Iliruuif Criftsrijr GTourant 3 Een desillusionererid antwoord van Sokolofsky aan Robertson Worden de dertien van Dronrijp Schreieders ongeluk? Wist U WOENSDAG 30 JUNI 1948 BUR. en REDACTIE: Hogewoerd 103. Tel. redactie: 20408; Adm.: 22710. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ3.90 per kwartaal; 1.30 per maand; 0 30 per week. Negen en twintigste jaargang No. 754S DIRECTIE: P. DIEMER. CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „$tanhMstlrii is myn bert in tc^benspwt* 85 Jaar Zondagsschoolwerk Zie pagina 2 Hongerblokkade blijft voortbestaan en nog geen stappen der geallieerden De Berlijnse crisis is Dinsdag, kort voor middernacht, in een nieuw stadium ge treden. de Russische maarschalk Sokolofsky heeft n.1. het Sovjet-antwoord aan generaal Robertson doen overhandigen. Er wordt in gezegd, dat de verkeersbeper- kingen door de Russen slechts van tijdelijke aard zullen zijn, omdat zij de valuta in hun zone moesten beschermen tegen de gescheiden sanering in het Westen. Dit lijkt ogenschijnlijk op een verlichting van de toestand- Wanneer men evewel het sar casme voelt, dat in het Sovjet-antwoord doorklinkt, blijft er van een opluchting weinig over. De brief van Sokolofsky zegt nogmaals dat het militaire Sovjet-bestuur stander is van een valuta-hervorming voor geheel Duitsland. Om de Duitse be volking te beschermen, moest echter wel worden overgegaan tot een afzonderlijke sanering. Het werd zeer betreurd, dat het autoverkeer Helmstedt-Berlijn moest worden stopgezet. De mogelijke geld- smokkel maakte dit nodig. Het was na tuurlijk betreurenswaardig, dat juist de Spoorweg Helmstedt-Berlijn gerepareerd moest worden, anders zou dit zeker voort gang hebben gevonden. De energieke maatregelen van Britten en Amerikanen om iedere 6 minuten een vliegtuig in Ber lijn te doen landen met voedsel voor de Berlijners, worden door Sokolofsky zeer gewaardeerd, maar hij hoopt, dat de ge allieerden toch wel de verkeersregels voor de lucht in acht zullen nemen. Ook van het feit, dat er nog voor enkele we ken voldoende voedsel voor de bevolking in de stad aanwezig is, had de maarschalk met genoegen kennis genomen en hij zou blij zijn, indien in deze weken de spoor lijn hersteld kon zijn. Dat de Russen 30.000 goederenwagons in hun zone vast houden is een absolute feitenverdraaiing. Dat de Britten om die reden geen goede rentreinen meer naar de Sovjet-zone la ten rijden, is hun fout en de interzonale handel wordt er ernstig door geschaad. Ondanks het feit, dat de Russen ver- Bekerden, dat de beperkingen slechts tijdelijk zijn, blijft de blokkade van Ber lijn dus nog steeds in alle hevigheid be staan. Aanvankelijk was men in Londen door deze tijdelijkheid der bepei kingen enigszins verlicht, doch later maakte deze opluchting plaats voor teleurstelling en toorn. In dit verband wordt er aan her innerd, dat Londen, Parijs en Washingti weliswaar druk confereren, doch nog steeds geen gezamenlijk protest aan Rus land deden toekomen. Men schijnt er de voorkeur aan te geven, de militaire gou verneurs de netelige kwesties te laten op lossen. Intussen blijken de Russen ook 't interzonale scheepvaartverkeer op de El be zo zeer te stagneren, dat van een ge heel stilliggen kan worden gesproken. Be halve een Labour-motie in het Britse lagerhuis om de kwestie-Berlijn voor de V. N. te brengen, heeft ook de gemeente raad van Berlijn aan Denemarken ge vraagd om interventie van de Ver. Naties te verzoeken. Trygve Lie heeft echter be sloten de Berlijnse crisis no£ niet aan de Veiligheidsraad voor te leggen, nadat Frankrijk en de Ver. Staten zulks hadden afgeraden. Lie zal de kwestie voor de Raad brengen, indien de situatie nog ver ergerd wordt. Vandaag zouden de drie geallieerde gouverneurs in Frankfort bijeenkomen voor een bespreking van de brief van So kolofsky. De Russen hebben de Berlijners ver boden