*lictttur geitedft(üritrant ZES ERVAREN NED. MARINE-VLIEGERS stortten neer in Schotland Met Mitchell-bommenwerper tegen een Wist U DONDERDAG 22 JULI 1948 BUR. en REDACTIE: Hogewoerd 103. Tel. redactie: 20408; Adm-: 22710. Postrekening: 58936- ABONNEMENTEN: ƒ3.90 per kwartaal; ƒ1.30 per maand; 0.30 per week. aillimeter. Negen en twintigste jaargang No. 7567 DIRECTTEF. DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanhttsfirb Is phebUotn myo bert in tegenspeel" Jubilea „Prediker" „Immanuel" en Zie pagina 2 heuvel gebotst de bevrijding de tocht van de Willem Barendsz naar de Zuidelijke IJszee als vlieger mee, waarbij hem het ongeluk in Kaapstad overkwam, dat hfem in het zie kenhuis bracht en een college het leven li (Van één onzer verslaggevers.) De vlag op het vliegkamp Valkenburg hangt vandaag halfstok. Gistermorgen is de Mitchell bommenwerper B25, genummerd 21, van de Marine Luchtvaartdienst op de Oostkust van Schotland tegen een heuvel gevlogen en versplinterd. Zes van de beste vliegers van het vliegkamp Valkenburg kwamen daarbij om het leven. Het waren: de off.-vlieger tweede klasse D- H. Gentia uit 's-Gravenhage, de officier-zee waarnemer tweede klasse F. Grimmon uit Amsterdam, de sergeant-vlieger J. van Donkelaar uit Heemstede, de sergeant-vliegtuigtelegrafist H. A. Bolleurs uit Dordrecht, de sergeant-vliegtuigtelegrafist C- L. Swens uit 's-Gravenhage en de korporaal-vliegtuigmaker M. N- A. Brouwer uit Amsterdam- Gisterenmorgen vertrok de Mitchell van Valkenburg met bestemming Lossie mouth in Schotland. Zij moest daarheen schroeven brengen, bestemd vliegtuigen op de Karei Dorman. Waarschijnlijk is. bij slecht zicht, het toestel tegen de rotsige kust van Schot land gevlogen. Het ongeluk gebeurde enkele kilometers ten Noorden van het vliegveld Verdoun. Een boer vond het wrak op een heu velhelling 5 km ten Noorden van het dorp Auchenblae bij Stonehaven. Op het bericht der vermissing, stegen van Lossiemouth Britse machines op, om de Nederlandse Mitchell te zoeken. Zij was toen echter reeds gevonden. Ervaren vlieger. De verongelukte bemanning was sa mengesteld uit vliegers, die stuk voor •tuk hun verdiensten in de voorbije oor log hadden. Commandant Gentis, die aan de Groot Hertoginnelaan in de Residentie woonde en een vrouw en twee jonge kinderen achterlaat, vloog voor de oorlog als sport vlieger in Indië. Hij kreeg, bij het uit breken van de oorlog met Japan, een voortgezette opleiding, week naar Ame rika uit, waar hij in 1943 werd opgeleid vor het vliegen vanaf vliegdekschepen. Op een dergelijk vaartuig was hij gedu rende een gedeelte van de strijd gesta- tionneerd in Chinebay op Ceylon. Daar na vloog hij in het 321 Squadron. Hij verwierf verschillende onderschei dingen en stond op het punt met zy'n gezin naar Australië te emigreren. De heer F. Grimmon uit Amsterdam was Engelandvaarder. Hij wist Amerika te bereiken en diende heel de oorlog actief in het XVHIe Squadron Tragisch is het verscheiden heer J. van Donkelaar uit Heemstede. Hij kwam in 1941 in opleiding in Indië, werd krijgsgevangen gemaakt, ontkwam de dood aan de beruchte spoorlijn Birma, waar hij drie jaar werkte, maakte. kostte. Hij vond thans de tweemaal ont lopen dood in Schotland. De heer C. L. Swens, die in Den Haag woqonde zijn vrouw verblijft menteel in Engeland, waar hij, met haar, zijn verlof zou doorbrengen, vloog ii Liberator Squadron op Cocoseiland. Hij nam deel aan verschillende acties tegen de Jappen. De korporaal M. N. A. Brouwer ten slotte werd in 1942 krijgsgevangen ge maakt en vloog, na de bevrijding ii transport Squadron te Soerabaya. Het verongelukte vliegtuig, de Mit chell, behoort tot het befaamde type, dat in de oorlog tal van operatieve vluchten tegen de Duitsers uitvoerde. De m heeft er 28 van. Dit is het eerste grote ongeluk, dat de marine luchtvaartdienst na de