STEMT Lijst 3 Aan de boot herkent men de zeiler TILANUS TILANUS an bóeken en tijdschriften \o. I Lijst 3 NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 ZATERDAG 3 JULI 1948 BEZOEK AAN EEN JACHTHAVEN AAN DE ZIJL. Er wordt reeds druk geoefend op „de Kaag" De Bilt heeft zich aan zijn woord gehouden: hier en daar enkele regenbuien. Dit een donkergrijs bewolkte hemel valt zo nn en dan een los stortbnitje, maar wan neer we op de Zyldyk staan, tegenover de Jachthaven „Zijlzicht", breekt juist het zonnetje door en zien we beneden ons, in de weerspiegeling van het water, grote wolkengevaarten haastig wegzeilen. Het is nog vroeg in de middag en aan de over kant is het zo stil als tijdens het rustuurtje in een oudenliedenhuis. Maar wanneer we op onze vingers een kort fluitsignaal geven, komt uit één van de loodsen iemand naar buiten en duidt met een armzwaai aan, dat by komt. Even later roeit kü met krachtige slagen op ons af. We leggen hem het doel van onze komst uit en met een korte beweging worden we uitgenodigd in te stappen. Ven-aderlyk wiebelt het bootje, wanneer we met één been op de wal en het andere er in, onze fiets bin nenboord hijsen. Na een paar minuten schuurt het bootje langs het aanlegsteigertje en staan we met fiets en al op de helling van „Zyizicht". Vanuit de loodsen lopen rails schuinaf naar het water en juist wordt op een plat karretje een „Olympia-jol" naar buiten gereden. Bij de waterkant glijdt de boot van het karretje af. de Zijl in. Het wa gentje wordt teruggetrokken en het is de heer Smit eigenaar van de werf die naar ons toekomt. Een door de zon en wind gebruind gezicht kijkt ons vanonder de schipperspet aan. Ja, hy heeft nu nog wel even tijd om ons het een en ander te laten zien. Straks komen de zeilers en dan is er wel wat anders te doen. Al pratende belanden we in een loods. Veel is er niet want de meeste boten liggen nu, ven we mee over de plassen en m< We denken weer aan verleden jaar, toen we onze vacantie op !het Kagermeer heb ben doorgebracht, en zelf dat vrije en ongedwongen leven op het water onder gingen. de wind alle muizenissen uit je hoofd blies en we na een dag van zeilen, roeien en zwemmen ons zowel geestelijk als lichamelijk bevrijd voelden va sleur van elke dag. En het hoeft heus geen prachtige wedstrijd-boot te zijn, doodgewoon vierkant peurbakje, om dagje uit vissen te gaan. kan je de wel- dedige werking van Gods vrije natuur doen voelen. Huldiging van de heer L. van Nieuwkoop Een dezer dagen heeft de heer L. van Nieuwkoop^ zijn 40-j. jubileum gevierd, als koster van „Het Groene Kerkje". Van vele zijden had de heer van Nieuwkoop gelukwensen in ontvangst te nemen, maar het allermooiste jubilaris was de mededeling van de heer L. de Neef, waarnemend burgemeescer dat het H.K.H. de Prinses-Regentes be- haagd heeft aan de heer Van Nieuwkoop de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, te verlenen. Voor 't vele, dat door de heer v. Nieuw koop als koster gedaan is, bood dr P. C. v. Arkel 'n sigarenkist van palissanderhout i. Ds B. C. Visser, sprekende namens de kerkeraad, sprak de wens uit, dat de jubilaris nog vele jaren van zijn rust zal mogen genieten. Door velen werd nog gebruik gemaakt van de gelegenheid hun gelukwensen te bieden. WAARSCHUWING Het Bondsbureau van de KNVB, afd. Leiden, verzoekt ons het volgende mede te delen: De federatie van buurtvereni gingen heeft een voetbalcompetitie uit geschreven, waaraan door alle aangeslo ten buurtverenigingen wordt deelgeno- Noch de KNVB. noch de afd. Leiden in de KNVB heeft hiervoor toestemming verleend. Op straffe van langdurige schorsing is het alle leden van de KNVB verboden aan deze wedstrijden deel te Ook voor de scheidsrechters geldt hetzelfde. Wat er in de omliggende plaatsen voorviel a elke staan wat masten met de zeilen Op de grond liggen een roer en andere onderdelen. „Kijk", zegt de heer Smit, „dit is een 12-voétsjol, die zijn we aan het opknap pen. De boorden moesten worden ver- nieuwe! Een lekker licht bootje". Bijna liefkozend glijdt zijn hand over het blank geschuurde hout. „Een goede zeiler heeft liefde voor zijn boot. We zien gauw ge noeg, of we met een „ras"-zeiler te doen hebben. Niet aan de