NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 24 JULI 1948 flU DE LEIDSE BALLONVAART Commandant A. Boesman: „Gasbol één der meest majestueuze vormen van luchtvaart" Van een dames-, een hondenhok- en een schildpadlanding Gisteravond heeft de secretaris van „De Professorenwijkde heer S. Plat- teel. voor de microfoon van het gemeen telijk radio-distributienet een vraagge sprek gehouden met de balloncomman dant, de heer A. Boesman, die, zoals bekend, op Vrijdag 27 Augustus met zijn Dr Cannegieterballon een opstijging zal verzorgen, welke wordt georganiseerd door de P.W. De heer Boesman, die begon met te vertellen, dat hij voor 12 jaar in België met zijn opleiding tot balloncommandant was begonnen, merkte verder op, dat hij reeds direct na zijn eerste vaart over tuigd was, dat de gasbol één der meest majestueuze vormen van luchtvaart bood. Sommige mensen, aldus spr., vinden het nogal griezelig, zomaar in dat wrakke •chuitje te stappen en dan niet te weten waar je terecht komt. Maar dit is juist de charme van de ballonvaart: als je 'smongens in de mand stapt, niet we tende waar ze des avonds je landimgs- diinertje zullen klaar maken. Men ds zo gauw geneigd te denken dat, nu de vlieg machine de wereld heeft veroverd, de onbestuurbare, dus onpractische lucht ballon geen nut meer heeft. Het tegen deel is waar. Juist in de moderne tijd is de goede oude luchtbol van grote waarde. In dit verband noemde de heer Boesman de wetenschappelijke vaarten van Piccard, de Amerikanen en de Rus sen. Maar ook voor de geneeskunde vooral bij het optreden van kinkhoest wordt de ballon gebruikt. Voorts is de waarde van de ballon, doordat zij veel rustiger is dan het vliegtuig, groot voor fotografische doeleinden, alsmede voor weerkundige waarnemingen. Evenwel trekt ons, ballonvaarders, het sportieve element momenteel het meeste aan. Het ballonvaren kweekt durf en geeft zelf vertrouwen. De ballon, waarmede wij onze Leidse vaart zullen uitvoeren, aldus ging de heer Boesman verder, is de dr Canne- gieter. Dit is een zeer merkwaardige ballon, de enige aerostaat in Europa zon der net. Zij ds gebouwd door de wereld recordhouder Cormier en heeft een in houd van 930.000 liter. Wij maken ge bruik van een bijzondere vulwijze, waar door de ballon in 2!£ uur is gevuld. In verband met het aan plm. 15 toe schouwers aan te bieden gratis lucht reisje merkte de balloncommandant op, dat hierbij het contact met de grond zal worden bewaard door middel van 'n 60 m lange sleepkabel. Met het oog op de zeer zware eisen, welke bij het telkens dalen aan de balloncommandant worden ge steld, is men meestentijds met deze „bal lonvaarten in blik" niet royaal.. Leiden willen wij echter deze attractie na tuurlijk indien de weersomstandigheden gunstig zijn niet onthouden. Burgemeester onder de ballonpassagiers. In aansluiting hieraan deelde de heer Flatteel mede. dat het in de bedoeling van het bestuur van „De Professoren- wijk" ligt om voor de eerste luchtreis de burgemeester, de commissaris van politie en de voorzitter van het Leidse Jubileumcomité uit te nodigen. Hierna vertelde de heer Boesman nog het een en ander over de landingsma- vre, welke hij steeds enerverend noemde en waarbij men zich altijd be dient van een sleepkabel. Wij kennen tegenwoordig drie soorten van landin gen: komen wij op de grond zachtjes neer, dan is dat een landing-als-een- eitje-van-twee-minuten of wel „dames landing". Maar grijpt de wind de ballon, dan worden wij door het land voortge sleept en krijpen wij tenslotte uit de mand als een hond uit z'n hok. Dat heet dan een hondenhoklanding. Tenslotte kan de wind zo krachtig zijn, dat de mand onderste boven kiepert, dan is dat een schildpad- of kaasstolplanding. ,i een vraag van de interviewer of de heer Boesman zich nog „de sensatie van Leiden" herinnerde, waarbij een jongen door de sleepkabel de lucht mee werd ingenomen, antwoordde de heer Boesman, dat hem dit nog goed voor ogen stond. Thans is dit echter uitge sloten, omdat men momenteel een andere wijze van starten toepast, welke ook op 27 Augustus in Leiden zal worden ge demonstreerd. Jubileumconcert 26 Augustus De gezamenlijke repetitie van de zang koren „Con Amore", „Ex Animo", „Alma Mater" en „De Stem des Volks", welke medewerken aan het Jubileumconcert de Hooglandse Kerk op 26 Augustus, zal plaats hebben op Dinsdagavond 10 Aug. l.s. in de Hooglandse Kerk. Avondmuziek Hoogl. Kerk In verband met het Bach-concert in de Pieterskerk op Woensdag 28 Juli wordt de avondmuziek in de Hooglandse kerk een week later gehouden, dus niet a.s. Maandag maar op Maandag 2 Augustus 's