Itiruuir jCriïtsrljf (üsimuil Russen treiteren in de corridors om de transporten te verijdelen Wist U PATERDAG 17 JULI 1948 BUR. en REDACTIE: Hogewoerd 103. Tel- redactie: 20408; Adm-: 22710. Postrekening: 58936- ABONNEMENTEN: ƒ3.90 per kwartaal; ƒ1.30 per maand; ƒ0.30 per week. Negen en twintigste jaargang No. 7563 DIRECTIEP. DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken pStanhfcstirfc Is ghttieven myu bert in tetjfjenspwt" Maar zestig zware Superforten zullen Sowjet- machtsvertoon overdaveren De Berlynse crisis is in dit stadium getreden, dat politieke en diplomatieke „n nemers" te Washington openlijk verklaren, dat het aanbrengen van strategische sterkingen in Europa, in direct verband staat met de precaire situatie van vraagstuk Berlijn, dat zich meer en meer op noodlottige wijze schijnt te ontwikkelen Lord Tedder, luchtstafchef en maar schalk van de Royal Air Force, is gister middag op het Britse vliegveld in Ber lijn, Gatow, aangekomen voor een in spectie van de luchtbrug-operaties. Op de vraag, of de luchtbrug voor onbepaalde tijd gehandhaafd zal worden, antwoordde Tedder: „Wij presteren reeds veel meer, dan ik beloofd had te kunnen doen, maar men weet nooit, wat men precies uit een •luchtmacht kan halen." i De Russen waarschuwden gisteren de Amerikaanse en Britse luchtmacht, dat Sowj et-gevechtsvliegtuigen oefeningen zullen gaan houden in de luchtcorridors. die voor de voedselaanvoer gebruikt worden. De „Yaks" zullen van 7 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds tussen de voedselvliegtuigen door cirkelen. De Britten en Amerikanen hebben met na druk verklaard, dat deze nieuwe fase in de „kleine, koude oorlog" om de verbin dingslijnen naar Berlijn, de voedselvoor ziening niet zal beïnvloeden. Gisteravond zijn ook „Yorks", zware bommenwerpers van de RAF, met de ravitaillering be gonnen. Generaal Clay is inmiddels in Berlijn teruggekeerd. Groots machtsvertoon der Amerikanen. De Amerikaanse legerluchtmacht heeft meegedeeld, dat zestig superforten hun Amerikaanse bases naar Engeland zijn vertrokken. Deze monster-bommenwerpers zullen gestationneerd worden op drie bases de R.A.F. Volgens waarnemers te Wash ington, heeft de vlucht van deze B toestellen een grotere betekenis, dan het, door de luchtmacht genoemde, woord „oefening" kan worden gehecht. Er zijn n.l. veel meer machines en manschappen bij' betrokken, dan gewoonlijk. Vijftien honderd vliegers en technici zijn aan boord van de Superforten, die gisteren reeds op weg waren. Ook het gebruik van Britse bases is ongewoon. Voorts gaan er onbevestigde berichten, dat Frankrijk eveneens vliegvelden v> Amerikaanse toestellen in gereedheid worden gebracht. Onomwonden wordt het aanbrengen der versterkingen Europa in verband gebracht met de Ber- lijnse crisis. Dertig Superforten bevinden zich reeds op de basis Fürstenfeldbrück in Beieren. In Londen spreekt ir eens van een groots machtsvertoon der Amerikanen in verband met de kwestie-' Berlijn. Harde Britse tegenmaatregelen. De Britse autoriteiten hebben volkomen stopzetting van het gebruik van electri- citeit voor industriële doeleinden in Ber lijn bevolen, behalve in gevallen, waar voor toestemming van het Britse mili taire bestuur is verkregen. De drie mili taire gouverneurs van West-Duitsland gaven een verordening uit, waarbij het verboden is West-Berlijn te verlaten. Dit geschiedde, nadat onlangs voorraden le vensmiddelen en brandstoffen in het Wes ten der stad werden „bevroren" om te voorkomen, dat zij naar het door de Sov jets beheerste gebied zouden wegvloeien. Een ruilovereenkomst, om uit de Britse sector radiolampen aan de Russen te le veren, is door de Engelsen ongedaan ge- Smuts: Blokkade is erger dan oorlog Veldmaarschalk Smuts zeide in eer rede te Durban niet