kleren, maar aan zijn boot herkent men de zeiler". „Het valt ons op, dat het haast allemaal Jollen zijn, die op de kant liggen". „Dat is ook zo", zegt onze zegsman. „Dat moet ook: een jol moet zo licht gelijk blijven en daarom wordt tocht op de kant gehaald". Een boot vereist zorg. „Ja", vervolgt onze begeleider, ,.er is altijd werk aan de winkel. Een boot moet goed worden onderhouden. Op het ogenblik is het helemaal druk, nu de Kaagweek voor de deur staat. De boten moeten wedstrijd-klaar worden gemaakt. Alles moet een beurt hebben. Touwtjes, schootlijnen, kikkes enz. Stel je voor, dat je voor ligt en in de laatste twintig meter knapt je schootlyn! In het najaar worden ze ..gehellingd" en aan een nauwkeurige inspectie onder worpen. Ze worden van onderen weer glad gemaakt, sommigen zelfs gepotlood. En U moet niet vergeten, er komen 6teeds meer boten. In de normale klassen zijn er zelfs meer dan voor de oorlog. We moeten hoognodig uitbreiden, maar ja Op de helling ligt een schouw. Een in Friesland geliefdê zeilboot, maar hier niet zo erg in trek. Het model doet denken aan sierscheepjes op dressoirs en boeken kasten. Ondanks de grootse opzet van de vroegere eigenaar blijkt 'het scheepje, van dichtbij gezien, in tamelijke staat van verval te verkeren. Groots in opzet; het kleine voorondertje wordt volgens een metalen plaatje „salon" genoemd en een kastje achterin draagt de naam ..machine- Boten en bemanning. Zo komen we bij het haventje. De boten liggen zij aan zij en door de strak gespannen puntdakvormige dekzeilen lijkt het geheel op een klein tentendorp. Ze liggen vredig naast elkaar: de tro'tse „Draak" (voor de wedstrijd) naast het eenvoudige „Sloepje" (voor gezellig spelevaren). „Sharpies" naast „Valkjach- ten" en „Vergrote-" naast „Gewone- B.M.'s".- Inmiddels heeft de lucht haar vuile broek uitgedaan en is het ideaal zeilweer geworden. Steeds meer zeilers komen opdagen. Het overzetbootje gaat heen en weer. In zeilers zijn evenveel varianten als in boten. Er komen er lopend, op de fiets en met een auto. Oude en jonge, met ca zonder zeilpet, maar allen sjou wen met een ronde plunjezak. Het wordt een gezellige drukte in de kleine haven. Vrolijke stemmen schreeuwen een groet. Er wordt gelachen en de kwinkslagen vliegen .over en weer. Het is nu oefenen en oefenen, want van 16 tot en met 20 Juli is het Kaagweek, hèt zeilfestijn. De voorwedstrijden zijn reeds gehouden en ieder weet, wat hy Waard is. Ook de heer Smit krijgt het nu druk ker: „Smit. kun je me even helpen?" „Kees, heb je dat voor me?" Daarom nemen we afscheid van hem en terwijl we met beide handen onze fiets vast houden om te zorgen, dat-ie niet over boord tjoempt, zien we een Valkjacht voorbij spankeren en in gedachten zwer- BURG. STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Hendrika M. C. A., dr H. C. A. Henzen en C. E. Cavé; Paulus, zn van J. Zandbergen en J. v. d. Zwart; Cornelis, zn van P. v. Leeuwen en A. Bavelaar. OVERLEDEN: A. C. Verlaan, dr. 3 jr; Hoogervorst, huisvr. v. J. Floor, 37 jr. ONDERTROUWD: D. Barendse, 28 jr «n J. Potters, 25 jr; P. Bodrij, 31 jr C. de Meij, 33 jr; C. v. Hooidonk, 28 jr J. J. C. Glasbergen, 27 jr; J. H. Muijse- Jaar, 29 jr en C. v. d. Linden, 26 jr; W. de Ru, 29 jr en C. F. Ouwerkerk, 29 jr; H. Viele, 26 jr en J. v. d. Blom. 23 jr; A. van Lienden, 28 jr en J. A. Hemerik, 31 jr; H. van Roon, 32 jr en J. L. Verbeek, 32 j.; H. G. Veldkamp, 25 jr en D. M. Emke, 26 jr; J. Boer, 28 jr en W. F. Wielinga, 28 jr; J. de Bree, 26 Jr en T. H. Greive, 26 jr; H. P. L. van Doornum, 36 jr en A. A- W. Peeters, 34 jr. vierde 81-jarig bestaan Afscheid van de voorzitter De Knapenvereniging „1 Koningen 18 12to" van de C.J.V. „Prediker 12: la" vierde gisteravond in het gebouw aan d< Jan Vossensteeg haar 81ste verjaardag. De jaarfeestviering werd geopend met het zingen van Psalm 971, 6 en 7. De voorzitter, de heer Joh. Heijloo, ging gebed en las een gedeelte van hoofdstuk, waarin de verenigingstekst voorkomt. In een kort woord wees hij ei op, dat de jongens op de Knapenvereni ging het Evangelie van Jezus Chrisrtus wordt bijgebracht. Elke Zondag wordt gezegd, dat Hij de enige Redder en Zalig maker is, ook in het jonge leven. De heer