Qimm £eih$ct)t (JTourant De Katholieken wensen niet met rood alleen in zee te gaan Den Haag opende de weg naar Noord-Atlantisch pact Stilte in Berlijn, Amerika hoopt Wist U WOENSDAG 21 JULI 1948 BUR. en REDACTIE: Hogewoerd 103. Tel- redactie: 20408; Adm-: 22710. Postrekening: 58936- ABONNEMENTEN: ƒ3 90 per kwartaal; ƒ1.30 per maand; ƒ0.30 per week. Negen en twintigste jaargang No. 7566 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-IS ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „ShmluasUrti Is aheMmit myn Ijert in tegenspeel" „Jubelflora 1948" - een gedurfd plan Zie pagina 2 Zal de Partij van de Arbeid nu inderdaad in de oppositie durven gaan? (Van onze Parlementsredacteur). De Partij van de Arbeid wil een kabinet op rooms-rode basis, zonder werkelijke medezeggenschap van C.-H. en/of V.VD., al mag er dan wel een „vakministertje" op eigen houtje van C.-H.-huize meedoen. C.-H. en V.VD. denken er niet aan, als tweede-rangs-partners in het Regerings schuitje te stappen, maar houden vast aan het: gelijke monniken, gelijke kap pen. Wat het Indië-beleid betreft, willen deze partijen van de kabinetsformateur de garantie, dat dit zodanig zal worden gevoerd, dat zij er mee zullen kunnen in stemmen, een garantie, die dr Beel, be grijpelijkerwijze, niet heeft kunnen ver lenen, omdat hij nog niet wist, waar hij met een nieuw kabinet eigenlijk zou be landen. Daartegenover heeft zowel de heer Tilanus als Oud hoogstens een per soonlijke garantie aan dr Beel kunnen geven, dat zij voor de grondwetsherzie ning zouden stemmen, doch zij hebben zich niet willen binden, ieder voor zijn gehele fractie, zodat in feite dr Beel in geen enkel opzicht enige garantie heeft ontvangen, dat de Indié-politiek veilig is gesteld. De K.VP. tenslotte heeft de hou ding aangenomen van: en nu beslist niet meer met de Partij van de Arbeid alleen. Het opnemen van C.-H. en/of V.V.D. in het kabinet ziet men blijkbaar van die zijde als de enig mogelijke ga rantie voor een veiligstellen van de In- dië-politiek. Het dilemma is dus terug te voeren op deze ene zin: de K.V.P. wil beslist een kabinet op brede basis, de Partij var de Arbeid wil dit even beslist niet. Van deze moeilijkheden is dr Beel gis teravond om half negen Op het Paleis Soestdijk verslag gaan uitbrengen aan df Prinses-Regentes. Gelijk bekend heeft de P.v.d.A. gister- middag fractie-vergadering gehouden. In deze vergadering is duidelijk gebleken, dat de socialisten er niet aan denken, ander standpunt in te nemen. Het gaat er veel op lijken, dat zij, die altijd hoog van de toren hebben geblazen o' de politieke chantage, die door C.-H. V.V.D. zou worden gepleegd, door in e ste lezing voor de Grondwetsherziening te stemmen, met voorbehoud van voor de tweede lezing, afhankelijk nieuwe omstandigheden, thans zelf deze chantage gaan beoefenen, wetende, dat een kabinet zonder socialisten, met het oog op het behoud van de arbeidsvrede, hoogst ongewenst is. Wij geloven niet te boud te spreken, wanneer wij veronderstellen, dat dr Beel gisteravond gesproken heeft over een xiging in het karakter van de formatie opdracht. Wij weten zeker, dat hij heeft rondgelopen met de gedachte, de opdracht terug te geven. Het mislukken zou te wijten zijn aan de starre houding de P.v.d.A. Dat dit (nog) niet is 6chied, is naar alle waarschijnlijkheid te danken aan het feit, dat jhr Van der Goes van Naters nog op het allerlaatste moment contact met dr Beel heeft ge zocht. Mislukken van de opdracht om deze reden zou constitutioneel tot gevolg moeten hebben, dat thans een socialist aan de beurt zou komen om een oplos sing te proberen te vinden. Men hoorde dan ook gisteravond in zeer vooraan staande kringen de verwachting verkon digen, dat de heer Drees met de opdracht Zou worden belast. Deze zou uiteraard evenmin slagen, want er is geen sprake van, dat de K.V.P. zal willen meedoen •an een kabinet, dat onder uitgesproken Mr Einthoven slachtoffer van grove laster Sanders kende zijn plaats niet, aldus coomissie-Wijnveldt Het dezer dagen verschenen bericht, dat de heer W. E. Sanders, indertijd werkzaam aan het bureau Nationale Vei ligheid, van iedere blaam was vrijge sproken en het zwaartepunt der critiek zou vallen op mr L. Einthoven, de voor malige leider van het B.N.V., is aanlei ding geworden tot het publiceren» van een conclusie uit het rapport