te geloven, dat Rus land tegenover de wereldopinie de moed zal hebben de blokkade van Berlijn te handhaven. De Westelijke mogendheden mogen zich niet bij de huidige toestand neerleggen, want de blokkade is erger dam oorlog, aldus Smuts. Vandaag stellen wij IJ voor Dick van Delft, Lange- vaart 35, Rijnsburg. Vorig jaar Augustus vertrok deze pit tige boy met de „Kota Inten" naar de rimboe. Maar Dick zat helemaal niet in de put: integendeel, hij was verrukt over de rei- en schreef boekdelen vol naar huis. Hij is ingedeeld bij de Mariniers en be last met het rijden van een keukenwagen. Dat betekent de gehele dag achter het stuur zitten op wegen, die niet best ge- Te Cardiff drong Churchill dat Engeland zich afwendt v; leden en vooruit gaat zien na waarin Duitsland zijn plaats in het Euro pese gezin weer kan innemen, om hel aangerichte kwaad te herstellen. Hel Europese continent moet opnieuw oprij zen in al zijn oude glorie, volgens Chur chill'. Zowel Westelijke Geallieerden als Rusland dingen naar de gunst der Duitse bevolking. Reuter meldt uit Londen, dat de Fran: regering, te Londen officieel gepolst heeft, over een mogelijke viermogendhe- denbijeenkomst inzake Duitsland, teza men met Rusland dus, teneinde uit de impasse te geraken. Volgens Franse kringen Is een dergelijke conferentie vermijdelük, en hebben de Geallieerden zich onder Amerikaanse druk voortijdig in een krachtmeting met de Russen ge stort. Men acht het in Parijs geenszins zeker, dat bij het thans gespeelde spel van diplomatieke bluf, generaal Clay, a« Amerikaanse bevelhebber, aan de win nende hand is. Frankrijk staat op stand punt, dat West-Europa geconsolideerd moet worden, voordat de Duitse kwestie op het spits kan worden gedreven daarom hecht men grote waarde aan bijeenkomst van Frankrijk, Engeland de Benelux, die Maandag in Den Haag begint. Berlijn ter sprake in Den Haag Diplomatieke kringen te Londen gelo ven, dat de medewerking van de Bene- lux-landen aan het luchtvervoer naar Berlijn op de conferentie in Den Haag zal worden besproken. Bevin, Bidault de drie Beneluxministere zullen tijd< de conferentie mede beraadslagen o- de volgende stap, die gedaan moet w den na de Russische anbwoord-nota men meent, dat de geallieerde tegen-nota niet eerder, dan na de bijeenkomsten, zal worden overhandigd. Bevin komt morgen met de avondboot in Hoek van Holland aan en Bidault Maandagmorgen per vliegtuig op Schiphol, terwijl Spaak mor gen per auto naar Den Haag komt Reeds is een aantal Amerikaanse Su perforten in Engeland aangekomen. Kol. J. B. Henry, die vele aanvallen vliegende forten op Berlijn en München leidde, verklaarde niet te weten, het eigenlijke doel was voor het bezoek. Wij zijn hier voor manoeuvres, ma; deze met de R.A.F. gehouden worden weten we niet. We zijn hier voor oj ties, doch niet geveohtsklaar", zei h: MAANDAG VERGADEREN MILITAIRE GOUVERNEURS De 3 militaire gouverneurs van West- Duitsland, de generaals Clay, Robertson en Koenig, zullen Maandagmorgen Berlijn bijeenkomen, teneinde de v schillen te bespreken, tussen de Lon- diense aanbevelingen en de Duitse tegen voorstellen, die te Koblenz werden ge formuleerd. EDEN NAAR LONDEN TERUGGEKEERD. Anthony Eden, is vandaag, na zijn be zoek aan de drie Westelijke zones v Duitsland, naar Londen teruggekeerd. „Geeft acht" in het Zuid-Afrikaans De regerings-vertaler, M. J. Posthumus, gaat van Zuid-Afrika naar Nederland materiaal te verzamelen, teneinde de voorraad Afrikaanse militaire uitdruk kingen te vergroten. Hij heeft vroeger reeds een Engels-Afrikaanse dictionaire geschreven, die na de nieuwste militaire uitvindingen, niet meer „up to date" Een Ned. uitvinder, die bijna in het vergeetboek raakte Luit. ter zee Wichers, de vader van het Schnorkel-systeem Hoe kwam het, dat de