Heijloo vestigde in het slot van zyn toe spraak dö aandacht op de persoonlijke keuze. Zelf zullen we de keuze moeten ai. Laten wij ons daarbij steeds ogen houden, wat ons bij onze ouders i op de vereniging is geleerd. De secretaris, vriend W. Pison, bracht zijn jaarverslag uit. Hij memoreerde de verschillende mutaties in het bestuur en summier overzicht van de gedane zaken. De penningmeester, de heer F. de Vries, maakte de cijfers bekend. Voorts richtte hy zich speciaal tot de voorzitter, die de vereniging ging verlaten en taak overdroeg aan de heer J. Sierat Jr. Hij bracht hem dank voor zijn vele werk het belang van de jongens en overhan digde hem namens alle leden een ge schenk van huishoudelijke aard. De heer Heijloo toonde zioh hiervoor erkentelijk. Het verdere gedeelte van de avond werd gevuld met toneel en spel. Het toneel stukje. opgevoerd door een aantal leden, ontlokte de aanwezigen veel applaus. Al met al was het een avond, waarop het bestuur met groot genoegen kan terug- ZILVEREN JUBILEUM BIJ DE NED. SPOORWEGEN 16 Juli a.s. herdenkt de heer Dirk van de Velde, seinhuiswachter bij de Ned. Spoorwegen op het station alhier, de dag, dat hij vóór 25 jaar bij de Nederl. Spoorwegen in dienst trad. De Leidse Reddingsbrigade recipieert. De Leidse Reddingsbrigade bestaat dit jaar 30 jaar. Ter gelegenheid hiervan zal het bestuur op Zaterdag 10 Juli van 3.30— r in „Het Gulden Vlies" recipiëren. Hazersivoude-Rijndjk Distributienieuws De volgende week wordt een aanvang gemaakt met de uitreiking van bonkaar ten K 810. Maandag 5 Juli is Hazers- woude (Rijndijk) aan de beurt, zowel voor zelfverzorgers als voor niet-zelf- verzorgers. Dit geldt voor alle letters. Katwijk Samensmelting Geref. Kerken (art. 31 K.O.) een vergadering van de Kerkera den der Geref. Kerk (onderh. art. 31 D.K.O.) van Katwijk aan Zee en Kat wijk aan de Rijn is men na een bespre king tot de uitspraak gekomen, dat sa mensmelting van deze beide gemeenten de voorkeur verdient boven het inwo- de ene gemeente bij de andere. Dit besluit zal in, de betrokken gemeen ten worden afgekondigd en approbatie van de classis zal worden gevraagd. Het in aanbouw zijinde kerkgebouw aan de Cantineweg nadert reeds zyn voltooiing; begin Augustus hoopt mer gereed te zijn. Benoemingen by de politie Tot agenten van politie werden al hier benoemd de O. V. W.-ers W. Koster uit Kampen, P. Zeeman uit Schagerbrug en G. J. Jagersma uit Tietjerksteradeel. Katwijk aan Zee Handige zeelui Dezer dagen moesten in de motorlog- ger KW 122 (Vrouw Jacoba) vier nieuwt platen, net op de waterlinie, worden aan gebracht. De logger werd in de Vissers haven te IJmuiden aan één kant z geballast, zodat het werk op deze origi nele wijze in IJmuiden kon worden uit gevoerd. Studenten zoeken het op het water Sociëteit Minerva wordt kinderparadijs Waar zo vele en hechte banden bestaan tussen de Leidse fourgery en haar stu dentengemeenschap ligt het voor de hand, dat ook de studenten, die zich verenigd weten in het L.S.C. en de V.V.S.L., niet achter zullen blijven om hun aandeel te leveren in de komende Leidse feestviering ter gelegenheid van het 50-jarige regeringsjubileum van HM. de Koningin. Hoewel het tydstip van de feesten de laatste week in Augustus voor hen met het oog op de dan nog aan de gang zijnde vacanties niet zo gunstig valt, hebben- zowel de praeses collegii van het L.S.C., de heer J. Drijber, als de presi dente van de V.V.S.L., jkvr. Sickinghe, gisteravond via de derde iyn van het ge meentelijk radio-distributienet, een uit eenzetting gegeven van de plannen, welke deze kringen bestaan en die voor namelijk ,,op het water liggen". Zo deel de de heer Drijber mede, dat de S.R.V. CEEN UITBUITING Besteding van alle zorg aan dé stoffe lijke en geestelijke belangen der Indische bevolking. Stemt dus No. 1 van LIJST 5 Voor de eerste maal N.C.W.B.- wandeltocht te Leiden Wordt op 17 Juli a.s. gehouden. De Nederlandse Chr. Wandelsport Bond (N.C.W.B.) houdt op Zaterdag 17 Juli a.s. te Leiden voor de eerste maal een Na tionale Bondswandeltocht, over afstan den van 20 en 30 km. De organisatie van deze tocht wordt verzorgd door de Chr. Oranje-jeugdver eniging „Oranje-Garde" te Leiden. De start zal plaats vinden by de speel- en theetuin „Oud-Hortuszicht", Witte Sin- 59, om 14.30 k 15 uur. Inlichtingen inschryvingen bij de heer G. v. d. Vos, Billitonstraat 19a. Iedere deelnemer die voor de -eerste maal meedoet, ontvangt het bekende N.C.W.B.