avonds half 9. Aan het orgel: Willem Hülsmann, organist van de Grote of St. Janskerk te Gouda. Feesten van „Immanuel" en „Prediker" ten einde Ou'derbijeenkomsten vormden de apotheose Ter gelegenheid van haar 45- en 8 Jarig bestaan organiseerden de Zon dagsscholen „Immanuel" en „Prediker" gisteravond resp. in de Chr. scholen aan de Hoge Morsweg en in het gebouw in de Janvossensteeg ouderbijeenkomsten, die zich mochten verheugen in zeer veel belangstelling. De avond van „Immanuel" werd ge opend met het zingen van Psalm 1501, waarna de voorzitter, de heer C. Pison, een kort gedeelte uit de Bijbel las. Spr merkte in zijn openingswoord op, dat in de loop der jaren veel werk is tot stand gekomen. Teleurstellingen en moeilijk heden bleven niet uit, maar ook veel zegeningen kreeg men op het werk. In het kort liet de heer Pison het Zondags schoolwerk de revue passeren. Hij wee: hierbij op de nieuwe methode, die mer zal gaan volgen, nl. het zogenaamde „expressie-werk". Op deze wijze worden bepaalde figuren en begrippen van hst Bijbelse verhaal aanschouwelijk voorge steld. De heer E. J. de Geus, onderwij zer, vertelde in de loop van de avond de geschiedenis van de Samaritaanse vrouw. Hij bediende zich van de expres sie-methode, die, naar wü verwachten, in vele Zondagsscholen met enthousias me zal worden binnengehaald. Mej. A. de Geus gaf een overzicht van de afgelo pen 45 jaar. Zij vestigde de aandacht op het grootse doel van het werk. De zang der kleintjes viel in de smaak. Een koor zong een jubileumlied. Van de gelegen heid tot gelukwensen maakten verschei dene personen gebruik. Er werden meer dere geschenken aangeboden. Na de pauze, waarin pianospel ten gehore werd gebracht, loten werden ver kocht en verversingen werden rondge diend, voerden enige kinderen volks dansjes uit. De heer Pison verzorgde nog een declamatie. Ds H. J. van Ach terberg sprak een slotwoord. Hedenmid dag werd in de school een kinderfeest georganiseerd. In „Prediker" was het wederom de heer D. van 't Zelfde, die opende. Ook hier vormden volksdansjes een punt van het programma. Er werden gemeen schappelijk vaderlandse liederen ge zongen, leerlingen van de Zondagsschool voerden op uitmuntende wijze het to neelstuk „Sneeuwwitje en de zever dwergen" op, terwijl de apothese eer kleurrijk lintenspel was. Al met al kun nen de beide Zondagsscholen terugzien op zeer geslaagde feesten. Distributievaria Uitreiking van bonkaarten 810 te Leiden. A.s. Maandag, 26 Juli, begint te Leiden de uitreiking van bonkaarten 810. Aan de beurt zijn die dag de gezinnen, waarvan Zaalberg- [-excursie De Zaalberg-excursie is een waar succes geworden. Het programma, zoals we dat Donderdag reeds vermeldden, is op bui tengewoon geslaagde wijze uitgevoerd. Zaalberg won de voetbalwedstrijd van Werkmans Wilskracht met 21. De heer W. Schrandt reikte na afloop van de wed strijd met een geestige speech de prijzen aan de spelers uit. De dames kregen zo'n zin, om ook eens haar krachten te beproeven op het bruine monster, dat zij verzochten om een wed strijdje te mogen spelen. De Zaalberg dames bleken ook de meerderen te zijn in. deze sport en behaalden een overwin ning van 42 op haar tegenstandsters. De heer Schrandt heeft de hartelijke dank overgebracht voor wat de V.V.V. Zelhem en het reisbureau LissoneLin deman. met name de heer Koch, en de andere organisatoren hebben gepresteerd, om deze dagen tot onvergetelijke te ma ken. Op enthousiaste wijze werd afscheid genomen van het zo gastvrije dorp Zel hem met zijn vooruitstrevende burge meester, de heer H. J. Langman. Allen hoopten er nóg eens te zullen komen. De terugreis verliep ook in aangename stemming en de laatste rustplaats (in Zeist) werd dankbaar door het Zaalberg- personeel aangegrepen, om de directie en ook W.W. te bedanken. Om ongeveer elf uur arriveerde de 21 reiswagens met de 550 reizigers op het Levendaal en vertrok iedereen tevreden, maar moe. naar huis om te gaan genieten van de vacantie, waarvan deze twee da gen een goed begin vormden. Het afscheid van hoofdmeester Pothuis (Oud)•leerlingen en ouders aan de beurt Gistermorgen en -avond heeft de hoofd meester Pothuis van de Lusthoflaan- Echool afscheid genomen van zijn leerlin gen, oud-leerlingen en hun ouders. Tref fend is daarbij gebleken, hoezeer de kin deren aan hun onderwijzer gehecht zijn de oud-leerlingen en ouders het ge geven onderwijs van de kindervriend Pothuis op prijs hebben gesteld. ,Mijn jongen wou vanmorgen haast niet ar school, want daar moest hij af scheid nemen van de hoofdmeester, die zo aardig vond", vertelde een voor ons zittende moeder aan haar buur vrouw .