Ilirttnut £riitërljr GTourant Krachtig verdedigings-ap Haagse conferentie bepleit ia raat op de Wist U DINSDAG 20 JULI 1948 BUR. en REDACTIE: Hogewoerd 103. Tel- redactie: 20408; Adm-: 22710. Postrekening: 58936- ABONNEMENTEN: 3.90 per kwartaal; ƒ1.30 per maand; ƒ0.30 per week. Negen en twintigste jaargang No. 7565 DIRECTIE: F. DIEMER. CHR1STEL1J K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanhwsfirii is abeMeoeil myn bert in tegbenspoet" Studenten uit geheel Europa naar Leiden Zie pagina 2 Een militair pact voor 50 jaar vormde de kern der besprekingen Omgeven door een cordon van mare chaussees hebben de ministers van Bui tenlandse Zaken van België, Engeland, Frankrijk, Luxemburg en Nederland, gisteren op het departement van Buiten landse Zaken in Den Haag vergaderd. Het was een bijeenkomst in klein comité en slechts hun allernaaste medewerkers waren er bij tegenwoordig. Een officieel communiqué zegt over deze bijeenkomst, dat het probleem Duitsland en alles wat ermee samenhangt, het onderwerp van bespreking vormde. Om zeven uur gisteravond braken de heren de conferentie af. Hedenochtend cm tien uur wordt zij voortgezet. Tegelijkertijd vergaderde de econo mische cqxnmissie. In die bijeenkomst gaf dr H. M. Hirschfeld een inlichting, over hetgeen door de 16, bij het E. R. P. betrokken landen, wordt ondernomen en wat de verdere plannen zijn. Voorts wordt nog meegedeeld, dat mi nister van Boetzelaer, op voorstel van Bevin, lot voorzitter van de conferentie werd gekozen. Onze minister hield toen een korte rede, waarin hij zei: „Het is noodzakelijk, dat de vijf landen hun krachten op alle terreinen ..synchroni seren". Naast de overeenstemming, die er al is, moet er op economisch gebied een groter samenwerking komen, zonder dat het werk van de zestien landen daar door gehinderd wordt. De heer Spaak verklaarde zich me deze woorden volkomen accoord. Di Economische commissie zal nagaan, ir hoeverre aan deze gedachten uitvoering kan worden gegeven, rekening houdend, met wat de Benelux reeds doet. Men verwacht vandaag met de afwer king van de agenda gereed te komen. Maaltijd en receptie. In de Trèveszaal op het Binnenhof bood minister Van Boetzelaer gisteren avond zijn buitenlandse collega's een diner aan. Daarop ontving minister-pre sident dr L. J. M. Beel de conferentie op een receptie in de naast gelegen zaal, waar, onder de talrijke leden van het Corps diplomatique, bijzonder de aanwe zigheid van de Joegoslavische gezant op viel. De zaal was prachtig met rode en rose rozen versierd. Voor Plein 23. Voor Plein 23, het departemeht van Buitenlandse Zaken, verdringen zich elke dag tientallen kijkers. Zij zien va conferentie niet veel meer dan de s tenwacht, die het gebouw bewaakt. Dat gebeurt zeer intensief, want ook aan- de achterzijde van het departement wachtposten uitgezet, terwijl in de tuin lichtmasten werden geplaatst met schijn werpers. die deze zijde des nachts hel verlichten. Van die zijde kan niemand het gebouw dus ongezien naderen, zoekers worden overal in het gebouw door bodes vergezeld. Het conferentiedeel is geheel van de rest „afgegrendeld" door een cordon marechaussees. A. P. weet over de gisteren gehouden besprekingen nog te melden, dat de vijf ministers de situatie in Berlijn hoogst ernstig vonden en uiterste voorzichtig heid tegenover de Sowj et-Unie geboden gchtten. Alle phasen van de situatie, die een gevolg zijn van de Russische blok kade, kwamen ter sprake, alsmede de ge allieerde pogingen om Berlijn door de lucht te bevoorraden. Heden zouden, aldus A. P., de vijf mi nisters een uitvoerig rapport bespreken over de mogelijkheid, hun militaire appa raten tot een krachtig verdedigingswa pen te smeden. Dit rapport