der com- missie-Wijnveldt. Dit handelt nl. over de verrichtingen van het B.N.V. In de con clusie wordt vastgesteld, dat mr Eint hoven, niettegenstaande zijn bekwame arbeid, beleidsfouten maakte, die mede oorzaak werden van de ineenstorting van het B.N.V. De wijze waarop critiek op hem is uitgeoefend, is evenwel in hoge mate afkeurenswaardig. Mr Eint hoven heeft aan de grofste laster bloot gestaan, die voor een groot deel voort kwam uit het personeel van het B.N.V., die zelfstandig wilde optreden en niet genegen was zich aan zijn chef mr Eint hoven, te onderwerpen. „De drijvende kracht bij dit gebrek tan samenwerking was de heer W. E. Sanders, die, doordien hij zijn plaats niet kende, zeer spoedig na de oprichting van het B.N.V., een zo voorname fac tor is geworden, dat mr Einthoven het doel van het B.N.V. onvoldoende kon verwezenlijken", aldus de conclusie. Overwogen wordt gedeelten van het fapport-W-ijveldt te publiceren. Intussen vragen wij ons af wat „Het Vrije Volk" bewoog tot bovenbedoelde publicatie. Red.) HANDDOEKEN VOOR KANTOREN EN FABRIEKEN Voor kantoren, bedrijven en fabrieken wordt de mogelijkheid geopend hand doeken aan te vragen. Kantoren krijgen 6 textielpunten (voor twee handdoeken) voor de eerste 5 personen en drie pun ten voor elke 5 personen meer. Bedrij ven en fabrieken krijgen 9 punten (voor 8 handdoeken) voor elke 5 personen. AFSCHAFFING KEUZEBON NOG ONZEKER In aansluiting op vroegere berichten wordt thans weer van officieele zijde meegedeeld, dat het toch nog niet hele maal vaststaat, of de keuzebon per 31 Aug. a.s. al kan vervallen. Nadere mede delingen volgen. socialistische signatuur staat. Het zeker zijn van een mislukking zal trouwens iedere socialist doen weigeren, een op dracht te aanvaarden. De volgende mo gelijkheid is dan het verlenen van een opdracht tot de vorming van een extra parlementair kabinet aan prof. Romme. Boze tongen beweren, dat deze r.-k. staatsman feitelijk in deze richting heeft gespeeld. Het staat echter evenzeer vast, dat geen socialist zich zal laten vinden om op te treden in een dergelijk extra parlementair kabinet, in een kabinet dus, waarin de ministers zitting hebben quali- tate qua en niet als vertegenwoordiger van een bepaalde partij. Dit zou tegelijk betekenen, dat de P.v.d.A. het beleid van een dergelijk kabinet met uitermate zeer critische Argus-ogen zou bekijken en meer in de oppositie zou zijn dan ir het landsbelang wenselijk is. Daar komt nog iets bij. De tijd dringt. Er staan grote belangen op het spel. De Indische kwestie zit in een crisis. De West-Europese samenwerking staat in concreto voor de deur. Allemaal dingen, die toch eigenlijk niet door een demis- sionnair kabinet kunnen worden afge daan, al is aan dat kabinet ook nog zo veel volmacht gegeven. Daarom schijnt overwogen te worden, de phase van het verlenen van een opdracht aan een s< list over te slaan, al mag het oog niet worden gesloten voor het grote psycho logische effect van of een weigering van die zijde om zelf een oplossing te geven, of van een mislukking. In dit geval is de kans groot, dat dr Beel, eenmaal aange wezen kabinetsformateur, probeert z'n opdracht gewijzigd te krijgen in dien zin, dat hij zelf een extra-parlementair kabinet kan vormen. In de politiek is nu eenmaal alles mogelijk: zelfs dat dr Beel en prof. Romme elkaar beconcurreren! Al met al zit op het ogenblik de kabinets formatie nog dik in de mist. Voordat dr Beel vanochtend weer de fractieleiders Romme, v. d. Goes, Tilanus en Oud had ontvangen had ae oud-pre mier nog een onderhoud met jhr mr Midhiels van Verduynen, onze ambassa deur in Londen. Een ultimatum of een verzoeningspoging (Van nze Parlementsredacteur). Vanmiddag 12 uur heeft dr Beel de heren Romme, Van der Goes, Oud Tilanus g ezamelijk ontvangen. Hieruit kan men concluderen, dat de Prinses- Regentes gisterenavond er bij dr Beel op aangedrongen heeft, een laatste poging te wagen om te komen tot een kabinet op brede basis. Als zodanig kan mei jongste onderhoud als een laatste ve ningspoging beschouwen of als een matum. Wanneer de P. v. d. A. blijft vasthouden aan haar gisteren in de frac tievergadering ingenomen onverzoenlijk standpunt, dan zal ook deze verzoenings poging op niets uitlopen. Geruchten doen de ronde, dat de heer Van der Goes in het algemeen het stand punt van zijn fractie