„Ja", zei die, ,,'t is een beste mees ter. Mijn Jan heeft hij fijn geholpen." t Bleek, dat ook zoontjes van andere moeders door hoofdmeester Pothuis uit stekend waren bijgestaan. Dit zei ons meer dan vele toespraken. De kinderen namen afscheid. Morgens namen de kinderen af scheid. Ze deden dit met een lach en een traan. Echt spontaan. De eerste meester, de heer J. Ausma, sprak de heer Pothuis, toe en wees daarbij bijzonder op de uit stekende eigenschappen van het schei dende hoofd. Hij deed ?ijn werk met op gewektheid en was zeer bemind. Onder leiding van mej. C. v. d. Horst zongen de kinderen enige liederen, waarna een staande schemerlamp werd aangeboden. Met het zingen van de zegenbede uit Ps. 133 werd deze samenkomst gesloten. De avondsamenkomst, 's Avonds waren het de oud-leerlingen en de ouders der jeugd, die van de heer Pothuis en zijn gezin afscheid wilden nernen. Ook nu had de heer J. Ausma de leiding van het geheel. Mevr. Stafleu— Kalkhoven zei het hoofd hartelijk dank voor wat hij voor de kinderen is geweest. De waardering der ouders hiervoor is groot. Als stoffelijk blijk van waardering bood zij namens de ouders een fruit mand en mevr. Pothuis bloemen aan. Namens de oud-leerlingen sprak Louis Jansen. Hij zei dank voor het genoten „Het Jonge Geluid" Poging tot kernvorming Leiden. Het ligt in de bedoeling, om ook te Leiden in de toekomst bijeenkomsten te beleggen voor J.G.-ers. Allen, die één of meer vergaderingen, o.a. te Oosterbeek, Den Haag en Utrecht gehouden, hebben bijgewoond of daarvoor wel veel voelden maar niet in de gelegenheid waren, wor den uitgenodigd zich schriftelijk in ver binding te stellen met de heer J. J. Overduin, De Laat de Kanterstraat 35, waarna men spoedig de verdere plannen hoopt te bespreken. I. M. Leman teraardebesteld Onder grote belangstelling vond giste ren op de Ned. Israëlietische begraafplaats te Katwijk aan den Rijn de teraardebe stelling plaats van het stoffelijk overschot van de enkele weken geleden in Tirol overleden Leidenaar, de heer Is. M. Le man, in leven mede-directeur var N.V. Drukkerij 'V-h. Batteljee en Terp stra. Gesproken werd door de heren M. Seijffers die als voorganger van de gemeente in het bijzonder de overledene memoreerde als voorzitter van het Isr. kerkbestuur vlak na de bevrijding —- M. Herz, de tegenwoordige voorzitter van het kerkbestuur, mr F. J. J. Trapman en A. H. J. de Beste, resp. pis president- commissaris en directeur der drukkerij, J. Schüller voor het gemeentelijk huis vestingsbureau, J. A. N. den Donkelaar, namens het technisch personeel en N. Lachowitsky als vriend. Namens de echt genote en de familie sprak dr Kroonen- Derg, zwager van de overledene, een kort woord van dank. Zowel uit het mede leven van velen, als uit de gesproken woorden bleek, welk een grote plaats deze nobele figuur in de harten van tal Leidenaren heeft ingenomen. GODSDIENSTOEFENINGEN CHR. GEREF. GEM. godsdienstoefeningen der Chr. Geref. Gemeente zullen morgen weer in de kerk aan de Steenschuur plaats vin den. EEN DOKTER NODIG? De Zondagsdienst der huisartsen wordt a.s. Zondag waargenomen door de dok ters Stoffers, Kors, Postel en Meyboom, WELKE APOTHEEK? De avond-, naoht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 24 Juli 13 uur tot Zaterdag 31 Juli 8 uur waargenomen door apotheek Kok Rapenburg 9 tel. 24807 en apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. onderwijs en stelde de heer Pothuis per 1 September een cadeau in 't vooruit zicht. In de pauze begroette de heer Pot huis alle aanwezigen, die daarna hem en zijn gezin nog eens de hand schudden. De heer Pothuis blijft voorlopig nog. Hoezeer de heer Pothuis aan zijn leer lingen gehecht is, blijkt wel uit het feit, dat hij voorlopig nog niet van zijn wel verdiende rust gaat genieten. Hij blijft als waarnemend hoofd van de Lusthof laan nog aan het onderwijs verbonden. Kerkdienst, uitgaande van de Chr. Geref. Organistenver. Onder verwijzing naar de advertentie in dit nummer wordt de kerkdienst aan gekondigd, uitgaande van de Chr. Geref. Organistenvereniging in Nederland en te houden op Dinsdag 27 Juli n.m. half 8 in de Chr. Geref. Kerk. In deze om inhoud zeer bijzondere dienst zal ii eerste plaats het woord worden gevoerd door de zeer bekende spreker ds Velema, die over de eredienst en wat daarmede verband houdt een rede hoopt uit spreken met als thema: „De Banier opge worpen." Daarnevens zullen twee orga nisten het orgel bespelen. Hiervoor wordt verwezen naar de gratis uit te reiken programma's. Tenslotte zal de gemeente zang eveneens door hen worden begeleid. Al