Duitsers i oorlog wat onderzeeboten betreft toch eigenlijk in de meerderheid warei plotseling met een groot aantal nieuwe U-boten, waaronder de grote U 21, die troepen vervoerde, op de zeeën versche nen, toen de geallieerden dachten, dit ge vaar te hebben bezworen? Zoals wij reeds meer hebben gemeld, profiteerden de Duitsers hier van het „Schnorkel"-sy- steem, waarbij het mogelijk is onder wa ter te varen met dieselmotortractie i.p.v op accu's. Pas na de capitulatie is het duidelijk geworden, dat het hier geen Duitse ding, maar een Nederlandse is, die toe vallig bekend werd, doordat in 1940 de tekeningen van enkele nieuw te bouwen Ned. duikboten in Duitse handen vielen. De luitenant ter zee le kl. J. J. Wichers had n.l. destijds in Indië deze uitvinding gedaan. Men had er geen interesse In Nederland echter begon men, volko- buiten medeweten van de uitvinder, zijn systeem toe te passen. Toen dit hem werd medegedeeld, weigerde men octrooiaanvrage, omdat hierdoor krijgs- geheimen konden worden verraden. Enkele Ned. duikboten met het nieuwe systeem kwamen ook in Engeland aa Tioemd kunnen worden. Vaak komt het voor, dat hij door kali's (kleine riviertjes) heen en tot de treeplank in het water rij den moet. Maar Dick heeft het toch naar xijn zin, of moeten wij zeggen: juist daar om? Wat niet wegneemt, dat Dick wel erg naar post verlangt. Brieve!} lezen uit Hol land, dat wordt hij nooit zat. Vandaag is het feest bij hem thuis en in Indië, want hij is jarig. Ook van deze plaats een hartelijke gelukwens, Dick. Tegen Jansen de doodstraf geëist i.p.v. 5 jaar Maakte deel uit van executie-peloton De 55-jarige H. J. Jansen, die tijdens de bezetting portier bij de S.D. in Rotter dam was, werd onlangs tot 5 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Hij heeft toen gratie gevraagd, it is hem leelijk opgebroken. Er kwam n.l. bij het nieuwe onderzoek nog proces-verbaal in, waaruit bleek, dat hij op 22 December 1944 deel had uitgemaakt een executie-peloton, dat op de schietbaan aan de Kralingse weg negen Nederlanders zonder vorm van proces had neergeschoten. Het was een repres- saille-moord voor de overval op het S.D.- gebouw aan de Heemraadsingel te Rot terdam, waarbij de S-D.-er P. Kramer geliquideerd. Hoewel Jansen beweer de niet geschoten te hebben, waren ei bezwarende verklaringen. De advo caat-fiscaal oordeelde dan ook „oog om oog, tand om tand" en eiste de doodstraf. Op 30 Juli volgt de uitspraak. Nog meer steenfabrieken door hoog water bedreigd Naast de gisteren gemelde ramp in de Kijfwaardse Polder, komen ook uit het Land van Maas en Waal berichten over het wassende water. Door de hoge water stand van de Waal wordt er in practisch alle steenfabrieken sinds ruim een week niet meer gewerkt. De productie wordt voor dit seizoen (niet hoger dan 2/3 van normaal geschat. NEDERLANDSE WONDERDOKTERS BIJ BRUSSEL GEARRESTEERD. Drie honderd Brusselaars stonden in de rij toen gisteren de politie van de Brus selse voorstad Ukkel de Nederlandse wonderdokters W. Jansen uit Harten en zijn vrouw Anne Marie Retrae uit Maastricht kwam arresteren, wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskun de. Zij verklaarden met een enkele oog opslag te kunnen zien, wat een patiënt mankeerde en door suggestie te kunnen genezen. Hetgeen men niet wenste te accepteren. GROTE VECHTPARTIJ IN DE REPUBLIEK. Te Delanggoe in de republiek is dezer dagen anderhalf uur lang gevochten tus sen stakende leden van de communis tische mantelorganisatie Sobsi en de Mo hammedaanse strijdkorpsen Hizboellah, waarbij 9 personen gewond werden, daar de stakers de landbouwers verhinderden, een stuk grond te bewerken. 