|lifuuir £rifcsd» Courant Stuurt Rusland ook reuzenvliegtuigen naar „koude oorlogsfront"? Min. v. Boetzelaer opent de Haagse Conferentie Wist U MA AND AG 19 TÜLI 1948 BUR. en REDACTIE: Hogewoerd 103. ADVERTENTIfiN: ƒ0.15 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Negen en twintigste jaargang No. 756f HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER. CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken 0$tanhMistirli Is ofjcMeort rayn bert in Uyfjenspoel* N.C.W.B.-ERS AAN DE TIPPEL Zie pagina 2 DonovanSancties tegen Sowjetscheepvaart in Suez-, Wilhelmkanaal en Dardanellen De internationale toestand tekent zich steeds duidelijker at- Hoge Amerikaanse autoriteiten te Washington zijn van oordeel, dat Rusland in de Berlijnse crisis snel in de richting van een openlijke oorlogvoering gaat. Waarom? Het is toch duidelijk, dat zich in de luchtcorridors gemakkelijk noodlottige incdenten kunnen afspelen, want ook de Russen gaan uitgebreide oefenvluchten maken en gebruiken de routes, die de Westelijke vrachtvliegtuigen nodig hebben voor de ravitaillering. Het gaat nu hard tegen hard. Dit is ook de mening van de Engelse ochtendbladen. land en Schotland aangekomen 60 Ame- De Russen schijnen de vastbeslotenheid der geallieerden, om in Berlijn te blijven, te onderschatten. Doch generaal-majoor William Donovan, tijdens de oorlog hoofd van de Amerik. strategische diensten, verklaarde gisteren te Berlijn, dat de Ver. Staten tot een besluit moeten komen in weerwil van de luchtbrug, zelfs indien dit oorlog zou betekenen. Hij stelde eco nomische sancties voor tegen de Sowjet- Unie en haar satellieten. Volgens hem, zou het opgeven van Berlijn de Russen er toch niet van weerhouden, om hun strijd tegen het Marshall-plan voort te zetten, maar hen aansporen tot toepas sing van eenzelfde tactiek van economi sche wurging in Wenen of ergens anders. Donovan wil de Amerikaanse sancties overal ter wereld laten gelden. Zij zou den o.m. afsluiting van het Suezkanaal, de Dardanellen en het Kaiser Wilhelm kanaal voor de Russische scheepvaart moetên inhouden. Uit de Russische zone komen berichten, dat de Sowjets de luchtweg Berlijn- Helmstedt-Hannover-Bluckeburg willen afbakenen. Daartoe zouden vaste schijn werpers en lichten aangebracht worden. Bovendien zouden 88 mm-luchtafweer- kanonnen ter weerszijden van de lucht weg schietoefeningen houden, om de ge allieerde vliegtuigen te verplichten, strikt binnen de corridor te blijven. De bevolking is reeds tegen het gevaar van vallende granaatscherven gewaarschuwd. Sowjet-jagers oefenen momenteel in de luchtcorridor naar het Westen. Krachtsverhouding AmerikaRusland. Hoe is het nu met de krachtsverhou ding van de beide luchtmachten gesteld? Volgens Washington is de Russische luchtvloot ongeveer even groot als de Amerikaanse en werkt de industrie op volle kracht. Het aantal manschappen wordt getaxeerd op 400.000 en het aantal vliegtuigen op 14.000.' waarv met straalaandrijving en Superforten. Er zou 42 pet. chines uit jagers bestaan. rikaanse Superforten, een eskader Rus sische reuzenvliegtuigen naar Duitsland zal zenden. Sowjets in Berlijn beschou wen de komst van de Forten naar Enge land als veel meer dan politieke bluf en als een teken van onverwachte doortas tendheid. Radio-Moskou heeft een arti kel uit de „Prawda" omgeroepen, waar uit moet blijken, „dat het Sowjet-volk scherp toeziet op de machinaties van oor logsophitsers en zich aanhoudend in spant on} de gewapende macht, w.o. de luchtmacht te versterken". De Russische „Tagliche Rundschau" weet te melden, dat in de Sowjet-wa- penfaty-ieken