschap pij kunnen worden teruggegeven. Maardan zijn er voldoende ver pleegsters nodig, om de doktoren in hun arbeid terzijde te staan. Een prachtige dankbare arbeid. De jonge vrouw leert de psychiatrische inrichtingen de zieke èn de gezoiyle geest begrijpen; de gees telijk afgedwaalde terzijde te staan, om er zichzelf te worden. Men vergaart mensenkennis, men leert „uit het lood geslagen" mensen weer aan de arbeid te gaan. Er is in deze Inrichtingen hef streven om de samenleving van allen, die daar vertoeven, zo gelukkig en doeltreffend mogelijk te maken. Voor de jonge leerlingen is er de studie, die geleid wordt door doktoren en schoolde verpleegsters. Er is ook de ont spanning, muziek, lectuur (bibliotheek), een tennisbaan; kortom men vindt daar alles, wat het leven de moeite waard maakt. Jonge meisjes, roept hier niet plicht? Moeten wij gezonden, niet bereid zijn onze zieke medemensen terzijde te staan, ieder op eigen wijze, maar sj voor één doel? Helpt mee aan de weder opbouw van menig ongelukkig mensen bestaan. Ge zult er lichaamlijk nóch gees telijk schade lijden; hiervoor staan de doktoren borg, die de inrichtingen lei den en die gaarne bereid zijn U alle ge wenste schriftelijke en mondelinge in lichtingen te geven. Hier wacht U een echt menselijk werk, dat de sociaal voelende, geestelijk en lichaamlijk gezonde en behoorlijk ont wikkelde jonge vrouw zeer zeker zal be vredigen. HAAGSE RECHTBANK. Een stevige straf. De hovenier J. L B. uit Lisse heeft zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad, omdat hij groot aantal inbraken en diefstallen heeft gepleegd in de bollenstreek, hoewel hem er slechts twee ten laste waren gelegd. Tegen verdaahte, die reeds meermalen was veroordeeld, luidde de eis drie jaar gevangenisstraf met aftrek van preven tief. De reohttbank heeft hem veroor deeld tot twee jaar en zes maanden met aftrek van preventief. Vrijgesproken. De schilder L. v. B. te Hillegom had goederen gekocht, die van diefstal afkomstig waren, en wegens heling had de Officier tegen hem twee maanden gevangenisstraf geëist. Verd. ontkende echter hetgeen hem teh laste was gelegd. De rechtbank heeft dit niet bewezen geacht en verdachte vrijgesproken. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN OVERLEDEN: A. Annezee, man, 81 jr. GEBOREN: Selma drv. M. N. Blonk en M. Visser; Carthaa-kia M. dr v. J. A Nieuwenhuis en C. Filippo; Leonardos G. Zin v. J. J. den Hollander en C. G. Ove- res; Mlaria dr v. A. Ruis en M. Schild; Johannes zn v. J. van Berkel en J Boekee; Anna dr v. P. Zwaan en M. van Tol; Willem F. zn v. N. Vooijs en M. E van Steijn; Geertruida M. dr v. J. Mul der en M. C. Ronner. Jaarvergadering Woningbouwver. „Ons Belang" Toeloop nieuwe leden moest worden stopgezet De woningbouwver. „Ons Belang" hield gisteravond in „Prediker" haar jaarver gadering. Ruim 80 leden waren aanwe zig. De voorzitter, de heer J. Gerritsen heette de aanwezigen welkom en gaf een overzicht van wat in het afgelopen jaar tot stand was gebracht. Hij wees op de ontzettende woningnood, zodat in woning door de vereniging op verzoek moest worden toegestaan. Met blijdschap kon spr. mededelen de bouw van 103 woningen in plan-Noord, waarvan nog dit jaar een gedeelte bewoond zal kun nen worden, terwijl door „Eensgezind heid", „De Goede Woning" en „Ons Be lang" nog 292 woningen aanbesteed zul len worden, waarvoor de plannen voor goedkeuring reeds naar Den Haag ge zonden zijn. Iedere vereniging zal een derde der woningen worden toegewezen. De bouwplannen zijn zeer naar genoegen m „Ons Belang". De toeloop van nieuwe leden was zo groot, dat de aanmelding moest worden stopgezet. De bouw van 82 moderne ar beiderswoningen aan de Tomatenstraat is een grote aanwinst voor „Ons Be lang". Hierop zullen latere generaties nog trots zijn. Jammer is het, dat er grote schaarste aan bouwgrond in onze stad is, zo zelfs, dat er aan bouw van dTie woningen boven elkaar gedacht moet worden en de straten smaller moe ten worden. De secretaris, de heer Schouten, las het jaarverslag voor, dat werd goedge keurd. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. Gerritsen tot eerste voorzitter herkozen. De andere bestuursleden, de heren J. C. v. d. Pompe, P. Winterkamp, W. van Westbroak en W. van Zonneveld, werden bij acclamatie herkozen. In de plaats van de heer Slegtenhorst, werd als •lid der kasoommissie aangewezen de heer J. de Graaf, terwijl als bode werd be noemd de heer W. Kok. De heer Hemerik bracht namens de leden dank aan de bestuursleden voor het vele werk, in het afgelopen jaar voor de bewoners gedaan. Met algemene stemmen werd het voor stel van het bestuur tot het aangaan van een geldlening, groot f 1.282.700, ten be hoeve van bouwplan VII (plan Noord) en idem van een geldlening, groot f 31.145, ten behoeve van bouwplan I (bombar dement tsschade) goedgekeurd. Chr. Geref. organistenvereniging belegde bijzondere dienst Ds J. H. Velema van Bunschoten sprak De Chr. Geref. organistenvereniging organiseerde gisteravond in de Chr. Ge ref. Kerk een bijzondere dienst. Hieraan verleenden de organisten W. Buurman en J. Hovenberg medewerking. Deze dienst, waarin ds J. H. Velema van Ve lema van Bunschoten het woord voer de. was een volle kerk waard, helaas was het belangstellende publiek, wel licht door het zeer warme weer, niet talrijk. Ter opening werd gespeeld: praelu- dium en fuga van J. S. Bach. Na het votum zong men Psalm 108 1: „Mijn hart, o Hemel-majesteit, is tot Uw dienst en lof bereid". De geloofsbelijdenis hoorde men staande aan, -waarna, eveneens staande, het zesde vers van Psalm 85: „Leer mij naar Uw wil te hand'len" werd gezongen. Voor de toespraak van ds Ve lema speelde een der organisten nog een koraalvoorspel van J. S. Bach. „De banier opgeworpen" was de titel an sprekers onderwerp. Ds Velema, die jn toespraak ontwikkelde n.a.v. Psalm 6 en 13, wees er op, dat de banier, waarover de Psalmdichter spreekt, een drieledige functie heeft: 1. Is zij een strijdsignaal 2. een verzamelpunt en 3. een gebedsmotief. Het karakter van de banier is de belofte des Heren, de belofte de doorbraak van het triomferende Rijk van Christus. En die heilige belofte betekent het strijdsignaal in ons persoon lijk leven en in het leven van de Kerk en van de wereld. In de nieuw-testamentische bedeling is het kruis het volkomen veilige verza melpunt. Het kruis staat vast; het wan- KLEINE KEUKENIADE gehad met gauw, want in de regel is haar ja mijn ja en haar neen mijn neen. de beste regel voor een ongestoord huwelijksgeluk. Maar deze keer had ik nogal een pé-bui. want inplaats van fijn te mogen stofzui gen moest ik haar helpen met de vaat. En daar heb ik het land aan, gruwelijk het land. „Wat gaat rni.1 verdraaid die vuile vaat aan", snauwde ik zacht doch beslist voor me heen en ijskoud begon ik een lang- zaam-aan actie. „Heb je de krant al gelezen, jong" vroeg ze, terwijl ze stond af te drogen Ze had gelukkig niks gehoord en niks door en daarom besloot ik het over een andere boeg te gooien. „Nee, kind", antwoordde ik en toen: pats er over heen: „daar heb ik het veel te druk voor". Weer merkte ze blijkbaar niets en ze ging verder: „Nou hebben ze die Vilder, je weet wel. van die Ballast Maatschappij, die moffenfirma. vrijge. sproken." „Zo", zei ik. „fijn voor die kerel. Ten slotte heeft ie even voor de bevrijding nog zijn leven gewaagd door een niet on belangrijk bedrag aan geld in de illegali teit te steken." Het was natuurlijk stom van me om zoiets te zeggen, maar als ik de damp ln heb. sta ik werkelijk voor niets. Mgt voldoening constateerde ik, dat ik raak had geschoten want ze was even spra keloos en dat gebeurt niet zo gauw. „Zo", zei ze toen en: beng ging de soepterrine op tafel, „zo. dus jij vindt, dat die kerels met hun bunkerbouw, met hun aanleg van vliegvelden en met hun moffenfuifjes het vaderland hebben ge diend. Jij vindt dus dat onze jongens stom hebben gedaan door „Tuttut vrouwtje", deed ik (gemeen) lief, „dat zeg ik toch niet. Maar meneer De Vilder deed het toch ook niet voor zijn lol Dat heeft Hirschfeld zelf ver klaard. Zijn werk was bovendien maar voor een vijfde Duits werk. Een vijfde., wie daar op ziet is een kniesoor. En voor Distributievaria Uitreiking