West-Duitse postzegels in hun zone te plakken. Volgens radio-Moskou is de inwisseling van oude tegen nieuwe Mar ken in de Russische zone gereed geko men. De (Russische) „Tagliche Rund schau" eist intrekking van alle West- Duitse geld in Berlijn. Amerika bereidt nieuwe diplomatieke stappen voor in ver band met de blokkade. Bommenwerper kwam neer in roggeveld Een der inzittenden gedood Een 2-motoriige z.g. Oxford bommen werper, een lesvliegtuig van de ludht- vaartschool „Twenthe" heeft gisteren eer noodlanding moeten maken in een rogge veld tussen Oldenzaal en Ootmarssum. Daarbij is de adjudant-onoderofficier- vliegtuigmaker K. P. Meijer om 't leven gekomen. Luitenant van Dijk en soldaat Bartels werden licht gewond. Het vliegtuig had enige dagen geleden een nieuwe linkervleugel gekregen. Na dat luitenant Van Dijk, die het bestuurde, was gestart, merkte hij, dat het niet kon manoeuvreren. Hij trachtte de machine In het roggeveld neer te zetten, maai gleed bij de uitloop door en sloeg de kop. Waarschijnlijk is de gedode judant daarbij uit de bommenwerper ge- glingerd. Het slachtoffer is 51 jaar. Niemand wordt tot de nabijheid het toestel toegelaten. I K.L.M. verhuist toch naar Idlewild Volgens de New-Yorkse bladen, treft de K.L.M. voorbereidingen om van het vlieg veld La Guardia naar de nieuwe inter nationale luchthaven Idlewild te verhui- ten. Zoals bekend, was de K.L.M. fel tegen deze verhuizing. De K.L.M. kon ons hedenochtend dit bericht nog niet bevestigen. De bespre kingen er over zijn nl. nog niet afgesloten. Vijftigduizend meisjes naar de harems. Tijdens de ongeregeldheden in India werden vorig jaar 50.000 jonge Moham medaanse meisjes ontvoerd. Zij zijn in de harems van politie- en leger-autori- teiften terechtgekomen. De toeneming der Staatsschuld in drie jaar In tegenstelling met publicaties als zot de staatsschuld in de drie jaren na de bevrijding met f9 milliard zijn toegeno men, deelt het departement van Finan ciën thans mede, dat de schuld op 31 Mei 1948 f 24 milliard bedraagt of 721 millioen meer dan drie jaar tevoren. Communistische partijbestuurders allen vrijgesproken De negen leden van het partijbestuur der C.P.N., A. J. Koejemans, P. de Groot, G. Wagenaar, J. Brandenburg, J. P. Sehal- ker, S. Baruch, J. F. Reuter, J. H. Tei- wes en ,J. van Santen, tegen wie, wegens een beledigende publicatie over de troe penuitzending in „De Waarheid" hon derd gulden boete of tien dagen hech tenis was geëist, werden gister door de Amsterdamse rechtbank vrijgesproken. Voorts concludeerde het Amsterdamse gerechtshof in hoger beroep evenals de rechtbank, tot vrijspraak tegen de oud hoofdredacteur van „De Waarheid", A. J. Koejemans, tegen wie op 21 Juni J.l. i 300 boete was geëist wegens een beledi gende caricatuur van dr Beel. DOODGRAVER DOLF BIJNA ZIJN EIGEN GRAF Gisermorgen was de doodgraver van IJzendijke in Zeeuws-Vlaanderen bezig met het delven van een graf, toen hij op één meter diepte op een Engelse bom van 500 pond stootte. De hulpverlenings dienst ging onmiddellijk over tot het de monteren van het projectiel, zodat de begrafenis kon doorgaan. PRINS BERNHARD 5 JULI NAAR HOEKSCHE WAARD Omtrent het bezoek van de Prins aan de Hoeksche Waard kunnen wij thans mededelen, dat dit op 5 Juli zal plaats vinden. Om 9 uur zal hij begroet worden bij de Barendrechtse brug en om kwart over 6 zal hij weer via deze brug ver trekken. De N*d. Staalfabrieken v/h J. M. de Muinck te Utrecht stellen voor over 1947 6% dividend uit te keren. Deuk in „Kominform" nog niet weggeklopt Joegoslavië wijst met afgrijzen beschuldigingen af De Joegoslavische communistische par tij heeft haar antwoord op de critiek van de Kominform gegeven, waarin om. wordt gezegd, dat de Russische commu nistische partij op 27 Maart jJ. aan alle Kominform-leden, behalve Joegoslavië, een brief richtte met ernstige beschuldi gingen