„VRIJE'' MELK STEMT IEDER TOT TEVREDENHEID Noord-Veluwse eendenfokkers glunderen PUEUWE LEIDSCHE COURANT 8 zag de mummie van Jacob Als enige in onze eeuw Hier volgt het merkwaardige verhaal van de oude Kaleb. De schrijver heeft het zorgvuldig onderzocht. En vooral bezien in het licht van het standaardwerk ov het „Haram" (heiligdom) van de Aartsvaderlijke Graven in Hebron door Dominikaner geleerden Vincent en Abel, schijnt het onderstaande geloofwaardig. „Abba" (grootvadertje) Kaleb is de oudste van een onderdeel der Haganah, dat zich voor de oude stadsmuren van Jeruzalem heeft genesteld in de nederzetting die vroeger door phllanthropen voör de arme ghettojoden uit Jeruzalem werd ge bouwd. Hij is een veteraan uit de onlusten van 1921, 1929 en 1936 en heeft zich niet laten evacueren. De jongere soldaten bewonderen zijn moed, zijn gevoel voor humor en zijn trefzekerheid. Kortgeleden zaten wij in een keldergat en vertelden elkaar bij rode wijn allerlei verhalen- In de spelonk van Machpela Abba Kaleb werd in Hebron geboren, maar ging in Europa op school. Hij heeft veel gereisd en bezit een veelzijdige belangstelling met veel kennis en liefde voor de oudheden van het Heilige Land. Wij hadden het over de archaeologische geheimen van Palestina en ik roerde het boeiendste raadsel van dit land aan de Aartsvaderlijke grot Machpela in Kalebs geboortestad Hebron. Ik herin nerde mij, dat de Engelse officier Mei- nertzhagen in 1917 als enige van onze generatie door toeval deze grot had betreden, zonder zich daar toen van be wust te zijn. „Dat klopt", zei Abba Kaleb glim lachend. „Meinertzhagen was de eerste Engelse stafofficier, die bij het grote offensief in Hebron kwam. Hij zocht in deze verlaten stad naar willekeurige Hier is het verhaal van de man, die als enige in onze eeuw de mummi van de aartsvader Jacob aanschouwde. Met speciale toestemming van de heer S. F. van Oss namen wij dit artikel over uit de „Haagsche Post". ingezetenen om de overgave tot stand te brengen. Hy kwam in het verlaten „Haram", vond hier de ijzeren deuren naar de grot open en ging een paar tre den naar binnen. Hy zocht echter niet naar oudheden, maar naar de Moefti van Hebron, met wie hij een verstandig woordje wilde spreken en daarom ver liet hy het heiligdom, toen hij zag, dat het leeg was. De Joden hadden echter iemand naar hem toegestuurd, om zich onder bescherming der Engelsen te stel len. Deze man vond weliswaar Meinertz hagen niet meer in de Haram, maar heeft daar zelf nog wel een beetje rondge- Wle was het? „En wie was het dan wel en waarom heeft hij nooit verteld, wat hij in de grot Machpela heeft gezien?" „Deze man",antwoordde Abba Kaleb, „zou in Hebron zijn leven niet zeker lyn geweest, als hij zyn verhaal had verteld. Ook toen de Joden in 1929 Hebron moesten verlaten, was het vei liger voor hem om te zwijgen. Een nauw- DISTRIBUTIEDIENST HILLEGOM— LISSESASSENHEEVI De uitreiking bonkaarten 810 vindt iedere dag plaats te Hillegom, huize „Treslong", ingang Vosselaan. De datum, waarop men moet komen, staat op de thans geldige bonkaart gestempeld. Het uitreiklokaal is geopend van 8.30 tot 12 uur vm. en van 1.30—4 uur nm. Men wordt dringend verzocht de bon kaarten af te halen. Alphen aan den Rijn Benoemd. Onze plaatsgenoot, de heer A. Bontje, linds 1 Juli werkzaam bij de inspectie der belastingen, 2e afdeling, te Leiden, is met ingang van 1 Jan. 1949 benoemd tot hoofdcommies der registratie en do meinen met de pers. tit. van hoofdcon troleur van 's rijks belastingen. Intrede ds Wyma. Daar de bevestiger, ds Idema van Lol- lum, niet eerder in de gelegenheid is, lal de bevestiging en intrede van ds W. Wijma in de Geref. Kerk van Alphen eerst plaats hebben op Woensdagavond 18 Augustus. Kerkdiensten Oudshoornseweg. De rechtzinnige diensten ip de Ned. Herv. kerk Oudshoornseweg zullen de komende