met al een avond, die de moeite zeker waard zal zijn. U komt toch ook? Comité voor vacantiebezigheden komt Maandag in actie Programma is zeer aantrekkelijk Maandag a.s. begint de vacantie voor de schooljeugd. Het comité voor vacan tiebezigheden heeft een aardig program ma samengesteld. Er worden zwemwed strijden en wandeltochten georganiseerd, ea zullen worden bezocht en er komt voetbalcompetitie op het terrein van de Professorenwijk. Dit alles komt voor rekening van de speeltuin-verenigingen, die extra-subsidie ontvingen. Het centraal-comité belegt voorts voor de jeugd op 30 JuJd en 3 Aug. sport middagen op de terreinen aan de Da Costastraat en van de Professorenwijk. Daar worden dan 4-kampen gehouden, bestaande uit vèrspringen, balwerpen, boegsprietlopen en 60 meter hardlopen met keerpunten. Door dit werk zullen ruim 1800 kin deren per dag van de straat worden ge houden en dat is ook de opzet hiervan. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Geboren: Simon J M, z v J C van Kins jn AM Borst; Bertus W, z v J Ulken E W van Oostveen: Wilhelmina, d v »,t hoofd een*ftamk!Tr.nummer"heëft Wi.lingo on G W HoUlink: Fi.te d vai 1 tm. 5400. De uitreiking vindt.J Kukler en A C E Cats, Alida M M, d plants va., het distributiekantoor, ingang C X E Langebrug, van 8.30-12 en 2-4.30 uur. Overleden: K den Boer. man, 79 jaren. Het is geen leven meer99 DE ORANJEVERENIGING TE VOORHOUT ONTBONDEN Starre houding van burgemeester en R.K. geestelijkheid Het bestuur der Voorhoutse Oranje vereniging en de commissieleden kwa men gisteravond ter vergadering in „De Bonte Koe" bijeen onder voorzitterschap van de heer J. P. Schulte. Het belang rijkste punt was: „Bespreking ophef fing". Nadat de voorzitter met een welkomst woord de vergadering had begroet, wer den d» notulen voorgelezen. We merken op, dat alle voorbereidingen voor het Jubileumfeest zijn getroffen. Hierna sprak de voorzitter met verheffing van stem de vergadering toe: „Het zal "bekend zijn, wat zich rond om de Oranjevereniging heeft afge speeld. Het bestuur wil hierover niet verder uitweiden, maar verzoekt het volgende voorstel met algemene stem- „Het bestuur is van oordeel, dat we gens de vele tegenwerking van ho gerhand de Oranjevereniging aan haar doel niet meer kan beant woorden. Het besluit deze vereniging op te heffen en de bijna reeds geheel geïnde contributie aan de leden terug te betalen. De commissieleden wor den geacht, vertrouwensmannen te zyn van het bestuur en zullen mede stemmen. Ik verzoek die heren op te staan, die vóór het voorstel zijn". Aan dit verzoek werd maar aarzelend door een gedeelte der aanwezigen vol- dan. Men was van oordeel, dat zonder discussie de vereniging zich niet mocht ontbinden. De heer Eggen vroeg met klem nadere toelichting van het bestuur. De hoofdzaak is de kanselafkondiging in de R.K. Kerk. dat een R.K. geen lid mag zijn van een neutrale vereniging. De vergadering vond, dat het bestuur deze zaak wat te scherp stelt. Deze kan selafkondiging is alleen maar iets Voorhout en daarom is zij gegrond op verkeerde inlichtingen. Dit wordt betreurd. Het uitvloeisel van deze zaak is: Men zaait tweedracht tussen R.K. Protestant en de middenstand begint het verlies van Protestantse klanten reeds te voelen. Op vele vragen moest het be stuur een antwoord weten: b.v. of het bestuur met een zuiveringsraad te doen heeft, of men de uitspraak van de leden niet wilde afwachten alvorens op te heffen, en wie zal nu een feest organi seren? Hierop antwoordde men: „Een Drs K. G. Boon conservator De heer K. G. Boon, voordien hoofd assistent van het Prentenkabinet aan de Rijksuniversiteit te Leiden, is met ingang van 1 Juli j.l. benoemd tot conservator van het Prentenkabinet aan het Rijks museum te Amsterdam. De heer Boon werd op 23 September 1909 geboren, stu deerde aan de Sorbonne te Parijs en is doctorandus in de kunstgeschiedenis. MULO-EXAMENS Gisteren zijn te Leiden voor het Mulo- examen-A geslaagd: M v Weverwijk, Noordwijk aan Zee; R M F v d Berg, idem; G J Bos, Alphen a. d. Rijn; G E Veldhuyzen van Zanten, Hillegom; J v d Vechte, Alphen a. d. Rijn; W Izeboud, idem; F L Bloot, idem; J H v Gemert, Hillegom; J H Kuiper, Sassenheam; M de Jong, Alphen a. d. Rijn; J de Keijzer, Hillegom; Sj. Leenstra, Lei den; E O van Kreuningen. Oegstgeest; J Arnoldus, Leiden; H Wiekhart, idem; A Marijt, idem; A Midderham, Noord- wijk; C J Voordouw, Zwammerdam. Af gewezen 10. Studenten ontvangen Het gemeentebestuur heeft de deelne mers aan de 'tweede universitaire zomer cursus ten stadhuize ontvangen. Omdat de burgemeester uitstedig was, werden zij