HieuMie ^riitsrljr (Courant LondenDiplom, brouwketel voor Russische toverdrank VOOR ZEVENHONDERD 'JAREN Wist U MAANDAG 26 JULI 1948 BUR. en REDACTIE: Hogewoerd 103. Tel- redactie: 20408; Adm.; 22710. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ3.90 per kwartas ƒ1.30 per maand; ƒ0.30 per week. (Bij oontract r: ƒ0.15 per belangrijke Negen en twintigste jaargang No. 7570 DD^ECTTE: P. DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken £5tanhMsfirb k abcHrurt myo bert in tcg&eiteiwet" MAAR IN DE EMMER Zie Clay, Bedell Smith, Charles Bohlen, Lewis Douglas als vrede-mixers Dit week-end: diplomatieke actie, conferenties; er wordt op volle toeren gewerkt om de gederailleerde, politieke „Washington-Moskou-express" weer op gang te krijgen. De nieuwe leuze: Naar het compromis, zonder dwang! Illusie of werkelijk heid? Let wel: Reuter meldt tevens uit Frankfort, dat de Britse en Amerikaanse autoriteiten heden bevel gaven tot stopzetting van alle goederenverkeer tussen de Brits-Amerik.- en de Sowjet-zone. Er wordt school gemaakt! Zulks wege „technische moeilijkheden". voorlopig geen politieke betekenis te worden gehecht. Zij betreffen een gelukte Amerikaanse Dakota, die stortte in de Prinz Regentenstrasse, op de grens van de Brits-Amerikaanse s tor. De machine vloog onmiddellijk brand en trof een flatgebouw Te Londen werden besprekingen ge voerd tussen Lucius Clay, de Amerik. militaire gouverneur, Charles Bohlen, chef van het Amerik. departement van buitenl. zaken, generaal Bedell Smith, de Amerik. ambassadeur te Moskou en Lewis Douglas, de ambassadeur te Lon- Uit hetgeen Lucius Clay, de Ameri kaanse gouverneur, in Duitsland heeft losgelaten, zou men kunnen concluderen, dat Amerika bereid is concessies te doen, voor wat de munthervorming in Berlijn betreft, indien de Russische blokkade wordt opgeheven. De klemtoon valt hi< echter op dit „indien". Als de .dwang verdwenen is, zou een bespreking door de vier mogendheden mogelijk worden. Amerika wenst geen oorlog, aldus C" maar is van plan in Berlijn te blijven, terwijl het luchtvervoer langs de corri dors zal worden opgevoerd en voortgezet, •zelfs al zou de blokkade nog vele maan den moeten duren. Er wordt zelfs een nieuw vliegveld in Berlin aangelegd en wel in de Franse sector, hetgeen zeer nut tig zal zijn, als straks de weersomstan digheden ongunstig worden. Te Londen worden dus thans bespre kingen gevoerd over de nieuwe nota aan Moskou. Af en toe is er weer gerammel met de sabel, want de (Russische) Tag- liche Rundschau beschuldigt nl. de Britse transportvliegers herhaaldelijk, dat zij de veiligheidsvoorschriften boven Berlijn hebben overschreden en dit ge brek aan discipline niet langer kan wor den geduld. Ook heeft de Russische stafchef, Loekjanktsjenko, bij zijn Amerikaanse collega tegen zgn. „schendingen der luchtvaartregelingen" protest aangete- In verband met de voedselvoorziening is merkwaardig, dat de Russen hebben aangekondigd, dat zij per 1 September bonkaarten voor voedsel zullen uitgeven voor geheel Berlijn met inbegrip va Westelijke sectoren, maar de Britten be schouwen deze maatregel niet als toepassing op de Britse sector. Het motief hiervoor luidt, dat deze bieding allesbehalve edelmoedig is, dat zij slechts een gering gedeelte tegenwoordigt, van hetgeen de Russen zioh in hun zone hebben toegeeigend. De Westelijke mogendheden zijn er mee accoord gegaan, dat ook in hun respec tieve sectoren wisselkantoren voor de nieuwe Marken van de Sowjetzone wor den geopend. Aan de incidenten, die zich in de lucht- corridor hebben voorgedaan, behoeft Een variatie