Zondagsscholen „Prediker" en „Immanuel' vieren resp. 85- en 45-jarig bestaan Wankelbaar evenwicht KUNST EN LETTEREN NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 22 JULI 1943 Indrukwekkende wijdingsdienst in de Mare- kerk ging de feesten vooraf (Van een onzer verslaggevers) Het zal onze lezers voldoende bekend ztfn, dat deze week de Zondagsscholen „Pre diker" en „Immanuel" resp. haar 85- en 45-jarig bestaan vieren. Uiteraard valt niet na te gaan, hoeveel kinderen hier in de lange reeks van jaren eenvoudig godsdienst onderwijs hebben genoten, maar zonder een tegenwerping uit te lokken kan worden gezegd, dat door middel van deze Zondagsscholen in de loop van de tijd duizenden en nog eens duizenden kinderen in aanraking zijn gebracht met, of indien hun opvoeding reeds die geest ademde diepere kennis hebben gekregen van dat gene, wat het Evangelie van Jezus Christus ons voor ons leven biedt. van ons gevraagd. En tóch is er de op dracht van onze Heiland. Rond Hem staat de hongerige 9chare, maar zij heeft niet alleen honger in haar maag, vooral in het hart. Ze ontvangt geen voedsel voor haar hongerige ziel, zij wordt niet gebracht naar de goede Herder. Een knagende leegte heerst in haar. Zo is het ook gesteld met het Neder landse volk en zijn gezinnen. In de ka mers en in de harten leeft de honger. Te midden van dit hongerige volk heeft Christus Zijn Kerk geplant, die er is om te voeden en bij de goede Herder te brengen. Hij wijst Zijn Kerk op ons volk en zegt tegen haar: „Geef gij dit volk te eten". Uit deze heilige opdracht is het Zon dagsschoolwerk ontsproten, toen het ra tionalisme en het modernisme ons volk deden hongeren door het Jezus Christus, het hemelse brood, te onthouden. „Pretliker"-kinderen ravot ten in Baarn Sedert de rijpere jeugd meer in de be langstelling kwam te staan, werd de Zon dagsschool (en ook het kind helaas) te licht vergeten. Dit kan slechts worden betreurd. Al staat de Zondagsschool aan het begin van het grote Evangelisatie werk, zij grijpt evenwel in het centrum van deze zo gewichtige arbeid in. omdat zij zich via een stille, rustige onderwij zing rechtstreeks richt tot het hart van het kind, dit is: tot de menselijke ziel Zondagsschoolwerk is derhalve van essentieel belang. Het feit, dat deze arbeid onder kinde ren in Leiden een geruststellend peil heeft bereikt en dat het onderwijzend personeel er steeds op uit is nog meer kinderen in de wijde kring van „leerlin gen" op te nemen, stemt tot grote vreugde. De Zondagsscholen, die thans ter gelegenheid van haar lustra onze be langstelling vragen, omvatten niet min der dan 500 kinderen. Dit betekent slechts een klein, niettemin belangrijk deel van de Leidse jeugd. Haar groei proces ontwikkelt zich gestadig en men spreekt reeds van noodzakelijke uitbrei dingen. De opdracht Is het wonder, dat de wijdingsdienst, welke gisteravond in de Marekerk door beide Zondagsscholen werd georgani seerd,, in het teken stond van het „Soli Deo Gloria"? Deze dienst, die op alle aanwezigen een diepe indruk maakte, werd geopend met het zingen van Psalm 1051, 3 en 5: „Looft, looft verheugd de Heer der heren." Vóór de prediking van ds H. J. van Achterberg, Ned. Herv. predikant, over het onderwerp: „Geeft gij hun te eten" (n.a.v. Marcus 6:37b) zong de Gemeente het „Dankt, dankt nu allen God" en het koor „Dejo Preza" (de jonge ,,Prediker"-zangers) twee liederen: „Vei lig" van R. Schumann en „De eer des Heren" van L. van Beethoven. „In Berlijn is er thans heel wat gaande", zo begon ds Van Achterberg zijn toespraak. „Duizenden tonnen voedsel en brandstof worden door de lucht aan gevoerd, zowel door de Engelsen als door de Russen. Beide partijen zeggen: „Wij geven hun te eten." Wij hebben hier te doen met een wedijver over de mensen. Christus heeft in Marcus 6 Zijnen ook de opdraoht „Geeft gij hun te eten" gegeven. Ook rondom Jezus was er een schare mensen, die honger had. Maar Hij werd met ontferming over haar bewo gen, omdat deze mensen pen zonder herder. „Geeft gij hun te eten", zei Christus tot de discipelen 't Klinkt als een opdracht. Hoe kon dat? Duizenden waren bij de berg bijeen. Wat was de voorraad? Slechts vijf broden twee vissen. Onmogelijk. Hoe kon Jezus zó iets zeggen. Dat heeft menige zendeling gedacht. Na jaren van werken in een volkomen heidense omgeving. Onmogelijk. Dat den ken ook wij zo vaak, die leven in het in velerlei opzidht verwoeste Europa. Hoe weinig hebben wij en hoe veel wordt i de macht Waar Satan echter een tempel van afgoderij opricht, plaatst Christus een heiligdom er naast. Zo ontstond naast het rationalisme (verheerlijking van en geloof in de menselijke rede) het heiligdom der