bevrijding treft. De slachtoffers zullen met H.M.'s „Van Kinsbergen" van Aberdeen naar Den Helder worden overgebracht. Een com missie bestaande ui', de officieren-vlieger G. F. Reynders en G. F. Venema en de 1-t. ter zee 2e lel. A. v. Sorgen zal in Schotland de oorzaak van de ramp on derzoeken. André Marie, Frankrijks nieuwe formateur Wenst samenwerking met alle partijen van goeden wille. Vincent Auriol, de Franse president, heeft de Radicale minister van Justitie uit de regering-Schuman, André Marie, verzocht een nieuw kabinet te formeren. Marie aanvaardde de opdracht, en hoopt een regering te vormen „van alle repu blikeinen en al degenen, die van goeden wille zijn". Verwacht wordt, dat hij een kabinet gaat samenstellen, dat rechtser ls. dan het vorige en wel ministers uit socialistische, radicale, gematigde rechtse partijen. Marie is sinds Januari 1947 reeds minister van Justitie in vier kabinetten geweest. Van 1943 tot 1945 verbleef hij in het concentratiekamp „Buchenwald", wegens verzet tegen de Duitsers. De formateur is een vurig tegen stander van het Marshall-plan, doch De omgekomen Haagse commandant van de verongelukte Mitchell-bom menwerper: officier-vlieger tweede klasse D. K. Gentis. NOORDAM BRENGT WEER GESCHENKEN Morgen vertrekt de „Noordam" utó New York naar Rotterdam met onge veer 13 000 kg hulpgoederen van „United Service Holland", die door het Rode Kruis verdeeld zullen worden. DOODSTRAF GEEIST TEGEN BEWAKER VAN KAMP VUGHT Tegen de R'damse chauffeur J. W. de Graaf, ex-bewaker van het kamp Vught, is voor het Bossche B.G. de doodstraf geëist. In Oct. 1943 moest verd. Belgiache gevangenen halen. De troep reisde per trein naar Vught en aldaar ging het voet verder naar het kamp. Tijdens de tocht raakte de Belg Lucien zeer ver moeid en liep enige passen uit het gelid. Verd. schoot op de Belg, die dodelijk werd getroffen. Een Wellington-vliegtuig van de Franse luchtmacht maakte een noodlanding in de Middellandse Zee, 100 km uit de kust van Algiers. Tot nu toe werden slechts vijf van de 13 inzittenden gered. Een waarnemingsvliegtuig had echter een vlot ontdekt, waarop zich acht personen bevonden. Er zijn schepen naar dit vlot onderweg. ■K&HB Dit is een recente foto van de Mitchell-bommenwerper, waarmee gisteren boven Schotland zes Nederlandse vliegers verongelukten. Het toestel was uitgerust met 6 mitrailleurs en kon naast de gewone bommenlast een torpedo meevoeren. De Marine Luchtvaartdienst maakte met dit soort machines tijdens de oorlog 3300 vluchten binnen R.A.F.-verband. De neus is gedeeltelijk doorzichtig en biedt plaats voor een schutter en een bom- menrichter. De kruissnelheid is ongeveer 350 k.m. per uur. NIEUWE NOTA AAN MOSKOU ZEER BINNENKORT TE VERWACHTEN MARSHALL PREFEREERT VREEDZAME OPLOSSING DOCH BLIJFT VASTBERADEN Generaal Clay voert momenteel besprekingen met president Truman over Berlynse kwestie. George Marshall, met wie Clay nog zal confereren, antwoordde gisteren op een vraag over de „wUdverspreide vrees voor oorlog": „Wjj begrijpen onze toestand goed en wjj zullen ons op geen enkele wijze laten Intimideren, doch wjj zullen voortgaan om te trachten via onderhandelingen, of langs diplomatieke weg. een oorlog te voorkomen". Marshall weigerde te antwoorden op de vraag, of Amerika de Berlijnse crisis voor de Veiligheidsraad zal brengen en ging evenmin in op berichten, als zou Bevin op een viermogendhedenconferen- tie, met Rusland, hebben aangedrongen Verder wilde de Amerikaanse minister eerst Clay horen, alvorens nadere uit latingen te doen. Reuter weet te melden, dat de Weste lijke mogendheden een nieuwe protest nota hebben opgesteld, die nog slechts op Franse goedkeuring wacht, om naai Moskou verzonden te worden. Ameri kaanse persberichten maken gewag var een geallieerde inwilliging van het Sow- jet-verzoek om in een viermogendhe- den-conferentie de gehele kwestie- Duitsland te bespreken. Men verwacht in de nieuwe nota géén opzienbarende bedreiging, dat men de blokkade zal gaan doorbreken. Ongenschijnlijk is de toestand in Ber lijn iets gekalmeerd. De aangekondigde Sowjet-blindvluchten in de corridors zyn in werkelijkheid nog niet voorge komen. Volgens A.F.P., zou Sokolofsky bevel gegeven hebben electrische stroom te leveren aan de A.E.G.