tegen de partij van Tito. Van dit feit was men niet op de hoogte, tot Hon garije een résumé naar Belgrado zond. Zonder Joegoslavië te horen, hebben de overige leden van de Kominform de Rus sische beschuldigingen' aanvaard en pas daarna werd de aangevallene zelf ver wittigd. De Russen poogden slechts Tito en de zijnen in binnen- en buitenland in dnscrediet te brengen. He» controleren en boycotten van Russische waarnemers wordt ontkend, zelfs zouden de Joego- slaven hebben aangeboden de Sowjets zelf een onderzoek te laten instellen. Moskou schreef daarop terug, dat er geen vuiltje aan de luoht was. Dat de com munistische partij een nationalistische koers vaart, wordt van de hand gewezen. Met afgrijzen heeft de partij kennis ge nomen van de beschuldiging, dat de par tij de koelakken (rijke boeren) zou be schermen en zo het kapitalisme in de hand werken. Zelfs niet-communisten in Belgrado zien de onafhankelijke houding der partij tegenover Rusland en zijn sa- tel'liebén, met onverholen trots. Men hoopt echter, dat Joegoslavië weer tot de Kom inform zal worden toegelaten. In Ame rika oppert men het denkbeeld, dat Rus- Hand een voorwendsel zoekt, om troepen naar Joegslavië te zenden. Naar „Ass Press" uit Belgrado meldt, hebben de Joegoslavische communisten leiders de onafhankelijkheid van hun land geproclameerd. Zij sturen aan op de vorming van een Balkan-blok, dat het Albaanse, Bulgaarse en Joegoslavische volk verenigt op beginsel van nationale gelijkheid. Het desbetreffend politiek programma zal op het vijfde, nationale communisti sche congres, dat op 21 Juli in Belgrado bijeenkomt, behandeld worden. Het be helst versteviging van de politieke een heid, nauwe samenwerking met de Sowjet-Unie en dedemocratische volkeren! Tivee Britse tanks in Haifa gestolen De Britse troepen zullen op 1 Juli Pa lestina geheel verlaten hebben. Twee Engelse Churchill-tanks zijn van 't- vlieg veld Haifa verdwenen. De Joden worden hiervoor verantwoordelijk gesteld. Gen. MacMillan en 10 stafofficieren weigerden Uit protest een afscheidsdiner bij de bur gemeester van Haifa bij te wonen. Berna- dotte zou aan de Joden en Arabieren nieuwe voorstellen hebben gedaan, die in houden, dat de Arabieren Israël erken nen, doch dat de Joden sommige delen van hun gebied moeten prijsgeven. Heden hebben zich te Haifa de laatste Britse manschappen ingescheept en nam de Joodse politie het beheer over de haven over. De laatste „Union Jack" was neergehaald. Hoge Commissaris van Malakka verdwijnt Ass. Press verneemt te Londen, dat sir Edward Gent, hoge commissaris in Malakka, die zowel te Singapore als te Londen beschuldigd werd van slap op treden, teruggeroepen is. Benoorden Singapore opereerden weer benden. MELKDISTRIBUTIE VOORLOPIG OPGEHEVEN De minister van Landbouw, Visserij Voedselvoorziening heeft, naar officieel wordt medegedeeld, besloten in wachting van een definitieve beslissing, welke eerst in het najaar kan worden nomen, wanneer meer gegevens bekend zijn over de vooruitzichten voor de krachtvoedervooruitzichten en de uit komsten van de teelt van ruwvoederge- wassen met ingang van Donderdag 1 Juli de distributie van consumptiemelk en consumtiemelkproducten voorlopig op te heffen. Verjaardag van de Prins in kleine kring gevierd Prinsesjes verrasten vader met zelf gemaakte beeldjes H. M. de Koningin was gisteren op Soestdijk om de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard mee te vieren. De drie oudste prinsessen hebben de jarige zelfvervaardigde geschenken ge geven. Prinses Beatrix boetseerde haar Sealyham-hondje. Het witte, 30 cm hoge beest, zit recht oveteind, met de pootjes recht voor zich uit. of het op een koekje zit ie wachten. Irene boetseerde schaapje en Margriet beperkte zich tot het „gevlochten matje". Gisterenmiddag is er achter het paleis een concours hippique gehouden, waar behalve de