Zondagsschool. Dit werk werd in de vorige en in deze eeuw steeds meer een vooruit geschoven post van de Kerk. In Marcus 6 laat Christus zien, dat het schijnbaar onmogelijke toch mo gelijk is. Wij hebben vijf broden en twee vissen. Wat moeten we er mee doen? Wie moeten er mee worden ge voed? Ons hele Nederlandse volk! Dit kan, wanneer we het werk in vol vertrouwen aan Hem overlaten. „Immanuel": „God n^et ons". Dit is een noodkreet, ook een juichkreet!" In het slot van zijn prediking richtte ds Van Achterberg een speciaal woord tot het onderwijzend personeel, de ouders en de kinderen. Tot het personeel zei spr.: „Ik kan u niet anders dan verwij zen naar Jezus, Die de opdracht geeft, maar ook de belofte: Hij doet het." Tot de ouders: „Het werk der Zondagsschool dient mede door u te worden gedragen. De arbeid der Zondagsschoolonderwij zers (essen) wordt met lamheid geslagen, wanneer er thuis wordt gespot met het heilig verhaal, dat de kinderen hebben gehoord". En tot de kinderen: .Niet slechts Zondags, maar in de gehele week zijn jullie van Hem." Na de prediking zong het koor „In tochtskoor" van G. H. Vijgeboom. Mevr. C. Pison, sopraan, bracht met orgel- en trompetbegeleiding twee verzen van Ge zang 136: „Lof zij de Heer" ten gehore. Deze dienst werd bijgewoond door ds J. Swijnen'burg, predikant van wijk VII der Ned. Herv. Gemeente. De reis Gaat „Immanuel" eerst de volgende maand met de kinderen naar buiten, vandaag reeds trokken de kinderen „Prediker" onder leiding van het per soneel er op uit. Om kwart over zeven was er een en tal bedrijvigheied in het gebouw aan dc Jan Vossensteeg. Leiders sjouwden kis ten met broodjes en andere benodigd heden naar de „cantine-wagen", kinde ren joelden door de zalen, ouders gaven ter geruststelling hun kroost nog aantal vermaningen, terwijl een twintig tal kinderen in het „dokterszaaltje" poeders innam tegen de zo zeer gevrees de wagenziekte. Met grote nauwkeurig heid werd nagegaan, of alle kinderen present waren. Om tien over half acht werd deze dag geopend met een korte samenkomst. De voorzitter, de heer Joh. Sierat Jr., bad en las enkele Schriftgedeelten. De kin deren zongen verschillende bekende versjes: „Machtige Schepper, U heb ik te danken, dat ik ontwaakte, gezond er verheugd" en „De Heer is mijn Herder" Op de Volmolengracht stonden ze: grote „Eltax"-bussen gereed. In lange rijen trokken de jonge deelnemers naar toe. Het enthousiasme kende haast geen grenzen, de spanning was niet minder groot. Honderden ouders en be langstellenden sloegen het aardige schouwspel gade. Al spoedig weerklon ken de liederen, die de kinderen in de afgelopen Zondagen hadden geleerd. In de bussen heerste na het vertrek, dat om vijf voor half negen plaats vond. uitbundige vreugde. De onderwijzers waren eigenlijk geen onderwijzers meer, maar ooms. De onderwijzeressen waren vriendelijke tantes geworden. Bus drie had een primeur. Een vin dingrijke administrateur had een oude gramofoon meegebracht. Dat dit een goede uitwerking had op de zanglustige jeugd, behoeft geen betoog. Allereerst ging het naar Utrecht, vervolgens naar Austerlitz, Amersfoort, Oud-Leusden en Baarn, waar werd gegeten op een land bij een boerderij en verschillende spel letjes werden weggegeven. Bij Amster dam werd Schiphol bezocht. Als alles goed verloopt tot twaalf uur vanmiddag liep alles ook goed, zo telefoneerde men ons zullen de kin deren vanavond om zes uur in Leiden aankomen. Vermelden wij nog, dat de heer A. van Rosmalen, ere-lid van „Prediker", en de heer Joh. Sierat Sr., vertegenwoordiger van het bouwfonds, de reis meemaakten. Zomercursus buitenl. studenten geopend Ook Duitse studenten welkom Mr J. Slagter dijkgraaf Hoogheem raadschap Rijnland Benoemd in vac. Baron W. A. A. J. Schimmelpenninck v. d. Oye Bij Kon. Besluis is benoemd tot dijk graaf van het hoogheemraadschap van Rijnland in de vacature Baron W. A. A. J. Sohlmmelpeiminck van der Oye mr J. Slagter, thans secretaris van het hoog heemraadschap. Mr Slagter werd geboren op 5 Maart 1887, studeerde in Utrecht en was tot 1 Dec. 1921 hoofdcommies der Prov. Grif fie van Overijssel. Op deze datum trad mr Slagter in functie als secr. van Rijn land als opvolger van mr dr C. W. van der Pot Bzn, thans hoogleraar te Gro ningen. In 1946 vierde mr Slagter dus zijn zilveren jubileum, welk feit in intieme kring werd gevierd. In zijn langdurige ambtsperiode bewerkstelligde hij een volledige reorganisatie van de kadastrale afdeling (1928), de stichting van de afde ling comptabiliteit (1929) en de invoe ring van het decimaal registratuurstelsel voor het nieuwe archief (1932). DE BAZAR VAN „TESSELSCHADE" EN „ARBEID ADELT" De opbrengst van de