NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 26 JUNI 194S Stadsnieuws Ned. Mij voor Nijverheid en Handel zette haar 165ste jaarvergadering voort Jubileumconcert in Augustus het volgende: In het Rede van de Amerikaanse ambassadeur In de gistermorgen voortgezette ver gadering van de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel werden op voordracht van het H.B. tot leden van het Hoofdbestuur gekozen de heren T. J. Twijnstra Bilt- hoven (vacature wijlen ir W. Maas Geesteranus) en Ch. H. Roelfsema te Groningen (vacature Th. Niemeyer). Het departement Utrecht wees als lid van het H.B. in de vacature R. Seven- stern aan de heer H. J. M. Simonis te Utrecht. Het jaerverslag van het H.B. en het financieel verslag over 1947 en de be groting 1948 w§rden onveranderd goed gekeurd. Het jaarverslag van het Hoofdbestuur gewaagde van een voortgezette bevre digende ontwikkeling na de oorlog, zo wel in aantal leden, donateurs en de partementen als in een uitbreiding en intensivering der werkzaamheden. Het gantal leden steeg in 1947 van 4365 tot 4761, dat der donateurs van 225 tot 270, in Zeist werd een nieuw departement opgericht. Z.K.H. Prins Bernhard werd bereid gevonden het beschermheerschap van de Maatschappij te aanvagrden. Het nadelig exploitatie-saldo bedraagt rond f3600.d.i. f1600.minder dan was begroot. De financiële verwachtin gen voor 1948 zijn alleszins gunstig, zo dat de begroting voor dit jaar bij ge raamde ontvangsten en uitgaven van f55.750.sluit met een voordelig saldo van ruim f 1300. De vraag naar vererende getuigschrif ten neemt steeds toe; in 1947 werden 2879 getuigschriften uitgereikt. Prof. dr G. A. Ph. Weyer werd bij ac clamatie als voorzitter herkozen. Op voorstel van het H.B. werd beslo ten met ingang van 1 Januari 1949-de jaarlijkse afdracht per lid te verhogen van f 4.— tot f 6.—. Hierna werd de vergadering onderbro ken door de komst van de Amerikaanse ambassadeur, dr Herman B. Baruch, die werd vergezeld door de heer Lloyd V. Steere, van de afd. Econ. Zaken der ambassade en mr J. T. van Wickel, con sul-generaal der Ver. Staten. Vrijwel gelijktijdig arriveerde de minister van Economische Zaken, prof. mr Van den Brink, terwijl zich onder de gasten voorts nog bevond de burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot. Rede dr Baruch Dr Baruch betrad direct daarna het spreekgestoelte voor het houden van voordracht over het Marshall-plan, w van hij voornamelijk de materiële aspecten belichtte, omdat het van groot belang is, dat ieder volkomen de motie ven begrijpt, welke de Ver. Staten toe hebben gebracht deze grootse taak op zich te nemen. De heer Marshall, aldus spr., heeft reeds gezegd, dat er een geweldige be hoefte aan een zekere mate van over eenstemming bestaat, opdat vrees kan worden uitgebannen en normale toestan den kunnen worden hersteld. Deze wens wordt ingegeven door diepe gevoelens, welke (.ons. evenwel niet mogen verleiden tot hét nemehTvan ondoordachte of" over haaste, stappen,- die d®-toekomst van. dit land; in gevaar kunnen "brengen. Spr. gelooft, dat niemand krachtiger dan hij naar een gezonde basis voor veiligheid en een algemeen herstel van de wereld welvaart kan verlangen. Het is evenwel zijn officiële taak er voor te waken, dat dit land zich niet door zijn gevoelens laat verleiden tot overijlde stappen of han delingen, welke onze toekomst zouden kunnen bedreigen. Het Marshall-plan beoogt vanzelfspre kend dit practische doel en in de Ver. St. heerst de diepe overtuiging dat, terwijl wij dit practische doel trachten te ver wezenlijken, wij steeds gedachtig moeten blijven aan de idealistische motieven, welke tot deze practische overwegingen de stoot hebben gegeven. Een van de grootste kenners van mensdom heeft eens gezegd: „Hij die zijn leven spaart, zal het verbeuren." Dit een waar gezegde, dat weerklank vindt in alle harten over. de ge,hele wereld, en terwijl deze toespeling in de eerste plaats en zeer duidelijk een morele strekking heeft, is de grote waarheid hiervan door gedrongen tot honderd vijftig millioen Amerikanen, die er van overtuigd zijn dat, indien wij ons binnen een verschan sing terugtrekken en geen aandacht schenken aan de noden van onze nabu ren, indien wij geen medegevoel hebben voor de rechten en de dringende behoef ten aan geestelijke en materiële steun van andere landen in de wereld, ook onze bronnen van welvaart zullen verschrom pelen, waardoor wij zouden omkomen door ons streven om vóór onszelf vrede, afzondering en zelfvoldaanheid te hand haven. De stappen welke wij hebben ge nomen, zijn niet alleen in overeenstem ming met Amerika's