Koninklijke familie, een kleic aantal genodigden was. De Prins onthulde gedenkteken op Soesterberg Prins Bernhard onthulde vanmorgen o> het vliegveld Soesterberg het herstelde monument voor de gevallen vliegers. Te voren sprak de commandant der leger- luchtmacht, kolonel I. A. Aler, een rede uit, waarbij hij releveerde, dat morgen 25 jaar geleden het oorspronkelijke ge denkteken werd onthuld. Toen herdacht men dertien Nederlandse pioniers; i jaar, na de Meidagen van 1640, dc logsjaren en de strijd in Indië meer driehonderd. Reeds een kwart eeuw achter de tralies doorgebracht Reeds een kwart eeuw heeft de rige J. S. uit A'dam achter de tralies doorgebracht en 't verblijf aldaar schijnt wel een zekere bekoring op hem uit te oefenen. Althans dezer dagen werd hij opnieuw gegrepen, nu in Zwolle, hij een behoorlijk „kraakje" in elkaar had gezet, doch bij het wegslepen van d< buit gegrepen werd. Zeventien jaar ge leden forceerde h(j in Zwolle een brand kast. Zijn pensioengerechtigde leeftijd zal hij wel achter de tralies halen. Op 20 October '.'.morgens om zal Rauters zaak door de Bijzondere Raad van Cassatie behandeld worden. Court Dubois komt terug Volgens Ass. Press maakte het Am. de partement van Buitenlandse Zaken be kend, dat het Am. lid der Commissie van Drie, de. heer Dubois, van zijn functie ontheven, doch tevens, dat hij deze weder zal opvatten, zodra hij genezen zal zijn. BURGEM. KALFF VRIJGESPROKEN VAN GRAFSCHENNIS. Het kantongerecht te Zaandam heeft de oud-burgemeester van Krommenie, J. Kalff, die zou hebben uitgelokt, dat eigen graven waren verwijderd van de alge mene begraafplaats aldaar om ruimte t€ maken voor industrieterrein, vrijgespro ken van de tenlastelegging en slechts uit gesproken, öat „een onbehoorlijke men taliteit was getoond". ALLE POST UIT ENGELAND DOOR DE LUCHT De Britse P.T.T. zal voortaan alle brie ven, briefpakketten en briefkaarten uit Engeland naar het Continent (behalve Duitsland) per luchtpost doen vervoeren. AMERIK. GESCHENKZENDINGEN ZULLEN TOENEMEN De tarieven van geschenk pak ketten naar Europa zijn door de Amerikaanse posterijen belangrijk verlaagd. Men ver wacht, dat de zendingen hierdoor aan merkelijk zullen toenemen. Ook Brits-Amerikaans accoord tot stand gekomen. Groot-Briittamnië heeft gisteren even eens het accoord met Amerika inzake het Marshallplan ondertekend. Het witte kruis a Gerard de Jong overleefde z'n executie (Speciale NX.C.-reportage) Dronrüp bij Leeuwarden is een klein Fries dorp. Twee kerktorens, een blinkend witte en een van baksteen, steken, met de pijp van een zuivelfabriek boven lage daken uit. Dit dorp heeft, sinds Maandag j.l. de naam van Schreieder, die ln de laatste weken reeds aan tal van andere gekoppeld werd, met de zijne verbonden. De p.f. bij het B-G. te Leeuwarden, acht de voormalige Kriminaldirektor nJ. ver antwoordelijk voor de représaillemoorden op dertien Nederlanders, die daar op 11 April 1945 zijn gepleegd. En wit kruis, verweerd, en omhangen aan de dorpszijde van het kanaal, slachtoffers op. verwelkte krans getuigt de kanaaloever, van die verschrikkelijke gebeurtenis. Het staat in een door overwoekerd bloembed, waarin enkele povere goudsbloemen vergeefs pogen boven de haag van groen gewas uit te kijken. Beter dan voor de nagedachtenis var zijn doden, heeft het dorp indertijd ge zorgd voor de ene, die zijn eigen executie overleefde; Gerard de Jong, uit Leeu warden. Hij is thans bouwkundig opzich ter op het vliegveld bij de Friese hoofd stad en hij woont in de Azaleastraat te Leeuwarden, waar wij hem opgezocht hebben. Dat wij hem vonden, is alleen te danken, aan de adresvastheid Friese collega, die van een Leeuwarder postbode en, niet te vergeten, aan tolereren door de Friese politie burengerucht in een stad, waar klep noch klepel in staat was iemand wak ker te maken. We hadden onze energie, wat Gerard de Jong