werd opge steld door de permanente militaire com missie van de Westerse Unie, die de pro blemen reeds meer dan drie maanden in Londen bestudeert. Ook de resultaten van de recente onderhandelingen inzake Ame rikaanse militaire hulp staan op de agen da. De kern van de agenda, die, na het af handelen der economische kwesties de orde komt, is het West-Europese drag van militaire bijstand voor 50 jaar met de mogelijkheid dit stevig te baseren op nauwkeurig omschreven Amerikaanse verplichtingen voor militaire bijstand geval van aggressie. Tot zover A. P. een hoofdartikel van de Times ot Den Haag werd gisteren gezegd, dat de besprekingen een toetssteen zijn voc solidariteit der vijf landen, die de harde kern van de West-Europese Unie moet en. De Russen begonnen hun blok kade van Berlijn in de verwachting, dat Europa verdeeld zou zijn. Zij „loeren" thans op een bevestiging of een logen straffen van deze suggestie. De idee Europese Unie zal een falen inzake Robert Kiek in ere hersteld Op 11 Febr. j.L hield de Commissie van Drie te Lake Success een perscon ferentie, die in Nederland een storm var Verontwaardiging deed opsteken. Van de zijde der Commissie, die toen nog bestond uit prof. Graham en heren Kirby en Van Zeeland, werd toen geantwoord met de beschuldiging, dat de Nederlandse journalist, de heer R. Kiek, het vertrouwelijk karakter van de ferentie zou hebben geschonden er hij bovendien een onjuist verslag hebben gegeven. Een Commissie Onderzoek bestaande uit de heren prof. mr A. J. P. Tammes, R. W. P. Peereboom, dr E. van Raalte en mr A. E. van Rant- wijk, heeft thans vastgesteld, dat deze beschuldigingen moeten worden afgewe zen en dat de heer R. Kiek daarmee on recht is aangedaan, zodat hij in ere wordt hersteld. (Dit klinkt weing eervol de lieden, die R. Kiek onrecht aandeden. Men ziet weer dat officiële publicaties niet altijd juist zjjn. Red.). Ouders vinden na 3 Yz jaar lijk van neergeschoten piloot Berlijn niet overleven De West-Duitsers zullen dan van het Westen naar het Oosten overbuigen." „Onderzocht moet worden", zo herhaalt de Times tenslotte een reeds eerder ge dane suggestie, wat de Russische bereid willigheid tot viermogendheden bespre kingen over Duitsland betekent. Amerikaanse interesse. De interesse van Amerika voor de Haagse conferentie, waar het niet door waarnemers is vertegenwoordigd, blijkt niet alleen uit de koeriers, die geregeld tussen Amsterdam en Londen vliegen, om Washington op de hoogte te houden. Ook uit het, door Reuter gemelde, ver trek van vertegenwoordigers van Ame rikaanse verdedigingsinstanties naar Lon den komt zij tot uiting. Als wai moeten deze heren deel nemen bijeenkomst van de militaire commissie der West-Europese Unie. De delegatie staat onder leiding van Generaal majoor Lijman L. Lemnitzer, pl. v.v. bevelhebber van het „National War College". Is de Kabinetsformatie mislukt? (Van onze parlementsredacteur) Naar wij vernemen heeft dr Beel he denmorgen, behalve mr Oud en jhr v. d. Goes van Naters ook nog ontvangen de •-voorzitter van de Raad van State, mr F. Beelaerts van Blokland en mr J. R. H. van Schaik, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Hieruit willen insiders de conclusie trekken, dat dr Beel niet is geslaagd in zijn oorspronkelijke opzet waardoor het teruggeven van de opdracht gelijk wy elders hebben uiteengezet, aan waar schijnlijkheid wint. NIEUWE POOLSE GEZANT IN DEN HAAG De Poolse regering heeft gisteren de benoeming van Ksawery Pruszynski als Poolse gezint in Den Haag bekend ge maakt, als opvolger van Benedykt Elmer Pruszynski is 41 jaar en een algemeen bekend schrijver en publicist. Voorheen hij adviseur bij de Poolse delegatie bij de V.N. IN IEDER GEVAL, STIL