op de vliegende -schijf Vorig jaar om deze tijd waren h< Amerika de „vliegende schijven", die de wereld de sensatie van de kranten-kom kommertijd brachten. Thans brengt Reu ter een geheel nieuwe variatie op dit thema. Twee piloten van een vliegtuig van de „Eastern Airline" hebben ver klaard, dat zij een mysterieuze vlieg machine hebben gezien, met twee rom pen en zonder vleugels, die rode vlam men met een blauwe gloed aan de onder kant uitbraakte. Volgens de vliegers pas seerde het geheimzinnige toestel hun maohine op ongeveer anderhalve kilo meter afstand, ter hoogte van Mont gomery in de staat Alabama. Het vloog in de riohiting New Orleans èn de vlam men waren tien vijftien meter lang. Het kan ook een variatie zijn op „het schip, dat de Vliegende Hollander hiet"!' Er is ook een nieuw monster van Loch Ness. Uit Vancouver meldt A.P., dat vissers en toeristen langs de Stille Oceaankust een monster hebben gezien, dat zij be schreven als een lange behaarde slang met een kop als een aap. Er is dus ook al weer een nieuw „monster van Loch Vliegtuig met 29 houthakkers neergestort Bij Rimouski, in het Noorden de Canadese provincie Quebec, is gisteren een Dakota met 29 personen tegen een, in de mist gehulde, bergtop gevlogen. Allen werden gedood. De inzittenden waren houthakkers, die een vacantiedag in Rimouski hadden doorgebracht. Amerik. straalvliegtuigen in Duitsland. De zestien Amerikaanse „Shooting Star"-straalvliegtuigen zijn gisteren te Wiesbaden geland. TWEE EN ZESTIG ARRESTATIES IN HONGARIJE. Te Boedapest zijn 62 personen gear resteerd, wegens een politieke samen zwering op het ministerie van Land bouw. Aan een agent van een vreemde mogendheid zouden vertrouwelijke pa pieren gegeven zijn. Met het geld, dat zij er voor ontvingen zou de actie vhn de Katholieken gesteund zijn. DE 700-JARIGE KEULSE DOM Negen kardinalen. 25 aartsbisschoppen en bisschoppen uit Duitsland en andere landen, zullen volgende maand de viering van het 700-jarig bestaan van de Keulse Dom bijwonen. Kardinaal de Jong zal de pontificale Mis opdragen. Mineralen voor atoomenergie in Noorwegen. In Noord-Noorwegen zijn lagen kristal kwarts gevonden, die de grootste van Europa zijn. Kristalkwarts, zeer belang rijk, wordt gebruikt voor de productie Van atoom-energie, en voor radio en Mdar. De Noorse regering heeft reeds een order ter waarde van 10 millioen kroon geplaatst. Twee piloten werden ge dood. En andere Dakota met drie ton steenkool op weg naar Berlijn, is kort het opstijgen, verongelukt. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. DUITSERS TRAINEN RUSSISCHE VLIEGERS. Volgens de onder Britse controle ver schijnende Berlijnse „Telegraf", worden Duitse piloten, en in het bijzonder zij, die bekend zijn met straalvliegtuigen, gebruikt om Russische leerlingvliegers te trainen. RUSSEN VEROORDELEN DUITSE ILLEGALE GROEP. Volgens Dena, zijn zestien leden va een illegale groep te Berlijn door ee Russisch militair tribunaal veroordeeld tot 25 jaar gevangenisstraf en vijf ande ren tot mindere gevangenisstraffen. De groep zou gevormd zijn in opdraoht van een „buitenlandse geheime dienst". HET IS AL WEER ZOALS VóóR 1933. De eerste openbare bijeenkomst te Leipzig van de nationaal-democratisohe partij, de nieuwe partij van de „kleine Nazi's", in de Russische zone, is in een vechtpartij geëindigd, omdat de partij leden slaags raakten met Christen-demo craten en liberaal-democraten. De Sowjets zijn blijkbaar voor hun doeleinden niet afkerig van een „mé lange" met de neo-nazi's! Prinses-Regentes ontving dr Beel De kabinetsformateur, dr Beel, bracht vanochtend