aanvaarding van zijn leidende positie in de wereld, doch ook met het thans verkregen besef van verantwoordelijkheid door het gehele land. Wij voelen ons daarbij gesteund door het gevoel van eigenwaarde, dat voort spruit uit het bewustzijn dat wij niet door zelfzuchtige motieven worden ge dreven en dat ons de kracht en de gees telijke steun geeft, geboren uit de tenschap dat wij met onze buurlanden de handen ineen hebben geslagen in i poging c golf i l onzekerheid te keren, de golf welke het werk mensenhanden wegvaagt in. een poging de idealen te vernietigen, waarop wij hebben gebouwd en waarop de hoop van de mensheid over de gehele wereld is gevestigd voor vrijheid, gelijkheid, recht en de uitbanning van vrees sinds de eerste mensen zich tot een- gemeen schap een nationaal bestaan verbon den *i. Het menselijke verstand ga- massa snel verloren en kar zaam beetje bij beetje her- DE TOEKOMST VAN UW KINDEREN Niets is belangrijker voor U. Gaarne lichten wij U in over de wijze, waarop, U deze veilig kunt stellen. lm. NOOMEN, RAPENBURG la Algemeen Assurantiekantoor. ïen worden. De wereld is langzaam doch zeker gaan inzien, dat alleen een heid macht kan brengen. Met zeer veel persoonlijke opofferingen, terwijl wij onbekende moeilijkheden tegemoet gaan, hebben wij een besluit genomen en heb ben wij de wereld doen weten, dat wij niets ongedaan zullen laten om niet alleen materieel herstel en vernieuwing te verwezenlijken, doch geestelijke en morele steun te geven aan die landen, welke zich verbonden hebben om elkan- en zichzelf te redden. Door zulks te doen, handelen wij naar mijn vaste over tuiging in het volle bewustzijn van de dringende noodzaak van de gebondenheid der wereld, waarvan bij dit plan is uitge- en in de geest van de Verenigde Volkeren, want, van hoe groot belang granen, meststoffen, machinerieën en an dere goederen ook kunnen zijn, er gaat grote kracht uit van de wétenschap dat onze innige wens is te kunnen helpen des volkeren aan te sporen zichzelf en andere te helpen. Hier iin Nederland krijigit men de over tudiginig, dat het Nederlandse volk zich niet al-Ieem zorgen maa'kit over het te rugvinden van materiële welvaart voor het land zelf, doch ook tracht de geest traditie van Nederland- 'hoog te ho-u- welke dit land in het verleden groot hebben gemaakt en zulks am de toekomst wederom zullen doen, indien deze geest ais een heiligdom wordt be waard - en gekoesterd door diegenen ki harten deze oproep weerklank •t ds een waar woord, dat een be schaving welke, uitsluitend op een ma teriële basis is opgebouwd tot vernieti ging gedoemd is. De - -geschiedenis van de laatste tijd heeft hiervan het bewijs geleverd en misschien zal binnen de nabije toekomst ook het bewijs wor den geleverd van het feit, dat geeste lijke waarden vertrouwen, moed en het besef van de waardigheid van de 5 niet alleen onmogelijk in iso lationisme bewaard kunnen blijven, doch dat deze waardenonafscheidelijk ver bonden zijn met de volledige waarde ring van de waarde en waardigheid van de Democratie en een gezamenlijk besef de gemeenschappelijke verantwoor delijkheid. Zowel geestdrift en hoge morele op vattingen als -materiële hulpvaardigheid kunnen er misschien nog eens toe bij dragen dat in een wereld vol leed vrees en onzekerheid plaats moeten maken voor vrede en een leven vrij van vrees en onderdrukking. Prof. Weyer bracht dr Baruch uit voerig dank voor zijn rede, welke we derom getuigde van zijn hartelijke per soonlijke gevoelens jegens het Neder landse volk en -voor de wijze, waarop hij de sympathie van de V-er. Staten van Amerika jegens de gemeenschappelijke zaak dier West-Europese ouituur en voor ons land in het bijzonder toi uitdruk king had gebracht. Als blijk van .grote erkentelijkheid bood spr. hem onder luide toejuichingen de zilveren gedenkpenning der Maat schappij aam. Besloten werd de volgende jaarverga dering te houden in Middelburg. Na mens alle departementen bracht de heer D. W. Gasimik te Amsterdam de voorzit ter dank voor zijn uitnemen de leiding en gan het ontvangend departement Lei den- voor de ondervonden gastvrijheid ón voortreffelijke organisatie, waarbij hij Ln het bijzonder dank bracht aan de secretaris, de heer M. B. de Jong. Na afloop der vergadering maakten de congressisten een boottocht over de K-ager- en Bra-semermeren, door het departement Leiden. De jubileumfeesten Wegens bijzondere omstandigheden, die helaas op korte termijn niet zijn te ondervangen, kan het openluchtspel „Wij herdenken", dat opgevoerd zou worden door de aangesloten organisaties bij de Leidsb Jeugdactie ter gelegenheid het regeringsjubileum van