-kruis en zij, die reeds meer dere malen aan een dergelijke tocht heb ben deelgenomen, een cijfertje met lint. Groepen van minstens 12 deelnemers ontvangen een fraaie beloning. Het departement van Oorlog en hoofdkwartier van de generale staf heeft alle onderdelen van de Kon. Land macht toestemming verleend om deel te en aan deze tocht. Njord, weliswaar niet met haar gebrui- kelyke snelheid besloten heeft aan de op rdag, 28 Augustus te houden Vene- tiaanse gondelvaart mede te doen. Daar- zullen naar alle waarschijnlijkheid nog enkele sub-vereni-gingen en/of dispu ten versieringskunst vertonen. Verder is het L.S.C.op het originele idee gekomen om op de 7e of 8ste Sep tember de Sociëteit Minerva om te tove- in een kinderparadijs, waar draai molens, glijbaan, koekhappen en vele andere spelletjes 200 arme Leidse kinde in een feestdag zullen bezorgen. „Pro Patrla" vormt 30 Augustus erewacht by Kon. Paleis. Hoewel buiten de Leidse feesten val lende. deelde de heer Drijber in deze ;rie o.m. mede, dat „Pro Patria", tezamen met haar zusterverenigingen uit Utrecht, Amsterdam en Wageningen, op Augustus bij de komst van H. M. de Koningin in Amsterdam, een erewacht by het Koninklijk Paleis zal vor daarmede een roemrijke traditie hand havend. Ook op de kroningsdag t Prinses Juliana zal dit het geval zijn. Tenslotte deelde spr nog mede, dat 'het L.S.C., in_ samenwerking met de corpora uit Utrecht. Groningen, Delft, Amsterdam Wageningen, H.M. als geschenk heeft aangeboden een beplanting van de wallen het geteisterde Sluis en tevens het centrum van dit stadje een fraai plantsoen. De presidente van de V.V.S.L., jkvr. Sickinghe, deelde in aansluiting aan deze toespraak mede, dat ook de Leidse Vrou welijke Studentenroeivereniging „De Vliet", besloten heeft aan de gondelvaart op 28 Augustus mede te doen.'Daarnaast organiseert de V.V.SJL. ook nog een eenkomst in September in de foyer der Stadsgehoorzaal voor een aantal daarvoor aanmerking komende Leidse huis- Voorts wees spreekster er op, dat ook de Algemene Senatenvergadering e: Bond van Vrouwelijke Studentenvereni gingen in Nederlad, hebben besloten H. M. de Koningin een plantsoen aa: bieden in Sluis. Verder zal het koor der V.V.S.L. zich in Den Haag mede scharen onder de grote menigte vrouwen, die het van de feestrok en nog andere feest liederen ten gehore zal brengen. In de begoochelende ban van verkiezingsleuzen „Het Vrije Volk" en de waarheid Onder de titel „Öp gespannen voet met de waarheid!" schrijft de stadsredacteur van „Het Vrye Volk" het volgende naar aanleiding van ons verslag over de A.R. meeting in de Stadsgehoorzaal. „De a.r. heer Jan Schouten heeft Woensdagavond een verkiezingsrede ge houden in de Stadsgehoorzaal in Leiden. Een verslag van deze vergadering in het a.r. blad „De Nieuwe Leidsche Cou rant" (de kop van de krant is niet juist geciteerd) van Donderdag vermeldt nu met vette letters: „Vele honderden men sen werden teruggestuurd." Wij vragen ons af: „Wie waren deze honderden?" want in de Stadsgehoorzaal, die gevuld was met byelkaar getrommel de bezoekers van ver uit de omstreken van Leiden, was nog plaats over en, wie Woensdagavond langs de Stadsgehoorzaal liep, zag daar wel mensen in gaan, maar terug gestuurd? Niet één! Is dit soms de a.r. „Waarheid"?" Ofschoon we heel dicht bij de verkie zingen leven en in een dergelijke pe riode meer schijnt toegestaan dan in nor male tijden, geloven we toch, dat hier wel wat al te lichtzinnig met de waarheid werd omgesprongen. Niet van onze zijde, maar van de zijde van „Het Vrye Volk." Afgezien van het niet stylvolle „de a.r. heer Jan Schouten", moeten wij toch op de eerste plaats opkomen tegen de betite ling van ons blad als anti-revolutionnair. In de kop, die de redacteur van „Het Vrije Volk" blijkbaar nooit goed heeft bekeken, wordt ons blad „Christelijk- Nationaal" genoemd. Dat is een groot verschil en in deze betiteling worden heel wat meer Christenen omvat dan „Het Vrije Volk" wel