„Jubelflora 1948 zal hart der Sleutelstad in feesttooi zetten f/u Hui4óllw (miteef- Wankelbaar evenwicht NIEUWE LEÏDSCHE COURANT WOENSDAG 21 JULI 1948 Staaltje van goede Leidse organisatie Gedurfd plan herschept Aalmarkt en Stille Rijn in grote bloementuin Als Leiden eind Augustus zyn feestweek gaat houden, zal men niet alleen de Stads gehoorzaal in een zee van groen en kleuren herscheppen, maar zet men ook in de omgeving er van met recht „de bloemetjes bulten". Men denke niet te licht over deze grootse organisatie. Wie een blik1 in de plannen werpt, staat gewoonweg ver steld. Van de Hoogstraat tot de Kippenbrug zal, als alles naar wens verloopt, de Sleutelstad niet meer te herkennen zijn, de Stadsgehoorzaal en daarnaast naar Stille Rijn „Wy zijn zo goed als klaar", aldus deelde de heer Joh. Jonker op een pers conferentie mede. „De moeilijkheden zijn voor 90 pet. overwonnen en er is alle reden, daarbij een bijzonder woord van dank en lof toe te brengen aan de ge meentelijke instanties en het jubileum comité. Het bloemententoonstelling ;be- stuur heeft iets groots in het hoofd er daarbij kwamen wel eens gekke vragen aan het gemeentebestuur voor, maar alles is gelukt of zal nog gelukken." Tijdens de conferentie bleek de grote bereidheid tot samenwerken tussen de diverse instanties, zodat reeds nu afge- gens niet twijfelen van een staalje van goede Leidse organisatie kan worden gesproken. „Jubel"-flora In drievoudige zin is sprake van ',,jubel"-flora. Vanzelfsprekend ten eerste, door het 50-jarige Regeringsjubileum van onze Vorstin, ten tweede wegens de daarmede samenvallende herdenking van de Vrede van Munster in 1648, de 300- jarige onafhankelijkheid van ons vader land dus, en tenslotte door het 75-jarig bestaan van de Kon. NederL Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Het laatste jubileum heeft hierin weliswaar niet de directe aandacht, mede omdat de „Amstelflora" die aandacht welverdiend reeds ontving. Ook enkele Leidenaars echter behoorden tot de op richters der Maatschappij (De Witte!) en de sleutelstad-afdeling is één der oudste (71 jaar). Inmiddels is de afdeling Leiden e.o. der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Ter oriëntatie Om de lezer een indruk te geven van wat „Jubelflora 1948" zal bieden, diene, dat de volgende prijsvragen zijn uitgeschreven: de mooiste inzendingen van resp. warme kasplanten (met ereprijs), suc culenten (cactussen en netplanten) af gesneden vaste planten, afgesneden dahlia's, perkplanten, groenblijvende planten, vaste planten als border; de beste groep bindwerk; de mooist gearrangeerde inzending; de mooist aangelegde en beplante de mooist aangelegde siertuin; de mooiste groep sieraardewerk op gemaakt met bloemen of planten; de inzending, die het meest tot het welslagen van de tentoonstelling bij draagt; enhet meest originele bloemstuk betrekking hebbende op het 50-jarig regeringsjubileum en/of het herden ken van de 300-jarige onafhankelijk heid van Nederland. Plantkunde (de heer Jonker aan de kop) met de afdelingen der Bloemist-Winke liersvereniging en de Bloemist-Patroons vereniging de organisatrice van „Jubel flora 1948", die tegelijkertijd de grote najaarsbloemententoonstelling is. Deze grote bloemen- en plantenshow, van 25 tot en met 28 Augustus te houden, vindt plaats in alle zalen, hoekjes en Jaarverslag N.Z.H.V.M. Verschenen is het verslag over het dienstjaar 1947 van de Noord-Zuidhol landse vervoer-maatschappij N.V., dat gisteren werd uitgebracht in de alge mene vergadering van aandeelhouders. Het geplaatste aandelenkapitaal, groot f 3.687 500, bleef ongewijzigd. De bedrijfs- resultatenrekening wijst een voordelig saldo van f 1.739.889,02% aan. De verlies- en winstrekening toont een winstsaldo van f 1.132.507,16. Op 31 Dec '47 bedroeg het aantal per soneelsleden 1562. Door de wiskundig adviseur van het pensioenfonds werd een balans opge maakt en meegedeeld, dat bij het houden van een rentevoet van 3%het wiskundig tekort f640.000 bedraagt. Aan de verschillende cursussen werd door velen deelgenomen. Gedurende het jaar 1947 deden zich, evenals in de vooraf gegane jaren, nog vele moeilijkheden voor. Dank zij echter de gunstige ontwikkeling op velerlei gebied, kon, waar nodig, van vervan gingsmiddelen gebruik worden gemaakt en hierdoor met passen en meten aan de vervoersproblemen het hoofd worden ge boden. Dat het vervoer in de eerste maanden van het jaar wel het meest met moeilijkheden te kampen had, vond zijn oorzaak grotendeels in de abnormaal strenge winter met zijn sneeuwval en tot ijsvlakten gevormde wegen. Daaren tegen waren de zomermaanden voor ons bedrijf extra gunstig. Het tekort aan personeel deed zich ook dit jaar in alle groepen van de vervoers dienst gevoelen. Zilveren zakenjubileum De heer B. C. Paddenburg vierde gis teren het zilveren bestaan belzaak. Het pand Haarlemmerstraat 170 gaf een ruime hoeveelheid prachtige bloemstukken van goede vrienden, ken- nisssen en klanten te zien. 