op het Huis ten Bosch een kort bezoek aan de Prinses-Regentes. Dit geschiedde nadat hij in zijn kabinet aan het Plein 1813, de heer Drees had ontvan gen. Men maakt hieruit op, dat de forma teur de Prinses tussentijds verslag heeft uitgebracht. Prinselijk Paar naar vlootrevue te Sneek Het Prinselijk Paar zal zich op 17 Aug. aan boord van de „Piet Hein" naar Fries land begeven om op het Sneekermeer het bekende Admiraal-zeilen bij te wo nen. Tevens zullen zij die dag de vloot revue gade slaan, die tjg.v. het Rege ringsjubileum van HM. de Koningin op het Sneekermeer wordt gehouden. PROF. Mr R. KRANENBURG DOOR PRINSES-REGENTES BEëDIGD. Vanmorgen ontving H.K.H. de Prinses- Regentes op het Huis ten Hosch de voor zitter van de Eerste Kamer, prof. mr R. Kranenburg, die door Haar als vooorzitter van de Eerste Kamer voor de komende zittingsperiode werd beëdigd. DIRECTEUR RIJKSPOSTSPAARBANK TREEDT AF. De directeur van de Rijkspostspaarbank, mr A. C. C. Tijdëman zal 1 Augustus op verzoek met eervol ontslag de dienst ver laten. In verband hiermee heeft 30 Juli tussen 3 en 5 uur aan de Van Baarlestraat 27 te A'dam een afscheidsreceptie plaats. Sjarifoeddin begeert een volkomen breuk De republ. oud-premier Sjarifoeddin, leider van het volksfront, noemde het afbreken van de politieke besprekingen der republiek met Nederland slechts een halve maatregel. Ook de sociaal-econo- misdhe besprekingen moeten volgens hem worden gestaakt. Hij pleitte voot uitbreiding der diplomatieke betrekkin- ge* vooral met Oost-Europa. Op de vraag hoe hij dacht over de verhouding tot Rusland, zeide hij: Wat kunnen wij verwachten van Amerika? Griekse premier treedt af en blijft De Griekse premier, Themistocles So- phoelis, heeft zijn ontslag Aangeboden. Na een onderhoud van twee uur met de koning, heeft hij er in toegestemd functie te blijven. Gisteaen arriveerde de „Van Kinsbergen" in Den Helder met aan boord i stoffelijke resten van de zes Nederlandse vliegers, die in Schotland tijdens ramp met de Mitchell-bommenwerper om het leven kwamen. De droeve la wordt onder militaire eerbetoon aan wal gebracht. André Marie werd gekozen als nieuwe premier van Frankrijk Bidault werd vervangen door Schuman De Franse kabinetsformateur, André Marie, is door de nationale vergadering Zaterdag met 352 stemmen tot premier gekozen en behaalde dus 41 stemmen dan nodig was. Van de leden stem den 190 tegen en 78 onthielden zich. Marie behaalde deze overwinning, na een rede, waarin hij alle republikeinen op riep tot verdediging van het vaderland in hachelijk uur voor Europa en voor Frankrijk. Een kabinet voor het afdoen lopende zaken kon hij niet gebrui ken, hij moest flinke mannen van alle richtingen om zich heen hebben voor een beperkt programma van essentieel Britse troepen slaan toe op Malakka Er wordt ook afgerekend met opruiende films. Britse soldaten, onder dekking van de luchtmacht, hebben toegeslagen Ih de buurt van Semenyih. ongeveer 35 km van Kuala Lumpur op Malakka. Een raket- bom trof het hoofdkwartier der opstan delingen, hetwelk in vlammen opging, en uitkijktoren. De opstandelingen, van er 50 man werden gevangen geno- trokken zich dieper in de rimboe terug, nadat de omgeving met kanonnen en machinegeweren was gezuiverd. Te Oeloe Langa is de secretaris van de na tionale organisatie vermoord. De autori- ri op Malakka hebben thans 45 films verboden, waarin gewelddadige scènes voorkomen. Nader wordt gemeld, dat de regering een Chinese tinmijn te Kampar Perak heeft overgenomen omdat het kapitaal bedreiging van de openbare veilig heid werd gebruikt. Truman acht