verwelkomd door wethouder S. Men ken met wethouder D. van der Kwaak en loco-secretaris mr R. Streng. Nadat wethouder Menken de studenten had toegesproken, bracht.de heer G. L. Burke uit Londen de dank der deelnemers over. DE MAN OP STRAAT IN ZIJN DAGELIJKS WERK «-•-j*»'--. Als hij er toch niet was, welker dienst de straat- wel zien te overbruggen, wat zouden we dan als maker staat, besteedt Opgewektheid was jonge paardjes op onze ook aan ogenschijnlijk on- steeds het grote element fiets of in onze auto over belangrijke dingen ge- in zijn arbeid. Als hij ver- de straat hobbelen. Wij noegzame aandacht. Het telt, dat hij heeft meege- kunnen zijn werk nietis ongetwijfeld een vol- werkt aan de nieuwe be- genoeg waarderen. Hij doenlnggevende gedachte straling De straatmaker maakt onze dagelijkse tochtjes door de stad tot een genot. Vast en zeker hebben wij in de oorlog, toen wij houten banden om, de wielen van ons v /ietsje hadden, zijn werk mag leveren 't meest geapprecieerd, standhouding Een goede straat is met dan een daalder waard. Straatmakers niet alleen aan ten, pleinen en wegen, nog méér vraagt hun aan dacht. Deze de Br eestraat deze buiten-arbei- de Lammenschansweg en der, dat hij zijn bijdrage vele lanen en straten in de tir an het Professorenwijk", dan is er wel iets van trots In zijn houding te bespeuren. Zijn medede ling, dat hij in Augustus a.s. 25 jaar in dienst van de gemeenten Leiden hoopt te zijn, gaf de klap op de vuurpijl. Al vast felicitaties, straat- stadsschoon, de straat in bepaald op werken zicht gerekend mag toor- ze stra- den. Onze zegsman is niet al- maker, tijd straatmaker geweest. Zijn zoon helpt htm Vroeger was hij, geboren trouw bij zijn werk. Hij zouden hem ge- Katwijker, werkzaam op bestraat zelf en af en toe de de vissersvloot. Lag het draagt hij stapeltjes ste- seizoen stil, dan ging hij nen aan. En de ruwe straatmakersberoep handen voeglijk de koning straat kunnen noemen zat te werken bij de Witte uitoefenen. Een groot de bitse klinkerhamer met Singel. De groene gazons, verschil, inderdaad, bijzondere aanleg de wallen van Lei- zijn gezin van vijftien hanteren hoe kan het den, worden afgewisseld kinderen stelde in de ook anders plaatsen met bestrate afloopjes, moeilijke tijd i 20 a 30 steentjes bij steentje in die ten behoeve harmoniërend geheel t. goede verzorging nodig die er ligt tussen de hebben. De gemeente, in en de grote-stadsstraat, je... comité met als voorzitter de burge meester. Onder de druk der vergadering deelt de voorzitter tenslotte de juiste toedracht mede. Het bestuur heeft te kampen met maatregelen, die gelijken op de in dertijd gehouden Duitse represailles. Deze tegenkanting komt van de burgemeester. Wanneer de vereni ging blijft bestaan, zal haar geen vergunning worden verleend tot het geven van muziek en dergelijke op een te houden Oranjefeest. Tijdens een onderhoud met burgemeester De Graaff werd het bestuur gezegd, dat aan de schoolkinderen geen vrij af zou worden gegeven, enz. De secretaris, de heer Kok, heeft naar aanleiding van een schrijven van het R.K. schoolbestuur moeten bedanken. Hem werd onder het oog gebracht, dat een R.K. onderwijzer geen lid van een neutrale vereniging mag zijn. Het be stuur noemt deze handeling unfair en wil er niet langer mee te maken hebben. Door een andere instantie was nog verzocht, om een R.K. vereniging op te richten. De voorzitter weigerde dit per tinent, wat met een applaus door de vergadering werd overgenomen. „Het is geen leven meer", aldus de voorzitter. Hij herinnerde nog aan de uitspraak van de burgemeester, vorig jaar na beëindiging van het feest gedaan. Deze zeide toen, dat hij nog nooit zo'n goede samenwerkende vereniging had gezien. Na deze ontboezemingen van de voor zitter werd het besluit nogmaals voor gelezen, waarna allen van hun zitplaat sen opstonden. En met een hamerslag was het besluit tot wet geworden. Tydens de rondvraag vroeg de heer W. van Egmond de mening der vergade- Twintig Rijnsburgers bezochten Engeland Bloemeninzending leverde zilveren medaille op. Vorige week Donderdagmorgen vertrok een gezelschap, bestaande uit twintig Rijnsburgers, naar Engeland- Om half zeven arriveerde men in Stratford-upon- Avon. Deze plaats was het doel van de reis, want er was een grote bloemen tentoonstelling, waarop ook Rijnsburg zijn bijdrage leverde. Onze plaats ontving voor haar gewaardeerde inzending een zilveren médaille. De Burgemeester van de Engelse bloemenstad verwelkomde de Rijnsbur gers hartelijk, 's Middags werden allen idigd voor een diner, dat klonk als klok. Op Zaterdag 17 Juli werden verschillende