schijnt te weten. Op de tweede plaats werden de bezoe kers van deze vergadering niet „bij elkaar getrommeld" uit verre omstreken van Leiden; de vergadering wa6 uitge schreven door de kamer-kieskring Lei den, welke de stad Leiden en haar om geving omvat. Op de derde plaats waren er op die bewuste avond zóveel bezoekers in de Stadsgehoorzaal, dat velen zich met een staanplaats tevreden moesten stellen, zulks niet alleen volgens onze eigen ver slaggever, maar ook volgens het „Leidsch Dagblad" van 1 Juli. De balcons, die bij de vergadering van de P. v. d. A. op 24 Juni geheel leeg bleven (de vergadering, waarop het Tweede Kamerlid Hofstra sprak) waren op 30 Juni tot de laatste stoel bezet. En tenslotte: de brandweer stuurde velen terug. Dat is een onomstotelijk vaststaand feit Moeten wij nog meer aandacht beste den aan dit eigenlijk onbelangrijke stukje in de Leidse rubriek van het P. v. d. A. blad? Wij zouden het zelfs geheel- ver waarloosd hebben, als het niet verzinne beelde, hoe ver zelfs de meest faire jour nalist kan komen onder de begoochelen de ban van verkiezingsleuzen. HAAGSE POLITIERECHTER De verleiding Volgens de kantoorbediende N. v. den Rijn had hij de te Alphen leiding niet kunnen weerstaan, toen hy op zijn werk een portefeuille en porte- monnaie met geld had gezien. Hij had zi geleidelijk ongeveer f 1000 gestolen. Waar het geld gebleven was, wist hij precies niet meer; boeken had hij ge kocht, van de rest gesnoept, gerookt. Een raar geval vond de rechter het, en de Officier zag termen in dit geval eer psychiatersrapport te vragen. De rech ter besloot hiertoe en hield de verdere behandeling der zaak aan. Mutaties De heer D. M. N. Bakkes, die lange ja ren als technisch ambtenaar bij het Hoogheemraadschap Rijnland in onze ge meente werkzaam is geweest, heeft op 1 Juli deze betrekking verlaten. De heer B. heeft zich nu verbonden aan de Kat- wijkse Kalkzandsteenfabriek te Katwijk a/d Rijn. Bij Rijnland is thans benoemd de heer G. van Marle te Halfweg. De opbrengst van de Anjerdag onze gemeente bedraagt f 380. Uitstapjes De zesde klassen van zes Ned. Herv. scholen maakten een uitstapje. Met vier autobussen ging het naar Schiphol Artis. Er werd een boottocht over IJ gemaakt. Via Halfweg ging men n Leiden. Ook de Prinses Juliana-kleuterschool organiseerde een uitgaansdag. 48 kinde- uit de hoogste klas maakten ee Rotterdam en bezochten daar de Maastunnel en de diergaarde Blijdorp. Er» werd gespeeld in de tuin „Plasrijk". Allen hebben genoten. Koudekerk aan den Rijn Burgeriyke stand. Ondertrouwd: Sara P. de Wdit, 30 jr Pieter Glasbergen, 33 jr. Getrouwd: Cornelis van Vegter, 28 jr en Helena van den Berg, 34 jr. Samenstelling stembureau. Als voorzitter van het stembureau zal fungeren burgemeester G. Verheul, wijl tot lid werden benoemd de heren T. Molema en J. van Vegten. Voorlichting by beroepskeuze De heer P. M. de Jong, verbonden het gewestelijk arbeidsbureau te Leiden, 'hield voor de commissie van advies voor het arbeidsbureau te Lisse een interes sante lezing over beroepskeuzevoorlich ting. De heer de Jong ving zijn toespraak aan met er op te wijzen, dat voorlichting bij de keuze van het beroep zeer nood zakelijk is. Het is bij een statistisch on derzoek komen vast te staan, dat slechts 35 pet. van alle werkenden inderdaad op de juiste plaats in het maatschappelijk leven werkzaam zijn. Dit -brengt met zich mee, dat de productie by lange na niei op het peil staat, waarop deze had kun nen staan. Het is immers van het aller grootste belang, dat iemand interesse heeft voor zyn dagelijkse arbeid. Arbeids. vreugde is van geweldige betekenis. Allengs is men gekomen tot oprich ting van bureaux voor beroepskeuze voorlichting teneinde te trachten steeds meer de juiste man op de juiste plaats te krijgen. Vanaf 1920 is men op dit ge bied meer intensief werkzaam geweest. Zowel van R. K. zijde als van Prot. kant heeft men instellingen in het leven ge roepen, die zeer bijzonder deze arbeid ter hand hebben genomen. Niet minder dan 45 bureaux zijn er thans. Adviezen worden verstrekt door personen, vai men mag aannemen, dait zij deskundig Goed afgelopen Het 1%-jarig dochtertje van de heer B. vond in de keukenkast een „mooi