Amerika's atoompositie President Truman heeft verklaard, dat de positie der Vei. Staten op het gebied der atoomwapens „aanmerkelijk verbe terd" is. „In twee jaar tijds," aldus Tru man, „heeft de wereld het antwoord nog niet klaar op het probleem van oorlog vrede. De atoomenergie blijft derhalve een vreselijk verwoestingsinstrument en een machtige prikkel tot vreedzame vooruitgang/' belang. Hij beloofde, dat de verkiezingen voor de eerste kamer niet zouden den uitgesteld en de zeslanden-ov£ komst inzake Duitsland geëerbiedigd. Krachtige, doch niet provocerende bui tenlandse politiek, herstelbetalingen, be strijding van de naijver, die de betrek kingen tussen de landen bederft, en ten slotte dankbare aanvaarding van alle hulp, die de onafhankelijkheid eerbie digt, waren zijn programmapunten. Com munistische beschuldigingen tegen Rey- naud, die minister van financiën zal wor den, veroorzaakten tumult. Reuter verneemt nog, dat het kabinet o.m. de volgende personen omvat: Teitgen (M.R.P.) en Blum (soc.) vice-premiers; Queuille (rad.) en Ramadier (soc.) minis ters van staat; Schuman (M.R.P.) bui tenlandse zaken als opvolger van Bidault; René Mayer (rad.) verdediging: Mocb (soc.), binnenlandse zaken; Lacoste (soc.) industriële productie; Daniel Mayer (soc.) arbeid. Grote partij gezaagd hout in ons land verwacht Deze week zullen 30 kustvaarders er tien grote zeeschepen met gezaagd hout naar Zaandam komen, zoo meldt de „Volkskrant". Voor de aanvoer van zaagd hout' van het Noorden uit Nederland is voor de komende vijf m, den een programma opgesteld, dat totaal van ongeveer 135.000 standaards (ruim 600.000 kubieke meter) behelst, namelijk 10.000 standaards uit Polen. 100.000 uit Zweden en 25.000 uit land. Bovendien is er nog een geringe kans, dat Rusland een contingent gezaagd hout naar Nederland vervoert. Deze week geen varkensvlees verkrijgbaar Wegens onvoldoende aanvoer moet me er maar op rekenen, dat de slagers in de komende dagen geen varkensvlees kunnen aanbieden. Het betreft hier gelukkig zeer tijdelijk verschijnsel. BENZINEBESPARING MAAKT MOTORFEESTEN ONMOGELIJK. Doordat het benzinebesparingsparool ook voor de komende feesten van kracht blijft, is het de KNMV en de KNAC niet mogelijk, sterritten, gemotoriseerde op tochten of onderlinge races te houden. De motorrijders zullen de komende feest dagen dus niet op hun manier kunnen Jaarbeurs werkte met verlies De Kon. Vereniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland klaagt in haar jaarverslag, dat de jaarbeurs alleen haar taak naar behoren kan verrichten als zij haar dringend nodige bouwplannen kan verwezenlijken, nu zij een belangrijke plaats inneemt voor onze uitvoer. Het verliessaldo over 1947 is f 40.2 door het totaal verlies f 195.373 wordt. De Mij. tot Exploitatie der Jaarbeursgebou wen leed een verlies van f 41.433. Actie ned. toonkunstenaars-^ bond heeft succes. Ondersteund door de Stichting voor de Arbeid heeft de Ned. Toonkunstenaars- bond herhaaldelijk bij de min. van Soc Zaken aangedrongen om musici, werk zaam bij de symphonie-orkesten, op te nemen in de Ongevallenwet. Deze actie is thans met succes bekroond e nister zal, naar wij vernemen, de tot standkoming van een K.B. bevorderen, waarbij de Ong. wet van toepassing wordt verklaard voor leden van sympho nie-orkesten. Vijftig kg appelen c.s. rriag buiten veiling om gekocht worden Met ingang van 1 Augustus 1948 zal het mogelijk zijn, in plaats van zoals tot dus ver 2Vi kg appelen en peren per keer, vijftig kg van déze vruchten buiten de veiling om te kopen. Voor de overige fruitsoorten blijft die