No 1 van Lijst 5 Wankelbaar evenwicht TAXI'S NIEUWE LEEDSCHE COURANT VRIJDAG 2 JULI 1948 De Sleutelstad in vogelvlucht ]Wie er uit Indië naar huis komen Militairen aan boord van de Indrapoera Met de „Indrapoera", het troepentrans portschip, dat op 21 Juni uit Tandjong Priok vertrok en dat vermoedelijk op 22 Juli in Rotterdam zal arriveren komen de volgende militairen uit Leiden en om geving naar huis. Leiden: Kon. Landmacht: kapt. C. J. v. d. Borg, Lombokstr. 26, korp. J. Jongbloed, Atjehstr. 11. sergt P. N. F. Jongenelen, Herengracht 45 A, sold. W. J. v. d. Mey, Groenesteeg 49 B. sergt. F. B. v. d. Nat, Anjerstr. 7. sold. W. B. Vos. Decimastr. 8 A, sergt W. Eikerbout, Marendorpse- dwarsstr. 2, sergt. H. Redel, Middelste gracht 159. sold. L. H. A. van Vuuren, Waardgr. 66, sergt.-maj. A. J. Zwartele. Franchimontlaan 10, S.M.I. A. Hettema, Spiegelstr. Mariniers: sergt. W. P. M. Berbee, Kai- serstr. 20, korp. J. W. Diks, de Genestet- straat 31, korp. M. J. de Joode, Korte- naerstr. 56, korp. A. Noort, Kanaalstr. 1, sergt J. J. van Raamt, Hoge Rijndijk 109a. Alphen aan den Ryn: Kon. Landmacht: sergt G. W. Snel, Hortensiastr. 48. Mariniers: korp. G. van Harten, Vin- kenbuurt 116. Haarlemmermeer: Kon. Landmacht, D. van Bekkes Marks, IJweg 117, sold. J. Klootwijk, Aalsmeerderdijk 364, sold. F. K. Mesman, Spieringweg 562, sold. J. N P. T. Wiel, Hillegommerdijk 542, sold. H. Slootweg. Turfspoor 35, sold. J. Malie paard, IJweg 1301. Hazerswoude: Kon. Landmacht, J. v Ommering, Rijndijk A 292a. Hillegom: Kon. Landmacht, sold. P. v. d. Steen, Zandlaan 26, sold- J. C. M. v. d. Bosch, v. d. Endelaan 63, sold. G. J. v. d Laan. Bethlehemstraat; sold. P. W. M. Lommerse, Weeresteinstraat 26, sold. D. Luik, Oostendelaan 42. sold. Th. W. v, d. Mey, Emmastraat 8, sold. J. A. Sister- mans. Hoofdstraat 104; korp. C. L. Woer- lee, Molenstraat 37, serg. P. Bergsma, v. d- Endelaan 38. Leiderdorp: Kon. Landmacht sold. J. J. de Haas. Hoofdstraat 188. Lisse: Kon. Landmacht: serg.-maj. L. Hollander, Loosterweg 9: korp. J. Koning, Wagenstraat 30; serg.-maj. C. M. Kroon, Beatrixstraat 8, serg. A. v. Rossen, Wa genstraat 2. Katwijk aan Zee: Kon. Landmacht: korp. T. Ouwehand, Kortenaerkade 17. Kon. Marine: W. de Mol, Remisestr. 39. Noordwijk aan Zee: maj.-veldpred. W. Th. v. d. Windt, Prins Hendrikstraat 2. Noordwykerhout: Kon. Landmacht: sold. A. C. Philippi, Zilkerduinweg 126, s.m. L. W. J. Verbeek, Kerkstraat 38; sold. P. J. v. d. Werf, Kerkstraat 4. Oegstgeest: Mariniers, korp. C. Bies- broek. Hoge Morsweg 77; sold. C. Dijke- ma, Haarlemmertrekvaart 26. Oude Wetering: Kon. Landmacht: adj.- ox>. M. A. v. Aart, Kerkstraat 109. Roelofsarendsveen: Kon. Landmacht: sold. G. C. Kuipers. Spoorstraat 54; korp. J. Kuipers, Spoorstraat 54. Rijpwetering: Kon. Landmacht: korp C. P. Baak, Past. v. d. Plaatssitraat 95. Rynsaterwoude: korp- J- H. C. v. Zwie- ten, Herenweg 100. Voorschoten: Kon. Landmacht sold. N. v. d. Rrogt, Papelaan 192; serg. T. Rijns- burger. Donklaan 9; sold. A. Snippe, Leidseweg 75; sold. L. Waltman, Pape- Jaan 33; sold. H. Balfoort. Papelaan 186 Kon. Marine: ads. adelborst Cramer Borneman. Warmond: Kon. Landmacht. Sold. H. H. J. Haverkort, Warmundastraat C25; 6old. J. J. v. d. Hulst, Warmundastr. G22; serg, H. M. Sikking, Verl. Dorps- str. 201; serg. H. W. J. v. d. Willigen, Warmundastr. C130. Zoeterwoude: Kon. Landmacht: korp. A. v. Rijt, Miening 8, sold. H. M. de Ko ning, Vrouwenweg 21. Militairen en gezinsleden per m.s. „Sibajak" Met het m.s. „Sibajak", dat op 17 Juni uit de haven van Tandjong Priok ver trok en vermoedelijk op 14 Juli in de haven van Rotterdam zal arriveren, ko men de volgende militairen en gezins leden van militairen uit-Leiden en om geving naar huis. Leiden Kon. Landmacht: korp. M. Dubbelde- man. Lage Rijndijk 75a; 2e luit. J. G. Eikerbout, Doezastraat 10; mevr. J. C. EikerboutHeim, Doezastraat 10. Kon. Marine: hfd Marva S. J. Cramer, Hooi gracht 88a. KatwUk Gezinnen Kon. Landmacht: mevr. A. M. Lummel-v. d. Perk, Valkenburgseweg Mariniers en gezinnen: C. G. de Jong en mevr. C. S. de JongZeevaart, Derde Poellaan 15. Chr. Hist. Unie belegt grote verkiezingssamenkomst „Woensdag gaat het er om". Het Katwijkse zangkoor, o.l.v. Paal Pul en bestaande uit meer dan 100 zan gers en zangeressen, in originele Kat wijkse klederdracht, verleent zijn mede werking aan een grote openbare verga dering, die de Chr.