van bonkaarten 810 te Leiden De uitreiking van bonkaarten 810 vindt morgen (Donderdag 29 Juli) plaats aan gezinnen, waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft van 16201 t/m 21600. Uitreiking vindt plaats aan het distri butiekantoor, ingang Langebrug, van 8.30—12 en van 2—4.30 uur. dat vijfde deel waren ze nog slachtoffers van een onjuist advies ook. Wat kan je er aan doen als je verkeerd geadviseerd wordt? Van die kant moet je het toch ook eens bekijken?" Dat was gezegd en krachtig boorde ik de vaatkwast in het veel te nauwe roomkannetje. zodat het zeepsop me langs de oren spoot. Gelaten wachtte ik verder de bui maar af. Ik ken haar. Juist, de handen in de zij, het hoofd voorover, een liniaal-rechte voor tussen de ogen en dan een stem die je narcotiseert en fluwelig vierendeelt. „Wat vertel je me daar", begon ze. „Jij, die nog niet eens behoorlijk de vaat kunt doen. Durf jij die kerel nog voor te spreken?" De logica ontging me ten enenmale, maar ik hield (als de wijste) myn mond ..Slachtoffers van een verkeerd advies. Poeh, mocht wat. Of die lui zelf geen hersens hebben. Geld wilden ze hebben, hoe of van wie gaf niet. Handel dreven ze. eerst vormden de geallieerde piloten het handelsobject en daarna nog gauw even de illegaliteit" Toen kwam het klassieke voorbeeld: „Spring jij in de sloot als ze je dat adviseren? Diefstal is diefstal, moord is moord en zo is colla boratie collaboratie. Daar kunnen hon derd bijzondere rechters niks aan veran deren. Maar jullie mannen denken en kletsen in kronkels en draaien achter de waarheid om. Hebben die kerels de moffen geholpen, ja ofte nee Ik voelde het. die vraag was niet rhe- torisch meer, maar eiste antwoord en dus zei ik: „Ja wijfie." „Hebben ze de geallieerden tegenge werkt. ja ofte nee". Ik kreeg een gevoel, alsof ik voor het hele dorp de vaat moest dóen. maar ik hield me blauw en zei weer: „Ja wijfie." „En hebben ze daarmee onze jongens tegengewerkt, ja ofte nee Het dorp werd als in een nachtmerrie tot een stad en weer beaamde ik: „Ja wijfie". „Juist", triomfeerde ze. „en daarmee hebben ze zich op één lijn gesteld met de ennesbejers". „Die rot-kwast zit vast in het room kannetje", probeerde ik bij wijze van af leiding. „En als jij die kerels voorsprsekt. stel jij je ook op een lijn met de ennesbejers en hoor je in een kamp thuis Barst, deed het kannetje en brak met een zachte klik in tweeën. Het gesprek was nog niet ten einde doch, vergeef me, dit verhaal wel. „Toon" in „De Zwerver". kelt nimmer. De banier vormt de prik kel om bij de Heer te vragen om uit komst: „Geef Gij hulp uit de benauwd heid". Het elegisch voorspel Psalm 51, van Jan Zwart, werd na het woord van ds Velema ten -gehore gebracht. Er werd tot slot gezongen Psalm 324 en 6: „Gij zijt mij, Heer, ter schuilplaats in ge- Zilveren jubileum van de heer J. W. Serlie Hartelijke huldiging als timmerman in dienst der Ned. Herv. Gem. In de consistoriekamer van de Pieters kerk vondhedenmorgen de huldiging plaats van de heer J. W. Serlie, die 25 jaar geleden als timmerman in dienst trad van de Ned. Herv. Gemeentè' te Leiden. Naast de commissie van fabricage van de Gemeente, bestaande uit de heren J. P. Mulder Sr, J. van Iterson en J. Stigter de opzichter, de heer K. Paling warep ook collega's van de heer Serlie en leden van het kantoorpersoneel bij deze hul diging aanwezig. De heer J. P. Mulder Sr zeide, dat de jubilaris zijn werk tot volle tevredenheid van de commissie in dienst der kerk trouw en goed beeft ver richt. Ziekte kende hij zo goed als niet. „Ge ziet er nog uit als een jonge kerel, die nog vele jaren mee kan", zo merkte spr. op. Na het uitspreken van de wens, dat dit inderdaad het geval zal zijn, overhandigde de heer Mulder de jubi laris een enveloppe met inhoud. De opzichter, de heer K. Paling, me moreerde de goede verhouding, die er bestaat tussen de jubilaris, het personeel en hem zelf en prees de heer Serlie om zijn activiteit om gedurende de vacantie- tijd een oogje in het zeil te willen hou den. Namens het personeel bood spr. een vulpen en een sigarenaansteker aan. Een flesje