Wat doet liet Rijnlands Borgstellingsfonds toch eigenlijk precies? JBETTWE T.ETnSCHE COURANT ZATERDAG 24 JULI 1948 Een onder de middenstand nog te weinig bekende Leidse instelling „Wat is en wat doet het Rijnlands Borgstellingsfonds toch eigenlek precies?" Dat waren de vragen (met de nadruk op precies), die de heer A. O. Frohwein, sinds 1 Januari 1943 de leider,van het fonds met de titel van „districtscommissaris", ons beantwoordde- Nog al te veel heerst onder de middenstand een zekere schroom, am van de voordelen en faciliteiten, die dit Borgstellingsfonds zo nodig biedt, gebruik te maken- de kleine middenstand zo belang rijke 'werk. Nog enkele cijfers In 1947 waren er 89 aanvragen, waarvan 2 uit Leiden, 10 uit Oegstgeest, 8 uit Noord-wijk en de rest over diverse ge meenten verdeeld. De aanvragen betrof fen vooral: bakkers, bollenkwekers. ex pediteurs, groentehandelaren, kruideniers (lage winstmarges!), meubelmakers timmerlui (afnemende koopkracht!). Het zijn veelal juist de vakken, waar moi teel de slagen vallen! In de loop der 13 jaren hebben ook de tuinders, de sigaren winkeliers en de veehouders het, naai deze staatjes te beoordelen, moeilijk ge had. De aanvragen zijn sinds 1935 af komstig geweest uit vrijwel alle aange sloten gemeenten naar verhouding var de grootte. Leiden staat vanzelfsprekend met 847 van de 1969 aan de spits. Dan volgen Katwijk met 178, Alphen -met 142 Valkenburg met 120. Doel en taak Leids initiatief vond alom navolging Op instigatie van de voorganger van de heer Frohwein,, wijlen de heer P. A. van Aggelen, toenmaals directeur van de gemeentelijke volkscredietbank werd de 1 Stichting Rijnlands Borgstellingsfonds op 24 Juli 1935 opgericht. Het koperen ju- bileum is dus reeds adhter de rug. In de 13 jaar zijn reeds in navolging van het Leidse initiatief alom in den lande zus- terfondsen gesticht, in totaal 35, zodat nagenoeg alle belangrijke gemeenten thans van hun diensten gebruik maken. Het fonds werd in het .leven geroepen om de industriële en handeldrijvende middenstand de helpende hand te -bie- - Iden. Dat was in 1935 wel noodzakelijk, I iwant ook toen al verkeerde ons land in een ernstige economische crisis. Het be- sluit tot oprichting, waarbij de Kamer van Koophandel met mensen van het Crisiscomité samenwerkten, mag gerust de belangrijkste Leidse beslissing in-1935 op middenstandsgebied worden genoemd. Het bestuur De Stichting is door de Minister van J Economische Zaken erkend tegenwoordiger A. O. FROHWEIN het Ministerie heeft ook zitting in het bestuur. Voorzitter is de heer J. G. J. Verhey v. Wijk, directeur van de Leidse Tex tielfabrieken Gebr. van Wijk, secr. burgem. H. J. J. A. Smeets van Zoeterwou- de, penning meester de heer G. R. D. Cróm- melin, directeur van De Twent- sche Bank N.V., terwijl verder het bestuur „Het doel der Stichting is het bevor deren van de belangen van ondernemers op het terrein van ambacht, detailhandel dienstverlening in haar gebied, er de onderneming naar het oordeel het dagelijks bestuur in wezei vensvatbaar is, de ondernemer als vak kundig, zakelijk onderlegd en betrouw baar kan worden beschouwd en niet ge bleken is, dat hij op andere wijze gehol pen kan worden." Aldus art. III, le lid, der statuten. De taak kan men als volgt onderverdelen: verlening van bemiddeling, 2. sanering in financiële moeilijkheden geraakte middenstandsbedrijven, zulks ter voorko ming van liquidatiegevolgen, 3. verle ning van borgstelling en credieten. Het verlenen van „borgstelling' kan geschieden tot een bedrag var f 1500 en in bijzondere gevallen thans tot f 2000, beide voor bedrijven, die ten minste 3 jaar bestaan. ïrstelcredieten A (tot f 1000) worden verleend aan middenstanders, die zitting hebben de heren J. A. Bakhuizen te Lei-muiden, mr F. J. J. Trapman te Leiden, H. M. Simonis te Leiden, J Baumann te Oegstgeest, mr G. F. W. Berckel te Noordwy-k, J. A. Herfst te Leiden, mr F. M. A. Schokking te Alphen, A. A. C. M. van Iersel te Noordwijker- hout, mr P. A. Pijnacker Hordijk te Lei den, F. H. Sobels te Leiden en G. Verheul te Koudekerk. De Stichting is vanzelfsprekend geen commerciële instelling. De Kamer Koophandel is medegarant voor de liezen (die overigens in de 13 jaren - bestaan slechts f 32 beliepen!) en de gesloten gemeenten, thans 26 in getal ven een garantie van 1.95 cent per i woner per jaar. Bovendien staat ook de i provincie financieel achter het fonds tenslotte springt het Ministerie zo nodig j bij met suppletie. I Tot ultimo December 