gisteren in het Casino te Noordwijk gehouden bazar is ruim f2250. In het verslagje werd m plaats van „een 200 kledingstukken waren in voor verkoop verkocht" bedoeld: „een 200 kaarten waren in voorverkoop verkocht" Ter bazar waren de dames vol lof over de honderden prachtige gladiolen in allerlei kleuren, door een Noordwykse firma geschonken. TERAARDEBESTELLING STOFFELIJK OVERSCHOT VAN DE HEER I. M. LEMAN De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot van de in Tirol plotseling overleden stadgenoot, de heer I. M. Le- man, is thans bepaald op a.s. Vrijdag ochtend, elf uur, op de Israëlietische be graafplaats te Katwijk a.d. Rijn. BENOEMINGEN ULO. LEIDSE HOUTSCHOOL Tot onderwijzers aan de met Sept. a.s. te openen U.L.O.-afdeling der Leidse Houtschool zijn door het bestuur dezer school benoemd de heren C. Verschoor, thans werkzaam aan de Chr. U.L.O.- school te Assen, en C. Keus, hoofd van een Chr. school te Rotterdam, voordien onderwijzer bij het Chr. U.L.Ó. te Bos koop. Distributievaria Voor zclfverzorgers. De uitreiking ban bonkaarten 810 vindt morgen (Vrijdag) plaats, uitsluitend aan lelfverzorgers, in het distributiekantoor, Ingang Langebrug, van 8.3012 en 2 4.30 uur, alle letters. Het feit in aanmerking genomen, dat nog niet alle deelnemers aan de zomer- as voor buitenlandse studenten te Leiden waren gearriveerd, was het groot- 'auditorium gisteravond toch vrijwel ge vuld, toen jhr. mr C. J. A. de Ranitz, hoofd van de afdeling hoger onderwijs van het departement van O., K. en W., de cursus namens de minister opende. Jhr. de Ranitz richtte zich allereerst in het Engels tot de vertegenwoordigers van Engeland en Canada, die reeds eerder per „Tabinta" aankwamen. Spr. wilde tegenover hen vooral indachtig zijn de hulp en de sympathie, die Nederland tij dens de bezetting, de bevrijding en daar na van deze zijde mocht ondervinden. Tot de Frans-sprekenden richtte jhr. de Ranitz zich eveneens in eigen taal, daar bij wijzend op de problemen, die de Ne derlanders met deze bevolkingsgroep ge meen hebben. De Duitse studenten, die intussen nog niet waren gearriveerd, wer den tenslotte ook in hun moedertaal wel kom geheten; een welkom, dat van harte kon zijn, waar de geallieerde autoriteiten deze jonge mensen hebben uitgenodigd. De problemen In enkele woorden schilderde jhr De Ranitz vervolgens de problemen, waar- het in het verloop van deze cursus za) gaan, speciaal daarbij belichtend de over bevolking van de universiteiten, de ge volgen voor de intellectuelen in sociaal opzicht, de consequenties voor het peil van het onderwijs en voor de wetenschap als zodanig en de maatregelen, die men reeds genomen heeft om de nadelige ge volgen zoveel mogelijk te neutraliseren. Enkele aspecten van het Nederlandse stu dentenleven werden daarbij nader onder de loupe genomen. Tenslotte bracht spr. dank aan de vele instanties, die hadden mee gewerkt om deze cursus tot stand te brengen, speciaal aan prof. Bijvanck en mr Wiersma, die resp. als voorzitter van het uitvoe rend comité en als secretaris van het col lege van curatoren menig steentje hebben bijgedragen. Prof. dr A. W. Bijvanck memoreerde in zijn rede de drie Nederlandse jubilea, waarvan deze buitenlanders getuigen zul len zijn: t.w. het regeringsjubileum van onze Koningin, het honderdjarig bestaan van onze grondwet en het driehonderd jarig officieel bestaan van de staat der Nederlanden. Vervolgens roemde prof. Bijvanck de ruimte, waarin deze bijeen komst plaats vond: het aloude groot- auditorium, dat weliswaar te klein ge worden, toch nog altijd het ideële mid delpunt vormt van de Leidse universi taire gemeenschap. Een aansporing, de colleges niet alleen bij te wonen, maar ook van daadwerkelijke belangstelling blijkt te geven, besloot dit gedeelte van zijn rede. Doel en betekenis Het doel en de betekenis van het onder werp van deze cursus: de problemen en aspecten van de verhouding tussen be schaving en moderne maatschappij, werden vervolgens aan een nadere be- beschouwing onderworpen. Daarbij wees spr. er op, dat, waar in de vorige eeuw de middenstanden zich van de cultuur meester maakten, thans de arbeiders standen hun weg zoeken naar de bescha ving. Wat er gedaan kan worden om dit proces te vergemakkelijken, zal hoofd zakelijk neerkomen op het oplossen van het woningvraagsttuk en van de proble men van opvoeding en recreatie. De cur sus is systematisch aan deze onderwerpen gewijd en prof. Bijvanck gaf een uitvoe rige uiteenzetting van elk onderdeel van het programma, gezien tegen de achter grond van deze vraagstukken. Een receptie ter nadere kennismaking in een der zalen van het academie-ge- bouw aan het Rapenburg besloot deze