's Middags was er gelegenheid tot gelukwensen, waarvan velen, tot grote voldoening van de zilveren firmant, gebruik maakten. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Helena, d v J Heemskerk en C v d Linden; Jacoba, d v F W Fi- larski en M E den Os; Frederik W, z v F W Filarski en M E den Os; Johannes P, z v J v d Zwan en C Ouwersloot; Ronald A, z v L Geskus en A M Jong; Johannes T, z v J Fluyt en M I Ouds hoorn; Johanna P M. d v H J Bouchier en P C H de Vrind; Aalbert, z v A Oex- man en J Geitenbeek; Frans W, z v W Scheijgrond en C A Brand; Johannes, z v L H van Tongeren en L van Loef. OVERLEDEN: C Teegelaar, huisvr van N van der Linden, 69 jr; G de Boer, wed van D Bavelaar, 83 jr; C Post- man, 38 jaar. Rijn. In de Stadszaal zal elke ruimte worden benut, tot en met de vestibule, het po dium, de stemkamer en de foyer. Daarbij zal men een éénrichtingverkeer invoeren. Vooral de donkere hoeken worden door middel van schijnwerpers belicht. Ingrijpende maatregelen waren nodig voor een goede gang van zaken, een vlol verloopen een veilig verkeer op Aal markt en Stille Rijn. Een Bailley-brug van 50 meter lengte zal de Hoogstraat met de Stille Rijn verbinden een Bailley-brug, vier meter breed, en op pontons. De Genie zal de brug met goedvinden van de minister van Oorlog aanleggen „voor oefening". Een oefening, die de Jubel- floraisten wèl te stade komt. De leu ning langs de Hoogstraat zal daarbij gedeeltelijk moeten worden wegge- Evenals de straten voor het wegverkeer zal het vaarwater in de feestperiode den afgesloten voor het gelukkig niet drukke waterverkeer. Langs de huizen komt een lage riethaag, die de buurtbewoners niet geheel van de buiten wereld zal versteken, maar hun toch enige hinder zal veroorzaken. Heel dankbaar het tentoonstellingsbestuur voor He medewerking der bewoners in deze, vooral voor die der winkeliers. Tocht van li kilometer Komt men in die laatste Augustusdagen de achteruitgang van de Stadsgehoorzaal 't en wandelt men de Aalmarkt op, dan het al spoedig ook daar bloemen bloeiende planten rondom. De diverse grote en kleinere zaken hebben zich van zelfsprekend aan de omgeving aangepast. Op het Waaghoofd waant men zich in een hoftuin de demonstratietuin van de Leidse bloemist-hoveniers en onder het geurend groen van een wandelgang tijgt men over de Hoogstraat, die dan, thans de ijsco-tent en de Bijbel- kiosk staan, als „hangende tuin" in de Baileybrug overgaat. Ook de brug zal een wandelgang vor men, zodat de bezoeker zich alom als in tuinen en plantsoenen voelt. Via Stille Rijn en Kippenbrug alweer met pergola komt men ongeveer bij het uitgangspunt, in de buurt van de Vrou- wensteeg terecht. Eerst dan wordt men nadat nog een blik op het volkstuinen- demonstratiecomplex is geslagen, weei „losgelaten". Men heeft dananderhalve kilometer afgelegd. Feeëriek zal deze tocht 's avonds zijn, als vier fonteinen hun vreugde stralen omhoog spuiten en alles in een zee van licht komt te liggen. Enkele duizenden lampen zijn daar voor nodig. Alleen de wandelgang vraagt er reeds 500. De gevels, de bomen en de hier en daar te plaatsen 4 5 meter hoge sparren zullen die lampen dragen. De bomen op de Stille Rijn krijgen er 100! De Kelderbogen onder de Hoogstraat zul len niet worden vergeten. De inzendingen evenwel hebben bij de verlichting de meeste aandacht. Welke inzendingen? Welke inzendingen zullen dat zijn, die zowel in de Stadsgehoorzaal als daar buiten in een overvloed van licht komen te staan? Het vraagprogramma vermeldt de volgende: potplanten, afgesneden bloe men (dahlia's, gladiolen, zinnia's, anjers, rozen, vaste planten, lelies enz.), bloem- sierkunst (o.a. bruidswerk, grafwerk, manden, tafelversiering, vaas-bouquet, lauwerkrans) en dan de buiteninzen dingen: pelargoniums, knolbegonia's en andere perkplanten, groenblijvende ge wassen. coniferen, zaadplanten, rots- en vaste planten enz. Wat