-fabrieken in de Britse sector van Berlijn. Fritz Selbmann, vice-voorzitter van de econ. commissie voor de Sow jetzone, heeft bekend gemaakt, dat de Berlijners de Westelijke sectoren, na 1 Augustus, hun volledige rantsoenen in de Sowjet- sector zullen kunnen krijgen. Er worden plannen gemaakt om stroom aan trams en ondergrondse treinen te verhogen, opdat de Berlijensers gemakkelijk dit voedsel in de Russische sector kunnen gaan halen, aldus Selbmann. De geallieerden zullen de luchtbrug handhaven en zo nodig uitbreiden, heeft een Britse woordvoerder opnieuw klaard De Amerikanen zullen 5600 plaatste personen uit Berlijn om de voedselvoorraden te besparen. Bevin zei in 't Lagerhuis, dat geen eva cuatie op grote schaal uit Berlijn over wogen wordt. Grote luchtmanoeuvres boven ZuicbEngeland Zondag zullen boven Zuid-Engeland grote RAF-manoeuvres worden gehou den, die tegelijk moeten dienen als trai ning van de luchtbeschermingsdienst. Er zullen ongeveer 100 toestellen deelnemen. De 16 Amerikaanse jagers met straal aandrijving zijn gisteren in Engeland aangekomen. Gisteren is een nieuw ontwerp voor een Overijsselse vlag goedgekeurd. De vlag heeft vijf banen: rood, geel, blauw, geel, rood. Met de blauwe baan is de IJssel bedoeld en daarom heeft deze baan dri, golven. Vier gebrs. Doodeheefver geboeid wei Uitspraak volgde snel op de eis De Amsterdamse economische Politie rechter sprak gisteren kort na de eiser achter elkaar de volgende zwaVe vonnis sen uit tegen vijf directeuren, een lid van het personeel en een accountant var de behangselfabriek Rath en Doode heefver, die zoals bekend, de staat, door gesmokkel van behangselpapier, voor' enorme bedragen heeft benadeeld. Chr. Doodeheefver: vijf maanden gev. straf en f 100.000 boete, subsidiair maanden, bovendien verbeurdverklaring van twee vorderingen van resp- f 182.000 en f 31.000. H. P. Doodeheefver: vier maanden en f40.000 boete subs, vier maanden; J. Chr. Doodeheefver: drie maanden en f20.000 boete subs, twee maanden en P. J. Doo deheefver: vijf maanden en f50.000 subs vijf maanden. De vier gebroeders werden onmiddel lijk geboeid en weggeleid. Voorts werd J- Sprangers, chef inkoop afd. veroordeeld tot f500 boete subs, twee maanden; P. Ouwehand, adm. directeur tot f 10.000 boete subs, twee maanden en H. Mun- nik, accountant tot twemaal f 1000 boete subs, tweemaal een maand hechtenis. Th. A. Brink, personeelslid werd vrij gesproken- Tragisch ongeluk op de Reeuwijkse Plassen Student uit Cambridge het slachoffer. Een tragisch ongeluk heeft zich voor gedaan op de Reeuwijkse Plassen, waar een zeilboot, aan boord waarvan zich drie Engelse vacantiegasten bevonden, in aanraking is gekomen met de boven grondse leiding van het electrische net lan de Platte Weg, zo wordt uit Alphen i.d. Rijn gemeld. Een van de opvarenden, die op dat ogenblik de mast vasthield, kwam onder stroom te staan en viel overboord. Een vriend, die hem trachtte te redden, kwam eens onder stroom, zag geen kans om zich los te werken en overleed kort daar op. Hij was student van Cambridge. Zijn kameraad wist zich te redden. Vermoedelijk hebben de buitenlandse gasten de waarschuwing „Masten strij- die op een der borden stond, niet begrepen. De netspanning van de leiding bedraagt 220 Volt. Het gezelschap had het verblijf aan de plassen een dag verlengd om te kunnen zeilen, waartoe men eerder geen gelegen heid had géhad. Het slachtoffer laat een vrouw