Inheemse Kerken hebben te worstelen met de gevolgen van de oorlog JHETTWE LETDSCHE COURANT ZATERDAG 17 JULI 19Sg Een Zendingtreiziger vertelt Een vóór 1940 onbekend werk breekt zich baan (Van een onzer redacteuren) „3 Februari van dit jaar vertrok ik van Schiphol; drie dagen later kwam ik in Batavia aan- Na de eerste besprekingen ging ik op 20 Februari naar Nieuw- Guinea, op 15 Maart via Makassar naar Halmahelra, waar ik een week bleef. Ver der heb ik o.m. een bezoek gebracht aan de Minahassa, Sangir, midden-Celebes, Zuid-Oost-Celebes, West-Java, de Bataklanden, Oost-Java en Bali". (Van een onzer redacteuren) Dr K. J. Brouwer is na een lange reis van vijf maanden door Indië op zijn post in ons land teruggekeerd. Uit bovenstaan de opsomming van streken, die dr Brou wer namens de Verenigde Nederlandse Zendingscorporaties, waarvan hij presi dent-directeur is, heeft bezocht, blijkt wel ondubbelzinnig, dat een zeer belangrijk deel van het uitgebreide Zendingsterrein in Indië deze „Zendingsreiziger" heeft mogen ontvangen. Bij ontvangen 1 bleef het niet, dr. Brouwer heeft contac- ten gelegd en i verstevigd, 1 heeft kennis genomen van I wat er in de Zendingswe- reld leeft er heeft waar hij dit kon waardevolle adviezen gege- ven aan de voorgangers I van de inheem se Kerken. In ons gesprek met deze Zendingsman bij uitnemendheid werden wij gewaar, dat de Kerken in Indië het niet gemak kelijk hebben. Zij ontberen veel en het is te begrijpen, dat zij telkens weer een beroep doen op de Kerk in Nederland, wier steun zij zeker niet kunnen missen. De inheemse Kerken hebben te worste len met de gevolgen van de oorlog. Maar er is veel leven en het werk der Kerk biedt grote mogelijkheden. In Mei hebben de jonge Kerken de afgevaardigden van de oude Kerken ontmoet. Wel duidelijk trad in deze ontmoeting het verlangen naar voren om met deze Kerken sa men te werken. Deze samenwer king zal dan hierin moeten be staan, aldus dr Brouwer, dat wij voor speciale werkzaamheden men sen ter beschikking stellen, die in het verband van de jonge Kerken treden. Een deel van de te verlenen hulp zal geld moeten zijn, omdat de economi sche grondslag in vele gevallen zo zwak is, dat de Kerken niet in haar onderhoud kunnen voorzien. Onze zegsman legde er de nadruk op, dat de zelfstandigheid van de inheemse Kerken geenzins mag inhouden, dat de financiële steun zou verminderen. Deze zal zelfs in vele gevallen moeten toene men, omdat het leven overzee op alle terreinen veel duurder is geworden. Goe roes, die voor de oorlog een maandsalaris van f 50 hadden, moeten thans zeker f 200 pér maand hebben, willen zij eer redelijk bestaan kunnen leiden. Verschil lende levensbehoeften zijn tien maal in prijs gestegen. Het in financieel opzicht grote verschil tussen vroeger en nu zul len wij steeds in onze binnenlandse actie moeten aantonen. Ook geestelijk kunnen de Inheem se Kerken niet buiten onze steun. In dit verband wees dr Brouwer op de opleiding van inheemse predikanten. Nu is men genoodzaakt gebruik te maken van krachten, welke geen vol doende opleiding hebben genoten. De lectuurvoorziening is uitermate slecht. Er is bijv. veel te weinig theologische lectuur in het Maleis. De inheemse voorgangers drijven op boeken, die volkomen zijn verouderd. In de ge zinnen zijn haast geen Maleise Bijbels. Gelukkig zal het Ned. Bijbelgenoot schap alle krachten inspannen om in deze nood zo spoedig mogelijk te voor zien. Heer Leendert Stripriaan en zijn collega's hadden slechte dagen Het pachtersoproer te Leiden in Juni 1748 Het streven naar zelfstandigheid is op alle terreinen merkbaar. Dit is een heugend verschijnsel. Ook de medische dienst, die nog in handen van het Gouver nement is dit legt aan het eigenlijke karakter van dit werk niets in de weg staat in dit teken, in die zin, dat er nes» overdracht aan de Zending wordt ge- Wanneer Nederland het recht op zelfstandigheid erkent, is er binnen de Kerk een diepe bereidheid tot sa menwerking. Dan is er ook plaats voor wederzijds vertrouwen. Dr Brouwer, die niet alle posten heeft bezocht, maar op centrale plaatsen zende lingen, voorgangers en synodale besturen van inheemse Kerken ontmoette, sprak met ons in het slot van ons interview over een belangrijk werk in Indië, dat men vroeger niet kende. In Nederland zal wellicht niet dadelijk begrijpen, dat