eerste samenkomst, die o.a. werd bijge woond door de rector magnificus, prof mr J. C. van Oven, en door wethouder S. Menken namens het gemeentebestuur. Vanmorgen vroeg vertrokken ruim 250 kinderen van Zondagsschool „Prediker" in 6 grote bussen van de Eltax naar Baarn en verre omgeving. Dit vroiyke groepje vond het maar wat leuk, zyn geestdrift op een foto te doen uitkomen. Wie eenmaal in de Graafschap ivas. De „Zaalbergfamilie" gaat weer naar Zelhem Er heerste vanmorgen een geweldige drukte op het Levendaal. Er stond eer lange rij autobussen én honderden men sen krioelden! door elkaar. Koffers, tas sen, pakken en bij niet een var deze mensen ontbrak natuurlijk de be roemde „Leid-se deken". Netjes opgerold onder de arm of op de rug. De Harmo niekapel „Werkmans Wilskracht" ook van de partij. Met een pittige werd de stemming nog een beetje opge voerd van de plm. 550 personeelsleden van de N.V. Kon. Ned. Fabriek van Wol len Dekens v/h J. C. Zaalberg en Zoon. Evenals verleden jaar gaat deze uitge breide familie weer naar Zelhem in de mooie Gelderse „Graafschap''. Een uitgebreid programma is samen gesteld door de V.V.V. te Zelhem. Na vertrek uit Leiden reist het gezelschap eerst naar Rosendaal, waar het park het kasteel van gelijke naam zal worden bezichtigd. Via Velp, de Steeg, Ellecom, Doesburg, Laag Keppel en Hummelo riveert men om vier uur in Zelhem, waar met „Werkmans Wilskracht" het hoofd, naar het dorp wordt gemar cheerd. Nadat de dorstige kelen zullen zijn gelaafd, volgt een begroeting tent op het Marktplein. Na de begroeting zullen zich de tweedaagse gastheren over hun gasten ontfermen, waarna des avonds .Werkmans Wilskracht" een concert geeft in het dorp. In de pauze zullen Gel derse boerendansers optreden, die met enthousiasme de „Hoaksebarger" „Driekusman" zullen presenteren. Vrijdag wordt allereerst een trip ge maakt van Zelhem naar Hengelo, Vor- den, Lochem, Barchem en Ruurlo, welke eindigt in het Wolfersveen bij Zelhem, waar op de heide koffie zal worden ge dronken. In een voetbalwedstrijd zullen .Zaalberg" en „Werkmans Wilskracht" hun krachten meten en, wanneer er nog over is, zal het gezelschap zich kun,- vermaken met volksspelen. Men zal tevens'kennis kunnen maken ïiiet de echt Gelderse kunst van het vendelzwaaien Vuurwerk op 28 Augustus Naar wij vernemen heeft het Jubileum comité besloten, om ter gelegenheid van de hier ter stede te organiseren jubê leumfeesten op Zaterdagavond 28 Augus tus op het Schuttersveld een vuurwerk te doen afsteken. Afzonderlijke buurtfeesten op 31 Augustus Federatie v van buurtverenigingen nam besluiten De federatie van buurtvereningen kwam gisteravond in vergadering bijeen. De voorzitter, de heer M. I. Smit, opende de bijeenkomst, waarna met algemene stemmen werd besloten, dat de buurt verenigingen op 31 Augustus afzonder lijk feesten zullen organiseren. Leden, dde toezicht zullen houden op de ker- uitgaande van het jubileum-comité, werden benoemd. Men besloot in de toe komst toneelwedstrijden voor aangeslo ten verenigingen uit te schrijven. De Leidse ballonvaart Vraaggesprek met balloncommandant Boesman In verband met de in het kader van de Leidse jubileumfeesten op Vrijdag 27 Augustus op initiatief van „De Professo- renwijk" op te laten ballon zal de secre taris van deze vereniging, de heer S. Platteel, morgenavond, te kwart over n, via de derde lijn van het gemeen telijk radio-distributienet een vraagge sprek houden met de balloncommandant, de heer A. Boesman. Na het nuttigen van de maaltijd ii diverse pensions en pensionboerderijen vertrekt men tegen vijven naar Leiden langs de volgende route: Zelhem, Vorden, Zutphen, Apeldoorn, Zeist. In het Jagers huis te Zeist wordt nog aangelegd, waar na men via Utrecht naar buis terugkeert. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBREN: Huibertina M, d v H J W Verweij en H M Bronsgeest; Helena C C, d v W A Lelieveld en H J van Wissen; Wilhelmina, d v H v d Heijden en C P v d Reijden; Marianne, d v N J Vavier en C v Kalkeren; Geertrui W, d v B Los en K Hillebrand; Alexander T, z v T Segaar en T J van Thiel; Nicolaas, z v R Stuart en L van Heusden. OVERLEDEN: G Flippo,, wed van J Lepelaar. 