H.M. de Ko- nigin, geen doorgang vinden. In verband hiermede kwam gisteravond de radio causerie van ds P. W. Spruyt, via derde lijn van het gemeentelijk radio distributienet, te vervallen. De heer F. J. de Jong heeft in zijn radio-toespraak nog eens opgewekt toch vooral de jubileum-spaarzegel-s te steunen. In zijn causerie heeft de heer De Jong voorts nog een jubileumloterij aangekondigd voor hen, die niet aan deze spaaractie deelnemen. BIJ HET ZILVEREN JUBILEUM VAN PROF. Dr E. GORTER Niemand zal ons tegenspreken, wan neer we zeggen, dat prof. Gorter behoort tot de meest bekende hoogleraren aan de Leidse Universiteit. Door zijn werk als hoofd van die kliniek voor kindergenees kunde aan het Academisch Ziekenhuis heeft deze geleerde met een wereldnaam zich niet al-leen -bekendheid verschaft in de wetenschappelijke wereld, maar ook bij de vele ouders, die met hun kleinen de -g-amg naar zijm kliniek hebben ge maakt. Bij hen leeft de dankbaarheid in het hart. Kam een professor zich eigen lijk beter -gehuldigd zien? Prof. Gorter, die 1 Ju-li herdenkt, dat hij 25 jaar ge- .leden h-et hoogleraarsambt aanvaardde, 'heeft zich zelf helemaal -gegeven aan het kind. De wetenschappelijke wereld heeft hem daarvoor vele malen gehuldigd, maar de -mooiste huldiging zal voor deze hoogleraar zijm het gedenkteken, dat hij Opening van de speeltuin „De Demping" De jongste speeltuin van Leiden, die hedenmiddag door burgemeester Van Kinschot is geopend, mag er wezen! Keu rig afgewerkte speelwerktuigen glinster den de vele bezoekers tegen en het oude tramwagentje, dat voor „een prikje" werd gekocht, is omgetoverd in een keuri; portiersloge 'en hygiënisch netjes afg werkte toiletten. Een viërhonddrd-tal kinderen trok ér onder de vrolijke i ziek van de ka-pel van T. D. heen in de vrolijke sfeer van wapperende vlag gen en kleurige versiering te luisteren naar de welgemeende hartelijke woor den die de opening tot een feest maak ten. (Wij komen Maandag nog nader op een en ander terug). CHR. H.B.S. LEIDEN. Geslaagd voor het eindexamen A.: v. Bemmel, J. W..Elskamp, P. de Hartog, R. Y. Kunst, A. v. d. Laan, K. Mekking, J. de Moed, I. de Moed, A. Munnik, P. Roelofs, J. van Rijn, G. P. Sandberg, G. Schaap, W. L. Schaap, K. Stafleu, D. Stigter, J. A. Stoffel, C. W. v. Venetiën, M. Verboon, H. Vollaard, A. v. d. Welle, B. de Wit. Eén leerling werd afgewezen. de Jubileumfeesten zal, uitgaande yan de Stichting K en O. en onder auspiciën van het Comité Regeringsjubi leum, op 26 Augustus in de Hooglandse Kerk een jubileum-concert gegeven wor den, dat een grootse muzikale gebeurte- is beloofd te worden. Het Bestuur van K. en O. versterkte xs de volgende gegevens: Het concert zal worden uitgevoerd door een koor 250 zangers en zangeressen, samen- gèsteld uit de leden van 4 plaatselijke koren, n-1. Ex Animo, het Alma-Mater- koor, de Stem des Volks en Con Amore Gezamenlijk hebben deze koren 8 prachtige werken in studie genomen, n.l. de Cantante 140 van Joh. Seb. Bach, •voor als dirigent zal optreden de heer Herman de Wolf en b. het „Te Deum' van Alph. Diepen- brock, onder leiding van de heer Wil lem Mizee. Als solisten zullen optreden: Dora van Doorn-Lindeman, sopraan; Annie Her alt; Han le Fèvre, tenor; Lourens Bogtman, bas; terwijl het Rotterdams Philharmonisch Orkest de begeleiding zal verzorgen. Tussen deze beide composities zal een herdenkingswoord worden uitgesproken door jhr mr W. J. M. van Eysinga, al hier. Het is een zeer verheugend feit, dat door deze samenwerking van alle ge zindten de herdenking van het regerings jubileum van onze Koningin op zulk een stijlvolle wijze luister kan worden bij gezet. Verdere bijzonderheden zullen later bekend worden gemaakt- Wijlen de heer C. B. v. d. Zeeuw in alle eenvoud hegraven Gistermiddag vond in alle eenvoud op „Rhijnhof" de teraardebestelling plaats van wijlen de heer C. B. van der Zeeuw, in leven een bekende figuur in de ring Leiden en omstreken van Chr. zangver enigingen. Tal van vooraanstaande perso- uit de- ring gaven blijk van hun be langstelling. Er waren verder afgevaar digden van de Chr. Nat. Werkmansbond ;n een groot aantal leden van het koor .Halleluja". Als eerste spreker voerde aan de groeve de waarnemend voorzitter van laatstgenoemde- vereniging, de heer H. de la Rie, het woord, die er op wees, dat de heer Van der Zeeuw steeds een zeer actief lid was geweest. Spr. richtte een woord van troost tot de familieleden van de overleden. De heer H. J. Renee secretaris van de ring, herinnerde aan het vele werk, dat de heer Van der Zeeuw voor de ring heeft gedaan. Zijn activiteit kende haast geen grenzen. De