betreft, kunnen sparen, want hij is een stugge, gesloten Fries, die niet zo gauw wat zegt Van Schreieder heeft men in Friesland nooit gehoord, zo ver klaart hij dan eindelijk. „Die persoon is hier volkomen onbekend." De pi. in Leeuwarden acht Schreieder evenwel verantwoordelijk voor deze wan daad, enige dagen voor de gehele bevrij ding van Friesland gepleegd. Voor soba- tagedaden in Franeker en Buitenpost, moesten per geval 20 gevangenen gedood worden. Het bevel daartoe kwam uit Groningen. Er was echter maar vervoer- gelegenheid voor 14 man en zij zijn, in de gevangenis te Leeuwarden, inderhaast ten dele uit de aanwezige voorraad ge vangenen, bijeengegaard. er gedeserteerde S.S.'ers onder i en andere vrienden van de mof die op het allerlaatste moment de bakens in B S.-water verzet hadden, deer de de Duitsers niet. Zij namen hen. zomede de drie gebroeders Wierda, voor aanstaande illegale werkers, voorts een dood-onschuldig man, die van de weg LeeuwardenHarlingen was opgepakt zij haalden Gerard de Jong uit de woning van zijn ouders aan de Tweede Parkstraat 3 te Leeuwarden. Zij namen hem, hoewel zij de K.P.'er Gerrit de Jong, een broer van Gerard, moesten hebben. Bij de brug in Dronrijp werd het de Duitsers wat al te erg met de steeds over komende geallieerde jagers boven de weg. het risico niet over het Kanaal te gaan. bang voor het eigen hachje, zij stelden, in de beschutting van de dijk DAT de marineschepen „Castor" en „De Leeuw" naar Nijmegen worden ver sleept om logies te verschaffen aan de 560 personen van de marine, die aan de Vierdaagse zullen deelnemen. DAT de benoeming is te verwachten, aldus het Hgs Dgbl., van A. J. Steenstra Toussaint, thans ambassaderaad te Parijs, tot gezant te Manilla. DAT de geruchten, als zou in Vlissingen vrijwel geen hotelaccomodatie zijn door de plaatselijke VW onjuist worden noemd. DAT de N.V. Stoomspinnerijen en - verijen v/h S. J. Spanjaard te Borne 9 pCt. uitkeert. DAT de N.V. Haven van Vlissingen 3 pCt uitkeert en het jaar 1947 zeer teleur stellend wordt genoemd wat betreft her- el van de haven. DAT is benoemd tot ridder in de orde m O.N. dr J. W. A. Gewin, arts te Stad- Delden. DAT luit.-kol. J. Bakker van de mil. administratie is benoemd tot officier O.N. met de zwaarden. DAT we morgen weer een eitje op de bonnenlijst krijgen en ook nog 250 gram soda plus 250 gram zachte zeep (kleine kinderen dubbel rantsoen). DAT tegen de ex-corpschef van de Box- telse politie, S. Kerkhove, die een be kend handlanger van de S.D. was, voor het Bosse B.G. 10 jaar (m.a.) is geëist. DAT de Canadese ambassadeur P. Du- puy gisteren een bezoek bracht aan de tentoonstelling Ambachts- en Nijveifaeids- kunst in de Haagse HoutrusthalLen. DAT vandaag gemotoriseerde troepen uit het 4e militaire gewest in Friesland een jubileummars begonnen t.g.v. het geringsjubileum der Koningin. DAT onder de gisteren te R'dam met de „Kota Inten". voor een studiereis door Europa aangekomen 750 Amerik. Canadese studenten er 281 geen geldige paspoorten hadden. DAT de econ. politiereohter te A'dam vijf leden van een A'damse valse bon nencentrale veroordeelde tot gev. straffen, variërend van 1 jaar m.a. tot 2% jaar m.a. DAT in de St. Crt. van gisteren o. m. zijn opgenomen wijzigingen van de be schikkingen betr. in- en doorvoer van vee en mest en van de levensmiddelendistri butie 1947. DAT voor het Leeuwarder B. G. tegen de 25-jarige ex-bewaker van het kamp te Vught, D. Bleeker uit Bolsward, le venslang is geëist. DAT de 36-jarige brandkastenmaker, M. v. S. te Capelle a/d IJssel, die in Febr. 29000 distributiebescheiden uit het distri butiekantoor aldaar ontvreemdde, door de R'damse rechtbank is 2 jaar (m.a.) DAT in de hal van het Dordtse station een gedenkplaat is onthuld ter nagedach tenis van de in de oorlog om het leven gekomen spoormannen. DAT voorbereidingen worden getroffen om