-Hist. Unie (afd. Lei den) Maandag a.s. belegt in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal. Op die avond zullen spreken: ds B. ran Ginkel, Ned.-Herv. predikant te Amsterdam (Slo- terdijk) en mr dr J. J. R. Sehmal. lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De resp. onderwerpen zijn ,.De taak van de Christen in het stemhokje" er „Woensdag gaat het er om". Medewer king wordt verder nog verleend door d( Chr. muziekvereniging „Concordia" te Leiden. Aanvang half acht. Grote familie-bijeenkomst van de Chr. Hist. Unie Op Woensdag 7 Juli a.s. hoopt de Leidse se afdeling van de Chr.-Hist. Unie e grote familie-bijeenkomst te houden gebouw „Prediker". De zevende Juli immers een hoogst belangrijke dag vo Nederland. Des avonds luistert men niet alleen in ons land maar overal ter reld naar de verkiezingsuitslagen, deze keer een wel zeer actueel karak ter dragen. De leden van de Chr.-Hist. Unie zullen dit tesamen doen. Koffie zal worden aangeboden en voor muziek zal worden gezorgd. Bovendien kan rekenen op nog aardige attracties. SEDERT 1869 VERMAARD OM DE VOORTREFFELIJKE KWALITEIT ONDERGOED Nieuwsflitsen uit de omstreken Australisch zevental verloor van Z.I.A.N. KON. ONDERSCHEIDING. De eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van O.-N., is toegekend aan de heer C. A. Labordus te Leiden. Officiële publicatie De burgemeester van Leiden brengt, ter voldoening aan het bepaalde in art. 7, eerste lid, der Coloradokeverwet 1947 (Stsbl. H. 220), ter kennis va bruikers van de met aardappelen beteelde percelen binnen de gemeente Leiden, dat het gewas op deze percelen in de periode van 30 Juni t/m 10 Juli a.s. tenminste éénmaal op één der volgende wijzen be handeld moet worden: bespoten met water, waaraan is toe gevoegd 500 gram Calcium-arsenaat per 100 liter water; b. bespoten met water, waarai gevoegd een D.D.T.-bevattend product op wijze, dat 0.1 DDT in de vloeistof aanwezig is (dus bijv. op 100 liter water 1 kg van een 10 DDT-product of 0.5 kg een 20 DDT-product, enz.); bestoven met een DDT-bevattend stuifmiddel, dat tenminste 5 DDT be vat. De bespuiting onder a en b moet zo danig worden uitgevoerd, dat: le. Een hoeveelheid, overeenkomend met tenminste 800 liter per hectare, ge lijkmatig over het gewas wordt verdeeld. 2e. Alle bladeren van de aardappel planten met de vloeistof worden bevoch tigd. 3e. Op zodanig uur en bij zodanige weersgesteldheid wordt gespoten, dat het gewas nog dezelfde dag kan opdrogen. De bestuiving onder c. dient zodanig te geschieden, dat: le. tenminste 25 kg per ha wordt 2e. alle bladeren van de aardappel planten met het stuifmiddel goed worden geraakt. Het gebruik van H.C.C.H. en rotenon- bevattende middelen is toegestaan na verkregen schriftelijke goedkeuring van de plaatselijke controleur. Deze middelen dienen aangewend te worden volgens de aanwijzinigen van de plantenziektenkun- dige dienst. Leiden, 2 Juli 1948. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. Rijnsaterwoude Verkoop lintjes De opbrengst van de verkoop van lintjes ten bate van het Prins Bernhard- fonds is: f 16.34. Passagierslijsten Willem Ruys Sibajaken Indrapoera De passagierslijsten van de m.s. „Wil lem Ruys", „Sibajak" en „Indrapoera" liggen vanaf heden op ons bureau ter EINDSTRIJD ZATERDAGMIDDAG BEKER De eindstrijd voor de Zaterdagmiddag beker tussen LDWS I en LFC I vindt morgenavond 7 uur op het Quick Boys terrein te Katwijk plaats. JUNIOREN KAMPIOENSCHAP De eindstrijd om het juniorenkam pioenschap tussen Roodenburg A er WSB A vindt morgenavond 7 uur op het terrein achter „Pomona" plaats. HAAGSE POLITIERECHTER De stelende chauffeur De chauffeur J. C. T. te Wassenaar aan het stelen gegaan waarvan de ge meente de dupe was geworden; hij had n.l. gas betrokken buiten de meter En het kwade was, dat hij reeds eerder is veroordeeld. Daarin zag de Officier termen nu zes weken gevangenisstraf te eisen. De rechter veroordeelde daartoe. Distributievaria Er zal nogmaals een -na-uitreiking van bonkaarten K. 808 en tabaks-versnape- ringenkaarten Q. 808 plaats vinden, en wel op Zaterdag 3 Juli voor alle aange- «loten gemeenten (morgen dus). De uit reiking wordt gehouden in het stadhuis, ingang Breestraat. De loketten zijn ge opend van 8.30 tot 10.30 uur. Last van zenuwen? V oorschoten Tocht ouden van dagen Ook dit jaar zal er een tocht ouden van dagen worden georganiseerd. Het uitstapje is