en twee kinderen achter. Het stof felijk overschot wordt naar Engeland overgebracht. Manifestatie voor Leopold in St Goedelekerk Tijdens België's nationale feestdag In geheel Belgüi is gisteren met grote luister de Nationale Feestdag gevierd en voor de 117de keer is het feit herdacht, dat op 21 Juli 1831. Leopold I de eed op de grondwet van het onafhankelijke Bel gië aflegde. Tijdens het plechtige „Te Deum", dat de deken van Brussel, mgr Boone, in de St. Goedele-kerk zong, kwam het tot een luidruchtige royalistische ma nifestatie. Op het moment, dat de „Bra- banconne" werd ingezet, begonnen mo narchisten te roepen ..Leve de Koning" en „Leopold, Leopold". Anderen probeer den vergeefs deze kreten met „Boude- wijn, Boudewijn" te overstemmen. Prins regent Karei woonde de plechtigheid bij, zodat de lege troon, waarboven gouden kroon hing, voor de konings- gezinden de afwezige koning symboli seerde. Premier Spaak, verliet, vergezeld van leden van het Corps Diplomatique, rustig de kathedraal, terwijl monarchis- veer ,en spreekkoor aanhieven. Gisteren had dr. Beel weer nieuwe besprekingen- Hier ziet men v.l nr. jhr. Van der Goes van Naters (P.vd.A.), middel: Beel en Romme (K.V.P.), Oud (V.V-D.) en Tllanus (C.H.U-). TEGEN CHRISTIANSEN WERD HEDEN MORGEN 20 JAAR GEEIST Christiansen, Rauter en Fullriede draaien er om heen (Van één onzer verslaggevers.) Om twee uur neemt de zitting weer een aanvang. Het is snikheet in de kleine overvolle zaal van het Gerechtshof- Christiansen zit erbij alsof het proces hem niet aangaat. Hy antwoordt rustig en beheerst, in tegenstelling tot Rauter, die druk snel spreekt, hevig gesticuleerd en zijn zaak nog eens heftig verdedigt, wat de proc.-fisc. de opmerking ontlokt, dat niet hij (Rauter) de verd. r de zitting nog Tevoren Dan krijgt Christiansen het woord. „Wanneer ik mijn zaak hier verdedig, dan moet ik voorop stellen, dat ik geen redenaar ben. Ik heb, na de wapenstil stand eerst een bezoek gebracht aan ge neraal Winkelman en ook hij heeft my daarna bezocht. Er was een goede ver standhouding tussen ons. Ook de ver standhouding tussen, het leger en het Nederlandse volk was de eerste jaren niet slecht. Ik heb verzocht, de Neder landse krijgsgevangenen in Duitsland terug te sturen en dat is gebeurd. Dat de militaire geschiedenis nog nooit voorgekomen. Later zijn generaal Win kelman en anderen in gevangenschap weggevoerd, maar dit was geen militaire aangelegenheid, doch een order uit Ber- Maar de officieren zijn bedrogen", aldus valt de raadsheer, gep. kolonel der artilleriee jhr De Brauw, hem in de rede. „Zij kwamen zich melden, net als de eerste maal, echter met dit verschil, deuren van de kazernes ach ter hen werden gesloten. Dat hebt U ge daan!" en hij strekt zijn hand ting van Christiansen. Christiansen: „Later heb ik gehoord van de manier, waarop dit is geschied." „Onzin!" aldus jhr De Brauw, ..wan neer U het bevel voert bent U verant woordelijk, zowel voor het goede, da- Uw staf uitwerkt als voor het kwade!" (Instemming publiek.) Christiansen moet dan gaan zitten en mag niet verder spreken. Willy Lages, hoofd van de politie in de Euterpestraat in Amsterdam, verklaart als getuige, dat de executie heeft plaats gehad, voordat een onderzoek dader was ingesteld. Haarlem onrustige stad en omdat er reeds veel meer terreurdaden hadden plaats gevonden, was ook hij van mening, dat moest worden ingegrepen. Christiansen geeft toe, dat hij Rauter na de aanslag heeft opgebeld en heeft gezegd, dat maatregelen genomen dienden te w den. Hij ontkent, dat hij op de hoogte was, dat tien gijzelaars zouden worden neergeschoten, want de bespreking met Seyss Inquart had hij niet bijgewoond. Pres.: „Maar U had toch om strenge maatregelen gevraagd?' Verd.: „Ja, het doodschieten va: daders of anders van communisten, waaronder ik versta terroristen en sabo- Pres.: „Maar U heeft geen onderzoek naar de daders laten instellen". Verd.: „Dat was niet mijn werk". Rauter verklaart desgevraagd hierop, dat het best mogelijk is, dat Christian sen van deze fusillade van tien gijze laars niets geweten heeft, maar zijn staf moet het geweten hebben. Hierna werd gepauseerd tot ca. half drie. Vier der slachtoffers van de ramp met de Nederlandse Mitchell-bommen werper boven Schotland: v.l.n.r. officier-zeewaarnemer tweede klasse F. Grimmon uit Amsterdam, sergeant-vlieger J. van Donkelaar uit Heemstede, sergeant-vllegtuigtelegrafist H. A. Boleurs uit Dordrecht en de sergeant- vliegtuigtelegrafist C. L. Swens uit Den Haag. Ir Overtvijn als getuige Eerst wordt Fullriede, de bevelvoerend officier van het Herman Göring regiment te Putten, gehoord. Hij verklaart van Von Wühlisch, de stafchef van Christiansen, be vel te hebben gekregen alle mannen tus sen 18 en 50 jaar gevangen te nemen en het dorP Plat te branden, omdat bij een de rich-l aanslag op twee Duitse officieren er één is gedood. Hoewel Fullriede dit onmen selijk vond, heeft hy grotendeels aan het bevel gevolg gegeven. De mannen zijn gevangen genomen en weggevoerd, maar er zijn slechts honderd huizen ver brand. Op de vraag van de president of Von Wühlisch namens Christiansen sprak, antwoordt hij: „ja!" Rauter verklaart vervolgens, dat bij Von Wühlisch steeds heeft voorgezeten de mannen naar Duitsland te sturen. Hij zelf wilde ze hier te lande te werk stel len en 20 huizen laten afbranden. Pres.: „Maar wie heeft nu eigenlijk het bevel gegeven?" Rauter: Het Reichssicherheitshauptamt. (m.a.w.: zoek dat zelf maar uit). Dan leest de proc.-fisc. mr Fikkert brief van Rauter aan Himmler voor Januari 1944, waarin hy Von Wühlisch salonjonker noemt, een man zonder door zettingsvermogen, die te pas en te onpas met het land-oorlogsreglement komt dragen. Uit een verklaring van Von Wühlisch blijkt, dat hij dezelfde avond van de slag, bevel heeft gegeven, alle ma te arresteren. De andere morgen bracht hy rapport uit bij Christiansen. Deze was woedend over de aanslag, maar liet het samenstellen van vergeldingsmaatregelen over aan Von Wühlisch en Von Müller. Christiansen bekent dan, dat hij z> opgewonden was over het gebeurde. Wie het bevel heeft ondertekend weet hij niet meer. Als bevelhebber neemt hij echter de verantwoordelijkheid op zich. Pres.: „Wist U niet, wat er met de mannen in Duitsland gebeuren zou' Verd.: Ik heb ze naar Amersfoort laten brengen. Het is mij altijd onbegrijpelijk gebleven, hoe de SS eraan te pas ii komen, want die heeft de mannen Duitsland weggevoerd. Proc.-fisc.: „Informeerde U nooit het lot van de mannen, die U gevangen DAT de Legervoorlichtingsdienst (Alexanderplein 9, Den Haag) brochure uitgeeft, getiteld „Hoe is mijn sociale positie als ik in dienst ben?" DAT men op de Rondweg beoosten het fort Blauwkapel (weg Utrecht-Hilver- sum) voorzichtig moet rijden wegens zakking. DAT volgens de KNAC de door de rechter in zeer bijzondere gevallen ge laste vernietiging van auto's slechts wordt uitgevoerd, indien het te vernietigen ob ject geen waarde meer heeft. DAT het Permanent Anti-Lawaai Co mité in samenwerking met de Verkeers politie in de laatste week van Oct. een actie voor stiller en veiliger verkeer or ganiseert. DAT is benoemd tot adm. by BuitenL Zaken mevr. C. A. Kluyver, thans ref. DAT ir F. J. Ribbius te Den Haag is bevorderd tot hoofdingenieur bij het Rijksinstituut voor Zuivering van Afval- DAT min. Fiévez op vragen van hel Tweede Kamerlid Fred. Schoonenberg mededeelde bij de vaststelling der kost winnersvergoeding rekening te zullen houden met eventueele periodieke verho gingen in de burgerbetrekking. DAT de capaciteit van het pontveer aan de Ramspol bij Kampen zeer beperkt autobussen voor excursies beslist niet worden overgezet. DAT officieel de geruchten, als zo laximum prijsregeling voor inlandse hui den komen te vervallen, worden tegenge sproken. DAT de Schiedammer J. F. Heilker op kosten van de V.N. een maand naar New- York gaat als winnaar van een door de V.N. uitgeschreven prijsvraag voor opstel over de organisatie der V.N. DAT te Veenendaal is overleden de arts J. G. Kets. DAT, gelijk al gedeeltelijk gemeld, de vliegtuigongelukken bij Katwijk aan (25 Maart), Sterksel (12 April) en Niklaas (3 Mei) uitsluitend aan overtre ding der vliegvoorschriften moeten den toegeschreven. DAT de Prov. Staten van N.