niet ten volle deelt. Mocht ook deze laatste poging mislukken dan zal er niets anders opzitten dan dat geprobeerd wordt, een extra-parlemen-' tair kabinet samen te stellen met al de wisselvalligheden van dien. Nader vernemen wij dat de K.V.P. fractie vanmorgen heeft vergaderd ei vanochtend onze ambassadeur te Londen, jhr mr Michiels van Verduynen door de heer Beel werd ontvangen. Weiter verwacht keerpunt in Indische politiek Op de vergadering der vereniging „Oost en West" te Apeldoorn heeft heer Ch. J. I. M. Weiter gisteren v klaard, dat in de eerstvolgende maanden een keerpunt zal komen in de Indische politiek, waardoor er weer hoop zal zijn voor de toekomst. Ds J. C. Koningsver- benger sprak over zijn ervaringen militairen in Indië. Het ledental bedroeg op 1 Juli 11.509. ZATERDAG SLOTZITTING OUDE STATEN-GENERAAL Zaterdagmiddag om kwart voor drie komen de beide Kamers der Staten-Ge- neraal in het gebouw van de Tweede Ka mer bijeen in Verenigde Vergadering voor het sluiten van de huidige zitting. Grootste Franse vliegtuig neergestort. Bij Parijs stortte een viermotorig Frans vliegtuig neer. Vijf personen werden ge dood. Het was het grootste vliegtuig, dat Frankrijk gebouwd is. Verdediging in overeenstemming met gelijkgezinde staten (Van een onzer verslaggevers). „In overeenstemming met andere ge lijkgezinde staten hebben de vijf regerin gen besloten, al het mogelijke te doen, teneinde haar onafhankelijkheid, schendbaarheid en instellingen te kun nen verdedigen." Van de zes punten, die het, gisteren avond door de conferentie der vijf gendheden in Den Haag uitgegeven i muniqué bevat, i6 dit wel het naamste. „Betekent dit dat Amerika en Canada zullen toetreden tot de Westerse Unie?" werd gevraagd bij het verstrekken var het communiqué. De vraag is beantwoord met een verwij zing naar het hierboven genoemde punt en de mededeling dat alles besproken was en dus ook deze kwestie. Het, overigens zeer vage, communiqué valt verder in drie stukken uiteen. Het eerste deel geeft een overzicht van het geen besproken werd. Het waren inter nationale problemen, waaronder ook het Duitse vraagstuk. Het bleek overdui delijk, aldus het communiqué, dat de mi nisters het, met betrekking tot al deze punten, volkomen eens waren. Er zijn maatregelen genomen, on i Brussel gesloten overeenkomst, effec- ef te maken. Vandaar, dat de twee toegevoegde i muniqués mededelingen bevatten ove culturele samenwerking. Elk der vijf regeringen zal daartoe met de andere partijen verdragen afsluiten. De sociale zekerheid, openbare gezond heidszorg, oorlogspensioenen, emigratie sociale politiek der vijf landen zullen door verdragen, besprekingen en bestu dering met elkaar in overeenstemming gebraoht worden. Unie en federatie Bidault bracht het idee van een Econo mische Unie ter sprake, zo is voorts mee gedeeld. In principe achttten de ministers het gezond, maar, zo oordeelden zy, eerst moeten de mogelijkheden bestudeerd worden, waarbij rekening dient te wor den gehouden met hetgeen de zestien landen, die bij het Marshallplan zijn aan- Bevin sprak met Nederl. vakverenigingsleiders Na de conferentie der vijf ministers heeft Bevin gisteren op de Britse ambas sade de Nederlandse vakverenigingslei ders E. Kupers van het N.V.V., M. Ru pert, van het C.N.V., A. C. de Bruyn, van de Nederlandse Kath. Arb. Beweging en E. Kievit, van de Ned. Transportarbei dersbond ontvangen. Hij kende de heren van vroeger. Thans wenste hij de kennis making te vernieuwen. De heer J. Brau- tigam, die ook was uitgenodigd, vertoeft in Oslo en kon er dus niet zijn. Na de Nederlandse vakverenigingslei ders ontving de heer Bevin de staf der Britse ambassade. „Het verenigd Konin krijk zal zich materieel herstellen en zijn leidende positie in de wereld behouden", i hy. HAAGS RAADSLID VAN PRAAG GEEN KAMERLID Het communistische Haagse raadslid G. an Praag heeft zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer niet aangenomen. In diens plaats is benoemd mevr. W. v. d. Muyzenberg-Willemse, die ook in de oude Kamer zitting had. gesloten, reeds door onderling overleg Parijs tot stand brachten. In de slotzitting is voorts de Europese federatie nog ter tafel gebracht door de Franse minister. De heer Bidault drong aan op een federalistisch parlement. Bevin en Spaak waren van mening, dat men deze aangelegenheid voorlopig moest