Jliruiue geiitöcht (imtrant Russen reageren met hinderpolitiek op geallieerde vertogen Wist U ZATERDAG 10 JULI 1948 BUR. eD REDACTIE: Hogewoerd 103. Tel. redactie: 20408; Adm.: 22710. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ3 90 per kwartaal; ƒ1.30 per maand; ƒ0 30 per week. Negen en twintigste jaargang No. 755$ „De Opbouw" Boeken Tijdschriften DIRECTIE: F. DIEMER. CHRIS TELIJK-NA TION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Slönfüflsfifii is öfjeMewti mytt bert ia te^benspwt* „Blindvliegen" door de Sowjet-piloten beraoeiliiH luchttransport De tekst der nota's aan Rusland is prijsgegeven. Zij maken de indruk van ernstige vertogen, maar zijn niet vervat in de vorm van een ultimatum- Wij vernemen niets over eventuele volgende stappen der Westelijke geallieerden, indien de bokkige Russen hun blokkade voortzetten en hun hinderpolitiek blijven botvieren. Gesteld, dat er in de „strategische" posities niets verandert, zal dan alsnog een ultimatum volgen, wordt er opnieuw geconfereerd, de Ver- Naties ingestakeld, of worden de Westelijke geallieerden genoodzaakt tot wapengeweld over te gaan? Men realisere zich inmiddels de barre het Westen, speciale passen nodig hebben toestand in Berlijn, waar de gezondheid en aan een onderzoek worden ondenvor- i millioen vrouwen en pen. Hierdoor is de controle op het schaarse verkeer in Westelijke richting geheel in handen der Sowjet-autoriteiten gekomen. Men concludeert uit deze maat regel. dat de Sowjets zich van de gealli eerde nota's niet veel zullen aantrekken. Als klap op de vyurpijl heeft een Brits- Amerikaans onderzoek uitgewezen, de spoorweg Helmstedt—Berlijn, welke de verbinding met West-Duitsland onder houdt, en die op grond van reparatie- werkzaamheden gesloten moest worden, helmaal niet kapot is. Volgens een Ame rikaanse autoriteit mankeert er niets die spoorlijn. De Russen beweren nu dat zij met voedsel geladen schepen i Berlijn moeten ophouden, omdat een sluis in de buurt van Rathenow hersteld worden. En zo wordt dit ingenieus getrei ter voortgezet. De vermanende tekst der nota' In de nota's wordt de buitengewone ernst van de internationale toestand constateerd. veroorzaakt door de Russi sche blokkade, welke een duidelijke schending is van de overeenkomsten, be treffende het bestuur van Berlijn door de vier mogendheden. De bezettingszo nes en de sectoren van Berlijn waren, volgens een internationale overeenkomst, tussen Engeland. Frankrijk, Rusland en de Ver. Staten vastgesteld, waardoor het viermogendhedenbestuur tot stand kwam. Deze overeenkomsten stipuleren het recht tot vrije toegang tot Berlijn boodschap van Tru keren en staten stellen. Men klautert op i man aan Stalin op 14 Juni 1945. Even een vermeend machtsstandpunt, beroept eens wordt verwezen naar een corres- zich op strategische voorpost-posities, pondentie tussen Stalin en Churchill, verwerpt de verzoening en hanteert hetl waarbij de 21e Britse legergroep, die de geweld. Dit is het liefelijk beeld, dat ons) lijn WismarSchwerinLudwigslust— kinderen afhangt van de voedseiaanvoer door de lucht, alsmede van medicamen ten, onmisbaar voor de instandhouding van het individu. De Sowjet-blokkaae veroorzaakt een enorme druk: 's avonds geen trams en ondergrondse treinen, slefchts op de vier lantaarns brandt en de d^F che electriciteitsbeperkingen drr: rroepelijk de industrie stil te ^a^rdoor in het Westen massale ,i«fw ad moet ontstaan. Door het ab normaal slechte weer was de luchtbrug zwaar gehinderd, terwijl de Britse lucht basis „Wunsdorf" door de dagenlange re genval in een moeras was herschapen. De Russen blijven treiteren, want er is nu een nieuwe order uitgevaardigd, waarbij auto's van het personeel der Wes telijke bezettingsmogendheden, reizende