bepaald op Donderdag 22 Juli a.s. Concert Het Harmonie-gezelschap „Benvenuto" if een uitvoering ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard. De dirigent, de heer J. Wakka, wist op bezielende wijze leiding te geven. Jam mer was het, dat het lawaai van enige kinderen tijdens het concert niet werd getemperd. Burgerlijke stand Geboren: Johan H z v A G Bouw Gehuwd: Adrianus J Mens 30 jr en Maria E van der Valk, 27 jr. Het waterpolofeest, dat „De Zijl" LZC gisteravond in de zweminrichting „De Zijl" organiseerden, heeft aan de wachtingen voldaan. Wel was het v niet dat, wat men van een zorfierdag verwachten, en lag de temperatuur varf het water om en nabij de 18 gr., noch spelers, noch publiek, trokken zich hier veel van aan. Wel sprak de heer B. J. Molenaar zijn speechje tot de Australiërs gepaste woorden, toen hij hun vroeg, ons land toch vooral niet alleen als een oord water en regen te zien. En merkwaardig, tijdens het spel-viel er geen druppel uit de dreigende wolkenvelden. Jammer het, dat bij het spelen van de volkslie deren het Wilhelmus er armzalig afkwam. ZIAN won met 31 Enerverend was de strijd tussen het Australisch Olympisch team en de kam pioen van Nederland, ZIAN uit Den Haag, waarin de internationals Braasem en F. Smol meespeelden. De Australiërs, reuzen van kerels stuk stuk, konden het weer niet tot een winning brengen. De spelers hebben hun leeftijd tegen, hoewel de midvoor Doer- toonde snel te kunnen zwer jeugdiger ZIAN-spelers gaven dan ook het tempo aan, maar konden, daar de Australiërs goed dekten, aanvankelijk niet tot scoren komen. Wel brachten C. Braasem en F. Knieren de bal vaak snel met schieten werd getreuzeld. Het spel was tamelijk fors en herhaalde lijk moest scheidsrechter A. Verhoeff overtredingen affluiten. De Haagse midvoor, Tissen, beproefde de sterkte de deklat eens en zag even later schot door de uitstekende Australi sche doelman Cornfort gekeerd. Ook de Australiërs weerden zich, maar Doerner werd door Van der Voet goed bedwang gehouden. Nadat twee spe- s naar de kant waren verwezen, for ceerde ZIAN een hoekworp en hieruit wist Tissen te scoren (10). Even later bracht Smol de score op 20. Met deze stand werd gedraaid. Vlak na de hervatting kreeg Doerner •n kans, die hij op uitstekende wijze benutte (21). Z.I.A.N. kwam toen fel opzetten. Een uitval van de Australiërs werd ten koste van een hoekworp, af geslagen. Toch bleef de druk, die de Haagse ploeg op het doel van Cornfort uitoefende, aanhouden. Toen Rademaker snel tussen uit -trok werd hij foutief aangevallen en uit de strafworp bracht genoemde speler de stand op 31. Uit stekend keepen van Cornfort stond m Z.I.A.N.-doelpunten verder in de weg. De ZUI—L.Z.C. (6—2). Vooraf speelden de organiserende verenigingen een vriendschappelijke wed strijd. Het ging er in het water erg kalm aan toe. Zwaar dekken kwam zo goed als niet voor. „De Zijl" behaalde, mede door iets sneller spel, een onverwachte, grote overwinning. Koos Prevoo had 24 Derde en vierde klassers op de Districtsdag Zuid-Holl. Noord Nadat vorige week 24 eerste, tweede en juniorenk lassers de krachten maten, komen morgen 12 derde en 12 vierde klas twaalftallen in het veld. Zowel in de derde als in de vierde klasse zijn 2 afdelingen van 6 twaalftallen gevormd, waarin een halve competitie wordt af gewerkt. Elk twaalftal speelt dus 5 wed strijden van 20 minuten, waarna de win naars van de afdelingen nog een finale spelen. Men hoopt het programma, dat om 2.30 uur aanvangt op het sportterrein Hoomwij-k te Rijswijk, om 7 uur te heb ben afgewerkt. zyn rekening nam. Voor L.Z.C. scoorde H. van der Reyden tweemaal. Figuurzwemmen L.W.V.-dames. De L.W.V.-dames wilden voor de heren niet onderdoen en gingen monstratie figuurzwemmen onverschrok ken het water in. De dames hadden van haar moed en prestaties. Het publiek toonde zich voor het gebodene zeer dank- Het gesprokene. De heer B. J. Molenaar, secr.