overlaten aan het particulier initiatief. De heer Bidault zeide daarop, de zaak alleen opgeworpen te hebben, de aandacht van de vijf ministers op het federalisme te vestigen. Exodus Om half zes gisterenmiddag begonnen de auto's der verschillende gedelegeerden op het Plein voor te rijden. De bijeen komst was toen afgelopen. De heren gin gen naar huis. Bevin eerst. Massief en stug. Zonder acht te slaan op de vragende gezichten van enkele krantenmensen, die hem zoch ten te benaderen, dook hij in zijn auto. Toen volgde Bidault. Druk en levendig gebarend tot zijn, hem omdrommende adviseurs. Hij streek het haar over z voorhoofd naar achteren en verdween de auto, die de Franse kleuren voerde. Vervolgens Spaak. Betogend en breed gebarend tussen de leden van zijn staf. Daarna de Luxemburgse minister. On opvallend. Een eenvoudig man. Wat reeds werd vermoed is werkelijk heid geworden, zo werd nog officieel medegedeeld: de ministers verlaten Den Haag uitermate tevreden. In de slotzitting getuigden zij van hun tevredenheid over de prettige sfeer waar de conferentie kon verlopen. Men was als „vrienden" onder elkaar geweest. Er „frank en vrij" over de problemen ge sproken, zo zeide minister Bevin in zijn korte afscheidsrede. Min. Van Maarseveen over Schreider en Schwebel In antwoord op vragen van het Twee de Kamerlid Donker heeft minister Van Maarseveen geantwoord, dat slechts dan vervolging van oorlogsmisdadigers wordt ingesteld als er duidelijke aanwijzingen van schuld zijn en de doodstraf of een zware gevangenisstraf kan worden ver wacht. Wat betreft het geval-Schreieder is contra-spionnage geen oorlogsmis drijf. Schwebel is buiten vervolging ge steld omdat hij de executie van 14 Neder landers heeft weten te voorkomen door het standrechtelijk ter dood veroordelen van 6 personen. Niet méér, maar ook geen slechtere textiel Op vragen van het Tweede Kamerlid Nederhorst heeft minister Van den Brink geantwoord, dat als de resultaten van het plan-Marshall niet tegenvallen, de qualiteit der textiel niet achteruit zal gaan. De minister kan nog geen verbete ring in de textielvoorziening toezeggen Prof. ir J. Klopper ontving van de universiteit van Indonesië het eredocto raat technische wetenschappen. op compromis, .doch desnoods geweld Opnieuw 75 Amerikaanse vliegtuigen naar Duitsland Er heerst enige windstilte rond Berlün- Hopelijk niet de stilte, die de storm voorafgaat. Generaal Clay is gisteravond naar Washington vertrokken om de toestand in Duitschland te bespreken. Hy zal vóór Maandag a.s-, wanneer de bijeen komst der militaire gouverneurs met de West-Duitse ministers-presidenten wordt gehouden, naar Berlijn terugkeren. Amerika zet intussen zending vliegtuigen naar Europa voort. Augustus worden te Glasgow 75 Ameri kaanse gevechtsvliegtuigen van nieuwste type „P. 80 Shooting Star" wacht, op doortocht naar Duitsland. Deze machines komen met het vliegtuigmoe derschip „Sicily". Vijftig toestellen zijn reeds startklaar, zestien andere „Shoo ting Stars" kwamen op IJsland aan en zullen rechtstreeks naar Duitsland vlie gen. Volgens Reuter, heeft de Ameri kaanse regering besloten haar politiek in zake Berlijn te richten op een vreed- - oplossing, naar de volgende lijnen: vastbeslotenheid om zich niet uit Berlijn te laten verdrijven, en indien de Sowjet- Unie geweld gebruikt, antwoord met ge- eld door de geallieerden, een even grote vastbeslotenheid om een vreedzame op lossing te vinden met gebruikmaking van alle middelen, waarover de diplomatie beschikt, gedachtenwisseling tussen Mos- en Washington inbegrepen; beheer sing in woorden eifdaden, om de crisis niet erger te maken, dan zij reeds is en niet de deur te sluiten voor welke toena dering ook, die de Sowjet-Unie voor een vreedzame oplossing zou kunnen zoeken. Bidault, uitgehoord, hoort uit op Schiphol Maar beide partijen zwegen. Om kwart voor zeven gisterenavond vertrok minister Bidault in gezelschap van zijn echtgenote, met een Frans mili tair vliegtuig een Iockheed Lodstar, van Schiphol naar Parijs. Toen men hem bij zonderheden vroeg over de conferentie, antwoordde Bidault: „Kunt U me mis schien iets over de Franse regerings- vertellen? Ik weet van niets." De vragen van de journalisten en die van de minister bleven onbeantwoord. Minister Spaak en de heer Loridan, lid m zijn delegatie, vertrokken per auto aar