hoeveelheid op 2 Vt kg per keer gehandhaafd. De moord op de planter te Soekaboemi Wat er precies gebeurde Thans worden nog de volgende bijzon derheden gemeld over de overval op Goalpara in het Soekaboemise. Een ben- in 30 man ontwapende in de avond 20 Juli in alle stilte de onderne- mingswadht met hulp van de comman dant, een zekere Ibrahim, die met zes overgelopen. Terwijl twee em- ployé's aan tafel zaten, kwam een onder- nemingswaoht correct binnen en over handigde een schriftelijk bevel tot over gave. De heer Luining bevond zich met een andere employé in een der overige gebouwen. Op het geroep, dat men naar buiten moest komen, zag de andere em ployé de heer Luining naar buiten kijken Meteen weerklonk een sohot en de heer Luining werd dodelijk getroffen. De an dere employé opende het vuur en doodde de aanvoerder der bende, terwijl de ad ministrateur een militaire post opbelde, voordat men de onderneming overgaf. Toen de militairen kwamen, was de ben- verdwenen met medeneming wapens en munitie. Ergerlijke leugencampagne te Batavia Te Batavia zijn de republikeinse bla den „Soember" en „Waspada" verboden omdat zij een volkomen uit de lucht grepen bericht hadden gepubliceerd be treffende de begrafenis van 14 officieren der Koninklijke Landmacht te Garoet. nieuw europees betalingsplan. Het Bureau voor Europese samenwer king te Parijs heeft Zaterdag een nieuw Europees betalingsplan overhandigd aan de Am. reizende ambassadeur voor het plan-Marshall, Harriman. Landen, die t.o.v. alle andere Marshall-landen een po sitieve handelsbalans hebben, kunnen volgens dit plan op tweeërlei wijze dol larhulp ontvangen: a. dollargiften gelijk aan het verwachte saldo op de handels balans mits zij de debiteurlanden 'n gelijk bedrag in eigen valuta verschaffen aankopen; b. dollargiften zonder mei het door het bureau aangegeven totaal te vormen. Men verwacht dat dit plan 1 Oc tober in Werking zal treden. Graaf Willem II: „Dat is de beste plaats...M Een nieuwe ponywagen voor kleine prinsessen Prinses Juliana maakte een eerste rit de Met g£ote vrolijkheid hebben de drie prinsesjes, Beatrix, Irene en Margriet, Zaterdag de nieuwe ponywagen in ont vangst genomen, die de Prov. Utrechtse Vereniging van Carrosserie- en Wagen bouwers voor haar bouwde. Het oude wagentje, dat de Baarnse Oranje Vereniging kort na de bevrijding schonk, raakte defect en de Utrechtse wa genbouwers besloten het door een nieuwe wagen te vervangen. De heer H. Hartemink te Utrecht, secre taris der Vereniging, maakte de werk- en detailtekeningen. Hij had tevens de lei ding bij de uitvoering van de plannen. Het wagentje werd Zaterdagmiddag op het paleis Soestdijk voorgereden en zowel het prinselijk ouderpaar als de prinsesjes toonden zich zeer verrast door de prach tige uitvoering. De heer Hartemink over handigde een album met foto's, genomen in de werkplaatsen tijdens de'werkzaam heden. De prinsesjes maakten dadelijk rondje door de tuin en ook Prinses Juliana stelde er "prijs op het wagentje te beproeven. Nadat aan prinses Beatrix een boekje uit het jaar 1890 was Politieke toestand in België zeer kritiek Door ontwikkeling van de koningskwestie De politieke toestand in België is, als •volg van de ontwikkeling, die de ko ningskwestie de laatse dagen aanneem, kritiek te noemen. De tegenstelling tussen de regeringspartijen (katholieken socialisten) over deze kwestie, is in de afgelopen week nog toegespitst, nu de Liberale partij hlter negatieve houding zal laten varen. De ochtendbladen van vanmorgen voorspelden een onvermijde lijke kabinetscrisis. De debatten, die mor gen in de