op de Sloedqm bij Arnemuiden een monument te plaatsen ter nagedachtenis aan hen. die in 1940 in de strijd om deze dam het leven lieten. DAT de Ned. R. K. Bond van werkge vers in het loodgietersbedryf, o. a. op 1 en 2 Juli in Maastricht een congres be legt irdeeld t DAT ongeveer 700 afgevaardigden uit heel Nederland thans het driedaagse con gres bijwonen in Maastricht van de Cen trale der Ned. Verbruiks-coöperatie, DAT de CCD in Mei 6631 processen- verbaal opmaakte, waarbij 9059 verdach ten waren betrokken en van wie er 275 in verzekerde bewaring werden gesteld. DAT bij deze actie in beslag genomen werden o.m. 58190 kg granen, zaden en peulvruchten, 5365 kg vlees en spek, 56 varkens, 32 runderen en 79151 eieren. DAT de sleepboot „Noord-Holland" van Wijsmuller uit IJmuiden deze week van Bremerhaven het door de Braziliaanse re gering aangekochte schoolschip „Albert Leo Schlageter" naar Rio de Janeiro zal slepen. DAT morgen van 2—6 uur aan de stei ger van van Es en van Ommeren in de A'damse haven vier Engelse motortorpe doboten zijn te bezichtigen. DAT voor bijwoning van het „Huide en Dankbaarheidsmonument" voor de oorlogsslachtof^rs te Haaren aanvragen vóór 10 Juli móeten worden aangevraagd by R- C. M.. Emig, J. P. Coenstraat 16. Tilburg. DAT weer een aantal landgoederen, ge legen in de gemeenten Maarn, Winters wijk. Olst. Vught. Doorn, Voorst, Loos- drecht. Waalre en Velsen voor het publiek zijn opengesteld. DAT de Franse regering min. Gielen heeft benoemd tot officier van het Legi oen van Eer. DAT in Axel gisteren een parade werd gehouden door het derde bataljon van het eerste regiment infanterie ter gele genheid van het 50-jarig regeringsju bileum Van H.M. de Koningin DAT de bankbiljettenomloop vorige week is toegenomen met f 51 millioen. DAT de kapitaalsuitbreiding van de Stoommeelfabriek „Holland" van 2 tot 5 millioen gulden door de aandeelhou ders is goedgekeurd. DAT ruim 106 j. oud te R'dam is over leden de weduwe Herfst-Braams, beter bekend als Opoe Herfst DAT het Handboek 1948 van de KNAC is verschenen en het al weer, als vroeger, tal van duidelijke kaarten bevat DAT de 46-j. Hardinxvelder A. Sprong, toen hij op een werk te Giessendam de kop van een heipaal wilde bekijken, door het heiblok werd getroffen en op slag ge dood. DAT de voorz. der Tweede Kamer, J. R. H. van Schaik, die wegens longont steking in het R.K. ziekenhuis te Den Haag werd opgenomen, goed vooruit gaat DAT vanavond om half 8 het Tweede Kamerlid mr A. B. Roosjen een radio-verkiezingstoespraak houdt DAT te Geertruidenberg 82 j. oud is overleden de oud-burgem. dier gemeente mr H. J. C. M. Allard. DAT de fabricage van papieren kolen- zakken weldra weer mag worden hervat DAT de K.VP. 5 Juli een grote samen komst in Den Haag houdt op Houtrust met Andriessen en Romme als sprekers. DAT de vice-president der Lockheed Maatschappij in Amerika gisteren in Am sterdam verklaarde schroefloze passa giersvliegtuigen, die in 7 uur van New- York naar Londen vliegen en de passage- prijs 30 pet zullen drukken, niet binnen zeven of acht jaar mogelijk te achten. DAT de gemeenteraad van Haamstede medewerking weigerde aan de stichting van een zgn. Butiinkamp. Tussen twee en drie uur in de middag weerklonken snerpende schoten uit de Duitse geweren. Veertien mannen vielen Niet zoals anders stelden de Duitsers een onderzoek in naar de dood van slachtoffers. In de regel maakten zij, met een nekschot, een eind aan het lijden van hen, die niet terstond gestorven waren. Men zou kunnen zeggen, dat de Engel se vliegers Gerard de Jong redden. Want hem had het vijandelijk vuur niet dode lijk in de linkerschouder getroffen en hij zou, bij een onderzoek, zeker onder moor denaarshand gevallen zijn. Nu hield hij zich dood toen de Duitsers weggetrokken waren en nog lang daarna. Er kwamen al spoedig dappere mannen uit Dronrijp, die wilden zien of