Brussel. DE STAKING IN DE LIMBURGSE MIJNEN Ontevreden met het nieuwe accoord- systeem dat voor de Limburgse mijnen afgesloten waar ook de organisa ties afwijzend tegenover staan hebben de mijnwerkers in de mijnen Wilhelmina Oranje-Nassau II te Heerlen gisteren het werk neergelegd. Na vermaning door I organisaties, wilde staking na te laten, is, in de Wilhelmina, het werk hervat. In de Oranje-Nassau n gingen van de nan uit de middagploeg er gisteren in het werk. Amerik. vrouw navigeert KLM-vliegtuig over Oceaan De 30-j. Virglna Withington uit New Haven (Connecticut) is te Shannon Air pont (Ierland) aangekomen als naviga- trice van een KLM-vrachtvliegtuig op weg naar A'dam. Reuter weet voorts -te melden, dat offi ciële kringen in Washington het Russische aanbod om 100.000 ton broodgraan in Ber lijn te brengen, beschouwen als een te laat bijdragen tot het duidelijke Sowjet- propaganda-doel in Berlijn". Deze stap zou bedoelen om de geallieerde lucht brug in discrediet te brengen en de waar de van het Russische geld te verhogen door het voedsel slechts tegen deze valu ta beschikbaar te stellen. In Washington meent men, dat de Berlijners zullen in zien, dat slechts dan een goede voeding mogelijk is, wanneer de Russen de blok kade opheffen. Het Duitse nieuwsbureau in de Sowjetzone spreekt reeds van een Russisch plan, om geheel Berlijn van voedsel te voorzien. Dit zelfde bureau meldde, dat de geallieerden besloten heb ben de rantsoenen momenteel niet te ver hogen, daar het beter is om voorraden aan te leggen. Reuters correspondent zegt, dat dit besluit in de Westelijke sectoren bijna even grote opschudding Veroor zaakte, als het bericht over de Russische voedselaanvoeren en komt tot de con clusie, dat het doen vervallen van de extra-toewijzingen de Russische zaak in de kaart heeft gespeeld. Tsjecho-Slo- wakije en Polen hebben handelsovereen komsten met de Russen gesloten voor de levering van kolen, aardappelen, vlees, groenten en suiker aan Berlijn binnen het kader van het Sowjet-plan. Er zouden reeds voorraden onderweg zijn. matieke correspondent vandit bureau phryft, dat deze arrestatie aan het eind an een dag kwamen, waarop de rege ring reeds zeer belangrijke bekendmakin gen had gedaan, die er op wnzen, dat de Ver. Staten de mogelijkheid van oorlog onder ogen willen zien. Binnen 24 uui nam Washington nl. de volgende beslis singen: een bevel tot inschrijving var 9,6 millioen dienstplichtigen toezending vliegtuigen en militaire uitrusting Europa ter versterking van de Ame rikaanse macht aldaar; ontbieding var generaal Lucius Clay voor besprekingen te Washington; deelneming aan het de fensieplan der West-Europese Unie. Aan het slot van deze belangrijke beslissin- DAT de Ned. Bond van Chr. Fabrieks- n Transportarbeiders voor de vakgroep Zeeland tot popagandist heeft benoemd H. Gankema te Scheveningen. DAT te Breda gisteren een tentoonstel- ng van poppen van de Prinses-Regentes geopend t.b.v. de Prinses Juianaschool. DAT het totaal aantal betalende abon- ;s der Ned. dagbladen op 1 Juni jL 2.846.000 bedroeg tegen 2.841.000 een jaar geleden. DAT zich in de Amerik. CARE-pakket- ten Ned. chocolade bevindt, die daardoor de hele wereld gaat en ons, behalve deviezen, ook goodwill oplevert. DAT de mijindustrieraad een commis sie benoemde ter verbetering van de ar beidsvoorwaarden voor Ned. mijnwerkers. DAT gisteren het, uit 29 klokken be staande carillon voor de raadhuistoren in Rotterdam, feestelijk is ingehaald. DAT is benoemd tot gemeente-secr. der gemeente Bruinisse de heer C. H. v. d. Linde, commies ter secretarie te Leiden. DAT bij de Landsdrukkerij (Fluwelen Burgwal 18, Den Haag) verkrijgbaar zijn overdrkken van het Centraal Verslag der Arbeidsinspectie over 1944 en 1945. DAT het Friese veengebied (het „lage midden") zal worden ontsloten door het aanleggen van een verkeersweg, hetgeen f 1 millioen zal kosten, waarvoor verschillende subsidies zijn toegezegd. DAT de prov. besturen binnenkort ad- es kunnen uitbrengen over de nieuwe wederopbouw-wet, waarin naar een gro tere decentralisatie is gestreefd. DAT dezer dagen te Lunteren is geïn stalleerd een Natuurwacht van 33 perso nen voor de strijd tegen 't vandalisme. DAT na te zijn opgeknapt het Britse oorlogskerkhof te Nederweert weer het publiek" is geopend. DAT is benoemd tot griffier var Prov. Staten van Limburg