twee Zondagen niet 's avonds, maar 's morgens om 9.30 uur worden ge houden. De avonddienst vindt dan in de kerk Hooftstraat plaats. Benthuizen Uitreiking van bonkaarten. De uitreiking van bonkaarten 810 vindt Hillegom Schoolreisje De vier hoogste klassen v school maakten gisteren c Om acht uur vertrok me naar ging het via Delft i an de Juliana- schoolreisje. Over Wasse- iar Rotterdam, de Maastunnel werd bezichtigd De volgende pleisterplaats was Breda. Hier bracht men een bezoek aan de grote kerk, het Mastbos en de speeltuin „Te- teringen". Om half zeven werd de terug reis aanvaard. In dankbare stemming kwamen de kinderen om half Hillegom terug. Burgerlijke stand Geboren: Maria M d v C H v d Lans en M Opstal; Adrians J d v T G Gubbels en T E Boogert; Stanislaus C J Kampen en M E J Keijzers; Rutgerus S e v A M Heemskerk en A Verdegaal; Antoon z v B Hulsebos en W J de Vreugd; Elisabeth MTMdvWFv Dam en J C Rusman; Francina M d v C A de Groot en M J Langeveld. Getrouwd: G Versteeg en W Gahr- mann; J Elshout en M J E v Bemmelen; B P Nederstigt en E M F Langeveld; A Boll en H Tijssen. Sassenheim Zondagsdienst. (De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dr J. M. van Nes. Inzet complex. Het complex bloembollenschuren, hui zen en land Hoofdstraat 75, 77 en 79 zijn ingezet. Perceel I op f85.000. max. pr. <141.400; Perceel H op f 10.000, m.p. f 18.475; Perceel in op f 10.000, m.p. f17.960; Perceel IV op f3500, m.p. f3525. Perceel V op f5050, m.p. f5000; Perceel VI op f12 000, m.p. f13 700; Perceel VII op f13.000, m.p. f13.050. De afslag vindt plaats op 21 Juli om elf uur in hotel „Bet Bruine Paard". keurig verslag ligt in de safe van Amerikaanse bank en zal na zyn dood worden bekend gemaakt. Het geheim de grot Machpela kan rustig nO{ een paar jaar wachten ,En hoe weet u dat allemaal zo pre cies?" vroeg ik ongelovig. ..Doordat ik zelf deze jonge man luidde het antwoord. „Het is nu wel geen groot risico meer, als ik U van mijn bezoek aan de grot vertel. U zult mijn toch niet bekend maken? H bovendien nog helemaal niet zeker, dat wij over een paar weken nog leven. Ik hoop maat van wel", voegde hy er met nadruk aan toe, „want het is een goed stuk werk, dat in de safe op mijn dood ligt te wachten. Het zou jammer zijn, het nu reeds prijs te geven, de wereld zo weinig tijd heeft voor archaeologie,." „In November '17, toen de Turken Hebron ontruimden, hadden wij Joden de Synagoge verbarricadeerd. Toen de Engelse voorhoede door de stad reed, werden jonge Joden uitgezonden, die Engels spraken. Daaronder was ik. Tamelijk bevreesd liep ik door de verla ten straten en hoorde, dat een hoge Engel officier in het Haram was gegaan. Ik besteeg het bordes tot aan de zevende trede, die de Joden mogen betreden, begon in het Engel» te roepen. Niemand antwoordde. Ik liep naar boven tot de ijzeren deur, waar geen Jood doorheen mag gaan. Deze was open. Toen betrad ik de moskee, de oude kruisvaarderskerk met de reusachtige cenotaaf der Aarts vaderen. Zij was volkomen leeg. Men zag direct, dat de kostbaarste lampen en 'andtapijten in haast waren verwijderd. Ik zag de Engelsman niet, maar achter het monument van Abraham stond een kleine deur open, die naar de grot Machpela voert. In de grot. Ik vergat mijn opdracht en liep naar beneden. Er was geen trap, maar een soort mijngang, die naar een grote vier kante grot voerde. Ik riep nogmaals. Alles was volkomen leeg. Ik haalde uit moskee een brandende lamp en ging ir de grot terug. Daar was een i achtige stenen sarcophaag versierd met gedraaide zuilen zonder kapitelen. Ik weet nu, dat het werk uit de kruls- vaarderstijd is en dat deze ontbrekende kapitelen waarschijnlijk lessenaarac! bovenstukken droegen met Latijnse op schriften, gelijk aan die van de nielde grafmonumenten der kruisvaar- derskoningen in Jeruzalem. Ik kwam door een lage