heer Buis, die nar de Chr. Nat. Werkmansbond enige w den sprak, vertolkte de gevoelens waardering en dankbaarheid, die deze vereniging voor de arbeid van de ont slapene koestert. De heer C. J. van der Zeeuw, een 3 bracht dank voor de betoonde belangstel ling. In een rouwdienst, die vóór de be grafenis ten huize,van de familie plaats vond, sprak ds D. J. Vossers. Kleermakerscursus trok grote belangstelling TenieLtude ook' in' Leidén dé vakbe kwaamheid opto vp&r-en-.en tegemoet te komen aan de vraalg naar geschoold per soneel, ds men er onlangs toe overgegaan een kleefm akersc irrsus ia het leven te roepen, die onder leiding stond van de heer Verhage en was ondergebracht in het daarvoor door de firma Peek en Olo-ppenfouirg belangeloos beschikbaar gestelde atelier. Deze cursus mocht zich im een grote belangstelling verheugen. Vijf en dertig cursisten uit Leiden en omgeving 'hebben zich gedurende enkele maanden geoefend in het gebruik van schaar, draad en naald. Nu de oursus ten einde is zullen d e adSpirant- k leer - makers nog eenmaal bijeenkomen, ml. as. Woensdagavond, half acht, in „Royal" aan de Doezastraat. Dr G. de Jong te Leiden benoemd tot lector aan de V.U. Is sinds 1941 verbonden aan de Leidse Universiteitsbibliotheek Naar wij vernemen, is dr G. de Jong. vefbonden aan de Universiteitsbibliotheek te dezer stede, benoemd tot lector aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Hij zal daar doceren in de wetenschap van de sooiogeogirafie. Dr Gerben de Jong werd in Soharne- goutum (Fr.) geboren en 'bezocht de Ohr Mulo-school te Sneek en de Chr. HBS te Leeuwarden om vervolgens te studeren aan de Gem. Universi- teit "te Amster dam. Hij volgde de oolleges aan de faculteit der letteren- en wijs begeerte, met aardrijkskunde Timmerman oorzaak van de gasontploffing te Alphen aan den Rijn I als hoofdvakken I der studierich- tiing. Na met -goed gevolg het doctoraal exa- te hebben 1 afgelegd, zette Dr. G. DE JONG Wj' voort met de arbeid voor zijn proefschrift, waarop in Juli 1947 met zijn promotie de bekro ning ds gevolgd. Na een aantal jaren werkzaam te zijn geweest aan het Intern. Instituut voor Sociale geschiedenis, werd dr De Jong in 1941 verbonden aan. de Bibliotheek van de R.U. te Leiden. Dr K. E. H. Oppenheimer reeds dit jaar naar Leiden? Zou in September zijn academie-werk zaamheden moeten beginnen Men deelt ons mede, dat dr K. E. H.' Oppenheimer, Ned. Herv. pred. te Hallum (Friesland), die enige tijd geleden door de Ned. Herv. Gemeente van Leiden werd beroepen in de vacature ds D. Kuil man en dit beroep ook heeft aangenox zijn taak onder de Leidse studenten het begin van de nieuwe cursus zal vaarden. Het spreekt vanzelf, dat eei ander niet zal kunnen doorgaan, als dr Oppenheimer nog geen huis heeft. Men 1898—1948 £)ok de kinderen van de B.L.O.-scbool moeten wCten, dat 1948 een bijzonder jaar ds. Daart-oe organiseert men voor hen een kiindermairkt met attracties. Wij roepen de medewerking van onze lezers en lezeressen in tot het verkrijgen van prijsjes, snoep en stukjes speelgoed om de kindermark-t te vullen. Men kan zich vervoegen 'bij de school, Gaeciliasbraat 65a, telefoon 23064. Programma voor de muzi kale avondstilte Maandag a.s. in de Hoogl. kerk Hiet programma voor de Maandagavond om ha-lf negen in de Hooglandse kerk door de angauist Piet Uiterlinden te hou-, den avondmuziek luidt als y'oLgt: 1. Mei- neri Jesum lasz" ioh -nicht.koraal met variaties van Joh. Gottfr. Walither (1684 tot 1748); 2. Op, waakt op, zo klinkt het luide (Gezang 98)J. S. Bach; 3. Prél-ude en F-uga b kï. tidem; 4. Wi-e maar de goede God laait zorgen idem; 5. Fantasie over psalm 33Corn. de Wolf; 6. Koraal no. 1 in E. gr. t Césa-r F-ranck. Zoals -bekend-, begint de avond-on-uziek om half negen. De volgende avond'-mu- zi-ek v-indt plaats op 12 Juli a.s. Organist is danBernard Renooij van dte Dud-n- oordkerk te Den Haag. Het programma hiervoor zuilen wij op verzoek van dé heer Uiterlinden op Z a t e r-d a g 10 Juli publiceren-. Experimenterde met zuurstof apparaat en clandestien gas Dank zij de scherpzinnigheid van de opzichter van het gemeentelijk gasbe drijf, de heer P- Pijpers, heeft men reeds nu de oorzaak vastgesteld van de gas ontploffingen, die jl. Woensdag te Alphen aan den Rijn grote consternatie ontke tenden. De directeur van de water- en licht- bedrijven deelde ons het volgende mede- Langs de Nieuwe Sloot loopt een stroompje. Aan 'de overzijde hiervan staan enkele onbewoonbaar verklaarde woningen, die dienen als werkplaats jor de timmerman J. de J. Men schijnt deze man verteld te heb ben, dat men door gas en zuurstof