steeds nieuwere, geheime vliegtuigtypes worden ontworpen. Be halve de 90 Amerikaanse Superforten (60 in Gr. Brittannië en 30 in Beieren) zul len ook 16 Amerikaanse straalvliegtui gen via Engeland, naar Fürstenfeldbrück in Beieren gaan. Voor het eerst is een toestel van de burgerluchtvaart bij de voedselaanvoer naar Berlijn ingeschakeld, n.l. een ma chine van de Pan American Airways, die van Londen op weg was naar Wenen en de reis in München onderbrak. Russen verwijderen 15 km rails. De Amerik. radio te Berlijn verklaar de, dat spoorwegarbeiders onder Rus sisch toezicht 15 km rails van de spoor lijn HelmstedtBerlijn hebben verwij derd. De Protestantse bisschoppen in de Sowjet-zone van Duitsland hebben maar schalk Sokolofsky een memorandum ge stuurd, waarin gezegd wordt, dat het tegen de beginselen der Evangelische kerk is, haar politiek standpunt dooi buitenkerkse kringen te laten beinvlce- Tussen Parijs en Londen bestaat thans grote eensgezindheid over de volgende stap, die ten aanzien van Berlijn geno men moet worden, aldus Reuter. Meer dan 5000 Berlijners hebben in de Ameri kaanse sector tegen Rusland en de Duitse communisten gedemonstreerd. Mevr. Schroeder, de burgemeester, sprak de menigte op hartstochtelijke wijze toe. ROBERTSON, CLAY EN KOENIG TE BERLIJN Hedenmiddag zijn de militaire gouver neurs hun besprekingen over de grond wettelijke status van West-Duitsland te Berlijn begonnen. Bandoengse conferentie wil Van Mook door directoraat vervangen Hatta voorgedragen als lid van Triumviraat De reeds eerder verspreide berichten, dat de conferentie van staatshoofden te Bandoeng een plan zou hebben opgesteld voor de vorming van een Indonesisch driemanschap ter vervanging van dr. Van Mook, worden thans gesteund door een telegram van Ass. Press uit Bandoeng. Het plan is thans voorgelegd aan dr- Van Mook en zal een zetel voor de republiek worden gereserveerd en het zal bestaan uit de plaatsvervanger van dr. Van Mook Raden Abdoelkadir, de Oost-Indonesische premier Anak Agoeng Gde Agoeng, en de republikeinse premier en vice-president Mohammed Hatta. Het plan houdt voorts in de handhaving spoor z:jn der accoorden van Linggadjati en van de - „Renville", erkenning van het gezag der republiek in de huidige gebiedsdelen ge durende de interim-periode. De Neder- honderden landse souvereiniteit wordt weliswaar istens 1(A nog erkend, doch men wil, dat het Neder- 1 alle ma-| lands Opperbestuur een lichaam zal vor- i, dat onmiddellijk na de oprichting Nederland snoepte het potje leeg Crediet van de wereldbank is uitgeput. Nederland heeft de 194 millioen dollar van het door de wereldbank in Augus tus 1947 verleende crediet opgebruikt, aldus deelde de president der bank, John Maccloy, mede. Voor aankoop van machines en grondstoffen in Amerika is 121 millioen dollar gebruikt en de rest is besteed in Zuid-Amerika en Europa Gekocht zijn vrachtschepen en een 'vrachtboot ter waarde van 40 millioen dollar, machines voor 64,8, non-ferro me talen voor 10, voedingsgranen voor 25, walsproducten voor 25. kunstmest voor 5 en grondstoffen voor 5 millioen dollars. „AMSTELSTROOM" STRANDDE OP HET EILAND LUNDY. Het 395 ton metende Ned. motorvracht schip „Amstelstroom", is gisteren in een dichte mist op het eiland Lundy, 11 mijl ten N.W. van Harland Point, gestrand en -moest door de bemanning van 11 kop pen, die in veiligheid is, verlaten wor den. De bemanning klauterde een 250 voet hoge steile rots op en kwam bij een oude vuurtoren, die door vogelwaar nemers is bewoond. De ..Amstelstroom" was op weg van A'dam naar Bristol. Wanneer wordt de