benzine sneuvelde ongelukkiger wijs reeds voortijdig. Mevrouw Serlie kreeg bloemen. Enkele collega's van de heer Serlie zeiden ook nog een woordje, waarna de jubilaris zelf het woord nam en allen hartelijk dank zegde voor het gesprokene en gebodene. Onder het genot van een kopje koffie bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Oude Wetering Weer thuis. Onze plaatsgenoot de marinier-vrijwil liger R. v. d. Aart keerde gisteren met de „Indrapoera" uit Indië terug. De muziek- vër. „Door Gunst Verkregen" bracht hem een aubade, terwijl hij werd toegespro ken door verschillende autoriteiten. Voorhout Onze plaatsgenoot, de heer H. J. Renee. adjunct-commies le klas ter secretarie alhier, is met ingang van 1 September a.s. benoemd tot commies ter secretarie der gemeente Alkemade. Proficiat! VEETEELT VOORJAARS- OF NAJAARSKALVEREN? Men mag dan wel eens denken, dat wij, Nederlanders, wat de veehouderij betreft, zo ongeveer aan de spits staan, maar volgens verschillende deskundigen mankeert er toch nog heel wat aan. Zo betoogt ir J. B. Obbink in de Veldbode, dat Onze kalveren op een verkeerde tijd van het jaar worden geboren. Hij is na melijk geen voorstander van voorjaars kalveren: het is verstandiger en voor deliger meer koeien in het najaar te laten afkalven. Ir Obbink gaat uit van het feit, dat er 's winters onvoldoende melk voor de coneumptiegebieden is. Dit verschijnsel trad voor de oorlog niet op de voorgrond, maar sinds de oorlog is het verschil tus sen zomer- en wiraterproductie voortdu rend groter geworden. Dat komt doordat men meer koeien 's winters droog ze* In de winter krijgen we daardoor wei nig melk, maar op het eind van de stal tijd kalven dan bijna alle koeien tegelijk af en plotseling zwelt de melkstroom met 'kracht aan. 's Winters een melktekort in Dat is helemaal fout, zegt ir Obbdnk, want daardoor wordt het bedrijf ont wricht. Het melkverbruik is de laatste tien jaar namelijk belangrijk toegeno men. waartoe merkwaardig genoeg de distributie veel heeft bijgedragen. In het Leidse tuchtrechter De Leidse kleermaker T. had voor het maken van een driedelig herencostuum f 69.50 te veel gerekend. De vrouw van T erkende dit feit, maar wees de tucht rechter er op, dat haar man in klasse E was ingedeeld. De rechter veroordeelde T. echter tit f 75 boete, met de waarschu wing niet op de verkeerde weg door te Er i ditmaal niet veel zaken. De Leidse tuchtrechter had het gisteren niet zo erg druk. Hoe kan het ook an ders met zulk weer! Er werden veel za ken aangehouden en de opgelegde boe ten waren ditmaal niet hoog. Ook werden enkele waarschuwingen uitgedeeld. Mo ge het zo blijven! Lisse Kind van de dood gered. De heren Van der Laan en Tibboel mochten, door gekleed te water te sprin gen, het genoegen smaken, een kind, dat in de haven gevallen was, te redden. Het kind was reeds enkele malen onder v gezakt. Brand. De brandweer werd gealarmeerd een uitslaande brand in de hooischelf van de heer Van der Zwart aan de 3e Poellaan. De hooischelf werd uitgehaald en het vuur geblust. De oorzaak is onbe kend. Collecte. De collecte voor de Protestantse kin derbescherming heeft alhier opgebracht f 158.75. bijzonder is daardoor -het winterverbruik gestegen, doordat het rantsoen zome winter gelijk was. Vroeger werd i: zomer per hoofd van de bevolking melk gebruikt dan 's winters, doch thans is het het gehele jaar door vrijwel ge lijk. Als dan tegelijkertijd de melkpro ductie 's winters kleiner is dan vroeger, is het onvermijdelijk, dat in de consump- tiemelikgebieden 's winters 'n groot te kort aan melk ontstaat. Er moet don melk of melkpoeder uiit andere delen het land worden aangevoerd en iedere directeur van een zuivelfabriek weet wel, welk een kosten die zg-n. aamvulldngs- meik met zich meebrengt. Was de melk productie het gehele jaar door gelijkma tiger. dan zou het westen van het land 's winters lang niet zoveel tekort komen, misschien zelfs zichzelf kunnen bedrui pen en dan kon die gehele kostbare aan voer van melk over grote afstanden ver- Dit betreft dan de kosten, die op de gemeenschap drukken, maar ook voor de