jHrtuar (Êmtrant 'mro Sowjet-insinuaties om luchttransport naar Berlijn te saboteren DINSDAG 6 JULI 1948 BUR. en REDACTIE: Hogewoerd 108. Negen en twintigste jaargang No. 7553 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „$tflniiKLs!irii Is oljcHmn myn b*rl in tejjljenspoet* VULPOTLOOD IN GOUD EN ZILVER EEN NUTTIG GESCHENK Sensatie, ontdekking van complotten en het terugroepen van Sokolofsky Vijf Britse Sunderlands daalden gisteren in de rivier de Havel, geladen met grote hoeveelheid schoenen. In Berlijn is gebrek aan alles. Vermoedelijk zijn er een paar zware laarzen bij voor maarschalk Sokolofsky, die hem de gelegenheid rallen geven eindelijk eens de benen te nemen en door die verdwijning het vraag- atuk-Berlijn voor een groot deel tot oplossing te brengen. Dat het heengaan van Sokolofsky ker niet denkbeeldig is, blijkt uit de ge ruchten, die in Russische kringen te Ber lijn hardnekkig de ronde doen. Deze ge ruchten spreken van een spoedige ver vanging van de Russische operbevelheb- ber. Ook de Berlijnse stadscommandant, generaal Koktikof zou zeer binnenkort naar de Sow jet-Unie worden teruggeroe pen De Duitse Socialisten hebben in eet Celegram aan mevr. Roosevelt, voorzit ster van de subcommissie der V.N de rechten van de mens. de aandacht gevraagd voor de wanhopige toestand der Berlijnse bevolking. Door de blok kade wordt de verstrekking van melk. fruit en groenten aan kinderen en Staande moeders ernstig in gevaar bracht, aldus het telegram. De Duitse Communisten kwamen ook met een v< klaring- Hierin wordt gezegd, dat in Amerikaanse sector van Berlijn e „Zwarte wacht" is gevormd, die van 1 Westen uit economische sabotage in Duitsland organiseert. Dit saboteren niet het enige sensationele nieuws, dat in Berlijn rondgaat, en daarbuiten de z wenoorlog ten top voert. Volgens Brits woordvoerder, is er een bericht over een communistisch complot or geallieerden er toe te dwingen Berlijn te verlaten. Er zou een geheime order naar communistische cellen te Berlijn ge zonden zijn, waarin aan de leden bevo len werd, op een later te bepalen datum tegen de geallieerden te demonstreren. De politie zou dan, na te hulp geroepen te zijn, verklaren, dat zij onmachtig was het geallieerde personeel te beschermen. De Russische troepen zouden daarop het heft in handen nemen, de geallieerden in «en reeds afgesproken gebied van lijn tezamen brengen en naar de Weste lijke zones transporteren. De order moest na lezing verbrand of vernietigd den. Hoe onwaarschijnlijk dit alles moge klinken, het schijnt niet eens van alle grond ontbloot te zijn. In Londen werd het bericht echter niet bevestigd. Intus sen gaan de Russen voort, met beschul digingen aan het adres van de geallieer- 'f Verklaarde uitzicht De Finnen: „dat vrije volk zijn wij!" DE RUSSEN „laten niet af van wraak en haat en spijt." De politieke tegen stander kan er geen goodwill van verwachten, omdat de rancune aan de Sowjet-psyche zit vastgeklit. In een toe stand van verhoogde prikkelbaarheid, die toch geen explosies permitteert, weten zij niet, waar het te zoeken. En „waar zij het zoeken", gaat het verkeerd. In Italië, in Finland, bij Tito. Cynisch, koud, gesloten verwerkelijken zij hun hinderpolitiek te Berlijn, vrezend de macht van het gezond realiteitsbesef, dat in Amerika en westelijk democratisch Europa overheerst. Na Tsjechoslowakij? toont de communistische invloed eer neergang, die de kiemen inhoudt vooi een ondergang, als de „vreemde smetten' het communistisch bloed achter het ijzeren gordijn zou den infecteren. Mili tair, strategisch heeft Sowjet-Rusland democratische land in de klem, maar het in April afgesloten Fins-Rus sische defensiepact kostte juist Rusland heel wat concessies. Met een variant kan men zeggen „zij zullen hem niet temmen, de fiere Finse leeuw" en ook de uitslag der verkiezingen