mr E. Ph. A. Verhaege, thans ref. Griffie. DAT Anton van Duinkerken in opdracht van de Prov. Staten van Noord-Brabant een adres van hulde heeft geschreven vooi de Koningin, hetwelk door een klooster zuster op perkament wordt getekend. DAT min. Gielen zijn goedkeuring heeft gehecht aan de oprichting van een Chris telijke Landbouwhuishoudschool te Mid delburg van de C.B.T.B. DAT de Ver. ter bevordering der rozen teelt „Nos Jungunt Rosae" een expositie houdt in de bloemenhal van de nat. ten toonstelling „Bloemen in Berg en Bos" tc Apeldoorn. DAT Nijmegen met zijn 110.000 inwo ners binnen 10 jaar 10.000 woningen gaat bouwen om te voorzien in de grootste w ningnood en sedert de bevrijding 500 v ningen gereed zijn gekomen en terwijl nog 1000 in aanbouw zijn. DAT Apeldoorn en Arnhem vorig jaar elk een millioen dagbezoekers hadden. DAT aan drs H. L. Dekking van Ec. Za ken, zolang hij is gedetacheerd bij de ge zantschappen te Mexico en Guatemala, de persoonlijke titel van handelsraad is DAT gisteravond ter vervanging var door de Duitsers geroofde klokken niei klokken werden ingeluid in de toren het middeleeuwse kerkje te Niekerk ei de „Klokkestoel" te Oldekerk. AMERIKAANSE REGERING WIL COMMU NISTEN UIT DE CIRCULATIE NEMEN Grootscheeps complot of angst voor politieke spanningen de oorzaak Amerika gaat voort met ingrijpende maatregelen tegen de ook daar intrigerende communisten. Gisteren werden voorzitter en secretaris-generaal en vijf leidende figuren uit de communistische partij der Ver. Staten gearresteerd. Zij werden be schuldigd van pogingen om door geweld de regering omver te werpen- Reuter knoopt aan deze arrestatie eenlgen kwam de arrestatie van de opmerkelijk commentaar vast. De diplo-j nistenleiders, als resultaat van een onder- 'zoek, dat reeds lang vóór de Berlijnse blokkade der Russen in volle gang was Deze reeks van stappen door de rege ring zouden, volgens de correspondent, in elk ander land en in elk ander decen nium als welbewuste voorbereiding vooi het uitbreken van een oorlog worden gezien. Leiders gearresteerd en op borg som vrijgelaten. De. door de Amerikaanse Veiligheids dienst gearresteerde, communisten zijn de voorzitter der party, William Foster, reeds sinds 1919 aan de comm. partij ver bonden en driemaal candidaat gesteld voor het presidentschap der Ver. Staten; De secr.-generaal, Eugene Dennis; het gemeenteraadslid Benjamin Davis; de vakverenigings-secretaris. John William son; de organisatie-secretaris Henry Winston; en de opvoedingssecretaris Jacob Stachel. Deze arrestaties hadden :n New York plaats. In Detroit werd voorts Carl Winters, voorzitter van de partij raad in de staat Michigan aangehouden. Zij worden allen beschuldigd van een grootse samenzwering met het doel de regering door geweld omver te werpen. Winters zou voorts door een groot com plot hebben getracht de trouw van de bevolking aan het Amerikaanse leger te ondermijnen. Nog vijf vooraanstaande communisten worden gezocht, wegens dezelfde beschuldigingen. De rechter eiste voor vrijlating van allen een borgtocht van 5000 dollar en voor Winters nog 5000 dollar extra. Van zelfsprekend ontkenden zij het terr laste gelegde. Gisteravond, aan het eind der zitting, werden de verdachten vrijgelaten, omdat door het late uur, de borgsom niet meer kon worden verkregen. Vandaag zouden zij het geld in de rechtszaal moe ten afdragen. Zij staan dus thans onder scherp^ toezicht der regering en indien zij, vöör het binnenkort tegen hen vol gende proces, dat, volgens de verwach tingen de spionnage-affaire in Canada zal overtreffen, hun intriges voortzetten, zul len zij onmiddellijk opnieuw in hechtenis worden genomen. (Ligt het niet op de weg onzer rege ring het voorbeeld van Amerika Je vol gen en drastische maatregelen te nemen tegen de kopstukken van iedere extremis tische party, die tevens aanvoerders zyn ijfde colonne", ons straks in oelcnd van de buitenlandse DAT het Harmonie-orkest van de Staats mijn Wilhelmina op 31 Juli 40 jaar be staat en de Kon. Harmonie van Maastricht in Aug. 75 jaar. DAT de Zwitserse roeiers, die de Zwit serse vlag naar Londen brengen, vandaag in ons land zijn aangekomen en morgen middag om 6 uur in R'dam arriveren voor de doorreis. DAT gisteren de 10.000ste bezoeker var de tentoonstelling „Romeins Nederland' en „Utrechts Kunst in opkomst en bloei" in het