-penn. de K.N.V.B. en oud-voorzitter van de L. Z.C. heette in zijn openingswoord spe ciaal de burgemeesters Van Kinschot er. Van Diepeningen (Leiderdorp), de wet houders Van Schaik en Van der Kwaak en verschillende raadsleden welkom. Zich tot de Australiërs richtend, sprak spr. de wens uit, dat zij prettige herinneringen aan het verblijf in ons land zouoden be waren. Mr Philips dankte voor het ge sprokene. In „In den Vergulden Turk" werden de spelers na afloop op warme dranken ont- haald-haald. De Australiërs kregen als herinnering aan de wedstrijd in Leiden een lepeltje cadeau. Ontvangst ten Stadhui: 's Middags waren de Australiërs door B. en W. ten stadhuize ontvangen. Burge meester Van Kinschot sprak hen toe. Mr Philips sprak namens de gasten. DAMMEN OM HET KAMPIOENSCHAP VAN OUDE WETERING De titel van kampioen van Oude Wete ring is veroverd door de heer J. Meyer, die daardoor in het bezit kwam van de wisselbeker. Tweede werd de heer P. Glasbergen, die een medaille won. In de tweede klasse werd no. 1 J. Langhout, die lauwertak kreeg en H. v. d. Luyt bezette de tweede plaats. Ook hij kreeg m medaille. De voorzitter van de dam- en schaak club, de heer A. de Blaey reikte de prij- ~~sn met een toepasselijk woord uit. Eind Augustus zullen de clubavonden in „Kijk Uit" weer aanvangen. Als ei nog enige leden bijkomen, kan de ver eniging in het a.s. seizoen met 2 tiental- de competitie van de LDDB deelnemen. R.D.C.-NIEUWS. Meelevende donateurs hebben een wed strijd georganiseerd, waarvoor zijn uit genodigd de heren P. Olivier, A. Vletter, Laterveer en W. Leeuwenburg. De inaar krijgt een zilveren beker. Op 8 Juli worden de volgende partijen ge speeld: F. Laterveer-W. Leeuwenburg P. Olivier—A. Vletter. Valken Boys 1—Lisser Boys 2 Morgenmiddag om vijf uur zal er een voetbalwedstrijd worden gehouden op het bekende terrein door Valken Boys 1 en uk en partij uit de 17e Stolz werd door ee Afgebroken partijer Alphen aan den Rijn A.R. Kiesvereniging De heer A. Stapelkamp, lid Tweede Kamer, sprak gisteravond voor de A.R. kiesvereniging. Spr. wierp aller eerst een blik op het wereldgebeuren. Hij wees op de dreiging van 't communisme. Ook wij in ons land hebben hiermede te maken, aldus spr. De strijd tegen deze macht kan in wezen slechts worden ge voerd door die partijen, die het beginsel, dat zij aanhangen, afleiden uit Gods Woord. In het vervolg van zijn rede stond de heer Stapelkamp stil bij de Indische kwestie. Spr. poneerde de stelling, dat C.H.U. en A R. het meest hebben bijge dragen tot de verheffing van de Indi sche volkeren. Het roer moet om! Eerst herstel van het gezag, dan bouwen op de Koninklijke rede van 7 Dec. 1942. Ook belichtte de heer Stapelkamp de mische zijde van het Indische vraagstuk, terwijl hij tot slot de aandacht va toehoorders vestigde op de bedrijfsorga nisatie. Benthuizen Beroepen De Geref. Gemeente heeft uitgebracht op cand. J. van Dyke te Rot terdam. Hazerswoude Chr. Organisatie Er werd een afdeling Hazerswoude op gericht van de bond van Chr. fabrieks- transportarbeiders. De vergadering Reep en J G v d Lans; Adrianus z v A v Lierop en J Rovers; Chiela J d v H Nieuwenhuis en C J Veldhuijzen; Jaco bus J M z v H A Rusman en C E Neder- stigt; Johannes GGzvGJvd Lans en A M Koppert; Ferdinand z v A W Plomp en J v Dijk; Paul z v S L Knott- nerus en H C Kuipéri; Duco z v J C Boef en A Wiedemeijer; Maria H d v F J Duindam en H W Kauffman; Ingrid d E Scholte en H R Borger. Ondertrouwd: B P Nederstigt en E M F Langeveld; C A Ruigrok en J M A Goe- mans; G Versteeg en W Gahrmann; T J Staats en M G v Lammeren. Getrouwd: J v Dam en C W v d Voort. Overleden: J B Meskers, m 74 jaren. vond plaats i leze het den Rijn „Het Oude Raadhuis". Men ws onder Koudekerk nadere gegevens. Hillegom Brandweerwedstrijden Zaterdagmiddag zal de Hillegomse Brandweer deelnemen aan de districts wedstrijden te Lisse. Bij de laatste wed strijden kwam Hillegom als no. 1 uit de bus. Thans zullen ook mededingen de brandweren van Dordrecht, Leerdam, Lekkerkerk, Oostvoorne en de bedrijfs brandweer van de verenigde glasfabrie ken te Leerdam en te Schiedam. Gered Twee zoontjes van de familie Graven, wonende aan de Zilker Duinweg, gingen hengelen. Zij namen hun 3-jarig zusji Pas waren ze met hun spel bezig, of het meisje viel in de diepe sloot. De oudste der twee jongens sprong z'n zusje Toen het meisje voor de tweede maal bovenkwam greep hij haar vast en wist haar aan de wal te brengen. Een goede daad! Indeling Sizo District I 4e klasse B: Sizo is ingedeeld met de volgende clubs: AGF-AMVJ, Huizen, PVWA, Spakenburg, SSVU- VVGA, IJsselmeervogels en Zuidvogels. Burgerlijke stand Geboren: Martinus M M z v P W (Advertentie) MIEP LACHT: 0—1; Podgorny- thans: Steiner ei Pirc 1114 P-: Stolz 9 p.: Troia PERNIX 5—DANAÏDEN 1 4—2 Gisteren werd op het Pernixterrein een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tussen