1940. Men achtte daar de uitvinding voor lopig niet te verwezenlijken. Toen luit. Wichers, na enkele jaren Japanse krijgs gevangenschap in Batavia aankwam, zag hij tot zijn verbazing twee duikboten in de haven liggen: een Ned. zonder en een Duitse met zijn „onderwater-dieselsy- Doch thans wordt het systeem toege past bij de duikboten van alle belangrijke naties, Engeland, Amerika. Rusland in cluis. Als men weet, dat de uitwerking Lt. ter Zee J- J. Wichers- van atoombommen weinig nadelige ge volgen heeft voor een duikboot, terwijl men zonder het nieuwe systeem hoogstens 8 mijl per uur kan varen en hoogstens een uur onder water blijven, terwijl de nieuwe boten record op record maken, begrijpt men, welk een belangrijke uit vinding luit. Wichers heeft gedaan. In het buitenland echter meent njen nog steeds Churchill iverd niet „de sigaar Juist een groot man, onder en boven de wet, houdt zich stipt aan de regels. De politie wist, dat Churchill op het vliegveld van Bristol was en daar geldt „no smoking". Een pijnlijke taak, want zo'n nationale figuur kan toch „de sigaar" zijn. De dienaren der wet gingen naar Churchill toe, salueerden enliepen door. Gelukkig, Chur chill's beroemde Havana bleek uit te Dr De Vries weer op vrije voeten De Raadskamer van de Haagse Recht bank heeft vandaag de al of niet gevan- genhouding behandeld van dr A. B. de Vries, directeur van het Mauritshuis en de kunsthandelaar G. Katz uit Dieren, die gearresteerd waren inverband met de dezer dagen gepubliceerde schilde rijenaffaire. Het resultaat was, dat de in vrijheidstelling van beiden is bevolen. Koek en vermicelli in Augustus bonvrij Het bericht in 'het blad „De Kruide nier", dat de keuzébon voor vermicelli, macaroni e.d. begin Augustus zou ko men te vervallen, blijkt juist te zijn. Het gevolg daarvan is, dat het broodrant soen tot 2000 gram wordt verhoogd er koek e.d. vrij verkocht mogen worden. Opheffing van de brooddistributie, als door de Prot. Chr. bakkers gevraagd, ligt niet in het i Duitse vinding te doen te hebben. met-vacantie. Langzaam keert de rust in Italië weer Veertien doden door aanslag op Togliatti De stakingen in Italië zijn practisch geheel verlopen. In Bologna kwamen weliswaar nog ongeregeldheden tussen stakers en politie en in Turijn werkten gistermiddag de meeste fabrie ken reeds op halve kracht. In deze stad hebben de rebellen nog twee tramwagens omgekanteld, omdat zijn niet wensten, dat dit bedTijf weer in dienst werd ge steld. De gebeurtenissen hebben 14 do den en meer dam 200 gewonden geëist. De aanvaller van Togliatti, Antonio Bal- lante, had, volgens de politie, Hitier' ,Mein Kampf" bij zich. Hy is onder sterke bewaking naar de hoofdgevange- Rome, „Regina Coeli", overge bracht. De toestand van Togliatti was gisteren enigszins verergerd. De dokto- waren langer dam drie uur met hem bezig en dienden zuurstof en penicilline Gromyko's hoop Toen Gromyko aan boord Zweedse „Gripsholm" stapte, zei hij tot de journalisten, dat hij blij was, dat hij wegging. Op de vraag of hij verwachtte terug te keren, snauwde hij: „Ik hoop in niet". Geen snelle Kabinets formatie? (Van onze Parlementsredacteur) Het is onze indruk, dat dr Beel Maan dag a.s. nog niet zal kunnen beginnen met het raaplegen van toekomstige mi- Hebben wij het wel, dan is het resultaat van sommige fractie-vergade ringen geweest, dat nog al wat amen dementen op het Regeringsprogram na- zullen moeten worden besproken. Is dit het geval, dan is te verwachten, dat de kabinetsformateur in de eerste dagen der komende week <nog weer con tact moet zoeken met verschillende frac tieleiders. Met name van de zijde van de P.v.d. A. zijn, maar wy menen te we- rngrijpende verande ringen voorgesteld. De muiterij op de „William Carson" Het Nederlandse schip „Woensdrecht" ving een lichtsignaal op van het Ameri kaanse s.s. „William Carson", tijdens de muiterij aan boord van dit schip, dat meldde: „Hebben de marconist boord gezet". De „Carson" wordt morgen haven van Nova Scotia (Canada) verwacht. Voor het R'damse B.G. is 15 j. geëist tegen de 41j. ex-inspecteur der Rijksbe lastingen J. J. v. d. Vlugt uit R'dam, tij dens de bezetting Landstormen Het 3-j. zoontje van de fam. Van Del den te Nieuw-Loosdrecht is aldaar in het water gevallen en verdronken. T.b.v. de herbouw en inrichting de door de Duitsers verwoeste Prinses Julianaschool te Breda wordt Juli aldaar een tentoonstelling gehouden poppen van Prinses Juliana. Twenthe verwacht op 7 of 14 Aug. enige honderden Franse kinderen- Joden willen wapenstil standsbevel uitvoeren Te Lake Success is een telegram va: Israël ontvangen, waarin de Joodse staat zich bereid verklaart het bevel tot wa penstilstand op te volgen, indien de Ara bieren zulks ook doen. De Arabieren hebben tot nu toe slechts hun accoord te kennen gegeven met een staken puren te Jeruzalem op hedenavond ar. Graaf Bernadotte heeft morgen middag 4 uur als tijdstip aangegeven, waarop het bevel van de Veiligheids raad voor een nieuw bestand moet zijn opgevolgd. Na zware gevechten, hebben de Joden Nazareth veroverd. Zoals ge- meid, vertrekt Bernadotte morgen uit New York per KLM naar Schiphol vamdaar naar Rhodos. Gesneuveld voor het Vaderland Meer dan 600 doden in een jaar tyds De Regering maakt bekend, dat in de afgelopen week tot haar leedwe zen de navolgende verliezen zijm ge rapporteerd: Kon. Ned.-Indisch Leger: Amb. ser geants M. PATON A SARANG en A. AJAL, mil. serg. J. FLOHR, allen in Juni gesneuveld. De Koninklijke Marine en de Ko ninklijke Landmacht hebben geen verliezen gerapporteerd. Sinds de wapenstilstand van 31 Jan. j! zijn 41 man gesneuveld en 10 aan hun wonden overleden. De na 18 Juli 1947 gepubliceerde verlieslijsten be vatten 601 namen. EEN CONDUCTEUR VERDRONKEN EN EEN KORPORAAL GEDOOD Er hebben zich twee merkwaardige ongelukken voorgedaan. Vannacht ver dronk tijdens de overtocht van de veer boot MiddelharnisHellevoetsluis, de 31-jarige conducteur der R.T.M., J. de Leeuw. Em in de kazerne te Roosendaal de korporaal J. uit Eindhoven gister avond door een sohot uit de revolver, die onvoorzichtig ghanteerd werd, ge dood. De adj.-commiezen der dir. belastin- sn. inv. en accijnzen, F. G. Hardeman J. W. de Boer, zijn bevorderd tot co: ;-chef-de-bureau. Er is een Kampeerwet in voorbereiding Want binnen enkele jaren zijn er een millioen trekkers! Tijdens een perskamp van de ANWB op het buitencentrum „Anna's Hoeve" te Ommen werd door mr S. Kloosterman, referendaris van Binnenl. Zaken, mede gedeeld, dat over niet al te lange tijd een wetsontwerp ter regeling van het kamperen het dep. zal verlaten. Dit ont werp, dat in samenwerking met de A.N. WE. eai de Kampeerraad wordt voor bereid, wil eenheid brengen in de veel soortige gemeentelijke verordeningen. Een kampkaart of kampeerpaspoort zal wettelijk worden vereist. Men schat het aantal kampeerders thans op een half millioen en men verwacht binnen enkele jaren verdubbeling van dit aantal. Garnalenvissers op de Schelde vangen goud Vangst wordt onderweg aan Belgen verkocht De Nederlandse garnalenvissers, die op de Wester-Schelde vissen komen dage lijks, wel is waar met een leeg schip, doch met een welgevulde beurs uit terug. Zij leveren hun vangst n.l. tegen in België goedkoop gekochte Nederland se guldens af aan Belgische collega's. Hel kost ons land veel deviezen maar, behou dens een korting op het kolenrantsoen van de vissers, is er niets aan te doen. De Belgen mogen n.l. him vangst vry door de Nederlandse wateren vervoeren en op heterdaad betrappen van de vis sers is onmogelyk. De benzineredactie in België en Luxemburg. Inzake de reductie van 2 Belg. frs. per liter op de benzineprijs voor buitenlan ders, die langer dan 3 dagen