LATEN LIGGEN Te Washington werd door de radio verklaard, dat er een atoombom op de bodem van de Stille Oceaan rust. Velen zullen hier vrede mee hebben. Maar hoe kan zulks? Het Amerik. ministerie var geeft de oplossing. De kruiser „Indiana polis", die indertijd twee atoombommen aan boord had» welke op Japan zijn afge worpen, werd door de Japanners tot ken gebracht. Of het ding ligt dus kelijk op de bodem van de oceaan, öf de twee bommen waren reeds gelost, toen de „IndianapoÜ6" werd getorpedeerd. Een mysterie, dat thans hoofdbrekens kost! TANTE POS WERKT SNEL Dat de post snel werikt is bekend, doch de post/bode, die onlangs in Bolsward een brief uit Mukwonago (Wisconsin, V.S.), die de vorige dag aldaar gepost TOGLIATTIUND KEIN ENDE! Hoewel de cmmunistenleider, na aanslag weer opgekikkerd is, zendt vadertje Stalin nog eens twee Sowjet- Russische artsen naar de patiënt, deze in Rome verder te behandelen. Sowjets paaien de Berlijners met honderd duizend ton broodgraan Wat voert Rokossofsky in Berlijn uit De Britten en Amerikanen zullen zich niet laten afschrikken door de aangekondigde vluchten van de Russische Yaks in de Berlijnse luchtcorridors- De luchtbrug zal intact blijven, aldus meldt Reuter uit Londen. Ook de Amerikaanse bevelhebber van Tempelhof, kolonel Poor, verklaarde in een radio-uitzending: „Wij zullen blijven vliegen, zolang dit nodig is". Er zal binnen zes weken op Tempelhof zelfs een nieuwe startbaan worden gebouwd. Op het Witte Huis te Washington, ont ving Truman hoge leger- en diplomatieke chefs, naar Reuter meldt, ter bespreking de Russische blokkade te Berlijn. Britse ambassadeur, sir Oliver Franks, confereerde gisteren met de Amerik. onderminister van Buitenl. Za ken, Robert Lovette, over hetzelfde on derwerp. In diplomatieke kringen legt de nadruk op, dat definitieve be sluiten over een gezamenlijke geallieer de actie hetzij te Londen, hetzij in Den zullen worden genomen. Dezelf de kringen noemen de geruchten, als zou Amerika met gewapende convooien door de Sowj et-blok kade willen heenbreken, „uiterst voorbarig". Slechts in laatste in stantie, zal tot een dergelijke maatregel worden overgegaan. Dit stadium is ech ter nog niet bereikt, want nog altijd staat de mogelijkheid tot nieuwe nota wisseling met de Russische regering en mogelijk met Stalin zelf, of van een be roep op de Veiligheidsraad open, zo is men te Washington van mening. De jongste maarschalk van het Sowjet- leger, Rokossofsky, zou, volgens Duitse kringen, die met de Russen in verbin ding staan, vorige week in Berlijn zijn aangekomen. Er wordt reeds veronder steld, dat deze tankdeskundige en tacticus Sokolofsky's opvolger zal worden. Voorts gaan in Berlijn geruchten, over conferen- ties van hoge, militaire Russische func tionarissen. Zo zou Rokossofsky in Frank fort aan de Oder maarschalk Zjoekof hebben bezocht. Bij Gatow zou een Russische Yak Britse Skymaster met voedsel zeer dicht genaderd zijn. De Engelsen weigerden aan te nemen, dat dit als een schijnaan- val bedoeld was. Wel hadden 8 tot 10 Yaks gistermiddag, volgens dezelfde zegsman, laag over Gatow gevlogen daarbij stunts uitgehaald. Gisteravond daalde iedere vyf mi ten op Gatow een Britse Dakota met Franse regering door de socialisten ten val gebracht Links wilde zelfs nu nog de legerbegroting besnoeien Bjj de stemming van gisteravond over de door premier Robert Schuman gestelde vertroawenskwestie, betreffende het amendement, dat de socialisten in de Franse Nationale Vergadering indienden ter bezuiniging met 12 milliard francs va militaire begroting, is het Franse kabinet met 297 tegen 214 stemmen een n derheid van 83 dus verslagen- Beel tot Bevin (op de Haagse conferentie): Wat maken de