kwekerijen bezocht, terwijl men Zondags een kerkdienst bijwoonde in de Central Hall van de Methodist Church in Birmingham. Men verzocht het gezelschap, drie Psalmen te zingen- De zang werd begeleid aan de piano door de 14-jarige zoon van de heer Timmers- Middags hield ds Post een kerkdienst l het Imperial hotel, terwijl 's avonds n half zeven eveneens een dienst werd meegemaakt. Weer vroeg men, of het ge zelschap vier Psalmen in het Nederlands wilde zingen- Dit gebeurde met orgel begeleiding. Indrukwekkend was de zang hét koor, bestaande uit tachtig man- in blauwe toga's, 's Maandags werd de Universiteitsstad Oxford bezichtigd. Op de Theems werd een rondvaart ge maakt. Eergisteren kwamen allen gezond en wel in ons land terug ring, om in een schrijven aan H.K.H. de Prinses Regentes mededeling te doen de reden, waarom deze vereniging vlak voor de Jubileumfeesten is ontbonden. De vergadering gaf hieraan haar toe stemming, terwijl zij tevens besloot, dat in een circulaire de leden van de ont binding der vereniging in kennis zullen worden gesteld. Het laatste besluit, dat werd genomen, was, dat alle aanwezigen zich afzijdig zullen houden van eer mité tot viering van volksfeesten of kin- dertractatie. De heer G. M. Prins bedankte alle le den van het dagelijks bestuur voor hun gedane werkzaamheden. Hij voegde hier aan de wens toe, dat de gemeente spoe dig in een rustiger stadium zal gaan ver Nieuwsflitsen uit de omstreken Noordwijkerhout Alphen aan den Rijn De begrotings-vergadering De raadsvergadering, waarin de be grotingen behandeld zullen worden, zal niet op 4 Aug., maar op Woensdag *28 Juli worden gehouden. Benthuizen Gedecoreerd en erelid- Naar wij vernemen, is de heer P. de Vrij ter gelegenheid van het 1214-jarig bestaan van de gymnastiekvereniging „Na Arbeid Sport" gedecoreerd en tot erelid benoemd. Tot onze spijt werd hiervan geen melding gemaakt in verslag. 45 Jaar gehuwd. Op 31 Juli hoopt het echtpaar L. Kor- bijn en B. Korbijn-van Vliet, Dorpstraat 102, 45 jaar gehuwd te zijn. Hillegom Burgerlijke stand Geboren: Jacobus z v J v Houten en M M de Klerk; Petronella M W d v J W v Schie enPTv Santen; Nicolaas J M z v W Ras en M P Tromp; Clasina WdvJ Schipper en L de Jong; Jannetje A d L J M v d Meer en J v d Kwaak; Hans z v F de Vries en M Heuvel; An- tonius B W z v J W A Staats en J M Hulkenberg. Ondertrouwd: J Eisenga en J K de Vries. Getrouwd: P G Marijnis t Korsman. Overleden. Wed. G M Jagt de Nijs, v, 89 j. Katwijk aan den Rijn 45 Jaar gehuwd. Het echtpaar Joh. Hoek en J. Hoek- van Beekum, Achterkerkweg 6 hoopt op 6 Augustus 45 jaar getrouwd te zijn. Katwijk aan Zee Proces-verbaal. Door de politie werden enkeje per sonen geverbaliseerd, die hadden ver zuimd hun gewichten te doen ijken. De Niwin-pakketten. Het Niwin-comité heeft zich beijverd de pakketten, die straks naar Indië zullen worden verzonden voor de 180 Katwijkse militairen, op tijd gereed te krijgen- Vóór de verzending zullen ze aan het publiek worden getoond. In de étalage van de heer Bloot in de Badstraat zullen de pakketten enkele dagen worden neer gelegd- Tevens kan daar worden gezien, wat de inhoud is. Lisse Geref. Gemeente. Bij de Geref. Gemeente is beroepen cand. K. de Geer te Utrecht, die tevens beroepen ontving naar Moercapelle en Oude Mirdum. Zondagsdienst huisartsen De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dr Holl. Noordwijk Spreekuur schoolartsen. De schoolarts deelt mede, dat hij elke 2e en 4e Woensdag van de maand spreek uur houdt in gebouw Sartorius van 2—3 uur 's namiddags. Het ophalen van vuilnis- Ter openbare kennis wordt gebracht, dat met ingang van 26 Juli tot het eind van het badseizoen te Noordwijk aan Zee driemaal per week vuilnis zal wor den opgehaald en wel Maandag, Woens dag en, Vrijdag. Te Noordwijk-Binnen op Dinsdag en Zaterdag. Duitse kerkdienst. Zondagmorgen 8.30 uur zal in de Ned- Hexv- Kerk te Noordwijk aan Zee een dienst in de Duitse taal worden gehou den voor een groep van de Jonge Kerk uit Zwitserland- Voorganger is ds Haller. Deze dienst is ook voor belangstellenden toegankelijk. Zondagsdienst. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dr Kruyt, Voorstraat. Brand door hooibroei. Door hooibroei ontstand brand in een hooiopslagplaats van de heer H. aan de Herenweg. De brandweer had geruime tijd werk het vuur te blussen- Rijnsaterwoude Fokveedag- Naar wij vernemen, zal de fokvee- vereniging „Vooruit" op 1 Sept. weer een fokveedag organiseren. Ouden van dagen bezochten de studio's. Om half één vertrokken enkele auto bussen en tal van particuliere auto's met ruim 200 ouden van dagen uit Noord wijkerhout. Oruier het genot van sigaren en versnaperingen, die reeds voor de stent waren uitgedeeld, ging de tocht naar Schiphol, waar de oudjes het moderne verkeer van nabij konden gadeslaan. Van Amsterdam ging de reis naar Hil versum, waar de K.R.O.