deur in een tweede grot- ruimte, waarin vyf gelijke verbrokkelde sarcophagen stonden. Vier ervan w gesloten kubussen van steen, de vijfde echter, die in het midden stond, open tussen de gedraaide zuilen; er vond zich, als onder een baldakijn, gebroken mummiekist in, waarin ik door de gaten een met stofkorsten bedekte lummie kon zien. Het rook er bedwelmend naar wierook geurende olie. De sarcophagen w zwart van de olie, zodat ik ze eerst metaal hield. Overal zag men in de dikke stoflaag de ronde sporen van lampen vaatwerk, die door plunderaars waren verwijderd. De voetsporen voerden kris kras door de holen. Papieren beden. Ik ging door een tweede deur en kwam i een ronde ruimte, waarvan de m bestonden uit prachtige bewerkte vier kanten en de lichtgewelfde zolder i rots was uitgehouwen. Ook hier sporen van verwijderde offergaven. Een brede, hoge gang voerde naar een voorgewelf, het einde door een ijzeren 5 afgesloten. Daar doorheen zag wenteltrap, waarvan de eerste treden meterhoog waren bedolven onder kleine papiertjes. Door een kleine ope ning in de muur kwam een beetje licht. Dat moest wel het gat bij de zevende trede van het bordes zijn, waardoor de Joden smeekbeden en gebeden in de graf ruimte der Aartsvaderen mogen werpen..' Abba Kaleb weigerde mij nog verdere bijzonderheden te geven. Hij wilde slechts vertellen, dat het muurwerk de grot gelijkenis vertoont met dat het graf der familie van Herodes in Jeru zalem en dat het afsluithek der graven gelijkt op het beroemde kruisvaardershek de rots Moriah. Kaleb schijnt bij zijn verslag, dat na zijn dood zal worden ge publiceerd in de Palestine Exploration Quarterly, ook kleine bewijzen uit de grot gevoegd te hebben, stukken vs mummiekist en van het windsel vs die misschien inderdaad zullen bewijzen, dat hij in onze eeuw de enige man is, die de mummie van Jacob heeft THEODOR F. MEYSELS. Katuijk Voetbalwedstrijd. Hedenavond 7 uur wordt op het Quick Boysterrein een voetbalwedstrijd ge speeld tussen Quick Boys en R.V.C. uit Den Haag. Prins Hendrikkanaal gedeeltelijk afgesloten Ter algemene kennis wordt gebracht, dat wegens werkzaamheden aan een zin- in het Prins Hendrikkanaal te Kat wijk aan Zee (ten Westen van de H. v. d. Hoevenstraat) het westelijk gedeelte van dit water voor alle verkeer zal zijn afgesloten tot 15 September a.s. DE KAAGWEEK Een mooie dag met 'n stevig stuk wind en sportieve spanning (Van een onzer verslaggevers). „Kaag-weertje", zeiden we gistermor gen tegen elkaar. Een stijve Noord-Wes- ter, windkracht twee, en een dreigende regenlucht. De Kaag-week zette gisteren in, al de eerste dag altijd nog een beetje „lui". De spanningen moeten nog komen, wanneer straks de sleep met de Friezen zal verschijnen. Voor de nationale wedstrijden, die Zaterdag tot en met Dinsdag duren zijn 311 inschrijvingen binnen gekomen, een aantal, dat niet veel verschilt met voor gaande jaren. De Hollanders zullen dit jaar flink moeten aanpakken, om de eer in dit ge west te houden. In 1937 namen de Sne- kers de wisselbeker mee, het volgend jaar hield „De Kaag" die in haar bezit, toen wisselde de kans weer, in 1939 had „De Kaag" de tropee weer in haar be- naar toen kwamen de Friezen ster ker opzetten. En nu is een totaal van tien overwinningen door de Friezen, tegen vier door de Hollanders. De oorlog heeft uiteraard voor een on derbreking gezorgd, maar 1947 werd weer door „Sneek" afgesloten. In de 12 m2 klasse zijn 24 inschrijvingen; Val ken A 33; idem B 11; Vrijheidsklasse 6; de 16 m2 eenheidsklasse B 8; Draken- klasse 18; Regenboog 17; Olympia A 25; idem B 28; de 12 voetsjollen A 25; idem B 27 en C 14. De deelnemer» zijn afkomstig uit 35 zeilverenigingen in den lande, zodat het nationale element op deze Kaagweek wel weer vertegenwoordigd is! De grote drukte moet echter nog ko men, want, wie gisteren nog niet be hoefde