getuigt er weer van. Men realisere zich het feit, dat Finland militair in de greep der Russen ligt en toch ontworstelt men er zich aan een tyrannieke druk en houdt de vaan der democratische vrijheid hoog. Een belofte van grote betekenis, een voorbeeld voor vele volkeren in Europa. Niet voor dwang en intimidatie te bui gen, getuigt van grootheid van geest. Zij slaagden er in, de Finnen, de com munistische minister van binnenlandse zaken, Leino „weg te werken", toen, naar het voorbeeld van Tsjechoslowakije, de communistische weerwolf hen dreigde te bespringen. De conservatieve partij, de „Samlingspartiet" betrad de verkiezings arena met de leuze „slaat het commu nisme neer" en aanschouwt het won derinderdaad is kopjes kleiner gemaakt! Terecht kan Paasikivi, de Finse presi dent, zeggen: „dat vrije volk zijn wij." De communisten, de z.g. „volksdemocra- tlsche partij" tien zetels verloren, winst voor de conservatieve, agrarische partij en voor een klein gedeelte ook voor dc eociaal-democraten. Deze uitslag zal Amerika inspireren, het dappere, demo cratische Finse volk nog vastberadener de reddende hand toe te steken, temeer waar de structuur der Finse buitenlandse politiek door de pressie der Russen welijks een wijziging kan ondergaan. Het moet mogelijk zijn, dat na dit. schitte rende voorbeeld, ook in die landen, welke nog aarzelen, het omschakelingsproces ten gunste van de democratische princi pes wordt voltooid, het zich richten op Amerika niet op Moskou. Stalin knarsetandt en zal de gefaald hebbende Finse communistische „zaak waarnemers" op de vingers tikken. Waar zullen de verhoogd prikkelbare Russen het nu verder zoeken? Natuurlijk in Ber lijn, maar ook de posities in Hongarije, Bulgarije, Roemenië consolideren en voorts zal algemeen, het Russische poli tiek negativisme ten aanzien van alle Europese kwesties zich nog scherper afte kenen. Of staat ons nieuwe communisti sche activiteit in het „Verre Oosten" te wachten, nu hoe langer hoe meer Europa Moekou de rug toekeert! den. Een communiqué van Sokolofsky schuift nogmaals de schuld van de Ber lijnse chaos op de Britten, Fransen en Amerikanen en het schijnt de Sowjets ook niet te zinnen, dat de luchtbrug de voedseltoevoer naar Berlijn voldoende gaande houdt. Tass meldt nl„ dat de ledige vliegtuigen dagelijks de Duitse hoofdstad verlaten, volgeladen met ma chines. onderdelen, electrische toestel len, optische instrumenten, motoren, kortom allerlei kostbaarheden tot een hoeveelheid van 50 ton per dag. Mevr. Schroeder wnd.-burgemeester van Ber lijn, drong aan op een viermogendheden- conferentie, om de geschillen op te los sen. De Amerikanen zijn bezig met een privé-onderzoek naar de waarheid van Sokolofsky's beweringen over de drin gende reparaties aan de spoorlijn Helm- stedt-Berlijn. Uit de Sowjet-zone wor den grote hoeveelheden sigaretten inge voerd, om daarvoor Westmarken te krij gen. De Russen hebben nu ook nieuw geld gedrukt, dat de, van stempels voor ziene, oude Reichsmarken gaat vervan gen. De kribbigheid der Russen blijkt ook uit het feit, dat de Berlijnse politie- administrateur Paul Markgraf, geen in structies van geallieerde autoriteiten meer wenst te accepteren. Hij zal voortaan slechts luisteren naar zijn Rus sische meesters. Binnen 24 uur Geall. protest aan Moskou? Reuter meldt uit Londen, dat Groot- Brittannië, Frankrijk en de Ver. Staten binnen 24 uur een gezamenlijk protest zullen richten tegen de Russische blok kade van Berlijn. Het protest der drie Westelijke mo gendheden inzake Berlijn zal vandaag aan de Sowjet-Russische ambassades te Lon den, Washington en Parijs worden over handigd. De tekst wordt eerst later ge publiceerd. In het Britse Lagerhuis heeft minister Mac Neil medegedeeld, dat En- gelands aandeel in de voedselvoorziening van Berlijn door de vlucht neerkomt op 6000 pond