doos je", maakte het open en begon va inhoud te snoepen. Toen de moeder binnenkwam en dit ontdekte, schrok zij hevig. Want het mooie doosje bevatte .bleekpoeder. Doktershulp werd ingeroe pen en het maagje werd leeggepompt. Het kind heeft tot heden geen nadelige gevolgen van haar nieuwsgierigheid dervonden. Zondagsdienst hulsartsen Noordivijk Zondagsdienst huisartsen De Zondagsdienst der huisarten wordt weergenomen door dr Coenraads Nederveen, Emmaweg. Noordwijkerho ut Zondagsdienst huisartsen De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen d'oor dr Van Praag. DE MAN OP STRAAT IN ZIJN DAGELIJKS WERK Van heel vroeg in het oefende met niet minder zijn vroegste jeugd in het voorjaar tot laat in de grote ernst dan de ande- vak zit, zoals onze zegs- herfst luisteren zij de ren zijn aantrekkelijk be- man. Die was er name- stoffige of regen-natte roep uit. lijk al heel vroeg bij en straten van de moderne Een goed beroep?" ging op zijn zevende jaar stad op met hun kleurige vroegen wij hem. al met een bloemenven- waar: kinderen van de beroemde Hollandse bloemkassen of van de wijde Hollandse velden: gekweekt door kundige handen en aan de man gebracht door de bloe- menkoopman met zijn stugge zwier van Flora's kinde ren gewende Deze keer Handhaving band NEDERLAND-INDIE Een juiste houding vindt U by de C.H.U. Stemt dus: No. 1 van LIJST 5 Rijnsburg „De Nederl. Vrouw 1898198". De collecte, die ook hier ter plaatse is gehouden ten bate van de tentoonstelling „De Ned. Vrouw 1898198", heeft het mooie bedrag opgebracht van f 6t De grote belangstelling voor het hulde blijk aan H. M. de Koningin wordt het •best gedemonstreerd door het aantal handtekeningen, mL bijna 800. Onze dorpsgenote mej. Collee heeft daarbij een aardige tekening vervaardigd, wai van 't hoofdmotief de oude dorpstoren Afscheid. Mej. D. Colyn heeft wegens huwelijk afscheid genomen van de Chr. kleuter school. De kinderen werden getracteerd. Het afscheidsfeestje" zullen ze niet spoe dig vergeten Verkiezingen. De burgemeester brengt ter openbare kennis dat op Woensdag 7 Juli a.s. acht uur tot vyf uur de stemming zal plaats vinden ter verkiezing va leden van de Tweede Kamer der S.G. Voorts wordt bekend gemaakt, dat op de secretarie de lijst ter inzage is gelegd van de namen der Rijnsburgse kiezers. Aan hen is reeds een oproepingskaart verzonden. Collecten ln de N.-H. Gem. De collecten in de Ned. Hervormde Gemeente hebben in de maand Juni op gebracht een bedrag van f 546,96 vo< Diaconie, f729.22 voor de Kerk en f460.59 voor Ellewoutsdijk. „Jonge Kerk". Maandag a.s. zal de „Jonge Kerk" gaderen in de zaal-aan de Brouwerstraat om acht uur. Ds J. Swijnenburg var Leiden zal spreken over „De Wereld raad der Kerken". Deze samenkomst zal dus in het teken staan van de oec pische beweging. Zorgt er voor, dat de opkomst zeer goed is. Klimop". Het bestuur van de meisjesvereniging „Klimop" deelt mede dat de eerste gadering na de vacantie Donderdag 8 Juli om acht uur plaats vindt. REYNOLDS FLYER De Amerik. Ball Pen f 7.50 Vanaf Maandag. 9 uur by Boekhandel H. L. van ZIJL VLIET N.Z. 52 RIJNSBURG TELEFOON 2110 De wrange vruchten van de rooms-rode coalitie „C. en A is toch voordeliger!" Een half bezette foyer luisterde gister avond naar de redevoeringen van ir R. Lissa Nessel en de heer H. W. C. Simons, beiden vertegenwoordigende d« lijst Weiter, het voorlopig katholiek co mité van actie, dat zich heeft afgesplitst de K.V.P. en vast van plan is in meer rechtse koers te varen. Als eerste spreker voerde ir v. Lissa het woord, speciaal de aandacht vesti gend op het financieel-economisch beleid de huidige regering. Deze spr. noem de de KVP een van huis uit rechtse par tij, die het samengaan met links als „ulti- remedium" heeft beschouwd. En mèg in dit geval dan van een „laatste redmiddel" worden gesproken? Waar minister Beel nimmer zelfs ook maar één poging heeft gedaan om tot een regering op brede basis te komen. Het gaat hier om het behoud van het Christendom, al dus ir v. Lissa Nessel, en waar de PvdA slechts kan beschouwd worden als mede erfgenaam van Marx, kan van die kant voor het Christendom niets verwacht worden. Men kan zich wel afvragen, of de beginselen van de