Ned. groente naar Duitsland betaald? Ofscfhoon er van ons export-kwantum naar Duitsland van 200.000 ton groente al 40.000 ton is geleverd, is er nog steeds geen cent betaald. Intussen raken de dieten voor aankoop en vervoer franco grens, die voorlopig gegarandeerd zijn door de Ned. regering en het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen, uit geput. Wanneer z&l generaal Clay handtekening? TEGEN HAIGHTON 15 JAAR ONT ZETTING JOURNALISTIEK GEËIST De voorm. hoofdredacteur van het literaire Maandblad „Nederland", W. H. Haighton, oud-directeur van Lotisico, stond Zaterdagmiddag terecht voor de Haagse Perszuiveringscommissie. De get.- desk. de heer Govers, eiste, in veihand met de verschillende pro-Nazi-hoofdarti- kelen in Nederland uitzetting uit dc journalistiek voor 15 jaar. Commissie van Drie logeert bij Soekarno De Commissie van Drie logeert thans bij Soekarno in het bergplaatsje Saran- gan, na de grootste der door de repu bliek in bezit genomen suikerfabrieken, Redjoe Agoeng, te hebben bezichtigd. KABINETSCRISIS IN DE REPUBLIEK? Het repuibl. ka'binet bestudeert thans het door de verschillende politieke par tijen opgestelde nationaal program. De uitslag zal beslissend zijn voor het af blijven van het kabinet. DE VLIEGTUIGBOTSING BOVEN GATOW De Britse Regering heeft opnieuw Moskou een nota ingediend inzake de vliegtuigbotsing boven Gatow. Blijft Rus land weigeren de schadevergoeding te be talen, dan zal Engeland de kwestie aan het intern, hof van Justitie te Den Haag voorleggen. de V.S. van Indonesië de buitenlandse betrekkingen onafhankelijk zal overne- terwijl reeds in de interim-periode zuiver Indonesische verdedigings macht moet worden gevormd. Op de con ferentie bestaat alleen nog meningsver schil over datum. Oost-Indonesië, Pasoen- Madoera, Bandjar, Zuidwest-Borneo Oost-Borneo willen 1 Januari 1949 als uiterste termijn voor de oprichting der van Indonesië, Billiton. Bangka, Riouw, Oost-Sumatra, Zuid-Sumatra en Groot Dajak willen rekenen met de mo gelijkheid, dat die termijn zou kunnen worden overschreden. Het plan is te Ba tavia opgesteld, daarna werd het tege moetkomender gemaakt jegens de repu bliek en het plan dat prof. Enthoven mee neemt is waarschijnlijk nog tegemoetko mender dan het te Bandoeng opgestelde ontwerp. Men twijfelt er echter aan, of de republiek het zal aanvaarden, aldus Ass. Aneta verneemt nader van betrouw bare zijde, dat de voorstellen nog de vol gende punten inhouden: Instelling een hoog commissariaat van Nederland, instelling van een uitvoerend orgaan onder het driemanschap, bestaande uit secretarissen van staat, die meer Indo nesiërs zou omvatten dan de huidige pre- federale regering, en van een senaat, be staande uit staatshoofden. Als de republiek de voorstellen afwijst, zullen de deelstaten met deze plannen voortgaan. Intussen zijn de berichten over het vertrek der delegatie vai conferentie naar Djokja volkomen met elkaar in strijd. Enerzijds verluidt net, dat daarmede zal worden gewacht, tot de pre-federale regering zal zijn ingelicht, anderzijds, dat de de delegatie heden reeds vertrekt. (De aan de Bandoengse conferentie toe geschreven voorstellen zijn een conse quentie van de noodlottige politiek var Den Haag. De te Bandoeng vergaderende staatshoofden moeten nu eenmaal reke nen met een hopeloze zwakte der Rege ring in Nederland, zij moeten ook reke nen met de uitdrukkelijke wens van Den Haag om met Djokja te onderhandelen er Djokja een ereplaats te geven in de Ver enigde Staten van Indonesië. Bemerken zij, dat de onderhandelingen op een dood Het schandaal van Bondo- ivoso wordt berecht In verband met het slechte transport van gevangenen van Bondowoso naai Soerabaja, waardoor 46 personen over leden, op 3 Nov. j.L, zullen waarschijn lijk op 23 Juli a.s„ voor de zeekrijgsraad te Soerabaja te rechtstaan de mariniers: kapt. A. R. J. Zantman, 1ste luits J. v.d. Dorpe en H J. Ch. Gits, serg.