Senaat worden gehouden, zul- 1/n tot ernstige verwikkelingen leiden, indien socialisten en katholieken niet tot een modu» vivendi weten te komen. Bernadotte sprak met Arabische leiders Graaf Bernadotte is gisteren uit Beiroet, aar hij met Arabische leiders over het bestand in Palestina confereerde, te Haifa aangekomen. Het hoofdkwartier blijft op Rhodos en niet, zoals de geruch- gingen, o een oorlogsschip vóór Haifa. Een uit tien man bestaande Zweedse dele gatie, zal Bernadotte bijstaan om toezicht te houden op het bestand. WALLACE: „SI J'ETAIS PRESIDENT'. Henry Wallace heeft Zaterdag te Phi ladelphia, de benoeming tot candidaat voor het presidentschap der Ver. Staten door zijn „Progressieve Partij" aanvaard met een toespraak, waarin hij o.a. zei: „Als ik president was. zou er thans geen Berlijnse crisis bestaan." DAT de 45-jarige schipper P. H. var Putten in de Waalhaven te R'dam te ver dronken. DAT de aanvraagtermijn voor lande lijke tentoonstellingen op een jaar en d:< voor plaatselijke op vier maanden gesteld is, om een betere spreiding van exposities mogelijk te maken. DAT het Nederlands Volkstoneel i.v. het regeringsjubileum in Leeuwarden r.p 1 en 2 Sept. a. s. „Vorstin des Volks" var mr Jan Derks zal opvoeren in de Stads- of Prinsentuin. DAT Geetruidenberg met de 150 pon tonniers, die er in Augustus worden ge legerd, weer een nieuw garnizoen krijgt. DAT te Waterhuizen (Gr.) het vooi Antwerpen bestemde schip „Ambriorix' is te water gelaten door de echtgenote var de gouverneur van Antwerpen, mevr Irma de Clerck-Merlevelde. DAT de heren Sassen en Matser van d< KVP in Brussel met leden van de Bel gische, Luxemburgse en Duitse Katho lieke partyen besprekingen voerden in zake Europese problemen. DAT in de jaarvergadering van de Nat. Woningraad te Apeldoorn de heer J. Bommer het maken van verschil in huur- peil tussen voor en na de oorlog gebouw de woningen bepleitte en de heer C. J. van As er op aandrong de bouwspaar- kassen binnen gezonde grenzen te hou den. DAT Zaterdag door Middelburg een grote historische optocht trok en 's avonds een herhaling van het openluchtspel „Mijn schilt ende betrouwen" gegeven DAT Zaterdag de oude stoomlocaal- trein Utrecht-Baarn is uit- en de nieuwe electrische tractie is ingeluid. DAT Zaterdag de 6e Venlose Handels tentoonstelling (Vehato) werd geopend. DAT de Deense volksdansers in Lochem demonstreerden. DAT het Verbond van R. K. Jonge Mid denstandsver. in Den Bosch zijn derde lustrum vierde. DAT in Sevenum (L) Zaterdag 't bogst- feest werd ingezet, dat drie dagen duren zal DAT het vervoer van radiotoestellen van Eindhoven naar Bagdad per vlieg tuig geschiedt. DAT de Ned. violist Willem Noske he den uit Batavia met de „Oranje" Nederland is vertrokken. DAT is benoemd tot ridder in de Orde van Or. Nassau, A. v. Brero te Apeldoorn, voorz. der Woningbouw ver. „De Goede Woning", aldaar. DAT voor het eerst na de oorlog b BPM te A'dam een partij tafelparaffine uit Assam (India), geïmporteerd door Shell Nederland, is gearriveerd, bestemd voor de nationale papier- en cartonnage- industrie. DAT in de lakafd. van Vermunts' Bor- stelfabriek te Roosendaal een korte brand woedde die een voorraad lak en verf ver slond, maar spoedig geblust was. DAT de A.R.