Pernix 5 en Danaïden 1. De Gym nasiasten verloren met 42. Zita rem. De stan< Foltys 12 p.; Barczj 11 p.; Vidmar, Opoe* Prins, Podgorny en Tartakower 814 P-: Richt* Rohacek 8 p.; Zita 7 p.: Gawlikofsky 614 P-: Stulik 514 P-: Moelier 5 p. WIMBLE DON-KAMPIOENE DOOR DORIS HART VERSLAGEN iet dames enkelspel Wimbledon is voor de leden jaar, mevr. du Punt Osborne, ee urstelling geworden. Zij verloor mi 6—4, 2—6, 6—3 van Doris Hart. Mej. Broug vr. Todd 6—3, 7—5. Halve finale here dubbel: Bromwich en Sedgman—Falker burg en Parket 6—2, 6—8, 4—6, 6—4, 6—1. (Adv* sntte) Uw keuze volgende week is: MAANDAG A.S. DE BEKENDE SPREKERS: Ds. B. van CINKEL, Ned. Herv. Pred. te A'dam Mr. Dr. J. J. R. SCHMAL, Lid St. Gen. in de STADSGEHOORZAAL. Leest dé uitvoerige circulaire welke Zaterdag a.s. verspreid wordt CHR. HIST. UNIE Afdeling Leiden smaakt WORTELTJES-WEEK Mevr. R. Lotgering-Hillebrand geeft nog een eenvoudig recept en een paar goede wenken. WORTELTJES MET DOPERWTEN kg. geschrapte worteltjes, kg ge dopte erwtjes, 1 eetl. fijngeknipte peter selie, 25 gr. marg./boter, (of meer), wat zout. Zoek kleine worteltjes uit, was z kook met weinig water en zout c; minuten Voeg gewassen doperwten toe en kook beide groenten samen gaar met in bosje gebonden peterseliestelen. Ver wijder .bosje stelen, voeg marg./boter toe. als water bijna is verkookt en schud pe terselie door groenten. Doe alleen als nodig is theelepel suiker bij de groenten- Zet regelmatig een schaaltje geschrapte wortelen (de grootste uit de bos) tafel. Iedereen eet graag af en toe knappend worteltje: goed voor het gebit en voor nog veel andere dingen. Vergeet de fijngedrukte gekookte teltjes niet voor baby en rasp ra worteltjes eens fijn om zó door eten grotere kinderen te doen. Geraspte rauwe wortel met wat citroen sap (in flesjes te koop als er geen citroenen zijn) is een lekkere broodbe legging. Zo nodig een klein beetje ker er door, maar meestal zijn de teltjes zelf zoet genoeg. Geef wat vaker geraspte komkommer bij de maaltijd. Mevr. Lotgering zegt ook deze keer: Kyk uit naar Miep, zy komt spoedig Publ. Centr. Bur. v.d. Tuinbouwveilingen. Jan Stout Ze stond nog met een been op de stoel toen alles voor haar ogen wankelde draaide. En dat was niet van de pijn. Zo rap als voor haar oude stramme bot ten nog mogelijk was stond zij weer op de vloer in een gespannen luisterhouding. En daar wankelde en draaide wèèr alles en dat was geen wonder, want van Van Dongen, die drie maanden geleden dronken of in ieder geval verdwenen wasvan diens huisje werd op die vreemd-stille avond om elf uur de klink van de deur gelicht. Hjntje's hart bonsde van ontzetting: dat waren inbrekers, die iets van hun gading zochten, was haar eerste gedachte, zij dorst zich niet bewegen, stond als een tot monument geworden ontzetting voor de tafel. Zij hoorde de deur open en dicht gaan, heel behoedzaam, maar niet zó behoed- i of haar scherp gehoor ving het lich te piepen op en het geluid van voetstap pen door het huis. Daarna hoorde zij knarsend een stoel verschuiven en toen was het stil, dreigend stil, waanzinnig stil. Lijntje kreeg er hart kloppingen van. De stilte duurde uren. En Lijntje, ach, zij wist al die tijd geen raad van angst op een gegeven moment wist zij heel secuur, dat die inbrekers ook bij haar zouden komen. Zij schoof toen (maar o zo zacht, want ieder geluid was een serie hartkloppingen) de tafel voor de deur, maar zij had nog wel veel benul dat zij wel zag dat dit geen onoverkomelijke hindernis voor met kwade bedoelingen was. Ze sjouwde ook de stoelen er bovenop en de zware kolenbak en ze h; bedrijven knap veel last van haar lende nen, ze steunde en kreunde van pijn, hart zeer en narigheid. Zo bracht Lijntje wakend de nacht door. Het werd al licht buiten, er reed al een hooiwagen holderebolderend over de weg en dat geluid was haar een verademing. Ze brak behoedzaam haar verschan sing af. deed de grendel van de deur, die knarsend op een kier ging staan. Ook aan de andere kant van de muur kwam er weer leven in de brouwerij. Het geluid van kerende voetstappen was er weer en plotseling werd er ge hoest, lang en rauw. met een scherp keel schrapen er achteraan. En toen dacht Lijntje, dat zij door de grond ging, want dit wilde hoesten kon van niemand anders zijn dan van Van Dongen. Ach. zij had het hem zo kwalijk geno- en, dat hij niet boven was komen drij- ;n