op de Helmstedt-a.itoweg van Berlijn naar De débacle der verzoening IS VAN CHRISTELIJK standpunt be zien, de individuele mens verant woord, als hij niet tot het uiterste toe, alles betracht, met de ander in vrede te leven? Kan men feitelijk ooit zeggen, dat de grens om tot verzoening te komen van tweeërlei standpunt, overschreden is?! En deze vragen kan men ook tot de vol-; omschreven internationale politiek te aanschou wen geeft. Niet de „goodwill" overheerst, maar de uitleving van macht, een boos aardig haat- en wraakgevoel. Graaf Ber nadotte geloofde in zijn roeping, partijen, de Joden en Arabieren tot elkaar te bengen, maar zyn pogingen waren tot mislukking gedoemd, omdat het Pales tijnse vraagstuk door en door „verpoli tiekt" is, zoals ook reeds bij de behan deling door de „Ver. Naties" tot uiting kwam. Feitelijk zijn wij nu weer even vei, dat wil zeggen verder af van de vrede. De Joodse staat werd door Amerika en Rusland erkend en het eenmaal verwor ven recht wordt door de Joden maar niet zonder meer prijs gegeven. Ander zijds wist men, dat de Arabieren niets onbeproefd zouden laten, de Joodse staat te vernietigen. Sinds gisteren weten wij nu, dat slechts wapengeweld de oplossing kan brengen, hoewel Berna- dotte het recht meent te hebben, altijd opnieuw te blijven hopen. De Joden toonden zich soepeler in hun geneigdheid tot een compromis te geraken, 't Verklaarde uitzicht Arabieren verwierpen hardnekkig de bemiddelingsvoorstellen. Wie zal het deze strijd winnen? Krijgen wij het w nig aanlokkelijke beeld te aanschouwen van een, tot in het eindeloze geprolon geerde, guerilla-oorlog? De Arabieren slaagden er voorshands niet in, het leger van Israël te verslaan, maar hoe zal op de duur deze krachtsverhouding zich gaan aftekenen. Zullen de grote mogend heden het gedogen als heel het „Nabije Oosten", zo „belang-rijk" als politiek domein, in rep en roer wordt gebracht" Er was verschil van visie ten opzichte van het Palestijnse vraagstuk tussen Amerika en Engeland, maar hoewel, door belangen geleid, de Britse sympa thie aanvankelijk overduidelijk Arabische landen tot uiting kwam. heeft New York de Londense regering tot matiging aangespoord. Amerika heeft rekening te houden met de invloed het Zionisme en voelt er niets voor, de staat Israël, in moeilijkheden verke rende, het oog teveel zou gaan richten op Moskou. Engeland heeft de vriend schap der Arabieren speciaal nodig, om dat het de oliebronnen niet missen kan Vandaar dat de houding der Britten in zake Palestina op zijn zachtst gezegd, een negatieve, maar wel consequente is ge weest. Men trok zich uit deze precaire situatie terug, om niet de gunst der Arabieren te verspelen. Maar de Arabie ren wilden van geen concessies weten, zij weigerden de wapenstilstand te ver lengen en kondigden opnieuw de strijd aan op leven en dood, zelfs al moesten eratoombommen aan te pas komen! De Arabieren willen nu eenmaal geen Joodse staat en iedere verlenging van hef bestand is naar hun mening slechts uit stel van executie. Wat moet de Veilig heidsraad nu doen, nu de missie var Bernadotte op niets is uitgelopen? De Amerikaanse gedelegeerde heeft verklaard, dat de vrede bedreigd wordt en hij wil de consequenties daarvan vaarden, dus eventueele verplichtingen op zich nemen, hetgeen men met een korreltje zout dient te nemen. Vermoe delijk zal men weer beginnen de Arabie ren onder het oog te brengen, dat aan net z.g. „Verdelingsplan" nu niets meer te veranderen valt. Stond Rusland aanvan kelijk achter het Amerikaanse standpunt, thans valt er bij de Sowjets een zwenking te bespeuren, want zij desavoueerden de plannen van de bemiddelaar-Bernadotte, tezelfdertijd de Britse regering verdacht makende. De Palestijnse puzzle lijkt onoplosbaar; de „Ver. Naties" weten er geen raad mee, want iedere verdere verzoeningspoging zal stuiten op een gemis aan „goodwill" en het „fait accompli", dat door een aar zelende houding in de hand werd ge werkt Jomitz had bereikt, teruggetrokken werd naar de Britse zone en posities Britse sector van Berlijn ingenomen. In dien ook maar enige twijfel had bestaan, zou de Britse regering de troepen nooit hebben teruggetrokken, want kende op de vrije toegang tot de hof "*3- stad. Berlijn is derhalve een internationale bezettingszone, waarbij de overeenkoms ten bekrachtigd zijn door het geallieerde bestuur, evenals door het gewoonterecht. En noch dreigementen of pressie zal deze rechten als bezettende mogendheid te niet kunnen doen. Concluderende, eist men, dat de bindingswegen en het verkeer van goe deren en personen tussen West- en Oost- Berlijn heropend zal worden en men i; bereid, besprekingen tussen de vier be zettingsautoriteiten over de onderhavige kwestie aan te vangen. De Russen gaan blindvliegen. De Sovjets hebben de R.A.F. er v kennis gesteld, dat Russische vliegers zich thans oefenen in blind-vliegen in het ge bied van Brandenburg, in de luchtbrug tussen de Britse zone en Berlijn. De pi loten van de R.A.F. kregen opdracht dit gebied te vermijden. De Russische oefen- vluchten worden uitgevoerd op een hoog te van 1800 meter. Het Britse militaire bestuur negeert, volgens een later bericht, de nieuwe Sow- jet-order. Geallieerde auto's passeerden vanmorgen de autoweg naar de Westel. zones, zonder dat om een speciale Rus sische pas gevraagd werd. De minister-president van Australië, Chifley, momenteel te Londen, zal zich dit weekeinde naar Berlijn begeven, nadat hij een conferentie had over de Berlijnse toestand met vooraanstaande Britse ministers. EXTRA MAANDAG-TREIN GRONINGEN—DEN HAAG In verband met te verwachten drukte is ingaande as. Maandag (alleen op Maandagen)"ingelegd de trein: Gronin genDen Haag. Groningen v. 8.23, As sen v 8.50, Hoogeveen v. 9.19, Zwolle v. 10.12, Amersfoort v. 11.28, Utrecht CS v. 12.07, Woerden v. 12.26, Goude v. 12.48, stopt te Voorburg 13.10, Den Haag SS 13.15. Prof. C. J. v. d. Horst, hoogleraar in de Zoölogie aan de Universiteit van Johannisburg in Zuid-Afrika met wie wij een onderhoud hadden. (Zie pagina 2). - Bensdorp zal afzetpogingen in New York beginnen. Een nieuwe KLM-dienstregeling v.a 12 Juli is verschenen. Benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau P. H. de Vink te Utrecht. In tegenstelling tot andere berich ten deelt de N.S. mede. dat eerst in Mei 1949 de kolentreinen in Limburg met electrische tractie zullen gaan rijden. Bernadotte gaat via Schiphol naar Lake Success Voor nieuwe instructies in netelige Palestina-kwestie De vijandelijkheden in Palestina zijn heropend. Wij vernemen weer van lucht aanvallen op Tel Aviv en operaties tegen de Arabieren in West-Galilea. Arabische vliegtuigen en het Iraakse leger deden aanvallen op Joodse stellingen ten Noor den van Djenin. Volgens een Egyptisch communiqué zouden tal van dorpen op de Joden zijn veroverd. Indien de Ara bieren blijven vasthouden aan hun voor stel, dat Palestina een eenheidsstaat moet zijn, vervalt iedere mogelijkheid tot nader overleg. Engeland heeft Trygve Lie zocht, de zaak voor de Veiligheidsraad te brengen en Bernadotte is vandaag per vliegtuig naar Lake Success vertrokken, voordat hij van Joodse of Arabische zijde antwoord had ontvangen op zijn her haald, dringend verzoek, het vuren toch nog weer tien dagen te staken. Berna dotte, die de nacht van Zaterdag op Zon dag in Genève zal doorbrengen, wordt morgen op Schiphol verwacht, waarn per K.L.M.-toestel naar New York door reist. Op 17 Juli brengt Viruly hem met het gecharterde K-L.M.