te samen te gebruiken tot autogeen lassen kan komen. Hij is toen aan het experi menteren gegaan. De druk uit het zuur stof-apparaat bleek echter veel zwaar der, met het gevolg, dat zuurstof in de gasleiding terecht kwam, die onder het betreffende water ligt. De zuurstof zocht uitweg en kreeg die in de panden, men de gaskraan openzette. Het ge volg is bekend. De J., die de knallen hoorde, heeft hierop zijn proefnemingen direct gestaakt. De timmerman werd door de politie aangehouden en heeft een vol ledige verklaring afgelegd. Bovendien DE MAN OP STRAAT IN ZIJN DAGELIJKS WERK f De krant neemt in gevarieerde samenleving baarheid, belangrijke plaats j vandaar ook haar onmis- W aar om deze inleiding, Wie leest niet een krant? die ogenschijnlijk niet Zij verschijnt over de ge hele. wereld in allerlei schakeringen. Waar veel met het werk onze „man op straat" vandaag te maken heeft. ook komt, overal heeft de Bedenk evenwel, dat het krant haar intrede ge- J ij 'pok de meest-primitieve mens heeft haar. De reiziger, hij koopt regelmatig zijn ochtend blad, de zeeman, ook hij wil op de hoogte blijven De kranten bezorger heeft derhalve zijn die zijn werk met de c bootkrant. De krant, staanbare macht ontbeerlijke accuratesse eer- uitvoert, is een onmisbare de schakel tussen het kran- wereld, dringt niet alleen tenbedrijf in zijn geheel in in het deinende ru- en de lezer, die, zoals moer van de grote stad, reeds werd opgemerkt, de rustige zijn krant toch niet na. zes uur 's avonds ver wacht. Zestig jaar vóór Chris- sfeer van de intieme dorpsgem eenschap. Het feit reeds, dat de verzaakt, demonstreert den de „nieuwslopers" op, elk ketenen. Thans wordt het nieuws, zo volledig mo gelijk, thuis gebracht. Door de bezorger, van wie wordt geëist, dat hij dagelijks zijn abonné's op een krant „onthaalt". Deze man werpt dus elke dag goede en kwade tijdingen met flair in honderden brievenbussen. Zijn werk heeft zin. Hij iets nodigs en heeft er vreugde in dit te doen. Hij schept voldoening, niet alleen voor zichzelf, doch evenzeer voor de journalist, wiens mis schien op dramatische wijze verkregen copie prijkt op de pagina's, en zijn directie, die zowel uit ideëel als uit com mercieel oogpunt staat op een vlotte en nette verspreiding van haar geestelijk goed. Zó willen wij de goede krantenbezorger zien. Wreed is zijn plicht, wan neer hij een paar uur moet baggeren door de (en dan weet, dat bare levensbehoeften van de mens is geworden. Zij is geestelijk voedsel. Zij legt geestelijk con tact. Vandaar de aanhan kelijkheid jegens haar, e taling aan huis kwamen vertellen. Men begrijpt dat een dergelijke gang van zaken in onze gecom pliceerde tijd vol nieuws krant slechts een één- dagsbloempje is, dat niet langer dan luttele uren bloeit en dan in de kachel verhuist). Maar de glans i het gehele bedrijf verbleekt Voorzieningen aan en bij Leiderdorpse brug Gemeenteraad kwam gisteravond bijeen. De gemeenteraad van Leiderdorp kwam gisteravond in openbare vergadering bijeen. Bij de ingekomen stukken was schrijven van de heer Gijzel (P. V. d. waaarin hij wegens vertrek be dankte als gemeenteraadslid. Hem werd door verscheidene personen dank ge bracht. In verband met zijri benoeming tot wethouder bedankte de heer Snel (A.R.) als voorzitter van de Woningcom missie. In deze vacature werd de heer A. Mol benoemd. Het voorstel tot bescherming van de titel van kraamverzorgster werd door het college teruggenomen in verband mei adres van de Ver. van Ned. gemeen- aan de minister om de totstandko ming van een wettelijke regeling te be vorderen. Het voorstel om aan de Kroon te verzoeken het toltarief voor het op halen van de Leiderdorpse brug te her maakte de tongen los. Niet zozeer hel voorstel zelf gaf aanleiding tot bespre king als wel de toelichting. Het voorstel werd evenwel z.h-s. aangenomen, terwijl het college t.z.t. zal komen met voorstel len inzake noodzakelijke voorzieningen; aan en bij de brug moeten nl. zeer nodig bepaalde werkzaamheden worden Ook het voorstel tot het verlenen ?n subsidie aan de speeltuinvereniging „Zon en Jeugd" ontlokte een breedvoeri ge discussie. De heer Gijzel gaf een uit eenzetting van het doel der speeltuinver enigingen. De heer De Haas stelde voorop, dat de ouders in de eerste plaats verant woordelijk zijn voor de opvoeding hun ner kinderen. De heer Los (A.R.) had bij de subsidie-aanvraag een exploitatiereke ning gemist. De heer Van Stralen stelde voor, dit'jaar een' subsidie van f 1000 te geven. Later, trok'hij dit 'voorstel echter De raad nam ten-slotte het voorstel B. en W. aan. Aan de VEBO zal een bedrag van f 25 worden