mensen het elkaar toch moeilijk. Fabrieken, spoorwagens, schepen en een rotatiepers repatrieerden Gestolen goed, dat in Duitsland niet gedijde Het verslag over 1947 van het Commis sariaat-Generaal voor de Nederlandse economische belangen in Duitsland zegt, dat thans, na drie jaar, het werk meer wordt geconcentreerd op terugvoer van goederen, die nog niet verkrijgbaar zijn (speciale machines), een lange levertijd vragen (electrisch materiaal) of alleen ten koste van schaarse deviezen kunnen worden gekocht (grondstoffen). In 1947 werden 16.000 ton restitutiegoe deren uit Duitsland verladen naar Neder land. Uit de Amerikaanse zone kwam Nederland een pakket met 45 mil- i aan Nederlandse Staatsobligaties Uit de Engelse zone kwamen in 1947 o.m. uit Duitsland naar ons land: de fa- brieksinstallatie en inventaris van Haze- meijer in Hengelo, die van de Mekog in IJmuiden, 400 ton lood van de Neder landse Hollandse metallurgische bedrij ven in Arnhem, terwijl de demontage van de Nederlandse haveninstallatie in Ham burg gereed kwam. In totaal werd 5000 ton naar NederlanjJ vervoerd. Uit de Russische zone kwamen 43 bin nenschepen en 100 electrische en diesel electrische personenrijtuigen van de Ned. Spoorwegen. Tsjecho-Slowakye zond een, in Neder land geroofde rotatiepers, ter waarde van fli4 millioen terug, Polen geeft er voor keur aan de daar terecht gekomen goe deren in plaats van te restitueren, aan te kopen. De terugzending van culturele goederen was minder omvangrijk dan in 1946. Geheime zender in Markelo opgespoord De PTT is er dezer dagen in geslaagd de geheime zender ..Twente", die sedert geruime tijd clandestien van de 2£ golf gebruik maakte, op te sporen. De zender werd in de buurtschap Eisen bij Markelo in de kelder van een boerderij ontdekt en in beslag genomen. Bij de inval zaten de schuldigen, alsof er niets aan de hand was, naar de Hilversumse zender te luisteren. Tegen de hoofdschul dige B. B. en zijn correspondenten H. J. B. en P. v. 't W. H., werd procesverbaal opgemaakt. „De vriend met duiten De vraag van het Tweede Kamerlid mej. Tendeloo inzake een ambtenaar Batavia, die een uit Nederland komend meisje, toen ze klaagde over haar lage sa- laris, zou hebben toegevoegd: „Zoek maai een vriend met duiten", heeft thans eer staartje gekregen voor het landgerecht t« Batavia. De van deze uitspraak beschul digde ambtenaar, de heer Brandon, heeft een aanklacht ingediend tegen het bestuur van de Centrale van Nederlands Perso neel in Overheidsdienst en de Officier Justitie eiste f 25 boete subsidiair 5 dagen hechtenis. In de berichten blijft de enige vraag, die ons in Nederland interesseert, onbeantwoord, namelijk: „Heeft hij het gezegd of niet"? Vanmorgen zijn per Veendam in Neder land aangekomen de heer en mevr. Ellis S. Middleton uit Stamford (Connecticut U.S.A.), die een maand lang een bezoek aan Europa brengen. Zij noemen dit be zoek een „thank-you-tour", want zij wil len iedereen bezoeken, die hun geholpen heeft bij het zoeken naar het stoffelijk overschot van hun zoon, die in September 1944 bij de strijd om Arnhem boven het Reichswald werd neergeschoten. Op ver- Zoeken om inlichtingen kwamen honder- Tweehonderd landrotten dobber den antwoorden binnen, die tenslotte na i jaar niet alleen geleid hebben tot hetj en °P terugvinden van dit stoffelijk overschot. Binnen het kader van de Nationale doch ook van vele andere geallieerde ge- Koopvaardijweek is gisteren voor de sneuvelden. In Nederland ontving het I eerste maal de coaster .Beta" uit Rot- echtpaar veel hulp van de heer Bennink j terdam vertrokken met 200 landrotten, te Apeldoorn, die deel uitmaakte van een die het zeeleven zo van dichtbij konden Amerikaans opsporingscommando