boeren zelf is het voordeliger, meer koeien in het najaar te laten kalven. Uit verschillende onderzoekingen, zo deelt Obbink mede, is gebleken, dat een koer e in October kalft, 20 tot 25 pot meer melk in een jaar tijd produceert dan een beest, dat in April gekalfd heeft. Ook dit is gemakkelijk verklaarbaar. De verse Ootoberkoe geeft een flinke produotie in de wintermaanden, zakt aan het einde van de stalperiode vrij snel af, maar fleurt weer op als ze in de weide komt. In het jonge gras „kalft de koe voor de tweede maal", zoals de oude zegswijze luidt en daardoor komt de to tale productie belangrijk hoger dan bij een koe, die juist wanneer de staltijd begint, in het minst productieve dèel van de lactatie-periode komt. Verder moet men niet vergeten, dat een regelmatiger verdeling van de melkproductie over het gehele jaar ook de arbeid van de boer en zijn personeel gemakkelijker maakt. In plaats van een slappe tijd in de win ter en extra grote drukte in het voor jaar krijgen we dan een werkverdeling, die de beschikbare arbeidstijd in de ver- sohiliende seizoenen veel evenwichtiger maakt. Tenslotte schijnt het nog. dat ook de najaars-kalveren beter groeien dan die. welke in het voorjaar geboren zijn. Redenen te over dus om de dektijd zo te kiezen, dat althans een flink percen tage van onze runderen kalft aan het einde van de weidetyd. Anderzijds meent men, dat we hert door Obbink geconstateerde verschijnsel et moeten overschatten. Het is, zo zegt .en dan, voor een groot deel een zui- ït oorlogsverschijnsel, dat te voorschijn geroepen is door het tekort aan kracht voeder. Men moest dus wel 's winters de melkproductie zoveel mogelijk remmen, Deze reden zal misschien nog eens ge heel tot het verleden behoren. Hoogst waarschijnlijk zal dan ook het verschil tussen zomer- en wimterproduotie veel kleiner worden. TEL. 2512 Taxibedrijf H. Noort Zn. Luxe auto's Taxi's Ook Touringcarbedrijf KANAALSTRAAT 1 RIJNSBURG Voetboogdoelen - een sport sinds 1450 „Oud-Leiden" bezocht de wei te Noordwijk-Binnen De vereniging „Oud-Leiden" heeft gis teravond op uitnodiging van het St Joris- gilde te Noordwijk-Binnen een bezoek gebracht aan de voetboogdoelen aldaar. Het gezelschap, dat per extra tram reisde, werd in Noordwijk opgewacht door de, secretaris-penningmeester van het gilde, dr J. de Rook. Deze was het ook, die de Leidenaars op het historische plekje grond welkom heette en o.m. ver telde, dat op de wei reeds in 1450 werd geschoten. De stichtingsacte van het gil de vermeldt echter het jaar 1477. Bekend is, dat in die jaren heer Jan van Nortich met ridders en schildknapen op de wei kwam oefenen om o.m. te velde te trek ken tegen de Gentenaren. Ook Jacoba van Beieren toog van het slot Teylingen te Sassenheim met haar krijgers naar dit plekje, om de schietkunst te beoefenen. Met uitzondering van de tijd der Franse overheersing is in de loop der eeuwen de wei steeds in gébruik geweest. De broederschap van de doelen wordt geleid door de koning, d.i. diegene, die de romp van de papegaai de meeste keren weet af te schieten. Tot 1949 i de heer G. Arten te Noordwijk. Naast hem staat de deken, mr W. <le Clercq te Leiden, die Oud-Noordwij'ker is en voor het leven is benoemd. Beide genoemde heren worden terzijde gestaan door twee vinders en gezamenlijk beslissen zij over de doelen-zaken. De titel-wedstrijden worden slechts eens in de zeven jaar gehouden, maar er zijn jaarlijks schiet wedstrijden. De koning ontvangt een zil veren papegaai, die zijn eigendom blijft. Tot het gilde kunnen slechts op uit nodiging li'd worden inwoners van Noordwijk en Noordiwijkerhout. Na een uiteenzetting over het schiet wapen togen de Leidenaars, bij wie zich later ook burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot had gevoegd, aan de slag. Aan vankelijk was het succes niet daverend. Maar later moesten toch drie „eieren" er aan geloven en ging zelfs de kop van de vogel er af. Tussen de bedrijven door werd een be zoek gebracht aan de sociëteit van het gilde, waar veel sohoons uit de oudheid, zoals een stoel, waarin Jacoba van Beie ren zat, wapenschilden uit Noordwijk, Rijnsburg, Haarlem en Leiden, oude documenten, enz. te bewonderen vielen. 