verstrekt. Eén voorwaarde werd er aan verbonden, nl. dat de te houden vee-tentoonstelling niet op Zondag zal zijn geopend. kwam aan het licht, dat hij ongeveer een jaar clandestien gas heeft gebruikt. In de huisjes was wel een leiding, maar er n geen meters. Proces-verbaal is opgemaakt tegen hem- In het ziekteproces van ds Kuil man nog geen verbetering Patiënt heeft een rustige nacht gehad Van die zijde van het Dia-oomessenlhuds deelde men ons mede, dat er nog steeds geen verbetering is getreden in het iekiteproces van ds Kuilman. Wel deed nen ons de mededeling, dat ds Kuilman en tamelijk rustige naohit heeft gehad. Over de eventuele verdere ontwikke ling va-n het ziekteproces toon men ons niets zeggen, aangezien het onderzoek door -de 'behandelende geneesheer nog aan de -gang ds. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Geboren: Jea-nnette G., d. v. F. W. G. Bolderheij en L. M. Meerman; David, v. H. Spies en J. W. de Tombe; Arie, v. A. v. Delft en J. Gijzenij; Gerda, d. v. A. v. Delft en J. Gijzenij; Hendrik J., z. v. H. J. Wansink en H. v. d. Hoogt; Jean- nette, d. v. H. H. Tjerkstra en N. H. Cur- rie; Maria J., d. v. J. v. Oosten en M. J. Stouten; Pieter N., z. v. H. J. Barends en C. F. M. G. E. M. Oudshoórn. Overleden: P. M. v. Bruggen, huisvr. v. H. F. M. Renier, 51 j.; D. M. C. Koks hoorn, vr., 63 j. „United Nations Appeal for j Children" ook in Leiden Gi-stermiidJdiag -kwam ten stadhiui-ze bij een een aantal afgevaardigden uit w-erk- gevens- en werknemers -organisaties, jeugdverenigingen, onderwijskringen en van instellingen, werkzaam op sociaal gebied, voor het houden van een bespre king voor de komende UNAC-actie hier ter stede. Deze vergadering werd op ver zoek van die burgemeester bijeengeroe pen door de Armenraad en stond onder leiding van de heer S. Menteen, weóh. v. Soc. Zateem. Deze w-ees op het leed van 20 mii'llioen hongerende kinderen en het doel van de UNAC deze noodlijdende kinderen ongeach-t ras, -geloof, nationali teit of politieke richting hu-lp te verle nen. Besloten werd over -te gaan tot het vormen van een plaatselijk comité, be staande uit allen, die aan de oproep ge hoor hadden gegeven-, van een kern- comité en van enige werkcomité's voor verschillende acties. EEN DOKTER NODIG? De Zondagsdienst der huisartsen t« Leiden wordt waargenomen door dr De Jager, Langezaal, Meyboom en Nieuw- WELKE APOTHEEK? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 26 Juni 13 uur tot Zaterdag 3 Juli 8 uur waargenomen door de apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552 en de Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085; te Oegstgeest door de Oegstgeester- apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Ook cle Protestantse Kerk in Indië een nieuwe Kerkorde (Van onze kerkredacteur) De Synode van de Protestantse Kerk Indië, de eerste na 1939, welke in het begin van deze maand te Buitenzorg is gehouden, is voor het kerkelijk leven in de Archipel, van historische betekenis geweest. De besluiten, vooral die ten aan- van de reorganisatie, zullen niet al leen hun invloed doen gelden in de In dische kerken, doch die ook hebben op het Hervormd kerkelijk leven in ons land, aangezien Kerk en Zending tot een /e vorm van samenwerking hebben besloten. it is duidelijk gebleken, dat de af- vaardigng van dr E. Emmen, secretaris de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk, en dr K. J. Brouwer, president- director van de Verenigde Nederlandse Zendingscorporaties, van zeer groot be lang is geweest. Eerstgenoemde heeft met mr M. de Niet, oudjte zendingsconsul in Batavia, een belangrijk aandeel gehad in het ontwerpen van de nieuwe Werkorde, die de Synode met algemene stemmep heeft aangenomen, en die een geheel nieuwe regeling van de verhouding tus sen de zelfstandigheid van de vier tot de Protestantse Kerk behorende kerken en de eenheid van de Protestantse Kerk in Indië in haar geheel als basis heeft. Vóór de oorlog bestond de Protestantse Kerk uit drie zelfstandige kerken, n.l. de Kerk in de Minahassa, de Molukse Kerk en de Kerk op Timor, alsmede de z.g.n. „vierde kerk", gevormd door een groot aaptal Protestantse gemeenten op Java, Sumatra,. Borneo en.