1947 werd f 180.695 aan borgstellingen verleend, met i een gemiddelde crediet-grootte f 306.26 per geval, terwijl het aantal be- j handelde aanvrager^ tot dat tijdstip bedroeg. Als men nu nagaat, dat j mige gevallen een half jaar, ja wel I een jaar lopen, dan pas krijgt men indruk van de omvangrijkheid vai Leimuiden t schot in de woningbouwplannen Vorige week deelden wij mede, dat van de provinciale directie van de wederop bouw vergunning was verkregen om tol de aanbesteding van het grondwerk vooi de te bouwen woningen over te gaan. Thans kunnen wij berichten, dat de gunning is binnengekomen om in laatst van Augustus over te gaan tot de aanbesteding van een zestal woningen. Maandag zal de aanbesteding van h* te voeren grondwerk reeds plaats heb ben. Zoals wij reeds schreven: fn de w ningbouw-plannen zit thans schot. Het te hopen, dat er voor 1949 een behoor lijke toewijzing van woningen worde ver door de oorlog, in de meest ruime zin, ie moeilijkheden zijn geraakt (alleen bom- sctoade valt hier niet onder). Wedervestigingscredieten tot f 3500 worden verleend aan zakenmid- denstanders, die tengevolge van hur goede Nederlanderschap in oorlogstijd het bedrijf moesten sluiten (onderduiken, ■gijzeling, arrestatie enz.). Voor gedemobiliseerden Iets nieuws zyn thans de b e d r ij f s- eredieten, die gegeven worden aan gedemobiliseerde eigenaars van middenstandsbedrijven. Bü Kon. Be sluit van 22 Juni 1948 is de moge lijkheid geopend tot periodieke be- drijfstegemoetkoming, die binnen 15 maanden na de demobilisatie moet worden aangevraagd. Daarnaast kan het Rijnlands Borgstellingsfonds de gedemobiliseerden helpen aan een bedrijfskapitaaltje van maximaal f 3500. De sanerende taak Zaken, die dreigen vast te lopen, kun nen zich tot het fonds, gevestigd in het gebouw van de K. van K., Stationsweg 43, wenden met het verzoek, het bedrijf onder de loupe te doen nemen nieuw op een levensvatbare basis te plaatsen. De enige voorwaarde is. men niet te laat komt. Dat gebeurt nog al te vaak en ook dan tracht het R.B. wel te helpen, maar men loopt dan de kand, dat het inderdaad ook te laat Middenstandsbedrijven hebben m al te vaak geen fatsoenlijke boekhouding en het gevolg is, dat dan te veel belas ting wordt betaald. Bij de sanering door het fonds schept men dus in de eerste plaats de basis voor een goede boekhou ding. Vervolgens wordt de inrichting var de zaak of het bedrijf nagegaan, de liqui datie dus bekeken en de oorzaak van dt slechte gang van zaken vastgesteld. Elke zaak vraagt vanzelfsprekend veel studie en de ondernemer krijgt dus belangeloze service, terwijl hij zo als een vogel blijft Mocht inmiddels reeds het faillissement van de zaak zijn aangevraagd, dan worden besprekingen gevoerd met de curator, de crediteuren, de belastingen en de Raad van Arbeid. Wel moet de betrokkene fideel medewer ken. Dat dit steeds gebeurt, en dat hier een goede mentaliteit heerst, blijkt uit het feit, dat in 13 jaar slechts f verliezen op de credieten is geboekt. Dc aanvragers zouden overigens nergens ders voor het opnemen van een crediet zijn geslaagd. Tenzij tegen een grote woekerrente, zoals momenteel in Voor schoten, waar iemand niet minder dan 50% schijnt te durven vragen. Om ook over de diverse „bureaux" voor credie ten en „spaarsystemen" in de grote ste den maar te zwijgen. Groentecontract met Duitsland nog steeds niet ondertekend Een vierde van de 200.000 ton reeds in goed vertrouwen geleverd (Van een onzer redacteuren) groentenexpott naar Duitsland, welke mede dient om het productieoverschot te compenseren, wordt sinds twee maanden regelmatig uitgevoerd- Naar men weet, geldt deze export een party van 200.000 ton zomer- en wintergroenten, thans reeds 40.000 ton is afgeleverd- Het contract is echter, zoals bekend, nog steeds niet getekend, hetgeen inhoudt, dat er ook nog geen betaling is geweest- Er i< zelfs nog geen zekerheid, in welke vorm de betaling zal geschieden. Wat Neder land betreft, is alles in kannen en kruiken, maar met wachten is op de handtekening van generaal Clay. de Britse Op de Goudsberg te Lunteren staat het tentenkamp van „Valkenheide Een week lang zullen dezelfde jongensstemmen op de Goudsberg schallen. Negentig pupillen van het opvoedingsgesticht „Valkenheide" te Maarsbergen, uitgaande van de Nederlandse Hervormde Kerk, kamperen in de Vfeluwse bossen, nabü Lunteren. gaat KATWIJKSE KLEDERDRACHTEN GAAN NAAR ARNHEM Geschenken aan Hare Majesteit de Koningin Ter gelegenheid van Haar troonsbestyging