't Was de voorzitter van „Oud-Leiden", dr Sevensma, die zich tot tolk van allen maakte en de heren van hert; gil'de hartelijk dankte voor hert; genotene. De voorzitter van de sociëteit, mr Punt, nodigde de Leidenaars nog tot een vol gend bezoek uit. Vorstelijke schilderijenschat in he Amsterdamse Rijksmuseum Wie gedwaald heeft door de zalen van het hoofdstedelijk Rijksmuseum en d» de meesterwerken uit de Oude Pinacotheek uit Miinchen in ogenschouw heeft 4 nomen, die zal een ieder met enthousisme aanraden, eveneens een reis te onds en naar Amsterdam, om in die kunsttempel te genieten van de grootse erfeij r Avondlandse cultuur- Het wordt een bezoek, waarbij men een ontroering ondergaat van de devotie en monumentale gemeenschapskunst der 1 Middeleeuwen, een bezoek, waarbij men tevens oog krijgt voor de grote verschj denheid der renaissance-kunst, waar genre-stukjes uit de gewone handel er allerwege doordringen, het portret een ongemeen ruime plaats Inneemt, het belaj het landschap aangroeit en naast godsdienstige ook mythologische lingen opduiken. Münchens schatten in ons land Altaar-schilderingen zijn er te over. Het Sacraments-altaar van Dirk Bouts heeft een bijzonder waardige schoonheid. Met innige liefde schilderde hij een land schap, waarin Johannes de Doper de boodschap brengt van het „Ecce Agnus „Zie het lam Gods". Het beroemde Bartholomeus-altaar, de drie panelen van het Maria-altaar en het vermaarde Baum- gartner-altaar van Dürer zijn alle van ;n evenwichtige monumentaliteit. Van Dürer krijgt men een grote veelzijdige indruk. Scherp gezien is zijn portret van Oswolt Krell en zijn invloed bemerkt men in het werk /an Matthias Grünewald, wiens schilderij .Jezus gegeseld en bespot" van een hevig dramatische bewogenheid en smartelijke uitdrukking is. Ook de wijze, waarop Hans Baldung Grün de geboorte van Christus heeft geschilderd, doet zien hoe vergelijk met Bouts' een andere tijd geest zijn intrede heeft gedaan. De figu- zijn menselijker en de sfeer der na tuur is romantischer geworden. In heel zijn palet doet Grün zich kennen als een groot kunstenaar der zestiende eeuw. De Duitse schilders uit deze tijd zijn voortreffelijke portretschilders. Zo Hans Kulmbach, die de Markgraaf Casi- van Brandenburg portretteerde in de jnetkwaardige kledij, der. dragers van ridderorde. Altdorfer hééft in zijn werk een "grote plaats ingeruimd aan het landschap. Het drukt een bijzondere stemming uit. die domineert in de schil dering van St. Joris met de draak in een bos. Tintoretto Van de Italianen staan de beide schil derijen van Tintoretto op het hoogste plan. Zij tonen met welk een machtig decoratief en dramatisch talent deze meester begiftigd was. Maar ook Giotto, Botticelli en Leonardo da Vinci maken grootse indruk. In Botticelli's „Be wening van Christus" treft wel in het bijzonder de prachtige compositie en vlakverdeling en bij de „Madonna met Grote vreugde en dankbaarheid heersten gistermiddag binnen Leidens wal len. Zestien manschappen van II4 R.I. en enige mariniers keerden na een 2J£ jarig verblijf in de tropen in de huiselijke kring terug. Op de foto ziet men een aantal van hen, terwijl zjj luisteren naar de hartelijke begroetingswoorden van de voorzitter van de plaatselijke demobilisatieraad, mr H. R. Goudsmit. Nadat de teruggekeerden bloemen hadden ontvangen, reden ze met muziek huiswaarts. In de diverse straten werden ze hartelijk onthaald. Foto N- v. d. Horst Contra- Spionnage door Willy le Comte In ISew York-City stond een poppenwinkel 4. Velvalee Dickinson begon zich te ver wonderen over het feit, dat zij in geen maanden opdrachten van haar chef had ontvangen. Antwoord uit Argentinië was uitgebleven. Waren haar vrienden in Buenos Aires gearresteerd? Wat hing haar boven het hoofd, indien haar brief aan Senora Molinali in verkeerde handen gekomen? Mrs. Dickinson piekerde werd steeds nerveuzer. Alles was toch prachtig voorbereid? Wat kon er gebeu- Ze zou toch immers reeds lang ge arresteerd zijn Het werd een obsessie voor