-maj. A. D. Jippes en B. J. van Lier, de korp. Th. J. van Amelsfoort, J. Donze, G. J. M. Leij- tens, A. J. Mensink en F. J Schlijpers, de mair. P. C. van Esch, C. Grim/berg, J Huizeir en J. P. Kaspers. Nadat de republ. premier Hatta er zich zelf mee bemoeid heeft, zijn bijna alle eisen van de stakers te Delangoe inge willigd. Tevoren had de communistische mantelorganisatie Sobsi met een alge mene staking in de republiek gedreigd, doch nu zij gewonnen heeft, gaan de arbeiders weer aan het werk. INDIË HANDHAAFT GUNSTIGE HANDELSBALANS. De gunstige handelsbalans van Indië gedurende de maand April bleef im Mei gehandhaafd. Uitgevoerd werd voor f 87 millioen en ingevoerd vooar f 78 millioen. n een vrjje federale regering op 1 Januari a.s. niets dreigt te komen, dan worden zij ongeduldig gaan zelf handelen volgens de richtlijnen, die door Den Haag zijn uitgezet. Het sultaat zal een wanproduct blijken. Op het oog een vennootschap met drie c pagnons, in werkelijkheid wordt het Hatta en Co., los-van-Nederland. De re publiek zal de voorstellen niet aani den, wetende, dat de voorwaarden steeds voordeliger zullen worden, hoe langer zij rekt. Red). Zal dr Beel deze week klaar komen (Van onze Parlementsredacteur) In dicht bij dr Beel staande kringen kan men de verwachting beluisteren, dat aan het einde van deze week de kabinets formatie in kruiken en kannen zal zijn, of dat dr Beel dan zijn opdracht heeft teruggegeven. Afgezien van de vraag, of qpn de C.H. bepaalde garanties gegeven kunnen wor den ten aanzien van het Indische beleid, schijnt dr Beel in het onderhoud, dat hij vanmorgen met de heer Tilanus heeft gehad de vraag te hebben gesteld, of de C.H. accord zou kunnen gaan met een kabinet op smalle basis, waarin tevens zijn opgenomen een of meer leden van de V.V.D. of van de C.H., die geheel los staan van de desbetreffende fracties. Dr Beel zou aan dit denkbeeld vasthou den om, met behoud van de politiek rooms-rode samenwerking, naar buiten uit het te kunnen doen voorkomen, alsof practisch de basis wel is verbreed. In sommige kringen wil men zelfs aan nemen, dat dr Beel zijn opdracht zal teruggeven, indien hij in deze opzet niet slaagt. Wij voor ons zien deze gang van zaken niet als een noodzakelijke. Gelijk wij elders hebben uiteengezet, bestaat bij j K.V.P. noch bij P.v.d.A. grote animo voor i een verbrede basis en is het hun wel, in dien de oude coalitie op oude voet wordt voortgezet, zij het, dat men uiteraard zeker wil zyn van het „veilig stellen" der grondwetsherziening. Utrecht viert 1900-jarig feest met tapverbod Zaterdagmiddag zijn in Utrecht de feesten ter ere van het 1900-jarig bestaan van de stad geopend. De overheid stelde er een tapverbod in dat de caféhouders deed besluiten om zeven uur 's avonds ergerlijk, ook op de lagere scholen, waar volgende rijmpje: „Na zeven uur gaat de zaak op slot Vanwege een grootsteeds tapverbod. Dat dit averechts zal werken, Zal Utrecht in de feestweek merken." WEER TOMATENEXPORT NAAR ENGELAND. Volgens Westlandse tuinderskringen wordt de export van tomaten naar Enge land heden weer mogelijk. De voorlopige vergroting van het contingent zou 1500 ton bedragen, hetgeen op ca. 140.000 bak ken van U kg neerkomt. Op de Poel- dijkse veiling is Zaterdag op deze export nogal gespeculeerd. De