69 jr; J Hoek, man, 72 jaar. GEHUWD: E H C Mengerink en C Gortzak, J van Belzen en E A Burgers; J J Buquet en C Pracht; J H van Dijk H M M Rooijakkers; J A Gottschal en C M Kostense; N Lens en A H Dool; J Onderwater en J W Tegelaar; J C Ro denburg en C M van Haasteren; J Smit en G C Wielders; A M Starrenburg en S P Beurze: A P Maassen en B G van Haeften; F P Kluivers en J W M Lands bergen. Jaarverslag Schoolartsendienst „Katwijk" Omvattende Katwijk, Leidschendam, Valken burg en Voorschoten Aan het jaarverslag 1947 van de school artsendienst „Katwijk" ontlenen we het volgende: Als schoolarts fungeerde we derom dr P. Vermet uit Voorschoten. Het aantal aangesloten scholen bedroeg 37. tezamen met 6349 leerlingen. De besmettelijke ziekten vroegen in 1947 geen bijzonder aandacht. Alleen bof, geelzucht en mazelen kwamen plaatselijk nog al eens voor. Diphtherie sporadisch. Alle aangesloten gemeenten, nl. Kat wijk, Leidschendam, Valkenburg en Voor schoten. hebben thans een verordening ter voorkoming van besmettelijke ziek ten in scholen en kindeibewaarplaatsen. Besmettelijke huidziekten kwamen ook veel minder voor dan in vorige jaren, speciaal hoofdonrein. De scabiës liep terug tot 3 pet; dit waren meest herha lingen van vorige perioden. Het systematisch onderzoek had plaats bij 442 leerlingen van de kleuterscholen, terwijl op de lagere school 1716 kinderen aan de beurt kwamen. Hiervan vertoon den 1226 kinderen geen afwijkingen. Niet minder dan 241 kinderen -hadden een afwijking van het gezichtsvermogen; vergrote amandelen kwamen voor bij 157 leerlingen; een ruggegraatsvergroeiing werd geconstateerd bij 28 kinderen; ten slotte werden er 292 verwezen naar hun huisarts. We stippen hier enkele dingefa uit het uitgebreide verslag aan, juist om de noodzakelijkheid van systematisch onderzoek aan te tonen. Gelukkig wordt echter deze noodzaak tegenwoordig bij de allermeeste ouders gevoeld; vandaar hun volle medewerking bij dit onderzoek. Tuberculose In 1947 is bij alle nieuwe leerlingen en bij alle leerlingen, die in 1946 nega tief reageerden, de tuberculinereactie verricht. Dit onderzoek had de volgen de resultaten: Kleuter- Lagere scholen scholen Positief Positief Katwijk Zee 11 3 312 (13,2 Katwijk Rijn 13 (10 70 (18,1 L'damVeur 4 2,7%) 236 (26,8 L'dam-Stpw. 9 (17 80 (33.2 Valkenburg 7 4,5 Voorschoten 7 3,1 183 (15,9 De cijfers van Leidschendam en spe ciaal die van de buurtschop Stompwijk zijn belangrijk hoger dan die van andere gemeenten. In het vorige jaarverslag meende de schoolarts hierop de bij de tuberculosebestrijding betrokken autori teiten te moeten wijzen. Thans is dit echter overbodig, daar zowel van de zijde van het gemeentebestuur als de medische en veterinaire instanties hieraan bijzondere aandaorit wordt ge schonken. Maatregelen van algemene Koudekerks jeugd werd opgeroepen tot appèl Het Evangelie spreekt van toekomstmogelijkheden In de Ned. Herv Kerk te Koudekerk aan den Rijn werd door de Herv. Jeugd raad en de Geref. Jeugdcentrale eer Jeugdappèl belegd, waarvoor grote be langstelling bestond. Na een inleidend woord van de zittdtv van de Geref. Jeugdcentrale, de heer J. jle.Wit, sprak ds H. J. Groenewe- gen, Ned. Herv. pred. te Den Haag „Sta niet stil." Spr. ontleende de titel van zijn rede aan 2 Kon. 1318, waar gesproken wordt over Joas, die in uiterste nood zijn toe vlucht neemt tot God. Het leven var Joas vertoont veel overeenkomst met dat van de moderne jeugd, die geestelijk moe is, omdat ze zoveel heeft moeten meemaken en omdat zoveel problemen haar bestormen. Het gevaar, een massa mens te worden, is zo groot en in die massa gaat de mens onder en komt tot stilstand. Zo ook bij Joas, aldus spr. Als hij bij het venster van zijn leven staat, komt daar de twijfel en ontbreekt de volharding, waarom de profeet dan ook het oordeel niet kan aanzeggen. Met enkele voorbeelden toonde ds Groe- newegen aan, dat het leven van de derne mens stilstaan en achteruitgang betekent. Jezus Christus echter gaat door. Hij staat niet stil. Zijn toekomst is een eeuwige glorie. Daarover sprak ook ds F. H. von Meyenfeldt, Geref. pred. te Noordwijk- Binnen. Toekomst is echt een woord voor de jeugd, die haar levensidealen nog koestert. Vooral als men gezond en sterk is. Maar welke toekomstverwachtingen heeft een oorlogsinvalide b.v.? Tegenover de bewering van sommigen, die' zeggen, dat het leven slechts een zinneloos gedol is. staat het Evangelie van Jezus Chris tus, dat van de toekomst spreekt. Deze toekomst is geen rusthuis aan het eind van de levensbaan, maar waar de mens is gemaakt en gekneed naar Gods beeld, Dr MEENK'S GENEESMIDDELEN KOORTSPOEDERS Prijs per poeder 77a cent Jan Stout Het instinct van de mens drijft hem lar de eenzaamheid, waar hij ongestoord jn aangezicht tot aangezicht kan staan met zijn leed. Arie ging naar de „Eendracht". Hij zat daar in de roef. met de ellebo gen op tafel, zijn hoofd in de schaal van zijn handen. Buiten zoefde de wind en gaf stem aan de stilte, die suizelend over het land stond. Met de ellebogen op tafel, zyn hoofd ïu de schaal zijner handenzo vond hem de morgen. Pas toen Arie tot de ontdekking kwam dat hij zo een ganse nacht had