Centr. Museum te Utrecht bileum-penning ontving. DAT de boerderij van M. Martens te Mierlo door onbekende oorzaak gister middag is afgebrand en door de straffe wind ook de boerderij van Van Duynho- ven een prooi der vlammen werd. DAT de bankbiljettencirculatie de afge lopen week is ingekrompen met f 3 mil lioen tot f 2.958.799.905. DAT voor het A'damse B.G. 16 j. is ge- eist tegen de 53-j. J. Hagedoorn, ex-agent van het Bureau Joodse Zaken te A'dam, die in 5 maanden tijds meer dan 30 Joden arresteerde. DAT min. Jonkman morgen in het In disch Instituut te A'dam een zaal zal •openen, gewijd aan de Ned. Antillen. DAT de voorlopige schuldbewijzen der 3-3M* pet lening Nederland 1947 tot 15 Aug. a.s. niet leverbaar zijn zonder de coupon per 15 Aug. 1948. DAT alle exploiten en akten betr. volgingen voor de invordering van enig bedrag, waarmede ambtenaren der Dir. de kaar! an. Belastingen zijn belast, mede zijn opge- vijand? in dragen aan ambtenaren der Invoerrech-j Heeft 1 ten en Accynzen. geleerd CHRISTIANSEN VOOR ZIJN RECHTERS IN GELRE'S HOOFDSTAD Friedrich Christiaan Christiansen, geboren te Wijk op het eiland Föhr, 69 jaar. Eenmaal: Generaal der Flieger-Wehrmachtb» fehlhaber in die Niederlande. Militair in hart en nieren; stram en onverzettelijk. Titans beschuldigd van oorlogsmisdaden- Een verslagen soldaat. Door het driejarig verblijf in de gevangenis een gebroken grijsaard. Maar eenmaal verwoester van Put .en en aanzetter van meerdere moor den op gijzelaars. Pres.: „U stond in rang onder Chris- Rö-uter: „Neen, de politie was aan het leger toegevoed." Pies.: „Maar U hebt executies laten uitvoeren?" Rnuter: „Ja, maar Christiansen wilde er twintig laten doodschieten en het zijn er maar vijf geworden. Ook Seyss Inquar*. was daar voor." Op de vraag van de president of Chris tiansen nog iets aan Rauter te vragen heeft antwoordt deze: .Hein!" Dan komt Schreieder als getuige voor. Pres.: „Verstaat U Nederlands?" Get: „Jawohl!" (Gelach). Pres „U hebt Rauter twee dagen na de aanslag opgebeld dat U de dader op het spoor was en dat het een communist Get.: „Ja, door Van der Waals was ik hem op het spoor gekomen." Pres.: „Rauter zeide toen, dait hij de dader spoedig moest hebben, omdat hjj de fusillade niet kon tegenhouden." Get.: „Ja. maar ik heb niet aan zijn verzoek kunnen voldoen. Circa 8 weken later kon de dader gepakt worden en ook deze is doodgeschoten." Ook aan Schreieder heeft Christiansen niets te vragen. Rauter verklaart hierop dat hij zich van het telefoongesprek met Schreieder niets herinnert, maar, aldus getuige, „na de aanslag op mij gepleegd is mijn gehugen niet best meer!" Pres.: „Is U bekend dat de heer Staal, thans hoofdcommissaric van politie te Rotterdam, ook is gearresteerd na de aanslag, maar pas gehoord is na de fus- sillade?" Schreieder: „Er zijn toen veel perso nen gearresteerd, dus het is mogelijk." Christiansen hoort al deze gesprekken ernstig aan. Hij knippert veel met zijn ogen, als is hij weinig zonlicht gewend. Zo nu en dan speelt een kleine glim lach om zijn ingevallen mond. Hij schrikt op als de president hem voor het hekje Pres.: „U hebt de verklaringen ge- Verd.: „Jawohl!" Pres.: „U was ook tegen het doodschie ten van gijzelaars, maar sprak namens het Obercommando der Wehrmacht te Verd. „Jawohl. Seyss Inquart stond m verbinding met Hitier en deze was vóór executie. Ik heb dus niets voorgedragen, doch het commando in Berlijn heeft be volen. Als Reuter zegt. dat de gijzelaars in mijn handen waren, dan is dat een leugen. Alle gijzelaars waren in handen van Seyss Inquart. Als ik geweten had, dat men de dader op het spoor was. dan had ik Seyss Inquart verzocht de execu tie uit te stellen. Wat Rauter zegt is niet Pres.: „Ja, het is nu al 0 jaar geleden en misschien ziet U deze zaak nu anders." Verd.: „Neen. ik zie de zaak no nèt zo. De kwestie-gijzelaars was geen militair» aangelegenheid, doch een politieke zaak. Ik heb aan het commando in Berlijn ge vraagd, de executie niet te laten door gaan en een officier naar Nederland te sturen om deze zaak uit te zoeken en te regelen. Mijn verzoek werd echter afge- Dan leest de president een verklaring voor. waaruit blijkt dat Christiansen met Keitel, Goering en Jodl gebeld heeft. Zij zeiden allen dat de executie moest plaats hebben. „Ik vond het onmenselijk" aldus Chris tiansen in de