en van j bezien. Er werd o. a. druk gebruik ge- de heer Librand uit Gennep. Het stoffe-maakt van de gelegenheid, via Radio- lijk overschot van de omgekomen Ameri- Scheveningen, met het vaste land te kaanse vlieger, thans begraven in Neu- telefoneren en met de reddingboot „Pre- ville-en-Condrez (België) zal volgend sident Jan Leis" uit Hoek van Holland, jaar worden bijgezet op de Nationale Ar- Een collecte aan boord vow de Noord- ïingtopbegraafplaats in Ft. Myer (Virgi-:en Zuid-Hollandse reddingmaatschappij ma U.S.A.K jhr acht 127.16 op. De socialistische ministers hadden te voren, bij het debat, de ministerstafel geruild voor de zetels van de socialis tische fractie. Het kabinet-Schuman was demissionnair. Voor de stemming had Schuman reeds meegedeeld, dat hij zou aftreden, indien de Assemblée het amen dement aanvaardde. De Radicalen, die tezamen met de socialisten het amende ment hadden ingediend, trokken dit bij het begin dezer spoedzitting in, maar de socialistische afgevaardigde, Capdeville, handhaafde het uit naam van zyn partij. Tijdens de debatten bepleitte Daladier, oud-premier en ex-minister van Defen sie, met het oog op de internationale toe stand, een regeringscrisis te voorkomen. Hij noemde het een ramp. wanneer de Assemblée zou besluiten tot handhaving van het leger, zoals het nu is. Schuman verdedigde eveneens de begroting, doch liet doorschemeren, dat verdere bezuini gingen. als door de socialisten gevraagd, na ernstige bestudering, misschien zou den kunnen worden ingevoerd. De, op de debatten volgende stemming, had echter het reeds genoemde resultaat. Tegen middernacht verliet Schuman met zijn ministers de zaal om het ontslag van zyn regering aan de president der repu bliek, Vincent Auriol, aan te bieden. Vanmorgen vroeg heeft Auriol deze ont slagaanvrage aangenomen en hij is on middellijk begonnen met het ontvangen van de parlementaire delegaties. Herriot en Monnerville, resp. voorzitter van de Nata. Vergadering en de Raad der Repu bliek, waren de eersten, die vanmorgen Auriol bezochten. De afgevaardigden der verschillende partijen werden vanmorgen gehoord. Voor het premierschap worden door Ass. Press de volgende namen ge- dan 3 ton steenkolen uit het Ruhr- gebied. De voorraden vaste brandstoffen worden echter door de geallieerden ge blokkeerd. Vele instellingen vallen onder deze maatregel, o. a. scholen, schouwbur gen, bioscopen, spoorwegen, levensmid- delenfabrieken, en de rivierscheepvaart. De Sowjet-regering zal 100.000 broodgraan uit Rusland naar Berlijn ;n, aldus het Russische persbureau n bericht van vanmorgen. De Russen gaan dus voort met hun pogingen de Berlijners op hun hand te krijgen, Een direct tegen de geallieerden gerichte maatregel is, dat de West-Berlijners dit voedsel in de Sowjet-sector zullen kun- kopen met het nieuwe Russische geld. Een ander paaien der Berlijners is, de Russen het Berlijnse voedseldeparte- opdracht gaven de nodige maat regelen voor een verhoging van de voed selrantsoenen in de Russische sector t< ïn. De Berlijnse vrouwen hebben echter tegen de Russische blokkade, die .indruist tegen alle Christelijke normen' •net kracht geprotesteerd. Spaak tot van Boetzelaer: „Ja, ja, collega, Berlijn, de Indische kwestie en dan is er ook nog zoiets als een koningskwestie noemd: Jules Moch (Soc.), André Marie (Radicaal) en Paul Reynaud (Onafhanke lijk). Zoals bekend, is Bidault in Den Haag. Hij zal de lopende zaken afdoen, totdat de macht overgegaan is aan de nieuwe regering. Hij zou evenwel vanmiddag reeds per vliegtuig naar Parijs vertrek ken, inplaats van vanavond per trein. Generaal De Gaulle tracht winst te boeken uit de situatie. Hij verklaarde op de eerste bijeenkomst van de Nationale