sterling per dag Noord-Rijnland-Westfalen verwerpt. Het parlement van Noord-Rijnland- Westfalen, in de Britse zone. heeft de Londense voorstellen tot tiet instellen van een wetgevende vergadering voor West-Duitsland. verworpen. Hetzelfde parlement besloot gratis 100.000 ton steenkole naar de Westelijke sectoren van Berlijn te zenden- Zal na 9 Juli Palestina weer slagveld zijn? Aangezien, naar verluidt. Arabieren en Joden de voorstellen van Bernadotte hebben verworpen, stijgt de kans, dat beide partijen de strijd na 9 Juli zullen hervatten. Er is slechts geringe hoop op verlenging van het bestand, zoals Ber nadotte heeft voorgesteld. Hij heeft het voornemen de gedemilitariseerde gebie den onder toezicht van een speciale in- tergeallieerde bewakingsdienst te stellen. Wordt de wapenstilstand niet verlengd, dan zal vermoedelijk de Veiligheidsraad weer ingeschakeld worden voor de vol gende stap. GENERAAL MARKO'S POSITIE WORDT WANKEL. Verschmillende berichten wijzen er op, dat de guerilla-strijders In Griekenland het afleggen en Marko's verdediging op instorten staat. Nog 10 Amerik. fabrieken in ons land? Volgens het Amerikaanse blad „Busi ness Week" zouden, behalve de Kaiser- Frazerfabriek te Rotterdam, nog 10 an dere Amerikaanse firma's onderhande len met Nederlanders over de vestiging van filialen in ons land, oa. voor d« fabricage van scheermesjes, vulpenhou ders en pompen. In het afgelopen jaar investeerden Amerikanen 14 müilioen dollar in de Nederl. industrie. SLECHTS ZEVEN VAN DE 886. Volgens een getuige in het te Hamburg gevoerde proces tegen zes bewaaksters het kamp Ravensbrück, hebben slechts 7 van de 886 vrouwen, die reeds l dit kamp zaten, de oorlog over leefd. Eisenhower bedankt weer voor de eer Eisenhower heeft naar aanleiding va de verzoeken, die hem gesteld zijn door de Democraten, nogmaals geweigerd zich candidaat te stellen voor het president schap. Hij heeft genoeg aan het president schap der Golumbia-universiteit. Ook in Amsterdam: conflict om vrije Zaterdag Staking bi) NestelroU. Evenals in Borne, waar, zoals men weet, het personeel van de textielfirma Span jaard weigert op Zaterdag te werken, omdat het die vrij wil maken, door in de week langer te werken, ontstond een conflict bij de N.V. Papierindustrie Nes- telroij-Trompenburg te Amsterdam, om dezelfde reden. Het desbetreffend overleg tussen direc tie en personeel werd door de arbeids inspectie afgewezen. Ook de Minister was tegen. Toen de politie langer werken dan 8% uur per dag onmogelijk maakte, ging het personeel in staking. De besprekingen met de arbeidsinspectie duren voort, doch men is aan die zijde van mening, dat niet toegegeven kan worden, aange- sn de beslissing in hoogste Instantie genomen. De arbeiders zeggen: „wat drie jaar kon geschieden, kan ook verder bestendigd worden". 't Grootse stadionspel op 31 Augustus te A'dam H. M. de Koningin Als hulde a Ter gelegenheid van het regeringsjubi leum van de Koningin zal op 31 Aug. in Amsterdam een groot stadionspel worden gegeven, dat in vier taferelen (lente, zomer, herfst en winter) de regerings periode van de Koningin zal uitbeelden. De „lente" brengt de eerste jaren der regering met een hulde der elf provin ciën en Oost en West, in de „zomer" be tonen representative bedrijven trieën hun hulde, de „herfst" is een her denking der grote doden in deze 50 jaren en de ouden van dagen zij, die de gehele regeringsperiode hebben mee gemaakt spelen in de „winter" een rol Besloten wordt met een dankgebed, waar bij alle kerken in Nederland zijn inge schakeld. De verklarende tekst is geschreven door B. Stroman en de muziek, uitge voerd door het Radio Philh. Orkest o.l. Hein Jordans, door Max Vredenburg. Het geheel staat o.l.v. Carel Briels. De Koningskroon wordt aan het slot door de stad gedragen naar het Dam- plantsoen en zal daar