te zeilen, liet verstek gaan, of bleef uitslapen! Met een goed zeil-windje werd dan half tien het eerste startschot gelost, toen gingen de Sharpies er vandoor. In de 12 m2 jollen liep de start niet zo vlot, twee kregen een diskwalificatie ën zij zagen geen kans de achterstand te halen. Een mooi rak gaf het Norremeer te zien, waar in de 16 m2 klasse de twee Gouwenaars netjes vooraan bleven beide Hagenaars volgden. In de Olympia-jollen was het Helvert weer van „De Kaag" die een goed stuk werk leverde; hij kwam trouwens het hoogste aantal punten, 8.1. Als geheel sloeg gisteren „De Kaag" geen slecht figuur, met 27.1 kwamen zij met het hoogst aantal punten uit de bus, gevolgd door de H.J.C. met 21 pnt. Uiteraard kan nog weinig worden speld, doch men was was optimistisch gesteld voor het verder verloop. Buitenlandse studenten helpen aan de wederopbouw van Walcheren Nu nog beter weer! „De Kaag" ii grote waterstrijd; enkrijgen we zoc of regen? De volledige uitslagen: De volledige uitslagen waren: Teamwedstrijd 12 m2 klasse: 1. Z-V. Braasemermeer 222 punt; 2. Z.V. de Fo rel 21.1 p.; 3. K.Z.R. en M. Ver. De Kaag 19 p. Teamwedstrijd voor de Valkenklasse: 1. K.Z.R. en M. Ver. De Kaag 39.2 p.; 2. Z.V. Braasemermeer 28.1 p.; 3. K.Z.V Sneek 27 p.; 4. W.S.V. Aegir 10 p. Teamwedstrijd voor de Olympiajollen- klasse: 1. K.Z.R. en M. Ver. De Kaag .1 p.; 2. W.S.V. Aegir 30.2 p.; 3. R. en Z.V. Gouda 27 p; 4. W.V. De Schinkel 17 p Teamwedstrijd voor de 16m2 eenheids klasse: 1. R. en Z.V. Gouda 16.2 p.; 2. K.Z.R. en M. Ver. De Kaag 14.1 p. (onder protest van De Kaag). Teamwedstrijd voor de 12 voetsjollen- klasse: 1. K.Z.R. en M. Ver. De Kaag 2. H.J.C. 56 p.; 3. Zaanlandse Z.V. 46.1 4. R.Z.V. 46 p.; 5. R. en Z. Ver. Gouda 42 p.; 6. K.W.V. Loosdrecht 26 p.; 7. W.S.V. Aegir 25 p. Onderlinge wedstrijden Drakenklasse eenmanswedstrijd: 1. Kor- tenaer, H. Verduyn, Alphen aan den Rijn; 2. Puzzle, K. H. Warburg, Warmond; 3. Sterna, J. C. Tims, Rotterdam. Regenboogklasse, eenmanswedstrijd: 1. Beneventum, J. Hofland, Hillegersberg; 2. Duke, J. C. v. d. Velde, Den Haag; 3- Leede 3, F. A D. Theunissen, Leiden. Pampusklasse zonder bijzeilen: 1. Win dekind, J. H. C. Sieverts, Bloemendaal; 2. Eider, B. Ouwerkerk, Leiden; 3. Water- loper, Th. Fontein, Leiden. Regenboogklasse voor dames: 1. De Steur, mevr. G. C. H. v. d. SteurOuds hoorn, Heemstede; 2. Beneventum, mevr H. A. HoflandHoumes, Hillegersberg; 3. Nelis, mevr. Huisman, Leiderdorp. Onderlinge motorbootwedstrijden Regelmatigheidswedstrijd: 1. Rosemay. van Essen, De Bilt; 2. Wiltzangh, J. C. de Wilde, Haarlem; 3. Roerdomp, Jan Vo gel. Den Haag. Ringsteken voor motorboten: 1. Roer domp, Jan Vogel, Den Haag; 2. Bruiser, M. H. v. d. Steen, Leiden; 3. De Spil, A. Klok. Aerdenhout. Balspel voor motorboten: 1. Bruiser, M. H. v. d. Steen, Leiden; 2. De Spil, A. Klok, Aerdenhout; 3. Roerdomp, Jan Vo gel, Den Haag. Flessenspel voor motorboten: 1. Brui- :r, M. H. v. d. Steen, Leiden; 2. Roer domp, Jan Vogel, Den Haag; 3. Atlanta, M. Stigter, Den Haag. MR L. A. KESPER BESCHERMHEER Wat reeds maandenlang In de pen was, is gisteravond aan het voorxittersdlner tg.v. de 28ste Kaagweek officieel mede gedeeld, n.l. dat mr L. A. Kesper, com missaris der Koningin het beschermheer schap op sich heeft genomen van de Kon. Zeil-, Roel- en Motorsportver. „De Kaag". Meer schoolmelk in het nieuwe schooljaar? Wij hebben in brede kring geïnfor meerd naar de reactie van het kopend publiek op de „vrije" melk. De eerste Zaterdag was de vraag naar melk en bij producten als karnemelk en yoghurt bui tengewoon groot: menigeen zette 's Zon dags een extra kopje koffie en de pud ding kon ook wat royaler uitvallen. Maar al spoedig werd dat anders. De situatie immers zo, dat men het op 't platte land allang niet meer zo nauw nam mei de distributie en dat in de steden vooi kinderen en