een prachtwerk kan dat worden, met name ook de laatste categorie. Ta) van zeer fraaie prijzen zijn beschikbaar gesteld. Het bestuur zorgt kosteloos voor zand, graszoden en turfmolm. De inzenders heb ben hun stand gratis en mogen op be scheiden wijze reclame maken. Aalmarkt en Stille Rijn krijgen een laag zand van tien centimeter. Daar voor zijn 200 kubieke meters zand nodig, die in één dag moeten worden aangevoerd, plus 150 balen turf molm. Sterkte toegewenst aan de heer A. Galjaard, hoofd van de plantsoe nendienst, en zijn staf. Deze dienst zorgt onder meer voor een nuttige ruimte van 1700 m2. Hiervan zal Boskoop collectief 350 m2 voor zijn rekening nemen. Het tentoonstellingsbestuur hoopt, dat 40 of 50 duizend bezoekers de wandeling 1500 meter zullen maken. Leiden heeft op dit gebied een naam op te hou- ;n denke slechts aan de najaars keuringen, die elk jaar, maar vooral dit maal iets groots en bijzonders beteke- n al is het experiment, om op straat te gaan exposeren, een gedurfd plan met aller medewerking zal het ïker slagen. Bloemencorso Op Zaterdagmiddag 28 Augustus om 2 uur zal bovendien een groot natio naal bloemencorso zyn tocht door de Sleutelstad aanvangen, en wel met de volgende afdelingen: praalwagens, luxe auto's, groepen personen van minstens twaalf, „sprookjes" en een afdeling reclame. Hiervoor worden prijzen beschikbaar gesteld, varië rend van f 500—f 25. De heer W. J. Batist Jr recipieerde onder enorme belangstelling men liem gelukwensen Zoals bekend, herdacht de heer W. J. Batist Jr gisteren het feit, dat hij veertig jaar geleden aan de stedelijke fabrieken gas en electriciteit te Leiden werd verbonden. De gehele dag mocht de familie Ba tist zich in een overweldigende belang stelling verheugen. Droeg de huldiging. morgens in de cantine van de lichtfa brieken, een spontaan karakter, de recep tie. die 's middags ten huize van de heer Batist werd gehouden, maakte nvergetelijke uren. In het woonhuis geurde een rijke schat an bloemen de belangstellenden, die in groten getale ter receptie kwamen, toe, terwijl tal van geschenken het feest des ier luister bijzetten. Onder hen, die de heer Batist gelukwensen kwamen aan bieden, bevonden zich: dr G. Brouwer, voorzitter van de diaconie der Ned. Herv. Gemeente, de heer Th. v. d. Burgh, secre taris van deze diaconie, vele diakenen, dr C. R. Zijerveld, directeur van de gemeen telijke geneeskundige en gezondheids dienst, dr K. Reitsma, directeur van het openbaar slachthuis, de heer E. A. Pley, mede namens dr S. Rozemond, directeur van de gem. dienst voor maatschappelijk hulpbetoon, mej. H. A. Siddré, directrice van het kinderhuis „Voordorp", verschei dene leidsters en kinderen van dit huis, waarvan de jubilaris bestüurslid is, de heer K. W. Wijk, inspecteur van politie, mede namens de heer R. J. Meyer, com missaris van politie, de heer D. van der Kwaak, wethouder van financiën en ouderling der Ned. Herv. Gemeente, mr P. E. Briët en de heer B. van Kleef, re- „het Coninckshof", vertegen van de directie der stedelijke lichtfabrieken, de heer Joh. de Groot, geestelijk verzorger van het tehuis ouden van dagen der Ned. Herv. Ge meente, en de heer C. Wilbrink, vader van dit huis. Veel woorden van dank en erkentelijk heid werden tot de gewaardeerde jubila ris gesproken, 's Avonds werd het feest in intieme kring voortgezet. C. H. VAN DE LINDE GEMEENTE SECRETARIS VAN BRUINISSE. De heer C. H. v. d. Linde, commies ter gemeente-secretarie van Leiden, is benoemd tot gemeente-secretaris van Bruinisse. HAAGSE RECHTBANK Het vrolyke ogenblik. De machinebankwerker H. W. E. Z. uit Lisse had enkele vrolijke ogenbldk- gehad, toen enkele flessen drank n bemachtigd. Er was gedronken en as ook wat bewaard. Maar, dat het alles gestolen spul betrof die hij had gekocht, zou verdachte niet hebben ge- n. De Officier eiste tegen verdachte wegens heling vier maanden gevange nisstraf. HHP De raadsman, mr De Ruyter, pleitte I Hierbij bleef het in voorwaardelijke straf. Ivan 2 maal f2 of 2 maal 1 d.h. Leidse tuchtrechter legde zware straffen op De tuchtrechter te dezer stede heeft weer tal van zaken tegen overtreders van de prijevoorschriften behandeld. Hierbij werden zeer hoge boeten opge legd. 1000 met publicatie Chr. N. F. uit Oude Wetering moest terecht staan, omdat hij 90 pond kaas voor f 2 per pond, 21 pond boter voor f 6 per pond en 122 pond varkensvlees voor f 1.90 per pond had verkocht. De heer