anti-revolutionnal- ren en die van de katholieken die wel samengaan, doch dan bedenke men toch, dat men het eens is over dit punt: dat Christus onze redder is, en niet Marx. En dat is een zeer essentieel punt van overeenkomst. Spr. ging hierna uitvoerig in op dat gene, wat de zo verfoeide coalitie heeft gebracht en maakte daarby gebruik van het verslag over 1947 van de Ned. Bank en van officiële regeringsstukken. De vruchten van de rooms-rode coalitie, al dus spr., zyn: een feitelijk faillissement voor de regering, wanhoop voor de kleine bezitters, een economisch stelsel, dat alle initiatief verstikt onder overheidsmaat regelen en politiek gesproken: verlies van vertrouwen, dat zich reeds manifes teerde in de Benelux-verhouding. „C. en A. is toch voordeliger!" riep spr. uit. „Catholiek en AR verstaan elkaar héél goed". Tenslotte 'besprak ir v. Lissa nog de Indië-politiek van de regering. Het „Indië verloren, rampspoed gebo ren" werd na de pauze mede -verdedigd door de heer Simons, die voordat hy tot zijn eigenlijke onderwerp kwam, twee hartekreten moest slaken. Dat was op de eerste plaats de politiek van minister Lieftinck, die spr. een minister noemde, die met wonderen werkt; en wat hebben wij daaraan? En dat was op de tweede plaats een smarte-kreet om de ondemo cratische methoden van de KVP. De heer Simons wees daarby in het byzonder op de samenstelling van de candidatenlijst voor de Tweede Kamer. Uitvoerig becritiseerde de heer Simons het gevoerde Indië-beleid en achtte de KVP schuldig, wanneer na een eventuele grondwetswijziging de Nederlandse vlag op 1 Januari 1949 in Batavia voor goed zal worden ingehaald. Om te eindigen met deze uitroep: „Wat is u meer waard: de eenheid van de KVP of de eenheid van het koninkrijk?" De bloemen- koopman eigen zaken en die gaan „En bent onafhankelijk", voegde hy er met trots aan toe, een trots, die we van een geboren Leide- naar begrijpen kunnen. We vroegen hem nog, gezin van onderhou- de den", antwoordde hij. Het viel ons eerlijk ge- handen. zegd mee, want bloemen of hij ook met regen wij op zijn helaas nog altijd onze speurtocht getroffen luxe voor de meeste n door de warme tinten sen. Deze wagen vol geu- vendien niet zo gunstig rende anjelieren: rood, te r optimistisch „Nou, van regen ben ik natuurlijk niet bang, de bloemen is paars, cerise, die kleuren nog meer mo gen heten. De centen en dubbeltjes, ja zelfs de kwartjes in onze porte- monnaie b ego, i in vergelijking j,et niet best". agitatie te dansen. We de 2 hoe met vroegere jaren. zat hem in het slechte weer, zo legde onze koop man ons tilt: de bloemen willen niet komen; zij wachten nog steeds op klampten hem nog jonge kerel, en voor we het goed wisten had- Toen schoof onze bloe- menkoopman zijn wagen weer verder. „Naar de buitenwijken, waar ik het meest vent en naar .nog sieeas op -j k\anten in de bin_ Bovendien wordt nm veel uitgevoerd, zodat de inkoop duur is en de verkoop navenant i op straat vooral niet, als hij al v nenstad. Om lang op plaats te staan, dat houd ik niet uit. Daar ben ik te onrustig voor". „Of te jong", zei ik. „Nouzei hij wei- Het spoor is vry, door Anders De hoofdpersoon in deze roman is Svendsen, een .Deens ingenieur, diie naar Amerika emigreert. Hij neemt zijn in trek in een Deens pension, waar een allergezelligste sfeer heerst. Er logeert daar ook een nichtje van de pension houder. Een geestig, maar ietwat wis pelturig meisje. Svendsen tracht zo spoedig een baan te vinden. Daarbij ondervindt hij echter zeer veel moeilijkheden en teleurstel lingen. Soms lijkt het wel. alsof zijn leven één grote mislukking zal worden. Gelukkig vindt hy een vergoeding in de vriendelijke en hartelijke omgang met zijn hospita, haar man en het nichtje Hedvig. Kostelijk zijn de gesprekken, die zij zo geestig en soms scherp met elkan der houden. Langzamerhand wordt hun verhouding vertrouwelijker en tegen het eind van het boek verwacht de argeloze lezer natuurlijk, dat ze „elkander krij gen". Het komt echter anders uit. Hedivug huwt met Severinsen, een architect, die heel onverwachts in het pension komt opdagen. Deze oplossing vinden wij enigszins onverklaarbaar. De schrijver kan ons dit tenmlinsbè niet aannemelijk