blijven rusten tot de avond van 6 Sept., om dan .door de jeugd te worden teruggebracht naar hel stadion voor het kromingssel. DOODVONNIS VOLTROKKEN AAN D. EIJKELBOOM. Hedenochtend is het doodvonnis vol- trkken aan D. Eijkelboom, tot de dood straf veroordeeld door het B.G. te Am- hem. Bij K.B. was afwijzend beschikt op een gratieverzoek terwijl een cassatie beroep was verworpen. Eijkelboom was onder-commandant van de Landwacht te Zwolle en had de dood van een zeer groot aantal verzets- :en en onderduikers op zijn ge weten. Voorts mishandelde hij gevan genen soms vreselijk. Sjahrir doemt plotseling te Bandoeg op De rep. oud-premier Sjahrir is incogni to te Bandoeng aangekomen en zal met zijn gezelschap vijf dagen daar blijven. Morgen zullen „toevalligerwijs" de staats hoofden van verschillende degara'; aderah's eveneens te Bandoeng bijeenko- TERRORISME DREIGT NAAR MEDAN OVER TE SLAAN. Hoezeer het terrorisme op Malakka een ïdreiging betekent voor Medan, blijkt t een bericht, dat de politie aldaar een grote hoeveelheid wapenen en munitie, o.a. handgranaten, heeft ontdekt bij vijf Chinezen, die gearresteerd zijn. Italiaans-Russisch tête-a-tétc. De Italiaanse minister van Buitenl. Zaken, graaf Sforza, heeft de Russische ambassadeur, Kostilef, gisteren voor een langdurig onderhoud ontvangen. Officieel Engels dementi inzake Schreieder Reuter meldde heden uit Londen, dat een woordvoerder van het Engelse Mi nisterie van Buitenlandse Zaken gisteren de beloofde verklaring over de uitleve ring van Schreieder aan Engeland ge geven heeft. Deze woordvoerder heeft ontk dat Engeland om uitlevering van Joseph Schreieder zou hebben verzocht. We kunnen, gelet op het delicate ka rakter van deze zaak, uiteraard niet het Foreign Office in discussie treden. We volstaan daarom met de opmerking, dat het recente bezoek van een hoogge- aan het door ons gepubliceerde bericht. Het is vanzelfsprekend, dat het Foreign Office daarvan niet rept. Tilanus vanavond voor de radio De voorzitter der Chr.-Historische Unie, de heer H. W. Tilanus, zal avond 19.1519.30 uur over de zender Hilversum II een radiotoespraak houden over de aanstaande verkiezingen. DOK VAN 32.000 TON IN ROTTERDAM AANGEKOMEN. Gesleept door de „Zwarte Zee" en de „Ganges" arriveerde gisteren in de Rot terdamse haven een dok van 32.000 ton lichtvermogen, na een reis van tien da gen uit Greenock. Het is bestemd vooi de Rott. Droogdok Mij, die het van de Britse regering aankocht. Zo lang het beschadigde Wilton-dok van 46.000 ton niet is hersteld, is dit het grootste dok in Nederland. De „Nieuw-Amsterdam" en de „Wilem Ruys" zullen echter voor lopig in ons land niet kunnen dokken. Bij het visiteren dood gebleven De 52-jarige Rotterdammer Kampen, die gisteren met zijn kinderen een reisje per autobus naar België meemaakte, heeft tijdens de visitatie in Baarle-Nassau, beroerte gekregen. Hij overleed ter plaatse. De man had een overhemd wat vitrage bij zich, doch buspassagi verklaren, dat het gebeurde niet te wij ten is aan het optreden van de douane beambten. De heer K. voelde zich de hele dag al onweL ETALAGE- EN RECLAME VERLICHTING Het dep. van Econ. Zaken deelt mede, dat het zich genoodzaakt ziet, gezien de capaciteit der electriciteitscentralen, de bestaande bepalingen inzake étalage- en reolameverlichting te handhaven. Wel wordt een onderzoek ingesteld naar de zgn. „spitsurenbelasting", een probleem, dat ook in andere landen aan de orde is. WEER EEN LUCHTBOTSING BOVEN ENGELAND Twee Seafires van de Britse marine zijn gisteren boven Lossiemouth op el kaar gevlogen en brandend neergestort. Eén piloot redde zich met zijn parachute, de andere vond de dood in de vlammen. Gisteravond ontving het gemeentebestuur van Wassenaar de teruggekeerde militairen officieel op het gemeentehuis. Het fanfare-orkest „Excelsior" zorgde voor een