-kamerfractie tot voorz. koos J. Schouten, tot 2e voorz. mr A. B. Roosjen en tot secr. J. Terpstra (Swee- linckstraat 72, 's-Gravenhage). DAT te Bruinisse de bouw vén een kerkje voor de Geref. Gemeente werd aanbesteed en G. v. Roekei en Zn. te Ede laagste inschrijver was met f 159.000. DAT dokter A. A. M. Djeloutik van a.s. Woensdag om 17.45 uur een radio- causerie houdt over: „De doekoen in de overhandigd, dat alle modellen van tuigen bevat uit die jaren, dankte de Prins met een ferme handdruk vooi mooie stuk werk. Prinses Juliana en de prinsesjes volgden enthousiast dit voorbeeld. Hoffman: Europese samen' werking nog niet merkbaar Hoffman, hoofd van dg administratie der Marshall-hulp, heeft te Parijs be raadslaagd met de ministers van 16 Marshall-landen en hen gewaarschuwd, dat de Europese ecenomische samenwer king nog steeds niet aan de dag was ge- eden. Hoewel van Britse zijde bezwaren ■aren gerezen tegen vrije inwisselbaar heid van het pond sterling, juist nadat de Europese organisatie zich Vrijdag- or onderlingen inwisselbaarheid der Europese valuta had verklaard, toon de Hoffman zich niet pntmoedigd De han- via het ijzeren kordijn kan vrij bly- i, mits geen militaire goederen worden vervoerd. Het plan-Marshall zal niet be ïnvloed worden door de presidentswissc- November, aldus Hoffman, die er s, dat men niet alleen op eigen herstel bedacht moet zijn. doch op Euro- economische structuur. Tuinders krijgen in Augustus hun glas terug De teruggave van de tijdens de zoge naamde 2 pct-glasactie aan de geteisterde gebieden afgestane hoeveelheden tuin dersglas zal onvoorziene omstandighe den voorbehouden in de loop van de maand Augustus beginnen, aldus lezen .Groente- en Fruitteelt". C.N.V. gaat een congres over volkswoningbouw beleggen Houding Rijksbemiddelaars moet grondig worden herzien. Het C.N.V. zal bijzondere aandacht be steden aan het vraagstuk van de volks woningbouw en in het a.s. najaar een speciaal congres voor de behandeling van dit probleem beleggen. Dit deelde de C.N.V.-voorz., M. Ruppert, Zaterdag mede op de 24ste alg. vergadering te Utrecht. Het ledental van het CNV heeft op 1 Juli j.l. de 140.000 overschreden en sedert 1 Juli 1947 zijn meer dan 16.000 mai en vrouwen tot de Chj. vakbeweging getredea. Inzake het overleg met de Ned. Herv. Kerk is men nog niet veel der gekomen, doch verwacht wordt, dat het contact met d| werkgroep „Kerk Samenleving" spoedig wordt hervat. Spr. leverde critiek. op de werkwijze van de Rijksbemiddelaars, die zich steeds meer als een Rijkscollege van loonvast- stellers gaan beschouwen. Indien, alsdus M. Ruppert. het College het wel meent met de arbeidende stand, het bedrijfs leven en geheel ons volk. zal het haar houding en haar instelling tegenover het georganiseerd overleg grondig moeten herzien. Het C.N.V is niet bereid de loonshoogte uitsluitend te doen bepalen door een syteem van werkclassifica' welke de arbeiders verlaagt tot een stuk economisch goed. Soekaboemi en het werk van Pa van der Steur. De opvoedingsgestichten te Soekaboemi zullen f 150.000 aan herstelkostepN-orde- ren, daar zy volkomen leeggeroofd zyn. Er is een nieuw bestuur gevormd onder ds Wijchers te Batavia en ds Boon heeft de leiding bij de opbouw. Men heeft zich tevens in verbinding gesftld met d< Bond van Oud-Steurtjes om het werk var wijlen Pa van der Steur (wiens gestich ten nog leeg staan) naar Soekaboemi over te brengen. In October hoop^men in staat te zijn, enige honderden waarloosde kinderen onderdak te geven. i. G. Farben wordt toch verkocht. De „New-York Times" meldt uit Frank fort, dat de Amerik. en Britse regeringen binnenkort de verkoop zullen goedkeuren van de eigendommen der I. G. Farben, ondanks de Russische bezwaren tegen deze maatregel. Nederland paraat? Op deze plaats willen wij de aandacht vestigen op een boek, een goed boek, dat n veler handen wensen. Het is een verhandeling van de chef van onze Ge nerale Staf, mr H. J. Kruis, die dezer dagen onder dé titel „Nederland pa raat?" het licht zag bij de Nederlands# Keurboekerij N.V. te Amsterdam. Lt.