Raad van de R.P.F., dat zyn partij Frank rijk in handen moet nemen om het te leiden, „doch wij moeten dit doen met de wil van het land". ZAAK DOEDES EN GEBRS. DE VILDER IN CASSATIE. De p.f. by het Haagse B.G. heeft beroep in cassatie ingesteld tegen de sententie van dit hof, waarbij L. Doedes, directeur van de Hollandse Beton Mij N.V. en de gebrs. A. F. en C. F. de Vilder, directeu ren der N.V. Amsterdamse Ballast Mij. van alle rechtsvervolging werden ont- NEDERLAND GAAT NAAR NIEUWE TUINBOUWGEBIEDEN UITZIEN. Onder leiding van prof. dr C. H. Edel man zal de Stichting voor Bodemkarte- ring aan Ged. Staten van Zuid Holland adviezen vertsrekken, o.a. over de aan wijzing van nieuwe tuinbouwgebieden, nu het Westland nagenoeg geen uitbrei dingsmogelijkheden meer biedt en de in tensivering van het bodemgebruik in de bollenstreek, waar zich momenteel grote moeilijkheden op dit punt voordoen. DAT het gat in de dtfk van de Kijf- waardse polder te Pannerden is gedicht en 5 millioen stenen en 60 ha bouwland behouden zijn gebleven. DAT Schreieder gisteren van de Bijt. Strafgevangenis te Den Haag is terugge bracht naar Leeuwarden om alsnog te {^tie Vught is overgebracht. DAT Rotterdam op 1 Juni j.l. 659.206 inwoners had. t.w. 324.852 mannen en 334.354 vrouwen. DAT dezer dagen bij de onbewaakte overweg bij Mariënberg een trailer van het expeditiebedrijf Beverdam uit En- DAT een zekere schedé door een trein is gegrepen en de dezer dagen met DAT in de Oranje Nassaumijn II tt Schaesberg een wilde staking is uitgebro ken inzake het nieuwe pijleraccoord er van de 200 man van de avonddienst ei gisteren slechts 70 zijn afgedaald. DAT de Zeeuwse Commissaris der Ko ningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, voor het eerst sedert het aanvaarden van zijn ambt. enkele gemeenten in zijn pro vincie (op Schouwen-Duiveland) officieel zal bezoeken. DAT de V.V.V. te Rhenen in de eerste week van Aug. een vacantieweek organi seert, waarbij o.m. voor het stadhuis gedenksteen met oriënteringstafel wordt onthuld, aangeboden door de gemeenten waarheen de Rhenenaren in Mei 1940 evacueerdén. DAT in het kader van het regerings jubileum op 3 en 4 Sept. in het Betuwse stadje Buren een openluchtspel „De Erf dochter van Buren" wordt opgevoerd, uit- beeldende het op 8 Juli 1551 voltrokken WAT Münster op 24 0cl de 3^^ huwelyk tussen Pruis Willem van Oranje jaatdag gaat va„ de daar in 1648 en eravin Anna van Bui-en. gö,oten vrede dr BrugmanSi voo„ DAT bij de bouw van het Prot. Chr.1 van de Europese Unie van Federalisten, Streekziekenhuis te Bennekom geen I zal uitnodigen een herdenkingsrede uit Rooms Katholieken zijn betrokken, daar te spreken. ,2 2 „7Ü DAT 71 jaar oud te Delft is overladen SSSta. te Protestantse pro( lng J Vo-mck. oud.hoo8leraar 6 i in de Scheepsbouwkunde aan de T.H. al- DAT Vrijdag niet de tentoonstellingdaar en buitengewoon lid van de Octrooi- „Bloemen in Berg en Bos" te Apeldoornraad. is gesloten, maar alleen de bloemenhal. DAT Prins Bernhard op het concours DAT dr G. H ten Bruggencate Don- hippique te A'dam met zyn paard ..Priest" derdag a.s. afscheid zal nemen als direc-1 tweede werd achter de heer H. B. Gescher teur van de R.H.B.S, te Leeuwarden. uit Wassenaar in bet springconcours B. DAT minister van Boetzelaer een amb telijke commissie heeft ingesteld, die een heid en verbetering in de vertaling van internationale verdragen moet brengen. DAT morgen de secr.