in België of Luxemburg verblijf houden, deelt de KNAC mede, dat de dagen van binnen komst en uitgang worden medegere- kend. De regeling geldt tot 1 Oct. 1948. WE KRIJGEN WEER WAT..., Met negen West-Europese landen wor den nieuwe onderhandelingen gevoerd over leningen, Ln het kader van het E.R.P. tot een bedrag van 700 millioen dollar. Ook Nederland en N. O. Indië zullen in aanmerking komen. DAT te A'dam is overleden de oud-dir. van de Fabriek van Chocolade- en Sui kerwerken aldaar, F. J. Kiene. DAT volgens de „Nwe Crt." de vroegere fractievoorz. der WD in de Tweede Ka mer, dr S. E. B. Bierema, naar de Eerste Kamer gaat in de vac.-Zegering Hadders, die naar de Tweede Kamer verhuist. DAT zyn bevorderd tot hoofdcommies van Soc. Zaken drs H. J. Koster en mr J. v. Drimmelen en is benoemd tot secr. in vaste dienst bij het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening te Den Haag mr G. W. Putto. DAT de Roosendaalse aannemer J. M., die f 10.000 hoger inschreef dan volgens de prijsvoorschriften geoorloofd was, f. 100 boete kreeg. DAT gisteren op het Richard Wagner- plein te A'dam een monument is onthuld jor de 100 jaar geleden geboren oprich- r van de Wagner ver. en het Res. Orkest, ,r Henri Viotta. DAT de Bedrijfshoreca aan min. Vos verzocht het Zondagsrijverbod op te hef fen, daar de Horeca-ondernemers hier door inkomsten missen. DAT de gouverneur van Suriname, dr Huender. gisteren met de „Stuyvesant" naar de West is vertrokken en de gouver neur van Curagao ir L. A. H. Peters met de K.L.M. naar New York. DAT zijn benoemd tot administrateur bij het dep. van O., K. en W. de referen daris dr F. Bender en mr A. W. Schade van Westrum, thans ambtenaar by het dep. van Econ. Zaken. DAT in Juni het aantal bij de Gew. Ar- beidsbureaux geregistreerde werkloze mannen terug liep van 30.898 tot 29.444 en het aantal werkloze vrouwen toenam 2693 tot 2859. DAT ten besluite van de landbouwweek in Wageningen de laatste dag een Coöpe ratieve morgen en een Agronomisch-his- torische middag had, met als sprekers dr H. J. Frietema. dr H. J. Louwes, N. G. Helders, dr B. H. Slicher van Bath en dr J. Naarding. DAT de Comm. der Koningin, mr L. A. Kesper, in Dordrecht gisteren de hoffees ten en de „Dawet" handelstentoonstelling opende. DAT voor het A'damse B.G. 15 jaar ge vangenisstraf is geëist tegen F. H. F. Pas uit Soest, die o.m. de gefusilleerde auteur Walter Brandligt aan de SD. uitleverde, nadat een overval door illegalen op P's kasteel was gedaan. DAT de Bankwet 1948 in werking zal treden op 1 Aug. a.s., evenals de artikelen 2 t/m 7 van de Wet nopens de naasting der aandelen in de Ned. Bank. DAT de eigendommen van de Pinaco theek te München van Maandag a.s. af zijn te bezichtigen in het Rijksmuseum te DAT de driedaagse nationale schilders vaktentoonstelling te Utrecht op 20 Juli om half elf wordt geopend in de Jaar beurshallen. DAT het Dir.-Gen. voor Bijz. Rechts pleging. C. v. Bylandtlaan 3, Den Haag, inlichtingen verzoekt over de Duitser Karl Johann Tiefel. die Ned. gevangenen uit het kamp Dachau zou hebben handeld tijdens werk in München. DAT de technoloog bij het Rijkswe- genbouwlaboratorium, ir A. J. P. v. d. Burgh te Den Haag. is benoemd tot hoofd ingenieur van de Rijkswaterstaat in bijz. DAT is benoemd tot inspecteur van de Arbeid in tijd. dienst ir F. L. Stok le 's-Gravenhage, ter standplaats A'dam. DAT van 6 t/m 8 Sept. in Utrecht in ternat. studiedagen betreffende de paar denfokkerij voor landbouwdoeleinden worden georganiseerd o.m. door de Zoötechnische Vereniging. DAT scheepvaartautoriteiten, stuwadoors en zeelieden Philips bezochten. DAT het transport van de 30 m lange vacuum-distillatieketel van Breda n; de B.P.M. te Pernis zeer vlot verliep het projectielachtige monster veel bekijks had. DAT de Lord-Provost van Edinburgh, A. H. Murray, volgende week in Middel burg een goft van 200 pond van Edin burgh, Glasgow en de „Lowland Division' zal overhandigen. DAT in Middelburg m.m.v. de handel een tuinbouwbeurs is gehouden. DAT het Ned. jacht „Albatros", op van Kopenhagen naar Marseille, door storm is beschadigd en de haven Ostende is ingesleept. DAT de Ned. Pluimveeteeltver. 