deze r de Zending veel kan nieuwe arbeid betekenen. De algemene bedoeling van dit landelijke opbouwwerk, zoals het kan worden genoemd, is om aan de mensen betere methoden bij te bren gen voor het kweken van voedselge wassen. Er worden eenvoudige land bouwscholen gesticht, waar mannen uit het volk het kweken op de proef velden leren. Aan theoretische kennis wordt eveneens aandacht besteed. Na het voltooien van de „studie" gaan de leerlingen terug naar hun dorp om de bevolking daar datgene bij te brengen, wat zij hebben geleerd. Dit werk sluit sterk aan bij het medische Zendingswerk, dat immers ten doel heeft, de gezondheidstoestand van de bevolking zo veel mogelijk te ver- Het huishoud-onderwijs voor meisjes heeft ook de volle belangstelling. Zij ten de gekweekte voedselgewassen beter leren toebereiden. Verder wordt les ge geven in hygiëne en kinderverzorging. Het is een merkwaardig verschijnsel, dat overal naar dit nieuwe werk wordt gevraagd. Van belang is, dat men wegen zal vinden om het ook aan de inheemse Kerken ten goede te laten komen. Met warmte vertelde dr Brouwer ons al deze dingen. Zijn indrukken over grote Kerkewerk in Indië zijn over algemeen goed. Moeilijkheden zijn ja, van kolossale omvang. Maar de Kerk leeft en bloeit er. Dit reeds wekt dank baarheid en blijdschap. Twee eeuwen geleden Moderamen van de Prot. Kerk in Indonesië In de zitting van Woensdag 9 Juni koos de Synode tot algemeen voorzitter de Protestantse Kerk in Indonesië, dr J. E. Ch. Geissler. tot algemeen secretaris ds W. J. Rumambi, en tot algemeen the saurier ds Jac. van Vessem. Daarna be noemde de Synode, op voordracht van de delegaties der drie zelfstandige ker ken en de te vormen vierde kerk, tot vertrouwensman van de Protestantse Kerk in de Minahassa de heer J. L. L. Wenas, tot vertrouwensman van de Mo lukse Protestantse kerk ds D. F. Sahulata, tot idem van de Protestantse kerk in Timor jhr dr U. H. van Beyma en tot idem van de vierde kerk ds B. A. Supit. Tesamen vormen deze zeven mannen het algemeen moderamen van de Protes tantse Kerk in Indonesië. Vaste adviseurs van het moderamen zijn verder: de rector van de Hogere Theologische school te Batavia, één der zendingsconsuls en de hoofd-legerpredi- kant. Voorts bekrachtigde de Synode de be noeming van mevrouw L, A. Snijders— Naaborg tot leidster van het Sociaal Bu reau, en die van ir. P. Telder tot leider van het Publiciteitsbureau der Protes tantse Kerk. Bussen naar de Reeuwijkse plast assen i Lelden uit. Slechts een uur verwijderd van de grote bevolkingscentra, bieden de Reeu wijkse plassen in ruime mate natuur schoon en watersportgenoegen. In tegen stelling met sommige andere watersport centra ontbreekt hier het (door de echte «port- en natuurliefhebbers zo verfoeide) mondaine leven en vindt men er een rus tige landelijke sfeer. De V.V.V.-Reeuwijk en de N.V. Citosa (de maatschappij die de autobuslijn in dit gebied exploiteert) hebben het belang er van ingezien, dat de Rotterdammers. Hagenaars en Leidenaars meer met deze streek bekend geraken. Van 15 Juli^af worden nl. per luxe auto-boot dagelijks rondvaarten over de plassen gemaakt. Voor de verbinding met Den Haag en Leiden dragen bussen zorg (uurdienst), terwijl de reis vanuit Rotterdam eerst naar Gouda per trein en daarna per bus wordt gemaakt. Behalve aan zeilen en roeien kan men aan de plassen ook zijn hart ophalen aan zwemmen, vissen en kamperen. waartoe een uitstekende gelegenheid be- «taat. Als liet weer nu maar beter wordt. De geschiedenis verhaalt niet of de Leidse belastingpachters, die twee how derd jaar geleden de dupe werden var, een volksopstand, welke in de geschied- boeken het pachtersoproer wordt ge noemd, zich even rustig gedroegen als hun Friese collega in het dorpje Drach ten, die terwijl zijn woning werd geplun derd, rustig op een kraam dis zat net was juist kermis in het Friese dorpje en onbewogen verklaarde, dat hij het Gods wil achtte. Misschien hebben de Friezen zijn in boedel zonder erg veel rumoer kort en klein geslagen en bestond er voor hem ook niet de minste vrees, dat men. zich aan zijn persoon zou vergrijpen. Wij loven tenminste stellig, dat hij het wel wat benauwder zou hebben gehad, als hij in die dagen in de Sleutelstad hebben gewoond. Want het ging Spaans toe in die week in Juni van het jaar 1748 in onze roemrijke