muzikale hulde, waarna burgemeester dr S. F. A- C. M. baron van Wijnbergen een driewerf „hoeraP' op de jongens uitbracht. „Wat heb je liever: een gouden appel of een gouden peer?" (Naar een bekend kinderspelletje) Golf van enthousiasme door Hoeksche Waard bij bezoek van Prins Bernhard Door vlaggende dorpen en onbegaanbare gorsen F/i EN GOLF van enthousiasme is gisteren over de Hoeksche Waard gegaan, toen Prins Bernhard, in het kader van zijn plan om verschillende streken des lands nabij te leren kennen, dit vruchtbare „suikerbietenland" bezocht. De be volking heeft de Prins spontaan begroet en zag in dit bezoek een bewijs, dat ook haar streek met ere een plaats In het gebied van Zuid-Holland inneemt. En het vele Oranje, dat van de daken woei, sprak van een warme genegenheid voor ons Vorstenhuis. Het begin van de tocht was bij de Ba- rendrechtse brug, het ijzeren gevaarte, dat zich in het vlakke landschap uit de ochtendnevelen verhief als een rc ment van technisch kunnen. Boven i heftorens wapperde de driekleur. Om streeks negen uur kondigde de sirene de komst van Z. K. H. aan. Hy werd be groet door de Commissaris der Koningin, ir L. A. Kesper en alle burgemeesters an de Hoeksche Waard, Ir G. C. de Lange, hoofd van de stede- bouwkundige dienst in Zuid-Holland, zette de betekenis van de Barendrechtse brug voor de Waard uiteen en vestigde de aandacht op de belangrijke industrieën de streek. Langzaam ging toen het beweegbare gedeelte van het brugdek omhoog, vijf en veertig meter boven de waterspiegel, zodat de Prins een groot gedeelte van de Hoeksche Waard De Prins begon zijn tournée met langdurig bezoek aan de grote suiker fabriek in Puttershoek. Meisjes boden er riet gevlochten tasjes voor de Prin- ;s aan. Heel het eiland was bevlagd. toen de Prins naar 's Gravendeel reed, r de vlasserij van de gebr. Visser te en linnen zakdoekjes voor zijn doch tertjes in ontvangst te nemen. De rit door dit dorp werd een ware triomftocht. Via Strijen, waar de tentoonstelling van griend- en rietcultuur werd bezocht, Maasdam, waar over de sociale en eco nomische structuur van de Hoeksche Waard werd gesproken en Mijnsheeren- land ging de hoge gast per boot ovc bedijkte Maas naar Westmaas. Hier sprak hij met de weduwen van de eerste slachtoffers uit het Nederlandse verzet, vijf mannen, die in 1941 werden gefusil leerd, omdat zij Britse vliegers hielpen. In Klaaswaal gebruikte de Prins dc lunch. Ds G. Spilt en de heer J. Witte n een uiteenzetting over de geeste lijke structuur van de Hoeksche Waard over de landbouw. De middag begon met een bezoek Wfel DAT Polen ons, krachtens de jongste handelsovereenkomst dit jaar 290.000 ton steenkolen zal leveren. DAT door een vuurpijl, dens het muziekstuk „De Slag bij Wa terloo", gisteravond in Lonneker de schuur van de wed. Levink is afgebrand. DAT het Gew. Arbeidsbureau te A'dam alle valide arbeidskrachten boven de 18 jaar oproept behulpzaam te zijn bij het binnenhalen van de oogst, speciaal bij het rooien van aardappelen. DAT krachtens een Juist geparafeerd handelsverdrag Portugal ons wijnen, hout, kurk. vilt, cacao, koffie en aardnoten zal DAT het bewaringskamp te Domburg op 19 Juli zal worden opgeheven en d( bewoners worden overgebracht naar dt kampen te Vught, Sleeuwijk en Woens- drecht. DAT de H.A.L. in Amerika en Canada gaat optreden als agent voor vracht- passagiersvervoer voor de Holl. Afrika- als vrachtagent voor de Holland- West Afrikalijn. DAT naar min. Lleftinck aan het Tweede Kamerlid Schilthuis mededeelde, de behandeling van belasting op open bare nutsbedrijven in handen is gegeven m een adviescommissie. DAT bij Apeldoorn de tentoonstelling „Bloemen in Berg en Bosch" is geopend, bedoeld als een nationale hulde aan onze jubilerende Vorstin. DAT men verstandig doet zoveel moge lijk blik te gebruiken bij het zenden van pakketten