-toestel van Schip hol naar Rhodos terug. Het débat in dt Veiligheidsraad is uitgesteld tot de komst van Bernadotte. Zweden neutraal for ever maar Noorwegen denkt anders Pedersen, leider van een Noorse par lementaire delegatie, diie een bezoek aan Londen heeft gebracht, verklaarde, dat het grote probleem waarvoor de Scan dinavische landen zich geplaatst zien, het verschil van inzicht tussen Noorwegen en Zweden ten aanzien van de neutra liteit is. De Noren beseffen een deel van Europa te zyn, doch de Zweden blijven vasthouden aan de oude neutraliteits- gedachte. Misschien verandert dit na de Zweedse verkiezingen, aldus Pedersen. Bevin heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat Z weden's kansen om bij een nieuwe oorlog neutraal te blijven, ongeveer nihil zijn. De tijd van „isolatie- politiek" is voorgoed voorbij. De rokende ekster! In het bergplaatsje Tarbes, in de Hoge Pyreneeën, leeft een jager, die er in geslaagd is, niet zijn vrouw, maar een ekster te temmen. Deze vogel krijgt dagelijks drie geurige sigaret ten, Gold Flake, die hij als een ver fijnd kenner oprookt. Talrijke Engelse en Amerikaanse touristen hebben reeds tot 50.000 francs geboden om deze unieke ekster te kopen. Onder hen bevindt zich een regisseur, die van plan is de vogel te doen optreden in een film met de ,JHarx Brothers". Deze ekster, die een roemrijke car rière voor zich heeft, is er in ieder ge val beter aan toe dan menig Berlijner. MEDAILLE VOOR STALIN. Stalin kreeg vandaag een medaille de voorzitter der stads-Sowjet. met het opschrift „ter herinnering aan de 800ste verjaardag van Moskou", wegens zijn groot leiderschap en zijn initiatief bij de herbouw van Moskou. Sneeuwstorm in Beieren en Ztvitserland Viel er in de loop van deze week reeds wat sneeuw in Frankrijk, thans wordt gemeld, dat Zuid-West Duitsland gisteren geteisterd werd door een sneeuwstorm. De temperatuur daalde tot ver onder nul. Op de hoogste top van Beieren, de Zug- spitze, viel 60 cm sneeuw, hetgeen zelfs in dit hoge bergland voor Juli zeer on gewoon is. Ook in Zwitserland is een zwaar pak sneeuw gevallen. Sneeuwploe gen bevrijdden de wegen en de St.- Gotthard-pas is gesloten. MONTGOMERY NAAR OOSTENRIJK. Na zijn bezoek aan Parijs, waar hij in een rede, gericht tot de ver. „Frankrijk- Groot-Brittannië", voor oprichting van sterke Westerse Unie pleitte, is Mont- nery naar Oostenrijk vertrokken, voor bezoek aan de Britse zone. Coloradokevers in een zakje. a een aardappelveld nabij Duisburg, werd een zakje gevonden met vijftig levende colorado-kevers. Een dergelijke ontdekking werd in Detmold gedaan. Men denkt aan opzet. Overvloed van graan in Amerika verwacht Hetgeen ook betekent veel vlees. Amerika heeft dit jaar een recordoogst 'an mais en van tarwe, tevens zijn de oogsten van haver en gerst ver boven het gemiddelde en de rijstoogst is bijna zó groot als het record van vorig jaar. In Kansas City kunnen de elevatoren de voorraden niet verwerken, hoewel zij en nacht in bedrijf zijn. Daar mais wordt gebruikt als veevoeder, verwacht dit jaar veel vlees. Ergerlijk vandalisme in de bossen van Lunteren Het Veluwse dorp Lunteren, dat het van het vooral van het tourisme moet hebben, overweegt een natuurwacht in te stellen. De eigenaars van landgoederen en bossen willen deze nl. sluiten van wege de ergerlijke vernielingen en ver ontreinigingen. FABER VANOCHTEND TERECHT GESTELD Vanmorgen werd het doodvonnis vol trokken van P. J. Faber, die tot de dood straf werd veroordeeld door het B.G. te Leeuwarden. Buitenlandse studenten oogsten op Zuid-Beveland Twee groepen van 70 vrouwelijke bui tenlandse studenten, voor het merendeel afkomstig uit Engeland en Amerika, zullen naar Zuid-Beveland komen om in de boomgaarden behulpzaam te zijn bij het binnenhalen van de fruitoogst. Zij worden ondergebracht in een kamp iedere groep blijft drie weken, ingaande Maandag a.s. Het doel is niet alleen het helpen bij de fruitoogst, maar ook het beter leren kennen van ons land. De meisjes krijgen het normale tariefloon en zullen ook nog excursies door ons land maken. DE RADIO-PIONIER J. CORVER MAANDAG 70 JAAR. Op 12 Juli zal de nestor van het Ned. Radiowezen, de heer J. Corver, 70 jaar worden. Hij is redacteur van „Radio expres" en „Radio-nieuws" en reeds 20 jaar bestuurslid van de A.V.R.O., waar van hij thans secr.