Velvalee. Ze sliep niet meer. Haar angst- en vreesnachten gaven haar ;n plan. ZU kon haar zaak eigenlijk best een paar dagen aan haar eerste verkoop ster overlaten. Zij kon dan naar de West kust reizen. Als er intussen iets ernstigs in New-York voorviel, dan zou zij ge waarschuwd worden door deze employée en zou zij kunnen onderduiken. Zij moest een Japanse marine-officier in Portland (Oregon) beslist spreken. Het kon geen dag langer wachten. Zij was ten einde Deze Japanner was een officier van de vijandelijke inlichtingendienst, wist zij, deze kon haar wel naar Mexico helpen, vanwaar zij dan met een Japanse onder zeeër naar Tokio zou kunnen gaan. Zij nam geen bagage mee. Met een taxi reed zij van haar woonhuis naar de win kel in Madison Avenue. Alma, haar eerste verkoopster was er reeds. Mrs. Dickinson zond haar vertrouwde bediende naar de bank, om geld te halen. Als er iets was. kon haar broeder, mr. Blucher, gewaar schuwd worden, deze wist wel waar hy haar kon vinden Met dezelfde taxi liet zij zich naar het station rijden. Daar kocht zij een kaartje naar Philadelphia en over Chicago naar Portland aan de Westkust. Daar ging zij onmiddellijk naar een Chinees restau rant, waar de Japanse geheime-dienst- man als kellner werkte. Haar hart zonk haar echter in de schoenen.op de deur stond 'n bordje: „Closed". Gesloten. Mrs. Dickinson was 'n zenuwtoeval nabij. Zij zwierf van 't ene hotel naar 't andere en durfde zelfs geen courant meer in te, kijken. De F.I.B. volgde haar overal en onopvallend. Een staaltje van zenuw-oor log. Eindelijk kwam ze tot zichzelf en keerde naar New-York terug. Voorlopig liet men haar met rust. Zij 'werd echter zwaar geschaduwd. Inmiddels had de F.I.B. de hand weten te leggen op drie andere brieven, die over poppen-zaken gingen. Ditmaal waren zij echter niet door Miss Wallace afgezonden, doch door drie andere cliën ten van Mrs. Dickinson's zaak. Ook ont dekte men de herkomst van het briefpa pier. Verder de schrijfmachine, waarme de deze brieven waren geschreven. Zy waren in drie verschillende hotels ge tikt. In Chicago, San Francisco en Los Angeles. Mrs. Dickinson had grote fouten ge maakt. Men had met de uiterste nauw keurigheid en met het grootste geduld aJ haar reizen gereconstrueerd. De brieven waren van ongeveer dezelfde inhoud als de eerste, alleen werd om geld en ant woord gevraagd, hetgeen in het „Mary Wallace"-schrijven ontbrak. Captain B. haalde het net langzaam dicht. Velvalee werd gearresteerd, toen zij op het punt stond uit haar safe in één der New-Yorkse banken een bedrag van achttienduizend dollar op te nemen. Zij verweerde zich als een furie, krabde en beet de F.ï B.-agenten en maakte in de deftige bank een hevig schandaal. Men ontdekte, dat zdj met haar spionnage-ar- beid een bedrag van ongeveer honderd duizend dollar had verdiend. In Juli 1944 begon het proces tegen haar. Het was de eerste maal in de ge schiedenis der Ver. Staten, dat een Ame rikaans burgeres in aanmerking kwam voor de electrische stoel. De aanklager onthulde, dat haar winkel aan de Madi son Avenue een knooppunt was geweest van Japanse spionnage-agenten. Als be wijsstukken werden de vier brieven ter tafel gebracht, waarvan de inhoud in alle opzichten overeen kwam met bewegingen der Amerikaanse vloot. Tenslotte legde zij een volledige beken tenis af. „Ik ben een zakenvrouw," zo zeide zij, „en heb al mijn spaargeld ten Koste ""legd aan de ziekte van mijn man. Ik voelde mij langzaam oud worden. Ik heb het gedaan om voor mijn oude dag geborgen te zijn. Ik was er vast van over tuigd, dat men mij nimmer zou ontdek ken." Bij geloofde, dat de namen van haar cliënten, zoals bijvoorbeeld Mary Walla- ca, een voldoende camouflage zouden vormen voor haar verraad. Verder zij er vast van overtuigd, dat men haar „code" nooit zou kunnen ontcijferen. Cap tain B. en zijn staf korïden het. Zij werd tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld de anjer" van Da Vinei, waar vier steropeningen op de achtergrond eer zicht geven op een hoog gebergte, versteld over de schone stofuitdru king. Het stilleven van Barbari, dat