maken. Als Svendsen totaal onverwachts de tijding verneemt, is hij diep gekwetst en teleurgesteld. Gelukkig hervindt hij na korte tijd zijn energie en opent zich voor hem in Gaiifomië een nieuwe mo gelijkheid, om een behoorlijke positie te verwerven. De vertaling ds, zoals we die van mevr. MolanusStampenus gewoon zijn. H. v. H. Het wisselend jaargety, door Ranke Tolman, uitg. Born N.V., Assen. Rinke Tolman is als schrijver van en medewerker aan populair weten schappelijke boeken over de wonderen der natuur geen onbekende. Ook dit laatste hoek van hem, de titel zegt het reeds, heeft geen andere bedoeling dan de ogen van ieder te openen voor de schoonheid der natuur door alle jaarge tijden. Inderdaad een loffelijk streven en het valt niet te ontkennen, dat Tol man de schoonheid en het wonder voor de gemiddelde waarnemer weet te ont dekken. We zouden echter nog Wlijder geweest zijn met dit boek, indien (bij het ook werkelijk populair had weten te houden en zich niet al te dikwijls had verloren in sentimentele beschouwingen over „innig blauwe, innig zwart gevlekte eit jes", of ,,'gleiende borsten van Rood borstjes", „dennetjes die hun kaarsjes ontsteken, terwijl het nog geen Kerstmis is" enz. Met zulk soort ontboezemingen zit het boek vol en het zou veel aan waarde gewonnen hebben, indien Tol man op dit gebied wat meer soberheid had betracht. Rest nog te zeggen, dat de foto's van Strijbos een belangrijke en schone bijdragen vormen en dat het boek uitmuntend is verzorgd. Practlsche recepten, verzameld door Elizabeth, uitg. J. J. Ro men en Zonen, Roermond, 3e druk. Een vooroorlogs kookboek is in deze tijd bijna een sprookjesboek voor de huisvrouw. Men kan, by het neuzen hier in, zich plezierig verliezen in herinne ringen aan de tijden, teen 'het „Men neme zes eieren, een half pond boter en een kwart liter slagroom" nog werkelijkheid was en niet gelijkgesteld aan het „Sesam open u" uit de verhalen van Sheherezade. Voor ons ligt de derde druk van hert lijvige en vermaarde kookboek „Praoti- sche recepten" van de huishoudschool t„Mariakroon" te Culemborg. Dé eerste S gedachte is misschien: „een vooroorlogs kookboek in deze tijd, daar heeft nie mand iets aan", maar bij het doorblade- dit receptenboek blijkt al gauw, dat tal van recepten „weer eens een andere bereiding" van gewone-spijzen in houden en dat er, met de ingrediënten van nu, toch wel verrassende resultaten te bereiken zijn. Een speciale rubriek „ziekenrecepien" is van groot nut, vooral bij de bereiding van maaltijden voor chronische zieken. W. Kerkgebouw der Chr. Ger. Gem. in restauratie-staat Twee Zondagen diensten ln de Evang. Luth. Kerk. In verband met restauratiewerkzaam heden, die in het kerkgebouw van de Chr. Geref. Gemeente te dezer stede zullen moeten worden verricht, kunnen op de Zondagen 11 en 18 Juli a.s. geen kerkdiensten daarin worden gehouden. De Kerkeraad van de Evang Luth. Ge meente heeft zijn kerkgebouw op die Zondagen voor de diensten der Chr. Ge ref. Gemeente afgestaan. 11 Juli zal d« morgendienst aanvangan om half negen, de middagdienst om vijf uur. terwijl er op 18 Juli alleen een middagdienst om 'jf uur wordt gehouden. WELKE APOTHEEK? De avomd-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 3 Juli 13 uur tot Zaterdag 10 Juli 8 uur waargenomen door: de apotheek Herding en Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 20502, de apotheek Reijst, Steenstr. 35. tel. 20136, te Oegstgeest door: de O egstgeester-apotheek, Wdlhelminapark 8, tel. 26274. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBREN: Abraham, zn van N. de Wa ter en J. Hoogkamer; Catharina A, N„ A. M. H. Hermans en A. E. Aerts; Anna E, dr v P. W. Ammerlaan en H. F. de Heiden; Alida M. J., dr v M. C. Zonneveld en C. H. Zwetsloot; Ronald v N. W. Lesquillier en C. Carton; Johannes J., zn v A. Arbouw en H. A. Barendse; Lucas, zn v P. P. van Zyp en J. Zirkzee. OVERLEDEN: J. P. C. Arkestyn, 41 jf. H.K.H. de Prinses-Regentes is voor nemens Zaterdag 10 Juli a.s. de uitvoe ring van het Jeugdspel in het Olympisch Stadion te Amsterdam by te wonen. ANTI-REVOLUTIONNAIR Maakt op 7 Juli ALLEEN he* hokje ROOD vóór den naam van

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2