Universiteitsstad. Het ging de bevolking van de Lage Landen niet voorspoedig in de jaren rond 1748. De oorlog met Frankrijk had de overzeese handel klappen toegebracht, waarvan deze zich niet herstelde; de industrie kwijnde, in de steden was de werkloosheid groot en leefde de volks massa1 van de ene dag in de andere; het platteland werd geteisterd door overstro mingen en veeziekten. De handel- neringdrijvenden onder de burgerij leden evenzeer onder de ongunst der tijden en het is dus begrijpelijk, dat de weelde van de pachters der zeer hoge belastingen zeer velen een doorn in het oog was. Het verzet tegen de wijze van belas tingheffing uitte zich het eerst in Gro ningen, sloeg vandaar" over naar het Oos ten van de provincie Friesland en leidde in de maand Juni van het jaar 1748 tot heftige volksopstanden o.m. in Amster dam, Haarlem, Den Haag en Leiden. Zowel in Amsterdam als in Haarlem werden de weelderige huizen der pach ters geplunderd en van de Spaarnestad uit woei het gerucht, dat daar de belas tingen waren afgeschaft, naar de Sleutel stad over. Een plakkaat met averechtse uitwerking. Het stadsbestuur vaardigde een plak kaat, waarin de bevolking tot rust werd aangemaand lesteren" der pachtershuizen met straf werd bedreigd. Dit plakkaat had echter een aan het doel tegengestelde uitwer king. Al op de dag van de afkondiging groepte het volk op de hoeken ten en stegen samen. Er hing iets in de lucht. Maandagsmiddags, het was de 17e Juni, hokten wat jongens bijeen voor het huis van Leendert Stipriaan Nieuwe Rijn. Er werden een paar stenen door de ruiten geworpen en er werd wat gejoeld en geschreeuwd. De passerende stadswacht trachtte met goede woorden tot doorlopen aan te manen, maar liet ook zekerheidshalve de blinden voor de vensters sluiten. Het hielp niet- De menigte werd groter weldra begon men de deur open te bre ken. En toen waren de poppen aan het dansen. Alles wat draagbaar was, alles wat met enige moeite verplaatsbaar werd uit de ramen op straat gesmeten de daar verzamelde menigte zórgde r verder transport naar de Rijn. Te grote stukken werden verder klein ge hakt. koper, tin en zilver plat getrapt, bedden opengesneden.... Nee, voor Leendert Stripriaan was het echt een ongezellige dag! N» Stripriaan volgde Couwenhoven Niet ver van heer Leendert vandaan (deze woonde bij de Visbrug), op de hoek van de Nieuwe Rijn en de Hooi gracht, woonde Cornelis van der Cok, wie het volgende bezoek gold. Heer Cor nells, die onder de pachters een bevoor rechte plaats innam en uit hoofde daar- wellicht bij het stadsbestuur ook enige invloed kon laten gelden, liet een compagnie soldaten aanrukken en hield i het onheil nog buiten de muren. Ook Jacob Okhuysen had geluk. Want op het moment, dat de menigte door de eer. stormpaal opengerameide deur wilde binnendringen, werd over hun hoofden een geweer afgeschoten en voor dat schot ging de menigte aan de haal. Het bloed was evenwel warm geVvor- m en er waren meer pachterswoiiingen. Toen dc aanval op de woningen van Van der Cok en Okhuysen was afgeslagen richtte zich de furie op het huis van Couwenhoven, die eveneens aan de Nieuwe Rijn, tegenover de Vismarkt, woonde. En het verging Couwenhoven niet beter dan zijn collega Stripriaan. Het meubilair werd tot brandhout gehakt, linnengoed en kleren aan flenters ge scheurd, boeken en paperassen ver scheurd en verstrooid, de bedden werden opengesnedenTot diep in de nacht duurde de vernieling. Hulppolitie geloofde het Intussen had het stadsbestuur alarm geslagen en de burgers onder de wape- geroepen. Maar blijkbaar waren ook bij de wapendragende burgers de pach ters niet populair en was er niet veel bereidheid voor hen in de bres te sprin gen. De opperstalmeester van Z.H. Stad houder Willem IV, die in de nacht Leiden arriveerde en namens de stad houder een beroep deed op de burgerij de orde te handhaven, kreeg tenmin- ten antwoord, dat men niet bereid de pachters bij te staan „al soude haar de duyvel halen." Het bleef die nacht verder bij enig< baldadigheid en ook de volgende dag het betrekkelijk rustig. Het huis de korenkoper Van Ingen, het volk nog een herinnering bewaarde uit het jaar van de strenge winter 1740, toen hij de broodprijs tot ongekende hoogte had opgedreven, werd aangeval door enkele soldaten ontzet En de pachter Arnoldus Moriaanhooft wist