-gen. van het dep. Landbouw in Doornspijk een instal- het drogen van geneeskrach- Wat de Belgische (I.) en de Britse (r.) ambassadeurs Nemry en Nichols elkaar gisteravond te vertellen had den kunnen wc slechts gissen worden gehoord inzake de repressaüle- ttge kruiden en aromatische gewassen moord te Dronr.jp, terwijl Giskes naar oaicteel i„ bedrijf ral stellen. DAT in de St.crt. van gisteren o.m. zyn opgenomen de Pryzenbeschikking Schoencrème en Boenwas 1948 en Vacan- tieregelingen 1948/49 voor het steenhou wers- en bouwbedrijf. N. uit Lochem bestuurder Willemsen uit Hengelo DAT de Nerd. missionarissen in China, mgr. Quentin Pessers, pater Dositheus Ruys en vier zusters van St. Joseph uit Haarlem, die in 1947 door de communis ten waren gevangen genomen, in vrijheid zijn gesteld. wagen van P. W. uit Brummen door een lekke band tegen een boom reed en ge arresteerd kon worden. DAT de pas gebouwde R.K. Jongens- en Meisjesschool in het door de oorlog zwaar geteisterde Woensdrecht dezer dagen is geopend. DAT de commissaris der Koningin in Z. Holland, mr L. A. Kesper, gisteren de gast is geweest van de Rott. politie en o.m. een krans legde by de gedenkplaat voor de gevallen politiemannen. het staat wel vaat, dat van Boetzelaer noch min. het Haagse diner had- te mopperen! Haags beraad Indien men niet beter wist, zou men ienen dat de conferentie, welke de vijf linisters van Buitenlandse Zaken der Westerse Unie gisteren en vandaag in Den Haag houden, was samengeroepen direct verband met de nieuwe inter nationale spanningen, waaronder Europa en de wereld zuchten. Toch is het aanvankelijk niet meer dan een gewoon periodiek contact, dat d*ze vijf ministers ook nu opnemen. De da tum der conferentie stond reeds enige tijd vast. Maar de toestand in het bijzon der in Europa is intussen van die aard geworden, dat het normale periodieke contact thans stellig zal uitgroeien tot meer dan contact, zal uitgroeien tot be raad Dit is het, wat aan deze conferen tie, juist nu in Den Haag gehouden, zulk een grote betekenis geeft. Is het al niet zo, dat volgens berichten uit Londen de Westerse mogendheden het antwoord op de onbevredigijde nota van Sowjet-Rusland over de situatie te Berlijn hebben uitgesteld tot na deze Haagse bijeenkomst? Zo wordt onze aandacht dan in deze dagen wel heel speciaal bepaald bij het feit, dat wat rondom Berlijn gebeurt ook ons aangaat, dat daar ook onze zaak op het spel staat. Wij wisten dat trou wens wel. De Berlijnse kwestie is tenslot te de Duitse kwestie. De strijd om Berlijn is een strijd om Duitsland. En de strijd om Duitsland is de strijd om Europa. De besprekingen in Den Haag kunnen ook daarom .belangrijk zyn, omdat er gelegenheid bestaat, bij deze bespre kingen terstond naar de ware diepte van het internationaal contact af te steken. Immers, wat hier in het geding is. is het samengaan binnen de Westerse Unie. Die Westerse Unie, in Maart van dit jaar te Brussel tot stand gekomen, schrijft voor de Uniegenoten wederzijdse militaire bijstand voor ingeval van een gewapende aanval in Europa. Daarbij komt men op deze conferenties voor al lerhande moeilijke kwesties te staan, die alle betrekking hebben op de uitwerking van hetgeen in Maart te Brussel werd besloten. Ook het feit, dat Londen het antwoord op de Sowj et-Russische nota tot na Den Haag wil uitstellen, is een aanwijzing, dat deze Westerse Unie thans midden in de actualiteit van het wereldgebeuren staat. Het is goed, dat eveneens de klei nere landen, als Nederland, België en Luxemburg hierbij gelegenheid hebben, hun stem te doen horen. Nog te vaak be staat onder de grote machten der wereld het streven, de beslissingen, waarbij toch ook de kleinen betrokken zijn, zelfstan dig te nemen. Dat de drie genoemde kleine landen reeds in ander verband in de Benelux, tot zulk een vruchtbare nwerking konden geraken, zal aan hun stem wellicht groter gezag verlenen Wy hopen en vertrouwen, dat de Haag conferentie van eensgezindheid in de standpunten en in