zitten waken en peinzen, voelde hij zich te moe om langer daar te zitten. Hij kroop in de kooi en viel als een blok in slaap. Nadat hij diep in de namiddag wakker werd, bevreemdde het hem, dat hij had kunnen slapen, terwijl er een wereld ver gaan was. De arbeiders, die aan het bieten laden waren, vonden het vreemd hem aan dek te zien komen, maar één blik naar zijn spierwitte gezicht overtuigde hen van eigenlijk by elkaar behoorde. het feit, dat hy de avond te voren na tuurlijk te diep in het glaasje had geke ken en zijn roes aan boord had uitgesla pen. Waar is de schipper? vroeg de voor arbeider. Voor een karweitje in Puttershoek gebleven, loog Arie. Morgen varen? Ja, morgen varen. Daarna ging hij naar huis. Wat was hij veranderd die nacht van waken en peinzen en vragen. Hij leek ouder geworden, hij liep met een gebo gen gestalte als een oud, moe man, zijn gezicht was hol en bleek, zijn ogen mat van een onzegbare ontgoocheling. Zijn moeder schrok bij zijn thuiskomst. Ze nam hem scherp op, zoals een moe der een kind opnemen kan, zij wist met een pijndoende zekerheid, dat in een nacht tijd haar eigen zoon, haar eigen vlees en bloed van haar afgegroeid en tot een zelfstandigheid geworden was. Ze keek naar zijn afgetobd gezicht, haar intuïtie wist opeens waarom dat gezicht zo oud en moe was geworden. Ze stond daar met de handen in ont zetting over elkaar. Is.... is.... Nellie.... in.... ver wachting? hakkelde ze. Ja, zei Arie. Vanvan De naam wilde haar niet over de lip pen komen, maar Arie doorvoelde wat zij zeggen wou. Hij kon plotseling de ge dachte niet verdragen, dat de naam van Nellie de eerste tijd door de kletsende dorpelingen aan die van een ander zou worden verbonden tot een paar, dat toch Hij keek zijn moeder aan, hij keek langs haar heen, hij keek naar een verte die ver voorbij de kamerwanden lag, hy luisterde toen verbaasd, naar zijn eigen Van mij. Van jou? Je liegt. Arie ging naar boven. In hem was de verbazing om het woord, dat hij gesproken had en dat hij niet had willen spreken, want hij wilde, hij kón niet trouwen met een meisje, dat al zijn luchtkastelen, om haar gebouwd, met één bedrieglijke stoot in elkaar liet storten. Van mij, had hij gezegd. En terwijl hij het zei had hij wel willen uitschreeuwen, die waarheid, die i schrikkelijke waarheid. Hij sloeg zich voor de kop. Hoe was hij toch daartoe gekomen zijn moeder, zonder dat zijn verstand daar eigenlijk deel aan had, een rad voo ogen te draaien. Was het omdat hij onbewust toch nog naar een laatste mogelijkheid gezocht had om met haar te kunnen trouwen? Nee, nee, hij wou niet met haar trou\ Dan zat hij schielijk roerloos op zijn stoel. Door de dunne wanden heen klonk erbarmelijk schreien, het was of het huis vol kwam te staan van oneindig leed. Arie wist dat het Nellie was. die op zol der bevrijding zocht uit haar benauwing in een huilbui. Even dacht hij nog: Bidden is beter dan huilen. Maar dan ging hij, om haar te zeggen, dat hij haar wel vergeven, maar niet lan ger liefhebben kon en dat zij verstandig moest zijn en trouwen met de kostgan ger, omdat het toch niet aan ging een kind, haar kind, de vader te onthouden. Hij liep langs zijn moeder, die hem i zijn mouw staande hield: Je liegt, je liegt, het is niet van j Hy keek haar even aan, hy rukte zich toen los, hij ging naar Nellie. Hij hoorde op de zolder Nellie's moeder zenuwachtig tekeer gaan. Zeg dan toch wat er is? Is er met Arie? Er kwam geen antwoord, maar schrikkelyker was het ijle schreien als van een kind, dat zich alleen weet in donker en gelooft dat het nooit thuis zal komen. Resoluut stapte Arie de ladder op naar boven. Hij zou de knoop voor Nellie door hakken, hij zou haar moeder zeggen dat Nellie trouwen moest met de kostganger en dat Nellie zich, om haar kind, daar niet van mocht terugtrekken, die a zegt moet ook b zeggen en wat gebeurd is, is ge beurd, basta, een streep onder het verle den. Punt. Nellie hield op met schreien toen Arie uit het trapgat klom. Ze hield de handen voor haar hart in een beschermend ge baar alsof zij zoedoende de wilde bonzin gen intomen kon. Arie en Nellie, zij stonden elkaar zwij gend aan te zien. Arie vermande zich, maar hij kon er niets aan doen dat hij haast schreien moest van medelijden om Nellie. die er niet dóór zag haar moeder die erge, die heel erge bekentenis te doen. Hij voelde de tranen over zijn wangen lopen. Nellies moeder stond dat aan te zien en met een schok ontdekte zij, wat er met haar dochter was. (Slot volgt.) aard (bijv. de verplichte tuberculosebe- strijding onder het rundvee) en van! plaatselijke aard (bijv. het verbod van. huisslachtingen) zijn of worden voorga»! schreven. In het