v. d. H., die als verdachte optrad, erkende de overtredingen. Als veront schuldiging voerde hij aan, dat de toe- slagkaarten voor zijn personeel waren ingehouden. Nu heeft hij deze kaarten weer, dus hoeft hij ook geen zwarte le vensmiddelen meer te kopen. De rechter achtte deze overtreding zeer ernstig en veroordeelde verd. tot een boete van f 1.000. Hierna moest de verkoper, D. J. v. d. P. uit Oud-Ade, terecht staan. Verd. vond de prijzen, die hij voor de levens middelen had gevraagd, niet hoog. „Er zijn wel gekkere prijzen, edelachtbare De rechter dacht er anders over: f 1.000 boete met publicatie van het vonnis in de dagbladen. Leidse bakkerij voor 2 jaar gesloten J. M. N. P. bakker te Leiden, had in onze stad op heel zonderlinge manier gehandeld in broden van 400 gram (met bon) voor 22 en (zonder bon) voor 25 cent. Ook had hij distributiekaarten voor f 22.50 per stuk gekocht. De raadsyrouw noemde haar cliënt een nette vent, die zijn klanten niet uitzuigt. Hij was tot zijn daden gekomen, doordat zijn klan ten grote schulden bij hem hadden ge maakt. De rechter noemde deze man echter en gevaar voor de samenleving. Hij veroordeelde hem tot f 200 boete, slui ting v^n zijn bedrijf voor de tijd van twee jaar en onmiddellijke teruggave in de distributiekaarten. HAAGSE POLITIERECHTER Tulpen zonder vergunning. De landarbeider G. de M. te Oegst- >est was aan het tulpenbollen gaan kweken, zonder dat hij er de vereiste vergunning voor bezat. En waar de maat- jelen er zijn om gehandhaafd te wor den, meende dfe Officier voor het feit f 150 boete of 3 maanden hechtenis te neten vragen. ..Dat kan ik niet betalen," luidde de verzuchting van verdachte. Toen deed de rechter er wat af, en hy legde f 100 boete of 1 maand hechtenis ^P. Het risico. De Officier vond dat de slager W. J. C. uit Lisse zelf het risico had genomen door een koe clandestien té slachten. Want, nu de Officier voor dat feit drie maanden gevangenisstraf eiste, jammerde verdachte, dat het er dan sleoht uit zag voor zyn bedrijf, want hy kan moeilijk worden gemist. Daarop vestigde ook de raadsman de aandacht, die vroeg dachte nog een kans te geven, en buiten de gevangenis te houden. Omdat het de eerste maal was, voelde de rechter daar wel voor, en hij legde f100 boete of 1 maand hechtenis op. en voorwaardelijk de drie maanden gevangenisstraf proeftijd van twee jcar. Leder-kwestie. De schoenmaker A. J. N. v. d. S. te Leiden had niet de voorschriften gevolgd bestaan om aan leer te komen, en kwam daardoor bij de rechter. Wegens overtreding der Lederbeschikking eiste de Officier f25 boete of 12 dagen hech tenis. De rechter veroordeelde tot f IC boete of 5 dagen hechtenis. De laatste Kaagdag met uitstekend zeilweer De Friezen zijn al weer naar huis Ideaal zeilweer begunstigde de laalsi Kaagdag met als resultaat: normale uitsla gen. Schreven wij reeds over de uitslag van e Regenboogklasse Holland—Friesland, niet linder belangrijk waren ook de andere 'edstrijden en wel in de eerste plaats de 2 m2 klasse. Groep I: 1. Tramp II, C van Toorn, Vlaar- dingen: 2. Hurricane, H. Kraan, Oude We tering: 3. Snark, H. Potma, A'dam. Groep II: 1. Woelwater, L. H. Hahn, Vlaar- Ingen; 2. Claire, P. v. d. Bergh, Hillegers- berg: 3. De Witte. G. Visser. A'dam. De hoofdprijs in deze klasse verkreeg Sj. raan met de Mustang 72 pnt.; Claire van P. v. d. Bergh verkreeg 64 punt. en Hane- J. Mooy 61 punten. strijd werd gevoerd Valk Riretti slechts 1 slagen van heden Groep I: 1. Emoi Rire Emoe, waarbij Ritman verschil achter bleef. D< •r; -3. 't Spul, H. C. Kirkenier. Alkmaar. Groep II: 1. Quo Vadis, H. J. Hoogenboom, R. A. Veen; 2. Vier Winden. H. Snoeck, Haag; 3. Tourbillon, C. W. A M. Pierrot, Vinkeveen. Hoofdprijs R. Mulder met Ri- rette, 95 punten. '"alkenklasse B 1. Glltne. van Lochem, Hlllegersberg; 2. Watergeus, F. G. P. C. Goudriaan, Voorschoten; 3. Fluffy, H. van Oosterdorp, R'dam; 4. Pinguïn. Alb. Hartog, Haarlem. Vrijheidsklasse: 1. Boeki, B. Boeschoten, Oud-Loosdrecht; 2. Avanti, P. Macdaniel, Reeuwijk; 3. Arion, C. Moolenburgh, Haag. 16 m2 Eenheidsklasse A: Groep I: 1. Sy- mon den Danser II, J. P. van Dijk, Leiden: 2. Ideaal. H. Molenaar, Slikkerveer: 3. Roer- wnp II. J. Brunt Jr., Hilversum. Groep II: 1. Annie III. N. Both. Gouda; 2. Marjohjn. J. C. v. Tienhoven. Reeuwijtc; 3. Aqua Birda, M. H. van Tok, Gouda. Hoofdprijs Annie m van N. Both, Gouda iet 94 pnt.: Ideaal behaalde 87 pnt.. en Roerdomp II. 74 