zieken eigenlijk voldoende melk op de bon was te krijgen. Daarbij is de prijs van ,melk en by'j producten dermate hoog, dat het voor menig groot gezin dikwijls bezwaarlijk alle bonnen te verbruiken. Kleine gezinnen van volwassenen of alleenwo- nenden daarentegen zaten wel eens Wc krap met de veertiendaagse bon. By groter melkverbruik stuit men echter onmiddellijk op hoge prijzen en rantsoenering van andere con sumptieartikelen. Voor een enkele Zondag mag een extra kopje koffie of een wat grotere pudding op tafel komen, maar dan zit moeder al gauw in de knoop met de koffie zelf, de Het weer spreekt in deze ook een woordje mee: wordt het warmer, dan zal de vraag naar melk, karnemelk en yoghurt zeker wat toenemen, maar men behoeft niet te vrezen, dat het dan spaak zal lopen met de voorzie ning. Er is melk genoeg. Ook op de melkproductie is het wei invloed. De grote droogte van ve leden jaar maakte de weiden dor, het koele, vochtige weer van nu is echter gunstig voor de voedering melkvee, want de weilanden zijn groen en sappig. Melkvertverking Het ligt voor de hand, dal de verhoogde melkproductie ook het fabriceren boter en kaas ten goede kan komen. Men koestere hiervan echter geen grote wachtingen! Boter- noch kaasrantsoenen zullen worden verhoogd, want beide tikelen worden in de eerste plaats als deviezenbron aangemerkt. Met de boter- export loopt het nog altijd slecht: de Ne- Deze week arriveerden op Walcheren in het wederopbouwkamp te Biggekerke 140 buitenlandse studenten, die enkele Nederlandse collega's op het eiland aan de wederopbouw komen werken, om zodoende reisgeld te verdienen, en na hun werkperiode Nederland eens te bekijken. Dezelfde dag arriveerden te Wilhel- minadorp 70 vrouwelijke buitenlandse studenten. Zij komen in Kapelle en We- meldinge op Zuid-Beveland de tuinbou wers de helpende hand bieden bij het krenten van pruimen en het trekken bessen. Twee Franse jongelui spaarden alvast de reiskosten en kwamen op de fiets Trouwens de Yankees schynen ook niet bang voor een trip op de fiets te zijn. Juist toen wij het kamp bezochten, kwam een Amerikaanse jongen gemoedelijk aan zetten. druipnat van de regen. Hij kwam even van Bergen op Zoom. Het was een Babylonische spraakver warring, daar in Biggekerke, en geen wonder, omdat er Amerikanen. Engelsen, Schotten, Noren, Zweden, Denen. Finnen, Zwitsers, Oostenrijkers, Italianen en Fransen aanwezig leeftijd varieert van 20 tot 30 jaar, naast him 40-urige werkweek ontspan ning zullen krijgen. Er staan reeds excur sies op het programma naar de Rotter damse havens en naar Schouwen-Duive- land. De traditionele tour „Walcheren rond'' ontbreekt evenmin. Aan een groep is opgedragen een n fietspad van Westkapelle naar Koude- kerke aan te leggen ter vervanging het vernielde. Gistermiddag maakte kleine groep reeds een aanvang. Wanneer het weer enigszins medewerkt, zou mogelijk zijn dat de volgende groep de kroon op het werk zet en de opening nog kan bijwonen. De dames bevalt het best in Wilhel- minadorp. De eerste dag besteden Zy al aan een tochtje naar Goes. De Ameri- kaansen onder het gezelschap zouden geen Amerikanen geweest zijn als zij niet onmiddellijk naar klompen aan het ken waren gegaan. Nu hopen ze nog op één ding en dat is beter weer! Oegstgeest Uitreiking van bonkaarten. De uitreiking van bonkaarten 810 vindt Maandag (19 Juld) plaats van 8.30—42 Verbruik blijft stabiel door kleine ver schuivingen in de aankoop (Van een onzer redacteuren.) Nu het nieuwtje van melk-zonder-bon alweer gewoonte is geworden, is het melk verbruik in Nederland weer in normale banen geleid. Melk is nu eenmaal geen hamster-artikel en wordt dus uitsluitend naar behoefte gekocht. Het blijkt nu, dat het geheel de consumptie vrUweL stabiel is gebleven, terwijl zich toch ver schuivingen hebben voorgedaan: kleine gezinnen kopen wat