jaarverslag vinden w« nl. een afzonderlijke tabel, waarin da resultaten worden aangegeven van een onderzoek, dat in de gemeenten Voor schoten en Leidschendam (Veur en Stompwijk) in ingesteld bij kinderen van veehouders en niet-veehouders. Hieruit bleek, dat het percentage bij de kinderen van veehouders 45,1 bedroeg, terwijl van de kinderen van niet-veehouders slechts 16,1 pet positief reageerde. Vanzelfspre kend werd hieraan dus volle aandacht geschonken. Nooit moet men hier echter de gevolgtrekking uit maken, dat al deza positieve reacties gelijk staan met „ge vallen van tuberculose". Ómdat het vo rige jaar bij vele ouders omtrent dit punt grote ongerustheid veroorzaakt is, betogen we nogmaals met grote klem, dat men hieruit geen verkeerde conclusie* moet trekken. Daarom zal binnenkort ia ons blad het een en ander over de „tu berculose" in populaire vorm worden weergegeven. Niet verontrustend Uit bovenstaande tabel blijkt verder, dat de cijfers voor Katwijk aan Zee met zijn vissersbevolking en Katwijk aan den Rijn, waar tuinbouw het hoofdmiddel van i bestaan vormt, afzonderlijk zijn gehou den. Katwijk aan Zee heeft lage cijfers. Te Valkenburg, dat in samenstelling van bevolking niet veel verschilt met Katwijk aan den Rijn, zijn opvallend weinig posi tief reagerende kinderen. Een merkwaar dig groot verschil met de resultaten van ongeveer 10 jaar geleden. Het percentage van Voorschoten ligt even onder het ge middelde. De Ulo-school in Katwijk haalde een percentage van 27.7, tewijl de Huishoud-j school aldaar kwam tot 38 pet. Deze per-1 centages sluiten zich ongeveer aan by de resultaten van de 7de en 8ste klassen van de lagere scholen. De Ulo-afd. en de Mid delbare Meisjesschool van Huize Bijdorp te Voorschoten kwamen tot 17,7 pet, het geen in vergelijking met de Katwijksa scholen bijzonder laag te noemen is. Da leerlingen van bovengenoemd instituut komen uit alle delen van het land, meest uit de stad, waar in 't algemeen bij school kinderen lagere percentages worden ge vonden. Te Voorschoten zijn op een zitting van het Kleuterbureau nog 232 jongere, du*! niet-schoolgaande kinderen, onderzocht. Slechts in 1 geval yond de schoolarts bij dit grote aantal een positieve reactie. Van de dit jaar voor het eerst doorge lichte kinderen moesten er 4 een rust kuur doen, terwijl 22 kinderen zich onde* de contröle van een consultatiebureau moesten stellen. In 1946 waren deze cij fers resp. 9 en 23. Eerstgenoemde 9 kin deren zijn althans practisch allen gene zen. Van de andere 23 zijn er inmiddels 20 van verdere contróle ontslagen. Alles samengenomen mag men dus zeggen, dat de situatie op de scholen t.av. de tuber culose niet verontrustend te noemen ia, al blijft waakzaamheid geboden. Voorts werden in 1947 alle onderwij zeres) (essen) uit Katwijk en Valkenburg doorgelicht. In het jaarverslag wordt een woord van bijzondere dank gericht aan dr De Best, die zo vriendelijk was o.m. dit onderzoek geheel te leiden. Bij de 104 on derwijzers en onderwijzeressen werd in één geval een rustkuur nodig geoordeeld. Dr Vermet geeft in zijn jaarverslag nog een overzicht van de andere werkzaam heden, die door hem moesten worden ver richt in verband met zijn functie van heeft dit beeldschap alleen maar zin als het God laat afbeelden in ons leven De nood is echter: waar is God in om leven? Leven wij in Christus? Het Evan gelie zegt dat God ons zoekt in Jezus Christus, door Wie weer de gemeenschap met God komt. Hij is gisteren, heden en morgen dezelfde en is bezig te komen. Hij heeft net leven met God verzoend. Door Christus te dienen, opent zich perspectief in het leven. De hemel open gesteld en het leven is geen sleur meer. We moeten strijden voor Hem dat niet met de rug naar het leven. In zijn slotwoord wees ds Van Bins- bergen er op, dat de Kerk marcheert dat haar toekomst die van Jezus Chris tus is. Met het zingen van Gezang 94j schoolarts. Uit alles blijkt wel duidelijk werd deze mooie manifestatie van samen-1 met welk een nuttige instelling we hie* werken gesloten. I te maken hebben. Kunstavond te Katwijk Een programma voor een kunstavond- zonder-meer opstellen, is geen gemak kelijke taak. Er werken dan gewoonlijk diverse artisten mee, met even zoveel instrumenten, die een aantal werken zeer verschillend karakter ten gehore brengen. Het geheel is doorgaans niet homogeen en geeft weinig voldoening. Afgezien van dit formele bezwaar, v, er gisteravond toch wel het een en ander te waarderen. De mezzo-sopraan, mej. S. Hor ten- si us, heeft een moode stem, die tech nisch vrij ontwikkeld is. Een zeker ge brek aan innerlijke gloed en een no£ niet zeer verzorgde dictie kwamen het toch wel beheerste