28 Juli in Utrecht haar jaarverg. houdt. DAT de Bredase politierechter 23 boe ren tot geldboeten van pl.m. 40 gld. en een maand voorw. gev.straf met 2 jaar' proeftijd veroordeelde wegens toepassing van het krooisysteem (ongeoorloofde ar-j beidsbemiddeling). I DAT in Meppel de 28-j. J. Th. is gear resteerd wegens diefstal van een aantal gouden ringen aldaar en inbraken in Gro ningen. Winschoten, Amersfoort, A'dam en Haarlem. DAT in Drunen en Waalwyk 128 koeien clandestien blijken te zijn geslacht, in welke zaak 10 verdachten zijn betrokken DAT de 17-j. Van V., die uit het opvoe dingsgesticht De Kruisberg by Doetin- chem ontvluchtte, er met een vrachtauto vandoor ging toen hij financieel knel geraakt, doch na een botsing te Mep pel werd gegrepen. DAT Venlo's stroomverbruik sinds 1939 is verdubbeld en er daarom twee verdeel stations worden gebouwd. DAT in A'dam is overleden Louis Henri Richard, een der bekendste Ned. acro baten. DAT door de Stichting Friesland 1940- 1945 ook op het graf van de verzetsstrij der Geale Postma te Wouterswoude eer gedenkzuil is onthuld. DAT John Braspennincx uit Prinsen- hage. Jan Nelemans uit Breda en Ivo van Hasselt uit Zundert met 25 medeplichti gen 14 en 15 Sept. in Breda terecht staan wegens smokkelen per pantserauto. DAT de weg Middelburg-Vlissingen spoedig wordt verbeterd. DAT in Apeldoorn het 50-j. bestaan der plaatselijke afd. en het 60-j. bestaan van de Kon. Ned. Bond van Oud-Onder officieren is gevierd. DAT prof. dr R. H. Woltjer. lid var Eerste Kamer voor de A.R.. voorzitter de Onderwijsraad, Maandag a s. 70 jaar, ma,.n op 20.33, onder '2.21 Goede suggestie Het politieke leven in ons land vertoont in deze dagen van Kabinetsformatie een bij uitstek extern aspect. De partijen treden in haar leiders naar buiten en op de basis van een bepaald aantal partyen komt straks een landskabi- net tot stand. Extern valt er dus in deze dagen wel iets te beleven. Hoe is het intern in het partijleven? Dat is een punt, dat hier en daar reeds onder de loupe wordt genomen en zulks zal. als het normale leven zijn rechten herneemt, in nog sterkere mate het geval zijn. Er zijn enkele symptomen, die voorspellin gen in deze richting niet al te gewaagd doen zyn. In het bijzonder is dit het geval bij de K.V.P. In de officiële kringen van deze partij hoort men steeds weer klanken van voldoening over het feit dat ondanks het optreden van de heer Weiter de eenheid nagenoeg bewaard bleef. Maar uit een klein artikeltje in „De Maasbode", dat uiting geeft aan „beschouwingen uit de lezerskring", blijkt nu wel dat die uiter lijke eenheid nog niet correspondeert met de innerlijke eenheid. Er zijn velen, die met Weiter sympathiseren, doch die alleen om het advies van de geestelijkheid op de K.V.P. hebben gestemd. Degenen, die dit deden, willen niet geacht worden nu met hart en ziel achter de politiek der K.V.P. te staan. Dit klopt volkomen met de indrukken, welke wij in het land hebben opgedaan. De K.V.P. acht het belangrijk, dat Weiter ondanks het advies der geestelijkheid het tot een ruime kiesdeler heeft weten te brengen. „De Maasbode" zoekt nu een remedie in een spoedige afwerking van de Grond wetsherziening, waarna, meent het blad, de tweespalt in onze gelederen wel .zal uitslijten. Dit is een geesteshouding, die Protestanten moeilijk zullen kunnen be grijpen. Zij zullen meer begrip hebben voor het standpunt, dat de heer Romme deze week in „De Volkskrant" ontwik kelde, namelijk dat men de punten, welke blijkbaar aan de eenheid in de weg staan, zo spoedig mogelijk binnen partijverband aan de orde moet stellen. Zo is het bij de KVJP. Intussen hebben naar onze overtuiging ook andere par tyen behoefte aan beraad. In dit verband willen wij melding maken van een ver dienstelijke suggestie, van C.H.