punten Eenheidsklasse B 1. Caprice, J. M. H. de rabander, Voorburg; 2. Arendsjong. W. A. Dekker, Wormerveer: 3 Baruna, Th. P. van A'dam: 4. Tnetis. A. Visser. R'dam: 5. Second. G. R. Kreulen. Haag. Pampus zonder bijzeilen A: 1. Zuiderkruis. G N. Roepel, F Sch evening en; KANTONGERECHT LEIDEN Voor de kantonrechter moesten minder dan 153 personen voor verschil lende overtredingen terechtstaan. Vele verdachten verschenen niet. Te licht brood. De bakker J. M. C. uit Nieuwe Wete ring had te licht brood verkocht. Verd. maar niet begrijpen, dat zijn brood te licht was geweest, daar hij er steeds it is het publiek waar voor zijn bonnen te geven. Ditmaal had hij het toch niet gedaan. Het O.M. vond het een overtreding van ernstige aard. De eis luidde: f40 boete of 10 dageh hechtenis. De uitspraak was: f30 boete of 10 dh. Bakker G. R. v. V. moest voor dezelfde overtreding voorkomen. Uitspraak: f40 of 10 d.h. Geen bel en geen wit achterbord. den R. uit Scheveningen reed op z*n fiets te Voorschoten, 's avonds, ter wijl zijn karretje niet.was voorzien van wit achterbord. Ook had hij geen bel. Verd. gaf dit toe, maar z.i. had hij geen bel nodig, omdat hij ook geen wit eri. Oude Wetering: 5. Waterlooper. Th. 'onteln. Lelden. Hoofdprijs Alk, A. Volkers Jr.. met 80 nt., de Hillegonder behaalde 78 punten. Pampus zonder bijzeilen B: 1. J de Vries Lentsch, Nieuwendam; 2. Pinguïn, C. in Meeuwen. Haag; 3. Stormvogel, H. G. Kruys, R'dam. genboogklass het 1 i de Re- igtepunt ln de Kaag- weeK en ook nu toonde L. P. Vollebregt zich verre de sterkere. Zeker hadden deze klasse iets meer dan J. C. Tirr wacht, maar de Puzzle van Van Wijk deed het beter en werd goede tweede! Groep I: 1 Conmckskint. G. A. Pfeiffer. Rijswijk; 2. Vliegende Hollander, ir. J. de 3. Aphro- Ite. W. v. d. Valk, Groep II: 1. Goede 'dam; 2. Puzzle, G 3. Kortenaer, H. V. Hoofdprijs L. P Vollebi an Wijk verkreeg 56 pur Vermelding verdient, dat 1 igen als no. 1 eindigde. In de vrije Regenboogkl; Friezen het stukken beter. I. L P. Vollebregt. Wijk, Woubrugge; Alphen. regt met 84 pnt., iten. k al v bij rrenten! Jammer was het echter dat hier twee groepen werd gezeild, waardoor een ste krachtsmeting niet naar voren kwam. Toch alle hulde voor Leen! Groep I: 1. Dolfijn, K. Vrolijk, Sneek; 2. uke, J. C v. d. Velde. Haag; 3 Jan van ent, dr J. v. d. Zijp, Sneek. Groep II: 1. Anne Marie, L. de Wit. Zaan- im; 2. Algri, J. Alberda, Sneek; 3. Eelko, W. Bergsma, Voorburg. Hoofdprijs L. de Wit. 74 pnt, J. C. v. d. Velde, 68 pnt., K. Vrolijk 66 punten. Olymplajollenklasse A: 1. Zomerweelde, J. H. H. J. de Jong, HiUegersberg, 2. Mag neet, B. Willems, A'dam; 3. Pinguin Markus, Aalsmeer; 4, My Hobby, Joh. Dij kers, R'dam; 5. Mars, L. P. H. Gerhards, Hoofdprijs J. H. H, J. de Jong met 120 nt., B, Willems, 114 punten. Olymplajollenklasse B: Groep I: 1. Glip- ;r. H. J. Bakker, A'dam; 2. Arrow, J. J. M. Francken, Haarlem; 3. Hiphaan, J. Huur- ïan Jr. Amstelveen. Groep II: 1. My Desire. J. Faure Jr.. .'dam; 2. Sobat. J. Blatter. Schiebroek: 3. .lwen, E. v. Lamsweerde, A'dam. 12 Voetsjollen klasse A: Groep I. 1. Prin ts Margriet, J. v. d. Stadt, Zaandam: 2. Mistral, B. P. Hageman, L-dorp; 3. Jorisz Jol. D. Schoute, Heemstede. Groep II: 1. Reward. J. J. Doornschodt, Haag; 2. Hortzy, H. J. Brand. R'dam; 3. Jimmy, L. Amons, Zaandijk. 12 Voetsjollen klasse B: Groep I: 1. Jaco, mej. D. v. Holst, Haag; 2. Garnaal, mej. A. Manger, Zaandam; 3. Zeepaardje, J. Brink man, Haarlem. Groep H: 1. Wat. Lentsch. Nieuwend; Molenaar, Slikkervi Groot, Gouda. 12 Voetsjollen klasse C: 1. Trixi, J. M. Huisken, H'sum; 2. v. Kinsbergen. mej. M. C. van Eek, Leiden; 3. Mowgli, Paul Moes lan, mej. H. de Vries 2. Ideaal H, D. A. 3. Robbertje. M. de Na afloop Hedenavond wijdingsdienst Wy herinneren nog even aan de wjj- dingsdienst, welke hedenavond om acM uur in de Marekerk zal worden gehou- bestaan van de Zondagsschool „Prediker1* en het 45-jarig bestaan van de Zondags school „Immanuel" van wijk II der Ned. Herv. Gemeente. Ds H. J. van Achterberg, Ned. Herv. predikant, zal in deze dienst spreken over het onderwerp: „Geeft gij hun t« eten", terwijl het zangkoor van „Predi ker" en mevr. Pison, sopraan, medewer king zullen verlenen. Gisteren publiceerden wij een be richtje i.v.m. het verschijnen van het eer- luorumer van „Waarheid en Eenheid". In dit berioht kwam de zin voor: „wy zijn niet van oordeel, dat het dn en met onze kerken niet goed