-H. 2 Sep tember in b. g. zitting bijeenkomen. DAT aan de destijds ontslagen burge meester van Aardenburg, Th. M. Over maat, rechtsherstel is verleend en hem thans op eigen verzoek eervol ontslag werd gegeven. DAT dfe emissie van Mulder's Fabriek van rollend materiaal en landbouwmachi nes te Boskoop geheel is voltekend. DAT mr J. A. P. M. v. Hasselt gekozen werd tot Gedeputeerde van Noord-Bra bant. DAT de 60-j. electricien C. C. Ravelli uit R'dam aldaar door een auto werd ge- DAT de N.V. Schokbeton in Sept. a.s een begin zal maken met de bouw van 12] boerderijen in de N.O. Polder volgens montagesysteem. DAT op de boerderij der gebrs. F. te Haaksbergen een stengun, revolvers, kar tetsen en springstoffen zyn ontdekt en te gen het tweetal p.v. is opgemaakt. DAT de tweede dirigent der Scheve- ningse Kurhausconcerten, Ignac Neu- mark, a.s. Dinsdag 60 jaar wordt en hij 26 jaar geleden voor 't eerst daar optrad. DAT Waldorp-Radio te Den Haag vol gend jaar electrische naaimachines in koffermodel gaat bouwen met licentie van een Zwitserse firma. DAT de N e d e r 1. sectie van de B.B.C. morgenavond van 6.30 tot 7 uur een in teressante uitzending verzorgt op 261 me ter, alsook op 41 en 31 meter. DAT de K.v.K. voor Z.-H. bij de Tweede Kamer heeft geprotesteerd tegen het wetsontwerp tot verhoging van enkele belastingen. DAT pater dr C. Huigens, indertijd le raar aan het Kon. Conservatorium te Den Haag, is afgetreden als directeur va R.K. Kerkmuziekschool te Utrecht. DAT de Ned. export van zaaizaad dit jaar ruim 6000 ton bedraagt, vier maal zoveel als 2 jaar geleden. DAT de 26-j. arbeider P. B„ werk zaam bij rioleringswerkzaamheden te Amersfoort, onder het zand werd be dolven en overleed. DAT verschillende deelnemers aan d« Haagse conferentie een bezoek brachten aan de tentoonstelling ter herdenking van de Vrede van Munster in Delft. DAT de Delftse politie 2000 enquête formulieren heeft verspreid onder de schooljeugd en de studenten in de kader van de actie tegen ongeoorloofd bezit van explosiva. DAT Paul Hofman, administrateur do ECA, te Washington 29 studenten ont ving ojw. de Ned. A. Sohrader, die als oud-parachuti9t van de illegale beweging de zilveren ster ontving. DAT voor de Dordtse rechtbank 1 j. is geëist tegen de pseudo-Roode Kruis- vertegenwoordiger A. V., die ook ver schillende malen het Leger des Heils oplichtte. DAT gisteren n.a.v. van de onafhanke- lykheidsherderaking van België duizen den Belgen Walcheren bezochten. DAT gisteren de 25.000ste bezoeker werd genoteerd op de tentoonstelling „De Zilveren Schelp" te Den Bosch. DAT tijdens een bezoek van 24 Friese molenaars aan een korenmolen te Rui- nerwold de zwichtstelling is bezweken en 15 personen van 7 4 8 m hoogte naar beneden stortten, waardoor enkelen wer den gewond. DAT de Ned. Bond van Makelaars in Assurantiën op 28 Juli in het Jaarbeurs- restaurant zijn gouden jubileum viert. DAT 6 Aug. een bijen-markt te Amers foort wordt gehouden. DAT Vrijdag a.s. in de Ripperdakazer- ne te Haarlem bij de officiers- en onder- officiersopleiding van de school der K- troepen een ouderdag wordt gehouden. DAT op 27 en 28 Juli in Bergen op Zoom de 35ste streekbeurs wordt ge houden. DAT de le luit. der L.S.K. F. H. uit Utrecht, die beschuldigd was van het vervalsen van