naar Indië om bederf en be schadiging te voorkomen. DAT volgens min. v. Boetzelaer, als antwoord op desbetreffende vragen het Kamerlid Bierema, het multilaterale verdrag van 16 April j.L een gemeen schappelijk streven naar gezonde wissel koersen voorstaat. DAT de Franse ambassadeur Jean Rivière gisteren in Den Haag een recep tie hield ter ere van het wederverschij- nen in nieuwe vorm van het Franse bul letin. DAT tijdens een vechtpartij in Mierlo de 54-j. P. J. Rooyakkers met messteken is gedood door een zekere M. K., die door de politie is opgesloten- DAT de automatisering van de tele foonnetten te Harderwijk en Putten v< middag om 1 uur een feit is geworden. DAT morgen te Amersfoort het 119-j. bestaan, van het regiment Grenadiers, thans garde-regiment, wordt herdacht DAT het Ned. Rode Kruis 450 kg sal- versan aankocht t.b.v. de bestrijding der framboesia. DAT de directeur van de Surinaamse Bank, S. J. Baukema en Alfred Senior, firmant van Hendriquez en Co. te Cura sao, naar Nederland zijn vertrokken. DAT de in de bezettingstijd zo bekende Noorse bisschop dr E. Berggrav is noemd tot erelid van de Mij. der Ned. Letterkunde. DAT is bevorderd tot schout-bij-nacht van de Marinestoomvaartdienst de hoofd officier le kL J. B. Berck. DAT de St Crt. van gisteren o.m. bevat twee Deviezenbeschikkingen en enkele wijzigingen van de Prijzenbeschikking Gezaagd Naaldhout DAT heden in Oostzaan het huwelijk werd voltrokken tussen de 91-j. Tjerk i en de 74-j. Joikje Muides. DAT vanavond in de pauze van K.R.O.-concert, om circa 9 uur, prof. berse wordt herdacht DAT in Horst (L.) de 20-j. mevi Wegberg het leven schonk aan drie meis jes. DAT op het postkantoortje op de Am bachtstentoonstelling „De zilveren schelp' te Den Bosch van 1727 Juli een speciaal poststempel is te verkrijgen. DAT in de stand van zilversmeden tij dens deze tentoonstelling een grote zilve ren schelp wordt vervaardigd, welke zal worden aangeboden aan de bezoeker die een nader te bepalen rangnummer heeft. DAT het hoofdbestuur van de Wereld eenheidsbeweging niets uitstaande heeft met de „Vooruitstr. Partij voor Wereld regering" (Oude SDAP) DAT de coöp. verbruiksver. voor het spoorwegpersoneel „Voor Allen, G.A." Utrecht wordt geliquideerd. DAT de nieuw-benoemde gouverneurs van Suriname en Curagao audiënties ver lenen resp. 12 en 13 Juli van 913 en 14 16 uur in de commissiekamer van het dep. van Overzeese Gebiedsdelen en men zich vóór Vrijdag a.s. kan melden. DAT men nu ook is toegekomen het herstel van de kleinere bruggen in Zeeuws-Vlaanderen. DAT gedurende de zomermaanden het radio-landbouwkWartiertje van Maandag avond vervalt. DAT in navolging van Den Haag en Amsterdam nu ook Rotterdam plannen maakt voor de vacantiebesteding. DAT nu reeds 18 personen in de cel zitten, medeplichtig aan de onlangs West-Brabant ontdekte smokkelhandel tapijten. de Ambachtsheerlijkheid „Cromstrijen" te Numansdorp, het grootste landbouwbe drijf in Nederland en ook een der mo dernste. In de grienden, diep het polder land in. liet de Prins zich van een spor tieve zijde zien. In de waarlyk niet com fortabele „weasel", een soort amphibie- vaartuig, maakte hij in de stromende regen een korte tocht door de slikken en gorzen langs het Hollandsch Diep. Het voertuig, dat bij het nemen van de steile dijk vreemde capriolen maakte, was ge ruime tijd geheel in het riet verdwenen. In Zuid-Beijerland bezocht de Prins een aardappelsorteerbedrijf, waarna ten besluite in Oud-Beijerland bij een ont vangst op het Raadhuis verschillende ver tegenwoordigers uit de bevolking hun opwachting maakten. Burgemeester J. P. Diepenhorst nam namens de bevolking afscheid van de Prins. Een défilé van Oranjeverenigingen was het slot. Over Heinenoord reed de Prins naar Soestdijk terug. Soekarno doet voorspelling Soekarno heeft te Loeboek Linggau op