gaat, wanneer er geen verandering, geen bakering komt". De aandachtige en objectieve lezer zal hebben begrepen, dat het eerste woord „niet" in deze zin er door het zetduivel- tje is ingebracht. Warmond Uitreiking van bonkaarten De uitreiking van bonkaarten 810 vindt morgen (Donderdag) plaats van 8.3012 en 1.304 uur voor zelfverzor- gers alle letters en voor niet-zelfverzor- gers letters T t/m Z. Geslaagd De heer H. Moret, hoofd der Chr. school, is bij de 19 dezer gehouden exa- geslaagd voor de akte L.O. Han delskennis. Begroting 1948 van tfoordwijk Antwoord van B. en W. aan de commissie Gemeentelijke autonomie In hun antwoord op de opmerkingen van de commissie voor onderzoek van de gemeentebegroting, welk rapport ver leden week in ons blad werd opgenomen, merken B. en W. op, dat zij het bezwaar der commissie, inzake de beperkte zeg gingschap van de raad, tenvolle delen. B. en W. zeggen toe, de raad zo veel mogelijk over alle onderwerpen, die hem aangaan, volledig te zullen inlichten. Gepoogd zal worden bovengenoemd3 be zwaren via G. S. ter kennis van de re gering te brengen. Oorlogsschade Eveneens gaan B. en W. accoord met de opmerkingen der commissie betref fende het standpunt der prysbeheersing, Dor zover diit de bedrijven raakt, ka.v. het bouwterrein vuurtorenplan aan het dep. van Oorlog toestemming svraagd om de bunkers, die de exploi tatie zouden schaden, op te ruimen. Reeds zijn met de Heidemaatschappij onderhan delingen aangeknoopt betreffende •delige wijze van herstel van dit ter- De regeling van de oorlogsschade vergoeding is in een nieuw stadium ge komen. Indien het desbetreffende wets ontwerp aangenomen wordt, zal waar schijnlijk ook de oorlogsschade aan de gebouwen der bijzondere scholen worden geregeld. Financiële perikelen Wat het financiële beleid betreft, kun- m B. en W. zich in hoofdzaak niet de opmerkingen der commissie vei gen. B. en W. wijzen erop, dat zij zich op het standpunt gesteld hebben de be groting aah te bieden op de reële basis bekende cijfers en zich niet te buiten wensen te gaan aan speculaties. Met de suggestie van de commissie om de erhoging van de straatbelasting te niet te doen, kunnen B. en W. zich niet con formeren. Lezers schrijven ons De heer Arentshorst heeft nog niets bewezen De heer J. J. Jurrissen, mede-direc teur der N.Z.H., schrijft ons: Het spijt me wel, meneer de redacteur, dat het niet mogelijk blykt, de heer Arentshorst tot een meer zakelijke wijze in discussiëren te bewegen. Het hoofdthema van zijn stuk van 29 Mei was: er zyn door onze vroegere regering, die in Engeland resideerde, aldaar te veel autobussen gekocht en daarna is een andere (door de heer A. niet genoemde) instantie zo stom ge-1 weest, er in Zweden nog 200 bij te be-| n haar lijnen te reorganiseren. Ik heb dit laatste ontkend, heb teld dat het initiatief tot de reorgani- Jan Stout Hij keek naar Nellie, vreemde. Hij had gedacht haar te kennen, zij as van hem, zij had haar diepste ge dachten aan hem uitgeleverd en hij had die gekoesterd met zijn dromen. Hij had haar gelezen als een open boek en haar leven onverbrekelijk één aan het zijne verbeeld en hij had een bladzijde over geslagen, die hem de onmogelijkheid van deze eenheid had kunnen bewijzen. Hoeveel bladzijden had hij nooit ge zien? Was het er één, waren het er tien. wa rn het er honderd? Bidden, dacht hij, bidden, nu moet ik bidden. Maar l>y lag in het gras en naast hem it Nellié, hij wou weten en begrypen. hy vroeg: Vanvan de kostganger, zeker? Ja, knikte Nellie. En daarna: Zal ik nu gaan, Arie? Zal ik au gaan? Nellie kreunde. GEHUWD; J H Minke, en J H C By. Zy hield de handen voor haar gezicht geslagen, zy stond daar aarzelend, stond daar als een vraagteken in de avond, in het leven. Dan ga ik maar, zei ze eindelijk. Ze ging. Ze ging gebogen en sloffend, ze stond nog een wijle stil aan de rand van Arie' gezichtsveld, ze draaide zich om, het wa alles zo onwezenlijk, alleen haar stem er en die was beheerst en er klonk toch een grote ontroering in nu Ik ben slechtik kan het niet begrijpentoch hou ik alleen joualleen van jou, hoor je. al- Daarna verdween ze in het donker. En alsof Arie zich toen pas bewust werd dat alles nu onherroepelijk uit was begon hij te huilen als een getrapte hond. Rillend van kou stond hij ten leste op. Er klonken stemmen in de avond, was het uitbundige lachen van een jonge kerel, er was een baldadig lied dat plot seling door de rauwe jongensstemmen