chèques van gevallen strijdmakkers, dezer dagen door de Krijgsraad te Velde is vrijgesproken, doch de auditeur-militair hiertegen in be roep is gegaan. DAT de industrieel Jacob Schots te Vught van het Bossche B.G. wegens ver raad 18 jaar kreeg. DAT het laatste kamp voor politieke delinquenten in Zeeland, nJ. te Domburg, begin Aug. wordt ontruimd. DAT het B.G. te Middelburg J. A. de Jongh uit Kloetinge, die in Amersfoort medegevingenen mishandelde, 10 j. (m.a.) oplegde. liet r Verd.: „Neen. Maar wel heb ik mij altijd tegen verzet, dat ze naar Duitsland zouden worden gebracht. Rauter verklaart daarop nog, dat het zwaartepunt van alle zaken, die niet direct betrekking hadden op de oorlog voering, bij de staf lag en niet by Chris tiansen. De getuige k décharge ir J. F. Overwijn uit Dordrecht verteld dan, hoe hij, beho rende tot de verzetsgroep „Wim' 149 anderen ter dood is veroordeeld door een militair gerecht, dat onder Chris tiansen stond. Zy hebben echter gratie gevraagd en dat ook gekregen. Wel zijn ar Duitsland gebracht. Later heeft hij gehoord, dat men hen wilde uitwisselen tegen Duitse gevangenen. De pres. antwoordt, dat hierdoor dus geens- vast staat, dat de gratie op menslie vendheid van Christansen's zijtje berust. Hetgeen zowel get. als de raadsman mr Arnold moeten toegeven. Vier andere getuigen k décharge waren laat in de middag nog niet aanwezig. Zy moeten uit Duitsland komen dediger hoopte, dat ze er Donderdag zouden zijn. Het verdere getuigenver hoor, requisitoir en pleidooi worden daar op uitgesteld tot Donderdagmorgen half tien. Tegen Christiansen 20 jaar met aftrek geëist. De procureur-fiscaal te Arnhem, mr Fikkert, eiste hedenochtend tegen de voormalige Weermachtsbevelhebber in Nederland Christiansen een gevangenis straf voor de tijd van 20 jaar met aftrek in voorarrest. De vlag van Oost-Indonesië Het Oost-Indonesische parlement be sloot in zijn slotzitting het vraagstuk van de vlag voorlopig aan te houden. De inter-Europese handel Teneinde het door de oorlog verlamd economisch apparaat van West-Europa weer op de been te helpen, is het E.R.P.- plan, populair genoemd: Het Marshall plan, opgesteld. Door middel van de Ame rikaanse steun hoopt men West-Europa zodanig te kunnen herstellen, dat straks zonder hulp van buiten de machinerie kan draaien. De Marshall-hulp dient dus om het schip van de zandplaat af te trekken en naar open vaarwater te brengen, waarna we der op eigen kracht verder gevaren moet worden. Het plan-Marshall zou ten enenmale zijn doel voorbij schieten, als de periode, waarin de steun wordt verleend, door de Europese landen onvoldoende zou worden gebruikt om orde op zaken te stellen. In dat geval zou het goed geld naar kwaad geld gooien zijn en zou slechts uitstel van executie worden bereikt. West-Europa is echter, wat betreft het economisch herstel, afhankelijk van de ontplooiing van de inter-Europese handeL Het eenrichtingsverkeer met Amerika dient doorbroken te worden, wil het hier in Europa ooit goed komen. De onder linge handel tussen de West-Europese stater dient op gang te worden gebracht en daarmede is men nog niet ver gevor- Het betreft hier een zeer gecompliceerd probleem, waaraan in internationale be sprekingen reeds herhaaldelijk aandacht is besteed. Het op gang brengen van deze inter-Europese handel is zowel een be lang voor de Marshall-landen als voor het steun-verlenend Amerika. De Marshall- landen hebben een commissie voor het Europees betalings- en handelsverkeer geïnstitueerd, welke de vele zich voor doende problemen aan het bestuderen is. De bestuurders der E.R.P. werken samen met de Europese deskundigen, teneinde de meest geschikte middelen te vinden, welke voor verruiming van de Europese handel nuttig kunnen zijn. Men hoopt door deze besprekingen te kunnen berei ken, dat in mindere mate dan tot dusver een beroep