na het laatste onweer, zij kon zo snel niet verwerken dat hij na drie maan- in levende lijve boven water was ge komen en liep en hoestte als een gewoon s, haar zwakke hart raakte helemaal was opeens het roer van haar ge dachten kwijt en repte zich naar buiten, naar het dichtst byzijnde huis van Hannes van Zanten. Hij was net zijn bed uit, stond in onderbroek in de deur het op te nemen en zag verbaasd dat Lijntje met een snelheid, die een moordaanslag op haar ouderdom was en op haar kwa len en kwaaltjes, op hem afkwam. Hannes ontving zijn bezoekster in on derbroek. Wat er aan de hand was? Water, water, water, moest Lijntje heb- Ze krèèg water, het glas trilde in haar hand, viel ten leste aan scherven op de Hannes riep zijn vrouw en trok zijn pilo En daarna hoorde het echtpaar Van Zanten, het grootste nieuws sinds jaren: Van Dongen was verdronken en weer boven water gekomen. Geloof maar dat daar de monden van open gingen die dag, Hannes bijvoor beeld had nog nooit zoveel haast gehad om op zijn werk te komen. Want Brand, Arie, Methusalem Nuchteren zaten op een baal cement al een gemelijk babbeltje te maken, toen zij hem aan zagen komen. Er was iets aan de hand, zo vlug liep Hannes nooit. Nuchteren vroeg hem of hij door zijn rouw weggejaagd was, maar Hannes ging er ditmaal niet op in en wachtte met zyn verhaal tot hij een zachte plank had gevonden, waarop het goed was te rusten. Wat er aan de hand was? Daar nam Hannes nou eens lekker de ld voor om dat te vertellen. Iedereen wist toch dat Lijntje Pik een buitengewoon zwak hart had, niet waar, En nou was me dat mens toch van gen vroeg Ga nou niet over Parijs naar Gro ningen, Hannes, werd Nuchteren nieuws gierigis Lijntje dood? Nee, zei Hannes verward, Van Don gen is thuis. Waèat? Van Dongen thuis? Ja en snap je nou, vond Hannes, dat zo'n kerel drie maanden achterelkaar de breeveertien op kan zonder dat er een haan naar kraait Ik heb hem een keer gesproken in die tijd, zei Arie. Wèèaat? Hij had Van Dongen gespro ken? Dan had hij zijn mond ook wel open kunnen doen. Arie haalde de schouders op. Als hij er iets van gezegd had, zou Van Dongen in alle huizen op de operatietafel gelegd zijn en aan operaties in deze zin had hij een gruwelijke hekel. Maar hij kwam er niet van af, ze wouen allemaal wel eens weten wèèr hij Van Dongen gesproken had. Hij kon dat ge rust vertellen, maar wèt zij besproken hadden verzweeg hy, hij kon opeens de gedachte niet verdragen dat dan die avond in alle huizen de stof voor een heerlijk griezelig verhaal naar alle kanten zou worden uitgemeten. j verzon dus een verhaal, waarin de schipper er puik had uitgezien, belang stellend naar zijn schuit en het dorp ge- informeerde en gezegd had dat hij na verloop van tijd wel eens terug zou ko- Wout nam hem later apart. (Wordt vervolgd) De Chr. Korfbal-vereniging „Katwijk" heeft besloten, een junioren-afdeling op te richten voor jongens en meisjes van 11 t/m 14 jaar. Iedere Zaterdag (vanaf 3 uur) en iedere Woensdag (vanaf 7 uur) wordt er getraind en gespeeld op het ter rein aan de Nieuwe Duinweg, achter het raadhuis. Katwijkse jongens en meisjes, komt gerust eens kijken. VOOR Garage Burggraaf! BADSTRAAT 3, TEL. 2293 KATWIJK AAN ZEE en G. C. Hooidonk; Mattheus J. L., z. r. H. M. Beelen en A. G. M. Goemans; Pau- line P. M., d. v. H. van der Slot en M. E. van Niekerk; Louise E., d. v. P. Eyk en T. J. Spaan; Johanna M. A., d. v. B. P. van der Aart en J. M. de Groot; Adrianu* J. H., z. v. A. W. J. Pollé en J. G. Ledüo. OVERLEDEN: Arie Raaphorst, echtge noot van H. van der Slot, 72 jaren. P. v. d. PLAS VOOR LEVERING VAN Fijne Holl. Nieuwe Haring Rolmops Zure haring en gebakken vis- Steeds voorradig fyne gerookte paling. KATWIJK AAN ZEE TEL. 2550 TRAMSTRAAT eindpunt tram. Koudekerk aan den Rijn Resultaat Anjerdag. De verkoop van anjerlinten ter ge legenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard heeft een bedrag opge bracht van f53.31. Schoolreisje. Onder leiding van het onderwijzend personeel maakten de hoogste klassen de openbare school een uitstapje per autobus. In Den Dolder werd kennis 'ge maakt met de leerlingen der openbare school aldaar. Deze leerlingen correspon deren geregeld met de Koudekerkse kin deren. Ter gelegenheid van dit bezoek werd een voetbalwedstrijd gespeeld. De jeugd uit Koudekerk won deze met 21. Er werd nog een tocht naar het mooie Gooi gemaakt. De reis werd