werd aangeheven. Arie wist: de tekenschool gaat uit. En hij wist tegelijkertijd: de kostgan ger geeft daar les, die moet hier nu langs Hij schuilde achter een boom langs de weg. zou die kerel opwachten en ver moorden, hij zou die vernietiger van zijn geluk bij de strot grypen en wurgen tot een vod op de straat lag. Hij kreun- in het diepe genot, dat hij aanstonds smaken zou, hy graaide met zyn han- n het donker, hy verbeeldde zich het weke vlees van een hals daartussen te Er naderde een fiets. Adembenemend lang duurde het eer Arie de kaarsrechte figuur achter het, scherpe licht herkende als die va kostganger. Hy sprong op hem af, hy sleurde hem van de fiets af. De kostganger, zonder zich te ven ren. stond hijgend in afwachting. Je weet het dus. zei hy zacht schuldbewust. t was niet meer de stem van i schurk, dit was de stem van een m« die radeloos was van verdriet. Arie voelde hoe de spanning, hoe de ist om te vernietigen uit hem wegtrok, hier viel niets te wreken, hier viel mis schien ook niet te praten. Arie stak zyn handen niet naar hem Ik tig. i je kapot maken, zei hij hef- De kostganger knikte. Ik kan dat begrypen. Zo kan jy dat begrypen. Ja. Kan jy dan ook begrypen wat er in my kapot gemaakt is. De kostganger knikte en keek naar de Wy moeten praten, zei hy eindeiyk. Je vindt Nellie nu slecht, je mag haar niet slecht vinden. Hy zweeg daarna, Arie greep hem by dè borst. Verder, beval hy Ik was verloofd, ik heb myn verlo ving uitgemaakt, ik ging van Nellie hou- haar te krijgen maakte ik mijn verloving uit, maar omdat ik door haar leerde begrypen, dat ik niet genoeg van myn verloofde hield. En bovendien wist ik dat ik Nellie nooit krijgen zou, omdat ze alleen van jou hield. Nu heb je haar dan, onderbrak Arie schampei. Nee, ik heb haar i nog, ook haar moeder niet- maar al die haar willen dwingen tot een h lyk met mydan nóg zou zy w Hoe kan dat nou? vroeg Arie Wan hopig. Hoe kan ze nu alleen van mij hou den en my tegelijkertijd bedriegen met een ander, met jou. Hier stond hy in 't donker, met iemand die een vreemde was, maar nochtans tot zyn leven behoorde. Zo stond hy in het leven, vreemd voor anderen, de ande ren vreemd voor hem. Hy had plotseling het gevoel dat alle lasten ter wereld op zyn schouders*la gen, hy boog daaronder, hy stond daar elkaar gekrompen, hy stond daar vurig te verlangen nu dood te mogen gaan. Het werd mistig voor zyn ogen. hy j zintuigelyk waar, dat de mist opeens de wereld als met watten ging inpakken. Wat wordt het mistig, zei hy. Ik zie niks, constateerde de kostgan ger bevreemd. Je bent alleen wat over spannen, je moest naar huis gaan. Is het dan niet mistig? Kyk maar naar de sterren, ze zyn satie uitsluitend van de directie der N.Z.H. is uitgegaan en heb de heer A. ge vraagd, wie de dictator was, die N.Z.H. zulk een opdracht had gegeven. In zijn tweede stuk zwijgt dé heer A. over dit hoofdthema in alle talen tracht de aandacht af te leiden door nieuwe serie beweringen te plaatsen, welke evenals haar voorgangeren uit het eerste stuk van az onjuist zyn. Deze tactiek is zeer doorzichtig. Dezer dagen speelden enige kinderen in de tram, wie zyn kauwgummi het dan een el lengte. Een onsmakelijk, doch spannend spel. Een soortgelyk spel tracht de heer A. met mij te spelen en heeft daarvoor mis schien de tyd. Maar, meneer de redac teur, ik pas er voor, ook uit respect voor U en Uw lezers. Zodra de heer A. de hoofdzaak van zyn beweringen van 29 Mei bewijst, dan wel ruiterlyk erkent, dat hij fout was, ben ik tot voortzetting der discussie schriftelyk of mondeling bereid, eerder niet. Ik meen uit een oogpunt van eerlyk spel daarop recht te hebben. r nog. Ja, ze waren er nog. Hij streek over zyn voorhoofd, zijn: hand was vochtig van het klamme zweet, y was misselyk, maar hij vermande zich. Hy draaide zich om. Hy ging. zonder groet. Hij ging waggelend als een dronkeman. Hy moest even tegen een boom leunen n diep zuchten. Hy dacht: Bidden, bidden, bidden Hy ging die avond niet naar huis. (Wordt vervolgd)..' Gezonder en mooier wordt Uw huid door Hama- melis, het sap van de struik Witch Hazel, verwerkt in Hamea-crème. Bedrijven Wat de bedrijven betreft, zijn B. en W. van mening, dat herstel van de in de oorlog opgeteerde reserves een eis van goed beheer is. De toestand van het Wa terleidingbedrijf byv. is in verband met de groei van de vaste zowel als van d« tijdelijke bevolking zodanig, dat zeer be langrijke