zal worden gedaan bp de aan voer van goederen uit de Ver. Staten, waar een tekort bestaat aan bepaalde goederen, welke in Europa zelf voldoende te krijgen zijn. Ter illustratie vermelden wij, dat b.v. West-Duitsland Amerikaanse tabak koopt, terwijl zijn gebruikelijke leveranciers, Griekenland en Turkije, met grote sur- plussen zitten. Belgisch staal wordt niet verkocht, omdat Frankrijk en andere af nemers niet over Belgische francs be schikken en zich daarom tot Amerika wenden. Het is duidelijk, dat dit „de omgekeerde wereld" is. Het is feitelijk een dwaasheid, dat producten, welke vlakbij in Europa beschikbaar zyn, uit het vergelegen Ame rika worden gehaald. De oorzaak van dit euvel ligt in het bi lateraal handelsstelsel, dat, tengevolge van de Europese armoede, tegenwoordig toe passing vindt Door het gebrek aan bui tenlandse betaalmiddelen gedwongen, tracht ieder land zyn handel zo te orga niseren, dat deficits uit hoofde van een handelsverdrag met een ander land zo veel mogelijk worden vermeden. Is het quotum voor bepaalde goederen uitgeput dan wordt de import stopgezet Over schrijdt men bij de invoer van buiten landse goederen de betalingscapaciteit dan kan het gevolg zijn, dat men het sur plus in goud moet afdekken. Door dit bi-lateraal verkeer is de inter- Europese handel scheef getrokken en wel m die mate, dat het de grootste krachts inspanning zal kosten om de goederenruil weder in de historische banen te voeren. Het gebrek aan Europese valuta wil men minder acuut maken door een aantal zg. aanvullende toewijzingen van de E.R.P. De op deze wijze verkregen valuta wordt verstrekt met het doel de Europese han del, welke thans belemmerd wordt door betalingsmoeilijkheden, te bevorderen. De landen, welke voor het economisch herstel materialen moeten invoeren, zul len deze aanvullende toewijzingen beste den voor het aankopen van deze goederen in andere Marshall-landen, die overschot ten hebben. Het is echter duidelijk, dat dergelijke hulpmiddelen slechts dan resultaat kun nen hebben, als de economische samen werking tussen de Europese landen ver diept wordt Anders zal een en ander blij ken te zijn „een druppel op een gloeiende In dit verband mag niet onvermeld blij ven de zware slag, welke aan de inter- Europese handel is toegebracht tengevolge van het uitvallen van Duitsland als han delspartner. Voor de werkelijke opbouw van de Europese handel is het noodzakelijk West- Duitsland in snel tempo aan de goederen- ruil te doen deelnemen. Zonder de Duitse partner is het welhaast een onmogelijke taak het herstel van het inter-Europees handelsverkeer te bereiken. Dit laatste zal nodig zijn, wil men in staat worden gesteld, zonder Amerikaanse hulp de levensstandaard der Europese volken veilig te stellen. Men weet, dat die Amerikaanse hulp niet door „dik en dun" verleend zal worden. Hoe vlugger Europa op eigen benen leert staan, hoe beter. Voor het Palestijnse bestand 300 controleurs De voorlopige regering van Israël heeft een zestigtal gevallen, waarbij het and in Palestina werd geschonden, de Ver. Naties doen toekomen. Mor- komen in Palestina 300 waarnemers de Ver. Naties aan, ter naleving van de bepalingen van de wapenstilstand. De groep bestaat uit Amerikanen, Fransen en Belgen. Bernadotte hoopt een Zweeds generaal of admiraal te krijgen als staf chef. WEERBERICHT Iets warmer Tot morgenavond verwacht De Bilt; Voor de kustgebieden: Overwegend droog weer. Matige wind tussen West en Zuid- West. Morgen overdag tamelijk zonni* Weer met iets hogere temperaturen. Voor het binnenland: Vrij heldere en koele nacht Morgen overdag: wisselend# bewolking. Bijna overal droog weer. Zwakke tot matige wind tussen West ea Zuid. Iets warmer. ZON EN MAAN. Juli. Zon op 4.48. onder: 20 44. Maaa op: 22.18, onder; 6.49, 28 Juli LX.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1