prijzen stegen tijdens de vei.ing van f4.50 a f5.tot zelfs f 11.per bak. EERSTE KAMER DONDERDAG BIJEEN De Eerste Kamer zal Donderdag 22 Juli half twee n.m. bijeenkomen, ter behan deling o.m. van het verdrag van Euro pese Economische amenwerking. op 16 April j.l. te Parijs getekend, en van de overeenkomst inzake Duitse herstelbeta lingen, de Intergeallieerde Herstelorgani satie en de teruggave van monetair goud. Zaterdag landde op het vliegveld Scampton het eerste Superfort, dat met 59 andere de grootste Amerikaanse groep vormde, die na de oorlog de Oceaan overstak. Ze zullen Berlijn van voedsel, kolen, etc- Full speed op de Kaag. Bidault: „Ik hoop, dat de besprekingen j effectief werk zullen opleveren" (Van één onzer verslaggevers) Om half elf vanochtend blonk het licht in de grote kroon in de Conferentiezaal m het departement van Buitenlandse Zaken op veel ernstig gebogen hoofden, was het moment, waarop onze minis- an Buitenlandse Zaken, mr C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, de conferentie der vijf West-Europese mogendheden opende, die vandaag en morgen in Den Haag gehouden wordt. In de zaal hing de spanning, die alle grote internationale gebeurtenissen voor af pleegt te gaan. Een batterij fotografen filmoperateurs had, tegenover de nog gevat. Voor de toegangsdeuren lagen de ledige plaatsen der vijf ministers, post kabels, die microfoons met reportagewa gens verbonden en rond de centraal ge plaatste tafels zaten de adviseurs en naaste medewerkers van de ministers. Op dit tafreel blikte Koning Willem I en zijn familie uit het grote schilderij, dat in deze kamer hangt, neer. Even voor half elf kwamen de gedele geerden binnen. Voorop mr. Bevin, dan Bidault en Dupong en tenslotte de heren Spaak en van Boetzelaer. De heer van Boetzelaer nam de voor- zitterszetel in, tussen de Nederlandse ge delegeerden mr E. Star Bussman, jhr mr M. J. Michiels van Verduynen, dr A. H. J. Lovink en prof. dr mr J. P. A. 'rangois. Aan de korte zijde van de tafel, rechts an^le voorzitter, zat de heer Spaak, tegenover de heer Van Boetzelaer had den de heren Bevin en Bidault plaats genomen, terwijl aan de linker korte zijde de Luxemburgse minister van Bui tenlandse Zaken, de heer Dupong zat. De open#igsplechtigheid duurde slechts kort. Eerst in het Frans en later, Bevin in het Engels, heette de heer Van Boetzelaer de gedelegeerden welkom. Hij herinnerde eraan, dat de heer Bevin voor de eerste maal in ons land hij dankte de Britse- en Franse ministers namens de Benelux voor hun initiatief dat tot de West-Europese Unie leidde. De heer Bidault hield daarop een korte rede, waarin hij er zijn vreugde uitsprak „in het land van H.M. Koningin Wilhelmina" te mogen zijn. Ik hoop dat er effectief en goed werk gedaan zal worden, dat lang in de herinnering zal blijven", aldus de Franse minister. Na deze rede was er enige onrust onder de Britse gedelegeerden. Bevin nam evenwel niet het woord. Hij keek verstoord voor zich uit. Alles wat niet-gedelegeerde was, moest daarop de bijeenkomst verlaten- De besprekingen begonnen. De ministers der vijf West Europese landen, met hun ambassadeurs, gebruik ten vanmiddag om één uur op het Huis ten Bosch met H.K.H. de Prinses-Regen tes de lunch. De aankomst der hoge bezoekers Te voren was het volgende gemeld: Op de brug van het s.s. Mecklenburg, dat gisteravond om kwart over zes in Hoek van Holland aankwam, ontdekten de op de kade wachtenden de vierkante figuur van Ernest Bevin, de Engelse mi- ister van Buitenlandse Zaken. Hij reisde naar ons land, om de. he denmorgen beginnende conferentie van West-Europese