in 1898 werd aan H.M. de Koningin verzameling van Nederlandse klederdrachten aangeboden. Deze kledingstukken met een historische en folkloristische betekenis waren laatsteiyk ondergebracht in het Rijksmuseum voor Volkenkunde „Het Nederlands Openluchtmuseum" te Arnhem. Betalingsvorm nog onbekend Natuurlijk zit men in Den Haag niet stil inzake deze belangrijke kwestie. Dat de leveringen ook zonder directe betaling doorgaan, is logigch: groente is geen arti kel dat men kan bewaren, het moet dage lijks worden getransporteerd. Per auto- tractie wordt regelmatig het gecontrac teerde kwantum naar Duitsland vervoerd. De ambtenaar van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland, met de regeling belast, reist voortdurend heen en weer naar Duitsland om de dertekening van het contract te bevorde ren. Tot nu toe heeft hij echter geen ces gehad. Het is niet duidelyk, wat hier van de oorzaak is. In goed vertrouwen is reeds een vierde van het totale kwantum gele verd en thans doet zich de moeilijk heid voor, dat de credieten voor aan koop en vervoer franco grens, voor lopig gegarandeerd door de regering en het Centraal Bureau, opraken. Er zal dus binnenkort verandering in deze toestand moeten komen. De onzekerheid omtrent de betalings vorm zal duren, totdat het contract Met het Zaterdagmiddagvoetbal gaat het goed Enkele jaren geleden werd nog al eens een spottende opmerking gemaakt over die „Zaterdagvliegers". Maar niemand zal verwacht hebben, dat de Z.M.-sport inder daad een zo'n hoge vlucht zou nemen- Het totaal aantal Zaterdagvoetballers be draagt thans ruim 30.000. Een bewys, dat het met het Zaterdagvoetbal uitstekend gaat- Amerikaanse bezet tingsautoriteiten in Duitsland is getekend. Oorspronkelijk was gedacht aan textiel, welke Nederland zou doorzenden naar Indië, daarna was er sprake van levering kleine industrieproducten, o.m. werk tuigen, zulks in het kader van het plan- Marshall. Hiervoor was echter het fiat in Washington nodig. Naar men zich herinneren zal, hebben de bezettingsautoriteiten intussen wèl fruitcontract met Italië ge tekend. De uitvoer Het contract, dat thans voor tekening gereed ligt, is opgemaakt na nauwkeurig statistisch onderzoek. De factoren, welke hierbij van invloed waren, omvatten belangryke punten. Ten eerste mag de binnenlandse levering noch de export andere landen door de uitvoer Duitsland worden geschaad; ten tweede houdt het aanbod een leveringsplicht dient het contract dus ten volle te worden nagekomen; ten derde moest tevoren rekening houden met het feit dat omtrent de wasdom in het lopende jaar niets vaststaat en, ten vierde moet het aanbod dienen om de Duitse markt (eens onze grootste afnemer) weer voor het Ne derlandse product te winnen en dient de kwaliteit van de leveringen dus goed te Het nieuwe seizoen In vier van de zes districten, die de K.N.V.B. heeft ingesteld, spelen Z.M..- clubs in K.N.V.B.-competitieverband. De ze clubs, in totaal spelen in de K.N.V.B. een 110 elftallen zijn groten deels in de vierde klasse ondergebracht. Alleen district II (Zuid-Holland), waar de Zaterdagsport het sterkst is, kent sinds 2 jaren een derde klas. Hopenlijk kan het volgend jaar in Noord-Holland een derde klas worden geformeerd, maar dan zal daartoe het spelpeil opgevoerd dienen te worden. Belangryke centra. De voornaamste Zaterdagmiddagsport centra liggen in het Westen n.l. Leiden, Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Dordrecht, terwijl ook in de onderafde lingen vele Z.M.-verenigingen onderge bracht zijn. Als paddenstoelen zij bijv. de dubs in het land van Altena uit de grond gekomen. De heren J. van Dam en Y' van Aussum jr. hebben daar een scheids- rechterscursus gehad met als resultaat, dat vele scheidsrechters, speciaal voor het leiden van Z.M.-wedstrijden, konden wor den afgeleverd. De oudste, vroeger meestal in C.N.V.B.- verband spelende clubs komen nu voor namelijk uit in de derde of vierde klas van de K.N.V.B., zoals Quick Boys, Ex celsior Pernis, Oranje-Wit, Unicum, Spar ta Enschede. Niet overal wordt echter olleen om principiële redenen op Zaterdag gespeeld. Want in district I (Noord-Holland) be- ■taat het Zaterdagvoetbal uit bedrijfs- en kantooralftallen en daar vertoont het dus Tekort aan scheidsrechters. Men begrijpt, dat by zo'n snelle groei het scheidsrechterscorps geen gelijke tree, hield. Er is dan ook een tekort scheidsrechters. Er wordt steeds een roep gedaan op scheidsrechters, die ook op Zondag fluiten en hun welwillende medewerking wordt zeer gewaardeerd, daarnaast zullen de Z.M.