- en A.V.R.O.- studio's, alsmede het oude raadhuis in ogenschouw werden genomen. In Valkeveen werd de inwendige mens door pannekoeken, belegde broodjes e.d. versterkt. Van deze gelegenheid maakte de 80-jarige heer B. Vos gebruik om na mens de ouden van dagen de commissie, plaatselijke muziekverenigingen en allen, die meegewerkt hadden, een woord van dank te brengen. Ook ds Spaling voerde hier het woord. Via Amsterdam, Haar lem en Heemstede werd de terugreis ondernomen. Om 9 uur arriveerde men onder grote belangstelling van het pu bliek in Noordwijkerhout. Voordat men uiteenging, werden nog waarderende woorden door burgemeester Van Iersel, de pastoor, kapelaan en de heer Geer- lirugs, voorzitter van de commissie, ge sproken. Op 3 Augustus a.s. hoopt de Ned. Herv. Zondagsschool een uitstapje naar de speeltuin „De Vink" te maken. Zondagsdienst. De Zondagsdienst wordt waargenomen door dr. Wösten. Sassenheim Zondagsdienst huisartsen. K. de Boer overleden. Na een ernstige ziekte van enkele weken is de heer K. de Boer, die vele jaren het kosterschap in de Ned- Herv. Kerk bekleedde, overleden - De eetbare Hanekammen In de vacantietijd reeds vanaf Juni kunnen wij soms, trekkend langg wegen, door bossen of over de hei, groe pen dooier-gele, trechtervormige padde- stoeltjes zien staan. Vooral door hun aan trekkelijke kleur vragen zij de aandacht van de voorbijgangers. En terecht! Dit is de bekende eetbar» cantharel, de dooierzwam of hanekam, die iedere leek kan herkennen en welks practisoh niet met andere, schadelijke soorten te verwisselen ds. Behalve aan de kleur en de vorm kan men ze ook nog onderscheiden aan de onregelmatig ge golfde rand en de dikke plooien (de platen) die zich aan de onderzijde van de „hoed" bevinden. Hanekammen zijn niet alleen smake lijk, maar ze blijken een van de weinige paddestoel-soorten te zijn, die carotine bevatten, een stof, die in het lichaam in vitamine A omgezet kan worden. Ook komt er wat eiwit in hanekammen voor; ze smaken enigszins naar kalfsvlees. Er zijn allerlei gerechten van cantha rellen te bereiden, waarvoor wij hier een tweetal recepten (voor vier personen), laten volgen. Hanekammensoep 1 Liter water of bouillon, 40 gr (4 eet lepels) bloem of maizena, een klontje boter of margarine, 1 uitje, 250 gr. hane kammen, wat zout, peper, peterselie, des gewenst wat aroma en melk. De hanekammen uitzoeken, het onder ste stukje van de steel afsnijden, ze was sen en in stukjes snijden. Een uitje fijn- snipperen en dit met de stukjes padde stoel smoren in wat boter of margarine. Na 10 minuten het water of de bouilloa toevoegen. De bloem of maizena met wat water of melk aanmengen tot een glad papje en hiermede de soep binden. Zout en peper toevoegen. De soep op smaak afmaken met wat aroma en fijngehakte peterselie. Gesmoorde hanekammen met tomaten (als groente) 500 gr. Hanekammen, enige tomaten of wat tomatenpurée, 1 uitje, 2 eetlepela boter of margarine, wat peper, zout en bloem of maizena. De hanekammen uitzoeken, het onder ste stukje van de steel afsnijden en de paddestoelen in vrij grote stukken ver delen. De tomaten pellen en in vieren snijden en deze (of de tomatenpurée) met de hanekammen in een pannetje doen. Hierbij de boter of margarine en de gesnipperde ui voegen. Het gerecht in 18 a 20 minuten op een zacht pitje gaar laten smoren. Het vocht vervolgens 'bin den met wat aangemengde bloem of maizena. Peper en zout naar smaak toe voegen. Het gerecht geven als groente bij aardappelen of macaroni of bij de boter ham. Brugwachter redde kind Gistermiddag tegen twee uur mocht het de brugwachter J. Harland geluk ken het twee-jarig meisje Elisabeth Flippo, wonende Voldersgracht 10, dat in het vaarwater van de Oude Vest was geraakt, te redden. Harland sprong gekleed te water en slaagde er spoe dig in het kind ongedeerd op het droge te brengen. LEIDSE BROODFABRIEK KEERT 6 pCt dividend uit Tijdens de gisteren gehouden aandeel houdersvergadering van de NV. de Leidse Broodfabriek werd het dividend be paald op 6 pet. Zoeterwoude Attentie s.v.p. Gisteren werd gemeld, dat B. te Zoe terwoude door de Haagse tuchtrechter was veroordeeld tot een boee van f 15.000 wegens het verkopen van plantenschalen voor te hoge prijzen. Dit moet wezen B. te Hazerswoude. De heer G. de Blanken, Hoge Rijndijk 227 verzoekt ons mede te