besloten n rondleiding op Schiphol. Om half tien werd de thuishaven bereikt. Jeugdappèl 20 Juli a.s. zal door de gecombineerde jeugdverbanden wederom een jeugdappèl worden georganiseerd. Als sprekers zul len optreden ds H. J. Groenewoud, Ned. Herv. predikant te Den Haag. en ds G. R. Visser, Geref. predikant te Rotterdam. Geslaagd De heer J. van Binsbergen slaagde aan het Kennemer-Lyceum te Haarlem voor. het diploma A. Nieuwe afdeling opgericht Onder leiding van de heer C. Hors an belegde de afdeling Koudekerk den Rijn van de bond van Chr. fabrieks- transportarbeiders een vergadering ,Het Oude Raadhuis" te Hazerswoude ter oprichting van een afdeling aldaar. Het hoofdbestuurslid, de heer K. de Boer, sprak over de betekenis van de Chr. ganisatie. Hij hoopte, dat de arbeiders in Hazerswoude hun rechtspositie ook principieel wilden bezien. Er werd o^ gegaan tot oprichting van de afdeling Hazerswoude. Deze bestaat uit dertien leden. Het bestuur ziet er als volgt uit: H. de Groot, voorzitter, W. Veen, secre taris, J. de Groot, penningmeester. Leimuiden Prins Bernhard-fonds De opbrengst van de in onze gemeen te gehouden verkoop van stukjes ter bate van het Prins Bernhard-fonds is: f 42.08. Herijk maten en gewichten De herijk van maten en gewichten zal i onze gemeente plaats vinden op ali a.s. van half tien tot twaalf en 1 één tot twee uur. Lisse Mooie geste van de jeugd Een aantal jongelui uit Leiden meldde zich op het arbeidsbureau te Lisse bollen te pellen. De jongens hielden de opbrengst niet voor zichzelf, maar be stemden haar voor de hulpactie UNAC. Ongetwijfeld een mooie geste, die navol ging verdient. Geslaagd Onze plaatsgenoot Hans Ruys slaagde Dor het toelatingsexamen van het Chr. Lyceum te Haarlem. Mej. M. S. Schra- vendeel slaagde voor het examen onder wijzeres. Bloembollencultuur spoedeisende vergadering de afd. Lisse van de alg. ver. voor bloem bollencultuur stelde de voorzitter, de heer M. Veldhuyzen van Zanten, aan wezigen de vraag, of het 70-jarig bestaan moet worden gevierd. Dit in Februari van het volgend jaar plaats hebben. De afdeling is er vóó mogelijkheid is aanwezig, dat in band wordt samengewerkt met „Bloem- lust". Gedacht wordt aan een speciale hyacinthen-tentoonstelling. Besloten werd een afdelingstentoonstelling van hyacin then onder te brengen in de as. Februari- tentoonstelling van „Bloemlust". In de commissies, voor dit doel in het leven geroepen, zullen zitting hebben de heren: P. Oosterveer, C. Driehuizen, Roos, J. Veldhuyzen van Zanten, G. Vreeburg, A. Th. v. Werkhoven Jr, D. W. Lefeber, R. C. Segers, Fred, van der Meij, M. v. d. Vlugt Dzn., M. ten Hagen, O. Guldemond, G. B. de Vroomen, K. Nieuwenhuis, H. Vreeburg en C. Segers J.P.zn. Morgenavond om half acht hoopt in het kerkgebouw aan de Tulpenstraat op te treden cand. F. Mallan van Rotterdam, beroepen bij de Geref. Gemeente. Burgerlijke stand. GEBOREN: Martha J., d. v. H. P. van der Reep en W. P van Zonneveld; Gerrit G. C.. z. v. K. F. Tromp en F. C. v. Oord; Leonarda A. M., d. v. J. van Dijk en P. de Bruin; Cornelis, z. v. P.'van der Leede Noordwijk Dringende oproep. ezers van elders, die in Noordwyk men, en in het algemeen zy, die niet tijd gebonden zijn, wordt dringend verzocht op de dag der stemming onge veer tussen 9 en 11 of tussen 3 en 4 uur hun stem uit te brengen. Stemmen bjj volmacht. Een lijst, waarop in alphabetisohe volg orde zijn vermeld de namen van kiezers, de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer een gemachtigde heb ben aangewezen, ligt op de gemeente secretarie, afd. algemene zaken, ter in zage en is tegen betaling voor een ieder verkrijgbaar. Sluiting kantoren. Op de dag van de stemming, Woensdag 7 Juli a.s., zyn de gemeentesecretarie en het kantoor van de gemeente-ontvanger gesloten. Slechts voor zeer dringende aangiften van de burgerlijke stand wordt gelegen heid gegeven van 9.009.30 uur. Stemmen van personen, opgenomen in het centraal bevolkingsregister. Personen, opgenomen in het centraal bevolkingsregister, die in het bezit zijn van een geldige machtiging om in een gemeente hunner keuze aan de stemming deel te nemen, kunnen, indien zij dit in de gemeente Noordwijk willen doen, zich daarvoor aanmelden op stembureau I, dat zitting houdt in het raadhuis. Keuring en herkeuring van maten en gewichten. Burgemeester en wethouders maken bekend: A. dat het goedkeuringsmerk gedurende het