voorlopig plundering te voorkomen, door de menigte uit te nodigen de vol- Op de vierde dag begon bet pas goed. In de ochtend van de vierde dag (de 20e Juni) begon hét volk samen te scho- het huis van Van der Cok. De wachtpost werd mét stenen bekogeld weldra de wijk. Weer werd brandklok geluid, weer kwamen de bur gers onder de wapenen, laat. Reeds had men met een paal de toegang tot de woning van Van der Cok geforceerd. Dit huis, een der móóiste var Leiden van die dagen en om zijn prach tige inrichting het Paleis van Venetië genoemd, werd zo grondig verwoest, dat- slechts een ruïne overbleef. Nadat alles was verplaatsbaar was vernield had, begon men de kozijnen uit de de leuningen van de trappen te breken en ook de planken uit de zolders halen- Het stof werd uit de dorstige kelen weggespoeld met de kostelijke wijnen uit de welvoorziene kelder en verhitte de Winkelweek te Leiden De inschrijving voor de winkelweek het kader van de jubileumfeesten sluit definitief op Woensdag 21 Juli. Secretariaat: Breestraat 141, tel. 20669. Het jubileumconcert in de Hooglandse Kerk Tijdens zijn gisteravond via de derde jn van -het gemeentelijk radio-distribu tienet gehouden causerie heeft de heer H. de Wilde, voorzitter van K. en O., enkele mededelingen gedaan over het hier ter stede in het kader van de jubi leumfeesten op Donderdag 26 Augustus i de Hooglandse Kerk onder auspiciën in K. en O. te geven jubileumcohcert. Uitvoerig wees de heer De Wilde nog op de betekenis van dit door ons reeds aangekondigde concert, dat hij, gelet op de samenstelling der koren, een mani festatie van grote eendracht noemde. OOK J. v. STRIEN ONDERSCHEIDEN Ook de heer J. van Strien, Jan Lieve- straat 7, is Donderdag door Prins Bern- hard onderscheiden met het bronzen kruis, en wel voor zijn dappere daden, le Meidagen van 1940 verricht te Valkenburg. Jaarverslag Leidse Damvereniging Deze bekende Leidse damclub hield in hotel Central een druk bezochte alge- jaarvergadering. Na een kort ope ningswoord van de voorzitter, de heer d. Vlist, en na afhandeling diverse jaarverslagen, waaruit bleek dat de penningmeester een batig saldo had, werd overgegaan tot het uitreiken van de prijzen. Voor de hoofdklasse aan de heren B. Slegtenhorst en P. v. Leeuwen, de le klasse aan de -heer J. v. d. Meij en voor de 2e klasse aan de heer J. Dreef. Door het niet herkiesbaar stel- .'an enkele bestuursleden werd voor a.s. verenigingsjaar het bestuur als volgt uit de vergadering gekozen: als voorzitter de heer J. Vermeulen, terwijl als verdere bestuursleden zijn aangewe- de heren B. Slegtenhorst, W. Kleijn Sr, Th. Uijttenbogaard en J. W. Freeke. De techn. commissie zal dit jaar bestaan uit de heren B. de Kier (voorzitter), W. Heemskerk, L. Gerritsen, J. Huisman Sr A. Sladek, terwijl de heer L. Gerrit sen tevens de redactie zal verzorgen. Wegens de steeds stijgende uitgaven werd het voorstel tot verhoging va contributie -met algemene stemmen genomen. Nadat nog enkele vragen waren beantwoord, sloot de scheidende voorzit ter te middernacht de vergadering. gemoederen eens te meer. Tegen half drie beschouwde men de karwei als gedaan en trok de joelende springende menigte met flarden behang sel aan stokken gebonden als vaandels in de stoet de stad weer in. De schrij vers- en tellershuisjes werden binnen een uur tijds met de grond gelijk gemaakt Daarna moest het huis van Okhuysen het ontgelden. Het werd even grondig vernield. Zelfs de in de stalling aan de Middelweg staande phaetons, arresleden en chaisen werden niet vergeten. Ook Arent van Bleyswyk kreeg voor de tweede keer bezoek en de Korssteeg lag weldra tot manshoogte bezaaid met ka potgeslagen meubelen. In optocht ging het daarna naar de woning van Meindert Steffens; de man nen met ontblote borst, de vrouwen de haren in slierten langs het-^verhitte ge zicht en blijkbaar had men. in de afbraak al enige-ervaring gekregen,, want in wei nige uren was de prachtige woning alle sierlijkheden ontdaan.. Zelfs het dak was gedeeltelijk afgebroken. En nog men niet voldaan. Arnoldu9 Moriaan- hooft, loze guit, had de plundering trach ten af te kopen met een vat.bier en ver dere tractaties, maar zijn populariteit was daardoor blijkbaar niet tot voldoen de hoogte gestegen, 's Avonds om half tien moest ook zijn woning het ontgelden. Toen was de furie voorbij. De 21e Juni kondigde het stadsbestuuf aan, dat voorlopig de inning der pach ten werd opgeschort. De 25e Juni zocht stadhouder Willem IV de staten een einde te maken aan het verpachten der belastingen. Een bewogen periode in de geschiedenis der Lage Landen was ten .einde- Bestuursbeleid C.H.U. goed gekeurd Enthousiaste ledenbijeenkomst in „Rehoboth" Gisteravond belegde de afdeling Lei den van de Ghr.