delen, dat hij niet is veroordeeld, zoals ten onrechte wordt gemeend. Raad van Voorschoten nam diverse besluiten De heer Bancken herdacht Bij de aanvang van de gisteren gehou den gemeenteraadsvergadering van Voor schoten verzocht de burgemeester de aanwezigen, zich van hun zitplaatsen te verheffen, om een ogenblik het zo plot selinge verscheiden van de heer Bancken te gedenken. Spr. schetste de heer B. als een man met het -hart op de rechte olaats, eerlijk, oprecht en zuiver in zijn sehele doen en laten. Met vrijmoedigheid meende spr. te mogen zeggen, dat de heer B. een zeer geziene figuur is ge weest, die aller achting heeft afgedwon gen. Enige ogenblikken werd hij in stilte herdacht. Bij de beëdiging van de heer J. van Dodeweerd (A.R.) sprak de voorz. enige woorden van welkom. De benoemde com missie onderzocht de geloofsbrief van het nieuw-benoemde raadslid, de heer L. A. Mooy, en adviseerde tot toelating. Nadat de heer J. van Prooye was beëdigd als 2e waarnemend seorebaris, werd in de vacature-P. Buwalda als lid en plaats vervangend lid van de commissie van bijstand voor de bedrijven gekozen de heer J. van Dodeweerd. Bij het voorstel van B. en W. tot het verlenen van een subsidie voor de bij zondere bewaarscholen over 1947 ontspon zich een brede disoussie. Mevr. Rcxmeyn wilde niet komen met een voorstel, om dat bij de begroting 1949 deze post op nieuw zal worden bezien, tot verhoging van de subsidie, maar wilde wel wijzen op de tekorten, waarmede elkè vereni ging te kampen heeft. Éventueel zou zij t.z.t. met een voorstel komen. Het bleek, dat B. en W. reeds ernstig over deze subsidie gedacht en gesproken hadden en overtuigd waren, dat zelfs met een verhoging van de subsidie de verend- gingen nog niet afdoende geholpen wa ren. Slechts een rijksregeling zou die op lossing kunnen brengen. Zolang deze er niet is, zal getracht worden, zo goed mogelijk te Steunen, Ook de heer Grif fioen (C.H.) kon voor de school aan de Mors geen verhoging krijgen, omdat dit consequenties voor de andere scholen mee zou brengen. Het voorstel van B. en W. tot het ne men van een besluit, dat een herziening van het plan van uitbreiding voor deze gemeente wordt voorbereid, houdt ver band met de te volgen procedure voor de schaderegeling. Zolang deze proce dure niet is geregeld, mag in het belang van de betrokkenen geen beslissing wor den genomen. Met deze zienswijze van B. en W. kon de raad zich verenigen. De heer Viveen zag nog wel gaarne vast gesteld, dat de raad onder geen beding van plan is, de onteigening van de kerk te betalen. Bovendien zag hij gaarne eerst het advies ingewonnen van ver- keersdeskundigen en ten 3e wilde hij op korte termijn een oplossing voor het ver- keersvraagstuk in de Schoolstraat. Ook deze zaken bleken reeds de volle aan dacht te hebben van B. en W. Het cre- diet voor het transformatorhuisje ging er zonder meer door. De heer Van Dodeweerd (A.R.) maakte de opmerking, dat 'het maken van de vier bronputten geen afdoende oplossing bracht, zowel wat het chloorgehalte ven het water als de watervoorziening zelf betrof. Weth. Schrama was het hier ge heel mee eens, maar een andere oplos sing is niet mogelijk. Aansluiting bij een groot waterbedrijf kan niet plaatsvingen. Voorlopig zijn wij 'hiermee gered. Vol gens de deskundigen zal 't chloorgehalte verminderen, terwijl wij voor de eerste jaren op voldoende water kunnen re- Mevr. Romeyn maakte van de rond vraag gébruik, om te informeren naar de 28 woningen, die nog gebouwd zou den worden. Volgens de voorz. waren alle instanties reeds gepasseerd. Het wachten was op de vergunning tot aan besteding. Voor de door te trekken straat bij de in aanbouw zijnde 44 woningen bleek er een speling te zijn van 9 m. Dit als ant woord op een vraag van de heer Forto- nier De heer Griffioen kreeg te horen, dat het straatwerk bij de tramrails voor rekening van de provincie komt. Geslaagd. Voor het Mulo-examen (diploma A) zijn geslaagd: C. O. de Graaf, J. Griffioen, A. Schippers, J. W. Koning. Uitstapje Chr. school. Onder begunstiging van mooi zomer weer maakten de vier laagste klassen van de School met de Bijbel aan de Wijngaardenlaan een uitstapje met de blauwe tram naar Heemstede en omge ving. De gehele dag vermaakte de jeugd zich in de bossen, terwijl natuurlijk ook de schommel, de wip en de glijbaan in de speeltuin niet vergeten werden. De kinderen werden getracteerd op ijs en limonade. Vermoeid maar opgewekt ar riveerden zij des avonds om half zes gezond en wel weer in hst dorp, waag zij door de oudere werden opgewacht

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2