jaar 1948 te bezigen zal zijn: bij de keuring en herkeuring van maten en gewichten, de letter r in de kleine staande drukvorm; B. dat dit jaar voor de herkeuring van maten en gewichten zitting zal worden gehouden: voqr Noordwyk aan Zee in het Verenigingsgebouw aan de Hoofdstraat, op Dinsdag 6 Juli 1948 van 10—12% en van 13%16% uur; voor Noordwijk-Bin- nen in de achterzaal van café „Flora", Kerkstraat 26, op Woensdag 7 Juli 1948, voor hen, wier geslaehts (firma) naam be gint met de letters A t/m H. op Donder dag 8 Juli voor de letters I t/m U en op Vrijdag 9 Juli voor de letters V t/m Z, telkens van 1012 en van 1316 uur. Hondenbelasting. Burgemeester en wethouders vestigen de aandacht van belanghebbenden op de volgende bepalingen van de verordening op de hondenbelasting: Ieder, die op 31 December van een belastingjaar belas tingplichtig is en als zodanig ten kohier* gebracht, wordt voor het volgend be lastingjaar voor hetzelfde aantal honden opnieuw in dezelfde categorie, volgen* artikel 4, ambtshalve aangeslagen, tenzij kennisgeving is ingekomen als be doeld in het volgend lid. Bestryding coloradokever. De burgemeester maakt bekend, dat aar het oordeel van de inspecteur, hoofd an de plantenziektekundige dienst, in deze gemeente gevaar bestaat voor ves tiging van de coloradokever. In verband hiermede moet het gewas op alle met aardappelen beteelde percelen binnen de gemeente gelegen in de periode van 30 Juni t/m 10 Juli ten minste éénmaal worden behandeld. A.-R. Kiesvereniging. Onder leiding van de heer J. P. Pas- schier hield de A.-R. Kiesvereniging een vergadering in het Verenigingsgebouw. Als spreker trad op mr G. van Baren, oud-burgemeester van Delft, met het on derwerp: „Het roer moet om!" Spr. wee* er op dat wij -thans, meer dan vroeger, sterk internationaal leven. Hij schetste het lot van de verschillende grote wereld rijken en constateerde, dat er in Europa nog slechts één grote macht bestaat: het communistische Ruriand. Het karakter van het communisme is: dictatuur, ter reur en goddeloosheid. Tegen dit alle* baat één wapen: Het Evangelie. In ons land dreigt van de zijde der communisten niet zoveel gevaar. Meer hebben wij ta duchten van de P.vxi.A., die het staats socialisme predikt. Haar voornaamst* doel is: nationalisatie. In eerste instantie gaat het bij de a.s. verkiezingen over het beleid inzake Indië. Uitvoerig besprak mr Van Baren de gang van zaken in het Oosten. Wil het Konink rijk der Nederlanaden gered worden, dan moet het roer om! Ds F. H. von Meyen- feldt, Geref. pred., sprak een opwekkend slotwoord. Noordwyk ISJC I Zaterdagavond spelen Noordwijk I en SJC I op het Noordwijk-terrein een wed strijd om de „Zeeleeuw"-beker. Dez* plaatselijke ontmoeting begint te 7.30 u. Tevoren spelen de junioren van beid* verenigingen, eveneens om een beker. Deze wedstrijd vangt te 6 uur aan. „De Echo der Duinen" zal de muziek ver zorgen. Rijnsburg A.-R. Propagandaclub. Gisteravond werd in „Concordia" een vergadering gehouden van de A.-R. Pro pagandaclub. De bedoeling was om deze cluib in te schakelen in de A.R.J.O.S. Er werd echter besloten, de zaak nog eens goed te bezien. In een volgende vergade ring zal in ieder geval het doel van de A.R.J.O.S. worden uiteengezet, aangezien veel onbekendheid hieromtrent bestaat. De voorzitter, de heer W. Bouman, deelde mede, dat het oude bestuur geheel zal verdwijnen. Jonge krachten moeten de plaats komen. Hierna sprak de heer P. van Zuylen over het onder werp: „Jeugd en Politiek". Er is bij de jongeren een zekere lauwheid waar te /aar het gaat om de staatkunde, dingen worden over het hoofd gezien. Waar principiële politiek wordt .estaan, zal met enthousiasme ge werkt moeten worden. Spr. stelde de ouderen ten voorbeeld. De zaak van on* beginsel is het waard, dat er voor ge streden wordt. De heer Van Zuylen gaf vervolgens een korte uiteenzetting be treffende de A.-R. beginselen. Er vond een bestuursverkiezing plaats, waar de uits>lag op de eerstvolgende ver gadering zal worden bekend gemaakt. Voorhout Naar huis! Met de „Kota Baroe" komen naar huis Jan Marijt en Chris van der Tang. In het Boerhaavekwartier hebben enkele bewoners een commissie gevormd om deze jongens feestelijk te ontvangen. Een muziekvereniging zal haar medewerking verlenen. Er zal ook een officiële ont vangst ten gemeentehuize plaats vinden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2