meer, grote gezinnen wat minder melk. Blijft dit zo, dan is er geen kans, dat de melk weer gerantsoeneerd wordt. Het opheffen van de melkdistributie strekt overal tot tevredenheid- Zowel huis vrouwen als melkleveranciers zijn blij, dat althans deze bonnetjessoesah achter de rug is. derlandse prijzen zijn te hoog voor c wereldmarkt. De export van kaas echti opent lucratieve verschieten en daarom 'et meer boter, maar i kaas worden geproduceerd en wel tot de deviezenpot. Men acht in Den Haag ons huidig kaasrantsoen voldoende de bevolking zal niet in staat worden gesteld, een paar kaasjes in voorraad te Terecht meent men, dat ophef fing van de kaasdistributie enorme stij ging van verbruik tengevolge zou heb- Een belangrijk artikel in de zuivel- export is echter gecondenseerde melk. De regering hoopt de uitvoer hiervan nog te kunnen opvoeren. Er wordt daarom volop gecondenseerde melk, meestal met suiker, ingeblikt. Het is niet onmogelijk, dat ir het najaar weer een beperkte partij blik jes melk (uiteraard zonder suiker) in de binnenlandse handel wordt gebracht. Over 't geheel wordt echter de melk, welke thans overblijft, tot poeder ge droogd om zo nodig in het najaar weer aangelengd via de melkhandelaren in consumptie te worden gebracht. Schoolmelk Na de opheffing van de melkrantsoe- nering zijn hier en daar in onderwijs kringen stemmen opgegaan, de school- melkvoorziening met ingang leerjaar af te schaffen. Men gaat daarbij uit van het feit, dat de kinderen thuis nu weer meer melk kunnen drin- de school dan verlost wordt administratie en ongerief van de strekking. Bovendien voert men aan, dat de schoolmelk altijd iets duurder uit komt dan thuis genoten melk. De koster voor de speciale kwartliterflesjes, rietjes administratie enz. zijn per flesje verdis conteerd, zodat de melk per liter pl.n 4 cent duurder wordt. Gelukkig wordt er echter in de meeste schoolmelk-eomité's anders over gedacht. Men weet maar al te wel, dat in vele gezinnen het dage lijks bekertje extra melk dikwyls in gedrang komt, ook al, omdat het kind zelf niet meewerkt. Op school. Waar het melkdrinken als telkens weerke rend pretje wordt beschouwd, doet ook het kieskauwende kind vanzelf mee. Ook de regelmaat is hierbij van groot belang. Deze overwegingen leiden in vele plaatsen tot het plan. de schoolmelk- voorziening zo mogelijk uit te brei den van viermaal tot zesmaal per week. Ook uit Den Haag wordt dit streven ge stimuleerd. Bij de ambtenaar, belast met de toporganisatie der -schöolmelkvoor- ziening, zijn in de afgelopen week reeds van verscheidene comité's brieven inhou dende de vraag of deze verhoging mo gelijk is, binnengekomen. Uiteraard legt de melkpositie thans geen belemmeringen meer op, het zal alleen de vraag zijn, of de kosten flesjes, rietjes en administratie de prijs niet te hoog zullen maken. Zoals weet, is op 1 Januari j.l. de subsidie schoolmalkvoorziening ingetrokken thans moeten de comité's dus zelfstandig werken. TIEN FILM-JEEPS GAAN NAAR DE MILITAIREN OVERZEE. Door de NIWIN zullen binnenkort 10 film-jeeps, toegerust met 16 mm geluids projector. naar Indië worden gezonden speciaal op de voor normale tuigen onbereikbare posten voor militairen filmprogramma's te vertonen. Vechtpartij in de Italiaanse Kamer In de Italiaanse Kamer ontstond gister ■n gevecht van een kwartier, toen Divittorio, comm. secr. van het Vakver bond, een lofrede op Stalin afstak. Deze raakte slaags met Chr.-dem. afgevaar digden, die hem interumpeerden. Aanleiding was De Gasperi's mede deling over de nieuwe wet op het sta kingsrecht PHILIPPIJNSE HANDELAARS DOOR MARINE GEARRESTEERD. Fhilippijnse handelaars hebben te Ma nila een klacht ingediend, daar hun sche pen door de Kon. Marine zijn aan gehouden, in de nabijheid van Celebes. Zij zelf werden gearresteerd en de lading werd in beslag genomen. PRINS BERNHARD AAN HET VAREN Gisterochtend heeft Prins Bernhard een informeel bezoek gebracht aan de complexen van de Holl. Stoomboot my. aan de O. Handelskade te Amsterdam. Per „Grebbestroom" voer de Prins ten slotte naar IJmuiden, waar zyn auto klaar stond. NOG GEEN IMPORT VAN KLEINE D.K.W.