Zuid-Sumatra voor een gehoor van 30.000 mensen voorspeld, dat de rood-witte vlag in 1950 over de gehele Archipel zal waaien. Hij kreeg een in goud gevatte oli- fant^and en beëdigde Mh. Isa als gou verneur van Zuid-Sumatra. (Of deze voorspelling zal uitkomen, hangt af van de stem, die het Nederlandse volk morgen uitbrengt. Red.) Elf nieuwe hoofdbestuurders van „Unitas" ■orstellen besproken Tijdens 'an „Uni de Nee ergader Zeist iel- en kledingbedrijven, 'aarover wij reeds schreven, is een groot antal voorstellen behandeld, nadat het roord was gevoerd door de heren M. Ver- oeven uit België, voorzitter van de Chr. sxtielarbeiders-intemationale. B. v. Weze- ïaele uit Gent, hoofdbestuurslid van de lelgische Chr. TexUelarbeidersbond rzitter H. ïelink. ■rerder we hoofd- rel de he le): D. J. Kuii C. Vree. J. Pol Groningen (confect voort. Rijssen (jute en cocos Almelo (katoenspinnerijen); P. (kunstzijde): A. M Koelé. Den Haag (maat kleding); R. Steenbergen, Zwolle (maatkle ding): G. C. v. Manen. Veenendaal (sajet, wol, kousen, tricotage); J. Dorland. Hilver sum (tapijt en touw): R. Jaspers, Eibergen (textielverdeling); J Boeve. Nijverdald en J Hembrecht. Enschedé (beiden weverijen). sn. om de ouder intal Jaren in ee erkt, per jaar tel arbeiders, die een zekei zelfde bedrijf hebben ge- jeugdige perso men dat het op- intiedagen ln het alge meen de enige billijke MR P. J. OUD. VOORZ. CENTRALE COMMISSIE VOOR DE STATISTIEK. Het is de gewoonte, dat een ded vlce- voorzitters van de Sentrale Commissie vóór de Statistiek, de voorzitter opvolgt. Nu prof. mr P. J. M. Aalberse is over leden, zal dus öf de heer J. Schouten, öf mr P. J. Oud. hem moeten opvolgen als voorzitter der commissie. Wij menen te weten, d.at de heer Schouten deze functie niet ambieert, zodat het waar schijnlijk is, d.at mr P. J. Oud straks tot voorzitter der Centrale Commissie zal worden benoemd. AMBACHTS- EN NIJVERHEIDS- KUNST TE DEN HAAG. Op de internationale demonstratie van Ambaohts- en Nijverheidskunst te Den Haag is G. de Blanken te Zoeterwoude met de kleine gouden medaille, de pot tery M. H. Zaalberg te Leiderdorp met de zilveren medaille en de N.V. Leidse Textielfabriek Gebr. van Wijk cn Co U Leiden met de bronzen medaille. Eindelijk Eindelijk is het morgen zover, dat het Nederlandse volk zich bij de stembus mag uitspreken, een uitspraak mag doen over het gevoerde en over het te voeren re geringsbeleid. Zijn stem kan een belang rijke invloed uitoefenen op de regerings- politiek voor de komende jaren. Het is de kiezer in de achter ons lig gende weken niet gemakkelijk gemaakt. Velen hebben het er moeilijk mee gehad en er zullen er zijn die zelfs op weg naar het stemlokaal nog in onzekerheid zullen leven en die in het stemhokje langer zul len toeven dan het enkele invullen van het kleine-vakje nodig maakt. Wij begrijpen iets van deze moeilijk heden. Wij houden niet van mensen, die er een zekere sport in zoeken, bij elke verkiezing op een andere lijst te stem men en bij elke verkiezing een nieuwe partij te proberen. Maar wij houden even min van die mensen, die alleen en uit sluitend uit sleur op een bepaalde lijst stemmen zonder dat in hen nog iets is blijven leven van de gloed der eigen overtuiging. Juist de zoekenden hebben het de laat ste weken nog kwaad te verduren gekre gen. Nog dezer dagen hebben wij enkele voorbeelden laten zien, hoe voor deze mensen de keuze niet wordt verhelderd, maar integendeel vertroebeld. Wy noemden toen het wetsontwerp op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, dat wel wat erg opvallend vlak voor de verkiezingen verscheen en dat sommigen dan ook grif hebben- uitgebuit als propa ganda voor het thans zittende kabinet Wij laakten voorts de wijze, waarop prof. Romme het deed uitkomen, alsof juist het belang van de goedwillende Indonesiërs ons er toe moesten