-Hist. Unie een leden vergadering in wij-k-gebou-w „Rehoboth", die zeer veel belangstelling had. De voorzitter, de heer D. van der Kwaak, memoreerde in zijn openings woord het gunstige resultaat van de ver kiezingen voor de C.H.U.. dat in Leiden een winst van niet minder dan ruim 2000 stemmen liet zien. Vervolgens wees spr. er op. dait de Unie in de eerste plaats de Kerk, ons land en ons volk wil dienen. Zij wil de Kerk niet afbreken, maar opbouwen en sterk haar beginselen laten doordringen in het politieke leven. In deze onzekere tijden wenst zij een positief geluid te laten horen. In het slot van zijn toespraak dankte spr. allen, die zich in het kader van de verkiezingsactie op enigerlei wijze verdienstelijk hebben gemaakt. De secretaris, de heer J. Schinkel, las de notulen, dn aansluiting waaraan hij' de vergadering iruim tachtig nieuwe leden voorstelde. Voorts gaf de voorzitter een uit eenzetting van de hier ter stede ge voerde propaganda-actle, waarbij on der meer het beleid van het afde lingsbestuur ter sprake werd ge bracht. Met het oog op een heden avond met de Leidse predikanten van de Prot. Chr. Werkgemeenschap in de Party van de Arbeid te houden bespreking komt het ons gewenst voor, niet in te gaan op de verhou ding, welke door bepaalde propa ganda Is ontstaan deze deze predi kanten en het afdelingsbestuur. Wel willen w(j naar voren brengen, dat gisteravond overduideiyk is ge bleken, dat de ledenvergadering zich unaniem achter het bestuur en zijn ln de verkiezingstijd gevoerde beleid schaarde. De vergadering ademde een geest van enthousiasme. Textieluitverkoop van 2-15 Augustus In het tijdvak van 2—15 Aug. a.s. heeft de detailhandel gelegenheid op punten gewaardeerde textielgoederen puntenvrij of tegen verlaagde puntenwaarde naar keuze van de handelaar te verkopen aan het publiek, mits daarop korting wordt toegepast van 10 pet. Voorschoten Zondagsdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt dit weekeinde waargenomen door dr M. d. Stoel, Veurseweg 20, telefoon 356. De heer C. J. M. Bancken teraardebesteld Gisterochtend vond in de R.-K. kerk t. Laurentius de plechtige uitvaart plaats van de heer C. J. M. Bancken, die Maandag door een trein werd overre- en gedood. Er was belangstelling de zijde van de raad, het college van n W., de Ned. Spoorwegen, de R.-K. Bond, K. A. B. enz. Tussen een haag van spoorwegmensen werd het stoffelijk overschot naar het kerkhof gedragen. oAlex %osemeier zestig jaar Kundig impressionist met gevoel voor het subtiel4 DE MATS VAN DE STRAAT IN ZIJN DAGELIJKS WERK Vandaag stellen wij U hoogte zal ik U maar niet van hun ervaringen. Er twee geroutineerde Leid- vertellen". In ons binnen- vonkte iets in hun olijke ste prezen wij onze zegs- ogen. „Ja, man om zijn menselijk niet inzicht. Een beetje kregen toch gelijk, want toen vroegen: „Kan iedereen 't Zijn potige kerels, die voor geen kleintje ver vaard zijn. zijn heus dom en ons be staan is zeker niet zo doelloos als de mensen wel denken. Dat moet U goed in de Toen wij het moedige dit luchtberoep uitoefe- krant zetten". We beloof- tweetal bij i t huis t nen?", kregen we als ant- de Witte Singel ontmoet- woord: „Volstrekt niet, „Nog even lachen, me- ton on onon nnnr boven je inoet de gevaarlijke neer?" „Ja, waarom niet". „Luister dan. Een paar keken, kregen i vreemd gevoel in ons. We bewonderen de glazen wassers, hun kunnen langs en bovenaan de lange ladder, die voor ons oog beangstigend stond te trillen, als ze klommen. „Wat kijkt U zuur", zo klonk een stem uit de lucht. „Niet kwalijk De glazenwasser dagen geleden kwamen we bij een mevrouw. Een klant van ons. Een best hoor. Hoog waren an 't werk. Ineens i boven ons: „Zeg schil- kanten altijd in 'toog houden". er bij te pas. Niet te veel der wil die goot, boven je, beneden kijken, als niet onder handen 1 i bescheid. n{ei verlicst. m Zij kwamen beiden een hart hebben, waarmee meer aan te hangen. Ik beneden. De