-AUTO'S. Volgens de „Transport Grt." zal de im port van kleine DKW-auto's niet eerder dan medio 1949 hervat kunnen worden. DOODSTRAF VOOR BERUCHT VERRADER Het Amsterdamse B.G. veroordeelde de 44-jarige beruchte ex-N.SB.-er F. W. Rosendaht, uit Velsen, wegens het over leveren van Nederlanders aan de Duit sers, tot de doodstraf. Aan A Gautier is m.i.v. 1 Augustus a.s. eervol ontslag verleend als burge meester van Coevorden. Katwijk aan den Rijn Voor „Sonnevanck". De kinderen van de Geref. school heb- in voor „Sonnevanck" met prikkaarten gelopen. Het bedrag dat op deze manier werd bijeengebracht beliep een som van f 176.50. Katwijk aan Zee Onderscheiden Wegens heldhaftig optreden tijdens de strijd op 13 Mei 1940 op de Grebbeberf werd onze plaatsgenoot, de heer W. van Rhijn. uit de Duinstraat, in Amsterdam door Z.K.H- Prins Bernhard. Leimuiden Benoemd. Met ingang van 1 Sept. a.s. is benoemd tot onderwijzeres aan de R.K. meisjes school alhier mej. Jacoba C. M. van Bastelaar te Alphen aan den Rijn. Bevorderd. Bevorderd Van de 4e naar de 5e klasse H.B.S. met 5-j. cursus te Alphen a. <L Rijn: C. Balder te Leimuiden. Lisse Postdnivenver. „De Lnchtkllevers" De wedvlucht met oude duiven vanaf Chatarouse. afstand 640 km, is een ware rampvlucht geworden. Aan deze vlucht 55 vogels deel, waarvan slecht» acht vogels hun hok bereikten. De uit slag luidt: 1. P. Beelen; 2. T. Asschen- berg; 3. P. Beelen; 4. H. Sumegi; 5. J. in Es; 6 en 7. H. J. van Diest. Schaak-kampioenschap. In de oud-Hollandse zaal van „De Witte Zwaan" vond de prijsuitreiking plaats van dc wedstrijd om het schaak kampioenschap van Lisse, gehouden door de „Lisser Schaakclub" en JDe zwarte Pion". De heer B. L. Hooijer dankte in zijn openingswoord wethouder Tiböoel voor zijn aanwezigheid, alsmede de heer Timmers, vertegenwoordiger van de Leidse Schaakclub, die een simultaan seance zou geven. De wethouder over handigde de prijzen. De kampioensprij» en de wisselbeker werden uitgereikt aan pastoor J. C. de Groot Deze is nu voor tweede ma-al winnaar geworden. De heer Timmers speelde de simultaan seance aan dertig borden, waarvan er negentien werden gewonnen, acht re mise en drie verloren. Veteranen-competitie Lisser Boy»— Noordwyk. Voor een vrij talrijk publiek speelden genoemde clubs een competitie-wedstrijd in het Lisser sportpark. Voor de rust was Noordwijk in de meerderheid. Beid® partijen wisten éénmaal het net te vin den. Na de thee zag de scheidsrechter enkele zware overtredingen van Noord* wijk over het hoofd, wat twee doelpun ten voor deze club bracht De moed zonk bij Lisser Boys; de wedstrijd ein digde met een 51 stand. Zondagsdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordl waargenomen door dr Van Dyk. Roelof arendsveen Uitreiking van bonkaarten. De uitreiking van bonkaarten 810 vindt Maandag (19 Juli) plaats van 8.4512 en 1.304 uur voor zelfverzorgers en niet-zelf verzorgers letters A t.m. K. Harderwijker jongeman de oorzaak Sinds jaar en dag it de Noord-Veli kend om zijn eendenfokkerij, die voc in de jaren voor de oorlog van belang i de eierindustrie. Duizenden eie toen naar Duitsland uitgeroerd menige inwoner van Harderwijk. Ermelo omgeving verdiende aan deze uitvoer loede boterham. Doch na de oorlog, toen )osteI0ke grenzen practisch hermetisch ge- loten werden, verloor de eierindustrie i leze omgeving haar fleur. Wel bezit Harderwijk nog zijn wekelijk: endeneieren-veiling, waar gemiddeld bijna 600.000 eieren per week worden geveild, doch in verhouding tot de voor-oorlogi de omzet nog maar twintig procent. En de