de te nemen besluiten zal doen blijken. Aan de dreiging van het Ooeten kunnen, menselijkerwijze ge sproken, de landen van West-Europa al leen weerstand bieden, niet wanneer zij alleen staan, maar wanneer zij één zijn onderlinge steun en bijstand. Dan oor de Amerikanen ook de aanspo ring des te groter kunnen zyn om het benarde Europa de hulp te verlenen welke het behoeft. ((Foor vervolg He Pag. S) Bernadotte heeft niet zoveel haast Nu het bestand er eenmaal is Bernadotte zal, binnen enkele dagen, ieuwe vredesonderhandelingen met Jo- en en Arabieren beginnen. De 'P Rhodos teruggekeerde bemidde laar verklaarde, dat, nu er voor de wapenstilstand geen tijdslimiet is gesteld, geen bijzondere haast is. Wel zal spoed een organisatie worden opge bouwd voor toezicht op het bestand. Tij dens de stemming van de Arabische Liga voor het aannemen der wapenstilstands voorwaarden. hebben Syrië en Irak tegen aanvaarding gestemd. De eerste groep V.N.-waarnemers werd vandaag op Rhodos verwacht. Als een sanctie kan het op schorten van de handelsbesprekingen door Engeland en Amerika met Egypte worden gezien. Zowel Joden als Arabie ren houden zich nog steeds niet stipt aan het bestand, want op diverse plaatsen kwamen schendingen voor. In Noord- Palestina zou. volgens Reuter, de strijd nog voortduren. Koning Abdoellah ver klaarde, dat de Arabieren slechts onder de druk van de Veiligheidsraad het be stand hebben aanvaard. Stephen Haas, een Amerikaan uit Phi ladelphia. is in Cairo door Egyptische op roermakers gestenigd en aan zijn verwon dingen overleden. Coaster „Aktjo" nog steeds niet vlot gesleept Kapitein Middendorp opgenomen In het ziekenhuis. De sleepboten Nestor en Stentor heb ben in de afgelopen nacht tevergeefs ge tracht de Zondag bij Den Helder vastge lopen coaster „Aktjo" uit Delfzijl vlot te krijgen. Wel kwam er enige beweging in het schip doch door de lengte van de sleeplijn (500 meter) kon niet voldoende kracht worden ontwikkeld. De kapitein van het schip. Middendorp, is gevallen en zo ongelukkig terecht gekomen, dat de reddingboot „Dorus Rijkers" hem van boord heeft gehaald. Hij is opgenomen in het ziekenhuis te Den Helder. GEALLIEERDE BEVELHEBBERS BIJEEN. De geallieerde opperbevelhebbers in West-Duitsland kwamen gisteren in Ber lijn bijeen, om te trachten de Franse be zwaren tegen de plannen voor een nieuwe West-Duitse regering, uit de weg te rui- DAT er een commissie is benoemd voor het rendabel maken van de Ned. steenbakkerijen, die met een tekort aan arbeidskrachten en verouderde produc tiemethoden worstelen. DAT de Stichting „Het vierde Prinsen kind" kinderen, die in de oorlog ernstig lichamelyk letsel kregen, naar „Kareol" in Aerdenhout zal uitzenden, daarbij ge holpen door Rode Kruis, padvinderij en R.-K. Jeugdbeweging. NIEUWE LUCHTDIENST HELSINKI- AMSTERDAM. 2 MAAL PER WEEK. Vandaag heeft de Finse Luchtv. My Aero O.Y. een tweemaal wekelijkse lijn dienst HelsinkiAmsterdam v:v. geopend. Van Schiphol af verzorgt de KLM sluitingen binnen en buiten Europa. De vier directeuren van de Aero O.Y. zijn enkele dagen de gast van de KLM. na de openingsvlucht te hebben meegemaakt. Pas na de oorlog opende de Finse Mij diensten buiten Finland. Zij bezit vijf DC-3 vliegtuigen, die door de Fokker-1 21 Juli. Zon op 4 45, onder 20 47. Mi feómiseo zyn verbouwd. op MM. onder iJM. 26 Jub L.K. Zuidelijke wind Tot morgenavond verwacht De Bilt* Aanvankelijk overwegend droog weer met tydelyke opklaringen en hogere tem peraturen dan vandaag. Later zwaar be wolkt met plaatselijk regenbuien. Hier en daar vergezeld van onweer. Matige, vooral aan de kust tijdelijk krachtig* Zuidelijke richtingen. ZON EN MAAN.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1