-zjjde ge daan. Naar aanleiding van critiek, welke bin nen de A.R.-partij wordt geleverd op bepaalde gedeelten van het A.R. beginsel program, stelt men thans van. wij willen aannemen, gezaghebbende zijde de vol gende vraag. „Zou niet in het belang van heel de Reformatorische gezindheid in deze Lage Landen bij de zee een gesprek rondom de open Bijbel ons allen meer helderheid kunnen brengen?". Wij aarzelen niet, dit een uiterst be langrijke suggestie te noemen. Een sug gestie, welke de ernstigste overweging verdient. Men spreekt in onze dagen nog wel eens over rondetafelconferenties. Welnu, waarom zou het niet mogelyk zijn, dat de Protestants-Christelijke"poli tieke groeperingen contact zochten voor een gemeenschappelijk beraad over de principiële vragen? Daarby denken wij uiteraard aan de AH.-partij en de C.H.-unie en ook aan de S.G.P. Ons dunkt, wanneer enkelen, uit elke partij daartoe aangewezen, zich aan een ronde tafel scharen rondom de open Bijbel om onder biddend opzien te zoeken naar hetgeen Gods Woord vraagt voor het politieke leven, dat dan op tal van punten een grotere helderheid en naar wij hopen ook een grotere eensge zindheid wordt bereikt. Het zou teer werk zijn, dat zich wellicht over een reeks van jaren zou uitstrekken. Maar dit laatste zou alleen maar wense lijk maken, dat er met des te groter spoed mee wordt begonnen. Geheimzinnig product van Bandoengse keuken Resolutie wordt aangeboden aan Van Mook en Djokja De conferentie van staatshoofden te Bandoeng heeft thans onder grote ge heimhouding een resolutie klaar gemaakt, welke door een delegatie onder de heer Bahrioen aan dr Van Mook zal worden aangeboden, terwijl tegelijkertijd onder voorzitterschap van de bekende republi keins gezinde premier van Pasoendan, Raden Adil Poeradiredja, een deputatie naar Djokja reist, om de resolutie daar aan te bieden. Merkwaardig huwelijk In zijn kwaliteit van ambtenaar van de Burgerlijke Stand heeft de oud wethouder van Steenbergen, de 81- jarige Christiaan Herbers, het huwe lijk voltrokken tussen zijn 26-jarige kleinzoon en naamgenoot Christiaan Herbers en mej. Simons. Daarbij deed zich de zonderlinge si tuatie voor, dat de vader aan ryn zoon huwelijkstoestemming moest vragen voor zijn kleinzoon. Irma Seelig, een gevreesde V-vrouwvoor het B.G. Irma Seelig, een der gevreesde V- vrouwen van de Sicherheitspolizei te A'dam. zal op 27 Juli voor het A'damse B.G. terecht staan. Als getuigen zijn ojn. opgeroepen de Ned. S.D.-agent Maarten Kuiper en de Duitse Kriminal- sekretare Viebahn en Ruehl. Irma Seelig heeft zich als illegale werkster in illegale kringen gedrongen en de daar ontvangen mededelingen doorgegeven aan haar chef Oelschlaegel, tengevolge waarvan oa. da illegale werkers J. Verleun en G. v. Lier om het leven zijn gekomen. hoopt te worden. Staking in Frankrijk duurt voort. De saking der Franse postambtenaren is afgelast, doch die van het personeel van het ministerie van Financiën duurt nog voort. Zuidelijke wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Meest zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Matige, aan de kust later nu en dan krachtige wind uit Zuidelyko richtingen. Iets hogere temperaturen. ZON EN MAAN Zondag 18 Juh: zon op 4.41. onder 20 50 uur; maan op 19.39, onder 1.37 uur. Maandag 19 Juli: zon op 4 42. onder 20.49; ao Juh y*

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1