-verenigin gen alles in het werk moeten stellen dit nijpend tekort aan te vullen. Tot de hoogtepunten behoort natuurlyk de jaarlijkse strijd tegen de Belgen en de bekercompetitie, en regionaal de bonds- Dat is met het omhoog brengen van het spelpeil en de techniek ernst wordt gemaakt, blijkt wel dat het Nederl. Z.M.- elftal getraind werd door de bondstrainers Carver en Kaufman. Vele clubs hebben een oefenmeester in dienst, maar er er nog te weinig, die daar ernst mee Keuze-commissie. Het Z.M.-voetbal-elftal wordt samenge steld door een eigen keuze-commissie, be staande uit de heren Priestersbach (Am sterdam), voorzitter, Van Harselaar (En schede) en Van de Pols (Rotterdam), Daar de jeugd de latere voortbouwers zullen moeten zyn, heeft het jeugdvoet bal een bizondere zorg nodig, piet zozeer om goede voetballers, dan wel om karak tervaste en goede leden van onze maat- De heer Nic. van Beelen zorgde voor inzameling Helaas, ondanks de genomen veilig heidsmaatregelen werd aan het Open luchtmuseum door de oorlogshandelin gen in en om Arnhem ernstige schade toegebracht. Zo werd de genoemde ver zameling van Nederlandse volksdrachten geheel vernield, terwijl de daarbij be horende sieraden, gouden en zilveren oorijzers e.d., werden geroofd. Enige maanden geleden echter heeft zich onder leiding van mevrouw R. W. E. FischerCats te Amersfoort een lande lijk comité gevormd, dat zich ten doel stelt een zij het voorlopig wellicht niet volledige, dan toch voor de cultuur geschiedenis van het Nederlandse volk reeds belangrijke collectie van volks drachten bijeen te brengen tegen het as. Regeringsjubileum van H.M. de Konin gin, om deze in September opnieuw aan Haar aan te bieden. Het comité heeft de Commissarissen der Koningin in de elf provincies ver zocht, hun medewerking te verlenen, waarbij in de eerste plaats werd beoogd de oprichting van provinciale subcomi- té's, die mede als adviserende lichamen zijn gedacht. De juiste man Voor de provincie Zuid-Holland be staat het „Subcomité Hernieuwing Ver zameling Nederlandse Volksdrachten" uit personen, wdpnachtig te 's-Gravenhage Scheveningeh. Rotterdam, Sommelsdijk, Numansdorp, Gouda, Wassenaar en Katwijk aan Zee. Het spreekt van zelf, dat te Katwijk werd aangezocht de heer Nic. van Beelen, Zeeweg 15. Hier kon men slechts één keus doen en dat was de heer Van Beelen, die door zijn interesse en ken nis van zaken op dit terrein meestal in alle stilte zo onnoemelijk veel heeft gedaan, met uitschakeling van zijn per soonlijke belangen. De heer Van Beelen verzooht ons nadrukkelijk, hierover ndet uit te weiden en we haasten ons dus hier een punt achter te zetten en tot de inzameling 'terug te keren. Wellicht komt er later een gelegenheid, ons nu klepbroek, oude zeemanspetten met oogklepje en ook een kesjak met hemd- >k en goudleren mouwen en versierd et zilveren knopen. Dit is dus reeds een groot su aar we hopen nog groter zal worden. De handtekeningen van de schenkers schenksters zullen worden verzameld H.M. de Koningin aangeboden. De Commissaris der Koningin heeft zijn er- kentelykheid uitgesproken vi erk van de heer Van Beelen. Deze heeft veel medewerking ondervonden van de Ned. Herv. Gemeente en ook van het college van B. en W. en van de gemeen tesecretarie. Moge hy die medewerking I thousiasme der jongens Alle groenten komen voor uitvoer naar Duitsland in aanmerking, be halve andijvie. De Duitse keuken kent geen gestoofde andyvie en daar om werd van Amerikaanse en Duitse zijde aanmerking gemaakt op de eerste cijfers van het contract, waarby sprake was van 10.000 ton andijvie. Deze bladgroente wordt in Duitsland slechts in kleine hoeveelheden als sla gebruikt. In verband daarmee werd verzocht, dit kwantum tot op de helft te verminderen. Voorts was, voor le vering van October tot April, 35.000 ton koolrapen geprojecteerd. Dit kwantum wensten de autoriteiten in Duitsland met 10.000 ton verminderd te zien. Aan de tuinders is daarom in over weging gegeven, aan deze verzoeken tegemoet te komen. Van de groei zal afhangen, welke artikelen ter vervan ging zullen worden aangeboden. De levering aan Duitsland heeft thans het doordraaien van groenten geheel on dervangen. Het behoeft geen betoog, dat onderteke ning van het contract met verlangen wordt tegemoet gezien. De bomen zijn onze vrienden! Jongeren, laat de jonge straat bomen met rust. En ouderen, houdt hierop zoveel mogelijk toezicht. verscheidene andere zyden h DOMINEE