geluid niet ten goede. Handel's „Dank sei diir Herr" en Men delssohn's „Sei stille dem Herrn" (Elias) waren hiervan het bewijs. De bariton J. Spaargaren bereikte juist door grotere zeggingskracht met mindere stemmiddelen een groter effect. In Franck's „Panis Angelicus", dat hij zeer verdienstelijk vertolkte, werkten verder mee de -heren B.Mastenbro*'" (cello), J. H. Ruys (viool) en T. K nenburg (piano). De beide strijkers gaven op zichzelf tamelijk goed werk, ai stond hun toon ook niet volkomen vast en mankeerde er wel iets aan de intona tie. Zij musiceerden echter gevoelig. Het geheel had nauwsluitender moeten zijn. Zo verliep de idylle van koning Xerxes („Largo" van Handel) niet storeloos en kregen ook Schubert (Rosamunde- extract) en Mozart (Larghetto) niet, wat hun toekwam. De pianist speelde zeer vlot, maar had zijn instrument niet mee. Behalve de onganist J. Plu g, die een technisch en muzikaal verantwoorde uit voering gaf, o.a. van Wal-theris koraal- bewerking „Ei-n feste Burg" en van een Bach-Fantasïe, wa-ren de 'hoogtepunten van de avond de declamaties van mevr. R i e S m a a 1M u 1 d U k uit Dordrecht. Zij zegde verschillende gedichten van Gezelle (in een zeer goed Vlaams!). Jo Kalmijn—Spierenburg, Jan Prins, e.a. met klankrijke stem, keurige, vaak be wogen voordracht en bevredigende af werking. Ds Jellema, Herv. predikant, leid de, door ziekte van de aangekondigde ds Van der Krift, de avond in en ds Pijlman, Geref. predikant, sprak het slotwoord. Het kerkgebouw was voor ongeveer het derde deel gevuld met een aandach tig luisterend publiek. Joh. van W. Alphen aan den Rijn Historische tentoonstelling een éclatant succes De historische tentoonstelling, in „de hanebalken" van het raadhuis, welwil lend door het gemeentebestuur aan de historische vereniging voor Alphen aan den Rijn en omgeving ter beschikking •ld, heeft gedurende tien dagen niet minder dan vijftienhonderd bezoe kers getrokken. Dit mag voor een expo sitie als deze zeker wel een onverwacht succes worden genoemd. Zy is een his torie voor de gemeente geworden. Hier mede is tevens een hoeksteen gelegd, waar de historie van de Rijnstreek ver der zal worden gebouwd, zo zei de voor zitter der vereniging, de heer A. J. Dek ker in zijn sluitingstoespraak. Spr. herinnerde aan vele aardige mo menten, welke zich gedurende de expo sitie afspeelden. Inzonderheid dankte da heer Dekker de heren J. W. van Zwie- ten en mr H. v. d. Linden, die beiden als deskundigen op historisch gebied, het leeuwenaandeel hebben bijgedragen en de heer F. van Elk. Wijzend op hetgeen nu werd afgesloten, zei spr., dat wat hier gedaan is, schone beloften inhoudt voor de toekomst. Spr. gewaagde van da werkzaamheden van mr v. d. Linden op historisch gebied, inzonderheid van onze gemeente en zag met belangstelling het proefschrift, waaraan deze werkt, tege- De aan deze tentoonstelling opgedana ervaringen zullen in de toekomst in toe passing worden gebracht. In dit verband wees de heer Dekker op het nabije plan der vereniging om in de eerste Septem ber dagen een „Oranje-tentoonstelling te organiseren, alsmede later b.v. nog een van foto's, portretten etc. van geestelijk» en wereldlijke autoriteiten. Tot slot wees de heer Dekker op het ontzaglijk grote belang, dat goederen van enige historische betekenis als ge meenschapsgoed worden bewaard voo* het nageslacht. Alvorens de tentoonstel ling officieel te sluiten, richtte de heer Dekker zich met enkele woorden tot da 1500e bezoekster, mej. C. Redegeld uit d» J. van Nieuwenhuizenstraat en overhan digde haar een zilveren jubileum-lepeltje. Ned. Wetensch. Boekhandel N.V, Alg. vergadering van aandeelhouders In de gisteren gehouden algemene ver gadering van aandeelhouders van da Ned. Wetenschappelijke Boekhandel N.V. te Leiden werden de balans en ver lies winstrekening over het afgelopen boekjaar goedgekeurd. Besloten werd tot uitkering van 5%% dividend. Door da gewyzigde statuten loopt dit boekjaar voor deze maal over 11 maanden. Tot commissarissen werden benoemd de heren J. G. Kuipers te Gouda, prof. J. N. van der Ley te Amsterdam, J. Raven te Utrecht en prof. dr U. G. Bijl- tia te Utrecht. De directie deelde mede, dat in het afgelopen boekjaar f 49.000 aandelen en geplaatst, terwijl nog tot plaatsing f 101.000 kon worden overgegaan. Da directie werd gemachtigd voor verder# uitbreiding van het bedrijf f 350.000 aan delen uit te geven, zodra zy het tijdstip hiervoor wenselijk acht. Op een vraag van een der aandeelhouders deelde da voorzitter mede, dat de omzetten bij da N.V. nog steeds stijgende zijn. Sfeer in 't gezin? Nieuwe Leidsche" er in!

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2