kapitalen in dit bedryf gesto ken moeten worden om dit weer aan ta passen aan de behoefte van vandaag. T.a.v. het electriciteitsbedrijf geldt het zelfde. Het voornemen bestaat over te gaan tot wijziging van de netspanning van 127 op 220 volt. Dit plan zal by de huidige prijzen een grote kapitaalsinves tering vragen, waardoor de winsten door rentebetaling en afschrijving zeer zullen dalen. Gezien de resultaten van het vóórsei zoen, waarover thans reeds beschikt kan worden, kunnen B. en W de suggestie van de commissie tot verhoging van da winstraming van het -'"ctriciteitsbedryf niet accepteren. Openbare werken Wat betreft de verschillen tussen ra ming en werkelijke kosten, die de com missie constateerde, deze zyn ontstaan doordat byv. in 1947 tal van noodzake lijke materialen niet konden worden aan gekocht. De vooruitzichten voor 1948 zyn in dit verband gunstiger. Straten, pleinen, wegen en voetpaden zijn verle den jaar gecontroleerd, aldus B. en W., waarby onderscheid is gemaakt tussen kleinere reparaties en herbestrating van grotere oppervlakten. Het eerste onder deel is begroot op f 8300 en het tweede op f 35.000. Dit laatste betreft een gehele gedeeltelyke herbestrating van 21 straten en wegen. Vervoersproblemen Het denkbeeld van de commissie, n.L aansahaffing van een gemeentelijke per sonenauto, heeft voor B, en W. weinig aantrek'.:elyks, zodat dit ontraden moet worden. B. en W. vrezen een chaotische toestand, a'ls verschillende diensten van deze wagen gebruik moeten maken. Wel heeft de motorisering van gereedschaps wagens bij de bedrijven de aandacht Rioolwaterzuivering De vraag van de lozing van het riool water op openbare wateren houdt ver band met de graad van zuiverheid, die is vereist. De commissie voor deze aange legenheid zal binnenkort bijeenkomen om dit vraagstuk te bespreken. Wijziging der begroting Resumerende komen B. en W. tot de conclusie, dat enkele wijzigingen in de begroting moeten worden aangebracht, welke een vermeerdering van de uitga ven meebrengen van f 2500. Hier staat tegenover, dat een hogere opbrengst wordt geraamd van het vergunningsrecht bedrag van ongeveer f 5000. Sfeer in 't gezin? De Nieuwe Leidsche" er in! (Soordwijk Ergerlijk vandalisme Zondagavond hebben onbekenden een 7-tal bomen van de nieuwe aanplant aan de Oude Zeeweg doormidden gebroken. De ferme kerels, die dit hebben gedaan, verdienen een eervolle vermelding Katwijk aan den Rijn Bedankt voor beroep. Ook ds S. G. P. Govers te Oud-Vos- het beroep der „Tesselschade", afd. Leiden, hield een bazar Vandaag in het Casino te Noordwijk Vandaag organiseerde de afdeling Lei- ter verwachtte men de meeste bezoek- den der Alg. Ned. Vrouwen-Vereniging sters. Eea 200-tal kledingstukken waren „Tesselschade" een bazar in het Casino 1° voorverkoop verkocht- Tot de door de dames vervaardigde artikelen behoort vooral baby-textiel (in grote hoeveel heden en vaak in zeer fraaie uitvoering) en verder lakwerk en beschilderd glas werk. Hiertoe hebben samengewerkt de afdelingen Haarlem en Den Haag van „Arbeid adelt" en Leiden, Amsterdam, Den Haag en Rotterdam van „Tessel- schad", alsmede de gecombineerde af deling te Baarn. Het doel van zowel „Arbeid Adelt" als van „Tesselschade" betreft de oplei ding van jonge meisjes voor elk vak op studie- en kunstgebied en op huishoude- ïyk terrein. Dat de dames van de di- afdelingen voor dit mooie en zeer te bevelen doel veel over hebben, bleek ondubbelzinnig. Het was dan ook te verwachten, dat dit waagstuk om voor het eerst na de oorlog weer een derge lijke bazar te organiseren, zeker slage* zal. De door de dames zelf gemaakte ar tikelen verdienen dit tenvolle. te Noordwijk aan Zee. Fraai begunstigde dit gebeuren, comité van aanbeveling was ingesteld, bestaande uit de dames douairière Van Panhuysv. d. Lek de Clercq, Van Berckel-von Bönninghausen tot Herinchave, mevr. Aten-Benschop, Breedveld, mevr. Coebergh—Lees berg, mevr. Corts—de Heus EverwijnCrommelin. Ere-voorzitster van het organiserende bestuur is mevr. Van Kinschot-Dorhout Mees. voorzitster mevr. v. d. Sande Bak- huyzen-Gericke, penningm., Woldringh d. Hoop-André de la Porte, secreta- esse mevr. Kristensen-Heldring en leden zyn de dames mevr. Barge-Dreesmann, De Jong-Diepenveen, m< quière-Poser. mevr. De Koster-van Beek mevr. Punt-Moolenburgh. De bazar trok reeds spoedig flinke belangstelling. In de middaguren ech-

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2