er nog iets te redden vieL Boormeester Postma vond de wel ge wonde, maar nog levende Gerard. Met hulp van anderen heeft hij hem direct op een ladder vervoerd, een noodverband gegeven en later in een kleine boot naar de overzijde van het kanaal, naar de boerderij van Wijtenberg gebracht. De schouder van de aan de dood ontkomene was lelijk toegetakeld. In het ziekenhuis in Groningen is hij hersteld. De Duitsers hebben niet meer naar hun slachtoffers omgekeken, maar Wijtenberg nam geen risico en bestrooide z'n hele huis met peper (om de speurhonden der Duitsers te misleiden), terwijl hij de kleren van z'n gast in het kanaalwater deed onder duiken. Gerard de Jong ontkwam en z'n broer Gerrit eveneens. Maar zwaar is de fa- Dit is Gerard de Jong uit Leeuwar den, de man die in Dronrijp »ijn eigen executie overleefde. milie toch nog getroffen, want vorig jaar sneuvelde Gerrit de Jong in Indië. Inmiddels: Duitsers, Rexisten en andere handlangers waren de moordenaars der dertien. De vraag blijft: Was Schreieder hun chef? HIROHTTO BETUIGT DEELNEMING MET JAPANSE RAMP In Japan zijn thaens 400.000 mensen dakloos, door de aardbevingen, die hel land teisterden. Het aantal doden is naar schatting tot 5000 gestegen. Keizer Hiro- taato heeft zijn deelneming betuigd met de nationale ramp, die zijn bevolking trol ENGELSE HAVENSTAKING EINDIGDE VANDAAG De staking in de Engelse havensteden Is vandaag officieel geëindigd. Mochten zich heer en daar nog partiële stakingen voordoen, dan zullen de noodmaatrege len van krocht worden, bestaande uit het vorderen van gebouwen en vervoer middelen, het zenden van troepen naar avens en maatregelen ter bestrijding De suikerfabriek Sragi op Midden- Java. die ten tijde van de politie-actie geheel vernield werd, is than* ia wer- ►king gesteld. 't Verklaarde uitzicht Sokolofsky, virtuoos van het sarcasme „Tot heersen is, die zich beheerst. bJJ machte" dit is het dichterlijk advies, dat ons per sonnet, door Jacques Perk werd .gebracht. Maar de gemiddelde mens klautert liever op het standpunt, dat „de eerste klap een daalder waard is". Hij koestert zich in het zonnetje van die voorsprong, maar is hij zich wel bewust van de verantwoordelijkheid voor die eerste klap en de morele gevolgen die er uit voortvloeien? Met het oog op Ber lijn, lijkt ons het hoofd koel hoèden. be heersing, voorlopig toch het verstandig ste. Het is waar, dat een verzoenings gezinde politiek met de Russen op niets is uitgelopen. Zij hebben steeds op de internationale conferenties een listig, vaak verraderlijk spel gespeeld. Noch te Moskou, noch te Londen getuigden de Sovjets van een poli tieke noblesse, om het probleem Duits land tot een voor partijen aanvaardbare oplossing te brengen. Zij zijn het, die op een permanente split sing tussen „Oost" en „West" hebben aan gestuurd en de regeling voor een aparte, federatief West-Duitsland is er de logi sche consequentie van geweest. Maar met de noodzakelijke valuta-hervorming voor West-Duitsland, kwam tevens de poli tieke spanning, de vraag van oorlog of vrede, zeer nabij. Kruis of munt! Op een zet der Geallieerden, volgde een tegenzet der Russen, de „zenuwen-oorlog" van wederzijdse représailles, tot men dan ein delijk zo ver is, dat de toestand in Ber lijn, gelegen in de Sovjet-zone. onhoud baar is. Uitersfe zuinigheid met levens middelen, electriciteit, geneesmiddelen en benzine, tengevolge van de blokkade, het stil leggen van het verkeer. Na over leg met Clay, heeft generaal Robertson aan Sokolofsky de begrijpelijke eis ge steld. de spoorweg-verbinding met West- Duitsland te heropenen. Een eis. maar nog geen ultimatum. Het antwoord van Sokolofsky, dat elders op deze pagina uitvoerig wordt weergegeven, laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Wel iswaar beweert hij, dat de verkeersbeper- kingen, die op 19 Juni tussen de Westerse en de