- Celebes, alle inge deeld in classes. Was in de jaren voor de tweede wereldoorlog reeds de drang naar zelfstandigheid der gemeenten tot uiting gekomen, in de oorlog werd deze nog sterker, waar uit de Zending tal van kerken zijn voortgekomen, wier belangen Nieuwsflitsen uit de omstreken Alphen aan den Rijn De muziektent is klaar! •De muziektent ten behoeve van een- belangrijk deel van het culturele leven ïze gemeente is klaar gekomen! On getwijfeld is dit voor de Alphenaren een verblijdend bericht. Een woord van dank komt toe aan de vereniging „Alphens be lang", die zioh veel moeiten en zorgen heeft moeten getroosten. De tent zal in- gebruik worden genomen op Dinsdag 29 Juni om half acht 's avonds. In de tent zal dart een concert worden gegeven door de oudste muziekvereniging „Arti et Re- ligioni". Tevens zullen er enkele toe spraken worden gehouden namens offi ciële instanties. Nieuwe voorzitter V.V.V. Tot voorzitter van de vereniging vreemdelingen-verkeer werd benoemd- de heer J. A. Lemkes, zulks in verband met het vertrek van de heer J. Stuur- an naar Velsen. Gemeenteraad besprak het plan „Gouwsluis" De gemeenteraad kwam gisteravond onder voorzitterschap van burgemeester Schokkin-g bijeen. Een hele serie voorstel len passeerde zonder noemenswaardige discussie de voorzittershamer. Het voor stel tot het vaststellen van een partieel uitbreidingsplan „Gouwsluis" en van de daarbij behorende bebouwirigsvoorschrif- ten bracht de heer v. d. Berg in het ge weer voor een bezwaarschrift van de vereniging tot instandhouding van Cha\ schoolonderwijs. De school van deze ver eniging te „Gouwsluis" n.l. zal binnen enkele jaren te klein zijn geworden, zo dat het bestuur overweegt een lokaal bij te bouwen. Wel is in het betreffende plan een terrein voor nieuwbouw gereser veerd, maar een afzonderlijk lokaal op deze plaats is een niet te accepteren op lossing. De voorzitter deelde hierop mede, dat met het schoolbestuur is overlegd, maar dat de ontwerper van het plan niet tot wijziging bereid is. B. en W. noch de raad zijn stedebouwkundigen en zij kun nen dit geval dus niet genoegzaam be oordelen. Teneinde de zaak zoveel moge lijk te bespoedigen, mede in verband met de bouwplannen van de firma Boot, leek het B. en W. het beste dit voorstel aanvaarden en het schoolbestuur te ad viseren in beroep te gaan bij Ged. Sta ten. Nadat nog verschillende sprekers over dit punt het woord hadden gevoerd, werd het voorstel aangenomen. Ook de overname van de Woubrugse weg, voor zover het onderhoud bij Wou- brugge berust, ontlokte de raad enige discussie. De heren Geerlof en v. d. Meent vroegen, of B. en W. voornemens zijn het slechte gedeelte daarin te ver beteren. De voorzitter wees op de daar te vestigen industriëen, die een geheel nieuwe weg noodzakelijk zullen maken. Kosten aan deze weg zijn dus wel nau- wel-ks verantwoord. Waar de situatie echter gevaar oplevert, zullen de nodige voorzieningen worden getroffen. Critiek op de gemeente Woubrugge leek de voorzitter niet gewettigd, daar de ge meente Woubrugge geen belang heeft bij de weg en het bovendien de zware auto's van de Alphenseindustrieën zijn, die de weg hebben kapot gereden. Het voorstel werd tenslotte aangenomen. Het voorstel tot overname van de on derhoudsplichten van de Ziendeweg ont moette veel waardering van de Aarlan- derveense afgevaardigden en werd met al-gemene stemmen goedgekeurd. Ook de; raad van Nieuwkoop deed dit, zodat thans een einde zal komen aan de x sère op deze polderweg. Vakorganisatie voor de japonnen- industrie? Door het afdelingsbestuur van de Chx. Besturenbond is tegen Maandagavond een vergadering uitgeschreven voor het per soneel van de japonnenindustrie Lambert Jansen. Het doel is -hen te bewegen zich m te siluiten bij de Chr. vakbeweging. Benthuizen „De Wachter" Voor de kiesvereniging „De Wachter" hield ds Visser. Chr. Ger. pred. te Rotter dam, een rede over Joh. 21 :'18. Reislust Ging Dinsdagmorgen de gemengde zangvereniging „Onvermoeid voorwaarts" voor een tweedaagse reis op stap (naar Valkenburg in Zuid-Limburg), Woens dagmorgen trok de afdeling Benthuizen de bond van boerinnen en andere plattelandsvrouwen er op uit, en wel Arnhem. Ook maakten de reisver- eniging en de afdeling van het N.V.V. uitstapje. Zij togen r Niwin-comité is benoemd de heer A. H. Joustra, hoofd van de openbare lagere school. De gekozene heeft inmiddels zijn benoeming aanvaard. Burgerlijke stand Geboren: Johanna J. d. v. C. Reeuwijk en D. Brouwer. Overleden: Anthonie Mets, 62 jaar, echtgenoot van Antje Groenendijk (overleden te Leiden), Hillegom Voetbalwedstrijd Heden zal S.I.Z.O. te Oude Wetering een wedstrijd spelen tegen E.T.O. oud-Hoofddorp. De wedstrijd vangt T.b.v. Julianaschool De collecte in de Ned. Herv. Gem., houden ten bate van de Julianaschool, heeft opgebracht f 190. Niet alléén in de schoolbanken. De jongens-leerlingen van de hoogste klassen der Julianaschool brachten eer bezoek aan de eerste Hillegomse hout handel van de gebr. de Vreugd. Onder leiding van één der directeuren werd het