BLAAST VERZAMELEN let is altijd weer een experiment voor de leiding van „Valkenheide", de jongens week van betrekkelijke vrijheid te geven. Deze jongens immers, door de rechter naar het opvoedingsgesticht ge zonden, zyn niet de braafsten, doch ook zij zullen na hun straftijd op „Valken heide" weer als vrije mensen in de maat schappij terugkeren. Daarom oordeelde de directie het gewenst om de overgang deze vrye maatschappy vo< reiden, door de jongens in aanraking te brengen met datgene, wat voor een an dere jongen zo gemakkelijk bereikbaar is Zo zijn dan negentig jongens van dil opvoedingsgesticht met hun kampeerbe- nodigdheden naar Lunteren getogen. Van buiten de stichting worden voor de kamp- week jeugdleiders betrokken, die even als de patrouilleleider, een oogje in het il houden. En tenslotte is er de kamp- dominee en de kampofficier. 's Avonds tegen zes uur, nadat de jongens zich een gehele dag met sport en spel hebben bezig gehouden, blaast de kampdominee op een oude trompet verzamelen. Tent voor tent worden de jongens in de cantine van het Nederl. Padvinderscentrum toegelaten met hun emaille-bordje en hun bestek. Allen ne men aan lange tafels plaats, wanneer zij door een keukenluikje hun eten in ont vangst hebben genomen. Niemand echter begint te eten, alvorens de kampofficier na het gebed daarvoor toestemming heeft gegeven. Ook wy zaten tussen de jongens deze lange tafels met een emaille bordje voor ons, waarop de koolstamppot, de jus en het vlees lag. We troffen het die avond. De directeur van „Valkenheide" was even voor het „diner" gearriveerd en zo kon de kampofficier, de heer Jan Roelfs uit Amsterdam, de directeur, de heer J. F. Haeck. tijdens de maaltijd begroeten en lons aan de jongens voorstellen. Toen dit geschied was, kende het en- geen grenzen dit 'jongens ALPHEN AAN DEN RIJN Het afdelingsonderzoek der begroting 1948 niét te storen aan de bescheidenheid van deze bestudeerder van Katwijks folklore. zeden en gewoonten in het oude vis sersdorp vroeger en thans. te Katwijk is reeds zeer belangrijk en ook veel sprekender dan andere plaatsen. De eerste zending 0it Maandag naar Arnhem de heer Van Beelen begeleidt die zending zelf, uiterst voorzichtig met deze materie als hij is en men hoopt, dat nog vóór het Regeringsjubileum een tweede zending kan volgen. Wij twijfelen daar ook niet want er zijn nog Katwykse families genoeg, die aan het verwerkelijken dit prachtige doel kunnen Men haa: Reeds groot succes De heer Nic. van Beelen mocht onder teer reeds de volgende kledingstukken of artikelen in ontvangst nemen: kanten en tulen mutsen, vrouwenkle dingstukken uit de 18e, 19e en 20e eeuw, schoudermantels in verschillende kleuren, jak en rok in diverse werken prachtige motieven en oersterke stof! zijden schortjes, muilen, gestreepte wollen onderrok; voorts een zilveren oorijzer met gou den boeken en gouden parelspelden. een „slot" (halssnoer met gouden sluiting), een rouw-slot (dof-zwarte kralen met zilveren sluiting). tenslotte zeemanskleding (op de wal of tijdens de vaart gedragen), zoals een bouzee met ruige broek, geolied goed, „oliede" Jas, Zuidwester, leren mouwen, sallepatters (voetbedekking), hooskousen (kousen tot de knieën toe, eertijds ge dragen bij de bouzee en de ruige broek aan boord van de bomschuit), bombazij- Grote auto-hindernisrit te Oegstgeest De plannen voor de grote automobiel- hindernisrit, die te Oegstgeest zal worden gehouden in het kader der a.s. Jubileum feesten onder auspiciën der Oranjever eniging, nemen steeds vastere vormen aan. Thans kan gepubliceerd worden, dat de rit zal plaats hebben op Zaterdag 28 Augustus a.s. en zal aanvangen drie uur. Het parcours is thans ook bekend by de vaststelling hiervan is volledige' Willinklaan, terwyi de toegang voc deelnemende wagens zal plaats vinden via de Laan van Oud-Poelgeest en d£ Laan van Alkemade. De deelname staat open voor luxe wa gens en bestelwagens tot één ton. De hin dernissen zullen zeer attractief zijn, waarom ook wordt verwacht, dat vele automobilisten zich voor deze rit zullen laten inschrijven. Waar en wannee zal kunnen geschieden, zal nog nader worden bekend gemaakt. Het publiek, dat dit evenement zal willen meemaken, heeft hiertoe schoots de gelegenheid, daar genoemde lanen vrywel geen of althans eei ringe bebouwing hebben. Het belooft voor de deelnemers, zowel als voor het publiek een hoogtijdag te worden tijdens de a.s. jubileumfeesten. schappij te vormen. Geen sportverdwa-1 overeenstemming met en