-penningmeester is. Zijn boeken over radiotelegrafie- en telefonie beleefden verscheidene druk ken. Openstelling jacht op wildsoorten. Inzake de reeds gemelde openstelling van jacht op wildsoorten is bepaald, dat in die provincies, waar zeehonden tot het wild worden gerekend, de jacht op deze dieren is geopend van 1 Sept. tot en met 30 April. De jacht wordt niet geopend op edelherten, dassen, steenmarters, otters, korhennen, zwanen, eidereenden. kemphanen, scholekster, tureluurs - waterhoentjes. Serviesgoed thans geheel vrij De voor „grootverbruikers" van s< viesgoed (Horecabedrijven e.d.) geldende voorrangsregeling is vandaag opgeheven, zodat nu de aflevering en de verkoop hiervan geheel vrij is. Prof. Romme is weer voorzitter ge worden van de R.K. Tweede Kamer- Politieke leiders bij de Prinses-Regentes (Van onze Parlementsredacteur) Vanmorgen heeft Prinses-Regentes Juliana op het Huis ten Bosch te 's-Gra- venhage in audiëntie ontvangen jhr mi F. Beelaerts van Blokland, vice-president van de Raad van State en prof. mr C. P. M. Romme, voorzitter van de R.K. fractie der Tweede Kamer. Vanmiddag w; aan de beurt jhr mr M. van der Goes Naters, fractie-voorzitter van de P.v.dA. en de heer J. Schouten, fractie-voorzitter van de A.-R. Het is te verwachten, dat de overige fractie-voorzitters Maandag gehoor worden ontvangen. PRINS BERNHARD BIJ DE JAAR- BEURSVERENIGING Prins Bernhard heeft gistermiddag zijn functie van koninklijk commdssai en lid van de Raad van Beheer de be stuursvergadering van de Utrechtse Jaarbeursvereniging bijgewoond. Twee extra vrije dagen 1 a.s. feesten Het College van Rijksbemiddelaars heeft aan de werkgevers vergunning ver leend, buiten de vacantie- en snipperda gen, ten hoogste twee vrije dagen met be houd van loon te verlenen, resp. t.g.v. de viering van H.M.'s Regeringsjubileum de inhuldiging van de nieuwe Koningin. Gerrit de Stotteraar voor de derde maal ontsnapt De beruchte Amsterdamse beroeps- inbreker Gerrit Blom, alias „Gerrit de Stotteraar", heeft voor de derde maal kans gezien te ontvluchten, met achterla ting van een briefje, waarin hij schrijft, dat de bewakers hun plicht hebben daan en dat hy de aangebrachte schade zal vergoeden. Met ijzerzaagjes moet hy de tralies hebben doorgezaagd. OOK AANGETEKENDE STUKKEN NAAR DUITSLAND Naar Duitsland kunnen thans, met in achtneming van de bestaande beperken de bepalingen, alle ter verzending toe gelaten stukken aangetekend wor den verzonden, behalve gedrukte stuk ken en brailledrukwerken. Naar de Franse zone kunnen de volgende ge drukte stukken worden gestuurd: fami lieberichten (visitekaartjes e.d.) en han delsberichten (catalogi en prospectus sen) Expresse-bestelling mogelijk. Onbewaakte overweg te Boxtel eist twee slachtoffers Op de onbewaakte overweg in de lijn Boxtel-Veghel bij Boxtel werd gi middag een personenauto door een trein gegrepen en vrijwel doormidden gereden. De beide inzittenden, de arts J. W. v. Rooy uit Boxtel en zijn 15-j. zoontje wer den gedood. Het ongeluk is te wijten aan onoplettendheid van de arts. Zestig strandtenten te Zoutelande vernield. De schade, door wind en storm op het strand te Zoutelande aangericht, be draagt f 15 a f 20.000. Er