gehele bedrijf bezichtigd er warden de leerlingen deskundig voorge licht. Uit de vele vragen en opmerkingen bleek, hoezeer alle dingen de aandacht der jongens hadden. Bij het verlaten de fabriek sprak het hoofd der school, de heer J. Valkenburg, woorden van dank tot de directie. werden behartigd door het Zendingscon sulaat. Tot deze groep behoren b.v. de kerken en gemeenten op Halmaheira, Sanghir en Talaud-eilanden, de Batak- Dajakkerk, e.a. Deze ontwikkeling, voor deze kerken soms zeer verschil lend is, deed dr K. J. Brouwer tijden» :ijn reis door Oost-Indonesië opmerken; ,Toen ik hier twintig jaar geleden rond trok, kon men nog spreken van zendings terreinen, doch nu zijn er overal jonge kerken". De ontwikkeling naar zelfstandigheid heeft geheel de werkwijze en de beslui- de onlangs gehouden Synode be heerst en dit werd temeer openbaar, toen het Kerkbestuur zich spontaan bereid verklaarde plaats té maken voor een betere organisatie. Tijdens de besprekingen gewaagde dr Emmen van een nieuwe mogelijkheid de Protestantse Kerk in Indië en schetste hij, hoe wellicht., de oplossing kon zijn gelegen in het voorbeeld van de Presbyteriale Kerk in de V.S. van Noord- Amerika, welker situatie hij met die in Indië vergeleek, waarna dr Brouwer de tot zelfstandigheid der Indische kerken onderstreepte. De organisatie-commissie heeft een Werkorde ontworpen, waarin de nadruk wordt gelegd op het streven naar een zodanige eenheid van kerkverband, op basis van de grondslagen van de ker ken, die in hun leven en werken een grote mate van overeenkomst vertonen. In deze Werkorde heeft elke zelfstan dige kerk, onder een eigen Synode, de volle verantwoordelijkheid voor eigen arbeid. De Synoden der kerken wijzen af tevaardigden aan, die met elkaar samen komen in een Algemene Kerkvergade ring, waarin de kerken haar eenheid openbaren in belijden, in apostolische roeping, in gemeenschappelijke zorg het opleiden en vormen van ambts dragers en in de verantwoordelijkheid elkander in practische zaken bij te Deze Algemene Kerkvergadering heeft h gehoorzaamheid aan het getuigenis m de Heilige Schrift en overeenkomstig het belijden van de Protestantse Kerk Indië", allereerst tot taak het ontwer pen en vaststellen van een kerkorde voor de Protestantse Kerk in Indië in haar geheel. Zij zal voorts leiding hebben te geven bij de bezinning op vragen van belijde- kerkorde met de kerk in al haar geledingen, moeten getuigen van het Evangelie van Jezus Christus ten aanzien Overheid en volk en de kerk moe ten opwekken tot getrouwe vervulling haar roeping. Verder is aan haar opgedragen de zorg voor de opleiding de ambtsdragers en de oecumenische arbeid in Indië, alsmede in wijder ver band. Elke kerk zal een afgevaardigde naar de algemene kerkvergadering aanwijzen, welke afgevaardigden door de Synoden benoemd het algemeen moderamen vor- arvan de voorzitter van de Pro testantse Kerk in Indië als voorzitter op treedt. Tevens zullen in dit moderamen zitting hebben vier vertrouwensmannen, belijdende leden van de Protestantse Kerk, die voor elke kerkvergadering door deze worden benoemd, alsmede ver tegenwoordigers van bepaalde instanties waarmede de kerk nauw wenst samen te werken. Zo gaat de Protestantse Kerk xwe toekomst tegemoet en de aanvaarde werkorde en in het bijzonder straks de nieuwe kerkorde zullen een merkbaar stempel drukken op het ge hele Protestantisme in deze landen, waarmede kerk en zending in Nederland nauw verbonden weten. Van een prins en een rhythmische dans „Ons Eiland" bood 500 kinderen een genotvolle avond. Als inleiding tot het feest, dat vanmid dag in de tuin werd gegeven, waren gis teravond ongeveer vijfhonderd kinderen van de speeltuinver. „Ons Eiland" i- „Prediker". om daar te genieten van ee programma, dat vlot werd afgewerkt. „De vrolijke kabouters", o.l.v. mev Kaak gaven een leuke opvoering va „De Kabouterprins". Een reus kan niet ongestraft een kabouterprins ontvoeren en zeker niet, wanneer er dan nog een tovenaar bijkomt. Er werd in spanning meegeleefd met de lotgevallen van de prins en toen met behulp van de tove naar de reus was gevangen, waren de kin deren wild-enthousiast. Ook de rhythmische dansjes o.l.v. me vrouw Sieval genoten de volle belang stelling van de jeugdige eilanden. Bij het begin wekte de voorz., de heer B. Broers, alle kinderen op om vanmid dag met versierde hoepels, poppenwagens en andere „voertuigen" aanwezig te zijn bij de school aan de Oosterstraat om daar de prijzen in ontvangst te nemen dan in optocht naar de tuin te gaan. Op „Ons Eiland" wordt hard gewerkt

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2