Sovjetzone zijn ingesteld, slechts van tijdelijke aard zullen zijn er dat hij het betreurt het autoverkeer op de weg Helmstedt-Berlijn te moeten beperken, maar er is niet de minste aanwijzing, dat spoedig aan de hongerblokkade een einde zal komen. Evenals Multatuli toont hij zich een virtuoos van het sarcasme, want hij zegt te hopen „dat de spoorweg tussen Helmstedt en Berlijn weer spoedig in dienst gesteld zal kunnen worden." Als of juist de Russen, dat niet in hun hand hebben. Bepaald enthousiast is hij over de energieke maatregelen, die Brittenen Amerikanen hebben genomen om het ver keer door de lucht met de Westelijke zones te onderhouden. Maar nu komt de adder onder het gras: „Hij hoopt in dit verband, dat de regels voor de veiligheid in de lucht in acht worden genomen." Dacht hij soms aan de „Viking" en de ..Yak" van destijds? Voegt men daarbij, dat ook de scheepvaart op de Elbe, het interzonale verkeer uit beide richtingen betreffende, is stopgezet, dan wordt ons onverklaarbaar, dat Reuter's diplomatieke correspondent in Londen van een ver lichting van de crisis meent te kunnen spreken. Integendeel, het komt ons voor, dat op hardnekkige wijze de Russische pogingen worden voortgezet de Westelij ke geallieerden uit Berlijn weg te treite ren. Maar zowel Londen, Washington als Parijs zijn van oordeel, dat iedere stap terug fataal kan zijn. slechts 't rammelen met de sabel zal de Russen er toe brengen de blokkade van Berlijn op te heffen. De Russen echter hebben zich steeds koel en onberekenbaar getoond, sprongsgewijze voorwaarts gaande, hebben zij hun machtsposities geconsolideerd. En op een „reculer" volgde telkens een „mieux sauter". Dit bedenke men, waar deze week nog de politieke crisis met alle in ternationale gevolgen vandien, een hoog tepunt schijnt te bereiken. Berlijn aan de Russen overlaten, zou hen een ontzag lijke voorsprong geven, niet slechts om dat dan Berlijn de hoofdstad zou worden van de te formeren Oost-Duitse staat, maar de moreel gedevalueerde Duitse be volking zou zich vergapen aan deze Rus sische machtsdemonstratie, de basis voor een nieuwe, provocerende Duits-Russl- sche alliantie zou zijn gelegd. Het inter nationale machts-evenwicht zou door een toegeven aan de Russen op noodlottige wijze verschoven worden. De toestand kan zo in geen geval blijven omdat, hoe wel luchttransporten de zaak nog wel enige tijd kunnen rekken, toch een twee millioen Inwoners van Berlijn met ver hongering worden bedreigd. In dit ver band herinneren wij nog eens aan de waarschuwende woorden van het Engel se blad de Observer, geen tweede München te riskeren, gepaard gaande met het advies macht tegenover macht te stel len. Laat de Geallieerden een ultimatum stellen. Immers Amerika en West- Europa bezitten de atoomwapenen en nog moderner, doeltreffender middelen, als dreigement reeds voldoende, de Russen in hun schulp te doen kruipen. De rela tieve waarheid van deze constatering valt niet te ontkennen, maar zouden de Russen, die te Berlijn reeds tot een front- aanval overgingen, dit risico in hun stra tegie niet verdisconteerd hebbén? Het antwoord van maarschalk Sokolowski zal de twijfel wegnemen of op enige ont spanning in de geladen internationale at mosfeer gerekend mag worden. Volgens een Reuter-bericht uit Berlijn, zouden de Sowjet-autoriteiten wel voor Duitse rei zigers de grens tussen Oost- en West- Duitsland heropend hebben, maar de nieuwe maatregelen hebben geen invloed op de blokkade. WEERBERICHT Afnemend buiig De Bilt: Wisselend bewolkt, ln de kustgebieden bijna nergens buien meer. in het binnenland voornamelijk in de namiddag plaatselijk enkele buien. Wei nig verandering van temperatuur. Zwakke tot matige wind tussen West en Noord. ZON EN MAAN. Donderdag 1 Juli: zon op 4i4, onder 21.03 uur; maan op 0.56, onder 15 uua.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1