gingen daar niet minder dan zestig strandtenten verlo ren, met materiaal en badcostuums. Een symphonia gloriosa van fijnzinnige handwerkknnst op de Nijverheidstentoon stelling te Den Haag: Njoman Kadjar, een Balinese zilversmid vervaardigt er, door duizenden bewonderd, zyn stralende meesterstukken DAT volgend jaar bij Bennekom de eerste spade in de grond wordt gestoken de bouw van een ziekenhuis vs 1% millioen gld. voor de West-Veluwe. DAT het Arnhemse B.G. de oud-wet houder van Apeldoorn, E. F. Buitenhuis, die preken afluisterde en meehielp aan de Silbertanne-actie, 12 j. oplegde (m. a.). DAT de Heerlense schilder W. H., die :n arbeider met eeq fles een schedel- basisfractuur had geslagen en hem daar- beroofd van 130, door de Maas trichtse rechtbank is veroordeeld tot 6 j. zijn medeplichtige vrouw tot 10 mnd net aftrek). DAT de Ned. Spoorwegen een ni« spoorbrug zullen bouwen over de LJssel bij Deventer en half Aug. of begin Sept. de opening van de reeds herbouwde brug x>r gewoon verkeer wordt verwacht. DAT voor het Arnhemse B.G. 8% jaar werd geëist tegen de Zwolse landwachter A Bonten en 6 jaar tegen z'n collega J. Roskamp, alles wegens arrestaties met dodelijk gevolg, terwijl de eis tegen de scheikundeleraar A. S. Talma 4 j. luidde egens verraad. DAT de Unie-Verkeer en de Bedrijfs- iie-Verkeer een congres zullen houden n de invoering van een 48-urige werk week voor de werknemers in het oeroeps- vervoer te bespreken. DAT de ansjovis-visserij in de Wadden- ■e dit seizoen bijna 400.000 kg opleverde, hetgeen zeer bevredigend is. DAT prof. ir Dresden uit Delft is ge kozen tot commissaris van de A.S.W.- apparatenlabriek te Nijmegen. DAT N.V. Houtvaart te R'dam over 1947 9 (v- J. 6 uitkeert van de winst ad 2.305.968. DAT de Intern. Crediet- en Handels ver. „Rotterdam" over 1947 9 uitkeert, waarvan 2% in oontanten en 6y« in aandelen, terwijl C. A. de Hartog direc teur wordt. DAT tegen de hulpziekenverpleger F. Kestehoven uit A'dam, die zijn mede gevangenen in Ommen zou hebben mis handeld, voor het A'damse B.G. 7 jaar is geëist. DAT min. Mansholt gisteren de nieuwe commissie tot herziening van de Boswet 1922 installeerde oJ.v. jhr mr dr L. H. K. C. van Asch van Wijck uit Den Haag. DAT de autoweg door de Hellendoorn- se Berg door de regen onberijdbaar ii DAT wegens gemis aan geld en mensen het Comité voor Actieve Democratie, het welk in 1945 o.Lv. mr G. J. v. Heuven Goedhart werd opgericht, is opgeheven. DAT de tot Tweede Kamerlid gekozen soc^ dem. burgemeester van Zaandam W. Thomassen van z'n zetel in het par lement afziet en J. de Kadt diens plaats vermoedelijk inneemt. DAT de in Egypte wonende Ned. dich teres Clara Eggink, voor enkele maan den in A'dam is gearriveerd. DAT de adviseur van dr Van Mook, prof. mr K. L. J. Enthoven, volgende week naar Nederland komt om met de Ned. Regering overleg te plegen inzake de verdere staatkundige hervormingen op wettelijke grondslag. DAT de KNAC een jubileumnummer van „De Auto" heeft uitgegeven t.g.' haar 50-jarig bestaan. DAT te Almelo enkele dronken hon den naar het politiebureau werden ge bracht om te ontnuchteren en zy het slachtoffer bleken te zijn van een wiel rijder, die een kruik jenever had stuk laten vallen. DAT de 3 erkende vakbonden van spoor-, tram- en ander vervoerspersoneel niet meer naar buiten zullen optreden als „Unie Spoor en Tram" doch als „Be- drijfsunievervoer", daar van de 50.000 leden er ruim 15.000 by het wegvervoer thuis horen. DAT het verzekerd kapitaal der „Alg. Friese" de reusachtige som van f 1 mil liard bereikte. DAT 57 j. oud te Amersfoort plotseling is overleden de oud-hoofd-inspect. politie D. P. v. Rooyen. DAT de G.G.D. te Amersfoort 2 nieuwe ambulance-wagens in dienst stelde. DAT sommige Belgen in België „goed kope" Ned. guldens kopen om er naar Roozendaal te reizen waar zij zich voorzien van kaartjes voor reizen Zwitserland of Frankrijk daar dit veel voordeliger is dan het bewandelen de normale weg. DAT bij contröle der loodgieters en schilders in Arnhem een berekening f 135.000 boven de vastgestelde prijzen voor herstel en wederopbouw werd ge constateerd. DAT bij de opening der Studieverza meling van de Generale Staf te Delft, gisteren door generaal Kruis, behalve de hoogleraren der T.H. Tuinstra en Michels ook de generaals Zwart en Oudendijk als mede burgemeester Van Walsum aanwe zig waren. Stilte na de storm Binnenschippers wenden zich tot de regering Er moet een tariefregeling goederen- Op de laatste dag van het Nederland- e binnenscheepvaart-congres in Scheve- ningen werd besloten, een resolutie ter kennis van de regering te brengen, waar gezegd wordt, dat een regeling van tarieven by de voorgenomen orde ning van het binnenlandse goederenver niet kan worden gemist. Deze tarie- zo zegt de resolutie moeten alle vervoerstakken opgesteld en in op de kosten per vervoerspres- tatae gebaseerd worden. Waardetarieven kunnen geen basis vormen voor een tarievencoördiinatie. In een andere reso lutie wordt er op aangedrongen, de bin- nensoheepvaartrechten op de duur af te schaffen. Het tegenwoordige bestuur, bestaande uit jhr ir O. C. A. van Lidth de Jeude. voorz.; mr W. A. C. van Dam. ï-voorz.; T. P. Keijzer, G. de Jong en G. H. A. Grosheide, secr.-penningm.. werd voorlopig aangehouden. GOEDKOPERE TAXI'S IN UTRECHT. In navolging van Amsterdam, hebben, mi.v. 13 Juli, 24 van de 25 blokband taxi-exploitanten te Utrecht zich ver enigd tot één taxi-centrale met 17 stand plaasen. Men verwacht dat hierdoor oi 20 pet zullen dalen. Voor dok toren bestaat een speciaal goedkoop tarief. GEVALLENEN VAN „ORANJE- WACHT" HERDACHT. Gistermiddag werd in het fort Rijn- iwen bij Utrecht, op de plaats waar op 9 Juni 1942 negen leden van de ille gale groep „Oranjewacht" zijn gefusi- leerd, een herdenkingsplechtigheid ge houden. In tegenwoordigheid van fami lieleden van de gevallenen, wier namen op het monument zyn vermeld, spraken maj- b.d. ir W. den Boer en ds Saraber de verzetsgroep. Onder het i het Wilhelmus werd de drie kleur in top gehesen. Getallen Gesneuveld voor het Vaderland De Regering maakt bekend. (Jat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn geleden: Koninklijke Landmacht: Sold. J. B. Eekelder uit Lichtenvoorde, korp. H. P. A. J. Kampinga uit Almelo, serg. L. Reeskamp uit Naar den. Kon. Ned. Ind. Leger: Kapt-vlieger B. Wetters (wiens overlijden wij reeds gemeld hebben). De Kon. Marine heeft geen verlie zen gerapporteerd. Sinds de wapenstilstand van 31 Jan. j.L zijn 38 man gesneuveld en 10 aan hun wonden overleden. De na 18 Juli gepubliceerde verlieslysten bevatten TAKYA SPREEKT MET ROEM De afgevaardigde van de Bandoengse conferentie van negarahoofden, Takya, heeft te Djokja een onderhoud gehad met Moh. Roem, en niet zoals gemeld met Hatta. Het lid der republ. delegatie, Boediardjo, zou heden naar Batavia vliegen. Republiek koopt haar eigen hoofd- De republiek heeft haar hoofdkwartier te Batavia, Pegangsaan Oost 56. waar zy steeds jaren gevestigd was, thans voor f 250.000 gekocht. Voor het huis staat een gedenknaald voor de onafhankelijkheids verklaring van 17 Augustus 1945. TREINRAMP IN JOEGOSLAVIË: 60 DODEN. Zestig personen werden gedood bij een treinbotsing tussen Belgrado en Sofia, op Joegoslavisoh grondgebied. Bij drie bruggen in de weg Hille- gomNieuw-VennepBurgerveen zyn ANWB-waarschuwingsborden geplaatst het slechte wegdek. De 8-jarige J. de Wit uit de Botha- straat te R'dam is aldaar doodgereden. Sittard viert van 14—22 Aug. zijn 700-j. bestaan. Het Nederlandse