ladders iemand, die geen glazen- zeg U, dat-ie 't liegt. Die kregen forse rukken, kijken, dan zitten is, i minst goot is sterk genoeg. Maar voor alle zeker- moet je tegen de heid, wil je er straks even met je stoeltje aan gaan hangen, dan kan 'k heer- tenminste tegen de schil- boven de lijk, goed"Eigen- der zeggen, dat-ie pure schappen, die niet ieder zotteklap verkoopt." grond. En dat is glazenwasser in hart en nieren nog niks. In Am sterdamDe maxium- telden ons ongedwongen 't vroeg... De verjarende in zijn atelier. ft is haast niet te geloven, dat deze morgen zestig jaar wordt. Temidden zijn schilderijen zit Alex Rosemeier •en la-ge schilders driepoot in zijn atelier aan de Melchior Treublaan, biedt sigaret aan en steekt er zelf óók een op. „Niet te geloven?" lacht hij vol en strijkt peinzend door zijn met schaarse grijzen draden doorweven donkere haar dos. „Ik werd op 18 Juli 1888 in Indië ge boren. Mijn vader was assistent-resi dent te Soerakarta". En dan volgt rad het verder verhaal van een consequent tn zijn roeping gewijd leven. „Met veertien jaar kwam ik naar Ne derland en behaalde er het einddiploma HBS te Apeldoorn. Maar mijn vader weerstreefde mijn schildersneigingen!" Een pauze treedt in. Dan zegt Alex Rosemeier: „Het was de wereld-oude strijd tussen het oude en het jonge ge slacht! En het jonge geslacht won, als altijd!" „Op mijn dertigste jaar ongeveer had ik mij ontworsteld aan vaders plannen EEN DOKTER NODIG? De Zondagsdienst der huisartsen wordt WELKE APOTHEEK? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der a-potheken te Leiden wordt van Za terdag 17 Juli 13 uur -tot Zaterdag 24 Juli 8 uur waargenomen door: apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, en de Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 20313. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. 'Van boeken en tijdschriften Ware I verhalen van Eduard het Schaap, uitgeverij „De Sleutel", Antwerpen— Haarlem. Leen was een aardige, flinke jongen m dertien jaar en klaarblijkelijk het criterium van de ware en onware ver halen van Eduard het Schaap. De figuur Leen uit Ihet eerste oniware verhaal tenminste wordt in de andere geschiedenis van dit, overigens aantrek kelijk uitgegeven, boek in taal en ge woonten voortdurend herhaald. Die taal gebaseerd op het jongens-bargoens van ize straten en de schrijver heeft klaar blijkelijk gedacht, er het boek aantrek kelijker door te maken. Hij vergat daar bij, dat het straatjongensbargoens door de meeste vaders en moeders in de huis kamers nu niet bepaald wordt geaccep teerd. En terecht, naar wij bescheiden-lijk menen. Daar komt nog bij, dat onze Eduard blijkbaar nooit van het bij kinderen vaak voorkomende psychologisch verschijnsel de anale fixatie heeft gehoord, een verschijnsel, dat verstandige opvoeders niet plegen te stimuleren. En als we bijv. het verhaal van de geit Adriaan de koe horen zeggen: „Nou, we plassen al lemaal op de stoep, lekker!", dan zijn we geneigd met de ooievaar te antwoorden: „Koe èn Eduard jê bent een vie zerd!" Men trekke uit dit alles echter niet de conclusie, dat de jongens in dit boek ok niets, maar dan ook hele- 11 niets goeds wordt bijgebracht. Leen Makkook leert in het eerste ver haal bij Sinterklaas, in wie hij voor en modern jongetje héél vreemd op 'n dertiende jaar nog gelooft, zijn heb berigheid af. En er wordt rijkelijk ge strooid met geologische, stedebouwkun- dlge en historische gegevens. Maar ver der dan gegevens brengt ons Schaap het niet. Waarmee we maar willen zeggen, dat we onze jongens liever met een half begrepen Jules Verne in de handen zien dan met deze schaapachtige verhalen in het hoofd. C. Th. R.. „RubensRembrandt" door Nea- polis, A. W. Sijthoffs U. M„ Leiden, Hebben wij in afzonderlijke werken reeds veel gelezen over de levensbijzon derheden van -beide grote meesters, Nea- polis stelt het verloop van hun levens direct tegenover elkaar en laat ons de tegenstellingen zien op een wijze, die ons inzdoht in het ontstaan van hun kunst werken ten zeerste verdiept. Rubens, genieter van het leven, schil der van het physische. begeesterd door de uiterlijke schoonheid van het barokke- Rembrandt, de kluizenaar, beschouwer van het leven, schilder van het psychi sche, bezield door de schoonheid van het innerlijke, Rubens, de erkende, Rem brandt de