c patrijs, twee ijzeren handschoenen een pijl tegen een muur uitbeeldt, meesterwerk van bijzonder raffinemej Tiepolo's kunst, uit de 18e eem lichaamt de hoogste uitdrukking Venetiaanse streven naar licht ei tigheid. Guardi is met een „Galaconc^ te Venetië" vertegenwoordigd, terieur is zeldzaam en de figuurtjes z pittig geschilderd. .Heilige familie uit het huis Canigiaa n Raphaël is van een serene grooj heid en het wordt gedragen door ej zuiver rhythmisch evenwicht. Grandiq is het portret, dat Titiaan van Keizer ld rel V vervaardigde en zijn „Madonj met kind in een avondlandschap" tooi hoe deze meester zich ontwikkelde in richting van groter eenvoud der vorm versobering van licht doordrertlj kleur. Rubens, de brïljani De Vlaamse meesters openen weer el geheel andere wereld. Er is ee verzameling van deze kunstenaars. M staat perplex van de briljante zijdige Rubens, die een grootse rige barokstijl in West-Europa verbre de. Er zijn niet minder dan 22 wei" van hem ei reeds de bezichtiging deze magistrale werken maakt het zoeir aan het Rijksmuseum- tot iets vergetelijks. Van Anthonie van E treffen vooral de hoofse portretten. K< telijke humor geeft Brueghel te geniet zijn Luilekkerland. De geleerde 1 op zijn doctorsmantel, de boer op i vlegel, de krijgsknecht op het kussen zij vertegenwoordigen de drie stand de maatschappij, welke in dit sefc derij een gevoelige satire ontvangt op passiviteit van het volk onder het I wind van Alva. Soherp getypeerd zijn tafereeltjes, die Adriaan Brouwer hei gegeven uit het boerenleven. Ze trefl vooral door de fijn afgestemde kleur 1 rake tekening. Rembrandt, de gelovi\ Van de Hollandse meesters is bovenal Rembrandt, die ontroert. In reeks passietaferelen, die hij schilde! stadhouder Frederik Hendr speelt de geheimzinnige suggestieve lichting een grote rol. Wanneer mer „Oprichting van het Kruis" beschou ontwaart men een figuur bij de kru paal, die sterk herinnert aan het bei de schilder zelf. Ontroerende l daohte die hier is verwerkt. Zijn het n de dichtregelen van Revius die gedachte komen: ,,'rt En zijn de Jod niet, Heer Jesu die U kruistenIk b o Heer, die U dit heb misdaan Prachtig zijn de werken van Lucas Leyden Ter Borch, Van Mieris. Hobt Ruysdael en Frans Hals. Welk e bijzonder huiselijke stemming heeft l schilderijtje van Ter Borch, dat een jc gen toont, die zijn hond ontluist, 't Is men het knappen hoort van de luis, uit het hondenhuidje wordt gepriege Fijn gepenseeld is de „Dame spiegel" door Van Mieris en de schild rijen van Hobbema en Ruysdael tueren de verschillende geaardheid dei kunstenaars ten opzichte van de natui De eerste schildert zijn landschapp door helder zonlicht beschenen en ander geeft er zijn teruggetrokken zwaarmoedige geest in weer. Wie, die dit alles leest, krijgt niet indruk dat in de zalen van het Amsti damse Rijksmuseum te veel hangt te noemen? Maar toch moet nog verte worden van de Spaanse schilders. Velasquez, die zich als een indringe portrettist kenmerkt in zyn portret jonge Spanjaard. Van de genoe lijke genre-stukjes die er hangen Murillo, waar koek en druiven-eten jochies de bezoeker plezieren. Van schilderij, dat El Greco vervaardig naar aanleiding van de beroving Christus' klederen. Het toont, hoe gra dioos en dynamisah van compositie z! schilderstrant is. En ook moet weten, dat van Goya enkele bijzonde werken te kijk hangen. Zijn portret Koningin Maria Luisa bewijst, welk kundig ontwerper van wandtapijten draperieën hij is geweest, waar de prac tige stofuitdrukking dit schilderij hoog cachet verleent. Van die Fran schilders zijn het Poussin, Millet, Lo rain en Bouoher, die de aandacht vrag en ten volle waard zijn vooral vanwe de grootse conceptie der landschapp in de schilderijen van Lorrain i Mogen deze regels een indruk geïi van het veelzijdige picturale schone, tot 24 October in Amsterdam te zie; Het is een collectie van buitengewo rijkdom, die de bezoeker een prachti kijk geeft op de West-Europese kufl geschiedenis en hem geestelyk verrijl Sfeer in 't gezin? De Nieuwe Leidsche" er in!

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2