volk is deze week bedolven geworden onder de getallen. Iedere burger en iedere burgeres werd een cijfer en het totaal van de cijfers heeft de uitslag der verkiezingen opge leverd. De burgerij heeft in deze stem ming haar woord gesproken en staat nu voorlopig weer wat aan de kant. Dit kan een goed ogenblik zijn voor onderlinge bezinning op een belangrijk punt, dat hier en daar vooral in Chris telijke kring in discussie is, namelijk of de Christenen in ons land het niet langzamerhand zijn gaan zoeken in de grote getallen. Schuilt hierin niet een bedenkelijke dosis wereldgelijkvormig heid? Correspondeert het uiterlijke cijfer met de innerlijke geloofskracht? Meten we de invloed van onze beginselen niet wat erg af naar het aantal mensen, dat we achter de vaandels onzer overtuigin gen weten te trekken? Maken we daar door van onze Christelijke organisaties, zowel op sociaal als op politiek terrein, geen afgoden? Vergeten we. dit doende, niet het woord van Christus, dat we aller eerst het Koninkrijk Gods en Zijn ge rechtigheid moeten zoeken en dat al die andere dingen ons dan zullen worden toegeworpen? Dit zyn uiterst ernstige vragen en wij beweren niet, dat er geen aanleiding is, ze te stellen. Het zijn trouwens vragen, die we steeds weer moeten aandurven, omdat ze ons plaatsen voor het enige „bestaansrecht" van elke Christelijke activiteit die deze naam verdient. En het leek ons goed toe, aan het einde van deze week, die zo vol was van cijfers en be rekeningen. deze vragen nog eens uit drukkelijk naar voren te brengen. Ze zijn belangrijk genoeg om ons volgend artikel over de nieuwe politieke situatie, waarin we na deze verkiezing zijn komen te verkeren, tot een volgend nummer van ons blad uit te stellen. Wat hebben we deze week gedaan? We hebben meegedaan in de strijd der politieke meningen en hebben daarbij getracht, zo sterk mogelijk uit de stem bus te komen. Deze stryd was voor een aanzienlijk deel een machtsstrijd. Elke politieke richting, ook de Protestants- Christelijke. heeft er nadrukkelijk naar gestreefd, in de nieuwe volksvertegen woordiging een zo sterk mogelijke posi tie te krijgen. Was dat verkeerd? Naar onze overtui ging niet Wij zien het veeleer als onze zeer besliste plicht. Wy'menen, dat hier over trouwens onder ons geen verschil van mening bestaat. Wel hebben velen van ons van een bepaalde vage richting de opwekking gekregen om geen stem uit te brengen omdat elke stemming ver keerd zou zijn, maar deze opvatting vindt onder ons geen weerklank. Daar naast was er onder anderen verschil van inzicht zulks in verband met zekere kerkelijke moeilijkheden of het juist was, ditmaal de stem aan een bepaalde politieke groepering te geven, maar hier wordt over de noodzakelijkheid van een Christelijke politieke keuze, die zich bij de stembus moet laten gelden, stellig ook niet anders geoordeeld. De Christelijke roeping brengt dan ook naar onze overtuiging met zich. dat de Christenen door te trachten bij de ver kiezingen krachtig uit de bus te komen alleen overeenkomstig deze roeping heb ben gehandeld. (fVoor oeroota rte Poo. 3) KINDEREN UIT DUITSLAND IN NAALDWIJK. Hedenmorgen zou te Naaldwijk een transport kinderen uit Duitsland aanko men. De kinderen wonen in Hannover en In plaatsen langs de Nederlandse grens. WEERBERICHT Iets minder koel Tot morgenavond verwacht de Bilt: Aanvankelijk matige wind tussen Noord-Oost en Noord-West, later zwak ke wind uit uiteenlopende richtingen. Tijdelijke opklaringen en overwegend droog weer. Iets minder koel. ZON EN MAAN Zondag U Juli: zon op 4A3, onder 20.57 uur; maan op 10.25. onder 23.41 uur. Maandag 12 Juk: zon op 4 34, onder 20 56 uur; maan pp 11.50, oncker 23-54 uur. li Juk EX

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1