miskende. Beiden hadden verdriet om het ver lies van geliefden en louterden hun kunst. Rubens kwam er boven uit. Rembrandt ging er aan ten onder. Op overzichtelijke wijze stelt de schrij ver de stadia van hun levens naast el kander, links op het blad die van Ru bens rechts die van Rembrandt. Hun le ven was één grote tegenstelling. „Maar dan, na hun dood", zo besluit de schrijver, „leven zij samen verder, deze machtige meesters der schilder kunst. Symbolen van pracht en schoon heid." Het hoek is keurig uitgevoerd in kunst druk en met prachtige afbeeldingen lucht. „De wolken branden" door Margje Toonder, uitg. A. C. Strengho-lt, Amsterdam. De schrijfster heeft in dit verhaal, dat handelt over de gebeurtenissen des dage- lülksea leven» tijdens de bezetting, met opzet alle problematiek achterwege ge laten en "zich uitsluitend gericht op het tragisch-komïsche met het doel. haar manier €e lezers een hart onder iem te steken. In de door school meesters zo verfoeide „en-toen"-stijl, welke hier echter volkomen op zijn plaats is, schrijft Margje over haar üjikheden als huisvrouw, over Jan Ger hard, ha-ar man, over de buurman- kameraad, over de Kultuurkamer, alles met een -bekorende oppervlakkig heid en opzettelijke naïveteit, welke die gehele verschrikkelijke tijd -in een licht milde humor plaatst. Ook de pri mitieve tekeningen, die zij bij haar haal maakte, dragen hiertoe bij. Dit boek is weliswaar geen Dor onze literatuur, doch het heeft zeker recht op een plaatsje in de boe- en kreeg les van Frits Jansen, onderdi» recteur en hoofdleraar van de Haags* acad. voor beeldende kunsten. H. M. d* Koningin koos deze leraar eveneens tot haar mentor in het schilderen. Geen slecn- te leermeester dus! Later kwam de Ant» werpse schilder Alphons Bayens in mijn leven en, toen ik mij te Leiden had ge vestigd, ontving ik verschillende nuttig* wenken van Floris Verster. Ik schilderde veel in de omgeving van Nieuwkoop. Dat omstreeks 1923 en 1924, toen ik daar een houten huisje bezat. Ik werkt* daar samen met A. J. van Driesten en v. d. Windt, met Weissenbruch en met nog andere Hollandse landschaps schilders. Later werkte ik te Giethoorn» in de Betuwe en te Amsterdam. Maar ik bleef Leidenaar!" „Was U aangesloten bij een schilders genootschap?" „Ik ben lid van de Nederlandse kunst kring. dertig jaar geleden opgericht met de bedoeling, schilders, die in de be staande genootschappen geen opnam* vonden, de gelegenheid tot exposeren te geven. En verder ben ik lid van St. Lu- s te Amsterdam". „In 1927 en 1928 viel mij de konink lijke subsidie ten deel". Het schilderijtje, arom dit geschiedde, hangt beneden de huiskamer: een dreigend water landschap, waar donderwolken zich sta pelen langs de horizon. „U hebt niet veel contacten in Leiden?"? „Wel", zegt Alex Rosemeier, „als men is niet zoekt! Maar ik exposeerde in het Stedelijk Museum in Amsterdam en „Mesdag" in Den Haag. Perscommen- en vestigden de aandacht op mij, nog de laatste jaren. Maar als men in Leiden zoekt naar representatieve schil ders. vergeet men een Van Driesten, een v.d. Windt En het is op beschamende wijze wéar! Het moge dan eveneens waar zijn, dat zij een oude formule volgen, de laat-19- eeuwse, zij doen dit op zó persoonlijk* en overtuigende wijze, dat men hen tod» moeilijk zonder meer kan voorbij gaans." Terwijl hum kundigheid boven alle twij fel is verheven. U behoeft maar te luiste»- ren naar een uiteenzetting van Rose meier over kleur en toon, om te weten» waarmee deze schilder zijn subtiele nu anceringen bereikt. En dat kan van onze jongere schilders lang niet altijd worden gezegd. Overigens is de moderne tijd ook niet zonder meer aan Rosemeier voor-bij ge gaan. Zijn impressionisme werd blon der, zijn toets krachtiger. Deze jeugdige zestig-jarige belooft inderdaad nog veel voor de toekomst. C. Th. R. Zomernummer „De Wandelaar" „De Wandelaar" versohenen een Ju-li-nummer,dat de zomermaand al-Ie eer aandoet. Een met mooie foto's verlucht artikel van M. Barendrecht Hoen behandelt het bij uitstek Holland- Se onderwerp: de weiden en hun luister. S. Boon vertelt van boeiende ervaringen met de kluten bij een plotselinge polder overstroming en Tsalling Terpstra juicht een „Zomerdag onder zeil", op de Friese wateren. De Drentse legende van ,Tweë reuzen en een meisje" leverde Anno Teenstra stof en L. van