verklaring. Pres.: „Maar toch hebt U bevel gege- Verd.: „Ja. want een bevel van het Obercommando der Wehrmacht moest ik opvolgen." (De sitting duurt voort). TOMATEN NIET ALLEEN VOOR WELGESTELDE LIEDEN In het Ierse Parlement heeft het La- bourlid Dunne gisteren aangedrongen op een invoerverbod van Ned. tomaten in Ierland, daar deze veel goedkoper zijn dan de Ierse. De Ierse minister van Landbouw weigerde op zijn verzoek in te gaan, omdat hij geen politiek kon voeren, waardoor alleen welgestelde lie den tomaten konden eten. Getuige Rauter neemt geen enkele notitie van hem (Van één onzer verslaggevers) De strafgevangenis te Arnhem, in volksmond ,.de Koepel" genoemd (van wege zijn bouw) en het statige buiten .Hen-Enk", waar het Bijzonder Gerechts hof zitting houdt, waren hedenmorgen het middelpunt van de publieke belang stelling. Honderden Arnhemmers en woners uiit omliggende plaatsen drongen zich voor die gebouwen, oir het maar een glimp op te vangen „de Generaal", die sinds 15 Januari 1946. na zijn terugkeer uit Duitsland, gevan gen zit en nu voor zijin rechters werd geleid. In de rechtszaal hangt een gespannen sfeer. Fotografen staan met hun toestel len te klikken als dieren, die hun bek likken bij een te verwachten prooi. Mi crofoons en koptelefoons staan opgesteld t.b.v. journalisten en publiek. Aller ogen zijn gericht op de deur, waardoor Chris tiansen zal worden binnengeleid Om even voor tien uur komt Chris tiansen binnen Hij is gekleed in een vaal uniform met blauwe trui, die hoog dicht sluit Op de gebruikelijke vragen ant woordt verdachte met een kort: „Ja- Wanneer de president hem vraagt of hij Nederlands verstaat antwoordt Chris tiansen: „Vieles. nicht alles!" Presiden4 is mr ctr baron J. A. G. de Vos Steenwijk. „Wanneer U iets niet staat, moet U het zeggen, dan zal ik het laten vertalen." Christiansen mag gaan Dan is het woord aan de procureur- fiscaal, mr G. Fikikert. De beschuldigen; is bekend: Het bevel geven tot dood schieten van gijzelaars als represaille maatregel in Rotterdam en Haarlem, het wegvoeren van vele mannen uit Putten naar Duitsland, waarvan de meesten zijn omgekomen en het in brand steken van vele huizen. Als eerste getuige komt Rauter voor. Christiansen doet ne hij niets ziet en ook Rauter kijkt langs verdachte heen. Een verklaring Rauter wordt voorgelezen, waarin deze zegt, dat Christiansen er op heeft gedrongen, gijzelaars dood te schieten, omdat er te Rotterdam een aanslag gedaan op een Duitse trein. Rauter be vestigt dit thans. Voorts blijkt uit deze verklaring, dat Rauter van mening a dat Communisten de aanslag hadden pleegd en de daders moesten worden opgezocht. Christiansen zeide echter, al dus de verklaring, dat" de Oranjerege- ring in Londen samen met de Commu nisten tegen Duitsland streed. Dit alles bevestigt Rauter nu en hij is nog de ning toegedaan, dat geen gijzelaars moch- worden doodgeschoten. Christiansen stond er echter op. aldus Rauter heden morgen, dat de gijzelaars zouden den gefusilleerd, wanneer niet binnen drie dagen de daders waren gepakt. En i geschied. ERNSTIGE DIJKDOORBRAAK IN ZAANDAM De Oostelijke dijk van het bosplanter rein achter de Heyermansstraat te Zaan dam gisteravond over een breedte van 50 meter is bezweken. Bagger uit de oud» zeehaven vloeide ln het achter het ter rein liggende vaarwater, de Gouw, en overstroomde zelfs een deel van het wei land aan de overzijde. De schade wordt op enige tienduizenden gulden geraamd. EN VAN MOOK PRAAT VERDER Maandag zullen de staatshoofden t» Bandoeng een nieuwe bespreking hou- over de aan dr Van Mook aangebo den resolutie. De republ. regering voert heden, tezamen met haar delegatie, t» Djokja besprekingen. INDONESIA RAJAT OFFICIEEL VOLKSLIED Dr Van Mook heeft vastgesteld, dat „Indonesia Rajat" hetwelk reeds het re publikeinse volkslied is, het officiële In donesische volkslied zal zyn. *t Schandaal te Bondowoao De behandeling van het schandaal van Bondowoso voor de zeekrijgsraad te Soe- rabaja ie een week uitgesteld. WEERBERICHT Koeler Tot morgenavond verwacht de Bilt: Wisselende bewolking met voornamelijk in het binnenland enkele verspreid» buien, hier en daar met onweer. Aanvan kelijk nog vrij krachtige, maar later af nemende wind uit richtingen tussen Zuid- West en West. Koeler. ZON EN MAAN Juli

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1