toestemming zing aan te kweken, maar een harmoni-|van het gemeentebestuur verkregen. Het sche ontwikkeling te geven lichaam. V oorschoten Zondagsdienst. De Zondagsdienst wordt waargenomen parcours wordt gevormd door de lanendoor dr H. Olthuis, Leidseweg 179, tele- Hofbrouckerlaan, Hofdijk, Marelaan enj foon 527. Door het ons toegezonden rapport be treffende het gehouden afdelings-onder- zoek begroting 1948 wordt ons vermoe den, dat de raad weinig kans zou hebben op succesjes, bevestigd. De heren hebben dit zelf aangevoeld en de gestelde vragen, die uitvoerig door B. en W. beantwoord worden (in niet minder dan 10 gestencil de folio-vellen), behandelen langryk deel „stokpaardjes" en zaken; die dit jaar ook reeds in de raad ter sprake zijn geweest. Enkele punten geven we hier weer. Dat enkele leden van oordeel zijn, dat het houden van algemene be schouwingen weinig zin heeft dit jaar, onderschrijven B. en W. ten volle. Een vlotte behandeling vraagt, dat ze achter wege blijven. Prijsverhoging gas Door de stijging van de steenkoolprijs moet het aanvankelijk geraamde tekort van het gasbedrijf worden verhoogd f 11.000 tot 40.100. Het gasverlies loopt steeds terug. Mét een lid van de raad achten B. en W. verhoging van de gas- prijs noodzakelijk, wil men tot ee zond 'bedrijf kunnen komen. Prijsverhoging van de cokes verkoop aan particulieren zal tot gevolg hebben, dat men deze brandstof niet kwijt kan. Prijsverlaging ligt mee de lyn. Het electriciteitsbedryf Het G.E.B. geeft een winstcijfer f 76.000, maar hier mag niet te hoog tegen worden aangezien, daar het noodzakelijk wijziging te brengen in de tarieven n stroomverbruik voor krachtdoelein den. De stroomprijzen voor industrieën andere grootverbruikers worden veel al te hoog geacht, zoals ons bekend Met betrekking tot de door een ter sprake gebrachte onderhandelingen Leiden wordt medegedeeld, dat wordt beoogd bepaalde voordelen te krijgen, opdat ook de bevolking var gemeente in haar geheel dat profijt de electriciteit zal hebben, dat toe in verschillende opzichten heeft moeten ontberen. Dat daarnaast ook wordt gestreefd naar bepaalde voordelen ten bate van de gemeente in het alge een, behoeft geen betoog. Gesproken werd over de teleurstellen de gang van zaken betreffende de electri- ficatie van de Kortsteekterweg. Dit dure object is opnieuw in studie genomen. Ook de Herenweg heeft de aandacht. Meer dan technische gelden de financiële consequenties. Ook dit jaar werd de winst van de be drijven overgeheveld naar de gemeente begroting. Met meerdere leden zijn B. en oordeel, dat deze gang van zaken niet juist is. De winst behoort aan de erves te worden toegevoegd en hierop het streven van het college gericht. Men is daarbij echter afhankelijk van de instemming van hogere organen. Het waterleidingbedryf B. en W. beamen de opmerking van een lid, dat by verbetering van de ronde filters voor de waterleiding door de fa, die dit werk uitvoerde, ernstige fouten zijn gemaakt. Een proces hierover te gaan acht het college echter onvrucht baar, maar men wil wel contact opnemen met genoemde firma, die een reputatie heeft te verliezen, om langs minnelyke weg tot een zekere schadevergoeding te komen. Verder is er slechts lof beleid van B. en W. en ook het grond bedrijf geeft weinig stof tot bemerkingen Sociale zaken en gezinsverzorgsters Verscheidene leden hebben hun visie gegeven op het instituut van de gezins verzorgsters. De meerderheid college is na een uitvoerige correspon dentie met de gemeentelijke dienst sociale zaken van mening, dat hier het initiatief moet worden gelaten aan Ker ken en particuliere instellingen. Boven dien is het geen tijd op de begroting nieuwe posten te brengen. Het verlenen van subsidie wensen B. en W. by de be groting 1949 opnieuw te bezien. De gemeentebegroting Van de aangeroerde volgno. we: Critiek op de beloning van de brand weermensen wordt afgewezen, daar de brandweer hier rust op hot beginsel der vrijwilligheid. De verbetering van de straatverlichting is min of meer door lopend in onderzoek en uitvoering. Steeds weer het badhuis Met betrekking tot de badhuiskwestie (sedert 1918 aan de orde) delen B. mee, dat getracht is een oplossing te maken bij de gasfabriek. De kostenbe- groting is echter zodanig tegengevallen, dat het niet juist en verantwoord wordt geacht in deze thans verdere plannen te maken. Ook Alphens zwembad heeft deze zaak in studie. Een lid heeft gevaaagd op bepaalde uren in Alphens zwembad gemengd zwemmen toe te