Wellen- burg vraagt aandacht voor St. Anna ter Muiden en het zwaargeteisterde Zeeuws- vlaamse stedeke Sluis. Technisch aan gelegde lezers zullen genieten van wat Boerstra meedeelt over „een nacht- eger op radar", die ook de natuur liefhebber interesseert. Jan Visser vraagt meeleven met „Het Noord-hollandse Landschap". Toepoel wandelt met "Es en buldoggen. En tenslotte worden de rubriek „Korte Wandeling" o.m. de problemen van bomen en bliksem en van cultuursteppe of landschap met bosvege- tatie aangesneden. Uit de nalatensohap van Nol Binsbergen werden prachtige platen gekozen, waarvan vooral die van lepelaar-spaar „bij de wieg" ontroe- Uit de pers Godsdienst is privaatzaa.lt Nakaarten is nooit prettig, maar som* nodi-g. In een verkiezingspamflet van de Prot. Chr. Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid afdeling Leiden, werd ge schreven, dat degenen, die uit de vroege re S.D.A.P., de V.D.B., de C.H.U. en da C.D.U. de P.v.d.A. oprichtten, het hier over eens waren, dat „de leus godsdienst is privaatzaak wordt losgelaten". Meer dan opmerkelijk is echter, wat de heer G. Verschoor in het Chr.-Hist. weekblad „Koningin en Vaderland" van 9 Juli onder meer schreef naar aanlei ding van een debatavond te Sassenheim. Namelijk het volgende onder de titel „Aan 't klokketouw": „De vergadering werd door onze plaat selijke C.H.-voorzitter met Schriftlezing en gebed geopend, wat met gepaste eer bied kon plaats hebben. Aan het eind der bijeenkomst verklaarde de voorzit ter van de P.v.d.A., dat hij nog een laat ste opmerking wilde maken, n.l. dat het hem speet, dat de vergadering met Schriftlezing en gebed was geopend ge worden, daar hij zich dit anders had voorgesteld. Na deze laatste ontboezeming trekken wij ons maar liever in onze stille toren terug Lezers schrijven ons. Maar mijnheer, is dat nou een verslag Hazerswoude Dorp, 15 Juli 1948. Aan de redactie van de Nieuwe Leid- sehe Courant. Maar mijnheer, ls dat nou een verslag van zulk een feesttocht, zoals wij ouden van dagen dat Dinsdag hebben beleefd? Het lijkt wel een verslag van een raads vergadering in Nergenshuizen en Géén- land. Hier is een ander en ik hoop, dat u ruimte er voor maakt. U laat er een van die onbenullige stukjes maar voor in de papiermand terecht komen, over sport, 's Morgens reden wij af, terwijl een flinke stortbui neerplenste, wat niet be lette. dat het achterblijvende deel van de dorpsbewoners ons hartelijk toejuichte en vaarwel wuifde. Het was de enige bul, die wij 'hadden te incasseren. Verder was het prachtig weer. De tocht ging eerst het hele dorp in de rondte, in deze volgorde: DorpWest eindeZijde—Hogeveen—Roemer—Voor wegDorp en toen via Leiden en Wasse naar naar Scheveningen. De zee was wild en veel te koud om te zwemmen: de bad pakjes zijn in de klapmand gebleven. Toen in een groot hotel een heerlijke, warme maaltijd, die gekruid werd met luimige voordrachten, die de oudjes ten beste gaven, of door de comité-leden werden voorgedragen, in welke men el kaar lachend de waarheid zei. Toen naar onze residentie. In matige gang werd door Den Haag gereden, ter wijl een woord van lof toekomt aan da verkeerspolitie, die ervoor zorgde, dat onze stoet van 25 auto's op de drukke kruispunten voorrang had, zodat hele slierten trams, auto's, enz. werden stop gezet, om ons door te laten. Wat voelden wij ons voornaam en gewichtig! Ook in Rotterdam herhaalde zich dit en nam de politie ons in bescherming. Wij ouden van dagen rilden er van, zoals in Den Haag verkeerspolitie op hun motorfiet sen door de volten vlogen om op een volgend kruispunt weer op post te zijn. Van Den Haag ging het naar Rotter dam, door de stad over de Maasbrug en door de Maastunnel terug. Langs de ri vier konden wij de oceaanstomers be wonderen. Toen naar de Diergaarde en in de restauratiezaal werden wij op brood en koffie onthaald. En toen was het tijd om huistoe te gaan. Wat zo leuk was, was dit: overal op de buitenwegen en in de dorpen lachende mensen, die ons toewuifden. En in ons dorp weer aangekomen werden wjj door de burgerij en de Harmonie toegejuicht, of wij de redders van het Vaderland waren. Het was een onvergetelijke dag. En lees nu maar eens onze advertentie: wij zijn dankbaar en voldaan. Hazerswoude. Een van dc deelnemer# van de tocht

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2