-generaal Kruis heeft voor de oor log reeds zijn aandeel gegeven aan een belangrijk boek over onze krijgsmacht, dat toen verscheen onder de titel „Op de bres voor Neêrlands onafhankelijkheid". nieuwe boek brengt eigenlijk het zelfde, en toch brengt het veel anders. Want wie zou beter dan de heer Kruis behalve de punten van overeenkomst ook de punten van verschil tussen „beide legers" kunnen aangeven? Bovendien brengt de hoge positie van de schrijver mede. dat hij thans beter dan ooit in de gelegenheid is, in practijk te brengen, at hij voorheen als theoretische wense lijkheid zag. Het is, dunkt ons, de grootste verdien- e van mannen als de huidige chef van de Generale Staf, dat zij het leger niet als een abstractie, los van het volk, dat zij het als een levensvoorwaar- 'an het leger beschouwen, dat dit diep geworteld is in het volk zelf. Dit is het.-^vat ook telkens weer opvalt in dit nieuwe boek, deze voortdurende klem toon op dit heel belangrijke, deze psycho logische benadering van de soldaat, dit voortdurende pogen om de militaire dienst niet te doen zyn een breuk met het leven van thuis, maar integendeel tussen deze beide toch iets van'een band, eigenlijk een organische band te leggen. Wanneer de schrijver dan ook de ken merken opsomt van het vooroorlogse le ger. dan noemt hij naast de onvoldoende sterkte, de onvoldoende oefening en de onvoldoende bewapenjjig ook zeer na drukkelijk. dat het onvoldoende gedra gen werd door de sympathiwen het ver trouwen van het Nederlandse volk. Het besef, dat-een goedfe krijgsmacht noodzakelijk is, is groter dan het ge weest is. Wij vertrouwen, dat dit boek ertoe zal bijdragen om dit besef nog te versterken. Het voert daartoe ruimschoots argumenten aan. Het loopt vaak onbe vredigend met boeken als dit. De mensen, die deze boeken ter hand nemen, hebben eigenlijk in beginsel al een behoorlijke dosis belangstelling voor het leger. Maar degenen, die deze beüngstelling niet hebben, of die afkerig zijn van een be hoorlijke krijgsmacht, plegen zioh in pu blicaties op dit punt ook nauwelijks te erdiepen Het zou ons echter niet ver wonderen. zo er in deze dagen velen zijn, die zich in andere omstandigheden zou den geschaard hebben bij de onverschil ligen. maar bij wie het hart toch ook wel enigszins voor het militaire klopt. Zij zullen in' het boek van mr Kruis niet worden teleurgesteld. Dit boek biedt velerlei in niet al te breed bestek. Het is ook in het militaire zakelijk gehouden. Na een kort aanbe velingswoord van Prins Bernhard valt het dadelijk met de deur .in buis, als het Ingaat op de vraag, waarom wij ooktnu nog een krijgsmacht nodig hebben Na tionale en internationale motieven spelen hier een rol. Daarop volgt een uiteenzet ting van de plaats, die het leger in de krijgsmacht heeft. uVoor vervolg Hé Pao- h SOCIALIST KABINETSFORMATEUR IN FINLAND. Karl Fagerholm, sociaal-democraat en voorzitter van het laatste Finse parle ment, zal een nieuwe regering vormen, die in de plaats komt van de coalitie, welke, na de onlangs gehouden verkie zingen, aftrad. WEERBERICHT W-arm Tot morgenavond verwacht De Bilt Heldere nacht met weinig wind. Morgen overdag zonnig, droog, warm tot zeer warm weer. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. Aan de kust in de namiddag op sommige plaatsen tijdelijk een wat koelere zee wind- ZON EN MAAN. 27 Juli. Zon op: 4.53: onder 30.38 Maea OP 33.02, onder 11.32.^28 Juli LJC.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1