brengen ons voor zyn karretje en dat van zijn vrienden te laten spannen. De eerste poging brandmerkten wy als een rookgordijn, de tweede als een on juiste en ongeoorloofde druk op de kie- Tegenover dit alles houden wij staande, dat het morgen gaat om de toekomst van Nederland en van Indië. In de grondwets herziening, die deze verkiezingen nood zakelijk maakte, is en blijft dat de feite lijke kern. Waar het op neerkomt, is, of Neder land, hetzij zwichtend voor de republiek of uit vermeende vriendelijkheid jegens de goedwillende Indonesiërs, afstand zal doen van zijn zedelijke roeping en ver antwoordelijkheid door Indië straks in feite over te laten aan de chaos, óf dat Nederland, met handhaving van de grond wettelijke waarborgen langs de weg van de rechtsstaat, samen met Indië zoekt naar een betere toekomst. Wij mogen straks Indië niet aan zijn lot overlaten. Dat is wel het laatste, wat het na de eeuwen van gemeenschappelijk lief en leed aan ons heeft verdiend. Men stuurt geen kind de wereld in zonder waarborgen voor zijn veiligheid. Toch doen wij dat wel met Indië. indien wij rechtsbevoegdheden overdragen zonder dat wij ons afvragen, of de waarborgen aanwezig zyn, die wij in het A.-R.-pro- gram als volgt omschreven zagen: „dat een rechtvaardig en deugdelijk bestuur in staat zij het reght te bestellen en te handhaven, alsmede te verzekeren: de vrijheid van godsdienst en geweten, waar onder begrepen de vrijheid van de zen ding. de plaats van het Nederlandse en het Nederlands-Indische element en die van de minderheidsgroepen." Daarop komt het morgen neer, als we onze stem uitbrengen over de grondwets herziening en daarom ook over Indië. Morgen beslist het Nederlandse volk. Die dag mogen wij niet zonder ernstig gebed tegengaan. Het gaat om de toekomst, niet minder van Indië dan van Nederland. Het gaat tegen een politiek, die de waarbor gen loslaat, en vóór een politiek, die by uitstek positief is en onder Gods zegen op een goede gemeenschappelijke toe komst van Nederland en Indië gericht is. Het zou ons goed zijn, zo wij na deze jaren van gedwongen oppositie tegen een zwak en laakbaar regeringsbeleid, daar toe eindelijk actief aan de slag konden. Onafhankelijkheidsdag in U.S.A.: 300 doden Amerika heeft zyn Onafhankelijk heidsdag weer gevierd. Het drukke ver keer eiste de traditionele slachtoffers: 200 doden. Door verdrinking kwamen er bijna honderd om het leven. JOEGOSLAVIË EN ALABANIC VERSTERKEN DE GRENS. Volgens radio-Tirana, heeft de Alba nese regering de grens met Joegoslavië en Griekenland gesloten, om te beletten, dat geen gevaarlijke elementen het land binnenkomen. Joegoslavië gaat voort met het opwerpen van versperringen aan zijn kant van de grens. Engeland steunt Midden-Oosten niet met Marshall-hulp. Hoffman, de administrateur voor het Marshall-plan, heeft na een nauwkeurig onderzoek verklaard, dat Engeland geen Marshall-hulp gebruikt heeft om landen van het Midden-Oosten te steunen. Vergiftiging op Deens-Amerik. Gala-diner Ongeveer 200 van de 700 personen, die deelnamen aan een Deens-Amerikaans banket te Aalborg, waar o.m. de premier Hedtoft aanzat, zijn het slachtoffer ge worden van een vergiftiging. Zestig per sonen moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Er zyn geen ernstige geval len. De oorzaak is nog onbekend. NEDERLAND KOOPT CANADESE VLIEGTUIGEN Nederland heeft 25 Harvard-oefem- vli eg tuigen van Canada gekoebt voor 12.000 tot 15 000 dollar per stuk. WEERBERICHT Aanhoudend koel Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met tijdelyke opklaringen op sommige plaatsen enige regen of motregen. Matige, in de kuststreken krachtige Noord-Westelijke wind. Aan houdend koel weer. ZON EN MAAN. Woensdag 7 Juli: zon op 4.29. onder uur; maan op 4.25, onder 22.15 uur. 14 Juli E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1