staan. B. en W. zullen zich hierover niet uitspreken, dit overwegen na uitspraak van de raad. Diversen De activiteit van buurtverenigingen wordt ook door het college met belang stelling gevolgd. Wanneer zulks op voudige en niet kostbare wyze kan ge schieden, willen B. en W. de helpende hand bieden bij de aanleg van sport terreinen. In het Bospark zullen enkele banken worden bijgeplaatst. De vuilnisophaaldienst zal volg langs de lage zijde rijden "tot het Aarkanaal. Bij openbreken van vaarwegen tijdens de winter zal de Prov. Waterstaat voortaan waarschuwen, opdat ongeval len voorkomen worden. Het ontwerp voor een monument ter Geen tabak Na het eten was er patrouilleleiders- nergadering. De klachten van iedere tent konden aan de kampofficier kenbaar ge maakt worden én toen bleek, dat alle ten ten met hetzelfde euvel van geen tabak te bezitten te kampen hadden, werd een drietal patrouilleleiders naar de directeur afgevaardigd. De volgende dag reeds ar riveerde tot aller vreugde een behoorlijk kwantum shag. Iedere avond na het eten en zolang de duisternis niet is ingevallen, wordt er gevoetbald. De kampofficier, de kampdominee en de verdere kamplei ding moesten er aan geloven. Prestige verlies voor de dominee? Welnee, zolang de dominee maar blijk geeft, dat ook voet kan voortbewe gen, blyft dominee dominee. En de dominee kon voetballen. De voorzetten de linker-vleugel, waar onze colle- •an „Het Vrye Volk" stond, werden steeds keurig onderschept door de stoere back van „Trouw" en dan werd steeds dominee aan het werk gezet. Bij deze aanvallen wist dominee keurige kopbal een doelpunt te maken. Dominee's prestige was volle- g gered en uit louter vreugde hief de innende party het „Wy zijn lekkere ngens" aan. Des avonds, toen de duisternis ge heel was ingevallen, zaten we rond het kampvuur. De jongens zelf zorgden voor de nodige afwisseling en ontspanning. Kampliedjes klonken luid, doch toen een der leiders stilte verzocht voor de dagsluiting, werd het rond het knap pende houtvuur doodstil. Rustig en ge ruisloos zochten allen daarna hun ten- Ti op en spoedig was het tentenkamp i diepe rust. Prachtig werk Prachtig werk wordt in een „Valken heide" kamp verricht. En de jongens? Velen zijn door opvoedingsfouten van de ouders of tengevolge van het ver keerde milieu, waarin zy zijn opgevoed, op het slechte pad geraakt Zij kwamen voor de rechter, die hen strafte, maar toch zal menigeen, die als buitenstaan- dengelijk kamp bezoekt, moeten oordelen, dat er pracht-kerels onder zijn. Er heerst in grote mate «en hechte kameraadschap en de jongens voeden elkaar dikwijls zelf op. We zullen niet verhelen, dat er heus wel eens iets voor komt, en dat de jongens, die in „Val kenheide" terecht gekomen zijn, niet direct brave Hendrikken zijn. De domi nee, wanneer hy verzamelen blaast, heeft altijd kans, behalve voor het mid dageten, een aardappel in zijn trompet vinden, waardoor het blazen onmo gelijk wordt. Maar voor dergelijke stre ken zijn de jongens van „Valkenheide" ook jongens. Overigens heeft de leiding ontzag en wordt ieder bevel stipt opgevolgd. Het is daarom slechts te wensen, dat de aanvankelijke resultaten door de lei ding van het opvoedingsgesticht, onder Gods zegen bereikt ook zullen door werken. wanneer deze jongens met an dere kameraden dan hun gestichte- vrienden in de vrye maatschappy terug keren. nagedachtenis van de oorlogsslachtoffer^ is thans bij de aangewezen rijksadvies commissie. Een spoedige beslissing wordt verwacht. Het uitgetrokken bedrag van f 2000 voor kindertractatie achten meerdere leden te laag en f 3000 of f 4000 wordt voorgesteld. B. en W. zeggen dat f 5000 wel mag maarbinnen het raam van een sluitende begroting. Wat Noordwiiks raad verder behandelde De Vermakelijkheidsbelasting De heer Eichelsheim was in de Don derdag gehouden raadszitting afwezig. Diverse verslagen waren ingekomen, als mede bezwaarschriften tegen de voor gestelde verhoging der vermakelijkheids belasting. De heer P. J. Klein had verzocht, in het Langeveld enkele complexen grond te onteigenen en hem deze beschikbaar te stellen voor de exploitatie van een kampeerterrein. B. en W. meenden af wijzend te moeten beschikken, wat de raad beaamde. Mevr. mr C. A. L. le Poole—Bauer, die benoemd verklaard is in de vac. H. W. d. Wilk, heeft haar benoeming tot van de raad aanvaard. In de volgende vergadering zal zy als eerste vrouwelijke lid haar intrede doen. Aangenomen werd een voorstel van en W„ om in geval van samenwoning de huurpryzen