ergste straf, die een ondernem fen, werd ook hier opgelegd: het verbod om de fokkerijen uit ti Het is de paratvphu: den ei bij de consumer vallen. Meer eenden beteki Het is vanzelfsprekend, dat de jongelui, en 1.304 uur letters O un. S. bollende zeilen ideaal Kaagwees. I die e 'oeg j i aL wa, vol trots. Dan zullen iedere week 500.000 eieren vrij van paratyphus-bacil- len worden gemaakt. Kostbaar is het procédé niet; nog niet helemaal 1 cent Steeds zullen 3000 eieren tege lijk in behandeling zijn. Op welke wyze dit zal geschieden vertelt Henk Ligter- moet ons niet. Er zijn meerderen, die er belang in stellen, doch de uitvinder wil zijn geheim nog niet prijsgeven. Verschil lende aanbiedingen om de uitvinding te verkopen werden alle reeds afgeslagen. Straks, wanneer de fabriek in werking dan mag het geheim misschien bekend worden, nu nog niet. De Noord-Veluwse eendenfokkers heb ben alle reden om te glunderen. Binnen kort mogen zij hun bedryven misschien uitbreiden, dan kunnen zy weer grotere hoeveelheden eieren naar de vei ling brengen. En 't veilingbestuur glundert mee. Bin nenkort zal de eieromzet stijgen: er zul len meer kopers komen. Het wordt weer een drukte als van ouds op de Harder wijker eendeneieren-veiling. Want het eendenei, absoluut afdoende vry gemaakt van paratyphus-bacillen aldus het oor- deel van deskundigen vindt altijd wel een weg naar de magen der Nederlandse bevolking, die tenslotte het laatst glun dert met paratgphus kunnen eten, minsten niet bijdraagt om het ei smakelijk ti ken Het ei-geel wordt hard en het krijgt een blauwachtige kleur. Een spiegel- eendenei is dut ondenkbaar. Maar het wordt met de fokkerij beter, zo fluisteren de Noord-Veluwse eenden- houders elkaar in het oor. En in ge dachten zien zij hun bedryven weer op leven; zien zij hun eenden-aantal weer groter worden en zij geloven, dat hun een nieuwe kans wordt geboden. De van Henk Ligtermoet is eensklaps be kend geworden bij de Noord-Veluwse eendenfokkers. Zij hebben hun hoop op deze 28-jarige jongeman uit Harderwijk gevestigd. Henk Ligtermoet heeft een uitvinding gedaan, die naar men hoopt wacht nieuwe glorie zal toevoegen aan de oude roem der Veluwse eenden fokkers. Deze vindingrijke Harderwijker arbeider heeft een procédé uitgedacht, waardoor het mogelijk is op betrekkelijk eenvoudige wijze het eendenei vrij te maken van paratyphus-bacillen. Ieder een op de Noord-Veluwe weet van de uitvinding. Iedereen wacht met belang stelling de komende dingen af. Nieuwe kansen Henk Ligtermoet heeft de handen uit de mouwen gestoken. In blauwe overall gekleed werkt hij thans bij een smid i de outillage voor de fabriek, waar i uitvinding toegepast zal worden. De „Ne derlandse industrie veredeling reeds het levenslicht. De nieuwe industrie zal binnenkort zetelen in een inmiddels Mr P. J. Oud is gekozen tot fractie- gereed gekomen fabrieksgebouwtje aan »orzitter der V.V.D. in de Tweede Ka de weg van Ermelo naar Harderwijk. Half mer en de heer H. A Korthal* ais ter Augustus gaan we draaien, aegt Ligter-jvan deze fracue. Noordwijk Benoeming. Met ingang van 1 September te benoemd tot chef van de afdeling sociale zaken ter gemeentesecretarie in de rang van commies de heer J. Oosting, thane adjunctcommies ter gemeentesecretarie van Emmen. Gemeenteraad. Donderdagmiddag om half 3 vergadert de gemeenteraad ter behandeling vaa een lange agenda, waaronder de gemeen tebegroting. Zondagsdienst. De Zondagsdienst wordt dit weekeinde waargenomen door dr De Ruyter. Benoeming. In plaats van de heer J. Eichelshelm ie benoemd tot penningmeester der V.V V. „Noordwyk Vooruit" de heer Th. Ver loop. Oude Zeeweg 5, voorheen tweede penningmeester. N oordwijkerhout Zondagsdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordl waargenomen door de eigen doktoren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 5