mogendheden, in Den Haag by te wonen. Met de zware zwarte bril onder de var te hoed boven een donkere jas, stond hij naast de andere figuren op de brug te kijken naar het vastmaken van het schip. En inmiddels wisselde hij be groetingen met de wal, waar de Britse ambassadeur Sir Philip Nichols met en kele leden van zijn staf, mr J. Visser, chef van het protocol van het departe ment van Buitenlandse Zaken en burge meester Oud, van Rotterdam, de Britse inister opwachtten. De ambassadeur en de burgemeester DAT prof. dr A. v. Giffen uit Gronin gen weer is begonnen met het verrichten van opgravingen te Cuyk aan de Maas (N.-B.). DAT na aankomst van de „Kota Inten" te Quebec een speciale trein de 200 Ned. immigranten naar Montreal heeft ge bracht. DAT het Openluchttheater te Bloemen- daal dagelijks is te bezichtigen. DAT de tweede voorz. van het C.N.V de heer W. Strijbis Pzn, die enige dagen in het St. Antoniusziekenhuis te Utrecht was opgenomen, naar zijn woning i DAT op 22 Juli in het kamp Tungelroy de jaarlijkse samenkomst begint van ficieren der Belg. Gendarmerie en Kon. Ned. Maréchaussée, waar o.m. monstraties zullen worden gehouden. DAT de voorz. van de Ned. Ver. „De Reddingsmedaille", C. Ottes, morgen half acht over Hilversum n zal spreken tot alle gedecoreerde redders in Neder- DAT op een congres aan de universiteit van Wisconsin te Madison prof. Amry Vandenbosch, prof. K. Pelzer en dr J. J. van der Velde Donderdag en Vrijdag le zingen hebben gehouden over Indië. DAT de befaamde oud-concertmeester van het Concertgebouworkest, Louis Zim- mermann, vandaag 75 jaar werd. DAT de Bond van Arbeidersesperantis ten van 2431 Juli een jeugdkampweek op de „Bonte Vlucht" te Leersum organi seert, waar vele buitenlandse jongeren zullen komen als gast. DAT het West Vaardeke in Oudenbosch, een grote duiker met sluis in een straat, die een belangrijke schakel vormt in het verkeer Rotterdam-Bergen op Zoom, deze week hersteld is en heropend wordt. DAT Zaterdag in Schiedam op de werf „Gusto" een diesel electrische scheeps- zuiger, bestemd om de toegangswegen van de Argentijnse zeehavens te baggeren, te water gelaten is. DAT de 10.000ste bezoeker van de Za terdag te Den Bosch geopende tentoon stelling „De zilveren schelp" een dame uit Gent (België) was, die fraaie geschen ken ontving. DAT de handel in Fries stamboekvee in het afgelopen jaar van onovertroffen omvang was en, met bijna 20.000 stuks, driemaal zo groot was als in 't jaar daar- DAT de voorzitter van het Fries stam boek in Afrika vertoeft voor het opnemen van contact met fokkers aldaar er secretaris der vereniging voor hetzelfde doel naar Zuid-Amerika vertrekt. DAT 99.8 pet van alle ingeschreven die ren in het Friese Stamboek t.b.c. vrij is DAT de kunstvaarder „Aktjo" uit Delf zijl op de Noorderhaaksgronden benoor den het Westgat is vastgelopen, doch het schip wellicht heden vlot komt. DAT in tegenwoordigheid van minister J. In 't Veld Zaterdag in het cremato rium te Velsen een monument voor 32( gecremeerde oorlogsslachtoffers is ont huld door mr G. J. van Heuven Goedhart. DAT het sanatorium „Zonlichthelde" te Gennep opnieuw geopend is en het sana torium „De Beele" uit Voorst bij Zutfen er in werd ondergebracht. DAT in Noord-Limburg de graanoogst door het natte weer dreigt te mislukken en het hoge Maaswater zorg baart daar het de zomerweiden al overstroomde. DAT de nieuws Niersbrug te Gennep, die de in de oorlog verwoeste brug ver vangt, over 2 weken met een winkelweek wordt geopend. DAT vele Noord-Limburgse slagers de laatste weken niet voldoende vlees heb ben om de bonnen