van gemeentewoningen mogen verhogen, maximaal 30%. Van een aantal caféhouders waren be zwaarschriften ingekomen tegen hun aanslagen in het vergunningsrecht. B en adviseerden deze bezwaarschriften niet ontvankelijk te verklaren, de raad aocoord ging. Eveneens werden goedgekeurd verzoek van het bestuur der R.K. Ulo school, om beschikbaarstelling vijfde lokaal der voormalige O.L. school de St. Jeroensweg, en een verzoek het bestuur der R.K. Meisjesschool, beschikbaarstelling van gelden noodlokalen. Hierbij informeerde de heer Krau naar de mogelijkheden scholen te bouwen. De voorzitter ant woordde, dat deze mogelijkheden mo menteel miniem zyn, doch dat B. er i dit opzicht diligent zyn. Het volgende agendapunt bevatte voorstel van B. en W. om de alg. politie verordening aan te vullen met een be paling. waardoor aan personen, van het bekend is, dat zij meermalen m gebruik van sterke drank de orde storen, de toegang tot café's enz. door de burgemeester kan worden ontzegd. Ten tweede bevat de politieverorde ning tot nog toe geen bepaling inzake het onbeheerd en n iet-afgesloten achter laten van een rywiel aan de openbare weg. Het aantal diefstallen van rijwielen wordt voor een groot deel in de hand gewerkt door de achteloosheid van het publiek. B. en W. stelden daarom he*, opnemen van zo'n verbodsbepaling voor By punt 10 schreven B. en W., dat het gebleken is, dat de Zwanensteeg drin gend verbetering behoeft, omdat de be staande bestrating, gemaakt van steen stukken, ruim 30 jaar oud is en nie* meer is te herstellen. Tevens is nodig het maken van een nieuw riooL De kos ten van een en ander zullen naar raming £5100 bedragen. Zonder discussie werd dit voorstel, evenals het volgende, aan vaard. Hierin vroegen B. en W. een cre diet van £4200 voor herstel van de in de bezettingstijd geheel vernielde brug aan de Weteringkade. Op een desbetref fende vraag van de heer De Monyé ver- Aan de V.EB.O. werd £25 subsidie toegekend. Na enkele minder belangrijke punten volgden de begrotingsbeschou- vaarover gisteren reeds werd gemeld. Vermakelijkheidsbelasting. Het einde was echter nog niet in zicht, ant B. en W. hadden nog een ander obstakel te overwinnen, n.l. de oppositie tegen de voorgestelde verhoging van de vermakelijkheidsbelasting. Allereerst las de voorz. een aantal brieven van exploitanten van amuse mentsinrichtingen voor, waarin deze pro testeerden tegen de voorgestelde verho- De heer Schumacher vertolkte de gevoelens van de reclamanten en be treurde het, dat dit gelijktijdig met de begroting behandeld moest worden. Spr. hield een philippica tegen zi. onrecht vaardige belastingen en wenste onder geen beding mede te werken aan de ondergang van bepaalde bedrijven. De theaterexploitanten byv. werken met verlies, zodat belastingverhoging zi. uit gesloten moet zijn. orz. wees er op, dat B. en W. gevraagd hebben om de exploitatiereke ning van de Noordwijkse theaters. Men heeft die niet gegeven, dus meenden B. W. verhoging van de belasting ver antwoord te achten. De begroting moest sluitend gemaakt worden en de exploi tanten onthielden hun medewerking. Nog verschillende sprekers voerden het woord, waarna het voorstel van B. en W. in stemming werd gebracht Het werd aangenomen met 121 stemmen, met deze restrictie, dat tegen 1 Jan. 1949 de exploitatiecijfers van de theaters onder zocht zullen worden, om te zien of de verhoging dragelijk is. Na al deze emoties werd de vergade ring geschorst tot 8 uur. Bij de herope ning was het vaststellen der begroting aan de orde. Blijkbaar was tijdens de middagzitting alle kruit verschoten. Slechts éénmaal laaide de discussie op, n.l. by het volgnummer: Rywiel- en autotoelagen. B. en W. stelden hierby voor, aan de directeur vam gemeentewerken een toe lage te verstrekken van f600 per jaar voor het houden van een personenauto. De commissie was in haar rapport ech ter van een ander gevoelen, wat in d« raad weerklank vond. Op het nippertje ontkwam het college aan een nederlaag, doordat de stemmen staakten (66). lm een volgende vergadering moet hierover beslist worden, maar we vrezen dat het uitstel van executie zal zyn. By de post brandweer verklaarde de voorz., dat een nieuwe autospuit nood zakelijk is. Een ander groot probleem is het verkrijgen van bluswater te Noord- wijk aan Zee. Na aanneming der begro ting volgde nog een rondvraag met vier sprekers, waarna in besloten zitting de gemeentebelangen nog verder werden besproken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 3