te honoreren door het trage afleveren der veeboeren. DAT de Nederlandse Zionistenbond 29 Aug. in A'dam een bijz. landdag zal hou den, die, voor het eerst na 1939, weer allt Ned. afdelingen zal verenigen. DAT te Waalwijk op 16 September de Langstraatse fokveedag wordt gehou den. DAT de Anti-Tabaksbond in Nederland in het najaar confereert over de vraag hoe het „ontstellend grote tabaksver bruik in Nederland kan worden tegen gegaan". DAT 29 Juli te Fijnaart een nie lingsgebouw wordt geopend, met modatie voor 75 kopers. DAT in tegenwoordigheid van minister Gielen te Rosendaal Zaterdag een huis- vlijttentoonstelling is geopend ten bate van de T.B.C.-bestrijding. DAT ir Paulen en C. T. Hertzinger uit Rome terugkeerden van besprekingen over tewerkstelling van Ital. arbeiders onze mijnen, doch niets werd bereikt. DAT i.v.m. de oogstfeesten te Sevenum (L.) op 24, 25 en 26 Juli daar folkloristi sche optochten worden gehouden. DAT de raad van Maastricht f. 50.000.- participeert in het Zuid Lim burgse vliegveld. DAT vandaag in Den Haag handelsbe sprekingen begonnen met Hongarije. DAT de Limburgse publicist Matthias Kemp binnenkort uitkomt met denkboek over de vorig jaar overleden dirigent van het Maastr. Sted. Orkest Henri Hermans. DAT het Amerikaanse schip Corston Trails ter hoogte van Walsoorden in de Westerschelde, op weg naar Antwerpen, vastliep, maar ook weer vlot kwam. DAT het Sted. Museum te Schiedam is verrijkt met uit Duitsland teruggekomen Ned. schilderijen. DAT is bevorderd tot raadsadviseur in vaste dienst mr G. H. v. Herwaarden, .thans administratetu. gingen aan boord. Daarna duurde het maar even, of, met de hoed in de hand, groetend tegen de op en om het schip verzamelde menigte, betrad de heer Bevin Nederlands grondgebied. Er werd gefo tografeerd en met een „all right now" dook hij terstond in de auto van Sir Philip, die hem naar de Residentie ver gezelde. Met de robuste reiziger waren meege komen de heren Gladwijn Jebb, onder staatssecretaris van het ministerie, mr Russell, een van de adviseurs en Frank Roberts, de secretaris van mr Bevin. Ongeveer terzelfder tijd arriveerde op Schiphol de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, de heer Bidault. Hij was vergezeld van mevrouw Bidault en enkele leden van zijn kabinet. Ambassa deur Jean Rivière begroette de minister. Namens Buitenlandse Zaken was er jhr H. Teixeira de Mattos. De leiding der veiligheidsmaatregelen op Schiphol was in handen van de proc.-generaal mr dr J. A. van Thiel persoonlijk. Om half zeven kwam de heer Spaak i Den Haag aan. De heren W. Lorident A. Ceijfert en Papejans de Morekho- ïn vergezelden hem. Burggraaf Obert de Thieusis, de Belgische ambassadeur :n Londen, die lid is van de Belgische dele gatie. arriveerde in de loop van de dag Tenslotte kwam gisteravond de heer Dupong. eerste minister van Luxemburg in Den Haag aan. Alle ministers logeren in de ambassa des van hun landen, terwijl de leden van hun staven in Des Indes verblijven. Gisteravond boden ambassadeur Nem- ry en zijn echtgenote aan de vertegen woordigers der Benelux-landen een diner aan op de Belgische ambassade. Ook Arabieren aanvaardden wapenstilstand Nieuwe bestand echter reeds herhaaldelijk geschonden De Arabische Liga heeft in de Libanon I Jeruzalem en op andere plaatsen hebben besloten, de order van de Veiligheids- beide partijen het bestand echter reeds raad om het vuren in Palestina te staken herhaalde malen geschonden. John Glubb ,met enig voorbehoud" op te volgen. Transjordanië en Egypte hebben^elegra- fisch aan het hoofdkwartier van Berna- dotte op Rhodos gemeld, dat zij het be stand goedkeurden. Egypte gaf zijn troe pen opdracht, gistermiddag om 4 uur de strijd te staken. De voorwaarden, waar onder de Arabieren het bestand aan vaardden zijn: stopzetting van Joodse immigratie tijdens het bestand; 300.000 Arabische vluchtelingen moeten naar hun woonplaatsen terugkeren en wanneer de Joden het bestand mochten schenden, zullen de Arabieren het vuren beant woorden. De Joden lieten Bernadotte weten, dat zij gistermiddag om 4 uur hun kant het bestand lieten ingaan. Vergezeld van zijn echtgenote en acht medewerkers, vertrok Bernadotte gister avond met Viruly van Schiphol naar Rhodos. „Er moet overeenstemming ko men," zo zei de bemiddelaar, „ook als de Arabieren de opgelegde wapenstil standsvoorwaarden niet zouden nakomen. Anders gaan de sancties in en wordt op 21 September in de bijeenkomst der V.N. te Parijs over de kwestie gesproken." In In Deventer tvorden te veel school feesten gevierd Het feit, dat ruim 42 pet van de leer lingen der middelbare en hogere handels scholen te Deventer bij de promoties werd afgewezen, was voor directeur J. S. C. van Dijk aanleiding op te merken, „dat er te veel feestjes zijn. die te lange voor bereiding eisen en de school onderaan hangt. Het ligt niet aan de verstande lijke vermogens van de jeugd, maar aar een geest van onachtzaamheid." De uit slagen der eindexamens zijn beter. Van de middelbare Handelsschool slaagde 69 pet der leerlingen, van de hogere 76 pet. (Aldus ontlenen we aan het A.N.P. Doch dit verschijnsel is in het Westen al ergerlijk, ook op de hogere scholen, ieder ogenblik de kinderen naar huis worden gestuurd. Het wordt hoog tijd, dat hier met vaste hand wordt ingegre pen! Red.) MORGEN TRANSPORT VAN 48 TOREN KLOKKEN NAAR ROTTERDAM Het nieuwe carillon voor de Stadhuis loren te Rotterdam is thans te Aarle- Rixtel door de Rijkscommissie goedge keurd en het vervoer van de 48 klokken zal morgen plaats vinden. Een colonne van 5 vrachtauto's zal omstreeks 1 uur an R aam aankomen. uit Damascus naar Londen vertrokken, het commando over het Transjor- daanse legioen te hebben neergelegd. Groot-Brittannië onthoudt het legioen momenteel een subsidie van 200.000 pond de Arabieren te bewegen het bestand te komen. Een Amerik. vliegend fort, dat eerst door de Canadese R.A.F. op het vliegveld van Halifax was vastgehouden, later met zeer weinig benzine naar Boston doorgevlogen en vandaar naar de Azoren. Men neemt aan, dat het toestel op weg is naar Palestina. MIN. MANSHOLT UITGENODIGD TOT BEZOEK AAN CANADA Min. Mansholt is uitgenodigd dit jaar :n bezoek te brengen aan Ontario, zo mogelijk in de tijd, dat te Toronto de Ca nadese nationale tentoonstelling wordt gehouden. Het is nog niet bekend of de de uitnodiging aanvaardt. ARRESTATIE OP MALAKKA. De president van de linkse nationalis tische partij op Malakka zou volgens be richten uit Taiping gearresteerd zijn. RADIO MOSKOU AGEERT TEGEN NEDERLAND. Radio-Moskou heeft weer eens ge ageerd tegen de „Nederlandse imperia listen", die de wereld willen overtuigen ""li de noodzaak van militaire operaties Indië, „in het belang van hun Ameri kaanse beschermheren". ooi te Stockholm Plrc (Joego-Sl.) n Szabo (Hon i Stolz (Zweden) WEERBERICHT Hogere temperaturen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend droog weer. Vooral in het Zuid-Oostelyk deel van het Vand op vele plaatsen opklaringen met hogere tem peraturen. Meest matige wind uit rich tingen tussen Zuid en Zuid-West. ZON EN MAAN. 20 Juli: Zon op: 4.43. onder 20.48. Maa® op 21.12, onder 3.16. VJ4.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1